Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı

8 Mayıs 2012 Salı 174 yorum İsa Sarı

Ne zamandır, boş vakitlerimde kendisiyle ilgilenip günün yorgunluğunu ve stresini bir nebze de olsa azaltmamda bana yardımcı olacak evcil bir kuş edinmeyi düşünüyordum. Uzunca bir arayıştan sonra, özellikle sevimlilikleri ve renkleriyle dikkatimi çeken cennet papağanlarından satın almaya karar verdim. Söylenenlere göre bu tür, diğer kuşlara göre insana daha geç alışıyor ve muhabbet kuşu, sultan papağanı gibi hemcinslerine kıyasla insana en uzak, en yabani kuşlar arasında yer alıyormuş. Ben yine de bu riski göze alarak, Kızılay'daki "petshop"ların yolunu tuttum ve dükkan sahibinin 2-3 aylık olduğunu söylediği, hâli vakti yerinde görünen bir cennet papağanını kafesi, tülü, yemi, ilaçları, tünekleri gibi temel malzemeleriyle birlikte satın aldım.

"Yeşil" adını verdiğimiz papağanımız ilk iki-üç hafta boyunca yeni yerini yadırgadı ve son derece tedirgin hareketler sergiledi. Açıkçası bunda bizim de payımız vardı. Zira ilk bir ay boyunca, bulunduğu yeni ortama alışabilmesi için kafesinden çıkartılmaması gerekiyormuş, ki biz sabırsızlığımız sonucu bunun tam tersini yaptık ve neredeyse iki güne bir kafesinden çıkardık. Üstelik kafesine tekrar sokabilmek için saatlerce peşinden koşturduk ve hayli korkmasına sebep olduk. Tüm bunların sonucunda doğal olarak bize alışma süresi uzamış ve tedirginliği daha da artmış oldu. Uzaktan bakınca dahi kafesinin en uzak noktasına saklanmaya başlamıştı artık.

Ardından, birkaç hafta boyunca Yeşil'i kendi hâline bırakmaya ve sadece uzaktan seyretmeye karar verdik. Gün geçtikçe yeni yerine alışmış gibi görünüyordu. Tahminlerimiz doğru çıktı ve o andan itibaren bize eskisi gibi yabancılık göstermemeye başladı. Artık kafesine yaklaştığımızda bizden korkmuyor ve hatta (yorgun olduğu zamanlarda) elimizde, avcumuzun içerisinde uykuya dalıveriyordu. Anahtar kelimelerin "beklemek" ve "sabretmek" olduğunu da bu şekilde anlamış olduk. Şu an itibariyle, Yeşil ile birlikteliğimizin ikinci ayını doldurmuş bulunmaktayız, fakat yine de bize tam olarak alışabildiğini söyleyemem. Eskisi kadar olmasa da, hâlen çekingenliği devam etmekte.

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Yeşil, her sabah, çalar saat misali bizi uyandırmakta ve yanına yaklaştığımızda ise, bizimle sohbet edercesine ötmekte. Bazen yanından uzaklaştığımızda daha kuvvetli bir ötüşle adeta bizi çağırdığını hissediyoruz. Bu derece birbirimize alıştık artık, fakat yine de, kafesinden çıkar çıkmaz odanın en yüksek noktasına, avizenin üstüne konup oradan bizi seyretmekden alıkoyamıyor kendisini. Evde misafir olduğu sırada, o da sohbete dâhil olmak ya da "Ben de buradayım." demek istermişçesine ötmekten de geri kalmıyor. Bazen kendisine marul, lahana gibi yeşillikler ikram ediyoruz ve o da afiyetle tüketiyor bunları. Aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz gibi, evdeki çiçekleri de afiyetle midesine götürebiliyor zaman zaman. Dikkat etmekte fayda var.

Yeşilin yükseklik tutkusu

Yeşil'in favori mekânı: avize

Tüm bu tecrübelerimizin ardından, evinde kuş beslemek isteyenlere naçizane tavsiyelerim şunlar olacaktır: Öncelikle, işe sabretmekle başlayın. Kuşların, özellikle cennet papağanlarının sihirli değnek dokunmuşçasına bir anda size alışmalarını beklemeyin. Bunun için uzunca bir süreye ihtiyacınız olacak. Her gün düzenli olarak kendileriyle ilgilenmeye ve yemini, suyunu eksik etmemeye çalışın. Aç bırakarak onları cezalandırmak bir işe yaramaz, fakat elinizden yem vermeye çalışmak, size alışmasında yardımcı olabilir. Sakin ve yavaş bir şekilde, kafesinin dışındayken elinizle beslemeye çalışabilirsiniz. Kafesinden çıkardıktan sonra, kafesine tekrar girmesini istiyorsanız, kafesin kapısını açık bırakıp kendisinin girmeye çalışmasını bekleyebilirsiniz. Kuşlar, genellikle acıktıklarında kafeslerine girme ve karınlarını doyurma ihtiyaçları hissederler, ki bizim cennet papağanımız da aynen böyle yapmakta.

Bilhassa kırmızı gagalı cennet papağanları ulaşabildikleri her şeyi kemirmeyi ve tatlarına bakmayı çok severler. Elektrik kabloları da buna dâhil. Bu yüzden, kafeslerinden çıktıkları anda tehlikeli maddelere ulaşmamalarını sağlamak gereklidir. Ayrıca gagaları çok güçlü olduğundan dolayı, ısırdıkdıkları kişinin canını acıtabilirler. Ben de buna pek çok sefer maruz kaldım ve gerçekten acı verici olduğunu söyleyebilirim. Zamanla alıştıkları kişiyi ısırmamaya başladıklarını da eklemeliyim.

Cennet papağanları için kafes seçimi oldukça önemli. Hareketi ve kafes içerisinde zıplamayı sevdikleri için, geniş bir kafes daha mantıklı olacaktır. Zaman zaman kafes içerisinde uçma talimleri de yapabilirler ve bunu çok sevdikleri her hallerinden belli oluyor. Ayrıca yemliklerin, suluğun ve tüneklerin kafesin neresine yerleştirileceği de önemli. Mümkün olduğunca üst kısımlara doğru yerleştirilen tünekler, papağanın en çok tercih edeceği ve uyumak için seçeceği bölüm olacaktır. Ayrıca tüneklerin etrafına sarılan türden bir kağıt törpü de, papağanın tırnaklarının şekillenmesinde önemlidir. Suluk ve yemlik ise, kafesin alt kısımlarına, papağanın kolay erişebileceği bir yere konulmalıdır. Kafesin yarısına kadar çekilen bir tül de, yem kabuklarının ve tüylerin etrafa saçılmasına engel olacaktır. En fazla 3-4 günde bir papağanın suyu değiştirilmeli ve özel vitaminlerle desteklenmelidir. Yeminin içerisine ise kuş kumu olarak tabir edilen kumlardan eklenmelidir. Böylece yemlerin sindirimi kolaylaşacak ve papağanın daha sağlıklı bir sindirim gerçekleştirmesi sağlayacaktır. Gaga taşı ise, kaşınan gagalar için faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, kafese takılacak birkaç süs ve oyuncak da kuşun ilgisini çekecek ve onlarla oynayıp stres atmasını sağlayacaktır. Eğer bu süs ve oyuncakları sevmezse, bir şekilde bunu belli edecek ya da kırıp yere düşürecektir.

Kısacası cennet papağanı eğitimi ve bakımı zor iştir. Sabırlı olmayı ve uzunca bir süreyi gerektirir. Bu iki hususu göz önünde bulundurduğunuz takdirde papağanınız ile aranız son derece iyi olacaktır.

, , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 174 yorum)

 • admin 24 Nisan 2014 / 08:37

  İsa bey papağanım suluğunu değiştirirken ısırmaya çalışıyor ısırmadı ama ağzına açıyor yanına gittiğimde korkmuyor sizce bana alıştımı? Ben yusuf arda ağırtaş cennet papağanımın kafesine salıncak koymam doğrumu?

  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 09:44

   Evet, bu size alıştığını gösterir. Salıncak koysanız iyi olur bence, ama aynalı olmasın.

 • ömer orhan 23 Nisan 2014 / 23:02

  isa bey iki seftali yüzlü sevda papağanı satın aldık çitf gibi görünüyorlar.bana dişi erkek ayrımında yardımcı olurmusunuz?

  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 06:24

   Ömer Bey, şu görsel size yardımcı olacaktır:

   • ömer orhan 24 Nisan 2014 / 13:57
   • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 13:58

    Ömer Bey, biri erkek biri dişi.

   • ömer orhan 24 Nisan 2014 / 14:24

    şimdiden teşekkürler isa bey peki yaşı hakkında nesöyleyebilirsiniz (bileziklerin rengi yeşil tabi doğru ise) yuva koymalı mıyım.

   • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 16:13

    Yaşları 5-6 ay civarında görünüyor. Bence şimdiden yuva koymayın. Dişi, yumurtlamaya yakın etraftaki çöp kağıt gibi şeyleri bir yere dizmeye, bir şeyleri kemirmeye başlar. Bunu gördüğünüz zaman yuva takabilirsiniz.

 • Erdem DOĞAN 21 Nisan 2014 / 11:51

  İyi günler İsa Bey.
  Cumartesi günü bir sevda papağanı aldım. (Seftali türü) Satıcı daha ufak 3-4 aylık olduğunu söyledi ama ben çok da emin değilim. Söylediğine göre cennet papağanlarına göre boyut olarak biraz daha büyük olurlarmış. Cinsiyetine de erkek dedi ama sanki bana dişi gibi geliyor. Çektiğim fotoğraf çok belirgin değil, daha netini akşam eve gidince yüklerim.
  Öğrenmek istediklerim ise eğer anlayabiliyorsanız cinsiyeti ve ne kadarlık olduğu.

  Bir diğer konu da daha çok yeni olmasından dolayı sanırım fazla yabani. Üzülerek söylüyorum bir kaç sitede hemen eğitime alınması gerektiğini okudum ve o yüzden kafesin önünde el tutma ve kafese el sokma işlemlerini gerçekleştirdim ama fazla bir gelişme gösteremedim. Sizin sayfanızda okuduklarıma bakarak da bunun çok erken ve yanlış bir uygulama olduğunu farkettim. Sizce bundan sonra yapmam gerekenler ne olmalı. Nasıl bir yol izlemeliyim. Fazla aceleci davrandım sanırım :(
  Yorumlarınızı bekliyorum.
  Saygılar . . .

  Fotoğraf: http://i.hizliresim.com/7mbv8L.jpg

  • İsa Sarı 21 Nisan 2014 / 15:02

   Erdam Bey merhaba,
   Cennet papağanları muhabbet kuşlarına ya da sultan papağanlarına göre maalesef çok yabaniler. Bu fotoğraftan net bir yorum yapamayacağım, ön yüzünden özellikle gaga ve burun tarafından net bir fotoğraf çekebilirseniz daha iyi olur.

   Sizden ürkmemesi ve size alışması için ilk etapta yanına çok az yaklaşın. Sadece yemini suyunu ve kafesin altını değiştirmek için gidin ve bunları da çok yavaş hareketlerle yapın. Ondan sonra, siz yanına yaklaştığınızda kaçmamaya başlayacaktır. Sonrasında kafesin için elinizi yavaşça sokup işaret parmağınıza tünemesini sağlayın.

  • İsa Sarı 22 Nisan 2014 / 08:00

   Erdem Bey,
   Cinsiyeti erkek ve yaşı da 6-7 aylık gibi görünüyor. Her zaman dediğim gibi, papağanlarda yaş ve cinsiyet tespiti o kadar zor ki... 1 yaşını aşmamış şu anda. Bence rahatlıkla kendinize alıştırabilirsiniz :)

   • Erdem DOĞAN 22 Nisan 2014 / 11:13

    İsa Bey başka bir petshopta daha 2 aylık ya olmuş ya da olmamış (ısırmayı dahi bilmeyen) cennetler vardı. Sizce bunu geri verip onlardan alsam daha mı iyi olur?
    Bunu mecburen bir kere elime aldım ve aldığıma pişman oldum doğrusu.Elimi kanatacak kadar ısırdı :) Alışma süresi ve yapılması gerekenlerden emin olamadığım için daha küçüklerle daha rahat ederim gibi geliyor. Bir yandan da ona haksızlık etmek istemiyorum. Kısmeti benmişim diyorum.
    Alışma süresini hızlandırabilecek bir şey var mı acaba?

   • İsa Sarı 22 Nisan 2014 / 15:41

    Tabii, bence öyle yapmanız daha iyi olur. Cennet papağanlarının gagaları çok kuvvetlidir, benim ellerimi de yara bere etmişti ilk zamanlarda :) Daha küçük yaşta bir papağan alırsanız daha rahat edersiniz tabii... Yine de karar sizin ama, içiniz rahat etmeyecekse, var olan papağanınızı eğitmeyi deneyebilirsiniz. Maalesef bu süreci hızlandırmak sadece aç bırakmakla mümkün, ama o da ne kadar insancıl olur, bilemem...

 • vahit sönmez 20 Nisan 2014 / 21:23

  Merhaba İsa bey. Elemanla bu gün tanıştık.
  Yavru diye aldım ama bir değerlendirme yaparmısınız?
  Şu an geçici bir kafeste, sincabımı doğaya kavuşturduktan sonra onun kafesine taşımayı düşünüyorum. Çok geniş bir kafesin insana alışmasına negatif bir etkisi olurmu?
  http://hizliresim.com/VpLABZ

  • İsa Sarı 21 Nisan 2014 / 07:01

   Merhaba Vahit Bey,
   Papağanınız üç aydan daha büyük, çünkü gagası tamamen kırmızılaşmış, burun delikleri belli değil ve gagasının üzerindeki şerit beyaz. Yavrularda burun delikleri bellidir ve gagası kırmızı değil, biraz kahverengimsidir. Ama 6-7 aydan büyük olduğunu da sanmıyorum. Sabır ve iyi bir eğitimle kendinize alıştırabilirsiniz. Çok geniş kafes bence daha da iyi olur, kendisini rahat hisseder onun içinde. İnsan gibi düşünün, bir hapishane hücresinde mi daha rahat edersiniz, yoksa daha büyük bir mekanda mı?

 • Selçuk Koray Kaya 20 Nisan 2014 / 00:21

  Merhaba isa bey bende sevda papağanı var sürekli kur yapiyor ve artı benle ilgilenmek istiyor benim elime tepki veriyor bana candan davraniyor fakat benim elime alismasi için ne yapmam gerekiyor cevabiniz simdiden tşkler.

  • İsa Sarı 20 Nisan 2014 / 15:57

   Merhaba Selçuk Bey,
   Elinize alışması için kafesin içine işaret parmağınızı yavaşça sokun ve ayaklarına uzatın. Yani bir bakıma parmağınıza tünemesi lazım ilk başta. Bunun için çabalamanızı tavsiye ederim. Bir diğer yöntem de (bunu etik bulmuyırum ama) bir müddet aç bırakıp elinizle beslemenizdir. Gerisi gelecektir zaten.

 • setenay yalçın 19 Nisan 2014 / 13:24

  benim 1 dişi bide erkekğim var ama 4 aydır alışamadım ilk erkeği almıştım o biraz alışmıştı ama ikisi beraber çok korkak napabilirim

  • İsa Sarı 19 Nisan 2014 / 13:35

   Keşke birisi tamamen alıştıktan sonra diğerini alsaydınız. Birlikteyken insana çok nadir alışırlar, ama ikisi birbirine alışmışsa ayırmayın. Yavruları olunca onları kendinize alıştırırsınız.

 • yusuf arda ağırtaş 19 Nisan 2014 / 08:20

  isa bey efe adını verdiğim cennet papağanım aşırı yemek yiyor 1 günde kuşlar için hazırlanan krakeri silip süpürüyor kuşum zayıf görünmesine ramen çok yiyor

  • İsa Sarı 19 Nisan 2014 / 09:07

   Yusuf Bey,
   Yemesinde bir sakınca yok, ama kraker yerine papağan yemi verirseniz daha iyi olur.

 • yusuf arda ağırtaş 17 Nisan 2014 / 19:39

  bu fotoyu yeni çektim kaç yaşında önceki foto önceden çekildi http://hizliresim.com/ZNLpOZ

  • İsa Sarı 18 Nisan 2014 / 07:54

   Yusuf Bey fotoğraf biraz bulanık, ama papağanınız en az 1 yaş civarında.

 • Çağla 16 Nisan 2014 / 15:42

  Merhaba
  Yeni bir cennet papağını aldım ilki ölmüştü malesef
  bunu alırken sakin diye aldım ama masallahı var baya bir aktif. kendisi şuan 10 gündür bizimle. alırken baya bir araştırdım yawru bulamayınca biraz daha büyük aldım. ölen papağanım 8 aydan büyüktü bu ise daha küçük 5 aylık vardırdiye düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim. çalıştığımdan dolayı iş cıkışı ilgileniorum onunla, gündüzleri annem. akşamları pek ötmüyor dolayısıyla bende meraktan gündüzlden arıyor soruyorum ötüyor mu ne yapıyor diye. depresyona girmesinden korkuyorum malum hassaslar ve bir o kadar da çok zekiler. bana alışması için kanatlarını kırpmak istiyorum cunku onu alırken kafeste oradan oraya uçuyor. yavaştan alıştığı için kendisini direk yere atıyor arada:) sesi kısılmış gibi geliyor bana ya da öyle geliyor bana. şimdi okuduğum yerlerden kuş hemen sahibine alışmış beraber sofradan yemek yiyebiliyor elinde yemek yiyor vs vs. bu kuşların alışma süreci normallerden daha zor olduğu için bu kadar çabuk bir şey beklemiyorum acıkcası; fakat eve geldiğimde kuşu kafesinden alıypr konuşuyor öpüyorum gagasından. ilk başta bi kaç kere ısırıyordu fena halde şimdi ise acıtmıyor. bir ay süresince kafesinden çıkarmamam gerekiyor tırnaklarını kesmememi kanatlarını kırpmamam gerekiyor diyor bir çok yer ama bir ay da biraz fazla gibi değil mi? istediğim şimdiden tırnaklarını kesip kafes üstü çıkması biraz kendi çapında gezmesi ve işte benimyanımda durmasını vs. şimdi böyle uçmayı alıştıktan sonra da kırparsam kanatlarını daha çok zorluk yaşamaz mı diye düşünüyorum. bana alıştıktan sonra da kendisine bir eş almak istiyorum. bir de bazen deli gibi kafesindekş tellerin arasından gagasını uzatıyor kaşıyor sanki çıkmak istiyormuşsuna. daha yeni gaga taşı aldım gitti üzerine oturdu =) şimdi değiştirdim yerini napacak bilmiyorum kendi yaptığım renkli salıncak var ve en üste ve ortalarda olmak üzere iki tünek koydum. ilgin. yanı şu ki yemeğini yiyor mu yoksa yemiyor mu pek anlamıyorum ama mamasını hep yere savuruyor. gagasını da kısaltmak gerek mi onu da bilmiyorum. eğer ki fotoğrafı yükleyebilirsem yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • İsa Sarı 17 Nisan 2014 / 06:33

   Çağla Hanım, ne olursa olsun kanatlarını kesmeyin. Buna hakkınız olmadığını düşünüyorum. Ama gagasını ve tırnaklarını kısaltabilirsiniz tabii. Gagasını da bir tırnak gibi düşünün. Fotoğraf yüklerseniz daha iyi yardımcı olurum.

   • Çağla 17 Nisan 2014 / 20:59

    http://i.hizliresim.com/rLga9a.jpg
    http://i.hizliresim.com/LPpX30.jpg
    Biri yakından biri de uyumaya yakın fotoğrafı.

   • İsa Sarı 18 Nisan 2014 / 07:53

    Evet, gagası biraz uzamış Çağla Hanım. Sivri kısmından biraz kesebilirsiniz, ama nasıl kesileceğini bilmiyorsanız bence bir Petshop'a götürün.

   • Çağla 18 Nisan 2014 / 09:19

    Bilmiyor değilim ama iyi bilen birine gitmek daha doğru olur.
    peki sizce kaç yaşında? fotoğraftan dolayı renkleri biraz canlı duruyor ama tam rengini almamış. ayrıca alışması için ne tafsiye edersiniz?

   • İsa Sarı 18 Nisan 2014 / 09:49

    Ayaklarına ve gagasına baktığımda, yaşının 6 ay ile 1 yıl arasında olabileceğini tahmin ediyorum. Alışması için ilk bir ay kendi haline bırakın, Devamlı yanınızda, ama size uzak bir köşede dursun. Bu bir ayın sonunda kafesin içine elinizi yavaş yavaş sokup ayaklarına dokunmaya başlayın. Pek tavsiye etmiyorum, ama sadece sabah ve akşamları elinizle beslemek de size daha çabuk alışmasını sağlar.

 • ELİF GİRGİN 12 Nisan 2014 / 17:04

  beir erkek bir dişi cennet papağanım var, yumutlarını yiyorlar , hangisi yşyor bilmiyorum ama 2 ay öncede 5 tane yumurtladı 4 ünü yedi biri duruyor..şimdi yine yumurtlamaya başladı ama yine yiyorlar..bilgilendirirseniz sevinirim...

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 19:20

   Elif Hanım,
   Önce erkeği ayırın. Bu sayede hangisinin yediğini anlayabilirsiniz. Eğer her ikisi de yiyorsa kendinizin elle beslemeniz gerekir.

 • yusuf arda ağırtaş 12 Nisan 2014 / 07:39

  isa bey kuşum burda yaşı kaç http://hizliresim.com/6R6307

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 10:20

   Yusuf Bey,
   5 aylıktan daha büyük gibi görünüyor, çünkü gagasının etrafındaki şerit belirginleşmiş.

 • cihan kocak 11 Nisan 2014 / 16:48

  sLm Isa Bey su benim yeni aldigim kusumun yasi hakkinda bi tahmin yapabilirmisiniz 2 adet resim ekliyorum simdiden Tskler.
  http://i.hizliresim.com/aqB8Qg.jpg
  http://i.hizliresim.com/aqB8Qg.jpg

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 06:29

   Cihan Bey,
   1 yaş civarında görünüyor papağanınız, yani yavru değil. Gagasının üstündeki bant beyazlaşmış ve ayaklarındaki detaylar da kaybolmuş. Kuyruğuna bakarak da erkek olduğunu söyleyebilirim.

 • esra 10 Nisan 2014 / 18:06

  merhablar isa bey. kuşum banyodan sonra su gibi kaka yapıyor hiç katı yok saf su gibi sizce neden?

  • İsa Sarı 11 Nisan 2014 / 06:13

   Esra Hanım merhaba,
   Kuşunuz büyük ihtimalle çok su yutuyor veya su soğuk olduğu için üşütmüş olabilir. Suyun sıcaklığını biraz daha artırın ve miktarını düşürün.

 • muharrem 8 Nisan 2014 / 22:29

  isa bey merhaba
  kuşlarımız 6aydır birlikte 11 yumurta oldu ama hepsi boş çıktı erkek kur yapıo birbirlerine çok yakınlar yemleri birbirinin agzından yiyorlar tüğlerine düzeltip birbirine dokonmadan uyumuyorlar ama üstünde görmedim hiç
  asıl sorun yumurta varken erkek yuvaya girdiginde dişi çok saldırgan 2 seferdir erkegin gagasının üstünü kanatıyor yuva dışında yine yanyanalar ama hep ayırmak isyemiyorum ama erkegede yazık artık
  yumurtalar boş olduguna emin olunca yuvayı alıyorum kavga kesiliyor ne yapmalıyım eşleri ayırmakmı en doğru çözüm

  • İsa Sarı 9 Nisan 2014 / 07:24

   Merhaba Muharrem Bey,
   Yumurtanın yanında dişinin saldırgan olması oldukça normal. Bence yumurta varken erkeği ayrı bir kafese alın belli bir süreliğine. Bu noktada, dediğiniz gibi bir süreliğine ayırmak en doğru çözüm.

   • zübeyde soylu 10 Nisan 2014 / 10:17

    isa bey berhaba dişi beş murta yapmıştı ikitanesi cıktı tam bi hafta oldu bugün öbürleri duruyor cıkarmı acaba bide anne cok zayıfladı yavrulara beslediği icin erkekden ayırmıştm oda bakamıyor dişiye ek yiyecek olarak ne verebilirm sağol

   • İsa Sarı 10 Nisan 2014 / 11:15

    Zübeyde Hanım merhaba,
    Dişiye vitamin ağırlıklı yem vermenizi tavsiye ederim. Diğer yumurtalar için de bir hafta kadar daha beklemenizi öneririm.

 • zübeyde soylu 4 Nisan 2014 / 09:29

  benim 1 cift cennet papağanım var 5 yumurta yaptı 2 tanesi cıktı ama erkekle yuvada kavga ediyorlar bende erkeği cıkardım bununzararı olurmu yavrulara veya dişiye dişi kıskandı ısırıyor yuvad dişi bakabilirmi yavrulara bide nasıl yiyecek verebilirim 3 günlük yavrular bişey olacak diye korkuyorm basacak anne diye yiyecek olarak ne önerirsinz yardımcı olursanz sevinirm teşekürler

  • İsa Sarı 4 Nisan 2014 / 11:28

   Zübeyde Hanım,
   Erkeği ayırmanız iyi olmuş. Dişi de yavrulara ve yumurtalara saldırıyorsa, onu da ayırmanız gerekli. Elle, şırınganın ucuna ufak bir hortum takarak beslemeniz gerekli. Nasıl bir mama karışımı hazırlanacağını önceki yorumlarımda anlatmıştım, oraya bakabilirsiniz.

   • zübeyde soylu 4 Nisan 2014 / 22:33

    sağolun yok dişi bakıyor şu an yavrulara hatta yavru ses cıkarıyor baktım bişeymi oldudiye ters dönmüş annede ağzından yavrunun ağzına yiyecek veriyor muhteşem ya yeterlimidir ennenin bakması bu şekil yavru ses cıkarıyor arada acaba acıkıyormu unun icin yapıyor bazende ters dönüyor ondandamı olabilir bilemedim ne yapsan teşekürler

   • İsa Sarı 5 Nisan 2014 / 02:09

    Annenin beslemesi yeterlidir. Şu anlık bir sorun görünmüyor. Yavrunun ses çıkarması da normal, hatta onun sağlıklı olduğunu gösterir. Hiçbir sorun görünmüyor, ama dediğim gibi, siz sık sık kontrol edin bir sorun var mı diye...

 • Koray zorlu 1 Nisan 2014 / 06:01

  isa bey pakistan papağanı aldım ve sürekli ne zaman yaklaşsam kafese tırmanmaya başlıyor ne yapmam gerek ?

  • İsa Sarı 1 Nisan 2014 / 06:20

   Sizin bulunduğunuz taraftan uzaktaki tellere mi tırmanmaya çalışıyor, yoksa size doğru mu? Büyük ihtimalle uzağa tırmanmaya çalışıyordur, bu da onun daha sizden korktuğunu gösterir. İlk birkaç hafta sadece uzaktan bakın eğer böyleyse, mümkün olduğunca yaklaşmayın veya çok yavaş yaklaşın kafesine. Daha sonra anlayacaktır sizin birtehdit olmadığınızı.

 • durukan 31 Mart 2014 / 13:22

  isa bey ben cennet papağanı aldım aldığım adam kendisi 1 yıl beslemiş İNSANA ALIŞKIN VE BİR YAŞINDA ama ısırıyor elimi kafesin herhangi bir yere koyduğumda oraya saldırıyor bir haftadır bizim evde daha hiç dışarı çıkarmadım çünkü korkuyorum ısırıyor bana alışması için ne yapmalıyım
  ne zaman beni ısırmayı bırakır acaba

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 13:30

   Kafesin içindeyken ısırır, çünkü o onun özel mekanı. Birinin sizin evinize zorla girmek istemesi gibi düşünün. Dışarı çıkardığınızda, eğer dediğiniz gibi ele alışkınsa, ısırmayacaktır.

 • yusuf arda ağırtaş 31 Mart 2014 / 13:07

  isa bey ben kuşumun yaşını sormak istiyorum.fotosunu nerden yollucam

 • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 09:42

  isa bey cennet papağanı kuş dilinden anlarmı.konuştum onla anlıyo gibi ama tesadüf olabilir diye düşünüyorum.ısırmaya çalışırken''begenigi ıgısırmaga'' deyince ısırmıyor.birde insanlar konuşunca ötmeye başlıyor bizde üstünü örtüyoruz sizce bu doğrumu???

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 10:12

   Gürültülü ortamlarda tüm kuşlar ötmeye başlar. Bu onların rahatsız olduğunu gösterir çoğu zaman, özellikle cak cak cak şeklinde öterlerse. Bence sizinki tamamen tesadüf olmuş. Aslında kuş dili diye bir şey yok, sadece kendi aralarında belli seslerle anlaşıyorlar :)

 • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 08:41

  merhaba isa bey ben yazın jako papağağan almayı düşünüyorum.ama onanasıl bakabilirim bilmiyorum.nasıl bakacağımı söylermisiniz internete baktım en iyi bu kuş konuşur ve bakımı zormuş doğrumu bu?

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 08:55

   Jakolar hakkında pek fazla bilgim yok Yusuf Bey, ama oldukça geniş bir kafes ve bol miktarda yem gerekecek ilk başta. Ayrıca etrafa çok toz saçtıklarını da biliyorum. Vitamin eksikliğine karşı çok dirençsizler ve zaman zaman tüylerini yolma gibi depresyon belirtileri gösterebilirler. Çok özen isteyen bir tür kısacası.

   • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 09:36

    sağolun isa bey

   • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 09:46

    jako almayacağım hem çok pahalı hemde sorunları çokmuş yanı eş alamam yalnız kalmasın diye ev köpeği alacağım

 • Yusuf Arda Ağırtaş 30 Mart 2014 / 20:49

  cennet papağanınız var çıkardığında girmezse yavaşça kafesin kapağını açıp ona dibine sokun tellere gidecektir cennet kuşları oyuncudur kapağın teline çıkınca hafifçe kapatın ve girer ilk çıkardığımda sokamadım ve bu yöntemi denedim ve korkmadan girdi.eğer yakalamaya çalışırsanız sizden kaçmaya başlar ve korkar size yaklaşmaz.

 • Yusuf Arda Ağırtaş 30 Mart 2014 / 20:36

  papağan cinsiyet tahhmini yaparken tavırlarına bakın eğer saldırır hırçın,kıskanç ise dişi olma olasılığı yüksektir.sorum şu 3 hafta önce petshoptan kuş aldımyanıma yaklamıyor elime konmuyor petshopçu bana (insana en yakın tür cennet papağanıdır dedi) ama elime hiç gelmiyor sizce neden olabilir?

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 07:19

   Yusuf Bey katkınız için teşekkürler... Satıcı böyle yaparak yalan söylemiş. İnsana en yakın tür cennet papağanı olamaz kesinlikle. Ben hem cennet papağanı hem sultan papağanı hem de muhabbet kuşu yetişirdim, ama en yabani olanı cennet papağanıydı. Genel kanı da böyle zaten.

 • sude erdem 28 Mart 2014 / 19:46

  peki bu cennet papağanlarının cinsi nasıl belli oluyor'''''benim kuşlarım 4 aylık ve çok kavga ediyorlar bunun sebebi ne olabilir öğrenebilirmiyim teşekkür derim :D :P

  • İsa Sarı 29 Mart 2014 / 08:45

   Cinsiyetlerini öğrenmek mümkün değil, ama kanatlarının ve ayaklarının şekline bakarak cinsiyet tahmini yapanlar var. Eğer anlaşamıyorlarsa bence ayırın onları.

  • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 08:47

   eğer 2side erkekse kavga edebilirler.1ini kafesten çıkarın.ama asla aynı kafeste olmasınlar birbirlerini öldürebilirler

 • Serdar Ekinci 26 Mart 2014 / 19:45

  İyi günler...Benim bir dişi (sevda) bir de erkek(cennet) kuşlarım var Bunlar çiftleştiler şuan 4 tane yumurtaları var. Müdahele etmem gereken birşey var mı? mesela erkeği yumurtalardan uzak tutmak gibi? ya da kuşları mamayla beslemem lazım mı? Yardımcı olursanız sevinirim (Doğal hallerine mi bırakmak lazım?)

  • İsa Sarı 27 Mart 2014 / 08:20

   Serdar Bey,
   Şimdilik kendi hallerine bırakabilirsiniz. Ama iyi gözlemleyin. Eğer anne yavruları beslemezse sizin beslemeniz gerekir. Erkek papağan yavrulara karşı saldırgan olursa, bu kez de onu ayırmanız gerekir. Dediğim gibi, çok sık gözlemleyin ve duruma göre müdahale edin. Bir de, yumurtalara ve yavrulara asla dokunmayın.

 • Figen 19 Mart 2014 / 21:06

  Merhaba benim ask kuslarim var cift.. Love birds.. yumurta yaptilar bir tane.. baby kus gelince onu siringa ile beslemem gerekirse.. ne verecegim ben ona? nasil bir karisim? Tesekkurler

  • İsa Sarı 20 Mart 2014 / 09:00

   Merhaba Figen Hanım,
   Tahıllı bebek maması, sarı mısır unu, pirinç unu ve havuçu iyice ezip sıcak suyla haşladıktan sonra karıştırıyorsunuz. Bebek maması gibi bir karışım ortaya çıkacak. Bunu verebilirsiniz.

 • mehtap yasav 17 Mart 2014 / 20:32

  merhaba benim cennet papaganlarım var 7 gün arayla 2 yumurta yaptı 3.sunu beklıyorum inşallah ama ustunde fazla yatmıyor neden acaba arkadaşlar

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 23:23

   Merhaba Mehtap Hanım,
   İhtiyaç olduğu kadar yumurtayla ilgilenirler. Esas olan yavrular doğduktan sonra ilgilenmeleridir. Eğer o zaman ilgilenmezlerse, yavruları elle beslemeniz gerekecektir.

   • çiko 19 Mart 2014 / 15:14

    güvenini kazanmak için ne yapmalıyım

   • İsa Sarı 19 Mart 2014 / 15:52

    Sizi bir tehdit ya da saldırgan olarak algılamasın. Kafesine bile yaklaşırken yavaş yavaş ve sevecen bir şekilde yaklaşın. Açıkçası pek de ahlaki olmayacak, ama yemliğini çıkarıp bir gün sonra elinizle besleyin. En iyi yöntem budur, ama tabii bu lez de kuşçağıza eziyet etmiş, onu aç bırakmış olacaksınız.

 • çiko 17 Mart 2014 / 18:18

  isa bey ben cennet papağını aldım alalı tam 32 gün oldu kafesinden çıkıyo kapısını açınca istediği zaman da giriyo ama bna alışmadı kafesin içine elimi soktuğumda kendini çekiyor ne yapmam lazım bna alışırmı ??

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 18:49

   Kaç yaşında olduğunu biliyor musunuz? Eğer belli bir yaşın üzerindeyse size alışması çok zor olur.

   • çiko 18 Mart 2014 / 13:14

    petshop satcısı daha yavru dedi

   • İsa Sarı 18 Mart 2014 / 14:20

    Satıcılar bu konuda maalesef yanıltıcı olabiliyorlar. Bir fotoğraf gönderme ihtimaliniz var mı?

   • çiko 18 Mart 2014 / 22:15

    bu gün kafeste yakalayıp elime aldım sonra dışarı yere bırakınca elime geldi ama uçtuktan sonra yanına gidince kaçti nedeni ne olabilir ??

   • İsa Sarı 19 Mart 2014 / 06:42

    Kafesten çıkınca kısa süreli bir şaşkınlık yaşamış anlaşılan, ama bu bile iyiye işaret. Şu anlık kafes içinde sevmeye çalışın, ama çok çok ağır hareket ettirin ellerinizi kafes içinde ve eliniz kuşunuzun ayaklarının seviyesinde olacak şekilde yaklaşın. Doğrudan başını ya da sırtını okşamak isterseniz olmaz.

   • çiko 20 Mart 2014 / 19:29

    isa bey papağan kafesteyken önceden elime alamıyordum kaçıyordu şimdi geliyo ama bi sorun var elime alıyorum tam kafesin kapısına getiriyorum dışarı çıkarıcam bnden kaçıyor tüneğine atlıyor ne yapmalıyım

   • İsa Sarı 20 Mart 2014 / 19:52

    Kafeste kendisini güvende hissediyor. Dışarı çıkmanın tadını alamamış daha, dışarıya karşı güvensiz. Bence kendisi çıksın ilk başta, dışarıya alışsın ondan sonra kafesin kapısı açıldığı anda dışarı çıkmaya çalışacaktır.

   • çiko 20 Mart 2014 / 21:17

    bnde aynalı salıncak var onu şimdi mi takim yoksa ilerliyen aylarda mı hangisini yaparsam bna alışması açısından iyi olurr

   • İsa Sarı 21 Mart 2014 / 06:52

    Onu takmamanız papağanınızın size alışması açısından daha iyi olur bence. Şimdilik takmayın.

   • çiko 21 Mart 2014 / 18:00

    isa bey bide kuşum sessiz ötmüyorr nedeni ne olabilir sadece dışardaki kuşların sesini duyunca ötüyor ne yapmalıyımm ??

   • İsa Sarı 21 Mart 2014 / 20:55

    Ortam sessizse çok ötmez. Kuşlar genelde gürültülü ortamlarda ya da başka kuşların sesini duyduğunda öter. Korkacak bir şey yok yani.

   • çiko 24 Mart 2014 / 19:41

    isa bey bu papağanlar kaç kelime konuşabiliyor küçüklükten eğitirsek konuşturmak için ne yapmalıyım ?

   • İsa Sarı 25 Mart 2014 / 08:45

    En fazla bir iki kelime konuşabilirler, o da belli belirsiz olur. Cennet papağanlarının konuşma yeteneği yok gibidir maalesef.

 • fatih salman 17 Mart 2014 / 15:47

  selam bende bir cennet papağanı aldım ama cinsiyetini bilmiyorum sürekli bana kur gibi haraketler yapıyor nedendir sizce.

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 18:49

   Kur gibi hareketler yapması onun büyük ihtimalle erkek olduğuna ve çiftleşme dönemine girdiğine işaret eder.

 • sude erdem 15 Mart 2014 / 21:21

  cennet papağanı yavrusu ne yer yardımcı olabilirmisiniz?????

  • İsa Sarı 16 Mart 2014 / 07:12

   Eğer yem kırmaya başlamış ise normal yem yiyebilir, ama başlamamışsa annesinin beslemesi veya sizin şırınga yardımıyla beslemeniz gerekir.

 • mehmet şen 13 Mart 2014 / 19:16

  isa bey cennet papağanımı gündüz oturduğumuz odada tutuyorum akşam ise karanlık bir odaya alıyorum sizce bu doğrumu.

  • İsa Sarı 13 Mart 2014 / 20:10

   Mehmet Bey,
   En doğrusunu yapıyorsunuz. Karanlık odaya almadan lamba altında bir saat kadar sizinle durmasında da bir sakınca yok. Böylece yavaş yavaş ev ortamına da alışmış olur.

 • berkay 12 Mart 2014 / 23:07

  isa bey ben papağınımı yeni aldıım uyuması için nası bir ortam gereklidir her yer tamamen karanlık olmalımıdır

  • İsa Sarı 13 Mart 2014 / 06:12

   Tabii ki. Karanlık ve bunun yanı sıra sessiz olmalı. Ayrıca kuşlar hava kararınca uyumaya başlarlar. Gecenin yarısına kadar sizinle birlikte salonda durması ona işkence olacaktır. Benim tavsiyem hava kararınca onu karanlık ve sessiz bir odaya alın. Hiç olmazsa saat 10 civarlarında. Aksi halde bir strese girecektir.

   • berkay 13 Mart 2014 / 22:21

    Tekrar merhabalar. Benim kuşum akşam karanlıkta uyuyamıyor gece lambaları kapattığımızda veya başka bir odaya aldığımda tellere çıkıyor ve orada uyumaya çalışıyor . peki bu olurmu yoksa alışamadığından mıdır

   • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 08:30

    Merhaba Berkay Bey,
    Kuşlarda bu normaldir. Benim muhabbet kuşlarım da aynısı yapıyordu. Kendilerini öyle rahat hissediyorlar. Ortama iyice alıştıktan sonra tünekte uyumaya da başlayabilirler. Korkacak bir şey yok yani.

   • berkay 14 Mart 2014 / 10:04

    teşekkürler sağolun.

 • samed çoban 11 Mart 2014 / 00:43

  Merhabalar isa bey ben 1bucuk sene once yeşil cennet papagani
  aldim bize baya alisti hatta konusturdum 5kelime soyleyebiliyor
  Biz hep erkek zannediyoduk ama 2 ay önce kendiliginden yumurtladi
  dişi olduğunu o zaman öğrendik gecen hafta beyaz gagali olanindan
  bi eş aldim erkek mavi olanları varya ondan aldım işte ama aldığım
  kuş daha 50 günlük yavru dişi olanın yanına koyayim dedim dövdü zor aldim
  elinden ikisini saldigim zaman pek bisey yok ama yavru olan yanina geldiginde
  kovaliyo bugünde yavruluk aldim ama Velhasıl kelam ben bunlari birbirine nasil
  alistircam ne yapmam gerekiyo yardiminiza ihtiyacim var suan ikiside ayri
  kafeslerde disinin yanina koyamiyorum bişey yapar diye cevabınızı bekliyorum simdiden
  Teşekkürler. .....

  • İsa Sarı 11 Mart 2014 / 09:18

   Merhaba Samed Bey,
   Çok şanslısınız gerçekten. Hem yumurta hem de konuşturma bakımından. Dişiler yumurtlamadan sonra erkeklerine genellikle saldırırlar. Bence alacağınız erkek dişiden büyük olmalı. Bir de tavsiyem, ilk başta ayrı kafeslere koyun, zaten siz de öyle yapmışsınız. Birbirlerini sadece görsünler. Birkaç ay sonra aynı kafese alın, ama erkeğin yaşı biraz daha büyük olsa daha iyi olurmuş...

 • Mehmet Berkay şen 10 Mart 2014 / 16:06

  isa bey cennet papağanımı günlük kaç saat veya dakika salmalıyım bide kafese katmak için epey uğraşıyorum kafese biraz zaman geçince kedi girermi

  • İsa Sarı 10 Mart 2014 / 16:08

   Mehmet Bey,
   İlk 1 ay hiç dışarı çıkarmayın. Ondan sonra da günde yarım saat ile bir saat arasında salabilirsiniz. Acıkınca ve yem aramaya başlayınca kendisi kafese ne yapıp edip girer, bir yolunu bulur yani.

 • eren bir 9 Mart 2014 / 16:06

  isa bey erkek cennet papaganım var ve 1-2 yasında ve yanlızlık çekiyor ve es istiyor . es aldım ve aynı kafese koydum sizce dogrumu

  • İsa Sarı 9 Mart 2014 / 17:00

   Eren Bey,
   Eğer anlaşıyor ve birbirlerine yaklaşıyorlarsa bir sorun yoktur.

 • ayşebuse erol 9 Mart 2014 / 12:03

  isa bey cennet papağanı sahibine bağlı mıdır

  • İsa Sarı 9 Mart 2014 / 12:42

   Çok iyi eğitrseniz bağlıdırlar, ama muhabbet kuşu kadar insan canlısı değiller ne yazık ki.

 • berkay şen 9 Mart 2014 / 10:24

  isa bey benim cennet papağanım benden korkuyor arkadaşım bana karanlıkta elime alıp sevmemi söyledi ama papağanım elime alınca ısırıyor o yüzden elime alamıyorum sadece elimi kafese sokup papağanımın sırtını seviyorum. biraz da olsa faydası oldu ama bana iyice alışıp saldığımda bana gelmesini benden korkmamasını istiyorum.bunun için ne yapmalıyım .bana bilgi verir misiniz lütfen.

  • İsa Sarı 9 Mart 2014 / 12:44

   Berkay Bey,
   Sırtını sevdirmesi bile iyiye işaret. Cennet papağanları insana zor alışır. Birkaç hafta daha sadece kafesin içinde sevmeye devam edin. Karanlıkta tutmaya çalışmayın, normalden daha fazla korkacaktır. Bu işler zaman ve sabır gerektiriyor maalesef.

 • ebrar kaplan 5 Mart 2014 / 21:38

  Merhaba İsa Bey biz bir buçuk iki sene önce bir cenlet papağanı aldık bizimle çok samimi ama babamla hiç deyil babam ona birşey söyledigi zaman gerçek insan gibi cevap veriyor bize kendini sevdiriyo ama babama deyil babamda bu durumdan rahasız boğazında birşay takıldıgı zaman veya çok yedigi zaman kafasını salıyor ayagı ile kafasını kaşıyor o zaman ne yapmalıyız genellikle sevdiriyo yanlışmı yapıyoruz acama bide dışarı bıraksakmı bırakmasakmı kararsısız kaşar deye korkuyoruz kaçma oyları varmı acaba bide çekiedek ömrünü kısatırmış doğrumu biz yanından ayrıldıgımız zaman çopk bağarıyor annemin başka işlerle ilgilenmesini hiç istemiyor annem bi iş yaptıgı zaman hemen elini ısırıyor .

  • İsa Sarı 6 Mart 2014 / 08:19

   Merhaba Ebrar Bey,
   Babanızdan çekiniyor, büyük ihtimalle onunla kötü bir anısı var. Bir de dışarı çıkarmayı deneyin. Bakalım size mi gelecek, babanıza mı yoksa hiç kimseye gelmeyip en yüksek noktaya mı uçacak. Papağanlar zaman zaman yediklerinden dolayı hıçkırık tarzı şeyler yapabilirler. Çekirdekten zarar gelmez, ama yine de az vermenizde fayda var.

   • ebrar kaplan 6 Mart 2014 / 13:08

    dışarı derken sokağa evin içinde gayet serberst evin insanından bir
    farkı yok çok bilmiş hatta kardeşimi annemden kıskanıyor sadece babama sevdirmiyor ama özledigini belli ediyor öpüyo biz yanından
    ayrılıncada kızıyor ayrıca kursagına biriktirip agzına getiripgeri
    yutuyor oesnadada bizim sevmemiz için zorluyor

 • mehmet şen 5 Mart 2014 / 16:10

  benim cennet papağanım biraz karanlık bir odada o oda pek ışık görmüyor aydınlık bir odayamı alayım yoksa karanlık odada durmasının zararı olur mu ? birde kuşuma günlük bakımını nasıl yapmalıyım bilgi verir misiniz lütfen.

  • İsa Sarı 5 Mart 2014 / 17:10

   Mehmet Bey,
   Işık alan bir odaya koymanız papağanınızın daha aktif ve hareketli olmasını sağlayacaktır. Karanlık odada aynı bir insan gibi depresyona girebilirler. Günlük olarak yemini ve suyunu kontrol edin, haftada bir de altını değiştirin. Ayrıca bit spreyi, suyu için vitamin ve gaga taşı vb. şeyler de kullanabilirsiniz.

 • neslihan 5 Mart 2014 / 15:56

  İsa bey cennet papağanı konuşturma yöntemleri söyleyebilirmisib

  • İsa Sarı 5 Mart 2014 / 17:08

   Neslihan Hanım maalesef cennet papağanlarının konuşma özelliği yoktur. En fazla bir iki kelime çıkarabilirler, onlar da belli belirsiz olur. Konuşturmak için muhabbet kuşu tavsiye ederim.

 • ayşenur görsoy 1 Mart 2014 / 16:36

  yardım edin papağanım artık ötmüyor eskiden boncuk dediğimde ötmeye başlıyordu veya kafesini açtığımıza hemen çıkardı şimdi ise ne ötüyo nede kafesten dışarı çıkıyo

  • İsa Sarı 1 Mart 2014 / 17:23

   Papağanınız kaç yaşında? Ya artık yaşlanmıştır ya da depresyona girmiştir.

   • ayşenur görsoy 3 Mart 2014 / 13:19

    daha 10 aylık veya bir yaşına girmiştir buarada papağanıma biraz fazla elma vermiş olabilirim bundan dolayıda olur mu

   • İsa Sarı 3 Mart 2014 / 14:27

    Elmadan dolayı olacağını sanmam. Onları da insan gibi düşünmek lazım. Ne zaman nasıl davranacakları belli olmuyor. Biraz beklemenizi tavsiye ederim. Kendisini toparlasın.

   • ayşenur görsoy 3 Mart 2014 / 15:34

    şu anda iyi hem uçuyo hemde güzel bi şekilde ötüyo

 • kerem 28 Şubat 2014 / 12:24

  İsa bey cennet papağanı insan gibi konuşurmu

  • İsa Sarı 28 Şubat 2014 / 13:14

   Maalesef, cennet papağanları değil, ama muhabbet kuşları insan gibi konuşabilir. Cennet papağanları en fazla birkaç kelime çıkarabilirler ve bu da yarı anlaşılır yarı anlaşılmazdır.

 • berkay 26 Şubat 2014 / 14:01

  İsa bey cennet papağanım var meyve sebze olarak ne vermeliyim?

  • İsa Sarı 26 Şubat 2014 / 16:16

   İlk başta marul gibi yumuşak ve kolay yenebilenlerle başlayıp daha sonra mandalina, elma, havuç gibi daha sert yiyeceklerle devam edebilirsiniz.

   • berkay 27 Şubat 2014 / 19:23

    Tesekkurler isa bey

 • pınar kahraman 25 Şubat 2014 / 23:24

  merhaba İsa Bey, ben bundan tam 2 ay önce 2 adet cennet papağanı aldım biri sarı diğeri yeşil şuan eve gayet alıştılar ancak bana alışamadılar özellikle yeşil olan çok tepkili nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyorum elime bana alışmalarını istiyorum bana neler önerirsiniz ?

  • İsa Sarı 26 Şubat 2014 / 07:16

   Merhaba Pınar Hanım,
   Keşke çift almasaydınız. Çift olan papağanlar genelde insana çok zor alışır, çünkü kendi türüne daha çok ilgi gösterir ve yeri gelir onu korumaya çalışır. Karamsar olmak istemem, ama bu saatten sonra kendinize alıştırmanız biraz zor olur. Yine de onlara yavaş yavaş yaklaşıp kafesine dokunmadan ilginmeye çalışın ilk etapta. Birkaç ay sonra kafesin içine yavaş yavaş parmağınızı sokun ve o şekilde yaklaşmayı deneyin. Bakalım sonuç ne olacak...

 • orhan uğur 19 Şubat 2014 / 13:44

  İsa bey merhabalar ben 2 gün önce 1 adet sevda papağanı aldım fakat yavru olmadığını düşünüyorum sorduğumda 6 aylık dediler yem felan verirken aşırı bağırıp tepki veriyor sizce evcilleştirmnizdeem mümkünmü siten baktığım kadarı ile benim kuş sarı renkte pembe suratı var şeftali yüz cinsi galiba yardımcı olabilirmisiniz

  • İsa Sarı 19 Şubat 2014 / 15:46

   Orhan Bey merhaba,
   Maalesef -iyi olanları tenzih ederim ama- satıcıların çoğu bu konuda yalan söylüyor. Ben de aynısını tecrübe etmiştim zamanında. 6 aylık diye satılan papağanlar ya bir yaşında ya da daha yaşlı oluyor genelde. Bu satıcının şeref ve insafına kalmış bir durum. Ama şunu da belirteyim, 6 aylık bir cennet papağanı da aynı tepkileri verebilir. Benim tavsiyem, ilk 10-15 gün yanına çok az yaklaşın. Ortama ve uzaktan da size alışsın. Yem verirken de çok ağır hareket edin ve ürkütmemeye çalışın. Daha sonra ağır hareketlerle kafesine yaklaşmaya başlayın. Son olarak da (yaklaşık 1 ay sonra) kafesin içine elinizi sokmaya başlayın. Eminim saldırgan tavrı geçmiş olacaktır. Evet, sizinki şeftali yüz olarak tabir edilenden. Dediklerimi yaparsanız sonuç alacaksınız, emin olun. Bu işte tek önemli nokta sabır.

 • tuncay uçan 17 Şubat 2014 / 08:16

  slm ben bi cennet papanı aldım adı şakir ağzımdan felan yem yiyor elime geliyor ben yanından kalksam bana bağırıyor üstüme atlıyor sa-dece b42i şikayetim var kasefine elimi uzattım zaman çok
  can yakıcı şekilde ısırıyor napmam lazım acaba yardımcı olursanım çok sevinirim

  • İsa Sarı 17 Şubat 2014 / 11:53

   Merhaba,
   Kafes, şakirin evi ve özeli. Onlar da aynı insan gibiler. Özellerine müdahale edilmesinden hoşlanmazlar. Orada kendisini güvende ve rahatta hissediyor, sadece bunun bozulmasını istemiyor. Mümkün olduğunca yavaş hareketlerle ve az kafese yaklaşın. O da zamanla bunun kendisine yönelik bir tehdit olmadığını anlayacaktır.

 • Hakkı Kerem Toparlak 14 Şubat 2014 / 16:41

  Selam İsa Kardeşim..Yine ben... Umarım iyisindir..Dostum 2 aylık olduğunu belirttikleri 2 çift muhabbet aldım... (Umarım Erkek dişi ayrımını doğru yapmışlardır)..Bunların şimdilik erkeklerini ayrı dişilerini ayrı koyun dediler..Bunun mantığını pek çözemedim...Bana biraz akıl ve bilgi verir misiniz...Teşekkür ederim....

  • İsa Sarı 14 Şubat 2014 / 18:58

   Selamlar. Teşekkürler, iyi olmaya çalışıyoruz :) Güle güle büyüsünler diyeyim şimdiden. 2 aylıksa gerçekten çok iyi. Kuşlar ayrı kafeslerde olunca birbirlerine olan istekleri artar. O yüzden ayrı ayrı kafeslere koymakta fayda var. Hatta birbirlerini göremeyecek, sadece seslerini duyabilecekleri mesafede olurlarsa daha da iyi olur.

 • Hakkı Kerem Toparlak 10 Şubat 2014 / 20:22

  Merhabalar İsa kardeşim..Heveslenme sonucunda eski bir vitrinden bozarak 6 gözlü bir üretim kafesi yaptım...Şu an herşey hazır...Ben muhabbet kuşu üretmek için hazırlamıştım kendimi (hobby olarak) fakat bugün görüştüğüm bir zat cennet papağanı zor olmasına rağmen daha doğru bir seçim olur dedi...İşi öğrenme safhasında olacağımı da göz önünde bulundurursanız sizin tavsiyeniz ne olur...Birde aynı ortamda ayrı kafeslerde her iki türde üretilebilirmi? Şimdiden teşekkürler...

  • İsa Sarı 10 Şubat 2014 / 20:26

   Merhabalar Hakkı Bey,
   Öncelikle şimdiden güle güle büyütün diyeyim. Cennet papağanlarının cinsiyet tespiti neredeyse imkansız. Belki bu bakımdan bir sıkıntı olabilir, ama tabii sizde sayı fazla olacağı için böyle bir ihtimal düşük olur. Açıkçası üretim amaçlı düşünüyorsanız muhabbet kuşu veya cennet papağanı arasında fark olmayacaktır. Alıştırma ve evcilleştirme için olsaydı, kesinlikle muhabbet kuşu derdim. Aynı ortamda ve ayrı kafeslerde üretilebilir her ikisi de, bir sorun olmaz. Tercih size kalmış, ama hevesiniz varsa her iki türü de aynı ortamda büyütün derim ben.

 • muhammet günaydın 10 Şubat 2014 / 18:15

  ben bir cennet papağanı aldım 2 aydır bakıyorum.anca kolumda rahat duruyor.ancak parmağıma gelmiyor.bide kafesinin kilidini bile açıyo

  • İsa Sarı 10 Şubat 2014 / 19:22

   Kolunuzda durması bile iyi bence. Cennet papağanları muhabbet kuşlarına vs. göre biraz daha yabanidirler. Biraz daha beklemenizi öneririm. Ürkütmeden parmağınızı ayağına doğru yaklaştırmaya çalışın günde birkaç kez.

 • fatih turan 5 Şubat 2014 / 12:37

  Bizimde sarı kırmızı cennet papağanımız var acaba erkek mi dişi mi.ayrıca sizin papağanınız erkek mi dişi mi

  • İsa Sarı 5 Şubat 2014 / 12:50

   Papaağanların cinsiyet tespiti çok zor. Bizimkinin cinsiyetinden emin değilim açıkçası, ama büyük ihtimalle dişidir. Dişi papağanlar daha agresif, saldırgan ve hareketsiz olurlar genellikle.

 • nuray 30 Ocak 2014 / 23:00

  bugün cennet papağanımla 3, günüm adını babam koydu mercan adına alışsın diye akşam işten döndüğümde nerdeyse 50 kez mercan mercan diye kafesin başında ona sesleniyorum bazen kaçıyo bazende gelip beni dinliyo arada ötüp cvp veriyo sanki. ama şunu söyliyim ben daha yatmadan o bende önce uykuya dalıyo bilgisayarımdaki müzik sesi sanki ona ninni gibi geliyo hiç etkilenmiyo ama ben ayağa bi kalkıyım hemen açıyo gözleri ama mahmur mahmur. çok tatlı yaaa umarım çabuk alışır bana elime gelir sevmek başını okşamak istiyorum.. gerçekten resim gibi bi kuş... sabretmem lazım sanırım bol bol yavru diğil çünkü muhtemelen 5 ayını dolduruş alırkende sormayı unuttum tabi..... :))))

  • İsa Sarı 31 Ocak 2014 / 05:59

   Öncelikle güle güle büyütün diyeyim. Yavru alsanız size daha kolay alışırdı tabii, ama yine de geç kalmış sayılmazsınız. Devamlı ilgiyle yaklaşın, ama ilk başlarda kafese fazla yanaşmamaya çalışın, kendisini orada güvende hissetsin. Belli bir süre sonra sizden ürkmemeye, hatta size yaklaşmaya başlayacaktır.

 • ayşenur görsoy 28 Ocak 2014 / 18:46

  papağanımı alalı 6 ay oldu ilk zamanlarda yabaniydi araştırdım normal bir tepkiymiş ısırma gibi bir huyu yoktu ancak kardeşim parmak sokarak kuşu ısırmaya alıştırdı şu anda parmağımızı kanatıyor ele alıştırmak için aç bıraktım kıyamadığımdan her saat avucumla yem veriyorum anca yem erine benim elimi ısırmayı tercih ediyor napmalıyım

  • İsa Sarı 28 Ocak 2014 / 20:17

   Papağanınız kendini savunma refleksi geliştirmiş ve her uzatılan parmağı bir tehdit gibi algılıyor, Belli bir süre kafesinden uzakta durmaya çalışın, kendisini rahat hissetsin. Ondan sonra yavaş yavaş elinizi uzatmaya başlayın, tekrar alışacaktır.

   • ayşenur görsoy 29 Ocak 2014 / 14:47

    yemi çok az koyduğumdanda olabilir mi ?

   • İsa Sarı 29 Ocak 2014 / 16:20

    Yemle bir ilgisi olacağını sanmıyorum. Aksine, yemi görünce saldırmaması ve yeme odaklanması gerekir. Siz dediğimi yapın bence, ondan sonra size alışmaya başlayacaktır. Benzer bir durumu ben de yaşamıştım.

 • KUDRET 22 Ocak 2014 / 22:17

  ArkadaşIar bendekiler 7 8 ayda 3er yumartladılar ama günü dolmasına
  rağmen yavrular çıkMIYOR bende yumurtaları kırıp bakıyorum yavrular
  bi kısım gelişmiş ama ölü ortam sıcak sessiZ küvete sularınida koydum ama
  olmuyor içim yanıyor çok üzülüyorum yardımcI olabilecek varsa
  beni arasın. bi yardımCI olun lütfen 0543 747 01 12

  • İsa Sarı 23 Ocak 2014 / 06:30

   Kudret Bey,
   Kırmadan önce biraz daha beklemenizi ve kendilerinin yumurtadan çıkmasını veya annelerinin yumurtayı kırmasını tavsiye derim. Sanırım biraz acele ediyorsunuz bu konuda.

 • gökay 15 Aralık 2013 / 09:35

  benim cennet papaganım marulu çokk seviyor biraz fazla yiyor bi sakıncası varmıdır ?

 • Derya Topçu 13 Aralık 2013 / 15:47

  Merhabalar ,

  Eşim bir çift cennet papağanı aldı. Eğitimi çift olunca zor olur diyorlar . Satın aldığı yerdeki kişi 7 aylık olduğunu söylemiş. Eğitim için geç kalınıp kalınmadığını öğrenmek istiyorum. İlk günden kafesten dışarı çıkıp evde uçtular.Sonra kendiliğinden yine kafesine girdiler. Ele avuca da çabuk gelceklerini düşünüyorum.

 • furkan karabulut 5 Aralık 2013 / 18:48

  arkadaşlar meraba benim bir erkek cennet papağanım var yanına kaç aylık olunca yanına dişi almalıyım ya 6 aylık ya 7 aylık

  • ati yanıt 15 Aralık 2013 / 17:50

   8 ay sonra alın

 • ilyas yılmazkaya 1 Aralık 2013 / 11:54

  ben 2 ay önce bir arkadaştan 3 tane cennet papağanı hediye aldım. kafes çok geniş ti ama iki tanesi birbiriyle yuvaya girip çıkıyor. diğerini dışladılar demek erkek ve dişi çift oldular diğer erkek yanlız kaldı dayak yedi bende onu çıkardı yuvadan bir arkadaşıma verdim. şimdi kafese palmiye yaprağı koydum .. yuvasını yaptı 5 tanede yumurta yaptı kuluckada kasım 14 de kuluçkaya yattı bekliyorum. inşallah yavru alacağım.

 • berna örs 20 Kasım 2013 / 18:56

  benim cennet papağanım bana alısamadı 1 aydır tek aldık elimizi sokuyoruz yemek koyup ama bakıp kafesine tırmanıyor ne yapıcaz

 • Uğur Kubilay ÇAM 20 Kasım 2013 / 14:39

  Şu an bir sultan papağanımız var. Yanına cennet papağanı almayı düşünüyoruz ama ne bileyim sakıncası var mı :)

 • Aslı Ulusoy 4 Ekim 2013 / 18:23

  Benim de sevda papağanım var.o kadar tatlı ki kendisine şımarık adını taktık.Ancak 3-4 gün yalnız bırakmak zorunda kaldım .Ondan sonra mahvoldum.Kuşu yalnız bırakında üzüntüden ezama olmuş.kaşınmaktan nerdeyse yara yaptı .iki veterinerden sonra veteriner fakültesinde de bakıldığını öğrendim ve son çareyi orada buldum.hala uğraşıyorum.tam olarak iyileşmedi.okadar zor oluyormuş ki bir can taşıyor sonuçta.bu yüzden siz siz olun sakın yalnız bırakmayın

 • parakafa 11 Eylül 2013 / 10:52

  bende cennet papagani almak istiyorum bol bol bos vaktim var onerir misiniz?

 • Atilla Baydemir 29 Ağustos 2013 / 13:54

  Bizde nisan ayında aldık ve direk evin içerisine bıraktık. Onunla hiç ilgilenmedik ve evde o yokmuş gibi davrandık. onun bize ve ortama alışmasını bekledik, 1 ayda bize alıştı ve üzerimize gelmeye başladı. şu anda 4. ay ve tamamen bizden birisi oldu, sürekli onunla ilgilenmemizi istiyor ve sürekli üzerimizde, öpüyor, konuşuyor ve ilgi bekliyor. Dükkanda da serbest bırakıyorum ve maşallah hiçbir yere gitmiyor, kaçmıyor, raflarda geziyor, sürekli bizimle ilgileniyor. Video nasıl ekleniyor bilmiyorum, söylerseniz video atabilirim. Cennet papağanlarının üzerine kesinlikle gitmeyin, o size alışana kadar sakın ama sakın yakalamayın. Onun size kendiliğinden alışması lazım, eğer siz üstüne giderseniz korkak olur ve size asla alışmaz.

 • İsmetcan Tınmaz 20 Ağustos 2013 / 19:56

  Gerçektende insana alışması çok zor bir papağan türü . Ben kafesi ve Malzemeleriryle birlikte almıştım. Cennet papağanımın adını bıcırık koymuştum. Onu eğitebilmem 2 ay sürmüştü. Onu 1 aylıkken almıştım Gerçektende çok ilgi isteyen bir papağan türü , kafesine renkli ve sesli oyuncaklar koymuştum.Kanatlarını kesmeye pek gerek yok ama keserseniz size alışınca onları çekerek uzamalarını sağlayabilirsiniz. Ama bunu tavsiye etmem çünkü uçamamak hayvanı depresyona sokacaktır. Size alışması için püf nokta sabırlı olup sinirlenmemektir

 • ayşenur görsoy 1 Ağustos 2013 / 23:29

  bende yeni aldım adınıda boncuk koydum bir hafta oldu ama hala bize tepki vermeyerek kaçıyor ben hem kanarya hem muhammed kuşu baktım onlarda çabuk alışmadılar bana ama bunun kadarda hiçbir kuş ters tepki vermedi bu durum türünden kaynaklanıyo olabilir ama yinede kuşun bu şekline çok üzülüyorum

 • Demir Leblebi 22 Nisan 2013 / 10:20

  Dişi olan türleri daha saldırgan oluyor genellikle.

 • yasin kasim 7 Ocak 2013 / 17:09

  benim cennetlerim mavi dort yasindalar simdi uc yildir beraberiz daha yeni alisti serserim bana gecen yil bu zamanlar uc yavrum vardi bu sene yumurta yapmadi acaba neden cevaplayabilirmisiniz

 • sergen turan 1 Ocak 2013 / 14:00

  ADMİN YA BENDE BİR CENNET PAPAĞANI ALDIM AYNI SENNKİ GİBİ ALALI 3 -4 GÜN OLDU OLDUĞU KADAR İLGİ GÖSTERMEYE ÖZENİYORUM AMA BUGÜN ELİME ALIP SEVMEK İSTEDİM ÇIRPINMAYA BAŞLADI HAFİFÇE YAKALDIM SONRA ELİMİ BİR KAPTI KANATTI RESMEN ELİMİ YA BENDEN ÇOK UZAK DURUYOR NE YAPMAM LAZIM?

 • adnan tatlıcı 10 Aralık 2012 / 17:50

  slm bende16 adet kuşlarım var bunlardan12 si muhabbet 2si hint bülbülü 2side cennet papağanı cennetlerden yavru almam için ne yapmalıyım bana bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

  • aziz 13 Ocak 2014 / 20:52

   yumurtalık koy

 • serkan dogan 23 Kasım 2012 / 02:09

  selamlar..Mujgan,hanım her kusta oldugu gıbı bazen yumurta,bos cıkabılıyo bunun tek bır sebebı,,vardır cıftlesme sırasında erkek kus dısı kusa,yeterı kadar sperm salgılamıyo bu sebepden bos cıkabılıyorr...

 • meryem turan 19 Ekim 2012 / 18:43

  Merhaba
  cennet papağanları çok güzel canlılar çok seviyorum. cennet papağanı ile ekstar bütün bilgilere http://www.cennetpapagani.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • mujgan demir 24 Eylül 2012 / 19:48

  Benim kuslarim iki defa yumurtladi ama hic yavru cikmadi napmam lazim bilgisi olanlar bana cevap yazsinlar lutfen

 • Cigdem Kocabas 9 Eylül 2012 / 17:25

  Kusumu yeni aldim, benden cok korkuyor elimi soktugumda cirpiniyor,ama onu alirken adam bana cabik alisabilecegini daha kucuk oldugunu soyledii , ne yapacagimi bilmiyorum, cok istiyorum bana alisi omuzumda filan gezmesini Yardimci olursanz belki olabilir,, simdiden cok tesekkur ediyorumm :))

 • şule zengin 2 Ağustos 2012 / 19:11

  teşekkrler :)

 • İsa Sarı 2 Ağustos 2012 / 16:43

  Şule Hanım,
  2 yılda alışmadıysa bundan sonra hiç alışmaz. Başka bir yavru cennet papağanı edinebilirsiniz. Ya da yukarıdaki mesajlarda da yazıldığı gibi, bir eş alabilirsiniz :)

 • şule zengin 2 Ağustos 2012 / 15:50

  papağanımı alalı 2 yıl oldu nerdeyse ama hala alışamadı yanına yaklaşınca hemen kaçıyor ne yapmam gerek isa sarı ? yeni bir kafes aldım ona alıştı bu tüneklere sarılan kağıtlar nedir onu da bilmek istiyom ve gagasını kessek ne olur ?

 • CENNET 2 Ağustos 2012 / 13:49

  desenize eş istiyor o zaman :) ilk işim eş almak olsun o zaman :)

 • açelya tan 10 Temmuz 2012 / 15:58

  şu anda kuşum evde olalı 7 ay oldu ve hala korkuyor . ona bir eş aldım ve eşini alalı 2 gün oldu . inanır mısınız bilmem ama hemen alıştı . tek isteği bir eşmiş :) şimdi çok daha mutluyum :)

 • Cennet 3 Temmuz 2012 / 14:38

  nasıl şimdi alışabildi mi?

  • İsa Sarı 14 Şubat 2013 / 06:15

   Maalesef, alışamadı ve biz de, kendisiyle daha fazla ilgilenebilecek bir başka kişiye vermek durumunda kaldık.

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.