Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı

8 Mayıs 2012 Salı 468 yorum İsa Sarı

Ne zamandır, boş vakitlerimde kendisiyle ilgilenip günün yorgunluğunu ve stresini bir nebze de olsa azaltmamda bana yardımcı olacak evcil bir kuş edinmeyi düşünüyordum. Uzunca bir arayıştan sonra, özellikle sevimlilikleri ve renkleriyle dikkatimi çeken cennet papağanlarından satın almaya karar verdim. Söylenenlere göre bu tür, diğer kuşlara göre insana daha geç alışıyor ve muhabbet kuşu, sultan papağanı gibi hemcinslerine kıyasla insana en uzak, en yabani kuşlar arasında yer alıyormuş. Ben yine de bu riski göze alarak, Kızılay'daki "petshop"ların yolunu tuttum ve dükkan sahibinin 2-3 aylık olduğunu söylediği, hâli vakti yerinde görünen bir cennet papağanını kafesi, tülü, yemi, ilaçları, tünekleri gibi temel malzemeleriyle birlikte satın aldım.

"Yeşil" adını verdiğimiz papağanımız ilk iki-üç hafta boyunca yeni yerini yadırgadı ve son derece tedirgin hareketler sergiledi. Açıkçası bunda bizim de payımız vardı. Zira ilk bir ay boyunca, bulunduğu yeni ortama alışabilmesi için kafesinden çıkartılmaması gerekiyormuş, ki biz sabırsızlığımız sonucu bunun tam tersini yaptık ve neredeyse iki güne bir kafesinden çıkardık. Üstelik kafesine tekrar sokabilmek için saatlerce peşinden koşturduk ve hayli korkmasına sebep olduk. Tüm bunların sonucunda doğal olarak bize alışma süresi uzamış ve tedirginliği daha da artmış oldu. Uzaktan bakınca dahi kafesinin en uzak noktasına saklanmaya başlamıştı artık.

Ardından, birkaç hafta boyunca Yeşil'i kendi hâline bırakmaya ve sadece uzaktan seyretmeye karar verdik. Gün geçtikçe yeni yerine alışmış gibi görünüyordu. Tahminlerimiz doğru çıktı ve o andan itibaren bize eskisi gibi yabancılık göstermemeye başladı. Artık kafesine yaklaştığımızda bizden korkmuyor ve hatta (yorgun olduğu zamanlarda) elimizde, avcumuzun içerisinde uykuya dalıveriyordu. Anahtar kelimelerin "beklemek" ve "sabretmek" olduğunu da bu şekilde anlamış olduk. Şu an itibariyle, Yeşil ile birlikteliğimizin ikinci ayını doldurmuş bulunmaktayız, fakat yine de bize tam olarak alışabildiğini söyleyemem. Eskisi kadar olmasa da, hâlen çekingenliği devam etmekte.

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Cennet papağanımız Yeşil ve kafesi

Yeşil, her sabah, çalar saat misali bizi uyandırmakta ve yanına yaklaştığımızda ise, bizimle sohbet edercesine ötmekte. Bazen yanından uzaklaştığımızda daha kuvvetli bir ötüşle adeta bizi çağırdığını hissediyoruz. Bu derece birbirimize alıştık artık, fakat yine de, kafesinden çıkar çıkmaz odanın en yüksek noktasına, avizenin üstüne konup oradan bizi seyretmekden alıkoyamıyor kendisini. Evde misafir olduğu sırada, o da sohbete dâhil olmak ya da "Ben de buradayım." demek istermişçesine ötmekten de geri kalmıyor. Bazen kendisine marul, lahana gibi yeşillikler ikram ediyoruz ve o da afiyetle tüketiyor bunları. Aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz gibi, evdeki çiçekleri de afiyetle midesine götürebiliyor zaman zaman. Dikkat etmekte fayda var.

Yeşilin yükseklik tutkusu

Yeşil'in favori mekânı: avize

Tüm bu tecrübelerimizin ardından, evinde kuş beslemek isteyenlere naçizane tavsiyelerim şunlar olacaktır: Öncelikle, işe sabretmekle başlayın. Kuşların, özellikle cennet papağanlarının sihirli değnek dokunmuşçasına bir anda size alışmalarını beklemeyin. Bunun için uzunca bir süreye ihtiyacınız olacak. Her gün düzenli olarak kendileriyle ilgilenmeye ve yemini, suyunu eksik etmemeye çalışın. Aç bırakarak onları cezalandırmak bir işe yaramaz, fakat elinizden yem vermeye çalışmak, size alışmasında yardımcı olabilir. Sakin ve yavaş bir şekilde, kafesinin dışındayken elinizle beslemeye çalışabilirsiniz. Kafesinden çıkardıktan sonra, kafesine tekrar girmesini istiyorsanız, kafesin kapısını açık bırakıp kendisinin girmeye çalışmasını bekleyebilirsiniz. Kuşlar, genellikle acıktıklarında kafeslerine girme ve karınlarını doyurma ihtiyaçları hissederler, ki bizim cennet papağanımız da aynen böyle yapmakta.

Bilhassa kırmızı gagalı cennet papağanları ulaşabildikleri her şeyi kemirmeyi ve tatlarına bakmayı çok severler. Elektrik kabloları da buna dâhil. Bu yüzden, kafeslerinden çıktıkları anda tehlikeli maddelere ulaşmamalarını sağlamak gereklidir. Ayrıca gagaları çok güçlü olduğundan dolayı, ısırdıkdıkları kişinin canını acıtabilirler. Ben de buna pek çok sefer maruz kaldım ve gerçekten acı verici olduğunu söyleyebilirim. Zamanla alıştıkları kişiyi ısırmamaya başladıklarını da eklemeliyim.

Cennet papağanları için kafes seçimi oldukça önemli. Hareketi ve kafes içerisinde zıplamayı sevdikleri için, geniş bir kafes daha mantıklı olacaktır. Zaman zaman kafes içerisinde uçma talimleri de yapabilirler ve bunu çok sevdikleri her hallerinden belli oluyor. Ayrıca yemliklerin, suluğun ve tüneklerin kafesin neresine yerleştirileceği de önemli. Mümkün olduğunca üst kısımlara doğru yerleştirilen tünekler, papağanın en çok tercih edeceği ve uyumak için seçeceği bölüm olacaktır. Ayrıca tüneklerin etrafına sarılan türden bir kağıt törpü de, papağanın tırnaklarının şekillenmesinde önemlidir. Suluk ve yemlik ise, kafesin alt kısımlarına, papağanın kolay erişebileceği bir yere konulmalıdır. Kafesin yarısına kadar çekilen bir tül de, yem kabuklarının ve tüylerin etrafa saçılmasına engel olacaktır. En fazla 3-4 günde bir papağanın suyu değiştirilmeli ve özel vitaminlerle desteklenmelidir. Yeminin içerisine ise kuş kumu olarak tabir edilen kumlardan eklenmelidir. Böylece yemlerin sindirimi kolaylaşacak ve papağanın daha sağlıklı bir sindirim gerçekleştirmesi sağlayacaktır. Gaga taşı ise, kaşınan gagalar için faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, kafese takılacak birkaç süs ve oyuncak da kuşun ilgisini çekecek ve onlarla oynayıp stres atmasını sağlayacaktır. Eğer bu süs ve oyuncakları sevmezse, bir şekilde bunu belli edecek ya da kırıp yere düşürecektir.

Kısacası cennet papağanı eğitimi ve bakımı zor iştir. Sabırlı olmayı ve uzunca bir süreyi gerektirir. Bu iki hususu göz önünde bulundurduğunuz takdirde papağanınız ile aranız son derece iyi olacaktır.

, , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

468 Yorum "Cennet Papağanı Eğitimi ve Bakımı"

Şunları bildir:
avatar

Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin
2 gün 14 saat önce

öncelikle merhaba iyi akşamlar 3 ay önce bana hediye olarak 1 yaşında bir çift cennet papağanı geldi ve hiç kafesten dışarı bırakmadım ama çok iyi baktığımı biliyorum yavrulama zamanını bilmiyorum geldikleri günden beri sürekli yuvalığa giriyorlar ama hala çiftleşme olmadı acaba yuvalığı kaldırmam gerekir mi ya da biraz kafes dışına bırakmam mı gerekiyo bana yardımcı olur musunuz lütfen

Hülya Kesdi
Ziyaretçi
Hülya Kesdi
20 gün 22 saat önce

Merhaba cennet papağanımın kanat yanında şişlik oluştu ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Ayhan
Ziyaretçi
Ayhan
29 gün 21 saat önce

Merhaba bende bir çift clasic cennet papağanı var yaklaşık 2.ay önce bir abiden aldım dişili erkekli ama ne yumurta var nede ciftlestiklerini görüyorum?

Gülgün Bilgioğlu
Ziyaretçi
Gülgün Bilgioğlu
1 ay 19 gün önce

Benim sultan papağanım var. Temizliğine dikkat etmeme rağmen çok kaşınıyo. Gece gündüz daymi 😓

Lara
Ziyaretçi
Lara
1 ay 21 gün önce

Benimki her yeri kemirip düşürüyor kaçıyor ve sürekli ard arda ötüyor napmalıyım

Çekdar seloo
Ziyaretçi
Çekdar seloo
1 ay 23 gün önce

Slm arkadaşlar maskeli cennet papağan ile sevda papaginin cinsiyetini nasıl ogrenebilirim.

Baray arda durmaz
Ziyaretçi
Baray arda durmaz
2 ay 17 saat önce

Merhaba İsa abi ben 12 yaşındayım ve bi cennet papağanın var daha dün aldık be ben bu gün elini kafesin içine koydum ilk başta normal olarak korktu ama bir kaç dakika sonra alıştı ve durdu bende elimi yavaş yavaş tüylerine götürdüm sevdim sakinleşti daha sonra elimi çektim. Şimdi soruma geliyim eğer her gün böyle yaparsam elime alışır mı acaba yanıt verirsen sevinirim abi

Murat yuksel
Ziyaretçi
Murat yuksel
2 ay 5 gün önce

Bir cift cennet papagani aldim 3.gun ucmalari icin evin icinde saldim geri yakalarken kusun ayagina zarar verdim ve kirildi veterinere ve bi kuscuya goturdum .Kusu ayri bi kafese koymami ve mudahale etmememi soylediler.10 gun oldu ve kus hala tek ayagi uzerinde neyapmaliyim bi fikir verirmisiniz

Leyla ozdemir
Ziyaretçi
Leyla ozdemir
2 ay 25 gün önce

Ya iyi günler ben yazınızı okudum ama bizim papagani aynı papaganinizda bu arada bizimki hiç elletmiyoki konusmak istiyorum elimle sewmek istiyorum hoop isiriyo ve çok aşırı utangaç nasıl yapmam lazim isirmamasi kolayca bana alışması icin

Naz Vatansever
Ziyaretçi
Naz Vatansever
2 ay 27 gün önce

Benim kuşumun da rengi bu renk aynısı benimkinin ismi misket

Eray Erdal
Ziyaretçi
Eray Erdal
3 ay 1 gün önce

Merhaba isa bey benim sevda papağanı vardı pet shoplara da sorduk cennet papağanı eş alabiliyorlar dediler doğrumu? Bide dişi kuşum 6, erkek ise 9 aylık yumurta alabilirmiyiz? Saygılar...

Deniz Arda
Ziyaretçi
Deniz Arda
3 ay 3 gün önce

Merhaba İsa Bey benim papaganim doguruyor ama birkaç gün sonra ölüyor bunun sebebi nedir acaba?

İncinur Çelik
Ziyaretçi
İncinur Çelik
3 ay 8 gün önce
Merhaba İsa Bey, Yaklaşık 2 ay önce aldığım bir cennet papağanım var.Sizin de söylediğiniz gibi genelde salındıklarında avize ve duvar saatleri gibi yüksek yerleri tercih ediyorlarmış.Ancak benim kuşum hep yerde geziyor.Sadece çok kısa mesafeler boyunca uçabiliyor.İnternette resimlerine baktığımda kuyruğunun internetteki resimlere göre çok daha kısa olduğunu fark ettim.Acaba kuyruğu kesilmiş midir?Bunun yanında salıncağı kemiriyor.Acaba böyle bir hareket yapması normal mi?Kuyruğu kesilmiş ise ne kadar sürede uzar?Onu salmaya çalıştığımızda biz zorlamazsak kafesinden çıkmıyor. Böyle bir olay kuyruğu kesik papağanlarda normal mi? Kafesinin yanına gidip onunla konuşmaya çalıştığımda susmayı tercih ediyor.Bize alışmamış olmasıyla ilgisi var mı? Onunla elimden geldiğince ilgilenmeme rağmen hala… Devamı »
deniz yılmaz
Ziyaretçi
deniz yılmaz
4 ay 7 gün önce

6 yıllık cennet papağanım var kafeste uyurken hep aşağı düşüyor önceden böyleydi ama artık daha fazlalaştı yapmamız gereken bişey varmı acaba ?

Bekir millidere
Ziyaretçi
Bekir millidere
4 ay 13 gün önce

Merhaba
Benim sevdalarin simdi 2 aylik 2 tane yavruları var.aynı zamanda da 4 tane yumurtası var.sorum?
Yavruları ayırmak gerekmi? Gerekiyorsa ne zaman? Teşekkürler. ..

Çağrı Karabaş
Ziyaretçi
Çağrı Karabaş
3 ay 19 gün önce

Ebeveynler yavrulara zarar vermediği sürece ayırmanıza gerek yoktur. Ama anne ya da baba yavruları hırpalıyor ya da yavrulara zarar veriyorsa ayırın.

Esra Yegül
Ziyaretçi
Esra Yegül
4 ay 28 gün önce

Merhaba bn bir hafta önce cennet papağanı aldım. aldığım kişi bana 3 aylık olduğunu söyledi böylece daha kolay eğitirmişim. Tabi daha önce hiçbir araştırma yapmadan aldım papağanı. Eve geldikten sonra papağanımın bileğinde 2014 006yazıldığını gördüm bu tarih papağanın yaşını mı gösteriyor yoksa? birde eğitim konusunda herkes farklı bişey söylüyor iyice kafam karıştı yardımcı olur musunuz lütfen 🙏

Baki AKKUŞ
Ziyaretçi
Baki AKKUŞ
4 ay 24 gün önce

eğer bileğindeki bilezikte 2014 yazıyor ise kuşunuz 2014 doğumludur. eğitimli ise belki satan kişinin yalanı tolere edilebilir ama eğitimsiz ise sizi görünce kaçıyorsa hemen geri verin çünkü 2 yaşına gelmiş bir cennet papağanını kendinize alıştırmak veya eğitmek uzman olmadıktan sonra imkansız gibi birşeydir.

isa kayar
Ziyaretçi
isa kayar
5 ay 1 gün önce

slm bende hem sevda papağanı hemde cennet papağanı var. sevda veya cennet papağanları kaç yaşında yavru vermeye başlarlar. kaç yaşından sonrada yavrulamaktan kesilirler. yani yavrulama dönemleri hangi yıllar arasındadır. ayrıca cennet ile sevda papağanı çiftleşirse yavru verirmi.

yasin addatepe
Ziyaretçi
yasin addatepe
5 ay 1 gün önce

çok korkaklar ama çok ötü olar çok tatlı lar olkide yiyyolar çidemde

azad özyolcu
Ziyaretçi
azad özyolcu
5 ay 7 gün önce

selam yaklasık 3 hafta önce bır cıft cennet papaganı aldım petshoptan ve aldıgım yerden daha önce yumurtladıgını söyledıler yanı eş ıkısıde ,lakın tanıtımlarda acıklamalarda okudugum gıbı yeşil yapraklı meyve ve sebze verılmesı lazım dıye bır suru yerde gözüme carptı lakın butun soylenenlerı harfıyen uyguluyoorum ,benım cennet papaganlarım verdıgım meyve ve sebzelere dokunmuyorlar bıle ne yapmam lazım .saygılar

Halil yalçın
Ziyaretçi
Halil yalçın
5 ay 26 gün önce

merhaba İsa bey 9 aydır benimle olan cennet papağınım var bu süreç içersinde bana alıştı bende tek kalmasın diye eş aldım am benim papağınım yenigeleni sürekli ısırmaya çalışıyor kafesin içğnde kovalamaca oynuyorlar yeni aldığım korkuyor nasıl alıştırabilirim birbirlerine yardımcı olursanız sevinirim şuanda kafeseslerini ayırdım ...

Çağrı Karabaş
Ziyaretçi
Çağrı Karabaş
3 ay 19 gün önce

Erkek ve dişiyi farklı kafeslere koyun. Daha sonra ise kafesleri yan yana olacak şekilde koyun ve bu şekilde 1 hafta bekleyin. Bu arada yuvalığı ise erkek kuşun olduğu kafese takmalısınız. 1 hafta geçtikten sonra dişi kuşu yuvalığın takılı olduğu erkek kuşun yanına koyun. Bu şekilde kuşların eş tutma ihtimalini arttırmış olursunuz.

Baki AKKUŞ
Ziyaretçi
Baki AKKUŞ
5 ay 16 gün önce

Halil Bey cennet papağanları da diğer kuşlar gibi bölgeci oluyorlar, büyük ihtimal sizin erkek kuşunuz kendi kafesini ve yerini sahiplenmiş durumda, o yüzden başka kuşu kabul etmiyor. yeni aldığınız kuşu ayrı kafese ve yanyana koyun (10 gün kadar) bu süre sonunda erkek kuşunuzun sahiplenmediği bir kafese ve ortama ikisini birlikte koyarsanız sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.

Halil yalçın
Ziyaretçi
Halil yalçın
5 ay 26 gün önce

isabey merhaba birtane erkek cennet papağınım vardı 8 aydır benimle şimdi kendisine eş aldım ama aynı kafese koyamıyorum izin vermiyor sürekli ısırmaya çalışıyor nasıl birbirine alıştırabilirim acaba ne yapacağımı bilmiyorum aldığım eşimi geri versem acaba

Ersin Ekin
Ziyaretçi
Ersin Ekin
5 ay 28 gün önce

Isa bey merhaba, 2 adet sevda papaganim var, aldigim arkadasimda daha once yavruladilar ve yavrular buyudu.
En son nisan basi planli seyahetimden once 1 yumurta gordum 8-9 gun sonar dondugumde baska yumurta yoktu, birkac gun sonra bu sefer yumurta sayisi 3 e cikti, yumurta kontrolu yapmadim ilk yumurtadan sonra 22 gun gecti yavru cikmadi, dun control ettigimde bu sefer yumurta sayisi 4 tu. Boyle birsey hic okumadim, bildigim kadariyla 10 gun icinde tum yumurtalari yumurtlamasi gerekiyor. Bu durum neden kaynaklaniyor hic boyle bir durumla karsilastiniz mi?
Selamlar

Ersin Ekin
Ziyaretçi
Ersin Ekin
5 ay 25 gün önce

Merhaba Isa bey, bugun kontrol ettim hepsini ilk yumurta ici kurumustu sonrakilerde dollenmemisti hepsini yuvadan aldim.
Kafesim buyuk 2 cennet, 2 de sevda papagani var icinde, acaba digger cennetler(ki 2 sinin de disi oldugunu dusunuyorum ama es gibi davraniyorlar), bu daha once yavru alinmis sevda papaganlarin ciftlesmesini engelliyo olabilir mi? Ayri bir odadalar devamli control etmiyorum ama hic ciftlestiklerini gormedim.

Osman dolap
Ziyaretçi
Osman dolap
6 ay 4 gün önce

1 yaşında cennet papaganım var aramiz çok iyi ama bir tek elime bi turlu alışmadı hala da korkuyor 9 aydır benimle beraber nasıl elime alistirabilirim iyi günler

Hacı Şendul
Ziyaretçi
Hacı Şendul
6 ay 8 gün önce

Merhaba isa bey benim bir çift cennet papağanım var ve birkaç gün önce yumurtalarını verdiler bu süreçte ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Hacı Şendul
Ziyaretçi
Hacı Şendul
5 ay 2 gün önce

Merhaba İsa bey aldığım yumurtalardan bir tanesi sağ kaldı ve doğan yavru henüz 20 günlük ben bu kışu eğitmeyi amaçlıyorum Nasıl eğitime başlarım lütfen yardımcı olun

tuğba çakubay
Ziyaretçi
tuğba çakubay
6 ay 13 gün önce

İsa bey bu cennet papağanları çift alınmassa ölürlermi

Üye
7 ay 1 gün önce
İsa bey yaklaşık 1ay önce 1 çift cennet papağanı aldım aradan 15 gün geçtikten sonrada yumurtalık için ayrı bi yuva aldım bunca zaman çiftleşme belirtisi göstermesine rağmen yuvaya nadiren giriyorlar ve çoğunlukla kafes içindede yuvadada sanki kavga eder gibi birbirlerini gagaliyorlar bu durum normal mi İkincisi hergün onlarla çok yakından ilgilenmeme rağmen ( konuşmak şarkı söylemek belli kelimeleri söylemek ıslık çalma vb ) benden kaçıp yuvaya giriyorlar korkarcasina kafes dışına çıkardığım zamanda avizeden ve duvar saatinin ustunden inmiyorlar nasıl bir yol izlemem lazım bana alınmaları için son olarak hazır yem dışında bazen tuneklerine yarım elma yerleştirip yediriyorum bu ikisi dışında… Devamı »
Baki AKKUŞ
Ziyaretçi
Baki AKKUŞ
7 ay 4 gün önce

Merhabalar İsa Bey, bundan yaklaşık iki ay önce sahiplendiğim Cennet Papağanlarım ilk başlarda gayet iyi anlaşırken bu günlerde erkek olanı dişinin ayağını ısırmaya, çekiştirmeye başladı birazda agresifleşti. Bu ısırmalar zarar verecek şekilde değil ama arada dişinin canının yandığı çıkardığı sesten belli oluyor. Yinede birbirlerinden hiç ayrılmıyorlar yuvaya kağıt taşıyıp geri atıyorlar, kafes tabanında birlikte kağıtları un ufak ediyorlar. Endişelenmem ya da önlem almam gerekir mi?

seyfullah güney
Ziyaretçi
seyfullah güney
7 ay 10 gün önce

iki tane 3 ay ve ustu cennet aldım biri dişi biri erkek birbiriyle çok ıyı anlaşıyolar kendıme nasıl alıştırabılrım

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet
7 ay 8 gün önce

Çif alışmazlar

Berke Akan
Ziyaretçi
Berke Akan
7 ay 19 gün önce

Yavru oldugu ici daha cabuk mu alisir

Berke Akan
Ziyaretçi
Berke Akan
7 ay 21 gün önce

Merhaba cennet papağanım sürekli çekirdek yiyor bir zararı olur mu bir de kafasının arkasındakı tüyleri çıkmamış aldığım pet shop yavru diye dedi doğru mudur

yağmur öztürkmen
Ziyaretçi
yağmur öztürkmen
1 yıl 5 ay önce

mrh bn yağmurr aradaşlar bazıları diyoki yeni bi kuşa sahip olduğumzda o kuşa 2veya 3 hafta boyunca yaklaşmayp kafesinden dışarı çıkmarmamalıyız diyorlar ama bn tm tersini yaptımm ve bnm kuşum cennet papağanı olduğuna rağmen bana hemen alştıı 2veya 3 günde hmene alıştırdık sayılırr biz olmadığımda çokk şiddetli bi şekilde ötüyoıo ama bize alşşmasıı çokkda uzun sürmedi fakat sadece şikayetimizz tüm herkezin elini ıstırma alışkanlığıı vrr onun dışındaa gayet normall bi kuşş adıda ÇAPKINN 🙂

Toprak
Ziyaretçi
Toprak
1 yıl 5 ay önce

Merhaba İsa bey ben toprak 2 hafta sonra bana sizin cennet papağanızın aynısı gelicek kafesin büyüklüğü kaç metre olmalı bide çıktığında kafesinden elektrik kablolarını saklamak için önüne folyo koyucaz uygun mudur? Bide kuş türleri bana 1. Günden hemen alışır .Sadece tüylerini kuşlar için olan taraklardan tarıyalım mı?

Bana en kısa sürede yazarsanız sevinirim😀😀😀😀😀😀😎😎😎😎😎😎💎

ummuhan demir
Ziyaretçi
ummuhan demir
1 yıl 5 ay önce

Merhaba,ben Endonezya'da yasiyorum.Dun 2 tane cennet papagani hediye geldi,cok asiri korkaklar malesef nekadarliklar bilmiyorum da.cok asiri uyuyorlar boyle mi olur ve bazen uyurken dengeyi kaybedip asagi dusuyorlar,uzuldum bu durumlarina ve bugun uyku cadiri aldim,fakat kafese elimi uzattigimda ucup kacmaya calisiyorlar oraya buraya carpiyorlar yakalanmiyorlarda canlari daha fazla yanmasin diye vazgectim,yarin tekrar denemeyi dusunuyorum,birde hic su icmiyorlar,dikkat cekici seyler yaptim suluklarina fakat hic bakmiyorlar,ne yapmam lazim neden icmiyorlar acaba

Dilan erim
Ziyaretçi
Dilan erim
1 yıl 5 ay önce

Merhaba isa bey. Bir hafta önce bir cennet papağanı aldım. Adı bulut. Yorumları okuyunca görüyorum ki bazı şeyleri yanlış yapmışım 🙁 elime aldım ve kafesten çıkardım. Tabii çokta kovalamacalı bir süreç sonunda geri sokabildim. Şimdi, bundan sonra ne yapmalıyım? Sizce alıştırmak için geç mi kaldım?

esma k
Ziyaretçi
esma k
1 yıl 6 ay önce

Merhaba Isa Bey benim erkek sandigim cennet papaganim yumurtladi .tek basina yasiyor. Sanirim kizginlik yumurtasi bu. Yumurtayla ilgilenmiyor. Yumurta yanlislikla kirildi ici doluydu. Kizginlik yumuryasnn ici bos olur yaziyor ama bu dolu cikti. Yumurtann kirilmasi kus icin sorun olur bide kirilmasaydi yavru cikarmiydi

tarık karadeniz
Ziyaretçi
tarık karadeniz
1 yıl 7 ay önce

Merhaba
İki cennet papağnımız var, ancak kafesten çıkınca 2-3 saat kafese girmediler, mecburen örtüyle yakaladık.
Daha çok bekleseydik girerler miydi?
Ayrıca kafesin altındaki kağıdı düzgün şekilde küçük küçük kesiyorlar; sebebi nedir?
Bilgi verebilir misiniz?

Selamlar
Tarık Karadeniz

Emre Reha Güven
Ziyaretçi
Emre Reha Güven
1 yıl 7 ay önce

İsa Bey iyi gunler benim de bir cennet papaganim var diyarbakirda yasiyorum iki gun sonra yaklasik 9 gunlugune istanbula ucakla gitmem gerekiyor. THY tropikal hayvan oldugu icin kabul etmediginden oturu bir turlu esimle cikis yolu bulamadik acaba muhabbet kusu desek sıkınti yasarmiyiz sonra havaalaninda diye dusunuyoruz simdi. Eh malum kucuk haylaz cok ses cikarttigi icin herkesin kabul edebilecegi cinsten bir hayvan degil. Eger evde birakirsak bu zaman icerisinde kafesi acik bir sekilde yeterince yem ve su ve balli yemislerle bir problem cikar mi dersiniz bu zaman icerisinde uff yalniz da birakasim yok hic bir turlu karar veremedik

sule snrn
Ziyaretçi
sule snrn
1 yıl 8 ay önce

Merhabalar isa bey ben daha once tuylerini yolan cennet papaganim hakkinda yazmistim. veterinerin verdigi damladan sonuc alamadim yeni cikan tuy kapsullerinin icinde siyah yapisik bir seyler oldugunu farkettim papaganim hala tuy yolmaya devam ediyor tuylerin her biri bir tarafa bakmaya basladi veterinerlerim cogu da kanatlilarda yetersiz tuy kapsulleri ile ilgili bir fikriniz var mi acaba?

Pinar göçmen
Ziyaretçi
Pinar göçmen
1 yıl 8 ay önce

Isa bey ben 2 hafta önce bir sevda papağanı aldım.. kafesten çıkardım .. cikarmadigim zaman kafesin kapagini bi şekilde açıp kaciyordu... dün yine kafesinde kapalı iken burnu kanamis, ve kan kusmus . Nefes alış verisi değişmiş. Astım hastası insan gibi nefes aliyordu. Çok telaslandim. Stresten mi yaptı ilgisizlikten mi bilmiyorum... kafeste durmak istemiyor. Odadan odaya keşif yapmak istiyor sanki. Ilk sorum burun kanamasi neden olur? Veterinere goturmelimiyim? Ikinci sorum hala bize alisamadi. Bazen elden inmiyor bazen ele gelmiyor. Nasıl bir eğitim aşaması izlemeliyim.

sule snrn
Ziyaretçi
sule snrn
1 yıl 8 ay önce

merhabalar isa bey,
gri kafalı mavi bir cennet papağanım var. kendi tüylerini koparıyor.
önce kuyruğundan başladı, son zamanlarda baya farkedilir şekilde kafası hariç tüm vücudunda tüyleri parçalanmış bir halde. bunalımda olduğunu düşünüp evin en çok güneş alan yerine koyuyorum evde olduğum sürece kafes dışına çıkartıyorum ancak değişen bir şey olmadı. dün de farkettim ki sanki tüylerinin arasında kepekler var. sorun nedir ne yapabilirim?

serkan güler
Ziyaretçi
serkan güler
1 yıl 8 ay önce

Merhaba 3 yaşında dişi cennetim var insan canlısı bir kaç kelimeyi net bir şekilde knuşuyor ona eş almak istiyorum sizce eş alırsam konuşmayı kesermi

Alper Başaran
Ziyaretçi
Alper Başaran
1 yıl 8 ay önce

İsa bey merhaba;
yumurtaları ile birlikte 1 çift cennet papağanı aldım. (ficher) aldığımda 5 yumurtası vardı evde 2 tane daha yumurtladılar. muhabbet kuşları konusunda deneyimli bir arkadaşım yumurta kontrolü yaptı ve 4 yumurtanın döllenip öldüğünü farkettiği için onları çıkardı. her neyse şimdi yeniden yumurta sayısı 6 ya çıktı ama benim merak ettiğim bazen her iki kuş aynı anda yuvadan çıkıp yem yiyorlar. yani yumurtalar boşta kalıyor. Cennetler de böyle mi oluyor birinin sürekli yumurtaların üzerinde kalması gerekmiyor mu? Ailecek endişelenmeye başladık. yardımcı olursanız sevinirim.

Almira akbulut
Ziyaretçi
Almira akbulut
1 yıl 8 ay önce

İsa bey ben bir kaç gün sonra CENNET PAPAĞANI alıcam ama çok araştırdım yeşil alıcam sizde hangisi daha uysal olur kızımı erkeği mi LÜTFEN ACIL ‼️‼️‼️‼️

Gülşah Dilki
Ziyaretçi
Gülşah Dilki
1 yıl 8 ay önce

İsa bey iyi akşamlar benim cennet papağanlarım var ikisi de çift ilk başlarda çok iyilerdi nasıl denir birbirleri ile oynanıyor ama dışı olan erkeği bildiginiz ısıtıyor erkeğin parmağını kapattı yuvası var aldım her kağıdı kemiriyor bu bayadır sürüyor ama erkeği öldürecek diye korkuyorum ne yapmam gerekli yuvasını ayırmak mı gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

Gülşah Dilki
Ziyaretçi
Gülşah Dilki
1 yıl 8 ay önce

Peli İsa bey Veterinerler aradım 3 gün ayrı kalsın dedi ama sizin dediğinizi denicem peki ayırdım kafeleri odasını da ayırmalımıyım gerçekten parmağını kanattı sorduğumda veteriner erkeğini sevmiyordur dedi ama dün ayırmaya kalkıştım birbirini arıyorlar onun dışında benimkilerin gagaları beyaz sevda mı cennet papağanı mi aylarında fark oluyor mu peki bunların tekrardan teşekkür ederim yanlız çiftleşirken görmüştüm ama şu sıralar rastlamadım yumurtlama da olmadı onunla ilgili erkeğe zarar verir mi gerçekten bilmiyorum

emre kılıçoğlu
Ziyaretçi
emre kılıçoğlu
1 yıl 8 ay önce

İSA BEY ....BİLGİ LÜTFEN
10 gün önce Ayrı yerlerden 1 cift cennet papağın aldım. Birbirlerinin kafalarını kaşıyıp bazende öpüşüyorlar. Petshop ciftleşir dedi 1 yavruluk, yavruluğun içine koymak içinde talaş ve kum verdi. Bende 10. gün bu yavruğu kafese astım. ancak pek ilgilerini çekmedi gibi.
Özetle söyle bir sorum olacak. Yavruluk için acelemi ettik , Yada Çiftleşme mevsimi var mı?
KOnular hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

emre kılıçoğlu
Ziyaretçi
emre kılıçoğlu
1 yıl 8 ay önce

İsa Bey,
Son olarak bir sorum daha olacak. Elimdekiler çiftde olmayabilir. Biliyorum bunu anlamak zor. Ancak öpüşüyorlar,birbirlerini kaşıyorlar ve kavgada ediyorlar. Ciftleşmelerine rastlamadım hiç. Size resimlerini göndersem yorumlayabilir misiniz? Gönderebileceğim email adresiniz mevcutmu?
şimdiden teşekkürler

Tayfun okumuş
Ziyaretçi
Tayfun okumuş
2 yıl 27 gün önce

Cennet papağanları ne zamanlar yumurtlar yani kaç ayda bir ayda sada yılda bir mi yumurtlar

deniz
Ziyaretçi
deniz
2 yıl 1 ay önce
merhaba benim ilk kuşumu dedem aldı bize erkek dedi tek olmayacağı için dişi bir kuş daha aldık ilk kuşumda dişi çıktı bir erkek daha aldık bu sefer dişiler erkeği ısırdı sonra ilk kuşum 7 yaşında öldü. erkek kaçtı yeniden erkek kuş aldım dişi kuşla fazla alışamadılar önce ayrı kafeslere koydum sonra anlaştıklarını görünce aynı kafeslere koydum ama ara sıra dişi erkeği ısırıyordu sonra yaklaşık 1 aylığına tatile gittim kuşlarımı halama bıraktım halamın 18 tane kuşu var benim kuşlarım onlardan özenip yavru yapmaya karar vermişler halam onlara yuva koymuş sonra ben geldiğimde kuşlarımı alıp eve getirdim dişi kuş yuvaya erkeği sokmadı… Devamı »
serhat
Ziyaretçi
serhat
2 yıl 13 gün önce

Arkadaşım bende de aynı durum oldu ve hala oluyor eğer kuşun seda ve ya cennet papağanı ise yakında yavru olacaktır çünkü doğuracak olan kuşalar daha öfkeli hırçın ve çok sesli bağarırlar merak etmene gerek yok :D. Kolay gelsin. 😛

furkan yavuz
Ziyaretçi
furkan yavuz
2 yıl 1 ay önce

Cennet papağanım çok ötüyor sanki can çekişiyormuş gibi kendini yırtıyor ne yapmam lazım...

Sude ayyıldız
Ziyaretçi
Sude ayyıldız
2 yıl 1 ay önce

Merhabalar bizim kuşlarımız yumurtladı ama 1 tane yumurta yumurtladı daha fazla mı yumurtlaması olmazı
gerikiyordu

Umut ozdemir
Ziyaretçi
Umut ozdemir
2 yıl 1 ay önce

Isa bey benim cennet papaganim yaklasik 7 aylik 4 aylikken aldim fakat hic tirnagini kestirmedim kestirmem gereklimi cunku tek ayaginin ustunde duruyor genellikle galiba ayagi aciyor napmam gerekli

beyza kılıç
Ziyaretçi
beyza kılıç
2 yıl 1 ay önce

bizim kuşumuz 1 aylıkken geldi biz petshopdan almadık .KİRLİ geldiğnde biraz ürkekti ama ben aldırış etmedim 3-4gün sonra yavaş yavaş elime aldım daha sonra kafesin kapağını açık bırakarak kendisinin çıkmasına izin verdik bize alışması kısa sürdü ve uçma gereği duymadı sürekli başımızın üstünde geziyo ve tırmanmayı çok seviyo şuan 10 aylık ve hala uçmuyo 2. yavrulaları olucak eşleştikten sonra da yabanileşmedi hala dilimişzden yemek yiyor kafesin uzağında uysal

Badem ask
Ziyaretçi
Badem ask
2 yıl 1 ay önce

Merhaba arkadaslar:) ayagindaki bilezigin sebebini aldiginiz yerden ogrenin bence. Cennet papaganlarinin cok fazla renkte türleri vardir nihayetinde ayni irk olduklarindan bi problem yaratmaz 🙂 emin olun bi zaman sonra sanki cocugunuz gibi sizden ayrilmayacaktir alistiktan sonra cok fazla insancil oluyorlar 🙂 fazla ilgisiz kaldiklarinda depresyona girip intihar edebilecek kadar da duygusallar dikkat etmenizde fayda var

zerrin kurt
Ziyaretçi
zerrin kurt
2 yıl 2 ay önce

iki tane cennet papağanım var 9 aylık dişisi gece çok acı bir şekilde bağırdı gittiyim de yanına sustu neden yaptı acaba teşekkürler

Savas Pala
Ziyaretçi
Savas Pala
2 yıl 2 ay önce

Merhabalar.
Ben bir petshoptan 2 adet bu güzel canlılardan satın aldım.Biri mavi diğeri yeşil renkte olan bu arkadaşların birinin ayağında bilezik olduğunu ama diğerinde olmadığını fark ettim.Bilezikli olan mavi arkadaşımızın göz kenarı yuvarlak bir gozlukumsu çerçeveye sahipken(aynı videodaki arkadaş gibi)diğerinde bu yok..Birinin gagası kısmen pembemsi iken diğerinin gagası beyaz ve ucunun iç kısımlarında yer yer siyahlik var.
Bu iki arkadaş arasındaki bu farkların sebebi bu arkadaşların ırk ve cinslerinin farklı olduğunu mu gösterir,birlikte aynı kafeste olmalarında bir mahsur var mı?

EMİN ÇAKIR
Ziyaretçi
EMİN ÇAKIR
1 yıl 9 ay önce

BİRİ GAGASI RENKSİZ OLAN SEVDA PAPAĞINIDIR GAYET İYİ ANLAŞIRLAR AYNI KAFESLERDE DURABİLİRLER

Umut ozdemir
Ziyaretçi
Umut ozdemir
2 yıl 2 ay önce

Isa bey gecenlerde size tirnak kesmeyle ilgili bir soru sormustum bana gorselle
Yardimci olmustunuz turnagi fazla kesme durumunda hayvanin olme durumu olurmu acaba oyle bir durum varsa bir petshopa goturcem

tugrul yıldız
Ziyaretçi
tugrul yıldız
2 yıl 2 ay önce

yarın 55 günlük bir cennet papağanı alacağım. Yavru olması eğitim için daha kolay olur dediler. Sizcede oyle olurmu aldıktan sonra nelere dkkat etmeliyim ve neler yapmalıyım alışması için ?

Safiye konukcu
Ziyaretçi
Safiye konukcu
2 yıl 2 ay önce

Merhaba İsa Bey
Cennet papağanımızın erkek olanını birkaç gün önce isten gelince kafesin tabanında yatar biçimde bulduk. Bir önceki gün sakindi ama normal gorünüyordu. Saga sola yalpalıyor dengede duramıyor yem yiyip içmiyor. Sorun şu ki ölmüyor da. Bu durum bizi çok üzüyor. Veteriner sebep bildirmemiş norolojik olabilir demiş .vitamin verdi ama çok zor yediriyoruz.sizce yaşama şansı olur mu? Tıpkı feçli gibi. Ölürse dişisine eş almak gerekir mi?bunun sebebi ne olabilir? Uzun süredir kafesi açmıyordul ondan olabilir mi? Yorumlarınızı rica ediyorum. Bir sürü forumu baktım falat bizimki gibi hastalanana rastlamadım

Merve
Ziyaretçi
Merve
2 yıl 2 ay önce

İsa bey merhaba kuşlar hakkında çok bilginiz var acaba bana yardımcı olur musunuz lütfen benim 9 atlılar sarı şeftali yüzlü cennet papağanım var iki günden beri halsiz hep uyuyor ötmüyor ishal olmuş başka hastalığı var mı bilmiyorum ne yapmam lazım kafeside temiz yemleride var yeşillikte veriyorum ve kuşuma seslendiğimde güçlükle azıcık bir ses veriyor önceden çığlık atarak ses verirdi çok üzgünüm buraya da veteriner çok uzak gitmem baya bir zor bana yardımcı olun isa bey lütfen kuşumu kaybetmek istemiyorum sizce ölür mü kuşum.

İbrahim Taşkın
Ziyaretçi
İbrahim Taşkın
2 yıl 2 ay önce

Mrb benim 2 tane cennet papağanım var. Bir kaç gündür yemliğin plastiğini ve kafesin örtüsünü kemiriyor bunu neden yaptığını öğrenebilirmiyim

emine say
Ziyaretçi
emine say
2 yıl 2 ay önce

merhaba isa bey
cennet papağanlarım yumurta yaptılar 4 tane ama 4 yumurtanın hepside telef oldu,kendileri yediler mi kırdılarmı bilmiyorum.yavru alamadık.erkek olan dişiyi yuvalıktan çıkarmıyodu.bide biz yuvalığı açıp kontrol ettik acaba ondanmı çıkmadı.yumurta yok yuvalıkta şuan ama hala yuvalıktan çıkmıyorlar,yılda bi kaç defa yumurta yaparmı bunlar acaba

emrah atakan
Ziyaretçi
emrah atakan
2 yıl 2 ay önce

merhaba bir sure önce yazdıgım yorum sanırım onaylanmadı olacak ki yayınlanmadı sebebini bilmiyorum niçin böyle oldu özet geceyim tekrardan cennet papağanı ile sevda papağanı farklı cins olmasından dolayı çift olup yavru çıkarırlar mı ?? petshoplar farklı yorumlar yapıyorlar olurdu olmazdı kararsız kaldık açıkcası !!

Umut ozdemir
Ziyaretçi
Umut ozdemir
2 yıl 2 ay önce

Ne kadar kesicegimi nasil ayarlicam ve fazla kesme durumu olursa ne yapmam gerekir

Berkin Sağlam
Ziyaretçi
Berkin Sağlam
2 yıl 2 ay önce

Isa abi ben bir cennet papagani aldim 2-3 aylik bir erkek oldugunu soyledi petshopdaki adam , aldiktan 3-4 gun sonra odaya saldim 1-2 saat sonra odaya baktigimda kafesteydi ertesi gun gine kafese girer umuduyla onu odaya biraktim ama bu sefer girmedi 5-6 saat bekledikten sonra onu yakalamaya calistim ama omu yakalarken cok korktu simdi pisman oldum daha bana hic alismazmi yoksa beklemem mi gerekiyor ????

Umut ozdemir
Ziyaretçi
Umut ozdemir
2 yıl 2 ay önce

Merhaba isa bey yaklasik 4 aylik bir cennet papaganim var bir bucuk ay oldu alali tirnaklari uzun gibi geldi bana ne yapmaliyim

ziya
Ziyaretçi
ziya
2 yıl 2 ay önce

biz yarın tatile gidioruz kara suya ben kdz ereğlideyim ısı değişiminde öle bilkirmi yada arabadaki kşima onu etkileyip hasta edermi

Asli yerli
Ziyaretçi
Asli yerli
2 yıl 2 ay önce

Merhaba..
Dün bir cennet papağanı aldım. 7 aylık olduğunu söylediler. Cok tatlı bir kuş kıpır kıpır güzel güzel ötüyor da fakat gece uyurken baktığımda kafesinin üstüne çıkmış bası aşağıda asilarak uyuduğunu fark ettim bu anormal bir durum mudur ?

ziya
Ziyaretçi
ziya
2 yıl 2 ay önce

isa abi ben papağanı dışarı çıkarırken ışığı kapatıp parmağıma alıp çıkartiyorum ışığı açıyorum biraz elimde duruyo gidiyio ama kendisi hiç dışarı çıkmio neden

gülay yavuz
Ziyaretçi
gülay yavuz
2 yıl 2 ay önce

İsa bey oğlum bizimde yeşil cennetimiz var gayet iyi 3 senedir bizimle aileye baya alışık kefesi her daim açık yani hür :)beni size sorum kafes temizliğinin nasıl yapılması? tabiki siliyorum mamalıklarını suluğunu banyosunu hep temiz tutuyorum lakin binnaz yani kuşumuz :)çok kaşınıyor siprey aldım arada sıkıyorum kanatlarına yem aldığımız yerdeki bey kafesin steril edilmesi gerek dedi bunu ilaçlamı yoksa farklı şeylerlemi yapmam gerek beni bilgilendirirseniz seviniri yanlış bişey yapmaktan kortuğum için sizden yardım istiyorum lütfennn 🙁 şimdiden teşk ederim hayırlı günler....

ibrahim berk
Ziyaretçi
ibrahim berk
2 yıl 2 ay önce

isa bey, ben papağan alıcam sultan papağanımı alıyım , cennet papağanımı karar veremedim sizce hangisi

EMİN ÇAKIR
Ziyaretçi
EMİN ÇAKIR
1 yıl 9 ay önce

BİZİM 4 CENNETİMİZDE KONUŞUYOR (YANİ DUYDUĞU ÖĞRENDİĞİ KELİMEYİ MIRILDANIYO) LÜTFEN BİRAZ ARAŞTIRIN

cps (cennet papağanı sever )
Ziyaretçi
cps (cennet papağanı sever )
2 yıl 2 ay önce

isa bey bence sen hiç araştırmamışsın cennetleri onlar konuşabilirler sadece öğretmede yetenekliysen konuşturursun öğretiliyo yani bide çaşır suyuyla kafes yıkanmazmış çamaşır suyundaki bakteriler öldürüyomuş

ziya
Ziyaretçi
ziya
2 yıl 3 ay önce

isa abi ben 8 günlük tatile çıkıyorum kuş beni unuturmu

Paşa
Ziyaretçi
Paşa
2 yıl 3 ay önce

Merhaba,
3 gün önce bir cennet papağanı aldım. şuan için çok ürkek, kafesin tellerine asılarak uyuyor dün gece de kafesin dibinde uyudu. gündüz saldığımızda ise perdelerin arkasına saklanıyor ve oradan ayrılmıyor, kafesine de girmiyor. bir problem olabilir mi ya da yeni geldiğinden dolayı güvensizlik içinde olduğundan dolayı mı böyle davranışlar içinde?

ziya
Ziyaretçi
ziya
2 yıl 3 ay önce

isa abi papağanı alalı 2 gün oldu kafesinden çıkarayım mı cıkarmamalıysam kaç gün sonra çıkarayım ?

ziya
Ziyaretçi
ziya
2 yıl 3 ay önce

ya isa abi ben internetten araştırıyorum çok şey kafesteki herşeyi çıkartın elimizi kafese sokon yukarı bakacak şekilde diye yazıyordu bende yaptım ama korktu şimdi beni sevmiycek bana ısınamicak alışamiyacak diye korkuyorum sizce bana alışırmı ?

ziya
Ziyaretçi
ziya
2 yıl 3 ay önce

isa abi ben de daha dün bir cennet papağanı aldım adı paşa çok ürkek önceden aldığımız muhabbet kuşunun kafesine koyduk o muhabbet kuşu hastalandı ve öldü bende paşayı almadan önce kafesi yıkadım bi sorun olurmu.

Kübra
Ziyaretçi
Kübra
2 yıl 3 ay önce

Merhaba, gözleri yari kapali duruyorsa kesik kesik ötüyorsa hasta midir? Ne yapmam gerek. Diskisi normal bu arada.

ŞENGÜL ESER
Ziyaretçi
ŞENGÜL ESER
2 yıl 3 ay önce
yaklaşık 2 hafta önce en fazla 2-3 aylık cennet papağanı alarak ismini şirin koydum. bana alışması çok kolay oldu elimden yem bile yiyor korkmuyor günde 3-5 kez kafesini temizliyorum suyunu değiştirıyorum 🙂 çok evcil kafesi açsam bile çıkmıyor hareketlide yeni yeni elimi ısırmaya başladı hoşuna gidiyor kafasını oksamamız kaşımamıza önce öterek tepki veriyor sonra gözlerini kapatarak bize eşlik ediyor. Cennet apağanı almak isteyen lere tavsiyem lütfen kafes seçiminizi iyi yapınız kafesin yatay olmasına dikkat ediniz tırmanmayı çok sevdikleri için.dikey kafeslerde zorlanıyorlar ayakları kayıyor. kuşunuzu almadan önce kafesinizi hazırlamanızı tavsiye edebilirim. İSA BEY SIKINTIMIZ KUŞUMUZ 3-4 GÜNDÜR GÖZLERİNİ KAPATIYOR GAGASIDA KAPALIYKEN… Devamı »
Umut ozdemir
Ziyaretçi
Umut ozdemir
2 yıl 3 ay önce

Oncelikle tavsiyeniz icin tesekkurler fakat aldigim yerde bana yerini degistirmemem konusunda uyari yaptilar ama kafesine alistigini umuyorum yinede balkona koyuyummu

Umut ozdemir
Ziyaretçi
Umut ozdemir
2 yıl 3 ay önce

Merhaba benim size bir sorum olcakti .yaklasik 2 -3 aylik bir cennet papaganim var 5 gun oldu alali daha kafesinden hic cikartmadim benden fazla korkmuyor kafesine yaklastigimda geri kacmiyor fakat otmesi icin cok buyuk ugras vermem gerekiyor kendiliginden otmuyor acaba normal bi durummu bu yani yeni alismaya basladigindanmi yoksa baska bi durum mu var

Gökhan Meral
Ziyaretçi
Gökhan Meral
2 yıl 4 ay önce

Merhaba hocam Sağlıklı çiftleşmeye uygun erkek Cennet Papağanı sahibiyim.Veteriner eş almamı söyledi bende bir dişi edindim.Sıkıntımız şöyle;erkek dişiyi koklayıp sevdi sonra tünekten atmaya başladı. Farklı bir dişi getirdik gene aynı şekilde davrandı.Tavsiyeniz nedir isa bey.

Gökhan Meral
Ziyaretçi
Gökhan Meral
2 yıl 4 ay önce

İsa bey yani farklı kafeste kalsın ve birbirine o şekilde alışsın mı diyorsunuz.

yusuf arda
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

İsa bey merhaba 1 hafta sonra tatile çıkcam 15 günlük filan suyu çok hızlı bitiyor 24 saatte suyunu bitiriyor akşam saat 12:15 te suyu doluydu yarın aynı saatte suyu bitmiş ve kurumuş sizce onu yanıma almalımıyım???

selcuk demirci
Ziyaretçi
selcuk demirci
2 yıl 4 ay önce

Tekrar merhaba isa bey.kuslarim yumurtlamaya basladilar ve su an 9 tane oldu yumurtalar.son yumurta bugun oldu.sizce fazlamidir normalmi 9 yumurta?
Birde bugun kavga etmeye basladilar ve erkek olan disiyi yuvaya almiyor.ve enteresan olan erkek yumurtalarin uzerine yatmaya basladi.nobetlesemi yaticaklar acaba? Ve kulucka baslamismi oluyor?
Erkegin disiyi yuvaya almama sebebi yumurtalara yatmasimidir sizce?
Simdiden tesekkurler

emre sayınta
Ziyaretçi
emre sayınta
2 yıl 2 ay önce

büyük ihtimal dişiler çünkü o kadar fazla gibi geldi 9 tane çok

selcuk demirci
Ziyaretçi
selcuk demirci
2 yıl 4 ay önce

Unutmadan birsey daha sorayim size.yumurtalar henuz 7 tane iken hepsini tek tek alip el feneri ile icini gozlemledim.yumurtalarin sivri olan tarafi degilde daha yuvarlak olan alt kisminda golge seklinde yuvarlak gri biseyler gordum.golgenin boyutu bas parmagimizin tirnagi buyuklugunde.yani yumurtanin cok kucuk bir bolgesinde.bu belirti yumurtalarin dolu oldugu anlamina gelirmi acaba? Ayrica 7 yumurtanin 6 sinda bu belirti vardi

haydar ünsal
Ziyaretçi
haydar ünsal
2 yıl 4 ay önce

merhaba İsa bey .adını tropi koyduğum cennet papağanım ben telefonla konuşunca tellere asılıyor ve ötüyor. ben yanından uzaklaştığımda ise hafiften dahada şiddetli ötüyor .yanına yaklaştığımda benden uzaklaşmıyor ve ara sıra ötüyor.Sizce kuşum bana alıştığından dolayı mı yoksa bana karşı herhangi bir tepkiden dolıyı mı ötüyor? Şimdiden teşekkürler

esma
Ziyaretçi
esma
2 yıl 4 ay önce

Iyi günler Isa Bey üç aydır baktığım iki tane cennet papağanım vardı biri durduk yere can cekisip bir anda öldü neden acaba ? Hiç bir sorun yoktu. Digeri tek kaldı ne yapmalıyım ? Yaninda arkadaş olmadan durur mu ? Yeni bitane almama gerekvar mı? Tşkler

Adem
Ziyaretçi
Adem
2 yıl 4 ay önce

Benim 4 Muhabet kuşum var 2 erkek 2 dişi anlaşıyolar yan yana gelip uyuyolar birbirini temizliyorlar vb. 2 tane'si alime alıştırdım 2 si biraz korkoyur . güzel kuşlar. ve geçen cennet papağani gördüm gittim kuşcuya fiyatı nedir dedim 90 tl dedi. almayı düşünüyom peki muhabbet kuşlarıyla anlaşırlarmı.? bakımı kolaymı..

mustafa bakar
Ziyaretçi
mustafa bakar
2 yıl 4 ay önce

1 tane muhabbet kuşum vardı (dişi) bi tane küçük bi kus aldık(erkek)kafeste büyük olan rahat vermiyor.küçüğü başka kaç se aldık 1 2 gün yine aynilar disarda anlasiyolar ama icerde anlasamiyolar nabalim

serpil aydar
Ziyaretçi
serpil aydar
2 yıl 4 ay önce

cenet papağanım var aldıgım şubat ayıtı şimdi erkek oldugunu nasıl anlarım arkadaşım papağan var dişi yumurtalamış gecen sene bu sene yapmamış biz de yan yan gedirdi şimdi içime şüpe düşüdü erkekmi diye aldıgım yer erkek dedi bana yardım ettin .

Salih Erkaner
Ziyaretçi
Salih Erkaner
2 yıl 4 ay önce

Benim iki cennet papağanım var cinsiyetlerini bilmiyorum ama biri iki gündür kağıt çöp ne varsa bir yerde toplamaya başladı dün onlara yumurtlayacağını düşündüğüm için yuvalık aldım. Ama kafese girmeyi sevmedikleri için mi yoksa o biriktirmeye başladığı yerden ayırdığım için mi bilmiyorum yuvalık ve kafeste sürekli uyukluyorlar, kafesin tüneğinde oldukları zaman bile gözlerini açmakta zorluk çekiyorlar. Okadar hareketli kuşlar bi anda bütün gün böyle olunca endişelendik. yanlış yaptığım yada yapmam gereken bişey var mı?

suheda yilmaz
Ziyaretçi
suheda yilmaz
2 yıl 4 ay önce

Merhaba, benim de fischers cinsi cennet papaganim var bu ay 1 yasini dolduracak. Son gunlerde tek seferde cok fazla kaka yapmaya basladi.rengi de cimen yesili ve ondan biraz daha acik tonlarda. Sizce ne problemi olabilir papaganimin?

suheda yilmaz
Ziyaretçi
suheda yilmaz
2 yıl 4 ay önce

anladım çok teşekkür ederim 🙂

suheda yilmaz
Ziyaretçi
suheda yilmaz
2 yıl 4 ay önce

Sivi degil kati. Yumusakligi normal yani. Feces disindaki icerigi de normal ama renginden dolayi suphe ettim.

Kübra keser
Ziyaretçi
Kübra keser
2 yıl 4 ay önce

Merhaba dün bir cennet papagani aldik, tahminime gore erkek ve 3 ayliktan büyük. Yeşil'in cinsinde. hic ötmüyor alismadigi icin mi acaba? Birde cogu zaman gözleri kapali bu hasta oldugunu mu gosterir? Muzik dinlettim, kuslarin sesini dinlettim yanlis mi yaptim biraz beklemeli miyim acaba

Kübra
Ziyaretçi
Kübra
2 yıl 4 ay önce

Peki çok fazla yem yemesi ve haliyle çok kaka yapması normal bir şey mi?

Kübra Keser
Ziyaretçi
Kübra Keser
2 yıl 4 ay önce

Teşekkür ederim, kafesini değiştirdim sadece o zaman öttü. Balkonda da ötmüyor gerçi ben üşümesinden korktuğum için çok tutmadım balkonda. Gaga taşı aldım yeni fakat hiç kullanmıyor, tırnakları da biraz uzun sanırım gagası da öyle. Onu rahatsız ederse kullanır değil mi? Yoksa kesmeli miyim?

Hatice döş
Ziyaretçi
Hatice döş
2 yıl 4 ay önce

Merhabalar İsa bey benim cennet papağanım var fakat kafesin alt kısmında gagasıyla vuruyor.sebebi nedir acaba.

Metehan Kahraman
Ziyaretçi
Metehan Kahraman
2 yıl 4 ay önce

İsa Abi merhaba sana birşey soracağım benim cennet papağanımı alalı 3-4 gün oldu ve hiç yem yemiyor nedeni nedir?

Ayşegül
Ziyaretçi
Ayşegül
2 yıl 4 ay önce

Meraba İsa bey 1 tane 1 yıllık muhabbet kuşumuz vardı yumurtladı kendi kendine yanına erkek kuş aldık erkek kuşu hep didikliyor cözüm olarak napmalıyız erkek kuşa yemek yedirmiyo

merve darendeoglu
Ziyaretçi
merve darendeoglu
2 yıl 4 ay önce

merhaba;
cennet papağanım altına koyduğumuz gazeteyi parçalıyor ve yiyor ayrıca kafasını sürekli sallıyor nesi var acaba ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz lütfen...

merve darendeoglu
Ziyaretçi
merve darendeoglu
2 yıl 4 ay önce

İsa Bey,ilginizden ötürü çok teşekkür ederim.En kısa sürede yuvayı takacağım...

iclal sarıtaş
Ziyaretçi
2 yıl 4 ay önce

isa abi sana bir soru soracaktım . ben 2 tane cennet papağanı almak istiyorum yaavrulaması için. ama çiftleşirlerse sahibine çok zor alışacağı söyleniyor. çok kararsız kaldım. yardım ederseniz memnun olacağım ama çok zor da eğitileceği ve çok zor bakım yapılacağı ve ardından konuşma yeteneğinin yok denecek kadar riskli olacağı da söz konusuymuş . siz ne tavsiye edersiniz. papağanınızdan memnun musunuz?

cennet papaganı
Ziyaretçi
cennet papaganı
2 yıl 4 ay önce

cennet papaganım kuluçkaya yatmıştı 6 yumurtası war.bugun 26. gün ama yavru çıkmadı.biz elimizle çıkarsak olurmu.fenerle baktım içi dolu yumurtaların..

iclal sarıtaş
Ziyaretçi
iclal sarıtaş
2 yıl 4 ay önce

sakın böyle bir şey denemeyin hanımefendi inanın ki eğer öyle yaparsanız yavrular ya ölecektir ya telef olacaktır yada sakat doğacaktır . sakın yapmayın . yavrular
40 gün sonra doğmaya başlarlar...

selcuk demirci
Ziyaretçi
selcuk demirci
2 yıl 4 ay önce
Merhaba isa bey.benim 2 tane yesil cennet papaganim var.biri yaklasik 1 senedir bende,digerini ise 1 ay once sevgilimden aldim ve 1 aydir ayni kafesteler.birinin disi otekinin erkek oldugunu tahmin ediyoruz.birkac gundur disi olan yuvadan cikmamaya ve hircinlasmaya basladi ve vucudu irilesti.bu sabahta onlari ciftlesirken yakaladim 🙂 ciftlestikten hemen sonra kafesi actim ve disi olan cikar cikmaz gazeteye yonelip ondan parca koparark acele bir sekilde yuvaya tasimaya basladi.sanirsam yuva yapmaya calisiyor.ayrica digeri yuvaya girmek istediginde onu almiyor kavga ediyorlar.bunlara istinaden bikac sorum olacak. 1-kusumuz kesin olarak yumurtlama evresindemidir acaba? 2-yumurtalarin bos cikma ihtimali nedir? 3-bazen iki kusta ayni cins olmasina ragmen… Devamı »
selcuk demirci
Ziyaretçi
selcuk demirci
2 yıl 4 ay önce

İlginiz icin tesekkurler isa bey

cennet papaganı
Ziyaretçi
cennet papaganı
2 yıl 4 ay önce

bidaha nezaman çiftleşir:(((( senede 1 defa diye duymuştum..

cennet papaganı
Ziyaretçi
cennet papaganı
2 yıl 4 ay önce

hocam açtım bi yumurtayı evresini tamamlamış ama ölmüstü..asıl sorun bugun kuş hiç kuluckaya yatmadı hep tünekteydi oyuzden açmak istedimm sizce hepsi ölmüsmüdür canımm cooooookk skkn:((((kuşlardan sogudum bunlar nasıl ana baba:((((

esma
Ziyaretçi
esma
2 yıl 5 ay önce

merhaba
ben cennet papagani almadan once arastirdim ve her yerde cift halinde alinmasi yaziyordu bende cift aldim bendede yuva vardi cikartmadim bunlarda kucuk bendemi birisini gondermeliyim yardim edin lutfen :((

CAVIT
Ziyaretçi
CAVIT
2 yıl 5 ay önce

ilk geldiklerinde yanina yaklastigim zaman kaciyorlardi. simdi kafese elimi surmedigim surece kacma felan yok ama anladgim kadariyla o kafesteki yuva yuzunden tesekkurler bi hafta daha denerim olmadi birisini gonderirim belki o zaman alisir kucuk oldugu icin? degilmi

cavit
Ziyaretçi
cavit
2 yıl 5 ay önce

merhaba
1. ben iki gun once cift cennet papagani aldim 2 ayliklar ve kafeslerinin icinde yuvalarida vardi aldigimda onu cikartmadim cikartmalimiyim.
2. bana alisirlarmi bilmiyorum cok soguk lar bana karsi birisini elden cikartmalimiyim alismasi icin birisinimi evde bulundurmaliyim?

gülseyra baş
Ziyaretçi
gülseyra baş
2 yıl 5 ay önce

İsa bey duyduğuma göre kuşların gagasıyla tırnakları kesiliyormuş nasıl kesmeliyim ve kesmem doğru mu ayrıyeten gagasıyla tırnakları uzunda

gülseyra baş
Ziyaretçi
gülseyra baş
2 yıl 5 ay önce

isa bey., sağdaki mi soldaki mi kuş dişi....

gülseyra baş
Ziyaretçi
gülseyra baş
2 yıl 5 ay önce
selamlar...... isa bey ,.....benim sarı sevda papağanım var şeftali yüzlü alalı yaklaşık iki ay oluyo aldığım kuşçu dişi mi erkek mi oda bilmiyormuş aldığımda kişi bana dört beş aylık demişti şimdi altı yedi buçuk aylık oldu elimde durmuyor kaçıyor banyo yapma şeyindende kaçıyor aslında bana alışkın gibide değilde televizyonun üstüne konuyor öpücük at deyince atıyor gagasıyla ve süreklide saatin üstünede konuyor orda uyuyor bazen bana alşması için ne yapabilirim ne versem yiyor çekirdek şeftali elma muz vs vs. ne gibi vitaminler alabilirim ayrıyeten gaga taşıda kullanmıyor sadece gagasını kafes tellerine gagalıyor fıstık deyince ses veriyor bana ne zaman seslensem. dişi… Devamı »
zümra
Ziyaretçi
zümra
2 yıl 2 ay önce

İSA BEY.......
MERHABA .... Dün cennet papağanımın tırnağını keserken kanattım fazla kesmememe rağmen damarına gelmiş olmalı galiba ve kuş hafif bağırdı keserken una batırdım kanlı tırnağını belki geçer diye geçti sizce bir şey olur mu kuşuma çok korkuyorum da..............................

Alkım Şentürk
Ziyaretçi
Alkım Şentürk
2 yıl 5 ay önce

Merhaba İsa abi cennet papağanım var ve bizle birlikte bir ay dan kısa süredir yaşıyor 3 gün tatile gittim ev boştu döndüğümde ölmüş yemi suyu vardı yemiş suyunu da 4 gün önce değiştirmiştim ve tatile gitmeden önce titriyordu neden dir acaba

Nur Öztürk
Ziyaretçi
Nur Öztürk
2 yıl 5 ay önce

Merhaba İsa Bey
Benim cennet papağanım yaklaşık 3 yıl bende yavruyken almıştım. Doğuştan uçamıyor ve topal. Sanırım bu nedenden olacak ki çok uysal ve sakin bir kuş. Yanına bir kuş daha almayı düşünüyorum sizce bir sorun olur mu ?

Büşra
Ziyaretçi
Büşra
2 yıl 5 ay önce

Meraba İsa Bey

Benim Şeftali Suratlı Cennet Papağanım Var Gagası Cok Uzadı Kestirmekten başka care yokmu bide diğer 2 sorum olcak Kanatları cok titriyo biit ilacı sıkıyom geciyo titremeleri sonra tekrar titremeye başlıyor 2 kelime öğrettim 4 komut gibi bişey öğrettim bu aralar sevecenliği coşkusu gitti kafasin icinde takla felan atardı artık atmıyor son 3 gündür dışarıya cıkarıyom önceki gibi heyacanlı meraklı ucmuyo napmalıyım

wpDiscuz