Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Dünyanın En Eski Dili Hangisidir?

19 Nisan 2016 Salı 12 yorum İsa Sarı

Dillerle ilgili sıradan bir sohbet esnasında yöneltilecek muhtemel sorulardan biri de, hiç şüphesiz, dünyanın en eski dilinin hangisi olduğuyla ilgili olacaktır. Dillerin eskiliği ve çeşitliliği gerçekten de merak uyandırıcı ve ilgili çekici bir konu. Ancak başlıktaki gibi basit bir soruyu cevaplamak, sanıldığının aksine o kadar kolay değil. Bu soruyu "doğru" bir şekilde cevaplamak için öncelikle sorunun doğru, diğer bir ifadeyle daha ayrıntılı bir şekilde sorulması gerekli: "Günümüzde hâlâ konuşulan en eski dil hangisidir?", "En eski yazılı kaynaklar hangi dile aittir." veya "Belgelenen en eski dil hangisidir?" gibi. Konuşma ve yazma, dilin birbirinden farklı iki görünümünü oluşturduğu için, bu hususta yöneltilen sorularda da hangi görünümün odağa alındığına dikkat edilmelidir.

Yazı söz konusu olduğunda, en eski dilin hangisi olduğuyla ilgili soruları cevaplamak daha kolay. Zira yazı demek, somut materyal demektir. Dolayısıyla yorum ve değerlendirmeler "elle tutulur, gözle görülür" bir malzeme üzerinden yapılabilir. Ancak konuşma söz konusu olduğu anda, farazîlik boyutu devreye giriyor, çünkü yeryüzünde konuşulan en eski dili belirlemek, en azından günümüzün teknolojisiyle veya elimize ulaşan belgelerle, mümkün değil gibi görünüyor. En eski yazılı dillerin, diğer bir ifadeyle belgeleri günümüze ulaşan dillerin (her ne kadar bugün 'ölü dil' statüsünde olsalar da) MÖ 3200'lere tarihlendirilen Sümerce ve Eski Mısır dili olduğu bilinen bir gerçek. Dolayısıyla yazılı biçim ve belgelenme açısından en eski dillerin Sümerce ve Eski Mısır dili olduğunu savunmak mümkün. Benzer olarak, "Bugün hâlâ konuşulan en eski diller hangileridir?" şeklinde sorulacak olursa, doğal olarak "Sümerce veya Eski Mısır dili" cevabı devre dışı kalıyor ve devreye Çince, Grekçe, Tamilce gibi diller giriyor. Peki günümüzde yazısı olmayan, yani herhangi bir yazı sistemi (daha dar olarak alfabe) ile gösterilmeyen, pek bilinmeyen bir kabile dili dünyanın en eski dili ise? Bunu bilmenin imkânı yok gibi görünüyor.

Bugün "en eski dil" olarak bilinen Sümercenin konuşulup yazıldığı dönemde sadece Sümerce mi vardı? Elbette hayır! Muhakkak dünyanın çok farklı bölgelerinde çeşitli diller konuşuluyor ve belki de yazılıyordu (tabii bu 'yazılma'lar günümüze ulaşmış değil). Ancak biz bunlardan sadece Sümerceyi biliyoruz, çünkü o dönemden günümüze ulaşan kayıtlar sadece Sümerceyle (ve kısmen de Eski Mısırcayla) ilgili. Bugün, belki yeni bir keşifle, Sümerceden daha "eski" bir dil ortaya çıkarılabilir ve böylece Sümerce, en eski yazılı belgelere sahip dil olma niteliğini kaybedebilir. Zira, farklı ama bir yönüyle benzer durum zamanında Türkçe için de yaşanmıştı. Orhon Yazıtları bulunana dek Türkçe yazılmış en eski eser Kutadgu Bilig idi. Ancak Orhon Yazıtlarının keşfiyle ve bu yazıyların Türkçe olduğu anlaşıldıktan sonra, "Türkçenin tarihi" bir anda yüzlerce yıl geriye gitmiş oldu. Ancak bu durum şu an için geçerli. Her an Orhon Yazıtlarından daha eski, hacimli Türkçe metin ve belgelere ulaşılabilir.

, , , , , , , , , ,

12
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
7 Yorum konuları
5 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
8 Yorum yazarları
Kaan KayaçŞerif aslanÖzcan colakcamil faziloqluUğur İRAVUL Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Kaan Kayaç
Kaan Kayaç

Hocam Metin Çok Uzun , kısaca dünya üzerinde konuşulan en eski dil ve tarihçesini anlatırmısınız .

Özcan colak
Özcan colak

Semavi dinler referans alinirsa ilk konusulan dil Adem a.s. ve cocuklarinin konustugu dil olsa gerektir. Bunda mutabik oldugumuzu varsayarsak. Arapca ve Ibranice de INSAN, avrupa dillerinde MAN farsca da MERD Türkce de ADAM dir. Adam yani Adem demek olduguna göre Adem a.s. cocuklari erkek ve kadini insan manasinda adam olarak adlandirmislardir. Türkce de devam eden bu ILK kelime insan manasinda devam ettigi gibi diger dillerde de ayni buna benzer kelimelerin yasadigina inaniyorum. Ilk lisan bütün dillere dagilmis, degisime ugramis ama kelimeleri bu günkü dillerde yasiyordur.

Şerif aslan
Şerif aslan

Çok güzel bir açıklama dilinize sağlık

camil faziloqlu
camil faziloqlu

azerbaycanin simal-qerbinde yerleshen ilisu kendinin camaati anadolu diline cox oxshar bir dilde danishir.dahiler yetishdiren bu kentden 150-den cox alim cixmishdir.bu qeder elmli olmasina baxmayaraq tariximizi ashkara cixardan olmamishdir.cunki rus cari aleksandr ilisu sultanliqinin tarixini yasaq etmishdir.bu vaxta qeder yasaq quvvede qalmishdir.sumerler mesopotamiyaya koc ederken burdaki daq resmlerini,simvollari,efsaneleri ve toponimleri de ozleri ile aparmishlar.demek burasi hem de annunakilerin meskenidir.nuhun gemisi de konqu daqindadir.butun bunlar hec kime melum deyil.dilimizdeki bir cox sozlerin menasini bizden bashqa kimse bilmez.indi siz deyin.dunyanin en qedim dili hansidir7

Uğur İRAVUL
Uğur İRAVUL

Merhaba Hocam,
Soy ismimiz İravul hangi dil ve nereden geliyor?
Çok teşekkür ederim.

Muharrem YILDIZ
Muharrem YILDIZ

Hocam, Osman Nedim Tuna'nın Türk dilini Sümerce ile ilişkilendirip yaşayan en eski dil olarak Türkçeyi göstermesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

İnci Parlar
İnci Parlar

Hocam Merhaba. Sizce Kaşgarlı'nın kayıp olan ilk kitabı Kitab-ı Cevahirü'n-Nahv fi Lugati't-Türk (كيتَبُ ثءڤَهِرُن نَهڤ في لُغَتِت ترك) nerede olabilir? Bu konu hakkında da bir yazı bekliyoruz. Sevgi ve saygılarımızla.