Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 1.572 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

1572 Yorum "Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Şenol
Ziyaretçi
Şenol

Slm isa bey ben 18/102017 tarihinde nijerya ya bir bilgisayar gönderdim kargonun ulaşımda bşr sorun olurmu kaç güne ulaşır tşk

irem y
Ziyaretçi
irem y

Merhaba İsa bey beimn usps yoluyla gelecek paketim vardı.5 Ekim'de Amerika'dan çıkmış.Takipli priority mail posta UKİM'i defalarca aradım henüz Türkiye'ye giriş yapmamış dediler.Gödrici ile konuştum o da Amerik'dan çıkmış diyor.Bu postalar kaç günde geliyor bilginiz var mı?

Feyza Çel
Ziyaretçi
Feyza Çel

Merhabalar, benim kargom birkaç gün önce ülkeye girdi ancak, aynı dönem giren bir başka kargo teslim edilirken bu gümrüğe sevk edildi sanırım. Paketin içeriği yiyecek, daha doğrusu farklı atıştırmalıklar içeren bir kutu. Fiyatı 42 dolar ve boyutlarının da çok küçük olmadığını tahmin ediyorum. Vergi ödeme sıkıntı değil ancak geri gönderilir mi bilemedim. Sizce akıbeti ne olur? Takip No: RE027798283KR

Nazan çkc
Ziyaretçi
Nazan çkc

Merhaba ben aliexpressten sipariş verdim ama adresim sadece Türkiye İstanbul posta kodu ve cep numaram var yani açık adres yazmayı unutmuşum kargom nereye gider herhangi bir sorun oluşur mu

Nazancakicigil6@gmail.com
Ziyaretçi
Nazancakicigil6@gmail.com

Herhangi bi PTT ye ulaşmaz mı

Furkan pasa
Ziyaretçi
Furkan pasa

Merhaba. Bir akrabam Belçika'dan bana telefon gönderecek 1 hafta oldu ama daha bı haber yok gumrukle ilgili bı sıkıntı yaşar miyiz ve kaç güne kadar kargo gelmiş olur bilgilendirirseniz sevinirim.

Hasan DAŞTAN
Ziyaretçi
Hasan DAŞTAN

Türkiyeden alınan faturali herhangi bir ürün Yurtdışından PTT kargoyla geldiğinde gümrük geçişinde nasıl bir işlem uygulanır.
Geldiği ülkeden parası ödenir. Gumrukte uygulanicak fiyat farki varmidir.Turkiyede teslim alirken fiyat ne olabilir.ilginize Teşekkürler. Bilgi verirseniz memnun olurum

Ziyaretçi
Yasemin Yilmaz

Türkiyeden perde aldim, ve almayaya gönderilmesi icin aras kargoya verdim
Bi aydan fazla bekledim, sonunda perdeler elime ulasti, gümrüge takilmis meger
Ürün faturasinda 75€ gecmiyordu perdeler
Yurt disinda kargo ücreti ödememe ragmen simdi ups benden 133€ luk fatura göndermis
Bunda anormallik yokmu

Yasemin

Üye

Ups gümrükle ilgili diyor
Gümrük ücretini ups benden talep edebilirmi?

irem y
Ziyaretçi
irem y

Merhaba İsa bey benim paketim 5 ekimde Amerika'dan çıkmış olmasına rağmen gelmedi.Sipariş vereli 33 gün oldu.Paketim sanırım kayboldu.Ne yapmama gerekiyor? Takip no:CJ538473499US

Ahmet A.
Ziyaretçi
Ahmet A.

Aliexpress üzerinden 97 dolarlık bir tablet siparişi verdim. Satıcıya ürünün fiyatının 20 dolar olarak belirtilmesini ve gift olarak göndermesini istedim. Aklımda bir kaç soru var.
1- Bir ihtimal Ürünüm gümrüğe takıldı. Benden kart ekstresinin %20 si + 5 tl istediler diyelim. Ki bu 80 tl ediyor kabaca.
Ben Mardin ilinin bir ilçesinde yaşıyorum. Takıldı diye farz ediyorum, kalkıp bu vergiyi nasıl ödeyeceğim. Kalkıp başka bir ile yönlendirme yaparlarsa bu benim için problem, öğrenciyim bu durumda ne yapacağım ? Ya da bu vergiyi başka bir şekilde ödeyemez miyim ?

D.Ayhan
Ziyaretçi
D.Ayhan

merhaba isa bey ben 23-08-2017 tarihinde avrupadan Turkiye ye kargo gondermistim fakat 2 ay olmasina ragmen paket ardese teslim edilmedi gumrukte takildi sanirim ne yapabilirim aras kargo ile postalamistim onlari ariyorum bir bilgileri yok bu konuda ne yapabilirim ve yurt ddisindan oraya ulasmak da problem yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler...

irem y
Ziyaretçi
irem y

Merhaba isa bey size daha önce de yazmıştım.Bu Anılcan Bey'in paketi Türkiye'ye ulaşmış.Benim paketimde aynı koşullarda postalandı.Ama henüz ülkeye girmemiş.Ne yapmam gerekiyor.Takip no:CJ538473499US

Levent IŞIK
Ziyaretçi
Levent IŞIK
Merhabalar İsa Bey, çok bilgilendirici bir konu olmuş, aramalarım içerisinde en uzun süre vakit geçirdiğim alan oldu. Tüm bilgilendirme ve cevaplarınızı okudum. Böyle bir hizmet için gerçekten özveri gerekli, şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Burada yazılı tüm açıklamaları ve yorumları okumama rağmen sorunuma çözüm bulamadım. Yine burada yazan bir mesaja cevaben "Yurt dışından pil getirtmek zaten yasak" benzeri bir cevabınız mevcut ve fakat gümrük mevzuatı içeriğinde buluna yurt dışından getirtilmesi yasak ürünler arasında pil ile ilgili böyle bir yasağa rastlayamadım. Hal böyleyken ve de ayrıca başka bir alanda da bununla ilgili tam ve kesin bir bilgiye ulaşamadım. Kısaca AliExpress'ten aldığım… Devamı »
Anılcan
Ziyaretçi
Anılcan

Merhaba İsa bey, 14 gün önce size yazmıştım fikrinizi söylemiştiniz. 10-15 gün içinde kargonuz gelebilir demiştiniz. İşin tuhaf tarafı kargo ayın 2'sinde Send item abroad (EDI-received) olarak güncellendi ama güncellendiğinde tarihi 5 ekim olarak girildi. Bu kargonun bu kadar uzun sürede gelmesi normal mi ? Yardımcı olabilirmisiniz. Takip numarası: CY017970857US

irem y
Ziyaretçi
irem y

durmunuzla ilgili gelişme olursa yazarsanız sevinirim.sanırım aynı zamanda gelecek kargolarımız.

irem y
Ziyaretçi
irem y
Hedef Ülke - Önbellek Zamanı: 2017-10-09 09:48 2017-10-05 02:30 United States of America (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) 2017-09-21 21:38 United States of America (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2017-09-21 21:38 United States of America (the) (Yurt Disi), Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Otb) 2017-09-13 16:37 United States of America (the) (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb) Menşei Ülke - Önbellek Zamanı: 2017-10-09 09:48 2017-09-21 21:38 ISC NEW YORK NY(USPS),… Devamı »
irem y
Ziyaretçi
irem y

Merhaba aynısı benim başıma geldi sizinki gibi.13 eylül'de verilen sipariş 21 eylül'de new york gümrüğe geldi.Çok uzun süre bekledi.Sonra aynı sizinki gibi 5 ekim diye 2 ekimde Send item abroad (EDI-received) olarak güncellendi.Bende anlamış değilim durmu doğrusu.Herhalde 1 ay daha bekliyeceğim.

Yasin bostan
Ziyaretçi
Yasin bostan

TÜRKIYE, İSTANBUL ULUSLARARASI POSTA İSLEME MERKEZİ, Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), ürün varış ülkesine iletildi (Otb)
İsa bey, burda ne demek istenmiş?

Esra
Ziyaretçi
Esra

merhabalar, ben Türkiye'den İNgiltereye ğrün sipariş ettim, 15 gün oldu, durum advise görünüyor gümrüğe takılmış olabilirmi? Tracking number: CP032418646TR

irem y
Ziyaretçi
irem y
USPS sayfasındaki durum DATE & TIME STATUS OF ITEM LOCATION September 21, 2017, 9:38 pm Processed Through Facility ISC NEW YORK NY(USPS) Your item was processed through our ISC NEW YORK NY(USPS) facility on September 21, 2017 at 9:38 pm. The item is currently in transit to the destination. September 21, 2017, 9:38 pm Arrived at Facility ISC NEW YORK NY(USPS) September 17, 2017, 9:46 am In Transit to Destination September 16, 2017, 9:46 am In Transit to Destination September 15, 2017, 9:46 am In Transit to Destination September 14, 2017, 5:46 pm Arrived at USPS Regional Facility MISSOULA MT… Devamı »
dilara huy
Ziyaretçi
dilara huy

İsa Bey bana da yardımcı olur musunuz? Durumu aşağıya kopyalıyorum umarım geri gitmez. Bir de PTT takip sitesinde charges diye bir kısım var, Totalde 4,60 TL ödeme tutarı çıkmış.

4 03/10/2017 22:00:00 Send item abroad (EDI-received) United States of America
5 04/10/2017 09:13:26 Arrived in PTT Work Place İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İ
6 05/10/2017 09:30:16 Cleared through the Customs İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR
7 05/10/2017 09:30:16 Added to Mailbag İSTANBUL UKİM

Emre Bıyıklıoglu
Ziyaretçi
Emre Bıyıklıoglu

Isa bey bpost kargoyla urunu gondermisler transit halinde diyor ne anlama geliyor siparis 24 gun oldu
9-2017 04:20:55 Item is at the shippers warehouse
20-09-2017 18:11:21 Item is announced / bpost received the information
02-10-2017 19:48:53 Belgium bpost has received the item
02-10-2017 21:33:25 Belgium Parcel is handled

Üye

İsa bey merhaba ali expressten ürün siparişi verdim teslimat bilgisinde Item Is Pre-advised Basaksehir İstanbul yazıyor. Ne anlama geliyo olabilir ?

Üye

Bi sorum daha olucaktı. Türkiye ye ulaşan kargomu ptt kargodan nasıl takip edebilirim satıcın verdiği takip numarası ptt de geçerli olur mu ?

Üye

Başında ve sonunda harf olmayan takip numaraları geçersiz mi oluyo peki? 6-7 tane siparişim var sadece bir tanesinde harf var.

Selin akar
Ziyaretçi
Selin akar

Merhaba ben yurtdışı guess sitesinden mont almıştım. Bugün elime ulaştı ancak guess ürünün dışına 20 eurluk faturayı koymuş olmasına rağmen kolide geldiği için teslimatta 67 tl gümrük vergisi aldılar benden.ürünün kutusunun dışında faturası olmasına rağmen ve 30 eur altı olmasına rağmen neden gümrük vergisi ödediğim konusunda yardımcı olabilirmisiniz.açıklamalarınızı okudum Ancak nasıl ispat edip geri alabilirim.yardımlarınıza ihtiyacım var.çok teşekkür ederim..

emrah
Ziyaretçi
emrah
2017-09-28 05:49 ÇORUM ÇORUM,MERKEZ,ÇORUM Debited 2017-09-26 18:28 ÝST.ULUSLARARASI PÝM ÝST.ULUSLARARASI PÝM,BAÞAKÞEHÝR,ÝSTANBUL(AVR) Added to Mailbag 2017-09-26 07:45 Arrived in the Post Office,ÝST.ULUSLARARASI PÝM ÝST.ULUSLARARASI PÝM,BAÞAKÞEHÝR,ÝSTANBUL(AVR) International Arrival Registry was performed 2017-09-26 07:45 -,-,Turkey Send item to customs (Inb) 2017-09-26 04:45 -,-,Turkey Receive item at office of exchange (Inb) 2017-09-22 23:15 -,-,Singapore (Yurt Disi) Send item abroad (EDI-received) Turkey2017-09-21 17:01 -,-,Singapore (Yurt Disi) The item was forwarded to the destination country (Otb) 2017-09-25 23:45 Arrival at Processing Center (Country code: TR) 2017-09-25 11:13 Arrival at Destination Post (Country: TR) 2017-09-21 09:01 Despatched to overseas (Country code: TR) 2017-09-17 16:34 Information Received (This… Devamı »
veli furkan
Ziyaretçi
veli furkan

1 23/09/2017 17:33:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
2 29/09/2017 15:32:13 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey
3 29/09/2017 18:31:07 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb)
-
-
4 29/09/2017 18:31:07 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
5 30/09/2017 11:46:09 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 01/10/2017 23:10:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- China (Yurt Disi)

geri mi gidiyor anlamadım yoksa bulunduğum ile yola mı çıkmış iki ifade de var

Ekrem çabuk
Ziyaretçi
Ekrem çabuk

Merhabalar öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederim ben bangoodd sitesinden bir 3d printer aldım eylül 1 de ve ürün 12 sinde göbderildi baya tartışma vs üzerine ürün dün italyada gözüktü baya uzun zaman olmasına rağmen aca ürün ne kadar sürede ülkemize ulaşır ne zamana bana verilir bilginiz var mıdır ?
https://m.17track.net/en/track?nums=CP349601763CN

İlbey dinler
Ziyaretçi
İlbey dinler

Merhaba isa bey benim.sorum.su olucak AliExpress den aldim ürün dun türkyeye giris yapmis ve gumruge sevk.edilmis kutu kucuk degil bi.notebook boyutunda ardindan ptt is yerine girdi ibaresi bulunuyor bu aldim urun sadece 19 dolar ucuz bir plastik PlayStation bos kasasi elektronik hic bitsey yok basit plastik bi kutu simdi bu gumrukten kontrol yapilarak gecermi yoksa ben mi gidip almalıyım çok gereksiz olmus ucuz bi parca icim

mehmet e
Ziyaretçi
mehmet e
bir ürün sipariş ettim son duumu yurt dışına sevk edildi diyor detaylar asagıda sizce gümrüge takılıp iade mi edildi anlayamadım yardımcı olabilir misiniz? Number: RF478232224SG Package status: In transit Destination country: Turkey Optional("2017-09-21 09:50") TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) Optional("2017-09-20 00:00") TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı Optional("2017-09-20 00:00") TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Torbaya Eklendi Optional("2017-09-20 09:10") TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi, Send item to domestic location (Inb) Optional("2017-09-19 00:00") TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı… Devamı »
Cenk Sarkuş
Ziyaretçi
Cenk Sarkuş

İsa bey selamlar, Hindistandan hediye kaseler gönderildi bana İndian Post office den yollanmış, bana bir uyarı gelmedi varış ile ilgili ancak arkadaşım uyarıp , sizin yorumlardan sonra baktığımda, tracking number takip edince Gümrükte ( Başakşehir) olduğunu gördüm . Bu konuda sizin bir hizmetiniz var mı? yoksa yazdıklarınız üzerinden direkt oraya gitmek mi gerekiyor?
Teşekkürler

Cenk Sarkuş
Ziyaretçi
Cenk Sarkuş

Ulaşacağını tahmin etmiyorum demişsiniz İsa bey, bu durumda alması zor anlamına mı geliyor ? Bir de şehir dışında olduğumdan ancak Perşembe yada Cuma günü sabah gidebileceğim. Bu süreçte bir zaman aşımı ve geleni geri yollama durumu var mı acaba?

Anılcan
Ziyaretçi
Anılcan

Merhaba, amerikadan bir çizgi roman mağazasından 30'dolardan fazla tutan çizgi romanlar aldım. Gümrük vergisi normal olucak ama Priority Mail International 6-10 gün içerisinde teslim edilir yazan kargo 9 gündür hala türkiyeye gelmedi ve iyi bir kargo parası ödedim. Takip numaram: CY017970857US Acaba fikrinizi alabilirmiyim ?

Mustafa akdoğan
Ziyaretçi
Mustafa akdoğan

Merhaba isa bey aliexpressten bi ürün aldım 15-09-2017 de çinden çıkış yapmış yurt dışına sevk edildi EDI-received yazıyor 8 gündür türkiyeye ulaşamadı kargo firması yanwen. Acaba kaç günde ulaşır yada maksimum ulaşma süresi kaçtır ?

Mustafa akdoğan
Ziyaretçi
Mustafa akdoğan

İsa bey şimdi dikkat ettim gönderi yurt dışına sevk edildi Send item abroad (EDI-received) yazıyor.

YASİN DAMLA
Ziyaretçi
YASİN DAMLA

Abi benim ürün 23.18 euro ama ürün gümrüğe sevk edildi diyor neden sonrada yurt dışı kabul geliş kaydı yapıldı diyor anlamadım da abi

Selman
Ziyaretçi
Selman

Merhaba yurtdışından syma x8c almak istiyorum bu gümrük meselesi çok kafamı karıştırdı internette pek açıklayıcı sonuçlar bulamadım olanlarda eskiydi

Ben syma x8c yi alsam gümrükten verirlermi vergisini ödesem? Ne gibi belgeler almam gerekiyor kapsam dışı belgesi hala veriliyormu ? Açıkçası tam olarak ne gibi işlemler yapmam gerekiyor?

Selman
Ziyaretçi
Selman

Cevabınız için teşekürler cihaz batarya ile beraber 500 gr ın üzerinde olması gerekiyor

Şamil
Ziyaretçi
Şamil

017-09-12 10:06 Guangzhou Terminal, bırak
2017-09-12 10:06 Guangzhou Terminal, sol gezinti
2017-09-09 21:49 Guangzhou Terminal, varış
2017-09-09 13:26 Guangzhou, döviz bürosu dışa aktarılan doğrudan
2017-09-09 07:11 Açmak için dışa Guangzhou Uluslararası posta Şubesi posta merkezleri,
2017-09-08 23:20 Sol, toplu kabul paket işleme merkezi Guangzhou, sonraki durak "Guangzhou Merkezi"
2017-09-08 22:14 Toplu kabul paket işleme merkezi Guangzhou, vardır
2017-09-08 18:33 Toplu kabul paket işleme merkezi Guangzhou, Gönder aldı

isa bey merhaba kargom ne durumda ben anlamadımda

Oğuzhan İşbilir
Ziyaretçi
Oğuzhan İşbilir

Merhaba, Banggood dan aldığın ilk ürün pek bir bilgim olmadığından soruyorum.

Hong Kong (Yurt Disi) Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb)

Bu, ürünün Türkiye ye geldiğinimi yoksa Türkiye'ye gelmek üzere yola çıktığınımı gösteriyor ?

Üye

Ürün dün Türkiye ye ulaştı. 17 track da "item held by customs others" diye bir bilgisayar çıktı acaba bu ne anlama geliyor gümrüğe mi takıldı ürünüm 30 euronun altında. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Üye

Bir sorum daha olacaktı. China post ile gelen bir ürünüm 18 gün önce elektronik bildi alındı yazıyor hala aynısı yazıyor. Acaba dispute açayım mı bekleyeyim mi satıcı koruma süremi uzatmış. Kargı takip no : RG862374852CN

Üye

Merhaba, kargom malaysia post ile geliyor. 1 eylülde [MY, KUALA LUMPUR] GMTC, departed transit country bu bilgi geldi. Acaba şuan Türkiye'ye doğru mu geliyor ve kaç güne Türkiye'ye ulaşır?Teşekkürler.

Çağlar Şahin
Ziyaretçi
Çağlar Şahin

Merhaba İsa Bey,
ebay dan 1 adet ayakkabı almak istiyorum. Fiyatı 90$. Gümrük vergisi ödeyeceğimi biliyorum ancak UKİM veya başka bir yere gidecek zamanım yok. Kısaca herhangi bir yere gitmeden vergi vb. ödemeleri eft ile yaparak ürünü teslim alabilir miyim yoksa şahsen gidip uğraşmam gerekir mi?
Teşekkür ederim.

Aykut An
Ziyaretçi
Aykut An

Merhaba İsa bey,
09.08.17 tarihinde Çanakkale'den Kanada'daki bir devlet kurumuna 400 gr A4 zarf gönderdim, posta 30 Ağustosta Kanada hava limanına, ulaşmış ve daha sonra <istanbul Uluslararası PİM 'den aldığım bilgiye göre , postada 10 gündür hareket görünmüyor, Postayla ilgili reklamasyon talebinde bulundum, ortalama kaç günde cevap gelir ?
Ayrıca verdiğiniz değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Selahattin Aydın
Ziyaretçi
Selahattin Aydın

Merhaba Isa Bey, Japonya'dan bana gönderilen bir belgenin (a4 zarf içinde)
takibinde Gümrüğe Sevk Edildi yazıyor. Kaç günde elime ulaşır acaba? Kağıt belgeleri de mi gümrükte kontrol ediyorlar?

Murat AKİF
Ziyaretçi
Murat AKİF

İsa bey merhaba aliex den aldığım ürünün takip kodu: UR859578365YP gümrükte tutuluyor falan filan diyor ne demek istiyor kontrol edermisiniz? şimdiden teşekkürler

barış ince
Ziyaretçi
barış ince

bana verilen takip kodu bu UR854590801YP
ancak yurt içinde ki hareketlerini takip edeceğim bir takip kodu yok.
Bu takip kodu ile http://global.cainiao.com/?spm=a2d0j.7922267.0.0.116e27f0BR2Unz adresinden takip ettiğimde paketin teslim edildiği yazıyor. Postaneye soruyorum adınıza bir kargo yok zaten bu takip numarası ile yurt içindeki durumunu sorgulayamayız diyorlar.Satıcıya R ile başlayan takip kodu soruyorum yok diyor

AliexpressTutkunu
Ziyaretçi
AliexpressTutkunu

RC102608065MY sizin yurtiçi ptt ile takip edebileceğiniz kargo numaranız
Global Cainiao çıkışlı kargolarda UR ile başlayan kodunuzu 5-10 gün içinde
http://track.yw56.com.cn/en-US/ adresinden arattığınızda sağ köşede belirtilecektir.

zufer muhammed
Ziyaretçi
zufer muhammed

barış kardeş aynen isa abinin dediği gibi büyük ihtimalle kargocu ürünü başkasına verdi

AliexpressTutkunu
Ziyaretçi
AliexpressTutkunu

http://track.yw56.com.cn/en-US/ bu siteden UR veya LP ile başlayan Global Cainiao çıkışlı kargonuzun takip numarasını yazarak sağ köşede R ile başlayan kodunuzu alabilirsiniz tabi ki bunun belirmesi için satıcı ürününüzü kargoya verdikten 5-10 gün geçmesi gerek alacağınız o takip no ile pttden takip edebilirsiniz.

Özcan Günger
Ziyaretçi
Özcan Günger

Merhaba isa bey
aliexpress den bir ürün aldım 29 dolarlık şuanda ürün bilgimlerim

2017.08.26 19:40 (GMT-7): 【Türkiye】 Gümrük Başkaları Tarafından TutulanÖğe
2017.08.26 16:40 (GMT-7): [Türkiye] Ürün işlendi Türkiye
2017.08.04 14:42 (GMT-7): 【PULAU PINANG B】 Teslimat konusu ISTANBUL ULUSLARARASI PIM

ürün takip numaram bu ; UR859640270YP
ürünümün gelmeme olayı olurmu sizce hale ürün gelmedi ürün 02/08/2017 çıkış yapmış ....

Bilal
Ziyaretçi
Bilal

merhaba isa bey. ilk kez aliexpressten ürün satın aldım. yaklaşık 40 gün geçti. takip numarası ile kontrol ettiğim zaman ürünüm geri iade edilmiş olarak anladım.bir de siz kontrol edebilir misiniz? takip no : RS742531817CN

Ahmet Saritas
Ziyaretçi
Ahmet Saritas

UR861259895YP
Takio numarasi ike 8. Ayin 14unde aldigin urun 16sinda kargolandi. Malesef fiyati 45$. Satıcıya tax olayini anlattim ama pek bi cvp vermedi bana faturada bu fiyat yazildiysa mecbur vergi oderim kaçış yok itirazimda yok. Ama ben Sıvasta yaşıyorum. Gümrük islemleri nasil olacak bilginiz varmi burdaki ptt ilemi irtibatta olmaliyim.
(RC103193841MY buda yeni takip kodu görünüyor )

sude
Ziyaretçi
sude

merhaba, G Koreden hizli kargo tahminen ne kadar surede geliyor turkiyeye bir bilginiz var mi bu konuda?

Üye
Isa Bey merhaba. Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. 21.08.2017 tarihinde RG990497395BE takip numara li http://s.aliexpress.com/byUfQ7ra (ürün sayfasi) drone satın aldım. Satıcı ile iletişime gectigimde kargoyu postNL ile yazmasina rağmen Bpost international ile gönderiyorlar. Sebep olarak da postNL 'nin icinde batarya olan ürün kabul etmemesiymis. Bpost international kargo sizce nasıldır? Hızlı midir? Ve ürün dr on olduğu için gümrükten geri gider mi? Lütfen bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. Iyi çalışmala diliyorum. Saygılarımla... Isa bey birde şunu sormak istiyorum.21.08.2017 tarihinde RG990497395BE takip numara li http://s.aliexpress.com/byUfQ7ra (ürün sayfasi) satın aldığım drone bayram 'dan sonraya mi kalır? Bayram süresince olan 10 günlük izin başladı. Bu… Devamı »
Üye

Merhaba benim kargom RK821469706CN teslim Edildi
BABAHARMAN PDM diye gozukuyor hatta bi isim var ben gaziantepte yasıyorum teslim edilen yer ankara diyor ???

Ünalcan ERTOK
Ziyaretçi
Ünalcan ERTOK

İsa Bey Kargom Ayın 10 unda Kargolanmış Gözüktü.Canlı Sohbette Tracking No Hatalı Çıktığını Söyledim Güncellediler.12 Kargolandı Olarak Değişti.Benim Sorunum Türkiyeye Ulaştı Diyor Fakat PTT DEKİ YAZI İSE ŞÖYLE:

17/08/2017 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) Singapore (Yurtdışı)

17track Sitesinde İse :

2017-08-17 16:53 Despatched to overseas (Country code: TR) (PTT TURKEY)

Malum Bayram Var Bayramdan Önce Gelirmi Yani 30 una Kadar?

Ünalcan Ertok
Ziyaretçi
Ünalcan Ertok

Kesin Cevap Vermemeliydiniz... Ürün Elimde Beni Üzdünüz Ve Bilemediniz 😀 2 Güne TR ye Girdi 2 Güne Elime Geldi 12 Güne Geldi En Hızlı Kargomdu 😀

İnanç Türkyılmaz
Ziyaretçi
İnanç Türkyılmaz

Merhaba ben daha önce İngiltere'den ıstaka alacağım ile ilgili bir mesaj yazmıştım geçtiğimiz hafta sonu siparişini verdim dün sabah kargolandı ve bu sabah Türkiye'de gümrüğe giriş yaptı.Bana e-mail yoluyla DHL gümrüklü gönderi ihbarı geldi.Kargonun müşteri hizmetlerini aradım benden gönderdikleri dilekçeyi doldurup e-mail yolu ile geri göndermem istendi ve bende gönderdim gümrük çekim işlemleri için.Takip numarası ile baktığımda en son olarak ''Gönderinin ön bilgilendirme mesajı gümrük sistemine ulaştı ve gümrük statüsü belirlendi/güncellendi'' yazıyor.Bundan sonra ne olacak acaba ve bu işlemler için benden ne kadar ekstra bir ücret istenecek tahmini olarak ?

İnanç Türkyılmaz
Ziyaretçi
İnanç Türkyılmaz

Eğer o ücret yüksek çıkarsa reddedip geri gönderebilir miyim yoksa ödemek mecburiyetinde miyim ?

Dilem Akkaya
Ziyaretçi
Dilem Akkaya

Merhaba ben aliexpressten alışveriş yaptım makyaj fırçası aldım. Aynı firmadan iki farklı ürün sipariş ettim biri geldi diğerinede 17 tracktan baktım. Türkiye teslimat dışı izlemenin sona ermesi diye bir uyarı aldım. Bu ne demek?

Ozgur denız
Ziyaretçi
Ozgur denız

İsa bey merhaba ispanyadan bir ürün gönderildi (araba teyibi) fakat sanıyorum tr ye henüz giriş yapmadı ispanyadan geliş süresi hakkında bilginiz varmı acaba? Görünen bilgiler aşağıdadır teşekkürler.

1 05/08/2017 11:30:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- Spain (Yurt Disi)
2 08/08/2017 21:05:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)

Slh ark
Ziyaretçi
Slh ark

Merhabalar zimmet alındı ibaresi geri gideceği anlamına mı geliyor

Irmak kaya
Ziyaretçi
Irmak kaya

Merhaba ben siparis edeli 15 gun oldu ve suan türkiyede ptt de de gönderi yurt içi merkezine sevk edildi yazıyor kaç gün sonra evime gelebilir?

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Merhaba, 45$ lık bir ürün almıştım, 38€ yapıyor sınırı geçiyor. Paket boyutu ufak, 10/08/2017 Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı olarak gözüküyor. Her hangi bir güncelleme olmadı. Ürün 3 parça toplam fiyat ayrıca üzerinde yazıyor mu bilmiyorum. Gümrük de kesin takılacak mı? PTT sitesinde şu an her hangi bir ücret gözükmüyor. Anladığım kadarıyla vergi çıkarsa bile kapıda ödeye biliyorum, ne kadar bir ücret ödeyeceğim belli mi?

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Ben eksik anlamışım, 10/08/2017 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), 10/08/2017 Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı olarak gözüküyor. Gümrüğe zaten sevk edilmiş ama her hangi bir ücret gözükmüyor. Bu durumda her hangi bir ücret ödemeyecek miyim?

Üye

Merhaba yur dışından aliexpres 'den motorcu kıyafeti sipariş verdim amma hala gelmedi sizde bekliyor olabilirmi? takip numaram UR858451368YP

ali saner
Ziyaretçi
ali saner

merhaba urun dunden beri varıs merkezinde diyor dun sabah 6da gırmıs hala ıslem yapılmamıs genelde gun ıcınde pttye sevki olurdu merak ettım bu ara bır yavaslık mı var acaba

Alperen Yüksel
Ziyaretçi
Alperen Yüksel

Merhabalar yaklaşık 2 hafta önce Aliexpress'ten PostNl yoluyla ürün siparişi verdim ve yaklaşık 3 gün öncesine kadar gayet güzel bir şekilde takip bilgisi güncelleniyordu.Son olarak ürünün ülkeye geldiğine dair bir güncelleme yapıldı ve ondan sonra 3 gündür ne PostNl sitesinde, ne Ptt'de ne de Track 17 gibi takip sitelerinde ürüne dair bir güncelleme yapıldı.Kısacası 3 gündür ürünüm Türkiye'ye geldi olarak gözüküyor.PostNl'ye mesaj attığımda bana onların sadece lojistiği sağladığını ve birşey yapamayacaklarını söylediler.Bu durum daha önce yaşanmış bir durummu çünkü yavaş yavaş tedirgin olmaya başladım 🙂 Yardımcı olursanız çok sevinirim

Muhammet Taşkale
Ziyaretçi
Muhammet Taşkale

Merhaba yurt dışında stamps.com da sorgulama yaptığım da
July 12, 2017 19:56 TR SHIPMENT RECEIVED BY DESTINATION COUNTRY
bu şekilde bilgi elde etmekteyim ama
17track.net den sorgulama yaptığımda
TURKEY, ISTANBUL, Departed, Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on July 13, 2017 at 8:36 am. The item is currently in transit to the destination.
bu şekilde bilgi edebildim ancak ptt yi aradığımda henüz bize gelmemiş diyor ilk defa ürün satın alıyorum 1 ay olucak bir sorun mu var anlam veremedim yardımcı olursanız sevinirim

Muhammet Taşkale
Ziyaretçi
Muhammet Taşkale

Yanlış anlamadıysam gönderici firma türkiyede diyor ptt de bana gelmedi diyor. 😀

Mehmet Fatih Ünal
Ziyaretçi
Mehmet Fatih Ünal

Merhaba Hocam. Tam 15 gündür kargoda böyle yazıyor. "Hand over to airline". Satıcı bazen cevap verip bazen vermiyor. AliExpress Standart Shipping kargo bu firma. Sırf hızlı ve kayıtlı gelsin diye bir kaç dolar fazla verdim. Maalesef yine hüsran. Kaç güne gelir sizce tahmininiz nedir ? Bu uçak neden inmiyor ? 😀
İyi günler.

Cihangir Cem Temir
Ziyaretçi
Cihangir Cem Temir

TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı. Bu güncellemeden ne zaman sonra kargo elime ulaşır ?

Ozgur denız
Ziyaretçi
Ozgur denız

İsa bey merhaba, ptt aracılığı ile gelen ve 30eur üzerinde olan her kargo açılıp kontrol ediliyormu? Bilginiz varmı acaba? Açılmadan sadece vergi alınarak teslim edilen gönderiler ile karşılaştınızmı? Teşekkürler.

Okay Yılmaz
Ziyaretçi
Okay Yılmaz

İsa bey öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim yurt dışından euroleague'den t-shirt sipariş ettim kargo dahil 30€ şuan Türkiye'de İstanbul'da kargo ptt kargo takip sitesinde bilgilerimde isim adres ücretler bölümü boş görünüyor bu normalmi ilk defa yurt dışından alışveriş yaptım ptt arayıp isim adres güncellemem gerekirmi

Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi

Ben banggood'tan sipariş vermek istiyorum 4 parça hepsine ayrı ayrımı kargo vermem gerekiyor EMS kargo almak istiyorum birde 80 euro gibi bir miktar vergisini nereye ödiyebilirim.

Cihangir Cem Temir
Ziyaretçi
Cihangir Cem Temir

Aliexpress üzerinden Motospeed CK-108 aldım.Yaklaşık 3 gündür ''The item is on transport to the country of destination'' diyor.Diğer arkadaşlarda hemen kargo aynı gün veya ertesi gün Türkiye'ye ulaşmış.Şuan bir problem gözüküyor mu ?

Cihangir Cem Temir
Ziyaretçi
Cihangir Cem Temir

Hmm yani bir problem gözükmüyor. 21 Temmuz'da sipariş ettim.Bana söyledikleri 21-32 gün içerisinde ulaşacağı. İnşallah dedikleri olur. Bugün 14.gün.

öner gürses
Ziyaretçi
öner gürses

merhaba banggoodtan bır akıl saat aldım takıp kodu satın aldım sıtede shipped aktıf olmus ben uzun bır tatıle cıkcam 2 ay kadar kargoyu teslım alamasam ne olur benım bıldıgım ptt kalıyor ama suresı varmı bılmıyorum ne yapılabılır tesekkürler

Üye

iyi gunler . Amerikadan 29,9 artı 10 dolar kargo ucreti olarak ürün aldım. Fakat 34 tl gumruk ucreti binmiş. Zoruma gitti. Muaf olmam gerekmiyormu idi. Yarın ukime tlf acmayı dusunuyorum

Üye
Merhaba isa bey. benim kargomun son durumu aşağıdaki gibi.bundan ne anlamalıyım? teşekkür ederim. AliExpress Standard Shipping UR857335330YP 2017.07.25 15:36 (GMT-7): System is under maintenance, Sorry for the inconvenience cause(E03) 2017.07.15 15:39 (GMT-7): 【PULAU PINANG B】Item dispatched out ISTANBUL ULUSLARARASI PIM 2017.07.15 06:36 (GMT-7): 【In Transit】Item posted over the counter 2017.07.15 06:29 (GMT-7): 【In Transit】Initial item information received 2017.07.15 06:26 (GMT-7): 【In Transit】Initial item information received 2017.07.15 00:39 (GMT-7): Item dispatched out ISTANBUL ULUSLARARASI PIM 2017.07.14 23:31 (GMT-7): 【8】Hand over to airline 2017.07.14 18:31 (GMT-7): 【8】UR857335330YP 2017.07.14 15:36 (GMT-7): Item posted over the counter 2017.07.14 15:29 (GMT-7): Initial item information received… Devamı »
Ziyaretci
Ziyaretçi
Ziyaretci

Merhaba,
Bana Almanyada bir yakınım tarafından davetiye gönderildi. Salı günü kargoya verildi. Perşembe sabah sevkiyatı yapıldı, ama kargonun pazartesi gününe kadar elime ulasmasi lazım. Ptt ile gelecek. Sizce kargonun İstanbul'a gelmesi kaç gün sürer?

Ensar akkas
Ziyaretçi
Ensar akkas

Merhaba İsa Bey. Aliexpressten 12.06.2017 tarihinde UR854500426YP takip koduyla bir ürün aldım. 17track sisteminde görünüyor ve son durumu teslim girişiminde bulunuldu veya teslim edilemedi yazıyor. Fakat PTT nin sisteminde kayıt bulunamıyor. Dolayısıyla PTT ye müracaat ettiğimde bizde kayıt çıkmıyor deyip yolluyor , aliexpress ile konustugumda PTT ye sorun ürün gelmiş diyor. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler

Ensar akkas
Ziyaretçi
Ensar akkas

Evet yurt dışından çok alışveriş yapmışımdır ama ilk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum.Teslim girişiminde bulunuldu yazdığı için sorumluluğu bana yükleme ihtimali çıkar mı sizce. Bir de bu sırada ödeme onaylama süresi dolabilir ya da ürün geri gönderilemeyebilir. Bu durumda ne yapabilirim sizce. Bu yüzden de para iadesi yapmayabilirler mi ?

Gürol bülbül
Ziyaretçi
Gürol bülbül

Merhaba; bakım müteessir sıkıntı cause (E03) altında sistemidir. Ne demek ?

Gürol bülbül
Ziyaretçi
Gürol bülbül

System is under maintenance, Sorry for the inconvenience cause(E03) bu nedir?

Gürol bülbül
Ziyaretçi
Gürol bülbül

Teşekkürler . Farklı bir şekilde sorgulama şeklim var mı ?

A. Savas
Ziyaretçi
A. Savas

Selam İsa Bey, uzun süredir Aliexpres ten alışveriş yaparım. 300'ün üzerinde alışveriş yaptım. İlk defa PTB'den çıkarıldı, PTT işyerine sevk edildi diyor. Ne anlama geliyor, PTB? Teşekkürler. .

A.Savas
Ziyaretçi
A.Savas

Teşekkür ederim, 1 gün sonra elime ulaştı..

Kaan Mert Göçmen
Ziyaretçi
Kaan Mert Göçmen

UR856034585YP 26 haziranda sipariş ettim 22 gün falan oldu daha turkiyeye giriş yapmadi item dispatch to istanbul uluslararası pim yazıyor 15 gündür falan ne yapmalıyım.

Omer Eltan
Ziyaretçi
Omer Eltan

Aliexpressten bir tablet pili, bir pakette de 5 ayrı renkte optik gözlük sipariş etmiştim. 17 track sitesinden işlemleri takip ettim, ve siparişlerim izmir karşıyakaya kadar geldi, bana bir bilgi vermeden tekrar yurt dışına gönderildiler. Nasıl takip etmeliydim?. PTT gümrüğe gidip siparişlerimi mi sormalıydım. Ne yapacağımı şaşırdım. RB009617047LA ve RF779350251CN

inanç türkyılmaz
Ziyaretçi
inanç türkyılmaz

Merhaba ben İngiltere'den 2 adet ıstaka siparişi vermek istiyorum.Fiyatı yaklaşık olarak 70 Euro'ya denk geliyor.Koli boyutu büyük olacağından dolayı gümrüğe takılır mı ? Ayrıca sitede 5-7 gün içinde teslim edilir yazısı ne kadar gerçekçi ? İyi çalışmalar.

Sinan kaplan
Ziyaretçi
Sinan kaplan

Ben AliExpressten dron almıştım satıcı ürünü belirtilen süre içinde kargoya vermedi 2 gün sonrada vermese siparişiniz iptal olacak diyorlar sipariş 2 gün sonra iptal olduktan sonra param hemen bana geri iade edilir mi

caner taka
Ziyaretçi
caner taka

merhaba ben almanyadan bı belge ıstemıstım ayın 10 unda kargoya verdı 11 ı sabah saat 9 da edı oldu acaba kac gunde elıme ulasır

caner taka
Ziyaretçi
caner taka

teşekkürler kargo ulkeye gırdı peki kargo ücreti olup olmadığını nasıl görürüm bi arkadaşım gönderdiği için soramyıyorum acaba ptt nın sayfasından gorebılırmıyım

Sinan kaplan
Ziyaretçi
Sinan kaplan

Merhaba ben AliExpress ürün sipariş verdim turkey post diye bi seçenekle verdim ürün Samsun'a kaç günde gelir hızlımıdır

ziyaretçi
Ziyaretçi
ziyaretçi

Merhaba
Ben Etsy'den aynı satıcıdan 2 parti ürün aldım. Kanada'dan ilk paketim 03.05.2017 diğeride 05.05.2017 tarihinde takipsiz posta ile gönderildi. Değerleri 30'ar dolar ve paketler 1 kg. civarı. Gönderim şekli international surface parcel. Satıcının söylediğine göre ve canadapostta yazıldığı üzere 1-2 ay arası teslim süresi belirtilmiş. Ancak 2 ayı 1 hafta geçmesine rağmen daha hala gelmedi. Satıcıdan aldığım bana ulaşan paketim ise 500 gr. civarı takipsiz olmasına rağmen gümrükçe açılıp bana gelen bir paketti. Acaba bunlarda gümrüğe girip gecikmemi yaşamıştır? PTT Dağıtım merkezine sordum herhangi bir paketiniz yok diyorlar. Ürünlerim kesinlikle yasaklı değil takipsiz ama büyük kutular. Ne yapmalıyım.?
Teşekkür.

Gamze dogan
Ziyaretçi
Gamze dogan

Iyi gunler bana almanyadan kargo gonderildi orda verilen barkod numarasini girince hatali diyor yeni barkod numarasini nasil alabiliriz

Ozan srk
Ziyaretçi
Ozan srk

Isa bey merhaba. 04 temmuz sali gunu fransadan acil bir sekilde mektup ( turistukamaclidavwtiye) gonderimi yapildi sizce elime kac gun luk bir sure icerisinde gecer?

aleyna
Ziyaretçi
aleyna

Merhaba yurt dışından albüm almayı düşünüyorum fakat bir kaç
tane alıcağım tek ürün 15 dolar ama toplamda 70 doları felan geçicek sanırım gümrükte herhangi bir problem olur mu?

Bulent Eskimumcu
Ziyaretçi
Bulent Eskimumcu

EH001307781SG track no ile 21 Haziran 2017 de almış kibrit kutu kadar x6b alıcı yola çıktı. Şu an İstanbul gümrükte incelemede gözküyordu. ne kadar sürede elimde olur veya elime geçer mi ?
Yorumunu alabilir miyim.

Teşekkürler.

Îsmet Ö
Ziyaretçi
Îsmet Ö

Merhaba
Banggoddan bir siparis verdim hersey yolunda en sonunda ürün yurt disina sevk edildi yazdi satici ile görüssem olurmu

Zeliha G.
Ziyaretçi
Zeliha G.

"Bekleme süresinin dolması ile imha edildi" ne demek? Bana bunu açıklayabilir misiniz? Ve de ürünlerim kesin olarak dönüşü olmayan bir şekilde yok mu edildi? Üstelik yasak listesine aykırı herhangi bir ürünüm yoktu, kargoyu göndermeden kontrolde edildi. Aynı adrese iki farklı kargo gönderdim. Tüm aşamalar aynı saatte yapılıyorken, bi paketim önce imha edildi, diğer paketim ise iki gün sonra imha edildi. Üstelik içindeki ürünler farklıydı. İlgili kişilerle görüşüyorum ama tam bir cevap alamıyorum. Reklamasyon yazdım. Sonucu bekliyorum.. Çok teşekkür ederim , sizi de her gün rahatsız ediyorum..

Ömer Gülmezoğlu
Ziyaretçi
Ömer Gülmezoğlu

İyi günler İsa bey,

Ben yurt dışına paket gönderdim. Takip kodunu girdiğimde "ed017850015tr", Otb kodu ile sevk edildi gözüküyor. Telefon ve mail ile de her görüştüğüm görevli ürünün Türkiye'den çıktığını söylüyor. Ama karşı tarafın Sitesi USPS (ABD), ürünün halen burada gönderiye hazırlandığını belirtiyor. Sizce hangi taraf doğruyu söylüyor ve ne yapmalıyım ? Bu arada reklamasyon dilekçesi de verdim on günü geçti bir haber yok.

Teşekkürler

Metin yasir
Ziyaretçi
Metin yasir

Kargo takibinde yurt dışı giriş kaydı yapıldı ve sonrasında ptt işyerine sevk edildi yazıyor acaba gümrüğe takılmışmıdır veya kaç günde gelir

Zeliha G.
Ziyaretçi
Zeliha G.

Merhaba İsa bey. 5 gün önce size yazmıştım. Bugün PTT gönderi takipte: " Gönderi, bekleme süresinin dolması / müşterinin isteği üzerine imha edildi" bu yazıyla karşılaştım. Bu ne demek oluyor. Ben istekte bulunmadım Neyin süresi nasıl doluyor.? Ürünlerii Turpex PTT Kargo ile gönderdim. Ve ürünler teslim edilememe durumun da geri iade edilsin seçeneğine imza atmıştım. Ürünüm bana sormadan nasıl imha ediliyor. Gümrüğe takılınca gideceği adresimi arıyorlar. Onlar benim yerime imha edilsin diyebilirler mi? Bekkleme süresi dolduğu için imha etmek ne demek gerçekten hiçbir şey anlamamıyorum. Ne yapmam gerek? Şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarınız için..

Berker Üstünerciyas
Ziyaretçi
Berker Üstünerciyas
Merhaba Aliexpress den bir ürün aldım 17track netten baktığım ürün bütün işlemleri gözüküyor. Türkiye'ye girdiği PTT iş yerne sevk edildiği dağıtıcıya verildiği Teslim etmeye gelmeselerde teslim edilmediği. ürün tam olarak nerdedir bilmiyorum. Gümrüğemi takıldı onuda bilmiyorum hangi ptt de onuda bilmiyorum. çünkü ptt sitesinde barkod girince hiç birşey çıkmıyor. ürün 30 euro altında bilgisayar sıvı soğutma hortumu 4 metre kadar. Ürünün aşamalarını size burdan göndereceğim 2017-06-22 17:11 İSTANBUL(AVR), PTT İşyerinde Bekliyor 2017-06-22 12:10 Türkiye, Postane oy kullanacağına 2017-06-22 09:10 İSTANBUL(AVR), Dağıtıcıya Verildi-Cihet No:40070645 2017-06-22 09:10 TÜRKIYE, Teslim girisiminde bulunuldu veya Teslim edilemedi (Gelen), Unsuccessful item delivery attempt (Inb) 2017-06-22 00:00… Devamı »
esra özer
Ziyaretçi
esra özer

post office ile avustralyadan türkiyeye kargo gönderdik kargo istanbula iniş yaptı dağıtılmadan geri avustralyaya gönderildi. Bu nasıl olur ? sebepte belirtilmemiş. Bir çözüm yolu var mı ?

hakan
Ziyaretçi
hakan

ali expressden aldığım kargo ptt üzerinde sorguladığımda ptt işyerine sevk edildi diyor bu ne demek teşekkürler.

esra
Ziyaretçi
esra

şu an türkiyede ptt de demek

Zeliha G
Ziyaretçi
Zeliha G

Iyi aksamlar, ben Hindistan Mumbai'ye bir hafta once (16 Haziran 2017'de) kargo gonderdim. Kargo Mumbai'ye 4 günde ulaşti fakat 3 gündür gümrük muayenesi gerçekleştiriliyor diyor. Hergün tarih ve saat yenileniyor ama ayni işlem devam ediyor. Başka bir işlem yapilmiyor. Sebebi nedir? Kargom gümruge takilmismidir? Bu ulaşmayacak anlamina mi geliyor? Yardimci olursaniz çok sevinirim. Teşekkürler

Salim evci
Ziyaretçi
Salim evci

Merhabalar isa bey bundan 6 ay önce gearbestten bir sipariş verdim ancak 6 ayda gelmediği gibi kargo takip numarasından baktığımda alert(uyarı) şeklinde belirtiyor kargo takip numaram RS702386419NL bi bakarsanız ben paramın sadece iade edilmesini istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim şimdiden

Tugrul Aksoy
Ziyaretçi
Tugrul Aksoy

merhaba isa bey,

Ürün geri mi gönderilmiş?

31/05/2017 17:12:12 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı

BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
01/06/2017 16:32:05 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
01/06/2017 19:01:02 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
01/06/2017 19:26:50 PTT İşyerine Geldi
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
121/06/2017 07:50:00 Gonderi teslim merkezinde alindi (Gelen) Receive item at delivery office (Inb)
- Spain (Yurt Disi)

Berk Tugen
Ziyaretçi
Berk Tugen

Merhaba 2 haziranda banggood'dan siparişini verdigim bir kaç ürün 4 haziran'da kargoya verildigi söylenmekte kargo takip numarasına baktıgımda 8 gündür hareket yok kargoda bi sıkıntı mı var neden gelmiyor türkiye'ye. Ayrıca PTT kargo takip sistemine baktığımda orada da gözükmüyor. Bu17track'ta yazan http://imgur.com/nyGwa12.. Bu ise trackonline http://imgur.com/mw4nURU

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

kargom 16 gündür PİM de bekliyor acaba takıldımı ne oldu bu kargoya

serhat
Ziyaretçi
serhat

aliexpresten almis oldugum urun bursaya gelecek ama istanbul PİM den ankara PİM gecmis torba kaydi yapildi diyor ne anlama geliyor bu bursaga gelecegine ankara gozukuyor yardimci olursanjz sevinirim

hasan türkoğlu
Ziyaretçi
hasan türkoğlu

merhaba benim kargom 17track dan baktığımda görünüyor ama ptttakipde hiç bi işlem görünmüyor sebebi nedir acaba

Emre Kurt
Ziyaretçi
Emre Kurt

Selam isa bey yurtdışı kargom Amasya ya gelmesi gerekirken Adana p.i.m en gitmiş
Neden böyle birşey olmuş bana geri ne kadar sürede gelir teşekkürler...

kadir çakmak
Ziyaretçi
kadir çakmak

merhaba isa bey aliexpress ten aldığım 92 dolarlık araba teybi var gümrüğe takılır mı.RC099508961MY takip numarası ne zaman ulaşır elime.ilginize tşk

Samet Dumlupınar
Ziyaretçi
Samet Dumlupınar

Merhaba, ürünümün gümrüğe takılmasından korkuyordum ankaraya getirilmiş yinede takılma ihtimali varmıdır ? son durum böyle http://prntscr.com/fkq0m5

A.karatay
Ziyaretçi
A.karatay

Az once endonezyaya gonderim oldu mektup uzerindek adresi kesinlikle dogru ancak okumay blimeyen hanimefendi gonderitakip.com daki adresi yalnis yazmis problem olur mu? Tesekkurler...

wpDiscuz