Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

DM007 RC Drone Quadcopter

2 Eylül 2015 Çarşamba 56 yorum İsa Sarı

Başlangıç seviyesindeki drone, diğer bir ifadeyle uzaktan kumandalı hava aracı piyasasında hakimiyet WLtoys, Syma, Hubsan veya JJRC gibi firmalarda. Ancak ismi duyulmayan veya ürünleri ilk bakışta popüler gibi görünmeyen başka firmalar da çeşitli ürünleriyle bu piyasada söz sahibi olmaya başladı. Bu tür firmalara ait ürünlerden biri de, DM007 Spy Drone Quadcopter. Bu yazımda, göz alıcı bir tasarıma sahip olan ve sıra dışı boyutuyla dikkat çeken DM007'yi sizlere tanıtmaya çalışacağım.

DM007, adındaki 007 sayısından ve tanımlamasındaki Spy Drone (Quadcopter) ifadesinden de anlaşılacağı üzere, "ajanlık" veya "gözetleme" amaçlı bir ürün. Tabii, bu sadece bir pazarlama taktiği. Ürünün üzerindeki 2 megapiksellik kamera, havadan görüntü almakta kullanılıyor sadece. Ajanlık yapmak isteyenler daha ufak veya işlevsel ürünlere bakabilirler. Her ne kadar bir üreticisi yokmuş gibi görünse de, daha önce yapılan değerlendirmelerde, ürünün fiyat/performans açısından son derece başarılı olduğu ifade ediliyor. 7.4 Volt gücündeki 380 mAh'lik kapasiteye sahip bataryası, kullanım tarzına ve hızına bağlı olarak 5 ile 7 dakikalık bir uçuş süresi sunuyor. Kontrol mesafesi ise, aradaki engel ve parazitlere göre yaklaşık 100-150 metre arasında değişiyor. Bu değerler, ürünün fiyatı göz önünde tutulduğunda hayli başarılı doğrusu. Ürünün RTF, yani uçuşa hazır olması da çok büyük bir avantaj. Uçurmak için tek yapmanız gereken, uzaktan kumandasına 4 adet AA boyutunda kalem pil takmak ve cihazı açmak.

DM007 Drone, önden

DM007 RC Spy Drone Quadcopter

DM007 Drone'un 2 MP'lik bir kameraya sahip olduğunu söylemiştim. Bu kameranın FPV, yani anlık görüntü aktarım yapma özelliği yok ne yazık ki. Zaten ürünün fiyatı düşünüldüğünde, böyle bir özellik beklemek de mümkün değil. Kamera, incelemelerden görebildiğim kadarıyla oldukça başarılı ve hem video hem de fotoğraf çekebiliyor. Ayrıca, istenildiği takdirde çıkarılabiliyor. Bu sayede bir veya bir buçuk dakikaya kadar fazladan uçuş süresi elde edilebiliyor. Bunun yanı sıra, cihazın hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı uçuş modu var. Bu tür başlangıç ve orta sınıfı ürünlerde alışık olduğumuz üzere, 360 derece takla atma özelliği ile de donatılmış durumda. Ürünün kumandası da, hayli kullanışlı ve hobi derecesinde bir yapıya sahip. Üzerindeki LCD ekran üzerinden trim ayarları, gaz değerleri, kumandadaki pillerin durumu gibi değişkenler takip edilebilmekte.

Cihazın paketi içerisinden 2 veya 4 GB'lık bir MicroSD kart dahil olmak üzere, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm parçalar çıkmakta. Buna bir set yedek pervane de eklenmiş. Bu bakımdan, yukarıda da belirttiğim gibi, Ready to Fly (RTF) kutu içeriği mevcut. En büyük artılarından biri de bu. Yine de, uçuş süresini ikiye katlamak için ekstra bir batarya da sipariş edilebilir. Tabii her uçuş arasında en az beş dakika boyunca motorları soğutmanız tavsiyemi aklınızdan çıkarmayın. Yeri gelmişken, bataryanın şarj edilme süresinin 80 dakika civarında olduğunu ve bataryayı sadece şehir cereyanı üzerinden şarj edebildiğinize değinmeliyim. USB üzerinden de şarj edilebilme imkanı sunsaydı, çok pratik olurdu doğrusu. Bu bakımdan, ekstra birkaç batarya, dış mekanlarda ürünü kullanmanız durumunda, çok faydalı olacaktır. Ürünün kutusundan çıkanların tam listesi ise şöyle:
1 x DM007 Quadcopter
1 x uzaktan kumanda
4 x pervane koruyucu
4 x yedek pervane
1 x 2 GB MicroSD kart
1 x kart okuyucu
1 x şarj cihazı
1 x İngilizce kullanma kılavuzu

DM007 Kutu İçeriği

DM007 paket içeriği

Biraz da DM007'nin boyutlarından ve taşınabilirliğinden bahsedeyim. DM007'nin paket boyutu 42.5 x 9 x 22.5 cm. Toplam ağırlığı ise 900 gram. Bu bakımdan, hem kutusu hem de fiyatı açısından gümrükte hiçbir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Oldukça şık ve kullanışlı, aynı zamanda kolay taşımaya müsait bir kutu karşımızda. Drone'un boyutları ise 21 x 18.5 x 8 cm, ağırlığı da 600 gram civarında. Bu yönüyle de, son derece ideal bir forma sahip. Ayrıca, cihazın biri siyah, biri beyaz olmak üzere iki farklı renk alternatifinin de bulunduğunu eklemeliyim. Her ikisi de oldukça şık ve göz alıcı doğrusu, ama en çok tercih edileni, siyah olanı.

DM007 Drone Quadcopter başka bir açıdan

Başka bir açıdan DM007 Drone Quadcopter

Ürünün eksilerinden bahsetmeden olmaz: Maalesef DM007 üzerinde herhangi bir açma kapama tuşu yok. Dolayısıyla, batarya bağlantısını yapar yapmaz cihaz çalışır hale gelecektir. Ardından, kumandayı eşleştirip uçuşa başlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra, uçuş sırasında bataryanın azaldığını gösteren herhangi bir LED yanıp sönmesi benzeri işaret de bulunmuyor. Bu bakımdan, bir kronometre vs. yardımı ile uçmanız gerekecek. Ayrıca, LED'lerin sadece ön taraftaki mavi ile sınırlandırılması da bir eksiklik olarak görülebilir. En azından motor kollarına ufak LED'ler yerleştirilebilirdi, ama bu o kadar da büyük bir eksiklik sayılmaz doğrusu. Son olarak, ürünle birlikte gelen hafıza kartının da son derece yavaş olduğunu belirtmeliyim. Daha hızlı bir kart kullanmanız durumunda çektiğiniz videolar çok daha akıcı olacaktır.

DM007 RC Drone Quadcopter DM007 RC Drone Quadcopter DM007 RC Drone Quadcopter
Yapılan testlerde görebildiğim kadarıyla, stabilite ve uçuş kararlılığı açısından DM007 Spy Drone son derece başarılı. Fiyatına bağlı olarak görüntü kalitesi de tatmin edici seviyede. Pervane koruyucular olmadan da şık bir görünüşe sahip doğrusu, fakat güvenlik açısından, en azından ilk kullanımlarda bu koruyucuların takılı olması yararınıza olacaktır. 40 Dolarlık, yani yaklaşık 120 TL'lik bir fiyat etiketine sahip bu fiyat/performans ürününü GearBest üzerinden ücretsiz kargo imkanıyla satın alabilirsiniz.

, , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

56 Yorum "DM007 RC Drone Quadcopter"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz