Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yurt Dışı Kargo Takibi ve Gümrük İşlemleri

4 Haziran 2014 Çarşamba 2.317 yorum İsa Sarı

Ulaşım ve haberleşme olanaklarının artmasına paralel bir şekilde elektronikten giyime, mobilyadan aksesuara kadar pek çok ürün artık yurt dışından, özellikle Çin, Tayvan gibi ülkelerden yayın yapan uzakdoğu kökenli İnternet sitelerinden bireysel olarak sipariş edilir oldu. Türkiye'de X TL'ye satılan bir ürünü bu tür sitelerde X/2, hatta X/3 fiyatına satın almak mümkün oluyor. Her ne kadar cep telefonu, ilaç vb. ürünler yurt dışından getirtilemiyor olsa da, diğer pek çok yelpazede sayısız ürün oldukça uygun fiyatlara Ali Express, Banggood, Ebay gibi alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Bu yazımda, konuyla ilgili olarak, yurt dışından sipariş edilen bir ürünün adresinize ulaşana kadar başından geçenleri anlaşılır bir üslupla açıklamaya çalışacağım. ÖNEMLİ NOT: Son zamanlar PTT'nin kargo takip sistemindeki ifadeler burada anlattıklarımdan farklılaşmış durumda, fakat genel durum yine de değişmemiş. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneklerden hareketle başlamak istiyorum. X sitesinden bir Y ürünü alacağınızı varsayalım. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü buldunuz ve sipariş tamamlama sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, satıcı kişinin veya firmanın bir kargo takip numarası verip vermeyeceği ve bunun yanı sıra kargodan bir ücret talep edip etmeyeceğidir. Bazı sitelerde 1 Dolar değerinde bir ürün dahi alsanız ücretsiz kargo hizmeti sunulur, fakat bazı ürünlerde kargo için ilave bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret ise seçeceğiniz kargo gönderim türüne göre değişkenlik gösterir. Bazı satıcılar ürün fiyatını düşük gösterip kargo ücretini yüksek tutarken, diğerleri ürün fiyatını normal seviyelerde gösterip kargodan ya hiç ücret almaz ya da çok cüzi bir ücret talep eder. Kabaca standart kargo ve hızlı kargo olmak üzere iki tip kargo vardır ve bunlar da kendi arasında çeşitlenir. Standart kargoda (Standart Shipping olarak geçer) çoğu kez takip kodu verilmez. Takipli kargo için (genelde Air Mail Register veya Air Parcel Register olarak geçer) 1 veya 2 dolar gibi oldukça düşük bir rakam talep edilir. Bu kargo tipinde ürünün Türkiye'ye girmesi en az bir hafta en fazla üç hafta sürer. Hızlı kargo (Speedpost EMS gibi) seçeneklerinde ise DHL gibi firmalar devreye girer ve kargonuz beş gün ile on gün arasında Türkiye'ye ulaşır. Tabii, iş ürünün Türkiye'ye ulaşmasıyla bitmez. Gümrüğe veya incelemeye takılırsa, 5 günde Türkiye'ye ulaşan bir ürünün Türkiye içinde size teslim edilmesi 15-20 günü bulabilir.

Yurt Dışı Siparişlerde Gümrük Limiti

Bu konuda adeta her kafadan bir ses çıkıyor, fakat bizzat gümrük görevlisinden edindiğim bilgi, limitin 75 Euro olduğudur. Kimileri 100 Dolar gibi bir rakam teleffuz etse de, Dolar değil Euro üzerinden limitleme yapılmaktadır ve 75 Euronun Dolar olarak karşılığı neyse o esas alınır. Açıkçası bu da 100 Dolar gibi bir rakama eşit olur. Kısacası, gümrük limitinin 100 Dolar olduğuna dair söylenenlerin temelinde de bu vardır. Bu bakımdan, gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, alacağınız ürünün değerinin 75 Euroyu geçmemesine dikkat edin. Yurt dışı gönderilerde ürünün (veya ürünlerin) fiyatının kargo ambalajı üzerine yazılması zorunludur ve gümrük kontrolünde de çoğu kez bu fiyat esas alınır. Fakat ürün kutusunun büyük olması durumunda memurlar ürünün fiyatına bakmaksızın kargonuzu gümrüğe sevk edebilir. Dolayısıyla, fiyatı 75 Euronun altında olan bir ürün dahi gümrüğe sevk edilebilir (takılabilir). Peki böyle bir durumda ne olacak? Ürün şehrinize ait "Gümrük Kargo Şubesi"ne geldiğinde tarafınıza bir ihbarname gönderilecek ve siz de ürünün fiyatının 75 Euronun altında olduğunu ispatlamaya çalışacaksınız. Bunun içinse kredi kartı ekstresi, Paypal gibi aracılarla alışveriş yaptıysanız ilgili hareketin dökümü ve ürünün sipariş sayfasından alınan bir çıktı ile gümrük kargo şubesine gitmeniz gerekmekte. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gümrük vergisi ödemeden, fakat görevli memurun nezaretinde kutusundan çıkararak ürününüzü alabilirsiniz.

Son düzenlemelerle birlikte gümrükte vergilendirme sınırı 30 Euro oldu ne yazık ki. Dolayısıyla 30 Euro ve dengi kurdaki siparişleriniz vergilendirilecektir. Satın aldığınız ürünün fiyatının 30 Euro üzerinde olması durumunda gümrük vergisini ödemek durumundasınız. Bu vergi ise, diğer ufak tefek harç vs. ile birlikte ürün fiyatının (orijinal kurda) aşağı yukarı %20'sine denk geliyor. Bu noktada, gümrük vergisinin nerede ödeneceğiyle ilgili olarak iki farklı uygulamayla karşılaştım. İlkinde, sipariş ettiğim ürün adresime teslim edildi ve vergiyi bu teslimat sırasında kargo görevlisine ödedim. İkincisinde ise bir ihbarname ile gümrüğe çağrıldım ve vergiyi gümrükte ödedim. Bu konuda PTT'nin kesin bir uygulaması yok sanırım. Biraz şansınıza kalmış açıkçası.

Ürününüz vergilendirmeden ziyade kontrol için de gümrüğe sevk edilebilir. Özellikle son zamanlarda kutusunun boyutuna ve ürün fiyatına bakılmaksızın neredeyse tüm ürünlerin paketinin açılarak gümrükçe kontrolünün yapıldığına şahit oluyorum. Böyle bir kontrolde kargonuzun Türkiye sınırları içerisinde size ulaşması yine en az on günü bulacaktır. Ürün tarafınıza ulaştığında paketinin açıldığını ve üzerinde "Gümrükçe kontrol edilmiştir." yazan bir bant çekili olduğunu göreceksiniz. Şanslıysanız ya da en iyi ihtimalle ürününüz ne gümrüğe sevk edilecek ne de kontrolden geçecektir. Bu durumda, Türkiye'ye girdiği günün ertesinde ya da birkaç gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Bu, genellikle çok ufak boyutlu paketlerde, paketin üzerindeki fiyat etiketinin 75 Euro (ya da dengi) ve altı olması durumunda gerçekleşmekte.

Yurt Dışı Kargo Takibi

Kaldığımız yerden devam edelim... Sipariş sayfasında Seçtiğiniz kargo türüne göre R veya E ile başlayan bir takip kodu edinirsiniz. R, standart kargo seçeneğidir ve sonu kargonun çıkış yapacağı ülkenin kodu ile biter: DE, CN, MY, SG gibi. Örnek bir kargo kodu şöyledir: RX583452700CN. Bu kod, kargonuzun Çin'den çıkacağını ve standart bir kargo olduğunu ifade eder. Ülke kodları genellikle kolay tahmin edilir, ama bunun pek de bir önemi yok doğrusu. E ile başlayan takip kodları ise hızlı kargo (EMS) içindir: EX010262160SG gibi. Kargonuzu takip edebilmeniz için kargo kodunu aldıktan sonra en az üç-beş gün beklemeniz gerekir. Ayrıca kargo kodunu almanız, ürününüzün kargoya verildiği ve yola çıktığı anlamına da gelmez. Bu kodlar satıcı ürünü kargo şirketine vermemiş olsa dahi otomatik olarak ve genellikle satıcı ile kargo şirketi arasında elektronik ortamda gerçekleşen bir haberleşme sonucu ortaya çıkar, yani henüz ortada sipariş ettiğiniz ürün yoktur. Kargonuzu hangi sitelerden takip edeceğiniz konusunda benim tavsiyem Track Online veya 17Track olacaktır. Bu sitelerde dahi, yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, kargo takip kodunu edindikten hemen sonra yapacağınız kontrollerde henüz bir hareket olmadığını fark edeceksiniz. Aradan geçecek üç veya beş gün sonra kargonuz sistemlerde görünmeye başlayacaktır. Eğer şanslıysanız, aynı sürenin sonunda PTT'nin yurt dışı kargo takip sayfasında da kargo bilgilerini görebileceksiniz. Bu aşamada, PTT'nin yurt dışı gönderi takibi sayfasının ilk kısmında karşınıza çıkacak ifadeler ise genellikle şunlar olacaktır:

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

PTT yurt dışı kargo takibi ve açıklamalar

Receive item from customer (Otb)   Gonderi musteriden alinmistir:
Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

The item was forwarded to the destination country (Otb)       Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

Send item abroad (EDI-received)   Gonderi yurtdisina sevk edildi:
İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

Receive item at office of exchange (Inb)   Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye'ye ulaşmış olduğunu belirtir.

Send item to customs (Inb)       Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir.

Send item to domestic location (Inb)   Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

Deliver item (Inb)   Gonderi teslim edildi (Gelen):
Son aşama budur. Ürün artık alıcısına teslim edilmiştir.

Kargonun Yurt İçindeki Dolaşımı

Buraya kadarki kısım daha çok yurt dışını ilgileniyordu. Peki kargonuzun Türkiye'ye ulaştıktan sonraki durumu ne olacak? Burada birkaç farklı ihtimal var. Kargonuzun yurt içi takibini artık PTT'nin kendi sitesi üzerinden, yine yurt dışı gönderi takibi sayfasından (yurt içi değil!) yapacaksınız. Buradaki muhtemel aşamaları ve olasılıkları şöyle izah edebilirim:

1. Doğrudan Hızlı Teslim

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euronun altındaysa, kutusunun boyutları küçükse ve biraz da şanslıysanız ürününüzü Türkiye'ye ulaştığı günün ertesinde teslim alabilirsiniz. Bu noktada ürününüz gümrüğe takılmayacak ve kontrolden de geçmeyecektir. Herhangi bir ekstra ücret ödemeden kargo görevlisi ürününüzü adresine teslim edecektir. Bu "ihtimal"in aşamaları ise şöyledir:

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

PTT yurt dışı kargo takip aşamaları

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
16/02/2014 13:25:51
2.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
17/02/2014 05:53:11
3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 09:40:33
4.
Hükmü Şahsın Memur/Mustahdemine Teslim(Delivered to the employee...) 17/02/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
17/02/2014 13:19:54

Görüldüğü üzere, 16 Şubatta Türkiye'ye ulaşan ürün aynı gün Ankara'ya gönderilmiş ve ertesi gün tarafıma teslim edilmiş.

2. Gümrüğe Sevk Edilmeden Gümrükçe Kontrol

Satın aldığınız ürünün fiyatı 30 Euroyu geçmiyorsa (yani ambalaj üzerindeki fiyat 30 Euro ve altındaysa), fakat kutu ebatları büyükse (bu büyüklüğü belirlemek tamamen memurların elinde), ürününüz büyük ihtimalle açılıp kontrol edilecektir. Bu noktada ilginç bir deneyimim oldu: Hemen hemen aynı ebatlarda kutuya sahip iki farklı ürünümden biri kontrol edildi, diğeri edilmedi, fakat bu kontroller son zamanlarda oldukça sıklaştı. Kontrol, ikinci,  yani sonradan sipariş ettiğim ürün üzerindeydi. Bu ihtimalin aşamaları ise şöyle:

PTT gümrükçe kontrol

PTT gümrükçe kontrol

1.
Yurtdışı Gönderi Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 16:05:55
2.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
28/04/2014 18:20:00
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM)
05/05/2014 10:25:17
4.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL AVPİM)
05/05/2014 20:01:44
5.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
06/05/2014 08:20:39
6.
Torbaya Eklendi - ANKARA(ANKARA P.İ.M.)
07/05/2014 06:25:00
7.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 09:26:33
8.
MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 07/05/2014 - ANKARA KONUTKENT PDM
07/05/2014 13:55:02

Burada, beş günde Malezya'dan Türkiye'ye ulaşan bir ürünün bana teslim edilmesi tam on gün sürmüş. Bu aşamada yirmi gün, hatta bir ay bekleyenlerin olduğunu da biliyorum. Maalesef yapacak bir şey yok. Telefonla sormak isteseniz dahi yine maalesef telefonlara kimse bakmıyor. PTT'nin sitesi üzerindeki formu doldurup bilgilendirme talebinde bulunabilir veya şikayetinizi iletebilirsiniz.

3. Gümrüğe Sevk Edilmiş Kargo

Ürününüzün fiyatı 30 Euro üzerindeyse (diğer bir ifadeyle kutu/ambalaj üzerindeki etikette böyle belirtilmişse) veya kutusunun boyutu büyükse gümrüğe sevk edilecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kutu üzerindeki fiyat düşük olsa da, kutunun büyük olması ürünün memurlarca gümrüğe sevk edilmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda, kargonun geçirdiği aşamalar şöyle olacaktır:

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

Gümrüğe sevk edilen bir ürün ve aşamalar

1.
Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
2.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
06/04/2014 10:45:54
3.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
07/04/2014 17:07:09
4.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
10/04/2014 09:06:34
5.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
17/04/2014 09:55:47
6.
Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 10:34:40
7.
Gümrükten Çıktı - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:08:06
8.
Alıcıya İhbar Gönderildi,Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:17:03
9.
PTT İşyerine Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
18/04/2014 15:23:17
10.
Teslim Edildi - ANKARA(ANKARA P.İ.M./GÜMRÜK KARGO ŞB. ŞEFLIGI)
21/04/2014 10:26:28

Gümrüğe sevk edilen bir ürünün nasıl teslim alınacağını yukarıda açıklamıştım. Bu örnekte, tarafıma gönderilen ihbarname üzerine evraklarımla birlikte bizzat gümrüğe gidip gerekli vergileri ödeyerek ürünümü teslim aldım. Böyle bir ihtimal, daha çok ürünün üzerinde yazan fiyatın düşük, fakat kutu boyutunun büyük olması sonucu ortaya çıkıyor, bunu da belirteyim. Bu durumda, ürünün fiyatı 30 Euro ve altındaysa ve bunu ispatlarsanız 3.5 TL gibi cüzi bir vergi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz, fakat ambalajın üzerindeki fiyat 30 Euro ve üstünü gösterirse ya da ürün fiyatının 30 Euro ve altında olduğunu ispatlayamazsanız, her halükarda gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Etiketteki rakam 30 Euro ve üstü ise, gümrüğe gitmenize gerek kalmadan kapıda da vergiyi ödeyebiliyorsunuz, çünkü bu durumda vergi ödeyeceğiniz bir bakıma kesinleşmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Değerli okuyucularım,
Son zamanlarda kargo takibi konusunda hayli mesaj almaya başladım. Hatırlatmak ve tekrar etmek istediğim birkaç konu var:

1. Sipariş edilen ürünlere ait kargo bilgisinin sistemde, özellikle PTT sisteminde görünmesi, ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren 10-15 günü bulabilir. Lütfen sabırlı olunuz. Eğer ürünün kargoya verildiğinden eminseniz ve 15 günden fazla süre geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyorsa, sorun o zaman başlar. Aksi halde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda maalesef benim de yapabileceğim bir şey yok. Yapılacak tek şey, ürünü satın aldığınız kişi ya da firmaya, "Ürünüm kargoya verildi, ama şu kadar gün geçmesine rağmen kayıtlarda görünmüyor. Kontrol edip beni bilgilendirirseniz sevinirm." şeklinde bir mesaj göndermektir. Bana sorsanız benim tavsiyem de aynen bu olacaktır, o yüzden sormanıza gerek yok.

2. Ürünlerin taşınma, yani kaynak ülkeden çıkıp hedef ülkeye (Türkiye'ye) ulaşma süresi de 5-20 gün arasıdır. Yine burada da maksimum süre (20 gün) geçmeden sorun olduğunu belirtemeyiz. Eğer ürününüz satın alınan ülkeden çkmış, ama 20 gün geçmesine rağmen Türkiye'ye (ya da ulaşacağı ülkeye) girmemişse, sorun büyük ihitmalle Türkiye tarafındadır. Bir şekilde UKİM'e ya da PTT'nin bu işle ilgili herhangi bir birimine ulaşmaya çalışın. Evet, maalesef telefonlara bakmıyorlar. İstanbul'daysanız bizzat ofise gidebilir ya da PTT'nin internet sitesindeki formu doldurabilirsiniz. Güncel telefon numaralarına ve adreslere Google'da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Maalesef bu konuda yine benim yapabileceğim bir şey yok. Ben de aynen size yazdıklarımı yapıyorum bu tür durumlarda: Ya bekliyorum, ya satıcıyla iletişime geçiyorum ya da bir şekilde PTT'ye ulaşmaya çalışıyorum.

3. Kargonuzun takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim adresleri dikkatlice not ediniz ve onları kullanınız. İfadeler İngilizce olacaktır, ama kalıplar bellidir. Bunları da yine yukarıda açıkladım.

4. Sonuç olarak, aksiliklere, garipliklere ya da diğer sorunlara benim bir çözüm getirmem imkansız. Sorun her zaman iki taraftan birindedir: ya satıcıda ya da PTT'de. Dolayısıyla sorunun kaynağına göre bu ikisinden biriyle irtibata geçmeniz gerekecektir. Bu yazıda yeterince yorum olduğundan, sayfayı daha fazla uzatmamak için yeni yorumları onaylamayacağım.

5. Yurtdışı alışverişleriniz için Banggood'u tavsiye ederim. Açıkçası tek bir firma odaklı olması ve ürün yelpazesinin çeşitliliği dolayısıyla benim tek tercihim. Buraya tıklayıp üye olduğunuzda, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 10 Dolarlık bir hediye çeki hesabınıza tanımlanacaktır.

6. Yukarıda, ilgili yerde de yazdığım üzere, maaalesef son düzenlemelerle birlikte gümrükteki vergi sınırı 30 Euroya düşürüldü.

, , , , , , , , , , , , , , ,

2317
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
914 Yorum konuları
1403 Konu cevapları
431 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
845 Yorum yazarları
İsa Sarırüştü canKasim celikerErhan AydemirNihal aktan Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
rüştü can
rüştü can

İsa Bey merhaba , GM275322484037620485 barkot nolu ürünümüz 28/05/2019 dan beri İstanbul UPİM'de görünüyor ne yapabilirz acaba? Teşekkürler...

Erhan Aydemir
Erhan Aydemir

Merhaba 3 ay once aldıgım ürünler 1 ay oldu gümrükte bekletiliyor ne zaman gonderılır

Kasim celiker
Kasim celiker

Selam İsa bey turkiyeden 24.06 2019 ptt kargo ile almanyaya yollanan paketim 06.07.2019 da frankurt alıp verme merkezine alındı diyor 9 gun oldu ses seda yok burdan barkot numarası ile daha takip edemiyomda sizce gelirmi RR293414855TR bir yardımcı olsanız ptt yi aradim diyor yurt dışına varmış bundan sonrasını biz göremiyoruz diyor deutsch postu aradim böyle bir barkot numaralı paket yok diyor napacami şaşırdım yardım bekliyom 21 gun oldu halen elime ulaşmadı burdan gönderiyi neden takip edimiyoz

Kasim celiker
Kasim celiker

Cok teşekkür ederim İsa bey bugün yeni güncelleme geldi german almanya yurt içine sevk edildi diye herhalde geliyo

Nihal aktan
Nihal aktan

Merhaba İsa bey bu konuda son durum nedir yardımcı olursanız sevinirim:

/06/2019 11:30:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- United Kingdom of Great Britain and Northern Irela (Yurt Disi)
3 03/07/2019 16:55:32 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey
4 11/07/2019 13:08:18 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
5 11/07/2019 16:29:24 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
6 11/07/2019 19:26:28 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 12/07/2019 09:12:56 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- Turkey
8 12/07/2019 12:12:56 PTT İşyerine Geldi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
9 13/07/2019 00:56:56 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Turkey
yani en son yapılan işlem geri gönderiliyor galiba

Nihat URUÇ
Nihat URUÇ

RU372799583NL takip nolu kargom gümrüğe sevk edildi.
Gümrüğe sevk işlemi artık her paket için olağan prosedür haline mi getirildi, her paketin takibinde artık bu hareket mutlaka olacak mı acaba?
Teşekkürler

adem
adem

1 06/06/2019 16:12:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
2 07/06/2019 14:14:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
3 07/06/2019 16:45:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- China (Yurt Disi)

Son kayıt bu şekilde ptt sorgu ekranında. 1 ay oldu hala gümrük kaydı yapılmamış. biraz daha beklemeli miyim sizce.?

takip kodu : RP602596321CN

adem
adem

35 gün de Türkiye'ye girmemesi normal mi?

emine yaman
emine yaman

merhaba RP587227525CN TAKİP NOLU KARGOM 28.O5 TARİHİNDEN EDI receivevd notu ile HALA TAŞIMA durumunda satıcı tarih uzattı 22.07 süre bitiyor ne yapmalıyım sizce ürün gümrüğe takılmış olma ihtimali varmı
Teşekkürler.

Banu
Banu

LL472753743CN Takip numaralı kargomda yapmış olduğum Kargom burada PTT de mektup olarak görünüyor.Alışveriş yapmış olduğum tutar 1.000 Tl üstü kıyafet almıştım.Vergi gümrük vs ücreti sistemde 0 olarak görünüyor.Mektup denilen kısımda acaba benden faturam mı istenecek?.17Trak dan da takip ediyorum.Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler

TOLGA ÇAĞLAYAN
TOLGA ÇAĞLAYAN

MERHABA İSA BEY ALİ EXPRESSTEN 11.05.2019 TARİHİNDE ALMIŞ OLDUĞUM
RV909569522CN TAKİP NOLU ÜRÜN HALA GÖNDERİ YURT DIŞINA SEVK EDİLDİ DİYE GÖZÜKMEKTE ACABA GÜMRÜKTEMİ TAKILDI YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER.

Kasim celiker
Kasim celiker

Merhaba isa bey RR293414855TR turkiyeden 24 .06 2019 tarihinde istanbuldan yollandi KARGO HALEN ELIME ULASMADI TÜRKIYE, Germany (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Inb) EN SON GUNCELLEME BU CIKTI NE ANLAMA GELIYOR YARDIMCI OLIRSANIZ SEVINIRI.

Kasim celiker
Kasim celiker

Selam siz yanlış anlamışsınız ürün turkiyeden yollandı ben almanyada kalıyorum kargo 06.07 2019 frankurt a geldi yazıyor son güncelleme ptt kargo ile kaç güne elime ulaşır bide içinde sampuan var bir sorun olurmu şimdiden teşekkür ederim

GG
GG

Merhabalar. Geçen ay PTT ile yurtdışına ( amazon Amerikaya ) iade için kargo göndermiştim. PTT yurtdışı kargo takip sayfasında yurtdışına sevk edildiği yazıyor. o tarihten sonrasına ait hiçbir bilgi yok güncelleme yapılmamış. Amerika posta servisi sayfasından ( USPS ) baktığmda ise kargo durumu aşagıdaki gibi hiç değişmiyor: Status Pre-Shipment Origin Post is Preparing Shipment takip geçmişindede böyle bir açıklama mevcut: Origin Post is Preparing Shipment We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece. Sizce kargo yurtdışına çıkmışmıdır? Daha öncede amazona iade yollamıştım, yurt dışına sevk edildi bilgisi girildikten 3-4 gün sonra amerika ya… Devamı »

whysoserious
whysoserious

selam. wish.com sitesinden aldığım ürün gecikmişti. yazınızı okuduktan sonra wish.com'un tanımladığı takip numarasıyla 17track.net sitesinde sorgu yaptığımda ürünün Türkiye'ye kadar wish.com'un tanımladığı takip koduyla geldiği, daha sonra yeni takip numarası tanımlanarak PTT'nin sistemine giriş yaptığını keşfettim. Bu yeni tanımlanan takip numarasına malesef PTT kanalıyla ulaşma şansı yok, bu yeni takip numarasını verdiğiniz bu 17track.net sitesinden öğrendim. Sisteme girdiyse (gümrükten kazasız belasız geçerek) belki isim soyisim ile sorgu yapılabilir. Yazdığınız yazı muazzam olmuş. Kafamda hiçbir soru işareti kalmadı desem yeridir. Emeğinize sağlık diyebilmek için yorum yapıyorum. Umarım benzer durumları yaşayanlar için yazınız ve altındaki yorumlar ışık tutar. Bu arada önemli NOT:… Devamı »

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba İsa Bey. Öncelikle bilgilendirmeniz için tekrardan teşekkür ederim. 26.06.2019 fiili gönderi tarihli ABD'den beklediğim LB kodu ile başlayan gönderimin son durumu USPS sitesinde aşağıdaki gibi gözükmektedir. PTT Kargo'da ise kargo henüz ABD'den Türkiye'ye yolda gözükmektedir. UKİM'i aradım ve güncellemeleri takip etmem söylendi. Ne kadar süre geçtikten sonra endişelenmem gerekir?
Bir de evde kimse bulunmaması durumunda söz konusu paketin en yakın postaneye bıraktırılması için nasıl bir yol izlemem gerekir?
June 30, 2019, 9:51 am
Departed
ISTANBUL, TURKEY
Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on June 30, 2019 at 9:51 am. The item is currently in transit to the destination.

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Teşekkürler, İsa Bey. 1-20 Temmuz tarihleri arası Mali Tatil olduğu için sanırım bir yavaşlık söz konusu. Ağustos başı itibarıyla paketim gelmediği taktirde para iadesi istemem gerekecek. (ETSY üzerinden almıştım.)

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhabalar tekrardan. PTT sorgusunda en son 07.07.2019 03:58:55 Alıcı Merkez Torbayı Açtı İSTANBUL AVPİM olarak gözükmektedir. 72,04 TL Gümrük Vergisi, Damga Vergisi ve Gümrüğe Sunum Ücreti hesaplanmış görünüyor. Bu aşamadan sonra birkaç güne dağıtıma çıkarılır sanırım değil mi? USPS takipte nedense Delivered diye gözüküyor henüz bana paket ulaştırılmamasına rağmen. Beklemeye devam. 🙂

Ayşe Işıl ARI
Ayşe Işıl ARI

Merhaba. Dün işteyken postacı gelmiş ve kapıya haber kağıdı bırakmış (sağolsunlar direkt daire kapısına kadar çıkmışlar) Şişli Merkez postaneden alabilirsiniz diye. Paketi alma konusunda sabredemediğim için 🙂 dün akşam üzeri 18:00 civarı Şişli Merkez postaneden Gümrük Vergisi ve diğer ücretleri ödeyerek teslim aldım. Küçük paket olduğundan ve tutar + adet bildirimi doğru girilmiş olduğundan paketim gümrükçe açılmamış bile.

Bu arada gazetelerde 14 Temmuz'dan itibaren yurtdışından ürün almada aylık ürün limiti 5 adetle sınırlı olacak şekilde bir bilgilendirme var. Ancak Resmi Gazete'den baktığımda söz konusu düzenlemeyi bulamadım. Sizin konu hakkında bilginiz var mıdır?

Cafer Eser
Cafer Eser

Merhaba,

18.06.2019 tarihinde Türkiye'den Finlandiya'ya evrak gönderdim (20 gram), 20.06.2019'da Yurt dışına sevk edildi olarak yazıyor, 26.06.2019'da Receive item at office of exchange(Inb) yazıyor, en son ise 01.07.2019 tarihinde Unsuccessful item delivery attempt (Inb) olarak bir yazı var PTT kargo takipte. Bu gönderiye ne olmuş ya da ne olacak? Yerine ulaşır mı? Yoksa iade mi edilir?

soner özkan
soner özkan

RB756200700SG aliexpresten aldigim bu urun 40 gun oldu tr girdigi halde sisteme girisi yapilmadi daha yeni girdigini gordum alim verme merkezinde diyor oda bir kac gundur degismedi normalde alim verme merkezi bir iki saat icinde pime yollamis oluyordu bu ptt ne yapmaya calisiyor acaba anlamadim

soner özkan
soner özkan

evet satici teslimat suresini uzatti 27 gun kaldi ama iade isticem olmadi gumrukte sikinti var sanirim birfe takipli kargo normal degil

Musa şahin
Musa şahin

Arkadaşım 12.06 .2019 tarihinde 1 ayakkabı gönderdi irlanda dan şu an ayakkabı ingiltereden Your item is now leaving the UK. More information will be available when it arrives in the destination country. Böyle yazıyor yani 16 gündür orada aynı tarihte 2 ayakkabı ayrı ayrı gönderildi yalnız 1 ı geldi diğeri bekleniyor ne zaman gelir sizce isa bey

Musa şahin
Musa şahin

Merhaba iyi günler şu an ürünüm istanbul gümrükte 51 tl ücret istiyorlar bende alanyada yaşıyorum ürünümü almak için ne yapmam lazım ve ödemeyi nerde yapacagim

Yunus
Yunus

Kargonumun Türkiye Kısmında böyle yazıyor:TÜRKIYE, Çin (yurt disi), yurtdışında madde gönder (EDI-alınan)
Çin kısmında:
2019-06-18 07:02
Havayolu taşımacılığı için teslim
Kargom nerde şuan?

Özgür kaya
Özgür kaya

İsa bey merhaba Almanyadan küçük bir zarf gelicekti sistemden baktığım 20 haziranda çıkış görünüyor ama Türkiye de hiç bir giriş kaydı ve hareket yok Almanyadaki son durum Send item abroad (EDI-received) bu şekilde

özgür kara
özgür kara

2019-06-25 20:09
TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR, International Arrival Registry was performed
SON DURUM BÖYLE iSA BEY BENİM BUNU HIZLANDIRMA GİBİ BİR İMKANIM VAR MI KÜÇÜK BİR ZARF BU HERHANGİ BİR ÜRÜN YOK

Anıl Önder
Anıl Önder

Merhabalar ürünüme bu tarihte bu yorum girilmiş fakat henüz elime ulaşmadı.Beklemem mi gerekiyor acaba?
26/05/2019 23:00:00 Item is under custom clearance process at destination.

Mert
Mert

Bu gümrüğe takıldı mı anlayamadım

Dispatched to the Customs

2019-06-24 15:37:00 [İSTANBUL(AVR)BAŞAKŞEHİR]

Item is under custom clearance process at destination.

2019-06-06 23:00:00 [Destination Country]

Musa şahin
Musa şahin

Yurtdisindan aynı gün içinde 2 ayakkabı gönderdi arkadaşım ayrı kutuda aynı tarihte yalnız biri halen bekleniyor biri ise taşınır durumda gözüküyor biri ayın 12 sinde bekleniyor biri ise 14 inde 14 inde olan taşınıyor diğeri bekleniyor görünüyor sizce tahmini bekleme süresi ne kadardır arkadaşımı aradım temmuz ayının 10 una kadar bekle gelmese sigortadan alacağım parayı diyor bu kadar geç olur mu 1 ay

Musa şahin
Musa şahin

Ayın 14 ünde olan kargo şimdilik Receive item at office of exchange (Inb) böyle diyor yalnız ayın 12 sinde olan halen böyle The item was forwarded to the destination country (Otb) neden ayın 14 inde olan erken geliyor niye 12 sinde ki gelmiyor bilginiz varmı bu konuda

Erkan Tas
Erkan Tas

Gümrük Vergisi : 11.42 TL Damga Vergisi : 0.7 TL Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL TOPLAM : 16.62 TL 6 - ) 24/06/2019 08:54:00 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) 7 - ) 24/06/2019 08:54:02 Gümrüğe Sevk Edildi İST.ULUSLARARASI PİM İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR İlk defa yurtdışından ürün sipariş verdim. Eski bir sarj aleti. 40$ ücreti kargo ile beraber. Gümrüğe sevk edildi diyor İsa Bey, bu normal prosedr müdür yoksa bir işlem yapmam gerekiyor mu ? samsunda ikamet ediyorum. Bu çıkan gümrük vergilerini kapıda ptt… Devamı »

Burak
Burak

Yerel tarih / saat Aktivite yer Uyarılar
2019/6/20 12:07 Gümrük ithal etmek için sunulan ürün IST.GUM.PTT
2019/6/20 12:10 Gümrükten iade edilen ürün (ithalat) IST.GUM.PTT
2019/6/20 12:40 Kalkış İthalat gümrük IST.GUM.PTT

BİRDE TÜRKİYE İSTANBUL KARGO İŞLEME MERKEZİ SEND İTEM TO DOMESTİC LOCATİON(INB) BUNUN DURMU NE ACABA

Burak
Burak

2019-06-20 09:40
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to domestic location (Inb)

2019-06-20 09:10
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Return item from customs (Inb)

2019-06-20 09:07
TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to customs (Inb)

Usteki ptt sen baktım bu da 17 track drn baktigim en son olay da send item to domestic locstion bunu dediğine gore gelmesi lazım değil mi

Ezgi Arıcan

Merhaba, AliExpress ten cüzdan ve çanta siparişi verdim tek bir yerden. 25 Mayıs’ta kargoya vermiş. Takip ettiğimde kargo işlemleri sırasıyla şu şekilde;
- gönderi sevk edildi. 25.05.2019
- gönderi menşe ülkesi deposundan yola çıktı 25.05.2019
- gönderi menşe ülke deposunda 25.05.2019

Gönderi bu şekilde gözüküyor, satıcıya yaZdım anlaşmazlık açın dedi. Ben artık üreticiyim dedi. Ama ben ürünü 23 Mayıs tarihinde almıştım çok saçma. Benim ürünümü sizce göndermedi mi? Daha 32 gün var AliExpress teslim alma süresinin dolmasına. Anlaşmazlık açıp paramı geri almalı mıyım? Yoksa beklemeli miyim? Takip no: RP588875402CN

Mert
Mert

Herhangi bir sorun göremedim ben sanırsam takipsiz kargo ile almışsınız. Yada biraz aceleci davranmışsınız. Aliexpressten alınan şeylerin gelmesi uzun sürebiliyor benim 6 kuruşa gelicek mi diye aldığım şeyi 2 sene sonra kapının önünde bulmuştum. Yani genelde her şey geliyor ama elimize ulaşamayabiliyor.

Cihan
Cihan

İsa bey merhaba

item is under custom clearance process at destination.
Ne anlama geliyor

Cihan
Cihan

Teşekkür ederim şu an gumrukten geçti RH113233094TR

Mesut kavustuk
Mesut kavustuk

Mrblar. 5. Ayin 25 inde urun siparis ettim aliexpreste 6. Ayin 7 sinde turkiyeye ulastigi yaziyor. Ptt kargodan sordurdugumda ise son islem 6. Ayin 2 sinde yapilmis ve tasima halinde gozukuyor. Ayrica ptt kargoda adres bilgileriyle alakali hic bisey gorunmuyor kargo gorevlisi kayitsiz olarak gorundugunu soyledi. Ayrica aliexpresin takip sisteminde urun bilgileri alici kargoya aktarildiginida yaziyor. Siparisim gelir mi beklemeli miyim ne yapmaliyim. Yardimci olursaniz sevinirim.

Burak Güçlü

Bana ingiltereden xs max hediye geldi simdi ukimde bekliyor ptt sitesinden baktığımda ptt işyerinde bekliyor yazıyor kargom bana kaç iş günü ićinde teslim edilmesi lazim veya ukime gidersem beklemeden alabilirmiyim ve icinde telefon oldugu icin bi sorun yasarmiyim vergi problem deyil harici bi aksilik olurmu tessekler

uğur balci
uğur balci

merhaba
aynı gün 4 adet farklı satıcılardan sipariş verdim bayramdan önce. bunca zaman oldu hiç birinden haber yok. türkiye ye giriş yapmamışlar daha. sadece iki gün önce aliexpresden bildirim geldi. girdiğimde bir ürünün ülkeye girdiğini gördüm. gelen bildirim iki gün önce fakat ürün ptt sitesinde ve aliexpress de ayın 12 nde gelmiş gözüküyor. o tarihten beri hiç bir hareket yok üründe. ptt den sorguladığım Item arrived to destination country yazıyor. ne yapmalıyım bilemedim.

RH113306959TR
PR031395087YP

mehmet türker
mehmet türker

2019-06-05 13:38TÜRKIYE, Italya (yurt disi), madde hedef ülkeye (OTB) iletildi

2019-06-05 13:38İtalya (yurt disi), madde hedef ülkeye (OTB) iletildi

merhaba kargo halen türkiyedemi anlamadıgımdan soruyorum gerimi göndermişler vergilendirme için bekletiyolarmı 9 gündür herhangi bi haraket yok kargoda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

M
M

Ben bangood dan 1750 liralık bi 3d yazıcısı aldım, kargo dur, sigortadır öyle fakat ben 3 gün önce Teslimat onaylandı tuşuna bastım (kargo gelmeden, yanlışlıkla) ve 3 gündür
"Airline in transit to next facility

Jun 09, 2019 15:55
Hala aynı yerde

M
M

Ben ne olur ne olmaz diye banggood'un müşteri hizmetleri ile iletişime de geçtim

G
G

Receive item at collection point for pick-up (Inb)

İyi günler,
yurt dışı gönderi takibinde bu ifadeyle karşılaştım kargomu dhl'in şubesinden almaya mı gitmem gerekiyor yoksa gönderen tarafından verilen adrese mi teslim edeceklerdir

Yeşim
Yeşim

Tebrikler, makalede güzel derlemişsiniz (en son ne zaman aktualize edildi?) bilgileri!

Almanya'dan DHL-Premium ile paket içinde birkaç şahsi bayram hediyesi (<5kg) gönderdim. PTT'ye göre son durum şöyle:

28/05/2019 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Germany (Yurt Disi)

Merak ettiğim iki şeyden önemli olanı, Türkiye'ye vardıktan sonra Karabük'teki adrese ortalama kaç günde gidebileceği.
Tam anlayamadığım diğer şey de, uçakla sevkedilen bir şeyin nasıl bir haftadan çok yolda kaldığı. 🙂

Cevap için şimdiden teşekkür ederim. Iyi bayramlar!

Özgür Eratlı
Özgür Eratlı

Benim aliexpress ten oğlum için aldığım ürünüm ben Suriye de asker olarak görev yaptığımda ptt den kargo Trabzon'a gelmiş ve sonrasında geri dönmüş. Ptt den araştırdım ürün yurt dışına çıkmış dediler. Bana firma nın yazdığı cevapta ürün Belçikaya dönmüş görünüyor. Şu anda ürünüme ulaşmak için ne yapmalıyım.
Son yapılan işlem olarak:
2019.05.10-Türkiye-Belgium(yurt dışı), Record item customs information (Inb). yazıyor.

Özgür Eratlı
Özgür Eratlı

Benim soruma niçin cevap vermiyor sunuz?

Yasin Narkuz
Yasin Narkuz

Mrb isa bey arkadaşım almanyadan tekerlekli sandalye gönderdi 3 ve 7 iş günü içinde gider demişler şimdi takip numarası ile görüntülemeye çalışıyoruz görüntülenmiyor veriler bekleniyor diyor yok yardımcı olurmusunuz dize zahmet teşekürler...
CY2816112118DE takip numarası dhl

Yeşim
Yeşim

Yasin Bey, takip numarasının doğru olup olmadığını arkadaşınıza tekrar sorun. Sanki numarada bir sorun var gibi...

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/search?piececode=CY2816112118DE

ceren
ceren

1 06/05/2019 16:36:00 Gonderi musteriden alinmistir-Receive item from customer (Otb)

2 07/05/2019 10:07:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi-Receive item at office of exchange (Otb)

3 07/05/2019 10:59:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)-The item was forwarded to the destination country (Otb)

İyi günler.Çin gönderimli Aliexpress siparişim yaklaşık 21 gündür bu durumdadır. Bir anormallik söz konusu mu ? Ayrıca bu sürenin maksimumu nedir? Teşekkürler.

Nurten
Nurten

Mrh abi bi yardimci olursaniz sevinirim
1 ay önce siparis verdim istanbuldan viyanaya halen gelmedi sorun nedir acaba burda ptt soruyorum halen avusturya giris olmamis bilgi verseniz sevinirim tskler takip nr cp054238575tr

Nilüfer Saygılı
Nilüfer Saygılı

Merhaba. benim kargom gelmiş. Haberim olmadı. PTTde beklemiş ve sonra İstanbul'a geri gitmiş. Kargoma nasıl ulaşabilirim. Tekrar buraya gönderirler mi? Telefonla kimseye ulaşamadım. Ne yapmalıyım?

Nilüfer Saygılı
Nilüfer Saygılı

Peki bir yakınımdan rica etsem İstanbul'dan benim adıma gidip alabilir mi?

mutlu aydın
mutlu aydın

merhabalar abi. ben yurdışından bir ayakkabı satın aldım, ve kargo takipte cıkan son 3 yazı şöyle,
2019-05-08 05:47
Çin (yurt disi), madde hedef ülkeye (OTB) iletildi

2019-05-08 01:04
Çin (yurt disi), Döviz bürosunda Al (OTB)

2019-05-07 22:42
Çin (yurt disi), müşteriden madde al (OTB)

bu arada birde benim ürünümün değeri, 360 tl. ben 650 tl ödedim . gümrük vergisi falan, benden başka vergi alırlar mı ?

Nurten
Nurten

Merhabalar ben 1 ay önce siparis verdim istanbuldan viyanaya halen gelmedi sorun nedir acaba burda ptt soruyorum halen avusturya giris olmamis bilgi verseniz sevinirim tskler takip nr cp054238575tr

Fatih ÇİL
Fatih ÇİL

İsa bey merhabalar öncelikle bu bilgileri paylaştığınız teşekkür ederim. Benim aklıma takılan bir durum var. Aslen İranlı olup doğma büyüme İsveç vatandaşı olan bir adamla iletişime geçtik. Adam yurtdışından gelen mallarını Türkiye de stoklayıp gelen sipariş durumuna göre PTT kargo aracılığıyla siparişleri hediyelik eşyaymış gibi ABD ye göndermemi istiyor. Fakat öğrendim ki göndermemi istediği mallar İran dan gelecek. İran dan Türkiye ye giriş yapıldıktan sonra PTT veya Turpex aracılığyla şahsi olarak bu ürünleri haftada 5-10 paket olacak şekilde göndersem sizce problem yaratır mı? Bildiğiniz üzere İran da ambargo var. Ürünler ortalama 7-8 kg ve 350$ değerlerinde. Amerikadaki gümrük beyan tarzı… Devamı »

Amir Moghaddam
Amir Moghaddam

Merhaba İsa bey
Ben yabancıyım (İranlı) ve Aliexpress'ten bi laptop aldım (640 dolar). Şimdi gümrük benden 840 TL vergi istiyor (yanı %22). Zaten İran'da bir işçi maaşı aylık 600 TL'dir. Bu yüzden onu kabul etmezsem ve almazsam, Aliexpress'e geri gönderiyorlar mı? Çünkü gerçekten bu kadar para veremiyorum. Bilseydim, İran'a gittikten sonra sipareş veriyordum.

Nurten
Nurten

Merhabalar ben 1 ay önce siparis verdim istanbuldan viyanaya halen gelmedi sorun nedir acaba burda ptt soruyorum halen avusturya giris olmamis bilgi verseniz sevinirim tskler takip nr cp054238575tr

Yeşim
Yeşim
Adem can
Adem can

İyi gunler bugün yurt dışından gelen kargomu aldım paketin üzerinde GUMRUKCE ACİLMİSTİR yazıyor paketin içini açtığımda aldığım ürün yoktu acaba Paket var fakat paketin içini boş gümrükculer mi almış oluyor.
Daha önce bu siteden ürün almıştım ve gönderilmişti site ile alakalı olduğunu düşünmüyorum yorumlarınızı bekliyorim

Adem can
Adem can

Ptt yi aradım bizim alma gibi bir yetkimiz yok dediler keşke dediğiniz gibi yanlarında acsaydim çok saçma bir durum

hamdi karaçağlar
hamdi karaçağlar

İsa Bey Selamlar, benim Aliexpress'ten gelen siparişimde de benzer durum oldu benim ürünü Muhtemelen istanbulda hiç edip içine alakasız bir iki ufak bez parçası koymuşlar. Paketin açılmış olmasından ve gelmesi gereken ürünün gramajının daha ağır olması gerektiğinden Ptt kargo görevlisine durumu ifade edip kargo poşetinin yırtık olduğunu gösterdim. Kendisi de kabul etti ve İstanbul'daki ahlaksızların böyle şeyler yaptıklarını söyledi ve ürünü teslim almadım kendisi de ürünü bağlı bulunduğu ptt şubesine götürüp amirine durumu bildireceğini beyan etti. Şimdi süreç nasıl işler ve ben ne yapmalıyım. Bu arada Aliexpress.com'da ürün onaylama süresi dolmuştu ancak kargo takipli olduğu ve kargonun türkiye'de görülmesi üzerine… Devamı »

hamdi karaçağlar
hamdi karaçağlar

İsa Bey, ilginiz için teşekkürler. Amiri gün içerisinde beni cepten aradı bana ürünün yanlış adres sebebiyle teslim edilmedeğine yönelik işlem başlatmayı ve aliexpress'ten de benim itirazda bulmamı teklif etti bu şekilde paramı geri alabilirmişim, ama ben kabul etmedim çünkü ürünü satan şahsın ne suçu var ben kul hakkından korkarım dedim. İlgili amir bunun üzerine resmi süreç başlatıp müfettiş ataması yapılıp soruşturma açılacağını ancak 4-5 ay süreceğini sürecin sonucunda büyük ihtimal elime hiçbir şeyin geçmeyeceğini imâ etti. Ben de resmi süreci başlatın dedim. Akşam eve gidince de Cimer üzerinden süreci anlatan bir şikayet dilekçesi oluşturdum. Tabi amirin bana uygunsuz teklifinen bahsetmedim.… Devamı »

hamdi karaçağlar
hamdi karaçağlar

İsa Bey Selamlar, öncelikle cimer başvurum sürecin hızlanmasına büyük bir etki oluşturdu. İlgili PTT şubesinden arandım. Bana kargo durumunun hasarlı olarak güncellendiğini ve bu şekilde satıcı ile görüşüp ürün bedelini talep etmem gerektiğini, ürün bedelinin uluslararası taşımacılık anlaşmaları gereği tazmin edileceği satıcıya tazmin edileceği ifade edildi. Satıcıya durumu ilettim benden tutanak tarzı bir belge talep edip resmini göndermemi istedi, PTT şubesine durumu iletip Tutanak düzenlettim ve satıcıya ilettim. Satıcı ürün bedelinin bana iadesini kabul etti ancak bu süre zarfında aliexpress.com'daki open dispute süreci sona erdiği için iade talebi açamadım. Aliexpress.com müşteri temsilcisiyle görüşüp durumu izah ettim satıcıyla yapılan karşılıklı yazışmaları… Devamı »

Merve
Merve

Mrb isa bey ben hollandadan turkiyeye bir kargo yolladim 3 mayis cuma gunu ne zaman ulasir acaba istanbula yollamistim

Merve
Merve

Neden 45 gun ? Sonuctda hollandadan yolluyorum amrikada yollamiyorum ki

Merve
Merve

Sence 15 gununde gidermi

Gamzelim
Gamzelim

Iyi günler. Yaklasik 3 hafta önce ben almanyadan türkiyeye (Izmir) arkadasima kargoyla hediye yollamistim. Toplam 45 euro degerinde arti 48euro kargo ücreti tuttu. Normalde 30Euro üzerinde kargolar direk gümrüge gidiyor diye biliyordum. Benim kargom gümrükten cikmis ve bende vergi vs 0TL yaziyor. Sorun cikmis olabilirmi? Geri yollamazlar dimi kargoyu? Hatta kolinin icine faturalarida katmistim gümrükte sorun cikmasin diye. Birde Ptt uygulamasindan ve websitesinde farkli seyler yaziyor: Ptt'nin websitesinden takipden: 4.) 17/04/201910:00:00Gonderi yurtdisina sevk edildiSend item abroad (EDI-received)--Germany (Yurt Disi) 5.) 06/05/201910:59:35Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Inb)--Turkey 6.) 07/05/201914:50:45PTT İşyerine GirdiYurtdışı Kabul Geliş Kaydı YapıldıİSTANBUL UKİMİSTANBUL… Devamı »

Gamzelim
Gamzelim

Tskler. Bugün aradilar, yarin kargom gelecekmis. 45 euroluk ürüne 130 lira vergi kesmisler. Yüzde 50 vergimi olurmus.. ödicez artik. Iyi günler.

Mr Sandman
Mr Sandman

Şu aralar yurtdışından gerekmedikçe çok alışveriş yapmayın. Neredeyse HER ürünü gümrüğe sokuyorlar ve 5.20 TL gümrüğe sunma ücreti alınıyor. AB ülkeleri için kargo ücreti hariç %18, Çin ve Uzak Doğu ülkeleri için de %20 gümrük vergisine tabi oluyor mallar. 12 Nisan'da Almanya'da çok bilinen bir motosiklet ekipman sitesinden sipariş verdim, 5 gün sonra ayın 17'sinde kargoya verdiler. Almanya'dan 19'unda çıkış yaptı. Buraya kadar her şey normal. Ürünün Türkiye'ye gelmesi TAM 18 gün sürdü (Öyle diyorlar, ama ben uzun süredir gümrükte beklediğini düşünüyorum). Kargo şirketi de DHL Global bu arada (Normalde 2-3 günde, hadi bilemedin 5 günde Türkiye'ye getirmesi lazım). Bugün… Devamı »

Aykın Atmaca
Aykın Atmaca

Cevapların için teşekkür ederim abi.
Siparişin tahmini teslimat süresi 26 Nisan - 9 Mayıs olarak yazıyor fakat bu gün ayın 5i olmasına rağmen hâlâ bir değişiklik yok.
Ürünün 60 günlük alıcı koruma garantisi var ve bu sürenin dolmasına 27 gün kaldı.
Bu süreyi beklemeli miyim yoksa AliExpress ile irtibata geçmeli miyim?

yasin bayrakcı
yasin bayrakcı

ilk sorum ptt pakistandan kargo getiriyormu ? 2 inci sorum cin e kargo yolamak istiyorum ptt göndere bilirmiyim teşkkürler

Mehmet özden
Mehmet özden

İsa bey yaklaşık 10 gündür kargom gönderi alma verme merkezinde bekletiliyor. Normal şartlarda bütün kargolarımı inceledim birkaç saat içerisinde gümrüğe gönderilir iken neden bekletiliyor sizce.. saygılar.

Aykın Atmaca
Aykın Atmaca

Selamlar İsa abi. Nisan 2 de Çin'den iki adet cüzdan siparişim oldu... Siparişin biri 20 gün sonrası elime ulaştı, fakat diğeri 15 Nisan'dan bu yana hâlâ hava yolu sevkiyat yazıyor. Satıcıya soruyorum, sabırlı olun endişelenmeyin ürününüz tarafınıza teslim edilecek diyor, ukim i arıyorum, onlarda takip numarası kaydı var ama henüz Türkiye ye girmemiş diyorlar. Senin yazdıklarını okuyorum 5 - 20 Türkiye'ye girişi yazmışsın abi, ben sipariş edeli 28 gün oldu, birini 20 günde teslim aldım, diğer cüzdan havadan inemedi :)). Nasıl bir yol takip etmeliyim abi? Numarası: RP518530268CN Paket durumu: Taşıma halinde Hedef: Türkiye 2019-04-14 17:15 Çin (yurt disi), yurtdışında… Devamı »

Mehmet özden
Mehmet özden

İsa bey saygılar. Ben tradein sitesinden birçok kez kıyafet alışveriş yaptım sorunsuz geldi ancak Ptt kargo ile gelmekte olan EA487557643NL takip nolu kargom 22 Nisa’nda beri gönderi alma verme merkezinde bekliyor. Bir sıkıntı mı mevcut acaba Ptt yetkilileri bile bilmiyor. Tşk.

Kurtuluş Özbay
Kurtuluş Özbay

İsa Bey, Nisan ayında Hollanda ve İspanya'dan yola çıkan 3 paketim henüz Türkiye'ye giriş yapmadı. Normalde 1 haftaya hadi maksimum 10 güne gelirdi. Bir yoğunluk mu var kargo geliş bölümünde. Takip numaraları aşağıdadır:
CC073156233NL
RF170067903ES
CL169164593NL

Deniz doğan
Deniz doğan

Arkadaşlar benim kargom 17.04.2019 tarihinde USPS 'den ABD 'den türkiye'ye bana bir vekaletname geldi ama hala 21.04.2019 dan beri istanbul-turkey DEPARTED diyor bana yardım ederseniz sevinirim

Aydın Can
Aydın Can

Slm nisan ayının 9 nda azerbaycana ptt ile 7 kiloluk koli yolladım bugün tam 15 gün oldu ve kargomdan hiç-bir haber yok turkiyeden sevk edilmiş 13 gündür hiç-bir haber yok CP053974825TR Barkod kodum

sümeyra guven
sümeyra guven

aliexpressten alışveriş yapmıştm. "Your Order 99946185591897 has been shipped" geldi yalnız takip kodu yok kollayamıyorum. türkiyeye geldi mi göremiyorum nasıl bakabilirim

sümeyra guven
sümeyra guven

satıcının adını unuttum ve iletişime geçemiyorum.masaüstünde gmailden aldığım için sanırım siparişlerim ksımında görünmüyor.

sümeyra guven
sümeyra guven

selamlar yanwenden sipariş verdim. hala sorgulayamıyorum. takip kodum var. nasıl bakacağım

sümeyra guven
sümeyra guven

UR339906902VN. arkadaşım bu numaralı ürünü bana almış hediye. bir tane de kendisine aldı kıbrısa, kargosu geleli bir hafrta olmuş ama benimki gelmedi. türkiyede ptt mi ilgileniyor adıma sorsam yardımcı olur musunz?

Yunus
Yunus

Merhaba İsa Hocam, ben yurtdışından rübik küp ve yanında 2 tane rübik küp yağı satın aldım.
Daha önceden aynı yerden aldığımda çinden geldi, sıkıntı yaşamadım. Az çok tecrübem var fakat şu ifadeyi ilk kez görüyorum, nedir acaba? Item dispatched out ISTANBUL ULUSLARARASI PIM | Office : JOHOR BHARU B

kübra kocak
kübra kocak

Dongguan International" doğrudan mühür ihraç edilmiştir

2019-04-08 14:14

"Dongguan Uluslararası" dönüş, Notgüvenlik iade
bunlar ne anlama geliyor? urun elime gelmiyecek mi ?

kübra kocak
kübra kocak

urun bana gelmiyecek o zaman iptal mi edeyim ali expressten

Dost shakir
Dost shakir

Kardesim nasilsin iyimisin abi ben iraka yasiyorum Sulaymaniyah sehir dayim benim postum yazdi sevk ediyor hala bugun 16 gun ne zaman bana geliyor bu post kaset ve cd var icinde inan ben cok merak kaldim 23/3 sevk ediyor bugun 8/4 nasil olur oyle surmek nasil

Dost shakir
Dost shakir

pardon isa kardes ben suleymania yasiyorum suleymania office diyorsun ozaman sorayim yoksa bu adam gonderdi bana takip ederse ama ne diyim ben oyle zan ederim bu post 24/4 geliyor allah bilir

özkan fidan
özkan fidan

merhaba ürünün 4 5 gündür hand over to airline aşamasında kaldı bu normal midir.

Handan Güler
Handan Güler

Merhaba, Çok faydalı bir paylaşım yapmışsınız. Ayrıca sorulara da büyük bir incelikle yanıt verdiğinizi gördüm. Gerçekten sizi gönülden tebrik ederim ve size teşekkür ederim. Benim de size danışmak istediğim bir konu var. ABD'den beklediğim bir kargom var. USPS First Class Mail ile geliyor. Ürün bedeli 79 dolar. USPS'in son gönderi takibinde yazan: Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on March 30, 2019 at 4:59 pm. The item is currently in transit to the destination. PTT sisteminde ise kayıtlı tek bilgi şöyle: 27/03/2019 20:45:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) United States of America (the)… Devamı »

Handan Güler
Handan Güler

Cevabınız için teşekkür ederim. Dün akşam itibariyle UPİM tarafından işleme alındı görünüyor. En son kayıt "Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı". Ben gümrükle nasıl iletişime geçebilirim? Bildiğim kadarıyla UPİM'e telefonla ulaşmak mümkün olmuyor. Yasaklı ürünler iade edilmiyor mu? İade edilirse ürünün parasını geri alabileceğim. Gümrük'e bu şekilde mi izah etmeliyim?

Handan Güler
Handan Güler

Son hareketler aşağıdaki gibi:

12/04/2019 14:05:19 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi İSTANBUL UKİM

12/04/2019 14:05:27 Torba Geliş Kaydı Yapıldı İSTANBUL UKİM

Henüz gümrüğe girdi diye bir ifade yok. Herhangi bir ücret de belirtilmedi. Merakla bekliyorum. Yurtdışından bir şey almak ilginç bir maceraymış. Bizzat gitme imkanım yok. Telefonla da ulaşamadım.

Aykut soruklu
Aykut soruklu

Merhaba çinden dron siparişi verdim şuan ukim zimmet alındı ibaresi var bu zimmet alındı kelimesinin anlamı nedir acaba herkez birşey söylüyor sizin fikrinizi alabilirmiyim.

İSTANBUL UKİM 01/04/2019 13:31:05 PTT İşyerine Geldi

İSTANBUL UKİM 02/04/2019 16:23:46 Zimmet Alındı

Aykut soruklu
Aykut soruklu

Hocam şimdide bu ibare var.

İSTANBUL UKİM 03/04/2019 11:40:57 PTT İşyerinde Bekliyor

Anıl Deniz
Anıl Deniz

Merhaba ben yurtdışından iki tane, tanesi de 103tlden kulaklık siparis ettim. Bu sabah ürün takibinde held by custom yazıyor. Bu ürünün gümrüğe takıldığı anlamına mı gelir? Ve sayet takıldıysa kaç gün içinde çıkar? Şimdiden teşekkürler.

Anıl Deniz
Anıl Deniz

Merhaba dün kargomun takip kısmında İstanbul Pttye vardı yazıyordu. Bugun ise cleared through the customs yaziyor. Bu bir sorun mu? Bundan sonraki aşamalar neler olacak acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim

Ebru
Ebru

Merhabalar İsa Bey. Almanya’dan İstanbul’a kargo gönderdim. İçinde suçuk çay ve kazak var. Burda gönder kağıdının üstüne kazak ve çay yazdım (içeriğini sorup paketin üstüne yapıştırıyorlar). Değer olarak 45€ yazdım. Paket maalesef büyük (ayakkabı kartonu). Bu gümrüğe takılır sanırım. Peki ne oluyor açtıklarında? Çayı ve sucuğu atıyorlar mı?
Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

Ebru
Ebru

İsa Bey tekrar merhaba! Bugğn paket Türkiye giriş yapmış. En son güncelleme de ukimde zimmet alındığı. Sanırım gümrükten geçmiş oluyor? Çümkü vergisini de yazmışlar 62 tl diye. Sizce paketi açıp içinden bişi almışlar Mıdır? Bildirimde böyle bir bilgi yok

Ebru
Ebru

Günaydın! Telefonla ulaştık bir şey demediler imha hakkında. Tamam bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Hayırlı Cuma’lar dilerim!

Dost shakir
Dost shakir

Merhaba ben iraka yasiyorum suleymania sehir dayim lutfen benim bir postum var gaziantepe gonderdi istanbula istenbul gonderdi 23/3 yazdi svek ediyor hala bitmedi ne zaman ulasir bana bu post cok merak kaldim ben yarin olur 10 gun hala ben haber beklerim

Doğan barlaz
Doğan barlaz

Hala transit durumunda diyor sorun yok değilmi

Doğan barlaz
Doğan barlaz

Bende aliexpress ten ürün aldım hedef ülkeye vardı yazıyor 5 gün oldu PTT den soruşturuyorum yok ürün nerde bilmiyorum

Velican Çevik
Velican Çevik

1 01/03/2019 21:00:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- Singapore (Yurt Disi)
2 09/03/2019 05:52:40 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb)
-
- Turkey
3 09/03/2019 08:52:40 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
4 09/03/2019 10:19:49 PTT İşyerinden Çıktı PTT İşyerine Sevk Edildi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
5 20/03/2019 06:34:24 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb)
-
- Turkey
6 20/03/2019 09:34:24 Gümrükten Çıktı
İSTANBUL UKİM
İSTANBUL UKİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
7 20/03/2019 13:33:29 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Turkey
8 20/03/2019 15:41:25 PTT İşyerine Geldi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
9 27/03/2019 21:26:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Singapore (Yurt Disi)

HOCAM NEDİR BAKARMISINIZ ?

yasin öncü
yasin öncü

merhaba,en son 2019-03-11 21:00
Singapore (Yurt Disi), Send item abroad (EDI-received) ibaresi yazıyor 12 gün geçti hiçbir ses yok.Amaca bi sorun olabilr mi?Yoksa daha ne kadar beklemeliyim?

Sezer Diker
Sezer Diker

- Singapore (Yurt Disi)
2 12/03/2019 21:00:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- Singapore (Yurt Disi)
3 19/03/2019 06:29:28 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey
4 19/03/2019 09:29:12 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTAN

23 ü oldu hala aynı bir sıkıntı mı olmustur endıselenmeye basladım çünkü

Alperen tankut
Alperen tankut

Benimki de ayni sekilde degisti mi sizinki ayni mi?

Angel
Angel

Merhaba Ben İngiltereden turkiyeye kol saati ve parfum gonderecegim gumruge takilirmi

Volkan
Volkan

Hocam 14 paketim var her bir pakette 3 adet urun var gumruğe takilma durumu olabilirmi ? Dropship yapiyorum gecen ay 34 gunde geldi fakat yarin ayin 10 u 38 gun olacak paketler 12 ayri kisi adina tek bir kisi degil tracking no yok ne yapmaliyim mesaj atiyorum siteye sabredin diyorlar bari bir tracking verin diyorum orali olan yok simdi birde ufak paketlerede 5.20 vergi mevzusu cikmis acaba bunda dolayimi bekletiyorlar cildircam...

Volkan
Volkan

Bugun 43 gun oldu yok valla bilmiyorum ne olacak en son 60 gune kadar bekleyelim yoksa bankaya iade icin muracat ettirmeye calisayim değilmi?

Ümit Yılmaz
Ümit Yılmaz

SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 26/02/2019 21:52:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
2 27/02/2019 20:26:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
3 28/02/2019 01:49:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- China (Yurt Disi)
4 01/03/2019 10:00:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- China (Yurt Disi)

Yaklaşık 10 gündür güncelleme olmadı aynı kişiden önceki aldığım ürün 9 günde elime ulaşmıştı

ata demir
ata demir

iyi günler ben japonya dan kalem seti aldım. kargo hareketleri şöyle:
2019-03-05 18:59
TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, International Arrival Registry was performed

2019-03-05 16:00
TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb)

2019-03-04 18:20
Japan (Yurt Disi), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2019-03-04 18:19
Japan (Yurt Disi), Receive item at office of exchange (Otb)

2019-02-25 11:23
Japan (Yurt Disi), Receive item from customer (Otb)

gümrüğe mi sevk edilmiş, elime ne zaman ulaşır.? cevap verirseniz sevinirim tşkler.

ata demir
ata demir

teşekkür ederim cevapladığınız için, Gümrüğe girmiş derken, vergi öder miyim acaba?

Mehmet Bulut
Mehmet Bulut

Merhaba 3tl aldığım ürüne 5.5tl gümrük ödedim sonraki ürünlerinde aynı olursa almama şansım varmı ne yapmalıyım

elif canan yavuz
elif canan yavuz

Merhaba, YUrtdışından takip numarasız olarak gelen ürünümün, ürünü aldığım site yardımıyla custom declaration numberını aldım ve 17TRACK sitesinden takibine bakabildim ancak hala PTT sorgulamada çıkmıyor. İşlemler yeniden eskiye doğru aşağıdaki şekilde. Kargom şu an nerede ? Gümrük kontrolüne girdi ama geçti mi tam anlamadım. Ne yapmam gerekir ? 2019-03-04 13:45 TÜRKIYE, İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM, Cleared through the Customs 2019-03-04 11:15 TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Send item to domestic location (Inb) 2019-03-04 10:45 TÜRKIYE, ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI, Return item from customs (Inb) 2019-02-27 10:02 TÜRKIYE, İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM, Arrived in PTT Work Place 2019-02-23 13:09 TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM,… Devamı »

Mehmet Can Yıldız
Mehmet Can Yıldız

Merhaba bana japonyadan para gelicek ama ulusları ems posta ile görüştüm . Bana söyledikleri kaçakçılık duruma girer gümrükten tekrar japonyaya gider dediler dogrumu

Volkan
Volkan

Kardeşim karbon kağıdı bir daha para göndereceklerse parayı karbon kagidinin icine koyup tebrik kagıdının arasında yollasınlar yirtma şansın %90

NİLGÜN ÇITAK
NİLGÜN ÇITAK

Merhaba, Rusya dan yapmış olduğum alışverişime ait kargo hareketleri aşağıdaki gibidir.Son harekette yazan açıklamada gümrükten iade maddesi (Otb) bu ne anlama geliyor? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler. Syg. 2019-03-03 10:41 Rusya Federasyonu (the) (Yurt Disi), Gümrükten iade maddesi (Otb) 2019-03-03 10:40 Rusya Federasyonu (Yurt Disi), Gümrüklere eşya gönder (Otb) 2019-03-03 07:32 Rusya Federasyonu (the) (Yurt Disi), Borsa ofisinden eşya al (Otb) 2019-03-01 17:33 Rusya Federasyonu (the) (Yurt Disi), Müşteriden Öğe Al (Otb) Menşei : Rusya Federasyonu - İzleme Tüketimi: 218 ms 2019-03-03 10:41 Rusya Federasyonu, MR LC Vnukovo Cex-2 MMPO 102972, Gümrük işlemleri, Özel ev tarafından yayınlandı 2019-03-03 10:40 Rusya… Devamı »

Elit kar
Elit kar

MErhabalar 2 ürün aldım. Ürünler ilaç olarak tanımlanmış. tarafıma bir ihbarname gönderildi bu ihbarname üzerine reçete ve cüzdan fotokopisini ukime ilettim. Kargo hareketlerinde gümrükten çıktı kargoya eklendi olarak görünüyor. Ancak bugun ukimden bir mail aldım. Ürünleri bulundugum ilin gümrük merkezine sevk ediyorlarmıs ilgili gümrükte işlemi gerçekleştirecekmiş. Gümrüğe sunma ücreti eklenmemiş daha. Bu durumda ürünlerim gümtükten geçmemiş mi demek oluyor??

elif canan yavuz
elif canan yavuz

Merhaba
Ben Şubat başında Spreadshirt diye bir giyim sitesinden bir sweatshirt aldım.
Amerika bazlı bir şirket. 1 şubatta kargolandığı bilgisi geldi bana.
Standart gönderim olduğu için kargo takip numarası vermediler.
Kargonun son teslim tarihi 22Şubat idi. Fakat hala gelmedi bana.
Fake olduklarını düşündüm fakat maillerime cevap veriyorlar.
Hangi posta servisi ile gönderdiklerini sordum en son cevap bekliyorum.
Böyle bir durumda gümrüğe takılıp takılmadığını ya da ürünün nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Sipariş tutarım 35dolar gibi birşeydi. Gümrüğe takılır mı ?
Teşekkür ederim
Elif

Ozlem
Ozlem

Merhaba, benim kargom 3 gundur gumrukte beklemede nedenini ogrenebilirmiyim acaba en son guncelleme bu 05/02/2019 18:52:00 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb)
-
- Belgium (Yurt Disi)

Mert Arınır
Mert Arınır

Benim kargo kodu başkasının kargo koduyla aynı nasıl olcak aliexpress ten satın aldıgım ürün kargo takip numarası POSTNL sitesinde doğru gözüküyor çinden çıktı geldi falan Türkiye'ye.... ama ptt nin sitesine aynı kodu yazınca HOLLANDA dan çıktı İstanbula vardı gözüküyor başka Bi kargo gözüküyor 17TRACK sitesine giriyorum kodu orada Hollanda dan çıktı gözüküyor bitek POSTNL de doğru gözüküyor aynı kod nasıl denk geldi

Nesli
Nesli

Aynı şey başıma geldi. Başlasının takip numarasını benimkine girmişler ben geldi diye sevinirken bakasının kargosuna seviniyormuşum . Ama bi baktım pursaklar diye bir yere gönderilmiş cinnet geçirdim oluyor öyle şeyler dedi alıcının ismi görünmüyordu allem ettim kallem ettim ve alıcının ismini öğrendim. Sonra teslim edildi. Mesajı geldi ama ben teslim almamıştım iade açtım . Halbuki ptt Kargo geldi diye aramamış evin önüne bırakmış gitmiş iyiki de bırakıp gitmiş . İadeyi geri çektim . En acımasız yorumu yaptım . Haketmişti çünki be mesajlara cevap verdi ne sistemi düzeltmişti. O yüzden merak etmeyin bir kaç gün gün sonunda çıkup geliyor sizinkide .… Devamı »

AYSE ISIL ARI
AYSE ISIL ARI

Merhaba İsa Bey,

Öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Amerika'dan USPS Priority ile bana gönderilen paketin son güncelleme durumu aşağıdaki gibidir. Paket İstanbul'a gelmiş (İstanbul'da oturuyorum) ancak henüz gümrüğe sevkedilmemiş anladığım kadarıyla. Haftasonu araya girdiği için de henüz bir güncelleme olmadı. Umarım geri Amerika'ya yollanmamıştır. (Ürün yasaklı ürünler listesinde yer almamaktadır.)

2019-02-01 15:50
TURKEY, ISTANBUL, Departed -> Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on February 1, 2019 at 3:50 pm. The item is currently in transit to the destination.

AYSE ISIL ARI
AYSE ISIL ARI

Paketin hareketleri aşağıdaki gibidir. Ürün Türkiye'ye girmeden çıkmış mı gözükmektedir? Çünkü paketi Şişli / İstanbul adresine beklemekteyim. 2019-02-01 15:50 TURKEY, ISTANBUL, Departed -> Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on February 1, 2019 at 3:50 pm. The item is currently in transit to the destination. 2019-02-01 10:45 UNITED ARAB EMIRATES, DUBAI, Departed 2019-01-30 15:35 UNITED STATES, LOS ANGELES, Departed 2019-01-30 15:27 UNITED STATES, LOS ANGELES, Departed 2019-01-30 11:28 UNITED STATES, LOS ANGELES, Arrived 2019-01-26 10:46 LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Processed Through Regional Facility 2019-01-26 10:45 LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Arrived at Regional… Devamı »

AYSE ISIL ARI
AYSE ISIL ARI

Merhabalar tekrardan. Bugün oldukça fazla güncelleme oldu. Son durum aşağıdaki gibidir. 05/02/2019 16:17:10 Zimmet Alındı İSTANBUL UKİM BAŞAKŞEHİR olarak ve 57,20 TL Gümrük + diğer ücretler şeklinde gözüküyor. Gümrük ücretini yerel postaneye mi ödemek gerekecek bu durumda? Teşekkür ederim.

AYSE ISIL ARI
AYSE ISIL ARI

Merhaba İsa Bey, en son olarak İstanbul KİM Arnavutköy'e sevk edilmiş gözüküyor. Bir aksilik olmazsa birkaç gün içinde tarafıma ulaşır ve ben evden ya da duruma göre adresime yakın postaneden hesaplanan gümrük ve diğer ücretleri ödeyerek alabilirim sanırım.

Bu arada ilk sorumdaki bilgilendirmeniz için tekrardan teşekkür ederim. Telefon görüşmesi sanırım işleri hızlandırdı.

AYSE ISIL ARI
AYSE ISIL ARI

Merhaba, annem bugün saat 13 gibi paketimi daha önce bahsettiğim gümrük ve diğer masrafları ödeyerek teslim aldı. Paket açılıp kontrol edilmiş ancak çok şüķür ki herhangi bir eksik ya da sıkıntı yok.

Darısı diğer arkadaşların başına inşallah. 🤞

Arda korkmaz
Arda korkmaz

kargo masrafları ödendi birde gümrük parasi mi ödenecek 20$ lik urunden

huda ozturk
huda ozturk

amerikadan arkadaşım dogum günüm için bir apple7 göndermişti ve gümrükte kaldı .bana bir kagıt ile imail olup olmadıgı sorurdu.yoksa gümrükte kalacagı yazıyor .bu geri gider mi arkadaşımın adresine ? saygılar

Nesli
Nesli

Ücretsiz hediye olarak geldiğini ispatlayabilirsen alabilirsin

Sibel gungur
Sibel gungur

Merhaba benim annem bana Fransadan kargo gonderi ama benden kapida 200tl istediler normal mi? Ne siparis ettim ne bisey annem ordan 70euros odemis ve benden burda 200 tl istediler

Mehmet
Mehmet

Merhaba İsa bey; ABD de çalışan oğluma 10.12.2018 de İstanbul san 2 adet büyük koli gönderdim. İçerisinde kıyafet havlu nevresim ayakkabı gibi malzemeler vardı. Ancak 13 gün geçmesine rağmen hala the item Washington forwarded ti the desyinayion country (otb) diyor. Ürün hala ukim den çıkmamış mı oluyor bu durumda? Hedef : Amerika Birleşik Devletleri 2018-12-11 09:19 Origin Post is Preparing Shipment -> We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece. 2018-12-11 09:19 TURKEY, ISTANBUL PAKET MERKEZI, Processed Through Facility 2018-12-11 08:52 TURKEY, ISTANBUL PAKET MERKEZI, Processed Through Facility 2018-12-10 09:32 TURKEY, Acceptance Menşei… Devamı »

Enes Göz
Enes Göz

Merhabalar, bir mobiş uygulamadan ürün sipariş ettim. Ürün yurt dışından Yanwen Express AM aracılığı ile gönderilmekte olup Yanwen Express kargo takip bölümüne göre kargo Türkiye ye giriş yaptı lakin takip kodunu PTT de sorgulattığımda kodu kabul edip kargo ile ilgili hiç bir veri sunmamaktadır. Yanwen Express Kargo takip : PTT Kargo takip : Bu 2 Ayrı takip bölümünde Yanwen'e göre kargo ülkeye girip kargo şirketine teslim edildi. PTT kargo ya göre ise kargo ile ilgili hiç bir veeri bulunmamaktadır. Bu konu hakkında ne anlamam gerekmektedir efendim? Ürün PTT ye teslim edilmedi mi yoksa PTT de mi kargo ile ilgili veri… Devamı »

Onur Urhanoğlu
Onur Urhanoğlu

Merhaba bende de aynı sıkıntı var. Problemi çözebildiniz mi?

Gizem kopan
Gizem kopan

CRETLER Gümrük Vergisi : 0.0 TL Damga Vergisi : 0.0 TL Gümrüğe Sunma Ücreti : 0.0 TL Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL TOPLAM : 0.0 TL GÖNDERİNİN HAREKETLERİ SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL 1 07/12/2018 14:41:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 2 07/12/2018 19:45:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 3 08/12/2018 14:45:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) - - Netherlands (the) (Yurt Disi) 4… Devamı »

Ramazan çakır
Ramazan çakır

Merhaba İsa bey ben yaklasık 10 gün önce çinden bir kask sipariş ettim fiyatı 395 tl oldu toplam buna gümrük vergisi vesaire ödermiyim acaba ?

Slymn sev
Slymn sev

Sans bazen 1 dolarlik kalem gümrüğe takılıyor bazen 1.500liralik takılmıyor kesinlik hizli kargo tavsiye etmem gumruge sokuyorlar ardiye ucreti istiyorlar. Ve vergi

Birgül karalık karakuş
Birgül karalık karakuş

Merhaba
Gondermis oldugum posta paketi hala yerine ulasmamis

Murat
Murat

Merhaba İsa Bey; Bu şekilde bilginizi bizlerle paylaştığınız İçin teşekkür ederim. Çin’den bir robot süpürge aldım. Şu an gümrükte işlem bekliyor. Dağıtımcı firmaya bu bekleme süresi için çıkacak olan Vergi % 20 ve Ardiye ücreti dair ücreti ödeyeceğime dair gümrüğe dilekçe formunu gönderdi imzaladım gönderdim. Aldığım sitede de böyle bir ödeme yoktu. Normalde Kargom siparişi taşıyan şirketin antreposunda tutulmuyor mu?

deep
deep

Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı başakşehir ne demek

Çiğdem
Çiğdem

Merhaba, gümrük bilgileri alındı, gümrüğe sevk edildi yazıyor en son işlem olarak. ne zamn elimizde olur acaba?

Ramazan çakır
Ramazan çakır

Merhaba isa bey 16 gün önce çinden bi bot sipariş verdım kargom yaklasıp oladak 12 gündür send item abroad ( edı -received) yazıyor yani tasında durumunda peki ne zaman türkiyeye girer acaba ? 12 gündür tasınma halinde

Nazan Acıoğlu
Nazan Acıoğlu

Ben 36 gün önce tr ye kargo yolladım hala ulaşmadı arkadaşıma 36 gündür taşınma halinde diyor.Hiç bir takip yapamıyorum

Muallime yıldız
Muallime yıldız

Peki yurtdışına kargo gönderirken gümrüğe takılma durumu Tütkiyede mi oluyor yoksa ilgili ülkede mi?

Sefik ugur
Sefik ugur

Mrb isa bey. Turkiyeden Almanyaya gelen kargom teslim merkezinde aciliyor ve gorevli tarafindan adidas marka sirt cantam ile puma marka esofmanina el konuluyor.bu normal mi acaba.

Gizem
Gizem

Merhaba 29 ağustos 2018 de gearbest sitesinden sipariş verdim tracking numarsı Q ile başlıyor ve XX ile bitiyor. Bu sipariş türkiye ye teslim edildi olarak görünüyor ama hicniryerde yok. Sonu XX olan ulke neredir bulamadık

kübranur köklü
kübranur köklü

GÖNDERİNİN HAREKETLERİ
SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 07/11/2018 13:56:09 Kabul Edildi
GAZİANTEP P.İ.M
GAZİANTEP P.İ.M
MERKEZ GAZİANTEP
2 07/11/2018 19:07:10 PTT İşyerine Geldi
GAZİANTEP P.İ.M
GAZİANTEP P.İ.M
MERKEZ GAZİANTEP
3 07/11/2018 19:07:11 PTT İşyerinden Çıktı İSTANBUL KİM Merkezine Sevk İşlemi Gerçekleşti.
GAZİANTEP P.İ.M
GAZİANTEP P.İ.M
MERKEZ GAZİANTEP
4 09/11/2018 09:23:04 PTT İşyerine Geldi
İSTANBUL UKİM
İSTANBUL UKİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
5 09/11/2018 17:54:59 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Turkey
6 13/11/2018 14:49:00 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb)
-
- Germany (Yurt Disi)
7 13/11/2018 14:51:00 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Germany (Yurt Disi)
8 13/11/2018 14:51:00 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb)
-
- Germany (Yurt Disi)
9 13/11/2018 14:52:00 Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi Send item to domestic location (Inb)
-
- Germany (Yurt Disi)
10 20/11/2018 12:27:00 Receive item at collection point for pick-up (Inb)
-
- Germany (Yurt Disi)

merhabalar en son durum böyle ürünün ulaşması kaç gün sürer acaba

Emre
Emre

Sorun nasıl halloldu acaba. Bilgi verebilir misiniz?

Osman donmez
Osman donmez

Merhabalar;
ÜCRETLER
Gümrük Vergisi : 0.0 TL
Damga Vergisi : 0.0 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti : 0.0 TL
Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
TOPLAM : 0.0 TL

GÖNDERİNİN HAREKETLERİ
SIRA TARİH SAAT İŞLEM TÜRÜ AÇIKLAMA İŞLEMİ YAPAN
PTT İŞYERİ/ŞUBE iLÇE İL
1 13/11/2018 15:20:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)
2 14/11/2018 15:33:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Germany (Yurt Disi)
3 15/11/2018 13:00:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)
-
- Germany (Yurt Disi)
4 17/11/2018 08:53:10 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)
-
- Turkey
5 17/11/2018 11:51:52 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM
BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

Merhabalar ürün gümrüğe girmiş mi girecek mi? Fiyatlar 0 gözüküyor sonradan arttığı oluyor mu acaba ?

S
S

Limit 22 euro ya düştü

Nika gunduz
Nika gunduz

Merhaba!Amerika'ya üç parsel gönderiyorum. Hepsinin bir sorunu var. En son bilgi budur.
  PTT postanesi paketin Amerika'ya gönderildiğini söylüyor. Ama Amerika postanesi, paketin hala Türkiye'de olduğunu söylüyor. Kime inanmalıyım?
*****
17/10/2018 16:57:19 Kabul Edildi
18/10/2018 15:30:47 PTT İşyerinden Çıktı
19/10/2018 23:00:13 PTT İşyerine Geldi
İST.ULUSLARARASI PİM
İST.ULUSLARARASI PİM

20/10/2018 01:09:59 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb)
-
- Turkey

!!!!

Mehmet
Mehmet

Merhaba, gönderinizin son durumu nedir acaba? Aynı durum 15 gündür bende de geçerli, ne yapmalıyım?

Gönül Costan
Gönül Costan

Merhaba benim kargom Aydin DTM de 04.10.2018 tarihinden itibaren bekletiliyordu son islem olarak 30.10.2018 de IADE aranilmadi yaziyor, bu ne demek bilgilendirirmisiniz. Tesekkürler .