Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 984 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

984 Yorum "Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Hakan Han
Ziyaretçi
Hakan Han

Değerli site yöneticisi: Bangood'tan verdiğim ürün gümrükten geri döndü. Yapmam gereken para iade işlemleri nelerdir. Saygılarımla

Berkay Özkan
Ziyaretçi
Berkay Özkan

İsa Bey selam. Polonya'dan İzmir'e büyük bir valiz göndermiştim. Ancak kargo takipte alıcı adresinin tam doğru yazılmamış ve il de belirtilmemiş. Şuan da durum bu. Benşm sorum kargom İstanbul'da kaldı mı yoksa İzmir'e gönderilecek mi? Şimdiden ilginize çok teşekkürler..
comment image

Çetin kaya
Ziyaretçi
Çetin kaya

İsa bey ben aliexpress'ten telefon aksesuar siparişi vermiştim.Ürünü almakta geciktiğim için ptt tarafından istanbul uluslararası pim'e geri gönderildiği yazıyor. Ürünü geri getirtme şansım var mı?göstereceğiniz ilgiye teşekkür ederim

Habibe yılmaz
Ziyaretçi
Habibe yılmaz

Merhabalar , benim de bir sıkıntım var maalesef inşallah yardımcı olabilirsiniz .çinden gelen bir kargom var sipariş edeli 62 gün oldu siparişten 20 gün sonra yola çıkmış yani en son 12-8-2016 tarihinde beijing den ayrılmış ama hala in transport halinde 40 gün oldu bugün yarın diye diye satıcı da gelir diyor ama bn ne yapacağımı bilmiyorum

Ayse Dingör
Ziyaretçi
Ayse Dingör

Merhaba, benim Paketim 05.01.17 Siparis edilen Ülkeye gitmis diye yaziyor, 2 Hafta oldu halen bir haber yok, Cumartesi (28.01.17) Tarihine kadar gelirmi

eren tınaz
Ziyaretçi
eren tınaz

Merhaba İsa Bey,32 gün önce geatbest'den alışveriş yaptım ve ürün hala elime gelmedi kargo takip de en son şu durumda gözüküyor "2016-12-23 12:20 Netherlands (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)".Kargom gelir mi,satıcı ile iletişime geçmeme gerek var mı ?
Bunlara ek olarak siparişi verdikten sonra gümrük fiyatı düştü aldığım üründe 50 dolar,önceden sipariş verdiğim için beni etkilememe gibi bir ihtimal var mı ?

ibrahim ababey
Ziyaretçi
ibrahim ababey

hocam 800 dolarlık amazondan alışveriş yapacağım tahminen kaç dolar gümrük vergisi ödemek zorunda kalacağım?

Semih kuloğlu
Ziyaretçi
Semih kuloğlu

Merhaba isa bey ben aliexpresten 36 adet telefon kılıfı siparişi verdim 80 dolar tutarında bugun ptt den telgraf geldi ürününüz UKİm de diye gittiğimde oradaki görevli size bunu veremem dedi beyanname almanız gerekiyor dedi müşavirden buda tahminen 650 tl civarında . Niye böle birsey istiyorlar ve ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

serkan sevis
Ziyaretçi
serkan sevis

merhaba İsa bey RT906161385HK takip numarali kargom basaksehirden arnavutkoye gonderilmis teslim adresim izmir daha onceki yurtdisi siparislerim basaksehirden direk izmir ptt ye sevk ediliyordu bu istanbul ici sevk neden oluyo bir bilginiz varmi gumrukle ilgili bir sıkıntı olabilirmi acaba

Fatih solak
Ziyaretçi
Fatih solak

Merhaba isa bey

Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on January 10, 2017 at 7:44 am. The item is currently in transit to the destination.
Amerika dan kargom gelecekti.10 ocaktan beri kargo takipte bir degisiklik olmadi yukaridaki ifade yaziyor siparisi ayin 4 unde vermistim.PTT yi ariyorum sistemlerinde gozukmedigini söylüyorlar.kargom nerededir acaba?

eren gönülalan
Ziyaretçi
eren gönülalan

merhaba isa bey,
çinden sipariş ettiğim kargo en son malezyadan hareket etti gözüküyor 1 ay oldu kaç güne kadar normal kabul edebilicegiz bu süreci dispute açmalımıyım?

Handan Yigit
Ziyaretçi
Handan Yigit

Merhaba ,
Ben Çinden(Ali express) çocuklarım için 2 adet mont sipariş ettim , kargo takip no tek idi ve dün kargo elime ulastı yalnız 1 ürün geldi . Satıcı 2 adet gönderdiğini söylüyor bu durumda nereyi arastırmam kime sormam gerekiyor . Tesekkurler

Ender Yılmaz
Ziyaretçi
Ender Yılmaz

Bir sorum vardı cevaplamayacaksınız galiba. Diğer kişilerinkini cevaplamışsınız. Cevaplamanız için nasıl sormalıyım soruyu?

Ender Yılmaz
Ziyaretçi
Ender Yılmaz

Benim durumum şuan kaynak ülkeden hedef ülkeye taşıma durumunda ama bu durum 28 gündür böyle. Sizin yazınızda da taşıma süresi 5-20 gün sürer 20 günü geçerse sıkıntı var demek yazıyor. Bende sorun oluşmuş ise ne yapmalıyım diye sordum. Anlatmak istediğim bu. Yorumlarda varsa da baktığım kadarıyla bulamadığım için sordum. Satıcı da 24-37 günde teslim yazıyor. Ama siz 45 gün geçene kadar bekleyin diyorsunuz. Yine de ilginiz için teşekkür ederim.

Mehmet Fatih
Ziyaretçi
Mehmet Fatih

zimmet alındı yazıyor fakat yasak felan yazmıyor yinede takilismi?

gojicevic gojicevic
Ziyaretçi
gojicevic gojicevic

Avusturya'dan Türkiye'ye posta gonderdim içinde cikolata kitap ve küçük cepboy vokta vardi. Bir hafta oldu kargom İstanbuldaymış fakat henuz adrese ulaşmamis. Acaba gumruge takilma ihtimali var midir? Paketin icindekiler 20€ gibi bir ucret tutuyor.

berke candemir
Ziyaretçi
berke candemir

merhaba benim almanyadan bir paketim var gelmiş ama iade / ithali yasak diyor altınada zimmet alındı diyor bu ne demektir iade / ithali yasak demişler ve hemen altına zimmet alındı demişler geri gidecek sanırsam cuma günü iade / ithali yasak yazıyor bugün ise altında zimmet alındı yazıyor ?

Ali Aslan\"
Ziyaretçi
Ali Aslan\"

Merhaba,
Amazondan toplam 33 euroluk ürünler aldım.Okuduğuma göre amazon vergisini de satın alırken benden kesiyormuş zaten.Yine de işkillendim yazınızdan sonra.Gümrüğe takılma gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Merhabalarbenim kargoma Ücret bölümün de 407 lira vergi cıktı bu benim ödemem gerek bi vergimi acaba gelen kargomda mont var değerleri zaten 400 lira

ozan karabey
Ziyaretçi
ozan karabey
arkadaşlar yasaklı ürün giremez türkiyeye artık cok sık denetim oldu benım arkadaşımın abisi almanyada evli orda yaşıyor adam türkiyeye geldi burda cep telefonu bozuldu adam burdan kayıtlı yeni bir cep telefonu aldı türkiyeden hatta teknosadan adam almanyaya geri döndü onu geri kardeşine yanı arkadaşıma yollamak istedi telefonu istanbulda ukimde gümrükte takıldı ya tel herşeyi ile kayıtlı olan teli türk malı olan teknosa dan garanti belgesi olmasına ragmen almanyaya geri iade olarak göndermişler yasak diye gittik derdimizi anlatmaya bin bir türlü bahane buldular adamlar teknsandan alınan faturalı malu ithaldir diye sokmadılar türkiyeye öyle bir rezalet kurum bu gümrük ne yaptıgını bilmeyen… Devamı »
serdar gümüş
Ziyaretçi
serdar gümüş

isa bey banggood üzerinden 80 küsür liralık bir masue aldım air şeysinide yaptım 5 liraya 1.69 a başka bi şey varedı track kod odur die onuda seçtim fazladan para odedim yani ama siparişlerimde takip kodum gozukmuo untracking diyor ben neye para verdim şimdi acil biri cevaplasın lütfen .Gelen 2 maildede tracking code diye bir ifade yoktu lütfen napmalıyım siparişi iptal mi edeyim iptal edersem ne olur daha önceki sorum gözükmedi yeniden yazıyorum acill lütfen kodum ne zaman gelir tekrar atıyorum çünki aşıır acill bilgi lazım

onur aytaç
Ziyaretçi
onur aytaç
isa bey iyi günler.Gearbest'ten elektronik sigara siparişi vermiştim.1 ayı geçti ama hala gelmedi ibareler şu şekilde: 2016-12-22 08:38 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) 2016-12-22 09:11 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-24 00:00 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) Bu ibareler sizin anlattığınızdan yola çıktığını anladım fakat sonra şöyle bir ibara geldi: Son Olay -- 2016-12-28 20:02 United Arab Emirates, Dubai Sorting Centre, Dispatched to processing office bu… Devamı »
Halil sönmez
Ziyaretçi
Halil sönmez

Aynı dert bendede var 22 aralıkta kargoladılar hala dubaide

Üye
Merhaba iyi günler. RS510710065CN takip numaralı 25 dolar civarı fiyatlı ve 1 bucuk dolar kargo ücreti olan bi ürün sipariş ettim. İlk kez böyle bi işe kalkıştım.Dslr kameralar için sabitleyici bi stabilizer sipariş ettim. İlk siparişi verdiğim gün 21.12.2016 tarihi idi. Biraz aradan sonra şu mesajı aldım 2016-12-25 13:21 China (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-25 00:40 China (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) bu mesajı adlığım dan itibaren yaklaşık 20 gün geçti. Her gün ptt nin sayfasından ve 17 track sitesinden takip ettim.… Devamı »
ErdemŞimşek
Ziyaretçi
ErdemŞimşek
Bire bir aynı şey bende de oldu 2016-12-16 tarihinde elektronik bilgisi alınan kargonun en son işlem tarihi 016-12-19 05:04 China (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) diyordu lakin ne oldu bilmiyorum 20 gün sonra dediki China (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) ama bu ibare yani EDI hesap da ayın 20 sinde işletilmiş sisteme ama 20 gün sonra göründü şimdi anlamadığım bir konu var benim 30 yakın alış veriş yaptım kimisinde holanda postası kimisinde singapur ama çoğunluk olarak china post sorum şuki ilk defa EDI… Devamı »
Ziyaretçi
Mert Ürkmez

Ben hala beklemedeyim değişiklik yok malesef

ErdemŞimşek
Ziyaretçi
ErdemŞimşek

2016-12-28 de verdiğim başka bir sipariş geldi elime hemde kargo değil ufak paket dedikleri cinsten yani posta gibi olan takipsiz olandan.... lakin konuda bahsetiğim takipli olan kargo hala aynı bence kayboldu bu ürün. yani ben hiç bukadar uzun süren kargoya denk gelmedim max 20 gün sürerdi neyse azda bekleyip iptal edicez artık satıcıyla iletişime geçip

Ekrem Çelik
Ziyaretçi
Ekrem Çelik

İsa bey
Almanyadan bana kuzenimin yolladığı 28kg ağırlığında 140€ ya alıp gönderdiği şerit testere makinası gümrükte tutuluyor. Vergisini ödeyip almak istediğimde bunun ticari kapsama girdiği söylendi ve müşavir vasıtasıyla almam gerektiği söylendi. Bu konuda ne yapabilirim?

Üye

Ben 36 dolara aksiyon kamerası almıştım satıcıya gümrük bedelinin düştüğünü söyledim o da bana 20 dolar yazdırırım dedi postnl ile turkiye ye vardı ama pttde daha türkiyede gözükmüyor postnl de turkiye de diyor gümrükte sorun olur mu yoksa geçer mi aliexpressten aldım

kaya ünver
Ziyaretçi
kaya ünver
isa bey benım bir bayan arkadaşım bana dogum günü olarak ipone 7 plus yollamış hollandadan kargo ile buraya gelmiş adanada ikamet ediyorum adresimide tam olarak yamış yalnız olay şı ist da takılmış galiba akıbiyeti ne olur ne yapmam gerek tüm yorumları okudum ama benım gönderim gibi degil gönderiler bakın şöle yazıyor takipte 1 03/01/2017 07:59:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 2 03/01/2017 07:59:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 3 04/01/2017… Devamı »
kaya ünver
Ziyaretçi
kaya ünver

yav gecen gün iptal edildi diyordu şimdi zimmet alındı diyor bu nasıl iş zimmet alındı ne demektir anlamadım yav

kaya ünver
Ziyaretçi
kaya ünver

tşk derim ürün geri gitsin ben onu alırım zaten geride önemli olan ürün orda kalmamalı yani öle bişe olsa zaten hukiki işlem başlatırım ben kacak bişe getirmedim yani sadece bu hediye olarak gönderildi kardeşim benım derdim o orda kalmamalı yani

Beyhan Atay
Ziyaretçi
Beyhan Atay

Merhaba İsa Bey,

23 Aralık'ta Almanya'dan Türkiye'ye DHL eliyle yola çıkan kolim bugün itibariyle ülkeye (UKİM) giriş yaptı. Son hareketlerde "International Arrival Registry" yapıldığını görüyorum ve bir sonraki pencerede de "Debited" yazıyor; bildiğim kadarıyla "zimmete geçti" demek ama teknik bir anlamı var mı yok mu, internette aramama rağmen emin olamadım. Burada ne kast edildiğini açıklayabilirseniz çok memnun olurum. Bir de "Charges" bölümünde sadece 60 krş pul vergisi görünüyor, başka bir bedel yazmıyor.

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Beyhan Atay

Beyhan Atay
Ziyaretçi
Beyhan Atay

Anladım, teşekkür ederim cevabınız için. Son olarak, ben bu Çarşamba - Cuma arası İstanbul'da olacağım; Pazartesi günü UKİM'i arayıp geleceğimi bildirsem, oraya gidip elden alma şansım var mıdır, yoksa adrese gelmesini beklemek daha mı sağlıklı olur?

gökay şahin
Ziyaretçi
gökay şahin

isa bey merhaba kargo bilgilerim bu şekilde size zahmet yorumlaya bilirmisiniz satıcıya anlaşmazlık açtım kendisi ısrarla iptal etmemi istiyor sizce ne yapmalıyım 2017-01-06 14:30:32 【SHENZHEN 】Held by Customs
2017-01-05 16:47:00 【GuangDongShengGuangZhouShi 51000061 】Despatch from Sorting Center
2016-11-21 03:32:00 【GUANGZHOU 】Held by Customs
2016-11-21 03:31:00 【GUANGZHOU 】Handed over to Customs
2016-11-19 00:36:51 【GuangDongShengShenZhenShi SHENZHEN 】Despatch from Sorting Center
2016-11-17 09:56:00 【GuangDongShengShenZhenShi 51802168 】Posting

Üye
Good day to everyone, sorry for writing in English. Maybe somebody can advise me. I have sent a parcel from US to Uzbekistan and it went by transit via Turkey. The last traking information is this "Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on December 3, 2016 at 11:55 pm. The item is currently in transit to the destination." No more updates after that. It is not my first parcel and usually it would be departed to Tashkent the following day, but this time no more updates and it has been more than 30 days. Also I… Devamı »
Üye

Thanks for your kind reply. Surely, there is very little else to do other than wait. I've already filed a claim with USPS and the Uzbek side say it is not in Uzbekistan. Do you think it is possibel to contact Ataturk Airport postal administration ot customs about the issue? I have some more people from other forums having the same issue, but waiting for their passports all over the Europe.

Burak Cem
Ziyaretçi
Burak Cem

İsa Bey merhaba, aliexpress üzerinden yaptığım alışveriş size göre hangi aşamadadır ? Karışmış bir düzende gözüküyor sanki takip listesi.

1 22/12/2016 01:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Singapore (Yurt Disi)
2 23/12/2016 15:49:30 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
3 27/12/2016 17:28:12 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Singapore
4 27/12/2016 17:42:50 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Singapore
5 04/01/2017 13:55:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Singapore (Yurt Disi)

Üye

Benim kargomda 11 inde taşıma durumunda hala gelmedi ve güncelleme yok.sizinki 22 sinde yola çıkıyor 23 ünde ptt ye giriş yapıyor.benim kargonun 2 side kayıp demekki
Paket durumu: Taşıma Halinde
Hedef Ülke: Türkiye
2016-12-11 22:00 Singapore (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)

Burak Cem
Ziyaretçi
Burak Cem

30 dolarlık bir kulaklık alışverişiydi, neden geri gönderilmiş olabileceğine dair bir fikriniz var mı ?

Üye
Merhaba isa bey 2 kargomunda 11/12/2016 tarihinde Singapur ( Speedpost ) ile yola çıktı.HobbyKing'e göre ürünüm TÜRKİYE'ye ulaştı ama CQ ile başlayan SG ile biten parsel numarasında görünmüyor.Ben istanbul ESENYUT'ta oturuyorum.Sizin tavsiyeniz üzere dün hem başakşehir ukim'i hemde PTT yi aradım ürünlerimin ulaşmadığını söylediler.akşam HobbyKing'e tekrardan yazdım ve sabahına aşşagıdaki cevabı yolladılar.İsa bey şimdi nasıl bir yol izlemeliyim nereleri aramalıyım acaba.Birde CQ başlayan numaralar takipli mi acaba Selam Hüseyin, Bize geri döndüğünüz için teşekkürler. Siparişinizi gün içinde almanız gerektiğini kontrol ettim. Ancak, parselinizi gün içinde almazsanız, lütfen yerel posta bürosuna veya yerel gümrük bürosuna tekrar kontrol edin. Eğer orada bulunamazsanız,… Devamı »
Eren
Ziyaretçi
Eren

Merhaba İsa Bey,
Aralık ayının 10'undan beri kargom OTB gönderi yurtdışına sevkedildi durumunda. Bugün 25.gün bitti hala bir hareket yok. Bu bir problem midir? dispute açmalı mıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim,
Saygılarımla,

Erol Haznedar
Ziyaretçi
Erol Haznedar

Merhaba İsa bey, 7 aralıkta arkadaşım Almanya'dan bir paket yolladı içinde saat vardı . Kargonun takip fişini saklamamış, 15 günde ulaşır dedikleri kargo paketinden bir haber yok ptt ile gelmesi gerekiyordu. Takip numarasını bilmediğimden biçare bejlmekteyim. Benim paketin akıbeti ne olur?

Üye

Merhaba. Amazon üzerinden bir ürün aldım ve USPS ile gönderildi. 17Track ile takip ettiğimde USPS kısmında "TURKEY,ISTANBUL, Departed, Your item departed a transfer airport in ATATURK,ISTANBUL,TURKEY on.......... The item is currently in Transit to the destination" yazıyor. Ama PTT kısmıda (ve sitesinde de) sadece yurtdışına gönderildi yazıyor (ABD'den). Sizce durum nedir?

Oğuzhan Has
Ziyaretçi
Oğuzhan Has

iyi akşamlar isa bey , aliexpres sitesinden bir kaç ürün sipariş ettim fakat parsel için ülkeyi terk etti yazıyor bu nedemektir lütfen yardımcı olurmusunuz rica etsem

Yunus çinar
Ziyaretçi
Yunus çinar

Merhaba benim urunum kargoda hala ayni yerde gozuktugu icin uyusmazlik actim 10 gun once adamda bekleyin dedi bende kabul ettim fakat hala hic hareket yok tekrardan uyusmazlik acabiliyomuyum yani uzerinden zamanmi gecmesi lazim yardimci olursaniz sevinirim..

Üye

Merhabalar İsa Bey, Aynı sorun bende de var.
Aliexpress de uyuşmazlık tekrar nasıl açılabiliyor. Teşekkürler.

Üye

Hayır bulunmamaktadır. Daha önce satıcın bir süre bekleyin önerisini kabul etmiştim. Sayfada uyuşmazlık bitti (dispute finished) yazıyor. Tekrar açma butonu yok. Teşekkürler

GÖKSEL GÜLEN
Ziyaretçi
GÖKSEL GÜLEN

İsa Bey merhaba, yurtdışına en ucuz yollu 400 gramlık paketi ptt kayıtsız paket ile mi gönderebiliriz yoksa başka bir yolu var mı? ptt'nin kayıtsız küçük paket servisi var mı? bugün memura sorduğumda bilmiyorum merkeze sorarız dedi.

asuman cem
Ziyaretçi
asuman cem

merhaba isa bey 10 aralıkta almanyadan adıma kargo yollandı dhl ıle ptt ıle anlaşmalıymış CL936712387DE bugun ayın 2 ocak hala elıme geçmedı sorgulamam netıcesınde ukım de çıkıyor debidet yazıyor başakşehırde 27 aralıktan bu gune kadar kıpırdama yok başak şerı bınkere aradım telefon hep meşgul sanırım açık bırakılmış ne yapmalıyım ıçınde gumruge tabı hıç bırşey yok sadece çukulata var

Üye
merhaba isa bey. aşşağıdaki 2 adet kargomda aynı durumda speedpost ile yaptığım görüşmeden çevirici ile bişi anlamadım :)birde siz okurmusunuz?yine internette araştırmalarıma göre gümrük sınırı 30 euro resmi gazetede yayınlanmış ama 15 gün sonra yürürlüğe giriyormuş aslı varmı acaba. 2016-12-11 22:00 Singapore (Yurt Disi), Gonderi sevk edildi, Yurtdışına gönder (EDI-received) 2016-12-08 10:28 Singapur (Yurt Disi), Gonderi yurt kiralama (Giden), ürün varış ülkesine (Otb) gönderildi 2016-12-07 21:39 Singapur (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Müşteriden ürün al (Otb) hüseyin VURAL:merhaba kargo durumu nedir? Mansi : İyi Akşamlar Sayın Vural Mansi : Biz mutlaka size yardımcı olacaktır. hüseyin VURAL : uzun süre yok… Devamı »
Saliha Yuksel
Ziyaretçi
Saliha Yuksel

Merhabalar ptt tarafindan kargom gumrukte bekletiliyormus. Ataturk havalimani dediler. Nereyi aramaliyim?

Mrtztrk
Ziyaretçi
Mrtztrk

11.11.16 tarihinde aliexpressten 58 dolara orjinal Tükiyede ve dünyada bilinen bir markaya ait mouse (Logitech G602) aldım, 28.12.2016 günü Türkiyeye ulaştı ve aynı gün ''item held by Customs Others'' bildirimi aldım, sizce kargo gelir mi, mouse sakıcalı ürünler arasında yer alıp gümrüğe takılır mı, eğer gelirse vergilendirme ne olur, teşekkürler

murat bayram
Ziyaretçi
murat bayram

benim sorum şu şekilde olacak turkiyeden bi kargo yolladım şu an durumda Receive item at delivery office (Inb) germany yazıyor kargonun akıbetı nedir yardımıcı olursanız sevinirim iyi calışmalar

hayrettin uslu
Ziyaretçi
hayrettin uslu
merhaba isa bey 🙂 Hedef Ülke - Önbellek Zamanı: 2016-12-30 11:50 2016-12-24 00:00 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) 2016-12-22 09:11 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-22 08:32 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) Menşei Ülke - Önbellek Zamanı: 2016-12-30 11:50 2016-12-28 20:17 United Arab Emirates, Dubai Sorting Centre, Dispatched to processing office bu şekilde bekliyorum gearbestten bir de pil siparişi verdim aynı gün o 16 günde gelirken… Devamı »
Üye
Merhaba İsa Bey, Motosiklet için birkaç parça kıyafet almıştım Almanya'dan. Firma ile de sık sık görüşüyoruz. Gecikmeli de olsa mutlaka sorduğum soruları yanıtlıyorlar. Benim problemim şu şekilde; Firma aldığım ürünleri 21.11'de kargo şirketine teslim etmiş. Deutsche Post ile gönderiliyor ve Dhl üzerinden de bir takip linki var. Aynı firmadan daha önceki tarihlerde yapılan alışverişlerde genel ortalama 15 gün civarı (teslim noktasına kadar) ve yapılan alışverişler de genelde gümrük vergi diliminin üstünde oluyor. Benim aldığım ürünler 550 euro örneğin. Söylediğim gibi, firma ile defalarca mailleştim. Son aldığım mail de şu şekilde; ''Ürünleriniz 5-8 hafta içerisinde teslim edilir, malesef gümrük muameleleri nedeniyle… Devamı »
Ziyaretçi
İsmet Dışbudak

İsa bey, bugün Dhl ile görüştüm. Bana Dhl'nin 3 haftadır grevde olduğu, 23 Aralık'ta grevin bittiği, eşyalarımın bugün kargoya verilmemesi halinde, firma ile görüşüp, firmanın kargo şirketine soruşturma başlatması daha iyi olur şeklinde bir cevap aldım. Malzemeler buradan da anlayacağınız üzere halen almanyadaymış. çıkışı yapılmamış.

Asıl enteresan nokta, ben firmaya gecikme ile ilgili bilgi almak için mail attığımda, bana malzemelerin türkiye gümrüğünde takıldığını, gecikmenin ondan kaynaklandığını, 5-8 hafta arasında teslim edileceğini söylediler.

Firmanın da dünyadan haberi yok aslında.
Saat 5. Muhtemelen Dhl bugün de çıkış yapmayacak. Nasıl bir yol izlemek lazım?

Üye

Merhana İsa Bey,
Ben 11.11.2016 da 25$ lık bir ürün aldım(RS329601923CN). Arduino başlangıç seti
45 gün olmasına rağmen hala çin de gözüküyor.Takipli kargo olduğu için kesin gelir mi ? gelmeme ihtimali varmı? Varsa Çözümü nedir?

Üye

Para iadesi aldıktan sonra gelmeme ihtimali varmı peki?

Serhat Tüfekçi
Ziyaretçi
Serhat Tüfekçi

Merhaba İsa Bey,

Yazınızı baştan aşağıya okudum; yorumların da ilgili olanlarını okudum ama ne yazık ki açıklayıcı bilgi bulamadım. Daha öncesinde benzer şekillerde sayısız yurtdışından ürün getirttim ama ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Takip No: RQ056762140MY

1 23/11/2016 10:51:00 Receive item from customer (Otb) Malaysia (Yurt Disi)
2 23/11/2016 18:38:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Malaysia (Yurt Disi)
3 26/11/2016 09:30:00 Send item abroad (EDI-received) - - Malaysia (Yurt Disi)

Sizce de çok olmamış mı? Malezya kargosunda böyle sıkıntılar oluyor mu? yoksa bu bir istisna mı olmuş? daha bekleyeyim mi sizce?

Serhat Tüfekçi
Ziyaretçi
Serhat Tüfekçi

Yorumunuz için teşekkür ederim. Benden bir hafta önce başka bir satıcıdan aynı kargo yöntemi ile alış-veriş yapan arkadaşın da durumu aynıydı. bugün bir güncelleme geldi. TR'ye giriş yaptı kargosu, yalnız onun sipariş tarihi benden bir hafta evvel idi..

Bu durumda 10 Ocağa kadar bekleyip dispute açmayı düşünüyorum. Haksızlık yapmış olur muyum sizce?

Celal arıkan
Ziyaretçi
Celal arıkan

Merhaba isa bey....Yurtdışından gelen kargom gümrüğe takıldı ve şu an son durum olarak postadan bekliyorum yazıyor. ..Bu ne demek acaba. ..

Celal arıkan
Ziyaretçi
Celal arıkan

Waiting post yazıyor ingilizcesi. ....kargo da amfi var muzik sistemim için. ..

Oğuzhan Akyl
Ziyaretçi
Oğuzhan Akyl

Unsuccessful item delivery attempt (Inb)

yazmakta. ne ya yapmalıyım

UFUK BULDU
Ziyaretçi
UFUK BULDU

17.12.2016 15:38:41 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

20.12.2016 15:47:25 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey

20.12.2016 15:47:25 PTT İşyerine Girdi Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

20.12.2016 20:15:46 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

21.12.2016 09:03:53 PTT İşyerine Girdi Alıcı Merkez Torbayı Açtı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

21.12.2016 09:06:12 PTT İşyerine Geldi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

21.12.2016 14:53:00 Zimmet Alındı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

Sizce gelir mi 😕

levent diri
Ziyaretçi
levent diri

Gelmez benimde aynı yazıyordu.Çine aide olmuş

ufuk buldu
Ziyaretçi
ufuk buldu

ürün üstelik 26 dolardı akıllı saat tarzı birşeydi

ufuk buldu
Ziyaretçi
ufuk buldu

29/12/2016 11:07:26 PTT İşyerinde Bekliyor İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

12 29/12/2016 11:20:35 Gümrükten Çıktı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

13 29/12/2016 11:35:18 İADE-İthali Yasak İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

14 29/12/2016 12:08:00 PTT İşyerine Sevk Edildi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

İADE ETMİŞLER :s

derya aktaş
Ziyaretçi
derya aktaş

isa bey merhaba, amerikadaki arkadaşıma küçük paket gönderdim. daha önce de göndermiştim ve hiç sorun yaşamamıştım. fakat paket 10 gündür yurtdışına yönlendirilmedi. hala ptt'nin elinde, otb aşamasında bekliyor. paket içeriğinde sakıncalı bir şey yok, bu durumda ne yapmalı ya da neden kaynaklanmış olabilir? teşekkürler.

Üye

İsa bey bir sorum daha olucak.2 kargomda bu halde hic degisiklik yok.

2016-12-11 22:00 Singapore (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)

2016-12-08 10:28 Singapore (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2016-12-07 21:39 Singapore (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb)
Menşei Ülke: Singapur

Üye

İsa bey gümrük sınırı 30 euro oldu ama ben 6 aralikta verdim.vergiye tabi olurmu acaba

Rog Bench
Ziyaretçi
Rog Bench

Merhaba İsa Bey.

180$'lık bir ürünün fiyatını 72.95$ olarak satın aldım hediye kuponuyla. 75€ altında diye geçer zannettim, DHL ile gelen kargo gümrüğe tabi olmuş. Bildiğim kadarıyla direk olarak ürün fiyatının yazılması gerekiyordu paket üzerine, hediye tutarı veya kargo ücreti dahil olmadan ama bunlar öyle yazmış. Kargoyu DHL'nin ardiyesine almışlar. Gönderici 75% geri ödememi yaptı, şimdi ben bu kargoyu unutup rafa kaldırsam bana vergiden bir ceza gelir mi?

Üye

İsa bey merhaba

Benim kargom Türkiye'ye girmiş gozukuyor.ve sipariş vereli tam 37 gün oldu .
Türkiye'ye geldiyse kesin elime Ulaşır mı???
RS631988342NL

Ferdi yıldırım
Ziyaretçi
Ferdi yıldırım

Hasan bey sizin ürün bi iki güne teslimat yapılır denizliye gelmiş

Üye

Krampon var nike mercurial sıkıntı olurmu??

Üye

57$ aldığım şey ztn .45 gün geçince dispute aciyimmi..????43.gününde de

Üye

Merhabalar İsa Bey, aliexpressten RS235345342CN takip numarali 11 kasimda bi urun siparis verdim ve en son 22 kasımda gonderi yurt disina sevk edildi giden (otb) Guncellemesi yapildi. O tarihten sonra hic bi hareketlilik yok. Dispute açtım. Firma Türkiyeye gönderildiğini PTT den sorulmasını ve beklenmesini istedi kabul ettim. Dispute silindi. Tekrar dispute açılabilirmi veya para iadesi istenebilirmi. Teşekkürler

Abdulsamed Kayaduman
Ziyaretçi
Abdulsamed Kayaduman

Yahu benimkindeee aynı yaaa işin komik tarafı aynı gün sipariş verildiğim tornavida seti takipsiz geldi takipli aldığım flash bellek hala otb yazıyor ayın 22.11 den beri normalde böyle olmazdı

Ziyaretçi
Erhan

Merhabalar aliexpressten RS235345342CN takip numarali 11 kasimda bi urun siparis verdim. 22 Kasımda gonderi yurt disina sevk edildi giden (otb) Guncellemesi yapildi ve o tarihten itibaren hareketlilik yok. Dispute açtım. Firma Türkiyeye sevk edildiğini PTT den sormamı ve beklememi istedi. Kabul ettim. Dispute silindi. Tekrar dispute açılabilir mi veya para iadesi istenebilir mi. Çok teşekkürler.

Tugba ayriyurt
Ziyaretçi
Tugba ayriyurt

ben size mesaj atmıştım hala cevap alamadım

Üye

isa bey aliexpress ten yapmış olduğum alışveriş yun expressle gönderilmiş
YT1634708979246617 takip numarası var elimde edirne tr de yazıyor pttye gittim sordum kargo takip numarası yanlış diyor yok böyle ürün diyorlar.13 haneli olmalı diyorlar satıcı ise doğru olduğunu söylüyor ne yapmalım sizce?

Hakan topaloğlu
Ziyaretçi
Hakan topaloğlu

Merhaba yurtdışından gelen kargom gümrükte tutuluyor deniyor aratınca hangi gümrük bu?

cansu
Ziyaretçi
cansu

isa bey merhaba RJ02253320CN takip numaralı aliexpress 11.11 tarihinde sipariş vermiştim aynı tarihte verdiğim siparişler isim yetersizliği adı altında geri gönderilmiş bu da öyle olsun istemiyorum yapmam gereken birşey var mı bilgi verirseniz sevinirim.iyi çalışmalar

Yunus Çınar
Ziyaretçi
Yunus Çınar

Merhabalar aliexpressten RS505322139CN takip numarali 1 kasimda bi urun siparis verdim ve en son ayin 8. De gonderi yurt disina sevk edildi giden (otb) Guncellemesi yapildi ve 15 gun gecmesine ragmet hic bi hareketlilik yok.Baska siteden baktigimda ise shenzen doviz gumrugu gibi biseyler yaziyo acaba ne olmus olabilir? yardimci olursaniz cok sevinirim 😀

Murat
Ziyaretçi
Murat

Selamlar öncelikle faydalı bir site tebrik ederim yalnız aradığım konuyu tam bulamadım. Ben de "Item held by Customs Others" diye bir ibare var. Bu gümrüğe mi takılmış anlamına geliyor?

RQ056032715MY

Üye

Merhaba İsa bey.

Ben 20.11.16 tarihinde Çin den krampon sipariş ettim.57$ dı.Hollanda aktarmalı olarak geliyor.postnl 14.12.16 tarihinde kargom Hollanda dan Türkiye ye gönderdiler.Ama 8 gündür sistemde bir değişiklik olmadı.kargomun durumu ne olabilir??nerededir sizce?Cevap verirseniz çok mutlu olucam.:) kodum bu RS631988342NL Bakarsanız sevinirim...

Üye

Peki Türkiye'de mi ? PTT paketimi alınca kaç gün içinde bana getirir.?

Eda Unsal
Ziyaretçi
Eda Unsal

Merhaba, ben ingiltereden 58 euroluk alisveris yaptim, ama shipping 43 euro oldugu icin 75lik siniri geciyor, benim sorum, bu 75'e shipping de dahil mi?

Muhammed FAtih
Ziyaretçi
Muhammed FAtih

Merhabalar isa bey. Benim bir kargom var sanırsam geri dönmüş gümrükten.. Dispute açtım ama satıcı gelince iade yapıcam paranı diyor. Birdaha dispute açma hakkım var mı ?
RS726427679NL TAKİP NO

efe is
Ziyaretçi
efe is

Merhaba,
Fotoğraftaki gibi bir durum var. Gümrüğe mi takıldı acaba?

comment image

efe is
Ziyaretçi
efe is

Galiba kontrolü geçemedik.

comment image

Cinocan
Ziyaretçi
Cinocan

Merhabalar singapor postla gelen bir urunum
Arrival at destination tr. Yaziyor ali babadan baktigimdada ucagin indigini varis ulkesine ulasti yazoyor 1 hafta oldu ayni ptt sisteminde yok. Daha oncede aldim arrival yazdiktan 1 gun sonra ptt sisteminde gozukuyordu bu pakette sorunmu var

fatih
Ziyaretçi
fatih

13/12/2016 11:59:28 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Turkey

Merhaba hocam 09.12.2016 tarihinde ptt kargoya ürünü istanbuldan teslim eddim 13'ünde Gönderi yurt dişına sevk edildi yazıyor 10 gündür bir degişiklik yok aynı yazı yukarıda olan.uçak ile gideçekdi 900gr lık bir kıyafet var acaba gümrügemi takıldı ne zamana gider yardımcı olursanız sevinirim

Gökhan Demir
Ziyaretçi
Gökhan Demir

Merhaba İsa bey aliexpressten bir adaptör siparişi verdim china post mail ile yolladılar fakat 4 ünden beri bilgi güncellemesi yapılmadı sıkıntılı bir durum varmıdır iade istesem mi? Takip no:RI935995846CN yardımcı olursanız sevinirim

Asya Metodieva
Ziyaretçi
Asya Metodieva

Merhabar isa bey ben turkiyeden sipariş etmiştim benim kargom daha yok 16 sindan beri .PTT CP040820145TR bu benim kodum yazarsaydiniz sevinirim

Üye
Fatih Saday

Merhaba isa kardeş,
aliexpressten ürün aldım, satıcı lp......... başlayan bir takip no verdi ve ürünü kargoladığını söyledi ama 15 gündür takip no ile durum sorguladığımda waiting pick up durumunda sabit duruyor ve hiç bir değişme yok, bu durum nomal midir? ne yapmalıyım sence?

Gülfer Eylen
Ziyaretçi
Gülfer Eylen

Merhabalar İsa bey bende etsy den 110 dolarlık bir alışveriş yaptım 15.11.2016 tarihli ama hala ulaşmadı .göndericiyle konuştum onun kargosu İstanbul gümrükte olduğunu söylemiş .en son işlem tarihi de 17.11 de yurtdışından gözüküyor etsy den takip bilgileri silinmiş ne yapmalıyım ya da nereyi aramalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.hatta size gönderi fotosu yollayayım. Gönderide en son United kingtom great britain yurtdışına sevk edildi yazıyor son işlem tarihi 17.11.2016

Sena Kurtulmuş
Ziyaretçi
Sena Kurtulmuş

Merhabalar. Aliexprestten iki tane ürn aldım. Biri ajanda kodu LP00062300775136 biri 4 lü makyaj fırçası kodu SYBAB20243994. Lp ile olan yollandımı bilmiyor ama syb ilr başlayan yolandı diyor ve ben takip edemiyprum. Acaba yardımcı olabilirmisiniz geldilermi bana başka kod verilcekmi

Fatih maden
Ziyaretçi
Fatih maden

01:10:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Greece (Yurt Disi)
2 15/12/2016 07:35:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Greece (Yurt Disi)
3 16/12/2016 13:08:25 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
4 16/12/2016 16:08:09 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
5 16/12/2016 16:08:09 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)....İsa bey merhabalar benim bir gönderim vardı ama cuma gününden beri pim de bekliyor sizce bu ürün gümrükten Geçmiş midir yoksa daha gümrük işlemi olamamışmı

Fatih maden
Ziyaretçi
Fatih maden

İsa Bey son durum olarak bugün zimmet alındı diyor yani sizce ürün gümrüğü falan geçmişmi bu ibareden sonra

muhss İnci
Ziyaretçi
muhss İnci

Kargom Başakşehir pimden Arnavutköye gönderilmiş ama ben antalyada oturuyorum alaka nedir onu anlayamadım . şimdiden teşekkürler .

Yuksel UCAN
Ziyaretçi
Yuksel UCAN

Merhaba isa bey
CP032683941TR Ankaradan Fransa parise bir koli kargom bulunmakta. Ptt takip bölümünde gönderi yurt dışına sevk edildi (otb) 08/12/2016 tarihinde olarak gorunuyor. suanda kargom nerede? Ulkeye girişi yapılmış mi? Gumruktemi bekliyor. Nasil ogrenebilirim. Yatırımcı olursanız çok sevinirim.

abdülkadir çıldır
Ziyaretçi
abdülkadir çıldır

merhabalar bir afrika ülkesine telefon göndermek istedim.PTT elektronik cihazların yurt dışına gidemeyeceğini söyledi. Bu memurdan dolayı mıdır yoksa PTT nin genel kuralları arasında mıdır acaba? Bu telefonu yurt dışına başka nasıl gönderebilirim?

ulku tanverdi
Ziyaretçi
ulku tanverdi

Merhaba Isa Bey,
Almanya'dan 05.12.2016 tarihinde gönderilen LX ile başlayan normal bir mektup bekliyorum...Mektup 06.12.2016 yurt dışına sevk edildi....Sizin anlattığınıza göre taşıma durumunda görünüyor...Ptt yi defalarca aradım bilmiyoruz henüz ülkemize giriş yapmamış diyor...Böyle birşey olabilirmi? 3 hafta taşıma durumunda kalan mektubun bana ulaşması hayalmi oldu?

yusuf aydogan
Ziyaretçi
yusuf aydogan

2 30/11/2016 17:14:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
ptt den sorguladım ürün kaç gündür bu halde. aynı gün sipariş verdiğim diğer ürün 9 günde elime ulaştı ama bunda 18 gündür değişiklik yok...yardımcı olursanız sevinirim ogluma dogum günü hediyesi almıştım aralık 30 gibi dogum gnün var yetişmezse burdan başka hediye alacagım artık....

yusuf aydogan
Ziyaretçi
yusuf aydogan

ilginiz için teşekkürler 10 sonra dispute açabilir miyim ne yapmam lazım...dispute açmak için ne kadar beklemeliyim..

Doğukan Can
Ziyaretçi
Doğukan Can

İsa bey merhabalar ben 14 gün önce banggood dan sipariş verdim fakat yaklaşık 8 gündür ürünüm
The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)
şeklinde takip ediliyor bu bir sorun mu?

Mesut calhanoglu
Ziyaretçi
Mesut calhanoglu

isa bey merhaba ben aliexpress ten 2 Forma aldım satıcı 23 günde elinde olacak dedi ama 27 gün oldu hala gonderi yurt dışına sevk edildi Send item abroad EDI received yaziyor bi sıkıntı varmı acaba? LX220741727CN

Tuğrul Toker
Ziyaretçi
Tuğrul Toker

İsa Bey tekrar merhaba
1 24/11/2016 09:47:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Malaysia (Yurt Disi)
2 24/11/2016 16:50:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Malaysia (Yurt Disi)
3 28/11/2016 08:55:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Malaysia (Yurt Disi)

kargo bilgilerimde bunlar çıkıyor ptt den bu daha giriş yapmadığı anlamında mı?
iade mi edilmiş?
Teşekkürler

Tuğrul Toker
Ziyaretçi
Tuğrul Toker

İsa Bey çok iyi birisiniz şu kadar insanı ikilemiyor üşenmiyorsunuz. Allah yardımcınız olsun Hayatta bol başarılı mutlu günler dilerim

emre bölük
Ziyaretçi
emre bölük

isa bey merhaba ben ali expresten 5 tane kendime farklı farklı fiyatı 1 dolar ile 5 dolar arasında değişen telefon kılıfı aldım aynı zamanda da kardeşimin başka model telefonuna 3 farklı kılıf aldım. Yani toplamda 8 kılıf aldım bu gümrükten geçer mi sıkıntı yaşatırmı bana

Mell
Ziyaretçi
Mell

Merhaba, 15.10.2016 tarihinde Aliexpres'ten 15$lık sipariş vermiştim paket olacak diye tahmin ediyorum. Satıcı SunYou Economic Air Mail ile 18'inde kargoya vermiş 20'sinde ordan çıkmış, 05.11.2016da TR'ye ulaşmış görünüyor. Takip No "LP" ile başlıyor PTT takip sitesinde bu numarayla sorgulama da çıkmıyor telefonla da aradım bilgi alamadım, Türkiyeden takip yapa bileceğim bi numara falan istemek için satıcıyla iletişime geçmek istedim kuramadım cvp vermedi şimdi benim bu kargom gümrüğe mi takıldı noldu akıbetini nasıl öğrene bilirim?

sena kurtulmus
Ziyaretçi
sena kurtulmus

sorununuz çözüldümğ benimkide lp ile başlıyorda 🙁 Birde sybab ile başlayan bir kargom var bize yardım edicek yokmu ya

EmreAkgn
Ziyaretçi
EmreAkgn

11 Aralıkta verdiğim 76 dolarlık siparişin kargo takip numarasıyla takibini yapamıyorum.. LP işe başlıyor kardo takip numarası.. 2016-11-25 Departed from transferring country yazıyor.. gelirmi sizce siparişim ?

Simge
Ziyaretçi
Simge

İsa Bey merhaba, Aliexpressten 25 kasımda 7 euroluk bir ürün aldım. 4 aralıkta Türkiye'ye giriş yapmış görünüyor; fakat sonrasında bir hareket yok. Nereden bilgi alabiliriz yardımcı olur musunuz. İyi günler.

Meltem Öztürk
Ziyaretçi
Meltem Öztürk

25 ekimden beri TR'ye giriş yaptığı halde hala teslim edilmeyen kargom var. PTT'ye mi gitmeli yoksa gümrüğe mi? Takip numarası yurtiçi için geçerli olmadığın için burdaki işlemi kontrol edemiyorum. TR'ye girdiği için dispute da açamayacağım.

Meltem Öztürk
Ziyaretçi
Meltem Öztürk

4$'lık çiçek tohumu da mı gümrüğe takılıyor artık 🙁
30 kasımdan beri RJ743123085CN takip no'lu gönderimde de tık yok. Kayıp mı olmuştur?

Dilay Aydın
Ziyaretçi
Dilay Aydın

Merhaba,

Benim takip kodum LP ile başlıyor bu ne demek?
Bir de "GLOBAL" takip sitesinde en son 15.11.2016 item arrived at OE in the destination country diye bir yazı yazıyor. Ben siparişi 02.11.2016 tarihinde vermiştim. Ürün elime hala ulaşmadı ?
Lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

Tuğrul Toker
Ziyaretçi
Tuğrul Toker

İsa bey Merhaba bende wismec 2/3 aldım. fakat hala bir bilgi yok 28 günü geçti hala Send item abroad (EDI-received) yazıyor kaç günde geliyor bir bilginiz var mı yada gümrüğe mi girmiştir? (ayrıca paylaşımınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler)

ömer korkmaz
Ziyaretçi
ömer korkmaz

iyi günler isa bey

2016/12/09 08:55,yurtdışında öğeyi (EDI Alınan) Gönder, gönderi yurtdışına sevk edildi, -, -, Malezya (Yurt Disi)
2016/12/06 09:07,öğe, hedef ülke (OTB), gönderi yurt disina sevk Edildi (Giden) sevk edilmiştir -, - Malezya (Yurt Disi)
2016/12/05 17:41,müşteri (OTB) den öğeyi almak, gönderi musteriden alinmistir, -, -, Malezya (Yurt Disi)
..................................................................................................................
2016/12/06 09:07,Ürün İSTANBUL ULUSLARARASI PIM, KUALA LUMPUR B dışarı gönderdi
2016/12/05 18:03,İlk öğe bilgi Transit, alınan
2016/12/05 17:54,Öğe Transit, sayaç üzerinde yayınlanan

böyle bir durum var. sormak istediğim soru malezyadan buraya kargo ortalama kaç günde gelir.malezyadan çıkalı 7 gün olmuş daha çok sürermi acaba.?

Üye

Abi iyi günler ben aliexpresten EACHINE h8w dron aldım 35 $ gibi bi fiyata ama kutu boyutları 21×19×10 boyutlarında gümrüğe takılırmı? Bide EDI-receibed yazdı 2 gün önce ne zaman elime ulaşır. Cevaplarınız için teşekkürler.

Tunc Özdemir
Ziyaretçi
Tunc Özdemir

2016-12-10 09:05 İSTANBUL(AVR), İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, BAŞAKŞEHİR, PTT İşyerine Girdi, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
2016-12-10 09:05 Turkey, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb)
2016-12-10 06:05 Turkey, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Inb)
2016-12-04 10:35 China (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb)
2016-12-03 20:52 China (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir,
5 gündür böyle gümrüğe mi takıldı şimdi cevaplarsaniz memnun olurum

gökhan tepe
Ziyaretçi
gökhan tepe
Merhaba isa bey öncelikle böyle bir yardımınız olduğu için size teşekkür ederim 23.11.2016 da aldığım ürün var 3 adet çinden yalnız onemli olan aksiyon kamera benim için bu ptt nin sitesinden baktığım 1 13/12/2016 21:25:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 2 13/12/2016 21:30:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 3 14/12/2016 14:55:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) post nl sitesinden baktığımda ise… Devamı »
Ziyaretçi
şükrü yıldız
merhaba isa bey aramex kargoyla paketim amerikadan türkiyeye geldi fakat şu iki yazı çıktı bana açıklarsanız ona göre işlemlere başlıyım Gönderi Detayları Sevk Özeti Gönderi Numarası: 30263227956 Tarih almak 2016/12/5 Gönderici Referans Şuan ki durum: Beklemede sevkiyat (gönderi teslim edildiğinde bana bildir) Zamanında teslim edildi: teslim: Bu gönderi ile ilgili sorular ve tadil teslim talimatlar için burayı tıklayın +1 (718) 5538740, hedef ofisi: +90 (212) 9991222, bir müşteri hizmetleri isteği göndermek ya da menşe ofis iletişim Zaman değerleri sevkiyat kontrol noktası kaydedildiği servis alanı yerel bulunmaktadır. gönderi Geçmişi yer tarih Aktivite İstanbul, Türkiye2016/12/13 05:57:00 Kargo beklemede İstanbul, Türkiye2016/12/09 01:47:00 Müşteri… Devamı »
Erhan Samastı
Ziyaretçi
Erhan Samastı

Merhaba hocam ben 2 ay önce 6.79 dolarlık bir sipariş verdim ürün İstanbul'a yaklaşık bi 10 gün önce geldi İstanbul PİM falan yazıyordu yaklaşık iki gün önce ise ürün yurtici yazması gerekirken ürün yurtdışına sevk edildi yazıyor yani gümrükten gecmedide yurtdışınamı sevk edildi veya kargom pttde benimi bekliyor???? Lütfen yardımcı olurmusunuz bir yol gösterin
RK525807560CN takip numarasıda burada..

Ali Albayraktar
Ziyaretçi
Ali Albayraktar
İsa bey merhabalar, Biraz tedirgin olduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum, durum şöyle; 2016-12-13 13:29 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb) 2016-12-13 13:29 İSTANBUL(AVR), İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, BAŞAKŞEHİR, PTT İşyerine Girdi, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı 2016-12-14 19:49 İSTANBUL(AVR), İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, BAŞAKŞEHİR, PTT İşyerine Sevk Edildi (Torbaya Eklendi bu şekilde güncellenmiştir) Daha bugün aldığım kargo hareketlerinde ise; Torbaya eklendi ibaresi; "2016-12-14 02:10 ANKARA, ANKARA P.İ.M./ANKARA P.İ.M., YENİMAHALLE, PTT İşyerine Sevk Edildi" Bu şekilde güncellenmiş ve hiç bir sorun olamadan tarafıma ulaşmıştı. Kafama takılan durum şudur ki; Ankaraya (Oturduğum semte) gelmeden direk bu şekilde güncellenmiş olması… Devamı »
ayberkeken
Ziyaretçi
ayberkeken

Merhaba isa bey ben aliexpresden elektronik sigara siparisi vermistim iki adet ikisi toplam 105 tl tuttu istanbul topkapi gümrükte 20 gündür bekliyor olarak gözüküyor ne zaman gelir veya gelirmi bana acil yardımcı olurmusunuz rq0465450049my

Furkan Ayaz
Ziyaretçi
Furkan Ayaz

Isa Bey benim h8 mini dronum var buna yedek batarya almak istiyorum kendi bataryası 150 Mha ben 260Mha batarya alsam sorun olur mu ?

Pınar
Ziyaretçi
Pınar

Merhabalar. 28.11.2016 tarihinde Ankara'dan Fransa'ya gönderilmek üzere küçük paket (1416 gr) olarak ptt'ye verdim. 30.11.2016 tarihinde gönderi yurt dışına sevk edildi. 07.12.2016 tarihinde gönderi Fransa posta servisinin takip sisteminde görüldü,gümrükte olarak. 12.12.2016 tarihinde de paket gönderdiğim şehrin postanesine ulaştı ve ertesi gün alıcı paketi teslim aldı. Yani tam 15 gün içerisinde alıcı paketi teslim almış oldu. Bu konuda çok fazla araştırma yaptım ptt ile gönderdiğim için endişeliydim ve benim gibi fikir edinmek isteyen olursa diye de tecrübelerimi paylaşmak istedim

betül yıldız
Ziyaretçi
betül yıldız

Merhaba amerikadan bi yakınım kargo gönderdi usps sitesinden sorgulattığımda son drumunu bu şekilde görüyorum ama ptt nin sitesindense en son türkiyeye yolda aşamasına kadarki olan kısmı görebiliyorum.sebebi nedir ve burdan anlamam gereken ne olabilir gümrüğe takılmış mı demek yoksa bana teslime geliyor ve ptt kaydını geç mi alıyor?Teşekkür ederim şimdiden.
December 13, 2016 , 4:34 pm Departed ISTANBUL, TURKEY

açıklama kısmı:(Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on December 13,2016 .The item is currently in transit to the destination).

December 10, 2016 , 8:30 pm Departed NEW YORK, UNITED STATES
December 8, 2016 , 5:53 pm Arrived NEW YORK, UNITED STATES

Atilla Akar
Ziyaretçi
Atilla Akar

Merhaba Hocam Deri ve tekstil ürünleride yüzde kaç vergi uygulanıyor /Bide bu gümrük dairesi nerde sadece istanbullamı gitmek gerek takılırsa ürünümüz ben bartınlıyımda bi yardımcı olursanız kendi şehrimizden ödeme imkanımız varmı acaba vergiyi ödeme

Atilla Akar
Ziyaretçi
Atilla Akar

Bide alıcam ürün $85 dolar gümrüge takılırmı 75 euro takılıyormuş buda 100 dolara eşitmiş dogrumudur hocam

Mert Byrm
Ziyaretçi
Mert Byrm

Merhaba, 200 dolarlık tablet aldım. 3G, Klavye yok, Arka kamerası dahi yok 🙂
Faturasın da 60 dolar yazıyor. T.N: RF427078296SG
Held by custom yazıyor 17trackte. Gümrüğe mi takıldı acaba?
Gümrüğe takılırsa hangi fiyat üzerinden ne öderim?
Ayrıca Gümrüğe takılan ürünü İstanbul a gitmeden nasıl işlemleri halledebilirim vekalet dışında?

hasip iyison
Ziyaretçi
hasip iyison

merhaba iyi gunler CL935259991DE nolu kargom takip sayfasına bakınca depodan gönderi cıkartıldı dıyor ve bırde ust kısımda 12,12,2016 tarıhıne kadar belge ıstenıyor dıye yazıyor vallahı anlamadım belgeyı kımden gonderıcıden mı benden mı ıstıyorlar.

hasip iyison
Ziyaretçi
hasip iyison

yani satın alma yok sevgılım bıseyler gonderıyor ama ne elektronık ne yasaklı madde anlamıs deılım.

hasip iyison
Ziyaretçi
hasip iyison

abi nasıl gıdeyım antalyadayım bırde ne faturası her zaman gelen seyler bu sefer nıe bole anlamadım. yarın ukim i arayayım tesekkurler ilginize.

Üye

merhaba iyi günler aliexpresten saat almıştım ptt kargoya gittiğimde zimmet alındı olarak gözüküyor RQ046200604MY buradan sorguladığımda ise gönderi (varış) alıp verme merkezine alındı olarak gözüküyor, geri mi gönderildi, gümrüğe mi takıldı anlayamdım 50 gün falan oldu, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

wpDiscuz