Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

WLtoys V686G FPV Quadcopter İncelemesi

27 Mayıs 2015 Çarşamba 68 yorum İsa Sarı

Değişen yaşam şartlarına bağlı olarak hobilerin de zamanla değiştiğine ve çeşitlendiğine daha önce değinmiştim. Geçtiğimiz on yıl içerisinde ortaya çıkan "son model" hobilerden biri de, havadan görüntüleme, bunun yanı sıra havadan video ve fotoğraf kaydı olsa gerek. Her ne kadar ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlasa da, FPV, yani First Person View (Türkçe 'ilk kişinin gözünden görünüm') odaklı ürünler de bu hobiyle ilgili piyasada yerini almaya başladı. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tanınır hale gelen WLToys da bu süreçte boş durmadı ve V686G kodlu, dahili kameralı quadcopterini piyasaya sürdü. Uzakdoğu kökenli bir firma olan Gearbest de ürünü inceleyip test etmem için bana gönderdi. Ben de bu yazımda, V686G'ye ait izlenimlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Her ne kadar adında "Toys" ibaresi geçse de, WLToys, artık oyuncak olmaktan daha öte işlevler sunan ürünler geliştirmeye başladı. V686G  bunlardan biri durumunda. Bu ürün, en temelinde bir quadcopter olmasının yanı sıra, havadan fotoğraf/video kaydı yapabilmekte ve üstelik bunları, beraberinde gelen 4.3 inçlik bir monitöre canlı olarak aktarabilmektedir. Dolayısıyla FPV ve havadan çekim işlevlerini tam olarak yerine getirdiğini söylenebilir. Cihazın üzerine entegre edilmiş 720p video kaydı yapabilen, aynı zamanda 1600x1200 çözünürlüğünde fotoğraf çekebilen kamera sayesinde "yer istasyonu" olarak tabir edebilecek monitöre, çok az bir gecikmeyle de olsa görüntüler gelmekte. Üstelik, ayarlanabilir hız oranları sayesinde bu cihazda, gerek sakin uçuş gerek aksiyon FPV imkanı da sunuluyor.

V686G, oldukça zengin bir kutu içeriğiyle geliyor. Kutunun içerisinde 4 GB'lık bir MicroSD kart, bu MicroSD kartın bilgisayarca okunmasını sağlayan bir kart okuyucu, hatta bir tornavida dahi yer almakta. Dolayısıyla ihtiyaç duyacağınız her şey kullanıma hazır olarak kutu içerisinde mevcut. Bu bakımdan ürün RTF, yani "Ready to Fly" (Uçuşa Hazır) sıfatını fazlasıyla hak ediyor. Kutunun ağırlığı yaklaşık 1.4 kilogram ve boyutları ise 23x51x10 cm civarlarında. Bu haliyle kargolanma ve gümrük işlemlerinde çok fazla sorun çıkarmayacaktır. Tabii son zamanlarda gümrük takibinin çok sıkı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

WLToys V686G, kumandası ve monitörü

WLToys V686G, kumandası ve monitörü

V686G, ister pervane koruyucu olmadan ister pervane koruyucularla birlikte kullanılabiliyor. Her ne kadar pervane koruyucularla kullanıldığında uçuş ağırlığı artsa ve buna bağlı olarak uçuş süresi azalsa da (yaklaşık 1 dakika kadar), yeni başlayanların, kutu içerisinden çıkan bu koruyucuları kullanmalarını tavsiye ederim. Pervane koruyucuların montajı için ihtiyaç duyacağınız vidalar ve tornavida da kutu içerisinde mevcut. Kutu içeriğinin tam listesi ise şöyle:

1 x V686G Qaudcopter
1 x 2.4 GHz Kumanda
1 x 3.7 V 780 mAh LiPo Batarya
1 x 720p Kamera
1 x 4.3" FPV Monitörü ve Anteni
1 x Monitör Standı
1 x Monitör Şarj Aleti
1 x MicroSD Kart Okuyucusu
1 x 4 GB MicroSD Kart
1 x Şarj Cihazı
4 x Yedek Pervane
4 x Pervane Koruyucu
1 x Gölgelik
1 x Tornavida ve Vidalar
1 x İngilizce Kullanma Kılavuzu
1 x Kullanma Talimatları Kağıdı

V686G'nin kutu içeriği

V686G'nin kutu içeriği

Görüleceği üzere, ürünn kutu içeriğinde yok yok. Yalnız, sipariş sırasında Avrupa tipi adaptör istemeniz yararınıza olur. Zira bana gelen kutudaki adaptör Amerikan tipiydi ve uygun çeviriciyi ayrıca temin etmek durumunda kaldım.

V686G ile İlk Uçuş

V686G'yi uçuşa hazır hale getirmek oldukça kolay. Bunun için yapmanız gereken iki şey var: İlki, ürünle birlikte gelen bataryayı quadcopter üzerinde yer alan batarya yuvasına yerleştirmek ve ilgili kablo bağlantısını yapmak. İkincisi ise kumanda için ihtiyça duyulan 6 adet kalem pili kumandaya düzgünce yerleştirip kumandaya güç vermek. İlgili işlemleri yaptıktan sonra cihaz üzerindeki LED göstergeler yanıp sönmeye başlayacaktır. Daha sonrasında gaz çubuğunu hafifçe yukarı kaldırarak quadcopterinizi uçurmaya başlayabilirsiniz. Anlık görüntü aktarımını sağlamak içinse monitörü yan tarafında bulunan açma kapama tuşuyla aktif hale getirmeniz gerekmekte. Bunların nasıl yapılacağını ve daha pek çok detayı ilgili inceleme videomda anlattığım için bu hususlara burada değinmiyorum. Bu videoyu yazının sonlarına doğru bulabilirsiniz.

V686G'nin uçuş süresi, her ne kadar uçuş stilinize bağlı olarak değişse de, genelde 7 dakika civarında seyrediyor, fakat pervane koruyucular ile bu süre 6 dakikaya düşebiliyor. Kameranın video veya fotoğraf kaydı yapıp yapmaması da uçuş süresini az da olsa etkileyen unsurlar arasında. Zira sürekli video kaydı yapıldığında, kamera da bataryadan belli miktarda güç çekeceği için, uçuş süresi buna bağlı olarak azalacaktır. Buna rağmen, ürünün batarya yuvasının hayli geniş ve modifiye edilmeye müsait olması dolayısıyla, uygun voltajlarda daha yüksek kapasiteli bir batarya ile uçuş süresini artırmak mümkün. Yine de, bu işlemin uçuş ağırlığını artıracağını ve dolayısıyla motorları daha fazla yoracağını unutmamak gerek. Çok ince hesaplamalar yapmak bu noktada daha yerinde bir karar olacaktır.

V686G'nin kumandası ve fonksiyonları

V686G'nin kumandası ve fonksiyonları

Her ne kadar aşağıdaki videoda anlatmış olsam da, V686G'nin kumanda fonksiyonlarını yukarıdaki görselde basitçe izah etmeye çalıştım. Kumanda üzerinde, benzer başka modellerle kıyaslandığında, aktif olmayan, yani basılamayan bir tuşun yer almadığını göreceksiniz. Bu da, cihazın bir nebze de olsa oyuncak ile hobi sınıfı arasında yer aldığı izlenimini uyandırıyor. Kumanda üzerindeki hızlandırma (atiklik) tuşları da, cihazı rüzgarlı havalarda daha verimli olarak kullanabilmenizi sağlayacaktır. Yeri gelmişken, normal şartlarda bu cihazın rüzgara karşı son derece dayanıksız olduğunu belirtmeliyim, fakat ilgili atiklik ayarlarını yaparak, belirttiğim gibi, etkili rüzgarlarda dahi daha iyi bir şekilde cihazı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, her zaman vurguladığım gibi, bu hoide yeni olun veya olmayın, ilk uçuşlarınızı her zaman çim üzerinde veya benzer bir yumuşak zeminde yapmanızı tavsiye ederim. Böylece, herhangi bir çarpma veya düşme anında kırım riskini azaltacak veya olası parçalanmaların önüne geçmiş olacaksınız.

