Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

JJRC H8C Kameralı Quadcopter İncelemesi

1 Mart 2015 Pazar 180 yorum İsa Sarı

JJRC, son zamanlarda ardı ardına piyasa sürdüğü uzaktan kumandalı hava aracı modelleri ile Syma veya WLToys başta olmak üzere pek çok rakibini zor durumda bıraktı. Firmanın kameralı veya kamerasız nano, mikro ve orta boylarda ürettiği quadcopterleri hemen her ilgili alışveriş sitesinde uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Firmanın, incelemesini yaptığım H8C kod adlı kameralı modeli de, esasında Syma X5C'ye rakip olarak üretilmiş bir cihaz. Bu yazımda, GearBest'ten incelemem için tarafıma gönderilen H8C'yi sizlere tanıtacağım.

Görünüş açısından Cheerson CX-20'nin belli oranda küçültülmüşü olarak tanımlayabileceğim H8C, 49.99 Dolarlık bir fiyat etiketine sahip, fakat GearBest üzerinden H8CFD kodu ile bir miktar indirimle satın alınabiliyor. Ürünün siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği mevcut. İncelemesini yaptığım siyah versiyonunun üzerinde yer yer yeşil renklendirmeler yapılmış. Beyaz versiyonunda ise bu renklendirmeler kırmızı. 39x29x9 cm boyutlarında sade, ama şık bir kutuyla gelen quadcopterin paket ağırlığı ise 750 gram. Bu yönüyle kargolama için ideal. Kutu içerisinden ihtiyaç duyulacak tüm ekipmanlar çıkmakta. MicroSD kartttan kart okuyucusuna, yedek pervaneden tornavidaya, şarj aletinden pervane koruyucuya kadar her bileşeni kutu içerisinde bulmak mümkün. Bu bakımdan ürün tam bir RTF, yani Read to Fly (Uçuşa Hazır) niteliğinde. Tek eksiği 4 adet kalem pil. Bunları da herhangi bir marketten kolayca temin edebilirsiniz. Ürünün kutu içeriği ise tam olarak şöyle:

 • 1 x JJRC H8C quadcopter gövdesi
 • 1 x 0.3 MP kamera
 • 1 x 500 mAh 2S LiPo batarya
 • 1 x 2.4 GHz uzaktan kumanda
 • 1 x batarya şarj aleti
 • 4 x pervane koruyucu
 • 4 x yedek pervane
 • 1 x 2 GB MicroSD kart
 • 1 x kart okuyucu
 • 1 x tornavida
 • 1 x kullanma kılavuzu

JJRC H8C'nin Genel Özellikleri

Uzaktan kumandalı hava araçlarında ürün boyutları ve ağırlığı, ayrıca ağırlık dengelemesi son derece önemlidir. Ekstra bileşenler ürüne daha fazla ağırlık bindireceğinden, motorlar daha da zorlanacak ve bu durum uçuş süresinin azalmasına, motorların daha çabuk aşınmasına sebebiyet verecektir. Bu bakımdan quadcopterlerin de denge üzerine kurulu ve motorların, ayrıca bataryanın kaldırabileceği ağırlıkta olması önemlidir. Yaklaşık 35 cm pervane açıklığına  sahip (bu, bir pervaneden diğer pervaneye olan mesafeyi gösterir) H8C'nin batarya ve kamerayla birlikte ağırlığı 134 gram. Buna iniş takımları ve pervane koruyucular da eklenince toplam ağırlık tam 150 grama çıkıyor. 150 gram, bu tür bir cihaz için normal sayılabilecek ölçüde. Ürünün uçuş sırasında sergilediği ağırlık dengelemesi ise oldukça başarılı.

H8C'nin en göze çarpan özelliği, şüphesiz, bir kamerayla birlikte sunulması. Her ne kadar, 0.3 megapiksellik bu kameranın video ve fotoğraf kalitesi pek tatmin edici seviyede olmasa da, ürünün fiyatı göz önünde bulundurulduğunda bunun pek de önemli olmayacağını belirmeliyim. En nihayetinde H8C bir başlangıç ürünü ve fiyat/performans açısından sınıfının en iyileri arasında. Ürünün kamerası sökülüp takılabilir bir yapıda, dolayısıyla istediğiniz zaman, uçuşlardan önce bu kamerayı sökebilir, yine istediğiniz zaman tekrar takabilirsiniz. Çekim yapmayacağınız uçuşların öncesinde kamerayı sökerek, yarım dakika kadar fazladan uçuş süresi elde edebilirsiniz. Kameranın bağlantısını sökmek ise oldukça kolay. Bunun için bağlantı kablosunu çekip kamerayı quadcopterin gövdesinden ayırmak ve batarya yuvası kapağının üstündeki kamera yuvasından ilgili bağlantıyı kesmek gerekli.

JJRC H8C Quadcopter

JJRC H8C Quadcopter

Ürünün bir diğer göze çarpan özelliği, 360 derece takla atma yeteneği. H8C, belli bir yüksekliğe ulaştığında (bunu en az 3 metre yüksekte yapmanızı tavsiye ederim) bir-iki saniye gibi kısa bir süre için tepetaklak uçabilmekte, yani takla atabilmektedir. Bunun nasıl yapılabileceğini aşağıdaki videonun ilgili kısmında anlattım. İlk başlarda zorlanacak olsanız da, birkaç denemenin ardından bu özelliği çok rahat bir şekilde kullanmaya başlayacağınızı söyleyebilirim. 360 derece takla atma özelliği aktif hale geldiği anda rüzgarla birlikte ortaya çıkan ses efekti ise oldukça etkileyici.

