Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Malta’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

13 Ekim 2011 Perşembe 266 yorum İsa Sarı

Geçen ay kaleme aldığım “Malta’da Üç Ay” başlıklı yazımda, Malta ile ilgili genel hususlara değinip izlenimlerimi aktarmış, tavsiyelerime yer vermiştim. Bu yazımda ise, Malta’da gezilip görülmesi gereken tarihî-turistik yerleri sıralayıp buralarla ilgili olarak edindiğim genel bilgileri, ulaşım bilgilerini, tavsiyelerimi ve izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Malta, daha önceden de bahsettiğim üzere, son derece ufak bir ülke. Dolayısıyla ülke içi ulaşım hiç de zor değil. Ülkede metro, tren, uçak gibi ulaşım araçları da bulunmadığı için gideceğiniz yerlere ya kara yoluyla ya deniz yoluyla ya da yürüyerek ulaşmanız gerekiyor. Esasında Malta, sadece bir haftada gezilebilecek bir ülke. Bu bakımdan, bir haftalık otobüs bileti satın alıp sadece bu bir hafta içerisinde Malta’yı gezme sürecini tamamlamanız ekonomik açıdan daha avantajlı olacaktır. Bir hafta bile Malta’nın hemen her yerini görmeniz için fazlasıyla yeterli olacaktır. Planlarınızı bu durumu göz önünde bulundururak yapmanız bütçe ve vakit açısından sizin için önemli bir durumdur.

Malta’yı gezmeye başlamadan önce bazı tavsiyeler

1. Rotanızı iyi çizin. Bir şehri ya da bir turistik mekanı ziyaret etmek ortalama yarım gün tutmaktadır. Dolayısıyla bir gün içerisinde iki, hatta üç yeri gezebilmeniz mümkün. Yazı içerisinde, mekanlara ne kadar süre ayırmanız gerektiğini belirteceğim.

2. Arriva’nın güncel otobüs rotalarını ve hareket saatlerini gösteren, aynı zamanda bir Malta haritası da sunan ücretsiz broşürü her zaman elinizin altında bulunsun. Bu bröşürü Valletta’daki merkez otobüs durakları başta olmak üzere belli başlı otobüs duraklarından edinebilirsiniz. Yalnız, bu broşürlerin her mevsim değiştiğini ve güncellendiğini de hatırlatayım.

3. Yaz aylarında, sıcak havalarda dolaşmak son derece zor ve yorucu. Yoğun nemden ve yakıcı güneşten dolayı geziniz bir eziyete dönüşebilir. Biraz kapalı ve serin havalar, geziniz için ideal olacaktır. Planınızı yaparken hava durumunu sık sık kontrol edin ve mümkün olduğunca serin havalarda dışarıda bulunmayı tercih edin. Sonbaharda ise yanınızda devamlı bir şemsiye ve mümkünse yağmurluk bulunsun. Beklenmedik bir anda, birkaç dakikalığına da olsa bardaktan boşanırcasına bir yağmura maruz kalabilirsiniz. Ayrıca, hava durumuna ve gideceğiniz yere göre hırka ya da mont tarzı bir giyecek de her ihtimale karşı yanınızda bulunsun.

4. Mümkünse yanınızda bir sırt çantası taşıyın ve bu çantanın içerisinde bol bol bisküvi, çikolata gibi atıştırmalık yiyecekler bulundurup suyunuzu eksik etmeyin. Zira, bazı yerlerde ve belli saatlerde açık market ya da lokanta bulamayabilir ya da ziyaret ettiğiniz yere göre 0.5 litrelik bir suya bile fahiş ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

5. Fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın, çünkü sık sık fotoğraf çekme ihtiyacı hissedeceksiniz. Fotoğraf makinenizin ve cep telefonunuzun bataryasının da yola çıkmadan tam dolu olduğundan emin olun. Hatta mümkünse bir navigasyon cihazı ile gezinize başlayın. Açıkçası ben cep telefonumda yüklü olan navigasyon programının çok faydasını gördüm.

Tavsiyelerden sonra, Malta’nın gezilecek belli başlı noktalarını adım adım anlatmaya başlayabilirim.

Başkent Valletta

Geziye Malta’nın başkenti Valletta ile başlamak sanırım en doğrusu olacaktır. Başkent olması dolayısıyla buraya tüm şehirlerden otobüsle ya da Sliema’dan deniz araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Deniz araçlarıyla ulaşırken, mavi renkteki tekneyi tercih edin ve yanınızda öğrenci kimliğiniz varsa mutlaka gösterin. Bu sayede 1.5 € karşılığında Sliema’dan Valletta’ya geçebilirsiniz. Yürümeyi seviyorsanız, buraya yürüyerek de gidebilirisiniz. Örneğin bizim yaşadığımız Gzira adlı şehirden Valletta yaklaşık 5 kilometre mesafede idi (bir yetişkin normal adımlarla 1 kilometreyi ortalama 15 dakikada kat edebiliyor. Bu da, 1 saat 15 dakika içerisinde Valletta’da olabileceğimiz anlamına geliyor). Bir şehri tanımanın en iyi yolunun o şehrin sokaklarında yürümek olduğunu da düşünürsek, bazen yürümenin, gezinizi daha anlamlı kılacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Başkent Valletta Sokakları

Başkent Valletta Sokakları

Valletta’ya özellikle cumartesi günleri sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim, çünkü bu saatlerde şehrin meydanında çeşitli gösteriler düzenleniyor ve meydanın hemen yan sokaklarında ise bir pazar kuruluyor. Bu pazarda çanta, hediyelik eşya, numaralı gözlük, elbise, el işi danteller gibi şeyler bulabilirsiniz., Marsaxlokk (Marşaşlok)’ta Pazar günleri kurulan pazar kadar büyük olmasa da, uygun fiyata birkaç parça eşya satın alabilirsiniz.

Valletta Pazarı

Valletta Pazarı

Burada görülmesi gereken binaların başında, belki de Valletta denilince akla gelen ilk şey olan St. John Katedrali geliyor. Malta’nın en büyük yapılarından birisi olan bu katedral, kartpostallarda, fotoğraflarda vs. sıkça yer alıyor. Malta Hükümet Binası ve Kütüphanesi ise ziyaret edilmesi gereken diğer mekanlar arasında. Ayrıca, Valletta’nın biraz dış taraflarında bekleyen faytonlar ile de şehrin belli kısımlarını gezebilirsiniz. Yalnız, sıkı bir pazarlık yapmayı unutmayın, fiyatı yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Valletta Meydanı ve meydandaki askerî tören

Valletta Meydanı ve meydandaki askerî tören

Valletta’da bulunan müzelerin belli başlıları ise şöyle:

• Ulusal Arkeoloji Müzesi (National Museum of Archaeology)

• Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi (National Museum of Fine Arts)

• Saray Cephaneliği (The Palace Armoury)

• Ulusal Savaş Müzesi (National War Museum)

• Casa Rocca Piccola

• Oyuncak Müzesi (Toy Museum)

Bu müzelere giriş ücretli, fakat Heritage Malta’ya üye olursanız, 35 € karşılığında Heritage Malta müzelerine ücretsiz ve sınırsız bir şekilde girebilirsiniz. Müzeler dışında Valletta’nın deniz kenarında kalan şeridini dolaşarak da pek çok tarihi yapı ve kale görebilirsiniz. Bunun dışında, alışveriş tutkunları için de burada pek çok dükkan mevcut. Valletta’yı tamamen keşfedebilmeniz için sabahtan akşam saatlerine kadar tam gününüzü buraya ayırmanız gerekmekte.

Valletta meydanı yakınlarında çalgıcılar Valletta caddelerinden bir kare Valletta siege bell - Valletta kuşatma çanı

Vurulan asker heykeli Vallettada bir cadde ve büfe Karşı sahillerden bir kare

Karşı sahillerden bir kare Bir kilise içerisinde

Malta’nın Tarihi Başkenti: “Sessiz Şehir” Mdina

Mdina için “şehir” tabirini kullandım, fakat aklınıza günümüzdeki şehirler gelmesin. Burası, etrafı surlarla çevrili, geniş bir meydana ve dar sokaklara sahip klasik bir orta çağ şehri. Şehir, Malta’ya hakim bir tepenin en yüksek noktasına kurulmuş. İlk kez Fenikeliler tarafından kullanılmış olan bu şehrin bir tarafı hendeklerle, diğer tarafı yükseltilerle çevrili. Buraya girer girmez kendinizi orta çağda hissediyorsunuz bir anda. Malta’da beni etkileyen nadir mekanlardan birisi Mdina.

Mdina'nın girişi

Mdina'nın girişi

Burada Mdina Experience ve Malta Knights adlı sinevizyonları izleyebilir, Malta’nın en yüksek noktasından tüm Malta’yı gözlemleyebilir, Doğa Tarihi Müzesini ve Mdina Zindanlarını (diğer bir deyişle İşkence Müzesini) ziyaret edebilir, St. Paul Katedralini görebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca Mdina Glass adlı dükkanda özgün ve göz alıcı, el yapımı cam ürünlerini bulabilirsiniz. Buradaki hediyelik eşya satan dükkanlardan sevdiklerinize hediyeler de alabilirsiniz, fakat fiyatların biraz “el” yaktığını, aynı ürünü, Mdina’nın 500 metre ilerisindeki Rabat adlı şehirden üçte iki fiyatına alabilmenin mümkün olduğunu da belirteyim.

Malta'nın en yüksek noktalarından Mdina tepesi

Malta'nın en yüksek noktalarından Mdina tepesi

Rabat’tan söz açılmışken, Mdina surlarının dışındaki esas Malta şehrini, yani Rabat’ı da aynı gün içerisinde gezebileceğinizi söylemeliyim. Burası, sıradan bir Malta şehri. Aslında şehirden de ziyade küçük bir kasaba. Meydanında oturup dinlenebilir ve ortadaki ilginç havuzu seyredebilirsiniz. Bu havuzun daha büyüğü Sliema civarlarında mevcut. Havuzun ortasında bir küre var ve bu küre sanırım suyun kuvveti ile hareket ediyor.

Rabat meydanı ve havuz

Rabat meydanı ve havuz

Buraya Valletta’dan hareket eden 51, 52 ya da 53 numaralı otobüslerden biriyle ulaşabilirsiniz. Yarım gününüzü (müzelerin tamamını gezerseniz biraz daha fazlasını) Mdina ile Rabat’a ayırabilirsiniz.

Mdina sokaklarından bir kare Mdina surları Mdina Glass dükkanı

Torture Museum - İşkence Müzesi Natural History Museum - Doğa Tarihi Müzesi Rabat sokakları

Temel Reis’in Köyü, Popeye Village

Bizim “Temel Reis” olarak tanıdığımız Popeye’ın 1980 yılında çekilen filmine ev sahipliği yapan Popeye Village (Temel Reis Köyü), film çekimi tamamlandıktan sonra, set içerisindeki yapıların korunmasıyla turistik bir cazibe merkezi haline dönüştürülmüş. Film setine giriş normalde 15 €, fakat belli dönemlerde bu ücret 10 €’ya kadar düşüyor. 15 dakikalık tekne turu, bir adet ücretsiz kartpostal, Temel Reis filminin belgeselini izlemek, film seti içerisindeki sahili ve su oyuncaklarını (trambolin vs.) kullanmak da bu ücrete dahil. Set, saat 9 ile 17.30 arasında açık.

Popeye Village - Temel Reis Köyü

Popeye Village - Temel Reis Köyü

Buraya girer girmez kendinizi bir çizgi filmin ya da animasyonun içerisinde hissediyorsunuz. Her şey o kadar düzenli ve ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış ki, hayran kalmamak elde değil. Set içerisindeki evlere girebiliyorsunuz ve belediye başkanının evi olarak tasarlanmış evde tavus kuşları ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Her ne kadar çocuklar için tasarlanmış bir set olsa da, biz büyükleri de çocukluk zamanlarına döndürmeyi başarıyor burası. Biz de köyü gezip her saat başı düzenlenen tekne turuna katılıyor, ilgili belgeseli izliyor ve ardından bol bol fotoğraf çektirip kartpostalımızı da aldıktan sonra buradan çıkıyoruz.

Temel Reis Kaba Sakal'a karşı

Temel Reis Kaba Sakal'a karşı

Buraya, 41 ya da 11 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Melieha Bay durağında otobüslerden indikten sonra, yolun karşı tarafında bekleyen ve her 15 dakikada bir hareket eden kırmızı renkli Popeye Village minibisüne 1 € ödeyerek ya da yaklaşık bir kilometre yürüyerek setin girişine ulaşabilirsiniz. Yaklaşık bir-iki saatinizi buraya ayırabilirsiniz.

Temel Reis film serti berber dükkanı Oyuncak fabrikası Temel Reis köyünde ceylanlar

Temel Reis film setinde evler Manav Bot turu

Üç Şehir (Three Cities)

Fenikeliler tarafından da kullanılmış olan ve Malta’nın en eski şehirleri arasında sayılan Bormla, Birgu ve Isla şehirleri, genel olarak “Üç Şehir” olarak anılıyor burada. Bu şehirler Valletta’nın tam karşısında ve 1, 2 ya da 3 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilmek mümkün. Körfezler arasına konumlandırılmış bu şehirlerin hepsini gezebilmek için belki bir günden fazlasını ayırmanız gerekebilir. Ben tamamını gezemedim, fakat tarihî yapılardan ve müzelerden hoşlananlar için olmazsa olmazlar arasında burası. Savaş müzesi gibi çeşitli müzeler ve dünyanın en büyük topu olarak da tanınan Rinella topu da bu şehirlerin içinde ya da etrafında bulunuyor. Tabii her yerde olduğu gibi bu müzeleri ziyaret etmek ya da Rinella topunu görmek de belli bir ücrete tabi.

Fort Rinella

Fort Rinella'nın girişinden

Balıkları ve Büyük Pazarıyla Marsaxlokk

Valletta’dan hareket eden 81 numaralı otobüsle ulaşabileceğiniz Marsaxlokk, geçimini balıkçılıkla sağlayan insanların yaşadığı ufak bir yerleşim birimi. Burada her pazar saat 09.00 ile 15.00 arasında büyük bir pazar kuruluyor. Bu pazarda elbiseden hediyelik eşyaya, gıda ürünlerinden elektronik cihazlara kadar hemen her şeyi çok uygun fiyata bulabilmeniz mümkün. Özellikle deniz ürünlerini sevenler, burada her türlü deniz ürününü, hatta çok daha fazlasını rahatlıkla bulabilirler. Biz de bu pazardan biraz meyve, bir terlik ve bir de elektrik prizi çeviricisi aldık.

Marsaxlokk Pazarı

Marsaxlokk Pazarı

Marsaxlokk’un bir diğer önemli tarafı ise, burada pek çok balık lokantasının bulunması. Bir akşam üstü buraya gelip ya da pazarı dolaşıp yorulduktan sonra istediğiniz balığı sipariş ederek, afiyetle yiyebilirsiniz bu lokantalarda. Fiyatlar 3-4 €’dan başlıyor ve 100 €’lara kadar çıkabiliyor. Ender bulunan deniz ürünlerinin fiyatı doğal olarak daha fazla. Yarım gününüzü, belki biraz daha fazlasını Marsaxlokk pazarına ve balık lokantalarına ayırabilirsiniz.

Yılan balığı Mürekkep balıkları Değişik bir balık

Devasa büyüklükte bir balık Deniz ürünlerinden Deniz ürünlerinden

Blue Grotto ve Deniz Mağaraları

Rabat’tan ya da havaalanından hareket eden 201 numaralı otobüsle ulaşılabileceğiniz Blue Grotto, aslında geniş deniz mağaralarından ibaret. Belli bir ücret karşılığında, tekne üzerinde bu mağaraları gezebilirsiniz. Öğlen saat 1’e kadar, güneş ışığının mağara tavanlarından geçip suya yansıması, Blue Grotto’ya apayrı bir güzellik katıyor. Ayrıca, 2004 yılında vizyona giren Truva filminin bazı sahnelerinin burada çekilmiş olduğunu da belirteyim. Yarım gün burayı görmek için yeterli olacaktır.

Blue Grotto

Blue Grotto

Marsa’da Türk Şehitliği

1565’teki Malta kuşatmasında şehit düşen Türk askerlerin anısına, 1874 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan bu şehitlik, Eşref Bey tarafından I. Dünya Savaşından sonra tamir ettirilmiş. Buna rağmen, şehitliğin bugünkü durumu içler acısı. Açıkçası, şehitliğin yeniden yapılandırılması ve temizlenmesi, hatta turizme açılması çok yerinde bir karar olur. Güncelleme: Malta Büyükelçiliğimizde çalışan Meriç Bey'in verdiği bilgilere göre, şehitlik restorasyon sürecine girmiş. Ancak yine de şehitliği ziyaret etmek isterseniz, Büyükelçiliğimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Bu durumda bir elçilik görevlisi gelip kapıları açıyor (bilgi için Elçilik çalışanı Meriç Bey'e teşekkürler). Eski ve yeni mezarların yan yana bulunduğu bu şehitliğe ulaşmak için Valletta’dan hareket eden 71 ya da 72 numaralı otobüsleri kullanıp Ottoman durağında inmeniz gerekli. Şehitliğin tamamını gezmek için 15-20 dakikanızı ayırabilirsiniz.

Malta Türk Şehitliği

Marsa'daki Türk Şehitliği (Mezarlığı)

Malta Türk Şehitliği Malta Türk Şehitliği Malta Türk Şehitliği

Dingli Cliffs (Dingli Uçurumları)

İsmini Dingli köyünden alan bu uçurumlar, Rabat’a iki kilometre uzaklıkta. 52 numaralı otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. Uçurumlar, deniz seviyesinin 250 metre yukarısında, böylelikle Malta kıyı şeridinin en yüksek noktasını oluşturuyor. Kenarlarda yürümek oldukça tehlikeli, fakat bir o kadar da heyecan verici. Özellikle gün batımında, burada muhteşem bir manzara oluşuyor ve doyumsuz bir göz ziyafetine başlıyorsunuz. Sıcak yaz günlerinde Akdeniz’in ferahlatıcı havasını da buradan soluyabiliyorsunuz. Uçurumların hemen yanında ise bir radar binası ve kilise bulunuyor. Dilerseniz buraları da ziyaret edebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz. Yarım gün, burayı ve Dingli’yi görmek için yeterli olacaktır.

Dingli Cliffs - Dingli Uçurumları

Dingli Cliffs - Dingli Uçurumları

Gozo

Gozo, Malta’nın kuzeyinde, Malta’dan daha ufak bir ada. Esasında burada Malta’dakilerden farklı gezip görülecek pek fazla bir yer yok, fakat sadece Azure Window için bile buraya gelmeye değer. 11 ya da 41 numaralı otobüslerle Cirkewwa’ya, buradan da feribot ile Gozo adasına geçebilirsiniz. Tabii bir de limandan ada merkezine ya da gideceğiniz şehre ulaşmanız gerekiyor.

Gozo Feribotu - Gozo Channel Line

Gozo Feribotu - Gozo Channel Line

Feribottan iner inmez tur firmaları ya da taksiciler gideceğiniz yere ulaştırma teklifinde bulunuyorlar. Pazarlık yaparsanız 4-5 € gibi bir ücret karşılığında Gozo’nun merkezine taksiyle ulaşabilirsiniz. Bunun dışında, 20 €’ya "Hop On & Hop Off" otobüsü olarak adlandırılan üstü açık otobüslerle şehrin belli kısımlarını gezebilirsiniz. Biz 1 günlük Arriva otobüs bileti almayı tercih ettik. Bu arada önemli bir hususu aktarayım: Malta’daki otobüs biletleri burada geçerli değil. Dolayısıyla Gozo’da aynı bilet için tekrar ücret ödemeniz gerekiyor. Tek fark ise, bilet üzerindeki Arriva logosunun siyah değil de kırmızı ile yazılmış olması! Ayrıca, feribot biletini de Gozo’ya giderken değil, dönüşte Gozo’daki feribot terminalinden alıyorsunuz. Ücreti ise 4.65 €. Feribotun bilhassa akşamları, hareket saatini öğrenin, aksi halde 10 saniye geç kalıp feribotu kaçırsanız bile, bizim gibi 1 saat terminalde beklemek zorunda kalabilirsiniz. Açıkçası bir de, bulunduğumuz şehir olan Gzira’dan Gozo’ya gidiş-geliş hemen hemen 5 saat sürdü. Bunda, hafta sonundaki turist trafiğinin ve otobüs biletlerinin şoförden alınmasının meydana getirdiği beklemelerin payı da büyük. Bir durakta bazen 9-10 dakika beklediğimiz oldu sadece bu yüzden. Bir de oturacak yer bulamayıp ayakta yolculuk ederseniz, hayli yorulacaksınız demektir. Bunları düşünerek erken saatlerde Gozo gezinizi gerçekleştirmeniz yerinde olacaktır.

Gozo limanından 301 ya da 303 numaralı otobüslerle yaklaşık 15-20 dakika içerisinde merkez şehir olan Rabat’a, diğer adıyla Victoria’ya ulaşabilirsiniz. Saat 14.00’e kadar Victoria’nın merkezinde bir pazar kurulu oluyor genellikle. Buradan ve pazar civarındaki dükkanlardan uygun fiyata hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Buradan yukarı doğru çıkınca, Gozo’nun gezilip görülecek mekanlarından birisi olan Victoria Hisarını ziyaret edebilirsiniz. Gozo’nun hemen hemen tam ortasına ve en yüksek tepesine inşa edilmiş bu hisarın surlarından muhteşem Gozo manzarasını seyre dalabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bu hisar içerisinde, yine belli bir ücret karşılığında eski zindanları, Millî Bilim Müzesini ya da Folklor Müzesini görebilirsiniz.

Giriş kapağı açılan Gozo feribotu Victoria - Rabat, Gozonun merkezi Victoria Hisarına giriş

Victoria Hisarı Victoria Hisarı Victoria Hisarı

Azure Window, Uçurumlar ve İç Deniz

Gozo’da, hatta üç aylık Malta yaşamımda beni en çok etkileyen yer Azure Window ve hemen yanı başındaki uçurumlar oldu. Her zaman öyle midir bilmiyorum, fakat Azure Window’u ziyaret ettiğim sırada deniz son derece dalgalı ve hava da bir o kadar rüzgarlıydı. Bundan dolayı, yüksek kayalıklara vuran dalgalar ve etrafa dağılan sular enfes bir görüntü oluşturuyordu. İç denizin yukarısından aşağıya bakmak, suyun oyduğu kayaların üzerinde yürümek, uçurumlara tırmanıp dalgalı denizi seyretmek, kıyıya olağanca hızıyla vuran dalgalarda ıslanmak... Tüm bunları Victoria’dan hareket eden 302 numaralı otobüsle ulaşabileceğiniz Azure Window ve civarında yaşayabilirsiniz. Ne demek istediğimi, aşağıdaki videoya ve fotoğraflara bakınca daha iyi anlayacaksınız.

Inland Sea - İç Deniz Azure Window Azure Window civarları


Biraz ıslandık, ama doğrusu buna değdi!

Sahilleriyle Malta

Malta’da rahatlıkla denize girebileceğiniz çok sayıda sahil var. Bunlardan bazıları kayalık olsa da, çoğu kumlu ve oldukça sığ. Hatta Melieha sahilinde neredeyse 100 metre ilerleseniz dahi su ancak boynunuza ulaşıyor. Melieha’dan sonra Golden Bay, Paradise Bay, Balluta Bay, Ghadira Bay, St. George Bay, St. Paul’s Bay ya da Paceville gibi pek çok sahilde denize girebilir ve serinleyebilirsiniz. Bunlardan Golden Bay ve Melieha, tavsiye edeceğim sahillerden ilk ikisi olacaktır. Buralara Valletta’dan hareket eden otobüslerle ulaşabilirsiniz. Yalnız, güneş kreminizi yanınızda götürmeyi unutmayın, aksi halde denize girdikten sonraki üç-dört gününüz oldukça zor geçebilir.

Golden Bay sahilleri ve plajı

Golden Bay sahilleri ve plajı

Comino ve Blue Lagoon

Malta ve Gozo adalarının arasında kalan Comino’yu kimsenin yaşamadığı ıssız bir ada olarak tanımlasak yeridir. Bu üç kilometrekarelik ufak adada, denizinin temizliği ve maviliğiyle ünlü Blue Lagoon ve bir de ufak bir kale yer almakta. Blue Lagoon, berraklığı ile, özellikle giriş seviyesi dalış takımları (şnorkel) kullananlar için, bulunabilecek en iyi sahillere sahip. Buraya, Cirkewwa’dan hareket eden botlarla ya da Sliema gibi turistik şehirlerdeki tur firmaları aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Comino ve Blue Lagoon

Comino ve Blue Lagoon

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

266
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
123 Yorum konuları
143 Konu cevapları
10 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
134 Yorum yazarları
hasan kurtoğluGuneyDoğan BeyköyüTahir Yüzübeyazemre gundogdu Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
hasan kurtoğlu
hasan kurtoğlu

ARKADAŞLAR kızım HSCB Bankası Kozyatağı şubesinde hem hesap açtı hem yuro yatırdı 6.2.2018 tarihinde Malta ya gitti ama ne yazık ki Malta da ki HSCB bankasında çok zorluklarla karşılaştı hala İstanbul şubesinde parası varken malta da para çekemiyor şu an harçlıksız zor durumda siz siz olun paranızı bir keseyeye koyup boynunuza asıp gidin benden baba tavsiyesi .10.2.2018

hasan kurtoğlu
hasan kurtoğlu

acil yazmıştım yine yazıyorum kızım malta da ve malta hscb bankası atm sinden para çekemiyormuş türkiedeki hscb bankasında parası var acaba neden teşekkür ederim

Guney
Guney

Merhabalar , Malta'ya kursa gideceğim Eylül sonlarına doğru. Özel'den müsaitseniz iletişime geçme imkanımız varmıdır ?

Tahir Yüzübeyaz
Tahir Yüzübeyaz

İsa bey ben burdan gidersem 3 aylığına iş bulma imkanım nasıl kolayca bulabilir miyim? Benim ingilizce seviyem B1+ ve ortalama kaç saat çalışma saatleri?

Tahir Yüzübeyaz
Tahir Yüzübeyaz

gitmeden nasıl bağlantı kuracağım hakkında bişey söyleyebilir misiniz?
şöyle ben hazırlık okuyorum diye çok önemi e öğrenci olduğum için de maddi konuları bilirsiniz yani mevcut bakiyemle geçinmem çok zor çalışma imkanı olmazsa iş yatar gibi. türk restoranlarında falan iş bulma olasılığım var mı?

Kaan Baran SÖNMEZ
Kaan Baran SÖNMEZ

herkese merhaba, ismim Baran. geçen sene bu zamanlar dil eğitimi amacıyla Malta'ya gittim ve orada 7 ay geçirdim, çok isteksiz bi şekilde de geri dönmez zorunda kaldım.. iş bulmak adına bi çok şeyi denedim ama benim orda kalmamı sağlayacak olan çalışma iznini bi türlü almanın yolunu bulamadım. Türkiye'ye döneli yaklaşık 6 ay oldu ve ben hala Malta'ya gidip orada yaşamımı sürdürme isteğiyle yanıp tutuşuyorum. Yabancı da bi kız arkadaşım ve eğer ben oraya yerleşebilirsem birlikte yaşama ihtimalimiz çok yüksek. (kız arkadaşım Kolombiyalı o yüzden evlen ordan kal gibi tavsiyelerde bulunmayın lütfen 🙂 ben bu kısımların hepsini zaten detaylıca düşündüm, teşekkür… Devamı »

Doğan Beyköyü
Doğan Beyköyü

Kardeş hangi işlerde çalıştın sorabilirmiyim acaba? Bende haftaya maltaya tasinacagim ama bende alman pasaportu var,sence iş bulabilirmiyim?

Kaan Baran Sonmez
Kaan Baran Sonmez

çok rahat bulursun, bahis şirketlerini dene Turkish Customer Supporter ya da Turkish Speaker Game Presenter olarak iş bulabilirsin. EU passport var, çalışma izni gibi bi derdin olmaz, bol şans diliyorum.

Raunen
Raunen

Mr.jesus yazılarınızı ilgi çekici ve öğretici buldum, emeğinize hayranım. Şimdi ben 2016 eylül-ekim olarak 2 ay herhangi bir dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. Sormak istediğim şeyler; 1- eylül ve ekim aylarında hava durumu nasıl olur, denize girilebilir mi yada çok yağmur yağar mı? Ben böyle biraz güneş, kum, mavi deniz zamanları gitmek daha mantıklı olurmuş ama bu günlerde aklıma geldi. 2- bu aylarda ülkedeki turist miktarı ne kadar düşer. Hani in cin top oynar kadar mı olur, yada sosyal hayatın ritmi düşer mi, ne kadar? Malta'dan biraz canlılık arıyorum çünkü. 3- Uçak, otel(yurt), ve okul ücretleri hariç, bir öğrencinin harcamaları aylık… Devamı »

merve erkn
merve erkn

Malta'dan selamlar. Ben 2.5 aydır burada yaşıyorum. Biraz ararsan belki weed tarzı şeyler bulursun, ben kullanmadığım için bilmiyorum. Gece hayatını vr sosyalleşmeyi seviyorsam sliema tarafları iyidir. Sakın london school of maltaya gelme, ben memnun kalmadım... sorun olursa ben de sevinirim yardımcı olmaktan..

Ersel Erdem
Ersel Erdem

mail yoluyla ulaşmanız mümkün müdür acaba ?

Busra Unal
Busra Unal

İsa Bey merhaba.Oncelikle yaziniz cok akici ve bilgilendirici olmus cok tesekkurler.Kisa bir sorum olacakti izninizle.15 Temmuzda 4 haftalik dil okulu icin Maltaya gelecegim.Haftasonlari Italya turu yapmak istiyorum ama tarih yakin oldugu icin uygun bilet bulamayacagim gibi gorunuyor.Acaba Malta'da gunubirlik ya da birkac gunluk uygun Italya turlari yapan firmalar var midir?Simdiden cok tesekkurler.

yeliz akın
yeliz akın

İsa bey yazınız için çok tşkler. Sömestir tatilinde 26 ocakta gitmek istiyoruz. Sizin fikriniz nedir. Şimdiden tşkler...

Meriç
Meriç

İsa bey merhabalar yazınız gerçekten güzel olmuş 7 aydır Malta da Türkiye Büyükelçiliğimizde çalışıyorum şehitlikle ilgili bir düzeltme yapmak istiyorum şehitlilk şuan restorasyonda ve ziyaret için kapalı fakat gelen vatandaşlarımız büyükelçiliğimizle irtibata geçtiğü takdirde bir yetkili gelip kapıları ziyaret için açmaktadır.

Gülnur Temelli
Gülnur Temelli

Merhaba İsa bey, ben Gozo adasındaki bir hastaneye 2 ay staj yapmak için gideceğim. Fakat uygun fiyatlı kalacak yer konusunda sıkıntı yaşıyorum. Önerebileceğiniz bir kurum veya internet adresi var mıdır?

Bengi
Bengi

merhaba bir dahaki yaz 3 haftalığına gozoya gidicem.gozodan merkeze gitmek çok mu zordur? ayrıca gozoda neler yapılabilir? teşekkürler 🙂

Emir Yetisener
Emir Yetisener

Merhabalar, 29 Ekim'deki sıcaklık hakkında bilginiz var mı? Denize girilebiliyor mu?

Ayda
Ayda

İsa bey yazınız çok faydalı olmuş emeğinize sağlık,malta da bisiklet kiralayabiliyor muyuz ve yolları sizce bisiklet kullanımına uygun mu?

Enes kaçmaz
Enes kaçmaz

Merhaba önce verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ben yazın iki haftalığına Malta'ya gideceğim dil eğitimi için Maltada hediyelik çikolata veya peynir alabileceğim bir market var mıdır acaba ? Daha önceden Almanya'ya gitmiştim orada lidl marketten hediyelik çikolata ve peynir alabilmiştim st julians ve yakınlarında

Özge
Özge

İsa bey merhaba yazınızdan bende çok memnun kaldım ellerinize sağlık. Arkadaşımla beraber temmuzun 17sin de dil okulu için Malta'ya gideceğiz hafta sonları İtalya'yı gezmeyi istiyoruz ulaşım fiyat ve ulaşım süresi ne kadardır acaba ?

turgut reis
turgut reis

haftalık ootobus biletleri fiatları hakkında bilginiz varmı

turgut reis
turgut reis

7 gunluk bir tatil için maltaya gidiyorum. maltadan gunluk turlarla sicilyaya geçmek istiyorum fiatları hakkında bilginiz varmı. bu arada gozo adası gunu birlik turlar ne kadardır. st julianda kalacagım bahsettiğiniz otobus numaralarına buradan binme sansım varmıdır selam ve sevgiler

turgut reis
turgut reis

gozo adasına turlamı gitmemi yoksa çirkewwadan feribotla geçip 302 nolu otobusle dolaşmamı mı önerirsiniz. bu arada gerçekden çok çok teşekkürler cevaplarınız için

Atakan
Atakan

İsa bey merhaba. Öncelikle çok teşekkürler muhteşem bir yazı olmuş. Bir sorum olacaktı maltaya yunanistan aktarmalı olarak gitmeyi düşünüyorum çünkü gideceğim tarihlerdeki thy bilet fiyatları çok yüksek. Malta için vizem varken yunanistan aktarmalı olarak yaptığım ucus sırasında bir problem yaşama ihtimalim var mıdır?

Hazan CEYLAN
Hazan CEYLAN

İsa Bey Merhaba
Öncelikle yazı ve yorumlarınızdan Malta 'ya dil okuluna gitmek isteyen biri olarak epey faydalandım.Bolca teşekkür ederim:) Gzira bölgesinde ki Dil okulu ile Sliema ta birdil okuluna gitmek arasında sosyal anlamda çok fark olur mu sizce ?

Ayşe E.
Ayşe E.

Merhaba Isa Bey,
Ben daha çok Blue Lagoon' da denize girmek amaçlı olarak Eylül'de gitmeyi düşünüyorum, ama Temel Reis'in Köyünü mutlaka görmek ve güzel fotoğraflar da çekmek isterim. Hangi bölgede otel rezervasyonu yapmam uygun olur sizce?

Buluttan toprak
Buluttan toprak

Maltaya dil okuluna gideceğim. Schengen vizesine sahip olacağımdan dolayı Malta'dan avrupya hafta sonları seyahate çıkabilirmiyim?

MEHTAP GÜNAYDIN
MEHTAP GÜNAYDIN

Ben de kızımla beraber 20 mayısta malta da olacağım.Harika bir yazı olmuş verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

Arzu Katmer
Arzu Katmer

Merhaba İsa Bey, Malta gezisi planı yaptığımdan beri okuduğum en kapsamlı yazı sizinkiydi. Öncelikle bunun için şahsım adına teşekkür ederim, ellerinize sağlık. Tüm sorulara cevap vermenizden cesaretle benim de bir kaç sorum olacak size.. 30 Haziran-3 Temmuz arasında Malta gezisi yapmayı planlıyorum. Sliema' da Marina Hotel'den rez. yaptırdım. (Araştırmalar sonucu bu bölgenin daha iyi olduğuna karar vermiştim,umarım yanılmam) Yalnız olacağım bu gezide araç kiralamak mı mantıklı olur yoksa otobüs/tekne kullanmak mı? Yaşım 48, sıcak bir iklimde sırt çantalı bir macera için riskli olabilir diye tereddüt ediyorum 🙂 Azure Window' u toplu taşıma ile görmeye çalışmak çok mu macera olur? Sliema'dan… Devamı »

nur vatan
nur vatan

gercekten cok iyi bir yazi olmus. gitmeyi planliyorum bana kilavuz oldu

ayfer şensoy
ayfer şensoy

merhaba İsa Bey,
Öncelikle emeğinize sağlık çok faydalı bilgiler vermişsiniz. 26-31 Ağustos da maltada kızım ve eşimle olmayı planlıyoruz. Hem denize girelim hem de adayı gezelim istiyoruz. Deniz için adanın hangi tarafı daha uygundur. Radison Blue deniz için iyi bir lokasyon mudur?
Çok teşekkürler.
Ayfer Şensoy

Sinan
Sinan

Merhaba isa bey ben mataya ingilizce öğrenmek için geldim daha 7 hafta daha buradayım bu söylediğiniz turistik mekanlar haricinde maltada yapılabilecek başka aktivitelerde var mı? şimdiden teşekkür ederim

Mete YILMAZ
Mete YILMAZ

İsa Bey merhaba, sayfanız için çok teşekkür ederim. Malta ile ilgili çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız, gerçekten oldukça istifade ettik.

Ağustos ortasında Sliema'da 3 günlük bir işim var, ancak eşimi ve iki çocuğumu da (3-6 yaşlar) götürerek işimi 1 haftalık bir tatile çevirmek istiyorum.
- Scyscanner'da gidiş-geliş uçak bileti 3200 TL görünüyor, daha uygun fiyata gidiş-geliş sağlanabilir mi?
- Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadan (yiyecek-güvenlik vs.) en uygun şekilde nerede konaklanabilir (Sliema civarında) ve ödenecek ücret yaklaşık ne olur?
- Ve son olarak; önereceğiniz tatil günü sayısı nedir? (3 gün işim var ama iki hafta sonuyla birlikte 9 güne çıkabilir bu süre.)

Teşekkür ediyorum şimdiden, saygılarımla.

Gece özden
Gece özden

Merhabalar İsa bey blue lagoon a malta merkezden ne kadar bir ücretle gidebiliriz

Buket Soyer
Buket Soyer

Merhabalar İsa bey,
Ben sekiz haftalığına dil okuluna katılacağım ancak Sliema mı yoksa Vendetta mı henüz karar veremedim.Dil okulları oldukça meşhur ve faydalıymş sizce hangi taraf daha iyi olablir?Yazınızdan yararlanarak bir çok yeri keşfetme şansı bulacağım teşekkürler 🙂

pelin dikme
pelin dikme

merhaba isa bey ..biz balayında maltayı düşünüyoruz..paceville yi Marina Hotel Corinthia Beach Resort düşündük sizin bize daha iyi bir öneriniz olur mu ve ayrıca araba kıralamak istıyoruz daha rahat gezebılmek ıcın sızce avantaj olur mu yada farklı otellerde yerlerde kalmak ıstıyoruz kafamıza gore gıdıp otel bulabılırmıyız.imdiden cewabınız ıcın tesekkur ederım

veysi kurt
veysi kurt

merhaba İsa bey,

1 ekim 7 ekim arası maltaya gitmeyi planlıyoruz. bu tarihlerde denize girilirmi?

Çetin Tekin
Çetin Tekin

Merhaba, Qawra'da otel ayarladık. Havalimanı'ndan ulaşım alternatifleri nedir? Shuttle ile ulaşım mantıklı mı? Valetta ve başka yerlerden gece dönüş için otobüs var mı yoksa pazarlık ile taksi mi tavsiye edersiniz?
Sayfanız çok başarılı. Teşekkürler.

feridun uğur
feridun uğur

selam havaalanından golden-tullip Vivaldi oteline nasıl ulaşabiliriz?taksiler pahallı mı?
cevepalandırırsanız sevinirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

ESER GAYRETLİ
ESER GAYRETLİ

merhaba isa bey euro degerleri ne bozdursak mesela tahminen 3 gün ordayım ne kadar yeter mesela birde mayıs ayında denize girebilecekmiyiz cevaplarsanız çok sevinirim

Eshabil Karabörk
Eshabil Karabörk

İsa bey merhaba ben 20 mayısta bi malta taili yapacağım ve Valetta limanında ineceğim. Oraya ulaştığımda muhtemelen tek olcağım orda tek başıma gezebilmem mümkün mü acaba yaşayacağim sıkıntılar neler olabilir. Cevaplarsanız cok sevinirim 🙂

Hale kazanç
Hale kazanç

İsa bey, merhaba
temmuz sonunda , bir bebekle malta tatili desem, ne dersınız?
Bilgilendırıcı yazınız için tesekkur ederiz.

sinem karahan
sinem karahan

Merhaba İsa bey,
bizde bebeğimizle 30 mayıs 4 haziran tarihleri arasında ( o tarihlerde 9 aylık olacak) maltaya tatile gitmek istiyoruz. hem denize girelim hemde turistik gezi yapalım diyoruz. sizce hava şartları uygunmudur? ve konaklamayı önerebileceğiniz yer varmı* tavsiyeleriniz ve bu güzel yazınız için ayrıca teşekkür ederiz.

ziya taşyüz
ziya taşyüz

30 Nisan da Maltaya ailece gideceğiz, St. Julia da otel de kalacağız, 4 günlük araba kiraladık acaba nasıl bir rota ile gezelim, yanımızda kiler çok yaşlı insanlar yürüme sorun olur, park yeri olan iyi lokanta ve gezme yerleri için görüşünüzü bekliyorum.İyi günler dilerim.
Ziya tAŞYÜZ

ufuk asil
ufuk asil

Merhaba İsa bey;
Malta adasına Yılbaşı haftası 3 günlük gitmek mantıklımı?
Bu sene yılbaşını yurtdışında kutlamak istedim. evli ve 2 çocukluyum.
Eyer malta adası mantıklı değilse tavsiye edeceğiniz memleket varmı?
maltada yılbaşı prıgramları veya meydan eğlenceleri gibi aktiviteler varmı?
teşekkürler.

togutay yenişan
togutay yenişan

İsa bey merhaba.Bu yaz Maltaya eşim ve çocuğumla tatil yapmayı planlıyorum.maltaya Türkiyeden feribot yada gemi ile geçmek istiyoruz.Bu konuda bilginiz varmı acaba?

Salim Erdal
Salim Erdal

İsa bey merhaba;
Siteniz çok faydalı oldu teşekkürler öncelikle. 24-26 nisan arası toplam 2 gün ayırabildik Maltaya .Tunus ve Sicilya sonrası. Sorularım şu size:
1- Arac kiralarsak gezmede avantaj sağlar mı? Ekonomisi ne olur?
2- Bu durumda nerede kalmayı tavsiye edersiniz. 4-5 yıldız tercihimiz yoktur... Hatta çadır önerirmisiniz?
3- Bu durumda sayfanızda bahsettiğiniz gezilerin tamamını yapma şansımız olmazsa tercihimizi nelerden yana kullanalım...
Teşekkür ederim...Saygılar...

sinem mentesoglu

isa bey vediğiniz bilgiler gerçekten çok güzel tesekkur ederim

Gülden Pınar Kaya
Gülden Pınar Kaya

Merhaba İsa Bey,

Ben 2009 da 5 ay dil eğitimi için Malta'da bulundum. Yazınız için emeğinize sağlık, gerçekten çok verimli olmuş. Bu sene tekrar Malta'ya gideceğim, fakat hatırlayamadığım bir konu var. Sliema'da 3-4 akşam birden festivaller yapılmıştı, ben bu festivallerin tarihlerini hatırlayamıyorum. Ayrıca uygun ve temiz bir otel öneriniz olabilir mi?
Şimdiden teşekkürler,

sinem mentesoglu

gulden hanım merhabalar sıze bırsey sormak ıstıyorum. bu yaz dıl egıtımı almak ıcın maltaya gıtmek ıstıyorum ve sızden bunun ıcın bılgı almam mumkun mu.

Gülden Pınar Kaya
Gülden Pınar Kaya

Merhaba Sinem Hanım, buyrun nasıl yardımcı olabilirim?

özlem özyürek
özlem özyürek

isa bey tekrar merhabalar;
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. tüm sorulara hiç üşenmeden hemde çok hızlı bir şekilde cvp vermenizden cesaret alarak mümkünse bir soru daha sormak istiyorum:) tatil planımız mayıs ayının sonu 23 mayıs ve sonrası 1 hafta için. bu tarihlerde malta'da denize girebilir diye düşünmüştüm ama size sorup emin olmak istedim.tekrar teşekkürler, iyi günler...

özlem özyürek
özlem özyürek

isa bey yazınızı çok beğenerek okudum. malta tatili için çok bilgilendirici, öncelikle teşekkürler yazınız için. size küçük bir sorum olacaktı. mayıs ayı sonunda maltaya gitmeyi planlıyoruz. sadece kültür gezisi olarak değil aynı zamanda deniz-kum-güneş:) planımız da var:) plajlara (yada tekne turlarına) nerede konaklarsam (hangi şehir-otel) daha rahat ulaşırım acaba? şimdiden çok teşekkür ederim.

funda ozan
funda ozan

Yazın iki çocuğumu dil okuluna göndermek istiyorum.Dil okulları genellikle hangi şehirde ve bu şehirde uygun ev bulma şansım varmıdır?Aylık kiraları hakkınızda bilginiz varmı?Teşekkürler...

Oguz Akakce
Oguz Akakce

İsa bey öncelikle yazınızı ve burdaki yorumları çok dikkatle okudum tşkler paylaşımlarınız için ben şubat 16 ile nisan 18 arası burdayım daha doğrusu dilokuluna geldim 9 haftalık eğitimim devam ediyor sliemada kalıyorum... bisikletim var istanbuldan getirdim katlanabilen cantalı düz vites.decathlon da 500 tlye uygun bulursunuz burda cok pahalı heryere ve dahası adanın diğer ucuna marsaksloka pazar yerine bisikletle yaklasık 45 dk da gidiliyo burayı ziyarete gelcekler için küçük bi önerim olucak yanlarına alabiliyolarsa 30 euro ek bagaj ücreti ödiyerek bisiklet alsınlar cünkü gezmek için burası cok ideal biraz yokus var ama sahıl kısmı mukemmel yurumeyle olmaz bisiklet cok uygun ....kısa… Devamı »

Hursut SAHIN
Hursut SAHIN

Sayin E.Kahraman,
Yarin bende Malta Havaalanina gelecegim orada goruselim.
Adin gumruk cikis kapisinda yazili olacak.
Selam

Hursut SAHIN
Hursut SAHIN

Merhaba E.Kahraman,
Telefon numarami Sn. Isa beyden alabilirsiniz.
Saygilar,
Hursut Sahin
Turist Rehberi
Malta

E.Kahraman
E.Kahraman

Merhaba, telefon numaranız isa beyde mevcut değil, size mail attım acil dönüş yapmanız mümkün mü?
Yarın maltada olacağım.
Syg, tşk.

Fatma Baysal
Fatma Baysal

Merhabalar Hurşut bey,
Ben dört kız arkadaşım ile birlikte 1 Eylül ve 1 ekim arası orada olacağız acaba bilgi almak için size ulaşabileceğim mail, telefon yada sosyal hesabınız varmıdır ? Şimdiden teşekkür ederim İyi günler dilerim.
İsa beye de teşekkür ederim yazısı için çok başarılı olmuş.

emre gundogdu
emre gundogdu

Hursut bey merhaba benimle iletişime geçebilirmisiniz ? emre@secondlife.com.tr

Hursut SAHIN
Hursut SAHIN

Sayin Isa bey
Malta yazinizi okudum cok guzel olmus,
Ancak ; yazinizda Malta da Turk Turist Rehberi olmadigini belirtiyorsunuz. Bu dogru degil, ben varim. baskada rehber yok, hepisi kebapci,
2003 yilinda Malta Turizm Bakanliginin acmis oldugu Turist Rehberligi Kursuna katildim ve 8 ay kurs gordum ve halen Malta da yasiyorum ve acmis oldugum Seyahat Acentesi sirketim ile hizmete devam ediyorum.
Bilgilerinize sunulur,
Yine bekleriz Malta'ya buyurun gelin misafirim olun.
Saygilar Sevgiler,

Adil UZ
Adil UZ

İsa Bey merhaba 15 mayıs tarihinde maltaya gelicez fakat hava sıcaklıgını denize girme ihtimalimizi kestiremedik? Bilgi verirmisiniz?

E. KAHRAMAN
E. KAHRAMAN

Merhaba, hursut bey.
12aralık cumartesi günü iki günlüğüne maltaya geliyorum, sizinle nasıl irtibat kurabilirim?
Tşkler,

fatma okçu
fatma okçu

Merhaba,
Malta'da ev satın alınabiliyor mu?Stüdyo daire aşağı yukarı ne civardadır bir fikriniz var mı ?
Teşekkürler...

fatih k.
fatih k.

hurşit bey merhaba
haftaya ailece maltada olacağız kısmeyse.acentanızın adı nedir,nerededir.turlarınızın içeriği ve fiyatları ile ilgili bilgi alabilir miyim?teşekkürler

Gunes S
Gunes S

İsa bey oncelikle size tesekkur ederim, emeginize saglik. Hursut Bey sizin ile nasil irtibata gecebiliriz?

kubra cal
kubra cal

Peki orada internet cafe gibi sadece internetten grusebilecegimiz bir yer varmıdır acaba? Malta pahalı bir sehir mi? 1 ay icin bize ortalama kac euro yeter? Bilgi verdiginiz icin cok tesekkurler.... Baska konu hakkında sizce onemli olan birseyler var mı? Tesekkur ederim...

kubra cal
kubra cal

İsa bey merhaba... ben aralık ayında maltaya gidecegim. Benim sorum su olacaktı. Maltadan Turkiye ile konusmayı nasıl gerceklestirdiniz? Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca aralık ayında giderken neler goturmeliyim?

ayşe sığınç
ayşe sığınç

Teşekkür ederiz güzel bilgiler için. Ben 1 aylığına 4 kız arkadaşımla üniversite arayıcılığıyla gideceğim kasım ayında orada olacağım. Ben sizden helal olarak yiyeceğimiz yiyecekleri alabileceğimiz bir yer biliyo musunuz bu konuda yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler..

Ceren YILDIRIM
Ceren YILDIRIM

ellerinize sağlık çok güzel anlatmışsınız, aklıma birşey takıldı ; priz çeviricisi gerekiyor mu? bizim fişleri kullanamayacak mıyız?

MEHMET GAZAZ
MEHMET GAZAZ

İsa bey,
Her soruya cevap vermenizden cesaret alarak bende sizden bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Bizler gezmeyi seven 5 aile 29 Ekimde 5gün 4 gece maltaya gidiyoruz. Orada bize rehberlik edebilecek (gerçi siz her şeyi gayet açık bir şekilde anlatmışsınız) bizi elimizden tutup gezdirecek bir rehber bulma şansımız var mı? Bize bu konuda yardımcı olabiliyorsanız çok mutlu oluruz.

Nilay Güven
Nilay Güven

Merhabalar, bu güzel yazınız için çok teşekkürler. Gerçekten keyifle gezmek için tüm detaylardan bahsetmişsiniz. Kasım 15 inde malta ya gitmeyi düşünüyorum. Ama hem deniz hem havası olarak ne kadar keyif alırım emin olamadım. Sizce gitsem her koşulda gezebilir miyim? Teşekkürler =)

Canan Engin
Canan Engin

İsa Bey Merhabalar!
Malta ile ilgili tanıtımınız çok güzel, teşekkür ederiz.
Ekim sonu Malta gezisi planlıyoruz. Sliema'da otel tavsiyesinde bulunmuşunuz. Ben Valetta'da tarihi mekanlara yakın bir hotel düşünmüştüm. Akşamları çıkıp tarihi sokaklarda gezebileceğim otel tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

Gamze Coşkun
Gamze Coşkun

Teşekkür ederim havaalanında doldurmamız gereken bir belge varmı ayrıca hava yağışlı olurmu Ekim'in sonunda şemsiye alalımmı?türk restoranlara güvenebilir miyiz?tekrar sağolun

Gamze Coşkun
Gamze Coşkun

Merhabalar ilk önce bu bilgiler için çok teşekkür ederim.biz Avrupa birliği projesiyle 23-28ekim arası Malta'da olacağız ben vize ile ilgili soru sormak istiyordum öğretmen olarak gideceğimiz için vize istemiyor malta hizmet pasaportumuz ve yeşil pasaport var ama seyehat sigortası yapmak zorundamıyız?yapılmasa sorun olabilirmi?

OLGUN YILDIZ
OLGUN YILDIZ

merhabalar ben istanbulda yaşıyorum ve bu günlerde maltaya ailecek gitmek istiyorum nedersiniz

Mehmet Ali Aslan
Mehmet Ali Aslan

Merhaba İsa Bey,

Tanıtımınız için teşekkürler.. 12-15 Ağustos tarihleri arasında eşimle Malta'da olacağız. Yazınızı bastırıp, başucu rehberi olarak kullanacağım 🙂

Saygılarımla..

Ahmet dabagh
Ahmet dabagh

Herkeze merhaba ben bir aydır Malta'dayim ve Eylül sonuna kadar buradayım soru gezilecek yer isteği tavsiye isterseniz seve seve yardımcı olurum :):) burdan yaza bilirsiniz yoksa Facebook ( ahmet dabagh ) mesaj atabilirsiniz

Murat Ak
Murat Ak

Selamlar,
3 arkadaş Kasım 13-16 arası 3 gün Malta gezisi planladık. Kalacak yer hakkında yardımcı olabilir misiniz? Hava şartları nasıl olur, denize girilebilir mi? 3 gün için görülmesi gereken yerler ve güzel yemek yiyebileceğimiz mekanlar hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler.

hamdi yalçın
hamdi yalçın

isa bey çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkurler haftalık otobus biletleri her yöne geçerli oluyormu.selamlar

Dr.Oğuz Özdemir
Dr.Oğuz Özdemir

Malta gezinizle ilgili yazınız çok hoşuma gitti. Ramazan bayramında eşim ile birlikte tur aracılığı ile gitmeyi düşünüyorum. Orta yaş üzerinde bir kişi olarak bu mevsim uygun mu? Turun günlük gezilerine katılmamız yeterli olur mu? Teşekkür ederim.

nazgerz
nazgerz

Merhaba İsa Bey, 4 temmuzda malta da olacagim ispanya, fransa ve italyaya gecmek istiyorum feribotla bu 3 ulkeye gecmek mumkun mu ? Fiyatlar kac eurodur ? Ne kadar zamanda gidebilirim ? Ve bu ulkerlerin hangi sehirlerinde iniyorum yardimci olur musunuz. Ilginize simdiden teşekkür ederim.

Ege Erdogan
Ege Erdogan

Merhaba İsa Bey,
Kasım ayında (malum THY'nin kampanyası var) eşimle gitmeyi planlıyorum ama
sanki ada ülkelerine bahar yada yaz aylarında gitmek daha mantıklı geliyor. Kasım ayında yagmur,soguk..derken gezdigimizden bir zevk almayız diye düşünüyorum. Türkiye'deki kadar soguk olmasa bile denize girecek kadar da ılık bir hava olmaz sanırım? Kasım ayında Malta'dan ne beklemeliyiz?

Mert ARCAN
Mert ARCAN

Selam isa bey. Ben yazları sizin gibi maltada ev kiralayıp orada geçirmek istiyorum. Hem tatil hemde İngilizcem gelişir diye düşünüyorum. Yeşil pasoporta malta vize istemiyor diye okudum. Tavsiye edermisiniz sizin yazdıklarınızı okudum tahminimce 1500 Euro ya bir aile kira hariç aylık rahat geçinebilir mi?

esra
esra

Merhaba
Malta vize isteyen bir ülke mi? Kasım ayında hava durumu nasıl olur?

Mustafa
Mustafa

İsa bey maltadan italyaya nasıl gidilir?süre olarak ne kadar sürer maltadan İtalya teşekkürler.

mustafa arslanhan
mustafa arslanhan

Merhabalar ben Mustafa 16 yaşındayım bu yaz tatilinde dil öğrenmek için Malta'ya gideceğim bana malta için mutlaka yanında şunları götür diyeceğiniz ve mutlaka Malta'da şunlara dikkat et diyebileceğiniz konular nelerdir ve dilimi geliştirmem için yapmam gerekenleri söyler misiniz ?yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim...

muhlis yeni
muhlis yeni

selamlar.öncelikle teşekkürler.maltaya vize nereden ve nasıl alabilirim.

Gül Uçucu
Gül Uçucu

Merhabalar.Öncelikle teşekkürler.Biz iki aile olarak 24 Haziranda 1 haftalığına Maltaya gideceğiz.Bizden bir hafta öncede 15 günlüğüne 14 yaşındaki çocuklarımız yaz okuluna gidecekler.
Bahsettiğiniz otobüs biletleri havaalanında satılıyormu?
Birde halkı nasıldır?Yardımcımıdır yoksa Fransızlar gibi soğuk mudur?
Son olarak Malta da siesta varmı?
Tekrar teşekkürler.

gümbetli
gümbetli

Arkadaşım

Çok güzel bilgiler vermişsin
Gezim senin sayende güzel geçecek
teşekkürler

iclal
iclal

selamlar isa bey,Malta gezimiz sizin yazdiklariniz ve önerileriniz sayesinde harika gecti.Cok cok tskler....

koray kara
koray kara

merhaba, öncelikle böyle bir yardımda bulunduğunuz için teşekkürler, ben master öğrencisiyim yazın 3 ay erasmus staj programı yapmayı düşündüğüm ülkelerin başında malta , oradaki işletmelerde free olarak çalışma imkanı bulabilir miyiz ? amaç, çalışıp birazda dil öğrenmek... şimdiden teşekkürler

Hüseyin Keleş
Hüseyin Keleş

Merhaba Dedıgınız Ulkelere Daha Önce Gıtmiştim. O Yuzden Sadece Malta Adasında Gezecem Bu Sefer Turlar Hakkında Gece Hayatı Hakkında Araba Motor Kıralama Hakkında Bılgı Verebılırsenız Cok Guzel Olucaktır.

aslı
aslı

merhaba
haziran ayında gitmeyi planlıyoruz 5 günlük bir tatil düşünüyoruz. hem denize girip hem şehirleri dolaşmak istiyoruz 5 gün sizce yeterli olur mu ? st julians ta bir otel bakıyoruz sizce mantıklı olur mu ?

Ayla
Ayla

Salam,men 3 aylig maltaya kursa gelemk isteyirem dill kursuna,,uygunmu???birde orda ingilis dilinde daniwlir?? ve de qiz ucun tehlukeli deyiki ??cox sag olun,ONCEDEN

Hüseyin Keleş
Hüseyin Keleş

Merhaba İsa Bey Cok Guzel Yazı Olmus Ben Usenmekten Gıttıgım Sehırlerde Böyle Guzel Anıları Toplayamadım Malesef ki =( Agustos 16 sına Bılet aldım 9 Gun Kalacam Paceville, St Julians Bölgesinde Otelım. Sızden Ufak Tefek Bılgıler Almak Istıyorum 9 Gunu Dolu Dolu Geçırmek Istıyorum Yanlız Gıdıcem Gecesı Ve Gunduzu Nasıl Degerlendırebılırım ? Sımdıden Tesekkur Edıyorum Verecegınız Bılgıler Icın.

Zeynel Serintürk
Zeynel Serintürk

İsa Bey ellerinize sağlık.
Biz haziran ayında balayı için Malta'da olmayı planlıyoruz. Hem şehirden çok uzakta olmayalım, hem denize girelim istiyoruz. Bir de scuba diving etkinliklerine yakında olmak tercihimiz. Hangi bölgede kalmamızı tavsiye edersiniz?

Yurtsev Yarici
Yurtsev Yarici

Merhaba, gezip görüp yazmak çok güzel olsa gerek. Umarım bir gün bizlere de nasip olur. Malta çok merak ettiğim bir yer. Bir arkadaşım Malta'ya gidip yaklaşık 20 gün kalmıştı. Tarihi kültürel yerlerini çok methetti. Ama benim aklımda kalan ve en çok merak ettiğim konu ise mutfağı. Malta mutfağının bitki cenneti olduğu söyleniyor. Bu nedenle çok merak ediyorum 🙂 Saygılarımla.

deniz361
deniz361

yemek açısından çok ucuz ve dehşet lezzetli yemekleri var:)

devrim macun
devrim macun

merhaba
ben sömestr tatilinde 9 yaşındaki oğlumla beraber gitmek istiyorum. oğlum için güzel bir tatil olur mu acaba?yorumunuzu bekliyorum.

iclal
iclal

isa bey subatin ilk haftasi esimle bir haftaligina gelecez nasipseHastahane ve doktor durumlari nasil orda,bide guvenlik acisindan nasil?Tskler.

Deniz S. Özer
Deniz S. Özer

Merhabalar 1 ay sonra Malta'ya gideceğim. Luka hava alanından Grand Hotel'e nasıl gidebilirim.

buse b
buse b

Somestr tatılınde tur ıle gıtmeyı planlıyorum.Hotel ıcın ıkı secenek var bırı St julıans bolgesınde dıgerı Sliema bolgesınde hangısını tercıh etmelıyım?

İbrahim Polat
İbrahim Polat

Sn İsa Bey,
Mart ayında eşimle gitmeyi planladık. Daha hızlı ve iyi gezebilmek için hangi bölgedeki otelde kalmak en iyisidr ? Bu mevsimde araba kiralamak mı, otobüsle gezmek mi iyidir ? Cevap verirseniz sevinirim.

İbrahim Polat

ibrahim
ibrahim

İsa bey, Malta dan Tunusa ulaşım hakkında bilginiz var mı palermo dan aktarma dışında nasıl gidebiliriz?

Nes zirhli
Nes zirhli

Isa bey merhaba 20 Kasım da iki cocukla 4-6 yas maltaya gideceğiz. Cocuklar için kapalı havuzu olan bir otel tavsiye edebilir mısınız
Cocuklara uygun gezme alanı tavsiye edebilir mısınız
Yemekler konusunda fiyat aralığı yaklaşık ne kadardır
Tatil koyleri var booking de onlar sehire çok uzak mı hersey dahille kahvaltı arasında çok fiyat farkı var yemek pahalımı sizce tatil koyunu hangi bölgeden secmeliyiz

Çok soru sordum kusura bakmayın ama cocuklar olunca... Şimdiden teşekkürler

Cüneyt
Cüneyt

İsa bey verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler.
Kasım ayı başlarında Malta'ya gideceğiz. Kesinleştirmedik ama büyük olasılıkla Valetta'da kalacağız. Havaalanından kente ulaşımı nasıl yapacağımız konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bahar
Bahar

Merhaba İsa Bey;
Sayfanız ve paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık aydınlatıcı ve çok güzel bir çalışma olmuş. Bende Ekim sonu dil eğitimi için Maltaya gidiyorum. En çok merak ettiğim konu Nisan ayına kadar orda kalacağım ve hava durumu nasıl orda bu aylar arasında? Bavuluma neler koyacağımı bilmiyorum:)) Sevgiler

Sevim yıldız
Sevim yıldız

İsa Bey yılbaşında tur ile Malta ya gitmeyi düşünüyoruz, yılbaşı Malta da nasıl geçiyor? Eğlencelimi? Hava nasıl oluyor? Tavsiye edermisiniz? Teşekkürler..

Didem Elif
Didem Elif

Emeğiniz için teşekkürler. Son derece fikir verici ve aydınlatıcı bir paylaşım olmuş. Ben de kısmetse yarın gidiyorum. Vermiş olduğunuz bilgilerden faydalacağımı düşünüyorum. Elinize kaleminize sağlık.

saadet dumencibasi
saadet dumencibasi

Isa bey cok guzel bilgiler verdiniz tesekkur ederiz. Ben 6 ayligina dil egitimi icin buraya geldim part-time calisip ingilizgemi gelistirebilecegim bir is aramak istiyorum. Valettada nerelere basvursam sansim olur? Part-time is bulabilimiyim?

gevheravcu
gevheravcu

Ben ve eşim önümüzdeki hafta dil okulunda bulunan oğlumuzun yanına gitmeyi planladık. mutlaka 3 aydır orada yaşayan oğlumunda bir fikri oluşmuştur ama düzgünce cevap verdiğinizi görünce sormak istedim...uçaktan inince st .julians "a kaç saatte ve nasıl bir ulaşımla gidicez ayrıca 4 günlük bir tur için nereleri görmeden ve yaşamadan gelmeyelim...şimdiden teşekkürler..

Gokberk Borluk
Gokberk Borluk

ben bu haftasonu maltaya gidicem 19 yaşındayım ve tek başıma gitmeyi planlıyorum herneyse ben hotel tropicana da kalmayı planladım ve sizden bi öneri isteyeceğim benim otelimin çevresinde kaybolmadan gidebileceğim birkaç yer önerirseniz beni çok mutlu edersiniz yazınız içinde çok teşekkürler

Mustafa Özgür
Mustafa Özgür

Merhabalar,
Malta'ya daha önce gitmemiş birisi olarak öğrenmek istediğim ekim ayında denize girebilme fırsatımızın olup olamayacağıdır. Muhtelif weather forecast sitelerinde hava ve deniz suyu sıcaklıkları verilmekle beraber ancak ekim ayında orada yaşamış birisi bu soruya cevap verebilir diye düşünüyorum. Bu konuda paylaşabileceği tecrübesi olan arkadaşlardan yanıt bekliyorum.Teşekkürler.

gülhan yalçın
gülhan yalçın

İsa bey merhaba,

Bilgiler için teşekkürler.Biz Eylül ayında Malta'ya gitmeyi planlıyoruz.
- Malta için kitapçık şeklinde bir rehber bulamadım. Bildiğiniz bir kitapçık var mı?
-Eylül sonunda deniz sıcaklığı nasıldır? Ancak önceliğimiz kültür gezisi. Booking.com'da Sliema'da kalacak yerler var 400 -2000 TL arasında. Önerdiğiniz uygun bir yer var mı?
-Malta'dan Sicilya'ya da geçmek istiyoruz, feribot ile sanırım uygun fiyata geçiliyor. Sicilya hakkında bilginiz var mı? Günibirlik gezi yeterli mi?

tekrar teşekkürler,

arzu altınuşak
arzu altınuşak

merhaba,sayfanız tam da aradığım özellikleri taşıyor .paylaşımlarınız için teşekkürler.Sormak istediğim bir kaç soru var yardımcı olursanız sevinirim.Eşimle birlikte ilk yurt dışına çıkışımız olacak ve Maltayı tercih ettik.Tur şirketleri ile gitmek istemiyoruz kendi imkanlarımızla gezmenin daha huzurlu olacağını düşünüyoruz, Ama yabancı dilimiz yeterli değil bu bizi zorlar mı? acaba. Bunun dışında Türkiyeden maltaya direk uçuş var mı, ya da deniz yolu ile nasıl ulaşabiliriz?. Malta da merkez kalış noktamız neresi olursa bize daha kolay olur? Yiyecek içecek pahalımı dır? Bir de otobüs hatları direk mi? yani gittiğiniz bir yerden her seferinde başlangıç noktanıza mı dönmek gerek yoksa geçiş hatları mevcut mu… Devamı »

Funda
Funda

İsa bey , Malta hakkında yazılarınızdan çok şey öğrendim ancak şehitlik ile ilgili bilgi eksiğiniz olduğunu anlamaktayım. Malta'da bulunan türk şehitliğini benim gibi ziyaret etmek isteyenler için şunu söylemeliyim ki önceden Türk konsolosluğunu arayıp ziyaret etmek istediklerini söylemeleri gerekiyor aksi taktirde şehitlik kilitli olduğu için içeri giremezler.

deniz
deniz

Merhaba İsa Bey; ağzınıza sağlık, çok güzel anlatmışsınız, teşekkürler.
Yazınıza istinaden; sormam gereken birçok soru var ama hangisinden başlayacağımı bilemedim doğrusu:) Malta'ya tamamen tatil (deniz-kum-güneş) amaçlı gideceğim eylül'ün ikisinde.Tabi gitmişken de, sizin önerdiğin birkaç yeri de ziyaret etmek istiyorum.Öncelikle; Alexandra Hotel'de kalacağım,otelin bulunduğu yerden, en güzel plaja nasıl gidebilirim?Şöyle; sessiz sakin kafa dinlenebilinicek ve plajı olan bir yer var mı?Bir de; plajlarında yeme-içme olanakları var mı?

hüseyin caner
hüseyin caner

isa bey,
elinize sağlık çok güzel yazmışsınız.
benim bir iki sorum olacaktı. eylül başı malta ziyareti yapmak istiyorum ama anladığım kadarıyla adanın büyüklüğü ve otobüs hatları sayesinde nerde kaldığımızın çok ölümcül bi etkisi yok.
yani 1 hafta kalıp birkaç gün sadece denize girip dinlenmek daha sonra yazdığınız mekanlardan seçtiklerimi ziyaret etmek gibi bir plan var kafamda. bunu nerde kalırsam kalayım yapabileceğim gibi anlıyorum doğru mudur? otobüsler saat kaça kadar çalışıyor, araba kiralamak daha mı faydalı olur acaba?

Alper ak
Alper ak

Merhaba,maltayı denizden geZebilmek icin zodiac veya ufak tekne kiralama secenekleri olabilirmi?

Tuğçe Işık
Tuğçe Işık

Çok teşekkür ederim.

Tuğçe Işık
Tuğçe Işık

İsa Bey;
St. Julıan's ta herhangi bir otelde kalsak Golden Bay ve Melieha sahillerine kolay ulaşım sağlayabilirmiyiz? İnternetten araştırdığım kadarıyla gece hayatı Paceville'de güzelmiş St. Julian's oraya baya yakınmış.

Basak
Basak

Isa bey konunun disinda bir sorum olacak. Ben esimle Malta'ya yeni tasindik ve Turk arkadaslar edinmek istiyoruz. Turklerin bulustugu belli bir kulup var mi? Tesekkurler

hasan uzun
hasan uzun

isa bey merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..eşim ing öğretmeni.malta ya 2 haftalık bi kursa gidecek 19 ekim-6 kasım tarihleri arasında.eğitimin verileceği yer aynen internette olduğu yzıyorum:executive training institue ese building paceville avene st. julians stj 3103 şeklinde.birçok tur şirkerine gittim ve alfonso hotele rezervasyon yaptırdım fiyat olarak diğerlerine göre daha uygundu çünki eğitimin 2. haftasında bende orada olucam.bu şekilde yani ilk hafta tek 2. hafta çift kişilik oda maliyeti kahwaltı dahil 750tl .fakat hotelin adresini yazdığım yere olan uzaklığı konusunda hiç bir fikrimiz yok.sadece internetten araşırdımıs kadarıyla ulaşımda pek sıkıntı olmadığı ve fiyatların uygun olduğu.bu konuda beni bilgilendirirseniz… Devamı »

ceren
ceren

cok guzel ozetlemissiniz. tesekkur ederim 🙂