Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 1.270 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

1270 Yorum "Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Ceren hanım
Ziyaretçi
Ceren hanım

İyi günler İsa bey. Ben bir kaç gün önce koreden ürünler aldığımı kargoma ne olacağını sormuştum. Sİzde geri yollanır alıcının eline ulaşınca para iadesi olur demiştiniz. Kargom geri yollandı ve en son 8 mayısta (The item was forwarded to the destination country (otb)) bu bilgi düşüldü. Acaba bu kadar süre geçmesine rağmen yeni bir bilgi girilmemesi normal mi? Ve alıcının eline ulaşırsa ne gibi bir yazı yazar. Çok teşekkürler.

Alaattin Umit
Ziyaretçi
Alaattin Umit
İsa Bey Merhaba, 26.04.2017 tarihinde http://www.shootercbgear.com adlı siteden paypal ile vpn kullanarak 255 Usd'lik malzeme satın aldım. Türkiye'ye air mail ile kargo ücreti olarak ayrıca 70 Usd kargo parası ödedim. Kargo takip numarası: CP983568370HK firma tarafından paylaşıldı. Track17 sitesinden malzemeleri takip ediyorum, 28.04.2017'de malzemeler Hongkong'dan ayrıldı. Sonrasında sırayla aldığım uyarılar aşağıdaki gibidir; 1- Hongkong (International) Receive the item from the customer (OTB) 28.04.2017 - 17:10 2- Hongkong (International) Track your shipment was shipped abroad, sen item abroad (EDI-received) 29.04.2017 - 07:35 3- Hongkong (International) was sent out of country shipping fee (outgoing), the item was forwarded to the destination country… Devamı »
Alaattin Umit
Ziyaretçi
Alaattin Umit
İsa Bey Merhaba, Size yukarıdaki soruyu sorduktan sonra ptt güncelleme yaptı ve kargomun Türkiye'ye giriş yaptığını öğrendim. 11.05.2017'de Türkiye'ye giriş yaptı ve direk gümrüğe sevk edildi. Ukim'de ''Zimmet Alındı'' uyarısı ile bekletildi. Ukim'le yaptığım telefon görüşmesinde Ukim personeli ürünlerin gümrüklü geldiğini ancak gümrük kontrolünün Ankara'da yapılacağını ve direk Ankara'dan işlem yapılacağını, ürünleri Ankara'ya göndereceklerini ilettiler. 13.05.2017'de ''Zimmet Alındı'' kısmı güncellendi ve ''Torba Kapatıldı'' uyarısı geldi. Ukim'le görüştüğümde Ankara'ya sevk için hazır olduğunu ama yoğun olduğu için henüz yola çıkmadığını ilettiler. Takibi Ankara Posta İşleme Merkezi üzerinden daha sağlıklı kontrol edebileceğimi söylediler. Ancak APİM ürünler İstanbul'dan henüz çıkmamış bilgisi dışında bir… Devamı »
Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Merhaba isa bey, Amerika'dan RC araç parçaları aldım, ürünlerin fiyatları 30dolarin altında fakat toplamda paket içeriği 70dolar civari, sizce ulaşır mı ürünler, son durum şu şekilde

ÜCRETLER
Gümrük Vergisi : 0.0 TL
Damga Vergisi : 0.6 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.0 TL
Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
TOPLAM : 4.6 TL

5 04/05/2017 10:56:18 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 04/05/2017 11:53:12 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 11/05/2017 08:31:08 PTT İşyerine Geldi ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI YENİMAHALLE ANKARA
8 11/05/2017 09:36:31 PTT İşyerinde Bekliyor ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI YENİMAHALLE ANKARA
9 11/05/2017 09:42:03 Gümrükten Çıktı ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI YENİMAHALLE ANKARA
10 11/05/2017 09:49:20 Gümrükte Tutuluyor ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI YENİMAHALLE ANKARA

salih pekdemir
Ziyaretçi
salih pekdemir

merhaba ben yurtdışına mektup gönderdim gönderi takipten takip ediyorum en son bu aşamada 24 saattir bir hareketlilik yok : PTT İşyerine Geldi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
şuan yurtdışına gönderilmişmidir yoksa orda beklemedemidir ?

ahmet ekşi
Ziyaretçi
ahmet ekşi

Merhaba İsa Bey.
ali expressten yapacağım toplu tekstil ürünü alışverişi 30 euro yu geçeceği için gümrükte kalacaktır muhtemelen bu paketleri almam için şahıs olarak sipariş vermem durumunda direk gidip ptt ye vergisini ödemem yeterli olacak mıdır ?

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

merhaba isa bey benimde aliexpresden ürünlerim var gümrükte takılmadan geçti ptt torbaya girdi onaylandı bulunduğum ile kadar geldi görünüyor aliexpres normal kargo ile geldi posta teslim bodroları onaylandı falan filan ama ürünlerim ptt online sitesine girdigimde boş görünüyor sadece takip numarası görünüyor bu ürünleri pttden ne şekilde alırım ?

Samed bayrak
Ziyaretçi
Samed bayrak

Iyi günler isa bey ben 41 dolarlık bir urun söyleyecem ve gümrüğe takılırsa ne kadar vergi verecem yada gonderirlermi teşekkür ederim

serdar
Ziyaretçi
serdar

merhaba isa bey ben ptt kargo ile kırgızıstana kolı gonderdım takip numarası ile kontrolumde varıs alıp verme merkezıne ulaştı yazıyor ve doviz ofisinde öğeyi almak ınb yazıyor urunu nerden teslim almaları gerekıyor 20 gun oldu hala aynı yerde havaalanında sorduklarında isim adına kargo gelmemiş 11 haneli numara istemişler ne yapmak gerekiyor teşekkürler.

tunay tekel
Ziyaretçi
tunay tekel

merhaba yıllardır aliexpress den şipariş veririm ilk defa bir uygulamayla karşılaştım.ÜLKEYE VARIŞ GÜMRÜK BELGESİ BEKLENİYOR.yazıyor bu konuda yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

tunay tekel
Ziyaretçi
tunay tekel

95 usd saat isa bey

CAN
Ziyaretçi
CAN

merhaba İsa bey ben aliexpressden düzenli alısveriş yapıyorum arada geri dönen olsada çok sorun olmamıştı şimdiye kadar ama son siparişlerimde 4 paketim birden başakşehir ukim e gitti bedelleri 20 ila 30 dolar arası değişiyor bu ne demek tir.Ne yapmam gerekir ? ilginize teşekkürler

Samed bayrak
Ziyaretçi
Samed bayrak

Iyi günler isa bey benim ürünüm mersine geldi diyor we ptt ye sordum boyle bir urun gelmedi dedi be şimdide diyor cihet numarası hazırlanıyor teşekürler lac güne gelir

Sarper Ötkün
Ziyaretçi
Sarper Ötkün

İsa bey, merhaba, LP00067939527430 takip no'lu bir kargo bekliyordum, gümrükten geçti, şehrime kadar geldi fakat bugün baktım durum "Undeliverable" olmuş, bu ne demek, neden teslim edilemez ??...alt tarafı 5.46 dolarlık bir saat , sorun ne olabilir ??...teşekkür ederim.

Sarper Ötkün
Ziyaretçi
Sarper Ötkün

Tamam, Undeliverable yazsalar da , ilimin bağlı olduğu ilçeye geldiği bilgisi olmasa da, böyle bir kayıt görmesem de ertesi gün siparişim teslim edildi, ben de şunu anladım ki normal takip numarası olmazsa böyle enteresan kayıt olayları yaşanıyormuş demek ki....ilginize teşekkür ederim.

Ceren hanım
Ziyaretçi
Ceren hanım
İyi günler İsa Bey. Benim bundan önce Kore'den aldığım bir sürü ürün olduğu için başka Kore ürünleri satan bir sayfadan alışveriş yaptım. Bu ürünler nemlendirici filan ve malesef 52 dolar tutarında. Şuanda son güncelleme de Başakşehir gümrüğüne sevk edildiği yazıyor. Gümrüğe takılır herhalde beni ararlar mı? Veya bir şekilde bilgilendirmek için yazı beklemeli miyim? Acaba ne yapmam lazım Edirne de yaşıyorum acaba buranın gümrüğüne sevk edilir mi? İstanbula gitmek zorundaysam acaba telefonda konuşarak filan ürünün geri gönderilmesini sağlayabilir miyim? Takip kodumu bırakayım: RM480565061KR Kusura bakmayın 74 usd şeklinde gözüküyor ödemem. Bir önceki yazımda yanlış yazmışım. Ve açtırıp baktırmama hiç gerek… Devamı »
Vedat bey
Ziyaretçi
Vedat bey

iyi günler İsa bey. ben aliexpress den italyaya telefon göndermek istiyorum. Italya girişte gümrük vergisi ne kadar alınıyor ve avrupa birliği ülkelerinde biliyormusunuz? teşekkürler

mehmet önder karaca
Ziyaretçi
mehmet önder karaca

merhaba aliexpress ten 100 adet saat aldım. 4 paket yapmışlar. takip numaralı olarak yolluyorlar sizce paketler gümrüge takılırmı. ayrıca diyelimki gümrüge takıldı ticari oldugu anlaşıldı ozaman ne yapmamız gerek

Samed Bayrak
Ziyaretçi
Samed Bayrak

iyi günler isa bey ben 32 dolarlık bır urun soyledım ve turk parasıyla 114 tl yapıor 30 euro ise 117 tl ben vergi verirmıyım teşekurler

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey USPS First class mail le gelen kargolarin vergisi nasil odeniyor ben 45 dolarlik bi ürün alicam.ve vergi vermek zorundayim bunu nasil oduycem.ve urunumu alicam yardiminiz icin saolun

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Peki bana vergi kesildigine dair bir bildiri gelicek mi ve nereye odeyecegim yardiminiz icin saolun.

Samed bayrak
Ziyaretçi
Samed bayrak

Malaysia (yurtdışı) nasıl sevk edildi senden item abroad (EDi recived) diyor ve takip kodum Lp yle başlıyor bı bakarmisiniz ve tam 17 gün oldu LP00071989878621 takip kodum İsa bey

Mustafa Tunç
Ziyaretçi
Mustafa Tunç

Merhabala 2 hafta önce arkadaşım almanya'dan bana içinde kamera ve çanta olan bir kargo yolladı sanırım gümrükte takıldı çünki hala elime geçmedi ,
Bu Kargo ile ilgili bilgi nasıl edine bilirim yardımcı olurmusunuz?

Altuğ Telci
Ziyaretçi
Altuğ Telci

Yurtdışına erasmus için belge yolladım ptt ile şipariş takibinde Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) diye yazıyor ne olcak polonyadan geri mi dönecek yoksa gümrükte incelenip gideceği adrese mi yolluycaklar ?

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

endonezya banjarmasine gönderim olmuştu dün adres bir kelime unutulmus gönderitakip.comda mı unutuldu yoksa mektu un uzerindeki adresde yanlışmı bilmiyorumitibariyle ptt nin gönderitakip.com da Indonesia (Yurt Disi), Teslim girisiminde bulunuldu veya Teslim edilemedi (Gelen), Unsuccessful item delivery attempt (Inb) ve dün alıcımla yaptığım görüşmede evde olmadığını söyledi adresdeki sıkıntı nedeniyle ulasmamış olabilir mi tesekkurler

Ulaş Tunç
Ziyaretçi
Ulaş Tunç

Merhaba çinden alışveriş yapıyorum.Ürünüm türkiyeye 15-30 gün aralığında ulaşıyor fakatondan sonra ürün bana 2-3 ay sonra geldiği bile oldu.Ürün Türkiyeye ulaştıktan sonra gidip elden alabileceğim bir merkez gibi bir yer var mıdır ?

Batuhan Kökci
Ziyaretçi
Batuhan Kökci

Isa bey merhaba benim kargo takip numaram L ile basliyor bu durumda kargom hizli mi yavas mi gelecek

Zennure kurt
Ziyaretçi
Zennure kurt

Merhaba isa bey kargomla ilgili bilgi almak istiyorum. Kargom gumruge srvkedildi gumrukten cilti sonra mubadele ici. Girdi tekrar daha sonra arnavutkoy kimde gpzukuyor bu ne demek oluyor bu arada sorguladigimda vergi ucreti gozukuyor bekledigim bisiydi vergi tekrar gumruge girermi bu kim ne demek oluyor. Birde adresde adim yazili diildi numatam vardi aradilar adimi ve soyadimi soyledim takipten baktigimdam adimin ilk harfini yanlis yazmislar sorunolur mu

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

27.,03.2017 tarihinde endonezyaya gönderim oldu en son 29.03.2017 tarihinde aktiflik görüldü 2 hafta gecti hala bir aktiflik yok bu normal mi
ayrıca adreste bir kelime gönderitakip.com da yazılmamış zarfın uzerine yazılımı bilmiyorum yani Jl Bawang dan sonra putih yazılmamış problem olur mu
tesekkurler...

mehmet m
Ziyaretçi
mehmet m

Merhaba İsa bey, 27 Mart da New York JFK Havaalanından departed olan international priority mail bi kargom var fakat 8 gündür Türkiye'ye girmedi. Daha evvelde priority mail ile gelen kargom 3 günde Türkiye sınırlarından girmişti. Acaba endişelenmemi gerektirecek bir durum var mı? Bizim ptt yi de aradım kargonun henüz Türkiye sınırlarından girmediğini teyit etim. Cevabınız şimdiden teşekkür ederim.

Özkan
Ziyaretçi
Özkan
Merhabalar, Gönderdi takipte, ürün daha Malezya'dayken. 7 gün sonrası için yani ayın 31i için 21.30 'da yurtdışına sevk edildi yazıyordur. İlk defa anlık tarih yerine ileri bir tarih için yazı vardı, gönderi takipte. Sonrasında ürün ülkeye 31nde geldi ve önceden yazdıkları yazı silinmedi. Size sorum ürün geri mi döndü yoksa, gönderi takipte hata mı oldu ? Aşağıda güncel takip var. Dediğim gibi en üstteki yazı ve saati 7 gün önce yazmıştı. Teşekkürler Turkey Destination Country 2017-03-31 21:30:00 【Malaysia (Yurt Disi)】Gonderi yurtdisina sevk edildi,Send item abroad (EDI-received) 2017-03-31 08:03:07 【İSTANBUL(AVR)】PTT İşyerine Girdi,Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı 2017-03-31 08:03:07 【Turkey】Gonderi gumruge sevk… Devamı »
TALHA BAGCI
Ziyaretçi
TALHA BAGCI

MERHABALAR. RUSYAYA PEK TE DEGERİ OLMAYAN PAKET GÖNDERDİM. GERİ BANA EK ÜÇRET İLE GELMİŞ. DEĞERSİZ OLDUGU İÇİN 100 TL ÖDEYİP ALMAK İSTEMİYORUM. ZORUNLULUĞU VARMI NE YAPMALIYIM SİZCE? TEŞEKKÜRLER

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

Yurtdışına bir mektup gönderdim ptt de The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden): yazmakta trackonline da send item abroad ptt nin yurtdıdında anlastığı firma olan posindonesia da ise deperture from outward yazmakta sizce benim mektubum hala turkiyedemi yoksa yurtdışına ulastı mı?
tesekkurler...

HAKAN AVCI
Ziyaretçi
HAKAN AVCI

Kayıtsız postalar Türkiye'ye giriş yaptığında ptt sitesinde görünüyor mu acaba??

Selim Demirtaş
Ziyaretçi
Selim Demirtaş
Merhaba İsa bey; Almanya'daki bir fuar için İstanbul'dan Dusseldorf şehrine 40cmX50cmX80cm ölçülerinde 30kg ağırlığında yaklaşık değeri 24,000 USD olan bir kargo göndereceğiz. Bu kargo fuardan sonra tekrar İstanbul'a geri gelecek. Kargonun içeriği elektronik bir tanıtım sistemi bir nevi projeksiyon cihazı. Cihaz toplama bir cihaz olduğundan faturası bulunmuyor. Gönderici ve alıcı ben olacağım. Yani İstanbul'dan ürünü kargoya verip Almanya'dan teslim alacağım; fuar bitiminde de tekrar Almanya'dan kargoya verip İstanbul'dan teslim alacağım. Fuarda hazır olması gerektiğinden herhangi bir gümrüğe takılma riskini alamam. Bu durumda cihazı yurt dışına en sorunsuz ne şekilde gönderip tekrar geri alabilirim? Hangi kargo firması bu konuda daha başarılı?… Devamı »
levent şengül
Ziyaretçi
levent şengül

isa bey merhaba ilk öncelikle kolay gelsin başarıların devamını dilerim ben yurt dısından internetten 15 tane saat aldım 220 dolar bu ürün ukime girdi gümrükte takıldı benden fatura isteseler elimde fatura yok acaba yüzde 20 vergisini ödesem olur mu internetteki cıktı ve kredi kart eksteresini göstersem yeterli mi yoksa bu ticarete girer iade mi olur der yada ticarete girer derse nasıl vergi ödeyerek alabiliriz prosudur nedir

HAKAN AVCI
Ziyaretçi
HAKAN AVCI
Merhabalar ABD'den aldığım ürün USPS ile geliyor UA359763828US barkod kodu vardı 24.02.2017 yurtdışına çıkış kaydından sonrası yoktu ancak USPSnin sitesinde 28.02.2017de Türkiye'ye giriş yaptığı yazıyor ve eve gelen giden veya bırakılan bir mesaj da yoktu. Gönderici ile iletişime geçtim ve bana postanı tekrar gönderdik bu kayıtlı posta dedi ve UA363343827US kodlu yine USPS ile yeni bir label number verdi ancak 22.03.2017den beri USPS'de bile hareket yine gözükmüyor bu postada da sanırım bu da gelmeyecek diye göndericiye mesaj attım LJ ile başlayan label number ile gönderin diye ancak cevap vermiyor en son bu gelecek diye son label number ı verdi. PTT… Devamı »
Ali Rıza
Ziyaretçi
Ali Rıza

UA ile başlayan gönderiler sadece yurtdışında takip edilebilir.. Türkiyeye kayıtsız girer.. Kayıtsız gönderiler torbasına konulur

HAKAN AVCI
Ziyaretçi
HAKAN AVCI

Bir sorun var yani açıkça değil mi ? Mailde ne yazabilirim ki onlar gönderdiklerini söyleyecekler sonuçta ve takipsiz olduğu için hiçbir yerden bilgi de edinememekteyim

Rumert Kıran
Ziyaretçi
Rumert Kıran

Merhaba Isa bey iyi günler.bi siparişim var yurtdışından takip kodunun başında LZ var Amerika dan geliyor kargo ismide USPS First-Class International.Sizin tahminizle kaç günde gelir?

Nur topalli
Ziyaretçi
Nur topalli

Merhaba. Benim sormak istediğim Amerika'dan kişisel olarka ailemin bana yolladığı kargo gümrük tarafından açılıyor mu? Ve herhangi bir vergi oluyor mu? Çünkü şöyle bir durum söz konusu ben kozmetik alışverişi yapacağım fakat ailem kozmetik vs yazmayacak yinede böyle bir sorun olur mu?

Zennure kurt
Ziyaretçi
Zennure kurt

Isa bey merhaba iki mesaj attim ne onaylanmis nede cevaplanmis ilgilenebilirmisiniz acaba

Yiğit Alp Karakaş
Ziyaretçi
Yiğit Alp Karakaş

Merhaba İsa bey yaklaşık 12 gün önce gearbestten 350 dolarlık tablet sipariş ettim bana verilen Takip numarasını nereye girersem gireyim hatalı kod uyarısı alıyorum,en son ptt nin kendi sitesinden denediğimde koda yanlış demiyor ama ürünle ilgili olan bütün bilgi kısımlarını boş gösteriyor siparişimi takip edebilmek için ne yapmalıyım?

Canberk Kırbıyık
Ziyaretçi
Canberk Kırbıyık

Yurt dışından kesmeyen bıçak aldım sadece show için gümrükte tutuluyor diyor ne yapabilirim şimdiden teşekkürler.

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Merhaba İsa Bey ben Gearbest'ten 2. alışverişimi yapacağım mouse alacağım 3 tane kargo seçeneği var Hollanda İsviçre ve Malezya var hangisini önerirsiniz ? En hızlı ve en pahalısı 2.23 dolarlık Hollanda var ama Malezya düşük 0.61 güvenemiyorum Malezya'ya.İsviçre'de 2.63 dolar.

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Malezya kaç günde gelir yaklaşık ?

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

İsa bey herkezin edi received 5 ile 7 gun arasinda surerken benim neden 20 25 gun kadar uzun surede oluyor ? (Aliexpress standart shipping )

Melek YILDIZ
Ziyaretçi
Melek YILDIZ
Merhaba Isa Bey, Oncelikle bu konu hakında en fazla bilgiyi sizin sayfanızdan aldım teşekkürler öncelikle emeğiniz icin. Amerikadan anahtarlık olarak kullanılacak bir üründen sahsım adına 200 adet sipariş verdim. daha önce aynı üründen sorunsuz olarak 5 adet getirmistim. suan fatura tutarı 1180 USD. Urun bu sefer PİM yerine UKİM de. Paket olarak gelen koli ibaresi var. Acaba belirttiğiniz %20 ye varan Gumruk verigisini odersem urunu alabilirmiyim? Kolay gelsin Melek AGIRLIK/DESI 4230 gr./0.00 GÖNDERİCİ ADI U* DEĞER KONULMUŞ ÜCRETİ0.00 GÖNDERİCİ ADRESİ ÖDEME ŞART BEDELİ 0.00 ALICI ADIM**** Y***** ÖDEME TİPİ ALICI ADRES KABUL TARİH 14/03/2017 GÖNDERİ TÜRÜ YD GELEN/KOLI KABUL İŞYERİ… Devamı »
Melek YILDIZ
Ziyaretçi
Melek YILDIZ

Tekrar merhaba İsa Bey,
8 15/03/2017 11:19:13 PTT İşyerinde Bekliyor İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) işlem ücreti yazmıyor.

serkan aşa
Ziyaretçi
serkan aşa

merhaba ukranyadan beklenen bir kargomuz vardı bize kargo takip no verildi .. takip ten baktığımızda bizden 1,700 usd ayrıyetten sigorta parası istiyor kargo geldiğinde tarafımıza tekrar ödenceği söylendi paketle ile birlikte . bu bir dolandırıcılıkmı kargo ücreti 150 usd verilmiş bilgisine sahibim sadece .

Melis
Ziyaretçi
Melis
Merhaba Koreden 41 dolarlık kozmetik ve lens alışverişi yaptım ve siteyle mailleştim kozmetik yazmamalarını ve hediye olarak işaretlemelerini istedim ems ile aldım ukim'de görünüyor şu an .Ne yapmalıyım?Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Korea (the Republic of) (Yurt Disi) 2 08/03/2017 21:22:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Korea (the Republic of) (Yurt Disi) 3 09/03/2017 06:53:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Korea (the Republic of) (Yurt Disi) 4 10/03/2017 14:25:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi… Devamı »
tuna
Ziyaretçi
tuna

Merhaba ben Vietnam a küçük kayıtlı paket gönderdim ama Hindistanda gümrüğe girdi son hareket Return item from customs (Otb) India (Yurt Disi) yaklaşık 18 gün oldu buradan çıkalı , sizce bi problem var mı ? bir de neden hindistan gümrüğüne girdi ?

Burak
Ziyaretçi
Burak

Merhabalar Rusya'ya hediye gönderdim ürünleri bi üründeki sorundan dolayı bana geri göndermişler.Bu ürünler için 150₺ ödemiştim kargo ücretimi geri öderler mi Ya da ürünleri o problemli ürünü alıp tekrar göndersem ücret alırlar mı?

Zeynep Gülşah
Ziyaretçi
Zeynep Gülşah

Merhaba, bir ingiliz makyaj markasının kendi sitesinden yaklaşık 100 euroluk makyaj malzemesi siparişi vermiştik. Gümrükte vergisini ödeyip almayı planlıyorduk ama yasaklı ürün denilerek geri gönderildi. Birçok kişi daha önce alışveriş yaptıgını sorun yaşamadığını söyledi. 30 Euro'nun altında sipariş versekte sorun yasar mıyız? İthalat izni için ne gibi işlemler yapmamız gerek masraf çıkar mı?

Üye

Benim Kargom Almanyadan cikti Türkiyeye arkadasima hediye gönderdim canta ve ayakabi ve takip sayfasinda bu yaziyor benden tam olarak ne istiyolar? yardimci olabilirmisiniz?

Gümrükçe Talep Edilen;
1 ÖDEME BELGES? FATURA
2
3
4
5
Belgelerin aşağıda belirtilen faks numarası ya da e-posta adresine nüfus kağıdı Belgelerin 09/03/2017 tarihine kadar gönderilmemesi durumunda gümrükçe takdir yetkisi kullanılarak işlem yapılacaktır.

Üye

Faturayi resim cekip mail yolu ile atabilirmiyim?
Yada Faturayi saklayip saklamadigimdan emin deyilim napmam gerekir?

Rahaf
Ziyaretçi
Rahaf

Merhaba isa bey ...
Ben turkiye den almanya'ya iki valiz gönderdim içinde elbiseler vardı uçakta fazla kilo olduğu için (ptt) yoluyla göndermek zorunda kaldım biri 23880 gr kargo ücreti 189 tl alınmış diğer valiz ise 25120 gr kargo ücreti 200 tl alınmış . almanya'ya ulaşınca gümrük ücreti alınır mi ? alınırsa da nekadar ödemem gerekiyor ?
Teşekkür ederim..

Mirsat YENER
Ziyaretçi
Mirsat YENER

Merhaba İsa Bey,
Aliexpress'ten elektronik sigara siparisi verdim. Enson durumu,
[Turkey] Gonderi yurt disina sevk edildi(Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb).

Simdiden tesekkurler, insallah geri gitmemistir.

Türker Akaras
Ziyaretçi
Türker Akaras

Merhaba. Gearbest sitesinden Mini 0806 DVR Araç kamerası aldım. Ürün çok kısa sürede Çin'den gönderildi ve NLPOST aracılığı ile Türkiye'ye ulaştı. Gümrüktende sorunsuz geçti. Ürün yasaklı bir ürün değil ancak bu gün İstanbul PİM den satıcıya iade edildi. İstanbul PİM ile yaptığım telefonla görüşmelerim neticesinde ürünün yasaklı ürün olduğu için iade edildiği tarafıma iletildi. Yanlışlıkla iade edildiğini düşündüğümden aynı DVR'dan yine sipariş vereceğim. Araç kamerası getirtip de böyle bir durumla karşılaşmam normal mi? Tekrar sipariş verme konusunda kararsız kaldım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Aylin Erdoğan
Ziyaretçi
Aylin Erdoğan

İsa bey merhaba,
24 şubattan beri kargom Pim de görünüyor. PTT iş yerine girdi - Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı yazıyor. genelde bu yazıdan ertesi gün ptt şubeye yollanırdı ama bu sefer 24 ünden beri takıldı kaldı baska bir gelişme yok. endişelenmeli miyim ? cok tesekkür ederim ürüm 93 euroydu. sevgiler

ahmet duzce
Ziyaretçi
ahmet duzce

Merhaba İsa Bey,

Çin den ısmarladığım bir kargo ile ilgili olarak durum aşağıdaki gibidir:

SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 15/02/2017 21:17:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - China (Yurt Disi)
2 17/02/2017 23:10:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - China (Yurt Disi)
3 22/02/2017 08:55:01 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
4 22/02/2017 11:54:21 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
5 22/02/2017 11:54:21 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 01/03/2017 18:56:57 PTT İşyerine Geldi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 02/03/2017 08:19:34 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Turkey

Ürün bana gelmeden direk yurtdışına sevk edildi gözüküyor. Ürünü alabilmem için ne yapmam gerekiyor (ürünümün değeri 16 USD bu arada)

eda gumus
Ziyaretçi
eda gumus

merhaba isa bey mısıra 1 sal 1 toshiba flash ,nike saat, bir kaçta aksesuar göndermiştim ama gümrükten geçmemiş ptt kargo ile göndermiştim çok üzüldüm neden geçmemiş sizce flash bellek yüzünden mi acaba bana geri gönderiyorlar kargoyu kargo paramı alabilecekmiyim peki.. teşekkürler

Engin bozkurt
Ziyaretçi
Engin bozkurt

İsa bey merhaba.
Cinden bana bir hediye geldi ve gumrukte tutuluyor. Ne yapmam gerek.

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Merhaba benim ürünüm 1 aydır İstanbul da Gümrükten geçeli 10 gün oldu kozmetik ürün bulundugu için şartlara uygun bölünme dilekçesi yazdım ürün depodan çıkarıldı yazıyor bu ne anlama gelir ?

Murat
Ziyaretçi
Murat

İsa Bey Merhaba,
RH041619473TR takip numaralı kargom 21/02/2017 tarihinde gönderildi durum bugüne kadar değişmedi endişelenmeli miyim?
Teşekkürler
Turkey
Destination Country 2017-02-21 11:05:20 【Origin】Sipariş Hazırlanma Aşamasında/Item Is Pre-advised
China
Original Country Tracking information is unavailable in Origin Country.

Smy
Ziyaretçi
Smy

Bana neden yardımcı olmuyorsunuz İsa Bey

Canan kalyoncu
Ziyaretçi
Canan kalyoncu

Merhaba isa bey benim ali ekspres ten aldığım ürünlerle ilgili takibini yaptığımda 17.01.2017 tarihinde TR varış ülkesi "security control success" yaziyor. Yani ürünüm gelmiş güvenlik kontrolünden geçmiş ama hala bana ulaşmadı. Daha önce de mesaj atmıştım siz 10 gün daha bekleyin demiştiniz 20 gün kadar bekledim ☺ şimdi ne yapmam gerekiyor. Satıcılara mesaj attım ve koruma süresini uzattılar ama ürünlerimi nasıl alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Okan Solmaz
Ziyaretçi
Okan Solmaz

Merhaba isa bey.Almanyadan diyarbakıra 20.02.2017 günü dhl kargo ile sabah adıma 70 euro fiyat yazılmış,40 cm kutu büyüklüğü civarında,2 adet,birbirinden farklı oyuncak figürü gönderildi arkadaşım tarafından.Sigortalı ve takip sistemli olarak gönderildi ayrıca.Ptt kargo takip sisteminde aynı gün müşteriden alındığı gibi yurt dışına sevk edilmiş (giden) olarak.6 gün oldu hala yurt dışına sevk edildi yazısı çıkmadı.Sadece yurt dışına sevk edildi (giden) yazıyor 6 gündür.Bir sorun var mıdır sizce?Bilgilerin oraya geçmesi ne kadar süreyi bulabilir?Sorun yoksa bana ulaşması tahmininizce ne kadar süreyi bulabilir?
Birde ürünümün gümrüğe takılma olasılığı varmıdır verdiğim bilgilere göre?Şimdiden teşekkürler...

Orhan Şahin
Ziyaretçi
Orhan Şahin

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim çok faydalı bi yazı olmuş. Ancak bi sorum olacak, benim siparişimden için kargo takibinde İstanbul Avr torbadan çıkarıldı yazıyor bu ne demek

Hakan SOLAK
Ziyaretçi
Hakan SOLAK
İsa Bey Selamlar Yıllardır çin'den alışveriş yapmışlığım vardır. Ama bu kadr acayip birşeyle ilk defa karşılaşıyorum.Paketim çinde dolaştı dolaştı ve gümrükten göndericiye teslim edildi.Kargo Takip numarasını veriyorum.Fakat ptt 'de hala posta yolda görünüyor. LX227638772CN ve izleme bilgileri Feb 23, 2017 11:50 am 【 Shenzhen (China)华强北中心营业部】Successfully deliveredChina Post Feb 10, 2017 02:42 pm 【 Shenzhen (China)】+Released from customsChina Post Jan 21, 2017 04:52 pm 【 Guangzhou市】+Leaving parcel center Guangzhou市+ Shenzhen (China)(经转)China Post Jan 14, 2017 09:38 am 【 Guangzhou市】+Leaving parcel center Guangzhou市+ 伊斯坦布尔(经转)China Post Dec 02, 2016 11:24 am 【 Guangzhou市】+Leaving parcel center Guangzhou市+ 伊斯坦布尔(经转)China Post Dec 01, 2016 10:38 pm… Devamı »
Hakan SOLAK
Ziyaretçi
Hakan SOLAK

Ben sanki zaman aşımından dolayı ilk göndericiye teslim edildi anladım.İnşallah dediğiniz gibidir.Teşekkür ederim.

Aydan Irmak
Ziyaretçi
Aydan Irmak

Iyi aksamlar bir onceki yorumumu onaylamayin lutfen son durum tablosu su
1 21/02/2017 00:54:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Belgium (Yurt Disi)
2 21/02/2017 11:15:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Belgium (Yurt Disi)
3 22/02/2017 11:59:02 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
4 22/02/2017 14:58:21 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
5 22/02/2017 14:58:21 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 23/02/2017 09:25:38 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 23/02/2017 11:01:14 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi İSTANBUL AVPİM/İSTANBUL AVPİM ARNAVUTKÖY İSTANBUL(AVR)
8 23/02/2017 11:09:44 Torba Geliş Kaydı Yapıldı İSTANBUL AVPİM/İSTANBUL AVPİM bu raddeden sonra tekrar gumruk islemi olur mu yoksa dagitima mi cikar bilgilendirirseniz mutlu olucam cok tesekkurler.

Üye

İyi akşamlar, aliexpressten elektronik sigara siparişi vermiştim ürün türkiyeye geldi gümrüğe girdi çıktı ama şuan ptt gönderi bildirim sitesinde "The item was forwarded to the destination country (Otb)" yazıyor acaba ürünü geri mi gönderiyorlar

Kerem Ayyıldız
Ziyaretçi
Kerem Ayyıldız

Geri göndermiyorlar, 3 -5 gün içinde elinizde olur büyük ihtimalle.Ifadenin anlamı hedef ülkeye aktarıldı.Takip kodları genelde güncellenmediği için bu durum ortaya çıkar. https://www.etsy.com/nl/teams/7718/questions/discuss/17045250/

Aydan Irmak
Ziyaretçi
Aydan Irmak

Merhaba, aldığımız ürün 30 euro üzerindeyse % kaçlık bir vergi ödüyoruz ? Teşekkür ederim.

Aydan Irmak
Ziyaretçi
Aydan Irmak

Tesekkur ederim Isa bey bir sorum daha olacak. Arkadas belcikadan urunu gonderirken kargo paketi uzerine ismimi yazmamis muhtemelen paket elime ulasmiycak. Bu paket isimsiz bir sekilde gumruge takilirsa almadigim takdirde belcikaya geri gonderim saglanir degil mi ? Ya da arayip referans koduyla pakete ulabilir miyim ?

ali kir
Ziyaretçi
ali kir

Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to TR/IST) ne demek efendim

emre çalışır
Ziyaretçi
emre çalışır
isa bey benim kargom gerimi gidiyor hiçbir şey anlayamadım yorum yaparsanız sevinirim 1 15/02/2017 01:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Singapore (Yurt Disi) 2 15/02/2017 11:53:23 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey 3 15/02/2017 14:52:45 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey 4 15/02/2017 14:52:45 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 5 20/02/2017 19:06:29 PTT İşyerine Geldi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 6 21/02/2017 12:36:49 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item… Devamı »
Ahmet ELMACI
Ziyaretçi
Ahmet ELMACI

İsa Bey merhaba,
Bal konusunda durum nasıldır. Yurt dışından özel bir bal almak istiyorum. Gıda olduğu için sıkıntılı herhalde. Bunu el kremi olarak göndermeleri halinde sıkıntı olur mu ?

Üye

Merhaba, ben aliexpressden ürün aldım gümrüğe takıldı geri gönderildi ancak ptt den takip ettiğimde sizin burdaki anlatımlarınıza göre sanırım tekrar bana geliyor çünkü en son

7 17/02/2017 11:15:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Malaysia (Yurt Disi)

böyle bir bilgi görünüyor ben anlam veremedim yardımcı olur musunuz?

Üye

Teslimat Türkiye görünüyor hala aliexpressde kargo bilgisini versem inceleyip bilgi verir misiniz?

Üye

http://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=LP00065942226932&spm=a3708.7860688.0.d01 bu link aliexpress takibi burdan ptt takip numarasını da alabilirsiniz.

Üye

Daha önce geldi gümrükten geri döndü tekrar gelme durumu var benim anladığım kadarıyla. :Umarım gelir teşekkür ederim yardımlar için.

Medinenur ışık
Ziyaretçi
Medinenur ışık

Merhaba . AliExpress den farklı mağazalardan 01.24.2017 tarihinde mobil uygulamadan saat siparişi verdik. İlk siparişimiz olduğu için fazla bir bilgiye sahip değiliz. Telefondan ürün takibine baktığımda sadece tedarikçi ürününüzü kargoları kısmı görünüyor. Fakat bu zamana kadar bir değişme olmadı ürün takibini üstte yazdığınız adreslerden yaptım ama ürün görünmüyor bir sonuç alamadım. Türkiye'de yaşadığım için ürünün 1ayda geleceğini düşünüyorum 1 hafta içinde gelmesi gerekiyor. Benim sıkıntım ürünün şuan yolda olup olmamasi çünkü bu konuda hiç bir fikrim yok hatta siparişi yapabildiğimden de şüphe ediyorum . Umarım cevaplarsiniz

Servet Cetin
Ziyaretçi
Servet Cetin

Merhaba. Gumrukten gecmeyen ve geri gonderilen kargo icin dispute acmistim. Aliexpress mail gondermis.
^Please provide evidence to clarify the reason of the package returning so that we can confirm if the package was returned due to seller's reason. 1)The official document from customs if the package was returned from customs due to seller's reason. or 2)Pictures of the package if the package was damaged due to logistic reason. Please provide such evidence within due time, otherwise we will follow the dispute by considering the package was returned due to buyer's reason..^
Geri gonderilmesinin sebebinin kanit istiyorlar sanirim.Ne yapilabilir.Tesekurler

Ahmet Çiftçi
Ziyaretçi
Ahmet Çiftçi

4 06/02/2017 15:29:08 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
5 06/02/2017 18:28:33 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 10/02/2017 12:13:37 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
7 10/02/2017 12:13:37 PTT İşyerine Girdi Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
8 11/02/2017 10:56:55 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
9 15/02/2017 08:46:25 PTT İşyerine Girdi Alıcı Merkez Torbayı Açtı İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
10 15/02/2017 09:53:19 PTT İşyerine Geldi İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
İsa Bey, Ankara'dayım, 10 gündür bir kargonun İstanbul Başakşehir'den çıkamaması normal bir durum mudur? Anlayamadım ne döndüğünü..

Eren Öz
Ziyaretçi
Eren Öz

İsa Bey Merhaba
Bütün yorum ve açıklamaları okudum neredeyse fakat benim başıma gelen durumla ilgili birşey göremedim.
Durum şu şekilde;
Polonyadan vermiş olduğum sipariş yukarı aşamaları geçerek Türkiyeye ulaştı,geliş kaydı yapıldı, gümrük kontrolünü geçti, yurtiçi merkezine sevk edildi diyordu ayın 14 ünde fakat ayın 15 inde yurtiçi merkezine sevk edildi ibaresi silinip yerine yurtdışına sevk edildi ibaresi görünmeye başladı. Anlamadığım gümrük kontrolünü geçen, yurtiçi merkezine sevk edilen kargo bi anda neden tekrar yurtdışına sevk edilir ki ? Hatalı bir yazım olabilir mi yada bundan nasıl bir süreç gerçekleşir acaba.
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

ANIL AYDIN
Ziyaretçi
ANIL AYDIN

MERLİN CYCLE DİYE SİTEDEN BİSİKLET İÇİN KADRO SET SİPARİŞ ETTİM ÜRÜN TÜRKİYE GÜMRÜĞÜNE GELDİ FAKAT BARKOD NUMARAM YOK ALIŞVERİŞ YAPTIĞIM SİTEDE BAŞKA NUMARA VEREMİYORUZ DEDİ PEKİ BEN KARGOMU TAKİP ETMEM İÇİN NE YAPMAM LAZIM PARAM BOŞAMI GİDİCEK

Orçun sema
Ziyaretçi
Orçun sema

Shanzen back properly cast ne anlama geliyor açana ?

Adnan Celik
Ziyaretçi
Adnan Celik

İyi günler İsa Bey,
Türkiye'ye daha önce ithalatı yapılmış ve hazırda satılan bir ürün (airsoft tabanca) "ithali yasak" diye geri gönderilir mi veya ürüne el konulur mu?

fatmanur keskin
Ziyaretçi
fatmanur keskin

Merabalar almanyada ki ablam bana mutfak eşyası kıyafet vs gönderdi kargo türkiyeye geldi suan ukimde benden mail olarak içinde ki eşyaların faturalarını ve nüfs cüzdanı fotoğrafını istediler elimde sadece dhl kargo faturası var ne yapmam lazım bilgi verir misiniz

elif demir
Ziyaretçi
elif demir

Merhaba turkiyeden isvicreye bitkisel krem ve bitkisel cilt sreyi sivi ve hic acilmamis plastikte ve birazda taki sahte ve bir de gumus kolye ucuz .son iislem aciklamasinda bu yaziyor acaba gumrukten gecti mi korgo eline ulasirmi takilma var mi The item was forwarded to the destination country (Otb) lutfen yardimci olun

Beren ok
Ziyaretçi
Beren ok

Mrb kuzenim Almanya'dan çikolata göndercek bir sorun var mı gönderebilirse kac kilo ile sınırlı gümrük el koyarmı kargo ile göndermesi

AHMET KARADAYI
Ziyaretçi
AHMET KARADAYI

SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 22/12/2016 10:37:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Malaysia (Yurt Disi)
2 26/12/2016 18:40:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Malaysia (Yurt Disi)
3 31/01/2017 15:19:44 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey
4 31/01/2017 18:19:10 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey
5 31/01/2017 18:19:10 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 02/02/2017 10:12:45 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Malaysia
7 02/02/2017 10:23:07 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Malaysia
İSA ABİ ben sordum bi kaç kişiye pimden geri dönmez diyorlar sistemde geri gitti mi gözüküyor ne yapmam lazım ACİL YARDIM

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey Amerikadan siparis verdiğim ürün Istanbul departed diyor ne demek.bu bi sorun mu var daha ptt ye sevk edilmemis

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey kargom İstanbul'a ulaşmamış daha arrived yazmıyor daha İstanbul'a geliyor sanirim ?

AHMET KARADAYI
Ziyaretçi
AHMET KARADAYI

saolsın abi neden geri gitti en azından bi bilgilendirme bile yapılmadı. gümrüğe filan mı takıldı oda yazmıyor

Crescentuno
Ziyaretçi
Crescentuno

Merhaba isa bey. Guam a kargo gönderdim. Ancak hiçbir bilgiye ulaşamıyorum. En son Fransa üzerinden hedef ülkede olduğunu söylediler. 27 Ocak ta çıktı. 4 şubatta varmış. Ancak arkadaşım hala yok diyor. Nerden bilgi alabilirim.

Müslüm Durukan
Ziyaretçi
Müslüm Durukan

Gümrük Başkaları Tarafından Tutulan Öğe Ne anlamına geliyor

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Merhaba İsa Bey aldığım ürün gümrüğe sevk edildi ve torba geliş kaydı yapıldı diyor gümrükten geçmiş midir ? Ptt nin sitesine baktığımda 0 TL yazıyor çünkü ve ne zaman ulaşır elime ? Teşekkürler.Şuanda Arnavutköy AVPİM'de gözüküyor.

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Şuan direk sevk edildi yaşadığım yerdeki ptt ye ve dağıtıcıya verildi diyor,ama sitede 0 tl yazıyor herşey yani teslm edilecek öder miyim ?

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Yanlış yazmışım pardon 25 tl ödemedim vergi almadılar,diğer yorumu onaylamayın.

Doğukan Özdemir
Ziyaretçi
Doğukan Özdemir

Şu işe bak ptt kargoyu getiriyor zile basmadan kağıt bırakıp gidiyor yarın almak zorunda kaldık işe bak..

Hayoung
Ziyaretçi
Hayoung

Isa bey International Post Office,Arrival at inward office of exchange ne anlama geliyor acaba ? Gonderdigim kargo hedef ulkeye ulasmis mi ?

emin yeginboy
Ziyaretçi
emin yeginboy

İsa Bey yurtdışından hediye olarak aldığım ceket küçük geldiği için satan mağaza ile yazıştım değiştirebileceklerini söylediler. Bu malı gönderecek olursam bana geri gönderildiğinde gümrük vergisi öder miyim ? Malın fiyatı 79 sterlin. Şimdiden teşekkürler.

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

01.02.2017 14:40
Left transit point
Suvarnabhumi
Indonesia
06.02.2017 11:05
Import (Item arrived at country of destination)
Mpc Jakarta
Indonesia
06.02.2017 11:35
Into customs
Mpc Jakarta
Indonesia
8 gr lık bir ürünün gümrüğe girmesi normal mi? Her gönderi gümrükten geçer mi?içindeki ürün maliyeti 50 tl çok uzun zaman alır mı gümrükten çıkışı ? Teşekkürler

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

Bugün Send item to customs (Inb) yazdı Gönderim kolye yasak kapsamında mı bilginiz var mı ? Ve süre konusunda bi fikriniz var mı ? üle Endonezya... tesekkürler...

A Karatay
Ziyaretçi
A Karatay

Son bir sorum olacak. Bu kolyeyi mektup zarfının içine koymam birşey değiştirir mi? Sorun çıkarır mı gümrükte ? Teşekkürler....

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Isa Bey merhaba ben kargo adresimi verirken sadece daire numarasini vermeyi unutmusum apt no yu verdim yinede sıkıntı cikabilir mi telefon numaram var yinede gidip en yakin ptt subesiyle gorussem onlem alabilirmiyim saolun yardiminiz icin.

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Isa Bey apartman numarasını zaten verdim sokak vs hepsi var daire haric

By melih
Ziyaretçi
By melih

Merhabalar ben Fransa ya aihm için evrak gönerdim 1 ay oldu ama şu ana öge hedef ülkeye iletildi diyor bana da bilgi gelmedi ne yapmaliyim.

hakan arslan
Ziyaretçi
hakan arslan

isa bey merhaba ben yurt disindan yaziyorum size ben turkuyeden koli yollattim icinde bir cicek vardi sonra miknatis vardi birde iki tane flash beller vardi ama ben koliyi aldigimda icinden usb ile miknatis cikmadi suan ben suanda nasil yol izlemeliyim vede benim dusuncem gercekten olabilirmi yoksa benim mal aldigim yer beni mi kandiriyor

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Merhaba Isa Bey
Amerikadan siparis verdiğim ürün International Priority Mail ile geliyor ben adresimi doğru verdim fakat kat ve daire no eklemeyi unutmuşum sıkıntı olurmu ama telefon numaramı verdiğim için bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum yardiminiz için çok teşekkür ederim

Batuhan Minareci
Ziyaretçi
Batuhan Minareci

Saolun Isa Bey peki en kotu senaryo nasil olabilir

Ella
Ziyaretçi
Ella

İsa Bey merhabalar. Yurtdışından arkadaşım bana bir hediye göndermiş bugün eve gelen ptt ihbarı ile haberim oldu. Kolide ne var bilmiyorum ama laptop olma ihtimali var. Gümrükten gidip teslim almam lazım ama doğal olarak elimde fatura/ödeme belgesi yok. Teslim almaya gittiğimde ödeyeceğim miktar neye göre belirlenecek? Eğer laptopsa o laptop ın Türkiye'deki fiyatına mı yoksa gönderi ülkesindeki fiyatına göre mi? Teşekkürler.

Canan kalyoncu
Ziyaretçi
Canan kalyoncu

Merhaba isa bey ali express den çeşitli firmalardan alışveriş yaptım. Ürünlerim için 17 ocaktan beri security check success yazıyor. Sorunsuz gecmis ama hala
arrive at destination country yazmadı. Beklemeli miyim? Daha doğrusu ne yapmalıyım. Teşekkür ederim şimdiden

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

İsa bey depart from transtir country diyince urun sehrimizde dagitimami cikiyor depart from transit country hakkinda detayli bilgi verebilir misiniz acaba bide urunun 20 gunfur edi received diyot bir problem mi var yardim eder misiniz lutfen

Smeyrna
Ziyaretçi
Smeyrna

Mrhbalarbilgiler icin tesekkürler . Ben de İzmir den bir kargo bekliyorum Fransa dayım , nerdeyse 20 günü gecti ve hala gelmedi Uçak ile yollanmasına rağmen kargo takipte bu gün send item to domestic location " yazıyor ne demek acaba yukarıyımokudum ama yurt dışında bkliyenler için ne demek tam anlamadım ve gümrüğe takılmasından endişeliyim beş kilo cıvarı sılıkon kalıp var içerisinde , tesekkür edrim .

Özcan Uysal
Ziyaretçi
Özcan Uysal

İsa bey Merhaba ­
15.12.2016 tarihinde­ Türkiyeden Azerbayca­na bir koli göndermiş­tim, hatta hızlı ulaş­ması için uçak ile gi­tmesini istedim ama 31.01.2017 tarihi oldu­ gönderimiz hala yeri­ne ulaşmadı. Ptt karg­oyu aradıgımda paketi­niz 19.12.2016 tarihi­nde yurt dışına çıktı­gını söylüyor. Gönder­i numarası CP04005122­1TR yardımcı olursanı­z çok sevinirim iyi ç­alışmalar..

melih efe
Ziyaretçi
melih efe

merhaba isa bey ben çinden aynı kişiden ara sıra ayakkabı alıyorum normalde 13 günde gelirdi ama en Son siparis verdiğim zaman postaneler de yoğunluk var ben sana epacket öneriyorum daha hızlı gelir dedi ve 30 gündür gelmedi bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Merhabalar,

Benim yurtdışına PTT ile gönderdiğim kargo teslim edilmeye çıkmışken aniden geri döndü ve tekrardan nedensiz yere bana geri geliyor. Alıcı kendilerine gelmediğini ve gönderici firmayla görüşmemi istedi. Burada yapılabilecek hiçbirşey yok mu tekrardan 2 hafta ülkeye giriş yapmasını beklemek dışında? Bunu alıcıya döndürmenin yolu var mı?

Son olarak ürün 250 euro civarındaydı ve faturası üstündeydi. Gümrükten tekrardan giriş yaparken ücret almaya kalkışmazlar değil mi (malzeme Türkiye-> Almanya yaptı, şimdi tekrardan aynı takip numarasıyla geri dönüyor gözüküyor)?

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

İsa bey depart from transit country ne demek acaba yazinizda depart from transit country ile ilgili hicbirsey goremedigimden dolayi soruyorum cevap verirseniz cok sevinirim

Burak emre
Ziyaretçi
Burak emre

Security check succes demisti gumrukten gecti bana dogru geliyo yani bu hafta sipatirim bana ulasirmi (bide cevap verdiginiz icin tesekkurler halaya basliyorum)

Ece Koyunlu
Ziyaretçi
Ece Koyunlu

Merhabalar. öncelikle ben 16.01.2017 tarihinde MACARİSTAN Pecs İline arkadaşımın ev adresine kargo göndermiştim. Şimdi baktığım vakit 2017-01-27 03:39 Hungary (Yurt Disi), Gonderi teslim merkezinde alindi (Gelen), Receive item at delivery office diyor. 2 gün önce teslim merkezine gelmiş. Acaba verdiğim ev adresine ulaşırmı? veya dağıtımdalar mıdır acaba. 12 gün oldu... Teşekkürler..

ece koyunlu
Ziyaretçi
ece koyunlu

Merhabalar. öncelikle. şuan 17 track sitesinden baktım 017-01-30 06:29 Hungary (Yurt Disi), Gonderi teslim merkezinde alindi (Gelen), Receive item at delivery office diyor. ama yeşil işaret ile teslim edildi diyor. fakat Delivery registered diyor. yani verdiğim ev adrsine mi gidicek? anlmadım. ptt sitesindn giriş yapılmıyor yurtdışına ulaşmıs heralde. anladım umarım bi sorun olmaz

eceee koyunlu
Ziyaretçi
eceee koyunlu

Fakat ben ptt'nin kendi müdürlük sitesinden baktığımda Hungary (Yurt Disi)/- - 30/01/2017 06:29:00 Receive item at delivery office (Inb)diyor. yani şuanlık merkezde bekletiliyor da olabilir? sizin ile daha detaylı bilgi almak için facebook adresinizden ulaşmam mümkünmüdür acaba? çünkü sanırım tam ulaşmamış gibi. 2 site beni yanılttı. Hayırlısıyla ulaşır umarım

ecee koyunlu
Ziyaretçi
ecee koyunlu

Magyar Posta Pécsi Logisztikai Üzem Diye bir yere ulaşmış. Sanırım dağıtıma geçtiklerinde verdiğim ev adresine ulaşır diye tahmin ediyorum. 1 2 güne diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim ilginize İsa bey. 🙂

Burak akcakaya
Ziyaretçi
Burak akcakaya

selamlar takipli kargolarda security check success ne anlama gelir(cevap verirseniz sevinrm)

Zeynel
Ziyaretçi
Zeynel

LX243751594CN ürün koduyla aldığım ayakkabı sanırım Çine geri gitmiş satıcıda aynı şeyi söylüyor yurt dışından çok alışveriş yaptığımdan dolayı olabilir mi?

wpDiscuz