Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yi Zhan Tarantula X6 Drone Quadcopter İncelemesi

6 Ekim 2015 Salı 236 yorum İsa Sarı

Drone sektöründe çeşitlilik her geçen gün artıyor. Her ne kadar WLtoys, Syma veya Hubsan gibi firmalar bu sektöre hakim olsa da, daha önce adı hiç duyulmamış bazı firmalar da ürettikleri kaliteli cihazlarla kendilerinden söz ettirmeye başladı. Yi Zhan ve Tarantula X6’sı da bunlardan biri. Bu yazımda, Tarantula X6’yla ilgili izlenimlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Sponsorum GearBest’e teşekkürler…

Yi Zhan, her ne kadar daha önce ürettiği sınırlı sayıda ürünle piyasada kendine bir yer edinememiş olsa da, Tarantula X6 ile büyük bir başarıyı yakalamış görünüyor. Son zamanlarda hayli rağbet gören bu cihaz, aynı zamanda şu sıralar en çok tavsiye edilenlerden biri durumunda. Kameralı ve kamerasız versiyonları var. Benim incelemesini yapacağım ise kamerasız olanı. Çok cüzi bir farkla kameralı olanını da edinebilirsiniz. Siyah-beyaz ve mavi-beyaz tonlarında olmak üzere iki farklı renk alternatifine sahip Tarantula X6, son derece sade ama derli toplu bir kutuyla beraber geliyor. Kutunun boyutları şöyle: 46 cm genişlik, 30 cm yükseklik ve 10 cm derinlik. Kutunun toplam ağırlığı ise 1.2 kg. Yeri gelmişken, GearBest’in bu ürün için ücretsiz kargo imkanı sunduğunu belirtmeliyim. Kutu içerisinden cihazı kullanmak için ihtiyaç duyacağınız tüm bileşenler çıkmakta. Son derece kaliteli ve kullanışlı bir tornavida ile yedek pervaneler de buna dahil. Tam kutu içeriği ise şöyle: Bir adet Tarantula X6 quadcopter, bir adet 2.4 GHz kumanda, iki adet iniş ayağı, dört adet pervane koruyucu ve LED kapağı, bir adet 7.4 Volt 1200 mAh batarya, bir adet duvar tipi şarj cihazı, bir adet İngilizce kullanma kılavuzu, dört adet yedek pervane, bir adet tornavida ve çeşitli vidalar.

Yi Zhan Tarantula X6 ve kutusu

Yi Zhan Tarantula X6'nın kutusu

Tarantula X6 bana göre son derece şık ve gösterişli. Renk uyumları son derece göz alıcı ve cihaz, aynı zamanda düzenli bir görünüme sahip. Adından da anlaşılacağı üzere bir tarantula örümceğini andıran X6  oldukça da büyük sayılabilir. Ürünün pervane koruyucular takılı halde en fazla uzunluğu 59 cm. Pervane koruyucular olmadan bu uzunluk 40 cm. Yüksekliği ise 12 cm kadar. Ağırlığı, 230 gram civarında. Malzeme kalitesi düşük olsa da, bu sınıftaki ve bu fiyattaki bir üründen çok fazla şey beklememek lazım doğrusu. Yine de, benzerlerine göre oturaklı ve dayanıklı. Ancak iniş takımları ve pervane koruyucuları oldukça esnek, ama kırılgan görünüyor. Yine de, çok ani düşüşler haricinde bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Cihazın pervaneleri de, bu sınıftaki diğer cihazlardaki pervanelerin aksine, profesyonel sınıftakilerin pervaneleri görünümünde. Kumandası da aynı şekilde hobi sınıfına yakın nitelikte.

Yi Zhan Tarantula X6 kutusunda Yi Zhan Tarantula X6 ve kumandası Yi Zhan Tarantula X6 ve kutu içeriği

Cihazın 300 metre kontrol mesafesine sahip olduğu iddia ediliyor ve bu değere gerçekten de ulaşabiliyor. Bu yönüyle herhangi bir menzil artırma modifikasyonu yapmaya gerek kalmayacak. Ama ben yine de 150 metre ve daha fazlasına yönelmemenizi tavsiye ederim, zira cihaz bu mesafenin ardından gözle görülemez, dolayısıyla kontrol edilemez hale geliyor. GPS vs. de olmadığı için otomatik olarak kalkış noktasına da gelmeyecektir. X6’nın tam dolu batarya ve pervane koruyucularla uçuş süresi ise 10-12 dakika civarında değişiyor. Bunda, cihazı ne derece hızlı ve ani hareketlerle kullandığınız da önemli. 7.4 Voltluk 1200 mAh’lik bataryası ise yaklaşık iki buçuk saatte şarj olabiliyor.

Cihazın motor yerleşimleri, olası bir arıza durumunda kolayca değişime veya tamire imkan veriyor. Ana gövdeyi açmadan, sadece ilgili motorun vidalarını sökerek çok rahat bir şekilde motor değişim işlemini yapabilirsiniz. Bu arada, ürünün fırçalı, yani başlangıç seviyesi motorlarla geldiğini söylemeliyim. Bu motorlar çok hassas olduğundan, uzun bir motor ömrü için her uçuşun ardından cihazı en az 10 dakika dinlendirmenizi tavsiye ederim.

Yi Zhan Tarantula X6

Yi Zhan Tarantula X6

Tarantula X6’nın kumandasının hobi sınıfına yakın olduğunu söylemiştim. Her ne kadar büyük ellere sahip insanlar için biraz yetersiz kaldığını söylemem gerekse de, bu kumanda cihazı son derece iyi bir şekilde kontrol etmenize imkan sağlıyor. Üzerindeki aydınlatmalı ekrandan trim ayarlarını, kumandanın pil durumunu, sinyal seviyesini vs. görebilirsiniz. Tuş yerleşimleri ise, iyi bir şekilde planlanmış. Ayrıca bu kumandanın WLtoys’un V200 serisi ile de uyumlu olduğunu da belirtmeliyim. 6 adet AA boyutunda kalem pille çalışan kumanda üzerindeki tuşların fonksiyonlarını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Tabii kamera fonksiyonları, sadece cihazın kameralı versiyonu için geçerli.

Yi Zhan Tarantula X6 kumandası Yi Zhan Tarantula X6 önden Yi Zhan Tarantula X6 pervaneleri

Tarantula X6, özellikle hızlı olmasıyla bilinen bir model. 3 farklı hız moduna sahip ve bilhassa en üst, yani %100 hız modunda, adeta bir yarış drone’u gibi hızlanıp ani tepkiler verebiliyor. Buna karşın, birinci seviyede kendi ekseni etrafındaki dönüşleri bir nebze yavaş. Bunu engellemek için en azından ikinci seviye hız modunda kullanmanızı tavsiye ederim. Cihaz rüzgara karşı da dirençli sayılabilir, tabii en fazla direnci %100 hız modunda gösteriyor, bunu da eklemem lazım. Kumandanın sol üst kısmındaki yuvarlak tuşa basarak hız modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Standart olarak %40 modunda başlayan cihaz, ilgili tuşa bir kez basıldığında iki biple birlikte %60, tekrar basıldığında ise üç biple beraber %100 hız kapasitesine ulaşacaktır.

Tarantula X6 bir GoPro, hatta bir gimbal taşıyabilecek derecede güçlü. YouTube’daki videolarda gimbal ve kamera montaj işlemlerini izleyebilirsiniz. Ama bu şekilde bir eklenti, motorların sağlığı açısından pek de iyi olmayacaktır. Yine de, Mobius gibi hafif bir kamera veya anahtarlık şeklindeki diğer kameralar kısa vadede çok da sorun çıkarmayacaktır.

Yi Zhan Tarantula X6 IOC

Yi Zhan Tarantula X6 ve IOC
Cihazın IOC kısaltmasıyla sunulan headless mode, yani kolay oryantasyon modu ve 360 derece takla atma özelliği mevcut. Headless mode, en basit tabirle, cihazın hangi yöne baktığını kestiremediğiniz ve dolayısıyla bir bakıma kontrolünü kaybettiğiniz durumlarda, sağ çubuğu kendinize doğru çekerek cihazında size doğru gelmesini sağlıyor. Headless mode‘u devreye sokmak için, kumandadaki ilgili tuşa basmanız yeterli olacaktır. Aralıklı bip sesleriyle bu mod devreye giriyor ve cihazınızı yönlerden bağımsız olarak kendinize doğru getirebiliyorsunuz. Her ne kadar bu moda alışmak zor olsa da, alıştıktan sonra cihaz yönünü kaybetmeniz durumunda kolaylık sağlayacaktır. Yine de ben, GPS’le çalışmadığı için, bu moda pek güvenmemenizi tavsiye ederim. Bir tavsiyem de, uçuşlardan önce Gyro kalibrasyonu yapmanız yönünde olacaktır. İlgili kalibrasyonu yapmak için, eşleştirme işleminden sonra her iki çubuğu sol alt köşeye ittirip 5-6 saniye kadar beklemek gerekiyor. LED’lerin yanıp sönmesi bittikten sonra kalibrasyon işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Yi Zhan Tarantula X6 headless mode Yi Zhan Tarantula X6 dönerken Yi Zhan Tarantula X6 evde

Cihazın 360 derece takla atma özelliği son derece hoş bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu özelliği aktif hale getirmek ise son derece kolay. Uçuş esnasında, en az 5-6 metre yükseklikte, önce sağ çubuğun üstündeki yuvarlak tuşa basmak ve ardından yine sağ çubuğu takla atmak istediğiniz yöne doğru ittirmek gerekiyor. Cihaza sağ, sol, ileri veya geri yönlerinde takla attırabilirsiniz. Takla işlemi, cihazın boyutundan dolayı, diğer benzerlerine göre daha fazla vakit alsa da, ortaya çıkan görüntü doğrusu daha hoş oluyor.

Yazımı sonlandırmadan, Tarantula X6’nın artılarından ve eksilerinden kısaca bahsetmek istiyorum. X6’nın artıları şöyle:
+ Hızlı, atik ve güçlü olması
+ 300 metre gibi oldukça yüksek kontrol mesafesinin bulunması
+ Çeşitli kamera ve diğer aparatları kaldırabilecek yapısı
+ WLtoys gibi bazı ürünlerle uyumluluk göstermesi
+ Hobi derecesine yakın kumandası ve pervaneleri
+ Canlı, parlak LED’leri

Yi Zhan Tarantula X6 ve kumandası

Yi Zhan Tarantula X6 ve kumandası

Eksileri ise kısaca şöyle:
- Kumandasının 6 pile ihtiyaç duyması
- İnce plastikten üretilmiş iniş ayakları ve pervane koruyucuları
- Çok gürültülü çalışması
- Başlangıç modunda eksen dönüş hızının düşük olması

GearBest’te Tarantula X6'nın siyah-beyaz ve mavi-beyaz, ayrıca kameralı ve kamerasız sürümlerini bulabilirsiniz. İncelemesini yaptığım ürünü buradan indirimli olarak satın alabilir ve aşağıdan, detaylı inceleme videosunu izleyebilirsiniz. Ayrıca, YouTube kanalıma abone olarak daha sonraki incelemelerimi takip edebilirsiniz.

, , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

236 Yorum "Yi Zhan Tarantula X6 Drone Quadcopter İncelemesi"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz