Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yazı Tipi (Font) Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

13 Kasım 2008 Perşembe 21 yorum İsa Sarı

Bilgisayarlar ile yapılabilecek işlerin sayısının artması ve makale, dergi, kitap gibi yazı ile ilgili çalışmaların dijital ortamda hazırlanmaya başlanmasıyla birlikte yazı tipi (font) çeşitliliğinde gözle görülür bir artış oldu. Bilgisayarların kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda Times New Roman, Arial ya da Verdana gibi işletim sisteminin içinde gelen sınırlı sayıda yazı tipinin aksine, günümüzde sayısız yazı tipi kullanılabilir durumdadır. Hattâ ücretsiz yazılımlar sayesinde dakikalar içinde yeni bir yazı tipi tasarlamak da mümkündür. Hâl böyle olunca, yazı tipi yükleme işleminin nasıl yapılacağı sorusu sorulmaya başlandı. Yazı tipi yüklemek ilk başta zor gibi görünse de, birkaç fare tıklamasıyla gerçekleştirilebilecek son derece basit bir işlemdir.

Elinizde bulunan yazı tipini bilgisayarınıza yüklemek için şunları yapmanız yeterlidir:

1. Öncelikle, yüklemek istediğiniz yazı tip(ler)ine farenizin sağ tuşu ile tıklayıp "Kes" komutunu veriniz.

2. Ardından, "Başlat > Ayarlar > Denetim Masası" konumunu açınız. Bununla ilgili ekran görüntüleri aşağıda verilmiştir; fakat Windows XP ya da Windows Vista'nın standart Başlat Menüsünü kullanıyorsanız, İzlemeniz gereken yol "Başlat > Denetim Masası" şeklindedir.

Windows'a yazı tipi (font) yükleme işlemi

Öncelikle Başlat > Ayarlar > Denetim Masası konumunu açınız.

3. Denetim Masası içerisindeyken "Yazı Tipleri" klasörüne tıklayınız. Yazı tiplerinizin yer aldığı konum karşınıza gelecektir.

Windows'a yazı tipi (font) yükleme işlemi

Yazı tiplerinin bulunduğu klasöre erişmek için.

4. Yazı Tipleri klasörü açıldıktan sonra, üst menü çubuğundan "Düzen > Yapıştır" seçeneğine tıklayınız. Yazı tipiniz yüklenecektir. Eğer seçili yazı tipi daha önceden yüklü ise bir uyarı mesaj görünecektir.

Windows'a yazı tipi (font) yükleme işlemi

Yazı tipini yüklemek için son adım: Yapıştırma

Nereden Yazı Tipi İndirebilirim?

İnternet üzerinde yazı tipi barındıran pek çok site yer almaktadır. Google üzerinde "font" şeklinde bir arama yaparak bu sitelere ulaşabilir ve ihtiyacınız olan yazı tiplerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

, , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

21 Yorum "Yazı Tipi (Font) Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz