Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

ASP’de Tarih ve Saat İşlemleriyle İlgili Fonksiyonlar

1 Kasım 2008 Cumartesi 21 yorum İsa Sarı

ASP programlama dili ile bir İnternet sayfası tasarlarken, tasarlanan sayfa üzerine günün tarihini ya da o anki saati yazdırmak oldukça basittir: date(), time() ve now(). Bu üç fonksiyon kullanılarak tarih ve saat ile ilgili pek çok bilginin sayfa üzerine yazdırım işlemi gerçekleştirilebilmekte, hatta iki zaman arasındaki farkı hesaplama gibi karmaşık işlemler de kolayca yapılabilmektedir. Her ASP programcısının mutlaka bilmesi gereken bu fonksiyonların detaylarını, kullanım alanlarını ve ilgili örnekleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Tarihle İlgili Fonksiyon: date()

<%=date()%> şeklinde kullanılır ve o anki tarihi 30.10.2008 şeklinde ekrana yazdırır. Tarih, doğrudan sunucudan alınır ve sunucunun ayarlarına göre dizilimi değişiklik gösterebilir. Türkiye için gg.aa.yyyy (gün.ay.yıl) şeklinde olan tarih formatı, aa.gg.yyyy şeklinde olabileceği gibi gg/aa/yyyy şeklinde de olabilir.

Bu fonksiyon üzerinde - ve + operatörleri ile pek çok işlem yapılabilmektedir. Örneğin; <%=date()-2%> gibi bir ifâde ile 2 gün önceki tarih, <%=date()+4%> gibi bir ifâde ile de 4 gün sonraki tarih ekrana yazdırılabilir.

Fonksiyon üzerindeki işlemler:

day: <%=day(date)%> Günü yazdırır.
month: <%=month(date)%> Ayı yazdırır.
monthname: <%=monthname(month(date))%> Ay ismini yazdırır.
weekday: <%=weekday(date)%> Kaçıncı gün olduğunu yazdırır.
weekdayname: <%=weekdayname(weekday(date))%> Gün ismi yazdırır.
year: <%=year(date)%> Yılı yazdırır.

Saatle İlgili Fonksiyon: time()

<%=time()%> şeklinde kullanılır ve 12:55:00 şeklinde o anki saati ekrana yazdırır. Tarihte olduğu gibi saat de doğrudan sunucu üzerinden alınır ve fonksiyon için, tarih fonksiyonunda geçerli olan her şey geçerlidir. Türkiye için ss:dd:ss (saat:dakika:saniye) şeklinde yazdırılır.

Fonksiyon üzerindeki işlemler:

hour: <%=hour(time)%> Saati yazdırır.
minute: <%=minute(time)%> Dakikayı yazdırır.
second: <%=second(time)%> Saniyeyi yazdırır.

Tarih ve Saatin Ortak Fonksiyonu: now()

<%=now()%> şeklinde kullanılır ve 30.10.2008 12:55:00 şeklinde hem tarihi hem de saati ekrana yazdırır. Tarih ve saat fonksiyonları için geçerli olan kıstaslar bu fonksiyon için de geçerlidir.

, , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

21 Yorum "ASP’de Tarih ve Saat İşlemleriyle İlgili Fonksiyonlar"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz