Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

WLToys A959 RC Araba İncelemesi

8 Ağustos 2015 Cumartesi 28 yorum İsa Sarı

WLToys A959 Vortex, 1/18 ölçeğinde buggy tarzı bir RC, diğer bir ifadeyle, uzaktan kumandalı araba.  Bu araba RTR (Ready to Run) şeklinde, yani kutudan çıkardığınız anda çalışmaya hazır halde geliyor. Hem asfalt hem de toprak yolda sürüş için tasarlanmış A959, saatte 50 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu yazımda, GearBest'in incelemem için tarafıma gönderdiği A959'u detaylarıyla tanıtmaya çalışacağım.

WLToys A959, yukarı da belirttiğim üzere, buggy tarzında ve hem "on-road" hem de "off-road" kullanıma uygun uzaktan kumandalı bir araç. Bu aracın oyuncak ile hobi sınıfı arasında olduğunu açıkça söyleyebilirim. Ürün oldukça şık ve göz alıcı bir kutuyla birlikte geliyor. Kutunun ebatları şöyle: 23 cm yükseklik,  31 cm genişlik ve  22 cm derinlik. İhtiyaç duyacağınız her şeyi taşıdığı için büyükçe bir kutu. Kutunun toplam ağırlığı ise 1.5 kg. GearBest, bu ürün için ücretsiz kargo imkanı sunuyor, yani kutunun büyük olması, kargoyu hiçbir şekilde etkilemiyor. Kullanıma hazır bu ürünün kutusu içerisinden batarya, kumanda ve şarj aleti hazır olarak çıkıyor. Kutu içeriği ise tam olarak şöyle: Bir adet A959RC araba, bir adet 2.4 GHz uzaktan kumanda, bir adet detaylı İngilizce kullanma kılavuzu, ülkenize uygun bir adet güç adaptörü, dengeleyici şarj cihazı ve 7.4 Voltluk 2S  1100 mAh lityum-polimer (LiPo) batarya. Buna rağmen kutu içerisinden birkaç kep klipsi veya başka yedekler çıksaydı fena olmazdı doğrusu.

Diğer uzaktan kumandalı (RC) araçlarla karşılaştırdığımızda, WLToys A959'un ne büyük ne de küçük olduğunu söyleyebilirim. Aracın boyutları tam olarak şöyle: 175 mm en,  245 mm genişlilk ve  94 mm yükseklik. Bataryayla birlikte toplam ağırlık ise  520 gram. WLToys A959 maalesef fırçalı (brushed) bir motora sahip. Fırçasız (brushless) olması açıkçası daha iyi olurdu. Bu yüzden, her sürüşten sonra en az on dakika boyunca motoru dinlendirmenizi, daha doğrusu soğutmanızı tavsiye ederim. Buna rağmen tasarımsal ve yapısal açıdan bu araç son derece kaliteli veya kaliteliye yakın. Aracı elinize aldığınızda bunu hissedeceğinizi belirtmeliyim. Ağırlığı çok iyi dengelenmiş ve yapımında kullanılan plastik de oldukça yoğun.

WLToys A959 Vortex kutusu

WLToys A959 Vortex kutusu

WLToys A959 Vortex ve kumandası WLToys A959 Vortex kutu içeriği WLToys A959 Vortex

WLToys A959 sağlam bir görüntüye sahip. Az önce yazdığım gibi, ağırlığı da bunu destekler nitelikte. Olası düşmelere karşı süspansiyonların da hayli kaliteli olduğunu ifade etmeliyim. Bu da, belli akrobatik hareketleri yaptığınızda araçtaki ilgili aksamın kolay kolay kırılmayacağı anlamına geliyor. Buna rağmen, izlediğim ve okuduğum bazı test ve incelemelerde, WLToys A959'un bazı parçalarının dayanıksız olduğunu öğrendim. Bu bakımdan sadece bunu değil, herhangi bir RC arabayı kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Dikkatli bir şekilde kullanmanız durumunda elbette kolay kolay sorun yaşamazsınız. Bu arada, A959'un iki farklı renk seçeneğine sahip olduğunu da belirtmeliyim. Bunlardan ilki kırmızı-siyah, diğeri ise mavi-beyaz. Hoşunuza gidenini satın alabilirsiniz.

Ürünle beraber gelen 2S'lik 7.4 Voltluk 1100 mAh kapasiteye sahip lityum-polimer batarya, kullanım tarzınıza ve hızına bağlı olarak 9-10 dakikalık bir sürüş süresi sağlıyor. Bataryanın şarj işlemi ise yaklaşık 1.5 saat sürmekte. İlgili yuvaya uygun daha yüksek kapasiteli bataryalar ile sürüş süresini artırmanız da mümkün. Ayrıca, yine batarya yuvasını bir kesici alet yardımıyla genişletebilirsiniz de. Bu, çok daha yüksek kapasiteli bataryaları kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Aracın kontrol mesafesi hemen hemen 100 metre. 100 metre ise oldukça uzun, zira zaten 70-80 metreden sonra, doğal olarak araba ufacık kalacak ve görmekte zorlanacaksınız. Dolayısıyla kontrol mesafesi kısmına takılmamanızı tavsiye ederim.

WLToys A959 Buggy RC Araba

WLToys A959 Buggy RC Araba

WLToys A959 ve K929 WLToys A959 iç tasarım WLToys A959 motor

Ürünle birlikte gelen kumanda, LCD ekranı olmayan bir Spektrum görünümüne sahip.  4 adet AA boyutunda kalem pil ile çalışmakta, fakat ne yazık ki kutunun içerisinden bu piller çıkmıyor. Kullanımı ise oldukça basit, RC helikopterlerin veya quadcopterlerin kumandası gibi çözülmez yapıda değil. Aşağıdaki videoda kumanda üzerinde yer alan tuşların işlevlerini işaretledim, ipuçları için ilgili kısma bakabilirsiniz. Aracı kullanıma hazır hale getirmek için tek yapmanız gereken ise, kumandaya  adet 4 AA pil takıp arabanın lipo bağlantısını yapmak ve ardından açma kapama tuşunu aktif hale getirerek kumandaya güç vermek. Sonrasında, parmağınızı gaz çubuğuna takmanız ve gaz vermeniz yeterli olacaktır. Kumandanın ortasındaki tekerlek görünümlü yapıyı sağa veya sola dönüşler için kullanmanız gerekiyor. Arabanızda, istem dışı olarak bir yöne meyil varsa, kumandanın ön tarafında bulunan ufak trim tuşları ile hassas ayar yapabilirsiniz. Geri gitmek içinse, gaz çubuğunu tersi yönde ittirmek gerekli. Kumanda, K929 gibi WLToys'un başka RC arabaları ile de uyumlu. Bunun yanı sıra bataryalar da yine diğer modellerle uyumlu bir şekilde üretilmiş. Aşağıdaki videoda yer alan örnek sürüşlerden de görebileceğiniz üzere, A959'un tekerlekleri belli dereceye kadarki rampaları çıkmak için oldukça iyi bir tasarıma sahip. Açıkça belirtmek gerekirse, araç son derece süratli. Kutunun üzerinde 50 kilometre hıza ulaştığı yazılı olsa da, maalesef bunu test edecek teknik ekipmana sahip olmadığım için doğrulayamadım. Ama yine de yeterince hızlı. Yine de, çok hızlı kullanımlarda, birkaç dakikanın ardından dahi motor oldukça ısınacaktır. Öyle ki motora, hatta arabanın altına dokunduğunuzda dahi sıcaklığı hissedeceksiniz. Bu yüzden, her kullanım sonrasında aracı en az  10 dakika dinlendirmek çok iyi gelecektir. Bu, motorun sağlığı için çok önemli.

WLToys A959 RC Araba

WLToys A959 RC Araba

WLToys A959'a ait birkaç örnek sürüşü aşağıdaki videoda paylaştım ve aracı, fikir vermesi açısından, hem asfaltta hem de toprak yolda kullanmaya çalıştım. Bunun yanı sıra A959'u yağmur, kar gibi kötü hava şartlarında da bir dereceye kadar kullanmak mümkün, fakat suya karşı dikkatli olmanızı öneririm. Zira su, elektronik devrelere zarar verebilir. Bir de, arabanın bazı parçalarının fazla dayanıklı olmaması nedeniyle, yukarıda da yazdığım gibi, her kullanımda ekstra dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Yüksek hızlı bir çarpışmada kolayca kırım yaşayabilirsiniz.

Son olarak, bu arabayı hem çocuklara hem de yetişkinlere tavsiye ettiğimi belirtmeliyim. Gerek başlangıç seviyesindeki gerek bu seviyenin biraz üstündeki kullanımlar için oldukça ideal doğrusu. Yaklaşık 60 Dolar gibi oldukça düşük bir fiyata sahip olan A959'u GearBest üzerinden ücretsiz kargo imkanıyla satın almak için tıklayınız: WLToys A959 Vortex RC Car. Şimdi, aşağıdaki videoyu altyazılı olarak izleyebilir ve YouTube kanalıma abone olarak, daha sonra çekeceğim başka inceleme videolarını takip edebilirsiniz.

, , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

28 Yorum "WLToys A959 RC Araba İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz