PTT, UPS, Posten ve DHL Gümrük İşlemleri, Prosedürleri

0 oy
666 gösterim
15 Ağustos 2015 Yurtdışı Alışveriş kategorisinde Ebru ebru sordu
Bu konuda makalenizi okudum yalnız bir konuyu anlayamadim. Bazı durumlarda anladığım kadarıyla UPS dhl vs ile bu işlemleri halletmek gerekirken bazı durumlarda ptt devreye giriyor.
Bu neye göre değişiyor ? Ptt olmazsa prosedür nasıl değişiyor?
Yurt dışından gümrüğe girecek bir ürün getirtmeyi planlıyoruz. Firma posten diye bir firmanın premium shipment servisini kullandığını yazmış bu durumda beni gümrük konusunda ne bekleyecektir bilemedim.

Bu konularda hiç tecrübem yok yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

1 cevap

0 oy
15 Ağustos 2015 İsa Sarı cevapladı
Ebru Hanım,
Kargo firması alışveriş yaptığınız siteye ve bunun yanı sıra sizin tercihlerinize göre değişiyor. Örneğin Banggood, GearBest, Aliexpress gibi sitelerdeki ücretsiz veya standart takipli kargolarda daima PTT devreye girer. Bu durumda ürününüz 75 Euro ve üzeri bir değere sahipse gümrükle uğraşırsınız. 3-5 gün içerisinde teslimat sağlayan DHL vb. diğer kargo seçeneklerinde ise çoğu kez gümrük işlemlerini firma halleder. Bunu ürünü aldığınız zaman sipariş ekranında kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Premium gibi kargo seçeneklerinde gümrük işlemlerini yine firma kendisi halleder ve teslimat süresi en fazla 10 gün civarındadır, ama kargo ücreti yüksek çıkar. Aslında ilgili şartlar sipariş sayfasında yazar. Orada neler olduğunu bana aktarabilirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.
20 Ağustos 2015 Soykan Olcay yorumladı
Yani benim ürün (banggood) toplam 23 dolar. Standart gönderiyi tercih ettim CN den geliyor. Siparişi 14 ağustosta yaptım 2 gün içinde 5. Aşamaya geldi tahminen ne kadar sürede elime geçer isa bey
20 Ağustos 2015 İsa Sarı yorumladı
Şu sıralar çok hızlı gerçekleşiyor işlemler. 1 haftada kargosunu teslim alanlar. Ben yine de 1 hafta ile 30 gün arası diyeyim.
...