Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Tansiyonu (Glokom) Hakkında Merak Edilenler

4 Şubat 2009 Çarşamba 95 yorum İsa Sarı

Halk arasında "karasu" olarak da bilinen ve genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu (glokom), göz içinde yer alan göz içi sıvısının basıncının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yapıp zarar vermesiyle meydana gelir. Basınç gören bu sinirler yeteri kadar beslenemeyip görevini yerine getiremez ve bu nedenden dolayı görmede azalma nüks eder, hattâ zamanla görmedeki bu azalma tam körlüğe bile sebebiyet verebilir. İlk başlarda herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalığın açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere yaygın iki çeşidi vardır.

Göz tansiyonu, tüm dünya genelinde yaklaşık 2 milyar kişiyi ilgilendirmekte ve 40 yaşın üzerindeki her 40 kişinin birinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine 40 yaş üzeri her 20 kişinin birinde de daha ileri yaşlarda kalıcı körlüğe neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonunun Çeşitleri

10-21 mmhg değerleri arasındaki göz basıncı normal kabul edilen seviyedir. Eğer 21 mmhg'den daha yüksek ya da 10 mmhg'den daha düşük bir göz içi basıncı ortaya çıkarsa göz tansiyonu başlangıcı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan göz tansiyonunun genel olarak dört ana tür vardır:

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

A. Açık Açılı Göz Tansiyonu: En sık görülen göz tansiyonu biçimidir ve göz tansiyonu rahatsızlıklarının yaklaşık %85'lik bir kısmını oluşturur. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu göz tansiyonu çeşidi başlarda hiçbir belirti göstermeden seyreder. Nasıl oluştuğu tam olarak bilinmez; fakat "aköz hümör" olarak tabir edilen göz içi sıvısının dışarı atılamayıp buna bağlı olarak bu sıvının göz içinde birikip basıncı artırmasıyla ortaya çıktığı belirtilir. Bu basınç ise zamanla göz içi sinirlerinde hasara ve zedelenmeye yol açar.

B. Kapalı Açılı Göz Tansiyonu: Açık açılı göz tansiyonunun aksine gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, bulanıklık; kusma, bulantı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan ve akut glokom krizi olarak da tabir edilen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi basıncı oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu biçim göz tansiyonunda, basıncın düşürülüp hastanın ameliyata alınması gereklidir; aksi halde birkaç günlük zaman dilimi içerisinde tam görme kaybı gerçekleşebilir.

C. İkincil Göz Tansiyonu: Katarakt, iridosiklit gibi göz hastalıklarına ya da romatizmal, diyabetik hastalıklara bağlı olarak gelişen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi kanamaları, iltihaplanmalar gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ç. Doğuştan Olan (Konjenital) Göz Tansiyonu: Bu göz tansiyonu çeşidi genellikle İri ve devamlı sulanan göze sahip bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit göz tansiyonu hastaları ışıktan rahatsız olur ve az yemek yerler. Ayrıca göz bebekleri hızlı bir şekilde büyüyüp küçülür.

Bunların dışında, pek yaygın olarak görülmeyen Eksfoliasyon, Neovasküler, Pigmenter, Uveit gibi göz tansiyonu çeşitleri de vardır.

Göz Tansiyonu Riski Taşıyanlar

- 40 yaş üzeri kişiler
- Şeker hastaları
- Romatizma hastaları
- Yüksek miyopisi olanlar
- Yakın akrabaları içerisinde göz tansiyonu hastası bulunanlar
- Uzun süre kortizon kullananlar
- Yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar
- Kansızlık hastaları
- Şok geçirenler

Belirtileri ve Teşhis

Göz tansiyonu çeşidine göre belirtileri de farklılık gösterebilir; fakat en yaygın çeşidi olan açık açılı göz tansiyonunda gözün görme işlevinde herhangi bir kayba kadar hiçbir belirti görülmez. Bu yüzden belli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı ve göz içi basıncı ölçtürülmelidir. Zaten göz tansiyonu, genellikle göz muayeneleri sırasında ortaya çıkar. Bundan dolayı herhangi bir göz muayenesinde göz tansiyonu da kontrol ettirilmelidir.

Diğer göz tansiyonu türleri baş ağrısı, gözde bulanma, kızarıklık ve yaşarma gibi belirtilerle fark edilebilir. Göz tansiyonunun erken teşhis edilmesi, rahatsızlığın ortaya çıkardığı ya da çıkaracağı zararları en aza indirecektir.

Göz içi basınç, tonometre adı verilen bir cihaz sayesinde göz korneasına algılayıcı uçların temas ettirilmesi ya da göz yüzeyine kontrollü bir şekilde hava püskürtülmesi suretiyle ölçülür.

Tedavi Yöntemleri

Göz tansiyonu hastalığının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Tedavideki amaç, hastalığın ortaya çıkardığı rahatsızlıkların en aza indirgenmesi ve gözün mevcut görme kalitesinin korunmasıdır. Bu ise cerrahî müdahalelerin yanı sıra göz damlaları ve çeşitli ilaçlar sayesinde sağlanabilir.

Tedavi yöntemleri genel olarak şöyledir:

Göz damlaları: Göz içi basıncını kontrol altında tutmaya ve normal seviyesine çekmeyi amaçlayan göz damlaları, doktor gözetminde ve tansiyonun şiddetine göre kullanılır. Damlalar kullanıldıktan sonra gözde geçici yanma, batma ve kızarıklıklar görülebilir.

Haplar: Göz damlalarının göz içi basıncını kontrol altına alma noktasında yeterli kalmadığı durumlarda tercih edilmekte; fakat göz damlalarına nazaran daha fazla yan etkiye sahiptirler. Bu haplar, göz içi sıvısının üretimini azaltarak etki gösterirler.

Lazerle Tedavi: Göz damlaları ve ilaçlarla herhangi bir sonuç alınamadığı ya da bu tür yöntemlerinin yan etkilerinin tedavi sürecini olumsuz etkilediği durumlarda tercih edilen lazerli cerrahide amaç, normal cerrahiye bir basamak oluşturmaktır. Bu yöntemde göz içerisindeki drenaj kanalları gerilir ya da iristen bir delik açılmak suretiyle göz içi sıvısının boşaltılması sağlanır.

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Cerrahî Müdahale: Trabekülektomi ameliyatı sonucunda göz içi sıvısı ağının bir kısmı yok edilebilir ve bu sayede sıvının göz dışına atılımı sağlanır. Bu müdahale, bir uyuşturucu damla ile gözün uyuşturulması hâlinde yapılabilir. Hem lazerle tedavi hem de cerrahî müdahale sonrasında bir müddet ilaç kullanımı şartı konulabilir.

Dr. Halil Ateş tarafından hazırlanmış olan ve göz tansiyonu hakkında oldukça detaylı bilgiler içeren www.glokom-net.org adresinde konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

95 Yorum "Göz Tansiyonu (Glokom) Hakkında Merak Edilenler"


Misafir
Baki korkmaz
3 ay 11 gün önce

Merhaba arkadaşlar benim gözümde Katarakt var ayrıca tansiyonum cok yüksek 39 da benim doktorum bana diyorki retinam kalınmış o Yüzden 8 9 yüksek ölçüyormuş arkadaşlar benim gözümün tansiyonunu neler yükseltiyor ve neler düşürüyor söylermisin lütfen . Sağ gözüm sol Gözümden biraz az Görüyor ama cok Bulanık görüyorum hiç bir şeyin ne OLDUĞUNU anlayamıyorum sol gözümde %40 Görüyor onla her işimi hallediyorum o gözüm cok net görüyor ama en ön Sırada tahtadaki yazıları Arapça gibi ve küçük görüyorum . Tahtaya biraz daha Kalkıp yaklaşınca görebiliyorum yani uzaktan yazıları Arapça gibi ve küçük görüyorum . Tıp benim Gözümü iyileştirecek hiç bir şey bulamadı ama doktorum Sağolsun benle çok iyi ilgileniyor ve tıp HIZLA ilerliyor ve tıp senin gözünede bir çare bulur yakın zamanlarda diyor . Ama ben çok üzülüyorum . Bir an önce gözüm iyileşsin diye lütfen bu Hastalığı'n bir tedavisi varsa söyleyin ve bana gözümü iyileştirecek şeyler tavsiye edermisiniz lütfen Îsâ bey sizdende bir tavsiye bekliyorum lütfen.

Misafir
Cemil Acar
24 gün 11 saat önce

İyi günler, benzer sıkıntılar bende de var. Acaba fikir alışverişi yapabilir miyiz.

Misafir
Alisa sayli
2 ay 18 gün önce

Bir ay önce göz muayenesinde ortaya cktı görme alanı testinde bir gözümde 17 diğerinde 5 ilk bir kayıbm var yaşım daha 19 tansiyonym ise 15 doktor nasıl bir tedavi uygular ve ilerde kör kalma riskimnedir?

Misafir
Meltem Çetin
3 ay 14 gün önce

Merhaba sülük tedavisinin glokoma (göz tansiyonu) faydalı olduğunu duydum hatta görmeyen gözü açıyormuş diyorlar doğruluk payı var mı yaptırıp da kurtulan var mı bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim çok önemli hayat memat meselesi tek gözüm var o da gitmek üzere tıp ümidini kesti çıkış yolu arıyorum :(

Misafir
Meltem Çetin
3 ay 11 gün önce

teşekkür ederim Baki Bey haftasonu doğal hayata gittim ben de ilk tedavi başladı dr ümitli konuştu biraz ben de ümitlenmiştim ama sizin yorumunuzu şimdi görünce çekindim açıkçası bakalım zaman ne gösterecek size de çok geçmiş olsun zor bir illet Allah hepimizin yardımcısı olsun umarım hepimiz için aydınlık bir dünya olur

Misafir
Baki korkmaz
3 ay 11 gün önce

Biz Ankara'da doğal hayat diye bir polıklnığe gittik sülük tedavisi yaptırdık ama göz tansiyonum düşmedi hatta Yükseldi acil lazer ameliyatı oldum. Tavsiye edeceğim ankara tıp da oya tekeli ve gazi hastanesinde merih önol kesinlikle tavsiye ediyorum . Bizim gitmediğimiz Dr. Kalmamiştı acil şifalar diliyorum kesinlikle oya Hanım'a gitmenizi tavsiye ediyorum

Misafir
yusuf
3 ay 16 gün önce

arkadaşlar yaşım 32 göztansiyonuyla tanışmam 24 yaşında oldu ilk ölçümde 29 29 çıktı damla kullandıktan sonra 10 10 12 12 13 13 09 09 gibi çıkıyor yalnız halende gözüme zarar vermektedir şuan zalatan göz damlası kullanıyorum oda gözümde kızariklik yapıyor yalnız bitkisel tedavi kullanıyorum bitkisel tadaviyi her kış 3 ay yapıyorum yapan hoca 5 sene gelmemi söylüyor geçer ama ben şuan 2 senedir uyguluyorum sanki iyi geliyor gibi geldi bana yalnız göz kızarıklığını nasıl giderebilirim yardımcı olursanız sevinirim 05438067277

Misafir
deniz
8 ay 22 gün önce

Yasmin kullanıyorum gözümde boğulan ma gibi garip bişeyler oluyo acaba bu ilaç mi sebep oluyo.tam net göremiyorum puslu puslu

Misafir
haci bayram
9 ay 2 gün önce

göz tansiyonum ölçümlerde r 21 l 29 çıktı acaba nasıl bir durum la karşılaşacağım.tedavi şartmı?

Misafir
ece guder
10 ay 9 gün önce

Merhabalar bugunlerde gozumde damarlar cogalmaya basladi nedendir acaba beni bilgilendirirseniz sevinirim

Misafir
sibel hanim
1 yıl 2 gün önce

Iyi akşamlar glokom tedavisi zormudur bende astigmat gece körlugu var doktora gittim glokoma yonlendirdi korkuyorum ne yapcam bilmiyoru internetten okuyorum körluk olabiliyormus bana yardımcı olurmusunuz bilgi verirseniz memnun olurum isa bey

Misafir
tuğba özköse
1 yıl 1 ay önce

Hocam benim tansiyonum sürekli dusmekte (9 za 5 ) (8 ze 6 gibi ) daha çok simirlenince uzulunce tansiyonunmdüşüyor ve gözlerime inanilmaz bir agri oluyor biraz tuz yedikten sonra geciyo ama tekrar devam ediyor dediğim gibi genellikle sinirlenince uzulnxe meydana geliyor bunun göze vurmakla ne alakasi olabilir beni aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler

Misafir
ilknur şahin
1 yıl 4 ay önce

hocam ben doğuştan glokom hastasıyım trusopt adlı göz damlası kullanıyordum ancak ilaç artık üretilmediği için doktorum azarga adlı göz damlası kullanmamı uygun gördü. Ancak bu damla gözümde kızarıklık ve baş ağrısı yapıyor doktoruma söyledim bir sorun yok dedi sizce sorun olur mu?

Misafir
Aysun doğan
1 yıl 2 ay önce

İlknur hanım kaç yaşındasınız özel olmazsa görme alanınızda. Bi problem varmı doğuştan glokom bizdede var nasıl bir yol izlediniz özelden görüşebilirmiyiz rica etsem

Misafir
Aysun doğan
1 yıl 2 ay önce

Hocam doğuştan glokom da kaç ameliyat gerekli kornea kalınlığı iyi bişeymi doğuştan glokomda 2. ameliyat oldu ama 24 lerde yüksek mi bu değer tekrar ameliyat olabilirmi 24 olunca cosopt başlandı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşklr

Misafir
ibrahim sarar
1 yıl 5 ay önce

Yok hocam fazla agrim yok iş aktivete yapinca geciyor isa bey

Misafir
ibrahim sarar
1 yıl 5 ay önce

Hocam gecen ay ben göz doktoruna gittim göz derecem sol1.25 sag1.50 o zamandan belli bir hafta taktim alisamadim çikardım onun etkisi olurmu göz no buyurmu

Misafir
ibrahim sarar
1 yıl 5 ay önce

Hocam kafayi salayinca ve one egilince agri oluyor bu sabah oldu sicak ortamda geciyor.

Misafir
ibrahin sarar
1 yıl 5 ay önce

Hocam benim gòzüm agriyor tv pc telefonla çok lbakinca bide sakaklrimda gerilme olur

Misafir
ebru d
1 yıl 8 ay önce

arkadaslar ben 23 yaşımdayım bi yıllık evliyim bi ay oncesınde gozlerimde bulanık görmeye başladı 2 3 dakika suruyodu bu bı kaç defayıne tekrarladı gözlerimde yanma agrı oluyordu doktora gittim göz tansiyonum ilk seferde 25 23 geldi doktor biraz yuksek cıkmıs dedi bıde astıgmatın var dedi gözlukyazdı bıde 2 damla yazıp haftaya gel dedi gittim yenıden ölçüm yapıldı 30 27 geldi çok korktum zaten ben panik atagım ilaç kullnıyorum kaç yıldır bide oyle duyunca kendımden geçtim doktor görme alanıma ve kornea kalınlıgına baktı normal dedi bana damla yazdıazarga diye bu arada midemde de bulantı oluyordu haftaya gel tekraradan dedi bi makına gelcekmış gözdeki sinirlerle alakalıymıs haftaya gidecem umarım yuksek gelmez yıne ölçüm yaptırmaya korkar oldum :( Allah herkese yardım etsin aslında gözlerimizi açtıgımız hergune şükretmemız lazım

Misafir
şeyma çep
1 yıl 9 ay önce

18 yaşındayım.4-5 senedir glokom hastasıyım. bu hastalık babamda da var. ilk başlarda damlalar işe yarıyordu fakat son zamanlarda özellikle sol gözüm 30 dan aşağı inmedi 46 ya çıktığı oldu. felaket baş ağrısına neden oluyor. sınav senem ve tüm yaşantımı etkiliyor. alphagan P diye bir damla kullanıyorum. yan etkilerinde göz çevresini karartma ve tüylendirme var. bu durum biraz üzüyo beni. ancak inanç burda devreye giriyor. gerçekten şükretmenin kıymetini bu noktada daha iyi anlıyorum. ALLAH hepimize şifalarından versin..

Misafir
süleyman kenger
1 yıl 11 ay önce

arkadaşlar ben 19 yaşıdayım bana özel hastanede göz tansiyonu teşhisi konuldu.devlete gittim oradaki doktor bana 28 e kadar normal ben olsam demezdim ama kendimi kanıtlamam lazım dedi bana bir sürü test yaptı görme alanı,kornea kalınlığı...vs ve bana göz tansiyonumun olmadığını korneamın normalden kalın olduğunu ve rakamında bunun yükselttiğini söyledi damlaya başlamıştım bıraktırdı değerlerim 23-19 çıkmıştı ilginç tarafı annem ve ablamdada aynı teşhisi koymuştu özel hastanedeki doktor yani söylemek istediğim her yüksek değer göz tansiyonu değildir.

Misafir
Uğur aydın
2 yıl 21 gün önce

Öncelikle selamlar
Ben sol gözümün ağrıması ve ağrının başa vurması üzerine 2.gün doktora gittim.
Göz tansiyonum ölçüldü sol 1.75 sağ 1.25 çıktı
Doktor birde göz tansiyonumu istedi
Onda ise sol 20 sağ 13 çıktı

2 göz damlası ve gözlük yazdı şuan ne başımın ağrısı nede kötü görme gibi bir sorunum yok Allaha şükür.

Size önerim gözleriniz çok ilerlememişse ve çok tv yada bilgisayarda zaman geçiriyorsanız
O gözlüklerinizi takın.

Ben pc başında fazla zaman geçirenlerdenim ve gözlüğü sadece bilgisayar başında kullanıyorum.

Damlaları aksatmıyorum. Allah hepinize acil şifalar versin

iyi günler.