Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 2.460 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

2460
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
968 Yorum konuları
1492 Konu cevapları
442 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
893 Yorum yazarları
İsa SarıAycan TurkmenogluGörkemFaruk YılmazEda Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Aycan Turkmenoglu
Aycan Turkmenoglu

Merhaba İsa Bey,

En son işlem yurt dışında Gönderi Gümrükten Geri Alındı demektedir. Bu ne anlama geliyor? Almanya'da gümrükten geçmedi de satıcıya iade mi gidiyor?

1 10/09/2019 18:46:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)
2 12/09/2019 00:40:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)
3 12/09/2019 00:43:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)
4 15/09/2019 21:32:00 Gumrukce bekletilme nedeni kaydi Record item reason for retention by customs (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)
5 15/09/2019 21:35:00 Gonderi gumrukten geri alindi (Giden) Return item from customs (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)

Görkem
Görkem

Merhaba İsa bey. Banggood üzerinden altı kanal bir helikopter modeli olan XK K123 3G-6G ürünüm, 08/17/2019 tarihinde kargoya verildi . Ürünümün kargo hareketi aşağıdaki gibidir ; 2019-09-05 17:41 TÜRKIYE, Turkey, Receive item at office of exchange (Inb) 2019-09-05 17:41 TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb) 2019-08-30 11:25 Belgium (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2019-08-30 11:25 Belgium (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2019-08-30 03:49 Belgium (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2019-08-30 03:49 Belgium (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2019-08-28 15:11… Devamı »

Faruk Yılmaz
Faruk Yılmaz

The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Singapore (Yurt Disi) 2 30/08/2019 00:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Singapore (Yurt Disi) 3 02/09/2019 19:12:13 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey 4 06/09/2019 09:30:10 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey 5 06/09/2019 09:57:46 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb) - - Turkey 6 06/09/2019 12:30:08 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 7 06/09/2019 12:57:46 Gümrükten… Devamı »

Eda
Eda

29/08/2019 14:35 TURKEY TR3500700 Receive item from customer (Otb)
31/08/2019 12:13 TURKEY ISTANBUL AV.YK KARGO ISLEME MERKEZI Receive item at office of exchange (Otb)
02/09/2019 22:08 TURKEY ISTANBUL AV.YK KARGO ISLEME MERKEZI Insert item into bag (Otb) and Send item abroad
03/09/2019 04:30 TURKEY ISTANBUL AV.YK KARGO ISLEME MERKEZI Send item abroad (EDI-received)
05/09/2019 10:44 BULGARIA SOFIA CP Receive item at office of exchange (Inb)
05/09/2019 13:01 BULGARIA SOFIA CP Insert item into domestic bag
10/09/2019 15:29 BULGARIA Митница БРСЦ Send item to customs (Inb)

Bulgaristan'a kargo gönderdim sizce bir sorun var mı?

engin kurt
engin kurt

24/08/2019 12:03:24 The item was forwarded to the destination country (Otb)
Germany (Yurt Disi)/- - 10/09/2019 20:23:00 Receive item at office of exchange (Inb)
isa bey 17 gün aradan sonra enson Receive item at office of exchange (Inb) mesajı sisteme girildi. bu mesajın açılımı nedir? almanya gümrüğü mü? almanya posta merkezimi?bundan ne anlamalıyım? bu son mesajdan sonra ne kadar bir zaman sonra ulaşır lütfen yardımcı olurmusunuz.

Cem Yıldız
Cem Yıldız

İsa Bey faydalı olmaya çalışıyorsunuz.Teşekkur ederim.

12/09/2019 07:35:16 PTT İşyerine GirdiYurtdışı Kabul Geliş Kaydı YapıldıİST.ULUSLARARASI PİMİST.ULUSLARARASI PİMBAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)

12/09/2019 07:35:18 Gümrüğe Sevk EdildiİST.ULUSLARARASI PİMİST.ULUSLARARASI PİMBAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
kargonun ucret tahakkukları girilmiş.
son işlemde gumruge sevkedilmesi standart bir prosudur mudur?

Zehra bölge
Zehra bölge

Hocam merhaba, 26/08/19 tarihinde türkiyeden sipariş ettiğim kargom (PTT) hala Almanyaya ulaşmadı hiç bu kadar uzamazdı satıcı bana 7 güne teslim olur dedimişti, en son takip numarasına baktığımda 06/09/19 : “Receive item at office exchange” Germany
Bu gün 12/09/19 oldu Ve hala hiç bir hareketlik yok en fazla kaç güne varır ?
Benim acilen 5 gün sonra başka ülkeye gitmem lazım yani bu süre zarfında hala gelmezse adres değişikliği yapabilirliyim ? Almanya kargo Merkezini arıyorum benden takip numarısını istiyorlar fakat onlara verdiğim takip numarısını giremiyorlar ne yapmam gerekiyor acilen yadım lazım. Teşekkürler Hocam

Takip no: RR347094278TR

Zehra bölge
Zehra bölge

Peki adres degisikligi yapmam mumkunmu ? Tesekkur ederim

Furkan Onaran
Furkan Onaran

Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)

YAZIYOR ACABA GERİMİ GİDECEK ?_

Fatih Aksoy

Merhaba, ürüne bu aşamadan sonra ne olur? Yurtdışına geri gönderilmesi mümkün mü? Çünkü içerisinde aynı sayıda üründen fazla var fakat yasaklı ürün değil. Teşekkürler SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL 1 22/08/2019 14:58:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - China (Yurt Disi) 2 22/08/2019 17:09:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) - - China (Yurt Disi) 3 23/08/2019 00:00:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - China (Yurt Disi) 4 23/08/2019 10:00:00 Gonderi… Devamı »

Faruk Yılmaz
Faruk Yılmaz

Hocam merhaba 2019-09-06 13:43 Türkİye, İst.ULUSLARARASI Pİm İstanbul(AVR)-BAŞAKŞehİr, Postaneye Sevk Edildi 2019-09-06 12:57 Türkİye, İst.ULUSLARARASI Pİm İstanbul(AVR)-BAŞAKŞehİr, Gümrükten Geçti 2019-09-06 12:30 Türkİye, İst.ULUSLARARASI Pİm İstanbul(AVR)-BAŞAKŞEHIR, Uluslararası Geliş Kayıt Defteri Gerçekleştirildi 2019-09-06 10:27 Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Yurt içi lokasyona eşya gönder (İnb) 2019-09-06 09:57 Türkİye, Türkiye, Gümrükten İade Eşyası (Inb) 2019-09-06 09:57 Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Gümrükten İade Eşyası (İnb) 2019-09-06 09:30 Türkİye, Türkiye, Eşyayı gümreğe gönder (Inb) 2019-09-06 09:30 Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Eşyayı gümrelere gönderin (İnb) 2019-09-02 19:12 Türkİye, Türkiye, Değişim Bürosu'ndan eşya alma (Inb) 2019-09-02 19:12 Türkİye, İstanbul ULUSLARARASI POSTA IsLEME MERKEZI, Değişim Bürosundan… Devamı »

Emre ustun
Emre ustun

İyi günler kargom 7 günden beri alıp verme merkezinde telefonlara ulaşamıyorum. Sizin tecrübelerinizden yola çıkarak ne önerirsiniz

03/09/2019 04:20:06 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey

Levent Kök
Levent Kök

Kargom şimdi satıcıya geri mi gönderilecek yoksa gümrüğe gelen bir ürünü tekrar gümrükte inceleyip ona göre mi hareket edecekler?
1) 20/08/2019 11:41:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - Germany (Yurt Disi)
2) 20/08/2019 11:41:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)- Germany (Yurt Disi)
3) 20/08/2019 13:45:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - Germany (Yurt Disi)
4) 04/09/2019 12:27:28 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - Turkey
5) 07/09/2019 13:18:25 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - Turkey
6) 07/09/2019 16:18:23 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM -
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7) 07/09/2019 16:18:25 Gümrüğe Sevk Edildi
İST.ULUSLARARASI PİM - BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

engin kurt
engin kurt

isa bey selam,
ZONGULDAK/KARADENİZ EREĞLİ KARADENİZ EREĞLİ 16/08/2019 09:59:42 Kabul Edildi
ZONGULDAK/KARADENİZ EREĞLİ KARADENİZ EREĞLİ 16/08/2019 16:03:12 PTT İşyerine Geldi
ZONGULDAK/KARADENİZ EREĞLİ KARADENİZ EREĞLİ 16/08/2019 16:22:23 PTT İşyerine Sevk Edildi
İSTANBUL(AVR)/BAŞAKŞEHİR İST.ULUSLARARASI PİM 21/08/2019 09:11:03 PTT İşyerine Geldi
Turkey/- - 24/08/2019 12:03:24 The item was forwarded to the destination country (Otb)

ptt takip sayfasında buradan sonra hiçbir haraket yok ve çok canım sıkkın ve tedirginim çünkü gönderdiğim posta annemin emeklilik işlemleri için almanya ya gönderdiğim evraklardı.kaybolursa birdaha temin etme şansım hiç yok.bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Mümin Yavaş

İsa bey kolay gelsin çin den sipariş ettiğim 3 adet devalt marka şarjli matkap istanbul maltepe altayçeşme şubesine birtanesi digeriyse maltepe posta dağıtım merkezine gelmiş nerdeyse beş gündür orada bekletiliyor maltepedeki iki şubede telefonlarına cevap vermiyor ptt müşteri hizmetlerini arıyorum diyor ürünlerde adres maltepe görünüyor bu yüzden orada bekletiliyor diyor gitsem alamazmiyim diyorum isminiz geçmiyorsa alamazsınız diyor. Ben gitsem şubeye Dhgte deki ürünleri aldığım sayfayı açıp göstersem takip kodlarını doğrulasam adresimi doğrulasam ürünleri göstersem kredi kartıyla aldığım için kredi karti ekxtresini göstersem yinede alamazmiyim ürünlerimi ben nasıl bir yol izlemeliyim öyle çıkmaza soktular beni lütfen yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkürler...

Merve Uğuzel
Merve Uğuzel

merhabalar bana yurtdışından hediye olarak yollanan kargoya 210 tl gümrük vergisi uygulamışlar kaldıki ödemek zorunda olsam bile %20 oranında vergi ödemem gerekmiyor mu?bu konuda itiraz edebilir miyim?

Yiğithan doğan
Yiğithan doğan

TÜRKIYE, Turkey, Receive item at office of exchange (Inb) Diyor son durum olarak , ondan önce de TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb) diyor , İstanbul uluslararası posta işleme merkezini aradım bana bu Kargo Türkiye’ye daha gelmedi diyorlar bununla ilgili nedersiniz İsa bey

Mümin Yavaş

Merhabalar isa bey ben çinden şarzli matkap sipariş ettim türkiye ye giriş yaptı 17 track tan ve ptt nin sitesinden takip ediyorum birşey dikatimi çekti ptt nin sitesinden bakıyorum birtaneside agirlik (10 gr ) diger ürune bakiyorum (200 gr) ağırlıkta gözüküyor. En az bir kilonun üstünde olması gerekiyor. Ptt de yazan bu ağırlık kismi formalite olabilirmi acaba cevap yazarsaniz cok sevinirim teşekrler kolay gelsin.

süleyman öz
süleyman öz

isa bey cinden arac ici supurge siparisi verdim hala güm rukte görünüyor 35 gün oldu ne yapmam laz

Faruk yılmaz
Faruk yılmaz

SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 29/08/2019 12:35:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Singapore (Yurt Disi)
2 30/08/2019 00:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- Singapore (Yurt

Ne yapmam gerekiyor?

Hilal meral
Hilal meral

Merhaba iki gündür hareket yok normalde aynı gün giriş işlemi olur. Ne sorun var acaba

TÜRKIYE, Turkey, Receive item at office of exchange (Inb)
2019-08-27 08:26
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb)
2019-08-27 08:26

Burak özay
Burak özay

Merhabalar,
08.09.2019 da İngiltereye gönderdiğim kargo (2 tshirt) 23.08 tarihinden itibaren gönderi alıp verme merkezinde görünmekte.Bu nokta da sürec tahminimce ağır ilerlemektedir.Burada işlemi hızlandırmak için izlemem yol nedir?
Teşekkürler.

Edanur Genç
Edanur Genç

Öncelikle merhaba İsa Bey.Yazınızı okudum ve bir sorum olacak. 25 gündür kargo durumu şu şekilde;
LAO, The item has been processed in the country of destination
2019-08-01 14:29
LAO, Shipment departed from airport
2019-07-30 07:24
LAO, Export of international mail
2019-07-30 01:31
LAO, Reception
2019-07-27 19:39
LAO, Announced data uploaded

Şu an ne durumda bilgi verebilir misiniz ilk siparişim ve anlamakta güçlük çekiyorum.Teşekkür ederim şimdiden.

Edanur Genç
Edanur Genç

Ptt yi aradım fakat gözükmediğini söylediler.Gümrükte mi takıldı acaba?

Omer TR
Omer TR

Tekirdağ'a kaç güne gelir fikriniz var mı ?
GÖNDERİNİN HAREKETLERİ
SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 23/08/2019 15:22:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Singapore (Yurt Disi)
2 24/08/2019 00:50:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- Singapore (Yurt Disi)
3 28/08/2019 05:52:07 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey
Bunlar PTT nin sitesinde yazanlardır. Çinden aldım singapur yazıyo

Ömer Tirakioğlu
Ömer Tirakioğlu

6 29/08/2019 05:01:57 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb)
-
- Turkey
7 29/08/2019 08:01:57 Gümrükten Çıktı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
8 29/08/2019 10:56:09 Gonderi teslim merkezinde alindi (Gelen) Receive item at delivery office (Inb)
-
- Turkey
9 29/08/2019 11:52:46 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
İSTANBUL AVPİM
İSTANBUL AVPİM
ARNAVUTKÖY İSTANBUL(AVR)
10 29/08/2019 13:56:09 PTT İşyerine Geldi
İSTANBUL AVPİM
İSTANBUL AVPİM
ARNAVUTKÖY İSTANBUL(AVR)
11
Bunlara göre?

Murat Görür

almanyadan 160 euro değerinde 400 gr kapettin gümrük vergisi ne kadar acaba bilgin varmı abim ?

Mehmet Kamışlı
Mehmet Kamışlı

Destination - Tracking consuming: 353 ms

2019-08-26 17:50

Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Yurt içi lokasyona eşya gönder (İnb)

2019-08-26 17:20

Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Gümrükten İade Eşyası (İnb)

2019-08-26 04:54

Türkİye, İstanbul KARGO İsLEME MERKEZ, Eşyayı gümrelere gönderin (İnb)

Origin - Tracking consuming: 105 ms

2019-08-26 20:50

Türkiye, Türkiye'yi Terk Et

2019-08-26 20:20

Türkiye, Yurtdışı İthalat Gümrük Bülteni

2019-08-26 07:54

İstanbul, yurtdışına gümrük ithalatına gönderildi

2019-06-22 10:17

Nanjing, Nanjing International 

Merhaba ilginiz için teşekkür ederim. Ürüne ilişkin ptt sorgusu yaptığımda 11tl gümrük ücreti çıkıyor. Bu ücreti ptt yemi yatırmam gerek? Ürün 35tl lik plastik klima parçası

Murat Görür

slm isa bey ,öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok tşk ederim,şimdi benm kargom almanyadan bu ayın 12 sinde kargoya verildi buygün ayın 27 si,kargomun ücreti 160 euro gümrüğe takılmışmıdır ne zaman gelir bilmiyorum ,kargo takip numarasında ıstanbulda olduğu görülüyor,kargomu ne zman alırım gümrük vergisi ödermiyim ?,almanyadan sigortalı olarak 30 euro ödenerek gönderilmiş 400 gr küçük bir kutu ,Hedef - Zaman alan takibi: 396 ms 2019-08-26 11:59 TÜRKIYE, İSTANBUL KİM İSTANBUL(AVR)-ARNAVUTKÖY, Arrived in PTT Work Place 2019-08-26 08:59 TÜRKIYE, Turkey, Receive item at delivery office (Inb) 2019-08-26 08:59 TÜRKIYE, ISTANBUL AVRUPA YAKASI PTT KIM, Receive item at delivery office (Inb) 2019-08-23 07:45… Devamı »

Ersin Ç.
Ersin Ç.

Merhaba. Banggood’dan 26 Temmuz’da sipariş verdiğim ürün hala teslim edilmedi. En son 1 hafta önce 8 Ağustos’ta yeni bir kargo hareketi eklendi. ‘’Customs released, ready for last mile delivery, IST’’

Sizce teslimatı yapılır mı? Yurtiçi kargo İle gönderiliyormuş ancak günlerdir teslim edilmedi. Bir de banggooddan iade almak istersem nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

(Huina 1550 incelemenizdeki banggood bağlantısı çalışmıyor. Bilginize.)

Ali Johnson
Ali Johnson

Iyi günler,

Almanyadan 6 Agustosta TR'ye takipli bir zarf gönderdim. Zarfin icinde sadece dokuman var. 26 Agustos oldu ve sistemde tek gördügüm bu yazi "Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) - The item was forwarded to the destination country (Otb)"

20 günde bir zarf nasil olurda alicinin eline ulasmaz ? Daha ne kadar beklemem lazim ?

Misafir
Misafir

Merhaba hocam, ben 2 adet yağ siparişi verdim AliExpress ten, takipsiz kargo ile geldiler fakat 3haftadır AliExpress kargo durumunda yerel gönderim şirketinde diyor, ptt'yi aradım adıma gelen kargo gözükmüyor ve takip numarası olmadığından bilgi veremiyorlar, Gümrük te artık her üründen vergi alıyorlar, eskiden kapıya atıp gidiyorlardı şimdi vergiyi almadıkları için kapıyada atmıyorlar.1) Takipsiz kargo ile aldığım ürün ben yok iken gelirse ne olur? Nereden teslim alabilirim ürünü, 2) Tüm ürünlerden vergi alındığı için takipsiz kargoların dağıtımı nasıl gerçekleşiyor? Kargoma nasıl ulaşabilirim?

Kargo: iki kargoda farklı satıcıdan ve ikiside SunYou economic airmail ile geldi, ikiside yerel gönderim şirketinde, ikiside gelmedi.

Misafir
Misafir

Hocam, 1 saatligine dışarı çıktım 41 dakika önce kağıt bırakmışlar 2 kargo birden gelmiş ama bulamamışlar, kimlik belgeleri ile şubeden alabilirsiniz diyor kâğıtta, gönderi no'da yolda değişmiş, https://global.cainiao.com/ sitesinde değişen no yazıyordu onu yazmışlar kağıda bilgilendirmek istedim, umarım hep kağıt koyarlar, obür türlü mecbur takipli kargo gerekecek :/

Furkan Biçer
Furkan Biçer

hocam RP644597597CN takip kodlu ürünü aliexpressten aldım ve 20 günü geçti hiçbir hareket yok , en son çinden çıktı olarak gözüküyor , gümrüktekiler çalışmıyor mu anlamadım ben bu ürünü en kısa sürede nasıl teslim alabilirim ? Teslimatı beklemeden gidip elden alabileceğim biryer var mıdır?

kenan yıldız
kenan yıldız

2019-08-06 07:35
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Otb)

2019-08-05 04:27
TÜRKIYE, KADIKÖY, Unsuccessful item delivery attempt (Inb)

2019-07-26 05:14
TÜRKIYE, KADIKÖY POSTA DAGITIM MERKEZI, Receive item at delivery office (Inb)

2019-07-26 05:14
TÜRKIYE, KADIKÖY POSTA DAGITIM MERKEZI, Receive item at delivery office (Inb)

2019-07-24 07:00
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to domestic location (Inb)

2019-07-24 06:30
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Return item from customs (Inb)

2019-07-23 10:38
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to customs (Inb

şuanda tam olarak durum nedir anlayamadım ,ademi oldu acaba

Hünnap Diken
Hünnap Diken

Merhabalar. Uniassist'in mektup kutusuna yolladığım belgenin süresi şu şekilde : Numara: RR269895410TR Paket durumu: Dağıtımda/teslim alınabilir Ülke: Türkiye -> Almanya Hedef: Menşei: 2019-08-08 04:40, Germany (Yurt Disi), Receive item at collection point for pick-up (Inb) 2019-08-08 04:40, Germany (Yurt Disi), Receive item at collection point for pick-up (Inb) 2019-08-07 12:43, Germany (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Inb) 2019-08-07 12:43, Germany (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Inb) 2019-08-07 10:40, Germany (Yurt Disi), Send item to domestic location (Inb) 2019-08-07 10:40, Germany (Yurt Disi), Send item to domestic location (Inb) 2019-08-02 17:29, TÜRKIYE, Turkey, The item… Devamı »

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba İsa Bey, ABD'den vermiş olduğum sipariş USPS Priority ile geliyor ve 50,9 TL gümrük ücreti ve diğer masraflar hesaplanmış. Son güncelleme bu şekilde olup sanırım standart süreç işletilecektir. Umarım en kısa zamanda yerel postaneden alabilirim. "20/08/2019 12:28:31 Torba Kapandı İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)" Bu arada 2 paketi daha takip etmekteyim. İlki (ABD) 1 Ağustos, ikincisi (Hırvatistan) 13 Ağustos tarihinden beri "Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)" olarak bekliyor. (Standart kayıtlı posta) Dün ilk paketle ilgili PTT Çağrı Merkezi'ni aradım. Onların sistemde de henüz bir güncelleme yok. Beklemeye devam. Umarım en kısa zamanda sıkıntısız bir şekilde tarafıma ulaşabilir… Devamı »

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba İsa Bey,

Bu sabah yerel postaneye uğrayıp ilk paketimi gümrük ücreti ve diğer masrafları ödeyerek elden teslim aldım. Paket kontrol amaçlı açılmış ancak üründe bir zarar yok çok şükür.

Diğer standart postalardan birinin son güncellemesi şu şekilde. Umarım en kısa zamanda teslim alabilirim.
21/08/2019 08:12:15 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - Turkey

Diğer posta için de güncelleme yok henüz. Sistemde 13 Ağustos itibarıyla olan bilgilendirme devam ediyor.

İyi günler dilerim.

Işıl

Cihan can
Cihan can

Merhaba İsa bey öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim
RP637543426CN
RV957613950CN
Takip nolu kargolarım yaklaşık 45 gündür the item wash yazdı kaldı
Tahminen ülkeye giriş yaptı ama güncellenmedi bu kadar uzun sürmesi normal mi koruma süremin bitmesine 15 gün var satıcı ile görüştüm süreyi uzattısorun varsa anlaşmazlık mı açmalıyım sorun yoksa beklemeli miyim?

DOLUNAY ECE BOZKURT
DOLUNAY ECE BOZKURT

Bu ayın birinde çek cumhuriyetine gönderdiğim küçük paket yaklaşık 1 haftadır gümrükte bekletiliyor. Gümrükten geçmedi yazısında yazmıyordu. PTT gönderi takibi hala aynı şekilde duruyo ayın 5 den bu yana hiçbir şey olmadı. Bu neden bu kadar uzun sürdü. LÜTFEN YARDIMCI OLUN.

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba İsa Bey,

Takip kolaylığı açısından bilgilendirme amaçlı atmak istemiştim.

İyi günler dilerim. 🙂

“(9) Kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında aynı gerçek kişi adına bir ayda en fazla 5 taşıma senedi muhteviyatı eşyanın serbest dolaşıma girişine izin verilir.”

Söz konusu tebliğ lafzından anladığım kadarıyla içeriği abartılı olmamak şartıyla ayda 5 defa alışveriş sınırı getirilmiş gerçek kişiler için. (Önceki düzenlemede aynı kişi adına dediği için tüzel kişileri de içermekteydi.)

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190723-3.htm

Yusuf Metin Çoban
Yusuf Metin Çoban

Merhaba İsa bey. öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Benim 11.06.2019 da verdiğim sipariş için takip numarasıyla(RV941868149CN) ptt den kontrol yaptığımda son olarak görünen 03.07.2019 da gönderi yurtdışına sev edilmiştir olarak görünüyordu ki hala öyle görünüyor. Ancak sorun şu ki 27.07.2017 da paket elime ulaştı bana gelen paketteki kargo numarası farklıydı. (RV937711472CN). satıcıya sorduğumda lojistik şirketinde sistem kararsızlığı nedeniyle takip numaranızı değiştirmiş. özür dilerim diye cevap yazdı. Asıl sorum şu ptt kargo takip numaralarını ülkeye girdiğinde değiştirebiliyormu. Değiştirebiliyorsa bunu nerden öğrenebiliriz. Daha 3 paketim aynı şekilde hareketsiz bekliyor 1 aydır.
diğer kargoların takip numaraları
1-RP622398268CN
2-RP609209146CN
3-RV932332255CN
Teşekkürler.

Yusuf Metin Çoban
Yusuf Metin Çoban

Teşekürler. Son 1 sorum olacak. 3 tanede ptt den takip edemedigim siparişlerim var ve tahmini teslim süreleri doldu. Satıcılar 30 gün koruma uzattılar açtığım anlaşmazlık üzerine. Benden de anlaşmazlığı kapatmamı sure sonunda iade yada tekrar ürün göndermeyi teklif ettiler. Anlaşmazlığı kapatırsam sıkıntı yasarmıyım. Çinlilere bu konuda güvenilir mi.

Bircan Şanlı
Bircan Şanlı

15 haziranda kaldı. Durumu nedir sizce?
RP606383361CN
1.
2/06/2019 11:22:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
2.
13/06/2019 09:18:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
3.
13/06/2019 09:48:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
4.
15/06/2019 00:10:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- China (Yurt Disi)

Berk B.
Berk B.

Merhaba amerikadan bi kol saat almistim, USPS ile gonderilmis takip sitesinde "Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on August 4, 2019 at 2:50 pm. The item is currently in transit to the destination" yazıyor. PTT takipte ise hala "Send item abroad (EDI-received)" yazıyor değişen bişey yok. İstanbula gelmesi lazım zaten niye terkediyor dur kargo duur! Bişey yapmak lazım mıdır noldu benim saate acep? Geri mi gönderdi bunlar, yoksa henüz ptt`ye varmadiğında güncellenemedi mi? İyi de para verdiydik....

Semih TEMİZKAN
Semih TEMİZKAN

RV943686078CN takip nolu paket 29.07.2019 tarihinden beri , RV912292380CN takip nolu pakette 21.06.2019 tarihinden beri Gönderi (Varış) alıp verme merkezinde bulunuyor. Paket elime ne zaman geçer acaba? Gönderi (Varış) alıp verme merkezi ne iş yapar, paketleri neden bu kadar zamandan beri eilnde tutuyor acaba? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Melike Veysel
Melike Veysel

AliExpress ten siparişim vardı sipariş tamamlandı diye yazıyor yalnız elime ulaşmadı ürün satıcının gönderdiği barkod numarasıyla takip edemiyorum hatalı diye gösteriyor YWB064930848PH gönderinin nerde olduğunu nasıl öğrenebilirim ?

Gamze temizkan
Gamze temizkan

16/06/2019 16:17:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
2 22/06/2019 19:49:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
3 22/06/2019 21:41:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
4 24/06/2019 00:10:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- China (Yurt Disi)

Merhaba, bu ve bunun gibi farklı 5 kargom 1 ayı geçkin süredir hala elime ulaşmadı. Sizce ne durumdadır, normal mi bu?

ilyas G.
ilyas G.

Merhaba isa bey kargom 24 ünden beri sistemde bu şekilde takılı acaba ne zaman gelir ve nerededir simdiden tesekkur ederim ceavbiniz icin Numara: RT333362031DE Paket durumu: Taşıma halinde Ülke: Bilinmiyor -> Türkiye Hedef: 2019-07-24 09:05, TÜRKIYE, Germany (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2019-07-24 09:05, Germany (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2019-07-23 03:08, TÜRKIYE, Germany (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2019-07-23 03:08, Germany (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2019-07-22 23:57, TÜRKIYE, Germany (Yurt Disi), Receive item from customer (Otb) 2019-07-22 23:57, Germany (Yurt Disi), Receive item from… Devamı »

Enver Kayalı
Enver Kayalı

Tamam güncellendi

murat
murat

RM704221681KR iyi günler ürünüm gelmiş olmasına rağmen 10 gündür hiç hareket etmeden yerine duruyor aynı gün aldığım başka bir gönderi yerine ulaştı bile normalde hepsi burdan gününde geçerdi pttye sordum bizlik bi şey yok dediler, satıcıya sordum kayboldu ibaresi çıkana kadar bi şey diyemeyiz dediler sizce bir sorun var mıdır?

bağdatlıoğlu
bağdatlıoğlu

isa bey merhaba
RH114358688TR gümrük fiyatımda çıkmış fakat hala gümrük e sevk edildi diyor ve gelişme yok.Diğer arkadaşlara baktığımda hepsi seri bir şekilde ilerliyor sizce nedir durum ?

bağdatlıoğlu
bağdatlıoğlu

29/07/2019 16:53:53 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 31/07/2019 08:25:02 Gümrükten Çıktı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 31/07/2019 08:25:59 Torba Kapandı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

bundan sonraki işlem nedir 🙂

Derya sönmez
Derya sönmez

Merhaba ben aliexpressten bir ürün aldım VR091156985YP takip numaralı 土耳其, 境外进口海关放行 2019-07-26 15:31 TÜRKIYEİST.ULUSLARARASI PİM İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR, Cleared through the Customs 2019-07-26 15:31 伊斯坦布尔, 送交境外进口海关 2019-07-26 13:42 TÜRKIYEİST.ULUSLARARASI PİM İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR, International Arrival Registry was performed 2019-07-26 13:42 TÜRKIYEISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to domestic location (Inb) 2019-07-26 13:01 TÜRKIYETurkey, Return item from customs (Inb) 2019-07-26 12:31 TÜRKIYEISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Return item from customs (Inb) 2019-07-26 12:31 TÜRKIYETurkey, Send item to customs (Inb) 2019-07-26 10:42 TÜRKIYEISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to customs (Inb) 2019-07-26 10:42 已到达寄达地 2019-07-22 15:41 伊斯担布尔, 已到达寄达地 2019-07-22 15:41 TÜRKIYETurkey, Receive item at office of exchange… Devamı »

Mehmet
Mehmet

isa abi ben şeyi merak ediyom diyelim yasaklı olmadığını düşündüğümüz bi ürün aldık sonra gümrüğe gittik dediler ki bu ürün yasaklı noluyo sonra? bi daha alışveriş yapamamak üzere ismimiz kara listeye falan alınmıyor demi 😀

Kamil Eryılmaz
Kamil Eryılmaz

Receive item at collection point for pick-up (Inb)
Almanyaya göndermiş olduğum tahutlu mektup için 5 gündür bu ifade yazıyor.Neyi ifade ediyor ve ne zaman teslim edilir acaba teşekkürler

Uğur Bigalı
Uğur Bigalı

Merhaba İsa bey SF6042002216568 takip nolu kargomda şuan Shipment loaded at 【Cross-border service point in Ankara】, prepare to send to next station yazıyor ben izmire sipariş verdim Ankara'ya gitmesi normalmi ve gumrukten gecmismi sayılıyor şuanda

Uğur Bigalı
Uğur Bigalı

Gümrükten geçmişmi sayılıyor şu anda yoksa hala takılabilir mi

Uğur Bigalı
Uğur Bigalı

Takıldığını nasıl anlıycam peki

Ahmet M.
Ahmet M.

Merhabalar İsa bey kolay gelsin. Öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. CATAWİKİ isimli alışveriş sitesinden bir ürün aldım ürün menşei italya acaba TÜRKİYE ye ne zaman ulaşır ben Ankara dayım gönderi bilgileri: 2019-07-23 03:59 TÜRKIYE, Italy (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Otb) 2019-07-23 03:59 Italy (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Otb) 2019-07-22 12:34 TÜRKIYE, Italy (Yurt Disi), Receive item from customer (Otb) 2019-07-22 12:34 Italy (Yurt Disi), Receive item from customer (Otb) Menşei - Önbelleğe alınma zamanı: 2019-07-25 08:21:14 (GMT+03:00) 2019-07-23 03:59 Centro Scambi Internazionale, In lavorazione presso il… Devamı »

Ahmet M.
Ahmet M.

Teşekkürler hocam gerçekten şaşırdım müsaadenizle teslim süreci boyunca buradan paylaşımda bulunacağım. Bakalım Gümrük ve Ptt nasıl bir performans gösterecekler. İlk izlenim kötüydü , sabah UKİM i aradım daha Türkiye ye giriş yapmadı demişlerdi. Uğraştıracaklar gibi geliyor.

Ahmet M.
Ahmet M.

Merhabalar , an itibariyle kargomun son durumu ; 2019-07-29 07:10 TÜRKIYE, Italy (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2019-07-29 07:10 Italy (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) 2019-07-27 11:36 TÜRKIYE, Italy (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2019-07-27 11:36 Italy (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb) 2019-07-23 03:59 TÜRKIYE, Italy (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Otb) 2019-07-23 03:59 Italy (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Otb) 2019-07-22 12:34 TÜRKIYE, Italy (Yurt Disi), Receive item from customer (Otb) 2019-07-22 12:34 Italy (Yurt Disi), Receive item from… Devamı »

Ahmet M.
Ahmet M.

Çok teşekkür ediyorum hocam vakit ayırdığınız için. Son olarak bir sorum olacak , acaba PTT ile gönderi yaptığımızda hangi yolla gönderiliyor ; Deniz,hava yolu ya da kara yolu. Birde bu konuda PTT bize seçim hakkı veriyor mu? Bu ulaşım şekillerinde örneğin İtalya dan Türkiye ye hangi ulaşım yolu ne kadar sürede kargoyu getirebiliyor? ((PTT de ve mübadele merkezlerinde geçen süre hariç sadece vasıtalarda (Uçak,gemi tır yada kamyon)). Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Kargosunu en güvenilir şekilde takip etmek isteyenlere Android için parceltrack veya 17 track önerebilirim.

Ahmet M.
Ahmet M.

Merhabalar İsa Bey an itibariyle kargom Türkiye ye ulaşmış.
Kayıtlı Gönderi Hareketleri
İl/İlçe Merkez Adı Tarih Saat İşlem
Italy (Yurt Disi)/- - 22/07/2019 12:34:00 Receive item from customer (Otb)
Italy (Yurt Disi)/- - 23/07/2019 03:59:00 Receive item at office of exchange (Otb)
Italy (Yurt Disi)/- - 27/07/2019 11:36:00 The item was forwarded to the destination country (Otb)
Italy (Yurt Disi)/- - 29/07/2019 07:10:00 Send item abroad (EDI-received)
Turkey/- - 02/08/2019 05:53:25 Receive item at office of exchange (Inb)
Şaşırtıcı olan Ptt nin kendi sitesinden bilgi geldi. İnşallah aynı tempoyu Ukim dende görürüz. Saygılarımla...

Ahmet M.
Ahmet M.

Merhabalar İsa Bey , an itibariyle kargomu teslim aldım. Çok teşekkürler yardımlarınız için. En güzel tarafı gümrük bedeli olarak sadece 10.89 TL ücret almaları oldu kargomu açmamışlar,galiba çok küçük bir paket olduğundan ötürü gerek görmemişler. İçeriği de kol saatiydi (kutuda değil köpük naylona sarılıydı). Bence PTT eskisi gibi ağır aksak çalışmıyor. Saygılarımla...

Talha Saraç
Talha Saraç

Merhaba İsa Bey. LZ368232893US takip numaralı kargom USPS kargo kayıtlarına göre aşağıdaki gibi: July 12, 2019, 8:53 am Departed ISTANBUL, TURKEY Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on July 12, 2019 at 8:53 am. The item is currently in transit to the destination. July 11, 2019, 4:56 pm Departed FRANKFURT, GERMANY July 6, 2019, 8:04 pm Departed MIAMI, UNITED STATES July 6, 2019, 1:25 pm Arrived MIAMI, UNITED STATES July 6, 2019, 4:19 am Processed Through Regional Facility MIAMI FL INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER July 5, 2019, 4:07 pm Arrived at USPS Regional Facility MIAMI FL INTERNATIONAL… Devamı »

Berke Yıldız
Berke Yıldız

Merhaba Talha Bey, şu an ben de çok benzer bir durumdayım, ancak benim durumumda paketin Frankfurt'tan İstanbula gelmesi(gelmesi diyorum ancak ptt sisteminde gelmiş gözükmüyor aynı şekilde) yaklaşık 4 hafta sürdü ve sizinkiyle aynı durumda beklemedeyim. tn : LZ608378789US July 21, 2019, 11:11 am Departed ISTANBUL, TURKEY Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on July 21, 2019 at 11:11 am. The item is currently in transit to the destination. July 20, 2019, 4:53 pm Departed FRANKFURT, GERMANY June 25, 2019, 4:10 pm Departed FRANKFURT, GERMANY June 24, 2019, 5:13 pm Departed MIAMI, UNITED STATES June 24, 2019,… Devamı »

Ahmet M.
Ahmet M.

Selamun aleyküm hocam sizin kargo aktarmalı mı? Almanya ya uğramış o bakımdan sordum.

anonim
anonim

Merhaba, Benim kargom ukimden geçti sorunsuz bir şekilde, cuma günü izmir kargo işleme merkezine geldi ama bugün 22/07/2019 13:55:10 PTT İşyerine Geldi İZMİR KARGO İŞL.MRK. İZMİR KARGO İŞL.MRK. BAYRAKLI İZMİR 22/07/2019 14:06:05 PTT İşyerinde Bekliyor İZMİR KARGO İŞL.MRK. İZMİR KARGO İŞL.MRK. BAYRAKLI İZMİR olarak güncellendi, şu anda da ptt işyerinde bekliyor olarak gözüküyor. Bu ne demek oluyor? Kargo bana ulaşacak mı yoksa gidip almam mı gerekiyor? Ukimden sorunsuz olarak geçip de burda böyle birşey olması normal mi? Ukimden geçen pakete izmir kargo işleme merkezi el koyabilir mi? Aşağıdaki yorumlardan birinde evrak falan isteme durumu olmuş, o ukim için mi geçerli… Devamı »

anonim
anonim

Teşekkür ederim. Herhangi bir işlem yapmadan önce bekleme süresi ne kadar oluyor acaba? Belge isteme gibi bi durum söz konusu olursa onun için zamanım yok şu bikaç gün, geri gitmeden önce kaç gün bekler? bir de eğer belge isteme durumunda gidip teslim almazsak ne olur?

anonim
anonim

Merhaba tekrardan,
dün bana pttden kağıt geldi, gerekli belgelerle birlikte ilgili yere başvurmama dair. belgeleri götürmeye gittiğimizde ödeme bilgisini gösterip ne aldığımızı söylediğimizde yeterli oluyor mu? yoksa paketi de açıp içindeki kontrol ettikten sonra ona göre mi değer biçiyorlar? bu süreç nasıl işliyor?

TUBA
TUBA

SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL 1 12/07/2019 17:03:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Germany (Yurt Disi) 2 13/07/2019 04:02:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Germany (Yurt Disi) 3 14/07/2019 09:05:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Germany (Yurt Disi) 4 18/07/2019 18:16:08 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) - - Turkey 5 18/07/2019 21:15:01 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM İST.ULUSLARARASI PİM… Devamı »

Selin
Selin

isa bey LB231249915SE kargom ilk zimmet alındı diyodu sonra beklemede diye yazdı ne demek oluyor arastirinca evrak felan isteyecekleri yaziyo ne tur evrak bunlar siparişim dron bu arada

Selin
Selin

isa bey şu anda zimmete alındı ibaresi gitdi ptt iş yerinde bekliyor yazıyor. Gümrüğü aradım ürününüz gümrüğe takıldı dedi ptt,size istediğmiz evrakları yarin posta ptt yoluyla göndercez dedi daha elime ulaşmadı bunun ulaşmama gibi bi durumu varmı kaç günde posta gelir

rüştü can
rüştü can

İsa Bey merhaba , GM275322484037620485 barkot nolu ürünümüz 28/05/2019 dan beri İstanbul UPİM'de görünüyor ne yapabilirz acaba? Teşekkürler...

Erhan Aydemir
Erhan Aydemir

Merhaba 3 ay once aldıgım ürünler 1 ay oldu gümrükte bekletiliyor ne zaman gonderılır

Kasim celiker
Kasim celiker

Selam İsa bey turkiyeden 24.06 2019 ptt kargo ile almanyaya yollanan paketim 06.07.2019 da frankurt alıp verme merkezine alındı diyor 9 gun oldu ses seda yok burdan barkot numarası ile daha takip edemiyomda sizce gelirmi RR293414855TR bir yardımcı olsanız ptt yi aradim diyor yurt dışına varmış bundan sonrasını biz göremiyoruz diyor deutsch postu aradim böyle bir barkot numaralı paket yok diyor napacami şaşırdım yardım bekliyom 21 gun oldu halen elime ulaşmadı burdan gönderiyi neden takip edimiyoz

Kasim celiker
Kasim celiker

Cok teşekkür ederim İsa bey bugün yeni güncelleme geldi german almanya yurt içine sevk edildi diye herhalde geliyo

Nihal aktan
Nihal aktan

Merhaba İsa bey bu konuda son durum nedir yardımcı olursanız sevinirim:

/06/2019 11:30:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- United Kingdom of Great Britain and Northern Irela (Yurt Disi)
3 03/07/2019 16:55:32 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey
4 11/07/2019 13:08:18 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
5 11/07/2019 16:29:24 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 11/07/2019 19:26:28 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 12/07/2019 09:12:56 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- Turkey
8 12/07/2019 12:12:56 PTT İşyerine Geldi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
9 13/07/2019 00:56:56 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Turkey
yani en son yapılan işlem geri gönderiliyor galiba

Nihat URUÇ
Nihat URUÇ

RU372799583NL takip nolu kargom gümrüğe sevk edildi.
Gümrüğe sevk işlemi artık her paket için olağan prosedür haline mi getirildi, her paketin takibinde artık bu hareket mutlaka olacak mı acaba?
Teşekkürler

adem
adem

1 06/06/2019 16:12:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
2 07/06/2019 14:14:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
3 07/06/2019 16:45:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- China (Yurt Disi)

Son kayıt bu şekilde ptt sorgu ekranında. 1 ay oldu hala gümrük kaydı yapılmamış. biraz daha beklemeli miyim sizce.?

takip kodu : RP602596321CN

adem
adem

35 gün de Türkiye'ye girmemesi normal mi?

emine yaman
emine yaman

merhaba RP587227525CN TAKİP NOLU KARGOM 28.O5 TARİHİNDEN EDI receivevd notu ile HALA TAŞIMA durumunda satıcı tarih uzattı 22.07 süre bitiyor ne yapmalıyım sizce ürün gümrüğe takılmış olma ihtimali varmı
Teşekkürler.

Banu
Banu

LL472753743CN Takip numaralı kargomda yapmış olduğum Kargom burada PTT de mektup olarak görünüyor.Alışveriş yapmış olduğum tutar 1.000 Tl üstü kıyafet almıştım.Vergi gümrük vs ücreti sistemde 0 olarak görünüyor.Mektup denilen kısımda acaba benden faturam mı istenecek?.17Trak dan da takip ediyorum.Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler

TOLGA ÇAĞLAYAN
TOLGA ÇAĞLAYAN

MERHABA İSA BEY ALİ EXPRESSTEN 11.05.2019 TARİHİNDE ALMIŞ OLDUĞUM
RV909569522CN TAKİP NOLU ÜRÜN HALA GÖNDERİ YURT DIŞINA SEVK EDİLDİ DİYE GÖZÜKMEKTE ACABA GÜMRÜKTEMİ TAKILDI YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER.

Kasim celiker
Kasim celiker

Merhaba isa bey RR293414855TR turkiyeden 24 .06 2019 tarihinde istanbuldan yollandi KARGO HALEN ELIME ULASMADI TÜRKIYE, Germany (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Inb) EN SON GUNCELLEME BU CIKTI NE ANLAMA GELIYOR YARDIMCI OLIRSANIZ SEVINIRI.

Kasim celiker
Kasim celiker

Selam siz yanlış anlamışsınız ürün turkiyeden yollandı ben almanyada kalıyorum kargo 06.07 2019 frankurt a geldi yazıyor son güncelleme ptt kargo ile kaç güne elime ulaşır bide içinde sampuan var bir sorun olurmu şimdiden teşekkür ederim

GG
GG

Merhabalar. Geçen ay PTT ile yurtdışına ( amazon Amerikaya ) iade için kargo göndermiştim. PTT yurtdışı kargo takip sayfasında yurtdışına sevk edildiği yazıyor. o tarihten sonrasına ait hiçbir bilgi yok güncelleme yapılmamış. Amerika posta servisi sayfasından ( USPS ) baktığmda ise kargo durumu aşagıdaki gibi hiç değişmiyor: Status Pre-Shipment Origin Post is Preparing Shipment takip geçmişindede böyle bir açıklama mevcut: Origin Post is Preparing Shipment We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece. Sizce kargo yurtdışına çıkmışmıdır? Daha öncede amazona iade yollamıştım, yurt dışına sevk edildi bilgisi girildikten 3-4 gün sonra amerika ya… Devamı »

whysoserious
whysoserious

selam. wish.com sitesinden aldığım ürün gecikmişti. yazınızı okuduktan sonra wish.com'un tanımladığı takip numarasıyla 17track.net sitesinde sorgu yaptığımda ürünün Türkiye'ye kadar wish.com'un tanımladığı takip koduyla geldiği, daha sonra yeni takip numarası tanımlanarak PTT'nin sistemine giriş yaptığını keşfettim. Bu yeni tanımlanan takip numarasına malesef PTT kanalıyla ulaşma şansı yok, bu yeni takip numarasını verdiğiniz bu 17track.net sitesinden öğrendim. Sisteme girdiyse (gümrükten kazasız belasız geçerek) belki isim soyisim ile sorgu yapılabilir. Yazdığınız yazı muazzam olmuş. Kafamda hiçbir soru işareti kalmadı desem yeridir. Emeğinize sağlık diyebilmek için yorum yapıyorum. Umarım benzer durumları yaşayanlar için yazınız ve altındaki yorumlar ışık tutar. Bu arada önemli NOT:… Devamı »

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba İsa Bey. Öncelikle bilgilendirmeniz için tekrardan teşekkür ederim. 26.06.2019 fiili gönderi tarihli ABD'den beklediğim LB kodu ile başlayan gönderimin son durumu USPS sitesinde aşağıdaki gibi gözükmektedir. PTT Kargo'da ise kargo henüz ABD'den Türkiye'ye yolda gözükmektedir. UKİM'i aradım ve güncellemeleri takip etmem söylendi. Ne kadar süre geçtikten sonra endişelenmem gerekir?
Bir de evde kimse bulunmaması durumunda söz konusu paketin en yakın postaneye bıraktırılması için nasıl bir yol izlemem gerekir?
June 30, 2019, 9:51 am
Departed
ISTANBUL, TURKEY
Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on June 30, 2019 at 9:51 am. The item is currently in transit to the destination.

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Teşekkürler, İsa Bey. 1-20 Temmuz tarihleri arası Mali Tatil olduğu için sanırım bir yavaşlık söz konusu. Ağustos başı itibarıyla paketim gelmediği taktirde para iadesi istemem gerekecek. (ETSY üzerinden almıştım.)

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhabalar tekrardan. PTT sorgusunda en son 07.07.2019 03:58:55 Alıcı Merkez Torbayı Açtı İSTANBUL AVPİM olarak gözükmektedir. 72,04 TL Gümrük Vergisi, Damga Vergisi ve Gümrüğe Sunum Ücreti hesaplanmış görünüyor. Bu aşamadan sonra birkaç güne dağıtıma çıkarılır sanırım değil mi? USPS takipte nedense Delivered diye gözüküyor henüz bana paket ulaştırılmamasına rağmen. Beklemeye devam. 🙂

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba. Dün işteyken postacı gelmiş ve kapıya haber kağıdı bırakmış (sağolsunlar direkt daire kapısına kadar çıkmışlar) Şişli Merkez postaneden alabilirsiniz diye. Paketi alma konusunda sabredemediğim için 🙂 dün akşam üzeri 18:00 civarı Şişli Merkez postaneden Gümrük Vergisi ve diğer ücretleri ödeyerek teslim aldım. Küçük paket olduğundan ve tutar + adet bildirimi doğru girilmiş olduğundan paketim gümrükçe açılmamış bile.

Bu arada gazetelerde 14 Temmuz'dan itibaren yurtdışından ürün almada aylık ürün limiti 5 adetle sınırlı olacak şekilde bir bilgilendirme var. Ancak Resmi Gazete'den baktığımda söz konusu düzenlemeyi bulamadım. Sizin konu hakkında bilginiz var mıdır?

Cafer Eser
Cafer Eser

Merhaba,

18.06.2019 tarihinde Türkiye'den Finlandiya'ya evrak gönderdim (20 gram), 20.06.2019'da Yurt dışına sevk edildi olarak yazıyor, 26.06.2019'da Receive item at office of exchange(Inb) yazıyor, en son ise 01.07.2019 tarihinde Unsuccessful item delivery attempt (Inb) olarak bir yazı var PTT kargo takipte. Bu gönderiye ne olmuş ya da ne olacak? Yerine ulaşır mı? Yoksa iade mi edilir?

soner özkan
soner özkan

RB756200700SG aliexpresten aldigim bu urun 40 gun oldu tr girdigi halde sisteme girisi yapilmadi daha yeni girdigini gordum alim verme merkezinde diyor oda bir kac gundur degismedi normalde alim verme merkezi bir iki saat icinde pime yollamis oluyordu bu ptt ne yapmaya calisiyor acaba anlamadim

soner özkan
soner özkan

evet satici teslimat suresini uzatti 27 gun kaldi ama iade isticem olmadi gumrukte sikinti var sanirim birfe takipli kargo normal degil

Musa şahin
Musa şahin

Arkadaşım 12.06 .2019 tarihinde 1 ayakkabı gönderdi irlanda dan şu an ayakkabı ingiltereden Your item is now leaving the UK. More information will be available when it arrives in the destination country. Böyle yazıyor yani 16 gündür orada aynı tarihte 2 ayakkabı ayrı ayrı gönderildi yalnız 1 ı geldi diğeri bekleniyor ne zaman gelir sizce isa bey

Musa şahin
Musa şahin

Merhaba iyi günler şu an ürünüm istanbul gümrükte 51 tl ücret istiyorlar bende alanyada yaşıyorum ürünümü almak için ne yapmam lazım ve ödemeyi nerde yapacagim

Yunus
Yunus

Kargonumun Türkiye Kısmında böyle yazıyor:TÜRKIYE, Çin (yurt disi), yurtdışında madde gönder (EDI-alınan)
Çin kısmında:
2019-06-18 07:02
Havayolu taşımacılığı için teslim
Kargom nerde şuan?

Özgür kaya
Özgür kaya

İsa bey merhaba Almanyadan küçük bir zarf gelicekti sistemden baktığım 20 haziranda çıkış görünüyor ama Türkiye de hiç bir giriş kaydı ve hareket yok Almanyadaki son durum Send item abroad (EDI-received) bu şekilde

özgür kara
özgür kara

2019-06-25 20:09
TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR, International Arrival Registry was performed
SON DURUM BÖYLE iSA BEY BENİM BUNU HIZLANDIRMA GİBİ BİR İMKANIM VAR MI KÜÇÜK BİR ZARF BU HERHANGİ BİR ÜRÜN YOK

Anıl Önder
Anıl Önder

Merhabalar ürünüme bu tarihte bu yorum girilmiş fakat henüz elime ulaşmadı.Beklemem mi gerekiyor acaba?
26/05/2019 23:00:00 Item is under custom clearance process at destination.

Mert
Mert

Bu gümrüğe takıldı mı anlayamadım

Dispatched to the Customs

2019-06-24 15:37:00 [İSTANBUL(AVR)BAŞAKŞEHİR]

Item is under custom clearance process at destination.

2019-06-06 23:00:00 [Destination Country]

Musa şahin
Musa şahin

Yurtdisindan aynı gün içinde 2 ayakkabı gönderdi arkadaşım ayrı kutuda aynı tarihte yalnız biri halen bekleniyor biri ise taşınır durumda gözüküyor biri ayın 12 sinde bekleniyor biri ise 14 inde 14 inde olan taşınıyor diğeri bekleniyor görünüyor sizce tahmini bekleme süresi ne kadardır arkadaşımı aradım temmuz ayının 10 una kadar bekle gelmese sigortadan alacağım parayı diyor bu kadar geç olur mu 1 ay

Musa şahin
Musa şahin

Ayın 14 ünde olan kargo şimdilik Receive item at office of exchange (Inb) böyle diyor yalnız ayın 12 sinde olan halen böyle The item was forwarded to the destination country (Otb) neden ayın 14 inde olan erken geliyor niye 12 sinde ki gelmiyor bilginiz varmı bu konuda

Erkan Tas
Erkan Tas

Gümrük Vergisi : 11.42 TL Damga Vergisi : 0.7 TL Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL TOPLAM : 16.62 TL 6 - ) 24/06/2019 08:54:00 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 7 - ) 24/06/2019 08:54:02 Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR İlk defa yurtdışından ürün sipariş verdim. Eski bir sarj aleti. 40$ ücreti kargo ile beraber. Gümrüğe sevk edildi diyor İsa Bey, bu normal prosedr müdür yoksa bir işlem yapmam gerekiyor mu ? samsunda ikamet ediyorum. Bu çıkan gümrük vergilerini kapıda ptt… Devamı »

Burak
Burak

Yerel tarih / saat Aktivite yer Uyarılar
2019/6/20 12:07 Gümrük ithal etmek için sunulan ürün IST.GUM.PTT
2019/6/20 12:10 Gümrükten iade edilen ürün (ithalat) IST.GUM.PTT
2019/6/20 12:40 Kalkış İthalat gümrük IST.GUM.PTT

BİRDE TÜRKİYE İSTANBUL KARGO İŞLEME MERKEZİ SEND İTEM TO DOMESTİC LOCATİON(INB) BUNUN DURMU NE ACABA

Burak
Burak

2019-06-20 09:40
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to domestic location (Inb)

2019-06-20 09:10
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Return item from customs (Inb)

2019-06-20 09:07
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to customs (Inb)

Usteki ptt sen baktım bu da 17 track drn baktigim en son olay da send item to domestic locstion bunu dediğine gore gelmesi lazım değil mi

Ezgi Arıcan

Merhaba, AliExpress ten cüzdan ve çanta siparişi verdim tek bir yerden. 25 Mayıs’ta kargoya vermiş. Takip ettiğimde kargo işlemleri sırasıyla şu şekilde;
- gönderi sevk edildi. 25.05.2019
- gönderi menşe ülkesi deposundan yola çıktı 25.05.2019
- gönderi menşe ülke deposunda 25.05.2019

Gönderi bu şekilde gözüküyor, satıcıya yaZdım anlaşmazlık açın dedi. Ben artık üreticiyim dedi. Ama ben ürünü 23 Mayıs tarihinde almıştım çok saçma. Benim ürünümü sizce göndermedi mi? Daha 32 gün var AliExpress teslim alma süresinin dolmasına. Anlaşmazlık açıp paramı geri almalı mıyım? Yoksa beklemeli miyim? Takip no: RP588875402CN

Mert
Mert

Herhangi bir sorun göremedim ben sanırsam takipsiz kargo ile almışsınız. Yada biraz aceleci davranmışsınız. Aliexpressten alınan şeylerin gelmesi uzun sürebiliyor benim 6 kuruşa gelicek mi diye aldığım şeyi 2 sene sonra kapının önünde bulmuştum. Yani genelde her şey geliyor ama elimize ulaşamayabiliyor.

Cihan
Cihan

İsa bey merhaba

item is under custom clearance process at destination.
Ne anlama geliyor

Cihan
Cihan

Teşekkür ederim şu an gumrukten geçti RH113233094TR

Mesut kavustuk
Mesut kavustuk

Mrblar. 5. Ayin 25 inde urun siparis ettim aliexpreste 6. Ayin 7 sinde turkiyeye ulastigi yaziyor. Ptt kargodan sordurdugumda ise son islem 6. Ayin 2 sinde yapilmis ve tasima halinde gozukuyor. Ayrica ptt kargoda adres bilgileriyle alakali hic bisey gorunmuyor kargo gorevlisi kayitsiz olarak gorundugunu soyledi. Ayrica aliexpresin takip sisteminde urun bilgileri alici kargoya aktarildiginida yaziyor. Siparisim gelir mi beklemeli miyim ne yapmaliyim. Yardimci olursaniz sevinirim.

Burak Güçlü

Bana ingiltereden xs max hediye geldi simdi ukimde bekliyor ptt sitesinden baktığımda ptt işyerinde bekliyor yazıyor kargom bana kaç iş günü ićinde teslim edilmesi lazim veya ukime gidersem beklemeden alabilirmiyim ve icinde telefon oldugu icin bi sorun yasarmiyim vergi problem deyil harici bi aksilik olurmu tessekler

uğur balci
uğur balci

merhaba
aynı gün 4 adet farklı satıcılardan sipariş verdim bayramdan önce. bunca zaman oldu hiç birinden haber yok. türkiye ye giriş yapmamışlar daha. sadece iki gün önce aliexpresden bildirim geldi. girdiğimde bir ürünün ülkeye girdiğini gördüm. gelen bildirim iki gün önce fakat ürün ptt sitesinde ve aliexpress de ayın 12 nde gelmiş gözüküyor. o tarihten beri hiç bir hareket yok üründe. ptt den sorguladığım Item arrived to destination country yazıyor. ne yapmalıyım bilemedim.

RH113306959TR
PR031395087YP

mehmet türker
mehmet türker

2019-06-05 13:38TÜRKIYE, Italya (yurt disi), madde hedef ülkeye (OTB) iletildi

2019-06-05 13:38İtalya (yurt disi), madde hedef ülkeye (OTB) iletildi

merhaba kargo halen türkiyedemi anlamadıgımdan soruyorum gerimi göndermişler vergilendirme için bekletiyolarmı 9 gündür herhangi bi haraket yok kargoda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

M
M

Ben bangood dan 1750 liralık bi 3d yazıcısı aldım, kargo dur, sigortadır öyle fakat ben 3 gün önce Teslimat onaylandı tuşuna bastım (kargo gelmeden, yanlışlıkla) ve 3 gündür
"Airline in transit to next facility

Jun 09, 2019 15:55
Hala aynı yerde

M
M

Ben ne olur ne olmaz diye banggood'un müşteri hizmetleri ile iletişime de geçtim

G
G

Receive item at collection point for pick-up (Inb)

İyi günler,
yurt dışı gönderi takibinde bu ifadeyle karşılaştım kargomu dhl'in şubesinden almaya mı gitmem gerekiyor yoksa gönderen tarafından verilen adrese mi teslim edeceklerdir

Kamil Eryılmaz
Kamil Eryılmaz

Sorun nasıl çözüldü bilgi verebilir misiniz

Yeşim
Yeşim

Tebrikler, makalede güzel derlemişsiniz (en son ne zaman aktualize edildi?) bilgileri!

Almanya'dan DHL-Premium ile paket içinde birkaç şahsi bayram hediyesi (<5kg) gönderdim. PTT'ye göre son durum şöyle:

28/05/2019 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Germany (Yurt Disi)

Merak ettiğim iki şeyden önemli olanı, Türkiye'ye vardıktan sonra Karabük'teki adrese ortalama kaç günde gidebileceği.
Tam anlayamadığım diğer şey de, uçakla sevkedilen bir şeyin nasıl bir haftadan çok yolda kaldığı. 🙂

Cevap için şimdiden teşekkür ederim. Iyi bayramlar!

Özgür Eratlı
Özgür Eratlı

Benim aliexpress ten oğlum için aldığım ürünüm ben Suriye de asker olarak görev yaptığımda ptt den kargo Trabzon'a gelmiş ve sonrasında geri dönmüş. Ptt den araştırdım ürün yurt dışına çıkmış dediler. Bana firma nın yazdığı cevapta ürün Belçikaya dönmüş görünüyor. Şu anda ürünüme ulaşmak için ne yapmalıyım.
Son yapılan işlem olarak:
2019.05.10-Türkiye-Belgium(yurt dışı), Record item customs information (Inb). yazıyor.

Özgür Eratlı
Özgür Eratlı

Benim soruma niçin cevap vermiyor sunuz?

Yasin Narkuz
Yasin Narkuz

Mrb isa bey arkadaşım almanyadan tekerlekli sandalye gönderdi 3 ve 7 iş günü içinde gider demişler şimdi takip numarası ile görüntülemeye çalışıyoruz görüntülenmiyor veriler bekleniyor diyor yok yardımcı olurmusunuz dize zahmet teşekürler...
CY2816112118DE takip numarası dhl

Yeşim
Yeşim

Yasin Bey, takip numarasının doğru olup olmadığını arkadaşınıza tekrar sorun. Sanki numarada bir sorun var gibi...

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/search?piececode=CY2816112118DE

ceren
ceren

1 06/05/2019 16:36:00 Gonderi musteriden alinmistir-Receive item from customer (Otb)

2 07/05/2019 10:07:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi-Receive item at office of exchange (Otb)

3 07/05/2019 10:59:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)-The item was forwarded to the destination country (Otb)

İyi günler.Çin gönderimli Aliexpress siparişim yaklaşık 21 gündür bu durumdadır. Bir anormallik söz konusu mu ? Ayrıca bu sürenin maksimumu nedir? Teşekkürler.

Nurten
Nurten

Mrh abi bi yardimci olursaniz sevinirim
1 ay önce siparis verdim istanbuldan viyanaya halen gelmedi sorun nedir acaba burda ptt soruyorum halen avusturya giris olmamis bilgi verseniz sevinirim tskler takip nr cp054238575tr

Nilüfer Saygılı
Nilüfer Saygılı

Merhaba. benim kargom gelmiş. Haberim olmadı. PTTde beklemiş ve sonra İstanbul'a geri gitmiş. Kargoma nasıl ulaşabilirim. Tekrar buraya gönderirler mi? Telefonla kimseye ulaşamadım. Ne yapmalıyım?

Nilüfer Saygılı
Nilüfer Saygılı

Peki bir yakınımdan rica etsem İstanbul'dan benim adıma gidip alabilir mi?

mutlu aydın
mutlu aydın

merhabalar abi. ben yurdışından bir ayakkabı satın aldım, ve kargo takipte cıkan son 3 yazı şöyle,
2019-05-08 05:47
Çin (yurt disi), madde hedef ülkeye (OTB) iletildi

2019-05-08 01:04
Çin (yurt disi), Döviz bürosunda Al (OTB)

2019-05-07 22:42
Çin (yurt disi), müşteriden madde al (OTB)

bu arada birde benim ürünümün değeri, 360 tl. ben 650 tl ödedim . gümrük vergisi falan, benden başka vergi alırlar mı ?

Nurten
Nurten

Merhabalar ben 1 ay önce siparis verdim istanbuldan viyanaya halen gelmedi sorun nedir acaba burda ptt soruyorum halen avusturya giris olmamis bilgi verseniz sevinirim tskler takip nr cp054238575tr

Fatih ÇİL
Fatih ÇİL

İsa bey merhabalar öncelikle bu bilgileri paylaştığınız teşekkür ederim. Benim aklıma takılan bir durum var. Aslen İranlı olup doğma büyüme İsveç vatandaşı olan bir adamla iletişime geçtik. Adam yurtdışından gelen mallarını Türkiye de stoklayıp gelen sipariş durumuna göre PTT kargo aracılığıyla siparişleri hediyelik eşyaymış gibi ABD ye göndermemi istiyor. Fakat öğrendim ki göndermemi istediği mallar İran dan gelecek. İran dan Türkiye ye giriş yapıldıktan sonra PTT veya Turpex aracılığyla şahsi olarak bu ürünleri haftada 5-10 paket olacak şekilde göndersem sizce problem yaratır mı? Bildiğiniz üzere İran da ambargo var. Ürünler ortalama 7-8 kg ve 350$ değerlerinde. Amerikadaki gümrük beyan tarzı… Devamı »

Amir Moghaddam
Amir Moghaddam

Merhaba İsa bey
Ben yabancıyım (İranlı) ve Aliexpress'ten bi laptop aldım (640 dolar). Şimdi gümrük benden 840 TL vergi istiyor (yanı %22). Zaten İran'da bir işçi maaşı aylık 600 TL'dir. Bu yüzden onu kabul etmezsem ve almazsam, Aliexpress'e geri gönderiyorlar mı? Çünkü gerçekten bu kadar para veremiyorum. Bilseydim, İran'a gittikten sonra sipareş veriyordum.

Nurten
Nurten

Merhabalar ben 1 ay önce siparis verdim istanbuldan viyanaya halen gelmedi sorun nedir acaba burda ptt soruyorum halen avusturya giris olmamis bilgi verseniz sevinirim tskler takip nr cp054238575tr

Yeşim
Yeşim
Adem can
Adem can

İyi gunler bugün yurt dışından gelen kargomu aldım paketin üzerinde GUMRUKCE ACİLMİSTİR yazıyor paketin içini açtığımda aldığım ürün yoktu acaba Paket var fakat paketin içini boş gümrükculer mi almış oluyor.
Daha önce bu siteden ürün almıştım ve gönderilmişti site ile alakalı olduğunu düşünmüyorum yorumlarınızı bekliyorim

Adem can
Adem can

Ptt yi aradım bizim alma gibi bir yetkimiz yok dediler keşke dediğiniz gibi yanlarında acsaydim çok saçma bir durum

hamdi karaçağlar
hamdi karaçağlar

İsa Bey Selamlar, benim Aliexpress'ten gelen siparişimde de benzer durum oldu benim ürünü Muhtemelen istanbulda hiç edip içine alakasız bir iki ufak bez parçası koymuşlar. Paketin açılmış olmasından ve gelmesi gereken ürünün gramajının daha ağır olması gerektiğinden Ptt kargo görevlisine durumu ifade edip kargo poşetinin yırtık olduğunu gösterdim. Kendisi de kabul etti ve İstanbul'daki ahlaksızların böyle şeyler yaptıklarını söyledi ve ürünü teslim almadım kendisi de ürünü bağlı bulunduğu ptt şubesine götürüp amirine durumu bildireceğini beyan etti. Şimdi süreç nasıl işler ve ben ne yapmalıyım. Bu arada Aliexpress.com'da ürün onaylama süresi dolmuştu ancak kargo takipli olduğu ve kargonun türkiye'de görülmesi üzerine… Devamı »

hamdi karaçağlar
hamdi karaçağlar

İsa Bey, ilginiz için teşekkürler. Amiri gün içerisinde beni cepten aradı bana ürünün yanlış adres sebebiyle teslim edilmedeğine yönelik işlem başlatmayı ve aliexpress'ten de benim itirazda bulmamı teklif etti bu şekilde paramı geri alabilirmişim, ama ben kabul etmedim çünkü ürünü satan şahsın ne suçu var ben kul hakkından korkarım dedim. İlgili amir bunun üzerine resmi süreç başlatıp müfettiş ataması yapılıp soruşturma açılacağını ancak 4-5 ay süreceğini sürecin sonucunda büyük ihtimal elime hiçbir şeyin geçmeyeceğini imâ etti. Ben de resmi süreci başlatın dedim. Akşam eve gidince de Cimer üzerinden süreci anlatan bir şikayet dilekçesi oluşturdum. Tabi amirin bana uygunsuz teklifinen bahsetmedim.… Devamı »

hamdi karaçağlar
hamdi karaçağlar

İsa Bey Selamlar, öncelikle cimer başvurum sürecin hızlanmasına büyük bir etki oluşturdu. İlgili PTT şubesinden arandım. Bana kargo durumunun hasarlı olarak güncellendiğini ve bu şekilde satıcı ile görüşüp ürün bedelini talep etmem gerektiğini, ürün bedelinin uluslararası taşımacılık anlaşmaları gereği tazmin edileceği satıcıya tazmin edileceği ifade edildi. Satıcıya durumu ilettim benden tutanak tarzı bir belge talep edip resmini göndermemi istedi, PTT şubesine durumu iletip Tutanak düzenlettim ve satıcıya ilettim. Satıcı ürün bedelinin bana iadesini kabul etti ancak bu süre zarfında aliexpress.com'daki open dispute süreci sona erdiği için iade talebi açamadım. Aliexpress.com müşteri temsilcisiyle görüşüp durumu izah ettim satıcıyla yapılan karşılıklı yazışmaları… Devamı »

Merve
Merve

Mrb isa bey ben hollandadan turkiyeye bir kargo yolladim 3 mayis cuma gunu ne zaman ulasir acaba istanbula yollamistim

Merve
Merve

Neden 45 gun ? Sonuctda hollandadan yolluyorum amrikada yollamiyorum ki

Merve
Merve

Sence 15 gununde gidermi

Gamzelim
Gamzelim

Iyi günler. Yaklasik 3 hafta önce ben almanyadan türkiyeye (Izmir) arkadasima kargoyla hediye yollamistim. Toplam 45 euro degerinde arti 48euro kargo ücreti tuttu. Normalde 30Euro üzerinde kargolar direk gümrüge gidiyor diye biliyordum. Benim kargom gümrükten cikmis ve bende vergi vs 0TL yaziyor. Sorun cikmis olabilirmi? Geri yollamazlar dimi kargoyu? Hatta kolinin icine faturalarida katmistim gümrükte sorun cikmasin diye. Birde Ptt uygulamasindan ve websitesinde farkli seyler yaziyor: Ptt'nin websitesinden takipden: 4.) 17/04/201910:00:00Gonderi yurtdisina sevk edildiSend item abroad (EDI-received)--Germany (Yurt Disi) 5.) 06/05/201910:59:35Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Inb)--Turkey 6.) 07/05/201914:50:45PTT İşyerine GirdiYurtdışı Kabul Geliş Kaydı YapıldıİSTANBUL UKİMİSTANBUL… Devamı »

Gamzelim
Gamzelim

Tskler. Bugün aradilar, yarin kargom gelecekmis. 45 euroluk ürüne 130 lira vergi kesmisler. Yüzde 50 vergimi olurmus.. ödicez artik. Iyi günler.

Mr Sandman
Mr Sandman

Şu aralar yurtdışından gerekmedikçe çok alışveriş yapmayın. Neredeyse HER ürünü gümrüğe sokuyorlar ve 5.20 TL gümrüğe sunma ücreti alınıyor. AB ülkeleri için kargo ücreti hariç %18, Çin ve Uzak Doğu ülkeleri için de %20 gümrük vergisine tabi oluyor mallar. 12 Nisan'da Almanya'da çok bilinen bir motosiklet ekipman sitesinden sipariş verdim, 5 gün sonra ayın 17'sinde kargoya verdiler. Almanya'dan 19'unda çıkış yaptı. Buraya kadar her şey normal. Ürünün Türkiye'ye gelmesi TAM 18 gün sürdü (Öyle diyorlar, ama ben uzun süredir gümrükte beklediğini düşünüyorum). Kargo şirketi de DHL Global bu arada (Normalde 2-3 günde, hadi bilemedin 5 günde Türkiye'ye getirmesi lazım). Bugün… Devamı »