Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 2.743 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

2743
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
1100 Yorum konuları
1643 Konu cevapları
465 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
1038 Yorum yazarları
GIZEM DAGLIOnur yıldızİulia minrdaAhmet Erhan Karaçizmeliferhat Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
GIZEM DAGLI
GIZEM DAGLI

Merhaba Isa Bey, PTT/Turpex ile bir kargo bekliyorum. RR394044244TR - 13/02/2024 de Bursa Turkiye'den - Londra Ingiltere ye gelecek olan kucuk (90gr) bir kargo. Hala yok. Ingiltere bize daha ulasmadi diyor. Turkiye hic bir sekilde ilgilenmiyor. Paket 'Yurt Disina Sevk Ediliyor' olarak gosteriliyor. Kimse yardimci olmuyor. Lutfen yardiminiza ihtihyacim var.

Onur yıldız
Onur yıldız

Merhaba İsa Bey, 02.12.2023 tarihinde Türkiye’den İrlanda’ya zarf yolladım 04.12.2023 tarihinde yurtdışına sevk edildi yazıyor fakat 17 gündür hiçbir hareket yok Ptt İrlanda havalimanındadır diyor fakat İrlanda postası fiziken bize gelmedi diyor anlamadım gitti ? Arkadaşım benden 5 gün sonra İrlanda’ya kargo yolladı onunki ulaştı bile teslim edildi neden böyle oldu ki ?

İulia minrda
İulia minrda

Merhaba yurtdışı'dan gelen kargo gönderildi İstanbul'a ulaştı burdan da İngiltere'ye gitmesi gerekiyordu fakat kayıp hiç bir hareket yok İstanbul'da kaldı,5 Haziran,da kabul edilen kargo yok

Ahmet Erhan Karaçizmeli
Ahmet Erhan Karaçizmeli

Arjantin'den kargo bekliyorum. Takip numaram KJAE4N4JMQ38GRW

ferhat
ferhat

merhaba almanyaya posta gonderdım 10 gun oldu yurtdısına sevk edılmıstır dıyor ama 10 gundur halen bır ıslem yapılmamıs gorunuyor nasıl bılgı alabılırım pttyı arıyorum verdıklerı cevap halen tasıma asamasındadır dıyor 10 gun nasıl almanya suruyor tasıma

Anna Skotar
Anna Skotar

ET195115318AU
Australia dan kargo 4 augustos tr’ye geldi , bundan sonra haber yok. Ne kadar vergi odecegim ve be zaman Telsim olacak ogrenebilirmiyim, tsk

Dj led shop
Dj led shop

LP00512767924430 KARGO NUMARAM NERDEN TAKİP EDEBİLİRİM GÜMRÜK KAYDI BAŞARISIZ GÖZÜKÜYOR ALİ EKSPRESTE

Neşe erdoğan
Neşe erdoğan

Merhaba, 48. Gündür almış olduğum ürün Fransa’da taşıma durumunda olduğuna dair bilgim var yabancı dil bilmediğimden ne Fransa’nın gümrüğünü araya biliyorum nede yerel postasını! Ürünü aldığım yerdende bilgi alamıyorum lütfen yardımcı olun ne demek oluyor yada ne olur bundan sonrası adına ?

Yeliz Cakmak
Yeliz Cakmak

CY559759293DE Bu benim takip numaram Ben iki hafta önce Almanyadan türkiyeye Paket gönderdim suan paketim aliciya verilmiyocünkü icinde Parfüm ver Krem oldu icin Anlamadimgitti Niye paketimden parfümler alinip atilacakmis bana Lütfen bunun cevabini verim Niye Almanyada Problem olmuyodq türkiyede oluyo ?

Murat Çakıltaş
Murat Çakıltaş

RTX925T fatura kodlu kargo paketim iga gümrüğünde olduğu bilgisi verildi fakat 10 gün oldu hala bana hiçbir bilgi verilmedi ne yapmalıyım.

Merve seckin
Merve seckin

Londara chelsadan 35 kg hediye kargom geliyor .
2000 dolar gümrük ücreti yazıyor kargo firmasının fişinde başka bir problem çıkarmi acaba

Polat karagöz
Polat karagöz

Kargonuzu sağ salim geldimi size banada 21 kg ağırlığında bir kargo geliyor 45 bin lira atım kargo Ankara'da diyorlar herhangi bir kanıt bile yok şimdi tekrar 40 bin lira istiyorlar acaba doğru mu bide kargo şirketi ismi ne tşkler

Leman
Leman

Merhaba yurt dışından ürünüm İstanbul’da gümrüğe takıldı sonradan gümrükten çıktı torba kapandı yazısından sonra İstanbul kim PTT işyerine sevk edildi yazdı.ve vergisi 0 yaZıyor bu ürün benim elime ulaşır mı Ankara’yı aradığımda ürün İstanbul’da gümrüklü ürün içindeki yasaksa Nurdan alamazsınız dedi ama yasak olsa İstanbul daki gümrük neşen Ankara’ya göndersin ki işleyiş nasıl oluyor yasakta olsa illaki Ankara’ya mı gönderiyorlar ürünün yasaklı olduğunu düşünmüyordum ona binaen sipariş vermiştim ama Ankara’daki gümrükte telefona bakan kadın ürün gümrüklü deyip içinde ne var dedi bende dövme makinası seti dedim dövme makinaları geçmez geri döner dedi bana yardımcı olurmusunuz bilgi verir misiniz

Ebru Akça
Ebru Akça

Selamlar, Ben Amerikaya 2 ayrı posta yolladım ve şu tablo çıkıyor takip ettiğimde, rica ediyorum bilginiz var ise paylaşabilirmisiniz buradan, ' alıcı merkez torbayı açtı' ne demek yurtdışı sevk edildikten 20 dk sonra acaba? takılmışmıdır TR de?
10/05/2021 - 15:36:49 Kabul Edildi KARTAL/KARTAL KARTAL İSTANBUL(AND)
10/05/2021 - 16:06:52 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi KARTAL/KARTAL KARTAL İSTANBUL(AND)
10/05/2021 - 20:50:57 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD./ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD. BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
11/05/2021 - 10:40:42 PTT İşyerine Geldi ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD./ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD. BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
11/05/2021 - 10:57:21 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) -/ - Turkey
11/05/2021 - 11:21:40 PTT İşyerine Girdi Alıcı Merkez Torbayı Açtı ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD./ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD. BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

yasin dursun
yasin dursun

yurt dışından bana kargo geldi yurtdışı firmasının adı barron world express kargo aça öğrene bilirmiyim kargon gumruktemi veya böyle bir kargo şirketi varmi

Ali Yanık
Ali Yanık

m
Merhaba.aliexpresten gelen kargom "[İSTANBUL (AVR)] Gümrükten İade" yazıyor. ne anlama geliyor.

Ahmet sogut
Ahmet sogut

Merhaba 6 ay önce arjantine kargo gönderdim arjantin arjantin gümrük de bekliyor bir türlü çıkmıyor ve alıcıya teslim etmiyorlar tam 6 ay oldu nedeni nedir paket ne olacak lütfen yardım esin 2020 eylül ayında göndermistim.CP053895694TR

orhan
orhan

sizin kargo gümrüklü işlem olması lazım....epeyce birde zaman olmuş...

Yasar savas
Yasar savas

Merhabalar . Benim sorum 03.12.2020 tarihinde oğluma davetiye yolladım Almanyadan. Davetiye halen eline geçmedi. Alman pistanesine sorluma yaptığımda 8sinde turkiyede olduğunu söylüyorlar. Turkiye ppt müşteri hizmetleri ni aradığım da ise böyle bir takip numarasi yok veya bizde görünmüyor diyorlar. Ne yapmalıyım?

İrfan Kadıoğlu
İrfan Kadıoğlu

Merhaba. PTT sorgusunda 23/11/2020 tarihinden beri ''Record item reason for retention by customs (Otb)'' yazıyor. Benim ürünüm gümrüğe mi takılmış acaba?

Orhan
Orhan

evet...

Sümeyye Böyukcam
Sümeyye Böyukcam

Kargomun son durumu bu Record item customs information (Inb)...lutfen yardimci olurmusunuz

Sümeyye Böyukcam
Sümeyye Böyukcam

4 kasimdan beri kargom gumruk bilgileri kayit edildi yaziyo acaba ne yapmaliyim neresi ile irtibata gecmeliyim.gumruk bilgileri kayit edildi ne demek

Fatma odabaşı
Fatma odabaşı

Bir bilgiye ulaştınız mı acaba

Fatma odabasi
Fatma odabasi

Merhabalar gumruge takilan kargom icin gumrukle nasil iletisime gecebilirim bilgilendirir misiniz.

Yıldız Kanidağlı
Yıldız Kanidağlı

Merhaba ya lütfen yardımcı olurmusunuz 10. Ayın 28 de türkiyeden japonyaya kargo çıkartırdım bugün 20. Gün henüz gelmedi takip ediyorum yurtdışına sevk edildi diyor . Benimle birlikte karo çıkaran kaç arkadaşım varsa hepsininki 6.-7. Günde eline ulaştı napmam gerek

Rozalin
Rozalin

Merhaba arkadaşlar türkiyeden mısıra kargo gönderdim şuan da gümrük sevk edilmiş daha sonrada gümrükten çıktı diyor anlamadım yardımcı olurmusunuz

Ozgur
Ozgur

Selamlar; Record item customs information (Inb)
Bundan ne anlamamız gerekiyor

Sümeyye Böyukcam
Sümeyye Böyukcam

Benimde ole yaziyo siz ne yaptiniz cozume ulasabildiniz mi yardimci olurmusunuz banada

orhan
orhan

sorgulama yaptığınız yerde canlı destek vardır..onlara yazın..ilgili gümrük memurluğuna yönlendiriler sizleri...

efe t
efe t

merhaba bunda bir sorun var mı? Tahmini ne zaman elime ulaşır?

2020-10-01 10:00
Çin (Yurt Disi), Yurtdışına öğe gönder (EDI-alınan)

2020-09-30 16:48
Çin (Yurt Disi), Öğe hedef ülkeye (Otb) iletildi

2020-09-30 13:48
Çin (Yurt Disi), Değişim Ofisinde (Otb) öğe alın

2020-09-28 15:48
Çin (Yurt Disi), Müşteriden madde alma (Otb)

Özge KÜPELİ
Özge KÜPELİ

Merhaba İsa Bey, ABD'de kuzen benim evrakları 4 Eylül'de Usps'ye verdi. 28.09.2020 tarihin de İstanbul'a geldi.Evraklar 80 Gr / koli yazıyor sistemde. Evraklar mektupla gelmiyor mu ?80 Gr olur mu sizce ? Gümrük vergisi 38 TL yazıyor. Evrakların ücreti yok diye duydum. İlçe İl 04/09/2020 - 12:35:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) -/ - United States of America (the) (Yurt Disi) 28/09/2020 - 09:41:06 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) -/ - 28/09/2020 - 15:41:04 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 30/09/2020 - 03:27:34 Gonderi gumrukten… Devamı »

Ajda Başoğlu
Ajda Başoğlu

12haziran 2020 de Nijerya'ya gönderdiğim kargo 24 temmuzdan beri değişim ofisinde. 3.5 aydır hala teslim edilemedi ve 2 aydır değişim ofisinde duruyor. 3 temmuzda olan doğum günü hediyesiydi. Acaba 2021 doğum gününe yetişir mi? Artık merak ediyorum.

E.A
E.A

Merhaba ,
Ptt ile almanya ya göndermiş olduğum ürün gümrüğe sevk edildi.
İçinde doğum günü için hazırlanan bir çerçeve var sanırım boyutundan sevk edildi.
Bu durumda ne yapmam lazım.Çok ügünüm.Doğum günü hediyesi.:(
Teşekkürler,

Z. Y.
Z. Y.

PTT ile 04 Eylül 2020'de gönderdiğim yurtdışı kargom takip sayfasında son işlem olarak 17 Eylül 2020'de "delivere item inb" görünüyor ancak teslim tarihi ve teslim alan bilgisi yok. Kargom alıcıya teslim edilmiş midir emin olamıyorum. Alıcıya sorma imkanım yok.

kemal
kemal

inb inbound gümrüğe girmiş demek..gümrük işlemleri bitince teslim edilir veya sizden eğer varsa gümrük ücreti tahsil edilmek için gümrüğe davet alırsınız

Sümeyye Böyukcam
Sümeyye Böyukcam

4 kasimdan beri gumrukte kargom belcikada acaba nasil ulasabilirim ne yapmam gerekiyo nereye sormam lazim lutfen yardimci olurmusunuz

Ozlem Ozcelik
Ozlem Ozcelik

İsa Bey Merhaba
Belçikaya bir kargo göndermiştim. 16.09.2020 tarihinde "SEND İTEM TO CUSTOMS" işlemi görünüyor. Sanıyorum gümrüğe takılmış. İçinde 3 tane ayakkabı vardı. Sanıyorum ayakkabı sorun yaratıyormuş. En kötü ihtimalle geri gönderirler değil mi? Gidip gümrükte gerekirse vergi ödeyip almam mümkün mü?

kemal
kemal

Gümrüğe takılma gibi birşey olmaz.Her ürün ilgili ülkenin gümrüğüne girer.Bu kuraldır veya üzerindeki muhteviyat yazısına bakılır .Gümrükte bekleme süreleri Covid 19 sebebiyle uzuyor artık.Burada yapılması gereken birşey yok sadece sabredeceksiniz

Nuray Atabey
Nuray Atabey

Tr den belcikaya kargo gonderdik gumruk bilgileri kayit edildi yaziyo 1aydir baska hareket yok acaba ne yapmaliyiz bilginiz var mi yarfimci olurmusunuz

Sümeyye Böyukcam
Sümeyye Böyukcam

4 kasimdan beri gumrukte ucak hizli oldugu icin ucakla gonderdiler fakat benden sonra karayolu ile isteyen arkadaslarimin kargosu ellrine ulasti

m c
m c

merhaba sonuc alabildiniz mi acaba nasil bir yol izlediniz

Cihan
Cihan

Merhaba isa bey bu takip no cin gumrugunden 20 gundur cikamadi surekli guvenlik kontrol geri. Yaziyor
RE121063848CN

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Merhaba İsa Abi iki tane paketim rusyadan yola çıktı biri 32 diğeri 36 gündür yolda ve hala Türkiye ye ulaşmadı 17 trak ptt kargo en son işlem 6 ağustos gösteriyor uzun zamandır bildirim almıyorum RA294656990RU RR087448979RU 2 takip numaram kargom neden gelmiyor abi bilgi verisen minnettar kalacağım teşekkür ederim 🙏

Bahadır Tanrıvermiş
Bahadır Tanrıvermiş

Siparişim 18 Mayısta kargoya verilmişti ve 26 Mayıstan beri herhangi bir güncelleme yapılmamıştı. Son olarak 29 Temmuzda Send Item-Edi recieved şeklinde bir güncelleme yapıldı. Bu güncellemeden sonra 11 gündür güncelleme yapılmadı. Kargom 82 gündür transitte ne yapmalıyım bilgilendiren olursa sevinirim.

İbo cicek
İbo cicek

PR105958255YP barkodlu urunum istanbulda ama ptt de gözükmüyor yardimci olurmusun napmaliyim

Seren
Seren

Merhaba İsa bey,PTT aracılığıyla yurt dışına bir kargo gönderdim.Kargo takibini yaptığımda 30 Haziran’da USPS tarafından teslim edildi bilgisi girilmiş ancak 16 Temmuz’da teslim girişiminde bulunuldu veya teslim edilemedi ibaresi yer almış bu yüzden return to sender ibaresi yer alarak iade edilmiş şu an kargo İstanbul’a geri dönüş yapmış.benim sorum şu :kargo önce teslim edilip 16 gün sonra nasıl iade olabiliyor ticari bir paket değildi sebebi ne olabilir

kemal
kemal

Ben ABD ye sık kargo yolluyorum.Aynı sorunlarla bende cebelleşiyorum.Bildiğim kadarı ile USPS sitesınde böyle bir ibare gördüyseniz muhtemelen alıcı adreste bulunamamıştır.USPS birkaç girişim yapar.İmza karşılığı taahhütlü yolladınız muhtemelen (zaten başka şansınızda yok)..Adrese teslim edilemeyen paketler üzerindeki adrese geri döner.Bu uzun sürer.Yakında kapınız çalınıp paket getirilir PTT tarafından

Murat Kutlu
Murat Kutlu

İsa bey, merhaba VR336954047YP paylaştığım takip nolu bir kargom ve 17Trackdan baktığımda kargom Başakşehirde görünüyor fakat Ukim'a arayıp sorduğumda V ile başlayan takip kodumuz yok diyorlar. Bunu gönderen firmaya sormanız gerekiyor dediler. Kargomun kaybolmasından endişeleniyorum. Bilginiz varsa bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

Berat Özarslan
Berat Özarslan

merhabalar isa bey CP053336117TR kargom galiba gümrüğe takıldı bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olmak ister misiniz?

kemal
kemal

https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?piececode=CP053336117TR

bu linkte kargo bilgileriniz var.Almanya'ya yollamışsınız.Ürün gümrüğe girmiş.Alman gümrüğü sıkıdır.Mutlaka her ürün gümrüğe girer.Endişelenecek birşey yok.Kayıtlı kargonuz teslim edilir ve asla kaybolmaz.Covid nedenıyle işlemler çok yavaş ilerliyor..Acizane yardım etmek bilgilendirmek istedim.

F.gungor
F.gungor

Benim posta nerde kaldi turkiye den pakket gelmedi hollanda gonderdi SS312371333TR

Ayşe Işıl Arı
Ayşe Işıl Arı

Merhaba İsa Bey. RO149189313RU Rusya'dan beklediğim gönderi için iki aydan fazla süredir PTT sisteminde Gönderi yurtdışına sevkedildi diye gözüküyor. PTT'yi aradığımda da aynı bilgiyi alıyorum. 17track ile arattığımda gecenin 3'ünde Hendek'e teslim edildi gibi bir bilgilendirme alıyorum. Ayrıca hareketlerde de Türkiye'den Çin'e gönderilen kargoyla karışma olmuş yanlış anlamadıysam. (Diğer türlü de düşünüyorum tabi.) Rusya bacağında son güncelleme Russian Federation, MR LC Vnukovo 102975, Processing, Arrival at inward office of exchange olarak gözüküyor. Satıcıyla da konuştum. Rusya'dan çıkmamış gözüküyormuş kargo. Ne yapmamı önerirsiniz?

Ayşe Işıl Arı
Ayşe Işıl Arı

Son durum olarak Rusya'da takıldı anladığımız kadarıyla. Satıcı Rusya Postası'na reklamasyon gönderdi. Paketin durumuyla ilgili haber bekliyoruz. Bu arada 17track'te belirtilen hareketler gerçek değil - özellikle aşağıdan yukarıya taradığımda.

Elifnur Kurt
Elifnur Kurt

Merhaba benim gibi bu durumu yaşayan var mı bilmiyorum ama mart ayından beri kargomdan haber alamıyorum. Send item abroad (EDI-received)“ yazıyor. Ptt ile iletişime geçtim onlara ulaşmadığını söylüyor. Yurt ışından aldığım firma da 30 nisanda İstanbula geldi diyor. Ne yapmam gerek bilmiyorum.

Ayşe Işıl Arı
Ayşe Işıl Arı

Elifnur Hanım Merhaba. Yurt dışı postasından da gönderi durumunuzu arattınız mı? Pandemi nedeniyle postalarda takılmalar olabiliyor. Ayrıca 17track'teki bilgiler tamamen gerçeği yansıtmayabiliyor.

reşat özdemir
reşat özdemir

Çin (Yurt Disi), Yurtdışına öğe gönder (EDI-alınan)

Ömer Faruk Yahşi
Ömer Faruk Yahşi

Hocam selamlar, İngiltere’den aldığım bir ürünü iade etmek amacıyla PTT kargo ile geri gönderdim.

Takip te şunlar yazıyor son olarak
Receive item at office of exchange (Inb)
Send item to customs (Inb)
Record item customs information (Inb)
Son mesajın üzerinden 3 gün geçmiş, gümrükte takılı mı almış anlamına geliyor acaba ?

kemal
kemal

Royalmail sitesine girip kargonuzu aratın.Mutlaka çıkacaktır.Ingılızler iyi çalışır bu konuda.Kayıtları güncel tutarlar

abdala
abdala

Return item from customs (Inb,
Send item to domestic location (Inb)

bu öğreer nedemek

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Merhaba isa abi kargom ile alakalı bir bildirim aldım lk defa bu terimi görüyorum Return item from customs ne anlama geliyor abi

DenizBozyel
DenizBozyel

Ürün gümrügede sevk edildi yazıyor 1 gündür haber yok ne yapmalıyım? Yasaklı madde degil

kemal
kemal

bekleyin acele etmeyin.çıkar gelir

Önder Aydın

selam aliexpresten aldığım ürün takıldımı anlamadım . İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İST.ULUSLARARASI PİM 16/01/2020 11:43:32 Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İST.ULUSLARARASI PİM 16/01/2020 11:43:34 Gümrükten Çıktı
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İST.ULUSLARARASI PİM 16/01/2020 11:46:26 İptal Edildi..Gönderi Barkod Numarası: RB884983152SG

Ulaş Önay
Ulaş Önay

Merhaba. Benim için çok önemli bi kargo bekliyorum. Önceden gözükmesine rağmen şu an PTT Kargo gönderide çıkmıyor ürün. Detayları: TÜRKIYE, Turkey, Send item to customs (Inb) 2020-01-13 06:47 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Send item to customs (Inb) 2020-01-13 06:42 TÜRKIYE, Turkey, Receive item at office of exchange (Inb) 2020-01-13 06:42 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb) 2020-01-10 18:05 Netherlands (the) (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2020-01-10 18:05 Netherlands (the) (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2020-01-09 19:55 Netherlands (the) (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb)… Devamı »

Altug
Altug

Benim urunumde ayni durumda. Bir gorunuyor bir gorunmuyor bazen takip numarasini buluyor bazen bulamiyor. Gorunmedigi zaman PTT yi aradim onlarda bazen buluyor bazen bulamiyor. Sanirim ulkece PTT takip sayfasinda bekliyoruz yogunluktan sistemleri sasirdi.

Benim urunum 16.01.20 tarihinde gumruge sevk edilmis halen bekliyoruz islem gorsun diye. 15$ + 5$ kargo ucreti var urunun. Acaba upim'de ne kadar bekleniyor ortalama bilgisi olan var mi?

Ali
Ali

Rica ederim akıl verecek biri var mı? RT171458772SG Nolu kargom 15 gündür gümrüğe sevk edildi şeklinde duruyor. Daha önce hiç böyle bir şey olmadığı gibi bu kadar uzun hareket olmayınca başına bir iş mi geldi diyorum artık. PTT zaten aranmıyor. Başvuru takibi yaptım dönüş yok. Müşteri hizmetleriyle yazıştım yapabileceğimiz bir şey yok denildi. Yahu ben gidip alayım vergisini vereyim siz getirmeyin diyorum ama kargom nerede onu bimiyorum. Bi akıl verebileceğiniz durum varsa çok sevinirim

Ali
Ali

Ben anlamadım. Görüpte cevap vermiyorsanız silin mesajı mı ya. Gerek yok silin gitsin

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Ali değerli kardeşim bu tür gecikmeler olabiliyor 15 gün 1 ay oradan çıkması zaman alabiliyor sabredin mutlaka güzel haberler bildirimler muhakkak ki alacaksınız ben 17 gündür bildirim almıyordum ve bugün bildirimler yağmaya başladı kargom şehirime geliyor aynı benzer durum seninki de sabret gelecektir ama ürünün yasaklı bir ürün değilse tabi saygılar

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Değerli kardeşim senin ile aynı durumdayım kargom yaklaşık 17 gündür pimde ve hiçbir bildirim alamıyorum yasaklı ürün değil eğer ki seninde yasaklı ürün değilse sabredeceğiz isa abi oradan çıkması 1 ay süre alabiliyor dedi bende senin yazdığını yazdım bekleyeceğiz inşALLAH gelir sabır güzeldir

Beyza d
Beyza d

Aynı sorunu yaşıyorum üç ocaktan beri gümrüğe sevk edildi görünüyor asla bir hareket yok...

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Beyza hanım yasaklı bir ürün değilse mutlaka gelecektir aynı durum bende de yaşanmıştı 10 günden fazla bildirim alamıyordum en yakın zamanda bildirimler alacaksınız az daha sabredin saygılar

Kerim Orhon
Kerim Orhon

6.Ocak'da gümrüğe sevk edildi mesajından sonra bildirim alamadım

Gökhan 8
Gökhan 8

ACİLLLLL YARDIM AliExpress den elektronik sigara aldım ama yasak oldugunu bilmiyordum yasaklı oldugu için geri gidecek dediler ama halen geri iade olmadı ürün 3 aydır uluslararası İstanbul başakşehir de halen beklemek te helen iade olmadı Bi yardım edin geri iade etmek istiyorum gönderici üçreti ödeme yapmıyor ürün daha gelmedi diyor kargo takip numarası bu RB830699755SG

halil bozkurt
halil bozkurt

kardesim aliexpresten teslim zamanin bitmesini bekle
bittikten sonra acik anlasmazlik ac para iadesi iste zaman alir ama paran hesabina yatar garanti

Ebubekir
Ebubekir

Barkot aliexpress sitesinde yada uygulamasında takip bölümünde veya artık her nerdeyse iki harfle başlayıp sonra rakamlar ve iki harfle biten numaradır. Bu numarayı 17track.net de sorgulayıp durumu görebilirsin yalnız BURASI ÖNEMLİ BU NUMARAYI PTTKARGO SİTESİNDE SORGULATTIĞINDA HİÇ BİR ŞEY GÖREMEZSİN NEDEN ÇÜNKÜ BU GÖNDERİLEN ÜLKENİN ÇOĞUNLUKLA ÇİN'İN BARKOT NUMARASI DIR. Yukarıda yazdığım site içinde barkot numarasını sorgulatıp, sonucu liste halinde görebilirsiniz. YİNE BURASI ÖNEMLİ KARGONUN NERELERDEN GEÇTİĞİNİ NEREDE OLDUĞUNU GÖSTEREN LİSTENİN TAMAMINI İNCELEDİĞİNİZDE ORADA LAST MİLE ==> DESTINATION COUNTRY POST, NUMBER DİYE BAŞLAYAN YERDE İKİNCİ VE BİZİM İÇİN ASIL ÖNEMLİ OLAN BARKOT NUMARASINA ULAŞMIŞ OLURSUNUZ. BU İKİNCİ BARKOT NUMARASINI PTTKARGODA… Devamı »

Riefa
Riefa

Merhaba, Ben İstanbul'da oturuyorum, yabancıyım. Akrabam ABD'den kargo gönderdi, bu ilk kez yurtdışından kargo geliyor bana, biraz karışık geldi bana, aydınlatabilirseniz sevinirim. Kargo içeriği kişisel kullanım ürün, bebeğime hediye gönderdi. Kargo açıklamasında "GIFT" olarak belirtti, Google'de araştırdım millet "GIFT yazsa bile gümrükte işe yaramaz" diyorlar, faturasiz etiketsiz gönderildi zaten ürün 2.el, az kullanılmış çocuğunun eski eşyası. Ama USPS'nin gümrük beyan formunda VALUE bölümünde fiyatını yazdı o. Böyle olursa gümrükte sorun çikar mı? Ondan mı uzun sürüyor? Ücretlerin olacağını biliyorum da, ama gümrük vergisi olacak mı? Gümrük vergisi e-ticaret yapanlarla aynı mı olacak %20 yani farklı mı olacak? PTT websitesinden takip… Devamı »

Ferhat celik
Ferhat celik

Aliexpiresten aldiğim urunun takip numarasini nasil alabilirim

Ebubekir
Ebubekir

Barkot aliexpress sitesinde yada uygulamasında takip bölümünde veya artık her nerdeyse iki harfle başlayıp sonra rakamlar ve iki harfle biten numaradır. Bu numarayı 17track.net de sorgulayıp durumu görebilirsin yalnız BURASI ÖNEMLİ BU NUMARAYI PTTKARGO SİTESİNDE SORGULATTIĞINDA HİÇ BİR ŞEY GÖREMEZSİN NEDEN ÇÜNKÜ BU GÖNDERİLEN ÜLKENİN ÇOĞUNLUKLA ÇİN'İN BARKOT NUMARASI DIR. Yukarıda yazdığım site içinde barkot numarasını sorgulatıp, sonucu liste halinde görebilirsiniz. YİNE BURASI ÖNEMLİ KARGONUN NERELERDEN GEÇTİĞİNİ NEREDE OLDUĞUNU GÖSTEREN LİSTENİN TAMAMINI İNCELEDİĞİNİZDE ORADA LAST MİLE ==> DESTINATION COUNTRY POST, NUMBER DİYE BAŞLAYAN YERDE İKİNCİ VE BİZİM İÇİN ASIL ÖNEMLİ OLAN BARKOT NUMARASINA ULAŞMIŞ OLURSUNUZ. BU İKİNCİ BARKOT NUMARASINI PTTKARGODA… Devamı »

ilter şimşir
ilter şimşir

Merhaba, İngiltere'den kargo bekliyorum. Koli şeklinde gönderinin son kargo hareketinde "Package Confiscated By Custom-Turkey" yazıyor. Kolinin fiziki olarak nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim. Ne zaman tarafıma teslim edilir?

Ebubekir
Ebubekir

17track.net sitesinde barkot numaranızı sorgulatın. Aynı işlemi pttkargo kargo takip sitesinde de deneyin. pttkargo sitesinde hiç bir şey görünmüyor ise yukarıda yazdığım gibi Türkiyeye girişte değişen barkot numarasını 17track.net last mile ile başlayan satırda bulabilirsin o numara ile pttkargoda sorgula yerini öğren. Genellikle ilçelerin dağıtım merkezlerinde günlerce bekletiyorlar.

ebubekir küçük
ebubekir küçük

merhaba isa bey ''Destination Country, Item arrived to Istanbul'' kargom istanbula geldi ve 6 gün oldu hareket yok normalde bu yazıyı gördükten sonra ürünüm 2 veya 3 gün içinde elime ulaşırdı acaba kargom gümrüğemi takıldı

Ebubekir
Ebubekir

Aliexpress sitesi içindeki takip kısmı geride kalıyor, ülkeye vardı diyip orda takılıyor. Halbuki kargo ülkeye vardıktan en fazla 10 gün içinde ilçelerin dağıtım merkezlerine gelmiş oluyor. Tabi eğer gümrükten geçmeyecek yasak bir ürün değilse. Bu durumda ilçe dağtğm merkezinde kargonuzun bulunabilmesi için bir numaraya ihtiyacınız var. Yukarıda yazdığımı koğyala yapıştır yapıyorum herkes için geçerli, siz de dahilsiniz. Barkot aliexpress sitesinde yada uygulamasında takip bölümünde veya artık her nerdeyse iki harfle başlayıp sonra rakamlar ve iki harfle biten numaradır. Bu numarayı 17track.net de sorgulayıp durumu görebilirsin yalnız BURASI ÖNEMLİ BU NUMARAYI PTTKARGO SİTESİNDE SORGULATTIĞINDA HİÇ BİR ŞEY GÖREMEZSİN NEDEN ÇÜNKÜ BU… Devamı »

Hasan Demir

Yurtdışındaki tanıdığım Chelsea kulübünde çalışıyor, ve bana Jorginhodan imzalı forma gönderdi Royal Mail ile PTT'den gümrükten çıktı fakat 30/Gr ve açıklamasına ''Mektup'' yazmışlar içerisinde bir tane de not vardı. Anlamadım neden böyle yazdılar ve Gümrük Sunum Bedeli-Gümrük vergisi yazmışlar 14,06 TL bu mümkün olabiliyor mu? İçerisinde forma ve not olduğuna eminim 30 gr vergi gelmiyor diye biliyorum ve mektup olsa bile gümrüğe takılır mı anlamadım, bana yardımcı olur musunuz? Fakat içerisinde forma olduğuna eminim neden açıklamaya mektup yazdılar ve 30 gram yazdılar bunu anlamadım. Hayır mektup olsa bile mektup gümrüğe gider mi alt tarafı mektup yani kağıt parçası. Birisi forma… Devamı »

sinan erkan
sinan erkan

selamün aleyküm isa abi RH119662349TR çinden sipariş verdim 11.16 2019 kargoya 2 gün sonra verildi 2 ocak 2020 de teslimat süresi bitti kargomu ne görebiliyorum ne takip edebiliyorum satıcıyla temasa geçtim cevapta vermiyor şimdi mobil uygulamadan baktığımda bu sefer sevkiyat süresini şubatın 2 sine çıkarmışlar benimde anlaşmazlık açmama 42 gün var ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim ilgilendiğin için hakkını helal et

Efe Eştaş
Efe Eştaş

Merhaba İsa bey tekrardan size yazıyorum kusurabakmayın. RF788895376SG takip numaralı kargomda "Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi" yazdı sonra "PTT İşyerine Geldi" ve en son olarak "PTT İşyerinde Bekliyor" çıktı. Bu kargomda parantez içinde çıkış yazdığı için geri mi gönderiliyor ? Yoksa işyerinde bekliyor dediği dağıtıma verilmek için mi ? Çok kafam karıştı. Ptt merkezini aradığımda da kimseye bağlanamıyorum. Bana lütfen kargomun geri gönderilip gönderilmeyeceği yada gönderilecekse bile şuanda beklediği yerin adresini verirmisiniz lütfen ? bana mail yoluyla yazarsanız çok sevinirim yada burdan da yazarsanız yine sevinmiş olurum. Teşekkürler, sizden haber bekliyorum. (takip numarasını kendiniz girip ptt adresinden bakarsanız olayı… Devamı »

Ayşe Kazıcı
Ayşe Kazıcı

Merhaba lütfen cevap verin benim için çok önemli ben 16.12 2019 tarihinde yurt dışına bir mektup gönderdim 18.12 2019 tarihinde yurt dışına sevk edildi 30.12.2019 tarihinde gönderi varis alıp verme merkezine alindi yine 30.12.2019 tarihinde gümruk bilgileri kaydedildi şeklinde bir yazı yazıyor bu ne demek oluyor lütfen cevap takip no RR286624712TR

halil şimşek
halil şimşek

bende de aynısı yazıyor gumruk bilgileri kaydedildi diye. Burada yanlış bir durum yok değil mi? Herşey yolunda mı gidiyor yani?

Eyüp Kekeç
Eyüp Kekeç

İsa bey Çin’den gelen kargomda en son hareket gümrüğe sevk edildi pim sizce durum nedir

Burak Aslanpay
Burak Aslanpay

Merhaba, AliExpress'ten ufacık bir metal bel klipsi siparişi vermiştim. 21 Aralıkta gönderildi, 3 Ocak'ta Türkiye'ye giriş yaptı gümrüğe sevk edildiği söyleniyor. Acaba gümrükten çıkıp dağıtıma verilmesi ne kadar sürer? Alt tarafı 1,5 USD'lık bir üründü. Ama acil lazımdı. Elime ulaşması çok sürer mi?

İbrahim Akda
İbrahim Akda

İsa bey merhabalar bir ay önce Ukrayna ya PTT kargo ile bir paket yolldim, bugün itibariyle görünen ileti bu şekilde
UKRAINE, KYIV MMPO, Located at customs: awaiting to be shown to a customs inspector
Sizce bir problem varmi bu gonderide normal mi?
Teşekkürler.

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Merhaba isa bey bana yardımcı olun ALLAH rızası için Ukrayna dan kargom geldi 15 gündür İstanbul'da pimde bildirim haber alamıyorum bana yardımcı olun lütfen

Bülent DAĞ
Bülent DAĞ

Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için yok yasaklı birşey değil günlerdir bildirim almadığım için merak ettim ALLAH razı olsun

AYBARS
AYBARS

İsa Bey, Merhaba; Hollanda menşeini bir firma üzerinden satın almış olduğun ürün var 120 Euro civarı bedelli. Yani gümrüğe tabii bir ürün ve kargo yetkilisine kargoyu getirdiğinde vergisini ödeyerek teslim alıyorum. Ülkeye 15 gün önce girmiş olmasına karşın (Gönderi Varış Alıp-Verme merkezinde alındı) 15 gündür beklemede. Normalde daha önceden aldığım benzer bedelli ürünlerde bu aşamayı aynı gün içinde geçerken bu paket 15 gündür bekliyor. Bu bekleyiş ve hareket akışının devam etmeyip takılı kalması beni endişelendirmeye başladı. PTT Kargo ile de bir çok kez iletişime geçtim ve “sistemlerine düşmediğini, yardımcı olamayacaklarını” söylediler. Sistem üzerinden takip ermeye devam etmemi önerdiler. Sizce ne… Devamı »

dilara kılıçvuran
dilara kılıçvuran

isa bey merhaba,abd californiadan bir kargo bekliyorum.3 gündür istanbul postaneye varış diye bilgi girilmiş fakat tam nerede olduğuna dair bilgi yazmıyor.Bu takip numarasıyla pttden arama yapamıyorum tam olarak nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim ? yardımcı olursanız çok sevinirim
takip numarası:R000007438401

Hüseyin Onat
Hüseyin Onat

Receive item at delivery office (Inb) ne demek 12.12.2019 da ptt kargoyla gönderdim azerbaycana takip no RR247122282TR yardımcı olurmusunuz

Burak Ünlü
Burak Ünlü

Merhabalar. 1 hafta önce aldığım ürün ptt takip yaptım ve sonuçlar da hiçbir şekilde alıcı adı adresi yazmıyor bu bir sorun mu? Resim aşağıdaki linktedir

https://www.imagevisit.com/image/ELMjF

Bir Dost
Bir Dost

17track tan takıp etmelısın, urun TR ye gırınce ptt den takıp edebılırsın eger takıpkıyse. sıparısten sonra 10 gun e kadar guncelleme olmuyor bazen endıselenmeyın.

Efe Eştaş
Efe Eştaş

Merhaba İsa bey, Satın aldığım ürün en başta bana RF780129192SG takip numarası ile verildi. Sonra bu ürün yurt dışına sevk edilirken bana başka bir takip numarası verildi o da RF788895376SG olarak verildi. sonu 192SG ile biten ürünümü 4PX sitesinden kontrol ettiğimde ülke kodu olarak HUBUD yani Macaristan/Budapeşte ye gönderildiğini gördüm, devamında bu ürünü Macaristan postasından kontrol ettiğimde SGSINJ merkezinde olduğunu görüp en son "Send item abroad" notu eklenmiş. Sonu 192SG olarak biten kargomun şöyle bir problemi var; ürün tamamen macaristana gitmeyle alaksız. Neyse, satıcının ikinci verdiği üründe ise (sonu 376SG ile biten) 4PX sitesinde ayın 11 inde HK Havayollarına verildiğini… Devamı »

Efe Eştaş
Efe Eştaş

Gümrük neredeyse kendimiz gidip paketi buldurup teslim alamıyormuyuz ?

selahattin şen
selahattin şen

2019-11-06 16:40 Çin (Yurt Disi), Öğe hedef ülkeye (Otb) iletildi 2019-11-06 16:40 Çin (Yurt Disi), Öğe hedef ülkeye (Otb) iletildi 2019-11-06 16:39 Çin (Yurt Disi), Öğe hedef ülkeye (Otb) iletildi 2019-11-06 11:37 Çin (Yurt Disi), Değişim Ofisinde (Otb) öğe alın 2019-11-06 11:37 Çin (Yurt Disi), Değişim Ofisinde (Otb) öğe alın 2019-11-03 18:50 Çin (Yurt Disi), Müşteriden madde alma (Otb) 2019-11-03 18:50 Çin (Yurt Disi), Müşteriden madde alma (Otb) Menşei - Zaman alan takibi: 87 ms 2019-12-13 19:21 KIEV PI-2, Yurtdışı İhracat Takas Ofisi bırakın 2019-12-13 19:21 KIEV PI-2, bırakın 2019-12-13 17:28 Kiev, Varış offshore ihracat takas büroları seofing 2019-12-13 17:28… Devamı »

Nalli Döne
Nalli Döne

Merhaba,

Ben 2-12-2019da Istanbuldan belcikaya bir pakket siparis etmistim, gonderen kisi 2-12-2019 da bunu ptt kargo ile gonderdi ve ben ptt takipten bakiyorum ve 5 gundur su yaziyo: 'Belgium (Yurt Disi)/- - 12/12/2019 09:23:00 Send item to customs (Inb)'. Ne demek bu? Ve kargom nezaman elime ulasir, haftaya cumartesine (28-12) yetisirmi? (pakkete nikah sekerleri var..)
Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Nalli Döne
Nalli Döne

bunu hizlandirmanin bir yolu varmi? bana 28-12de kesinlikle lazim..

tesekkurel cevabiniz icin

Emre ALTINAY
Emre ALTINAY

Benm kargo İzmirde görünüyor ama ben bursadayaım açık adresim yazılı zaten nasıl teslim alabilirim kargom bana gelecek mi 18 i son gün diye biliyorum gelmezse ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

İlhan CANÖZÜ
İlhan CANÖZÜ

Merhaba
Ben şöyle bi sorunla karşılaştım sorun mu değil bilmiyorum gerçi
Öğe hedef ülkeye iletildi diye bir mesaj geldi yanlız PTT takip sisteminde görüyorum ama alıcı adı adres felan hiç birşey görünmüyor 11.21.2019 da sipariş verdim 12.09.2019 bu mesaj geldi 5 gündür hiç bir hareket yok bilgi verirmisiniz

DİDEM KIR
DİDEM KIR

Merhaba,

Ben şöyle bir uyarı ile karşılaştım acaba ne yapmam gerekir?

Turkey, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Merhaba İsa bey, Barkod No RH117633588TR Gönderici Adı I*** Y** Gönderici Adresi Alıcı Adı E*** B**** Alıcı Adresi LEVEN*** Kabul Tarih 13/11/2019 Ağırlık/Desi 550 gr / 0.00 Ödeme Şart Bedeli - Ödeme Tipi Ek Hizmetler Gönderi Türü YD GELEN/MEKTUP Kabul İşyeri İST.ULUSLARARASI PİM Gönderinin Son Durum ve Teslim Bilgileri Teslim Açıklaması Teslim Tarihi 0 Sözleşme Teslim Açıklaması Sözleşme Teslim Tarihi 0 Son İşlem Açıklaması Zimmet Alındı Mazbata Teslim Açıklaması Mazbata Teslim Tarihi 0 Alma Haber Kartı Teslim Açıklaması Alma Haber Kartı Teslim Tarihi 0 Son İşlem Tarihi 30/11/2019 Ücretler Gümrük Vergisi 0.0 TL Damga Vergisi 0.0 TL Gümrüğe Sunma Ücreti… Devamı »

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Ürün sipariş sayfası çıktısı ve kimlik fotokopimi mail atsam, gitmesem yeterli olmazmı İsa bey?

Gülsu
Gülsu

Yaptığım banggood alışverişimde ürünümde 5 gündür hareket yok ben ürünü sorguladığımda 5 gündür ''Çin (Yurt Disi) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) Öğe, hedef ülkeye iletildi (Otb)'' bu şekilde gözüküyor.. ne yapmam gerekiyor?

Boran tunç
Boran tunç

Biraz bekleyin değişecektir. Takipliyse %100 gelir. Değilse çok büyük ihtimalle (%85 üstü) 25 gün civarında geliyor zaten

Ayhan Bogus
Ayhan Bogus

İsa Bey Merhaba Ben İtalyada Yaşayan Kızım İçin Kışlık Kıyafet Hazırlayıp ptt Kargo İle Gönderim Yaptım 25 gündür Kargo Yerine Ulaşmadı Ne Yapmalıyım Acaba?

Ayhan Bogus
Ayhan Bogus

Yanıtınız İçin Çok Teşekkürler İsa Bey Hala İtalya Gümrükte Görünüyor.Bizim PTT Biz Bir şey Yapamayız Diyorlar.İçinde Yarım Kiloluk 4 Adet Lokum Vardı.Kızım Oradaki Arkadaşlarına Hediye Etmek İstemişti Galiba Onu Sorun Yaptılar. İtalya Kar Kış Kızım Kışlıklarını Bekliyor.Allah Kimseyi Çaresiz Bırakmasın İsa Bey.

Burak H
Burak H

Merhaba İsa Bey, Aliexpress'ten aldığım Lipo pillerin takibinde ayın 8'inden beri hareket görünmüyor . En son 8 Kasımda Atatürk İstanbul'da, Öğeniz hedefe geçiyor diye bir ibare var. Hedefte de Amerika yazıyor. Sizce bu kargonun akibeti ne olabilir? 17 gündür değişim yok. Teşekkürler. Hedef - Zaman alan takibi: 436 ms 2019-11-05 22:00 United States of America (the) (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) Menşei - Zaman alan takibi: 560 ms 2019-11-08 06:55 TURKEY, ISTANBUL, Departed -> Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on November 8, 2019 at 6:55 am. The item is currently in transit to the… Devamı »

İbrahim ak
İbrahim ak

Merhaba ben e sigara sipariş ettim gümrükte takıldı satıcıya iade edildi ancak bunun ile ilgili benden bir belge istiyorlar ben antalyadayım gümrük istanbulda benim böyle bir belge alma şansım var mı ?

İbrahim
İbrahim

Tamam ama nasıl bir fax çekicem veya mail

MESUT
MESUT

MERHABA İSA BEY 2019-11-14 18:44 VOVA dan yaptığım gönderi istanbul varış yerine ulaştı diyor ve 6 gündür hiç bir haraket görünmüyor ..

Aynı tarih başka bir gönderim geldi bu gönderide bölge postahanesine kadar geldi şimdide takipte türkiye gümrük bülteni- ist yurtdışı ihl güm bülte- türkiye yi terk et - ist sınırı temiz için tamamlandı - türkiye teslimat bürosu diyor .. GÖNDERİNİN DURUMU NEDİR ACABA ..KOLAY GELSİN

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Merhaba İsa bey,

Ücretler
Gümrük Vergisi 0.0 TL
Damga Vergisi 0.0 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti 0.0 TL
Yurtdışı İade Ücreti 0.0 TL
Toplam 0.0 TL
Gönderi Hareketleri
Tarih ve Saat İşlem Türü Açıklama İşlemi Yapan
PTT İşyeri/Şube İlçe İl
05/11/2019 - 11:20:39 Sipariş Sevk Edilmek İçin Hazır/Item Is Ready for Ship -/- - Origin
06/11/2019 - 19:07:00 Item is at agent warehouse -/- Origin
07/11/2019 - 23:00:00 Item departed from origin -/- Origin
08/11/2019 - 06:15:00 Item arrived to Istanbul -/- Destination Country
13/11/2019 - 09:05:41 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
18/11/2019 - 09:25:24 Gümrükten Çıktı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
18/11/2019 - 09:41:49 PTT İşyerine Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

Sizce süreç normalmi ilerliyor İsa bey? Yoksa gümrüğe takılmaya doğru ilerliyormu?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. 🙂

Ertan onculoglu
Ertan onculoglu

Gümrüğe takılmış sizden belge isteyecekler. Pim de kaldıysa ve vergi ücreti 0 görünüyorsa kart ekstresini ve kmlk fotokopisini eposta olarak ulaştırmanızı isteyecekler gümrük müdürlüğünü aradığınızda söylediklerimin doğru oldugunu göreceksiniz

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Cevabınız için çok tşk ederim. Tarafıma yazı geldi ve gümrük muyenesinden geçeceğini ve 7 gün içinde gidip almazsam geri gideceği yazıyordu. Bende almaya gitmedim umarım geri satıcıya gider ve bende paramı alırım...

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Merhaba İsa bey,
RH117276339TR nolu gönderim gümrüğe takıldı ve tarafıma yazı geldi. Başakşehir UKİM’e gittim fakat memur kargoyu vermedi. Ali expressden 15 adet Telefon Kılıfı sipariş etmiştim hediye için ve ticari düşünceyle kargoyu teslim etmedi, beyanname açmam gerektiği söylendi.
Size sorum; kargomun durumu bu aşamada ne olacak?
Kargo geri gidip para iadesi talep edebilecekmiyim? yoksa Devletemi kalacak? 🙁
Değerli cevaplarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim İsa bey.

TOLGA YEŞİLBOSTAN
TOLGA YEŞİLBOSTAN

Kargoya gidip ürünü geri yollamak istediğinizi söyleyin. Aldığınız internetten sitesinden Gümrük sorunu nedeniyle uyuşmazlık açın.Ürün aldığınız yere iade olunca paranız hesabınıza aktarılır. Eğer ürün ücretsiz kargo ile gönderilmediyse kargo ücretinden siz sorumlu olduğunuz için kargo ücreti iade edilecek paradan düşülecektir.

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Cevabınız için çok tşk ederim. Yalnız otomatik olarak geri gitmiyormu? Tekrar gidip söylemek gerekirmi acaba? Çünkü gelen ihbarnamede koliyi 7 gün içinde teslim almazsanız geri gidecektir yazmakta...

AYSUN SEVGİLİ
AYSUN SEVGİLİ

Merhaba İsa bey,

Gönderi Hareketleri
Tarih ve Saat İşlem Türü Açıklama İşlemi Yapan
PTT İşyeri/Şube İlçe İl
05/11/2019 - 11:20:39 Sipariş Sevk Edilmek İçin Hazır/Item Is Ready for Ship -/- - Origin
06/11/2019 - 19:07:00 Item is at agent warehouse -/- Origin
07/11/2019 - 23:00:00 Item departed from origin -/- Origin
08/11/2019 - 06:15:00 Item arrived to Istanbul -/- Destination Country
13/11/2019 - 09:05:41 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
13/11/2019 - 09:05:43 Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM

Sizce kargom gümrüğemi takılmış?
Değerli cevaplarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim.

HAKAN AYDIN
HAKAN AYDIN

Merhaba İsa Bey. Temmuzun 8 inde ptt kargo aracalığı ile amazon.com a iade gerçekleştirdim. Bugüne kadar bir sonuç alamadım.Kargoyu sorgalıdığımda Receive item at office of exchange (Inb) yazmaktadır. Usps şirketine defalarca mail atmama rağmen ürün bize ulaşmadı diye cevap vermekteker.Kargo kodum CP040199695TR' dir. Lütfen bir yol gösterin

HAKAN AYDIN
HAKAN AYDIN

Öncelile cevap verdiğiniz için teşekkürler İsa Bey.Malesef İş sebebiyle Artvinde ikamet etmekteyim.Usps nin ülkemizde bir şubesinin oldugunu bilmiyorum.Varsa gidip görüşebilirim.Siz nerede olduğunu biliyor musunuz Usps kargo ofisinin?

Cuma Karayılan
Cuma Karayılan

Merhaba isabey yurt dışından sipariş verdim koli İstanbul'a geldi BAŞAKŞEHİR pim ptt de bütünişlemler bitti ama enson ürününüz postanede bekliyordiye yazdı.ben bursa'da oturuyorum. Sizden ricam kolinin durumunu bildire bilirmisiniz. Barkotno RB842872456SG teşekkürler

Cuma Karayılan
Cuma Karayılan

Zimmet edildi nedemek isabey cevaplarsan sevinirim

Buğrahan Meletli
Buğrahan Meletli

Merhabalar
RV209384643CN
ürün uzun süredir İstanbulda bekliyor
herhangi bir vergilendirme yapılmamış halen
durumu hakkında bilgi alabilir miyim

dsaf dsf
dsaf dsf

Gümrüğe takılmış ama gümrük ürüne değer biçememiş. Gümrükten size mektup gelmesi lazım. mektuba istinaden kredi kartı ekstresi kimlik fotokopisi ile gümrüğe ürünü kaca aldıgınızı belgelemenizi isteyecekler.

Asmil taş
Asmil taş

Torba kapandı diyo bundan sonraki işlemler nedir acaba

Ramazan cakir
Ramazan cakir

Receive item at office of exchange (Inb) Merhaba isa bey bir haftadır bu yazıyor bi bilginiz var mı diger kargolarımda bu yazı bir günde degişir gumrege gittigini falan yazardı 1 haftadır sadece bu yazıyor

metin çelik
metin çelik

merhabalar ben aynı satıcıdan 2 ürün aldım.ürünün birisini kıbrısa diğerini srilankaya göndermiş görünüyor.kargo takibinde.aliexpreste anlaşmazlık açtım para iadesi istedim.acaba para iadesi yapılırmı yoksa satıcı ürünleri doğru adrese tekrardan gönderirmi.satıcıya yanlış adrese gönderdin mesajı yazdım cevap yazmadı.teşekkürler

cenk kılıçarslan
cenk kılıçarslan

aliexpreste teslimat adresi dışında bir yere yollanmışsa ürün iade bedelini alırsınız..Bence direk satıcıya değil aliexprestede şikayet edebilirsiniz.Ben önce satıcıya sonrada ali ex e şikayet yazardım..

Aslı Özcan
Aslı Özcan

Merhaba, Aliexpress üzerinden Epacket ile bir ürün aldım.Ürün Türkiye’ye girdiğinden beri (3 gün oldu) kargo hareketlerinde bir değişim olmadı.Acaba Türkiye’ye giriş yapınca kargo takip edilemiyor mu veya bir sorun mu var bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim.

Berkcan Genç
Berkcan Genç

İsa bey iyi günler, Allah rızası için yardımcı olun çünkü ptt kargonun umrunda değiliz..Ben Rusya'ya kargo gönderdim ve takip sorgulamada en son şöyle bir yazı var:

28/10/2019 - 11:10:52 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Turkey

Burada Turkey yazması normal mi, Rusya yazmalı mıydı??

Birde bunun anlamı kargom gümrüğe takılmış mıdır yada nedir??

Yardımcı olursanız çok minnettar kalıcam..

Berkcan Genç
Berkcan Genç

İsa bey, ben yorumları tek tek okudum ama benim gibi yurt dışına gönderi yapan yok..Herkes yurt dışından sipariş vermiş..Benim durumum biraz farklı..Cevaplarsanız çok sevinirim..İyi günler..

Berkcan Genç
Berkcan Genç

01/11/2019 - 11:50:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Russian Federation (the) (Yurt Disi)
01/11/2019 - 11:53:00 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Russian Federation (the) (Yurt Disi)
01/11/2019 - 11:54:00 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb) - - Russian Federation (the) (Yurt Disi)

İsa bey bu nedemek oluyor..Gümrüğe takılmış mı gönderdiğim kargo??? Ne yapmam lazım?? Lütfen yardımcı olun..

Berkcan Genç
Berkcan Genç

Return item from customs (Inb) - - Russian Federation (the) (Yurt Disi)

Bunun anlamı gümrüğe takıldı demek diye okudum internetde ama şimdi içim rahatladı..Çok teşekkür ederim zamanınızı ayırdığınız için..

Berkcan Genç
Berkcan Genç

01/11/2019 - 16:32:00 Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi Send item to domestic location (Inb) - - Russian Federation (the) (Yurt Disi)

İsa bey bunun anlamı, karşı tarafın gidip Rusya Posta sevisinden kargosunu almak mı yoksa kargo şirketi adrese mi teslim edecek kargoyu??

Berkcan Genç
Berkcan Genç

İsa bey son aşamaya geldik heralde..Paket dağıtımda/teslim alınabilir demek ne oluyor acaba?? Yani karşı taraf gidip paketi almalı mı yoksa paket karşı tarafa iletilecek mi?? Zaman sınırlaması olarak son 6 gün kaldı..Ne yapmalıyız?? Karşı tarafı bilgilendirmem gerekir mi gidip paketi alması için yoksa beklemeli miyiz??

Berkcan Genç
Berkcan Genç

İsa Bey, kargo karşı tarafa sorunsuz olarak ulaştı..Ben yardımlarınız için çok teşekkür ederim size..

Ayşen Şen
Ayşen Şen

Merhaba İsa Bey, öncelikle geri dönüşleriniz için çok teşekkürler. Ben uluslararası bir yarışmaya katılıp ödül olarak telefon kazanmıştım. Kargo takip numarasından kontrol ettiğimde 21 gündür 'zimmet alındı' şeklinde beklediğini gördüm. Daha eski yorumlarınızda bu durumun normal olduğunu söylemişsiniz. Ödülümün ne zaman bana ulaşacağını sormak için UKİM'i aradığımda gümrükte el konulduğunu söylediler. Bu durumda geri alabilmek için yarışma sonucu kazandığımı bildiren belgelerimle direkt gümrüğe mi gitmem gerekir yoksa öncelikle bulunduğum bölgedeki PTT merkezi ile mi görüşmem gerekir? Cevaplarsanız çok sevinirim. Ürünün durumu şu şekilde: 01/10/2019 - 07:54:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) -… Devamı »

levent günaydın
levent günaydın

hocam senin kontrol ettiğin sitenin adı ne? bir de ptt yurt dışı alışveriş kargo takibini nasıl yapıyorz? bir türllü bulamadım

Canan Ertek Oflaz
Canan Ertek Oflaz

15 Ekimde Türkiye'den İtalya'ya gönderdiğim kargoda record item customs information(inb) yazıyor.Gümrükte alıkonulduğu anlamına geliyor diye yazmışsınız sayfanızda.Ne gibi sonuçlarla karşılaşabiliriz?Şimdi süreç nedir? Teşekkürler

tutkun sen
tutkun sen

isa bey iyi akşamlar hollandada elktrıklı sigara sarma makinası aldım 1 adet acaba gumrukde takılırmı son durum Türkiye, Değişim Bürosu'ndan eşya alma (Inb) olarak görünüyor 3 gündür teşşekkur ederım

Alisher Rajabov
Alisher Rajabov

Merhabalar ben Türkiye'den Özbekistana 100kg civarında kargo yollamak istiyorum Nasıl olur ücreti hakkında bilgi almak istiyorum Teşekkür ederim

Somnam Bulist

Sweden, UPK Malmö, The shipment item is being customs cleared by us

Son aşama olarak bunu gösteriyor. Kargon bana teslim edilir mi ? Vergi çıkar mı?

Nile silk
Nile silk

Benimde kargom şu an Malmö de gumruge takılmış durumda kargoyu teslim alamam mi ? Sizin nasıl sonuçlandı?

Derya tatoglu
Derya tatoglu

Gönderilerim bağlı bulunduğum ilin gümrüğünde tutuluyor.ilk olarak istanbuldan telgraf aldım kozmetik ürünler içinde mevcut bunları terk edip kalan ürünü kabul edebilirsiniz tarzında. Cevapladım onaylandı kendi memleketime kadar geldi ve takıldı kaldı. Bugün 2 adet telgraf aldım iki ürünümünde faturalarını ve ödeme yaptığıma dair faturalarını istiyorlar. Kredi kartıyla aynı gün bir çok ürün almıştım. Şuan ne yapacağımı bilmiyorum telefonlara bakmıyorlar. Ürünün biri 32 dolar diğeri 23 dolar değerinde ne gibi belgeler götürmem gerekiyor

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba İsa Bey,

Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. İtalya'dan beklediğim küçük posta zarfının son durumu aşağıdaki gibidir.

15/10/2019 - 18:42:07 PTT İşyerine Girdi Torba Geliş Kaydı Yapıldı İSTANBUL AVPİM ARNAVUTKÖY İSTANBUL(AVR)

Tarafıma çıkarılan gümrük ve diğer masrafların detayı aşağıdadır.

Gümrük Vergisi 5.27 TL
Damga Vergisi 0.7 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti 8.0 TL
Yurtdışı İade Ücreti 0.0 TL
Toplam 13.969999999999999 TL

AVPİM'den sonraki aşama yerel postaneye gönderim olur değil mi? Son zamanlarda birimler arasında hareketlerde bayağı yavaşlık var. Umarım en kısa zamanda evime ulaşır ya da en azından yerel postaneden alabilirim.

İyi günler dilerim.

Işıl

Necati Gürgen
Necati Gürgen

Gümrüğe sevk edildi yazdı 15. Ekimde kaç günde çıkar gümrükten. Vergilendirme işleminden. Nezamn gelir tahminen 55 dolar elektronik kaç tl vergi girer kdv ötv vs.

Hatice şahin
Hatice şahin

Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi
Bizde son işlem nu yazıyor dün itibari ile durum medir acaba bu arada sipariş adanadan

Samet
Samet

Benimde aynı durum muhtemelen aynı anda gelen kargo 8 Ekim'de Çin'den sipariş girdi ürün hayırlısı artık

Hatice şahin
Hatice şahin

Bizim malesef 22 eylülden alınan bir sipariş. Sizin erken varmış. Bizde hala bir bilgiendirme yok 15 ekimden beri .

enis N.
enis N.

merhaba

13/09/2019 - 11:06:26 Gümrükten Çıktı İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
17/09/2019 - 16:01:51 PTT İşyerinde Bekliyor İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

1 ay oldu postanede beklıyor yazıyor. ve her hangı bır teblıgat gelmedı. normal mı hersey.

Ciyo01
Ciyo01

Benim durumda sizin gibi kargonuz elinize ulaştı mı

enis N.
enis N.

yok henuz ulasmadı bugun ptt posta dagıtım merkezıne gıdıp sorgulatıcam

Ciyo01
Ciyo01

Cevap için teşekkür ederim İnşallah en kısa sürede alırsın

enis N.
enis N.

alamayız upım e takılan hıc bır kargoyu vermıyorlar. posta merkezıne gıttım sordum kargonun durumunu. alamazsınız dedıler.

Ertan onculoglu
Ertan onculoglu

Gümrükte takılmış malesef adam akıllı işlerini yapmıyorlar. Bendede aynı durum mevcut belgeleri gönderdim 450tl lik ürünüme saçma sapan bir vergiçıkardılar bende geri iade ettim ürünü. Kargo ücretide benden kesilmedi ems ile gelmişti ürünüm. Bu arada çıkardıkları vergi 200 tl. Resmen soyguncu bizim ülkemz malesef sanki benim kazancıma ortak

Serdar Günduğdu
Serdar Günduğdu

Ben bir cep telefonu sipariş vermiştim DH gate sitesinden bir süre ukim de bekledikten sonra şimdi avpim de olduğu yazıyor birde vergi ücreti var 20 TL yani gelecek mi bana

Aydın toprakkale
Aydın toprakkale

İki gün önce PTT kargodan takip numarasını girdiğimde Başakşehir ordan Arnavutköy görünüyordu gümrük vergisi de görünüyordu şimdi ise hiç biri görünmüyor ve bunlar görünmeye başladı yardımcı olursanız sevinirim Kargom takipte bunlar yazıyor 1.sinde bu Türkİye, Türkiye, Gümrükten İade Eşyası (Inb) .. sonra bu yazıyordu Türkİye, Türkiye, Eşyayı gümreğe gönder (Inb) en son yazılanda Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Yurt içi lokasyona eşya gönder İsa bey şimdi kargom gerimi iade ediliyor

Ömer erdem
Ömer erdem

Ben yaklaşık 3 ay önce aliexpres den saat sipariş verdim ama hala elime ulaşmadi sorduğumda ürün Türkiye'de diyorlar aliexpres yetkililer postaneye sorduğumda da bize ulaşan bir ürün yok diyor gümrükte tutluyor ola bilirmiş.napacagimi bilemedim nasıl bir yol izleye bilirim acaba