fpv drone hakkında

0 oy
528 gösterim
27 Ağustos 2015 RC Modeller kategorisinde Canbu Altunışık sordu
Merhaba İsa bey. Bloğunuzu ilk defa gördüm ve cevaplarınız gayet sabırlı ve açıklayıcı. Uzun zamandır rc heli meraklısıyım ve bir tane v911 im var. Önce v922 almayı düşündüm fakat kamera fpv sistemleri daha çok ilgimi çektiği için quadcopterlere yöneldim. Araştırmam sonucu Syma x8w, x8c, x5c, x5sw gibi modellere baya aklım yattı. öncelikle x5sw ve x8w modellerınde hem fpv özelliği hemde headless özelliği var. peki x5sw ile x8w nin farkı nedir ? Yurt dışından almamı mı önerirsiniz yoksa sahibinden.com gibi yerlerden mı ? (250 300 tl arası buldum sıfır ve ıkıncı el seceneklerı mevcut) yurt dısından ürün konusunda baya çekıncelerım var. ürün kesin gelir mı? gelse bile gümrükten geçebilir mi? 120 dolar civarı rakam düşünürsek gümrüğe takılma ihtimali var diye biliyorum. son olarak gimbalsiz bir dji de syma gibi havadan cekım yaparken titrer mi ? teşekkurler şimdiden.

1 cevap

0 oy
27 Ağustos 2015 İsa Sarı cevapladı
Merhaba Canbu Bey,
Teşekkür ederim görüşleriniz için. Syma'nın ürünleri gerçekten kalitelidir kendi içinde. Bahsettiğiniz modeller de çok tutulan ve başarılı olanlarıdır. X5SW ile X8W arasındaki farklardan en önemlisi, X8W'nin kontrol mesafesinin daha fazla olması. Bunun yanı sıra X8W'nin motorları daha güçlü. Dolayısıyla itiş ve ağırlık kaldırma konusunda daha başarılı. Buna karşılık biri 500 mAh, biri 2000 mAh batarya kullanıyor. Yani, X8W'nin batarya kapasitesi diğerinin 4 katı (uçuş süreleri ise hemen hemen aynı). Bu da, X8W'nin ne kadar güçlöü bir ürün olduğunu gösteriyor. Bir de X8W'nin kutu içeriği daha zengin. Telefon tutacağı vs. çıkıyor kutu içinden.

Yurt içinden de alabilirsiniz tabii, ama görerek ve mümkünse test ederek almanızı tavsiye ederim. Banggood ve GearBest gibi siteler güvenilirdir. YouTube kanalımda buralardan nasıl alışveriş yapılacağını göstermiştim. Gümrük işlemleriyle ilgili olarak da detaylı bir yazım var. Ona bakabilirsiniz. 120 Dolar büyük ihtimalle gümrüğe takılacaktır. Bu sınıftaki ürünlerde gimbal olmadığı için bir nebze titreşim ortaya çıkabilir tabii.
27 Ağustos 2015 Canbu altunışık yorumladı
Birde bunların ikiside fırçalı motor kullanıyor sanırım. Bu fiyat aralığında fırçasız motorlu bulabilirmiyiz?
27 Ağustos 2015 Canbu altunışık yorumladı
Çok sağolun. Peki sizce 285 liraya türkiyeden sıfır x5sw mi yoksa yurt dısından 120 dolara x8w almam daha mantıklı olur?
27 Ağustos 2015 İsa Sarı yorumladı
Maalesef fırçasız motorlular 500 TL civarından başlar. Onda da kamera vs. olmaz. Ben X8W almanızı tavsiye ederim. Hem daha güçlü bir quadcopter alacaksınız hem de daha değerli olacak. Zira aynı fiyata geliyor.
...