Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cheerson CX-30W WiFi İncelemesi

14 Temmuz 2015 Salı 139 yorum İsa Sarı

Cheerson, son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir firma. Buna rağmen uzakdoğu kökenli bu firma, ardı ardına piyasaya sürdüğü uzaktan kumandalı hava araçlarıyla kullanıcıların gözdesi olmaya başladı. CX-20 modeliyle ün kazanan firmanın son ürünlerinden biri de, geçtiğimiz aylarda marketteki yerini alan CX-30W oldu. CX-30'un WiFi, yani kablosuz ağ üzerinden görüntü aktarımı yapabilen CX-30W modeli, bünyesinde pek çok özellik barındırıyor ve üstelik 2.4 GHz'lik kumandası olmadan akıllı telefonlarla da kontrol edilebiliyor. Bunun yanı sıra havadan anlık video aktarımı, video ve fotoğraf kaydı, 360 derece takla atma özelliği, çeşitli hız modları gibi pek çok özellik kullanıcıların deneyimine sunulmuş durumda.

Havadan görüntüleme veya fotoğraflama işine yeni başlayacaklar için ideal olan CX-30W, sadece havadan görüntüleme yapacaklara değil, ilk kez quadcopter kullanacaklara da hitap edebilen bir ürün. Çıkarılabilen kamerası sayesinde havadan görüntü aktarımı olmaksızın da kullanılabilen bu ürün, Türkiye'de Dron piyasasına oldukça sağlam bir şekilde giren Dronmarket tarafından satılıyor. Ürünün en büyük artısı, akıllı telefonlar üzerinden de kontrol edilebilmesi olsa gerek. Bu sayede, ürünle birlikte gelen kumandaya ihtiyaç duymaksızın, sadece telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile her türlü fonksiyonu telefon ekranı üzerinden çalıştırabiliyorsunuz. Görüntü aktarımı ile fotoğraf ve video kaydı da buna dahil. Bu yönüyle son derece kullanışlı ve çok yönlü. Her ne kadar ürünün kamerası ve kullanılabilirliği, örneğin bir Phantom kadar olmasa da, fiyatı göz önünde bulundurulduğunda, ilk kullanımlar için ideal olduğu söylenebilir.

CX-30W oldukça şık ve taşınabilir yapıda bir kutuya sahip. Bu kutu içerisinden ihtiyaç duyulan her şey çıkmakta: kumanda, yedek pervaneler, tornavidalar, şarj cihazı, kullanma kılavuzu. Üstelik bir telefon tutacağı da kutu içerisindeki yerini almış durumda. Dronmarket tarafından satılan ürünle birlikte gelen kullanma kılavuzu Türkçeleştirilmiş olarak kutu içerisinden çıkıyor. Bu kullanma kılavuzunda ürünle ilgili her türlü teknik detaya ulaşabilir ve özelliklerinin nasıl aktif hale getirilebileceğiyle ilgili bilgileri okuyabilirsiniz. Ürünü Türkiye'den almanız durumunda hem iki yıl garantiye sahip olacaksınız hem de satın alma sırasında gümrükle, uzun süreler beklemekle vs. de uğraşmayacaksınız. Tüm bunlar düşünüldüğünde ve yerli firmaları desteklemek konusu da göz önünde bulundurulduğunda, ürünü Türkiye'den satın almak daha mantıklı olacaktır, bunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Ürünün kutu içeriği tam olarak şöyle:
1 x Cheerson CX-30W gövde
1 x Kumanda
1 x 3.7 V 700 mAh LiPo batarya
1 x WiFi kamera
2 x Tornavida
4 x Yedek pervane
1 x Telefon tutacağı
1 x Türkçe kullanma kılavuzu
1 x Garanti belgesi

Cheerson CX-30W kutu içeriği

Cheerson CX-30W kutu içeriği

İletişimini 2.4 GHz frekansı üzerinden sağlayan Cheerson CX-30W 4 yönlü gyroscope ile tasarlanmış durumda. Bu da, cihazın her yöne hareket edebileceğini gösteriyor: aşağı yukarı, sağa sola, ileriye geriye ve kendi ekseninde sağa sola şeklinde. Mode 2 kumanda ile birlikte sunulan cihazı Mode 1 şeklinde, yani gaz çubuğu sağda olacak düzende kullanmak da cep telefonu üzerinden mümkün. Dolayısıyla hem sağ elini kullananlar hem de sol elini kullananlar için destek sunuluyor. 155 milimetrelik bir kare görünümüde olan cihazın yüksekliği 50 milimetre. Ağırlığı ise kamera hariç 55 gram. Üzerindeki motorlar maalesef fırçasız (brushless) değil, ama başlangıç sınıfı bir ürünün fırçasız motorlara sahip olmasını beklemek de pek mantıklı değil doğrusu. Cihazın ayaklarındaki kauçuk koruyucular, çarpma anında ortaya çıkan şokun bir kısmını emerek cihazın zarar görmesini engelleyecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca bütünleşik pervane koruyucular da, herhangi bir çarpma veya düşme anında pervaneleri korumak için ideal. Bu koruyucular, ürünle birlikte gelen tornavida kullanılarak istenildiği zaman çıkarılabilir.

Cheerson CX-30W ve kutusu

Cheerson CX-30W ve kutusu

Cheerson CX-30W'nin dört farklı renk seçeneği mevcut: mavi, kırmızı, sarı ve yeşil. Dronmarket tarafından bana gönderileni mavi renkte ve doğrusu oldukça canlı, fakat ürünün tanıtımları daha çok yeşil rengi üzerinden yapılıyor. Tercih meselesi... Hoşunuza giden rengini sipariş edebilirsiniz. Kutu içeriği ise standart, yani hangi rengi satın alırsanız alın, kutu içeriği eksiksiz olacaktır. Cihazı kumandayla kullanmak isterseniz, ihtiyacınız olacak tek şey, kumandaya güç sağlamak için gerekli dört adet AA boyutlu kalem pil. Kutu içeriğine bu dört adet pil de dahil edilseymiş, doğrusu iyi olurmuş. Yine de, kutuda yedek pervane ve tornavidaların dahi yer aldığı düşünüldüğünde, her yerde kolaylıkla bulunabilecek kalem pilleri sorun etmek gerekmez.

Cheerson CX-30W ve kumandası

Cheerson CX-30W ve kumandası

Ürünle birlikte sunulan batarya 3.7 Voltluk ve 700 miliamperlik. Bu batarya USB üzerinden şarj edilebiliyor. Bu da, piknikte veya başka dış mekanlarda şehir elektriğine ve bir prize ihtiyaç duymadan bataryayı şarj edebileceğiniz anlamına geliyor. Tamamen boşalmış bir bataryanın şarj işlemi, herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarın USB portu üzerinden veya cep telefonlarını, tabletleri vs. şarj etmekte kullanılan taşınabilir güç bankalarıyla 90 dakika gibi bir sürede tamamlanabiliyor. Yine de ekstra birkaç batarya, kesintisiz kullanım isteyenler için ideal olacaktır. Açıkçası ben, bu tür fırçalı motorlara sahip ürünlerin her uçuştan sonra en az 3-4 dakika kadar dinlendirilmesi gerektiğini savunuyorum, aksi halde motorların ömrü uzun olmuyor. Aynısı CX-30W için de geçerli. Cihazın uçuş süresi 5 ile 6 dakika arasında değişiyor. Bu ise WiFi'ni açık olup olmaması, kameranın bağlı olup olmaması veya pervane koruyucuların takılıp takılmamasıyla ilgili. Cihaz üzerinde ne kadar az ağırlık olursa uçuş süresi de o kadar uzun olacaktır. Ayrıca az ağırlık, motor ömürlerinin de uzun olması anlamına gelecektir. Bu bakımdan, görüntüleme yapmayacağınız zaman kamerayı çıkarıp uçmanızı tavsiye ederim.

Cheerson CX-30W

Cheerson CX-30W

Cheerson CX-30W üstten Cheerson CX-30W kutusu Cheerson CX-30W alttan

Cihazın 360 derece takla atma özelliğine sahip olduğunu belirtmiştim. Kumanda üzerinde sağ üst kısımda yer alan ilgili tuşa bir kez bastığınızda cihaz takla moduna girecek ve ardında sağ çubuktan yapacağınız bir yönlendirme ile ilgili yöne doğru takla atacaktır. Bunun nasıl yapılacağını aşağıdaki videoda uygulamalı olarak göstermeye çalıştım. Yalnız, takla attıktan hemen sonra gaz çubuğunu bir saniyeliğine de olsa en üste çekmenizi tavsiye ederim, aksi halde takla sonrasında cihaz yere temas edip ufak da olsa zarar görebilir. CX-30W'nin ayarlanabilir hız modları da, öne çıkan bir diğer özelliği. Standart olarak %30 ile başlayan hız modu, ilgili tuşa basınca iki biple %60 ve bir kez daha basınca üç biple %100 olarak ayarlanıyor. Hızı sevenler için %100 hız modu ideal olacaktır. Ayrıca rüzgarlı havalarda cihazın rüzgara karşı direncini artırmak için de %100 hız modunda uçmanızı tavsiye ederim.
Cheerson CX-30W her ne kadar "HD" kamera ile geliyor gibi görünse de, işin aslı maalesef öyle değil. Cihaz, yaklaşık 0.3 MP'lik bir kameraya sahip, yani 720p çözünürlükteki "HD" kalitesine değil. Yine de, ürünün başlangıç sınıfında yer almasından dolayı görüntü kalitesi kabul edilebilir seviyede. Tek kötü tarafı, videoları 16:9 formatında değil de, 4:3 formatında, yani kare biçiminde kaydetmesi. Bunun yanı sıra, yaklaşık 30 metrelik kontrol ve 20 metrelik görüntü aktarım mesafesi de yeterli sayılmaz, ama bu cihaz ile profesyonel çekimler yapılamayacağı için sorun yok. Zira cihazın hitap ettiği kesim bu işe yeni başlayacaklardır. Bu arada, unutmadan belirteyim; cihazın uygulamasını Google Play'de ve Apple AppStore'da "CX_WiFiUFO" adıyla bulup telefonunuza kurabilirsiniz. Uygulamanın kullanılışıyla ilgili detaylarıysa aşağıdaki videonun ilgili kısmında bulabilirsiniz.

Dronmarket Cheerson CX-30W için ücretsiz kargo ve taksit imkanı sunmaktadır. Cihazı buradan satın alabilir ve yukarıdaki videodan kutu açışını, detaylı kullanımını ve vihazla çekilmiş örnek görüntüleri izleyebilirsiniz. Daha fazla video ve inceleme için YouTube kanalıma abone olabilirsiniz. İyi seyirler...

, , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

139 Yorum "Cheerson CX-30W WiFi İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz