Quadcopter alternatifleri

0 oy
1,193 gösterim
20 Eylül 2015 RC Modeller kategorisinde Arifi Köseoğlu sordu
İsa Bey, merhabalar.

Öncelikle vaktinizi ayırıp bu kadar insanın sorularına cevap verdiğiniz ve yaptığınız incelemelerle bizleri bilgilendirdiğiniz için size takdirlerimi sunuyorum.

Ben de bir Quadcopter için piyasadayım. Hedefim ev dışında da rahatça kullanabileceğim bir ürün, bu sektörün de epey yabancısı sayılırım. Biraz sizin yorumlarınızı biraz da Google araması sonuçlarını okuduktan sonra aşağıdaki özelliklerin ihtiyacımı karşılayacağına hükmettim:
1. Dışarıda sorun yaratmayacak uçuş kalitesi
2. Uçuş uzaklığının kullanımda bir çabucak ulaşılan bir sınır olarak karşıma çıkmaması
3. Öğrenme aşamasındaki sakarlıklarımıza mantık sınırları içinde dayanabilme
4. Wifi üzerinden görüntü nakli (tercihen el ünitesine, olmazsa tablet/telefona)
5. Wifi üzerinden sorunsuz taşınabilecek olabildiğince yüksek görüntü kalitesi
6. Sorunsuz yedek parça temini ve kolay tamir
7. Yurt dışında 100 USD civarı fiyat

Anladığım kadarı ile bu alandaki popüler markalar SYMA, WLtoys ve JJRC... Aşağıdaki modeller etrafında dolaşır buldum kendimi:

SYMA X8W
WLtoys V686G (V666 biraz çok büyük geldi gözüme)
JJRC H8D
Yizhan Tarantula X6/JJRC H16 (sanırım buna bazı ek parçalar almak gerekiyor - o zaman diğerlerinden pahalı olacaktır)
JJRC H6D (bilemiyorum boyu dışarıda sorun olur mu?)
JJRC H11D (hareketli kamera bir fazla bozulma noktası olmasın??)

Kolay motor değişimi ve mantıklı fiyatı JJRC H11D'ye yönlendiriyor beni, ama siz bu modeller arasında bir sıralama yapabilirseniz veya başka önerileriniz olursa gerçekten çok sevinirim.

Saygılarımla,
Arifi Köseoğlu

1 cevap

+1 oy
20 Eylül 2015 İsa Sarı cevapladı
 
En İyi Cevap
Merhaba Arif Bey,
Rica ederim. Esas, güzel yorumunuz için ben teşekkür ediyorum size.

Dediğiniz gibi, bu fiyat aralığında en iyi ürünleri o üç firma sunuyor. İhtiyaçlarınızı çok iyi anladım, ama WiFi üzerinden görüntü aktarımı (FPV) yapan ürünlerin menzili 20-30 metreyi geçmiyor maalesef. 5.8 GHz'li olanlarına bakmanız lazım. Verdiğiniz listeden size en uygunu V686G bu durumda. JJRC H11D de gayet uygun bir ürün, ama onu test etmediğim için bir şey diyemeyeceğim. Bir de, kumandası hobi sınıfı açısından pek uygun değil onun. Bu durumda benim sıralamam (WiFi'li olanları çıkarıyorum) şöyle olur:

WLtoys V686G
JJRC H8D
JJRC H6D (evet, boyutu sorun olur. 20-30 metreden sonra göremezsiniz ve bu tehlikeli)
JJRC H11D

Yizhan Tarantula X6 da son derece başarılı ve güçlü, ama ekstraları ile bütçenizi çok zorlar maalesef. V686G'yi bizzat kullanmış biri olarak, performansından memnun kaldığımı söyleyebilirim. Ama tabii 1080P'lik jilet gibi keskin bir görüntü kalitesi beklemeyin 100 Dolar civarına... Onu da söyleyeyim.
21 Eylül 2015 Arifi Köseoğlu yorumladı
Çok teşekkür ederim İsa Bey, kararımızı çok kolaylaştırdınız. Tabi bu tür oyuncaklarda ne olursa olsun görüntü de bir faktör oluyor. 1 ve 2nci sıradaki WLToys V686G ile JJRC H8D arasındaki fark "hangisinin görüntüsü daha çok hoşuna gidiyorsa onu alabilirsin" şeklinde değerlendirilebilir mi, yoksa bu ikisi arasında V686G'yi her halikarda tercih mi edersiniz?
21 Eylül 2015 İsa Sarı yorumladı
Rica ederim. Tabii görüntü de önemli bir faktör. O halde benim cevabım evet, alabilirsiniz olur. Şimdiden güle güle kullanın.
21 Eylül 2015 Arifi Köseoğlu yorumladı
İsa Bey, sizin incelemenizi seyrettikten sonra ilk öneriniz V686G'ye karar verdik.
Öncelikle söylemem lazım ki, ciddi bir youtube kullanıcısı sayılırım, epey de review izledim - gerçekten bu kadar açık ve net olanı çok nadir. Tebrik ediyorum. Banggood ve GearBest tarifnameleriniz de mükemmel.
Önceki benzer tecrübelerim bu gibi siteler arasında dönem dönem birinin diğerinden daha iyi işlediği yönünde. Bugünlerde diğerine tercih edeceğimiz biri var mı bu ikisi arasında?
Bu arada Banggood'a sizin link üzerinden üyelik sistemi hala çalışıyor mu? Youtube sayfanızdaki link üzerinden üye olduktan sonra ilgili bir geri besleme olmadı (ama daha ödeme aşamasına ilerlemedim).

Son olarak, bilhassa da ürünü bizzat kullanmış olduğunuz için, bununla beraber yedek parça olarak neleri almamı önerirsiniz?
22 Eylül 2015 İsa Sarı yorumladı
Çok teşekkür ederim yorumunuz için Arif Bey.  Beğenmenize sevindim...
Açıkçası Banggood daha kurumsal ve profesyonel. Artık sistemini oturttu ve sorunsuzca işliyor. GearBest Banggood'a göre daha yeni olduğu için sistemini daha tam oturtamadı, ama kendisini hızla geliştiriyor. Tabii bu gelişimde bizim de katkımız olacak. Bu durumda takdir sizin... GearBest'in Türkiye'ye daha çok yönelmesini isterseniz onu tercih ediniz.
Banggood üzerindeki referans sistemine bir geri bildirim olmuyor maalesef. Sadece ben, anonim olarak, referansımla üye olan kullanıcıların ne kadarlık alışveriş yaptıklarını görebiliyorum, o kadar.
Yedek parça olarak batarya alsanız yeter ilk etapta. Perva koruyucularla birlikte kullanırsanız yedek pervaneye de ihtiyaç olmaz. Plastik aksamı esnek olduğu için onlara da ihtiyacınız olmayacak.
22 Eylül 2015 Arifi Köseoğlu yorumladı
İncelemenizde pil yuvasına daha büyük kapasiteli bir pil konulabileceğini, ama tabii ki bunun ek ağırlık getireceğini söylemişsiniz. Önerebileceğiniz daha büyük bir pil var mı denemek için? Bu modelin dezavantajı uçuş süresi gibi...
22 Eylül 2015 İsa Sarı yorumladı
Evet, mesela şöyle bir batarya alabilirsiniz: http://www.banggood.com/MJX-T04-T05-T25-M03-RC-Helicopter-Parts-1000mAh-3_7V-Li-Poly-Battery-p-76466.html
Uçuş süresi böyle bir ürün için normal aslında.
22 Eylül 2015 Arifi Köseoğlu yorumladı
Umarım bunaltmıyorum sizi sorularla.. Birden çok pili aynı anda şarj edebilen charger'lar gördüm sitede - kullandınız mı? 730mAh ve 1000mAh pilleri aynı anda şarj edebilirler mi (2 birinden, 2 diğerinden) - önereceğiniz bir model var mı?
Bir de her halikarda yedek motor da alayım diyorum,

http://www.banggood.com/WLtoys-V686-RC-Quadcopter-Spare-Part-Motor-V686-15-p-970346.html

doğru mudur? Resimde sanki ikili bir motor var gibi ... ?
22 Eylül 2015 İsa Sarı yorumladı
Rica ederim. Tavsiye etmem o şekilde çok işlevli şarj cihazlarını. Profesyonel şarj cihazı alabilirsiniz, ama o da bir quadcopter parası... Tek tek şarj edin, daha iyi.  Bu tek motor aslında, ürün bilgilerinden, Buy it now'ın iki üstünde, saat yönünü seçiyorsunuz. Biri saat yönünde dönen, diğeri tersinde iki farklı sürümü var. İkisinden de birer adet alın derim.
22 Eylül 2015 Arifi Köseoğlu yorumladı
İsa Bey, herşey için çok teşekkürler. Şimdi siparişi Banggood'dan verdim, artık bir an önce gelmesini ummaktan başka bir şey kalmadı bu konuda. Güzel günler diliyor, bu vesile ile kurban bayramınızı kutluyorum.
...