Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Dyson DC33c Origin Elektrikli Süpürge İncelemesi

1 Eylül 2015 Salı 60 yorum İsa Sarı

Dyson, güncel teknolojiyi en iyi şekilde ve her yönüyle kullanan elektrikli süpürge üreticilerinden biri. Buna bağlı olarak da sattığı ürünlerin fiyatları ortalamanın hayli üzerinde. Yine de, sunduğu yenilikler ve barındırdığı teknolojiler ile bu fiyatı hak ettiğini söylemek mümkün. Bu yazımda, Dyson’ın orta seviye ürünlerinden biri olan DC33C Origin’i tamamen ev ortamında, samimi bir şekilde video eşliğinde tanıtmaya ve incelemeye çalışacağım.

DC33c Origin, her ne kadar uluslararası piyasada artık üretilmiyor olsa da, Türkiye’de hâlâ satışta ve firmanın en uygun fiyatları ürünleri arasında. Buna rağmen, Dyson teknolojilerinin tamamına yakınını barındırıyor: ürünün kendi ekseni etrafında dönmesini sağlayan Dyson Ball yönlendirme mekanizması, firmaca patenti alınmış olan ve en fazla emiş gücünü sağlayan Radial Root siklon teknolojisi, değişime gerek bırakmayan, soğuk suyla yıkanabilen filtre ve tabii ki 5 yıl garanti. Yalnız 5 yıl garanti sadece Hakman, yani distribütör firma tarafından. Bunun yanı sıra İstanbul Bilişim vb. firmalar ithalatçı olduğu için, sadece 2 yıl sınırlı garanti veriyor. Her ne kadar Dyson ürettiği ürünlere 10 yıl ömür biçse ve kullandığı malzeme son derece kaliteli olsa da, ben, her ihtimale karşı aradaki farkı verip 5 yıl garantili olanlarından almanızı tavsiye ederim. 5 yıl garantiyi başlatmak içinse, ürünle birlikte verilecek kitapçıktaki adrese, yani Hakman’ın web sayfasına girip kayıt yaptırmak gerekiyor. Bunun yanı sıra, ürünü aldığınız yerden garanti belgesini kaşelemesini ve imzalamasını da talep edebilirsiniz.

Dyson DC33c Origin kurulu halde

Dyson DC33c Origin kurulu halde

Dyson’un elektrikli süpürge modellerindeki rakamların siklon sayısını ifade ettiği söylense de, esasında bu doğru değil. Dolayısıyla DC33c 33 adet siklon barındırmıyor. Yine de, siklon sayısı bu değerlere yakın. Hava akımını daha etkili bir şekilde kullanması dolayısıyla bu siklonlar daha fazla toz çekebilen bir yapıya sahip. Gözle görülmeyecek tozların dahi bu siklonlar tarafından emildiği işlendiği iddia ediliyor. Dolayısıyla, Dyson’ın elektrikli süpürgeleri, klasik elektrikli süpürgelere göre daha fazla toz topluyor ve bu tozları kendi haznesi içerisinde, dışarıya çıkarmayacak şekilde hapsediyor. Klasik elektrikli süpürgelerde, tozların bir kısmının sıcak havayla birlikte tekrar dışarı çıktığı ve bunun da yeri gelip çeşitli alerjilere sebep olduğu düşünülürse, Dyson’ın Radial Root Cyclone teknolojisinin toza alerjisi olanlar için daha uygun olacağını belirtmeliyim. Özellikle evcil hayvan besleyenler için geliştirilmiş Animal veya Allergy serileri de alerjisi olanlar için bire bir.

Dyson’ın geliştirdiği ve bu ürününde de kullandığı bir diğer teknoloji ise Dyson Ball. Bu teknoloji sayesinde cihaz, köşelerden veya engellerden geçerken bunlara takılmıyor, devrilmiyor ve kendisini toparlayıp tekrar çekilmeye müsait hâle geliyor. Süpürgenin her iki tarafındaki büyük ve altındaki üç adet ufak teker sayesinde cihazı çekmek oldukça kolay doğrusu. İlk başta, büyük tekerleklerin anlamsız olduğunu düşünsem de, cihazı çekerek hareket ettirdiğimde ve sürüklediğimde, faydasını gördüm. Tabii bu konuyu bayanlar daha iyi bilir, ben sadece "testçi"yim!

Dyson DC33c Origin kutusu Dyson DC33c Origin yandan Dyson DC33c Origin onden

Dyson, ömür boyu kullanım ömrü sunan sade bir filtreyle donatılmış. Bu filtreyi yerinden çıkarmak ve temizlemek, hatta yıkamak oldukça basit. Soğuk musluk suyuna tutup 24 saat kurumasına izin verdikten sonra tekrar kullanıma hazır hale geliyor. Dolayısıyla klasik elektrikli süpürgelerde olduğu gibi, her 6 ayda veya senede bir filtre değiştirmeye ya da filtreden kaynaklı emiş gücü azalmalarına rastlamak zor. Emiş gücü demişken, Dyson’ın emiş gücünün hiçbir zaman azalmayacağı, gerekli titizliğin gösterilmesi durumunda her zaman ilk günkü gücünü koruyacağı iddia ediliyor. Henüz bunu ispatlayacak kadar ürünü kullanmadık. Bu durum zamanla kendini gösterecektir. Yine de, araştırdığım kadarıyla nohut büyüklüğünde parçaların çekilmesi durumunda siklonların tıkandığını ve bunun da çeşitli sorunlara yol açtığını biliyorum. Dyson'ın 2 litrelik toz haznesi üzerinde bir MAX çizgisi var. Her ne kadar bu haznenin çok çabuk dolduğu söylense de, bilhassa tozları ve kiri çıplak gözle görebiliyor olmanız bir avantaj. Hazneyi çıkarmak ve temizlemek de çok kolay. Cihaz çalışırken hazne içinde tozların adeta dans ettiğini görmek de, ayrı bir keyif doğrusu!

Dyson DC33c Origin

Dyson DC33c Origin

DC33c’nin iyi sayılabilecek bir emiş gücüne sahip olduğunu belirtmiştim. Buna bağlı olarak da gürültüsü ortalamanın biraz üstünde. Ürünün emiş gücünü, halı yıkama fabrikasından bir gün önce gelmiş, yani henüz yeni yıkanmış bir halının üzerindeki görünmeyen tozları nasıl aldığından anlayabiliriz. Açıkçası, klasik elektrikli süpürgeler bu kadar toz toplamıyor. Meğer toz içinde yaşıyormuşuz! Aşağıdaki videoda, DC33c’nin ufacık bir bölgede dahi ne kadar toz topladığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Biraz da ürünle ilgili teknik bilgilere değinmek istiyorum. DC33c, 6.5 metrelik bir kablo uzunluğuna sahip, ama hortumla vs. birlikte bu uzunluk daha da artabiliyor. Gürültü sesi 77 desibel, ağırlığı 7.3 kg. Motor gücü 750 watt. Sabit emiş gücü 259 Air Watt. Ürünle beraber gelenler ise şöyle:
1 adet Dyson DC33c Origin elektrikli süpürge
1 adet çift modlu zemin aparatı
1 adet kombine aparat
1 adet koltuk ve yatak aparatı
1 adet çok dilli kullanma kılavuzu
1 adet Türkçe kullanma kılavuzu ve garanti belgesi
Bunların yanı sıra, Dyson’ın web sayfası üzerinden veya çeşitli firmalar aracılığıyla ekstra aparatlar satın almak mümkün. Özellikle kapı üstlerini süpürmek veya erişilmesi daha zor yerleri temizlemek için geliştirilen aparatlar oldukça kullanışlı görünüyor. Bu arada, tüm Dyson modellerinde, DCXX kısmından sonraki Origin, Animal vb. ifadelerin, sadece ürünle birlikte gelen aparatları etkilediğini belirtmeliyim. Son olarak, DC33c Origin’le ilgili kutu açış ve kısa değerlendirme/inceleme videomu aşağıdan izleyebilirsiniz.

, , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

60 Yorum "Dyson DC33c Origin Elektrikli Süpürge İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz