Programlanabilir RC kumanda ile menzil artışı sağlanabilir mi?

0 oy
212 gösterim
2 Eylül 2015 RC Modeller kategorisinde Murat Çambel sordu
İyi akşamlar İsa Bey.. Benim merak ettiğim; eğer profesyonel bir RC kumanda alırsak bu kumanda ile tüm RC cihazlarımıza (araba, helikopter, multicopter, vs..) hükmedebilir miyiz? Ayrıca örneğin syma x5 c quadcopterin menzili 50 metre kadar olduğu söyleniyor ve böyle ayrı bir RC kumanda kullanılarak bu cihazların kumanda menzili arttırılabilir mi? (örneğin kendi kumandası ile 50 metreden kumanda edebildiğimiz bir aleti 200 metreden kumanda edebilir miyiz?) Cahilliğimi bağışlayın :) Şimdiden teşekkürler.. İyi günler...

1 cevap

0 oy
2 Eylül 2015 İsa Sarı cevapladı
İyi günler Murat Bey,
Profesyonel kumandalarda bir alıcı kutusu olur. Kullanacağınız ürüne bu alıcıyı bağlayarak, her çoğu RC ürünü kontrol edebilirsiniz, ama arabaların daha farklı bir sistemi var. Uçak, helikopter, quadcopter kumandaları ile araba kumandaları birbirinden farklıdır.
Syma veya WLtoys gibi oyuncak sınıfı ürünler dahili bir protokol kullanır, yani alıcı kutusu barındırmazlar. Bu protokole uygun kumanda bulabilirseniz, alıcıya gerek kalmadan kullanabilirsiniz, ama seçenek çok az diye biliyorum. Syma'nın menzilini artırmak için kumanda antenine modifikasyon yapmak lazım. YouTube'da videoları vardı, oradan bakabiirsiniz.
Rica ederim, size de iyi günler :)
...