Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı

8 Mayıs 2012 Salı 419 yorum İsa Sarı

Ne zamandır, boş vakitlerimde kendisiyle ilgilenip günün yorgunluğunu ve stresini bir nebze de olsa azaltmamda bana yardımcı olacak evcil bir kuş edinmeyi düşünüyordum. Uzunca bir arayıştan sonra, özellikle sevimlilikleri ve renkleriyle dikkatimi çeken cennet papağanlarından satın almaya karar verdim. Söylenenlere göre bu tür, diğer kuşlara göre insana daha geç alışıyor ve muhabbet kuşu, sultan papağanı gibi hemcinslerine kıyasla insana en uzak, en yabani kuşlar arasında yer alıyormuş. Ben yine de bu riski göze alarak, Kızılay'daki "petshop"ların yolunu tuttum ve dükkan sahibinin 2-3 aylık olduğunu söylediği, hâli vakti yerinde görünen bir cennet papağanını kafesi, tülü, yemi, ilaçları, tünekleri gibi temel malzemeleriyle birlikte satın aldım.

"Yeşil" adını verdiğimiz papağanımız ilk iki-üç hafta boyunca yeni yerini yadırgadı ve son derece tedirgin hareketler sergiledi. Açıkçası bunda bizim de payımız vardı. Zira ilk bir ay boyunca, bulunduğu yeni ortama alışabilmesi için kafesinden çıkartılmaması gerekiyormuş, ki biz sabırsızlığımız sonucu bunun tam tersini yaptık ve neredeyse iki güne bir kafesinden çıkardık. Üstelik kafesine tekrar sokabilmek için saatlerce peşinden koşturduk ve hayli korkmasına sebep olduk. Tüm bunların sonucunda doğal olarak bize alışma süresi uzamış ve tedirginliği daha da artmış oldu. Uzaktan bakınca dahi kafesinin en uzak noktasına saklanmaya başlamıştı artık.

Ardından, birkaç hafta boyunca Yeşil'i kendi hâline bırakmaya ve sadece uzaktan seyretmeye karar verdik. Gün geçtikçe yeni yerine alışmış gibi görünüyordu. Tahminlerimiz doğru çıktı ve o andan itibaren bize eskisi gibi yabancılık göstermemeye başladı. Artık kafesine yaklaştığımızda bizden korkmuyor ve hatta (yorgun olduğu zamanlarda) elimizde, avcumuzun içerisinde uykuya dalıveriyordu. Anahtar kelimelerin "beklemek" ve "sabretmek" olduğunu da bu şekilde anlamış olduk. Şu an itibariyle, Yeşil ile birlikteliğimizin ikinci ayını doldurmuş bulunmaktayız, fakat yine de bize tam olarak alışabildiğini söyleyemem. Eskisi kadar olmasa da, hâlen çekingenliği devam etmekte.

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Yeşil, her sabah, çalar saat misali bizi uyandırmakta ve yanına yaklaştığımızda ise, bizimle sohbet edercesine ötmekte. Bazen yanından uzaklaştığımızda daha kuvvetli bir ötüşle adeta bizi çağırdığını hissediyoruz. Bu derece birbirimize alıştık artık, fakat yine de, kafesinden çıkar çıkmaz odanın en yüksek noktasına, avizenin üstüne konup oradan bizi seyretmekden alıkoyamıyor kendisini. Evde misafir olduğu sırada, o da sohbete dâhil olmak ya da "Ben de buradayım." demek istermişçesine ötmekten de geri kalmıyor. Bazen kendisine marul, lahana gibi yeşillikler ikram ediyoruz ve o da afiyetle tüketiyor bunları. Aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz gibi, evdeki çiçekleri de afiyetle midesine götürebiliyor zaman zaman. Dikkat etmekte fayda var.

Yeşilin yükseklik tutkusu

Yeşil'in favori mekânı: avize

Tüm bu tecrübelerimizin ardından, evinde kuş beslemek isteyenlere naçizane tavsiyelerim şunlar olacaktır: Öncelikle, işe sabretmekle başlayın. Kuşların, özellikle cennet papağanlarının sihirli değnek dokunmuşçasına bir anda size alışmalarını beklemeyin. Bunun için uzunca bir süreye ihtiyacınız olacak. Her gün düzenli olarak kendileriyle ilgilenmeye ve yemini, suyunu eksik etmemeye çalışın. Aç bırakarak onları cezalandırmak bir işe yaramaz, fakat elinizden yem vermeye çalışmak, size alışmasında yardımcı olabilir. Sakin ve yavaş bir şekilde, kafesinin dışındayken elinizle beslemeye çalışabilirsiniz. Kafesinden çıkardıktan sonra, kafesine tekrar girmesini istiyorsanız, kafesin kapısını açık bırakıp kendisinin girmeye çalışmasını bekleyebilirsiniz. Kuşlar, genellikle acıktıklarında kafeslerine girme ve karınlarını doyurma ihtiyaçları hissederler, ki bizim cennet papağanımız da aynen böyle yapmakta.

Bilhassa kırmızı gagalı cennet papağanları ulaşabildikleri her şeyi kemirmeyi ve tatlarına bakmayı çok severler. Elektrik kabloları da buna dâhil. Bu yüzden, kafeslerinden çıktıkları anda tehlikeli maddelere ulaşmamalarını sağlamak gereklidir. Ayrıca gagaları çok güçlü olduğundan dolayı, ısırdıkdıkları kişinin canını acıtabilirler. Ben de buna pek çok sefer maruz kaldım ve gerçekten acı verici olduğunu söyleyebilirim. Zamanla alıştıkları kişiyi ısırmamaya başladıklarını da eklemeliyim.

Cennet papağanları için kafes seçimi oldukça önemli. Hareketi ve kafes içerisinde zıplamayı sevdikleri için, geniş bir kafes daha mantıklı olacaktır. Zaman zaman kafes içerisinde uçma talimleri de yapabilirler ve bunu çok sevdikleri her hallerinden belli oluyor. Ayrıca yemliklerin, suluğun ve tüneklerin kafesin neresine yerleştirileceği de önemli. Mümkün olduğunca üst kısımlara doğru yerleştirilen tünekler, papağanın en çok tercih edeceği ve uyumak için seçeceği bölüm olacaktır. Ayrıca tüneklerin etrafına sarılan türden bir kağıt törpü de, papağanın tırnaklarının şekillenmesinde önemlidir. Suluk ve yemlik ise, kafesin alt kısımlarına, papağanın kolay erişebileceği bir yere konulmalıdır. Kafesin yarısına kadar çekilen bir tül de, yem kabuklarının ve tüylerin etrafa saçılmasına engel olacaktır. En fazla 3-4 günde bir papağanın suyu değiştirilmeli ve özel vitaminlerle desteklenmelidir. Yeminin içerisine ise kuş kumu olarak tabir edilen kumlardan eklenmelidir. Böylece yemlerin sindirimi kolaylaşacak ve papağanın daha sağlıklı bir sindirim gerçekleştirmesi sağlayacaktır. Gaga taşı ise, kaşınan gagalar için faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, kafese takılacak birkaç süs ve oyuncak da kuşun ilgisini çekecek ve onlarla oynayıp stres atmasını sağlayacaktır. Eğer bu süs ve oyuncakları sevmezse, bir şekilde bunu belli edecek ya da kırıp yere düşürecektir.

Kısacası cennet papağanı eğitimi ve bakımı zor iştir. Sabırlı olmayı ve uzunca bir süreyi gerektirir. Bu iki hususu göz önünde bulundurduğunuz takdirde papağanınız ile aranız son derece iyi olacaktır.

, , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 419 yorum)

 • yağmur öztürkmen 17 Mayıs 2015 / 16:13

  mrh bn yağmurr aradaşlar bazıları diyoki yeni bi kuşa sahip olduğumzda o kuşa 2veya 3 hafta boyunca yaklaşmayp kafesinden dışarı çıkmarmamalıyız diyorlar ama bn tm tersini yaptımm ve bnm kuşum cennet papağanı olduğuna rağmen bana hemen alştıı 2veya 3 günde hmene alıştırdık sayılırr biz olmadığımda çokk şiddetli bi şekilde ötüyoıo ama bize alşşmasıı çokkda uzun sürmedi fakat sadece şikayetimizz tüm herkezin elini ıstırma alışkanlığıı vrr onun dışındaa gayet normall bi kuşş adıda ÇAPKINN :)

 • Toprak 16 Mayıs 2015 / 22:48

  Merhaba İsa bey ben toprak 2 hafta sonra bana sizin cennet papağanızın aynısı gelicek kafesin büyüklüğü kaç metre olmalı bide çıktığında kafesinden elektrik kablolarını saklamak için önüne folyo koyucaz uygun mudur? Bide kuş türleri bana 1. Günden hemen alışır .Sadece tüylerini kuşlar için olan taraklardan tarıyalım mı?

  Bana en kısa sürede yazarsanız sevinirim😀😀😀😀😀😀😎😎😎😎😎😎💎

  • İsa Sarı 17 Mayıs 2015 / 05:59

   Merhaba Toprak Hanım. Mümkün olduğunca büyük olmalı, en az 50x50 boyutlarında bence. Folyo sararsanız daha çok ilgisini çeker. Kumaş bantlarla bantlayaiblirsiniz. Tarak da uygun tabii, imkanınız varsa alın derim.

 • ummuhan demir 13 Mayıs 2015 / 11:24

  Merhaba,ben Endonezya'da yasiyorum.Dun 2 tane cennet papagani hediye geldi,cok asiri korkaklar malesef nekadarliklar bilmiyorum da.cok asiri uyuyorlar boyle mi olur ve bazen uyurken dengeyi kaybedip asagi dusuyorlar,uzuldum bu durumlarina ve bugun uyku cadiri aldim,fakat kafese elimi uzattigimda ucup kacmaya calisiyorlar oraya buraya carpiyorlar yakalanmiyorlarda canlari daha fazla yanmasin diye vazgectim,yarin tekrar denemeyi dusunuyorum,birde hic su icmiyorlar,dikkat cekici seyler yaptim suluklarina fakat hic bakmiyorlar,ne yapmam lazim neden icmiyorlar acaba

 • Dilan erim 9 Mayıs 2015 / 23:44

  Merhaba isa bey. Bir hafta önce bir cennet papağanı aldım. Adı bulut. Yorumları okuyunca görüyorum ki bazı şeyleri yanlış yapmışım :( elime aldım ve kafesten çıkardım. Tabii çokta kovalamacalı bir süreç sonunda geri sokabildim. Şimdi, bundan sonra ne yapmalıyım? Sizce alıştırmak için geç mi kaldım?

  • İsa Sarı 10 Mayıs 2015 / 06:39

   Merhaba Dilan Hanım. Bundan sonraki süreçte en az 2-3 hafta boyunca, sadece yemini ve suyunu değiştirmek için yanına yaklaşın. Uzaktan sevmeye ve ilgilenmeye çalışın. Sizi bir tehdit olarak görecektir çünkü.

 • esma k 22 Nisan 2015 / 11:38

  Merhaba Isa Bey benim erkek sandigim cennet papaganim yumurtladi .tek basina yasiyor. Sanirim kizginlik yumurtasi bu. Yumurtayla ilgilenmiyor. Yumurta yanlislikla kirildi ici doluydu. Kizginlik yumuryasnn ici bos olur yaziyor ama bu dolu cikti. Yumurtann kirilmasi kus icin sorun olur bide kirilmasaydi yavru cikarmiydi

 • tarık karadeniz 6 Mart 2015 / 17:55

  Merhaba
  İki cennet papağnımız var, ancak kafesten çıkınca 2-3 saat kafese girmediler, mecburen örtüyle yakaladık.
  Daha çok bekleseydik girerler miydi?
  Ayrıca kafesin altındaki kağıdı düzgün şekilde küçük küçük kesiyorlar; sebebi nedir?
  Bilgi verebilir misiniz?

  Selamlar
  Tarık Karadeniz

  • İsa Sarı 7 Mart 2015 / 08:04

   Tarık Bey, acıkınca mecburen bir şekilde girerlerdi, ama bu saatler sürebilirdi. Kağıtları kesmeleri yuva yapma hazırlığı da olabilir, eğlence amaçlı da...

  • Emre Reha Güven 25 Mart 2015 / 18:34

   İsa Bey iyi gunler benim de bir cennet papaganim var diyarbakirda yasiyorum iki gun sonra yaklasik 9 gunlugune istanbula ucakla gitmem gerekiyor. THY tropikal hayvan oldugu icin kabul etmediginden oturu bir turlu esimle cikis yolu bulamadik acaba muhabbet kusu desek sıkınti yasarmiyiz sonra havaalaninda diye dusunuyoruz simdi. Eh malum kucuk haylaz cok ses cikarttigi icin herkesin kabul edebilecegi cinsten bir hayvan degil. Eger evde birakirsak bu zaman icerisinde kafesi acik bir sekilde yeterince yem ve su ve balli yemislerle bir problem cikar mi dersiniz bu zaman icerisinde uff yalniz da birakasim yok hic bir turlu karar veremedik

  • İsa Sarı 25 Mart 2015 / 20:05

   Emre Bey merhaba, maalesef bu konu hakkında bir bilgim yok, ama bence dediğiniz mantıklı. Kafesini açık bırakıp odanın çeşitli yerlerine yem ve su bırakırsanız yeterince, bir sorun olmaz.

 • sule snrn 25 Şubat 2015 / 20:33

  Merhabalar isa bey ben daha once tuylerini yolan cennet papaganim hakkinda yazmistim. veterinerin verdigi damladan sonuc alamadim yeni cikan tuy kapsullerinin icinde siyah yapisik bir seyler oldugunu farkettim papaganim hala tuy yolmaya devam ediyor tuylerin her biri bir tarafa bakmaya basladi veterinerlerim cogu da kanatlilarda yetersiz tuy kapsulleri ile ilgili bir fikriniz var mi acaba?

 • Pinar göçmen 17 Şubat 2015 / 12:08

  Isa bey ben 2 hafta önce bir sevda papağanı aldım.. kafesten çıkardım .. cikarmadigim zaman kafesin kapagini bi şekilde açıp kaciyordu... dün yine kafesinde kapalı iken burnu kanamis, ve kan kusmus . Nefes alış verisi değişmiş. Astım hastası insan gibi nefes aliyordu. Çok telaslandim. Stresten mi yaptı ilgisizlikten mi bilmiyorum... kafeste durmak istemiyor. Odadan odaya keşif yapmak istiyor sanki. Ilk sorum burun kanamasi neden olur? Veterinere goturmelimiyim? Ikinci sorum hala bize alisamadi. Bazen elden inmiyor bazen ele gelmiyor. Nasıl bir eğitim aşaması izlemeliyim.

  • İsa Sarı 17 Şubat 2015 / 13:14

   Pınar Hanım, kuşların geneli için aynı şey geçerli. Bence nefes almasındaki sorun için veterine götürün. Maalesef cennet ve sevda papağanları insana çok geç alışır. İlk başta aranıza mesafe koyarak ilgilenin ve ilgilenme saatleriniz standart olsun.

 • sule snrn 17 Şubat 2015 / 10:45

  merhabalar isa bey,
  gri kafalı mavi bir cennet papağanım var. kendi tüylerini koparıyor.
  önce kuyruğundan başladı, son zamanlarda baya farkedilir şekilde kafası hariç tüm vücudunda tüyleri parçalanmış bir halde. bunalımda olduğunu düşünüp evin en çok güneş alan yerine koyuyorum evde olduğum sürece kafes dışına çıkartıyorum ancak değişen bir şey olmadı. dün de farkettim ki sanki tüylerinin arasında kepekler var. sorun nedir ne yapabilirim?

  • İsa Sarı 17 Şubat 2015 / 13:13

   Şule Hanım merhaba. Kaşıntıdan olabilir. Bir kaşıntı veya bit ilacı alabilirsiniz. Olmazsa veterinere götürmenizi tavsiye ederim.

 • serkan güler 15 Şubat 2015 / 00:10

  Merhaba 3 yaşında dişi cennetim var insan canlısı bir kaç kelimeyi net bir şekilde knuşuyor ona eş almak istiyorum sizce eş alırsam konuşmayı kesermi

  • İsa Sarı 15 Şubat 2015 / 08:29

   Serkan Bey, böyle yaygın bir tabu var. Açıkçası konuşmayı bırakıp bırakmaması eşle değil, sizinle ilgili. Eş aldığınızda siz onunla ilgilenmeye devam ederseniz yine konuşur. Bu durumu bizzat yaşadım.

 • Alper Başaran 14 Şubat 2015 / 11:55

  İsa bey merhaba;
  yumurtaları ile birlikte 1 çift cennet papağanı aldım. (ficher) aldığımda 5 yumurtası vardı evde 2 tane daha yumurtladılar. muhabbet kuşları konusunda deneyimli bir arkadaşım yumurta kontrolü yaptı ve 4 yumurtanın döllenip öldüğünü farkettiği için onları çıkardı. her neyse şimdi yeniden yumurta sayısı 6 ya çıktı ama benim merak ettiğim bazen her iki kuş aynı anda yuvadan çıkıp yem yiyorlar. yani yumurtalar boşta kalıyor. Cennetler de böyle mi oluyor birinin sürekli yumurtaların üzerinde kalması gerekmiyor mu? Ailecek endişelenmeye başladık. yardımcı olursanız sevinirim.

  • İsa Sarı 15 Şubat 2015 / 08:25

   Alper Bey, evet aslında, normal şartlarda dişinin hep yumurta üzerinde durması gerekir. Bu durumda ne yapılır ben de tam olarak bilmiyorum. Bekleyip görmekten başka yapacak bir şey yok maalesef.

 • Almira akbulut 11 Şubat 2015 / 16:33

  İsa bey ben bir kaç gün sonra CENNET PAPAĞANI alıcam ama çok araştırdım yeşil alıcam sizde hangisi daha uysal olur kızımı erkeği mi LÜTFEN ACIL ‼️‼️‼️‼️

  • İsa Sarı 12 Şubat 2015 / 08:35

   Almira Hanım, erkekleri daha uysal olur her zaman için.

 • Gülşah Dilki 11 Şubat 2015 / 00:41

  İsa bey iyi akşamlar benim cennet papağanlarım var ikisi de çift ilk başlarda çok iyilerdi nasıl denir birbirleri ile oynanıyor ama dışı olan erkeği bildiginiz ısıtıyor erkeğin parmağını kapattı yuvası var aldım her kağıdı kemiriyor bu bayadır sürüyor ama erkeği öldürecek diye korkuyorum ne yapmam gerekli yuvasını ayırmak mı gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

  • İsa Sarı 11 Şubat 2015 / 09:31

   Gülşah Hanım, dişi olan artık çiftleşme evresine girmiş. Bir müddet daha böyle devam etsin, bir hafta daha böyle yapmaya devam ederse, ayırmanızı tavsiye ederim.

  • Gülşah Dilki 11 Şubat 2015 / 16:11

   Peli İsa bey Veterinerler aradım 3 gün ayrı kalsın dedi ama sizin dediğinizi denicem peki ayırdım kafeleri odasını da ayırmalımıyım gerçekten parmağını kanattı sorduğumda veteriner erkeğini sevmiyordur dedi ama dün ayırmaya kalkıştım birbirini arıyorlar onun dışında benimkilerin gagaları beyaz sevda mı cennet papağanı mi aylarında fark oluyor mu peki bunların tekrardan teşekkür ederim yanlız çiftleşirken görmüştüm ama şu sıralar rastlamadım yumurtlama da olmadı onunla ilgili erkeğe zarar verir mi gerçekten bilmiyorum

  • İsa Sarı 12 Şubat 2015 / 08:35

   Gülşah Hanım, çiftleşirken gördüyseniz, yumurta da olabilir. O halde siz ayırın şu anlık, dişi yuvaya girip çıkarsa yumurta var demektir.

 • emre kılıçoğlu 26 Ocak 2015 / 17:00

  İSA BEY ....BİLGİ LÜTFEN
  10 gün önce Ayrı yerlerden 1 cift cennet papağın aldım. Birbirlerinin kafalarını kaşıyıp bazende öpüşüyorlar. Petshop ciftleşir dedi 1 yavruluk, yavruluğun içine koymak içinde talaş ve kum verdi. Bende 10. gün bu yavruğu kafese astım. ancak pek ilgilerini çekmedi gibi.
  Özetle söyle bir sorum olacak. Yavruluk için acelemi ettik , Yada Çiftleşme mevsimi var mı?
  KOnular hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • İsa Sarı 26 Ocak 2015 / 17:57

   Emre Bey, çiftleşme mevsimleri yok diyebiliriz, ama yuvalık için acele etmişsiniz. Dişi papağan yuvalığa ihtiyaç duyacağı zaman bir yerleri kemirmeye başlar. Bence bu durumda siz yuvalığı çıkarmayın. Bu şekilde kalsın, zamanla alışırlar.

  • emre kılıçoğlu 6 Şubat 2015 / 14:53

   İsa Bey,
   Son olarak bir sorum daha olacak. Elimdekiler çiftde olmayabilir. Biliyorum bunu anlamak zor. Ancak öpüşüyorlar,birbirlerini kaşıyorlar ve kavgada ediyorlar. Ciftleşmelerine rastlamadım hiç. Size resimlerini göndersem yorumlayabilir misiniz? Gönderebileceğim email adresiniz mevcutmu?
   şimdiden teşekkürler

  • İsa Sarı 6 Şubat 2015 / 15:31

   Evet Emre Bey, bir gönderin bakalım o zaman.

 • Tayfun okumuş 28 Eylül 2014 / 18:57

  Cennet papağanları ne zamanlar yumurtlar yani kaç ayda bir ayda sada yılda bir mi yumurtlar

 • deniz 25 Eylül 2014 / 23:12

  merhaba benim ilk kuşumu dedem aldı bize erkek dedi tek olmayacağı için dişi bir kuş daha aldık ilk kuşumda dişi çıktı bir erkek daha aldık bu sefer dişiler erkeği ısırdı sonra ilk kuşum 7 yaşında öldü. erkek kaçtı yeniden erkek kuş aldım dişi kuşla fazla alışamadılar önce ayrı kafeslere koydum sonra anlaştıklarını görünce aynı kafeslere koydum ama ara sıra dişi erkeği ısırıyordu sonra yaklaşık 1 aylığına tatile gittim kuşlarımı halama bıraktım halamın 18 tane kuşu var benim kuşlarım onlardan özenip yavru yapmaya karar vermişler halam onlara yuva koymuş sonra ben geldiğimde kuşlarımı alıp eve getirdim dişi kuş yuvaya erkeği sokmadı yumurta falan yok dişi kuş çok erkeği ısırıyor ne yapmalıyım? lütfen yardım edin isa abi.

  • serhat 12 Ekim 2014 / 14:01

   Arkadaşım bende de aynı durum oldu ve hala oluyor eğer kuşun seda ve ya cennet papağanı ise yakında yavru olacaktır çünkü doğuracak olan kuşalar daha öfkeli hırçın ve çok sesli bağarırlar merak etmene gerek yok :D. Kolay gelsin. 😛

 • furkan yavuz 25 Eylül 2014 / 01:13

  Cennet papağanım çok ötüyor sanki can çekişiyormuş gibi kendini yırtıyor ne yapmam lazım...

 • Sude ayyıldız 16 Eylül 2014 / 20:39

  Merhabalar bizim kuşlarımız yumurtladı ama 1 tane yumurta yumurtladı daha fazla mı yumurtlaması olmazı
  gerikiyordu

  • İsa Sarı 17 Eylül 2014 / 07:34

   Sude Hanım merhaba. Bazen 1 bazen 5, bu sayı kesin değil. Kuşları standartlara bağlamak yanlış. Onun kapasitesi o kadardır, böyle düşünün.

 • Umut ozdemir 14 Eylül 2014 / 11:59

  Isa bey benim cennet papaganim yaklasik 7 aylik 4 aylikken aldim fakat hic tirnagini kestirmedim kestirmem gereklimi cunku tek ayaginin ustunde duruyor genellikle galiba ayagi aciyor napmam gerekli

  • İsa Sarı 14 Eylül 2014 / 18:12

   Umut Bey, şu anda gerek yok bence. Birkaç ay sonra tekrar bakıp karşılaştırın. Aşağıda bir resim paylaşmıştım. Ona göre karar verebilirsiniz.

 • beyza kılıç 2 Eylül 2014 / 12:50

  bizim kuşumuz 1 aylıkken geldi biz petshopdan almadık .KİRLİ geldiğnde biraz ürkekti ama ben aldırış etmedim 3-4gün sonra yavaş yavaş elime aldım daha sonra kafesin kapağını açık bırakarak kendisinin çıkmasına izin verdik bize alışması kısa sürdü ve uçma gereği duymadı sürekli başımızın üstünde geziyo ve tırmanmayı çok seviyo şuan 10 aylık ve hala uçmuyo 2. yavrulaları olucak eşleştikten sonra da yabanileşmedi hala dilimişzden yemek yiyor kafesin uzağında uysal

 • Badem ask 1 Eylül 2014 / 04:29

  Merhaba arkadaslar:) ayagindaki bilezigin sebebini aldiginiz yerden ogrenin bence. Cennet papaganlarinin cok fazla renkte türleri vardir nihayetinde ayni irk olduklarindan bi problem yaratmaz :) emin olun bi zaman sonra sanki cocugunuz gibi sizden ayrilmayacaktir alistiktan sonra cok fazla insancil oluyorlar :) fazla ilgisiz kaldiklarinda depresyona girip intihar edebilecek kadar da duygusallar dikkat etmenizde fayda var

 • zerrin kurt 23 Ağustos 2014 / 13:04

  iki tane cennet papağanım var 9 aylık dişisi gece çok acı bir şekilde bağırdı gittiyim de yanına sustu neden yaptı acaba teşekkürler

 • Savas Pala 21 Ağustos 2014 / 11:42

  Merhabalar.
  Ben bir petshoptan 2 adet bu güzel canlılardan satın aldım.Biri mavi diğeri yeşil renkte olan bu arkadaşların birinin ayağında bilezik olduğunu ama diğerinde olmadığını fark ettim.Bilezikli olan mavi arkadaşımızın göz kenarı yuvarlak bir gozlukumsu çerçeveye sahipken(aynı videodaki arkadaş gibi)diğerinde bu yok..Birinin gagası kısmen pembemsi iken diğerinin gagası beyaz ve ucunun iç kısımlarında yer yer siyahlik var.
  Bu iki arkadaş arasındaki bu farkların sebebi bu arkadaşların ırk ve cinslerinin farklı olduğunu mu gösterir,birlikte aynı kafeste olmalarında bir mahsur var mı?

  • EMİN ÇAKIR 20 Ocak 2015 / 21:00

   BİRİ GAGASI RENKSİZ OLAN SEVDA PAPAĞINIDIR GAYET İYİ ANLAŞIRLAR AYNI KAFESLERDE DURABİLİRLER

 • Umut ozdemir 20 Ağustos 2014 / 11:13

  Isa bey gecenlerde size tirnak kesmeyle ilgili bir soru sormustum bana gorselle
  Yardimci olmustunuz turnagi fazla kesme durumunda hayvanin olme durumu olurmu acaba oyle bir durum varsa bir petshopa goturcem

  • İsa Sarı 20 Ağustos 2014 / 13:35

   Umut Bey, bundan dolayı ölmez, ama enfeksiyon kapabilir. Böyle bir durumu önlemek için bilen birisinin kesmesi uygun olur.

 • tugrul yıldız 19 Ağustos 2014 / 19:08

  yarın 55 günlük bir cennet papağanı alacağım. Yavru olması eğitim için daha kolay olur dediler. Sizcede oyle olurmu aldıktan sonra nelere dkkat etmeliyim ve neler yapmalıyım alışması için ?

  • İsa Sarı 19 Ağustos 2014 / 19:55

   Tabiiç yavru olması daha iyi olur. Tavsiyeler için önceki yorumlara bakabilirsiniz.

 • Safiye konukcu 17 Ağustos 2014 / 18:40

  Merhaba İsa Bey
  Cennet papağanımızın erkek olanını birkaç gün önce isten gelince kafesin tabanında yatar biçimde bulduk. Bir önceki gün sakindi ama normal gorünüyordu. Saga sola yalpalıyor dengede duramıyor yem yiyip içmiyor. Sorun şu ki ölmüyor da. Bu durum bizi çok üzüyor. Veteriner sebep bildirmemiş norolojik olabilir demiş .vitamin verdi ama çok zor yediriyoruz.sizce yaşama şansı olur mu? Tıpkı feçli gibi. Ölürse dişisine eş almak gerekir mi?bunun sebebi ne olabilir? Uzun süredir kafesi açmıyordul ondan olabilir mi? Yorumlarınızı rica ediyorum. Bir sürü forumu baktım falat bizimki gibi hastalanana rastlamadım

  • İsa Sarı 17 Ağustos 2014 / 19:15

   Safiye Hanım,
   Maalesef bu tür durumlarda kuşların yaşama şansı pek olmuyor. Benim tahminim yaklaşık bir hafta içinde öleceğidir. Bu tür hareketler sergileyen kuşlar çok fazla yaşamıyor çünkü. Öldüğü takdirde eş alma konusunda acele etmeyin. Hareketlerini ve davranışlarını gözlemleyin. Normal davranıyorsa eş alabilirsiniz, ama anormal davranışlarda bulunursa almayın ilk etapta. Sebebi her şey olabilir. Kafasını bir yere çarpmış, yediği bir şeyden zehirlenmiş, hatta depresyon bile olabilir.

  • Merve 19 Ağustos 2014 / 15:10

   İsa bey merhaba kuşlar hakkında çok bilginiz var acaba bana yardımcı olur musunuz lütfen benim 9 atlılar sarı şeftali yüzlü cennet papağanım var iki günden beri halsiz hep uyuyor ötmüyor ishal olmuş başka hastalığı var mı bilmiyorum ne yapmam lazım kafeside temiz yemleride var yeşillikte veriyorum ve kuşuma seslendiğimde güçlükle azıcık bir ses veriyor önceden çığlık atarak ses verirdi çok üzgünüm buraya da veteriner çok uzak gitmem baya bir zor bana yardımcı olun isa bey lütfen kuşumu kaybetmek istemiyorum sizce ölür mü kuşum.

  • İsa Sarı 19 Ağustos 2014 / 17:21

   Merve Hanım merhaba. Maalesef bir veterinerin görmesi gerekli bence. Her şeyden kaynaklanıyor olabilir. Cereyanda vs. mi kaldı acaba? Oda sıcaklığında uygun bir ortamda kalsın ve vitamin-mineral takviyesi yapın suyuna, yemine. Bir ihtimal düzelebilir.

 • İbrahim Taşkın 14 Ağustos 2014 / 10:47

  Mrb benim 2 tane cennet papağanım var. Bir kaç gündür yemliğin plastiğini ve kafesin örtüsünü kemiriyor bunu neden yaptığını öğrenebilirmiyim

  • İsa Sarı 14 Ağustos 2014 / 11:19

   Yuva yapmak için malzeme toplamaya çalışıyor olabilir İbrahim Bey. Genelde bu durumda böyle yaparlar.

 • emine say 12 Ağustos 2014 / 09:54

  merhaba isa bey
  cennet papağanlarım yumurta yaptılar 4 tane ama 4 yumurtanın hepside telef oldu,kendileri yediler mi kırdılarmı bilmiyorum.yavru alamadık.erkek olan dişiyi yuvalıktan çıkarmıyodu.bide biz yuvalığı açıp kontrol ettik acaba ondanmı çıkmadı.yumurta yok yuvalıkta şuan ama hala yuvalıktan çıkmıyorlar,yılda bi kaç defa yumurta yaparmı bunlar acaba

  • İsa Sarı 12 Ağustos 2014 / 11:53

   Emine Hanım merhaba. Yılda birden fazla yumurta yapabilirler ve bu yumurtalardan bazıları (hatta tamamı) boş da çıkabilir. Kuşların yumurtalarını yemeleri veya kırmaları da sıkça rastlanan bir durum. Bir sonraki yumurtlama dönemlerini beklemenizi tavsiye ederim, ama bu kez yuvalığı kontrol etmezseniz daha iyi olur.

 • emrah atakan 11 Ağustos 2014 / 21:51

  merhaba bir sure önce yazdıgım yorum sanırım onaylanmadı olacak ki yayınlanmadı sebebini bilmiyorum niçin böyle oldu özet geceyim tekrardan cennet papağanı ile sevda papağanı farklı cins olmasından dolayı çift olup yavru çıkarırlar mı ?? petshoplar farklı yorumlar yapıyorlar olurdu olmazdı kararsız kaldık açıkcası !!

  • İsa Sarı 11 Ağustos 2014 / 22:14

   Merhaba Emrah Bey. Sistem spam'e göndermiş yorumu. Sanırım filtreye takılmış. Açıkçası benim bu konuda bilgim yok, ama mesela at ile eşeği örnek verirsek, bence böyle bir şey mümkün. Ama düşük bir ihtimal diyebilirim.

 • Umut ozdemir 11 Ağustos 2014 / 11:00

  Ne kadar kesicegimi nasil ayarlicam ve fazla kesme durumu olursa ne yapmam gerekir

  • İsa Sarı 11 Ağustos 2014 / 11:12

   Yakından baktığınız zaman, sivri bir uzantı göreceksiniz. Aşağıdaki görsel size yardımcı olacaktır:

 • Berkin Sağlam 10 Ağustos 2014 / 19:33

  Isa abi ben bir cennet papagani aldim 2-3 aylik bir erkek oldugunu soyledi petshopdaki adam , aldiktan 3-4 gun sonra odaya saldim 1-2 saat sonra odaya baktigimda kafesteydi ertesi gun gine kafese girer umuduyla onu odaya biraktim ama bu sefer girmedi 5-6 saat bekledikten sonra onu yakalamaya calistim ama omu yakalarken cok korktu simdi pisman oldum daha bana hic alismazmi yoksa beklemem mi gerekiyor ????

  • İsa Sarı 11 Ağustos 2014 / 10:56

   Berkin, bu iş her zaman yazdığım gibi sabır gerektiriyor. Kafesten çok erkan çıkarmışsın. En az birkaç hafta bulunduğu yere alışsaydı ve ondan sonra kafesinden çıkarsaydın daha iyi olurdu bence. Bundan sonrası zor olur mu? Evet, biraz olur. Bunda cennet papağanlarının biraz "yabani" olmalarının da etkisi var. Yavaş ve kibarca yaklaşmak, beklemek gerekecek...

 • Umut ozdemir 8 Ağustos 2014 / 11:58

  Merhaba isa bey yaklasik 4 aylik bir cennet papaganim var bir bucuk ay oldu alali tirnaklari uzun gibi geldi bana ne yapmaliyim

  • İsa Sarı 9 Ağustos 2014 / 13:41

   Merhaba Umut Bey. Tırnak makasıyla ucundan az miktarda kesebilirsiniz, ama yapamam derseniz bir petshop'a gitmenizi tavsiye ederim.

 • ziya 3 Ağustos 2014 / 14:41

  biz yarın tatile gidioruz kara suya ben kdz ereğlideyim ısı değişiminde öle bilkirmi yada arabadaki kşima onu etkileyip hasta edermi

 • Asli yerli 31 Temmuz 2014 / 00:08

  Merhaba..
  Dün bir cennet papağanı aldım. 7 aylık olduğunu söylediler. Cok tatlı bir kuş kıpır kıpır güzel güzel ötüyor da fakat gece uyurken baktığımda kafesinin üstüne çıkmış bası aşağıda asilarak uyuduğunu fark ettim bu anormal bir durum mudur ?

  • İsa Sarı 31 Temmuz 2014 / 00:44

   Aslı Hanım bu normal bir durum. Her insanın uyuma şekli nasıl farklıysa her kuşun uyuma şekli de farklıdır.

 • ziya 30 Temmuz 2014 / 22:43

  isa abi ben papağanı dışarı çıkarırken ışığı kapatıp parmağıma alıp çıkartiyorum ışığı açıyorum biraz elimde duruyo gidiyio ama kendisi hiç dışarı çıkmio neden

  • İsa Sarı 31 Temmuz 2014 / 00:45

   Daha tam olarak alışmamış Ziya. Az daha sabır gerekiyor.

 • gülay yavuz 29 Temmuz 2014 / 19:03

  İsa bey oğlum bizimde yeşil cennetimiz var gayet iyi 3 senedir bizimle aileye baya alışık kefesi her daim açık yani hür :)beni size sorum kafes temizliğinin nasıl yapılması? tabiki siliyorum mamalıklarını suluğunu banyosunu hep temiz tutuyorum lakin binnaz yani kuşumuz :)çok kaşınıyor siprey aldım arada sıkıyorum kanatlarına yem aldığımız yerdeki bey kafesin steril edilmesi gerek dedi bunu ilaçlamı yoksa farklı şeylerlemi yapmam gerek beni bilgilendirirseniz seviniri yanlış bişey yapmaktan kortuğum için sizden yardım istiyorum lütfennn :( şimdiden teşk ederim hayırlı günler....

  • İsa Sarı 30 Temmuz 2014 / 07:52

   Gülay Abla, bence çamaşır suyu veya başka bir dezenfektan ile kafesi iyice yıkayıp duruladıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Biz de zaman zaman öyle yapıyorduk ve faydası oluyordu.

 • ibrahim berk 27 Temmuz 2014 / 01:07

  isa bey, ben papağan alıcam sultan papağanımı alıyım , cennet papağanımı karar veremedim sizce hangisi

  • İsa Sarı 27 Temmuz 2014 / 06:57

   İbrahim Bey, sultan papağanları insana daha yakın olur ve daha fazla kelime konuşma kapasitesine sahiptirler. Cennet papağanları ise biraz yabanidirler ve konuşamazlar. Bu ölçütlere göre tercih sizin...

  • cps (cennet papağanı sever ) 4 Ağustos 2014 / 08:16

   isa bey bence sen hiç araştırmamışsın cennetleri onlar konuşabilirler sadece öğretmede yetenekliysen konuşturursun öğretiliyo yani bide çaşır suyuyla kafes yıkanmazmış çamaşır suyundaki bakteriler öldürüyomuş

  • İsa Sarı 8 Ağustos 2014 / 07:14

   Açıkçası ben şu ana kadar konuşan bir cennet papağanı görmedim (tek tük birkaç kelime dışında). Çamaşır suyu ise bence tercih meselesi. İyice duruladıktan sonra sonra olacağını sanmam.

  • EMİN ÇAKIR 20 Ocak 2015 / 21:09

   BİZİM 4 CENNETİMİZDE KONUŞUYOR (YANİ DUYDUĞU ÖĞRENDİĞİ KELİMEYİ MIRILDANIYO) LÜTFEN BİRAZ ARAŞTIRIN

 • ziya 26 Temmuz 2014 / 01:56

  isa abi ben 8 günlük tatile çıkıyorum kuş beni unuturmu

  • İsa Sarı 27 Temmuz 2014 / 07:10

   8 günde unutmaz, ama o 8 gün kuşa bakacak kimse olmazsa, bu sıcak günlerde susuzluktan ve açlıktan ölebilir.

 • Paşa 25 Temmuz 2014 / 12:40

  Merhaba,
  3 gün önce bir cennet papağanı aldım. şuan için çok ürkek, kafesin tellerine asılarak uyuyor dün gece de kafesin dibinde uyudu. gündüz saldığımızda ise perdelerin arkasına saklanıyor ve oradan ayrılmıyor, kafesine de girmiyor. bir problem olabilir mi ya da yeni geldiğinden dolayı güvensizlik içinde olduğundan dolayı mı böyle davranışlar içinde?

  • İsa Sarı 25 Temmuz 2014 / 13:05

   Merhaba. Bu normal bir durumdur yeni alınan tüm kuşlar için. Keşke ilk 2 veya 3 hafta kafesinden çıkarmasaydınız. Zamanla bulunduğu ortama ve size alışacaktır, ama çok sabretmeniz ve onu korkutucu hareketlerden kaçınmanız gerekecek.

 • ziya 14 Temmuz 2014 / 16:20

  isa abi papağanı alalı 2 gün oldu kafesinden çıkarayım mı cıkarmamalıysam kaç gün sonra çıkarayım ?

  • İsa Sarı 14 Temmuz 2014 / 20:11

   En az 15 gün kafesinde kalsın Ziya.

 • ziya 13 Temmuz 2014 / 18:16

  ya isa abi ben internetten araştırıyorum çok şey kafesteki herşeyi çıkartın elimizi kafese sokon yukarı bakacak şekilde diye yazıyordu bende yaptım ama korktu şimdi beni sevmiycek bana ısınamicak alışamiyacak diye korkuyorum sizce bana alışırmı ?

  • İsa Sarı 13 Temmuz 2014 / 20:03

   O yüzden dediğim gibi biraz kendi haline bırakmak gerekiyor Ziya. İlk önce ortama ve sana gözü alışsın uzaktan. Daha sonra elini yaklaştırdığın zaman daha az yabancılık çeker. Alışır elbette, ama bu sabır işi kısacası.

 • ziya 13 Temmuz 2014 / 12:27

  isa abi ben de daha dün bir cennet papağanı aldım adı paşa çok ürkek önceden aldığımız muhabbet kuşunun kafesine koyduk o muhabbet kuşu hastalandı ve öldü bende paşayı almadan önce kafesi yıkadım bi sorun olurmu.

  • İsa Sarı 13 Temmuz 2014 / 13:09

   Herhangi bir sorun olmaz Ziya. Alışması için birkaç hafta ver sadece.

 • Kübra 8 Temmuz 2014 / 13:42

  Merhaba, gözleri yari kapali duruyorsa kesik kesik ötüyorsa hasta midir? Ne yapmam gerek. Diskisi normal bu arada.

  • İsa Sarı 8 Temmuz 2014 / 14:11

   Kübra Hanım, kesin bir şey demek zor, ama hasta olabilir.

 • ŞENGÜL ESER 5 Temmuz 2014 / 21:56

  yaklaşık 2 hafta önce en fazla 2-3 aylık cennet papağanı alarak ismini şirin koydum. bana alışması çok kolay oldu elimden yem bile yiyor korkmuyor günde 3-5 kez kafesini temizliyorum suyunu değiştirıyorum :) çok evcil kafesi açsam bile çıkmıyor hareketlide yeni yeni elimi ısırmaya başladı hoşuna gidiyor kafasını oksamamız kaşımamıza önce öterek tepki veriyor sonra gözlerini kapatarak bize eşlik ediyor. Cennet apağanı almak isteyen lere tavsiyem lütfen kafes seçiminizi iyi yapınız kafesin yatay olmasına dikkat ediniz tırmanmayı çok sevdikleri için.dikey kafeslerde zorlanıyorlar ayakları kayıyor. kuşunuzu almadan önce kafesinizi hazırlamanızı tavsiye edebilirim.

  İSA BEY SIKINTIMIZ KUŞUMUZ 3-4 GÜNDÜR GÖZLERİNİ KAPATIYOR GAGASIDA KAPALIYKEN KARNINI İÇİNE ÇEKE ÇEKE AGLAMAKLI Bİ ŞEKİLDE ÖTÜYOR BUNU YARIM SAAT KADAR YAPIYOR. SONRA HEMEN ESKİ HALİNE GERİ DÖNÜYOR NEŞELİ NEŞELİ ÖTMEYE BAŞLIYOR. BUGÜN BALLI KRAKER ALMAK İÇİN PETSHOPA SORDUĞUMDA ASTIM OLDUĞUNU SÖYLEDİLER NE YAPMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN.

  • İsa Sarı 6 Temmuz 2014 / 07:53

   Şengül Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim. Maalesef papağanınızda o tür bir rahatsızlık var görünüyor. Veterine götürmenizi ve ilaçla veya başka bir yöntemle tedavi ettirmenizi öneririm.

 • Umut ozdemir 2 Temmuz 2014 / 11:35

  Oncelikle tavsiyeniz icin tesekkurler fakat aldigim yerde bana yerini degistirmemem konusunda uyari yaptilar ama kafesine alistigini umuyorum yinede balkona koyuyummu

  • İsa Sarı 2 Temmuz 2014 / 12:02

   Bir hafta sonra balkona koyabilirsiniz o halde Umut Bey.

 • Umut ozdemir 30 Haziran 2014 / 09:05

  Merhaba benim size bir sorum olcakti .yaklasik 2 -3 aylik bir cennet papaganim var 5 gun oldu alali daha kafesinden hic cikartmadim benden fazla korkmuyor kafesine yaklastigimda geri kacmiyor fakat otmesi icin cok buyuk ugras vermem gerekiyor kendiliginden otmuyor acaba normal bi durummu bu yani yeni alismaya basladigindanmi yoksa baska bi durum mu var

  • İsa Sarı 1 Temmuz 2014 / 06:59

   Umut Bey, cennet papağanları normalde de çok ötmezler. Balkon gibi gürültülü bir ortama koymanızı tavsiye ederim. Bir de o şekilde gözlemleyebilirsiniz.

 • Gökhan Meral 22 Haziran 2014 / 18:45

  Merhaba hocam Sağlıklı çiftleşmeye uygun erkek Cennet Papağanı sahibiyim.Veteriner eş almamı söyledi bende bir dişi edindim.Sıkıntımız şöyle;erkek dişiyi koklayıp sevdi sonra tünekten atmaya başladı. Farklı bir dişi getirdik gene aynı şekilde davrandı.Tavsiyeniz nedir isa bey.

  • İsa Sarı 22 Haziran 2014 / 20:30

   Merhaba. Bence biraz beklemekte fayda var. Kafesini paylaşmak istemiyor anlaşılan, ama zamanla ona da alışacaktır. 15-20 gün dursun, ondan sonra birlikte yaşamaya alışacaktır.

  • Gökhan Meral 22 Haziran 2014 / 20:45

   İsa bey yani farklı kafeste kalsın ve birbirine o şekilde alışsın mı diyorsunuz.

  • İsa Sarı 23 Haziran 2014 / 04:58

   Aynı kafeste dursun diyorum aslında, ama diğer türlü tutmak ve daha sonra bir araya getirmek de çözüm olabilir. İkisini de deneyin bence.

 • yusuf arda 14 Haziran 2014 / 12:38

  İsa bey merhaba 1 hafta sonra tatile çıkcam 15 günlük filan suyu çok hızlı bitiyor 24 saatte suyunu bitiriyor akşam saat 12:15 te suyu doluydu yarın aynı saatte suyu bitmiş ve kurumuş sizce onu yanıma almalımıyım???

  • İsa Sarı 16 Haziran 2014 / 08:58

   Yusuf Bey merhaba,
   Maalesef yapacak bir şey yok. Ya birisine teslim edeceksiniz ya da yanınızda götüreceksini<. Aksi halde, dönüşte papağanınızı ölü bulabilirsiniz.

  • selcuk demirci 20 Haziran 2014 / 20:31

   Tekrar merhaba isa bey.kuslarim yumurtlamaya basladilar ve su an 9 tane oldu yumurtalar.son yumurta bugun oldu.sizce fazlamidir normalmi 9 yumurta?
   Birde bugun kavga etmeye basladilar ve erkek olan disiyi yuvaya almiyor.ve enteresan olan erkek yumurtalarin uzerine yatmaya basladi.nobetlesemi yaticaklar acaba? Ve kulucka baslamismi oluyor?
   Erkegin disiyi yuvaya almama sebebi yumurtalara yatmasimidir sizce?
   Simdiden tesekkurler

  • selcuk demirci 20 Haziran 2014 / 20:37

   Unutmadan birsey daha sorayim size.yumurtalar henuz 7 tane iken hepsini tek tek alip el feneri ile icini gozlemledim.yumurtalarin sivri olan tarafi degilde daha yuvarlak olan alt kisminda golge seklinde yuvarlak gri biseyler gordum.golgenin boyutu bas parmagimizin tirnagi buyuklugunde.yani yumurtanin cok kucuk bir bolgesinde.bu belirti yumurtalarin dolu oldugu anlamina gelirmi acaba? Ayrica 7 yumurtanin 6 sinda bu belirti vardi

  • emre sayınta 7 Ağustos 2014 / 17:42

   büyük ihtimal dişiler çünkü o kadar fazla gibi geldi 9 tane çok

 • haydar ünsal 12 Haziran 2014 / 21:36

  merhaba İsa bey .adını tropi koyduğum cennet papağanım ben telefonla konuşunca tellere asılıyor ve ötüyor. ben yanından uzaklaştığımda ise hafiften dahada şiddetli ötüyor .yanına yaklaştığımda benden uzaklaşmıyor ve ara sıra ötüyor.Sizce kuşum bana alıştığından dolayı mı yoksa bana karşı herhangi bir tepkiden dolıyı mı ötüyor? Şimdiden teşekkürler

  • İsa Sarı 13 Haziran 2014 / 01:23

   Haydar Bey merhaba. Kuşlar telefonlara, saatlere, yüzüklere vs. karşı tepki verirler. Büyük ihtimalle bundan dolayıdır. Bir kol saatini de ilk başta yavaş yavaş kafese yaklaştırın, onu da tanımaya çalışacaktır.

 • esma 11 Haziran 2014 / 12:42

  Iyi günler Isa Bey üç aydır baktığım iki tane cennet papağanım vardı biri durduk yere can cekisip bir anda öldü neden acaba ? Hiç bir sorun yoktu. Digeri tek kaldı ne yapmalıyım ? Yaninda arkadaş olmadan durur mu ? Yeni bitane almama gerekvar mı? Tşkler

  • İsa Sarı 11 Haziran 2014 / 12:49

   Esma Hanım merhaba. Maalesef üzücü bir durum. Bir hastalık belirtisi mutlaka göstermiştir o veya yem yemeyi vs. bırakıp açlıktan ölmüştür. İkisi birbiriyle anlaşıyor muydu? Eğer anlaşıyorlarsa, diğerinin yalnız kalmaması için yeni bir papağan alabilirsiniz. Ama tek kalsa da bence sorun olmaz. Takdir sizin...

 • Adem 9 Haziran 2014 / 22:11

  Benim 4 Muhabet kuşum var 2 erkek 2 dişi anlaşıyolar yan yana gelip uyuyolar birbirini temizliyorlar vb. 2 tane'si alime alıştırdım 2 si biraz korkoyur . güzel kuşlar. ve geçen cennet papağani gördüm gittim kuşcuya fiyatı nedir dedim 90 tl dedi. almayı düşünüyom peki muhabbet kuşlarıyla anlaşırlarmı.? bakımı kolaymı..

  • İsa Sarı 10 Haziran 2014 / 05:16

   Adem Bey, kuşları da aynen insanlar gibi düşünün. Anlaşabilirler de anlaşmayabilirler de. O anki ruh hallerine bağlı, ama ben tavsiye etmem. Bakımı muhabbet kuşuyla aynı kolaylıkta diyebilirim kısacası.

 • mustafa bakar 9 Haziran 2014 / 19:31

  1 tane muhabbet kuşum vardı (dişi) bi tane küçük bi kus aldık(erkek)kafeste büyük olan rahat vermiyor.küçüğü başka kaç se aldık 1 2 gün yine aynilar disarda anlasiyolar ama icerde anlasamiyolar nabalim

  • İsa Sarı 9 Haziran 2014 / 20:03

   Erkeğin dişiden daha büyük olması lazım Mustafa Bey. Dişi, yuvasını kendisine has hissediyor.

 • serpil aydar 8 Haziran 2014 / 15:55

  cenet papağanım var aldıgım şubat ayıtı şimdi erkek oldugunu nasıl anlarım arkadaşım papağan var dişi yumurtalamış gecen sene bu sene yapmamış biz de yan yan gedirdi şimdi içime şüpe düşüdü erkekmi diye aldıgım yer erkek dedi bana yardım ettin .

  • İsa Sarı 8 Haziran 2014 / 16:31

   Serpil Hanım, sayfanın aşağılarında bir resim paylaşmıştım. Ona bakıp erkek mi dişi mi anlayabilirsiniz.

 • Salih Erkaner 7 Haziran 2014 / 17:35

  Benim iki cennet papağanım var cinsiyetlerini bilmiyorum ama biri iki gündür kağıt çöp ne varsa bir yerde toplamaya başladı dün onlara yumurtlayacağını düşündüğüm için yuvalık aldım. Ama kafese girmeyi sevmedikleri için mi yoksa o biriktirmeye başladığı yerden ayırdığım için mi bilmiyorum yuvalık ve kafeste sürekli uyukluyorlar, kafesin tüneğinde oldukları zaman bile gözlerini açmakta zorluk çekiyorlar. Okadar hareketli kuşlar bi anda bütün gün böyle olunca endişelendik. yanlış yaptığım yada yapmam gereken bişey var mı?

  • İsa Sarı 7 Haziran 2014 / 20:59

   Salih Bey,
   Yuvalık takmakla doğru yapmışsınız. Aslında bu durumda yapacak başka bir şey de yok. Biraz daha bekleyin, buldukları şeyleri yuvalığa taşımaya başlayacaklardır büyük ihtimalle. Yorgun olmaları ise size öyle geliyor olabilir.

 • suheda yilmaz 6 Haziran 2014 / 12:42

  Merhaba, benim de fischers cinsi cennet papaganim var bu ay 1 yasini dolduracak. Son gunlerde tek seferde cok fazla kaka yapmaya basladi.rengi de cimen yesili ve ondan biraz daha acik tonlarda. Sizce ne problemi olabilir papaganimin?

  • İsa Sarı 6 Haziran 2014 / 14:07

   Merhaba. Eğer dışkısı sıvımsıysa, çok sıvı tüketmeden veya üşütmeden kaynaklanabilir. Bir müddet daha gözlemleyin, büyük ihtimalle düzelecektir.

  • suheda yilmaz 6 Haziran 2014 / 14:46

   Sivi degil kati. Yumusakligi normal yani. Feces disindaki icerigi de normal ama renginden dolayi suphe ettim.

  • İsa Sarı 6 Haziran 2014 / 16:10

   Geçici bir durum olabilir. Katıysa korkacak bir şey yok bence.

  • suheda yilmaz 6 Haziran 2014 / 16:33

   anladım çok teşekkür ederim :)

 • Kübra keser 5 Haziran 2014 / 08:16

  Merhaba dün bir cennet papagani aldik, tahminime gore erkek ve 3 ayliktan büyük. Yeşil'in cinsinde. hic ötmüyor alismadigi icin mi acaba? Birde cogu zaman gözleri kapali bu hasta oldugunu mu gosterir? Muzik dinlettim, kuslarin sesini dinlettim yanlis mi yaptim biraz beklemeli miyim acaba

  • İsa Sarı 5 Haziran 2014 / 09:14

   Kübra Hanım merhaba. Cennet papağanları normalde de çok ötmezler. Gürültülü bir ortama (balkona vs.) koyup gözlemleyebilir misiniz? Gözlerinin devamlı kapalı olması hasta olduğunun habercisi olabilir. Eğer uzun süre böyle devam ederse bir veterinere götürün derim. Diğer kuşların seslerini dinletmenizde hiçbir sakınca yok, hatta onu daha canlı hale getirir. Yine bunlara rağmen canlanmıyorsa, bir sorun var demektir.

  • Kübra Keser 5 Haziran 2014 / 21:10

   Teşekkür ederim, kafesini değiştirdim sadece o zaman öttü. Balkonda da ötmüyor gerçi ben üşümesinden korktuğum için çok tutmadım balkonda. Gaga taşı aldım yeni fakat hiç kullanmıyor, tırnakları da biraz uzun sanırım gagası da öyle. Onu rahatsız ederse kullanır değil mi? Yoksa kesmeli miyim?

  • İsa Sarı 6 Haziran 2014 / 08:30

   Evet Kübra Hanım, zamanı geldiğinde gaga taşını kendisi kullanacaktır. Eğer haddiden fazla uzunsa, kesebilirsiniz. Bunun için internetteki diğer papağan fotoğraflarına bakıp karşılaştırma yapabilirsiniz.

  • Kübra 6 Haziran 2014 / 14:32

   Peki çok fazla yem yemesi ve haliyle çok kaka yapması normal bir şey mi?

  • İsa Sarı 6 Haziran 2014 / 16:11

   Günde bir yemliğe kadar bitirmesi normal, ama bunun üzerinde yerse kilo alır. Çok kaka yapması sindirim sisteminin çalıştığını gösterir. Bir sorun olmaz...

 • Hatice döş 3 Haziran 2014 / 07:53

  Merhabalar İsa bey benim cennet papağanım var fakat kafesin alt kısmında gagasıyla vuruyor.sebebi nedir acaba.

  • İsa Sarı 3 Haziran 2014 / 08:29

   Hatice Hanım, gaga taşı almanızı tavsiye ederim eğer kafesinde yoksa. Kendi kendine oyun da yapıyor olabilir. Çıkan sesi seviyordur.

 • Metehan Kahraman 1 Haziran 2014 / 15:49

  İsa Abi merhaba sana birşey soracağım benim cennet papağanımı alalı 3-4 gün oldu ve hiç yem yemiyor nedeni nedir?

  • İsa Sarı 1 Haziran 2014 / 16:36

   Merhaba Metehan. Büyük ihtimalle siz yanında değilken yiyordur. Yemlerde azalma var mı hiç?

 • Ayşegül 31 Mayıs 2014 / 08:29

  Meraba İsa bey 1 tane 1 yıllık muhabbet kuşumuz vardı yumurtladı kendi kendine yanına erkek kuş aldık erkek kuşu hep didikliyor cözüm olarak napmalıyız erkek kuşa yemek yedirmiyo

  • İsa Sarı 31 Mayıs 2014 / 09:56

   Merhaba Ayşegül Hanım. Bir süre ayırın kuşları. Tek çözüm bu.

 • merve darendeoglu 30 Mayıs 2014 / 12:20

  merhaba;
  cennet papağanım altına koyduğumuz gazeteyi parçalıyor ve yiyor ayrıca kafasını sürekli sallıyor nesi var acaba ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz lütfen...

  • İsa Sarı 30 Mayıs 2014 / 13:21

   Merve Hanım,
   Yuva yapma hazırlığı içinde olabilir. Bir yuva takmanızı tavsiye ederim.

  • iclal sarıtaş 30 Mayıs 2014 / 17:24

   isa abi sana bir soru soracaktım . ben 2 tane cennet papağanı almak istiyorum yaavrulaması için. ama çiftleşirlerse sahibine çok zor alışacağı söyleniyor. çok kararsız kaldım. yardım ederseniz memnun olacağım ama çok zor da eğitileceği ve çok zor bakım yapılacağı ve ardından konuşma yeteneğinin yok denecek kadar riskli olacağı da söz konusuymuş . siz ne tavsiye edersiniz. papağanınızdan memnun musunuz?

  • İsa Sarı 30 Mayıs 2014 / 18:50

   Maalesef tek olsalar bile cennet papağanları insana çok zor alışır. Eğer alışsın diye alacaksan tek erkek almanı tavsiye ederim. Konuşma ise yok denecek kadar az. Ben papağanımı vereli çok oldu, alışmamıştı çünkü.

  • merve darendeoglu 30 Mayıs 2014 / 17:29

   İsa Bey,ilginizden ötürü çok teşekkür ederim.En kısa sürede yuvayı takacağım...

 • cennet papaganı 28 Mayıs 2014 / 14:12

  cennet papaganım kuluçkaya yatmıştı 6 yumurtası war.bugun 26. gün ama yavru çıkmadı.biz elimizle çıkarsak olurmu.fenerle baktım içi dolu yumurtaların..

  • İsa Sarı 28 Mayıs 2014 / 15:19

   Denemenizde sakınca yok bence.

  • cennet papaganı 28 Mayıs 2014 / 16:35

   hocam açtım bi yumurtayı evresini tamamlamış ama ölmüstü..asıl sorun bugun kuş hiç kuluckaya yatmadı hep tünekteydi oyuzden açmak istedimm sizce hepsi ölmüsmüdür canımm cooooookk skkn:((((kuşlardan sogudum bunlar nasıl ana baba:((((

  • İsa Sarı 28 Mayıs 2014 / 18:56

   O kadar sürede yumurtadan çıkmaları lazımdı. Kuluçkaya yatmadıkları için yavrular ölmüş anlaşılan... Canınızı sıkmayın, bir dahaki sefere daha iyi olur belki.

  • cennet papaganı 28 Mayıs 2014 / 19:08

   bidaha nezaman çiftleşir:(((( senede 1 defa diye duymuştum..

  • İsa Sarı 29 Mayıs 2014 / 10:50

   Bu konuda kesin bir şey söylemek güç maalesef.

  • selcuk demirci 29 Mayıs 2014 / 14:07

   Merhaba isa bey.benim 2 tane yesil cennet papaganim var.biri yaklasik 1 senedir bende,digerini ise 1 ay once sevgilimden aldim ve 1 aydir ayni kafesteler.birinin disi otekinin erkek oldugunu tahmin ediyoruz.birkac gundur disi olan yuvadan cikmamaya ve hircinlasmaya basladi ve vucudu irilesti.bu sabahta onlari ciftlesirken yakaladim :-) ciftlestikten hemen sonra kafesi actim ve disi olan cikar cikmaz gazeteye yonelip ondan parca koparark acele bir sekilde yuvaya tasimaya basladi.sanirsam yuva yapmaya calisiyor.ayrica digeri yuvaya girmek istediginde onu almiyor kavga ediyorlar.bunlara istinaden bikac sorum olacak.
   1-kusumuz kesin olarak yumurtlama evresindemidir acaba?
   2-yumurtalarin bos cikma ihtimali nedir?
   3-bazen iki kusta ayni cins olmasina ragmen yumurtlayabiliyormus.ciftlesmelerine ragmen ayni cins olma ihtimalleri varmidir?
   4-yumurtlama doneminde kuslarin bakiminda dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?
   Biraz uzun oldu kusura bakmayin.anlayisiniz icin tesekkurler

  • İsa Sarı 29 Mayıs 2014 / 15:06

   Selçuk Bey, gözlemleriniz çok doğru. Sorularınıza dönersek:
   1. Evet, kuşunuz yumurtlama evresinde.
   2. %50 diyebiliriz. Yarı yarıya.
   3. Bu ihtimal oldukça az bence.
   4. Vitamin ve mineral takviyesi yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle anne kuş yavrularını beslerken bunları kaybedecek.
   Şimdiden güle güle büyütün :)

  • selcuk demirci 29 Mayıs 2014 / 22:52

   İlginiz icin tesekkurler isa bey

  • iclal sarıtaş 30 Mayıs 2014 / 16:49

   sakın böyle bir şey denemeyin hanımefendi inanın ki eğer öyle yaparsanız yavrular ya ölecektir ya telef olacaktır yada sakat doğacaktır . sakın yapmayın . yavrular
   40 gün sonra doğmaya başlarlar...

 • esma 26 Mayıs 2014 / 08:56

  merhaba
  ben cennet papagani almadan once arastirdim ve her yerde cift halinde alinmasi yaziyordu bende cift aldim bendede yuva vardi cikartmadim bunlarda kucuk bendemi birisini gondermeliyim yardim edin lutfen :((

  • İsa Sarı 26 Mayıs 2014 / 11:56

   Esma Hanım,
   Eğer anlaşıyorlarsa bu saatten sonra ayırmayın.

 • CAVIT 26 Mayıs 2014 / 08:47

  ilk geldiklerinde yanina yaklastigim zaman kaciyorlardi. simdi kafese elimi surmedigim surece kacma felan yok ama anladgim kadariyla o kafesteki yuva yuzunden tesekkurler bi hafta daha denerim olmadi birisini gonderirim belki o zaman alisir kucuk oldugu icin? degilmi

  • İsa Sarı 26 Mayıs 2014 / 11:56

   Eğer birbirlerine alışmışlarsa ayırmayın derim, ama aksi halde ayırmanız daha iyi olur.

 • cavit 25 Mayıs 2014 / 22:25

  merhaba
  1. ben iki gun once cift cennet papagani aldim 2 ayliklar ve kafeslerinin icinde yuvalarida vardi aldigimda onu cikartmadim cikartmalimiyim.
  2. bana alisirlarmi bilmiyorum cok soguk lar bana karsi birisini elden cikartmalimiyim alismasi icin birisinimi evde bulundurmaliyim?

  • İsa Sarı 26 Mayıs 2014 / 07:36

   Cavit Bey,
   1. Keşke en baştan çıkarsaydınız. Zamanı gelince onlar size hissettirirdi.
   2. Çift halinde size alışmaları çok zor. Bundan sonra yapabileceğiniz pek bir şey kalmamış. Birini elden çıkarsanız bile diğeri size alışmayabilir.

 • gülseyra baş 24 Mayıs 2014 / 16:21

  İsa bey duyduğuma göre kuşların gagasıyla tırnakları kesiliyormuş nasıl kesmeliyim ve kesmem doğru mu ayrıyeten gagasıyla tırnakları uzunda

  • İsa Sarı 25 Mayıs 2014 / 09:16

   Eğer daha önce tecrübeniz yoksa, bence kesmeyin. Bir petshop'a götürmenizi tavsiye ederim.

 • gülseyra baş 24 Mayıs 2014 / 15:45

  isa bey., sağdaki mi soldaki mi kuş dişi....

  • İsa Sarı 25 Mayıs 2014 / 09:15

   Soldaki Gülseyra Hanım.

 • gülseyra baş 22 Mayıs 2014 / 21:56

  selamlar...... isa bey ,.....benim sarı sevda papağanım var şeftali yüzlü alalı yaklaşık iki ay oluyo aldığım kuşçu dişi mi erkek mi oda bilmiyormuş aldığımda kişi bana dört beş aylık demişti şimdi altı yedi buçuk aylık oldu elimde durmuyor kaçıyor banyo yapma şeyindende kaçıyor aslında bana alışkın gibide değilde televizyonun üstüne konuyor öpücük at deyince atıyor gagasıyla ve süreklide saatin üstünede konuyor orda uyuyor bazen bana alşması için ne yapabilirim ne versem yiyor çekirdek şeftali elma muz vs vs. ne gibi vitaminler alabilirim ayrıyeten gaga taşıda kullanmıyor sadece gagasını kafes tellerine gagalıyor fıstık deyince ses veriyor bana ne zaman seslensem. dişi mi erkek mi olduğunu bana bildirir misiniz yada nasıl anlayabilirim ve bana alışması için yardımınızı bekliyrum acilennnnnnn şimdiden teşekkürler

  • İsa Sarı 23 Mayıs 2014 / 08:18

   Gülseyra Hanım merhaba,
   Bu konuda daha önceki yazdığım yorumlara bakmanızı rica edeceğim. Hayli tavsiye yazmıştım alıştırma konusuyla ilgili olarak. Dişi ve erkek ayrımı için de aşağılara bir resim eklemiştim. O resme bakarak anlayabilirsiniz. Teşekkürler...

  • zümra 13 Ağustos 2014 / 16:09

   İSA BEY.......
   MERHABA .... Dün cennet papağanımın tırnağını keserken kanattım fazla kesmememe rağmen damarına gelmiş olmalı galiba ve kuş hafif bağırdı keserken una batırdım kanlı tırnağını belki geçer diye geçti sizce bir şey olur mu kuşuma çok korkuyorum da..............................

  • İsa Sarı 14 Ağustos 2014 / 07:36

   Zümra Hanım merhaba. Düşük bir ihtimal, ama ileride sağlık sorunu oluşabilir veya en iyi ihtimalle tırnağında bozulma olur. İmkanınız varsa bir veterine gösterin yine de.

 • Alkım Şentürk 19 Mayıs 2014 / 20:45

  Merhaba İsa abi cennet papağanım var ve bizle birlikte bir ay dan kısa süredir yaşıyor 3 gün tatile gittim ev boştu döndüğümde ölmüş yemi suyu vardı yemiş suyunu da 4 gün önce değiştirmiştim ve tatile gitmeden önce titriyordu neden dir acaba

  • İsa Sarı 20 Mayıs 2014 / 08:17

   Merhaba Alkım. Titrediğine göre büyük ihtimalle hastaymış. Yemi ve suyu bitmemişse, hastalık dolayısıyla ölmüştür.

 • Nur Öztürk 19 Mayıs 2014 / 12:58

  Merhaba İsa Bey
  Benim cennet papağanım yaklaşık 3 yıl bende yavruyken almıştım. Doğuştan uçamıyor ve topal. Sanırım bu nedenden olacak ki çok uysal ve sakin bir kuş. Yanına bir kuş daha almayı düşünüyorum sizce bir sorun olur mu ?

  • İsa Sarı 19 Mayıs 2014 / 19:49

   Merhaba Nur Hanım,
   Bence bir sorun olmaz. Ona arkadaşlık veya eşlik eder, ama sizinle mutluysa, sizi görünce neşeleniyorsa almanıza o kadar gerek de yok.

 • Büşra 19 Mayıs 2014 / 12:36

  Meraba İsa Bey

  Benim Şeftali Suratlı Cennet Papağanım Var Gagası Cok Uzadı Kestirmekten başka care yokmu bide diğer 2 sorum olcak Kanatları cok titriyo biit ilacı sıkıyom geciyo titremeleri sonra tekrar titremeye başlıyor 2 kelime öğrettim 4 komut gibi bişey öğrettim bu aralar sevecenliği coşkusu gitti kafasin icinde takla felan atardı artık atmıyor son 3 gündür dışarıya cıkarıyom önceki gibi heyacanlı meraklı ucmuyo napmalıyım

  • İsa Sarı 19 Mayıs 2014 / 19:50

   Merhaba Büşra Hanım,
   Maalesef kestirmekten başka çare yok. Titreme bence başka bir şeyle ilgili. O konuda görmeden bir şey demek zor. Sanırım depresyona girmiş. Birkaç gün veya birkaç hafta kendi haline bırakıp gözlemleyin bence. Yine de olmazsa yanına eş alın.

 • hakan drk 15 Mayıs 2014 / 10:00

  isa bey
  meraba benım cennet papaganlarım çiftleşti iki yumurtası oldu iki şer gun ara ıle ikinci yumurtanın ardından üç gün geçti papagan tekrar yumurtlarmı ?

  • İsa Sarı 15 Mayıs 2014 / 11:33

   Merhaba Hakan Bey,
   Düşük bir ihtimal, ama evet, tekrar yumurtlayabilir.

 • emir 12 Mayıs 2014 / 22:13

  meraba isa bey. benim kuşumun sol gözünde sürekli bi yaşarma oluyor ve kenar tüylerini de hahfif islatmış sanırım bu yasarma. sebebi ne olabilir bi öneriniz varmı?

  • İsa Sarı 13 Mayıs 2014 / 06:20

   Merhaba Emir Bey,
   Kuşunuz hasta olmuş. Fransız hastalığı denen bir hastalık duymuştum, ondan olabilir. Bir veterinere gösterin.

 • Mehmet Özgür 12 Mayıs 2014 / 13:33

  Öncelikle herkeze iyi günler ;
  Yaklaşık olarak 1,5 senedir baktığım ve aramızın çok iyi olduğu papağınıma eş seçmek için haftasonu petshop'a gittim cinsiyetini tam anlamadığım için satıcının demesiyle yetindim ve bir tane daha aldım ordayken aynı kafese koyup uyum için 15-20 dakka gözlem yaptım hiçbir sorun yoktu ancak eve geldikten sonra pek anlaşamadılar şimdi kafeslerini ayırıp yan yana koydum belki seslerinden birbirlerine alışır merak ederler dıye ama ne kadar faydası olur acaba yada bildiğiniz başka bir yöntem varmıdır ?

  Ayrıca yeni aldığım kuş evde sanki yaşamıyor gibi sesi soluğu çıkmıyor yeni alışma evresindemidir ? yoksa başka bir sorun mu vardır ?

 • batuhan 11 Mayıs 2014 / 14:38

  Meraba İsa Bey

  Cennet papağanım şeftali suratlı Sürekli ayağıyla gagasının altını kaşıyor bi garip ses cıkıyor sürekli ama kuş rahatsız oluyor bu durumdan napılmalı gık gık diye sesler cıkıyor sürekli ayağıyla gagasının altını kaşıyor

  • İsa Sarı 12 Mayıs 2014 / 07:36

   Merhaba Batuhan Bey,
   Nefes almayla ilgili bir sorunu olabilir. Bence en kısa zamanda bir veterinere götürün.

  • batuhan 12 Mayıs 2014 / 15:21

   İsa bey

   günde 2 kere felan oluyor ama gagasını deil altındaki yeri kaşıyor dün dudağımı öperken dudağama kahverengi minik minik bişeyler geldi onlar ne oluyor

  • İsa Sarı 12 Mayıs 2014 / 15:26

   Onlar yemlerin kabukları olabilir Batuhan Bey. İçiniz rahat etmiyorsa bence bir veterinere gösterin. Görmeden bir şey demek çok zor...

 • esra kynk 10 Mayıs 2014 / 13:42

  merhabalar İsa bey. kuşum bi kaç gündür hasta çok halsiz sürekli uyuyor. petshop tan soğuk algınlığı ilacı aldım biraz işe yaradı canlandı gibi. ama burnu hala tıkalı ve sanki hıçkırık tutmuş gibi hareketler yapıp sesler çıkarıyor bu hastalığıile alakalı bişey mi.birde burun tıkanıklığı için önerebileceğiniz bir sey var mı? son olarak da cok fazla gagasını gıcırdatıyor tak tuk sesler çıkarıyor sanki ağzında taş varmış da onu çiğniyor gibi. bunun nedeni ne olabilir? şimdiden teşekkürler iyi günler.

  • İsa Sarı 10 Mayıs 2014 / 15:20

   Esra Hanım, ortamın sıcaklığını yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Gagasından çıkardığı sesler çoğu zaman normaldir. Kursağındaki yemleri tekrar çiğner.

 • ozge 8 Mayıs 2014 / 23:46

  Mrblar ben bugun cennet papagini aldım uzun bir arayış sonucu ama bi yerde buldum ama sahibi satiyodu ve yavru değil suan pismanligim var alistirabilirmiyiz yavru olsaydı kolay olurdu diye düşünüyorum acaba satsam alirlarmi kuscular yavru alabilirmiyiz

  • İsa Sarı 9 Mayıs 2014 / 05:28

   Evet Özge Hanım, dediğiniz gibi, yavru olsaydı alıştırmak kolay olurdu. Yine de siz benim yazdıklarımı uygulamaya çalışın. Çok zor olur belki, ama alışabilir de.

 • deniz derlioglu 4 Mayıs 2014 / 17:16

  Biz erken davrandık ve kafesten çıkardık devamlı tüylerini yiyor ne yapabiliriz ?

  • İsa Sarı 5 Mayıs 2014 / 07:35

   Kafesin bulunduğu yeri değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz şehir sıcaksa, gündüzleri balkona da bırakabilirsiniz.

 • misafir 3 Mayıs 2014 / 12:33

  isa bey muhabbet kuşları hakkındada bilgiye sahip misiniz ?

  • İsa Sarı 4 Mayıs 2014 / 06:29

   Evet, onlar hakkında da bir miktar bilgiye sahibim.

  • misafir 6 Mayıs 2014 / 16:59

   isa bey bn muhabbet kuşu almayı düşünüyorum petsohptan 3 tane aldım 1 ay sürmeden öldüler isa bey sağlıklı olup olmadğını nası anlayabilirim ??

  • İsa Sarı 7 Mayıs 2014 / 07:38

   Burunlarında ve gözlerinde yaş varsa, renkleri parlak değilse, tüyleri dökülmüşse veya dökülme eğilimi varsa, poposunda dışkı varsa, nefes alışverişinde problem varsa, hareketsizse, gözlerini devamlı kapatıyorsa o kuş büyük ihtimalle hastadır. Bunlara dikkat etmenizi öneririm.

  • misafir 10 Mayıs 2014 / 14:00

   isa bey siz evde kendimiz yapabileceğimiz kuş maması tarifi biliyor musunuz ?

  • İsa Sarı 10 Mayıs 2014 / 15:19

   Evet. Bunu daha önce yazmıştım. Önceki yorumlara bakabilirsiniz.

  • misafir 12 Mayıs 2014 / 18:46

   isa bey benim muhabbet kuşum var yeni aldım bu gn 3. günü ve hapşırıyor sebebi ne olabilir bu konuda bilginiz var mı ?

  • İsa Sarı 13 Mayıs 2014 / 06:32

   Üşütmüş olabilir. Bir iki gün bekleyin. Eğer geçmezse aldığınız yere götürün bence.

  • misafir 13 Mayıs 2014 / 16:41

   gündüz de üstünü bir şeyle örtelim mi ?

  • İsa Sarı 14 Mayıs 2014 / 07:28

   Ortam ısısı iyiyse örtmenize gerek yok.

 • batuhan ALVER 3 Mayıs 2014 / 09:18

  İsa bey benim 2 tane cenlet papağanım var alalı 6 ay oldu 2 tane yumurtaları bu yumurtaları göreli 2-3 ay oldu yumurtalar çatlamadı bunda bi sakınca varmı acaba ve ayrıca dediğim gibi kuşları alalı 6 ay oldu hayla bana alışmadılar bunun için nasıl şeyler yapabilirim lütfen tardım edin.

  • İsa Sarı 3 Mayıs 2014 / 10:58

   Batuhan Bey,
   O kadar sürede yumurtalar çatlamadıysa büyük ihtimalle boştur veya yavrula ölmüştür. Kendiniz çatlatın hafif hafif her ihtimale karşı.

 • nuray söner 2 Mayıs 2014 / 22:23

  İsa bey meraba ben birkaç gün önce cennet papağanı aldım bize yeni yeni alışmaya başladı elimize alıp kafesten çıkartmıyoruz ama yanına yaklaştığımızda bizden korkmuyo artık bugünde ona uygun bi oyuncak aldım kafesine koyduktan sonra eski kuşumuz gitti yerine sürekli ordan ordan zıplayıp öten kuş geldi acaba bu hareketler oyuncağın onu eğlendirdiğine mi işaret korkmuyo ama sürekli yanına yaklaşıp ne bu der gibi davranıyo aşağıda resmi yükledim yardımcı olursanız cok sevinirim bide bu yavrucağı alırken kadın bana daha yavru dedi ama yetişkin büyük gibi duruyo yardım ederseniz sevinirim (: http://www.hizliresimyukle.com/image/In7

  • İsa Sarı 3 Mayıs 2014 / 11:00

   Nuray Hanım merhaba,
   Dediğiniz gibi, neşeli bir şekilde hareket ediyorsa, oyuncaklar onu mutlu ediyorlar. Oyuncağın durmasında sakınca yok. Biraz yetişkin gibi duruyor açıkçası.

 • Muhammet 1 Mayıs 2014 / 16:00

  merhabalar,
  papağanımı alalı 1 hafta oldu. çift olarak aldım. erkek olana kafes dışından çekirdek uzattığımda bazen elimden yiyebiliyor. fakat dişi olan hiç bir şekilde bana yanaşmıyor. elimi kafesin içine sokup çekirdek uzattığımda ikiside kaçıyor. zamanla ikiside elimden yemeğe alışabilirler mi acaba?
  ilk zamanlar kafesin kapağını açtığımda dışarı çıkmıyorlardı fakat şimdi çıkıyorlar ama daha kendi başlarına kafese girmiyorlar. kendi kendilerine kafese girmelerinin bir yolu var mı acaba? ayrıca kuşları kafeste mi tutmak iyidir yoksa dışarıda mı?
  bir de kendi başlarına bıraktığımda ya da ben odadayken pek ötmyorlar, fakat telefondan müzik açtığımda erkek olan dans ediyor ve ikiside normale nazaran ötebiliyorlar. yada kafesi balkona bıraktığımda ötüşleri artıyor diğer kuşların seslerini duyduklarında. bunlar iyiye işaretmidir? sonuçta daha alışma sürecindeler.

  • İsa Sarı 1 Mayıs 2014 / 18:39

   Muhammet Bey,
   Bu şekilde devam ederseniz zamanla alışacaklardır. Kendi kendilerine acıktıklarında kafese girerler. Siz bile şaşırırsınız. Eğer anlaşamıyorlarsa ayrı kafeslerde tutun. Anlaşıyorlarsa sorun yok. Kuşlar genelde etraflarında gürültü varken hareket ederler ve öterler. Alışma sürecinde oldukları için bunların hepsi normal.

  • Muhammet 1 Mayıs 2014 / 21:32

   peki çiftleşmeleri için herhangi birşey yapmam gerekiyor mu?

  • İsa Sarı 2 Mayıs 2014 / 06:32

   Herhangi bir şey yapmanıze gerek yok. Kendileri zamanı geldiğinde çiftleşeceklerdir. Ama çiftleşmeyebilirler de... Bu biraz şans işi.

 • Ayşe 1 Mayıs 2014 / 09:17

  İsa Bey,Bizim sarı renkteki Cennet Papağanımız biraz hırçın.Bizimle 11 ay yaşadı.Ama hala bize alışamadı.Onun kafesine ne zaman yaklaşsak bize doğru atlayıp ısırmaya çalışıyor.Ve ona söylemesi için bazı kelimeler öğretmeye çalışıyoruz.Onu nasıl bize alıştıra biliriz? :(

  • İsa Sarı 1 Mayıs 2014 / 11:25

   Ayşe Hanım,
   Maalesef bunca zaman alışamadıysa bundan sonra da alışamaz. Daha önce yazdığım yorumlara göre davranmaya çalışın, ama alışacağını pek sanmıyorum...

  • Ayse 7 Mart 2015 / 17:08

   Isa bey siz bizim bana alışmayan papağanımı bırakin demistiniz 2 yil gecti ve konusup sarki soyleyebiliyor elimize de geliyor.Siz yanilmissiniz

  • İsa Sarı 7 Mart 2015 / 22:46

   Ayşe Hanım, papağanlar da insanlar gibi, anlaşılması zor varlıklar. Nasıl ki bir insanın neye nasıl tepki vereceğini, zaman içerisinde davranışlarının nasıl şekilleneceğini tahmin etmek zor, bu dostlarımız için de aynısı geçerli. Yanıldığıma sevindim bu durumda...

 • Funda BAHAR 30 Nisan 2014 / 22:04

  İsa bey geçen hafta papağanımın yumurtladığını yazmıştım eşi yok 2 gün ara ile 2 yumurta yumurtladı gözlem yapmamı söylemiştiniz son yumurtlamanın üzerinden 10 gün geçti karnında sanki hafif bir şişlik var ama 10 gündür aynı şekilde . Kuşun hareketlerinde ya da beslenmesinde bir problem yok Hala yumurtlama ihtimali var mı? O şişlik yumurta olabilir mi?

  • İsa Sarı 1 Mayıs 2014 / 06:19

   10 günün ardından şişlik duruyorsa ve papağanda da herhangi bir kötü durum gözlenmiyorsa, yumurta olma olasılığı çok çok düşüktür. Bence şu anda bir sorun görünmüyor Funda Hanım.

 • Melis ysarı 29 Nisan 2014 / 21:56

  İsa bey kuşum hangi tür müzik dinletmeliyim

  • İsa Sarı 30 Nisan 2014 / 08:18

   İçinde şarkı sözü barındıran her türlü müziği dinletebilirsiniz Melis Hanım.

 • Tuğrul GöKPINAR 29 Nisan 2014 / 20:29

  Merhaba hocam,

  Hayırlı akşamlar.
  Bugün bir çift cennet papağanı almış bulunmaktayım. Fakat cinsiyet ve yaş bakımından pek ikna olmadım. Acaba ikisininde dişi olma ihtimali var mı? Eğer biri dişi biri erkekse hangisi dişi hangi erkek? Bir de kaç aylık olabilirler sizce? Ve son olarak sağlıklı görünüyorlar mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • İsa Sarı 30 Nisan 2014 / 08:20

   Tuğrul Bey,
   Kuyruklarına bakarak birinin dişi birinin erkek olduğunu söyleyebilirim. Yaşları ise 1 civarında, hatta birden fazla diye tahmin ediyorum. Sağlıklı görünüyorlar, ama tüyleri biraz soluk gibi.

  • Tuğrul GöKPINAR 30 Nisan 2014 / 09:57

   Diyarbakır'dayım ben. Valla burada adamın çift verdiğine şükretmek lazım. Alırken 3-4 aylıklar diye söylemişti. Umarım birbirlerine bağlanıp éş olurlar da sıkıntı yaşamayız.

 • batuhan 28 Nisan 2014 / 13:07

  İsa bey bi sorum daha olcaktı papağanım biraz kaşınıyor bit ilacı sıktım kanatları titriyor 3 günde 1 sıkıyıyorum bit ilacı banyo olması gerekiyormu ?

  • İsa Sarı 28 Nisan 2014 / 15:12

   Batuhan Bey,
   Sprey soğuk olduğu için titremesi normaldir. ortamın sıcak olmasına dikkat edin. Banyo yapmasına gerek yok şu anlık, ama tabii banyo onlar için de bir ihtiyaç. Bir kuş banyosu alabilirsiniz.

  • batuhan 28 Nisan 2014 / 22:43

   İsa Bey Şu güne Kadar cok kuş besledim ama hic banyo yaptırmadım biraz bahsedebilirmisiniz nasıl yaptırabilirim ? banyo

  • İsa Sarı 29 Nisan 2014 / 05:27

   Onların özel banyolukları oluyor. Onu alın ve içine bir miktar su doldurun. Daha sonra kafesin kapısına veya uygun bir yerine bunu takın. Kendisi gelip banyosunu yapacaktır.

 • Yusuf Arda Ağırtaş 28 Nisan 2014 / 07:55

  İsa bey merhaba papağanım salıncağın zillerini ısırıyor oyun mu oynuyor sizce sakıncağı çıkarıyımmı

  • İsa Sarı 28 Nisan 2014 / 08:15

   Sorun yok Yusuf Bey. Oynayabilir, çıkarmayın bence.

 • elifs 27 Nisan 2014 / 19:32

  isa bey
  1. Kuşum bitlenmiş ilac verdik geçti ama kuşuma şıt diyince ötüyodu şimdi ise ötmüyo
  2.kuşumla nasıl kendimi güvendircem

  • İsa Sarı 28 Nisan 2014 / 05:53

   Elif Hanım,
   1. Biraz daha bekleyim. Olmazsa telefon veya bilgisayardan başka kuşların sesini dinletin.
   2. Bu konuyla ilgili pek çok şey yazmıştım. Sayfanın altlarında bunları bulabilirsiniz.

 • Yusuf Arda Ağırta 27 Nisan 2014 / 15:39

  İsa bey merhaba efenin gagası değişik efe kuşum olur gagasında beyaz beyaz şşeyler var alt gaga nın ucu çok değişik gagasımıı yenileniyor sizce

  • İsa Sarı 27 Nisan 2014 / 15:49

   Yusuf Bey, dediğiniz gibi bu yenilenmeye işaret. Gagaları zamanla yenilenir. Gaga taşı da alabilirsiniz bu süreci hızlandırmak için.

  • Yusuf Arda Ağırtaş 27 Nisan 2014 / 16:06

   isa bey kuşum kündeklerdeyken kafasına dokunmak üzereuken hamle yapmıyor kafasına hafifçe dokunuyorum parmağıma doğru ağzını açıyor alıştığınımı gösterir ve bu hareketi yapmalımıyım

  • İsa Sarı 27 Nisan 2014 / 18:56

   Evet, bu size alıştığını gösterir artık. Tekrarlamaya devam ediniz,

 • batuhan 26 Nisan 2014 / 22:23

  Meraba İsa Bey

  Kuşum Şeftali Suratlı Cennet PApağanı 1 Yıla yakındır besliyorum Kafesinden cıkarınca üstüme geliyor direk hic korkmuyor kafasinden cıkınca 1 saniye bile omzumdan veya kafamdan ayrılmıyor kolumada konuyor ama elden cok korkuyor bağzen yaklaşıyor elime gagasıyla bi sürtünüyo bakıyo geri kacıyor korkarak diğer 2. sorumda kuşuma ayna alınca aynayı ilk yerinden söküyor kırıyor ve tutunacak yerlerini kemirerek kırıyor son haftalardır cok agresifleşti öneride bulunabilirmisiniz şimdiden teşekür ederim .

  • İsa Sarı 27 Nisan 2014 / 05:47

   Batuhan Bey merhaba. Daha önce elle ilgili kötü anıları olsa gerek. Benim tavsiyem, işaret parmağınızı kuşunuzun ayaklarına getirmeniz ve bu şekilde parmağınızı bir tünek gibi düşünmesini sağlatmanız. Bu şekilde denemeler yapın kafesin içinde.

 • Ferruh 26 Nisan 2014 / 18:06

  İsa bey iyi günler ben bir çift cennet papagani aldim tahminen 2 aylik falan eve getirdikten 2 gun sonra kafeslerini ayirdim erkek olana kardeşim dişisine de ben bakiyorum günün her saati otuyo susturmak mümkün deil cokda hareketli masallah yalniz bu aralar basinda kalin beyaz tüyler cikti yaslandi sanki bunlar ne olabilir sizce ve eşleştirmek iiçin ne kadar zamanki var daha şimdiden teşekkürler.

  • İsa Sarı 26 Nisan 2014 / 19:25

   Ferruh Bey, birbirlerinin sesini duyuyorlarsa karşılıklı yüksek sesle ötüşmeleri normaldir. Kafasında çıkan beyaz tüyler de bir süre sonra ya dökülür ya da kalınlaşıp normal tüy olur. Bence hareketlerini izleyin, birkaç hafta sonra aynı kafese alıp gözlemleyin. Eğer analabilirlerse ondan sonra aynı kafeste dursunlar.

 • ali 26 Nisan 2014 / 07:55

  kuşumuz kaşınıyo sürekli kafasını biyerlerde kaşıyo dün banyo etirdik tabi bikabın içine ılık azcık su koyduk öyle yıkandı kaşınması nasıl durcak? 2. kuşun kafesine parmağımı koydum mu kopartıyodu şimdi ise kaçıyo

  • İsa Sarı 26 Nisan 2014 / 08:31

   Kuşunuzda bit olabilir. Bence bir bit spreyi alıp kullanın. Kaçıyor olması size güvenmediği anlamına gelir. Güvenini kazanmaya çalışın.

 • selin 26 Nisan 2014 / 07:47

  kuşuma ad bulur musunuz?daha yeni de başının kısmı turuncu geeeeeeri kalanları yeşil

 • Funda BAHAR 25 Nisan 2014 / 23:43

  İsa bey 4 yıldır cennet papağanı besliyorum vet erkek demişti yılllardır öyle biliyordum ancak geçen hafta yumurtlayana kadar! çifti yok buna rağmen yine de yumurtladı! vet yanıldığını dişi olduğunu söyledi 2 gün arayla 2 yumurta yumurtladı son yumurtasını salı gecesi yumurtlamıstı o gunden beri yumurta yok arkası biraz şiş gibi yumurta olabilir diye kafesinde tutuyorum ama durmak istemiyor çok hareketli hala yumurta olabilir mi? 5 tane yumurtladıklarını okudum bir forumda daha yumurta gelir mi?

  • İsa Sarı 26 Nisan 2014 / 06:50

   Funda Hanım, her zaman dediğim gibi, cinsiyet tahmini çok zor. Yumurtaların devamı da gelebilir. Dikkatli olun ve gözlem yapın.

 • elif 25 Nisan 2014 / 18:33

  kuşum keyifsiz ismi daha bulamadım yemliğiini sürekli atıyo bıde son şu zamanlarda suluğu çok bis kokuyo kafesi için nasıl oyuncak önerir misiniz? bide kuşum yani cenet papağanım hasta olunca ne yapayım

  • İsa Sarı 25 Nisan 2014 / 18:52

   İlgilenmeye başlayın. Yavaş yavaş yanına doğru hareket edin ve onunla konuşun. Kafesine salıncak tavsiye ederim, ama aynasız olsun. Yemine ve suyuna vitamin alıp ekleyin bir de. Değişik yemler koyun ayrı kaplara.

 • ilker aybar 25 Nisan 2014 / 18:29

  1 haftadır kuşumuz neşesi kaçtı ve kafasını geri götürüp duruyo bide kuşun tırnakları çok uzun.

  • İsa Sarı 25 Nisan 2014 / 18:53

   Tırnaklarını siz de kesebilirsiniz, ama bilmiyorsanız bir petshopa götürün. Size de tavsiyem kafesine salıncak veya zil gibi oyuncaklar almanız.

 • admin 24 Nisan 2014 / 08:37

  İsa bey papağanım suluğunu değiştirirken ısırmaya çalışıyor ısırmadı ama ağzına açıyor yanına gittiğimde korkmuyor sizce bana alıştımı? Ben yusuf arda ağırtaş cennet papağanımın kafesine salıncak koymam doğrumu?

  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 09:44

   Evet, bu size alıştığını gösterir. Salıncak koysanız iyi olur bence, ama aynalı olmasın.

  • taner dürüst 24 Nisan 2014 / 21:56

   isa bey neden aynalı olmasın dediniz.benimde daha 5 gündür aldığım yavru sevda papağanım var.kafeste zilli ayna var çıkarayımmı?

  • İsa Sarı 25 Nisan 2014 / 07:42

   Ayna olunca sizinle ilgilenmez, devamlı kendisiyle (ya da hemcinsi sandığı yansımasıyla) ilgilenir. Ben çıkarmanızı tavsiye ederim.

  • zübeyde soylu 25 Nisan 2014 / 09:28

   isa bey benim yavrular 21 günlük oldular ama anneleri kanatlarının üst tarafını cizik cizik katanmş bakıyorum bişeyler yapıyor yavrulrda acı cekiyor sanırım ses cıkarıyor ne yapsam bilmiyorm ayırsam kendileri yiyebilirlermi ve ne yiyecek versem yavrulara ne yerler bilemedim sağoluun

  • İsa Sarı 25 Nisan 2014 / 09:34

   Zübeyda Hanım,
   Sayfanın altlarına doğru bir mesaj yazmıştım. Orada ne yapılması gerektiğini anlattım. Siz de ona göre yapabilirsiniz.

  • zübeyde soylu 25 Nisan 2014 / 13:28

   teşekürederim isa bey baktım ama sorumun cevabını bulamadım tam olarak

  • İsa Sarı 25 Nisan 2014 / 13:30

   Rica ederim Zübeyde Hanım. Demek istediğim, yavruları ayırın ve şırıngayla besleyin.

 • ömer orhan 23 Nisan 2014 / 23:02

  isa bey iki seftali yüzlü sevda papağanı satın aldık çitf gibi görünüyorlar.bana dişi erkek ayrımında yardımcı olurmusunuz?

  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 06:24

   Ömer Bey, şu görsel size yardımcı olacaktır:

  • ömer orhan 24 Nisan 2014 / 13:57
  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 13:58

   Ömer Bey, biri erkek biri dişi.

  • ömer orhan 24 Nisan 2014 / 14:24

   şimdiden teşekkürler isa bey peki yaşı hakkında nesöyleyebilirsiniz (bileziklerin rengi yeşil tabi doğru ise) yuva koymalı mıyım.

  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 16:13

   Yaşları 5-6 ay civarında görünüyor. Bence şimdiden yuva koymayın. Dişi, yumurtlamaya yakın etraftaki çöp kağıt gibi şeyleri bir yere dizmeye, bir şeyleri kemirmeye başlar. Bunu gördüğünüz zaman yuva takabilirsiniz.

  • ömer orhan 12 Mayıs 2014 / 16:30

   İsa bey bu ara sürekli ağız dalaşı yapıyorlar ve sürekli ses çıkarıyorlar kafeste ne varsa kemiriyolar yuva koydum dahada hareketli oldular ayrıca cinsiyetleri hakkında süpherim var ilk resimdeki sürekli diğerini kovalıyor
   http://hizliresim.com/p4W7Ya
   http://hizliresim.com/DXdL8v

  • İsa Sarı 13 Mayıs 2014 / 06:35

   İkisi de dişi olabilir Ömer Bey. Etrafı kemirmeleri ve yuva yapmak için malzeme toplamaları vs. yumurtlama dönemine girdiklerini gösterir.

  • ömer orhan 15 Mayıs 2014 / 19:59

   isa bir tahmin daha alabilirmiyim
   http://hizliresim.com/zR05rB

  • İsa Sarı 15 Mayıs 2014 / 20:30

   Kuşlarınız 6 aylık ile 1 yıllık arası görünüyor. Cinsiyetleri için de kuyruklarına bakmak gerekiyor.

 • Erdem DOĞAN 21 Nisan 2014 / 11:51

  İyi günler İsa Bey.
  Cumartesi günü bir sevda papağanı aldım. (Seftali türü) Satıcı daha ufak 3-4 aylık olduğunu söyledi ama ben çok da emin değilim. Söylediğine göre cennet papağanlarına göre boyut olarak biraz daha büyük olurlarmış. Cinsiyetine de erkek dedi ama sanki bana dişi gibi geliyor. Çektiğim fotoğraf çok belirgin değil, daha netini akşam eve gidince yüklerim.
  Öğrenmek istediklerim ise eğer anlayabiliyorsanız cinsiyeti ve ne kadarlık olduğu.

  Bir diğer konu da daha çok yeni olmasından dolayı sanırım fazla yabani. Üzülerek söylüyorum bir kaç sitede hemen eğitime alınması gerektiğini okudum ve o yüzden kafesin önünde el tutma ve kafese el sokma işlemlerini gerçekleştirdim ama fazla bir gelişme gösteremedim. Sizin sayfanızda okuduklarıma bakarak da bunun çok erken ve yanlış bir uygulama olduğunu farkettim. Sizce bundan sonra yapmam gerekenler ne olmalı. Nasıl bir yol izlemeliyim. Fazla aceleci davrandım sanırım :(
  Yorumlarınızı bekliyorum.
  Saygılar . . .

  Fotoğraf: http://i.hizliresim.com/7mbv8L.jpg

  • İsa Sarı 21 Nisan 2014 / 15:02

   Erdam Bey merhaba,
   Cennet papağanları muhabbet kuşlarına ya da sultan papağanlarına göre maalesef çok yabaniler. Bu fotoğraftan net bir yorum yapamayacağım, ön yüzünden özellikle gaga ve burun tarafından net bir fotoğraf çekebilirseniz daha iyi olur.

   Sizden ürkmemesi ve size alışması için ilk etapta yanına çok az yaklaşın. Sadece yemini suyunu ve kafesin altını değiştirmek için gidin ve bunları da çok yavaş hareketlerle yapın. Ondan sonra, siz yanına yaklaştığınızda kaçmamaya başlayacaktır. Sonrasında kafesin için elinizi yavaşça sokup işaret parmağınıza tünemesini sağlayın.

  • İsa Sarı 22 Nisan 2014 / 08:00

   Erdem Bey,
   Cinsiyeti erkek ve yaşı da 6-7 aylık gibi görünüyor. Her zaman dediğim gibi, papağanlarda yaş ve cinsiyet tespiti o kadar zor ki... 1 yaşını aşmamış şu anda. Bence rahatlıkla kendinize alıştırabilirsiniz :)

  • Erdem DOĞAN 22 Nisan 2014 / 11:13

   İsa Bey başka bir petshopta daha 2 aylık ya olmuş ya da olmamış (ısırmayı dahi bilmeyen) cennetler vardı. Sizce bunu geri verip onlardan alsam daha mı iyi olur?
   Bunu mecburen bir kere elime aldım ve aldığıma pişman oldum doğrusu.Elimi kanatacak kadar ısırdı :) Alışma süresi ve yapılması gerekenlerden emin olamadığım için daha küçüklerle daha rahat ederim gibi geliyor. Bir yandan da ona haksızlık etmek istemiyorum. Kısmeti benmişim diyorum.
   Alışma süresini hızlandırabilecek bir şey var mı acaba?

  • İsa Sarı 22 Nisan 2014 / 15:41

   Tabii, bence öyle yapmanız daha iyi olur. Cennet papağanlarının gagaları çok kuvvetlidir, benim ellerimi de yara bere etmişti ilk zamanlarda :) Daha küçük yaşta bir papağan alırsanız daha rahat edersiniz tabii... Yine de karar sizin ama, içiniz rahat etmeyecekse, var olan papağanınızı eğitmeyi deneyebilirsiniz. Maalesef bu süreci hızlandırmak sadece aç bırakmakla mümkün, ama o da ne kadar insancıl olur, bilemem...

 • vahit sönmez 20 Nisan 2014 / 21:23

  Merhaba İsa bey. Elemanla bu gün tanıştık.
  Yavru diye aldım ama bir değerlendirme yaparmısınız?
  Şu an geçici bir kafeste, sincabımı doğaya kavuşturduktan sonra onun kafesine taşımayı düşünüyorum. Çok geniş bir kafesin insana alışmasına negatif bir etkisi olurmu?
  http://hizliresim.com/VpLABZ

  • İsa Sarı 21 Nisan 2014 / 07:01

   Merhaba Vahit Bey,
   Papağanınız üç aydan daha büyük, çünkü gagası tamamen kırmızılaşmış, burun delikleri belli değil ve gagasının üzerindeki şerit beyaz. Yavrularda burun delikleri bellidir ve gagası kırmızı değil, biraz kahverengimsidir. Ama 6-7 aydan büyük olduğunu da sanmıyorum. Sabır ve iyi bir eğitimle kendinize alıştırabilirsiniz. Çok geniş kafes bence daha da iyi olur, kendisini rahat hisseder onun içinde. İnsan gibi düşünün, bir hapishane hücresinde mi daha rahat edersiniz, yoksa daha büyük bir mekanda mı?

 • Selçuk Koray Kaya 20 Nisan 2014 / 00:21

  Merhaba isa bey bende sevda papağanı var sürekli kur yapiyor ve artı benle ilgilenmek istiyor benim elime tepki veriyor bana candan davraniyor fakat benim elime alismasi için ne yapmam gerekiyor cevabiniz simdiden tşkler.

  • İsa Sarı 20 Nisan 2014 / 15:57

   Merhaba Selçuk Bey,
   Elinize alışması için kafesin içine işaret parmağınızı yavaşça sokun ve ayaklarına uzatın. Yani bir bakıma parmağınıza tünemesi lazım ilk başta. Bunun için çabalamanızı tavsiye ederim. Bir diğer yöntem de (bunu etik bulmuyırum ama) bir müddet aç bırakıp elinizle beslemenizdir. Gerisi gelecektir zaten.

 • setenay yalçın 19 Nisan 2014 / 13:24

  benim 1 dişi bide erkekğim var ama 4 aydır alışamadım ilk erkeği almıştım o biraz alışmıştı ama ikisi beraber çok korkak napabilirim

  • İsa Sarı 19 Nisan 2014 / 13:35

   Keşke birisi tamamen alıştıktan sonra diğerini alsaydınız. Birlikteyken insana çok nadir alışırlar, ama ikisi birbirine alışmışsa ayırmayın. Yavruları olunca onları kendinize alıştırırsınız.

 • yusuf arda ağırtaş 19 Nisan 2014 / 08:20

  isa bey efe adını verdiğim cennet papağanım aşırı yemek yiyor 1 günde kuşlar için hazırlanan krakeri silip süpürüyor kuşum zayıf görünmesine ramen çok yiyor

  • İsa Sarı 19 Nisan 2014 / 09:07

   Yusuf Bey,
   Yemesinde bir sakınca yok, ama kraker yerine papağan yemi verirseniz daha iyi olur.

 • yusuf arda ağırtaş 17 Nisan 2014 / 19:39

  bu fotoyu yeni çektim kaç yaşında önceki foto önceden çekildi http://hizliresim.com/ZNLpOZ

  • İsa Sarı 18 Nisan 2014 / 07:54

   Yusuf Bey fotoğraf biraz bulanık, ama papağanınız en az 1 yaş civarında.

 • Çağla 16 Nisan 2014 / 15:42

  Merhaba
  Yeni bir cennet papağını aldım ilki ölmüştü malesef
  bunu alırken sakin diye aldım ama masallahı var baya bir aktif. kendisi şuan 10 gündür bizimle. alırken baya bir araştırdım yawru bulamayınca biraz daha büyük aldım. ölen papağanım 8 aydan büyüktü bu ise daha küçük 5 aylık vardırdiye düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim. çalıştığımdan dolayı iş cıkışı ilgileniorum onunla, gündüzleri annem. akşamları pek ötmüyor dolayısıyla bende meraktan gündüzlden arıyor soruyorum ötüyor mu ne yapıyor diye. depresyona girmesinden korkuyorum malum hassaslar ve bir o kadar da çok zekiler. bana alışması için kanatlarını kırpmak istiyorum cunku onu alırken kafeste oradan oraya uçuyor. yavaştan alıştığı için kendisini direk yere atıyor arada:) sesi kısılmış gibi geliyor bana ya da öyle geliyor bana. şimdi okuduğum yerlerden kuş hemen sahibine alışmış beraber sofradan yemek yiyebiliyor elinde yemek yiyor vs vs. bu kuşların alışma süreci normallerden daha zor olduğu için bu kadar çabuk bir şey beklemiyorum acıkcası; fakat eve geldiğimde kuşu kafesinden alıypr konuşuyor öpüyorum gagasından. ilk başta bi kaç kere ısırıyordu fena halde şimdi ise acıtmıyor. bir ay süresince kafesinden çıkarmamam gerekiyor tırnaklarını kesmememi kanatlarını kırpmamam gerekiyor diyor bir çok yer ama bir ay da biraz fazla gibi değil mi? istediğim şimdiden tırnaklarını kesip kafes üstü çıkması biraz kendi çapında gezmesi ve işte benimyanımda durmasını vs. şimdi böyle uçmayı alıştıktan sonra da kırparsam kanatlarını daha çok zorluk yaşamaz mı diye düşünüyorum. bana alıştıktan sonra da kendisine bir eş almak istiyorum. bir de bazen deli gibi kafesindekş tellerin arasından gagasını uzatıyor kaşıyor sanki çıkmak istiyormuşsuna. daha yeni gaga taşı aldım gitti üzerine oturdu =) şimdi değiştirdim yerini napacak bilmiyorum kendi yaptığım renkli salıncak var ve en üste ve ortalarda olmak üzere iki tünek koydum. ilgin. yanı şu ki yemeğini yiyor mu yoksa yemiyor mu pek anlamıyorum ama mamasını hep yere savuruyor. gagasını da kısaltmak gerek mi onu da bilmiyorum. eğer ki fotoğrafı yükleyebilirsem yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • İsa Sarı 17 Nisan 2014 / 06:33

   Çağla Hanım, ne olursa olsun kanatlarını kesmeyin. Buna hakkınız olmadığını düşünüyorum. Ama gagasını ve tırnaklarını kısaltabilirsiniz tabii. Gagasını da bir tırnak gibi düşünün. Fotoğraf yüklerseniz daha iyi yardımcı olurum.

  • Çağla 17 Nisan 2014 / 20:59

   http://i.hizliresim.com/rLga9a.jpg
   http://i.hizliresim.com/LPpX30.jpg
   Biri yakından biri de uyumaya yakın fotoğrafı.

  • İsa Sarı 18 Nisan 2014 / 07:53

   Evet, gagası biraz uzamış Çağla Hanım. Sivri kısmından biraz kesebilirsiniz, ama nasıl kesileceğini bilmiyorsanız bence bir Petshop'a götürün.

  • Çağla 18 Nisan 2014 / 09:19

   Bilmiyor değilim ama iyi bilen birine gitmek daha doğru olur.
   peki sizce kaç yaşında? fotoğraftan dolayı renkleri biraz canlı duruyor ama tam rengini almamış. ayrıca alışması için ne tafsiye edersiniz?

  • İsa Sarı 18 Nisan 2014 / 09:49

   Ayaklarına ve gagasına baktığımda, yaşının 6 ay ile 1 yıl arasında olabileceğini tahmin ediyorum. Alışması için ilk bir ay kendi haline bırakın, Devamlı yanınızda, ama size uzak bir köşede dursun. Bu bir ayın sonunda kafesin içine elinizi yavaş yavaş sokup ayaklarına dokunmaya başlayın. Pek tavsiye etmiyorum, ama sadece sabah ve akşamları elinizle beslemek de size daha çabuk alışmasını sağlar.

 • ELİF GİRGİN 12 Nisan 2014 / 17:04

  beir erkek bir dişi cennet papağanım var, yumutlarını yiyorlar , hangisi yşyor bilmiyorum ama 2 ay öncede 5 tane yumurtladı 4 ünü yedi biri duruyor..şimdi yine yumurtlamaya başladı ama yine yiyorlar..bilgilendirirseniz sevinirim...

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 19:20

   Elif Hanım,
   Önce erkeği ayırın. Bu sayede hangisinin yediğini anlayabilirsiniz. Eğer her ikisi de yiyorsa kendinizin elle beslemeniz gerekir.

 • yusuf arda ağırtaş 12 Nisan 2014 / 07:39

  isa bey kuşum burda yaşı kaç http://hizliresim.com/6R6307

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 10:20

   Yusuf Bey,
   5 aylıktan daha büyük gibi görünüyor, çünkü gagasının etrafındaki şerit belirginleşmiş.

 • cihan kocak 11 Nisan 2014 / 16:48

  sLm Isa Bey su benim yeni aldigim kusumun yasi hakkinda bi tahmin yapabilirmisiniz 2 adet resim ekliyorum simdiden Tskler.
  http://i.hizliresim.com/aqB8Qg.jpg
  http://i.hizliresim.com/aqB8Qg.jpg

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 06:29

   Cihan Bey,
   1 yaş civarında görünüyor papağanınız, yani yavru değil. Gagasının üstündeki bant beyazlaşmış ve ayaklarındaki detaylar da kaybolmuş. Kuyruğuna bakarak da erkek olduğunu söyleyebilirim.

 • esra 10 Nisan 2014 / 18:06

  merhablar isa bey. kuşum banyodan sonra su gibi kaka yapıyor hiç katı yok saf su gibi sizce neden?

  • İsa Sarı 11 Nisan 2014 / 06:13

   Esra Hanım merhaba,
   Kuşunuz büyük ihtimalle çok su yutuyor veya su soğuk olduğu için üşütmüş olabilir. Suyun sıcaklığını biraz daha artırın ve miktarını düşürün.

 • muharrem 8 Nisan 2014 / 22:29

  isa bey merhaba
  kuşlarımız 6aydır birlikte 11 yumurta oldu ama hepsi boş çıktı erkek kur yapıo birbirlerine çok yakınlar yemleri birbirinin agzından yiyorlar tüğlerine düzeltip birbirine dokonmadan uyumuyorlar ama üstünde görmedim hiç
  asıl sorun yumurta varken erkek yuvaya girdiginde dişi çok saldırgan 2 seferdir erkegin gagasının üstünü kanatıyor yuva dışında yine yanyanalar ama hep ayırmak isyemiyorum ama erkegede yazık artık
  yumurtalar boş olduguna emin olunca yuvayı alıyorum kavga kesiliyor ne yapmalıyım eşleri ayırmakmı en doğru çözüm

  • İsa Sarı 9 Nisan 2014 / 07:24

   Merhaba Muharrem Bey,
   Yumurtanın yanında dişinin saldırgan olması oldukça normal. Bence yumurta varken erkeği ayrı bir kafese alın belli bir süreliğine. Bu noktada, dediğiniz gibi bir süreliğine ayırmak en doğru çözüm.

  • zübeyde soylu 10 Nisan 2014 / 10:17

   isa bey berhaba dişi beş murta yapmıştı ikitanesi cıktı tam bi hafta oldu bugün öbürleri duruyor cıkarmı acaba bide anne cok zayıfladı yavrulara beslediği icin erkekden ayırmıştm oda bakamıyor dişiye ek yiyecek olarak ne verebilirm sağol

  • İsa Sarı 10 Nisan 2014 / 11:15

   Zübeyde Hanım merhaba,
   Dişiye vitamin ağırlıklı yem vermenizi tavsiye ederim. Diğer yumurtalar için de bir hafta kadar daha beklemenizi öneririm.

 • zübeyde soylu 4 Nisan 2014 / 09:29

  benim 1 cift cennet papağanım var 5 yumurta yaptı 2 tanesi cıktı ama erkekle yuvada kavga ediyorlar bende erkeği cıkardım bununzararı olurmu yavrulara veya dişiye dişi kıskandı ısırıyor yuvad dişi bakabilirmi yavrulara bide nasıl yiyecek verebilirim 3 günlük yavrular bişey olacak diye korkuyorm basacak anne diye yiyecek olarak ne önerirsinz yardımcı olursanz sevinirm teşekürler

  • İsa Sarı 4 Nisan 2014 / 11:28

   Zübeyde Hanım,
   Erkeği ayırmanız iyi olmuş. Dişi de yavrulara ve yumurtalara saldırıyorsa, onu da ayırmanız gerekli. Elle, şırınganın ucuna ufak bir hortum takarak beslemeniz gerekli. Nasıl bir mama karışımı hazırlanacağını önceki yorumlarımda anlatmıştım, oraya bakabilirsiniz.

  • zübeyde soylu 4 Nisan 2014 / 22:33

   sağolun yok dişi bakıyor şu an yavrulara hatta yavru ses cıkarıyor baktım bişeymi oldudiye ters dönmüş annede ağzından yavrunun ağzına yiyecek veriyor muhteşem ya yeterlimidir ennenin bakması bu şekil yavru ses cıkarıyor arada acaba acıkıyormu unun icin yapıyor bazende ters dönüyor ondandamı olabilir bilemedim ne yapsan teşekürler

  • İsa Sarı 5 Nisan 2014 / 02:09

   Annenin beslemesi yeterlidir. Şu anlık bir sorun görünmüyor. Yavrunun ses çıkarması da normal, hatta onun sağlıklı olduğunu gösterir. Hiçbir sorun görünmüyor, ama dediğim gibi, siz sık sık kontrol edin bir sorun var mı diye...

 • Koray zorlu 1 Nisan 2014 / 06:01

  isa bey pakistan papağanı aldım ve sürekli ne zaman yaklaşsam kafese tırmanmaya başlıyor ne yapmam gerek ?

  • İsa Sarı 1 Nisan 2014 / 06:20

   Sizin bulunduğunuz taraftan uzaktaki tellere mi tırmanmaya çalışıyor, yoksa size doğru mu? Büyük ihtimalle uzağa tırmanmaya çalışıyordur, bu da onun daha sizden korktuğunu gösterir. İlk birkaç hafta sadece uzaktan bakın eğer böyleyse, mümkün olduğunca yaklaşmayın veya çok yavaş yaklaşın kafesine. Daha sonra anlayacaktır sizin birtehdit olmadığınızı.

 • durukan 31 Mart 2014 / 13:22

  isa bey ben cennet papağanı aldım aldığım adam kendisi 1 yıl beslemiş İNSANA ALIŞKIN VE BİR YAŞINDA ama ısırıyor elimi kafesin herhangi bir yere koyduğumda oraya saldırıyor bir haftadır bizim evde daha hiç dışarı çıkarmadım çünkü korkuyorum ısırıyor bana alışması için ne yapmalıyım
  ne zaman beni ısırmayı bırakır acaba

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 13:30

   Kafesin içindeyken ısırır, çünkü o onun özel mekanı. Birinin sizin evinize zorla girmek istemesi gibi düşünün. Dışarı çıkardığınızda, eğer dediğiniz gibi ele alışkınsa, ısırmayacaktır.

 • yusuf arda ağırtaş 31 Mart 2014 / 13:07

  isa bey ben kuşumun yaşını sormak istiyorum.fotosunu nerden yollucam

 • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 09:42

  isa bey cennet papağanı kuş dilinden anlarmı.konuştum onla anlıyo gibi ama tesadüf olabilir diye düşünüyorum.ısırmaya çalışırken''begenigi ıgısırmaga'' deyince ısırmıyor.birde insanlar konuşunca ötmeye başlıyor bizde üstünü örtüyoruz sizce bu doğrumu???

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 10:12

   Gürültülü ortamlarda tüm kuşlar ötmeye başlar. Bu onların rahatsız olduğunu gösterir çoğu zaman, özellikle cak cak cak şeklinde öterlerse. Bence sizinki tamamen tesadüf olmuş. Aslında kuş dili diye bir şey yok, sadece kendi aralarında belli seslerle anlaşıyorlar :)

 • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 08:41

  merhaba isa bey ben yazın jako papağağan almayı düşünüyorum.ama onanasıl bakabilirim bilmiyorum.nasıl bakacağımı söylermisiniz internete baktım en iyi bu kuş konuşur ve bakımı zormuş doğrumu bu?

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 08:55

   Jakolar hakkında pek fazla bilgim yok Yusuf Bey, ama oldukça geniş bir kafes ve bol miktarda yem gerekecek ilk başta. Ayrıca etrafa çok toz saçtıklarını da biliyorum. Vitamin eksikliğine karşı çok dirençsizler ve zaman zaman tüylerini yolma gibi depresyon belirtileri gösterebilirler. Çok özen isteyen bir tür kısacası.

  • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 09:36

   sağolun isa bey

  • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 09:46

   jako almayacağım hem çok pahalı hemde sorunları çokmuş yanı eş alamam yalnız kalmasın diye ev köpeği alacağım

 • Yusuf Arda Ağırtaş 30 Mart 2014 / 20:49

  cennet papağanınız var çıkardığında girmezse yavaşça kafesin kapağını açıp ona dibine sokun tellere gidecektir cennet kuşları oyuncudur kapağın teline çıkınca hafifçe kapatın ve girer ilk çıkardığımda sokamadım ve bu yöntemi denedim ve korkmadan girdi.eğer yakalamaya çalışırsanız sizden kaçmaya başlar ve korkar size yaklaşmaz.

 • Yusuf Arda Ağırtaş 30 Mart 2014 / 20:36

  papağan cinsiyet tahhmini yaparken tavırlarına bakın eğer saldırır hırçın,kıskanç ise dişi olma olasılığı yüksektir.sorum şu 3 hafta önce petshoptan kuş aldımyanıma yaklamıyor elime konmuyor petshopçu bana (insana en yakın tür cennet papağanıdır dedi) ama elime hiç gelmiyor sizce neden olabilir?

  • İsa Sarı 31 Mart 2014 / 07:19

   Yusuf Bey katkınız için teşekkürler... Satıcı böyle yaparak yalan söylemiş. İnsana en yakın tür cennet papağanı olamaz kesinlikle. Ben hem cennet papağanı hem sultan papağanı hem de muhabbet kuşu yetişirdim, ama en yabani olanı cennet papağanıydı. Genel kanı da böyle zaten.

 • sude erdem 28 Mart 2014 / 19:46

  peki bu cennet papağanlarının cinsi nasıl belli oluyor'''''benim kuşlarım 4 aylık ve çok kavga ediyorlar bunun sebebi ne olabilir öğrenebilirmiyim teşekkür derim 😀 😛

  • İsa Sarı 29 Mart 2014 / 08:45

   Cinsiyetlerini öğrenmek mümkün değil, ama kanatlarının ve ayaklarının şekline bakarak cinsiyet tahmini yapanlar var. Eğer anlaşamıyorlarsa bence ayırın onları.

  • Yusuf Arda Ağırtaş 31 Mart 2014 / 08:47

   eğer 2side erkekse kavga edebilirler.1ini kafesten çıkarın.ama asla aynı kafeste olmasınlar birbirlerini öldürebilirler

 • Serdar Ekinci 26 Mart 2014 / 19:45

  İyi günler...Benim bir dişi (sevda) bir de erkek(cennet) kuşlarım var Bunlar çiftleştiler şuan 4 tane yumurtaları var. Müdahele etmem gereken birşey var mı? mesela erkeği yumurtalardan uzak tutmak gibi? ya da kuşları mamayla beslemem lazım mı? Yardımcı olursanız sevinirim (Doğal hallerine mi bırakmak lazım?)

  • İsa Sarı 27 Mart 2014 / 08:20

   Serdar Bey,
   Şimdilik kendi hallerine bırakabilirsiniz. Ama iyi gözlemleyin. Eğer anne yavruları beslemezse sizin beslemeniz gerekir. Erkek papağan yavrulara karşı saldırgan olursa, bu kez de onu ayırmanız gerekir. Dediğim gibi, çok sık gözlemleyin ve duruma göre müdahale edin. Bir de, yumurtalara ve yavrulara asla dokunmayın.

 • Figen 19 Mart 2014 / 21:06

  Merhaba benim ask kuslarim var cift.. Love birds.. yumurta yaptilar bir tane.. baby kus gelince onu siringa ile beslemem gerekirse.. ne verecegim ben ona? nasil bir karisim? Tesekkurler

  • İsa Sarı 20 Mart 2014 / 09:00

   Merhaba Figen Hanım,
   Tahıllı bebek maması, sarı mısır unu, pirinç unu ve havuçu iyice ezip sıcak suyla haşladıktan sonra karıştırıyorsunuz. Bebek maması gibi bir karışım ortaya çıkacak. Bunu verebilirsiniz.

 • mehtap yasav 17 Mart 2014 / 20:32

  merhaba benim cennet papaganlarım var 7 gün arayla 2 yumurta yaptı 3.sunu beklıyorum inşallah ama ustunde fazla yatmıyor neden acaba arkadaşlar

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 23:23

   Merhaba Mehtap Hanım,
   İhtiyaç olduğu kadar yumurtayla ilgilenirler. Esas olan yavrular doğduktan sonra ilgilenmeleridir. Eğer o zaman ilgilenmezlerse, yavruları elle beslemeniz gerekecektir.

  • çiko 19 Mart 2014 / 15:14

   güvenini kazanmak için ne yapmalıyım

  • İsa Sarı 19 Mart 2014 / 15:52

   Sizi bir tehdit ya da saldırgan olarak algılamasın. Kafesine bile yaklaşırken yavaş yavaş ve sevecen bir şekilde yaklaşın. Açıkçası pek de ahlaki olmayacak, ama yemliğini çıkarıp bir gün sonra elinizle besleyin. En iyi yöntem budur, ama tabii bu lez de kuşçağıza eziyet etmiş, onu aç bırakmış olacaksınız.

 • çiko 17 Mart 2014 / 18:18

  isa bey ben cennet papağını aldım alalı tam 32 gün oldu kafesinden çıkıyo kapısını açınca istediği zaman da giriyo ama bna alışmadı kafesin içine elimi soktuğumda kendini çekiyor ne yapmam lazım bna alışırmı ??

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 18:49

   Kaç yaşında olduğunu biliyor musunuz? Eğer belli bir yaşın üzerindeyse size alışması çok zor olur.

  • çiko 18 Mart 2014 / 13:14

   petshop satcısı daha yavru dedi

  • İsa Sarı 18 Mart 2014 / 14:20

   Satıcılar bu konuda maalesef yanıltıcı olabiliyorlar. Bir fotoğraf gönderme ihtimaliniz var mı?

  • çiko 18 Mart 2014 / 22:15

   bu gün kafeste yakalayıp elime aldım sonra dışarı yere bırakınca elime geldi ama uçtuktan sonra yanına gidince kaçti nedeni ne olabilir ??

  • İsa Sarı 19 Mart 2014 / 06:42

   Kafesten çıkınca kısa süreli bir şaşkınlık yaşamış anlaşılan, ama bu bile iyiye işaret. Şu anlık kafes içinde sevmeye çalışın, ama çok çok ağır hareket ettirin ellerinizi kafes içinde ve eliniz kuşunuzun ayaklarının seviyesinde olacak şekilde yaklaşın. Doğrudan başını ya da sırtını okşamak isterseniz olmaz.

  • çiko 20 Mart 2014 / 19:29

   isa bey papağan kafesteyken önceden elime alamıyordum kaçıyordu şimdi geliyo ama bi sorun var elime alıyorum tam kafesin kapısına getiriyorum dışarı çıkarıcam bnden kaçıyor tüneğine atlıyor ne yapmalıyım

  • İsa Sarı 20 Mart 2014 / 19:52

   Kafeste kendisini güvende hissediyor. Dışarı çıkmanın tadını alamamış daha, dışarıya karşı güvensiz. Bence kendisi çıksın ilk başta, dışarıya alışsın ondan sonra kafesin kapısı açıldığı anda dışarı çıkmaya çalışacaktır.

  • çiko 20 Mart 2014 / 21:17

   bnde aynalı salıncak var onu şimdi mi takim yoksa ilerliyen aylarda mı hangisini yaparsam bna alışması açısından iyi olurr

  • İsa Sarı 21 Mart 2014 / 06:52

   Onu takmamanız papağanınızın size alışması açısından daha iyi olur bence. Şimdilik takmayın.

  • çiko 21 Mart 2014 / 18:00

   isa bey bide kuşum sessiz ötmüyorr nedeni ne olabilir sadece dışardaki kuşların sesini duyunca ötüyor ne yapmalıyımm ??

  • İsa Sarı 21 Mart 2014 / 20:55

   Ortam sessizse çok ötmez. Kuşlar genelde gürültülü ortamlarda ya da başka kuşların sesini duyduğunda öter. Korkacak bir şey yok yani.

  • çiko 24 Mart 2014 / 19:41

   isa bey bu papağanlar kaç kelime konuşabiliyor küçüklükten eğitirsek konuşturmak için ne yapmalıyım ?

  • İsa Sarı 25 Mart 2014 / 08:45

   En fazla bir iki kelime konuşabilirler, o da belli belirsiz olur. Cennet papağanlarının konuşma yeteneği yok gibidir maalesef.

 • fatih salman 17 Mart 2014 / 15:47

  selam bende bir cennet papağanı aldım ama cinsiyetini bilmiyorum sürekli bana kur gibi haraketler yapıyor nedendir sizce.

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 18:49

   Kur gibi hareketler yapması onun büyük ihtimalle erkek olduğuna ve çiftleşme dönemine girdiğine işaret eder.

 • sude erdem 15 Mart 2014 / 21:21

  cennet papağanı yavrusu ne yer yardımcı olabilirmisiniz?????

  • İsa Sarı 16 Mart 2014 / 07:12

   Eğer yem kırmaya başlamış ise normal yem yiyebilir, ama başlamamışsa annesinin beslemesi veya sizin şırınga yardımıyla beslemeniz gerekir.

 • mehmet şen 13 Mart 2014 / 19:16

  isa bey cennet papağanımı gündüz oturduğumuz odada tutuyorum akşam ise karanlık bir odaya alıyorum sizce bu doğrumu.

  • İsa Sarı 13 Mart 2014 / 20:10

   Mehmet Bey,
   En doğrusunu yapıyorsunuz. Karanlık odaya almadan lamba altında bir saat kadar sizinle durmasında da bir sakınca yok. Böylece yavaş yavaş ev ortamına da alışmış olur.

 • berkay 12 Mart 2014 / 23:07

  isa bey ben papağınımı yeni aldıım uyuması için nası bir ortam gereklidir her yer tamamen karanlık olmalımıdır

  • İsa Sarı 13 Mart 2014 / 06:12

   Tabii ki. Karanlık ve bunun yanı sıra sessiz olmalı. Ayrıca kuşlar hava kararınca uyumaya başlarlar. Gecenin yarısına kadar sizinle birlikte salonda durması ona işkence olacaktır. Benim tavsiyem hava kararınca onu karanlık ve sessiz bir odaya alın. Hiç olmazsa saat 10 civarlarında. Aksi halde bir strese girecektir.

  • berkay 13 Mart 2014 / 22:21

   Tekrar merhabalar. Benim kuşum akşam karanlıkta uyuyamıyor gece lambaları kapattığımızda veya başka bir odaya aldığımda tellere çıkıyor ve orada uyumaya çalışıyor . peki bu olurmu yoksa alışamadığından mıdır

  • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 08:30

   Merhaba Berkay Bey,
   Kuşlarda bu normaldir. Benim muhabbet kuşlarım da aynısı yapıyordu. Kendilerini öyle rahat hissediyorlar. Ortama iyice alıştıktan sonra tünekte uyumaya da başlayabilirler. Korkacak bir şey yok yani.

  • berkay 14 Mart 2014 / 10:04

   teşekkürler sağolun.

 • samed çoban 11 Mart 2014 / 00:43

  Merhabalar isa bey ben 1bucuk sene once yeşil cennet papagani
  aldim bize baya alisti hatta konusturdum 5kelime soyleyebiliyor
  Biz hep erkek zannediyoduk ama 2 ay önce kendiliginden yumurtladi
  dişi olduğunu o zaman öğrendik gecen hafta beyaz gagali olanindan
  bi eş aldim erkek mavi olanları varya ondan aldım işte ama aldığım
  kuş daha 50 günlük yavru dişi olanın yanına koyayim dedim dövdü zor aldim
  elinden ikisini saldigim zaman pek bisey yok ama yavru olan yanina geldiginde
  kovaliyo bugünde yavruluk aldim ama Velhasıl kelam ben bunlari birbirine nasil
  alistircam ne yapmam gerekiyo yardiminiza ihtiyacim var suan ikiside ayri
  kafeslerde disinin yanina koyamiyorum bişey yapar diye cevabınızı bekliyorum simdiden
  Teşekkürler. .....

  • İsa Sarı 11 Mart 2014 / 09:18

   Merhaba Samed Bey,
   Çok şanslısınız gerçekten. Hem yumurta hem de konuşturma bakımından. Dişiler yumurtlamadan sonra erkeklerine genellikle saldırırlar. Bence alacağınız erkek dişiden büyük olmalı. Bir de tavsiyem, ilk başta ayrı kafeslere koyun, zaten siz de öyle yapmışsınız. Birbirlerini sadece görsünler. Birkaç ay sonra aynı kafese alın, ama erkeğin yaşı biraz daha büyük olsa daha iyi olurmuş...

 • Mehmet Berkay şen 10 Mart 2014 / 16:06

  isa bey cennet papağanımı günlük kaç saat veya dakika salmalıyım bide kafese katmak için epey uğraşıyorum kafese biraz zaman geçince kedi girermi

  • İsa Sarı 10 Mart 2014 / 16:08

   Mehmet Bey,
   İlk 1 ay hiç dışarı çıkarmayın. Ondan sonra da günde yarım saat ile bir saat arasında salabilirsiniz. Acıkınca ve yem aramaya başlayınca kendisi kafese ne yapıp edip girer, bir yolunu bulur yani.

 • eren bir 9 Mart 2014 / 16:06

  isa bey erkek cennet papaganım var ve 1-2 yasında ve yanlızlık çekiyor ve es istiyor . es aldım ve aynı kafese koydum sizce dogrumu

  • İsa Sarı 9 Mart 2014 / 17:00

   Eren Bey,
   Eğer anlaşıyor ve birbirlerine yaklaşıyorlarsa bir sorun yoktur.

 • ayşebuse erol 9 Mart 2014 / 12:03

  isa bey cennet papağanı sahibine bağlı mıdır

  • İsa Sarı 9 Mart 2014 / 12:42

   Çok iyi eğitrseniz bağlıdırlar, ama muhabbet kuşu kadar insan canlısı değiller ne yazık ki.

 • berkay şen 9 Mart 2014 / 10:24

  isa bey benim cennet papağanım benden korkuyor arkadaşım bana karanlıkta elime alıp sevmemi söyledi ama papağanım elime alınca ısırıyor o yüzden elime alamıyorum sadece elimi kafese sokup papağanımın sırtını seviyorum. biraz da olsa faydası oldu ama bana iyice alışıp saldığımda bana gelmesini benden korkmamasını istiyorum.bunun için ne yapmalıyım .bana bilgi verir misiniz lütfen.

  • İsa Sarı 9 Mart 2014 / 12:44

   Berkay Bey,
   Sırtını sevdirmesi bile iyiye işaret. Cennet papağanları insana zor alışır. Birkaç hafta daha sadece kafesin içinde sevmeye devam edin. Karanlıkta tutmaya çalışmayın, normalden daha fazla korkacaktır. Bu işler zaman ve sabır gerektiriyor maalesef.

 • ebrar kaplan 5 Mart 2014 / 21:38

  Merhaba İsa Bey biz bir buçuk iki sene önce bir cenlet papağanı aldık bizimle çok samimi ama babamla hiç deyil babam ona birşey söyledigi zaman gerçek insan gibi cevap veriyor bize kendini sevdiriyo ama babama deyil babamda bu durumdan rahasız boğazında birşay takıldıgı zaman veya çok yedigi zaman kafasını salıyor ayagı ile kafasını kaşıyor o zaman ne yapmalıyız genellikle sevdiriyo yanlışmı yapıyoruz acama bide dışarı bıraksakmı bırakmasakmı kararsısız kaşar deye korkuyoruz kaçma oyları varmı acaba bide çekiedek ömrünü kısatırmış doğrumu biz yanından ayrıldıgımız zaman çopk bağarıyor annemin başka işlerle ilgilenmesini hiç istemiyor annem bi iş yaptıgı zaman hemen elini ısırıyor .

  • İsa Sarı 6 Mart 2014 / 08:19

   Merhaba Ebrar Bey,
   Babanızdan çekiniyor, büyük ihtimalle onunla kötü bir anısı var. Bir de dışarı çıkarmayı deneyin. Bakalım size mi gelecek, babanıza mı yoksa hiç kimseye gelmeyip en yüksek noktaya mı uçacak. Papağanlar zaman zaman yediklerinden dolayı hıçkırık tarzı şeyler yapabilirler. Çekirdekten zarar gelmez, ama yine de az vermenizde fayda var.

  • ebrar kaplan 6 Mart 2014 / 13:08

   dışarı derken sokağa evin içinde gayet serberst evin insanından bir
   farkı yok çok bilmiş hatta kardeşimi annemden kıskanıyor sadece babama sevdirmiyor ama özledigini belli ediyor öpüyo biz yanından
   ayrılıncada kızıyor ayrıca kursagına biriktirip agzına getiripgeri
   yutuyor oesnadada bizim sevmemiz için zorluyor

 • mehmet şen 5 Mart 2014 / 16:10

  benim cennet papağanım biraz karanlık bir odada o oda pek ışık görmüyor aydınlık bir odayamı alayım yoksa karanlık odada durmasının zararı olur mu ? birde kuşuma günlük bakımını nasıl yapmalıyım bilgi verir misiniz lütfen.

  • İsa Sarı 5 Mart 2014 / 17:10

   Mehmet Bey,
   Işık alan bir odaya koymanız papağanınızın daha aktif ve hareketli olmasını sağlayacaktır. Karanlık odada aynı bir insan gibi depresyona girebilirler. Günlük olarak yemini ve suyunu kontrol edin, haftada bir de altını değiştirin. Ayrıca bit spreyi, suyu için vitamin ve gaga taşı vb. şeyler de kullanabilirsiniz.

 • neslihan 5 Mart 2014 / 15:56

  İsa bey cennet papağanı konuşturma yöntemleri söyleyebilirmisib

  • İsa Sarı 5 Mart 2014 / 17:08

   Neslihan Hanım maalesef cennet papağanlarının konuşma özelliği yoktur. En fazla bir iki kelime çıkarabilirler, onlar da belli belirsiz olur. Konuşturmak için muhabbet kuşu tavsiye ederim.

 • ayşenur görsoy 1 Mart 2014 / 16:36

  yardım edin papağanım artık ötmüyor eskiden boncuk dediğimde ötmeye başlıyordu veya kafesini açtığımıza hemen çıkardı şimdi ise ne ötüyo nede kafesten dışarı çıkıyo

  • İsa Sarı 1 Mart 2014 / 17:23

   Papağanınız kaç yaşında? Ya artık yaşlanmıştır ya da depresyona girmiştir.

  • ayşenur görsoy 3 Mart 2014 / 13:19

   daha 10 aylık veya bir yaşına girmiştir buarada papağanıma biraz fazla elma vermiş olabilirim bundan dolayıda olur mu

  • İsa Sarı 3 Mart 2014 / 14:27

   Elmadan dolayı olacağını sanmam. Onları da insan gibi düşünmek lazım. Ne zaman nasıl davranacakları belli olmuyor. Biraz beklemenizi tavsiye ederim. Kendisini toparlasın.

  • ayşenur görsoy 3 Mart 2014 / 15:34

   şu anda iyi hem uçuyo hemde güzel bi şekilde ötüyo

 • kerem 28 Şubat 2014 / 12:24

  İsa bey cennet papağanı insan gibi konuşurmu

  • İsa Sarı 28 Şubat 2014 / 13:14

   Maalesef, cennet papağanları değil, ama muhabbet kuşları insan gibi konuşabilir. Cennet papağanları en fazla birkaç kelime çıkarabilirler ve bu da yarı anlaşılır yarı anlaşılmazdır.

 • berkay 26 Şubat 2014 / 14:01

  İsa bey cennet papağanım var meyve sebze olarak ne vermeliyim?

  • İsa Sarı 26 Şubat 2014 / 16:16

   İlk başta marul gibi yumuşak ve kolay yenebilenlerle başlayıp daha sonra mandalina, elma, havuç gibi daha sert yiyeceklerle devam edebilirsiniz.

  • berkay 27 Şubat 2014 / 19:23

   Tesekkurler isa bey

 • pınar kahraman 25 Şubat 2014 / 23:24

  merhaba İsa Bey, ben bundan tam 2 ay önce 2 adet cennet papağanı aldım biri sarı diğeri yeşil şuan eve gayet alıştılar ancak bana alışamadılar özellikle yeşil olan çok tepkili nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyorum elime bana alışmalarını istiyorum bana neler önerirsiniz ?

  • İsa Sarı 26 Şubat 2014 / 07:16

   Merhaba Pınar Hanım,
   Keşke çift almasaydınız. Çift olan papağanlar genelde insana çok zor alışır, çünkü kendi türüne daha çok ilgi gösterir ve yeri gelir onu korumaya çalışır. Karamsar olmak istemem, ama bu saatten sonra kendinize alıştırmanız biraz zor olur. Yine de onlara yavaş yavaş yaklaşıp kafesine dokunmadan ilginmeye çalışın ilk etapta. Birkaç ay sonra kafesin içine yavaş yavaş parmağınızı sokun ve o şekilde yaklaşmayı deneyin. Bakalım sonuç ne olacak...

 • orhan uğur 19 Şubat 2014 / 13:44

  İsa bey merhabalar ben 2 gün önce 1 adet sevda papağanı aldım fakat yavru olmadığını düşünüyorum sorduğumda 6 aylık dediler yem felan verirken aşırı bağırıp tepki veriyor sizce evcilleştirmnizdeem mümkünmü siten baktığım kadarı ile benim kuş sarı renkte pembe suratı var şeftali yüz cinsi galiba yardımcı olabilirmisiniz

  • İsa Sarı 19 Şubat 2014 / 15:46

   Orhan Bey merhaba,
   Maalesef -iyi olanları tenzih ederim ama- satıcıların çoğu bu konuda yalan söylüyor. Ben de aynısını tecrübe etmiştim zamanında. 6 aylık diye satılan papağanlar ya bir yaşında ya da daha yaşlı oluyor genelde. Bu satıcının şeref ve insafına kalmış bir durum. Ama şunu da belirteyim, 6 aylık bir cennet papağanı da aynı tepkileri verebilir. Benim tavsiyem, ilk 10-15 gün yanına çok az yaklaşın. Ortama ve uzaktan da size alışsın. Yem verirken de çok ağır hareket edin ve ürkütmemeye çalışın. Daha sonra ağır hareketlerle kafesine yaklaşmaya başlayın. Son olarak da (yaklaşık 1 ay sonra) kafesin içine elinizi sokmaya başlayın. Eminim saldırgan tavrı geçmiş olacaktır. Evet, sizinki şeftali yüz olarak tabir edilenden. Dediklerimi yaparsanız sonuç alacaksınız, emin olun. Bu işte tek önemli nokta sabır.

 • tuncay uçan 17 Şubat 2014 / 08:16

  slm ben bi cennet papanı aldım adı şakir ağzımdan felan yem yiyor elime geliyor ben yanından kalksam bana bağırıyor üstüme atlıyor sa-dece b42i şikayetim var kasefine elimi uzattım zaman çok
  can yakıcı şekilde ısırıyor napmam lazım acaba yardımcı olursanım çok sevinirim

  • İsa Sarı 17 Şubat 2014 / 11:53

   Merhaba,
   Kafes, şakirin evi ve özeli. Onlar da aynı insan gibiler. Özellerine müdahale edilmesinden hoşlanmazlar. Orada kendisini güvende ve rahatta hissediyor, sadece bunun bozulmasını istemiyor. Mümkün olduğunca yavaş hareketlerle ve az kafese yaklaşın. O da zamanla bunun kendisine yönelik bir tehdit olmadığını anlayacaktır.

 • Hakkı Kerem Toparlak 14 Şubat 2014 / 16:41

  Selam İsa Kardeşim..Yine ben... Umarım iyisindir..Dostum 2 aylık olduğunu belirttikleri 2 çift muhabbet aldım... (Umarım Erkek dişi ayrımını doğru yapmışlardır)..Bunların şimdilik erkeklerini ayrı dişilerini ayrı koyun dediler..Bunun mantığını pek çözemedim...Bana biraz akıl ve bilgi verir misiniz...Teşekkür ederim....

  • İsa Sarı 14 Şubat 2014 / 18:58

   Selamlar. Teşekkürler, iyi olmaya çalışıyoruz :) Güle güle büyüsünler diyeyim şimdiden. 2 aylıksa gerçekten çok iyi. Kuşlar ayrı kafeslerde olunca birbirlerine olan istekleri artar. O yüzden ayrı ayrı kafeslere koymakta fayda var. Hatta birbirlerini göremeyecek, sadece seslerini duyabilecekleri mesafede olurlarsa daha da iyi olur.

 • Hakkı Kerem Toparlak 10 Şubat 2014 / 20:22

  Merhabalar İsa kardeşim..Heveslenme sonucunda eski bir vitrinden bozarak 6 gözlü bir üretim kafesi yaptım...Şu an herşey hazır...Ben muhabbet kuşu üretmek için hazırlamıştım kendimi (hobby olarak) fakat bugün görüştüğüm bir zat cennet papağanı zor olmasına rağmen daha doğru bir seçim olur dedi...İşi öğrenme safhasında olacağımı da göz önünde bulundurursanız sizin tavsiyeniz ne olur...Birde aynı ortamda ayrı kafeslerde her iki türde üretilebilirmi? Şimdiden teşekkürler...

  • İsa Sarı 10 Şubat 2014 / 20:26

   Merhabalar Hakkı Bey,
   Öncelikle şimdiden güle güle büyütün diyeyim. Cennet papağanlarının cinsiyet tespiti neredeyse imkansız. Belki bu bakımdan bir sıkıntı olabilir, ama tabii sizde sayı fazla olacağı için böyle bir ihtimal düşük olur. Açıkçası üretim amaçlı düşünüyorsanız muhabbet kuşu veya cennet papağanı arasında fark olmayacaktır. Alıştırma ve evcilleştirme için olsaydı, kesinlikle muhabbet kuşu derdim. Aynı ortamda ve ayrı kafeslerde üretilebilir her ikisi de, bir sorun olmaz. Tercih size kalmış, ama hevesiniz varsa her iki türü de aynı ortamda büyütün derim ben.

 • muhammet günaydın 10 Şubat 2014 / 18:15

  ben bir cennet papağanı aldım 2 aydır bakıyorum.anca kolumda rahat duruyor.ancak parmağıma gelmiyor.bide kafesinin kilidini bile açıyo

  • İsa Sarı 10 Şubat 2014 / 19:22

   Kolunuzda durması bile iyi bence. Cennet papağanları muhabbet kuşlarına vs. göre biraz daha yabanidirler. Biraz daha beklemenizi öneririm. Ürkütmeden parmağınızı ayağına doğru yaklaştırmaya çalışın günde birkaç kez.

 • fatih turan 5 Şubat 2014 / 12:37

  Bizimde sarı kırmızı cennet papağanımız var acaba erkek mi dişi mi.ayrıca sizin papağanınız erkek mi dişi mi

  • İsa Sarı 5 Şubat 2014 / 12:50

   Papaağanların cinsiyet tespiti çok zor. Bizimkinin cinsiyetinden emin değilim açıkçası, ama büyük ihtimalle dişidir. Dişi papağanlar daha agresif, saldırgan ve hareketsiz olurlar genellikle.

 • nuray 30 Ocak 2014 / 23:00

  bugün cennet papağanımla 3, günüm adını babam koydu mercan adına alışsın diye akşam işten döndüğümde nerdeyse 50 kez mercan mercan diye kafesin başında ona sesleniyorum bazen kaçıyo bazende gelip beni dinliyo arada ötüp cvp veriyo sanki. ama şunu söyliyim ben daha yatmadan o bende önce uykuya dalıyo bilgisayarımdaki müzik sesi sanki ona ninni gibi geliyo hiç etkilenmiyo ama ben ayağa bi kalkıyım hemen açıyo gözleri ama mahmur mahmur. çok tatlı yaaa umarım çabuk alışır bana elime gelir sevmek başını okşamak istiyorum.. gerçekten resim gibi bi kuş... sabretmem lazım sanırım bol bol yavru diğil çünkü muhtemelen 5 ayını dolduruş alırkende sormayı unuttum tabi..... :))))

  • İsa Sarı 31 Ocak 2014 / 05:59

   Öncelikle güle güle büyütün diyeyim. Yavru alsanız size daha kolay alışırdı tabii, ama yine de geç kalmış sayılmazsınız. Devamlı ilgiyle yaklaşın, ama ilk başlarda kafese fazla yanaşmamaya çalışın, kendisini orada güvende hissetsin. Belli bir süre sonra sizden ürkmemeye, hatta size yaklaşmaya başlayacaktır.

 • ayşenur görsoy 28 Ocak 2014 / 18:46

  papağanımı alalı 6 ay oldu ilk zamanlarda yabaniydi araştırdım normal bir tepkiymiş ısırma gibi bir huyu yoktu ancak kardeşim parmak sokarak kuşu ısırmaya alıştırdı şu anda parmağımızı kanatıyor ele alıştırmak için aç bıraktım kıyamadığımdan her saat avucumla yem veriyorum anca yem erine benim elimi ısırmayı tercih ediyor napmalıyım

  • İsa Sarı 28 Ocak 2014 / 20:17

   Papağanınız kendini savunma refleksi geliştirmiş ve her uzatılan parmağı bir tehdit gibi algılıyor, Belli bir süre kafesinden uzakta durmaya çalışın, kendisini rahat hissetsin. Ondan sonra yavaş yavaş elinizi uzatmaya başlayın, tekrar alışacaktır.

  • ayşenur görsoy 29 Ocak 2014 / 14:47

   yemi çok az koyduğumdanda olabilir mi ?

  • İsa Sarı 29 Ocak 2014 / 16:20

   Yemle bir ilgisi olacağını sanmıyorum. Aksine, yemi görünce saldırmaması ve yeme odaklanması gerekir. Siz dediğimi yapın bence, ondan sonra size alışmaya başlayacaktır. Benzer bir durumu ben de yaşamıştım.

 • KUDRET 22 Ocak 2014 / 22:17

  ArkadaşIar bendekiler 7 8 ayda 3er yumartladılar ama günü dolmasına
  rağmen yavrular çıkMIYOR bende yumurtaları kırıp bakıyorum yavrular
  bi kısım gelişmiş ama ölü ortam sıcak sessiZ küvete sularınida koydum ama
  olmuyor içim yanıyor çok üzülüyorum yardımcI olabilecek varsa
  beni arasın. bi yardımCI olun lütfen 0543 747 01 12

  • İsa Sarı 23 Ocak 2014 / 06:30

   Kudret Bey,
   Kırmadan önce biraz daha beklemenizi ve kendilerinin yumurtadan çıkmasını veya annelerinin yumurtayı kırmasını tavsiye derim. Sanırım biraz acele ediyorsunuz bu konuda.

 • gökay 15 Aralık 2013 / 09:35

  benim cennet papaganım marulu çokk seviyor biraz fazla yiyor bi sakıncası varmıdır ?

 • Derya Topçu 13 Aralık 2013 / 15:47

  Merhabalar ,

  Eşim bir çift cennet papağanı aldı. Eğitimi çift olunca zor olur diyorlar . Satın aldığı yerdeki kişi 7 aylık olduğunu söylemiş. Eğitim için geç kalınıp kalınmadığını öğrenmek istiyorum. İlk günden kafesten dışarı çıkıp evde uçtular.Sonra kendiliğinden yine kafesine girdiler. Ele avuca da çabuk gelceklerini düşünüyorum.

 • furkan karabulut 5 Aralık 2013 / 18:48

  arkadaşlar meraba benim bir erkek cennet papağanım var yanına kaç aylık olunca yanına dişi almalıyım ya 6 aylık ya 7 aylık

  • ati yanıt 15 Aralık 2013 / 17:50

   8 ay sonra alın

 • ilyas yılmazkaya 1 Aralık 2013 / 11:54

  ben 2 ay önce bir arkadaştan 3 tane cennet papağanı hediye aldım. kafes çok geniş ti ama iki tanesi birbiriyle yuvaya girip çıkıyor. diğerini dışladılar demek erkek ve dişi çift oldular diğer erkek yanlız kaldı dayak yedi bende onu çıkardı yuvadan bir arkadaşıma verdim. şimdi kafese palmiye yaprağı koydum .. yuvasını yaptı 5 tanede yumurta yaptı kuluckada kasım 14 de kuluçkaya yattı bekliyorum. inşallah yavru alacağım.

 • berna örs 20 Kasım 2013 / 18:56

  benim cennet papağanım bana alısamadı 1 aydır tek aldık elimizi sokuyoruz yemek koyup ama bakıp kafesine tırmanıyor ne yapıcaz

 • Uğur Kubilay ÇAM 20 Kasım 2013 / 14:39

  Şu an bir sultan papağanımız var. Yanına cennet papağanı almayı düşünüyoruz ama ne bileyim sakıncası var mı :)

 • Aslı Ulusoy 4 Ekim 2013 / 18:23

  Benim de sevda papağanım var.o kadar tatlı ki kendisine şımarık adını taktık.Ancak 3-4 gün yalnız bırakmak zorunda kaldım .Ondan sonra mahvoldum.Kuşu yalnız bırakında üzüntüden ezama olmuş.kaşınmaktan nerdeyse yara yaptı .iki veterinerden sonra veteriner fakültesinde de bakıldığını öğrendim ve son çareyi orada buldum.hala uğraşıyorum.tam olarak iyileşmedi.okadar zor oluyormuş ki bir can taşıyor sonuçta.bu yüzden siz siz olun sakın yalnız bırakmayın

 • parakafa 11 Eylül 2013 / 10:52

  bende cennet papagani almak istiyorum bol bol bos vaktim var onerir misiniz?

 • Atilla Baydemir 29 Ağustos 2013 / 13:54

  Bizde nisan ayında aldık ve direk evin içerisine bıraktık. Onunla hiç ilgilenmedik ve evde o yokmuş gibi davrandık. onun bize ve ortama alışmasını bekledik, 1 ayda bize alıştı ve üzerimize gelmeye başladı. şu anda 4. ay ve tamamen bizden birisi oldu, sürekli onunla ilgilenmemizi istiyor ve sürekli üzerimizde, öpüyor, konuşuyor ve ilgi bekliyor. Dükkanda da serbest bırakıyorum ve maşallah hiçbir yere gitmiyor, kaçmıyor, raflarda geziyor, sürekli bizimle ilgileniyor. Video nasıl ekleniyor bilmiyorum, söylerseniz video atabilirim. Cennet papağanlarının üzerine kesinlikle gitmeyin, o size alışana kadar sakın ama sakın yakalamayın. Onun size kendiliğinden alışması lazım, eğer siz üstüne giderseniz korkak olur ve size asla alışmaz.

 • İsmetcan Tınmaz 20 Ağustos 2013 / 19:56

  Gerçektende insana alışması çok zor bir papağan türü . Ben kafesi ve Malzemeleriryle birlikte almıştım. Cennet papağanımın adını bıcırık koymuştum. Onu eğitebilmem 2 ay sürmüştü. Onu 1 aylıkken almıştım Gerçektende çok ilgi isteyen bir papağan türü , kafesine renkli ve sesli oyuncaklar koymuştum.Kanatlarını kesmeye pek gerek yok ama keserseniz size alışınca onları çekerek uzamalarını sağlayabilirsiniz. Ama bunu tavsiye etmem çünkü uçamamak hayvanı depresyona sokacaktır. Size alışması için püf nokta sabırlı olup sinirlenmemektir

 • ayşenur görsoy 1 Ağustos 2013 / 23:29

  bende yeni aldım adınıda boncuk koydum bir hafta oldu ama hala bize tepki vermeyerek kaçıyor ben hem kanarya hem muhammed kuşu baktım onlarda çabuk alışmadılar bana ama bunun kadarda hiçbir kuş ters tepki vermedi bu durum türünden kaynaklanıyo olabilir ama yinede kuşun bu şekline çok üzülüyorum

 • Demir Leblebi 22 Nisan 2013 / 10:20

  Dişi olan türleri daha saldırgan oluyor genellikle.

 • yasin kasim 7 Ocak 2013 / 17:09

  benim cennetlerim mavi dort yasindalar simdi uc yildir beraberiz daha yeni alisti serserim bana gecen yil bu zamanlar uc yavrum vardi bu sene yumurta yapmadi acaba neden cevaplayabilirmisiniz

 • sergen turan 1 Ocak 2013 / 14:00

  ADMİN YA BENDE BİR CENNET PAPAĞANI ALDIM AYNI SENNKİ GİBİ ALALI 3 -4 GÜN OLDU OLDUĞU KADAR İLGİ GÖSTERMEYE ÖZENİYORUM AMA BUGÜN ELİME ALIP SEVMEK İSTEDİM ÇIRPINMAYA BAŞLADI HAFİFÇE YAKALDIM SONRA ELİMİ BİR KAPTI KANATTI RESMEN ELİMİ YA BENDEN ÇOK UZAK DURUYOR NE YAPMAM LAZIM?

 • adnan tatlıcı 10 Aralık 2012 / 17:50

  slm bende16 adet kuşlarım var bunlardan12 si muhabbet 2si hint bülbülü 2side cennet papağanı cennetlerden yavru almam için ne yapmalıyım bana bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

  • aziz 13 Ocak 2014 / 20:52

   yumurtalık koy

 • serkan dogan 23 Kasım 2012 / 02:09

  selamlar..Mujgan,hanım her kusta oldugu gıbı bazen yumurta,bos cıkabılıyo bunun tek bır sebebı,,vardır cıftlesme sırasında erkek kus dısı kusa,yeterı kadar sperm salgılamıyo bu sebepden bos cıkabılıyorr...

 • meryem turan 19 Ekim 2012 / 18:43

  Merhaba
  cennet papağanları çok güzel canlılar çok seviyorum. cennet papağanı ile ekstar bütün bilgilere http://www.cennetpapagani.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • mujgan demir 24 Eylül 2012 / 19:48

  Benim kuslarim iki defa yumurtladi ama hic yavru cikmadi napmam lazim bilgisi olanlar bana cevap yazsinlar lutfen

 • Cigdem Kocabas 9 Eylül 2012 / 17:25

  Kusumu yeni aldim, benden cok korkuyor elimi soktugumda cirpiniyor,ama onu alirken adam bana cabik alisabilecegini daha kucuk oldugunu soyledii , ne yapacagimi bilmiyorum, cok istiyorum bana alisi omuzumda filan gezmesini Yardimci olursanz belki olabilir,, simdiden cok tesekkur ediyorumm :))

 • şule zengin 2 Ağustos 2012 / 19:11

  teşekkrler :)

 • İsa Sarı 2 Ağustos 2012 / 16:43

  Şule Hanım,
  2 yılda alışmadıysa bundan sonra hiç alışmaz. Başka bir yavru cennet papağanı edinebilirsiniz. Ya da yukarıdaki mesajlarda da yazıldığı gibi, bir eş alabilirsiniz :)

 • şule zengin 2 Ağustos 2012 / 15:50

  papağanımı alalı 2 yıl oldu nerdeyse ama hala alışamadı yanına yaklaşınca hemen kaçıyor ne yapmam gerek isa sarı ? yeni bir kafes aldım ona alıştı bu tüneklere sarılan kağıtlar nedir onu da bilmek istiyom ve gagasını kessek ne olur ?

 • CENNET 2 Ağustos 2012 / 13:49

  desenize eş istiyor o zaman :) ilk işim eş almak olsun o zaman :)

 • açelya tan 10 Temmuz 2012 / 15:58

  şu anda kuşum evde olalı 7 ay oldu ve hala korkuyor . ona bir eş aldım ve eşini alalı 2 gün oldu . inanır mısınız bilmem ama hemen alıştı . tek isteği bir eşmiş :) şimdi çok daha mutluyum :)

 • Cennet 3 Temmuz 2012 / 14:38

  nasıl şimdi alışabildi mi?

  • İsa Sarı 14 Şubat 2013 / 06:15

   Maalesef, alışamadı ve biz de, kendisiyle daha fazla ilgilenebilecek bir başka kişiye vermek durumunda kaldık.

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.