Ürünün kumanda çekim mesafesi 300 metre civarında, fakat zaten 50-60 metreden sonra ürünü görmeniz zorlaşıyor ve 100 metre civarında çıplak gözle seçebilmek imkansız hale geliyor. Dolayısıyla 300 metrelik çekim mesafesinin bir anlamı yoktur diyebilirim. Yine de bu bakımdan H8C, Syma X5C'nin neredeyse 50 metrenin altında kalan çekim mesafesine göre daha avantajlı. Ürünün bataryası 500 mAh gücünde ve bu batarya, pervane korucuyular takılı değilken, kullanım stiline (agresif veya sakin) bağlı olarak, ortalama 6-7 dakikalık bir uçuş süresi sağlıyor. Pervane koruyucular ve ekstra ağırlıklarla bu süre elbette bir miktar düşebilir. Boş bir H8C bataryasının şarj olma süresi ise yaklaşık 45 dakika. H8C'nin kumandası üzerindeki sol üst tuş, quadcopterin %25, %50, %75 ve %100 oranlarında daha hızlı ve verilen komutlara karşı daha hassas olmasını sağlıyor. Başlangıç değeri %25, bu tuşa basarak %25'lik aralıklarla cihazı daha da hassas ve atik hale getirebilirsiniz. Ürünle birlikte gelen MicroSD kartın boyutu 2 GB ve kalitesi de ortalamanın biraz altında, ama yoğun video kaydı yapılmayacağı için, başlangıç için yeterli sayılabilir. Kart okucuyu da oldukça ufak ve görevini layığıyla yerine getiriyor. Tornavidayı ise iniş takımlarını veya pervane koruyucuları monte etmek için, ayrıca pervane değişimlerini yapmak için kullanabilirsiniz.

JJRC H8C kumandası

JJRC H8C kumandası

Benzer ürünlerin aksine, H8C'nin kumandası üzerindeki her tuşun bir işlevi mevcut. Yaygın "Mode 2" yapısında sunulan 2.4 GHz'lik bu kumandanın yön tuşları video ve fotoğraf çekimi, kalibrasyon, trim ayarları gibi işlevleri yerine getiriyor. Bu noktada, ilk uçuştan önce standart kalibrasyonu tamamlamanızı tavsiye ederim. Kalibrasyona rağmen belli yönlerde uçma eğilimi gözlerseniz de trim ayarlarını değiştirip daha stabil bir uçuş sağlayabilirsiniz. Bunların nasıl yapılacağını aşağıya eklediğim videoda anlattım.

Syma X5C mi JJRC H8C mi?

Her iki ürünü de kullanmış biri olarak, H8C'den daha fazla verim aldığımı ve hem görünüş, hem ağırlık, hem de kullanım kolaylığı vb. nedenlerden dolayı yine H8C'yi tavsiye edeceğimi söyleyebilirim. Çekim mesafesi noktasında da H8C X5C'nin bir adım ötesinde. Yukarıda da değindiğim gibi, X5C'nin yaklaşık 50 metrelik çekim mesafesine karşılık H8C 300 metreye yakın bir çekim mesafesi sunuyor. Ayrıca Syma X5C'de sadece beyaz renk seçeneğinin mevcut olmasına rağmen H8C'de siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor. Bu bakımdan, Syma'nın aksine sadece beyaz renge bağımlı kalmak durumunda olmayacaksınız. Her iki ürün de yedek parça bakımından zengin, bu bakımdan hem H8C'nin hem de X5C'nin yedek parçalarına kolayca erişebilirsiniz. H8C'nin X5C'ye göre eksikleri ise, X5C'ye göre daha gürültülü çalışması ve motorlarının daha kısa sürede arızalanmasıdır. Her iki ürün de benzer fiyat etiketlerine sahip, fakat yine de H8C, bahsettiğim nedenlerden dolayı Syma'nın bir adım önüne geçmeyi başarıyor.

Diğer Tavsiyeler

JJRC H8C'yi satın almanız durumunda ekstra birkaç motor ve birkaç pervane daha sipariş etmenizi tavsiye ederim, zira bu tür başlangıç seviyesi ürünlerde belli oranda kullanımlardan sonra motor arızaları sık görülmektedir. Bunun yanı sıra ekstra birkaç batarya daha sipariş etmeniz, ürünü uzun süreli kullanmanızı ve daha fazla uçuş süresi elde etmenizi sağlayacaktır. Bu noktada, önemli bir hususa dikkat çekmek isterim: Bu tür giriş sınıfı ürünlerde "brushless" tabir edilen fırçasız motorların aksine "brushed", yani fırçalı motorlar kullanmılmaktadır. Bu tür motorlarda ise, her uçuşun ardından ürünü en az 4-5 dakika dinlendirmeniz, motorların sağlığı açısından daha yerinde olmaktadır. Ben de böyle yapmanızı ve uçuşlar arasında motorları soğutmanızı tavsiye ederim. Eğer uzaktan kumandalı helikopter, quadcopter tarzı ürünleri ilk defa kullanıyorsanız da, ilk uçuşunuzu bir çim saha üzerinde veya yumuşak bir zeminde yapmanız oldukça önemlidir. Aksi halde ürünün kendisine veya pervanelerine zarar vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

JJRC H8C'yle ilgili daha fazla detaya, kumanda ve ürün fonksiyonlarına, örnek video ve fotoğraflara ve uçuş görüntülerine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

180 Yorum "JJRC H8C Kameralı Quadcopter İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz