Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

WLToys V911 Pro (v2) İncelemesi

14 Nisan 2014 Pazartesi 334 yorum İsa Sarı

Bundan kısa bir süre önce yazdığım ilgili yazıda, RC helikopterler konusuna giriş yapmıştım. Bu yazıda ise, WLToys'un henüz bugün elime ulaşan V911 Pro kod numaralı model helikopterini inceleyeceğim. V911 v2 olarak da bilinen ve standart V911 ile aynı yapıda olan V911 Pro, esasında ufak tefek bazı farklılıklarla süslenmiş bir V911 versiyonu. Banggood tarafından son derece sağlam ve özenli olarak paketlenmiş şekilde köpük içerisinde yedek parçalarıyla beraber tarafıma gönderilen V911 Pro, normaline göre biraz daha uzun. Bu uzunluk ise kuyruk motoruna giden, içerisinden kablo geçen borunun ve dış plastiğin (canopy) biraz daha uzatılmış olmasından kaynaklanıyor.

Standart V911 ile V911 Pro arasındaki farkların en göze çarpanı, iniş takımları (landing skid) ile ilgili. Standart V911'de bu takımlar oldukça esnek ve ince bir plastikten üretilmişken, V911 Pro'da daha sert ve kalın bir plastik kullanılmış. V911'de yere sert inişlerde, daha doğrusu çarpmalarda helikopter yerden sekip yukarı doğru sıçramaktaydı, fakat yeni versiyon iniş takımları ile bu yukarı sıçrayış oldukça azalmış durumda. Açıkçası ben eski iniş takımını tercih ederdim, zira bu tür ani çakılışlarda iniş takımının zarar görmesi plastiğin esnekliği dolayısıyla en aza inmekteydi. Bu, Pro modelinde pek mümkün görünmüyor. Buna rağmen, iniş takımının sert plastiği, bataryaların takılıp çıkarılmasında avantajlı duruma geçiyor. Bu işlem sırasında iniş takımına parmakla yapılan baskıda, helikopterin diğer kısımları baskı görmememiş oluyor. Bu arada, ürüne ait kutunun açılışını (unboxing) alttaki videodan izleyebilirsiniz.

V911 Pro'da göze çarpan en önemli ikinci değişiklik, dış plastik, yani canopy ile ilgili. Yeni versiyonda dış plastik biraz daha uzatılmış ve buna, balık başı tabir edilen şekil verilmiş. Böylece helikopterin uzunluğunu bir miktar da olsa artırılmış. Dış plastik ile ilgili bir diğer husus da, üretiliği malzemeyle ilgili. Eski V911'e göre bu plastik çok daha ince, adeta kağıt gibi. Böylece esnekliği artmış ve darbelere göre daha korunaklı hale gelmiş. Bu ince plastik, aynı zamanda helikopterin ağırlığını da birkaç gram azaltmış durumda. Bu sayede modelin çektiği güç, gözle görülür bir fark olmasa da, düşürülmüş. Gerçi iniş takımları ile bu ağırlık bir bakıma dengeleniyor da diyebiliriz. Dış plastiğin takılıp sökülmesi ise eskisine göre daha zor görünüyor. Aslında bu, model için bir artı, zira çarpmalarda dış plastiğin çıkması ihtimali bu sayede daha da düşüyor. Renk seçimi ise, fotoğraflardan da görüleceği üzere, siyah ön yüzey eşliğinde kırmızı, beyaz ve mavi olmuş.

V911 Pro (v2) görseli

V911 Pro (v2) görseli

Tasarım ve malzeme açısından bir diğer fark da, "fuselage" olarak tarif edilen iç birleştirme kısmıyla ilgili. Bu kısmın plastiği de iniş takımı gibi daha sert ve dayanıklı görünüyor. Ayrıca kuyruk moturundan gelen kablonun geçtiği boru da, standart V911'in aksine bir vida ile bu kısıma sabitlenmiş durumda. Bu da ilgili kısımda bir diğer gözle görülen fark. Bu saydığım parçaların dışında, standart V911 ile V911 Pro arasında denge çubuğu (flybar), ana pervaneler, kuyruk pervanesi, kuyruk motoru gibi mekanizmalar açısından herhangi bir fark yok.

V911 Pro incelemesi V911 Pro Fuselage V911 Pro Kutusu

V911 Pro Elektroniği, Yedek Parça ve Performans Değerlendirmesi

İlgili tanıtımlarda, V911 Pro'nun önceki sürümüne göre geliştirilmiş bir motora ve gyroya sahip olduğu belirtilmekteydi. Ben de yaptığım denemelerde V911 Pro'nun uçuş performansının önceki sürümüne göre daha iyi olduğunu hissettim açıkçası. Kumandadan yapılan hareketlere verilen tepkiler az da olsa daha hızlı, fakat bu genel performansı öyle ahım şahım etkileyecek seviyede değil. Kısacası, sağa sola ve ileriye geriye doğru hareketler standart V911'e göre biraz daha atik bir şekilde gerçekleşiyor. Şarj süresi de hemen hemen aynı. Bunun yanı sıra, tanıtımlarda vurgulanan bir diğer husus da, V911 Pro'nun rüzgara karşı daha dayanıklı olduğuydu. Hafif rüzgarda yaptığım testlerde önceki sürümüne göre daha dirençli olduğunu ben de tecrübe ettim. Bu arada, V911'ün yedek parçalarından da biraz bahsetmek istiyorum. Modeli oluşturan tüm parçaları yedek parça olarak satın almak mümkün. Aşağıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, ürünle birlikte sipariş ettiğim yedek parça paketinin içinde V911 Pro'nun tüm plastik aksamı bulunuyor.

V911 Pro Servo V911 Pro yedek parça seti V911 Pro yedek parça seti

Modelin hareket kollarına (servo) baktığımda, önceki sürümüne göre bir değişiklik dikkatimi çekti. Bu kollar üzerindeki metal çubuğun yukarıdan aşağıya yarıya kadar olan kısmı yay gibi bir şekille tasarlanmış. Açıkçası ne anlama geldiğini çözemedim. Bir işlevi veya faydası olduğu açık, fakat daha önceden de belirttiğim gibi, uçuşta gözle görülür bir fark sağlamıyor bu. Son olarak, atlamadan geçemeyeceğim birkaç husus daha var. İlki, modelin sesiyle ilgili. V911 Pro, standart V911'e göre V911 Pro biraz daha tiz bir ses çıkarıyor. İkincisi de, denge çubuğunun dış plastiğe vurması durumu. Çok ani hareketlerde pervanenin üstündeki denge çubuğu dış plastiğe sürtünüyor ve bir tıklama sesi geliyor. Bu bakımdan, ani kullanımlarda daha dikkatli olmak gerekiyor.

Standart olarak 150 mAh batarya ile gelen V911 Pro yaklaşık 7-8 dakikalık bir uçuş süresi sunuyor. Modelin teknik özelliklerinin tam listesi ise şöyle:
Radyo Frekansı: 2.4 GHz
Kanal Sayısı: 4
Uzunluk ve Yükseklik: 26 cm x 8 cm
Kontrol Mesafesi: Yaklaşık 100 metre
Uçuş Süresi: Yaklaşık 7-8 dakika
Şarj Süresi: Yaklaşık 45 dakika

Nasıl Satın Alınır?

V911 Pro'yu satın almak için en iyi seçenek Banggood'dur. Çin kökenli bu alışveriş sitesine üye olup ürünü sipariş edebilirsiniz. Buraya tıklayıp üye olduktan sonra arama kutucuğuna "V911 Pro" yazıp istediğiniz bir paketi satın alabilirsiniz. Ödeme kredi kartıyla veya PayPal üzerinden yapılabilmekte. Kargolamanın ardından 10-20 gün içerisinde adresinize teslim edilecektir. Yurtdışından ürün siparişi ve gümrük işlemleriyle ilgili detaylı bir yazıyı en kısa zamanda hazırlayacağım, fakat bu konudaki sorularınızı alttaki yorum kısmı aracılığıyla sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra, konuyla ilgili temel bilgiler için de daha önce hazırladığım RC helikopter yazısına bakabilirsiniz.

, , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

334 Yorum "WLToys V911 Pro (v2) İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen