Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

DOCX Uzantılı Word 2007 Dosyalarını 2003’te Açmak

19 Ocak 2009 Pazartesi 17 yorum İsa Sarı

Microsoft'un paket ofis programı Office 2007 pek çok değişiklik ve yeniliği beraberinde getirdi: daha fazla görsellik barındıran kullanıcı arayüzü, yeni işlevler vs. Sonu "x" ile biten değiştirilmiş dosya uzantıları da bu yeniliklerden biri; fakat bilgisayarında Office 2007 yüklü olmayan kullanıcıların bu yeni uzantılara sahip dosyaları açabilme imkânı yok. Microsoft'un bu gibi durumlar için yayımladığı "Word, Excel ve PowerPoint 2007 Dosya Biçimleri İçin Microsoft Office Uyumluluk Paketi" ise, bu uzantıdaki dosyaların önceki Office sürümlerinde açılabilmesini sağlıyor.

Uyumluluk Paketi İle Adım Adım Çevrim İşlemi

1. Office 2007 dosyalarını Office XP ya da Office 2003'te açabilmek için gerekli olan dosyaya buradan erişebilirsiniz. Açılan sayfada yer alan "Yükle" tuşuna bastığınızda "FileFormatConverters.exe" dosyası karşınıza gelecektir. Bu dosyayı bilgisayarınıza kaydettikten sonra çalıştırınız. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir. Burada, sol alt köşedeki kutucuğu işaretleyip "Devam" tuşuna tıklayınız.

File Format Converters

File Format Converters

2. Yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyiniz. İşlem bittikten sonra, açmak istediğiniz .docx uzantılı dosyaya sağ fare tuşu ile tıklayıp Birlikte Aç > Program Seç komutu veriniz. Ardından
C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\Moc.exe dosyasını belirtip "Tamam" tuşuna basınız. İsterseniz "Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan" seçeneğini işaretleyerek, "x" uzantısına sahip dosyaların daima çevirici sayesinde açılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Birlikte aç

Birlikte aç

3. Seçtiğiniz dosya açılacak ve üzerinde işlem yapmaya başlayabileceksiniz. Dosya > Farklı Kaydet komutu ile de kullandığınız ofis programı sürümüne göre dosyanızı kaydedebilirsiniz.

Microsoft Office Word 2007Eğer, "Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan" seçeneğini işaretlediyseniz, bu işlem sonucunda "x" uzantılı dosya ikonları Office 2007'nin sahip olduğu dosya ikonlarına dönüşecektir. Örnek olarak, yan kısımda DOCX dosya uzantısının sahip olduğu ikonu görebilirsiniz.

Ücretsiz Ofis Programı: OpenOffice

Open OfficeOffice 2007 programını kullanmak istemeyenler ya da ücretsiz bir paket program kullanacaklar için OpenOffice imdâda yetişiyor. Word, Excel, Power Point gibi pek çok ofis uygulamasının alternatifini barındıran OpenOffice 3.0.1 sürümü, .docx ya da .xlsx gibi Office 2007'de oluşturulan dosyaları da açabiliyor. Şu an için sadece İngilizce sürüme sahip olan OpenOffice 3.0.1'in Türkçe sürümünün de kısa bir süre içerisinde yayımlanması bekleniyor.

Program sayfasına buradan ulaşabilir ve "Full installations with en-US" başlıklı tablodan, kullandığınız işletim sistemine uygun biçimini seçip bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Dosya Çevirimi

Bu iki yöntem dışında, ücretsiz olarak İnternet üzerinden çeşitli dosya biçimleri arasında dönüştürme işlemi yapabilen Zamzar, .docx uzantılı Word dosyalarını da farklı biçimlere dönüştürebiliyor.

Zamzar

Zamzar

Siteye girdikten sonra "Step 1" başlıklı kutucuğa çevirmek istediğiniz dosyanın yolunu gösterek "Step 2" başlıklı kutucuktan dosyanın hangi biçime dönüştürüleceğini belirledikten sonra "Step 3" kutucuğuna e-posta adresinizi girip "Step 4"ten de "Convert" tuşuna tıklamanız gerekmekte. Dosya dönüştürme işlemi bittikten sonra dosyanızın yeni hâli e-posta adresinize gönderilecektir.

, , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

17 Yorum "DOCX Uzantılı Word 2007 Dosyalarını 2003’te Açmak"

avatar
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
wpDiscuz