Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Hızlı Şarj Bataryalar için Sağlıklı mı?

20 Mart 2016 Pazar 129 yorum İsa Sarı

Cep telefonu veya tablet gibi cihazlarda kullanılan bataryalar, gelişen teknolojiye rağmen zaman içerisinde yıpranır ve ilk günkü performansını, kararlılığını göstermez hâle gelir. İngilizcede "life cycle" tabir edilen, bir bataryanın "doldur-boşalt ömrü" olarak niteklendirilebilecek etkin çalışma süresi, çeşitli faktörlere göre değişir. Bu faktörlerin en başında ise bataryanın hangi sıcaklıklarda kullanıldığı ve şarj edildiğiyle ilgilidr. Öyle ki, çok sıcak ortamlarda kullanılan/şarj edilen bataryaların normal kabul edilebilecek sıcaklık değerlerinde kullanılan/şarj edilen bataryalara göre daha çabuk yıprandığı, bir diğer ifadeyle ömürlerinin azaldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Son zamanlarda yaygınlaşan bir kavram durumundaki "hızlı şarj" ise, özellikle 2014/15 ve sonrasında piyasaya sürülen çoğu cihaz için geçerli hâle geldi.

Samsung Galaxy Note 4, Note 5, S6, S7; HTC One M8, Nexus 6 ve daha pek çok güncel akıllı telefon, artık üzerinde "adaptive fast charging" yazılı şarj aletleriyle satışa sunulmaya başlandı. Bu şarj aletleri, birim zamanda verebilecekleri gücü artırmayı sağlayan bileşenlerle donatılmış durumda. Böylece kendilerine uygun olarak üretilen, daha doğrusu hızlı şarj edilmeyi destekleyen cihazlarla birlikte kullanıklarında tam verim sağlayabiliyorlar. Dolayısıyla ilgili cihazlar, yani hızlı şarjı destekleyen cep telefonu ve tabletler de yine birim zamanda daha fazla gücü alma kapasitesine sahip oluyor. Örneğin çoğu telefon gibi saatte 1 Amper (bin miliamper) elektrik gücü çekebilen Galaxy S4 gibi bir cihazın aksine Galaxy S6, saatte 2 Amper (iki bin miliamper) civarı güç çekebilmektedir. Dolayısıyla 3 bin miliamperlik bir batarya, standart şarj hızıyla üç saatte dolarken, 2 Amperlik şarj cihazı ile yaklaşık bir buçuk saatte dolacaktır. Peki hızlı şarjı desteklemeyen bir cihaz hızlı şarj aleti ile kullanıldığında ne olur? Veya farklı bir açıdan, hızlı şarjı destekleyen bir cihazı normal şarj aletiyle kullanıldığında sonuç nasıl olacaktır? Cevap çok basit aslında: Hızlı şarjı desteklemeyen bir cihaz saatte en fazla, söz gelimi, 1 Amperlik güç çekebileceğinden, şarj cihazı 2 değil 3 Amper dahi verse 1 Ampere göre dolacak, dolayısıyla hızlı şarj olamayacaktır. Öte yandan, hızlı şarjı destekleyen bir cihaz standart şarj aletiyle birlikte kullanıldığında ise, şarj aleti saatte en fazla 1 Amper güç sağlayacağından, cihaz da saatte en fazla 1 Amper çekebilecektir. Dolayısıyla hızlı şarj için sadece hızlı şarj aleti yetmez. İlgili cihazın da hızlı şarjı desteklemesi gerekir.

Hızlı şarj zararlı mı

Bir hızlı şarj aleti

Peki hızlı şarj işlemi batarya performansını ve ömrünü nasıl etkiler? Hızlı şarj zararlı mı? Esasında genel kanı, hızlı şarjın bataryaya herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağı yönünde. Ancak yapılan testler böyle söylemiyor. Zira 2003 yılında faaliyetlerine başlayan Battery University tarafından yapılan testler, hızlı şarj aletleri kullanılarak şarj edilen bataryaların daha kısa ömre sahip olacaklarına işaret ediyor. Bu testlerin sonuçlarına göre oda sıcaklığında (23 derecede) 1, 2 ve 3 gibi akım seviyelerinde şarj edilen bataryaların performansları zamanla azalıyor ve kapasitelerinde düşüş yaşanıyor. Dolayısıyla çok zorunlu olmadıkça bataryaların şarj edilmesinde hızlı şarj aletleri kullanılmamalı. Zira bazı üreticiler ürettikleri cihazların bataryalarının sadece %40, %50 veya %60 gibi doluluk oranlarına kadar hızlı şarj işlemini devam ettirip bu oranlardan sonra standart şarja geçmelerini sağlamaktadır. Bu da, aslında hızlı şarj işleminin pek de sağlıklı olmadığını akıllara getirmektedir.

Gece boyunca telefonu şarjda bırakmak gibi bir şehir efsanesi artık günümüz telefonları için geçerli değil. Dolayısıyla hızlı şarj yerine, yatmadan önce standart şarj cihazıyla telefonunuzu şarj etmek ve sabah kalktığınızda şarj aletini prizden çekmek mantıklı olacaktır. Unutmadan şunu da hatırlatmakta fayda var: Modern cep telefonları ve ilgili cihazlar, bataryanın dolum işlemi tamamlandığında şarj aleti bağlı olsa dahi gelen gücü keser. Dolayısıyla şarj aleti cihaza günlerce takılı olsa dahi herhangi bir olumsuzluğa sebep olmaz. Bu noktada "güç bankası" olarak da bilinen harici güç kaynakları, hızlı şarj yerine her an ve her yerde şarj çözümü sunabilir. Dolayısıyla acele bir işiniz olduğunda cihazınızı hızlıca şarj etmek yerine dışarıda güç bankalarıyla da şarj etmeyi tercih edebilirsiniz.

, , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

129 Yorum "Hızlı Şarj Bataryalar için Sağlıklı mı?"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Çağrı uğuz
Ziyaretçi
Çağrı uğuz

Hocam iyi geceler samsung galaxy note edge cihazım var orjinal hızlı sarj aletlerini bozuyor batarya da değiştirdigkm halde 3 adet traverten serisi şarj aletinden ince bi ses geliyor

elif kara
Ziyaretçi
elif kara

s-linnk 2000 lik taşınabilir sarj cihazına samsung note 4 sarj aleti ile şarj ettim sonra kendi şarj aletimi telefomuma taktıgımda 1 satte tam dolarken 2 saatte sadece yüzde 20 doldu

elif kara
Ziyaretçi
elif kara

hala aynı acaba güç kaldırmadı mı

Üye
merhaba, samsung s7 edge kullanıcısıyım. Yaklaşık 2 ay önce telefonum yüz üstü düştü ve ön yan tarafından çatlama yaptı. Garanti 1400 tl gibi bir fiyat istedi fakat ben ailemin kararıyla bir tanıdığımız aracılığıyla istanbula yolladım ve telefon geldi ekran aynısı gibiydi bir sorun yoktu fakat bi kaç gün sonra arkasında bir açılma farkettim şehrimdeki bir telefoncu batarya şişmesi olabilir ya da arka kısmını iyi yapıştıramamışlardır bakılması lazım dedi bende tekrardan istanbula aynı yere yolladım orda yapıldığı için. Fakat aklımda soru işaretleri var ben ekran değiştirmeye gönderdim arkası iyi yapışmamışsa neden arkası açıldı? Ya da bir batarya şişmesi bu telefonun arkasını… Devamı »
Yağız yüksekdağ
Ziyaretçi
Yağız yüksekdağ

Samsung a5 2017 telefonum 1 hafta oldu alalı ilk başlarda hızlı sarj yazıyodu ama artık yazmıyor çıkarıp takıyorum ediyorum 1 türlü yazmıyor ne yapmalıyım

Üye

Merhaba s6 edge kullaniyorum ttec 5v 1A şarj aleti uyumlumudur geç doluyor sebebi şarj aletimi

İbrahim Apaydın
Ziyaretçi
İbrahim Apaydın

Telefonun s6 olduğundan sana en az 2.1 A şarj aleti lazım. 1 A demek saatte 1 Amper verebilir demek.

Mustafa Mert Çelik
Ziyaretçi
Mustafa Mert Çelik

Merhaba Samsung Galaxy A5 2017 kullanıcısıyım telefonumda hızlı şarj özelliği açık ve telefonum şarjdayken çok ısınıyor bu durum normalmi?

Sema Akyilmaz
Ziyaretçi
Sema Akyilmaz

Telefonumu sarja taktiğim an şarji 20 iken 60 oluyor acaba bataryammi bozuldu telefonu da yeni almıştım lütfen yardım edin

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Merhaba ben 1 hafta önce Samsung A5 2017 aldim.Hizli sarj ozelligi var ama zarar verir diye telefon ayarlarindan kapadim.kapali oldugu halde hızlı sarj gibi hemen doluyor. Acaba adaptoru mu değiştirmem gerek yavas sarj icin. Sarj aletimde hizli sarj yazıyor.2Amperlik. Kapatasamda telefondan hizli sarji, telefon hizli sarj oluyor. Telefona bir zarari olur mu.hizli sarjin bilgilendirebilir misiniz.

Engin aygün
Ziyaretçi
Engin aygün

Benim iphone 7 plusum var yeni bir başlık aldım ona 2 amperlik ve son derece seri sarj ediyor ama telefonumuz şarjı inanılmaz derecede hızlı bitiyor.ben kendi orjinal sarj aletimle şarj edersem telefonumu eskisi gibi şarjı yetermi ?

Saddam
Ziyaretçi
Saddam

Şimdi benim telefon j7 prime hızlı sarj destekliyor kaç amperdir bunun hakkı telefon sağlığı için ne öneriyorsunuz hızlı şarjdan uzakmi duralim 1 alper sarj cihaza zarar verir mi?

Saddam
Ziyaretçi
Saddam

Abi orjinal şarj 1.55 amper bana orjinal 1 amper verdi bi zararı olurmu

Saddam
Ziyaretçi
Saddam

Normalde 2.15 dk da dolması gerekirken 2.45 dk doluyor fazla değil mi yoksa iyi mi abi

Saddam
Ziyaretçi
Saddam

Sarj aletinin ısınması normal mi

Gülsüm
Ziyaretçi
Gülsüm

Selamun aleykum ben samsung s6 edge kullanıyorum hızlı sarj özelliği olmasına rağmen son zamanlarda yavaş şarj olmaya başladı. Hatta kimi zaman 3 saat içinde şarj doluyor neyden kaynaklıyor olabilir

lker uzman
Ziyaretçi
lker uzman

Gülsüm hanım Şarj aletiniz orijnal değilse yavaş şarj eder Yada telefonun pilinden kaynaklanıyordur Orijinal şarj aleti ve bataryayı deneyiniz Tam şarj olmadan çıkarıyorsanız batarya sıkıntı çıkarabilir

ayse kayam
Ziyaretçi
ayse kayam

iyi günler general mobile air kullanıyorum şarjı çabuk dollup çabuk bitiyor ve garantiye yolladım daha garantisi bir yıl var fakat bana dokunmatık yamuk dediler sizce sorun bataryada mı yoksa sokette mi?

Burhan
Ziyaretçi
Burhan

Merhaba isa bey note 4 cihazım var sarjım %30 un altına inince telefonda kasalar ve donma oluyor bataryayı değiştirsem sorun düzelir mi birde İnternet de dolaşan orijinal bataryaların çoğu sahte imiş deji diye bir batarya markası var tavsiye edermisiniz

Hüseyin Kırmıı
Ziyaretçi
Hüseyin Kırmıı

merhaba. Iphone 7 plus kendi orjinal şarj cihazı 5w iken apple ın sitesinde bulunan diğer 12w lık şarj adaptörünü kullansam sakıncası olur mu acaba. Bunun telefonu daha hızlı şarj ettiği söyleniyor. Apple sitesinde tüm iphone lar için uyumlu gözükmesine rağmen ben yine de tedirginim. Bir de yine apple ın sitesinde mevcut olan 3. parti belkin vs şarj usb kabloları da ayrı şekilde sakınca verir mi acaba.

Osman Kutay Yağcı
Ziyaretçi
Osman Kutay Yağcı

Merhabalar, ben Galaxy S7 kullanıcısıyım ve telefonum yeni servisten geldi. Servise gönderme sebebim batarya şişmesi. Telefonu şarjda kullanıyordum ve hızlı şarj özelliğini hep kullanıyordum. Sürekli şarjda kullanma sebebim ise internette yaptığım araştırma. Yeni nesil telefonlarda batarya şarj olduktan sonra enerjiyi bataryadan değil şebekeden aldığı yazıyordu ama batarya şişmesinden sonra tedirgin oldum. Sizce bataryanın şişmesinin sebebi ağırlıklı olarak hızlı şarj mı yoksa şarjda iken telefonu kullanmam mı?

Gamze Nur Can
Ziyaretçi
Gamze Nur Can

Merhaba ben s7 kullanıcısıyım ve bildiğiniz gibi hızlı şarj aleti var. Bu şarj aletini grand 2 telefonda kullanırsam şarj aletine bi zararı olur mu acaba ?

lker uzman
Ziyaretçi
lker uzman

Telefonda Donma takılmalar yaşaya bilirsin Amper volt farklı ise aynı ise kullanabilirsin

Ali Derici
Ziyaretçi
Ali Derici

İsa bey iyi akşamlar.
Yorumlara cvp verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum
Ben elektrik elektronik teknikeriyim
Burada bir yanlış anlaşılma var
Her cihazın bir çalışma gerilimi vardır ve bu gerilimde çektiği akım sabittir
Cihaza istediği gerilimi veripte istediği akımı karşılayamazsanız şarj cihazı nin çıkış gerilimi düşer buda cihazın dengesiz şarj olması ve bataryanın ömrümün kısılmasına sebep olur
Cep telefonlarına 5 volt verdikten sonra isterseniz 100 amper akım sağlayın cihaz sadece gerektiği kadar çekecektir
Cihaza akım değil gerilim zarar verir
Teşekkürler iyi gunler

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Merhaba İsa bey Lenovo a7010 akıllı telefonum makinada sarjdaydi elektrik gitti geldi çakmaklık şarj aleti yandı ama telefon açılmıyor sabit batarya war içinde sarjada taktım çalışmıyor telefon tamircisi ne götürdüm %80 batarya değişirse çalışır dedi içinde yanık yokmuş acaba bataryami yandi

samet kara
Ziyaretçi
samet kara

öncelikle sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim iyiki varsınız.
Yeni note 5 cihaz aldım pil ayarlar kısmında hızlı satj sekmesi var onu kapatırsam ve sarja takarsam kablolu şarj çıkıyor ve sarj süresi uzuyor sizce hangisini kullanmalıyım. hızlı şarj sekmesi açık olmasında herhangi bir sıkıntı varmı? kapalı olması telefon için daha mı faydalı..

........
Ziyaretçi
........

Merhaba.Benim samsung galaxy c5 telefonum var şarjı 1-2 saate doluyo yeni olmasına ragmen hemen şarjı bitiyor neden acaba ?

Enes Kara
Ziyaretçi
Enes Kara

Note 3 neo cihazımın batarya ömrü azalmıştı. Bende orjinal samsung olamayan başka bir markanın bataryasını aldım sorun olur mu?
Birçok yerde patlama vb. zararları olduğu söyleniyor. Sizce bi sakıncası var mı

özlem sezen
Ziyaretçi
özlem sezen

iyi aksamlar bnde asus zenfone 2 var sarj aletş bozuldu bı kac kez general mobıle hızlı sarj aletırle sarj ettm ancak snrasnda orjınal olmayan bı sarj eletıne taknca dolmasına 6 saat dıyor ndn olabılır yardmcı olurmusnz

Burak Mustafa Toklu
Ziyaretçi
Burak Mustafa Toklu

Merhaba benim sorum olucak. Note 5 kullanıyorum orjinal kendi sarj cihazi ama şarj ederken eğer hizli adaptor takili olursa sarj bi geliyo bi gidiyor. Bunun nedeni nedir

Ziyaretçi
Arcan Sarı

Merhaba Isa Bey. Gecenlerde s7 edge aldim. Sizce samsung cihazlar arasinda iyi bir secim yaptim mi ? Ve bir bilginiz varsa bariz olan avantajlar ve dezavantajlarini ogrenebilir miyim sizin gorusunuzle ? Simdiden tesekkurler 🙂

Fatma can
Ziyaretçi
Fatma can

Merhaba benin telefonum HTC desire 828 kendi şarj aleti bozuldu şuan kullandığım la şarj aleti çok geç dolduruyor kendi orijinal mi alayım yoksa samsung hızlı şarj aleti mi alayım acaba??

Öner
Ziyaretçi
Öner

Tekrar Merhaba İsa Bey Şarj Olurken İnternet bağlantısı Veya İnternet Paylaşımı açık Olsa Bir Sorun Olur mu ?

Öner
Ziyaretçi
Öner

Merhaba İsa Bey. Telefon %100 Tam Şarj Olduktan Sonra Hala Şarjda Takılı İken Kullanmak Zararlı Olur Mu ?

sena
Ziyaretçi
sena

MERHABA BENIM TELEFON J5 AMA SARJIM ORJINAL OLDUĞU HALDE BOZULDU BNEDE 40 TL ŞARJ ALETIALDIM AMA FAZLA OLMASADA HIZLI DOLDURUYO AÇ SIKITI OLURMU

sena
Ziyaretçi
sena

şarj alet inin ismi ttec guvenlimi acaba bu arada

ziyaretci
Ziyaretçi
ziyaretci

benim telefonum samsung s6 orijinal sarjini takmama ragmen " cihaz yavas sarj oluyor lutfen orijinal sarj cihazini takin " diyor bende baska samsung sarj cihazini kullaniuorum sorun olurmu ve ikinci sorumda cok soguk adaptore zarar verirmi cunku ben soguk bir yere koydum ve sarj cok hizli bitiyor ve sarj olurken %100 diyor sarjdan cikarinca %97 oluyor ve bendr pil kalibrasyonu yaptim sizce sebebi nedir ? cevap verirseniz sevinirim
tesekkur ederim ☺

erkan erc
Ziyaretçi
erkan erc

merhaba size sormak istediğim bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim.Kısa bir süre önce samsung A8 2016 telefonu aldım.Orjinal içinden çıkan şarj cihazı hızlı şarj eden bir cihaz fakat internette bunun zamanla telefona daha doğrusu bataryaya zararı olacağını okudum. Ben ayarlardan hızlı sarj özelliğini kapatıyorum fakat sarj cihazı bu özellik de olduğu için yine hızlı şarj ediyomuş gibi geldi. Acaba normal bir sarj için( samsungun tablet sarjı ) sarj cihazını yeniden ona uygun almak mı gerekir yardım ederseniz senirim. İyi çalışmalar

Nesrin ay
Ziyaretçi
Nesrin ay

Merhaba alakasız bişey soru olacak belki ama benim adaptor orijinal fakat ara kaplo başka bir marka samsung değil ve 1 saatte dolan şarjım 2 buçuk saatte oluyor hızlı şarj da neden kablo mudur yoksa batary da mı sıkıntı vardır

Furkan ss
Ziyaretçi
Furkan ss

Note edge cihazım var orjinal sarj aleti kayboldu orjinal diye yeni sarj aleti aldım sürekli olarak hızlı sarj kullanıyorum batarya çabuk doluyor fakat çabuk boşalıyor aynı sarj aleti ile normal sarj kullandığımda batarya geç doluyor ve geç boşalıyor bunun sebebi nedir ?

Ido
Ziyaretçi
Ido

Mrb.bende s6 edge var hızlı şarj var batarya çok çabuk bitiyor normal şarj aleti daha iyi mi olur

Bilal DOĞAN
Ziyaretçi
Bilal DOĞAN

Bende lg g3 var batarya 3000 mah şarj aleti 2000 mah olsa bataryaya zarar verir mi? Orjinal i 1600 mah çok yavaş şarj oluyor ve çok hızlı bitiyor bu yüzden değiştirmeyi düşünüyorum uygunmudur?

Öner
Ziyaretçi
Öner

Merhaba İsa Bey bende Samsung A5 2016 Kullanıyorum orijinal şarj makinesini kullanmayıp Samsung un başka bir şarj Aletini kullanıyorum bunuda normal bi telefoncudan aldım bi sıkıntı olur mu değişen bişey olur mu

Öner
Ziyaretçi
Öner

Orijinal Olduğunu Nerden Anlarım.

Öner
Ziyaretçi
Öner

Whatshapp varmi

Öner
Ziyaretçi
Öner

İyi günler. Normal şarj makinası ile telefon kapalı ikendi şarjda taktığımda %88 de kalmış geceden takmıştım sabah çıkardım nedendir sebebi

Öner
Ziyaretçi
Öner

Anladım. Dün elektrik gitti tel. Şarj da idi çıkardım sürekli takip çıkarmak zararlı mi

Öner
Ziyaretçi
Öner

Peki Telefonu Kapalı İken Mi Yoksa Açık İken Mi Şarj Etmek Gerekir ?

Ömer Faruk Saltan
Ziyaretçi
Ömer Faruk Saltan

merhaba isa bey samsung galaxy a8 2016 almayı düşünüyorum onun kutusundan sadece hızlı şarj aleti çıkıyor evde samsung un 1 amperlik bir şarj aleti var kutusundan cıkmaış olmayan bir aletle şarj etmem bi sıkıntı yaparmı acaba ?

Üye

Benim note 4 cihazım var orjinal şarj aleti hızlı normal şarj aleti ile şarj etsem bataryayı öldürür mü bi sıkıntı açar mı

Ziyaretçi
Adem Kiliç

İsabet bensiz 7 edge aldım pil menusunde normal sarj seçeneğini var hızlı şarj adaptoruyle normal sarj yapmak pile zarar verirmi

mehmet şeker
Ziyaretçi
mehmet şeker

isa bey kolay gelsin ben bugun 2.4a simex marka şarj aleti aldım bu benim telefonuma zarar verir mi. birde benim 20.000 mah mı marka şarj deposu var onu doldurmak için aldım zararı olur mu birde bu şarj cihazı telefonu patlatır mı İnternet de yorumları okuyunca biraz endişelendim açıkçası cevabınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Ali Can
Ziyaretçi
Ali Can

Konuyla alakasız olacak ama;Ben Lg g3 telefonumu,Note 5in hızlı sarj aletine taktım hızlı da sarj oluyordu.Böylece 2 ay veyahut 3 ay devam ettim sarjım 2 dakikada 1 gidiyor.Batarya bozulmuş mudur yoksa,hızlı sarj aleti ile sarj ettiğim için hızlı mı bitiyor ?

yusuf şentürker
Ziyaretçi
yusuf şentürker

Bende Galaxy s7 Edge Kullanıyorum Samsung'un Orijinal Fast Charger(hızlı Şarj) powerbank aldım Kullanıyorum s7 Edge Malumunuz Hızlı şarjı dstekleyen özelliğe sahip. şimdi Gerek aldığı hızlı şarj özellikli powerbank'mı kullanayım kendi adaptörü hızlı şarj özelikli zaten. nasıl kullanayım bunları kullanıyorum bataryamın ömrü kısalırmı

Cem arslan
Ziyaretçi
Cem arslan

Hocam ben iphone 5s kullanıyorum
80 sarjı varken acelem vardı philipsin 2.1 A lik şarj cihazına bagladım.15 dakikada fulledi.telefon ve adaptor ısındı.ama ufak birşey kafama takıldı; şarjdan çektim ve hala 80 şarj gösteriyordu .galiba iphone kabul etmedi adaptoru dedim.ekranı kapatıp açtım hala aynı. Sonra kendi şarj adaptorune baglayım bi dedim,pirize takar takmaz 100 gösterdi şarjı. Sizce bu nedir acaba

Eren aksu
Ziyaretçi
Eren aksu

Bende sony xperia m5 var orjinal şarj aleti 850 ma aynı marka sony başka bir şarj aleti 1500 ma 1500 ma lık olanı kullamsam şarj çabuk dolucak ama bataryaya zararı olur mu acaba?

Eren aksu
Ziyaretçi
Eren aksu

Ne kadar kısa

Elchin
Ziyaretçi
Elchin

hocam, bende Samsung Galaxy A5 (2016) modeli var. normalde şarj etdikte hızlı şarj ile şarj ediyor. ancak telefonu kapatıp şarj etdikte ve ya ultra güc tasarrufuna geçirib şarj ettikde bence yavaş şarj oluyor. bu böylemidir, yoksa bana mı öyle geliyor? teşekkür ederim.

Su ates
Ziyaretçi
Su ates

Peki benim not 4 telim ama orjinal batarya almadım uygun aldım bir zarar verir mi acaba 20 liralık garantiszdi

Bahar Tugce
Ziyaretçi
Bahar Tugce

Telefonum note5.şarj aletim hızlı şarj fakat çok çabuk şarj olup çokta çabuk bitiyor acaba telefonum mu bozuldu eskiden bu kadar çabuk bitmiyordu

Su ates
Ziyaretçi
Su ates

Batarya bitmiştir ondan

Yunus deli
Ziyaretçi
Yunus deli

Hocam ben huaewei mate 8 kullaniyorum,kutudan kendi orjinal hizli sarji cikti,ama ingiliz sarj adaptoru ciktiqi icin donusturucu aldim,sarja takinca sarj adaptörü isiniyor acaba normelde butun hizli sarj adaptorleri isiniyormu yoksa extrem bi duruummu var,yada belki donusturucu taktigim icinn isinmistr bilmiyorum,telefon 15 gunluk insallah bataryasini etkilememistir,bide ilk sarjini samsung sarj aletiyle yapmistim,ilk sarji cok iyi gitti ama sonraki dolumlarda performans azalmasi gordum,son olarak orjinal oldugu surece baska sarj aletleriyle sarj etmek telefonu etkilermi

Savaş tekin
Ziyaretçi
Savaş tekin

Bende a5 16 serisi var normal s3 ün şarj cihazıyla şarj ediyorum bir sıkıntı olurmu

berkay kocer
Ziyaretçi
berkay kocer

bende s7 edge var 2-3 ay hep hızlı şarjda şarj edildi artık normal ediyorum bataryaya bi zararı olmuş mudur ?

Üye

Hocam, bizim 3200 mAhlik Note 4 ü 5 dakikada doldurmak mümkün müdür?

M.Talha
Ziyaretçi
M.Talha

Şimdi ben a7 2016 kullaniyorum ben gidip Normal S3 şarjı ile şarj etsem yavaş dolacak ama batarya ömrü daha fazlamı olacak ? Çünkü telefonumun şarjı 3-4 saatte bitiyor Telefonu Yeni aldım. Abimde j7 var o hızlı sarj desteklemiyor ama 7-8 saat dayanıyor. Ben normal şarj etsem daha fazla dayanırmı?

Mevlüt Sümer
Ziyaretçi
Mevlüt Sümer

Samsung galaxy a5 2016 sa hızlı şarj ile geldi

wpDiscuz