Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Tansiyonu (Glokom) Hakkında Merak Edilenler

4 Şubat 2009 Çarşamba 83 yorum İsa Sarı

Halk arasında "karasu" olarak da bilinen ve genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu (glokom), göz içinde yer alan göz içi sıvısının basıncının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yapıp zarar vermesiyle meydana gelir. Basınç gören bu sinirler yeteri kadar beslenemeyip görevini yerine getiremez ve bu nedenden dolayı görmede azalma nüks eder, hattâ zamanla görmedeki bu azalma tam körlüğe bile sebebiyet verebilir. İlk başlarda herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalığın açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere yaygın iki çeşidi vardır.

Göz tansiyonu, tüm dünya genelinde yaklaşık 2 milyar kişiyi ilgilendirmekte ve 40 yaşın üzerindeki her 40 kişinin birinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine 40 yaş üzeri her 20 kişinin birinde de daha ileri yaşlarda kalıcı körlüğe neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonunun Çeşitleri

10-21 mmhg değerleri arasındaki göz basıncı normal kabul edilen seviyedir. Eğer 21 mmhg'den daha yüksek ya da 10 mmhg'den daha düşük bir göz içi basıncı ortaya çıkarsa göz tansiyonu başlangıcı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan göz tansiyonunun genel olarak dört ana tür vardır:

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

A. Açık Açılı Göz Tansiyonu: En sık görülen göz tansiyonu biçimidir ve göz tansiyonu rahatsızlıklarının yaklaşık %85'lik bir kısmını oluşturur. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu göz tansiyonu çeşidi başlarda hiçbir belirti göstermeden seyreder. Nasıl oluştuğu tam olarak bilinmez; fakat "aköz hümör" olarak tabir edilen göz içi sıvısının dışarı atılamayıp buna bağlı olarak bu sıvının göz içinde birikip basıncı artırmasıyla ortaya çıktığı belirtilir. Bu basınç ise zamanla göz içi sinirlerinde hasara ve zedelenmeye yol açar.

B. Kapalı Açılı Göz Tansiyonu: Açık açılı göz tansiyonunun aksine gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, bulanıklık; kusma, bulantı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan ve akut glokom krizi olarak da tabir edilen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi basıncı oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu biçim göz tansiyonunda, basıncın düşürülüp hastanın ameliyata alınması gereklidir; aksi halde birkaç günlük zaman dilimi içerisinde tam görme kaybı gerçekleşebilir.

C. İkincil Göz Tansiyonu: Katarakt, iridosiklit gibi göz hastalıklarına ya da romatizmal, diyabetik hastalıklara bağlı olarak gelişen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi kanamaları, iltihaplanmalar gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ç. Doğuştan Olan (Konjenital) Göz Tansiyonu: Bu göz tansiyonu çeşidi genellikle İri ve devamlı sulanan göze sahip bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit göz tansiyonu hastaları ışıktan rahatsız olur ve az yemek yerler. Ayrıca göz bebekleri hızlı bir şekilde büyüyüp küçülür.

Bunların dışında, pek yaygın olarak görülmeyen Eksfoliasyon, Neovasküler, Pigmenter, Uveit gibi göz tansiyonu çeşitleri de vardır.

Göz Tansiyonu Riski Taşıyanlar

- 40 yaş üzeri kişiler
- Şeker hastaları
- Romatizma hastaları
- Yüksek miyopisi olanlar
- Yakın akrabaları içerisinde göz tansiyonu hastası bulunanlar
- Uzun süre kortizon kullananlar
- Yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar
- Kansızlık hastaları
- Şok geçirenler

Belirtileri ve Teşhis

Göz tansiyonu çeşidine göre belirtileri de farklılık gösterebilir; fakat en yaygın çeşidi olan açık açılı göz tansiyonunda gözün görme işlevinde herhangi bir kayba kadar hiçbir belirti görülmez. Bu yüzden belli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı ve göz içi basıncı ölçtürülmelidir. Zaten göz tansiyonu, genellikle göz muayeneleri sırasında ortaya çıkar. Bundan dolayı herhangi bir göz muayenesinde göz tansiyonu da kontrol ettirilmelidir.

Diğer göz tansiyonu türleri baş ağrısı, gözde bulanma, kızarıklık ve yaşarma gibi belirtilerle fark edilebilir. Göz tansiyonunun erken teşhis edilmesi, rahatsızlığın ortaya çıkardığı ya da çıkaracağı zararları en aza indirecektir.

Göz içi basınç, tonometre adı verilen bir cihaz sayesinde göz korneasına algılayıcı uçların temas ettirilmesi ya da göz yüzeyine kontrollü bir şekilde hava püskürtülmesi suretiyle ölçülür.

Tedavi Yöntemleri

Göz tansiyonu hastalığının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Tedavideki amaç, hastalığın ortaya çıkardığı rahatsızlıkların en aza indirgenmesi ve gözün mevcut görme kalitesinin korunmasıdır. Bu ise cerrahî müdahalelerin yanı sıra göz damlaları ve çeşitli ilaçlar sayesinde sağlanabilir.

Tedavi yöntemleri genel olarak şöyledir:

Göz damlaları: Göz içi basıncını kontrol altında tutmaya ve normal seviyesine çekmeyi amaçlayan göz damlaları, doktor gözetminde ve tansiyonun şiddetine göre kullanılır. Damlalar kullanıldıktan sonra gözde geçici yanma, batma ve kızarıklıklar görülebilir.

Haplar: Göz damlalarının göz içi basıncını kontrol altına alma noktasında yeterli kalmadığı durumlarda tercih edilmekte; fakat göz damlalarına nazaran daha fazla yan etkiye sahiptirler. Bu haplar, göz içi sıvısının üretimini azaltarak etki gösterirler.

Lazerle Tedavi: Göz damlaları ve ilaçlarla herhangi bir sonuç alınamadığı ya da bu tür yöntemlerinin yan etkilerinin tedavi sürecini olumsuz etkilediği durumlarda tercih edilen lazerli cerrahide amaç, normal cerrahiye bir basamak oluşturmaktır. Bu yöntemde göz içerisindeki drenaj kanalları gerilir ya da iristen bir delik açılmak suretiyle göz içi sıvısının boşaltılması sağlanır.

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Cerrahî Müdahale: Trabekülektomi ameliyatı sonucunda göz içi sıvısı ağının bir kısmı yok edilebilir ve bu sayede sıvının göz dışına atılımı sağlanır. Bu müdahale, bir uyuşturucu damla ile gözün uyuşturulması hâlinde yapılabilir. Hem lazerle tedavi hem de cerrahî müdahale sonrasında bir müddet ilaç kullanımı şartı konulabilir.

Dr. Halil Ateş tarafından hazırlanmış olan ve göz tansiyonu hakkında oldukça detaylı bilgiler içeren www.glokom-net.org adresinde konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 83 yorum)

 • sibel hanim 26 Ağustos 2014 / 23:35

  Iyi akşamlar glokom tedavisi zormudur bende astigmat gece körlugu var doktora gittim glokoma yonlendirdi korkuyorum ne yapcam bilmiyoru internetten okuyorum körluk olabiliyormus bana yardımcı olurmusunuz bilgi verirseniz memnun olurum isa bey

 • tuğba özköse 22 Temmuz 2014 / 03:55

  Hocam benim tansiyonum sürekli dusmekte (9 za 5 ) (8 ze 6 gibi ) daha çok simirlenince uzulunce tansiyonunmdüşüyor ve gözlerime inanilmaz bir agri oluyor biraz tuz yedikten sonra geciyo ama tekrar devam ediyor dediğim gibi genellikle sinirlenince uzulnxe meydana geliyor bunun göze vurmakla ne alakasi olabilir beni aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler

 • ilknur şahin 6 Nisan 2014 / 21:20

  hocam ben doğuştan glokom hastasıyım trusopt adlı göz damlası kullanıyordum ancak ilaç artık üretilmediği için doktorum azarga adlı göz damlası kullanmamı uygun gördü. Ancak bu damla gözümde kızarıklık ve baş ağrısı yapıyor doktoruma söyledim bir sorun yok dedi sizce sorun olur mu?

  • İsa Sarı 7 Nisan 2014 / 06:13

   Eğer kızarıklık ve baş ağrısı bir süre sonra geçiyorsa, doktorunuzun dediği doğrudur.

   • Aysun doğan 2 Haziran 2014 / 20:50

    Hocam doğuştan glokom da kaç ameliyat gerekli kornea kalınlığı iyi bişeymi doğuştan glokomda 2. ameliyat oldu ama 24 lerde yüksek mi bu değer tekrar ameliyat olabilirmi 24 olunca cosopt başlandı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşklr

   • İsa Sarı 3 Haziran 2014 / 08:30

    Aysun Hanım maalesef bu konuda bir bilgim yok. Uzman bir doktora danışmanızı tavsiye edeceğim.

  • Aysun doğan 2 Haziran 2014 / 20:43

   İlknur hanım kaç yaşındasınız özel olmazsa görme alanınızda. Bi problem varmı doğuştan glokom bizdede var nasıl bir yol izlediniz özelden görüşebilirmiyiz rica etsem

 • ibrahim sarar 13 Mart 2014 / 20:51

  Yok hocam fazla agrim yok iş aktivete yapinca geciyor isa bey

  • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 08:26

   O halde korkacak pek fazla bir şey yok. İnsanların çoğunda durum böyledir İbrahim Bey.

   • ibrahim sarar 14 Mart 2014 / 14:01

    Hocam kafayi salayinca ve one egilince agri oluyor bu sabah oldu sicak ortamda geciyor.

   • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 16:11

    Tansiyonla ilgili bir problem olabilir İbrahim Bey. Tansiyonunuzu ölçtürmenizi tavsiye ederim. Ona göre bir şeyler denilebilir.

   • ibrahim sarar 14 Mart 2014 / 23:26

    Hocam gecen ay ben göz doktoruna gittim göz derecem sol1.25 sag1.50 o zamandan belli bir hafta taktim alisamadim çikardım onun etkisi olurmu göz no buyurmu

   • İsa Sarı 15 Mart 2014 / 06:40

    İbrahim Bey,
    Bir haftalık lens kullanımında göz numarası artmaz. Artış lensle değil gözle ilgilidir.

 • ibrahin sarar 6 Mart 2014 / 23:00

  Hocam benim gòzüm agriyor tv pc telefonla çok lbakinca bide sakaklrimda gerilme olur

  • İsa Sarı 7 Mart 2014 / 14:46

   İbrahim Bey,
   Bu çoğu kişide normaldir, ama ağrı fazlaysa, migreniniz vs. olabilir. Tek seferde bilgisayar veya televizyon karşısında 45 dakikadan fazla vakit geçirmemenizi tavsiye ederim.

 • ebru d 14 Aralık 2013 / 01:22

  arkadaslar ben 23 yaşımdayım bi yıllık evliyim bi ay oncesınde gozlerimde bulanık görmeye başladı 2 3 dakika suruyodu bu bı kaç defayıne tekrarladı gözlerimde yanma agrı oluyordu doktora gittim göz tansiyonum ilk seferde 25 23 geldi doktor biraz yuksek cıkmıs dedi bıde astıgmatın var dedi gözlukyazdı bıde 2 damla yazıp haftaya gel dedi gittim yenıden ölçüm yapıldı 30 27 geldi çok korktum zaten ben panik atagım ilaç kullnıyorum kaç yıldır bide oyle duyunca kendımden geçtim doktor görme alanıma ve kornea kalınlıgına baktı normal dedi bana damla yazdıazarga diye bu arada midemde de bulantı oluyordu haftaya gel tekraradan dedi bi makına gelcekmış gözdeki sinirlerle alakalıymıs haftaya gidecem umarım yuksek gelmez yıne ölçüm yaptırmaya korkar oldum :( Allah herkese yardım etsin aslında gözlerimizi açtıgımız hergune şükretmemız lazım

 • şeyma çep 10 Kasım 2013 / 00:24

  18 yaşındayım.4-5 senedir glokom hastasıyım. bu hastalık babamda da var. ilk başlarda damlalar işe yarıyordu fakat son zamanlarda özellikle sol gözüm 30 dan aşağı inmedi 46 ya çıktığı oldu. felaket baş ağrısına neden oluyor. sınav senem ve tüm yaşantımı etkiliyor. alphagan P diye bir damla kullanıyorum. yan etkilerinde göz çevresini karartma ve tüylendirme var. bu durum biraz üzüyo beni. ancak inanç burda devreye giriyor. gerçekten şükretmenin kıymetini bu noktada daha iyi anlıyorum. ALLAH hepimize şifalarından versin..

 • süleyman kenger 3 Eylül 2013 / 23:17

  arkadaşlar ben 19 yaşıdayım bana özel hastanede göz tansiyonu teşhisi konuldu.devlete gittim oradaki doktor bana 28 e kadar normal ben olsam demezdim ama kendimi kanıtlamam lazım dedi bana bir sürü test yaptı görme alanı,kornea kalınlığı...vs ve bana göz tansiyonumun olmadığını korneamın normalden kalın olduğunu ve rakamında bunun yükselttiğini söyledi damlaya başlamıştım bıraktırdı değerlerim 23-19 çıkmıştı ilginç tarafı annem ve ablamdada aynı teşhisi koymuştu özel hastanedeki doktor yani söylemek istediğim her yüksek değer göz tansiyonu değildir.

 • Uğur aydın 8 Ağustos 2013 / 04:22

  Öncelikle selamlar
  Ben sol gözümün ağrıması ve ağrının başa vurması üzerine 2.gün doktora gittim.
  Göz tansiyonum ölçüldü sol 1.75 sağ 1.25 çıktı
  Doktor birde göz tansiyonumu istedi
  Onda ise sol 20 sağ 13 çıktı

  2 göz damlası ve gözlük yazdı şuan ne başımın ağrısı nede kötü görme gibi bir sorunum yok Allaha şükür.

  Size önerim gözleriniz çok ilerlememişse ve çok tv yada bilgisayarda zaman geçiriyorsanız
  O gözlüklerinizi takın.

  Ben pc başında fazla zaman geçirenlerdenim ve gözlüğü sadece bilgisayar başında kullanıyorum.

  Damlaları aksatmıyorum. Allah hepinize acil şifalar versin

  iyi günler.

 • esra 19 Temmuz 2013 / 14:09

  meraba yaşım 19 benımde goz tansıyonum var hastalığımın adı glokom yaklaşık 2 ay once hastaneye goz rahatsızlıgım ıcın gıttım tansıyonum 51 dı doktorun yaptıgı acıklamalarla sok oldum yuzum yandı bırden napacagımı bılemedım orada hemen bıhap verdıler daha sonra ılacları duzenlı bır sekılde kullan dedıler kullandım 5 gun sonra gorme alanı testı yaptılar cıddı bır sekılde hasar oldugunu soyledıler tekrar tansıyon testı yaptım busefer normal degerlerde cıktı tansıyonumun normal cıkması moralımı duzelttı agrılarımı dındırdı ılaclar daha sonra 20gun arayla tekrar hastaneye gıttım 1damlamı testıler 2tane kalmıstı gorme alanında alfabeyı karışık okutunca hepsını bıldım emındım doktorun yumusak tavrı ve konusmaları ıcıme su serptı 1hafta 10gun sonra yenıden gttım bu sefer ısıklı tabelada alfabeyı okuyamadım tekrar yuzum yandı terden sırılsıklam olmuştum okuyamayınca kendımı cok zorladım ama olmadı bıturlu tansıyonum dusuktu normal derecedeydı ama doktur tekrar makınada bakınca ıcımı yaktı daha once trafık kazası gecırdınmı dedı yok dedım basına darbe aldınmı dedı yok dedım damla sıkıp uyuşturdu gozumu sonra yuvarlak bıseye jel sıkarak gozume yerleştırdı bakmaya devam ettı uzun bı sure baktıktan sonra hıcbırsey soylemeden tekrar randevu verdı
  bu durum benı cok korkutuyo yasım daha cok kucuk dunyamın kararmasını ıstemıyorum eskı saglıgımda gelsın demıyorum yeterkı bu aydınlık hıcbırzaman gıtmesın son kontrolum 1hafta oldu ve o doktor bısey soylemedı ya ozamandan berı psıkolojım alt ust oldu herzaman gozlerım rahatsız yanıyo bıseyler batıyo ve çapaklanıyor hastalar ıcın doktorun konsması olumsuzda olsa cok ıyı gecen hasta doktor benımle konustu dıye ıstedıgımı sorabıldım dıye kendımı gozlerımın agrıdıgını unutmustum bu hafta bu doktorun susması benı uçurumdan asagıya attı sankı hep dusunuyorum sorularıma cevap alamıyorum bıde her seferınde farklı doktorla karsılasıyorum onedenle budurum dahada sıkıyor benı suan ogrenmek ıstedıgım tek sey
  ılac kullanımıyla glokom ılerlemesı dururmu tansıyonum dustu ama yınede amelıyat olma rıskım varmı kendımden cok korkuyorum

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.