Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Word Dosyalarını PDF Biçimine Dönüştürmek

22 Haziran 2008 Pazar 34 yorum İsa Sarı

Yüksek lisans veya doktora tezi hazırlayanların aklındaki en önemli sorulardan birisi de, hazırladıkları tezlerin PDF biçimine nasıl dönüştürüleceğiyle ilgilidir. Tezlerin, YÖK ve enstitüler tarafından PDF biçiminde istenmesi dolayısıyla, bilgisayarlarla arası pek iyi olmayan kişiler bu konuda oldukça zorlanır ya da başkalarından yardım almak zorunda kalırlar. Oysaki, bir Word dosyasını PDF biçimine dönüştürmek/çevirmek son derece kolaydır.Bu işlem için ihtiyacımız olanlar sadece bir programdan ibarettir ve kullanılabilecek birçok program mevcuttur; fakat bunlardan PDF995, hem Türkçe karakterleri desteklemesi bakımından hem de kullanımının kolaylığı dolayısıyla içlerinden en çok tercih edileni ve en kullanışlısıdır. Şimdi, adı geçen bu program aracılığıyla bir Word dosyasının nasıl PDF biçimine dönüştürüleceğini adım adım açıklayalım:

1. İlk olarak, http://www.pdf995.com/download.html adresinden "Free Converter" dosyasını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Ardından da "Pdf995 Printer Driver" dosyasını indirip kurma işlemini tamamlıyoruz.

2. Sonrasında, PDF'ye dönüştürmek istediğimiz dosyayı açıp "Dosya" menüsünden "Yazdır" komutunu veriyoruz. Burada karşımıza çıkan ekrandaki "Yazıcı" bölmesinde "PDF995" isimli yazıcıyı seçip "Tamam" tuşuna basıyoruz (bkz. Görsel 1).


Görsel 1: Yazıcı seçim ekranı

3. Tamam komutunu verdikten sonra açılacak olan pencerede dosyamızın hangi klasöre hangi isimle kaydedileceğini belirliyoruz.

4. Bu işlem sonrasında PDF995'in reklam ekranı karşımıza çıkacaktır. Bu ekranda "Continue using the sponsored version" seçeneğine tıklıyoruz (bkz. Görsel 2). Not: Bu penceredeki reklam imajı her kullanımda değişiklik gösterebilir.


Görsel 2: PDF995 çeviri ekranı

5. Dosyamızın büyüklüğüne bağlı olarak belli bir süre sonra çevirme işlemi tamamlanacak ve çevrilen PDF dosyası açılacaktır. Kaydettiğiniz konum üzerinden PDF dosyasına ulaşabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: PDF995'i sadece Word dosyalarını değil, başka herhangi bir dosyayı da (Örneğin: resim, PowerPoint sunusu, Excel dosyası vs.) PDF biçimine dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

, ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

34 Yorum "Word Dosyalarını PDF Biçimine Dönüştürmek"


Misafir
Bay_PiPo
9 ay 14 gün önce

Teşekkürler Hocam Program Güzelce Çalışıyor, Emeğe Saygı... Bay_PiPo

Misafir
Başak
1 yıl 8 ay önce

Merhaba word dosyamı pdf formatına aldım fakat resimlerim görünmüyor ve pdf üzerinde işlem yapamıyorum konuyla ilgili yardımcı olabilirmisiniz.Ayrıca bu tür bloglarda okuduğum olumlu cümleler üzerine indirdiğim programla pcme birçok program ve virüs indi en zararsız şekilde nasıl halledebilirim acill

Misafir
ceyhun topal
1 yıl 10 ay önce

çok teşekkürler ellerinize sağlık,aynı yazdığınız gibi oldu.Sağolun varolun

Misafir
halil hızır
2 yıl 26 gün önce

benten ısımlı yorum yapan arkadasın yorumu dogru arkadaslar. kendım bılgısayar teknısyenıyım işten anlamayan adam da degılım. bır cok program denedım. burda kı dahil. olmadı. open office işe yaradı kesinlikle onu tavsiye ederim. 😉

Misafir
Eren Kılınç
2 yıl 1 ay önce

Çok Tesekkur ederim :) oldu Allah Razı olsun..

Misafir
Ömer TÜRKERİ
2 yıl 3 ay önce

Pdf995 Printer Driver
Version 12.2 olanı indirdim. Süper çalışıyor. Çok teşekkür ederim.

Misafir
yasar gursoy
2 yıl 8 ay önce

tesekkür ederim bilgiler için. ancak bi sorum olacak. pdf ye dönüştürülen dosyanın içinde değişiklik nasıl yapılıyor? yardımcı olursanız sevinirim.. saygılar

Misafir
ali killio
2 yıl 8 ay önce

http://www.pdfonline.com/pdf-to-word-converter
buyrun arkadaşlar sorunsuz çeviriyor resimleri de türkçe karakterleri de 😀

Misafir
cemile yağız
3 yıl 5 gün önce

programı kurdum ve çalıştırdım fakat tamam demesine rağram pdf dosyası yüklediğim yerde görünmüyor

Misafir
Rüştü MANAV
3 yıl 6 ay önce

Çok teşekkür ederim arkadaşım...Eline emeğine sağlık...

Misafir
kaan koç
3 yıl 7 ay önce

çok güzel bir dille anlatmıssınız teşekkürler...

Misafir
merve paylan
3 yıl 9 ay önce

mükemmel bir program çok işime yaradı vallahi TEŞEKKÜR EDERİM :)

Misafir
4 yıl 1 ay önce

arkadaşklar eger hem bunu bir office programı yıllardır yapıyor kendisi ücretsiz
oppen office

Misafir
başak
5 yıl 8 ay önce

teşekkürler emeğinize sağlık faydalı bir anlatım olmuş.

Misafir
serdar akçıl
5 yıl 11 ay önce

arkadaşklar eger hem bunu bir office programı yıllardır yapıyor kendisi ücretsiz
oppen office
tavsiye ederim