Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı

8 Mayıs 2012 Salı 560 yorum İsa Sarı

Ne zamandır, boş vakitlerimde kendisiyle ilgilenip günün yorgunluğunu ve stresini bir nebze de olsa azaltmamda bana yardımcı olacak evcil bir kuş edinmeyi düşünüyordum. Uzunca bir arayıştan sonra, özellikle sevimlilikleri ve renkleriyle dikkatimi çeken cennet papağanlarından satın almaya karar verdim. Söylenenlere göre bu tür, diğer kuşlara göre insana daha geç alışıyor ve muhabbet kuşu, sultan papağanı gibi hemcinslerine kıyasla insana en uzak, en yabani kuşlar arasında yer alıyormuş. Ben yine de bu riski göze alarak, Kızılay'daki "petshop"ların yolunu tuttum ve dükkan sahibinin 2-3 aylık olduğunu söylediği, hâli vakti yerinde görünen bir cennet papağanını kafesi, tülü, yemi, ilaçları, tünekleri gibi temel malzemeleriyle birlikte satın aldım.

"Yeşil" adını verdiğimiz papağanımız ilk iki-üç hafta boyunca yeni yerini yadırgadı ve son derece tedirgin hareketler sergiledi. Açıkçası bunda bizim de payımız vardı. Zira ilk bir ay boyunca, bulunduğu yeni ortama alışabilmesi için kafesinden çıkartılmaması gerekiyormuş, ki biz sabırsızlığımız sonucu bunun tam tersini yaptık ve neredeyse iki güne bir kafesinden çıkardık. Üstelik kafesine tekrar sokabilmek için saatlerce peşinden koşturduk ve hayli korkmasına sebep olduk. Tüm bunların sonucunda doğal olarak bize alışma süresi uzamış ve tedirginliği daha da artmış oldu. Uzaktan bakınca dahi kafesinin en uzak noktasına saklanmaya başlamıştı artık.

Ardından, birkaç hafta boyunca Yeşil'i kendi hâline bırakmaya ve sadece uzaktan seyretmeye karar verdik. Gün geçtikçe yeni yerine alışmış gibi görünüyordu. Tahminlerimiz doğru çıktı ve o andan itibaren bize eskisi gibi yabancılık göstermemeye başladı. Artık kafesine yaklaştığımızda bizden korkmuyor ve hatta (yorgun olduğu zamanlarda) elimizde, avcumuzun içerisinde uykuya dalıveriyordu. Anahtar kelimelerin "beklemek" ve "sabretmek" olduğunu da bu şekilde anlamış olduk. Şu an itibariyle, Yeşil ile birlikteliğimizin ikinci ayını doldurmuş bulunmaktayız, fakat yine de bize tam olarak alışabildiğini söyleyemem. Eskisi kadar olmasa da, hâlen çekingenliği devam etmekte.

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Yeşil, her sabah, çalar saat misali bizi uyandırmakta ve yanına yaklaştığımızda ise, bizimle sohbet edercesine ötmekte. Bazen yanından uzaklaştığımızda daha kuvvetli bir ötüşle adeta bizi çağırdığını hissediyoruz. Bu derece birbirimize alıştık artık, fakat yine de, kafesinden çıkar çıkmaz odanın en yüksek noktasına, avizenin üstüne konup oradan bizi seyretmekden alıkoyamıyor kendisini. Evde misafir olduğu sırada, o da sohbete dâhil olmak ya da "Ben de buradayım." demek istermişçesine ötmekten de geri kalmıyor. Bazen kendisine marul, lahana gibi yeşillikler ikram ediyoruz ve o da afiyetle tüketiyor bunları. Aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz gibi, evdeki çiçekleri de afiyetle midesine götürebiliyor zaman zaman. Dikkat etmekte fayda var.

Yeşilin yükseklik tutkusu

Yeşil'in favori mekânı: avize

Tüm bu tecrübelerimizin ardından, evinde kuş beslemek isteyenlere naçizane tavsiyelerim şunlar olacaktır: Öncelikle, işe sabretmekle başlayın. Kuşların, özellikle cennet papağanlarının sihirli değnek dokunmuşçasına bir anda size alışmalarını beklemeyin. Bunun için uzunca bir süreye ihtiyacınız olacak. Her gün düzenli olarak kendileriyle ilgilenmeye ve yemini, suyunu eksik etmemeye çalışın. Aç bırakarak onları cezalandırmak bir işe yaramaz, fakat elinizden yem vermeye çalışmak, size alışmasında yardımcı olabilir. Sakin ve yavaş bir şekilde, kafesinin dışındayken elinizle beslemeye çalışabilirsiniz. Kafesinden çıkardıktan sonra, kafesine tekrar girmesini istiyorsanız, kafesin kapısını açık bırakıp kendisinin girmeye çalışmasını bekleyebilirsiniz. Kuşlar, genellikle acıktıklarında kafeslerine girme ve karınlarını doyurma ihtiyaçları hissederler, ki bizim cennet papağanımız da aynen böyle yapmakta.

Bilhassa kırmızı gagalı cennet papağanları ulaşabildikleri her şeyi kemirmeyi ve tatlarına bakmayı çok severler. Elektrik kabloları da buna dâhil. Bu yüzden, kafeslerinden çıktıkları anda tehlikeli maddelere ulaşmamalarını sağlamak gereklidir. Ayrıca gagaları çok güçlü olduğundan dolayı, ısırdıkdıkları kişinin canını acıtabilirler. Ben de buna pek çok sefer maruz kaldım ve gerçekten acı verici olduğunu söyleyebilirim. Zamanla alıştıkları kişiyi ısırmamaya başladıklarını da eklemeliyim.

Cennet papağanları için kafes seçimi oldukça önemli. Hareketi ve kafes içerisinde zıplamayı sevdikleri için, geniş bir kafes daha mantıklı olacaktır. Zaman zaman kafes içerisinde uçma talimleri de yapabilirler ve bunu çok sevdikleri her hallerinden belli oluyor. Ayrıca yemliklerin, suluğun ve tüneklerin kafesin neresine yerleştirileceği de önemli. Mümkün olduğunca üst kısımlara doğru yerleştirilen tünekler, papağanın en çok tercih edeceği ve uyumak için seçeceği bölüm olacaktır. Ayrıca tüneklerin etrafına sarılan türden bir kağıt törpü de, papağanın tırnaklarının şekillenmesinde önemlidir. Suluk ve yemlik ise, kafesin alt kısımlarına, papağanın kolay erişebileceği bir yere konulmalıdır. Kafesin yarısına kadar çekilen bir tül de, yem kabuklarının ve tüylerin etrafa saçılmasına engel olacaktır. En fazla 3-4 günde bir papağanın suyu değiştirilmeli ve özel vitaminlerle desteklenmelidir. Yeminin içerisine ise kuş kumu olarak tabir edilen kumlardan eklenmelidir. Böylece yemlerin sindirimi kolaylaşacak ve papağanın daha sağlıklı bir sindirim gerçekleştirmesi sağlayacaktır. Gaga taşı ise, kaşınan gagalar için faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, kafese takılacak birkaç süs ve oyuncak da kuşun ilgisini çekecek ve onlarla oynayıp stres atmasını sağlayacaktır. Eğer bu süs ve oyuncakları sevmezse, bir şekilde bunu belli edecek ya da kırıp yere düşürecektir.

Kısacası cennet papağanı eğitimi ve bakımı zor iştir. Sabırlı olmayı ve uzunca bir süreyi gerektirir. Bu iki hususu göz önünde bulundurduğunuz takdirde papağanınız ile aranız son derece iyi olacaktır.

, , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

560 Yorum "Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Ufuk SEZER
Ziyaretçi
Ufuk SEZER
Merhabalar hocam,kolay gelsin,acil yardımınızı rica ederim, iyi günler... Hocam benim bir çift sevda papağanim var,dişime bir şeyler oldu sanırım, yemek yemiyor tüylerini kabartip kafasını kısıp bir kenarda büzütüyor,iki gün önce korktuk acaba arkası kapandı da yumurtlayamiyor mu diye (çünkü baya ağır hareket ediyordu ve arkası yumurtadan dolayışi şkindi) yardimci olduk yumurtladi sonra rahatlamisti biraz sonra yemek yedi suyunu içti ama bugün daha kötü yine yemek yemiyor tüylerini kabartip kafasını kısıp bir kenarda büzütüyor ama farklı olarak tüyleri çok dökülmeye başladı yine bugünde yumurtlamasini hayvana zarar verrmemeye çalışarak yardımcı olduk doğru mu yaptık bilmiyorum şimdi yine aynı şekilde bir kenarda duruyor… Devamı »
Naz Aydoğan
Ziyaretçi
Naz Aydoğan

Isa bey benim kaldiğim ülkede kus veterineri yok malesef cennet papağanimin rahatsizligina gore ilac aldim fakat endişeleyim neden bu sorun oldu lütfen yardimci olun

Naz Aydoğan
Ziyaretçi
Naz Aydoğan

Merhaba benimde 1 yaşinda cennet papağanim var iki gündür bacaklarinin arka tarafini tüneğe sürtüp kusuyor ve kendi kusmugunu yiyor nedenini bilen varmi

Ayşe akyüz
Ziyaretçi
Ayşe akyüz

6-7 aydır cennet papağanım var. bana alıştıktan sonra çok uysal oldu kafesinin kapısını hiç kapatmıyordum sabah uyandığı gibi yanıma sokulup benimle uyuyordu nereye gitsem yanımda geliyordu son 4-5 gündür kulağımı elimi burnumu nereyi bulursa ısırıyor sadece beni değil evdeki her şeyi ısırıyor çok saldırgan oldu ve çok fazla tüy dökmeye başladı artık sevemiyorum bile sürekli saldırıyor neden olabilir acaba bu

Üye
Sevim Göktürk

Bilgileriniz icin teşekkürler benimde 2 tanecennet papaganim var cok yaramazlar benimle sadece konusursam cilginca otusuyorlar genelde kafes tabaninda oturmalari normalmi sadece cekirdek yiyiyorlar sebzeye meyvaya hic yanasmiyorlar ayrica disi ve erkek kuslarim cok canlilar bilgilerinize simdiden teşekkürler

Alihan dilber
Ziyaretçi
Alihan dilber

Merhaba arkadaşlar benim çift cennet papaganim vardı fakat erkek öldü yeni erkek alsam uyum sorunu olur mu?

Elif Köstekci
Ziyaretçi
Elif Köstekci

Merhaba İsa bey 20 gün önce golden köpegime arkadaş olsun diye cennet papağani aldım.Birbirlerine zarar vermediler.Köpeğim çok uysal sevecen oyuncu. Papaganda cok akili hic bir sekilde ısrırmadi cok hareketli disari cikinca kafasine kesinlikle girmiyor köpegimin yanina gidiyor. Veterinerimiz köpek bir zarar vermez ona fakat dikkat edin cennet papağani köpeğin gözünü oyabilir dedi.Bu olasılık yüksekmi?

Damla Acısu
Ziyaretçi
Damla Acısu

Ben kuş almak istiyorum cennet papağanı mı yoksa sultan papağanı mı karar veremedim. Sultan papağanı çok çekici değil ama samimi, cennet papağanı ise çekici tüylere sahip kolay bakılan ama samimi olması için bayağı uğraşılması gereken kuş türlerinden. Ben bana kolay alışması ve güzel görünmesini istiyorum. Yardımcı olur musunuz? Önereceğiniz bir kuş türü var mı?

hülya akdemir
Ziyaretçi
hülya akdemir

merhaba isa bey benim cennet papaganım ikı yaşında tüylerini koparıyo bende kanatlarını biraz azaltım acaba bıdaha uzamazmı kanatları çok pişman oldüm ne yapabilirim yardımcı olursanız sevınırim

Ali tincay
Ziyaretçi
Ali tincay

Bende cennet papağanını çok ilgimi çektiği için aldm fakat kadar kapalıyken papağan kafesten çıkmaya başladı bunu nasl yapabilir başına böyle bişey gelen varmı kafese koyuyorum odaya gidip geri geldiğimde çıkmış oluyo

zeynep.zeynep
Ziyaretçi
zeynep.zeynep

papağanım çok aktfti hareketliydi annem ayağını yanlışlıkla kapının arasına sıkıştırmış şu an annemden çok korkuyor sürekli bana sokuluyor heyecanını yitirdi 1 şeyleri kemirmeyi felan bıraktı tüyleri sürekli kabarık görünüyor öncekinden daha az ötüyor ve tepkisiz kalıyor nasıl atlatabilir? üstelik tuvaletini daha fazla yapmaya başladı

bora kılıç
Ziyaretçi
bora kılıç

eğer kabarıyosa ölebilir

Elvin
Ziyaretçi
Elvin

yeni olmuşsa ayagi agriyor o uzden. geçince eskisi gibi olur

Asli
Ziyaretçi
Asli

Cennet papağanım hiç birşey yokken öldü bunun nedeni nedir? Balkona koyduk diye alındımı bize ?

Insan
Ziyaretçi
Insan

Guneste fazla kalmamali balkonunuza gunes vurmustur bu yuzde olmuslerdir.

Nalan cakmak daloglu
Ziyaretçi
Nalan cakmak daloglu

Merhaba.......2ay once bir aylik bir sevda papagani aldik......kusumuz gayet sagliklu hicbir sorunu yoktu....ayricada cok guzel otuyor ve elimizde kafamizda duruyor perdelere tirmaniyordu.....bugun isten geldigimde kafeste olu bulduk onu cok uzulduk...12 yasindaki kizim cok agliyor ve sucluluk hissediyor.....nicin oldugunu anlayamadik.....bize bir aciklama yaparmisiniz

Esma türkyılmaz
Ziyaretçi
Esma türkyılmaz

Cennet papaganın yerde yürürken sürekli gagaasını yerde sürükleyerek ilerliyor acaba neden

Şahika
Ziyaretçi
Şahika

Arkadaşlar bide cennet papağınım ishal olmuş

Sevilce
Ziyaretçi
Sevilce

Suyuna entorogermina koyun ben yaptim ise yaradi

emre kara
Ziyaretçi
emre kara

herşeyden azar azar verin çok verirseniz ishal olur.diye biliyorum

Hasan Özeren
Ziyaretçi
Hasan Özeren

Yeşillik türü şeyler çok tükettiği için olabilir. Ona bağlı olarak da ishal oluyorlar.

Dalton
Ziyaretçi
Dalton

Cennet papağanlarım kavga etti sonra ikisini ayırdım ama bu gün hırpalananı saldım eskisi gibi uçmuyor bide tık tık die ses çıkartıyor şu an köydeyiz veteriner çok uzakta bu yüzden götüremedim (YARDIM)😔😔😔

YUNUS EMRE YILDIRIM
Ziyaretçi
YUNUS EMRE YILDIRIM

Merhabalar isa bey bende bir takım cennet papağanı var bunlar 3 ile 4 ay önce 4 tane yumurta vardı bir kaç gün sonra yumurtaların hepsi yok oldu ve ondan sonra dişi olan papağanım sesi çıkmıyor veteriner götürdüm papağanlar için gayet güzel dedi ilaç verdi kullandım bir hafta kadar sesi çıktı şimdi yine sesi çıkmıyor neden olabilir bana yardımcı olursanız çok sevinirim ilginize şimdiden çok teşekkür ederim

Seyit
Ziyaretçi
Seyit

Merhaba cennet papagani aldım ama çok sakin kafesinde yem falan yemeden öylece duruyor ne yapmalıyım

kübra k
Ziyaretçi
kübra k

Merhaba , benim bir tane cennet papağanım var dün evde yalnızken yumurtlamış kızgınlık yumurtası galiba,karnı hala şiş sanırım bir tane daha yumurta var korkuyor yumurtlayamıyor çok su içmeye ve yem yemeye basladı kakasını tutuyor ve çok sıvı yapıyor halsiz değil hareketli ama sıkıntısı var ne yapmam lazım ayrıca kızgınlık yumurtası yapmaması için bir ilaç var mı

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Tek beslemek için acaba erkek mi dişimi almaliyim

Oğuzhan Manav
Ziyaretçi
Oğuzhan Manav

Merhabalar bizimde iki cennet papağanımız var biri dişi biri erkek erkek olan korkak ama dişi olan tam tersi elimde duruyor yaklaşınca kaçmıyor sadece bazen ısırıyor.Beş ay kadardır bizde olmalarına rağmen hala bizden korkuyorlar dişi gene idare etsede erkek çok korkuyor ne yapmalıyız? Kafesin kapısını açınca dişi çıkıp kafesi kemiriyor erkek ise dışarıya çıkmıyif. Dişi kafesi dıştan kemirince erkekde içten kemiriyor.

zeynep zeynep
Ziyaretçi
zeynep zeynep
Merhaba İsa bey ilk yazdığım sorum eksik oldu ısırma konusuydu burdaki yorumları ve cevapları okudum tam olarak sorumun cevabını bulamadım kırmızı gagalı cennet papağanım kafesine dokununca elimi kafesin içine sokunca direk ısırmak için saldırıyor tabi bu arada ısırıp elimin neresini ısırırsa kanatıyor dışarı çıkardım elimle beslemeyi denemek için direk yemegi değil elimi ısırdı koluma tırmandı ilk hedefi kulağımı ve boynumu ısırmak oldu bu olayı dışarı çıkardığımda hep yapıyor inanın korkumdan çıkarmak istemiyorum kafesde kalmasıda dogru gelmiyor ne yapmam gerekiyor bu durumda onuda bilmiyorum bu konuda nasıl bir tavsiyede bulunursunuz aldığım yere geri vermek istemiyorum ailemize katılalı bir hafta oldu çok… Devamı »
Günay Özdil
Ziyaretçi
Günay Özdil

Merhaba benim bir jako papağanım var biz bu hayvan sıkılmasın diye biz evde yokken yanına bir cennet papağanı aldık acaba bunlar bir aradayken jako onu yiyebilir mi

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

İsa Bey merhabalar. 8 yaşnda bir cennet papağınımız var. Eşinin ölmesi nedeniyle 3 yıldır yalnız. 1 yıldır kanatlarını koparıyordu. Halihazırda hiç kanadı kalmadı. Veterinere götürdük ve parazit ilacı ve vitaminlerin hiçbir faydası olmadı. Hala çatır çatır kanatlarını yemeye devam ediyor. Yaklaşık 2 cm kanadı kaldı. İçimiz parçalanıyor. Ne yapmalıyız sizce bir fikriniz var mı? İlçede yaşıyoruz ve burada veterinerlik fakültesi yok. Fakülteye mi götürmeliyiz acaba?

Günçe Yeni
Ziyaretçi
Günçe Yeni

Süsler nasıl olmalı ki İsa Bey

Ayşen Öztürk
Ziyaretçi
Ayşen Öztürk

Sirkeli su ile yıkadım yanlış yazmışım

Ayşen Öztürk
Ziyaretçi
Ayşen Öztürk

İyi akşamlar İsa Bey benim bir yaşında erkek bir sevda papağanım var evde yetiştiren birinden almıştık. Bugün de petshoptan bir dişi aldık 7 aylık falanmış ancak yabani kafesin içinde sağa sola dönüyor ikisini bir kafese koydum kaçtılar birbirlerinden eski kuşum ürktü kafesleri ayırdık Yen'i kuşu da koktuğu için sürekli sinirle yıkadım mikrop varsa diye yıkadıktan sonra kuşu kucağımda kuruttum sevdim ancak eski kuşuma bir şey yaparsa diye korkuyorum acabalar hiç almasa mıydım ya da geri mi versem . Eski kuşumu kafesten çıkarıncaya devamlı beni öptü ve başını egdi sev diye acil cevap bekliyorum yine yavru kuş alıp büyütüp mü çiftleştirsem

Ayşe Öztürk
Ziyaretçi
Ayşe Öztürk

İsa Bey bir yıl önce tanıdık evde kuş bakan birinden 3 aylık bir erkek sevda papağanı aldık kuşumuz bize hemen alıştı ve evcıl bugün ise petshoptan 7 aylık bir dişi sevda aldık ancak ele gelmeyi bırakın kafesin içinde deli oluyor hemen yıkadım kuşu evdeki kuşum mikrop kapmasın diye . Aynı kafese koydum eski kuşum çok rahatsız oldu kafesten çıkardım koynumdan ayrılmadı . Yen'i kuşu geri mi versem acaba tedirgin oldum eski kuşuma bir şey yapar diye

MEHMET BAKIRLI
Ziyaretçi
MEHMET BAKIRLI

İsa bey iyi günler yaklaşık 1 hafta 10 gün önce bir sultan papağanı aldık ertesi gün elimizde bişeyler yedi şimdi elime geliyor vs. alıştı ancak özellikle saldığımızda uçarken filan çok tüy çıkıyor ve çok kaşınıyor gibi ama tüyleri sağlıklı görünüyor normal mi ya da ne yapabiliriz?

Buğra güler
Ziyaretçi
Buğra güler

İsa bey cevaplarsanız memnun olurum. Cennet papağanım gagasını demirlere sürtüyor normal midir? Bide ele nasıl alıştırabiliriz?

Ufuk Sezer
Ziyaretçi
Ufuk Sezer

İsa bey iyi günler sevda papağanım yumurtladi 1 tane yavrumuz var şu an sormak istediğim şey şu; ben bu yavru için yemligin birine mama ıslatip koydum mercimek çorbası kivaminda diyebilirim. Bu yavru için başka bir şeye gerek var mi ,annesi babasi yedirir mi yoksa yediremez mi çünkü yavru olmadan önce mamayi sürekli yere dokuyordu yardimci olursanız sevinirim.
Bir de bu hayvanlar kasim ayindan bu yana sürekli yumurtluyor ama tabi ilk kez yavRu aliyoruz .bu durum hayvanlar için her hangi bir sıkıntıTeskil eder mi?yardimci olursanız sevinirim.
Cevabiniz ve desteğiniz için teşekkür ederim

tugba eren
Ziyaretçi
tugba eren

İsa bey tekrar merhaba, önceki mesajim yanıtsız kaldı. Başka bir sorun için tekrar yazıyorum. ancak durum acil ve önemli. Konuyla ilgili bilgi sahibi olabilecek herkese danışmak fikir almak belki bir çözüm uretmemi sağlar diye size de soruyorum. Cennet papaganim tüy döküyor, derisi çıplak kaldı, göğüs ve altı tamamen çıplak, ensede de biraz başladı yeni yeni. Eğer böyle bir konu hakkında fikir sahibi iseniz lütfen bana mail atın bir numara da verebilirsiniz iletişim için. fikriniz varsa paylasmaniz çok önemli.

samet Özmen
Ziyaretçi
samet Özmen

Merhabalar arkadaşlar cennet papağanı dişi var bende erkek cennet papağanı elinde bulunan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim

Ceyda yenibahar
Ziyaretçi
Ceyda yenibahar

Merhabalar ben yeni bir kuş alıcam cennet papağanı almak istiyorum ama annem istemiyor bakımı zor olur diyor üstesinden kalkamazsın diyor gerçekten zor mu

Yüsra
Ziyaretçi
Yüsra

Merhaba isa bey.. Benim Cennet Papağanım ishal oldu , tüyleri dökülüyor ve bugün çok ateşi var.Veteriner uzak ve hava çok soğuk olduğu için çıkaramadım.. Ne yapabilirim ..?

Ziyaretçi
Özgürcan Özdemir

İsa Bey selam, ben 2tane cennet papağanı aldım geçtiğimiz günlerde ve bana alışmaları için napabilirim bilmiyorum. Ben genelde odamda duruyorum odamda dururken kafesi odama getirsem beni sürekli görecekleri için daha mı iyi olur? teşekkürler...

Üye

Ve bu arada bitanesi sürekli diğerinin ayağını ısırıyor, bugün kafesi kanlı bi şekilde buldum. Ne yapmamı önerirsiniz?

helin can
Ziyaretçi
helin can

benim kuşarım 10 adet yumurta yaptı fakat 25. gündeyiz ve yumurtaları kontrol ettiğimizde döllenmemişlerdi sizce ne yapmalıyım ?

...
Ziyaretçi
...

Bizim papağani alalı daha bi gün oldu ve gagasiyla kafesin kapısını açmaya çalışıyor acaba kafesin kapısını açmali mıyım

Üye

İsa bey merhabalar bu sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim; bu önümüzdeki sevgililer gününde nişanlıma bu minnaktan almak istiyorum yalnız kendisinin hukuk bürosu var orda duracaktır kendisi gece geç saatlere kadar ord olyor eve öyle geçiyor hergğn o yüzden orada daha ilgili olacağına eminim ve alıcağım miniğede çok iyi şekilde bakıcağınada. Sorum şu huuk bürosunda sizce bu minik arkadaş gelen giden fazla olucağı için acaba aşırı ses çıkarıp oradaki insanları bezdirme olasılığı varmı:) tek korkum o:) yani sonuç olarak kuş ötecektir fakat bu krakterinede bağlı değilmi:( bir de sonra sıkıntı olsun istemiyorum dayanılmicak gibi bağırır çağırır diye:(

tugba eren
Ziyaretçi
tugba eren

Merhaba, baktım bu konuda soru soran olmamış. Evimde 6 aylık bebeğim var, cennet papagani beslememde bir sakınca olur mu? Alırsam gündüzleri aynı alanda vakit gecirmelerinde (evin salonunda) bir sakınca olur mu? Dikkat etmem gereken noktalar olur mu? Bu konudaki önerileriniz neler olur? ... Papaganlari salon harici bir odaya da koyabilirim, ancak o odada misafi yatiriyorum, papaganlar genel olarak o odada dursa ancak sadece misafir geldiğinde papaganlari odadan çıkarıp misafiri yatirsam, yatan kişi icin zarar teşkil eder mi?

Üye

Benim bi dişi papağanın var bide erkek yanlız disi yemek yiyo erkek yemek yemiyo disi kilo aldı erkek zayıf ne yapmalıyım teşekkür edelim

Dalton
Ziyaretçi
Dalton

Herkese selamlar takım olarak cennet papağanı aldım yumurtladı yavrular çıktıktan sonra yuvayı hiç temizlemesem olurmu çünkü anne reddeder diye korkuyorum birde anne yavruya bakmayıp dışlarsa Nasıl bakmalıyım ne ile beslemeliyim ne sıklıkla beslemeliyim

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Temizle kardeş çok battıysa,sonra kuş hasta olabilir , bide içine talaş felan koy

Dalton
Ziyaretçi
Dalton

Teşekkürler

Eren kaya
Ziyaretçi
Eren kaya

Merhabalar benim bir tane erkek cennet papağanı vardı ve ben bunları çiftleştirmek için bir tane dişi cennet papağanı aldım ve dişi olan Cennet papağanını erkek cennet papağanı ile aynı kafese koydum fakat bunlar Birbirlerini çok sıcak karşıladılar ve aynı tünekte yan yana duruyorlar ama yeni aldığım dişi cennet kuşu bizden korkuyor ve çekiniyor bunun için ne yapmamız gerekiyor

Özlem Altun
Ziyaretçi
Özlem Altun

Merhaba, benim bir tane dişi cennet papağanım var, tahminen 5 yaşında filan. bir haftadır çok fazla ötüyor, normalde akşamları hiç ötmez, özellikle de karanlık bir yerde. önce çok önemsemedim bu durumu ama bu gün bir şey fark ettim. bu ne zaman başladı bilmiyorum ama çok kısa aralarla kafasını hızlıca sağa sola sallıyor, sanki bi şey varmış kafasında da onu silkmek istiyor gibi. ötüşündeki tuhaflıkla birleşince biraz endişelendim. durum hakkında bi fikriniz var mı acaba ? teşekkürler.

Furkan Öztürk
Ziyaretçi
Furkan Öztürk

Ne eşi papağanlarda bu belirti bite işarettir bilmediğiniz sorulara cevap vermeyelim
Papağanı elinize alıp tüylerine üfleyin eğer göremediyseniz banyoluk alıp kafede takın ve içine 2-3 damla sirke koyun bir oluşuyo olabilir

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Kuşunuz eş istiyor

Özlem Altun
Ziyaretçi
Özlem Altun

teşekkür ederim..

Ufuk Sezer
Ziyaretçi
Ufuk Sezer

Merhaba benim bir çift sevda papağanım var 2 hafta önce 5 yumurta yumurtladı ve dördünü kırdı ben de kalan bir taneyi aldım oda boşmuş zaten attım acaba bu neden olur? Bir de:
Yuvalık küçük olur diye bugün yeni bir yuvalık alıp taktım baya huysuzlandılar gibi ama zamanla alışırlar mı ya da çiftleşme de ve ya yumurtlama da her hangi bir sorun teşkil eder mi? Bilgilerinizle beni de aydınlatırsanız çok sevinirim.. teşekkür ederim

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Bu cins için büyük bir yuva seçmeni ve kafes içerisine bolca dal parçaları koymanı tavsiye ederim. Yumurtaları yuvadan dışarı atar , yavrularını öldürüp yuvadan atar bu hareketleri normaldir ve yadırganacak bir durum yoktur ,sağlıklı bir yavru yapana kadar ıskarta dediğimiz işlemi yaparlar

Eymen
Ziyaretçi
Eymen

Merhaba benimde bir cennet papagim var bir tanede muhabbet kusu ayri kafestelr ama yanyanalar bugun farkettik ki papagan yumurta atmis normal mi bide nasil bakabiloriz yumurtaya cok sinirli ve saldirgan

Tarkan uckun
Ziyaretçi
Tarkan uckun

Benim papaaganlar yumurtlamiyor disi herhalde kisir ona ne yapabilirim

Sanal infaz
Ziyaretçi
Sanal infaz

Slm benim disi sevda papaganim var erkek cennet papagani alsam cift olurlarmi yardimci olursaniz sevinirim email aracagiylan saygilar

Kadir özbahçeli
Ziyaretçi
Kadir özbahçeli

Cennet papağanı aldım genellikle tek ayağını kaldırıp tünüyor normalmi

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Normal

Koray ergen
Ziyaretçi
Koray ergen

Merhaba benim iki tane cennet papağanım vardı biri dişi biri erkek sanıyorduk fakat ikiside erkekmiş ve birbirini eş kabul etmişler şimdi iki tane dişi aldım yanlarına yanaşmıyorlar dördüde aynı kafeste yumurtlamalarını istiyorum ne yapmam gerek cennet papağanlarının yumurtlama dönemi ne zaman acaba biliyor musunuz.şimdiden teşekkürlerr

Hüseyin KOKANGÜL
Ziyaretçi
Hüseyin KOKANGÜL

Merhaba.. Hayvanları oldukça seven içi içe olan birisi olarak yazınızı keyifle okudum. Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Bende shop sahibinin 5 aylık olduğunu söylediği Fischer olarak bilinen kırmızı gagalı bir cennet papağanı aldım yaklaşık 3 hafta oldu. şu anda gayet iyi anlaşıyoruz. Sadece ele gelmesi ve kendini sevdirmesi için sabırla bekliyoruz. Yerini Kafesini oldukça sevdiğini görüyoruz. 1 haftadan sonra kafesini açık bırakmaya başladık ve gayette bize alışması kısa sürdü. Şu andada size yazarken laptop üzerinde geziyor sadece kendisini sevdirmiyor. Size sorum şu olacaktır en çok nelerden hoşlanıyorlar yemek olarak?
Şimdiden tşkr ederim..

Ziyaretçi
Kadir Han

merhaba,
tavsiyelerinizi de okuyarak bir adet kırmızı gagalı Cennet papağanı bende aldım.. Kimyon bey (adıda bi değişik oldu) 7 aylık olduğunu söyledi petshopcu, 24 saat geçmesine rağmen yerini ve kafesi çok beğendi güzel oyunlar oynayıp güzelce yem yiyip iyi bir uyku çekiyor kendine...
minik bi sorum var sadece kızdığı zamanlarda ötüyor... alışma evresi geçince normal zamanlardada öter değilmi?
tavsiyeleriniz ve yazınız için çok teşekkür ederim...

Üye
tekrar Merhaba, bilgileriniz ve desteğiniz için çok teşekkürler. Bugün itibariyle kimyon bey evinde 10.gününde... artık seslenmelere öterek cevap veriyor ve onunla vakit geçirmeyi istiyor. yazdıklarınızı tekrar okuyarak minik bir odada kafesini açtım. etrafını inceleyerek dışarı çıktı. yaklaşık 2 saat kadar uçtu ve etrafı inceledi. kafesinin etrafında döndü. bu süre içersinde elimle hiç yaklaşmadım. ve anlattığınız gibi karnı acıkınca kafese indi. yemliği 3/5 kez dışardan denedi 🙂 olmayınca içeri girişi çözdü ve kafesine girdi 🙂 size tekrar tekrar teşekkür ediyorum. doğru şeyleri anlatarak böyle dost canlısı bir minik adamım oldu. Arkadaşlar tavsiyem, hiç bir kuşa uzun bir süre elinizi yada parmağınızı… Devamı »
Selamı tok
Ziyaretçi
Selamı tok

Mrblr bnm.1 cıft.yumurtalı.cennetım var ama kafes oldukca buyuk bır cıft daha.almayı.dusunuyorm aynı.kafeste yasyabılırlermı tesekkurler

Oturanboğa 54
Ziyaretçi
Oturanboğa 54

Bazı yakınlarım kuşlarının kanat tüylerini biraz kesiyor kuşun canı yanmiyor ama eskisi gibi ucamiyor sizce bu iyi bişeymi bende kuş almayi düşünüyorum yapsam bişey olurmu ama onlarınki ne bişey olmuyor

hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin

öncelikle merhaba iyi akşamlar 3 ay önce bana hediye olarak 1 yaşında bir çift cennet papağanı geldi ve hiç kafesten dışarı bırakmadım ama çok iyi baktığımı biliyorum yavrulama zamanını bilmiyorum geldikleri günden beri sürekli yuvalığa giriyorlar ama hala çiftleşme olmadı acaba yuvalığı kaldırmam gerekir mi ya da biraz kafes dışına bırakmam mı gerekiyo bana yardımcı olur musunuz lütfen

Ekrem
Ziyaretçi
Ekrem

Merhaba Cennetleri özelliklerinden biri de yuvalarını kendileri yapmalarıdır o nedenle kafesin içine iki parmak kalınlığında zar gibi ince peçete yada talaş parçaları atın onlar alıp yuvasına götürür ve yuvasını düzenler herşey hazır olduğunda da çiftleşir

Hülya Kesdi
Ziyaretçi
Hülya Kesdi

Merhaba cennet papağanımın kanat yanında şişlik oluştu ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Ekrem
Ziyaretçi
Ekrem

Merhaba sizin kolunuz da bir şişlik oluşsa Ne yapıyor iseniz onu yapın. Hekime gidin ...

Ayhan
Ziyaretçi
Ayhan

Merhaba bende bir çift clasic cennet papağanı var yaklaşık 2.ay önce bir abiden aldım dişili erkekli ama ne yumurta var nede ciftlestiklerini görüyorum?

Gülgün Bilgioğlu
Ziyaretçi
Gülgün Bilgioğlu

Benim sultan papağanım var. Temizliğine dikkat etmeme rağmen çok kaşınıyo. Gece gündüz daymi 😓

Lara
Ziyaretçi
Lara

Benimki her yeri kemirip düşürüyor kaçıyor ve sürekli ard arda ötüyor napmalıyım

Çekdar seloo
Ziyaretçi
Çekdar seloo

Slm arkadaşlar maskeli cennet papağan ile sevda papaginin cinsiyetini nasıl ogrenebilirim.

Ekrem
Ziyaretçi
Ekrem

Öğrenemezsiniz ancak dna testi ile öğrenilebilir

Baray arda durmaz
Ziyaretçi
Baray arda durmaz

Merhaba İsa abi ben 12 yaşındayım ve bi cennet papağanın var daha dün aldık be ben bu gün elini kafesin içine koydum ilk başta normal olarak korktu ama bir kaç dakika sonra alıştı ve durdu bende elimi yavaş yavaş tüylerine götürdüm sevdim sakinleşti daha sonra elimi çektim. Şimdi soruma geliyim eğer her gün böyle yaparsam elime alışır mı acaba yanıt verirsen sevinirim abi

Ekrem
Ziyaretçi
Ekrem

Evet çok daha kolay ve erken şekilde alışır lakin çok fazla da ürkebilir Ürküyorsa yaklaşmayın ama sakinleşip kendini sevdiriyor ise devam edin

Murat yuksel
Ziyaretçi
Murat yuksel

Bir cift cennet papagani aldim 3.gun ucmalari icin evin icinde saldim geri yakalarken kusun ayagina zarar verdim ve kirildi veterinere ve bi kuscuya goturdum .Kusu ayri bi kafese koymami ve mudahale etmememi soylediler.10 gun oldu ve kus hala tek ayagi uzerinde neyapmaliyim bi fikir verirmisiniz

Leyla ozdemir
Ziyaretçi
Leyla ozdemir

Ya iyi günler ben yazınızı okudum ama bizim papagani aynı papaganinizda bu arada bizimki hiç elletmiyoki konusmak istiyorum elimle sewmek istiyorum hoop isiriyo ve çok aşırı utangaç nasıl yapmam lazim isirmamasi kolayca bana alışması icin

Naz Vatansever
Ziyaretçi
Naz Vatansever

Benim kuşumun da rengi bu renk aynısı benimkinin ismi misket

Eray Erdal
Ziyaretçi
Eray Erdal

Merhaba isa bey benim sevda papağanı vardı pet shoplara da sorduk cennet papağanı eş alabiliyorlar dediler doğrumu? Bide dişi kuşum 6, erkek ise 9 aylık yumurta alabilirmiyiz? Saygılar...

Deniz Arda
Ziyaretçi
Deniz Arda

Merhaba İsa Bey benim papaganim doguruyor ama birkaç gün sonra ölüyor bunun sebebi nedir acaba?

İncinur Çelik
Ziyaretçi
İncinur Çelik
Merhaba İsa Bey, Yaklaşık 2 ay önce aldığım bir cennet papağanım var.Sizin de söylediğiniz gibi genelde salındıklarında avize ve duvar saatleri gibi yüksek yerleri tercih ediyorlarmış.Ancak benim kuşum hep yerde geziyor.Sadece çok kısa mesafeler boyunca uçabiliyor.İnternette resimlerine baktığımda kuyruğunun internetteki resimlere göre çok daha kısa olduğunu fark ettim.Acaba kuyruğu kesilmiş midir?Bunun yanında salıncağı kemiriyor.Acaba böyle bir hareket yapması normal mi?Kuyruğu kesilmiş ise ne kadar sürede uzar?Onu salmaya çalıştığımızda biz zorlamazsak kafesinden çıkmıyor. Böyle bir olay kuyruğu kesik papağanlarda normal mi? Kafesinin yanına gidip onunla konuşmaya çalıştığımda susmayı tercih ediyor.Bize alışmamış olmasıyla ilgisi var mı? Onunla elimden geldiğince ilgilenmeme rağmen hala… Devamı »
deniz yılmaz
Ziyaretçi
deniz yılmaz

6 yıllık cennet papağanım var kafeste uyurken hep aşağı düşüyor önceden böyleydi ama artık daha fazlalaştı yapmamız gereken bişey varmı acaba ?

Bekir millidere
Ziyaretçi
Bekir millidere

Merhaba
Benim sevdalarin simdi 2 aylik 2 tane yavruları var.aynı zamanda da 4 tane yumurtası var.sorum?
Yavruları ayırmak gerekmi? Gerekiyorsa ne zaman? Teşekkürler. ..

Çağrı Karabaş
Ziyaretçi
Çağrı Karabaş

Ebeveynler yavrulara zarar vermediği sürece ayırmanıza gerek yoktur. Ama anne ya da baba yavruları hırpalıyor ya da yavrulara zarar veriyorsa ayırın.

Esra Yegül
Ziyaretçi
Esra Yegül

Merhaba bn bir hafta önce cennet papağanı aldım. aldığım kişi bana 3 aylık olduğunu söyledi böylece daha kolay eğitirmişim. Tabi daha önce hiçbir araştırma yapmadan aldım papağanı. Eve geldikten sonra papağanımın bileğinde 2014 006yazıldığını gördüm bu tarih papağanın yaşını mı gösteriyor yoksa? birde eğitim konusunda herkes farklı bişey söylüyor iyice kafam karıştı yardımcı olur musunuz lütfen 🙏

Baki AKKUŞ
Ziyaretçi
Baki AKKUŞ

eğer bileğindeki bilezikte 2014 yazıyor ise kuşunuz 2014 doğumludur. eğitimli ise belki satan kişinin yalanı tolere edilebilir ama eğitimsiz ise sizi görünce kaçıyorsa hemen geri verin çünkü 2 yaşına gelmiş bir cennet papağanını kendinize alıştırmak veya eğitmek uzman olmadıktan sonra imkansız gibi birşeydir.

Emre KAYA
Ziyaretçi
Emre KAYA

Peki 9 Aylıksa

isa kayar
Ziyaretçi
isa kayar

slm bende hem sevda papağanı hemde cennet papağanı var. sevda veya cennet papağanları kaç yaşında yavru vermeye başlarlar. kaç yaşından sonrada yavrulamaktan kesilirler. yani yavrulama dönemleri hangi yıllar arasındadır. ayrıca cennet ile sevda papağanı çiftleşirse yavru verirmi.

yasin addatepe
Ziyaretçi
yasin addatepe

çok korkaklar ama çok ötü olar çok tatlı lar olkide yiyyolar çidemde

azad özyolcu
Ziyaretçi
azad özyolcu

selam yaklasık 3 hafta önce bır cıft cennet papaganı aldım petshoptan ve aldıgım yerden daha önce yumurtladıgını söyledıler yanı eş ıkısıde ,lakın tanıtımlarda acıklamalarda okudugum gıbı yeşil yapraklı meyve ve sebze verılmesı lazım dıye bır suru yerde gözüme carptı lakın butun soylenenlerı harfıyen uyguluyoorum ,benım cennet papaganlarım verdıgım meyve ve sebzelere dokunmuyorlar bıle ne yapmam lazım .saygılar

Halil yalçın
Ziyaretçi
Halil yalçın

merhaba İsa bey 9 aydır benimle olan cennet papağınım var bu süreç içersinde bana alıştı bende tek kalmasın diye eş aldım am benim papağınım yenigeleni sürekli ısırmaya çalışıyor kafesin içğnde kovalamaca oynuyorlar yeni aldığım korkuyor nasıl alıştırabilirim birbirlerine yardımcı olursanız sevinirim şuanda kafeseslerini ayırdım ...

Çağrı Karabaş
Ziyaretçi
Çağrı Karabaş

Erkek ve dişiyi farklı kafeslere koyun. Daha sonra ise kafesleri yan yana olacak şekilde koyun ve bu şekilde 1 hafta bekleyin. Bu arada yuvalığı ise erkek kuşun olduğu kafese takmalısınız. 1 hafta geçtikten sonra dişi kuşu yuvalığın takılı olduğu erkek kuşun yanına koyun. Bu şekilde kuşların eş tutma ihtimalini arttırmış olursunuz.

Baki AKKUŞ
Ziyaretçi
Baki AKKUŞ

Halil Bey cennet papağanları da diğer kuşlar gibi bölgeci oluyorlar, büyük ihtimal sizin erkek kuşunuz kendi kafesini ve yerini sahiplenmiş durumda, o yüzden başka kuşu kabul etmiyor. yeni aldığınız kuşu ayrı kafese ve yanyana koyun (10 gün kadar) bu süre sonunda erkek kuşunuzun sahiplenmediği bir kafese ve ortama ikisini birlikte koyarsanız sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.

Halil yalçın
Ziyaretçi
Halil yalçın

isabey merhaba birtane erkek cennet papağınım vardı 8 aydır benimle şimdi kendisine eş aldım ama aynı kafese koyamıyorum izin vermiyor sürekli ısırmaya çalışıyor nasıl birbirine alıştırabilirim acaba ne yapacağımı bilmiyorum aldığım eşimi geri versem acaba

Ersin Ekin
Ziyaretçi
Ersin Ekin

Isa bey merhaba, 2 adet sevda papaganim var, aldigim arkadasimda daha once yavruladilar ve yavrular buyudu.
En son nisan basi planli seyahetimden once 1 yumurta gordum 8-9 gun sonar dondugumde baska yumurta yoktu, birkac gun sonra bu sefer yumurta sayisi 3 e cikti, yumurta kontrolu yapmadim ilk yumurtadan sonra 22 gun gecti yavru cikmadi, dun control ettigimde bu sefer yumurta sayisi 4 tu. Boyle birsey hic okumadim, bildigim kadariyla 10 gun icinde tum yumurtalari yumurtlamasi gerekiyor. Bu durum neden kaynaklaniyor hic boyle bir durumla karsilastiniz mi?
Selamlar

Ersin Ekin
Ziyaretçi
Ersin Ekin

Merhaba Isa bey, bugun kontrol ettim hepsini ilk yumurta ici kurumustu sonrakilerde dollenmemisti hepsini yuvadan aldim.
Kafesim buyuk 2 cennet, 2 de sevda papagani var icinde, acaba digger cennetler(ki 2 sinin de disi oldugunu dusunuyorum ama es gibi davraniyorlar), bu daha once yavru alinmis sevda papaganlarin ciftlesmesini engelliyo olabilir mi? Ayri bir odadalar devamli control etmiyorum ama hic ciftlestiklerini gormedim.

Osman dolap
Ziyaretçi
Osman dolap

1 yaşında cennet papaganım var aramiz çok iyi ama bir tek elime bi turlu alışmadı hala da korkuyor 9 aydır benimle beraber nasıl elime alistirabilirim iyi günler

Hacı Şendul
Ziyaretçi
Hacı Şendul

Merhaba isa bey benim bir çift cennet papağanım var ve birkaç gün önce yumurtalarını verdiler bu süreçte ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Hacı Şendul
Ziyaretçi
Hacı Şendul

Merhaba İsa bey aldığım yumurtalardan bir tanesi sağ kaldı ve doğan yavru henüz 20 günlük ben bu kışu eğitmeyi amaçlıyorum Nasıl eğitime başlarım lütfen yardımcı olun

tuğba çakubay
Ziyaretçi
tuğba çakubay

İsa bey bu cennet papağanları çift alınmassa ölürlermi

Üye
İsa bey yaklaşık 1ay önce 1 çift cennet papağanı aldım aradan 15 gün geçtikten sonrada yumurtalık için ayrı bi yuva aldım bunca zaman çiftleşme belirtisi göstermesine rağmen yuvaya nadiren giriyorlar ve çoğunlukla kafes içindede yuvadada sanki kavga eder gibi birbirlerini gagaliyorlar bu durum normal mi İkincisi hergün onlarla çok yakından ilgilenmeme rağmen ( konuşmak şarkı söylemek belli kelimeleri söylemek ıslık çalma vb ) benden kaçıp yuvaya giriyorlar korkarcasina kafes dışına çıkardığım zamanda avizeden ve duvar saatinin ustunden inmiyorlar nasıl bir yol izlemem lazım bana alınmaları için son olarak hazır yem dışında bazen tuneklerine yarım elma yerleştirip yediriyorum bu ikisi dışında… Devamı »
Baki AKKUŞ
Ziyaretçi
Baki AKKUŞ

Merhabalar İsa Bey, bundan yaklaşık iki ay önce sahiplendiğim Cennet Papağanlarım ilk başlarda gayet iyi anlaşırken bu günlerde erkek olanı dişinin ayağını ısırmaya, çekiştirmeye başladı birazda agresifleşti. Bu ısırmalar zarar verecek şekilde değil ama arada dişinin canının yandığı çıkardığı sesten belli oluyor. Yinede birbirlerinden hiç ayrılmıyorlar yuvaya kağıt taşıyıp geri atıyorlar, kafes tabanında birlikte kağıtları un ufak ediyorlar. Endişelenmem ya da önlem almam gerekir mi?

seyfullah güney
Ziyaretçi
seyfullah güney

iki tane 3 ay ve ustu cennet aldım biri dişi biri erkek birbiriyle çok ıyı anlaşıyolar kendıme nasıl alıştırabılrım

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

Çif alışmazlar

Berke Akan
Ziyaretçi
Berke Akan

Yavru oldugu ici daha cabuk mu alisir

Berke Akan
Ziyaretçi
Berke Akan

Merhaba cennet papağanım sürekli çekirdek yiyor bir zararı olur mu bir de kafasının arkasındakı tüyleri çıkmamış aldığım pet shop yavru diye dedi doğru mudur

yağmur öztürkmen
Ziyaretçi
yağmur öztürkmen

mrh bn yağmurr aradaşlar bazıları diyoki yeni bi kuşa sahip olduğumzda o kuşa 2veya 3 hafta boyunca yaklaşmayp kafesinden dışarı çıkmarmamalıyız diyorlar ama bn tm tersini yaptımm ve bnm kuşum cennet papağanı olduğuna rağmen bana hemen alştıı 2veya 3 günde hmene alıştırdık sayılırr biz olmadığımda çokk şiddetli bi şekilde ötüyoıo ama bize alşşmasıı çokkda uzun sürmedi fakat sadece şikayetimizz tüm herkezin elini ıstırma alışkanlığıı vrr onun dışındaa gayet normall bi kuşş adıda ÇAPKINN 🙂

Toprak
Ziyaretçi
Toprak

Merhaba İsa bey ben toprak 2 hafta sonra bana sizin cennet papağanızın aynısı gelicek kafesin büyüklüğü kaç metre olmalı bide çıktığında kafesinden elektrik kablolarını saklamak için önüne folyo koyucaz uygun mudur? Bide kuş türleri bana 1. Günden hemen alışır .Sadece tüylerini kuşlar için olan taraklardan tarıyalım mı?

Bana en kısa sürede yazarsanız sevinirim😀😀😀😀😀😀😎😎😎😎😎😎💎

ummuhan demir
Ziyaretçi
ummuhan demir

Merhaba,ben Endonezya'da yasiyorum.Dun 2 tane cennet papagani hediye geldi,cok asiri korkaklar malesef nekadarliklar bilmiyorum da.cok asiri uyuyorlar boyle mi olur ve bazen uyurken dengeyi kaybedip asagi dusuyorlar,uzuldum bu durumlarina ve bugun uyku cadiri aldim,fakat kafese elimi uzattigimda ucup kacmaya calisiyorlar oraya buraya carpiyorlar yakalanmiyorlarda canlari daha fazla yanmasin diye vazgectim,yarin tekrar denemeyi dusunuyorum,birde hic su icmiyorlar,dikkat cekici seyler yaptim suluklarina fakat hic bakmiyorlar,ne yapmam lazim neden icmiyorlar acaba

Dilan erim
Ziyaretçi
Dilan erim

Merhaba isa bey. Bir hafta önce bir cennet papağanı aldım. Adı bulut. Yorumları okuyunca görüyorum ki bazı şeyleri yanlış yapmışım 🙁 elime aldım ve kafesten çıkardım. Tabii çokta kovalamacalı bir süreç sonunda geri sokabildim. Şimdi, bundan sonra ne yapmalıyım? Sizce alıştırmak için geç mi kaldım?

esma k
Ziyaretçi
esma k

Merhaba Isa Bey benim erkek sandigim cennet papaganim yumurtladi .tek basina yasiyor. Sanirim kizginlik yumurtasi bu. Yumurtayla ilgilenmiyor. Yumurta yanlislikla kirildi ici doluydu. Kizginlik yumuryasnn ici bos olur yaziyor ama bu dolu cikti. Yumurtann kirilmasi kus icin sorun olur bide kirilmasaydi yavru cikarmiydi

tarık karadeniz
Ziyaretçi
tarık karadeniz

Merhaba
İki cennet papağnımız var, ancak kafesten çıkınca 2-3 saat kafese girmediler, mecburen örtüyle yakaladık.
Daha çok bekleseydik girerler miydi?
Ayrıca kafesin altındaki kağıdı düzgün şekilde küçük küçük kesiyorlar; sebebi nedir?
Bilgi verebilir misiniz?

Selamlar
Tarık Karadeniz

Emre Reha Güven
Ziyaretçi
Emre Reha Güven

İsa Bey iyi gunler benim de bir cennet papaganim var diyarbakirda yasiyorum iki gun sonra yaklasik 9 gunlugune istanbula ucakla gitmem gerekiyor. THY tropikal hayvan oldugu icin kabul etmediginden oturu bir turlu esimle cikis yolu bulamadik acaba muhabbet kusu desek sıkınti yasarmiyiz sonra havaalaninda diye dusunuyoruz simdi. Eh malum kucuk haylaz cok ses cikarttigi icin herkesin kabul edebilecegi cinsten bir hayvan degil. Eger evde birakirsak bu zaman icerisinde kafesi acik bir sekilde yeterince yem ve su ve balli yemislerle bir problem cikar mi dersiniz bu zaman icerisinde uff yalniz da birakasim yok hic bir turlu karar veremedik

sule snrn
Ziyaretçi
sule snrn

Merhabalar isa bey ben daha once tuylerini yolan cennet papaganim hakkinda yazmistim. veterinerin verdigi damladan sonuc alamadim yeni cikan tuy kapsullerinin icinde siyah yapisik bir seyler oldugunu farkettim papaganim hala tuy yolmaya devam ediyor tuylerin her biri bir tarafa bakmaya basladi veterinerlerim cogu da kanatlilarda yetersiz tuy kapsulleri ile ilgili bir fikriniz var mi acaba?

Pinar göçmen
Ziyaretçi
Pinar göçmen

Isa bey ben 2 hafta önce bir sevda papağanı aldım.. kafesten çıkardım .. cikarmadigim zaman kafesin kapagini bi şekilde açıp kaciyordu... dün yine kafesinde kapalı iken burnu kanamis, ve kan kusmus . Nefes alış verisi değişmiş. Astım hastası insan gibi nefes aliyordu. Çok telaslandim. Stresten mi yaptı ilgisizlikten mi bilmiyorum... kafeste durmak istemiyor. Odadan odaya keşif yapmak istiyor sanki. Ilk sorum burun kanamasi neden olur? Veterinere goturmelimiyim? Ikinci sorum hala bize alisamadi. Bazen elden inmiyor bazen ele gelmiyor. Nasıl bir eğitim aşaması izlemeliyim.

sule snrn
Ziyaretçi
sule snrn

merhabalar isa bey,
gri kafalı mavi bir cennet papağanım var. kendi tüylerini koparıyor.
önce kuyruğundan başladı, son zamanlarda baya farkedilir şekilde kafası hariç tüm vücudunda tüyleri parçalanmış bir halde. bunalımda olduğunu düşünüp evin en çok güneş alan yerine koyuyorum evde olduğum sürece kafes dışına çıkartıyorum ancak değişen bir şey olmadı. dün de farkettim ki sanki tüylerinin arasında kepekler var. sorun nedir ne yapabilirim?

serkan güler
Ziyaretçi
serkan güler

Merhaba 3 yaşında dişi cennetim var insan canlısı bir kaç kelimeyi net bir şekilde knuşuyor ona eş almak istiyorum sizce eş alırsam konuşmayı kesermi

Alper Başaran
Ziyaretçi
Alper Başaran

İsa bey merhaba;
yumurtaları ile birlikte 1 çift cennet papağanı aldım. (ficher) aldığımda 5 yumurtası vardı evde 2 tane daha yumurtladılar. muhabbet kuşları konusunda deneyimli bir arkadaşım yumurta kontrolü yaptı ve 4 yumurtanın döllenip öldüğünü farkettiği için onları çıkardı. her neyse şimdi yeniden yumurta sayısı 6 ya çıktı ama benim merak ettiğim bazen her iki kuş aynı anda yuvadan çıkıp yem yiyorlar. yani yumurtalar boşta kalıyor. Cennetler de böyle mi oluyor birinin sürekli yumurtaların üzerinde kalması gerekmiyor mu? Ailecek endişelenmeye başladık. yardımcı olursanız sevinirim.

Almira akbulut
Ziyaretçi
Almira akbulut

İsa bey ben bir kaç gün sonra CENNET PAPAĞANI alıcam ama çok araştırdım yeşil alıcam sizde hangisi daha uysal olur kızımı erkeği mi LÜTFEN ACIL ‼️‼️‼️‼️

Gülşah Dilki
Ziyaretçi
Gülşah Dilki

İsa bey iyi akşamlar benim cennet papağanlarım var ikisi de çift ilk başlarda çok iyilerdi nasıl denir birbirleri ile oynanıyor ama dışı olan erkeği bildiginiz ısıtıyor erkeğin parmağını kapattı yuvası var aldım her kağıdı kemiriyor bu bayadır sürüyor ama erkeği öldürecek diye korkuyorum ne yapmam gerekli yuvasını ayırmak mı gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

Gülşah Dilki
Ziyaretçi
Gülşah Dilki

Peli İsa bey Veterinerler aradım 3 gün ayrı kalsın dedi ama sizin dediğinizi denicem peki ayırdım kafeleri odasını da ayırmalımıyım gerçekten parmağını kanattı sorduğumda veteriner erkeğini sevmiyordur dedi ama dün ayırmaya kalkıştım birbirini arıyorlar onun dışında benimkilerin gagaları beyaz sevda mı cennet papağanı mi aylarında fark oluyor mu peki bunların tekrardan teşekkür ederim yanlız çiftleşirken görmüştüm ama şu sıralar rastlamadım yumurtlama da olmadı onunla ilgili erkeğe zarar verir mi gerçekten bilmiyorum

emre kılıçoğlu
Ziyaretçi
emre kılıçoğlu

İSA BEY ....BİLGİ LÜTFEN
10 gün önce Ayrı yerlerden 1 cift cennet papağın aldım. Birbirlerinin kafalarını kaşıyıp bazende öpüşüyorlar. Petshop ciftleşir dedi 1 yavruluk, yavruluğun içine koymak içinde talaş ve kum verdi. Bende 10. gün bu yavruğu kafese astım. ancak pek ilgilerini çekmedi gibi.
Özetle söyle bir sorum olacak. Yavruluk için acelemi ettik , Yada Çiftleşme mevsimi var mı?
KOnular hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

emre kılıçoğlu
Ziyaretçi
emre kılıçoğlu

İsa Bey,
Son olarak bir sorum daha olacak. Elimdekiler çiftde olmayabilir. Biliyorum bunu anlamak zor. Ancak öpüşüyorlar,birbirlerini kaşıyorlar ve kavgada ediyorlar. Ciftleşmelerine rastlamadım hiç. Size resimlerini göndersem yorumlayabilir misiniz? Gönderebileceğim email adresiniz mevcutmu?
şimdiden teşekkürler

Tayfun okumuş
Ziyaretçi
Tayfun okumuş

Cennet papağanları ne zamanlar yumurtlar yani kaç ayda bir ayda sada yılda bir mi yumurtlar

deniz
Ziyaretçi
deniz
merhaba benim ilk kuşumu dedem aldı bize erkek dedi tek olmayacağı için dişi bir kuş daha aldık ilk kuşumda dişi çıktı bir erkek daha aldık bu sefer dişiler erkeği ısırdı sonra ilk kuşum 7 yaşında öldü. erkek kaçtı yeniden erkek kuş aldım dişi kuşla fazla alışamadılar önce ayrı kafeslere koydum sonra anlaştıklarını görünce aynı kafeslere koydum ama ara sıra dişi erkeği ısırıyordu sonra yaklaşık 1 aylığına tatile gittim kuşlarımı halama bıraktım halamın 18 tane kuşu var benim kuşlarım onlardan özenip yavru yapmaya karar vermişler halam onlara yuva koymuş sonra ben geldiğimde kuşlarımı alıp eve getirdim dişi kuş yuvaya erkeği sokmadı… Devamı »
serhat
Ziyaretçi
serhat

Arkadaşım bende de aynı durum oldu ve hala oluyor eğer kuşun seda ve ya cennet papağanı ise yakında yavru olacaktır çünkü doğuracak olan kuşalar daha öfkeli hırçın ve çok sesli bağarırlar merak etmene gerek yok :D. Kolay gelsin. 😛

furkan yavuz
Ziyaretçi
furkan yavuz

Cennet papağanım çok ötüyor sanki can çekişiyormuş gibi kendini yırtıyor ne yapmam lazım...

Sude ayyıldız
Ziyaretçi
Sude ayyıldız

Merhabalar bizim kuşlarımız yumurtladı ama 1 tane yumurta yumurtladı daha fazla mı yumurtlaması olmazı
gerikiyordu

wpDiscuz