V686 ile beraber gelen monitör 4.3" ekran boyutuna sahip. Monitör içerisinde 300 mAh'lik bir lityum polimer batarya da yer almakta. Bu bataryayı ekranın sağ alt kısmında yer alan şarj yuvası aracılığıyla USB üzerinden şarj etmek mümkün. Yaklaşık 45 dakika süren şarj işlemi sonucunda 2 saat civarında bir kullanım süresi elde edilebiliyor. Yine de, her uçuştan önce, her ihtimale karşı monitör şarjının tam olmasına dikkat etmekte fayda var. Bu noktada olumsuz bir özellik olarak, maalesef ne monitör kasası ne de ekran üzerinde şarj seviyesini işaret eden bir göstergenin olmadığını söylemeliyim. Monitör, dahili bataryanın yanı sıra bir de dahili video alıcısına sahip. Bu sayede monitöre ekstra bir alıcı bağlamanıza gerek kalmıyor. Kutunun içerisinden çıkan standart anten ise, bina gibi engellere göre değişiklik gösterse de, yaklaşık 300-500 metre arasında bir çekim mesafesi sunuyor. Aynısını kumanda için belirtmek de mümkün. Bu bakımdan cihaz, çekim mesafesi noktasındaki ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Yalnız, yine bir olumsuz özellik olarak, ekranın parlaklık ve dolayısıyla güneşte görünebilirlik seviyesinin son derece düşük olduğunu söylemeliyim. Ekranla beraber gelen gölgelik dahi çok güneşli ve açık havalarda yeterli olmuyor maalesef. Dolayısıyla, varsa FPV gözlüğü veya daha kaliteli bir monitör kullanmak mantıklı olacaktır.

Pervane koruyucularıyla birlikte V686G

Pervane koruyucularıyla birlikte V686G

V686G'nin kamerası görüntü kalitesi açısından çok iyi sayılabilecek bir fiyat/performans oranına sahip. 720p çözünürlüğünde, 20-25 FPS arasında değişen kare hızlarında video kaydı, ürünün fiyatına göre tatmin edici seviyede. 1600x1200 piksel çözünürlüğe sahip fotoğrafların kalitesi ise yine ortalama durumda. Çekilen videolarda zaman zaman atlama veya takılma yaşansa da, daha hızlı bir MicroSD kart kullanılmasıyla bu durumun önüne geçilebileceği düşüncesindeyim, zira ürünle birlikte sunulan 4 GB'lık MicroSD kartın yapısal kalitesi oldukça düşük. Aşağıdaki videomda ürünün kamerasıyla alınmış örnek videolara ve çekilmiş örnek fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Cihaz, reklamlarında da belirtildiği üzere eve dönüş (RTH=Return to Home) özelliğine ve yön tayinini kolaylaştırmak için kullanılan "headless mode" tabir edilen işleve sahip, fakat cihazda herhangi bir GPS modülü veya barometre bulunmadığı için bu iki özellik çok verimli olarak çalışmıyor. Hatta uzun mesafe uçuşlarında bu iki özellik dezavantajına dahi olabilir. Dolayısıyla cihazı bu iki özelliği için almamak gerekli. Her zaman, GPS ve barometre barındırmayan quadcopterlerdeki ilgili özelliklere mesafeyle yaklaşmışımdır ve V686G de bu konuda beni şaşırtmadı. Yine de, stabilliği ve kolay kullanımı, ayrıca sağlamlığı dolayısıyla bu özellikleri aktif hale getirmeden de V686G'yi iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Cihazın 360 derece takla atma özelliği ise, istenileni başarıyla yerine getiriyor. Yalnız, videoda da belirttiğim gibi, takla işleminin hemen ardından, hatta taklayla birlikte, gaz seviyesini en üste getirmeniz faydanıza olacaktır. Aksi halde cihaz yere temas edebilir ve zarar görebilir.

Esasında, V686G ile ilgili söylenebilecek çok şey var, fakat daha çok ilgili inceleme ve test videomda cihaza dair her türlü hususa değinmeye çalıştım. Ürünü Gearbest üzerinden 99.99 Dolara satın alabilirsiniz. Şu anda İnternet üzerindeki en uygun fiyat bu, fakat bu fiyat geçici bir kampanya yapılması nedeniyle böyle. Bu yazıyı okuduğunuz sıralarda ürünün fiyatı değişiklik gösterebilir. Yine de, V686G gerek fiyat/performans oranıyla gerek kamera kalitesi ve çekim mesafesi gibi artılarıyla bu fiyat aralığında tercih edilebilecek ürünlerin başında geliyor. Ürünle ilgili detaylı test ve inceleme videomu Türkçe altyazılı olarak yukarıdan izleyebilir ve kanalıma üye olarak, diğer incelemelerimi, ayrıca yakında çıkacak olan değerlendirmelerimi de takip edebilirsiniz.

, , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

68 Yorum "WLtoys V686G FPV Quadcopter İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz