Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Tansiyonu (Glokom) Hakkında Merak Edilenler

4 Şubat 2009 Çarşamba 94 yorum İsa Sarı

Halk arasında "karasu" olarak da bilinen ve genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu (glokom), göz içinde yer alan göz içi sıvısının basıncının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yapıp zarar vermesiyle meydana gelir. Basınç gören bu sinirler yeteri kadar beslenemeyip görevini yerine getiremez ve bu nedenden dolayı görmede azalma nüks eder, hattâ zamanla görmedeki bu azalma tam körlüğe bile sebebiyet verebilir. İlk başlarda herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalığın açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere yaygın iki çeşidi vardır.

Göz tansiyonu, tüm dünya genelinde yaklaşık 2 milyar kişiyi ilgilendirmekte ve 40 yaşın üzerindeki her 40 kişinin birinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine 40 yaş üzeri her 20 kişinin birinde de daha ileri yaşlarda kalıcı körlüğe neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonunun Çeşitleri

10-21 mmhg değerleri arasındaki göz basıncı normal kabul edilen seviyedir. Eğer 21 mmhg'den daha yüksek ya da 10 mmhg'den daha düşük bir göz içi basıncı ortaya çıkarsa göz tansiyonu başlangıcı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan göz tansiyonunun genel olarak dört ana tür vardır:

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

A. Açık Açılı Göz Tansiyonu: En sık görülen göz tansiyonu biçimidir ve göz tansiyonu rahatsızlıklarının yaklaşık %85'lik bir kısmını oluşturur. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu göz tansiyonu çeşidi başlarda hiçbir belirti göstermeden seyreder. Nasıl oluştuğu tam olarak bilinmez; fakat "aköz hümör" olarak tabir edilen göz içi sıvısının dışarı atılamayıp buna bağlı olarak bu sıvının göz içinde birikip basıncı artırmasıyla ortaya çıktığı belirtilir. Bu basınç ise zamanla göz içi sinirlerinde hasara ve zedelenmeye yol açar.

B. Kapalı Açılı Göz Tansiyonu: Açık açılı göz tansiyonunun aksine gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, bulanıklık; kusma, bulantı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan ve akut glokom krizi olarak da tabir edilen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi basıncı oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu biçim göz tansiyonunda, basıncın düşürülüp hastanın ameliyata alınması gereklidir; aksi halde birkaç günlük zaman dilimi içerisinde tam görme kaybı gerçekleşebilir.

C. İkincil Göz Tansiyonu: Katarakt, iridosiklit gibi göz hastalıklarına ya da romatizmal, diyabetik hastalıklara bağlı olarak gelişen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi kanamaları, iltihaplanmalar gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ç. Doğuştan Olan (Konjenital) Göz Tansiyonu: Bu göz tansiyonu çeşidi genellikle İri ve devamlı sulanan göze sahip bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit göz tansiyonu hastaları ışıktan rahatsız olur ve az yemek yerler. Ayrıca göz bebekleri hızlı bir şekilde büyüyüp küçülür.

Bunların dışında, pek yaygın olarak görülmeyen Eksfoliasyon, Neovasküler, Pigmenter, Uveit gibi göz tansiyonu çeşitleri de vardır.

Göz Tansiyonu Riski Taşıyanlar

- 40 yaş üzeri kişiler
- Şeker hastaları
- Romatizma hastaları
- Yüksek miyopisi olanlar
- Yakın akrabaları içerisinde göz tansiyonu hastası bulunanlar
- Uzun süre kortizon kullananlar
- Yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar
- Kansızlık hastaları
- Şok geçirenler

Belirtileri ve Teşhis

Göz tansiyonu çeşidine göre belirtileri de farklılık gösterebilir; fakat en yaygın çeşidi olan açık açılı göz tansiyonunda gözün görme işlevinde herhangi bir kayba kadar hiçbir belirti görülmez. Bu yüzden belli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı ve göz içi basıncı ölçtürülmelidir. Zaten göz tansiyonu, genellikle göz muayeneleri sırasında ortaya çıkar. Bundan dolayı herhangi bir göz muayenesinde göz tansiyonu da kontrol ettirilmelidir.

Diğer göz tansiyonu türleri baş ağrısı, gözde bulanma, kızarıklık ve yaşarma gibi belirtilerle fark edilebilir. Göz tansiyonunun erken teşhis edilmesi, rahatsızlığın ortaya çıkardığı ya da çıkaracağı zararları en aza indirecektir.

Göz içi basınç, tonometre adı verilen bir cihaz sayesinde göz korneasına algılayıcı uçların temas ettirilmesi ya da göz yüzeyine kontrollü bir şekilde hava püskürtülmesi suretiyle ölçülür.

Tedavi Yöntemleri

Göz tansiyonu hastalığının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Tedavideki amaç, hastalığın ortaya çıkardığı rahatsızlıkların en aza indirgenmesi ve gözün mevcut görme kalitesinin korunmasıdır. Bu ise cerrahî müdahalelerin yanı sıra göz damlaları ve çeşitli ilaçlar sayesinde sağlanabilir.

Tedavi yöntemleri genel olarak şöyledir:

Göz damlaları: Göz içi basıncını kontrol altında tutmaya ve normal seviyesine çekmeyi amaçlayan göz damlaları, doktor gözetminde ve tansiyonun şiddetine göre kullanılır. Damlalar kullanıldıktan sonra gözde geçici yanma, batma ve kızarıklıklar görülebilir.

Haplar: Göz damlalarının göz içi basıncını kontrol altına alma noktasında yeterli kalmadığı durumlarda tercih edilmekte; fakat göz damlalarına nazaran daha fazla yan etkiye sahiptirler. Bu haplar, göz içi sıvısının üretimini azaltarak etki gösterirler.

Lazerle Tedavi: Göz damlaları ve ilaçlarla herhangi bir sonuç alınamadığı ya da bu tür yöntemlerinin yan etkilerinin tedavi sürecini olumsuz etkilediği durumlarda tercih edilen lazerli cerrahide amaç, normal cerrahiye bir basamak oluşturmaktır. Bu yöntemde göz içerisindeki drenaj kanalları gerilir ya da iristen bir delik açılmak suretiyle göz içi sıvısının boşaltılması sağlanır.

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Cerrahî Müdahale: Trabekülektomi ameliyatı sonucunda göz içi sıvısı ağının bir kısmı yok edilebilir ve bu sayede sıvının göz dışına atılımı sağlanır. Bu müdahale, bir uyuşturucu damla ile gözün uyuşturulması hâlinde yapılabilir. Hem lazerle tedavi hem de cerrahî müdahale sonrasında bir müddet ilaç kullanımı şartı konulabilir.

Dr. Halil Ateş tarafından hazırlanmış olan ve göz tansiyonu hakkında oldukça detaylı bilgiler içeren www.glokom-net.org adresinde konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 94 yorum)

 • Baki korkmaz 17 Mayıs 2015 / 19:31

  Merhaba arkadaşlar benim gözümde Katarakt var ayrıca tansiyonum cok yüksek 39 da benim doktorum bana diyorki retinam kalınmış o Yüzden 8 9 yüksek ölçüyormuş arkadaşlar benim gözümün tansiyonunu neler yükseltiyor ve neler düşürüyor söylermisin lütfen . Sağ gözüm sol Gözümden biraz az Görüyor ama cok Bulanık görüyorum hiç bir şeyin ne OLDUĞUNU anlayamıyorum sol gözümde %40 Görüyor onla her işimi hallediyorum o gözüm cok net görüyor ama en ön Sırada tahtadaki yazıları Arapça gibi ve küçük görüyorum . Tahtaya biraz daha Kalkıp yaklaşınca görebiliyorum yani uzaktan yazıları Arapça gibi ve küçük görüyorum . Tıp benim Gözümü iyileştirecek hiç bir şey bulamadı ama doktorum Sağolsun benle çok iyi ilgileniyor ve tıp HIZLA ilerliyor ve tıp senin gözünede bir çare bulur yakın zamanlarda diyor . Ama ben çok üzülüyorum . Bir an önce gözüm iyileşsin diye lütfen bu Hastalığı'n bir tedavisi varsa söyleyin ve bana gözümü iyileştirecek şeyler tavsiye edermisiniz lütfen Îsâ bey sizdende bir tavsiye bekliyorum lütfen.

  • İsa Sarı 17 Mayıs 2015 / 21:39

   Merhaba Baki Bey. Çok geçmiş olsun. Açıkçası güncel gelişmelerden haberim yok benim, ama söylendiği üzere tıp hızla ilerliyor. Yakın zamanda tedavi yöntemlerinin gelişeceğine olan inancım tam.

  • Alisa sayli 11 Haziran 2015 / 00:56

   Bir ay önce göz muayenesinde ortaya cktı görme alanı testinde bir gözümde 17 diğerinde 5 ilk bir kayıbm var yaşım daha 19 tansiyonym ise 15 doktor nasıl bir tedavi uygular ve ilerde kör kalma riskimnedir?

 • Meltem Çetin 15 Mayıs 2015 / 07:55

  Merhaba sülük tedavisinin glokoma (göz tansiyonu) faydalı olduğunu duydum hatta görmeyen gözü açıyormuş diyorlar doğruluk payı var mı yaptırıp da kurtulan var mı bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim çok önemli hayat memat meselesi tek gözüm var o da gitmek üzere tıp ümidini kesti çıkış yolu arıyorum :(

  • Baki korkmaz 17 Mayıs 2015 / 19:11

   Biz Ankara'da doğal hayat diye bir polıklnığe gittik sülük tedavisi yaptırdık ama göz tansiyonum düşmedi hatta Yükseldi acil lazer ameliyatı oldum. Tavsiye edeceğim ankara tıp da oya tekeli ve gazi hastanesinde merih önol kesinlikle tavsiye ediyorum . Bizim gitmediğimiz Dr. Kalmamiştı acil şifalar diliyorum kesinlikle oya Hanım'a gitmenizi tavsiye ediyorum

  • Meltem Çetin 18 Mayıs 2015 / 08:24

   teşekkür ederim Baki Bey haftasonu doğal hayata gittim ben de ilk tedavi başladı dr ümitli konuştu biraz ben de ümitlenmiştim ama sizin yorumunuzu şimdi görünce çekindim açıkçası bakalım zaman ne gösterecek size de çok geçmiş olsun zor bir illet Allah hepimizin yardımcısı olsun umarım hepimiz için aydınlık bir dünya olur

 • yusuf 12 Mayıs 2015 / 22:26

  arkadaşlar yaşım 32 göztansiyonuyla tanışmam 24 yaşında oldu ilk ölçümde 29 29 çıktı damla kullandıktan sonra 10 10 12 12 13 13 09 09 gibi çıkıyor yalnız halende gözüme zarar vermektedir şuan zalatan göz damlası kullanıyorum oda gözümde kızariklik yapıyor yalnız bitkisel tedavi kullanıyorum bitkisel tadaviyi her kış 3 ay yapıyorum yapan hoca 5 sene gelmemi söylüyor geçer ama ben şuan 2 senedir uyguluyorum sanki iyi geliyor gibi geldi bana yalnız göz kızarıklığını nasıl giderebilirim yardımcı olursanız sevinirim 05438067277

 • deniz 6 Aralık 2014 / 22:56

  Yasmin kullanıyorum gözümde boğulan ma gibi garip bişeyler oluyo acaba bu ilaç mi sebep oluyo.tam net göremiyorum puslu puslu

 • haci bayram 27 Kasım 2014 / 13:05

  göz tansiyonum ölçümlerde r 21 l 29 çıktı acaba nasıl bir durum la karşılaşacağım.tedavi şartmı?

 • ece guder 20 Ekim 2014 / 09:27

  Merhabalar bugunlerde gozumde damarlar cogalmaya basladi nedendir acaba beni bilgilendirirseniz sevinirim

 • sibel hanim 26 Ağustos 2014 / 23:35

  Iyi akşamlar glokom tedavisi zormudur bende astigmat gece körlugu var doktora gittim glokoma yonlendirdi korkuyorum ne yapcam bilmiyoru internetten okuyorum körluk olabiliyormus bana yardımcı olurmusunuz bilgi verirseniz memnun olurum isa bey

 • tuğba özköse 22 Temmuz 2014 / 03:55

  Hocam benim tansiyonum sürekli dusmekte (9 za 5 ) (8 ze 6 gibi ) daha çok simirlenince uzulunce tansiyonunmdüşüyor ve gözlerime inanilmaz bir agri oluyor biraz tuz yedikten sonra geciyo ama tekrar devam ediyor dediğim gibi genellikle sinirlenince uzulnxe meydana geliyor bunun göze vurmakla ne alakasi olabilir beni aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler

 • ilknur şahin 6 Nisan 2014 / 21:20

  hocam ben doğuştan glokom hastasıyım trusopt adlı göz damlası kullanıyordum ancak ilaç artık üretilmediği için doktorum azarga adlı göz damlası kullanmamı uygun gördü. Ancak bu damla gözümde kızarıklık ve baş ağrısı yapıyor doktoruma söyledim bir sorun yok dedi sizce sorun olur mu?

  • İsa Sarı 7 Nisan 2014 / 06:13

   Eğer kızarıklık ve baş ağrısı bir süre sonra geçiyorsa, doktorunuzun dediği doğrudur.

  • Aysun doğan 2 Haziran 2014 / 20:50

   Hocam doğuştan glokom da kaç ameliyat gerekli kornea kalınlığı iyi bişeymi doğuştan glokomda 2. ameliyat oldu ama 24 lerde yüksek mi bu değer tekrar ameliyat olabilirmi 24 olunca cosopt başlandı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşklr

  • İsa Sarı 3 Haziran 2014 / 08:30

   Aysun Hanım maalesef bu konuda bir bilgim yok. Uzman bir doktora danışmanızı tavsiye edeceğim.

  • Aysun doğan 2 Haziran 2014 / 20:43

   İlknur hanım kaç yaşındasınız özel olmazsa görme alanınızda. Bi problem varmı doğuştan glokom bizdede var nasıl bir yol izlediniz özelden görüşebilirmiyiz rica etsem

 • ibrahim sarar 13 Mart 2014 / 20:51

  Yok hocam fazla agrim yok iş aktivete yapinca geciyor isa bey

  • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 08:26

   O halde korkacak pek fazla bir şey yok. İnsanların çoğunda durum böyledir İbrahim Bey.

  • ibrahim sarar 14 Mart 2014 / 14:01

   Hocam kafayi salayinca ve one egilince agri oluyor bu sabah oldu sicak ortamda geciyor.

  • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 16:11

   Tansiyonla ilgili bir problem olabilir İbrahim Bey. Tansiyonunuzu ölçtürmenizi tavsiye ederim. Ona göre bir şeyler denilebilir.

  • ibrahim sarar 14 Mart 2014 / 23:26

   Hocam gecen ay ben göz doktoruna gittim göz derecem sol1.25 sag1.50 o zamandan belli bir hafta taktim alisamadim çikardım onun etkisi olurmu göz no buyurmu

  • İsa Sarı 15 Mart 2014 / 06:40

   İbrahim Bey,
   Bir haftalık lens kullanımında göz numarası artmaz. Artış lensle değil gözle ilgilidir.

 • ibrahin sarar 6 Mart 2014 / 23:00

  Hocam benim gòzüm agriyor tv pc telefonla çok lbakinca bide sakaklrimda gerilme olur

  • İsa Sarı 7 Mart 2014 / 14:46

   İbrahim Bey,
   Bu çoğu kişide normaldir, ama ağrı fazlaysa, migreniniz vs. olabilir. Tek seferde bilgisayar veya televizyon karşısında 45 dakikadan fazla vakit geçirmemenizi tavsiye ederim.

 • ebru d 14 Aralık 2013 / 01:22

  arkadaslar ben 23 yaşımdayım bi yıllık evliyim bi ay oncesınde gozlerimde bulanık görmeye başladı 2 3 dakika suruyodu bu bı kaç defayıne tekrarladı gözlerimde yanma agrı oluyordu doktora gittim göz tansiyonum ilk seferde 25 23 geldi doktor biraz yuksek cıkmıs dedi bıde astıgmatın var dedi gözlukyazdı bıde 2 damla yazıp haftaya gel dedi gittim yenıden ölçüm yapıldı 30 27 geldi çok korktum zaten ben panik atagım ilaç kullnıyorum kaç yıldır bide oyle duyunca kendımden geçtim doktor görme alanıma ve kornea kalınlıgına baktı normal dedi bana damla yazdıazarga diye bu arada midemde de bulantı oluyordu haftaya gel tekraradan dedi bi makına gelcekmış gözdeki sinirlerle alakalıymıs haftaya gidecem umarım yuksek gelmez yıne ölçüm yaptırmaya korkar oldum :( Allah herkese yardım etsin aslında gözlerimizi açtıgımız hergune şükretmemız lazım

 • şeyma çep 10 Kasım 2013 / 00:24

  18 yaşındayım.4-5 senedir glokom hastasıyım. bu hastalık babamda da var. ilk başlarda damlalar işe yarıyordu fakat son zamanlarda özellikle sol gözüm 30 dan aşağı inmedi 46 ya çıktığı oldu. felaket baş ağrısına neden oluyor. sınav senem ve tüm yaşantımı etkiliyor. alphagan P diye bir damla kullanıyorum. yan etkilerinde göz çevresini karartma ve tüylendirme var. bu durum biraz üzüyo beni. ancak inanç burda devreye giriyor. gerçekten şükretmenin kıymetini bu noktada daha iyi anlıyorum. ALLAH hepimize şifalarından versin..

 • süleyman kenger 3 Eylül 2013 / 23:17

  arkadaşlar ben 19 yaşıdayım bana özel hastanede göz tansiyonu teşhisi konuldu.devlete gittim oradaki doktor bana 28 e kadar normal ben olsam demezdim ama kendimi kanıtlamam lazım dedi bana bir sürü test yaptı görme alanı,kornea kalınlığı...vs ve bana göz tansiyonumun olmadığını korneamın normalden kalın olduğunu ve rakamında bunun yükselttiğini söyledi damlaya başlamıştım bıraktırdı değerlerim 23-19 çıkmıştı ilginç tarafı annem ve ablamdada aynı teşhisi koymuştu özel hastanedeki doktor yani söylemek istediğim her yüksek değer göz tansiyonu değildir.

 • Uğur aydın 8 Ağustos 2013 / 04:22

  Öncelikle selamlar
  Ben sol gözümün ağrıması ve ağrının başa vurması üzerine 2.gün doktora gittim.
  Göz tansiyonum ölçüldü sol 1.75 sağ 1.25 çıktı
  Doktor birde göz tansiyonumu istedi
  Onda ise sol 20 sağ 13 çıktı

  2 göz damlası ve gözlük yazdı şuan ne başımın ağrısı nede kötü görme gibi bir sorunum yok Allaha şükür.

  Size önerim gözleriniz çok ilerlememişse ve çok tv yada bilgisayarda zaman geçiriyorsanız
  O gözlüklerinizi takın.

  Ben pc başında fazla zaman geçirenlerdenim ve gözlüğü sadece bilgisayar başında kullanıyorum.

  Damlaları aksatmıyorum. Allah hepinize acil şifalar versin

  iyi günler.

 • esra 19 Temmuz 2013 / 14:09

  meraba yaşım 19 benımde goz tansıyonum var hastalığımın adı glokom yaklaşık 2 ay once hastaneye goz rahatsızlıgım ıcın gıttım tansıyonum 51 dı doktorun yaptıgı acıklamalarla sok oldum yuzum yandı bırden napacagımı bılemedım orada hemen bıhap verdıler daha sonra ılacları duzenlı bır sekılde kullan dedıler kullandım 5 gun sonra gorme alanı testı yaptılar cıddı bır sekılde hasar oldugunu soyledıler tekrar tansıyon testı yaptım busefer normal degerlerde cıktı tansıyonumun normal cıkması moralımı duzelttı agrılarımı dındırdı ılaclar daha sonra 20gun arayla tekrar hastaneye gıttım 1damlamı testıler 2tane kalmıstı gorme alanında alfabeyı karışık okutunca hepsını bıldım emındım doktorun yumusak tavrı ve konusmaları ıcıme su serptı 1hafta 10gun sonra yenıden gttım bu sefer ısıklı tabelada alfabeyı okuyamadım tekrar yuzum yandı terden sırılsıklam olmuştum okuyamayınca kendımı cok zorladım ama olmadı bıturlu tansıyonum dusuktu normal derecedeydı ama doktur tekrar makınada bakınca ıcımı yaktı daha once trafık kazası gecırdınmı dedı yok dedım basına darbe aldınmı dedı yok dedım damla sıkıp uyuşturdu gozumu sonra yuvarlak bıseye jel sıkarak gozume yerleştırdı bakmaya devam ettı uzun bı sure baktıktan sonra hıcbırsey soylemeden tekrar randevu verdı
  bu durum benı cok korkutuyo yasım daha cok kucuk dunyamın kararmasını ıstemıyorum eskı saglıgımda gelsın demıyorum yeterkı bu aydınlık hıcbırzaman gıtmesın son kontrolum 1hafta oldu ve o doktor bısey soylemedı ya ozamandan berı psıkolojım alt ust oldu herzaman gozlerım rahatsız yanıyo bıseyler batıyo ve çapaklanıyor hastalar ıcın doktorun konsması olumsuzda olsa cok ıyı gecen hasta doktor benımle konustu dıye ıstedıgımı sorabıldım dıye kendımı gozlerımın agrıdıgını unutmustum bu hafta bu doktorun susması benı uçurumdan asagıya attı sankı hep dusunuyorum sorularıma cevap alamıyorum bıde her seferınde farklı doktorla karsılasıyorum onedenle budurum dahada sıkıyor benı suan ogrenmek ıstedıgım tek sey
  ılac kullanımıyla glokom ılerlemesı dururmu tansıyonum dustu ama yınede amelıyat olma rıskım varmı kendımden cok korkuyorum

  • yusuf 12 Mayıs 2015 / 22:04

   esra hanım benim yaş 32 glokomla 24 yaşında tanıştım ilk göz tansiyonum 29 29 mm çıktı ilaç damlattığım gibi 11 12 10 10 13 12 gibi çıkıyor yalnız bu kadar düşük çıkmasına rağmen halen gözüme hasar vermektedir okadar doktorlara gittim çare yok şuan zalatan damla kullanıyorum ayriyeten bitkisel tedavide uygulamaktayım allah yrdımcımız olsun

 • merve şahin 8 Temmuz 2013 / 11:47

  öncelikle bu bilgileri yayınladığınız için teşekkürler bugün gözlerimde ara ara oluşan bulanıklılık için hastaneye gittim ilk olarak göz tansiyonuma baktı bir şey yok dedi bi makinayla gözümün arkasına baktılar ve bu sefer gözümün arkasındaki çukurun normalden büyük olduğunu söylediler ne olduğunu anlamadım görme alanı testi yaptılar ama o testi güvenilir bulamadım sonuçta elime makinayı verdiler ben bastım oldu bitti.daha sonra doktor yüksek çıktığını söyledi artarsa görme kaybına kadar gidermiş ve göz tansiyonuyla ilgiliymiş anlayamadım ben sizce yeterli testleri yapmışlar mı? cevap yazarsanız çok sevinirim..

 • AYLA ERDEM 13 Mayıs 2013 / 17:13

  merhabalar ben 25 yaşında bir bayanım 16 -16.50 miyopum yaklaşık iki ay önce göz tansiyonu olduğu saptandı damla kullanıyorum gebelik belirtilerim var ve hem kendi hemde bebeğimin sağlığı için ne yapmalıyım?

 • ayten nur sarı 9 Nisan 2013 / 22:34

  ben 20 yaşındayım . normalde gözlerim herkesten saglam görüyordu . taa ki 2 hafta once pazar sabahına kadar. sag gözüm oldukca bulanık ve karanlık. ayrıca aynada kendı yuzumu bıle goremedım . bı kac saat snra mor beneklı ışıklar gorunce hemen doktora gıttım . ama pazar gunu dıye ozel yerler kapalıydı . yanlıs teshıs konuldu. beyınsel dedıler. ve bı gun snra goz doktorun gıttım tansıyonum 52 çıktı . gozumu kaybetmek uzereymısım . tansıyon da sınır 20 zaten . o nedenle 20 civarında olanlar panik yapmasın. ve bu hastalıkta damlalarınızı duzenlı kullanın arkadaslar. bnde cok korkuyorum gorme kaybından . şimdı tek bır sorum var bn omrum boyunca ılac kullanmak zorunda mıyım ? ilacları mı bırakırsam da doktr kntroluyle tekrar yukselır mı . gorme mı etkıler mı?

 • sebahat 2 Nisan 2013 / 22:46

  ben 36 yasindayim 3 sene önce glaukom oldugunu ögrendim su an göz tansiyonum 23 ama göz sinirlerimin 80% Ölmüs üc cesit göz damlasi kullaniyorum. ama doktorum halen cok diyor belki ameliyat yada lazer olmam lazimmis, sizce hangisini yaptirayim, ve kac yaslarinda kör olma riskim var. tesekkürler

 • YAVUZ 1 Nisan 2013 / 17:10

  annem göz tansıyonu nedenıyle doktora gitmiş ve annem e gec kalındıgını tedavı yapmamız gerktıgı ve gerekırse ameliyat olacagını söylemiş annemde korkuyor bu göz tansıyonunn tedavısı yokmu bana bılgı verıısenız sevınrıım lütfen yardımcı olun numaram 0543 861 45 13 ulasırsanız z sevınrıım tşk edrım

 • aycan 1 Mart 2013 / 13:49

  merhaba 18 yasındayım glokom olduğumu öğrendim . Göz tansiyonum 27 29 30 arası çıkıyor damla kullanıyorum şimdi ilerde kalıcı körlüğe neden olur mu bilgi verirseniz sevinirim. Bir de kirpik dibi iltihabı var gözümde acaba tansiyonun cıkmasının onunla da bi alakası var mı dır

 • ahmet yıldız 27 Şubat 2013 / 14:47

  51 yaşındayım, yılda bir de olsa yapılan göz muayenelerinde kendimi bildim bileli tansiyonum sınırda olduğunu söylediler 20 22 , 22, 24 gibi, enson yapılan ölçümde tekrar 20 24 civarı çıkınca doktorun azarga diye bir damla verdi bir hafta kullandım ve tekrar ölçtürdüm 14 16 ya indi . ömür boyu kullanacağımı söyledi, ve şu an kullanıyorum . bu damlanın gözlerime bir zararı olurmu diye düşünüyorum. bu konuda yan etkilerini okudum düşük risk olsada bayağı yan etkilerini okudum. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. kısacası gözlerimin akibeti ne olur . teşekkür ederim.

  • rabia kızılağıl 23 Temmuz 2013 / 15:57

   ben 3 yıldan beri azarga kullanıyorum hiç bir yan etkisi görmedim 28 leri gören tansiyonum 19 lara düştü ve hep öyle seyrediyor 12 gündür ilacı kestim (doktor tavsiyesiyle tabi) belki ilacı bırakma kararı alıcaklar bence bi yan etkisi olmaz düzenli kullan ve asla kontrolleri ihmal etme geçmiş olsun

 • m.sait cetin 16 Şubat 2013 / 21:02

  ben 20 yaşındayım ilk başta göz ağrısı şikayetiyle gittim sonra göz tansiyonu var dedi doktor o zaman tansiyonum 21 23 tü iki tane damla verdi bitince tekrar gel dedi 20 gün sonra tekrar gittiğimde 33 37 çıktı şimdi takipe alcaz dedi ama ben ünide okudumdan o doktor takip edemio şimdi tekrar gitcem takipte kalcakmışım sonuç çok yüksekmiş bu yaşta bunun çıkma nedeni ne olabilir ?

 • safiye özkan 18 Ocak 2013 / 14:30

  göz tansiyonu ameliyatının riskleri var mıdır? ilerki yaşlarda damarlarda kuruma yapıp körlüğe neden olur mu. annem katarkla birlikte göz tansiyonu ameliyatı oldu da sağ gözden 3 hafta önce.

 • elif kaya 4 Ağustos 2012 / 17:25

  merhaba benim annem henüz 44 yaşında ve sağ gözünü göz tansiyonundan dolayı artık görmüyor şimdi sol gözüde %50 si görüyor gözündende tansiyon boşaltılması için ameliyat olacak ve bu durum bizi çok üzülüyor ne yapıcaz bilmiyorum ama benim annem öyle bir kadınki herzaman dua ediyor allah bu ışığımda söndürmesin diye göz tansiyonu cidden çok tehlikeli ve ileride oluşabilecek şeyler çok acı göz kaybına neden oluyor ve o yüzden göz tansiyonu yüksek çıkan arkadaşlar bu konuda çok dikkali olun konturolu bırakmayın biz yaşadık siz yaşamayın:(

 • Sema Yılmaz 22 Temmuz 2012 / 14:28

  Merhaba hocam.Gözlerimde miyop sorunu var ve yıllardır gözlük kullanan biriyim. Zaman zaman bir uyku hali ile aniden gelen bir odaklanma problemi yaşıyorum. Gözümün önünde titreyen ışık dalgaları gibi bir şeyler beliriyor yaklaşık 10 15 dk sonra geçiyor.Kan değerleri ile ilgili değil sanırım tahliller normal.Ama nerede ne zaman olacağını bilmemek beni çok üzüyor. Göz tansiyonu ile ilgili olabilir mi? Yaşım 27.Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • nusret çelebi 22 Haziran 2012 / 08:35

  merhabalar. 26 yaşındayım hastanede çalışıyorum. sol gözümde bulanıklık ve ağrı var . öncedende olmuştu ve üç gün kadar sürdü ve geçti önemsemedim. bu sefer ağrı ve bulanıklık daha fazla oldu. göz tansiyonumu ölçtürdüm 46,4 yani 50 çıktı:( şuanda saat sabahın 8 i. göz hocasını bekliyorum::((((( ve korkmaya başladım.

 • murat özer 24 Nisan 2012 / 16:15

  slm benım ablamdada goz tansıyonu var..buradakı yorumda herkeste 20 25 oranında ama ablamın kontrollerınde 60 oldugu cok ılerlemıs oldugunu soylemısler..doktor ılac tedavısı uygulamaya baslamıs etkı etmezse sok yapacagını oda sonuc vermezse gozu alacaklarını soylemısler bu konuda bı bılgı verebılırsenız sevınırım ıyı calısmalar...

 • özlem 10 Nisan 2012 / 11:04

  Merhaa Doktor bey NİLGÜN YILDIRIM ile durumumuz aynı

  Benim 8 yaşında oğlumda yaklaşık 1,5 yıldır ani göz krampları girmekte ve bunun artık göz tansiyonu olduuna kesin teşhis getirdiler fakat sebebi niyesi belil değil. Yani ilk başlarda sadece kramp griiyor ve tansiyon o zaman yükseliyordu 35 lere sonraları aradan bi kaç ay geçti kramplar sıklaştı 35-40 tansiyonumu sonra 1-2 ay geçti ve tansiyonumuz artık sürekli yüksek. Pilosed günde 2 deafa kullanıyoruz ve cosopt kullanıyoruz gene günde 2 defa .

  Belirtilerimiz
  Çok yükselince yane 50-60 arası bulantı kusma kramp ve şiddetli ağrı oluyor.

  Bu yaştaki bir çocukta normalmi ve bunla ilgili yapabileceğim neler var. Bu damlalarla ne kadar devam edebilirz. zararları nedir. bilgilerinize

 • ilker yelboğa 1 Nisan 2012 / 20:32

  mrb benim oğlum doğuştan tek gözünde glokom var bir gözü büyük ve görmüyo biri.5 yaşında daha önceden gözü büyük değildi sadece göz bebeği yoktu .40günlüktü doktarlara gitmeye başladık ve gözü büyüdü.şimdi o gözün alınması gerekiyomuş yani estetik açıdan.lütfen bir açjklama yaparmısınız.çok çektik başka doktorlarda bakmıyo sizden bir haber bekliyorum

 • göz nedir 20 Mart 2012 / 16:47

  merhabalar benim göz tansiyonu 3-16 acaba ne yapmam gerekiyor doktora başvurdum ama bir sonuç alamadım

  • rabia kızılağıl 12 Temmuz 2013 / 10:48

   3-16 olması göz tansiyonu yok demektir zaten 20 den sonrası sıkıntı doktorluk bi durum yok yani :)

 • sevil matar 6 Mart 2012 / 15:41

  Merhabalar,tüm bu detaylı bilgi ve açıklamalarınız için çok teşekkürler.

 • Sevim alıcı 9 Şubat 2012 / 18:08

  hocam benimde gözlerimde çok sık yanma ağrı ve kaşıntı oluyor uyuyunca biraz geçiyor uykusuz kaldığımda çok rahatsızlık veriyor ,7 yıl önce göz damarlarım iltihaplanmıştı tedaviden sonra astimat olduğumu söylediler ,gözlük verildi ama kullanmadım hep başımı ağrıttı gözlük.benim sorunum ne olabilir .şimdiden teşekkürler

 • büşra demir 25 Ocak 2012 / 14:19

  göz tansiyonum 21 28 ne yapmam gerek

 • adalet bozdogan 23 Aralık 2011 / 16:19

  bir yıl önce dogktora gittim göz tansiyonu başlangıcı dediler flim çekildi arasıra yine gidiyorum yiine aynı şekil uzak yakın gözlügü verdiler başka ilaç verilmedi bana bu durumda ben ne yapmalıyım? Özel hastanelere gittim.Şimdiden teşekkür ederim...

 • Ayşe Özdemir 21 Aralık 2011 / 20:03

  merhaba acaba sorumu yanıtlaya bilir msiniz?
  BEnim annemde göz tansiyonu var acaba baş ağrısı yapar mı?

 • ahmet tok 15 Kasım 2011 / 19:34

  selam,41 yaşındayım.bir yere dikkatli bakarken,biri konuşurken onu dinlemek için bakarken uzak yada yakın farketmiyor bende gözlerde kararma baş dönmesi oluyor.sanki ani bir boşluğa düşermişim gibi bir his baş dönmesi oluyor.bu durumda elimi anıka götürüyorum bu alışkanlık haline geldi hatta bazen karşımdaki kişininde dikkatini çakiyor başımınmı ağrıyor yada başınmı dönüyor diye sorularla karşılaşıyorum... cevbınız bekliyoru.şimiden teşekkür ederim.

 • seray algan 24 Ekim 2011 / 14:31

  Merhaba. Bügün öylesine göz kontrolüne gittim ve göz tansiyonumun olduğunu öğrendim malesef. Bende olmaz demeyip göz kontrollerini mutlaka yaptırmak lazım, bugün anladım bunu.

 • tuğba yıldırım 1 Haziran 2011 / 19:39

  merhaba oncelıkle yayınladığnz bılgı ıcın tesekkur ederımm ben 19 yasındayım ve goz tansıyonu hastasıyımm doğustan gelen goz rahatsızlıgım var katarakt şaşılık felan wardı en son mercek konduu ama su ann gozz tansıyonuu hastasıyım vee duzelmedıı ılac kullanıorum goz damlası cosopt alphagan we x zalatan gozluk kullanıorumm gozluqu atmayı cok ıstıyorum ama buu benım ıcın gecerlii değilmiş :( çok korkuyorum cok rısklı bı haastalık bu yasım daha cok kucuk :( bunun bır yolu yokmu bu golugu atmanın gozz tansıyonundan kurtulmanın falann yardımcıı olursanızz cok sewnrm tesekkurlerrr :(

 • jalekorkut 22 Mayıs 2011 / 13:05

  merhaba hocam,ben 53 yaşındayım glokom hastasıyım,lazer ve cerrahi operasyon gecirdim damlalarım var kullanıyorum ,operasyon geçirdiğim sol gözüm,tansiyonu çok düşük çıkıyor,ilaçları bıraktım ama yine düşük ne gibi sıkıntı oluşur... cvp verirsenız sevinirim çok tşklerr...

 • göz tansiyonu 1 Nisan 2011 / 16:55

  merhabalar benim göz tansiyonu seviyem 2 acaba ilerde 3 olur mu veya 1e düşürmek için ne yapmam gerekiyor

 • seda mavanacı 19 Mart 2011 / 09:29

  Merhaba hocam ben 29 yaşındayım göz tansiyonum 25 lerde sağ gözüme lazer uygulandıve ilaç verdiler 1 ay bu ilacı kullanıp 2 ay sonra kontrole gelmem gerektiğini söylediler.Ailemde göz tansiyonu hastası yok ama bende reyno sendurumu var doktorum bundan olabileceğini söyledi .bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor.

 • göz tansiyonu 13 Mart 2011 / 17:20

  merhabalar ben bu resimde gösterdiğiniz gibi görmeye başladım ve sitede yazdığınız belirtilerde görülmeye başlandı ancak doktora gittiğimde göz tansiyonu değil fazla tv izleme dedi doktor izlersende çok yakından izleme dedi ne yapmalıyım teşekkürler

 • cemile bulut 24 Ocak 2011 / 14:08

  mrb hocam anneannaemin göz tansiyonu var.daha önce lazerle tedavi edildi ama fayda etmedi.görmesindede biraz problem var.biraz da başı dönüyor.ne önerirsiniz?cevabınızı bekliyoruz.şimdiden teşekkürler!

 • MUTLU ÖZMORAL 7 Ocak 2011 / 11:36

  merhaba ben mutlu benim annemin yüksek derecede göz tansiyonu var ve laser tedavisi oldu ama daha neden devam ediyor agrıları ayrıyetten hiper tansiyonu var cok agrılarının oldugunu söylüyor ve bu duruma çok üzülüyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim.Saygılarımla.

 • sevim öztürk 24 Aralık 2010 / 19:20

  Benim Sağ Gözümde Tansiyondan dolayı damar çatlaması oldu ve gözümden kan geldi göz tansiyonum yüksek olduğu için dediler lazerle damarlar birleştirildi şuanda göz tansiyonum 23 yaşım 36 iki yıl üzerine kullandığım ilaçlar etkili olmadığı için değiştirildi her ayda 1 kontrole gidiyorum. Normal midir ??

 • ebru erol 16 Aralık 2010 / 00:21

  slm annemde 15 gun evvel tansıyon cıktı sımdı tansıyon ılacı kullanıyor,bugun dr gıttı göz tansiyonu cıktı nasıl bı yol cızılcek bılmıyorum ama doktorlarada pek guvenmıyorum yenı kanunu hastanelerı bırbırıne kattı saglık ocagı drları hastaneye gectı merak ettıgım ıkı ılac sakıncalı olmuycakmı????

 • fatma alev duman 14 Kasım 2010 / 21:27

  bende yeni öğrendiğim göz tansiyonu olduğumu ve bir göz gezdireyim derken sizlern açıklamş olduğunuz bilgilerle biraz rahatlamş oldum teşekkür ederim.Daha iyi bulgular bulunmasını temenni ederim tüm arkadaşlara acil şifalar dilerim.

 • Ekaterina Hınku 29 Ekim 2010 / 00:32

  merhaba ben 48 yaşındayim ve benim göz içinde kanama başlıyor bazen, doktora gitmedım ama bunları okudum için tabi ki yarın göz doktora gidecem

 • Meryem AĞIRMAN 25 Ekim 2010 / 15:25

  merhaba ben meryem öncelikle bu bilgileri sunduğunuz için teşekkür ederim ben bunu fen ve teknoloji dersim için araştırdım ama bu sayede bu hastalığıda öğrenmiş oldum tekrar teşekkür ederim

 • emel bceylan 17 Eylül 2010 / 08:15

  slm hocam benim rahatsızlıgm gözlerimde aşırı ağrı ve miğde bulantısı bu göz tansiyonu olabilirmi bir yıl öncesi 25 daki kadar sbit bakmamın sonucunda gözlerim çok kötü şşmiştibu da aynı sorunmudur..şimdiden teşekkürler..

 • mustagfa gülüm 3 Eylül 2010 / 10:43

  09.agustos.2010.. Bugün göz muaynesi oldum. DeğerLer R 17 L 21 Çıktı.. Yüksek tansiyon oLma riski varmıdır ? Cevap yazaRsanız sevinirim.. TeşekkürLer.

 • nazime 26 Ağustos 2010 / 01:04

  merhaba benımde gozumde kızarıklık agrı var güneşe ve tv ye işiga bakamıyorum gözüm mıkrop kapmış dediler bıde göz tansıyonum var birbuçuk sene içinde 3 kere üveyit oldum iki kezde mıkrop kaptım neden nasıl oldu anlamadım neden ileri geliyo bılmıyorum ailemde göz şikayeti olan yok.arasıra başım dönüyo gözüm kararıyor midem bulanıyo butün bunlar göz tansıyonundanmı acaba?

 • Gunal Kemal 10 Ağustos 2010 / 18:54

  ben 12 yasindayim ve bilmeyorum goz tansiyonum var mi yok mu ben bir gozumlen daha yizli goruyorum ve obursunen daha yavas neden olabili ? luttfen bilenner oilesin

 • sema yıldız 6 Ağustos 2010 / 15:41

  ben 29 yaşındayım ve 2 yıldır glokom hastasıyım 15 gün öncede clt oldum her iki gözümdede var bugün yine doktora gittim ve tansiyonum ilaç kullanmama ve lazer olmama ragmen yüksek çıktı ben kör olmak istemiyorum 2 tane çocugum var ve bana muhtaçlar ne yapacagım ben

 • faruk özgültkin 5 Ağustos 2010 / 13:07

  Meraba hocam benim annein göz muanesi sonucunda gözlerinin dibinde ödem olduğu teşhis edildi.Bunun için ameliyat mı ilaç tedavisimi önerirsiniz.Ayrıca görme kaybı olurmu.Cvp bekliyoruz simdidien tesekkürler

 • serpil çetinkaya 29 Haziran 2010 / 21:08

  Merhaba ben serpil çetinkaya 52 yaşındayım. Gözlerimde miyop ilerlemesi ile birlikte çapraz şekilde yırtıklar olusarak doktora başvurdum miyobumun yükseldiği ve göz tansiyonumun 24-25 olduğu söylendi göz filmim istendi tedavisinin mümkün olup olmadığını ve nasıl sonuç alınacağını bildirirseniz memnun olurum.

 • havva tatligil 16 Haziran 2010 / 11:50

  merhaba ben havva sorunum ani sağa sola dönmeler de ve çok güneşli yerlere veya suyun hafif hafif dalgalarına bile bakarken midem bulanıyor başım dönüyor görmem de düşüklük kararma oluyor yaşım 47 şubatdan buyana 97 kg 77kg düşdüm spor yaparak ve sadece yediklerime dikkat ederel fakat göz sorunum daha önceden de vardı kloya bağlı olmamalı diye düşünüyorum cevaplarsanız teşekkür ederim...

 • necla nayır 31 Mart 2010 / 11:39

  51 yaşındayım geçen hafta gözlerim çok sulandı doktora gittim kirpik iltihabı var dediler iki çeşit damla kullandım geçti ama göz tansiyonumu 3 gündür ölçtürüyorum 18 le 21 arasında degişiyor ailemde kimsede göz tansiyonu yok ne yapmalıyım

 • gülten özcan 13 Mart 2010 / 22:37

  hocam ben 27yaşindayım 2sene önce gözluk kontrolune gıttıgim zaman fark edildi senin tansıyonun yuksek dediler sag göz 58 sol göz 28 hemen serum takıldı yarım saat sonra sag göz 28 sol göz 26 ya düştü şuan kontrol altındayım 2sene Xalatan%0.005 GÖZDAMLASI KULLANIYORUM suan 3ayda bır kontrola gıdıyorum suan tansıyon 14ve13lerde seyredıyor sizce normalmıdır hocam bu konuda banada yardımcı olursanız sevinirim.

 • mehmet ali akıllı 29 Ocak 2010 / 20:32

  eşimin gözüne kazak dikerken igne elinden fılayıp gözünü delip yere düştü ve göz tansiyonunu düşürdü sıvı kaybı ve ödem olmuşmuş görme zorlugu yaşıyor uygulanan tedavi olarak iki damla verdiler üçgündür takip altında damla ve sıkı tampon yapılıyo biraz düzelme var dedileruygulanan tedavi sizce dogrumu beni bigilendirirsenin sevinirim

 • yusuf çaglak 27 Ocak 2010 / 17:23

  ıyı aksam lar benım ısmım yusuf ben 27 yasındayım ve goz tansıyonu hastalıgı ve katarak var bende sadace sol gozum goz sınırlerımın yuzde 50 gımıs durumda ılac kullanıyorum bu durumdan memnunum allaha sukur daha ılerlememesı ıcın ne yapmalıyım ama korkuyorum benı bılgılendırısenız memnun olurum

 • gubse yeröz 26 Aralık 2009 / 14:07

  31 yaşındayım 1 haftadır önce kızarıklık sonra gözlerim yeşil ama 2 sinde de kararma şimdi normal ama damlalar sayesinnde göz tansiyonun bügün 25 önceki günlerde 18 di bu bir süreklili göstergesi midir yani ben göz tansiyonu hastası mıyım? TEŞEKKÜR EDERİM . KOLAY GELSİN HERKESE ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN DİYORUM ÇOK ZOR BİR DURUM.

 • nilgün yıldırım 29 Kasım 2009 / 20:39

  2 gündür 8 yaşındaki oğlumun sol gözünde çok şiddetli ağrı kızarıklık ve bulantısı vardı doktora gittiğimizde göz tansiyonunun 60 olduğunu ve gözünde bir tabaka oluştuğunu söyledi büyük ihtimalle operasyon düşünüyorlar acaba bu derece körlüğe sebep olurmu cevap yazarsanız sevinirim

 • demet tavman 26 Kasım 2009 / 08:29

  merhaba ben 33 yaşındayım dün doktora gittiğimde göz tansiyonumun 28 olduğunu söylediler 3 damla verip kullanmamı bayramdan sonrada kontrole gitmemi söylediler benim ablamda da vardı o da 36 yaşında ve onun ki 22 acaba bunlar çok mu yüksek değerler ve kısa bir tedaviyle önlenebilir mi? Cevap yazarsanız çok sevinirim çok teşekkürler.

 • gamze akarsu 11 Kasım 2009 / 15:31

  merhaba
  doktora gözlerim ağrıyor başımı ağrıtıyor sonra da doktora gittim göz tansiyonum 21 çıktı devamlı kontrole gelmelisin dedi.çok ciddi bi durum mu?

 • ahmet gümüş 15 Ekim 2009 / 11:45

  merhaba ben şuan izmirde askerim sorunum 3 yaşındaki oğlumun doğüştan göz tansiyonu hastası olması daha önce 3 defa ameliyat oldu ama hic bir fadası olmadı bu hastalıkta göz nakli yapılamıyor mu ve ben bundan sonra ne yapabilirim

 • aynur 28 Eylül 2009 / 01:38

  selam benim sorunum zaman zaman baş dömnesi ve bir yere dikkatli bakarken veya birisinin konuştuğunu dinlerken(yüz yüze) değişik bir baş dönmesi oluyor sanki dengem bozuluyormuş gibi ve bacaklarımda ağrı oluyor bağzen o anda ,gözle ilgisi olabilirmi? bana hep pisikolojik deniyor.TEŞEKKÜRLER

 • ismet yılmaz 9 Eylül 2009 / 06:03

  Benim sorunum bazen odaklanamama görüntü sanki eski türk filimleri gibi 10 ile 15 dakika sürüyor sonra düzeliyor
  Teşekkürler

 • Çağla 14 Ağustos 2009 / 19:28

  merabalar bugun göz muaynesı oldum ama goz tansıyonum bıras duşuk cıktı buarad lazer oldumm 6 ay oluyoo ama bugun doktora gecelerı arasıra gozumde agrı olyor demeyı unuttum acaba bu agrılar goz tansıyonum duşuk oldgu için mı?ve goz tansıyonun duşuk olması yuksek olması kadar tehlıkelımı? bılgı verebılırmısınız kolay gelsın....

  • merve şahin 17 Temmuz 2013 / 16:05

   bunu bende çok merak ediyorum benim göz tansiyonum 11 13 gibi bir şey çıktı ve göz tansiyonu var diyor doktorun biri :S ama emin olamıyorum görme alanı testi ne kadar doğru şüphedeyim

 • sinem dag 7 Ağustos 2009 / 19:40

  ben bugun goz muaynesı oldum gozlerım normal goruyor cıktı ve goz tansıyonum 20 cıktı yuksek oldugunu soyledıler 1 hafta sonra tekrar muayneye cagırdılar daha 23 yasındayım ve cok sasırdım aılemdede yok bu durumda ne yapmamaı onerırsınız

 • celal surli 7 Temmuz 2009 / 18:11

  selam benim sorunum biraz farkli yurt disinda yasiyorum yasadigim ulkede defalarca hastaneye gittim ama bir faydasini goremedim sorunum gozlerim cok agriyor bas donmesi terleme mide bulantisi ne yapa bilirim bu kanuda ........

 • büşra alantug 20 Haziran 2009 / 12:40

  gerçekten ben çok bu bilgiler için çok teşekkür ederim ben 13 yaşındayım ve göz tansiyonum var korkuyorum ben bişey olur die bilmiyordum bu bilgileri ögrendim şimdi içim rahat tekrar tekrar teşekkürler.

 • huseyin bakır 11 Şubat 2009 / 18:51

  bu bilgileri yayınladığınız icin teşekürler sağolun

 • Mehmet Nusret 8 Şubat 2009 / 21:16

  Anneannem de bu dertten muzdarip. Tedavisi yok, sadece damlalarla vs. rahatlatmaya çalışıyoruz. Ama tıbba güveniyoruz. Yakın zamanda net bir çözüm bulacaktır modern tıp, eminim...

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.