Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 1.121 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

1121 Yorum "Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Aydan Irmak
Ziyaretçi
Aydan Irmak

Merhaba, aldığımız ürün 30 euro üzerindeyse % kaçlık bir vergi ödüyoruz ? Teşekkür ederim.

ali kir
Ziyaretçi
ali kir

Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to TR/IST) ne demek efendim

emre çalışır
Ziyaretçi
emre çalışır
isa bey benim kargom gerimi gidiyor hiçbir şey anlayamadım yorum yaparsanız sevinirim 1 15/02/2017 01:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Singapore (Yurt Disi) 2 15/02/2017 11:53:23 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey 3 15/02/2017 14:52:45 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey 4 15/02/2017 14:52:45 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 5 20/02/2017 19:06:29 PTT İşyerine Geldi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 6 21/02/2017 12:36:49 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item… Devamı »
Ahmet ELMACI
Ziyaretçi
Ahmet ELMACI

İsa Bey merhaba,
Bal konusunda durum nasıldır. Yurt dışından özel bir bal almak istiyorum. Gıda olduğu için sıkıntılı herhalde. Bunu el kremi olarak göndermeleri halinde sıkıntı olur mu ?

Üye

Merhaba, ben aliexpressden ürün aldım gümrüğe takıldı geri gönderildi ancak ptt den takip ettiğimde sizin burdaki anlatımlarınıza göre sanırım tekrar bana geliyor çünkü en son

7 17/02/2017 11:15:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Malaysia (Yurt Disi)

böyle bir bilgi görünüyor ben anlam veremedim yardımcı olur musunuz?

Üye

Teslimat Türkiye görünüyor hala aliexpressde kargo bilgisini versem inceleyip bilgi verir misiniz?

Medinenur ışık
Ziyaretçi
Medinenur ışık

Merhaba . AliExpress den farklı mağazalardan 01.24.2017 tarihinde mobil uygulamadan saat siparişi verdik. İlk siparişimiz olduğu için fazla bir bilgiye sahip değiliz. Telefondan ürün takibine baktığımda sadece tedarikçi ürününüzü kargoları kısmı görünüyor. Fakat bu zamana kadar bir değişme olmadı ürün takibini üstte yazdığınız adreslerden yaptım ama ürün görünmüyor bir sonuç alamadım. Türkiye'de yaşadığım için ürünün 1ayda geleceğini düşünüyorum 1 hafta içinde gelmesi gerekiyor. Benim sıkıntım ürünün şuan yolda olup olmamasi çünkü bu konuda hiç bir fikrim yok hatta siparişi yapabildiğimden de şüphe ediyorum . Umarım cevaplarsiniz

Servet Cetin
Ziyaretçi
Servet Cetin

Merhaba. Gumrukten gecmeyen ve geri gonderilen kargo icin dispute acmistim. Aliexpress mail gondermis.
^Please provide evidence to clarify the reason of the package returning so that we can confirm if the package was returned due to seller's reason. 1)The official document from customs if the package was returned from customs due to seller's reason. or 2)Pictures of the package if the package was damaged due to logistic reason. Please provide such evidence within due time, otherwise we will follow the dispute by considering the package was returned due to buyer's reason..^
Geri gonderilmesinin sebebinin kanit istiyorlar sanirim.Ne yapilabilir.Tesekurler

Ahmet Çiftçi
Ziyaretçi
Ahmet Çiftçi

4 06/02/2017 15:29:08 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
5 06/02/2017 18:28:33 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 10/02/2017 12:13:37 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
7 10/02/2017 12:13:37 PTT İşyerine Girdi Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
8 11/02/2017 10:56:55 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
9 15/02/2017 08:46:25 PTT İşyerine Girdi Alıcı Merkez Torbayı Açtı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
10 15/02/2017 09:53:19 PTT İşyerine Geldi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
İsa Bey, Ankara'dayım, 10 gündür bir kargonun İstanbul Başakşehir'den çıkamaması normal bir durum mudur? Anlayamadım ne döndüğünü..

Eren Öz
Ziyaretçi
Eren Öz

İsa Bey Merhaba
Bütün yorum ve açıklamaları okudum neredeyse fakat benim başıma gelen durumla ilgili birşey göremedim.
Durum şu şekilde;
Polonyadan vermiş olduğum sipariş yukarı aşamaları geçerek Türkiyeye ulaştı,geliş kaydı yapıldı, gümrük kontrolünü geçti, yurtiçi merkezine sevk edildi diyordu ayın 14 ünde fakat ayın 15 inde yurtiçi merkezine sevk edildi ibaresi silinip yerine yurtdışına sevk edildi ibaresi görünmeye başladı. Anlamadığım gümrük kontrolünü geçen, yurtiçi merkezine sevk edilen kargo bi anda neden tekrar yurtdışına sevk edilir ki ? Hatalı bir yazım olabilir mi yada bundan nasıl bir süreç gerçekleşir acaba.
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

ANIL AYDIN
Ziyaretçi
ANIL AYDIN

MERLİN CYCLE DİYE SİTEDEN BİSİKLET İÇİN KADRO SET SİPARİŞ ETTİM ÜRÜN TÜRKİYE GÜMRÜĞÜNE GELDİ FAKAT BARKOD NUMARAM YOK ALIŞVERİŞ YAPTIĞIM SİTEDE BAŞKA NUMARA VEREMİYORUZ DEDİ PEKİ BEN KARGOMU TAKİP ETMEM İÇİN NE YAPMAM LAZIM PARAM BOŞAMI GİDİCEK

Orçun sema
Ziyaretçi
Orçun sema

Shanzen back properly cast ne anlama geliyor açana ?

Adnan Celik
Ziyaretçi
Adnan Celik

İyi günler İsa Bey,
Türkiye'ye daha önce ithalatı yapılmış ve hazırda satılan bir ürün (airsoft tabanca) "ithali yasak" diye geri gönderilir mi veya ürüne el konulur mu?

fatmanur keskin
Ziyaretçi
fatmanur keskin

Merabalar almanyada ki ablam bana mutfak eşyası kıyafet vs gönderdi kargo türkiyeye geldi suan ukimde benden mail olarak içinde ki eşyaların faturalarını ve nüfs cüzdanı fotoğrafını istediler elimde sadece dhl kargo faturası var ne yapmam lazım bilgi verir misiniz

elif demir
Ziyaretçi
elif demir

Merhaba turkiyeden isvicreye bitkisel krem ve bitkisel cilt sreyi sivi ve hic acilmamis plastikte ve birazda taki sahte ve bir de gumus kolye ucuz .son iislem aciklamasinda bu yaziyor acaba gumrukten gecti mi korgo eline ulasirmi takilma var mi The item was forwarded to the destination country (Otb) lutfen yardimci olun

Beren ok
Ziyaretçi
Beren ok

Mrb kuzenim Almanya'dan çikolata göndercek bir sorun var mı gönderebilirse kac kilo ile sınırlı gümrük el koyarmı kargo ile göndermesi

AHMET KARADAYI
Ziyaretçi
AHMET KARADAYI

SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 22/12/2016 10:37:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Malaysia (Yurt Disi)
2 26/12/2016 18:40:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Malaysia (Yurt Disi)
3 31/01/2017 15:19:44 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
4 31/01/2017 18:19:10 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
5 31/01/2017 18:19:10 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 02/02/2017 10:12:45 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Malaysia
7 02/02/2017 10:23:07 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Malaysia
İSA ABİ ben sordum bi kaç kişiye pimden geri dönmez diyorlar sistemde geri gitti mi gözüküyor ne yapmam lazım ACİL YARDIM

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey Amerikadan siparis verdiğim ürün Istanbul departed diyor ne demek.bu bi sorun mu var daha ptt ye sevk edilmemis

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey kargom İstanbul'a ulaşmamış daha arrived yazmıyor daha İstanbul'a geliyor sanirim ?

AHMET KARADAYI
Ziyaretçi
AHMET KARADAYI

saolsın abi neden geri gitti en azından bi bilgilendirme bile yapılmadı. gümrüğe filan mı takıldı oda yazmıyor

Crescentuno
Ziyaretçi
Crescentuno

Merhaba isa bey. Guam a kargo gönderdim. Ancak hiçbir bilgiye ulaşamıyorum. En son Fransa üzerinden hedef ülkede olduğunu söylediler. 27 Ocak ta çıktı. 4 şubatta varmış. Ancak arkadaşım hala yok diyor. Nerden bilgi alabilirim.

Müslüm Durukan
Ziyaretçi
Müslüm Durukan

Gümrük Başkaları Tarafından Tutulan Öğe Ne anlamına geliyor

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Merhaba İsa Bey aldığım ürün gümrüğe sevk edildi ve torba geliş kaydı yapıldı diyor gümrükten geçmiş midir ? Ptt nin sitesine baktığımda 0 TL yazıyor çünkü ve ne zaman ulaşır elime ? Teşekkürler.Şuanda Arnavutköy AVPİM'de gözüküyor.

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Şuan direk sevk edildi yaşadığım yerdeki ptt ye ve dağıtıcıya verildi diyor,ama sitede 0 tl yazıyor herşey yani teslm edilecek öder miyim ?

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Yanlış yazmışım pardon 25 tl ödemedim vergi almadılar,diğer yorumu onaylamayın.

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Şu işe bak ptt kargoyu getiriyor zile basmadan kağıt bırakıp gidiyor yarın almak zorunda kaldık işe bak..

Hayoung
Ziyaretçi
Hayoung

Isa bey International Post Office,Arrival at inward office of exchange ne anlama geliyor acaba ? Gonderdigim kargo hedef ulkeye ulasmis mi ?

emin yeginboy
Ziyaretçi
emin yeginboy

İsa Bey yurtdışından hediye olarak aldığım ceket küçük geldiği için satan mağaza ile yazıştım değiştirebileceklerini söylediler. Bu malı gönderecek olursam bana geri gönderildiğinde gümrük vergisi öder miyim ? Malın fiyatı 79 sterlin. Şimdiden teşekkürler.

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

01.02.2017 14:40
Left transit point
Suvarnabhumi
Indonesia
06.02.2017 11:05
Import (Item arrived at country of destination)
Mpc Jakarta
Indonesia
06.02.2017 11:35
Into customs
Mpc Jakarta
Indonesia
8 gr lık bir ürünün gümrüğe girmesi normal mi? Her gönderi gümrükten geçer mi?içindeki ürün maliyeti 50 tl çok uzun zaman alır mı gümrükten çıkışı ? Teşekkürler

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

Bugün Send item to customs (Inb) yazdı Gönderim kolye yasak kapsamında mı bilginiz var mı ? Ve süre konusunda bi fikriniz var mı ? üle Endonezya... tesekkürler...

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

Son bir sorum olacak. Bu kolyeyi mektup zarfının içine koymam birşey değiştirir mi? Sorun çıkarır mı gümrükte ? Teşekkürler....

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Isa Bey merhaba ben kargo adresimi verirken sadece daire numarasini vermeyi unutmusum apt no yu verdim yinede sıkıntı cikabilir mi telefon numaram var yinede gidip en yakin ptt subesiyle gorussem onlem alabilirmiyim saolun yardiminiz icin.

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Isa Bey apartman numarasını zaten verdim sokak vs hepsi var daire haric

By melih
Ziyaretçi
By melih

Merhabalar ben Fransa ya aihm için evrak gönerdim 1 ay oldu ama şu ana öge hedef ülkeye iletildi diyor bana da bilgi gelmedi ne yapmaliyim.

hakan arslan
Ziyaretçi
hakan arslan

isa bey merhaba ben yurt disindan yaziyorum size ben turkuyeden koli yollattim icinde bir cicek vardi sonra miknatis vardi birde iki tane flash beller vardi ama ben koliyi aldigimda icinden usb ile miknatis cikmadi suan ben suanda nasil yol izlemeliyim vede benim dusuncem gercekten olabilirmi yoksa benim mal aldigim yer beni mi kandiriyor

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey
Amerikadan siparis verdiğim ürün International Priority Mail ile geliyor ben adresimi doğru verdim fakat kat ve daire no eklemeyi unutmuşum sıkıntı olurmu ama telefon numaramı verdiğim için bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum yardiminiz için çok teşekkür ederim

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Saolun Isa Bey peki en kotu senaryo nasil olabilir

Ella
Ziyaretçi
Ella

İsa Bey merhabalar. Yurtdışından arkadaşım bana bir hediye göndermiş bugün eve gelen ptt ihbarı ile haberim oldu. Kolide ne var bilmiyorum ama laptop olma ihtimali var. Gümrükten gidip teslim almam lazım ama doğal olarak elimde fatura/ödeme belgesi yok. Teslim almaya gittiğimde ödeyeceğim miktar neye göre belirlenecek? Eğer laptopsa o laptop ın Türkiye'deki fiyatına mı yoksa gönderi ülkesindeki fiyatına göre mi? Teşekkürler.

Canan kalyoncu
Ziyaretçi
Canan kalyoncu

Merhaba isa bey ali express den çeşitli firmalardan alışveriş yaptım. Ürünlerim için 17 ocaktan beri security check success yazıyor. Sorunsuz gecmis ama hala
arrive at destination country yazmadı. Beklemeli miyim? Daha doğrusu ne yapmalıyım. Teşekkür ederim şimdiden

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

İsa bey depart from transtir country diyince urun sehrimizde dagitimami cikiyor depart from transit country hakkinda detayli bilgi verebilir misiniz acaba bide urunun 20 gunfur edi received diyot bir problem mi var yardim eder misiniz lutfen

Smeyrna
Ziyaretçi
Smeyrna

Mrhbalarbilgiler icin tesekkürler . Ben de İzmir den bir kargo bekliyorum Fransa dayım , nerdeyse 20 günü gecti ve hala gelmedi Uçak ile yollanmasına rağmen kargo takipte bu gün send item to domestic location " yazıyor ne demek acaba yukarıyımokudum ama yurt dışında bkliyenler için ne demek tam anlamadım ve gümrüğe takılmasından endişeliyim beş kilo cıvarı sılıkon kalıp var içerisinde , tesekkür edrim .

Özcan Uysal
Ziyaretçi
Özcan Uysal

İsa bey Merhaba ­
15.12.2016 tarihinde­ Türkiyeden Azerbayca­na bir koli göndermiş­tim, hatta hızlı ulaş­ması için uçak ile gi­tmesini istedim ama 31.01.2017 tarihi oldu­ gönderimiz hala yeri­ne ulaşmadı. Ptt karg­oyu aradıgımda paketi­niz 19.12.2016 tarihi­nde yurt dışına çıktı­gını söylüyor. Gönder­i numarası CP04005122­1TR yardımcı olursanı­z çok sevinirim iyi ç­alışmalar..

melih efe
Ziyaretçi
melih efe

merhaba isa bey ben çinden aynı kişiden ara sıra ayakkabı alıyorum normalde 13 günde gelirdi ama en Son siparis verdiğim zaman postaneler de yoğunluk var ben sana epacket öneriyorum daha hızlı gelir dedi ve 30 gündür gelmedi bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Merhabalar,

Benim yurtdışına PTT ile gönderdiğim kargo teslim edilmeye çıkmışken aniden geri döndü ve tekrardan nedensiz yere bana geri geliyor. Alıcı kendilerine gelmediğini ve gönderici firmayla görüşmemi istedi. Burada yapılabilecek hiçbirşey yok mu tekrardan 2 hafta ülkeye giriş yapmasını beklemek dışında? Bunu alıcıya döndürmenin yolu var mı?

Son olarak ürün 250 euro civarındaydı ve faturası üstündeydi. Gümrükten tekrardan giriş yaparken ücret almaya kalkışmazlar değil mi (malzeme Türkiye-> Almanya yaptı, şimdi tekrardan aynı takip numarasıyla geri dönüyor gözüküyor)?

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

İsa bey depart from transit country ne demek acaba yazinizda depart from transit country ile ilgili hicbirsey goremedigimden dolayi soruyorum cevap verirseniz cok sevinirim

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

Security check succes demisti gumrukten gecti bana dogru geliyo yani bu hafta sipatirim bana ulasirmi (bide cevap verdiginiz icin tesekkurler halaya basliyorum)

Ece Koyunlu
Ziyaretçi
Ece Koyunlu

Merhabalar. öncelikle ben 16.01.2017 tarihinde MACARİSTAN Pecs İline arkadaşımın ev adresine kargo göndermiştim. Şimdi baktığım vakit 2017-01-27 03:39 Hungary (Yurt Disi), Gonderi teslim merkezinde alindi (Gelen), Receive item at delivery office diyor. 2 gün önce teslim merkezine gelmiş. Acaba verdiğim ev adresine ulaşırmı? veya dağıtımdalar mıdır acaba. 12 gün oldu... Teşekkürler..

ece koyunlu
Ziyaretçi
ece koyunlu

Merhabalar. öncelikle. şuan 17 track sitesinden baktım 017-01-30 06:29 Hungary (Yurt Disi), Gonderi teslim merkezinde alindi (Gelen), Receive item at delivery office diyor. ama yeşil işaret ile teslim edildi diyor. fakat Delivery registered diyor. yani verdiğim ev adrsine mi gidicek? anlmadım. ptt sitesindn giriş yapılmıyor yurtdışına ulaşmıs heralde. anladım umarım bi sorun olmaz

eceee koyunlu
Ziyaretçi
eceee koyunlu

Fakat ben ptt'nin kendi müdürlük sitesinden baktığımda Hungary (Yurt Disi)/- - 30/01/2017 06:29:00 Receive item at delivery office (Inb)diyor. yani şuanlık merkezde bekletiliyor da olabilir? sizin ile daha detaylı bilgi almak için facebook adresinizden ulaşmam mümkünmüdür acaba? çünkü sanırım tam ulaşmamış gibi. 2 site beni yanılttı. Hayırlısıyla ulaşır umarım

ecee koyunlu
Ziyaretçi
ecee koyunlu

Magyar Posta Pécsi Logisztikai Üzem Diye bir yere ulaşmış. Sanırım dağıtıma geçtiklerinde verdiğim ev adresine ulaşır diye tahmin ediyorum. 1 2 güne diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim ilginize İsa bey. 🙂

Burak akcakaya
Ziyaretçi
Burak akcakaya

selamlar takipli kargolarda security check success ne anlama gelir(cevap verirseniz sevinrm)

Zeynel
Ziyaretçi
Zeynel

LX243751594CN ürün koduyla aldığım ayakkabı sanırım Çine geri gitmiş satıcıda aynı şeyi söylüyor yurt dışından çok alışveriş yaptığımdan dolayı olabilir mi?

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Isa Bey merhaba kargom 25 gündür taşıma aşamasında satici imkansiz oldugunu soyluyor ptt yi aradim urunun turkiyeye girisi daha yapılmamış dediler ben acaba guncelleme yapilmamis olabilir mi dedim isterseniz 1 2 gun daha bekleyip reklamasyon firmu doldurabilirsiniz dedi tam olarak ne anlama geliyor bu reklamasyon eğer turkiyeye gelmişse yardımı olur mu reklamasyonun?

Ziyaretçi
Caner Kocak

batuhan bey bende sizin gibiyim beklemekten başka çağre yok 🙁

ecem aydin
Ziyaretçi
ecem aydin

selamlar takipsiz kargolrda security check sucess ne anlama gelir

Üye
İsa bey iyi günler iyi çalışmalar İade durumum halkında iade istedim RB002266712AE Taşıma Halinde Birleşik Arap Emirlikleri(Emirates Post) Türkiye(PTT) Son Olay -- 2016-12-28 20:02 United Arab Emirates, Dubai Sorting Centre, Dispatched to processing office Hedef Ülke - Önbellek Zamanı: 2017-01-27 13:00 2016-12-24 00:00 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) 2016-12-22 09:11 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-22 08:39 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) Menşei Ülke - Önbellek… Devamı »
Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Isa Bey merhaba yrutdisindan 30€ vergi siniri sadece elektronik icin mi yoksa hesiyelik esya icinde gecerli mi aslinda oglumabir oyuncak aliyorum 45 $ degerinde yine vergi verirmiyim paketi kücük agirlik maksimum 100 gr saolun yaridminiz icin

Burak
Ziyaretçi
Burak

Hayırlı aksamlar. Yurt disina kargo yolladim yurt disina sevkedildi. Yaziyor ama ptt adreste sehiri yanlis harf kullanmis diğer bilgiler dogru sıkıntı olurmu acaba

ALİ ERLAT
Ziyaretçi
ALİ ERLAT

siparişin verildiği tarihin önemi yokmu? yasa yürürlüğe girmeden verilmiş bir sipariş bu mevzuat değişikliğinden etkilenirmi?

ALİ ERLAT
Ziyaretçi
ALİ ERLAT

verdiğiniz cevaplara teşekkür ederim.bu konuda size bir sorum daha olacak o zaman. almış olduğum 40 dolarlık ürünün tamamı içinmi ,yoksa muafiyet sınırı çıktıktan sonraki 10 dolarlık kısmı içinmi gümrük vergisi ödeyeceğim? ve de ödemem gereken tahakkuk edecek gümrük vergisi ne kadar olacak?. vereceğiniz cevaplara da şimdiden teşekkür ederim..

ALİ ERLAT
Ziyaretçi
ALİ ERLAT

iyi akşamlar..yılbaşından bir hafta önce 40 dolar değerinde bir hoparlör siparişi verdim. ürün şu an yolda.. geldiğinde gümrük vergisi ödermiyim?

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

İsa Bey merhaba ürünüm yaklasik 15 gün once" gonderi yurt disina sevkedildi (EDI receieved) "seklinde guncellendi fakat güncellenme tarihi 29.12.2016 yaziyor yani daha onceden guncellenmis siparisi vereli 29 oldu ama hala edi receieved durumunda bi gelisme yok yaklasik 20 gundur ne yapmalıyım yardiminiz icin tesekkurler

Meltem Öztürk
Ziyaretçi
Meltem Öztürk

Benim en son 30 kasımda yurtdışına sevk edildi yazılıydı o günden geçtiğimiz haftaya kadar hareket olmadı. Ptt geçmiş tarihli (1 aralık) güncellemeyi geçtiğimiz hafta sisteme girdi. Bugün de gönderim 2,5 ayın ardından İstanbul'a ulaştı. Sanırım sizin gönderiniz de aynı şekilde bekletiliyor. Aliexpreste tartışma başlatıp paramın iadesini aldım gelene kadar.

Cesur yürek
Ziyaretçi
Cesur yürek

Selam kargom amasyaya gelecek fakat ankara pim de zimmet edildi diyor telefonla aradım ordan amasyaya gelecek diyorlar ne demek zimmet edildi teşekkürler isa bey...

engin kara
Ziyaretçi
engin kara

ürününüz size ulaştımı?benim de aynı yazıyor sizin gibi..

FATİH KARA
Ziyaretçi
FATİH KARA

İsa Bey Merhaba ,
12.01.2017 tarihinde ABD dn geçtiğim siparişin durumu aşağıdaki gibidir. Tam olarak ne anlama gelmektedir . tahmini kaç güne bana ulaşır .

January 20, 2017 , 4:29 pm

Departed

ISTANBUL, TURKEY

Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on January 20, 2017 at 4:29 pm. The item is currently in transit to the destination.

Üye

Merhabalar iyi ki bu siteyi buldum. 2 hafta önce türkiyeye kargo gönderdim fakat hala ulasmamis. Kargo yurtdisina sevk edildi diyor ama tam olarak nerde oldugu belirsiz. Ne yapmam gerek bu durumda? Yardimci olurmusunuz

Üye

işa bey yurt dışından en fazla kaç defa sipariş etme hakkımız var

Üye

isa bey yardımcı olduğunuz için tesekkürler birde ingiltereden arkadaş kargo gönderdi 06/01/2017 ama ben takip numarasıyla baktığımda son işlem tarihi yazıyor başka hiçbirşey yok lütfen bilgilendirirmisiniz? RN343130743GB

Mert
Ziyaretçi
Mert

İsa Bey Merhaba,
Sizi buldum ve yardımınıza ihtiyacım var. Tam 2 ay oldu; fakat kargom ulaşmadı aliexpress'den. ptt gönderi takipten incelediğimde İst. Başakşehir'den Aydın'a ve Aydın'dan da İzmir Bayraklı'ya sevk edildiğini görüyorum. Ben Tekirdağ Çorlu'da yaşıyorum ve İst. Başakşehir'den direkt Çorlu'ya sevk ediliyordu normalde. Bildiğiniz bir şey varsa paylaşabilir misiniz? İnanın işkence haline geldi beklemek =( Aldığım ürün 14$ değerinde ve boyut olarak büyük bir şey değil. Takip kodum: RK555926490CN

Çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.

Zeynep ateş
Ziyaretçi
Zeynep ateş

Merhabalar fransaya 15 gün önce kargo yolladım ve gümrüğe sevk edildi yazıyor karşı taraf gümrük sorumluluğunu kabul etmiyor bu durumda yolladığım şeyi nasıl geri çekebilirim ptt kargoyu arıyorum fransayla görüşğn diyor ☺yardımcı olabilirseniz yol gösterebilirseniz çok sevinirim

Hakan Han
Ziyaretçi
Hakan Han

Değerli site yöneticisi: Bangood'tan verdiğim ürün gümrükten geri döndü. Yapmam gereken para iade işlemleri nelerdir. Saygılarımla

Berkay Özkan
Ziyaretçi
Berkay Özkan

İsa Bey selam. Polonya'dan İzmir'e büyük bir valiz göndermiştim. Ancak kargo takipte alıcı adresinin tam doğru yazılmamış ve il de belirtilmemiş. Şuan da durum bu. Benşm sorum kargom İstanbul'da kaldı mı yoksa İzmir'e gönderilecek mi? Şimdiden ilginize çok teşekkürler..
comment image

Çetin kaya
Ziyaretçi
Çetin kaya

İsa bey ben aliexpress'ten telefon aksesuar siparişi vermiştim.Ürünü almakta geciktiğim için ptt tarafından istanbul uluslararası pim'e geri gönderildiği yazıyor. Ürünü geri getirtme şansım var mı?göstereceğiniz ilgiye teşekkür ederim

Habibe yılmaz
Ziyaretçi
Habibe yılmaz

Merhabalar , benim de bir sıkıntım var maalesef inşallah yardımcı olabilirsiniz .çinden gelen bir kargom var sipariş edeli 62 gün oldu siparişten 20 gün sonra yola çıkmış yani en son 12-8-2016 tarihinde beijing den ayrılmış ama hala in transport halinde 40 gün oldu bugün yarın diye diye satıcı da gelir diyor ama bn ne yapacağımı bilmiyorum

Ayse Dingör
Ziyaretçi
Ayse Dingör

Merhaba, benim Paketim 05.01.17 Siparis edilen Ülkeye gitmis diye yaziyor, 2 Hafta oldu halen bir haber yok, Cumartesi (28.01.17) Tarihine kadar gelirmi

eren tınaz
Ziyaretçi
eren tınaz

Merhaba İsa Bey,32 gün önce geatbest'den alışveriş yaptım ve ürün hala elime gelmedi kargo takip de en son şu durumda gözüküyor "2016-12-23 12:20 Netherlands (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)".Kargom gelir mi,satıcı ile iletişime geçmeme gerek var mı ?
Bunlara ek olarak siparişi verdikten sonra gümrük fiyatı düştü aldığım üründe 50 dolar,önceden sipariş verdiğim için beni etkilememe gibi bir ihtimal var mı ?

ibrahim ababey
Ziyaretçi
ibrahim ababey

hocam 800 dolarlık amazondan alışveriş yapacağım tahminen kaç dolar gümrük vergisi ödemek zorunda kalacağım?

Semih kuloğlu
Ziyaretçi
Semih kuloğlu

Merhaba isa bey ben aliexpresten 36 adet telefon kılıfı siparişi verdim 80 dolar tutarında bugun ptt den telgraf geldi ürününüz UKİm de diye gittiğimde oradaki görevli size bunu veremem dedi beyanname almanız gerekiyor dedi müşavirden buda tahminen 650 tl civarında . Niye böle birsey istiyorlar ve ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

serkan sevis
Ziyaretçi
serkan sevis

merhaba İsa bey RT906161385HK takip numarali kargom basaksehirden arnavutkoye gonderilmis teslim adresim izmir daha onceki yurtdisi siparislerim basaksehirden direk izmir ptt ye sevk ediliyordu bu istanbul ici sevk neden oluyo bir bilginiz varmi gumrukle ilgili bir sıkıntı olabilirmi acaba

Fatih solak
Ziyaretçi
Fatih solak

Merhaba isa bey

Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on January 10, 2017 at 7:44 am. The item is currently in transit to the destination.
Amerika dan kargom gelecekti.10 ocaktan beri kargo takipte bir degisiklik olmadi yukaridaki ifade yaziyor siparisi ayin 4 unde vermistim.PTT yi ariyorum sistemlerinde gozukmedigini söylüyorlar.kargom nerededir acaba?

eren gönülalan
Ziyaretçi
eren gönülalan

merhaba isa bey,
çinden sipariş ettiğim kargo en son malezyadan hareket etti gözüküyor 1 ay oldu kaç güne kadar normal kabul edebilicegiz bu süreci dispute açmalımıyım?

Handan Yigit
Ziyaretçi
Handan Yigit

Merhaba ,
Ben Çinden(Ali express) çocuklarım için 2 adet mont sipariş ettim , kargo takip no tek idi ve dün kargo elime ulastı yalnız 1 ürün geldi . Satıcı 2 adet gönderdiğini söylüyor bu durumda nereyi arastırmam kime sormam gerekiyor . Tesekkurler

Ender Yılmaz
Ziyaretçi
Ender Yılmaz

Bir sorum vardı cevaplamayacaksınız galiba. Diğer kişilerinkini cevaplamışsınız. Cevaplamanız için nasıl sormalıyım soruyu?

Ender Yılmaz
Ziyaretçi
Ender Yılmaz

Benim durumum şuan kaynak ülkeden hedef ülkeye taşıma durumunda ama bu durum 28 gündür böyle. Sizin yazınızda da taşıma süresi 5-20 gün sürer 20 günü geçerse sıkıntı var demek yazıyor. Bende sorun oluşmuş ise ne yapmalıyım diye sordum. Anlatmak istediğim bu. Yorumlarda varsa da baktığım kadarıyla bulamadığım için sordum. Satıcı da 24-37 günde teslim yazıyor. Ama siz 45 gün geçene kadar bekleyin diyorsunuz. Yine de ilginiz için teşekkür ederim.

Mehmet Fatih
Ziyaretçi
Mehmet Fatih

zimmet alındı yazıyor fakat yasak felan yazmıyor yinede takilismi?

gojicevic gojicevic
Ziyaretçi
gojicevic gojicevic

Avusturya'dan Türkiye'ye posta gonderdim içinde cikolata kitap ve küçük cepboy vokta vardi. Bir hafta oldu kargom İstanbuldaymış fakat henuz adrese ulaşmamis. Acaba gumruge takilma ihtimali var midir? Paketin icindekiler 20€ gibi bir ucret tutuyor.

berke candemir
Ziyaretçi
berke candemir

merhaba benim almanyadan bir paketim var gelmiş ama iade / ithali yasak diyor altınada zimmet alındı diyor bu ne demektir iade / ithali yasak demişler ve hemen altına zimmet alındı demişler geri gidecek sanırsam cuma günü iade / ithali yasak yazıyor bugün ise altında zimmet alındı yazıyor ?

Ali Aslan\"
Ziyaretçi
Ali Aslan\"

Merhaba,
Amazondan toplam 33 euroluk ürünler aldım.Okuduğuma göre amazon vergisini de satın alırken benden kesiyormuş zaten.Yine de işkillendim yazınızdan sonra.Gümrüğe takılma gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Merhabalarbenim kargoma Ücret bölümün de 407 lira vergi cıktı bu benim ödemem gerek bi vergimi acaba gelen kargomda mont var değerleri zaten 400 lira

ozan karabey
Ziyaretçi
ozan karabey
arkadaşlar yasaklı ürün giremez türkiyeye artık cok sık denetim oldu benım arkadaşımın abisi almanyada evli orda yaşıyor adam türkiyeye geldi burda cep telefonu bozuldu adam burdan kayıtlı yeni bir cep telefonu aldı türkiyeden hatta teknosadan adam almanyaya geri döndü onu geri kardeşine yanı arkadaşıma yollamak istedi telefonu istanbulda ukimde gümrükte takıldı ya tel herşeyi ile kayıtlı olan teli türk malı olan teknosa dan garanti belgesi olmasına ragmen almanyaya geri iade olarak göndermişler yasak diye gittik derdimizi anlatmaya bin bir türlü bahane buldular adamlar teknsandan alınan faturalı malu ithaldir diye sokmadılar türkiyeye öyle bir rezalet kurum bu gümrük ne yaptıgını bilmeyen… Devamı »
serdar gümüş
Ziyaretçi
serdar gümüş

isa bey banggood üzerinden 80 küsür liralık bir masue aldım air şeysinide yaptım 5 liraya 1.69 a başka bi şey varedı track kod odur die onuda seçtim fazladan para odedim yani ama siparişlerimde takip kodum gozukmuo untracking diyor ben neye para verdim şimdi acil biri cevaplasın lütfen .Gelen 2 maildede tracking code diye bir ifade yoktu lütfen napmalıyım siparişi iptal mi edeyim iptal edersem ne olur daha önceki sorum gözükmedi yeniden yazıyorum acill lütfen kodum ne zaman gelir tekrar atıyorum çünki aşıır acill bilgi lazım

onur aytaç
Ziyaretçi
onur aytaç
isa bey iyi günler.Gearbest'ten elektronik sigara siparişi vermiştim.1 ayı geçti ama hala gelmedi ibareler şu şekilde: 2016-12-22 08:38 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) 2016-12-22 09:11 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-24 00:00 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) Bu ibareler sizin anlattığınızdan yola çıktığını anladım fakat sonra şöyle bir ibara geldi: Son Olay -- 2016-12-28 20:02 United Arab Emirates, Dubai Sorting Centre, Dispatched to processing office bu… Devamı »
Ziyaretçi
Halil sönmez

Aynı dert bendede var 22 aralıkta kargoladılar hala dubaide

Üye
Merhaba iyi günler. RS510710065CN takip numaralı 25 dolar civarı fiyatlı ve 1 bucuk dolar kargo ücreti olan bi ürün sipariş ettim. İlk kez böyle bi işe kalkıştım.Dslr kameralar için sabitleyici bi stabilizer sipariş ettim. İlk siparişi verdiğim gün 21.12.2016 tarihi idi. Biraz aradan sonra şu mesajı aldım 2016-12-25 13:21 China (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-25 00:40 China (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) bu mesajı adlığım dan itibaren yaklaşık 20 gün geçti. Her gün ptt nin sayfasından ve 17 track sitesinden takip ettim.… Devamı »
ErdemŞimşek
Ziyaretçi
ErdemŞimşek
Bire bir aynı şey bende de oldu 2016-12-16 tarihinde elektronik bilgisi alınan kargonun en son işlem tarihi 016-12-19 05:04 China (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) diyordu lakin ne oldu bilmiyorum 20 gün sonra dediki China (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) ama bu ibare yani EDI hesap da ayın 20 sinde işletilmiş sisteme ama 20 gün sonra göründü şimdi anlamadığım bir konu var benim 30 yakın alış veriş yaptım kimisinde holanda postası kimisinde singapur ama çoğunluk olarak china post sorum şuki ilk defa EDI… Devamı »
Ziyaretçi
Mert Ürkmez

Ben hala beklemedeyim değişiklik yok malesef

ErdemŞimşek
Ziyaretçi
ErdemŞimşek

2016-12-28 de verdiğim başka bir sipariş geldi elime hemde kargo değil ufak paket dedikleri cinsten yani posta gibi olan takipsiz olandan.... lakin konuda bahsetiğim takipli olan kargo hala aynı bence kayboldu bu ürün. yani ben hiç bukadar uzun süren kargoya denk gelmedim max 20 gün sürerdi neyse azda bekleyip iptal edicez artık satıcıyla iletişime geçip

Ekrem Çelik
Ziyaretçi
Ekrem Çelik

İsa bey
Almanyadan bana kuzenimin yolladığı 28kg ağırlığında 140€ ya alıp gönderdiği şerit testere makinası gümrükte tutuluyor. Vergisini ödeyip almak istediğimde bunun ticari kapsama girdiği söylendi ve müşavir vasıtasıyla almam gerektiği söylendi. Bu konuda ne yapabilirim?

Üye

Ben 36 dolara aksiyon kamerası almıştım satıcıya gümrük bedelinin düştüğünü söyledim o da bana 20 dolar yazdırırım dedi postnl ile turkiye ye vardı ama pttde daha türkiyede gözükmüyor postnl de turkiye de diyor gümrükte sorun olur mu yoksa geçer mi aliexpressten aldım

kaya ünver
Ziyaretçi
kaya ünver
isa bey benım bir bayan arkadaşım bana dogum günü olarak ipone 7 plus yollamış hollandadan kargo ile buraya gelmiş adanada ikamet ediyorum adresimide tam olarak yamış yalnız olay şı ist da takılmış galiba akıbiyeti ne olur ne yapmam gerek tüm yorumları okudum ama benım gönderim gibi degil gönderiler bakın şöle yazıyor takipte 1 03/01/2017 07:59:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 2 03/01/2017 07:59:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 3 04/01/2017… Devamı »
kaya ünver
Ziyaretçi
kaya ünver

yav gecen gün iptal edildi diyordu şimdi zimmet alındı diyor bu nasıl iş zimmet alındı ne demektir anlamadım yav

kaya ünver
Ziyaretçi
kaya ünver

tşk derim ürün geri gitsin ben onu alırım zaten geride önemli olan ürün orda kalmamalı yani öle bişe olsa zaten hukiki işlem başlatırım ben kacak bişe getirmedim yani sadece bu hediye olarak gönderildi kardeşim benım derdim o orda kalmamalı yani

Beyhan Atay
Ziyaretçi
Beyhan Atay

Merhaba İsa Bey,

23 Aralık'ta Almanya'dan Türkiye'ye DHL eliyle yola çıkan kolim bugün itibariyle ülkeye (UKİM) giriş yaptı. Son hareketlerde "International Arrival Registry" yapıldığını görüyorum ve bir sonraki pencerede de "Debited" yazıyor; bildiğim kadarıyla "zimmete geçti" demek ama teknik bir anlamı var mı yok mu, internette aramama rağmen emin olamadım. Burada ne kast edildiğini açıklayabilirseniz çok memnun olurum. Bir de "Charges" bölümünde sadece 60 krş pul vergisi görünüyor, başka bir bedel yazmıyor.

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Beyhan Atay

Beyhan Atay
Ziyaretçi
Beyhan Atay

Anladım, teşekkür ederim cevabınız için. Son olarak, ben bu Çarşamba - Cuma arası İstanbul'da olacağım; Pazartesi günü UKİM'i arayıp geleceğimi bildirsem, oraya gidip elden alma şansım var mıdır, yoksa adrese gelmesini beklemek daha mı sağlıklı olur?

gökay şahin
Ziyaretçi
gökay şahin

isa bey merhaba kargo bilgilerim bu şekilde size zahmet yorumlaya bilirmisiniz satıcıya anlaşmazlık açtım kendisi ısrarla iptal etmemi istiyor sizce ne yapmalıyım 2017-01-06 14:30:32 【SHENZHEN 】Held by Customs
2017-01-05 16:47:00 【GuangDongShengGuangZhouShi 51000061 】Despatch from Sorting Center
2016-11-21 03:32:00 【GUANGZHOU 】Held by Customs
2016-11-21 03:31:00 【GUANGZHOU 】Handed over to Customs
2016-11-19 00:36:51 【GuangDongShengShenZhenShi SHENZHEN 】Despatch from Sorting Center
2016-11-17 09:56:00 【GuangDongShengShenZhenShi 51802168 】Posting

Üye
Good day to everyone, sorry for writing in English. Maybe somebody can advise me. I have sent a parcel from US to Uzbekistan and it went by transit via Turkey. The last traking information is this "Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on December 3, 2016 at 11:55 pm. The item is currently in transit to the destination." No more updates after that. It is not my first parcel and usually it would be departed to Tashkent the following day, but this time no more updates and it has been more than 30 days. Also I… Devamı »
Üye

Thanks for your kind reply. Surely, there is very little else to do other than wait. I've already filed a claim with USPS and the Uzbek side say it is not in Uzbekistan. Do you think it is possibel to contact Ataturk Airport postal administration ot customs about the issue? I have some more people from other forums having the same issue, but waiting for their passports all over the Europe.

Burak Cem
Ziyaretçi
Burak Cem

İsa Bey merhaba, aliexpress üzerinden yaptığım alışveriş size göre hangi aşamadadır ? Karışmış bir düzende gözüküyor sanki takip listesi.

1 22/12/2016 01:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Singapore (Yurt Disi)
2 23/12/2016 15:49:30 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
3 27/12/2016 17:28:12 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Singapore
4 27/12/2016 17:42:50 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Singapore
5 04/01/2017 13:55:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Singapore (Yurt Disi)

Üye

Benim kargomda 11 inde taşıma durumunda hala gelmedi ve güncelleme yok.sizinki 22 sinde yola çıkıyor 23 ünde ptt ye giriş yapıyor.benim kargonun 2 side kayıp demekki
Paket durumu: Taşıma Halinde
Hedef Ülke: Türkiye
2016-12-11 22:00 Singapore (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)

Burak Cem
Ziyaretçi
Burak Cem

30 dolarlık bir kulaklık alışverişiydi, neden geri gönderilmiş olabileceğine dair bir fikriniz var mı ?

Üye
Merhaba isa bey 2 kargomunda 11/12/2016 tarihinde Singapur ( Speedpost ) ile yola çıktı.HobbyKing'e göre ürünüm TÜRKİYE'ye ulaştı ama CQ ile başlayan SG ile biten parsel numarasında görünmüyor.Ben istanbul ESENYUT'ta oturuyorum.Sizin tavsiyeniz üzere dün hem başakşehir ukim'i hemde PTT yi aradım ürünlerimin ulaşmadığını söylediler.akşam HobbyKing'e tekrardan yazdım ve sabahına aşşagıdaki cevabı yolladılar.İsa bey şimdi nasıl bir yol izlemeliyim nereleri aramalıyım acaba.Birde CQ başlayan numaralar takipli mi acaba Selam Hüseyin, Bize geri döndüğünüz için teşekkürler. Siparişinizi gün içinde almanız gerektiğini kontrol ettim. Ancak, parselinizi gün içinde almazsanız, lütfen yerel posta bürosuna veya yerel gümrük bürosuna tekrar kontrol edin. Eğer orada bulunamazsanız,… Devamı »
Eren
Ziyaretçi
Eren

Merhaba İsa Bey,
Aralık ayının 10'undan beri kargom OTB gönderi yurtdışına sevkedildi durumunda. Bugün 25.gün bitti hala bir hareket yok. Bu bir problem midir? dispute açmalı mıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim,
Saygılarımla,

Erol Haznedar
Ziyaretçi
Erol Haznedar

Merhaba İsa bey, 7 aralıkta arkadaşım Almanya'dan bir paket yolladı içinde saat vardı . Kargonun takip fişini saklamamış, 15 günde ulaşır dedikleri kargo paketinden bir haber yok ptt ile gelmesi gerekiyordu. Takip numarasını bilmediğimden biçare bejlmekteyim. Benim paketin akıbeti ne olur?

Üye

Merhaba. Amazon üzerinden bir ürün aldım ve USPS ile gönderildi. 17Track ile takip ettiğimde USPS kısmında "TURKEY,ISTANBUL, Departed, Your item departed a transfer airport in ATATURK,ISTANBUL,TURKEY on.......... The item is currently in Transit to the destination" yazıyor. Ama PTT kısmıda (ve sitesinde de) sadece yurtdışına gönderildi yazıyor (ABD'den). Sizce durum nedir?

Oğuzhan Has
Ziyaretçi
Oğuzhan Has

iyi akşamlar isa bey , aliexpres sitesinden bir kaç ürün sipariş ettim fakat parsel için ülkeyi terk etti yazıyor bu nedemektir lütfen yardımcı olurmusunuz rica etsem

Yunus çinar
Ziyaretçi
Yunus çinar

Merhaba benim urunum kargoda hala ayni yerde gozuktugu icin uyusmazlik actim 10 gun once adamda bekleyin dedi bende kabul ettim fakat hala hic hareket yok tekrardan uyusmazlik acabiliyomuyum yani uzerinden zamanmi gecmesi lazim yardimci olursaniz sevinirim..

Üye

Merhabalar İsa Bey, Aynı sorun bende de var.
Aliexpress de uyuşmazlık tekrar nasıl açılabiliyor. Teşekkürler.

Üye

Hayır bulunmamaktadır. Daha önce satıcın bir süre bekleyin önerisini kabul etmiştim. Sayfada uyuşmazlık bitti (dispute finished) yazıyor. Tekrar açma butonu yok. Teşekkürler

GÖKSEL GÜLEN
Ziyaretçi
GÖKSEL GÜLEN

İsa Bey merhaba, yurtdışına en ucuz yollu 400 gramlık paketi ptt kayıtsız paket ile mi gönderebiliriz yoksa başka bir yolu var mı? ptt'nin kayıtsız küçük paket servisi var mı? bugün memura sorduğumda bilmiyorum merkeze sorarız dedi.

asuman cem
Ziyaretçi
asuman cem

merhaba isa bey 10 aralıkta almanyadan adıma kargo yollandı dhl ıle ptt ıle anlaşmalıymış CL936712387DE bugun ayın 2 ocak hala elıme geçmedı sorgulamam netıcesınde ukım de çıkıyor debidet yazıyor başakşehırde 27 aralıktan bu gune kadar kıpırdama yok başak şerı bınkere aradım telefon hep meşgul sanırım açık bırakılmış ne yapmalıyım ıçınde gumruge tabı hıç bırşey yok sadece çukulata var

Üye
merhaba isa bey. aşşağıdaki 2 adet kargomda aynı durumda speedpost ile yaptığım görüşmeden çevirici ile bişi anlamadım :)birde siz okurmusunuz?yine internette araştırmalarıma göre gümrük sınırı 30 euro resmi gazetede yayınlanmış ama 15 gün sonra yürürlüğe giriyormuş aslı varmı acaba. 2016-12-11 22:00 Singapore (Yurt Disi), Gonderi sevk edildi, Yurtdışına gönder (EDI-received) 2016-12-08 10:28 Singapur (Yurt Disi), Gonderi yurt kiralama (Giden), ürün varış ülkesine (Otb) gönderildi 2016-12-07 21:39 Singapur (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Müşteriden ürün al (Otb) hüseyin VURAL:merhaba kargo durumu nedir? Mansi : İyi Akşamlar Sayın Vural Mansi : Biz mutlaka size yardımcı olacaktır. hüseyin VURAL : uzun süre yok… Devamı »
Saliha Yuksel
Ziyaretçi
Saliha Yuksel

Merhabalar ptt tarafindan kargom gumrukte bekletiliyormus. Ataturk havalimani dediler. Nereyi aramaliyim?

Mrtztrk
Ziyaretçi
Mrtztrk

11.11.16 tarihinde aliexpressten 58 dolara orjinal Tükiyede ve dünyada bilinen bir markaya ait mouse (Logitech G602) aldım, 28.12.2016 günü Türkiyeye ulaştı ve aynı gün ''item held by Customs Others'' bildirimi aldım, sizce kargo gelir mi, mouse sakıcalı ürünler arasında yer alıp gümrüğe takılır mı, eğer gelirse vergilendirme ne olur, teşekkürler

murat bayram
Ziyaretçi
murat bayram

benim sorum şu şekilde olacak turkiyeden bi kargo yolladım şu an durumda Receive item at delivery office (Inb) germany yazıyor kargonun akıbetı nedir yardımıcı olursanız sevinirim iyi calışmalar

hayrettin uslu
Ziyaretçi
hayrettin uslu
merhaba isa bey 🙂 Hedef Ülke - Önbellek Zamanı: 2016-12-30 11:50 2016-12-24 00:00 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) 2016-12-22 09:11 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2016-12-22 08:32 United Arab Emirates (the) (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) Menşei Ülke - Önbellek Zamanı: 2016-12-30 11:50 2016-12-28 20:17 United Arab Emirates, Dubai Sorting Centre, Dispatched to processing office bu şekilde bekliyorum gearbestten bir de pil siparişi verdim aynı gün o 16 günde gelirken… Devamı »
Üye
Merhaba İsa Bey, Motosiklet için birkaç parça kıyafet almıştım Almanya'dan. Firma ile de sık sık görüşüyoruz. Gecikmeli de olsa mutlaka sorduğum soruları yanıtlıyorlar. Benim problemim şu şekilde; Firma aldığım ürünleri 21.11'de kargo şirketine teslim etmiş. Deutsche Post ile gönderiliyor ve Dhl üzerinden de bir takip linki var. Aynı firmadan daha önceki tarihlerde yapılan alışverişlerde genel ortalama 15 gün civarı (teslim noktasına kadar) ve yapılan alışverişler de genelde gümrük vergi diliminin üstünde oluyor. Benim aldığım ürünler 550 euro örneğin. Söylediğim gibi, firma ile defalarca mailleştim. Son aldığım mail de şu şekilde; ''Ürünleriniz 5-8 hafta içerisinde teslim edilir, malesef gümrük muameleleri nedeniyle… Devamı »
Ziyaretçi
İsmet Dışbudak

İsa bey, bugün Dhl ile görüştüm. Bana Dhl'nin 3 haftadır grevde olduğu, 23 Aralık'ta grevin bittiği, eşyalarımın bugün kargoya verilmemesi halinde, firma ile görüşüp, firmanın kargo şirketine soruşturma başlatması daha iyi olur şeklinde bir cevap aldım. Malzemeler buradan da anlayacağınız üzere halen almanyadaymış. çıkışı yapılmamış.

Asıl enteresan nokta, ben firmaya gecikme ile ilgili bilgi almak için mail attığımda, bana malzemelerin türkiye gümrüğünde takıldığını, gecikmenin ondan kaynaklandığını, 5-8 hafta arasında teslim edileceğini söylediler.

Firmanın da dünyadan haberi yok aslında.
Saat 5. Muhtemelen Dhl bugün de çıkış yapmayacak. Nasıl bir yol izlemek lazım?

Üye

Merhana İsa Bey,
Ben 11.11.2016 da 25$ lık bir ürün aldım(RS329601923CN). Arduino başlangıç seti
45 gün olmasına rağmen hala çin de gözüküyor.Takipli kargo olduğu için kesin gelir mi ? gelmeme ihtimali varmı? Varsa Çözümü nedir?

Üye

Para iadesi aldıktan sonra gelmeme ihtimali varmı peki?

Serhat Tüfekçi
Ziyaretçi
Serhat Tüfekçi

Merhaba İsa Bey,

Yazınızı baştan aşağıya okudum; yorumların da ilgili olanlarını okudum ama ne yazık ki açıklayıcı bilgi bulamadım. Daha öncesinde benzer şekillerde sayısız yurtdışından ürün getirttim ama ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Takip No: RQ056762140MY

1 23/11/2016 10:51:00 Receive item from customer (Otb) Malaysia (Yurt Disi)
2 23/11/2016 18:38:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Malaysia (Yurt Disi)
3 26/11/2016 09:30:00 Send item abroad (EDI-received) - - Malaysia (Yurt Disi)

Sizce de çok olmamış mı? Malezya kargosunda böyle sıkıntılar oluyor mu? yoksa bu bir istisna mı olmuş? daha bekleyeyim mi sizce?

Serhat Tüfekçi
Ziyaretçi
Serhat Tüfekçi

Yorumunuz için teşekkür ederim. Benden bir hafta önce başka bir satıcıdan aynı kargo yöntemi ile alış-veriş yapan arkadaşın da durumu aynıydı. bugün bir güncelleme geldi. TR'ye giriş yaptı kargosu, yalnız onun sipariş tarihi benden bir hafta evvel idi..

Bu durumda 10 Ocağa kadar bekleyip dispute açmayı düşünüyorum. Haksızlık yapmış olur muyum sizce?

Celal arıkan
Ziyaretçi
Celal arıkan

Merhaba isa bey....Yurtdışından gelen kargom gümrüğe takıldı ve şu an son durum olarak postadan bekliyorum yazıyor. ..Bu ne demek acaba. ..

Celal arıkan
Ziyaretçi
Celal arıkan

Waiting post yazıyor ingilizcesi. ....kargo da amfi var muzik sistemim için. ..

Oğuzhan Akyl
Ziyaretçi
Oğuzhan Akyl

Unsuccessful item delivery attempt (Inb)

yazmakta. ne ya yapmalıyım

UFUK BULDU
Ziyaretçi
UFUK BULDU

17.12.2016 15:38:41 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

20.12.2016 15:47:25 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey

20.12.2016 15:47:25 PTT İşyerine Girdi Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

20.12.2016 20:15:46 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

21.12.2016 09:03:53 PTT İşyerine Girdi Alıcı Merkez Torbayı Açtı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

21.12.2016 09:06:12 PTT İşyerine Geldi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

21.12.2016 14:53:00 Zimmet Alındı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

Sizce gelir mi 😕

levent diri
Ziyaretçi
levent diri

Gelmez benimde aynı yazıyordu.Çine aide olmuş

ufuk buldu
Ziyaretçi
ufuk buldu

ürün üstelik 26 dolardı akıllı saat tarzı birşeydi

ufuk buldu
Ziyaretçi
ufuk buldu

29/12/2016 11:07:26 PTT İşyerinde Bekliyor İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

12 29/12/2016 11:20:35 Gümrükten Çıktı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

13 29/12/2016 11:35:18 İADE-İthali Yasak İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

14 29/12/2016 12:08:00 PTT İşyerine Sevk Edildi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

İADE ETMİŞLER :s

derya aktaş
Ziyaretçi
derya aktaş

isa bey merhaba, amerikadaki arkadaşıma küçük paket gönderdim. daha önce de göndermiştim ve hiç sorun yaşamamıştım. fakat paket 10 gündür yurtdışına yönlendirilmedi. hala ptt'nin elinde, otb aşamasında bekliyor. paket içeriğinde sakıncalı bir şey yok, bu durumda ne yapmalı ya da neden kaynaklanmış olabilir? teşekkürler.

wpDiscuz