Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Kontak Lens ile İlgili Her Şey

21 Temmuz 2008 Pazartesi 140 yorum İsa Sarı

Göz kusurlarını düzeltici göreve sahip ya da kozmetik amaçlı kullanılan kontak lensler, genelde gözlük kullanmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir ve yavaş yavaş gözlüğün yerini almaya başlamıştır. Kısaca "lens" olarak da tabir edilen bu mucizevî cihazlar miyopi, hipermetopi ya da astigmat gibi göz kusurlarını geçici olarak düzeltir ve kozmetik amaçlı kullanıldıklarında göze, doğal renginden ayrı bir renk verirler. Peki bunca işleve sahip bu minik mercekleri ne kadar iyi tanıyoruz? Bu yazıda, tarafsız bir şekilde kontak lensler hakkında bilgi vermeye, onların avantaj ve dezavantajlarından bahsetmeye çalıştım.

İÇİNDEKİLER:

1. KONTAK LENSLERİN TARİHİ

2. KONTAK LENS TÜRLERİ
2. 1. İşlevlerine Göre Lens Türleri
2. 1. 1. Düzeltici Lensler
2. 1. 1. 1. Günlük Düzeltici Lensler
2. 1. 1. 2. Aylık Düzeltici Lensler
2. 1. 2. Kozmetik Lensler
2. 1. 2. 1. Aylık Kozmetik Lensler
2. 1. 2. 2. Yıllık Kozmetik Lensler
2. 2. Şekillerine Göre Lens Türleri
2. 2. 1. Küresel Kontak Lensler
2. 2. 2. Torik Kontak Lensler

3. KONTAK LENS KULLANIMI
3. 1. Lensin Satın Alınması
3. 2. Lensin Takılması
3. 2. 1. Lensin Takılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
3. 3. Lensin Çıkarılması
3. 3. 1. Lensin Çıkarılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
3. 4. Lensin Muhafazası
3. 5. Solüsyonlarla İlgi Olarak

4. GENEL İTİBARİYLE KONTAK LENSLER
4. 1. Avantajları
4. 2. Dezavantajları
4. 3. Genel Uyarılar ve Tavsiyeler

5. KONTAK LENSLERİN SEBEP OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR
5. 1. Korneal Hastalıklar
5. 2. Göz Yapısı Hastalıkları
5. 3. Göz Kapağı Hastalıkları

6. HANGİ MARKA?

1. KONTAK LENSLERİN TARİHİ

Kontak lens fikrinin ilk temsilcisi Leonardo da Vinci'dir. 1508 yılında yayımladığı "Codex of the Eye" isimli eserinde, modern kontak lenslere ilham kaynağı olabilecek ilk prensipleri vermiş; fakat daha çok, gözün değişik şekillerde uyarılmasıyla ilgilenmiştir.

1636 yılında Fransız filozof René Descartes, göz kusurlarının düzeltilmesi için, içine sıvı yerleştirilen cam tüpü kornea ile temas ettirme fikrini önerir; fakat bu fikir pratikte uygulanamaz ve oldukça risklidir.

1801'de Thomas Young adlı bir bilim adamı, gözün uyarılmasıyla ilgili olarak birtakım deneyler yaptı. Uzun uğraşlar sonucunda içi sıvıyla doldurulmuş ve modern kontak lenslerin ilk örneği sayılabilecek bir "göz kabı" geliştirdi. Bu göz kabının temelinde bir göz merceği vardı; fakat pratikte uygulanamadı.

1888 yılına gelindiğinde Alman psikoterapist Adolf Eugen Fick, sorunsuz bir şekilde kullanılabilen ilk kontak lensi icat etti. Bu lens, koyu kahverengi renkli gözlük camlarından üretilmişti. 18-21 mm çaplarında olan lens oldukça büyüktü ve sadece birkaç saatliğine kullanılabiliyordu.

1930'lu yıllarda akrilik icat edildi ve polimer/plastikler üretilmeye başlandı. 1936 yılında optimetrist William Feinbloom, bu teknolojiyle geliştirdiği daha ince ve kullanışlı ilk plastik lensi tanıttı. Bu lens, plastik ve cam karışımından oluşmaktaydı.

1949 yılında ise kornea ile birebir temas hâline geçen ilk "korneal lens" icat edildi. Bu lens, kornea yüzeyinin tamamını kaplayabiliyor ve günde 16 saat boyunca gözde kalabiliyordu; fakat bir dezavantajı vardı: Lens, korneaya giden oksijeni engelliyordu. Bu durum gözün sağlığı açısından oldukça tehlikeliydi.

1970'li ve 80'li yıllarda bu sorunun üstesinden gelebilmek için oksijen geçirebilen; fakat sert maddeden üretilen lensler geliştirildi. Bunlar da gözün sağlığı açısından elverişli değildi. Sonraki yıllarda Çek kimyager Otto Wichterle ilk yumuşak ve gaz geçirebilen kontak lensi üretti. "Hydrophilic Gels for Biological Use" adındaki akademik çalışmasıyla da bunu bilim dünyasında tanıttı. Bu lensler, kendisinden önce geliştirilenlere göre oldukça rahattı ve daha uzun süre kullanılabiliyordu. Sonraki 25 yıl boyunca bu lensler geliştirildi ve daha fazla oksijen geçirebilir hâle getirildi. Daha fazla oksijen, daha fazla sağlık anlamına gelmekteydi. Tabii bu da lenslerin tercih edilme oranını etkileyecekti.

Son olarak 1999 yılında büyük bir buluş gerçekleştirildi ve silikon hidrojeller icat edildi. Silikonun maksimum seviyede oksijen geçirgenliğine sahip olmasından dolayı lensler artık bu maddeden üretilmeye başlandı. Artık, lensler geceyarısına kadar kullanılabiliyor ve gözü daha az yoruyordu.

2. LENS TÜRLERİ

2. 1. İşlevlerine Göre Lens Türleri

2. 1. 1. Düzeltici Lensler

Bu lens türü, adından da anlaşılabileceği gibi miyopi, hipermetropi, ve astigmat gibi göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Nuramalı lenslerdir. Doktor muayenesi sonucunda, gözün numarasına (derecesine) göre verilir; fakat gözlük numarası ile lens numarası farklı farklı olabilir. Görüşün keskinleştirilmesi ve kusursuz ya da daha az kusurlu bir görüşe sahip olmak için geliştirlen bu lens türü, ışığın retinaya daha iyi bir şekilde odaklanmasını sağlamaktadır. Renksizdirler ve göze takıldıklarında gözün doğal rengini alırlar; fakat yakın çok mesafeden bakıldığında hafif bir matlık görüntüsü verirler. Günlük ve aylık çeşitleri vardır.

Oksijen geçiren bir düzeltici lens

Oksijen geçiren bir düzeltici lens

2. 1. 1. 1. Günlük Düzeltici Lensler:
Bu tür düzeltici lensler sabah takılır ve gece yatmadan önce gözden çıkarılır. Takılırken ve çıkarılırken özel solüsyonu ile temizlenir ve çıkarıldıktan sonra kutusunda muhafaza edilir. Bir kez kullanılan lens bir daha kullanılmaz. Ayrı ayrı paketler hâlindedirler.

Avantajları

- Gözde uzun süre kalmadığı için gözü yormaz ve mikrop kapma ihtimalini en aza indirir.

- Her gün değiştirildiği için temizlenme ya da bakım gibi bir işlem gerektirmez ve her sabah daha berrak, daha net bir görüş sağlar.

- İstenildiği zaman çıkarılabildiği ya yenilenebildiği için daha kullanışlı ve daha etkilidir.

Dezavantajları

- Her gün yenilenmesi gerektiğinden dolayı çok miktarda satın alınmalıdır. Bu nedenle fiyatı diğerlerine göre daha fazla olabilir.

- Uzun süreli yolculuklar vb. gibi durumlarda kutular hâlinde taşınacağı için ekstra bir zahmet gerektirir.

2. 1. 1. 2. Aylık Düzeltici Lensler:
Bu lensler ise göze bir kez takıldıktan sonra, istenilirse bir ay boyunca çıkarılmayabilir. Geceleri, sporda, havuzda... kısacası her durumda gözde kalabilirler.

Avantajları


- Bir ay boyunca gözde duracağı için taşınma, temizlenme, bakım gibi işlemler gerektirmez. Ayrıca saklama kutusu, solüsyon gibi harici unsurlara da ihtiyaç duymaz. Ayda sadece bir defa takılıp bir ay boyunca başka herhangi bir işlem gerektirmedikleri için son derece kullanışlıdır.

- Solüsyon, saklama kutusu gibi ihtiyaçları olmadığı için daha az maliyetlidir ve bu tür lensler kullanıldığında taşınma zahmeti çekilmez.

Dezavantajları

- Bir ay boyunca gözde kalacağı için çok titiz davranılmalı ve enfeksiyon kapmaması sağlanmalıdır. En yüksek seviyede dikkat ve önem gerektirir.

- Lens yüzeyinde ilk günlerde oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı, bir aylık lens bir günde çöpe atılabilir. Bu da fiyat konusunda sorunlar doğurabilir.

- Zaman zaman diğer lens türlerine göre gözü daha fazla yorabilir.

2. 1. 2. Kozmetik Lensler

Renkli lens olarak da bilinirler. Daha çok, yeni bir göz rengine sahip olmak isteyen kişiler tarafından kullanılırlar. Muhtelif renklere sahip olanlarının yanı sıra, film çekimleri ve sanatsal çalışmalar gibi durumlar için de değişik sembollere ya da çizimlere sahip olan türevleri vardır. Aylık ve yıllık olmak iki çeşidi mevcuttur.

2. 1. 2. 1. Aylık Kozmetik Lensler:
Bu lensler, göze bir kez takıldıktan sonra, aynen düzeltici lenslerde olduğu gibi, istenilirse bir ay boyunca çıkarılmayabilir. Bir ay boyunca gözde olduğundan, doğallık hissi uyandırabilir.

Avantajları

- Yıllık renkli lenslere oranla daha kullanışlıdırlar. Herhangi bir sorun hâlinde çıkarıldığında maliyet açısından olumsuz yönde pek fazla bir etki bırakmaz.

Dezavantajları

- Korsan markalara dikkat etmek gereklidir. Aksi halde çeşitli göz sorunlarına sebep olabilirler. Daha çekici görünmek uğruna gözde çeşiti sorunlar baş gösterebilir.

2. 1. 2. 2. Yıllık Kozmetik Lensler:
Bir yıl boyunca çeşitli aralıklarla kullanılabilirler. İstenildiği zaman takılıp çıkarılabilir; fakat temizliğine önem verilmelidir ve uzun süre kullanılmayacağı zamanlarda da bakımı yapılmalıdır.

Avantajları

- Aylık renkli lenslere oranla daha uzun süre kullanılırlar. Estetik bakımdan daha uzun süre iyi bir görüntüye sebep olurlar.

Dezavantajları

- Enfekte olma ihtimali aylık olanlarına göre daha yüksektir. Herhangi bir olumsuzluk hâlinde 1 yıllık lens parası çöpe gitmiş olur.

2. 2. Şekillerine Göre Lens Türleri

2. 2. 1. Küresel Kontak Lensler

Sıradan kontak lenslerdir. Miyopi ya da hipermetropi kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır. İnce yapıya sahiptirler ve tek taraflıdırlar. Bazı üreticiler, kullanıcıların doğru tarafı tayin edebilmeleri için markalarını lens üzerine basarlar (bu konuya aşağıda değineceğim).

2. 2. 2. Torik Kontak Lensler

Astigmatizmi düzelten lens türüdür. Gözün hareketini izler ve ona göre konumlanır. Normal lenslere göre daha pahalı olan bu lensler, aylık ya da yıllık olarak üretilirler ve daha kalın bir yapıya sahiptirler.

3. LENS KULLANIMI

3. 1. Lensin Satın Alınması

Öncelikle doğru lens için mutlaka bir göz dokturuna görünmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak gereklidir. İyi bir tetkik sonucunda elde edilecek veriler şöyle olmalıdır.

1. Göz bozukluğunun türü,
2. Göz numarası,
3. Kornea kalınlığı,
4. Gözyaşı miktarı,
5. Gözde başka bir rahatsızlığın olup olmadığı.

Bu verilere göre bir reçete hazırlanır ve eğer göz, lens kullanımına uygunsa bozukluğa uygun olarak bir lens alınır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bazı anlaşmalı lens satıcıları ve doktorların satış yapma pahasına insan sağlığıyla oynamalarıdır. Göz, lense uygun değilse bile "Fark etmez, bu da olur." gibi türlü söz oyunlarıyla satış yapılmaya çalışılır. Bu nedenden dolayı ilk seferde bir değil, birden fazla doktora muayene olmakta ve ikisinin verilerini karşılaştırmakta büyük fayda vardır.

3. 2. Lensin Takılması

İlk kez lens kullanacak olan birisinin, yardım almadan veya tek başına lensi gözüne yerleştirmesi neredeyse imkansızdır. Bu bakımdan, lensi aldığınız yerde, uzman bir kişi kontrolünde ve onun yardımıyla ilk yerleştirme işlemini yapmak mantıklı olacaktır.

İlk günler hem takma hem çıkarma işlemi oldukça zahmetli ve yorucu olabilmekte ve bazen ayna karşısında saatlerce zaman harcanabilmektedir. Aslına bakılırsa lens takma ve çıkarma işlemi otomobil kullanmaya benzemektedir: Çeşitli kitaplardan arabalarla ilgili genel bilgileri ve nasıl çalıştırılacağıyla ilgili direktifleri okuyabiliriz. Hatta;

1. Aynaları, koltukları vs. kontrol et ve vitesi boşa al.
2. Kontağı çevir ve bu esnada biraz gaza bas.

3. Debriyajdan ayağını yavaş yavaş çek ve ayağını çekerken hafifçe gaza dokun.

gibi talimatlarla bu işin üstesinden gelebileceğimizi sanabiliriz; ama direksiyon başına geçtiğimizde iş değişir. Hiçbir şey talimatlardaki gibi değildir. Her şey daha farklıdır ve hiçbir zaman ilk seferde araba çalıştırılamaz. İşte lens kullanmak da buna benzer: Hiçbir zaman talimatlara bakılarak ilk seferde başarılı bir lens takma işlemi gerçekleştirilemez. Buna rağmen genel kuralları hatırmatmakta yine fayda görüyorum:

1. Bu iş için öncelikle sakin olmak ve kendinizi hazır hissetmeniz gerekir.

2. Parfümsüz, yağsız ve çok fazla köpürmeyen bir sabunla (sıvı sabunları tercih etmeyiniz, zira daha sonra solüsyonla birleştiğinde köpürebilmektedir) ellerinizi ve yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra pamuksuz bir havluyla kurulayınız.

3. Lensinizi kabından/kutusundan çıkarıp, iç kısmı dışarıya bakacak şekilde sağ işaret parmağınıza yerleştiriniz (solak olanlar tam tersini yapabilirler).

4. Diğer elinizde avcunuzun içine bir miktar solüsyon döküp, parmağınızın ucundaki lensi bu solüsyon içine bırakınız. Sonrasında lensi, yaklaşık bir dakika boyunca fazla baskı yapmadan hafifçe ovalayınız. Ardından, lensi tekrar işaret parmağınıza alınız.

5. Orta parmağınızla lensi yerleştirmek istediğiniz gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı doğru çekip yukarıya doğru bakın. Gerekirse üst göz kapağını da kaldırabilirsiniz (bu işlemi iyice öğrendikten sonra üst göz kapağını kaldırmaya gerek kalmayacaktır).

6. İşaret parmağınızda bulunan lensi, yavaşça gözünüze doğru yaklaştırın ve göz akıyla göz bebeğini ortasına yapışmasını sağlayın (burada, burun tarafına ya da aşağı doğru bakarak da yerleştirme işlemi yapabilirsiniz).

7. Lens, gözün yüzeyini kaplayacaktır. Bu esnada gözünüzü kapatmanız ve gözünüz kapalıyken dairesel hareketlerle çevirmeniz gerekemektedir. Bu sayede lensin tam olarak göz yüzeyine yerleşmesini sağlayabilirsiniz.

3. 2. 1. Lensin Takılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Lensi ilk kez kullanacaksanız, ambalajının ilk kez sizin tarafınızdan açıldığından emin olunuz.

2. Eğer lens, ambalajdan çıkmıyorsa hafifçe sallayıp avcunuzun içerisine vurarak lensin avcunuza düşmesini sağlayabilirsiniz.

3. Lens üzerinde gözle görülür bir kir, çizik ya da yırtık varsa, o lensi kesinlikle kullanmayınız.

4. Farklı göz numaraları için farklı lensleri seçtiğinizden emin olunuz.

5. Lensin doğru tarafını takacağınızdan emin olunuz. Bunun için bazı lens üreticileri lensin üzerine markasını yazarlar. Güneş ışığına doğru tutulup yakın mesafeden bakıldığında bu açıkça görülebilir. Bunun dışında, eğer lensiniz çok kıvrılıyor ve çanak şeklini almıyorsa, yanlış taraftan takmaya çalışıyorsunuz demektir.

Lens takma ve çıkarma işlemleri sırasında solüsyon

Lens takma ve çıkarma işlemleri sırasında solüsyon

3. 3. Lensin Çıkarılması

Lensin gözden çıkarılması, bir bakıma göze takılmasından daha rahat ve daha az uğarştırıcıdır. Çıkarma işleminin aşamaları şu şekilde listelenebilir:

1. Lens takmadan önce yaptığınız gibi elinizi iyice yıkayıp durulayınız. Takma işleminin birinci maddesi aynen burada da geçerlidir.

2. Lensinizin saklama kutusununun her iki kısmını da %50-75 arasında bir miktarda solüsyon ile doldurunuz

3. Lense dokunacağınız işaret parmağınıza da birkaç damla solüsyon damlatıp parmağınızı dezenfekte ediniz.

4. Yukarı doğru bakıp lensin, gözün ak kısmıyla kesiştiği yere parmağınızı hafifçe bastırın ve aşağı doğru çekin. Normal şartlarda lens yerinden çıkacak ve parmağınıza yapışacaktır; fakat uzun süreli kullanımlar sonucunda ya da sıcak havalarda lense biraz daha bastırıp daha aşağıya çekmeniz gerekebilir.
5. Parmağınızdaki lensi saklama kutusundaki solüsyon içerisine değdiriniz. Lens, parmağınızdan kayacak ve solüsyon içerisine düşecektir.

3. 3. 2. Lensin Çıkarılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Lensi muhafaza edeceğiniz saklama kutusunun temiz olduğundan ve üzerinde tüy gibi şeylerin yer almadığından emin olunuz.

2. Saklama kutusunu sıkı sıkıya kapatmak yerine gevşek bir şekilde de kapatabilirsiniz. Bu sayede açarken daha az zorlanırsınız.

3. Lensinizi çıkarmaya her zaman aynı gözünüzden başlayınız. Bu sayede eğer farklı numaralarda lensler kullanıyorsanız olası bir karışıklığın önüne geçmiş olursunuz. Bazı lens saklama kutularında her kesim için ayrı renk kullanılır ya da üstünde "L" (Left=Sol) "R" (Right=Sağ) gibi belirteçler olur. Bu tür saklama kutularını tercih etmek yararınıza olacaktır.

3. 4. Lensin Muhafazası

Bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri en başında, sağlıkla ilgili tüm konularda olduğu gibi "hijyen" gelmektedir. Bilakis, lensin muhafaza edileceği kutunun ve kutunun durduğu mekânın özellikleri çok önemlidir.

1. Saklama kutusunu, ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamlarda muhafaza ediniz. Oda sıcaklığında muhafaza etmeniz daha yararlı olacaktır.

Kontak lens muhafaza kutusu

Kontak lens muhafaza kutusu

2. Eğer lensinizi uzun süre kullanmayacaksanız, en azından haftada bir kez kabından çıkarıp içindeki solüsyonu tazeleyiniz.

3. Saklama kutusunu kesinlikle musluk suyuyla ya da soğuk suyla yıkamayınız; çünkü belli bir zaman sonra kireçlenme meydana gelebilmektedir. Sıcak suyla yıkayıp havlu vs. kullanmadan kendi kendisine kurumasını sağlayabilirsiniz.

3. 5. Solüsyonlarla İlgi Olarak

1. Asla ve asla son kullanma tarihi geçen solüsyonları kullanmayınız. Bir solüsyon satın almadan önce de mutlaka son kullanma tarihine bakınız. Bitimine 1-2 ay kalan solüsyonları da tercih etmeyiniz.
2. Bunun haricinde, bazı yerlerde satılan normalden daha ucuz solüsyonlar da güvenmeyiniz ve bildiğiniz, güvenilir satış noktaları haricinde hiçbir yerden solüsyon almayınız.

3. Hiçbir zaman ihtiyacınız olandan fazla miktarda solüsyon da almayınız. Ne kadar süre boyunca lens kullanacağını belirleyip ona göre solüsyon alınız; fakat lens kullanmaya ilk başladığınız zamanlarda yedek bir solüsyonun yanınızda bulunmasında fayda olacaktır.

4. Solüsyonu kesinlikle başka hiçbir sıvı ile karıştırmayınız ve lens muhafazası ve sterilizasyonu için solüsyondan başka bir yöntem (su, tükürük vs.) kullanmayınız.

4. GENEL İTİBARİYLE KONTAK LENSLER

4. 1. Avantajları

- En başta, gözlüğe göre daha geniş perspektifte bir görüş sağlar. Gözlüğün çerçevelerinin denk geldiği kısımların ve gözlük sınırı dışında kalan kesimlerin net olarak görünmemesi gibi bir durum kontak lenslerde söz konusu değildir.

- Gözlüğün taşınması, camlarının silinmesi, kırılması gibi durum ve riskleri ortadan kaldırır; duruma göre kişiye daha estetik bir görünüş kazandırır.

- Soğuk-sıcak değişimi dolayısıyla buğulanma yapmazlar. Ayrıca gözlükte olduğu gibi kulak ve burun çevresinde basınç meydana getirip ağrı yapmazlar.
- Spor yapan kişiler için daha idealdir.

4. 2. Dezavantajları

- İlk kez kullanacak kişiler, kullanım sırasında ve öncesinde lensin takılması, çıkarılması, batması vb. gibi birtakım sorunlarla karşılaşırlar.

- Hijyen, kullanım süresi, alerji gibi durumlara dikkat edilmediğinde geçici ya da kalıcı bazı göz kusurlarına neden olabilir (bkz. Kontak Lenslerin Sebep Olabileceği Hastalıklar)

- Kitap okumak, bilgisayar karşısında çalışmak gibi aktivitelerde gözü çok yorar ve acı çektirici bir hâl alabilir.

- Göz kuruluğuna sebep olabilir ve yanınızda devamlı yapay gözyaşı taşımak zorunda kalabilirsiniz.

4. 3. Genel Uyarılar ve Tavsiyeler

- Eğer göz kuruluğu probleminiz varsa ve gözyaşı miktarınız azsa, kesinlikle kontak lens kullanmayınız; zira daha ciddî problemlere sebep olaibilir.

- Yine göz tansiyonu vs. gibi göz sorunlarınız varsa da lens kullanmayınız.

- Lenslerinizi, sürelerinden fazla kullanmayınız. Günlük lensleri bir günden fazla, aylık lensleri ise bir aydan fazla kullanmayınız.

- Günde en fazla 12-13 saat boyunca lens takınız. Daha fazlası gözünüze zarar verebilir ve görme kalitesini düşürebilir.

- Eğer gözünüzde batma, yanma, kaşıntı, aşırı sulanma vs. hissediyorsanız lensinizi çıkarmalısınız. Lensi ters takmış olabilirsiniz ya da lens üzerinde yabancı bir cisim bulunabilir. Ayrıca, gözleriniz kanlandığında ve de çok yorgun olduğunuz zamanlarda da lens takmayınız. Olumsuz sonuçlara yol açabilir.

- Uzun süreli lens satın almayınız ve aylık ya da yıllık lens satın almadan önce her seferinde mutlaka bir göz doktoruna muayene olunuz (bazı kişiler 'Lens kutunuzu atmayınız. Bir sonraki lens alışınızda bu kutuyu gösterip üzerindeki bilgilerle aynı lensten alabilirsiniz.' dese de buna itibar etmeyiniz). Gözünüzde olumlu/olumsuz yönde değişmeler hatta enfeksiyonlar meydana gelmiş olabilir. Her ihtimali göz önünde bulundurmak gereklidir.

- Eğer lazer ile göz ameliyatı olmak istiyorsanız, en az bir hafta öncesinden kontak lens kullanmayı bırakmış olmanız gerekmektedir. Hatta en doğrusu, ameliyat olacaksanız hiç lens kullanmamak olacaktır.

- Yere düşen bir lens, eğer üzerinde kalıcı bir hasar (çizik, yırtık vs.) oluşmamışsa, iyice temizlendikten sonra tekrar kullanılabilir; fakat yine de en iyisi bu lensi uzun süre kullanmamaktır.

- Kontak lens kullandığınız zamanlarda dumanlı ve tozlu ortamlarda kalmamaya ve yüzme vs. gibi direkt olarak gözü etkileyebilecek aktiviteler yapmamaya özen gösterin. Bahar aylarında ortaya çıkan polenler de lensinize ve dolayısıyla gözünüze zarar verebilmektedir.

- Lens kullanırken tırnaklarınıza dikkat etmeniz şarttır; zira uzun ya da keskin tırnaklar lensinize zarar verip onu çizebilir ya da yırtabilir.

- Sıcak, nemsiz ve kuru havalarda; bilgisayar ekranı karşısında; kitap okurken ya da ders çalışırken lens kullanmamaya özen gösteriniz.

- Kontak lensler gözünüzdeyken asla uyumayınız. Lens, gözünüzün arka kısmına kaçabilir, gözünüze yapışabilir ve bunlar da körlüğe bile neden olabilir.

5. KONTAK LENSLERİN SEBEP OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR

NOT: Aşağıda yer alan göz hastalıkları, uzun süreli kullanım, geceleri lens göz içerisindeyken uyuma veya yanlış şekilde kontak lens kullanma sonucunda meydana gelebilecek olan hastalıklardır. Araştırmalara göre bu hastalıklar, kontak lens kullananların %4'lük bir kesiminde görülmektedir. [Kaynak] Ayrıca, 5 seneden fazla kontak lens kullanımı da bu hastalıklara temel hazırlayabilmekedir.

5. 1. Korneal Hastalıklar

Yukarıdaki şartlara bağlı olarak kornea üzerinde şu tür rahatsızlıklar baş gösterebilir:

1. Kornea incelmesi
2. Kornea dokusu zedelenmesi
3. Kornea iltihabı (keratit)
4. Kornea yıpranması ve düzensizlikleri
5. Kornea ülseri
6. Oksijen yetersizliğine bağlı anormallikler
7. Bakteri ve amip üremesi
8. Kırmızı göz sendromu
9. Keratakonus (Keratakonüs)

Uzun süreli veya hatalı lens kullanıma bağlı olarak gelişebilen hastalıklardan Keratakonus

Uzun süreli veya hatalı lens kullanıma bağlı olarak gelişebilen hastalıklardan Keratakonus

5. 2. Göz Yapısı Hastalıkları

Yine yukarıdaki şartlara bağlı olarak gözün genel yapısı ve zarı ile ilgili şu hastalık gelişebilir:
1. Göz derisi iltihabı
2. Konjonktiv iltihabı
3. Çevresel iltihaplanma

5. 3. Göz Kapağı Hastalıkları

Doğrudan göz kapağıyla ilgili olarak da, göz kapağı kaslarının zedelenmesi sonucu köz kapağının devamlı kapalı kalması hastalığı baş gösterilebilir.

6. HANGİ MARKA?

Aslına bakılırsa, kesin olarak "Şu ya da şu marka kontak lens daha iyidir." demek imkânsızdır. Eğer uzun süre kontak lens kullanacaksanız, her kontak lens alışınızda başka markaları tercih ederek gözünüze en uygun olanını kendiniz belirleyebilirsiniz. Şu ana kadar kullandığım kontak lensler arasında "Clear" markasına ait "All Day" modeli, benim gözüme daha uygun geldi. Bunun yanı sıra "Ciba Vision", "Focus" gibi markalar da tercih edilebilir. "Ucuzuna kaçmak" yerine biraz daha bütçe ayırıp daha iyi ve daha kaliteli lensleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

Alt kısımda yer alan yorum ekleme formu aracılığıyla tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.


Kaynak: STAMLER, John (2004), "Contact Lens Complications", eMedicine.com.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

140 Yorum "Kontak Lens ile İlgili Her Şey"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz