Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Taşınabilir (Flash) Disklerdeki Virüsleri Temizlemek

2 Aralık 2008 Salı 97 yorum İsa Sarı

Taşınabilir belleklerin, bir diğer deyişle "flash disk"lerin yaygınlaşmasıyla beraber, bu cihazlar üzerinden yayılan bilgisayar virüslerinin sayısı süratle artmaya başladı. Enfekte olmuş bir bilgisayara bağlanan taşınabilir belleğe bulaşan virüs, bu virüsü taşıyan belleğin kullanılacağı bilgisayarda herhangi bir antivirüs yazılımı yüklü değilse, pek çok bilgisayara kendisini bulaştırabilmektedir. Böyle bir virüs, verilere ulaşımı engelleyip verileri bozabilir, zaman kaybı doğurabilir ve hattâ bazı durumlarda veri kaybına bile neden olabilir. Çoğunlukla "amvo", "bittorrent", "activexdebugger32" gibi isimler taşıyan bu tür virüslerin nasıl yok edileceğiyle ilgili bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Kesin Çözüm: Antivirüs Programları

Taşınabilir bellek virüslerinin önüne geçebilmenin en başta gelen çözüm yöntemi, güvenilir ve güncel antivirüs programları kullanmaktır. Daha önceden tanıtımını yaptığım "AVG Free" isimli antivirüs programı, ücretsiz olması nedeniyle tercih sebebidir ve pek çok virüs ile zararlı programcığı yakalayabilmektedir. Her ne kadar çoğu antivirüs programı yeni yeni yayılmaya başlayan bir taşınabilir bellek virüsünü ilk başlarda tespit edemese de, gerekli güncellemeler sonucunda virüsü tanıyabilir hâle gelebilmektedir. Bu nedenle, kullanmakta olduğunuz antivirüs programını sık sık güncellemekte fayda vardır.

Eğer bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs programı yüklü değilse, İnternet üzerindeki çevrim içi virüs tarama sayfalarından bilgisayarınızda gerçek zamanlı virüs taraması gerçekleştirebilirsiniz. www.kaspersky.com/virusscanner adresinden bu tür bir çevrim içi virüs tarama uygulamasına erişebilirsiniz.

Enfekte Olmuş Bir Taşınabilir Bellekteki Virüsü Temizlemek

Bu işlem, bu konuda tecrübesiz bilgisayar kullanıcıları için ilk bakışta zor görülebilir; fakat aksine, oldukça basittir. Ayrıca bu işlemi sadece taşınabilir belleklerde değil, C: ya da D: gibi yerel disklerde de uygulayabilir ve bu sayede tüm disklerde yer alan, diske ulaşımı aksatan "autorun.inf" dosyalarını silebilirsiniz.

1. Öncelikle www.freecommander.com/fc_setup_.zip adresinde bulunan programı indirip .rar uzantılı dosya içerisindeki "fc_setup.exe" isimli programı bilgisayarınıza kurunuz.

2. Programı, bilgisayarınıza kurduktan sonra çalıştırınız ve program ekranında üst kısımlarda (C, D, E gibi sürücülerin olduğu kesimde) yer alan sürücü sırasından, aşağıdaki ekran görüntüsünde yeşil ok ile belirtilmiş olan Flash disk ikonu (simgesi) simgeli taşınabilir belleğinizi seçiniz.

Flash disk içeriği

Flash disk içeriği

3. Taşınabilir belleğinizin içindeki dosya ve klasörler görüntülenecektir. Burada, kırmızı ok ile gösterilen "autorun.inf" dosyasını ve daha hiç rastlamadığınız, size yabancı gelen diğer .exe uzantılı dosyalarını siliniz (görüntüdeki .exe dosyaları örnektir, isimleri değişiklik gösterebilir).

4. Silme işlemini gerçekleştirdikten sonra taşınabilir belleğinizi bilgisayarınızdan çıkarıp tekrar takınız. Belleğinizin içerisindeki virüs silinmiş olacaktır.

NOT: Bu işlemi gerçekleştirmeden önce, taşınabilir belleğin takılı olduğu bilgisayarın virüslerden arındırılmış olmasına dikkat ediniz. Aksi hâlde, bu işlemi gerçekleştirseniz bile, virüsün tekrar ortaya çıkma ihtimâli vardır.

, , , , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 97 yorum)

 • neslihan funda can 8 Haziran 2014 / 15:44

  flash a ingilizce şarkı indirdim diye bişiler oldu silinmediler bilgisayarda görünmüyordu fakat televizyona veya başka aletlere takınca o ingilizce şarkılar ortaya çıkıyodu babamda kızıyordu bu program sayesinde kurtuldum tşk

 • sevgi 4 Haziran 2014 / 12:29

  yazdıklarınızı yaptım ama hiç bir faydası olmadı.Flashımda 1 dosyadan 2 3 tane var sürekli kendiliğinden kopyalıyor siliyorum tekrar çıkıyor biçimlendirmeye çalışıyorum olmuyor.Lütfen bir çözüm söyler misiniz ? :'(

  • İsa Sarı 4 Haziran 2014 / 14:02

   Sevgi Hanım,
   Formatter Silicon Power adlı programı tavsiye ederim.

   • servet sarıboğa 7 Ağustos 2014 / 01:56

    Ya Değerli Okular ßen Flaş ßelleğimi Pcye Taktıgımda Okuyor Ama ßen Pcden Örneğin: Müzik Flaşa Attıgımda Yol Çok Derin Diyor Seßeßi Nedir Ya ßileniniz Varmı Yardımcı Olsanız Sev,necem

 • semih 21 Mayıs 2014 / 21:51

  lütfen yardım edin flaşımda System Volume Information diye bir dosya var ama silinmiyor nasıl
  halledebilirim YARDIM :(

  • İsa Sarı 22 Mayıs 2014 / 06:49

   Semih Bey, o sistem dosyasıdır. Bir tehlikesi yok.

 • cansu demirtas 7 Mayıs 2014 / 17:23

  flash belleme virus girdi nasil yapcam yardim edin onemli dosyalar var yardim edin lutfen

  • Efe Sığırcı 16 Mayıs 2014 / 07:00

   Zaten nasıl yapacağınızı anlatmış

 • ZEYNEP ERTÜRK 21 Ocak 2014 / 15:48

  Allah razı olsunnnnnnnnnnnnnn! müthiş bir program bu!yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkür ederim:)

 • can dündarlı 20 Ocak 2014 / 08:12

  üstte yazılanların hepsini yaptım free Commander danda siliyorum geri geliyor

 • yasemin karaca 4 Ocak 2014 / 20:24

  allah razı olsun sızden ya en onemlı belgelerımı kurtardım sayenızde :))

 • filiz 3 Ocak 2014 / 10:31

  toshıba marka flas bellek var virüs bulaştı çeşidi nedir virüsün bilmiyorum ama içindki dosyaları açmak istediğimde komut sistemi yöneticiniz tarafınızdan devre dışı bırakılmıştır uyarısı ile karşıkarşı ya gelmekteyim ki bu komutu ben nasıl verdiğimi de bilmiyorum şimdi bellek içerisindeki bilgilere ulaşamaz mıyım ulaşılma s
  öz konusu ise nasıl ulaşabilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • tuba dağ 18 Aralık 2013 / 15:56

  hocam şimdi ben flaşı bilgisayara taktgımda dosyalarımın hiç biri görünmüyo sadece autorun die bişey var içinde çok önemli dosyalarım var silmeden nasıl bu virüsü temizleyebilirim lütfen yardımcı olur musunuz bu arda sizin o programınızda indirdim çalıştırdım ama dosyalarım gözükmedi yine

  • adem navruzcan 26 Aralık 2013 / 19:14

   "bilgisayarım"a girin. orada "alt" tuşuna basınca menü çubuğunda "araçlar" adlı bir sekme bulunacak. orada "araçlar"ı seçin. "klasör seçenekleri"nden "görünüm"e gelin. orada da "gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini seçin ayrıca aynı yerde. "korunan işletim sistemi dosyaları gizle (önerilen)" diye bir seçenek var onun önündeki tick işaretini kaldırın uyarı ekranına tamam deyin. daha sonra flash belleğinizi takın içine girin önemli dosyalarınızı masaüstüne kopyaladıktan sonra flashınızı biçimlendirebilirsiniz.

 • Furkan Beyazlı 9 Aralık 2013 / 20:19

  Çok tşk ederim Virusler full silindi

 • Kemal yarıcı 6 Aralık 2013 / 12:07

  arkadaşlar benim denemediğim kalmadı güncel olan virüsler silinmiyor fakat şu bulduğum program bu işleri bende çözdü
  http://www.usbfix.net/

 • bizzlelad 2 Aralık 2013 / 15:43

  abi çok sağol görünmeyen dosyalrıda gösteriyor 8 gb lik belleği çöpe atmaktan kurtuldum :D

 • DİLBER KUÇUK 25 Kasım 2013 / 18:30

  bende denedim fakat flashımı tekrar bilgisayara taktığımda bulunamadı diyor nasıl düzeltebilirim bunu

 • Bülent Ö. 31 Ekim 2013 / 12:42

  Teşekkürü borç bilirim.
  Benim gibi acemiler için; flashınızı takıp programı açtıktan sonra çalıştır yada tarama başlat düğmesi aramayın :). Flashınızı belirten sürücüye (F) tıkladıktan sonra görüntülenen yabancı dosyanın üzerine gelip sağ tıklayıp silin. Kalan dosyaları yine sağ tıklayıp kopyala deyip masa üstüne yapıştırın. Antivirüs program ile tüm bilgisayarı tarayın. Bilgisayarımdan flashınızın üstüne gelip sağ tıkladıktan sonra biçimlendir varsayılan ayarları yükle tamam deyin. Masa üstüne kopyaladığınız yedeği flash içine tekrar kopyala yapıştır yapın.

 • kadir ulu 24 Ekim 2013 / 19:40

  flash'tan virüsü silmeye çalışıyorum ancak disk yazmaya karşı korumalı diyo na yapmam gerek?

 • onu kıranşa 20 Ağustos 2013 / 08:45

  Çok teşekkürler,8 GB'lık flash'ı çöpe atmaktan kurtardınız beni :)

 • hatice ölüoğlu 13 Ağustos 2013 / 20:13

  korkuyorum ya bilgisayar çökerse

 • semih can 12 Temmuz 2013 / 14:48

  mrb , programı ındrdm hafıza kartımdakı dosyalarımı program ıcınde gorebılıyorum ancak , programı kapttıgımda bılgısayarıma gırıp hafıza kartıma gırdıgımde dosylarımı goremıyorum , bunu nasıl cozebılrım yardım lutfen arkadaşlar , tşk

 • şeyda akın 15 Haziran 2013 / 16:37

  slm bana yardımcı olabilirmisinz flaşımda bis orun oluştu WR.com başlatmada sorun diyor ve belirtilen modül bulunamadı diyor ne yapabilirm lfn yardımcı olabilirmisiniz içinde silinmemesi gereken dosyalarım var???

 • msy 15 Mayıs 2013 / 16:21

  hocam çok teşekkür ederim sayenizde yepyeni oldu

 • cemal demirbaş 5 Mayıs 2013 / 18:51

  filaş taktım zaman biçimlendir diyor içi önemli dosalar nasıl kurtarım tşk

 • tnr ky 17 Nisan 2013 / 12:23

  bn flası takınca hangi program olursa olsun yanıt vermiyor deyip donuyo. fc commanderi de indirdim o bile yanıt vermedi. sag tıklayıp tara dicem flası sağ tıklayınca bile donuyo olmuyo napsam ne çözüm önerrsiniz

 • anıl uzc 8 Nisan 2013 / 15:20

  benim flaşıma virüs girdi biçimlendirilmiyor biri yardım edebilirmi

 • ahmet büyük söylemez 25 Mart 2013 / 19:17

  Alllah razı olsun sizden binlerce kez

 • Raşit Gökçe 23 Mart 2013 / 16:46

  Allah razı olsun. Virüsleri FreeCommnder programı ile temizledim fakat içindeki dosyalarımı göremiyorum. Gene aynı programla baktığım zaman içindeki dosyalar gözüküyor gizleme falanda yapmadım ama program ile masa üstüne çekip yedek alıyorum. Çok teşekkürler...

 • Selen Baytun 18 Mart 2013 / 00:02

  Merhaba,
  Flash belleğimdeki virüs için dediğiniz programı indirdim ancak autorun'ı silmeye çalıştıgımda dosya windows update üzerinde açık diyor ve silme işlemini gerçekleştiremiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu yararlı sayfa için de ayrıca teşekkürler..

 • Cihan Petek 25 Şubat 2013 / 00:41

  Bilgisayara öyle bir virüs bulaştı ki hangi belleği takarsam takayım hepsinde kısayol oluşturuyor ve açmıyor. WMBI.Fat32 hatası veriyor ne yapayım ?

  • Deniz Başar 25 Şubat 2013 / 07:07

   Sorun bilgisayarınızda. Bunun flash disk ile ilgisi yok. Bilgisayarınızı iyi bir antivirüs programıyla tarayın. ESET'in online virüs tarama programı var. Onu da deneyebilirsiniz. http://www.eset.com/tr/online-scanner-popup/ adresinden tarayabilirsiniz. Sadece Internet Explorer ile çalışıyor.

  • simge szn 23 Mart 2013 / 12:01

   "Cihan Petek" arkadaşımızla aynı sorunu yaşamaktayım, flash disk i hangi bilgisayara takarsam takayım kısayol olarak görünüyor. Sorunun nasıl çözüleceğiyle ilgili fikir verebilirseniz çok sevinirim.

   • alper 14 Mayıs 2013 / 13:57

    mrb bu sadece sızın sorununuza bır cevabım degıldır butun sorun yaşayan arkadaslar için söylüyorum ilk önce bilgisayar kullanmasını tam olarak bılmenız lazım programlama işletım sistemlerı falan çünkü bazı virusler bılgısayar yazılımları içine gizlenıp sen nete baglandıgında aktif hale geçip bilgisayarı kasmaya baslar bazende bılgısayar bir iki sanıyelik donma yaşar sonra düzelir o anda bulundugun siteden cıkıp varsa pcnde virüs programı hemen bılgısayarını taraman lazım o sırada usb flash bellegını tak pc ye.bişey söylicem sagdan soldan netten araştırdıgın yada baskasının sana söyledıgı bır virus programı kullanma eğer windows 7 kullanıyosan sana tek bir program önerırım microsoft security essential bu tam korumalı virus programıdır her hangı bır ücret ödemezsın kurulumu kullanımı cok kolaydır usb flash bellegını tak sonra bu programla tara

 • melike sürücü 3 Ocak 2013 / 14:42

  çoook sağol silindi hepsi çook mutluyum Allah razı olsun:)

  • ceyhun balcı 2 Mart 2013 / 12:46

   nasıl temızledın melıke ben yapıyorum olmadı yardımcı olabılır mısın

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.