Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı

8 Mayıs 2012 Salı 420 yorum İsa Sarı

Ne zamandır, boş vakitlerimde kendisiyle ilgilenip günün yorgunluğunu ve stresini bir nebze de olsa azaltmamda bana yardımcı olacak evcil bir kuş edinmeyi düşünüyordum. Uzunca bir arayıştan sonra, özellikle sevimlilikleri ve renkleriyle dikkatimi çeken cennet papağanlarından satın almaya karar verdim. Söylenenlere göre bu tür, diğer kuşlara göre insana daha geç alışıyor ve muhabbet kuşu, sultan papağanı gibi hemcinslerine kıyasla insana en uzak, en yabani kuşlar arasında yer alıyormuş. Ben yine de bu riski göze alarak, Kızılay'daki "petshop"ların yolunu tuttum ve dükkan sahibinin 2-3 aylık olduğunu söylediği, hâli vakti yerinde görünen bir cennet papağanını kafesi, tülü, yemi, ilaçları, tünekleri gibi temel malzemeleriyle birlikte satın aldım.

"Yeşil" adını verdiğimiz papağanımız ilk iki-üç hafta boyunca yeni yerini yadırgadı ve son derece tedirgin hareketler sergiledi. Açıkçası bunda bizim de payımız vardı. Zira ilk bir ay boyunca, bulunduğu yeni ortama alışabilmesi için kafesinden çıkartılmaması gerekiyormuş, ki biz sabırsızlığımız sonucu bunun tam tersini yaptık ve neredeyse iki güne bir kafesinden çıkardık. Üstelik kafesine tekrar sokabilmek için saatlerce peşinden koşturduk ve hayli korkmasına sebep olduk. Tüm bunların sonucunda doğal olarak bize alışma süresi uzamış ve tedirginliği daha da artmış oldu. Uzaktan bakınca dahi kafesinin en uzak noktasına saklanmaya başlamıştı artık.

Ardından, birkaç hafta boyunca Yeşil'i kendi hâline bırakmaya ve sadece uzaktan seyretmeye karar verdik. Gün geçtikçe yeni yerine alışmış gibi görünüyordu. Tahminlerimiz doğru çıktı ve o andan itibaren bize eskisi gibi yabancılık göstermemeye başladı. Artık kafesine yaklaştığımızda bizden korkmuyor ve hatta (yorgun olduğu zamanlarda) elimizde, avcumuzun içerisinde uykuya dalıveriyordu. Anahtar kelimelerin "beklemek" ve "sabretmek" olduğunu da bu şekilde anlamış olduk. Şu an itibariyle, Yeşil ile birlikteliğimizin ikinci ayını doldurmuş bulunmaktayız, fakat yine de bize tam olarak alışabildiğini söyleyemem. Eskisi kadar olmasa da, hâlen çekingenliği devam etmekte.

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Yeşil, her sabah, çalar saat misali bizi uyandırmakta ve yanına yaklaştığımızda ise, bizimle sohbet edercesine ötmekte. Bazen yanından uzaklaştığımızda daha kuvvetli bir ötüşle adeta bizi çağırdığını hissediyoruz. Bu derece birbirimize alıştık artık, fakat yine de, kafesinden çıkar çıkmaz odanın en yüksek noktasına, avizenin üstüne konup oradan bizi seyretmekden alıkoyamıyor kendisini. Evde misafir olduğu sırada, o da sohbete dâhil olmak ya da "Ben de buradayım." demek istermişçesine ötmekten de geri kalmıyor. Bazen kendisine marul, lahana gibi yeşillikler ikram ediyoruz ve o da afiyetle tüketiyor bunları. Aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz gibi, evdeki çiçekleri de afiyetle midesine götürebiliyor zaman zaman. Dikkat etmekte fayda var.

Yeşilin yükseklik tutkusu

Yeşil'in favori mekânı: avize

Tüm bu tecrübelerimizin ardından, evinde kuş beslemek isteyenlere naçizane tavsiyelerim şunlar olacaktır: Öncelikle, işe sabretmekle başlayın. Kuşların, özellikle cennet papağanlarının sihirli değnek dokunmuşçasına bir anda size alışmalarını beklemeyin. Bunun için uzunca bir süreye ihtiyacınız olacak. Her gün düzenli olarak kendileriyle ilgilenmeye ve yemini, suyunu eksik etmemeye çalışın. Aç bırakarak onları cezalandırmak bir işe yaramaz, fakat elinizden yem vermeye çalışmak, size alışmasında yardımcı olabilir. Sakin ve yavaş bir şekilde, kafesinin dışındayken elinizle beslemeye çalışabilirsiniz. Kafesinden çıkardıktan sonra, kafesine tekrar girmesini istiyorsanız, kafesin kapısını açık bırakıp kendisinin girmeye çalışmasını bekleyebilirsiniz. Kuşlar, genellikle acıktıklarında kafeslerine girme ve karınlarını doyurma ihtiyaçları hissederler, ki bizim cennet papağanımız da aynen böyle yapmakta.

Bilhassa kırmızı gagalı cennet papağanları ulaşabildikleri her şeyi kemirmeyi ve tatlarına bakmayı çok severler. Elektrik kabloları da buna dâhil. Bu yüzden, kafeslerinden çıktıkları anda tehlikeli maddelere ulaşmamalarını sağlamak gereklidir. Ayrıca gagaları çok güçlü olduğundan dolayı, ısırdıkdıkları kişinin canını acıtabilirler. Ben de buna pek çok sefer maruz kaldım ve gerçekten acı verici olduğunu söyleyebilirim. Zamanla alıştıkları kişiyi ısırmamaya başladıklarını da eklemeliyim.

Cennet papağanları için kafes seçimi oldukça önemli. Hareketi ve kafes içerisinde zıplamayı sevdikleri için, geniş bir kafes daha mantıklı olacaktır. Zaman zaman kafes içerisinde uçma talimleri de yapabilirler ve bunu çok sevdikleri her hallerinden belli oluyor. Ayrıca yemliklerin, suluğun ve tüneklerin kafesin neresine yerleştirileceği de önemli. Mümkün olduğunca üst kısımlara doğru yerleştirilen tünekler, papağanın en çok tercih edeceği ve uyumak için seçeceği bölüm olacaktır. Ayrıca tüneklerin etrafına sarılan türden bir kağıt törpü de, papağanın tırnaklarının şekillenmesinde önemlidir. Suluk ve yemlik ise, kafesin alt kısımlarına, papağanın kolay erişebileceği bir yere konulmalıdır. Kafesin yarısına kadar çekilen bir tül de, yem kabuklarının ve tüylerin etrafa saçılmasına engel olacaktır. En fazla 3-4 günde bir papağanın suyu değiştirilmeli ve özel vitaminlerle desteklenmelidir. Yeminin içerisine ise kuş kumu olarak tabir edilen kumlardan eklenmelidir. Böylece yemlerin sindirimi kolaylaşacak ve papağanın daha sağlıklı bir sindirim gerçekleştirmesi sağlayacaktır. Gaga taşı ise, kaşınan gagalar için faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, kafese takılacak birkaç süs ve oyuncak da kuşun ilgisini çekecek ve onlarla oynayıp stres atmasını sağlayacaktır. Eğer bu süs ve oyuncakları sevmezse, bir şekilde bunu belli edecek ya da kırıp yere düşürecektir.

Kısacası cennet papağanı eğitimi ve bakımı zor iştir. Sabırlı olmayı ve uzunca bir süreyi gerektirir. Bu iki hususu göz önünde bulundurduğunuz takdirde papağanınız ile aranız son derece iyi olacaktır.

, , , , , , , , ,
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Ziyaretçi
yağmur öztürkmen
8 ay 22 gün önce

mrh bn yağmurr aradaşlar bazıları diyoki yeni bi kuşa sahip olduğumzda o kuşa 2veya 3 hafta boyunca yaklaşmayp kafesinden dışarı çıkmarmamalıyız diyorlar ama bn tm tersini yaptımm ve bnm kuşum cennet papağanı olduğuna rağmen bana hemen alştıı 2veya 3 günde hmene alıştırdık sayılırr biz olmadığımda çokk şiddetli bi şekilde ötüyoıo ama bize alşşmasıı çokkda uzun sürmedi fakat sadece şikayetimizz tüm herkezin elini ıstırma alışkanlığıı vrr onun dışındaa gayet normall bi kuşş adıda ÇAPKINN :)

Ziyaretçi
Toprak
8 ay 23 gün önce

Merhaba İsa bey ben toprak 2 hafta sonra bana sizin cennet papağanızın aynısı gelicek kafesin büyüklüğü kaç metre olmalı bide çıktığında kafesinden elektrik kablolarını saklamak için önüne folyo koyucaz uygun mudur? Bide kuş türleri bana 1. Günden hemen alışır .Sadece tüylerini kuşlar için olan taraklardan tarıyalım mı?

Bana en kısa sürede yazarsanız sevinirim😀😀😀😀😀😀😎😎😎😎😎😎💎

Ziyaretçi
ummuhan demir
8 ay 26 gün önce

Merhaba,ben Endonezya'da yasiyorum.Dun 2 tane cennet papagani hediye geldi,cok asiri korkaklar malesef nekadarliklar bilmiyorum da.cok asiri uyuyorlar boyle mi olur ve bazen uyurken dengeyi kaybedip asagi dusuyorlar,uzuldum bu durumlarina ve bugun uyku cadiri aldim,fakat kafese elimi uzattigimda ucup kacmaya calisiyorlar oraya buraya carpiyorlar yakalanmiyorlarda canlari daha fazla yanmasin diye vazgectim,yarin tekrar denemeyi dusunuyorum,birde hic su icmiyorlar,dikkat cekici seyler yaptim suluklarina fakat hic bakmiyorlar,ne yapmam lazim neden icmiyorlar acaba

Ziyaretçi
Dilan erim
8 ay 30 gün önce

Merhaba isa bey. Bir hafta önce bir cennet papağanı aldım. Adı bulut. Yorumları okuyunca görüyorum ki bazı şeyleri yanlış yapmışım :( elime aldım ve kafesten çıkardım. Tabii çokta kovalamacalı bir süreç sonunda geri sokabildim. Şimdi, bundan sonra ne yapmalıyım? Sizce alıştırmak için geç mi kaldım?

Ziyaretçi
esma k
9 ay 17 gün önce

Merhaba Isa Bey benim erkek sandigim cennet papaganim yumurtladi .tek basina yasiyor. Sanirim kizginlik yumurtasi bu. Yumurtayla ilgilenmiyor. Yumurta yanlislikla kirildi ici doluydu. Kizginlik yumuryasnn ici bos olur yaziyor ama bu dolu cikti. Yumurtann kirilmasi kus icin sorun olur bide kirilmasaydi yavru cikarmiydi

Ziyaretçi
tarık karadeniz
11 ay 2 gün önce

Merhaba
İki cennet papağnımız var, ancak kafesten çıkınca 2-3 saat kafese girmediler, mecburen örtüyle yakaladık.
Daha çok bekleseydik girerler miydi?
Ayrıca kafesin altındaki kağıdı düzgün şekilde küçük küçük kesiyorlar; sebebi nedir?
Bilgi verebilir misiniz?

Selamlar
Tarık Karadeniz

Ziyaretçi
Emre Reha Güven
10 ay 14 gün önce

İsa Bey iyi gunler benim de bir cennet papaganim var diyarbakirda yasiyorum iki gun sonra yaklasik 9 gunlugune istanbula ucakla gitmem gerekiyor. THY tropikal hayvan oldugu icin kabul etmediginden oturu bir turlu esimle cikis yolu bulamadik acaba muhabbet kusu desek sıkınti yasarmiyiz sonra havaalaninda diye dusunuyoruz simdi. Eh malum kucuk haylaz cok ses cikarttigi icin herkesin kabul edebilecegi cinsten bir hayvan degil. Eger evde birakirsak bu zaman icerisinde kafesi acik bir sekilde yeterince yem ve su ve balli yemislerle bir problem cikar mi dersiniz bu zaman icerisinde uff yalniz da birakasim yok hic bir turlu karar veremedik

Ziyaretçi
sule snrn
11 ay 14 gün önce

Merhabalar isa bey ben daha once tuylerini yolan cennet papaganim hakkinda yazmistim. veterinerin verdigi damladan sonuc alamadim yeni cikan tuy kapsullerinin icinde siyah yapisik bir seyler oldugunu farkettim papaganim hala tuy yolmaya devam ediyor tuylerin her biri bir tarafa bakmaya basladi veterinerlerim cogu da kanatlilarda yetersiz tuy kapsulleri ile ilgili bir fikriniz var mi acaba?

Ziyaretçi
Pinar göçmen
11 ay 22 gün önce

Isa bey ben 2 hafta önce bir sevda papağanı aldım.. kafesten çıkardım .. cikarmadigim zaman kafesin kapagini bi şekilde açıp kaciyordu... dün yine kafesinde kapalı iken burnu kanamis, ve kan kusmus . Nefes alış verisi değişmiş. Astım hastası insan gibi nefes aliyordu. Çok telaslandim. Stresten mi yaptı ilgisizlikten mi bilmiyorum... kafeste durmak istemiyor. Odadan odaya keşif yapmak istiyor sanki. Ilk sorum burun kanamasi neden olur? Veterinere goturmelimiyim? Ikinci sorum hala bize alisamadi. Bazen elden inmiyor bazen ele gelmiyor. Nasıl bir eğitim aşaması izlemeliyim.

Ziyaretçi
sule snrn
11 ay 22 gün önce

merhabalar isa bey,
gri kafalı mavi bir cennet papağanım var. kendi tüylerini koparıyor.
önce kuyruğundan başladı, son zamanlarda baya farkedilir şekilde kafası hariç tüm vücudunda tüyleri parçalanmış bir halde. bunalımda olduğunu düşünüp evin en çok güneş alan yerine koyuyorum evde olduğum sürece kafes dışına çıkartıyorum ancak değişen bir şey olmadı. dün de farkettim ki sanki tüylerinin arasında kepekler var. sorun nedir ne yapabilirim?

Ziyaretçi
serkan güler
11 ay 25 gün önce

Merhaba 3 yaşında dişi cennetim var insan canlısı bir kaç kelimeyi net bir şekilde knuşuyor ona eş almak istiyorum sizce eş alırsam konuşmayı kesermi

Ziyaretçi
Alper Başaran
11 ay 25 gün önce

İsa bey merhaba;
yumurtaları ile birlikte 1 çift cennet papağanı aldım. (ficher) aldığımda 5 yumurtası vardı evde 2 tane daha yumurtladılar. muhabbet kuşları konusunda deneyimli bir arkadaşım yumurta kontrolü yaptı ve 4 yumurtanın döllenip öldüğünü farkettiği için onları çıkardı. her neyse şimdi yeniden yumurta sayısı 6 ya çıktı ama benim merak ettiğim bazen her iki kuş aynı anda yuvadan çıkıp yem yiyorlar. yani yumurtalar boşta kalıyor. Cennetler de böyle mi oluyor birinin sürekli yumurtaların üzerinde kalması gerekmiyor mu? Ailecek endişelenmeye başladık. yardımcı olursanız sevinirim.

Ziyaretçi
Almira akbulut
11 ay 28 gün önce

İsa bey ben bir kaç gün sonra CENNET PAPAĞANI alıcam ama çok araştırdım yeşil alıcam sizde hangisi daha uysal olur kızımı erkeği mi LÜTFEN ACIL ‼️‼️‼️‼️

Ziyaretçi
Gülşah Dilki
11 ay 29 gün önce

İsa bey iyi akşamlar benim cennet papağanlarım var ikisi de çift ilk başlarda çok iyilerdi nasıl denir birbirleri ile oynanıyor ama dışı olan erkeği bildiginiz ısıtıyor erkeğin parmağını kapattı yuvası var aldım her kağıdı kemiriyor bu bayadır sürüyor ama erkeği öldürecek diye korkuyorum ne yapmam gerekli yuvasını ayırmak mı gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

Ziyaretçi
Gülşah Dilki
11 ay 28 gün önce

Peli İsa bey Veterinerler aradım 3 gün ayrı kalsın dedi ama sizin dediğinizi denicem peki ayırdım kafeleri odasını da ayırmalımıyım gerçekten parmağını kanattı sorduğumda veteriner erkeğini sevmiyordur dedi ama dün ayırmaya kalkıştım birbirini arıyorlar onun dışında benimkilerin gagaları beyaz sevda mı cennet papağanı mi aylarında fark oluyor mu peki bunların tekrardan teşekkür ederim yanlız çiftleşirken görmüştüm ama şu sıralar rastlamadım yumurtlama da olmadı onunla ilgili erkeğe zarar verir mi gerçekten bilmiyorum

Ziyaretçi
emre kılıçoğlu
1 yıl 13 gün önce

İSA BEY ....BİLGİ LÜTFEN
10 gün önce Ayrı yerlerden 1 cift cennet papağın aldım. Birbirlerinin kafalarını kaşıyıp bazende öpüşüyorlar. Petshop ciftleşir dedi 1 yavruluk, yavruluğun içine koymak içinde talaş ve kum verdi. Bende 10. gün bu yavruğu kafese astım. ancak pek ilgilerini çekmedi gibi.
Özetle söyle bir sorum olacak. Yavruluk için acelemi ettik , Yada Çiftleşme mevsimi var mı?
KOnular hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Ziyaretçi
emre kılıçoğlu
1 yıl 2 gün önce

İsa Bey,
Son olarak bir sorum daha olacak. Elimdekiler çiftde olmayabilir. Biliyorum bunu anlamak zor. Ancak öpüşüyorlar,birbirlerini kaşıyorlar ve kavgada ediyorlar. Ciftleşmelerine rastlamadım hiç. Size resimlerini göndersem yorumlayabilir misiniz? Gönderebileceğim email adresiniz mevcutmu?
şimdiden teşekkürler

Ziyaretçi
Tayfun okumuş
1 yıl 4 ay önce

Cennet papağanları ne zamanlar yumurtlar yani kaç ayda bir ayda sada yılda bir mi yumurtlar

Ziyaretçi
deniz
1 yıl 4 ay önce

merhaba benim ilk kuşumu dedem aldı bize erkek dedi tek olmayacağı için dişi bir kuş daha aldık ilk kuşumda dişi çıktı bir erkek daha aldık bu sefer dişiler erkeği ısırdı sonra ilk kuşum 7 yaşında öldü. erkek kaçtı yeniden erkek kuş aldım dişi kuşla fazla alışamadılar önce ayrı kafeslere koydum sonra anlaştıklarını görünce aynı kafeslere koydum ama ara sıra dişi erkeği ısırıyordu sonra yaklaşık 1 aylığına tatile gittim kuşlarımı halama bıraktım halamın 18 tane kuşu var benim kuşlarım onlardan özenip yavru yapmaya karar vermişler halam onlara yuva koymuş sonra ben geldiğimde kuşlarımı alıp eve getirdim dişi kuş yuvaya erkeği sokmadı… Read more »

Ziyaretçi
serhat
1 yıl 3 ay önce

Arkadaşım bende de aynı durum oldu ve hala oluyor eğer kuşun seda ve ya cennet papağanı ise yakında yavru olacaktır çünkü doğuracak olan kuşalar daha öfkeli hırçın ve çok sesli bağarırlar merak etmene gerek yok :D. Kolay gelsin. 😛

Ziyaretçi
furkan yavuz
1 yıl 4 ay önce

Cennet papağanım çok ötüyor sanki can çekişiyormuş gibi kendini yırtıyor ne yapmam lazım...

Ziyaretçi
Sude ayyıldız
1 yıl 4 ay önce

Merhabalar bizim kuşlarımız yumurtladı ama 1 tane yumurta yumurtladı daha fazla mı yumurtlaması olmazı
gerikiyordu

Ziyaretçi
Umut ozdemir
1 yıl 4 ay önce

Isa bey benim cennet papaganim yaklasik 7 aylik 4 aylikken aldim fakat hic tirnagini kestirmedim kestirmem gereklimi cunku tek ayaginin ustunde duruyor genellikle galiba ayagi aciyor napmam gerekli

Ziyaretçi
beyza kılıç
1 yıl 5 ay önce

bizim kuşumuz 1 aylıkken geldi biz petshopdan almadık .KİRLİ geldiğnde biraz ürkekti ama ben aldırış etmedim 3-4gün sonra yavaş yavaş elime aldım daha sonra kafesin kapağını açık bırakarak kendisinin çıkmasına izin verdik bize alışması kısa sürdü ve uçma gereği duymadı sürekli başımızın üstünde geziyo ve tırmanmayı çok seviyo şuan 10 aylık ve hala uçmuyo 2. yavrulaları olucak eşleştikten sonra da yabanileşmedi hala dilimişzden yemek yiyor kafesin uzağında uysal

Ziyaretçi
Badem ask
1 yıl 5 ay önce

Merhaba arkadaslar:) ayagindaki bilezigin sebebini aldiginiz yerden ogrenin bence. Cennet papaganlarinin cok fazla renkte türleri vardir nihayetinde ayni irk olduklarindan bi problem yaratmaz :) emin olun bi zaman sonra sanki cocugunuz gibi sizden ayrilmayacaktir alistiktan sonra cok fazla insancil oluyorlar :) fazla ilgisiz kaldiklarinda depresyona girip intihar edebilecek kadar da duygusallar dikkat etmenizde fayda var

Ziyaretçi
zerrin kurt
1 yıl 5 ay önce

iki tane cennet papağanım var 9 aylık dişisi gece çok acı bir şekilde bağırdı gittiyim de yanına sustu neden yaptı acaba teşekkürler

Ziyaretçi
Savas Pala
1 yıl 5 ay önce

Merhabalar.
Ben bir petshoptan 2 adet bu güzel canlılardan satın aldım.Biri mavi diğeri yeşil renkte olan bu arkadaşların birinin ayağında bilezik olduğunu ama diğerinde olmadığını fark ettim.Bilezikli olan mavi arkadaşımızın göz kenarı yuvarlak bir gozlukumsu çerçeveye sahipken(aynı videodaki arkadaş gibi)diğerinde bu yok..Birinin gagası kısmen pembemsi iken diğerinin gagası beyaz ve ucunun iç kısımlarında yer yer siyahlik var.
Bu iki arkadaş arasındaki bu farkların sebebi bu arkadaşların ırk ve cinslerinin farklı olduğunu mu gösterir,birlikte aynı kafeste olmalarında bir mahsur var mı?

Ziyaretçi
EMİN ÇAKIR
1 yıl 19 gün önce

BİRİ GAGASI RENKSİZ OLAN SEVDA PAPAĞINIDIR GAYET İYİ ANLAŞIRLAR AYNI KAFESLERDE DURABİLİRLER

Ziyaretçi
Umut ozdemir
1 yıl 5 ay önce

Isa bey gecenlerde size tirnak kesmeyle ilgili bir soru sormustum bana gorselle
Yardimci olmustunuz turnagi fazla kesme durumunda hayvanin olme durumu olurmu acaba oyle bir durum varsa bir petshopa goturcem

Ziyaretçi
tugrul yıldız
1 yıl 5 ay önce

yarın 55 günlük bir cennet papağanı alacağım. Yavru olması eğitim için daha kolay olur dediler. Sizcede oyle olurmu aldıktan sonra nelere dkkat etmeliyim ve neler yapmalıyım alışması için ?

Ziyaretçi
Safiye konukcu
1 yıl 5 ay önce

Merhaba İsa Bey
Cennet papağanımızın erkek olanını birkaç gün önce isten gelince kafesin tabanında yatar biçimde bulduk. Bir önceki gün sakindi ama normal gorünüyordu. Saga sola yalpalıyor dengede duramıyor yem yiyip içmiyor. Sorun şu ki ölmüyor da. Bu durum bizi çok üzüyor. Veteriner sebep bildirmemiş norolojik olabilir demiş .vitamin verdi ama çok zor yediriyoruz.sizce yaşama şansı olur mu? Tıpkı feçli gibi. Ölürse dişisine eş almak gerekir mi?bunun sebebi ne olabilir? Uzun süredir kafesi açmıyordul ondan olabilir mi? Yorumlarınızı rica ediyorum. Bir sürü forumu baktım falat bizimki gibi hastalanana rastlamadım

Ziyaretçi
Merve
1 yıl 5 ay önce

İsa bey merhaba kuşlar hakkında çok bilginiz var acaba bana yardımcı olur musunuz lütfen benim 9 atlılar sarı şeftali yüzlü cennet papağanım var iki günden beri halsiz hep uyuyor ötmüyor ishal olmuş başka hastalığı var mı bilmiyorum ne yapmam lazım kafeside temiz yemleride var yeşillikte veriyorum ve kuşuma seslendiğimde güçlükle azıcık bir ses veriyor önceden çığlık atarak ses verirdi çok üzgünüm buraya da veteriner çok uzak gitmem baya bir zor bana yardımcı olun isa bey lütfen kuşumu kaybetmek istemiyorum sizce ölür mü kuşum.

Ziyaretçi
İbrahim Taşkın
1 yıl 5 ay önce

Mrb benim 2 tane cennet papağanım var. Bir kaç gündür yemliğin plastiğini ve kafesin örtüsünü kemiriyor bunu neden yaptığını öğrenebilirmiyim

Ziyaretçi
emine say
1 yıl 5 ay önce

merhaba isa bey
cennet papağanlarım yumurta yaptılar 4 tane ama 4 yumurtanın hepside telef oldu,kendileri yediler mi kırdılarmı bilmiyorum.yavru alamadık.erkek olan dişiyi yuvalıktan çıkarmıyodu.bide biz yuvalığı açıp kontrol ettik acaba ondanmı çıkmadı.yumurta yok yuvalıkta şuan ama hala yuvalıktan çıkmıyorlar,yılda bi kaç defa yumurta yaparmı bunlar acaba

Ziyaretçi
emrah atakan
1 yıl 5 ay önce

merhaba bir sure önce yazdıgım yorum sanırım onaylanmadı olacak ki yayınlanmadı sebebini bilmiyorum niçin böyle oldu özet geceyim tekrardan cennet papağanı ile sevda papağanı farklı cins olmasından dolayı çift olup yavru çıkarırlar mı ?? petshoplar farklı yorumlar yapıyorlar olurdu olmazdı kararsız kaldık açıkcası !!

Ziyaretçi
Umut ozdemir
1 yıl 5 ay önce

Ne kadar kesicegimi nasil ayarlicam ve fazla kesme durumu olursa ne yapmam gerekir

Ziyaretçi
Berkin Sağlam
1 yıl 5 ay önce

Isa abi ben bir cennet papagani aldim 2-3 aylik bir erkek oldugunu soyledi petshopdaki adam , aldiktan 3-4 gun sonra odaya saldim 1-2 saat sonra odaya baktigimda kafesteydi ertesi gun gine kafese girer umuduyla onu odaya biraktim ama bu sefer girmedi 5-6 saat bekledikten sonra onu yakalamaya calistim ama omu yakalarken cok korktu simdi pisman oldum daha bana hic alismazmi yoksa beklemem mi gerekiyor ????

Ziyaretçi
Umut ozdemir
1 yıl 6 ay önce

Merhaba isa bey yaklasik 4 aylik bir cennet papaganim var bir bucuk ay oldu alali tirnaklari uzun gibi geldi bana ne yapmaliyim

Ziyaretçi
ziya
1 yıl 6 ay önce

biz yarın tatile gidioruz kara suya ben kdz ereğlideyim ısı değişiminde öle bilkirmi yada arabadaki kşima onu etkileyip hasta edermi

Ziyaretçi
Asli yerli
1 yıl 6 ay önce

Merhaba..
Dün bir cennet papağanı aldım. 7 aylık olduğunu söylediler. Cok tatlı bir kuş kıpır kıpır güzel güzel ötüyor da fakat gece uyurken baktığımda kafesinin üstüne çıkmış bası aşağıda asilarak uyuduğunu fark ettim bu anormal bir durum mudur ?

Ziyaretçi
ziya
1 yıl 6 ay önce

isa abi ben papağanı dışarı çıkarırken ışığı kapatıp parmağıma alıp çıkartiyorum ışığı açıyorum biraz elimde duruyo gidiyio ama kendisi hiç dışarı çıkmio neden

Ziyaretçi
gülay yavuz
1 yıl 6 ay önce

İsa bey oğlum bizimde yeşil cennetimiz var gayet iyi 3 senedir bizimle aileye baya alışık kefesi her daim açık yani hür :)beni size sorum kafes temizliğinin nasıl yapılması? tabiki siliyorum mamalıklarını suluğunu banyosunu hep temiz tutuyorum lakin binnaz yani kuşumuz :)çok kaşınıyor siprey aldım arada sıkıyorum kanatlarına yem aldığımız yerdeki bey kafesin steril edilmesi gerek dedi bunu ilaçlamı yoksa farklı şeylerlemi yapmam gerek beni bilgilendirirseniz seviniri yanlış bişey yapmaktan kortuğum için sizden yardım istiyorum lütfennn :( şimdiden teşk ederim hayırlı günler....

Ziyaretçi
ibrahim berk
1 yıl 6 ay önce

isa bey, ben papağan alıcam sultan papağanımı alıyım , cennet papağanımı karar veremedim sizce hangisi

Ziyaretçi
EMİN ÇAKIR
1 yıl 19 gün önce

BİZİM 4 CENNETİMİZDE KONUŞUYOR (YANİ DUYDUĞU ÖĞRENDİĞİ KELİMEYİ MIRILDANIYO) LÜTFEN BİRAZ ARAŞTIRIN

Ziyaretçi
cps (cennet papağanı sever )
1 yıl 6 ay önce

isa bey bence sen hiç araştırmamışsın cennetleri onlar konuşabilirler sadece öğretmede yetenekliysen konuşturursun öğretiliyo yani bide çaşır suyuyla kafes yıkanmazmış çamaşır suyundaki bakteriler öldürüyomuş

Ziyaretçi
ziya
1 yıl 6 ay önce

isa abi ben 8 günlük tatile çıkıyorum kuş beni unuturmu

Ziyaretçi
Paşa
1 yıl 6 ay önce

Merhaba,
3 gün önce bir cennet papağanı aldım. şuan için çok ürkek, kafesin tellerine asılarak uyuyor dün gece de kafesin dibinde uyudu. gündüz saldığımızda ise perdelerin arkasına saklanıyor ve oradan ayrılmıyor, kafesine de girmiyor. bir problem olabilir mi ya da yeni geldiğinden dolayı güvensizlik içinde olduğundan dolayı mı böyle davranışlar içinde?

Ziyaretçi
ziya
1 yıl 6 ay önce

isa abi papağanı alalı 2 gün oldu kafesinden çıkarayım mı cıkarmamalıysam kaç gün sonra çıkarayım ?

Ziyaretçi
ziya
1 yıl 6 ay önce

ya isa abi ben internetten araştırıyorum çok şey kafesteki herşeyi çıkartın elimizi kafese sokon yukarı bakacak şekilde diye yazıyordu bende yaptım ama korktu şimdi beni sevmiycek bana ısınamicak alışamiyacak diye korkuyorum sizce bana alışırmı ?

Ziyaretçi
ziya
1 yıl 6 ay önce

isa abi ben de daha dün bir cennet papağanı aldım adı paşa çok ürkek önceden aldığımız muhabbet kuşunun kafesine koyduk o muhabbet kuşu hastalandı ve öldü bende paşayı almadan önce kafesi yıkadım bi sorun olurmu.

Ziyaretçi
Kübra
1 yıl 7 ay önce

Merhaba, gözleri yari kapali duruyorsa kesik kesik ötüyorsa hasta midir? Ne yapmam gerek. Diskisi normal bu arada.

Ziyaretçi
ŞENGÜL ESER
1 yıl 7 ay önce

yaklaşık 2 hafta önce en fazla 2-3 aylık cennet papağanı alarak ismini şirin koydum. bana alışması çok kolay oldu elimden yem bile yiyor korkmuyor günde 3-5 kez kafesini temizliyorum suyunu değiştirıyorum :) çok evcil kafesi açsam bile çıkmıyor hareketlide yeni yeni elimi ısırmaya başladı hoşuna gidiyor kafasını oksamamız kaşımamıza önce öterek tepki veriyor sonra gözlerini kapatarak bize eşlik ediyor. Cennet apağanı almak isteyen lere tavsiyem lütfen kafes seçiminizi iyi yapınız kafesin yatay olmasına dikkat ediniz tırmanmayı çok sevdikleri için.dikey kafeslerde zorlanıyorlar ayakları kayıyor. kuşunuzu almadan önce kafesinizi hazırlamanızı tavsiye edebilirim. İSA BEY SIKINTIMIZ KUŞUMUZ 3-4 GÜNDÜR GÖZLERİNİ KAPATIYOR GAGASIDA KAPALIYKEN… Read more »

Ziyaretçi
Umut ozdemir
1 yıl 7 ay önce

Oncelikle tavsiyeniz icin tesekkurler fakat aldigim yerde bana yerini degistirmemem konusunda uyari yaptilar ama kafesine alistigini umuyorum yinede balkona koyuyummu

Ziyaretçi
Umut ozdemir
1 yıl 7 ay önce

Merhaba benim size bir sorum olcakti .yaklasik 2 -3 aylik bir cennet papaganim var 5 gun oldu alali daha kafesinden hic cikartmadim benden fazla korkmuyor kafesine yaklastigimda geri kacmiyor fakat otmesi icin cok buyuk ugras vermem gerekiyor kendiliginden otmuyor acaba normal bi durummu bu yani yeni alismaya basladigindanmi yoksa baska bi durum mu var

Ziyaretçi
Gökhan Meral
1 yıl 7 ay önce

Merhaba hocam Sağlıklı çiftleşmeye uygun erkek Cennet Papağanı sahibiyim.Veteriner eş almamı söyledi bende bir dişi edindim.Sıkıntımız şöyle;erkek dişiyi koklayıp sevdi sonra tünekten atmaya başladı. Farklı bir dişi getirdik gene aynı şekilde davrandı.Tavsiyeniz nedir isa bey.

Ziyaretçi
Gökhan Meral
1 yıl 7 ay önce

İsa bey yani farklı kafeste kalsın ve birbirine o şekilde alışsın mı diyorsunuz.

Ziyaretçi
1 yıl 7 ay önce

İsa bey merhaba 1 hafta sonra tatile çıkcam 15 günlük filan suyu çok hızlı bitiyor 24 saatte suyunu bitiriyor akşam saat 12:15 te suyu doluydu yarın aynı saatte suyu bitmiş ve kurumuş sizce onu yanıma almalımıyım???

Ziyaretçi
selcuk demirci
1 yıl 7 ay önce

Tekrar merhaba isa bey.kuslarim yumurtlamaya basladilar ve su an 9 tane oldu yumurtalar.son yumurta bugun oldu.sizce fazlamidir normalmi 9 yumurta?
Birde bugun kavga etmeye basladilar ve erkek olan disiyi yuvaya almiyor.ve enteresan olan erkek yumurtalarin uzerine yatmaya basladi.nobetlesemi yaticaklar acaba? Ve kulucka baslamismi oluyor?
Erkegin disiyi yuvaya almama sebebi yumurtalara yatmasimidir sizce?
Simdiden tesekkurler

Ziyaretçi
emre sayınta
1 yıl 6 ay önce

büyük ihtimal dişiler çünkü o kadar fazla gibi geldi 9 tane çok

Ziyaretçi
selcuk demirci
1 yıl 7 ay önce

Unutmadan birsey daha sorayim size.yumurtalar henuz 7 tane iken hepsini tek tek alip el feneri ile icini gozlemledim.yumurtalarin sivri olan tarafi degilde daha yuvarlak olan alt kisminda golge seklinde yuvarlak gri biseyler gordum.golgenin boyutu bas parmagimizin tirnagi buyuklugunde.yani yumurtanin cok kucuk bir bolgesinde.bu belirti yumurtalarin dolu oldugu anlamina gelirmi acaba? Ayrica 7 yumurtanin 6 sinda bu belirti vardi

Ziyaretçi
haydar ünsal
1 yıl 7 ay önce

merhaba İsa bey .adını tropi koyduğum cennet papağanım ben telefonla konuşunca tellere asılıyor ve ötüyor. ben yanından uzaklaştığımda ise hafiften dahada şiddetli ötüyor .yanına yaklaştığımda benden uzaklaşmıyor ve ara sıra ötüyor.Sizce kuşum bana alıştığından dolayı mı yoksa bana karşı herhangi bir tepkiden dolıyı mı ötüyor? Şimdiden teşekkürler

Ziyaretçi
esma
1 yıl 7 ay önce

Iyi günler Isa Bey üç aydır baktığım iki tane cennet papağanım vardı biri durduk yere can cekisip bir anda öldü neden acaba ? Hiç bir sorun yoktu. Digeri tek kaldı ne yapmalıyım ? Yaninda arkadaş olmadan durur mu ? Yeni bitane almama gerekvar mı? Tşkler

Ziyaretçi
Adem
1 yıl 7 ay önce

Benim 4 Muhabet kuşum var 2 erkek 2 dişi anlaşıyolar yan yana gelip uyuyolar birbirini temizliyorlar vb. 2 tane'si alime alıştırdım 2 si biraz korkoyur . güzel kuşlar. ve geçen cennet papağani gördüm gittim kuşcuya fiyatı nedir dedim 90 tl dedi. almayı düşünüyom peki muhabbet kuşlarıyla anlaşırlarmı.? bakımı kolaymı..

Ziyaretçi
mustafa bakar
1 yıl 7 ay önce

1 tane muhabbet kuşum vardı (dişi) bi tane küçük bi kus aldık(erkek)kafeste büyük olan rahat vermiyor.küçüğü başka kaç se aldık 1 2 gün yine aynilar disarda anlasiyolar ama icerde anlasamiyolar nabalim

Ziyaretçi
serpil aydar
1 yıl 8 ay önce

cenet papağanım var aldıgım şubat ayıtı şimdi erkek oldugunu nasıl anlarım arkadaşım papağan var dişi yumurtalamış gecen sene bu sene yapmamış biz de yan yan gedirdi şimdi içime şüpe düşüdü erkekmi diye aldıgım yer erkek dedi bana yardım ettin .

Ziyaretçi
Salih Erkaner
1 yıl 8 ay önce

Benim iki cennet papağanım var cinsiyetlerini bilmiyorum ama biri iki gündür kağıt çöp ne varsa bir yerde toplamaya başladı dün onlara yumurtlayacağını düşündüğüm için yuvalık aldım. Ama kafese girmeyi sevmedikleri için mi yoksa o biriktirmeye başladığı yerden ayırdığım için mi bilmiyorum yuvalık ve kafeste sürekli uyukluyorlar, kafesin tüneğinde oldukları zaman bile gözlerini açmakta zorluk çekiyorlar. Okadar hareketli kuşlar bi anda bütün gün böyle olunca endişelendik. yanlış yaptığım yada yapmam gereken bişey var mı?

Ziyaretçi
suheda yilmaz
1 yıl 8 ay önce

Merhaba, benim de fischers cinsi cennet papaganim var bu ay 1 yasini dolduracak. Son gunlerde tek seferde cok fazla kaka yapmaya basladi.rengi de cimen yesili ve ondan biraz daha acik tonlarda. Sizce ne problemi olabilir papaganimin?

Ziyaretçi
suheda yilmaz
1 yıl 8 ay önce

anladım çok teşekkür ederim :)

Ziyaretçi
suheda yilmaz
1 yıl 8 ay önce

Sivi degil kati. Yumusakligi normal yani. Feces disindaki icerigi de normal ama renginden dolayi suphe ettim.

Ziyaretçi
Kübra keser
1 yıl 8 ay önce

Merhaba dün bir cennet papagani aldik, tahminime gore erkek ve 3 ayliktan büyük. Yeşil'in cinsinde. hic ötmüyor alismadigi icin mi acaba? Birde cogu zaman gözleri kapali bu hasta oldugunu mu gosterir? Muzik dinlettim, kuslarin sesini dinlettim yanlis mi yaptim biraz beklemeli miyim acaba

Ziyaretçi
Kübra
1 yıl 8 ay önce

Peki çok fazla yem yemesi ve haliyle çok kaka yapması normal bir şey mi?

Ziyaretçi
Kübra Keser
1 yıl 8 ay önce

Teşekkür ederim, kafesini değiştirdim sadece o zaman öttü. Balkonda da ötmüyor gerçi ben üşümesinden korktuğum için çok tutmadım balkonda. Gaga taşı aldım yeni fakat hiç kullanmıyor, tırnakları da biraz uzun sanırım gagası da öyle. Onu rahatsız ederse kullanır değil mi? Yoksa kesmeli miyim?

Ziyaretçi
Hatice döş
1 yıl 8 ay önce

Merhabalar İsa bey benim cennet papağanım var fakat kafesin alt kısmında gagasıyla vuruyor.sebebi nedir acaba.

Ziyaretçi
Metehan Kahraman
1 yıl 8 ay önce

İsa Abi merhaba sana birşey soracağım benim cennet papağanımı alalı 3-4 gün oldu ve hiç yem yemiyor nedeni nedir?

Ziyaretçi
Ayşegül
1 yıl 8 ay önce

Meraba İsa bey 1 tane 1 yıllık muhabbet kuşumuz vardı yumurtladı kendi kendine yanına erkek kuş aldık erkek kuşu hep didikliyor cözüm olarak napmalıyız erkek kuşa yemek yedirmiyo

Ziyaretçi
merve darendeoglu
1 yıl 8 ay önce

merhaba;
cennet papağanım altına koyduğumuz gazeteyi parçalıyor ve yiyor ayrıca kafasını sürekli sallıyor nesi var acaba ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz lütfen...

Ziyaretçi
merve darendeoglu
1 yıl 8 ay önce

İsa Bey,ilginizden ötürü çok teşekkür ederim.En kısa sürede yuvayı takacağım...

Ziyaretçi
1 yıl 8 ay önce

isa abi sana bir soru soracaktım . ben 2 tane cennet papağanı almak istiyorum yaavrulaması için. ama çiftleşirlerse sahibine çok zor alışacağı söyleniyor. çok kararsız kaldım. yardım ederseniz memnun olacağım ama çok zor da eğitileceği ve çok zor bakım yapılacağı ve ardından konuşma yeteneğinin yok denecek kadar riskli olacağı da söz konusuymuş . siz ne tavsiye edersiniz. papağanınızdan memnun musunuz?

Ziyaretçi
cennet papaganı
1 yıl 8 ay önce

cennet papaganım kuluçkaya yatmıştı 6 yumurtası war.bugun 26. gün ama yavru çıkmadı.biz elimizle çıkarsak olurmu.fenerle baktım içi dolu yumurtaların..

Ziyaretçi
iclal sarıtaş
1 yıl 8 ay önce

sakın böyle bir şey denemeyin hanımefendi inanın ki eğer öyle yaparsanız yavrular ya ölecektir ya telef olacaktır yada sakat doğacaktır . sakın yapmayın . yavrular
40 gün sonra doğmaya başlarlar...

Ziyaretçi
selcuk demirci
1 yıl 8 ay önce

Merhaba isa bey.benim 2 tane yesil cennet papaganim var.biri yaklasik 1 senedir bende,digerini ise 1 ay once sevgilimden aldim ve 1 aydir ayni kafesteler.birinin disi otekinin erkek oldugunu tahmin ediyoruz.birkac gundur disi olan yuvadan cikmamaya ve hircinlasmaya basladi ve vucudu irilesti.bu sabahta onlari ciftlesirken yakaladim :-) ciftlestikten hemen sonra kafesi actim ve disi olan cikar cikmaz gazeteye yonelip ondan parca koparark acele bir sekilde yuvaya tasimaya basladi.sanirsam yuva yapmaya calisiyor.ayrica digeri yuvaya girmek istediginde onu almiyor kavga ediyorlar.bunlara istinaden bikac sorum olacak. 1-kusumuz kesin olarak yumurtlama evresindemidir acaba? 2-yumurtalarin bos cikma ihtimali nedir? 3-bazen iki kusta ayni cins olmasina ragmen… Read more »

Ziyaretçi
selcuk demirci
1 yıl 8 ay önce

İlginiz icin tesekkurler isa bey

Ziyaretçi
cennet papaganı
1 yıl 8 ay önce

bidaha nezaman çiftleşir:(((( senede 1 defa diye duymuştum..

Ziyaretçi
cennet papaganı
1 yıl 8 ay önce

hocam açtım bi yumurtayı evresini tamamlamış ama ölmüstü..asıl sorun bugun kuş hiç kuluckaya yatmadı hep tünekteydi oyuzden açmak istedimm sizce hepsi ölmüsmüdür canımm cooooookk skkn:((((kuşlardan sogudum bunlar nasıl ana baba:((((

Ziyaretçi
esma
1 yıl 8 ay önce

merhaba
ben cennet papagani almadan once arastirdim ve her yerde cift halinde alinmasi yaziyordu bende cift aldim bendede yuva vardi cikartmadim bunlarda kucuk bendemi birisini gondermeliyim yardim edin lutfen :((

Ziyaretçi
CAVIT
1 yıl 8 ay önce

ilk geldiklerinde yanina yaklastigim zaman kaciyorlardi. simdi kafese elimi surmedigim surece kacma felan yok ama anladgim kadariyla o kafesteki yuva yuzunden tesekkurler bi hafta daha denerim olmadi birisini gonderirim belki o zaman alisir kucuk oldugu icin? degilmi

Ziyaretçi
cavit
1 yıl 8 ay önce

merhaba
1. ben iki gun once cift cennet papagani aldim 2 ayliklar ve kafeslerinin icinde yuvalarida vardi aldigimda onu cikartmadim cikartmalimiyim.
2. bana alisirlarmi bilmiyorum cok soguk lar bana karsi birisini elden cikartmalimiyim alismasi icin birisinimi evde bulundurmaliyim?

Ziyaretçi
gülseyra baş
1 yıl 8 ay önce

İsa bey duyduğuma göre kuşların gagasıyla tırnakları kesiliyormuş nasıl kesmeliyim ve kesmem doğru mu ayrıyeten gagasıyla tırnakları uzunda

Ziyaretçi
gülseyra baş
1 yıl 8 ay önce

isa bey., sağdaki mi soldaki mi kuş dişi....

Ziyaretçi
gülseyra baş
1 yıl 8 ay önce

selamlar...... isa bey ,.....benim sarı sevda papağanım var şeftali yüzlü alalı yaklaşık iki ay oluyo aldığım kuşçu dişi mi erkek mi oda bilmiyormuş aldığımda kişi bana dört beş aylık demişti şimdi altı yedi buçuk aylık oldu elimde durmuyor kaçıyor banyo yapma şeyindende kaçıyor aslında bana alışkın gibide değilde televizyonun üstüne konuyor öpücük at deyince atıyor gagasıyla ve süreklide saatin üstünede konuyor orda uyuyor bazen bana alşması için ne yapabilirim ne versem yiyor çekirdek şeftali elma muz vs vs. ne gibi vitaminler alabilirim ayrıyeten gaga taşıda kullanmıyor sadece gagasını kafes tellerine gagalıyor fıstık deyince ses veriyor bana ne zaman seslensem. dişi… Read more »

Ziyaretçi
zümra
1 yıl 5 ay önce

İSA BEY....... MERHABA .... Dün cennet papağanımın tırnağını keserken kanattım fazla kesmememe rağmen damarına gelmiş olmalı galiba ve kuş hafif bağırdı keserken una batırdım kanlı tırnağını belki geçer diye geçti sizce bir şey olur mu kuşuma çok korkuyorum da..............................

Ziyaretçi
Alkım Şentürk
1 yıl 8 ay önce

Merhaba İsa abi cennet papağanım var ve bizle birlikte bir ay dan kısa süredir yaşıyor 3 gün tatile gittim ev boştu döndüğümde ölmüş yemi suyu vardı yemiş suyunu da 4 gün önce değiştirmiştim ve tatile gitmeden önce titriyordu neden dir acaba

Ziyaretçi
Nur Öztürk
1 yıl 8 ay önce

Merhaba İsa Bey
Benim cennet papağanım yaklaşık 3 yıl bende yavruyken almıştım. Doğuştan uçamıyor ve topal. Sanırım bu nedenden olacak ki çok uysal ve sakin bir kuş. Yanına bir kuş daha almayı düşünüyorum sizce bir sorun olur mu ?

Ziyaretçi
Büşra
1 yıl 8 ay önce

Meraba İsa Bey

Benim Şeftali Suratlı Cennet Papağanım Var Gagası Cok Uzadı Kestirmekten başka care yokmu bide diğer 2 sorum olcak Kanatları cok titriyo biit ilacı sıkıyom geciyo titremeleri sonra tekrar titremeye başlıyor 2 kelime öğrettim 4 komut gibi bişey öğrettim bu aralar sevecenliği coşkusu gitti kafasin icinde takla felan atardı artık atmıyor son 3 gündür dışarıya cıkarıyom önceki gibi heyacanlı meraklı ucmuyo napmalıyım

Ziyaretçi
hakan drk
1 yıl 8 ay önce

isa bey
meraba benım cennet papaganlarım çiftleşti iki yumurtası oldu iki şer gun ara ıle ikinci yumurtanın ardından üç gün geçti papagan tekrar yumurtlarmı ?

Ziyaretçi
emir
1 yıl 8 ay önce

meraba isa bey. benim kuşumun sol gözünde sürekli bi yaşarma oluyor ve kenar tüylerini de hahfif islatmış sanırım bu yasarma. sebebi ne olabilir bi öneriniz varmı?

Ziyaretçi
Mehmet Özgür
1 yıl 8 ay önce

Öncelikle herkeze iyi günler ;
Yaklaşık olarak 1,5 senedir baktığım ve aramızın çok iyi olduğu papağınıma eş seçmek için haftasonu petshop'a gittim cinsiyetini tam anlamadığım için satıcının demesiyle yetindim ve bir tane daha aldım ordayken aynı kafese koyup uyum için 15-20 dakka gözlem yaptım hiçbir sorun yoktu ancak eve geldikten sonra pek anlaşamadılar şimdi kafeslerini ayırıp yan yana koydum belki seslerinden birbirlerine alışır merak ederler dıye ama ne kadar faydası olur acaba yada bildiğiniz başka bir yöntem varmıdır ?

Ayrıca yeni aldığım kuş evde sanki yaşamıyor gibi sesi soluğu çıkmıyor yeni alışma evresindemidir ? yoksa başka bir sorun mu vardır ?

Ziyaretçi
batuhan
1 yıl 8 ay önce

Meraba İsa Bey

Cennet papağanım şeftali suratlı Sürekli ayağıyla gagasının altını kaşıyor bi garip ses cıkıyor sürekli ama kuş rahatsız oluyor bu durumdan napılmalı gık gık diye sesler cıkıyor sürekli ayağıyla gagasının altını kaşıyor

Ziyaretçi
batuhan
1 yıl 8 ay önce

İsa bey

günde 2 kere felan oluyor ama gagasını deil altındaki yeri kaşıyor dün dudağımı öperken dudağama kahverengi minik minik bişeyler geldi onlar ne oluyor

Ziyaretçi
esra kynk
1 yıl 8 ay önce

merhabalar İsa bey. kuşum bi kaç gündür hasta çok halsiz sürekli uyuyor. petshop tan soğuk algınlığı ilacı aldım biraz işe yaradı canlandı gibi. ama burnu hala tıkalı ve sanki hıçkırık tutmuş gibi hareketler yapıp sesler çıkarıyor bu hastalığıile alakalı bişey mi.birde burun tıkanıklığı için önerebileceğiniz bir sey var mı? son olarak da cok fazla gagasını gıcırdatıyor tak tuk sesler çıkarıyor sanki ağzında taş varmış da onu çiğniyor gibi. bunun nedeni ne olabilir? şimdiden teşekkürler iyi günler.

Ziyaretçi
ozge
1 yıl 9 ay önce

Mrblar ben bugun cennet papagini aldım uzun bir arayış sonucu ama bi yerde buldum ama sahibi satiyodu ve yavru değil suan pismanligim var alistirabilirmiyiz yavru olsaydı kolay olurdu diye düşünüyorum acaba satsam alirlarmi kuscular yavru alabilirmiyiz

Ziyaretçi
deniz derlioglu
1 yıl 9 ay önce

Biz erken davrandık ve kafesten çıkardık devamlı tüylerini yiyor ne yapabiliriz ?

Ziyaretçi
misafir
1 yıl 9 ay önce

isa bey muhabbet kuşları hakkındada bilgiye sahip misiniz ?

Ziyaretçi
misafir
1 yıl 8 ay önce

isa bey benim muhabbet kuşum var yeni aldım bu gn 3. günü ve hapşırıyor sebebi ne olabilir bu konuda bilginiz var mı ?

Ziyaretçi
misafir
1 yıl 8 ay önce

gündüz de üstünü bir şeyle örtelim mi ?

Ziyaretçi
misafir
1 yıl 8 ay önce

isa bey siz evde kendimiz yapabileceğimiz kuş maması tarifi biliyor musunuz ?

Ziyaretçi
misafir
1 yıl 9 ay önce

isa bey bn muhabbet kuşu almayı düşünüyorum petsohptan 3 tane aldım 1 ay sürmeden öldüler isa bey sağlıklı olup olmadğını nası anlayabilirim ??

Ziyaretçi
batuhan ALVER
1 yıl 9 ay önce

İsa bey benim 2 tane cenlet papağanım var alalı 6 ay oldu 2 tane yumurtaları bu yumurtaları göreli 2-3 ay oldu yumurtalar çatlamadı bunda bi sakınca varmı acaba ve ayrıca dediğim gibi kuşları alalı 6 ay oldu hayla bana alışmadılar bunun için nasıl şeyler yapabilirim lütfen tardım edin.

Ziyaretçi
nuray söner
1 yıl 9 ay önce

İsa bey meraba ben birkaç gün önce cennet papağanı aldım bize yeni yeni alışmaya başladı elimize alıp kafesten çıkartmıyoruz ama yanına yaklaştığımızda bizden korkmuyo artık bugünde ona uygun bi oyuncak aldım kafesine koyduktan sonra eski kuşumuz gitti yerine sürekli ordan ordan zıplayıp öten kuş geldi acaba bu hareketler oyuncağın onu eğlendirdiğine mi işaret korkmuyo ama sürekli yanına yaklaşıp ne bu der gibi davranıyo aşağıda resmi yükledim yardımcı olursanız cok sevinirim bide bu yavrucağı alırken kadın bana daha yavru dedi ama yetişkin büyük gibi duruyo yardım ederseniz sevinirim (: http://www.hizliresimyukle.com/image/In7

Ziyaretçi
Muhammet
1 yıl 9 ay önce

merhabalar, papağanımı alalı 1 hafta oldu. çift olarak aldım. erkek olana kafes dışından çekirdek uzattığımda bazen elimden yiyebiliyor. fakat dişi olan hiç bir şekilde bana yanaşmıyor. elimi kafesin içine sokup çekirdek uzattığımda ikiside kaçıyor. zamanla ikiside elimden yemeğe alışabilirler mi acaba? ilk zamanlar kafesin kapağını açtığımda dışarı çıkmıyorlardı fakat şimdi çıkıyorlar ama daha kendi başlarına kafese girmiyorlar. kendi kendilerine kafese girmelerinin bir yolu var mı acaba? ayrıca kuşları kafeste mi tutmak iyidir yoksa dışarıda mı? bir de kendi başlarına bıraktığımda ya da ben odadayken pek ötmyorlar, fakat telefondan müzik açtığımda erkek olan dans ediyor ve ikiside normale nazaran ötebiliyorlar. yada… Read more »

Ziyaretçi
Muhammet
1 yıl 9 ay önce

peki çiftleşmeleri için herhangi birşey yapmam gerekiyor mu?

Ziyaretçi
Ayşe
1 yıl 9 ay önce

İsa Bey,Bizim sarı renkteki Cennet Papağanımız biraz hırçın.Bizimle 11 ay yaşadı.Ama hala bize alışamadı.Onun kafesine ne zaman yaklaşsak bize doğru atlayıp ısırmaya çalışıyor.Ve ona söylemesi için bazı kelimeler öğretmeye çalışıyoruz.Onu nasıl bize alıştıra biliriz? :(

Ziyaretçi
Ayse
11 ay 1 gün önce

Isa bey siz bizim bana alışmayan papağanımı bırakin demistiniz 2 yil gecti ve konusup sarki soyleyebiliyor elimize de geliyor.Siz yanilmissiniz

Ziyaretçi
Funda BAHAR
1 yıl 9 ay önce

İsa bey geçen hafta papağanımın yumurtladığını yazmıştım eşi yok 2 gün ara ile 2 yumurta yumurtladı gözlem yapmamı söylemiştiniz son yumurtlamanın üzerinden 10 gün geçti karnında sanki hafif bir şişlik var ama 10 gündür aynı şekilde . Kuşun hareketlerinde ya da beslenmesinde bir problem yok Hala yumurtlama ihtimali var mı? O şişlik yumurta olabilir mi?

Ziyaretçi
Melis ysarı
1 yıl 9 ay önce

İsa bey kuşum hangi tür müzik dinletmeliyim

Ziyaretçi
Tuğrul GöKPINAR
1 yıl 9 ay önce

Merhaba hocam,

Hayırlı akşamlar.
Bugün bir çift cennet papağanı almış bulunmaktayım. Fakat cinsiyet ve yaş bakımından pek ikna olmadım. Acaba ikisininde dişi olma ihtimali var mı? Eğer biri dişi biri erkekse hangisi dişi hangi erkek? Bir de kaç aylık olabilirler sizce? Ve son olarak sağlıklı görünüyorlar mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ziyaretçi
Tuğrul GöKPINAR
1 yıl 9 ay önce

Diyarbakır'dayım ben. Valla burada adamın çift verdiğine şükretmek lazım. Alırken 3-4 aylıklar diye söylemişti. Umarım birbirlerine bağlanıp éş olurlar da sıkıntı yaşamayız.

Ziyaretçi
batuhan
1 yıl 9 ay önce

İsa bey bi sorum daha olcaktı papağanım biraz kaşınıyor bit ilacı sıktım kanatları titriyor 3 günde 1 sıkıyıyorum bit ilacı banyo olması gerekiyormu ?

Ziyaretçi
batuhan
1 yıl 9 ay önce

İsa Bey Şu güne Kadar cok kuş besledim ama hic banyo yaptırmadım biraz bahsedebilirmisiniz nasıl yaptırabilirim ? banyo

Ziyaretçi
Yusuf Arda Ağırtaş
1 yıl 9 ay önce

İsa bey merhaba papağanım salıncağın zillerini ısırıyor oyun mu oynuyor sizce sakıncağı çıkarıyımmı

Ziyaretçi
elifs
1 yıl 9 ay önce

isa bey
1. Kuşum bitlenmiş ilac verdik geçti ama kuşuma şıt diyince ötüyodu şimdi ise ötmüyo
2.kuşumla nasıl kendimi güvendircem

Ziyaretçi
Yusuf Arda Ağırta
1 yıl 9 ay önce

İsa bey merhaba efenin gagası değişik efe kuşum olur gagasında beyaz beyaz şşeyler var alt gaga nın ucu çok değişik gagasımıı yenileniyor sizce

Ziyaretçi
Yusuf Arda Ağırtaş
1 yıl 9 ay önce

isa bey kuşum kündeklerdeyken kafasına dokunmak üzereuken hamle yapmıyor kafasına hafifçe dokunuyorum parmağıma doğru ağzını açıyor alıştığınımı gösterir ve bu hareketi yapmalımıyım

Ziyaretçi
batuhan
1 yıl 9 ay önce

Meraba İsa Bey

Kuşum Şeftali Suratlı Cennet PApağanı 1 Yıla yakındır besliyorum Kafesinden cıkarınca üstüme geliyor direk hic korkmuyor kafasinden cıkınca 1 saniye bile omzumdan veya kafamdan ayrılmıyor kolumada konuyor ama elden cok korkuyor bağzen yaklaşıyor elime gagasıyla bi sürtünüyo bakıyo geri kacıyor korkarak diğer 2. sorumda kuşuma ayna alınca aynayı ilk yerinden söküyor kırıyor ve tutunacak yerlerini kemirerek kırıyor son haftalardır cok agresifleşti öneride bulunabilirmisiniz şimdiden teşekür ederim .

Ziyaretçi
Ferruh
1 yıl 9 ay önce

İsa bey iyi günler ben bir çift cennet papagani aldim tahminen 2 aylik falan eve getirdikten 2 gun sonra kafeslerini ayirdim erkek olana kardeşim dişisine de ben bakiyorum günün her saati otuyo susturmak mümkün deil cokda hareketli masallah yalniz bu aralar basinda kalin beyaz tüyler cikti yaslandi sanki bunlar ne olabilir sizce ve eşleştirmek iiçin ne kadar zamanki var daha şimdiden teşekkürler.

Ziyaretçi
ali
1 yıl 9 ay önce

kuşumuz kaşınıyo sürekli kafasını biyerlerde kaşıyo dün banyo etirdik tabi bikabın içine ılık azcık su koyduk öyle yıkandı kaşınması nasıl durcak? 2. kuşun kafesine parmağımı koydum mu kopartıyodu şimdi ise kaçıyo

Ziyaretçi
selin
1 yıl 9 ay önce

kuşuma ad bulur musunuz?daha yeni de başının kısmı turuncu geeeeeeri kalanları yeşil

Ziyaretçi
Funda BAHAR
1 yıl 9 ay önce

İsa bey 4 yıldır cennet papağanı besliyorum vet erkek demişti yılllardır öyle biliyordum ancak geçen hafta yumurtlayana kadar! çifti yok buna rağmen yine de yumurtladı! vet yanıldığını dişi olduğunu söyledi 2 gün arayla 2 yumurta yumurtladı son yumurtasını salı gecesi yumurtlamıstı o gunden beri yumurta yok arkası biraz şiş gibi yumurta olabilir diye kafesinde tutuyorum ama durmak istemiyor çok hareketli hala yumurta olabilir mi? 5 tane yumurtladıklarını okudum bir forumda daha yumurta gelir mi?

Ziyaretçi
elif
1 yıl 9 ay önce

kuşum keyifsiz ismi daha bulamadım yemliğiini sürekli atıyo bıde son şu zamanlarda suluğu çok bis kokuyo kafesi için nasıl oyuncak önerir misiniz? bide kuşum yani cenet papağanım hasta olunca ne yapayım

Ziyaretçi
ilker aybar
1 yıl 9 ay önce

1 haftadır kuşumuz neşesi kaçtı ve kafasını geri götürüp duruyo bide kuşun tırnakları çok uzun.

Ziyaretçi
admin
1 yıl 9 ay önce

İsa bey papağanım suluğunu değiştirirken ısırmaya çalışıyor ısırmadı ama ağzına açıyor yanına gittiğimde korkmuyor sizce bana alıştımı? Ben yusuf arda ağırtaş cennet papağanımın kafesine salıncak koymam doğrumu?

Ziyaretçi
zübeyde soylu
1 yıl 9 ay önce

isa bey benim yavrular 21 günlük oldular ama anneleri kanatlarının üst tarafını cizik cizik katanmş bakıyorum bişeyler yapıyor yavrulrda acı cekiyor sanırım ses cıkarıyor ne yapsam bilmiyorm ayırsam kendileri yiyebilirlermi ve ne yiyecek versem yavrulara ne yerler bilemedim sağoluun

Ziyaretçi
zübeyde soylu
1 yıl 9 ay önce

teşekürederim isa bey baktım ama sorumun cevabını bulamadım tam olarak

Ziyaretçi
taner dürüst
1 yıl 9 ay önce

isa bey neden aynalı olmasın dediniz.benimde daha 5 gündür aldığım yavru sevda papağanım var.kafeste zilli ayna var çıkarayımmı?

Ziyaretçi
ömer orhan
1 yıl 9 ay önce

isa bey iki seftali yüzlü sevda papağanı satın aldık çitf gibi görünüyorlar.bana dişi erkek ayrımında yardımcı olurmusunuz?

Ziyaretçi
ömer orhan
1 yıl 8 ay önce

isa bir tahmin daha alabilirmiyim
http://hizliresim.com/zR05rB

Ziyaretçi
ömer orhan
1 yıl 8 ay önce

İsa bey bu ara sürekli ağız dalaşı yapıyorlar ve sürekli ses çıkarıyorlar kafeste ne varsa kemiriyolar yuva koydum dahada hareketli oldular ayrıca cinsiyetleri hakkında süpherim var ilk resimdeki sürekli diğerini kovalıyor
http://hizliresim.com/p4W7Ya
http://hizliresim.com/DXdL8v

Ziyaretçi
ömer orhan
1 yıl 9 ay önce

şimdiden teşekkürler isa bey peki yaşı hakkında nesöyleyebilirsiniz (bileziklerin rengi yeşil tabi doğru ise) yuva koymalı mıyım.

Ziyaretçi
ömer orhan
1 yıl 9 ay önce

Ziyaretçi
Erdem DOĞAN
1 yıl 9 ay önce

İyi günler İsa Bey. Cumartesi günü bir sevda papağanı aldım. (Seftali türü) Satıcı daha ufak 3-4 aylık olduğunu söyledi ama ben çok da emin değilim. Söylediğine göre cennet papağanlarına göre boyut olarak biraz daha büyük olurlarmış. Cinsiyetine de erkek dedi ama sanki bana dişi gibi geliyor. Çektiğim fotoğraf çok belirgin değil, daha netini akşam eve gidince yüklerim. Öğrenmek istediklerim ise eğer anlayabiliyorsanız cinsiyeti ve ne kadarlık olduğu. Bir diğer konu da daha çok yeni olmasından dolayı sanırım fazla yabani. Üzülerek söylüyorum bir kaç sitede hemen eğitime alınması gerektiğini okudum ve o yüzden kafesin önünde el tutma ve kafese el sokma… Read more »

Ziyaretçi
Erdem DOĞAN
1 yıl 9 ay önce

İsa Bey başka bir petshopta daha 2 aylık ya olmuş ya da olmamış (ısırmayı dahi bilmeyen) cennetler vardı. Sizce bunu geri verip onlardan alsam daha mı iyi olur?
Bunu mecburen bir kere elime aldım ve aldığ