Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 1.785 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

1785 Yorum "Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri"

avatar
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Semih

05-03-2018 21:50 The item has arrived in the country of destination

Abi 10 gündür böyle normal mi bu süre?

05.03.2018 21:52
Paket Varış Ülkesine Ulaştı (Gelen) aynı durum bendede var 12 gündür.türkiyede ürün.Klavye aldım 200 tl fiyatı ama satıcı 30 eudan dusuk yazdı fiyatı.neden bu kadar uzun sürüyor türkiyede ürün nerde belli degil.pttde hareketde yok

Postaneye Geldi Uluslararası Geliş Kayıt Defteri gerçekleştirildi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İstanbul (Avr) ,,,,abi şu şekil yazıyor kaç gündür hareketlilik yok

Adem Kuloğlu

Aliexpreste : Item is announced / bpost received the information diye bir ifade var ne demek acaba?

Merve Uludag

Merhaba Isa bey,

07.03.2018 tarihinde Almanyadan mektup gönderildi. Daha öncede 3 kez bu yolla gönderi elime ulaştı. Lakin son 3 gündur gönderim için PTT sayfasinda Yurt dışı Kabul geliş kaydı yapildi yaziyor. 10.03.2018 tarhinden beri hic bi hareket yok. RR676293098DE takip numarasi. Hafta sonu PTT sayfasinda calisma vardi ve giris yapamadim sayfaya. Gecikme bu sebepden dolayi olabilirmi? Ne zaman ulasir gönderi elime?

13:57:12 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb)
-
- Turkey
7 13/03/2018 13:57:12 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İSTANBUL UKİM
İSTANBUL UKİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
8 13/03/2018 16:09:00 Zimmet Alındı
İSTANBUL UKİM
İSTANBUL

Kargom bana ulaşır mı acaba ? Cevap verirseniz çok sevinirim

Rümöz

Gönderi depodan çıkartıldı ne demek oluyor acaba?

İyi akşamlar Yunanistan 500 euro değerinde sus eşyası satın aldım bu eşyanın kilosu 5.5 kilo buna ne kadar vergi ödemek zorundayım teşekkürler

Uğur Akıncı

İsa bey Merhaba;
Gearbestten aldığım ürün 15 Şubatta Türkiye'ye gelmiş gözüküyor. Takipsiz kargo ile almıştım. Türkiyeye gelişinden itibarne 22 gündür teslim edilmedi. Normal bir süre midir.Ürün 108 TL TV kutusu

İsmail demir

Merhabalar isa bey amerikadan bir sipariş verdim.
15.01.2018 tarihinde amerikandan çıkıp 17.01.2018 de ingiltereden gönderilmiş gözüküyor.sorgulama sayfasında hala aynı şey gözüküyor.ingiltereden 40 gündür gelmemesi normal mi sizce.UKİM i aradığımda UA ile başlayan takip numaralarının görülmediğini söylediler.sizce ne yapmam gerek teşekkürler

BERK EREN

ürün elime ulaşmadan geri gönderilmiş teslimat adı ve soyadı yazmıyor diye istihdam işleme merkezi diyor halen türkiyedemi nasıl ulaşırım

Ramazan CaIiskan
Sayin Isa bey benimde arkadaslar gibi boyle bir urunum var ben bundan birsey anlayamadim kusura bakmayin yurtdisindan yeni kesin donus yaptigim icin bazi seyleri anlamakta zorlaniyorum benim bu kargom ne asamada olduguna bakabilirmisiniz Tesekkur eder saygilarimi sunarim.Urun takip no EH002330375SG SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL 1 21/02/2018 13:43:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Singapore (Yurt Disi) 2 21/02/2018 13:53:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - Singapore (Yurt Disi) 3 22/02/2018 11:03:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item… Devamı »
Mert zerger

Benim amerikadan gelicekti satıcıya sordum 10 gün önce amerikadan ayrılmış dedi biz türkıyenin neresinde ne olduğunu bilemiyoruz dedi 17 track diye uygulama var oraya yazdım takip numarasını ayın 15 inde kalmış 8 şubat 2018 de sipariş ettim 26 sı oldu gelmedi kalmam gerekiyor size takip numarasını veriyim sizde bakın mümkünse

LF125258178US BAKARMISIN ABI

Abi 45 gün sipariş verdikten sonramı bekliycez yoksa türkiyeye geldikten sonramı 45 gün bekliycez LF125258178US bakarmısın abi

Emre Ortaç

Hocam ürün ulaşır mı? No: RM946951761CN

2018-02-24 00:00
TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Torbaya Eklendi

2018-02-24 08:51
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumrukten çıktı (Gelen), Return item from customs (Inb)

2018-02-22 00:00
TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı

2018-02-22 13:47
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb)

2018-02-22 10:47
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Inb)

Nadya

Merhabalar Isa bey benim kargom 15 gun yolda.fakat turkiyede cikti ama gonderdim yerde.hic ulkeye giris yapmadi diye soyliyorlar. CP017192914TR numarasi

Burcu

Merhaba, Yurtdışından gelen gönderim gümrüğe gitmiş. Zimmet alındı diyor bu ne demek? İngilizce takibine baktım. Added to the mailbag yazıyor, bunun Türkçesi torbaya eklendi demek değil mi? İkisi neden farklı acaba?

Kaptan
İsa bey merhaba. Banggood'dan 3D printer aldım. 01.02.2018 tarihinde gönderildi. Parça numarası: CP363.....CN olarak gönderildi. PTT kargo sorgulama hiç bir bilgi görüntülenmiyor. Aradan 23 gün geçti endişelenmeye başladım. Siteden canlı sohbet de sordum durumu bekleyin taşıma halinde dediler. Ne yapmam lazım? Yardımcı olabilersen memnun olacam. 2018-02-13 11:55 Hava taşımacılığı ile teslim 2018-02-13 07:08 Hava taşımacılığı ile teslim 2018-02-13 00:55 Pekin işleme merkezi, gelen 2018-02-12 10:47 Beijing Processing Center, ihracat doğrudan mühür 2018-02-12 08:36 BEIJING, ihracat açıldı ve sökülmüş 2018-02-07 12:42 Shanghai Processing Center, karşılıklı mühür ihracat (Yurtiçi) 2018-02-07 09:51 Şangay, ihracat açıldı ve sökülmüş 2018-02-05 22:54 Şangay alma ve yönlendirme… Devamı »
Kaptan

Cevap için teşekkürler.
İsa bey; bugün İstanbul PTT kargo bölümüyle iletişime geçtim, yurt dışı kargo sorgulaması yaptı böyle bir kargo çıkmadığını söylediler. Banggood ile iletişime geçtim 17track sitesinde görüntülendiği gibi yolda olduğunu söylüyorlar. Enteresan bir durum var. Endişelenmeye başladım.

Kaptan

İsa bey merhaba. Bi sefer yazdım ama ulaştı mı anlayamadım. Daha önce yukarıda bahsettiğim ürün Ankara'ya ulaştı. Şu an Yenimahalle gümrük de tutuluyor. Burayı aradım başka numaraya yönlendirdiler. Orasını aradım Gümrük müşavirleri derneğine yönlendirdiler. Burayı da aradım başka bir numara yönlendirdiler. Bu aradığım yer özel şirketmiş. Vekalet istedi, kendi ücreti vs. bir yazıcı parasına mal olacak bana. Bu iş böyle mi yürüyor. Aracı şirket devreye girmeden bu ürünü ben alamaz mıyım? Kapıda ödeme vs. olamaz mı? ne yapmam lazım yardımcı ol lütfen.

Kaptan

İsa bey; Bugün ihbarname elime ulaştı. Bulunduğum yerde ki PTT kargo şubesinden telefonla arattırdım Gümrüğü. bununda bir faydası olmadı. Adamlar çok katı. Ticari ürün olduğunu düşündükleri için mutlaka beyanname düzenlenmesi gerektiğini söylüyorlar. Ve beyannameyi de müşavir firma yapması gerekiyormuş. Bu durumda bana ikinci bir yazıcı parasına mal olacak. Bu durumda geri iade edilmesini isteyeceğim.
- Geri gönderilmesini istediğimde Banggood'dan para iadesi nasıl ve nereden talep ediyorum? ve bu talebimi ürün geri ulaştığında mı yapmam lazım?

Emirhan Orman

2018-02-22 00:00
TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Torbaya Eklendi

Son Olatak Bu Mesaj Geldi Ne Demek Oluyor Simdiden Tesekkurler Yardiminiz Için

Emirhan Orman

TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı

2018-02-21 08:11
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb)

2018-02-21 05:11
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Inb)

2018-02-19 13:45
Netherlands (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)
Bu durumda kargom gerimi gitmis oluyo acil yardim isa bey lutfen....

Yalçın Karakaya

Merhabalar aynı sorunla bende karşılaştım PTT gönderi yurt dışına sevk edildi diye not düşmüş bunun anlamı nedir acaba

Sinem dogru

Isa bey merhaba italyaya bir kucuk koli yolladim agirligi 2kg altinda CP040167732TR takip no bu gumruge takildi sanirim bir arkadasima hediye yolladim ne olur sizce bu paketin akibeti

mehmet yıldız

kargom karşı bugün itibariyle karşı ülkenin gümrüğünde gözüküyor fakat pttnin sitesinde gözükmemektedir sebebi ne olabilir

cp032920654tr kargomu yolladım sevgililer günü için hala gönderi yurt dışına iletildi diyor kaç gün oldu sürpriz falan kalmadı en sonunda söyleyeceğim yani kız arkadaşıma hiç bişi kalmadı yardımcı olun anlamdım kargom nerde

Burak Yalaz

Merhaba isa bey benimde aşagıdaki durum gibidir yaklaşık 15 gün oldu hala bir değişiklik yok ne yapmalıyım

02/02/2018 19:11:23 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Turkey

Burak Yalaz

Gönderim polanya cumhuriyetine gidiyor pttden söylenilen 7-9 gündü Uçakla gönderdiğim için

Erkan Ç.
Merhaba İsa Bey.Aşağıdaki duruma göre ürün gerimi gönderiliyor yardımcı olurmusunuz lütfen. 2018-02-17 09:57 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2018-02-16 00:00 TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı 2018-02-16 00:00 TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Torbaya Eklendi 2018-02-16 11:55 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumrukten çıktı (Gelen), Return item from customs (Inb) 2018-02-15 00:00 TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı 2018-02-15 09:12 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb) 2018-02-15 06:12… Devamı »
Erkan Ç.

İthali yasak ürün vs diye bişey yazması gerekmiyormuydu ama neyse teşekkür ederim yinede ilginiz için

Özgür

Merhaba İsa Bey, banggood sitesinden 35 parça toplamda 1.435 liralık sipariş verdim. 10 adet koli yapılmış ve bu kolilerin 6 tanesi içerik olarak 22 avroyu geçiyor.. Ama 35 parçanın sadece 3 tanesi vergiye tabi.. Şimdi buradaki gümrük vergi hesaplaması koli içindekilerin toplamı üzerinden mi yoksa parça ürün üzerinden mi yapılacak? Teşekkürler..

Özgür

Teşekkür ederim İsa Bey, Ankara'ya selamlar..

Çağkan Çavuşoğlu

İsa bey merhaba akiexspressten 200 e yakın sipariş verdim 29inde order created olan ürün ayın 10 unda çinden çıkış yaptı lakin pttye CP ile başlayan kodu girdiğimde hala hiç bir bilgi yok her şeyin karşısında 0 yazıyor durum sizce nedir

Emirhan Orman

isa bey merhabalar ben aliexpressten ürün aldım ürünümde ihracat gümrük belgesi tamamlandı diyor ama takibe baktığım zaman ürün hayla daha sevk edilmeye hazır gözüküyor..RG761813515CN takip numaram bu

Ozan kusmez

Merhaba. Ben aliexpresten drone siparis ettim 13 gunun ardindan bugun itibari ile yurda girdi ve gumruge sevk edildi yaziyor. Faturada aldigim fiyat yazili ve vergisini odeyecegim. Simdi benden buyuk ihtimal drone ile ilgili gerekli belgeleri isteyecekler. Sorum su bana cep numaram uzerindenmi ulasirlar yoksa normal posta yoluylami ?

Altuğ Bülbül

Merhabalar Isa bey Polonyada kaliyorum ailem 24 ocakta masaustu bilgisayarimi gonderdi.CP041871421TR hala bana ulasmadi beni aydinlatabilirmisiniz hic bir sey anlamadım bu işten.Iyi günler

Serkan KARACA

İSA BEY MERHABA SERKAN KARACA BEN YİNE RAHATSIZ EDİYORUM SİZİ,BANGGOOD SİTESİNDEN GEÇEN AYIN 8'İNDE 10 DOLARLIK ÜRÜN SATIN ALDIM,KAYITLI,SİGORTALI,HAVA KARGOYLA GÖNDERİLDİ,TAKİP NUMARAM,[RQ138646777MY] BİR İNCELESENİZ,AKIL VERSENİZ NE YAPMAM KONUSUNDA,BEN BİLMİYORUM ÇÜNKÜ KARGO GELİRMİ GELMEZMİ,PARA İADESİ NASIL OLUR,BÖYLE KALDIM,CEVAP BEKLİYORUM SİZDEN.....

Erkut Deliorman

merhaba İngiltereden bir arkadaşım bitkisel ilaç gönderdi. Reçete istiyorlar ne yapacağım. Bu ilaç İngilterede reçetesiz satılıyor.

Pelin Kuyzu

Merhaba İsa bey ben koreye bir paket gönderdim ama adres değişikliği yapılmış ve ben sonradan öğrendim ama şirket ismini yazdım göndericeğim yerin acaba paket geri gelirmi yada ulaşırmı ? Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Mert ali akay

İsa bey merhaba, daha önce konuşmuştuk konu Biraz değişti. AliExpress Ten aldığım ürün kargosu satIcıya paket büyük diye geri döndü 2 günü sonra bana Yeni takip numarası verdiler ancak AliExpress te hala eskisi var Ve satınalma korumasın 14 gün içinde bitiyor. Kargo şuan yolda gözüküyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Nesrin Candan

Benim yurtdışından gelen kargom gümrükte geri gönderilmek üzere. Ben alışveriş yapmadım kuzenim hediye amaçlı parfüm gönderdi, ne yapabilirim. Sigortalı bir gönderi

Serkan KARACA

İsa bey merhaba banggood sitesinden Ocak ayının 8'nde sipariş verdim,12'sinde Türkiye'ye gönderildi,pos malaysia hava kayıtlı,takipli,sigortalı kargoyla geliyor,10 dolarlık ürün gelecek olan ama dün akşamdan beri takip yapamıyorum,dünkü 22 euro'luk,27 dolarlık kanunla alakası varmı,bu kanunun benim kargomun Türkiye'ye gelmeden geri gitmesine sebep olurmu,durdurulurmu?????

Sameh Halak

merhaba ... benim paketim şimdi 16 gün gecikti neden?
16/01/2018 10:33:45 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) ...The item was forwarded to the destination country (Otb)
- Turkey?????????????????????????????????????????

sameh halak

Amerika ya bir paket gönderdim ptt ile 15 gün önce ama ptt takip ( istanbul da) kalmiş yazar neden ?

sameh halak

ptt kargo ya gittim . Gümrük takip yapsınlar dedi bana

Merhaba,
Amerika'dan ürün getirtmek için, ürün aldığınız firma değilde kargo şirketlerini kullanırsanız daha az masraf çıkar. Viabox'ı tavsiye ederim. Hem 1 gün içerisinde gönderim yaptıkları için diğerlerinden (borderlinx, shipito, ws1 v.b). çok daha hızlı hem de hesap kullanım ücreti, kayıt ücreti, işletim ücreti v.b gizli saklı herhangi bir ücret yok.

Süreyya

Hayırlı günler bana yardımcı olurmusunuz lütfen bana ve kardeşime tr den kargo geldi ayrı ayrı mektup geldi kargonuz gümrükte diye ben gittim kargomu 26 euro gümrük ödeyerek aldım fakat kardeşim gitti alamadı çünkü ürünün üzrinde fatura yokmuş benimkinde vardı faturayı emeil yoluyla gönderdiler fakat yine kabul etmediler sorum acaba bir yolu varmı bu durumda kargoyu almanın .sanırsam ptt faturayı birkişi adına kesti ama ayrı adreslere gönderdi. biraz karışık oldu sorum galiba ama yardımcı olursanız çok sevinirim

Mert akay
İsa bey merhaba, yazınızın tamamını ve yorumlara verdiğiniz cevapların tamamını kitap okur gibi keyifle okudum ilginize alakanıza hayran kaldım öncelikle Bunun için size teşekkür ediyorum. Akabinde AliExpress den almış olduğum bir kaç ürün için size sormak istediğim bir kaç sorum olacak.. 1. 3D kabartma sticker aldım ve gönderi durumunu hemen aşağı yazıyorum. Benim anladığım kadarıyla ürün geri mi gönderildi? 2018-01-20 16:58 目的国海关放行 2018-01-20 16:58 目的国海关放行 2018-01-20 13:58 TÜRKIYEISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumrukten çıktı (Gelen), Return item from customs (Inb) 2018-01-20 00:00 TÜRKIYEİST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Torbaya Eklendi 2018-01-19 20:35 已到达目的国 2018-01-19 20:34 TÜRKIYEISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumruge… Devamı »
evren calıl

merhabalar isa bey. ben internetten cilt bakım ürünleri sipariş etmiştim fakat ilaç olduğu öne sürülerek benden reçete isteniyor. aile hekimine gittim bunlar ilaç değil deyip reçete yazmadı. başka da tanıdık bir doktor yok gidebileceğim yardımcı olabilecek. bana gelen kağıtta 5 iş günü içinde belgeler gönderilmezse en yakın gümrükleme merkezine gönderilecektir diyor. bu ne demek? yani ürünümü aldığım internet sitesine iade etmeyecekler mi paramı geri alamayacak mıyım? bu nasıl bir mantık eğer kargomu bana göndermiyorsan geldiği yere iade edersin. en azından ürünlerin geldiği yere geri gönderilmesi için yapabileceğim bir şey yok mudur? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Serkan KARACA

İSA BEY MERHABA SERKAN KARACA BEN BANGGOOD SİTESİNDEN SİPARİŞ VERDİM 12/01/2018 TARİHİNDE MALEZYA'DAN SİPARİŞİM TÜRKİYE PTT'YE SEVK EDİLDİ HALA TÜRKİYE'YE GELMEDİ TAKİP EDİYORUM TAKİP NUMARASINDAN HALA 12/01/2018 SAAT 03:30 EDİ RECEİVED DİYOR SEBEBİ NEDİR,TEŞEKKÜRLER.....

Furkan

Merhaba ben aliexpreste dolaşırken türkiyrye gönderilmiş elektronik sigara gördüm adamlar başka bir kutu içerisine koymuş göndermiş sorum bu kutuların içlerine de bakılıyormu gümrükte ürünü görüyorlarmı illaki şimdiden teşekkürler

EBUZER ŞEREFHAN

Çin (Yurt Disi), Gonderi (Varis) alip verme merkezi alindi, Büroda ürün toplayın (Inb)
BU NE DEMEK OLUYOR

Aylin korkmaz

Merhaba amerikadan hediye olarak bir koli gönderildi 35 kilo olarak görünüyor http://www.corperatelink.com diye bir sitenin adersi kargo takip numarsi ile sorguladigimda 2166 dolar ücret ödemem gerektiğini soyluyorlar kargomun endonezyada takılı kaldığını söylüyorlar ilk defa yurt disindan kargo alacağım icin yolu bilmiyorum kargo içeriğinde bilgisayar telefon ve kıymetli hediyeler mevcut 2166 dolari odemem icin bir hesap numarasi gonderdiler bu ucreti odersem ürünler geldiginde tekrar turkiyede ucret oder miyim

M.Ali Özel

Merhaba İsa Bey, slmlar, benim durumum biraz farklı, Almanya'da bulunan özel eşyalarımı (kıyafet) arkadaşım kargoyla gönderdi, ancak, gümrükte vergi ücreti çıkarılmış, meblada az değil hani. Ptt kargo evde bulamadığı için bıraktığı pusuladan öğrendim, şaştım kaldım. (İstanbul'da gümrüğe gürmüş, ben Ankara'dayım.) Bit pazarında satsan vergisi kadar eder mi bilmem? Şaka gibi, haksızlığı/yanlışlığı nasıl düzettireceğiz, ne yapmalı?

Burak akın

İsa bey merhaba aliexpressten bir siparis verdim saticiya fisi 30 dolarin altinda gostermesini istedim tamam dedi ve satici yorumlarina baktigimda sorunsuz cogu kisiye siparis teslim edilmisti bende verdim siparisi bayagi bi zaman gecti ptt kargo takipe baktigimda urunun yurt disi kayiti yapildi gumruge sevk edildi yaziyodu buraya kadar normal karsiladim gumruge gidebilir normal fakat bunlarin hemen altinda hemen gonderi yurt disina sevk edildi yaziyor en son islem su anlik acaba sistememi yanlis girildi bi karisiklimi oldu neden yurt disina sevk edildigi yazmiyor sadece bu gonderi yurt disina sevk edilmistir ben bisey anlamadim acaba bana yardimci olabilirmisiniz burda sorun ne olabilir???

MELİKE

merhabalr benim aliexpresten aldığım bir üründe aralık ayının 16sı türkiye havalimanına gelin diye yazıyor aNLAMDIM NE YAPMAM GEREK 17 TRACKTAN BAKTIM

Iyi günler Isa Bey, ben size Bremen'den yazıyorum. Buradan ablama bir Telefon gönderdim ve geç de olsa bunun Yasalar dışında olduğunu öğrendim. Telefon şimdi Ikitelli gümrüğünde imiş benim size sorum bundan sonra ne yapabiliriz? Yani Ablam Telefonu alabilirmi? yada ben geri getirebilirmiyim? saygılar

Ayşegül Çalcı

Merhaba isa bey ben aliexpres ten 366 tl ye bir takı kutusu aldım 45 gün oldu fakat ürün elime ulaşmadı cp ile başlayıp cn ile biten takip nosu var ptt yi arıyorum kayıtlarda çıkmıyo ve 45.gun sonunda sipariş tamamlandı yaziyo bununla ilgili ne yapmam gerekiyor gümrükte ise nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Tarkan

Bruksel gonderi alip verme merkezi nerede bulunuyor? Tesekkurler

ilker

kargomun şuan durumu Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı 1 gündür böyle hiç bi kargomda bu kadar durmamıştı hemen güncellenmişti neden böyle şuan

zeynep

isa bey kargom geldi fakat il icersinde baska birine teslim edilmis benim ismime teslim gorunuyor fakat ben almadim yetkili yok ilgilenen napmaliyim sizce ?

Eyuphan Alatgil
Merhaba Cinden ürün sipariş ettim 5 tane 15 er tlden yani gümrük fiyatini geçmiyor. Fakat kutuya konulduysa boyut olarak sıkıntı olabilir. Takip numaram RY691488882CN. RY691488882CN In Transit × Destination Country : Turkey 2017-12-18 00:00 TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı 2017-12-18 08:43 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb) 2017-12-18 05:43 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Inb) 2017-12-15 00:00 China (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received) 2017-12-14 13:10 China (Yurt Disi), Gonderi… Devamı »
zeynep

kargo takibinde basinda ve sonunda harfler yok cinde geliyo 17 track dan bakiyorum fakat bi gelisme yok 15 gun oldu napmam gerek ? yurtdisindan gelen butun kargolar ptt ile mi turkiyeye geliyo isa bey ?

Mustafa

İsa Bey merhaba,

gearbest.com'dan 11.11.2017 tarihinde Mi Band 2 aldım. 28.11.2017 tarihinde Türkiye'ye giriş yapmış olarak gözüküyor ama halen ürünümü teslim almadım. Kargo numaram: SB3000667872; takipsiz kargo. Son durum şu şekilde:

13.11.2017 16:04 Small package Center, receive
13.11.2017 20:37 Small package Center, left
15.11.2017 04:37 Exchange Bureau, have been exported to open
15.11.2017 22:40 Exchange Bureau, have been exported directly
15.11.2017 22:40 Exchange Bureau, have been exported directly
16.11.2017 04:14 Transit Center, left hand navigation
28.11.2017 04:14 TURKEY, Arrived
28.11.2017 04:14 TURKEY, Arrived
28.11.2017 07:54 TURKEY, the transfer of customs

Şimdi ne yapmamı önerirsiniz, son durum nedir sizce? Bir PTT şubesine gidip isim soy isimle son durumu öğrenebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Meral

İsa bey, Almanya'ya arkadasima yeni yil pakedi (orta boy bir kutunun icinde) gonderdim. PTT'den Turpex ile gondereyim diye yonlendirdiler ve paket icerigini gumruk beyan formuna detaylı yazdirdilar. Pakedin icinde minik kozmetik urunleri (sac maskesi, sabun gibi), bijuteri, sekerleme ve poset bitki cayi var. Internetten (PTT'nin sitesinden) takip ediyorum, kargo gumruge takildi- su an yeri Leipzig, durumu da "Gönderi gümrüğe tabidir" olarak görünüyor. Deutsche Post'tan takibini yapamiyorum, nereyi aramak ne yapmak lazim bilmiyorum. Pakedi yolladigim Alman arkadasima Leipzig gumruk ofisini aramasini soyledim, ama ulasabilecek mi bilmiyorum. Bu kargoyu arkadasim gumrukten nasil cekebilir? Bir oneriniz var midir? Cok tesekkurler.

RB408617934SG takip numaralı siparişim ukimde bekletiliyor ayrıca gümrükten çıktı diyor kapıdamı ödeme yapıcam yoksa gümrüktemi ilgilenirseniz sevinirim isa sarı bey

kaan yildirim

Hollanda'dan bana gönderilen ürün için elimde hollanda kargosuna ait numara var. ürün iki ülke arasında taşıma aşamasında. Türkiye'ye geldiğinde aynı numarayla mı ptt'de takip edeceğim ?
Teşekkürler İsa bey

İbrahim güntaş

İsa bey benim Avusturya ya gönderdiğim küçük paketin içinde ayakkabı sicaksu torbası ve toz şeklinde nane limon var bu ürünlerin yasağı varmı acaba.

Onur

Merhaba isa bey Kasım 14 de almanyaya kargo gönderdim. 16 kasımda gönderi yurt dışına sevkedildi yazdığından beri bir hareket yok. Ptt ye gidip bunun nedenini sordum. Alici sorsun ordaki posta sirketlerine dedi. Alıcıya barkod numarasını gönderdim o da sordurttu ve "böyle bir kargo" yok cevabını aldı. 15 günde ulaşabilecek kargo 17 gün olmasına rağmen hala gönderi yurt dışına sevkedildi yazıyor. Bunun sebebi ne ?

Onur

Ve benim kargom 16 kasımdan bu yana hala gonderi yurt disina sevkete edildi yaziyor. Ariyorum bizde de ayni sey gozukuyor bizde goremiyoruz kargoyu diyorlar. Reklamasyon sonucu 10 gun oldu haLa gelmedi. Bugun 9 aralik. Bu normal mi isa bey?

Onur

Kargo ucreti 88 TL ve icinde 200 TL lik urunum var. Tazminat ucreti ne kadar olur ve bu parayi vermeleri cok uzun surer mi?

Fatih

Çin'den gelen kargom elime ulaştı. Ancak poşetinin üzerinde 4,6 TL gibi işlem ücreti yazıyor. Ancak ben hiçbir ücret ödemedim. Bir de UKIM poşeti açıp içine bakmışlar bantla yapıştırmışlar. Ücret ödeyecek miyim acaba. Nereden kontrol edebilirim.

Gökhan Serdar

Kolay gelsin isa bey yurt dışından bir çok kez alışveriş yaptım hepsi ortalama 20 gün içerisinde geldi fakat bu siparişim 12 gündür gönderi yurt dışına sevk edildi ibaresinde takıldı kaldı ortalama ne kadar sürer ayrıca bu ara yoğunluk mu var PTT’de 11/11 den dolayı

Onur Orhan

İsa bey merhabalar. 2 adet iphone sarj kablosu sipariş verdim. Fakat gönderi gümrüğe sevk edildi deniliyor. Toplam fiyatları 15₺. Boyutları da eminim küçüktür. Zaten cok uzun sürdü Türkiyeye girmesi. Şimdi aşama ne olacak sizce?
RG649968808CN

merve erbaş

isa bey selamlar, çoğu zaman sitenizdeki örneklikler bana yardımcı oldular lakin bu sefer başıma gelenin örneğini bulamadım sormak durumda kalıyorum size RN223905305NL 7gündür yurtdışı geliş kaydı yapıldı başlığında tıkandı bana gelecek mektup. (ticari ve yasaklı madde değildir) mantıklı bir açıklama bulamıyorum isa bey bu duruma?

Arslan Başkan

Methaba. Merve hanım ne aldınız da o lanet postNL'ye vermişler kargoyu? Benimde kargomu hollandaya ait postNL ile göndermişler çok berbat bi firma.. Çoğu insanın kargosu bile kaybolmuş hiç beklemeyin dispute açın iptal edin yoksa parana yazık olabilir.. Zaten hollanda türkiye arasında diplomatik sorunlar var kargon hiç olur. Benim ürün 45günü geçti daha tık yok o kadar lanet bi firma ben iptal ettim para iadesi bekliyorum sizde iptal edin

Oğulcan Demiray

isa bey 28/11 aldigim urun suan ukimde en son zimmet edildi yaziyor ürün gumrukte kalmismidir ürün takip numarası bu RF490599008SG

Ömer Faruk Yılmaz

Kulaklık sipariş edeli yaklaşık 25 gün oldu ve 17Track Uygulamasında Çin (Yurt Disi) gonderi yurtdisina sevk edildi, Gönder madde yurtdisinda (EDI-alinan) yazıyor.Bu ne anlama gelmektedir? Ürün sizce kaç gün sonra gelmis olur? Teşekkür ederim yardımlarınız için sağolun.

Zekai BOZDEMİR

Merhaba İsa bey. Elektronik sigara sipariş ettim ve gümrükte olduğunu gördüm kargo takipten. Ukim'de ürün puan ve alıcıya ihbarname gönderildiği yazıyor. Şimdi bunun yasaklı ürün olduğunu da biliyorum açıkçası şansımı denedim. Eğer ürünü almaya gitmezsem ürün satıcıya geri mi gönderilir? Yoksa alıkonulur mu?

Ömer Faruk Yılmaz

Sipariş ettiğim ürün ptt cep uygulamasında teslim girişiminde bulunuldu veya teslim edilemedi yazıyor.Bu ne anlama gelmektedir?

Hamza Atmaca

slm benim kargom hollandi ama adres tam okunmuyor diye tekrar hollanda'ya gondermisler
Gonderen kisi belli ona geri mi yollanacak turkiye icinde yoksa nasil bir yol cizecek
Takip kadu var elimde

bilal ek

ürünün dağıtıma bugün veya yarın verilir
yani en geç1-3 gün içinde elinde olur

Defne Yılmaz

Merhaba İsa Bey. Ben tam 23 gün önce aliexpress üzerinden mikrofon aldım. Fiyat 83 dolardı. RC119579315MY Takip kodu bu şuan pttde yazan send item abroad EDI received. Satıcıya paket üstüne 25 dolar yazmasını rica ettik, öyle de yaptı zannedersem. Gümrükte illa açıyorlarsa eğer ayvayı yemiş olma olasılığım ne kadardır? Bir de, 19 gündür taşıma halinde diyor. Aliexpress standard shipping'le geliyor. Sizce ne kadar daha beklerim ve gümrükte kesinlikle paketleri açıyorlar mı? İçimde çok büyük bir korku var.

Defne Yılmaz

Hiç açıp bakmamışlar. Dün geldi kargom 😀

Fulya Yasemin Demir

Merhaba İsa Bey, RR276341875TR takip no'lu, içinde giyim ve ufak tefek kalem vs gibi kırtasiye malzemesi Kanada'ya gönderdiğim paketim 21 Ekim'de "Gönderi Yurtdışına Sevkedildi" ibaresine takılı kalmış durumda. Daha önce pek çok defa yurtdışı gönderim oldu. Genellikle 3 gün içinde diğer ülkenin sistemine düşüyordu. İlk olarak böyle bir gecikme ile karşılaşıyorum. Ne yapmam gerekir beklemeli miyim? Teşekkürler.

Yusuf Yüksekoğlu

2017-10-31 00:00 TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
2017-10-31 09:42 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb)
2017-10-31 06:43 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Inb)
2017-10-25 00:00 China (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)
2017-10-24 12:53 China (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb)
2017-10-23 17:46 China (Yurt Disi), Gonderi musteriden alinmistir, Receive item from customer (Otb)

Kargom geri mi gönderiliyor ?

Serhat

İsa Bey merhaba,
Basit bir Mi band 2 aldım, 12.10.2017 de gearbest sitesinden son durum budur, şimdi ne yapmam lazım, durum nedir? Yardımlarınızı rica ederim.
Teşekkürler

October 27 12:42 Customs clearance TURKEY
October 27 09:02 Imported to the country of destination TURKEY
October 15 09:02 In transit - Departed international transit center Sky56
October 15 03:28 Exported from the departure country Exchange Bureau
October 14 09:25 Preparing to depart to the country of destination Exchange Bureau
October 13 01:25 In transit - Departed waypoint Small package Center October 12
23:52 Package in transit Parcel centre

Serhat

İsa Bey,
Peki sizce kaç günde gelir benim kargom? Süreç nasıl işliyor?

Teşekkürler ilginiz için.

ALİ OSMAN

İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İST.ULUSLARARASI PİM 23/10/2017 14:20:32 Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İST.ULUSLARARASI PİM 23/10/2017 17:15:40 PTT İşyerine Sevk Edildi
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İSTANBUL UKİM 27/10/2017 09:06:08 Alıcı Merkez Torbayı Açtı
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İSTANBUL UKİM 27/10/2017 09:46:56 PTT İşyerine Geldi
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İSTANBUL UKİM 30/10/2017 16:14:36 Zimmet Edildi

KARGO NUN İÇİNDE TELEFON VAR AMA SATICI KARGONUN ÜZERİNE BAŞKA BİR MADDE ADI YAZIYOR VE 15 $ ALTI FİYAT YAZIYOR. VE TÜRKİYEDEN SİPARİŞ VERİPDE %95 NE TELEFON ULAŞMIŞ GERİ BİLDİRİMİ YAPIP TELEFONUN RESİMLERİNİ ÇEKİYORLAR ACABA BANADA GELİRMİ KARGOMUN SON DURUMU NEDİR SİZCE

nizameddin paylan

isa bey kolay gelsin
ingiltereden aldigim urun parcelforce firmasiyla istanbul pimr ulasti ve degeri 915 pound. bu sirketin gümrükleme islemini ptt mi yapar yoksa istanbulda şubesi varmidir. internet uzerinden arastirdim fakat bulup görüştüğüm kisiler bana guven vermedi hepside ayaküstü gümrük takipcileri olacakki %18 kdv ye ek olarak 150 tl talep ettiler. bu noktada kimseye odeme yapmayip pttyi beklemem mi gerekiyor

Tuba kaya

Merhaba turkiyeden yaklasik 150 kila fakat parcalar halimde kargom fransaya yola cikti fakat suan ukim de gozuluyor sizce durum ne olur.

irem y

Merhaba İsa bey size daha önce de yazmıştım.Benim Amerika'daki kargo tarih oldu.Satıcı bir daha UPS ile Pazertesi kargoladı.Bugün İstanbul'a ulaştı.Usps ile gelen kargo ise hayalet oldu uçtu.PTT'nin sitesinde 5 ekimde "sent item abroad " yazısı ile öylece duruyor.Çok tuhaf bir durum ilk defa böyle bir şeye rastladım.Resmen kargo kayboldu buhar olup uçtu 1.5 ayda gelöeyen kargo UPS ile 3 günde geldi.

Gamze

Merhaba Isa Bey, amcam abd de yasiyor ve oradan bana bir koli yolladi. 19 eylulden beri send item abroad durumunda gozukuyor pttnin sitesinde defalarca aradim yolda oldugu soylendi. Amcam gonderdigi firmayi aramis onlar turkiyeye giris yaptigini kendilerinin artik takip edemedigini soylemis. Nasil bir yol izlemeliyim sizce bu kargo kaybolmus olabilir mi ?

Gamze

Cevabiniz icin tesekkurler. Ukim ile gorustum. Bana sistemde ucus numarasini goremediklerini hala kargonun amerikada ucus icin bekletildigini soylediler. Bir bucuk aydir ayni durumda gorunuyor. Sizce umudu kesmeli miyim

aliye cansu

merhabalar İsa Bey.17track ten kontrol ettiğim zaman "domestic location" ibaresi var son olarak.ürünün ankaraya sevkedildiğini varsayarsak ptt gönderi takibinde bir şey görünmüyo.UR kodu ile başlayan bi kargo.yardımcı olursanız sevinirim

Muhittin

Merhabalar. Yurtdışı gönderimin son durumu "Ankara Yenimahalle, gümrükte tutuluyor". 4,6 lira da masrafı var.Ihbarname geldi alınması için ama bulunduğum il uzak olduğu ve çalıştığım için gitme imkanın yok. sorum şu; ben gidemeyince iademi oluyor kargo, birde nekadar süre sonra iade oluyor.
Teşekkürler

irem y

Merhaba İsa Bey ben daha önce de yazmıştım.Bakıyorumda herkesin kargosu geliyor bir benim kargom Amerika'dan gelmedi.nasıl iş anlamadım.Dün gönderen kişi deklamasyon için başvurdu.Bugün UKİM'de sordum bir yeri kontrol edip bana hala kargomun Amerika'da olduğunu yola çıkmadığını söylediler.sanırım vize krizi benimde kargoyu vurdu isa Bey.Ne alıcıya geliyor negöndericeye geri gidiyor.Hiçbir şey anlamadım.Bir ürün 5 ekim'den beri beklermi öyle sevikat için 🙂

özgür çakıcı

Yeni alışveriş yaptım Amerika dan. Normalde USPS ile 8-10 günde gelen kargom, 30 günde geldi Türkiye ye. 5 gün oldu geleli, daha teslim etmedi PTT.

Ömer Faruk Yılmaz

23 Ekim 2017 de Aliexpress den 6$Lık kulaklık sipariş ettim.Kargo takip no var ama yazdığım zaman hicbiyerde cikmiyor ve UR ile baslayip YP ile bitiyor Çinden yaptigim ilk siparis cevaplarsaniz cok sevinirim.

Ömer Faruk Yılmaz

Yani ur ile balayım yp ile bitmesini bi sorunu yok yani öylemi?

irem cengiz

Merhabalar ben 5 ekimde maltadan bir bileklik sipariş ettim 30 euro üstünde ürünüm gümrük vergisi öderim burda sorunum yok fakat benim sorunum şu şirket free shipping olduğu için tracking number a sahip olmadığını söylüyor elimde sadece şirketin verdiği shipment numarası var takip edemiyorum hiç bir şekilde bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Yalçın yaman

Merhaba;
Ben Aliexpress'ten 43 dolarlık bir akıllı bileklik aldım. Singapore Post ile tam 10 günde ilk önce gümrüğe sevk edildi ve sonra Başakşehir Ptt işyerine girdi yazıyor. Gümrüğe sevk edildi yazması vergi ödeyeceğim anlamına mı geliyor? Eğer herhangi bir sorun çıkmamışsa İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum ürünü tahmini olarak ne zaman alabilirim?

Ahmet

Benim kargom cinden gelicekti istanbul pimde suan kac gune gelir 10dolarlik bisey

Lütfi Özbey

Merhabalar Çin’den aldığım oto paspas takımı Türkiye’ye ulaştıktan bir kaç gün sonra tarafıma hiç bir bilgi verilmeden garip bir şekilde Çin’e geri gönderildi. Sebebini bir türlü anlayamadım. Problemin ne olduğu konusunda bilgi verebilirmisiniz acaba?
Takip Numarsı: CP347204804CN

Ahmet

Merhaba bana Almanya'dan bilgisayar için kulaklık ve mouse gönderimi yaptı bi akrabam. Kargom gümrüğe sevk edildi (gelen) olarak görünüyor. Bu ne demek? ekstra vergi mi ödeyeceğim?

Merhaba İsa Bey ben ptt'den yurtdışına küçük paket gönderdim. Ve gönderi takibinde ise alıcı merkez torbayı açtı(başakşehir) yazıyopakeim ne zaman yurtdışına gider?

Şenol

Slm isa bey ben 18/102017 tarihinde nijerya ya bir bilgisayar gönderdim kargonun ulaşımda bşr sorun olurmu kaç güne ulaşır tşk

irem y

Merhaba İsa bey beimn usps yoluyla gelecek paketim vardı.5 Ekim'de Amerika'dan çıkmış.Takipli priority mail posta UKİM'i defalarca aradım henüz Türkiye'ye giriş yapmamış dediler.Gödrici ile konuştum o da Amerik'dan çıkmış diyor.Bu postalar kaç günde geliyor bilginiz var mı?

Feyza Çel

Merhabalar, benim kargom birkaç gün önce ülkeye girdi ancak, aynı dönem giren bir başka kargo teslim edilirken bu gümrüğe sevk edildi sanırım. Paketin içeriği yiyecek, daha doğrusu farklı atıştırmalıklar içeren bir kutu. Fiyatı 42 dolar ve boyutlarının da çok küçük olmadığını tahmin ediyorum. Vergi ödeme sıkıntı değil ancak geri gönderilir mi bilemedim. Sizce akıbeti ne olur? Takip No: RE027798283KR

Feyza Çel

Gümrükte girişi kesinlikle yasaklı olan ürünler kısmında da paketli yiyeceklere dair bir şeye rastlamadım ki o yüzden sipariş ettim. Tam olarak nereden bakıyorsunuz acaba, ben de ona göre sipariş edeyim bir dahaki sefere?

Nazan çkc

Merhaba ben aliexpressten sipariş verdim ama adresim sadece Türkiye İstanbul posta kodu ve cep numaram var yani açık adres yazmayı unutmuşum kargom nereye gider herhangi bir sorun oluşur mu

Nazancakicigil6@gmail.com
Nazancakicigil6@gmail.com

Herhangi bi PTT ye ulaşmaz mı

Furkan pasa

Merhaba. Bir akrabam Belçika'dan bana telefon gönderecek 1 hafta oldu ama daha bı haber yok gumrukle ilgili bı sıkıntı yaşar miyiz ve kaç güne kadar kargo gelmiş olur bilgilendirirseniz sevinirim.

Hasan DAŞTAN

Türkiyeden alınan faturali herhangi bir ürün Yurtdışından PTT kargoyla geldiğinde gümrük geçişinde nasıl bir işlem uygulanır.
Geldiği ülkeden parası ödenir. Gumrukte uygulanicak fiyat farki varmidir.Turkiyede teslim alirken fiyat ne olabilir.ilginize Teşekkürler. Bilgi verirseniz memnun olurum

Türkiyeden perde aldim, ve almayaya gönderilmesi icin aras kargoya verdim
Bi aydan fazla bekledim, sonunda perdeler elime ulasti, gümrüge takilmis meger
Ürün faturasinda 75€ gecmiyordu perdeler
Yurt disinda kargo ücreti ödememe ragmen simdi ups benden 133€ luk fatura göndermis
Bunda anormallik yokmu

Yasemin

Ups gümrükle ilgili diyor
Gümrük ücretini ups benden talep edebilirmi?

irem y

Merhaba İsa bey benim paketim 5 ekimde Amerika'dan çıkmış olmasına rağmen gelmedi.Sipariş vereli 33 gün oldu.Paketim sanırım kayboldu.Ne yapmama gerekiyor? Takip no:CJ538473499US

Ahmet A.

Aliexpress üzerinden 97 dolarlık bir tablet siparişi verdim. Satıcıya ürünün fiyatının 20 dolar olarak belirtilmesini ve gift olarak göndermesini istedim. Aklımda bir kaç soru var.
1- Bir ihtimal Ürünüm gümrüğe takıldı. Benden kart ekstresinin %20 si + 5 tl istediler diyelim. Ki bu 80 tl ediyor kabaca.
Ben Mardin ilinin bir ilçesinde yaşıyorum. Takıldı diye farz ediyorum, kalkıp bu vergiyi nasıl ödeyeceğim. Kalkıp başka bir ile yönlendirme yaparlarsa bu benim için problem, öğrenciyim bu durumda ne yapacağım ? Ya da bu vergiyi başka bir şekilde ödeyemez miyim ?

D.Ayhan

merhaba isa bey ben 23-08-2017 tarihinde avrupadan Turkiye ye kargo gondermistim fakat 2 ay olmasina ragmen paket ardese teslim edilmedi gumrukte takildi sanirim ne yapabilirim aras kargo ile postalamistim onlari ariyorum bir bilgileri yok bu konuda ne yapabilirim ve yurt ddisindan oraya ulasmak da problem yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler...

irem y

Merhaba isa bey size daha önce de yazmıştım.Bu Anılcan Bey'in paketi Türkiye'ye ulaşmış.Benim paketimde aynı koşullarda postalandı.Ama henüz ülkeye girmemiş.Ne yapmam gerekiyor.Takip no:CJ538473499US