Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

DOCX Uzantılı Word 2007 Dosyalarını 2003’te Açmak

19 Ocak 2009 Pazartesi 17 yorum İsa Sarı

Microsoft'un paket ofis programı Office 2007 pek çok değişiklik ve yeniliği beraberinde getirdi: daha fazla görsellik barındıran kullanıcı arayüzü, yeni işlevler vs. Sonu "x" ile biten değiştirilmiş dosya uzantıları da bu yeniliklerden biri; fakat bilgisayarında Office 2007 yüklü olmayan kullanıcıların bu yeni uzantılara sahip dosyaları açabilme imkânı yok. Microsoft'un bu gibi durumlar için yayımladığı "Word, Excel ve PowerPoint 2007 Dosya Biçimleri İçin Microsoft Office Uyumluluk Paketi" ise, bu uzantıdaki dosyaların önceki Office sürümlerinde açılabilmesini sağlıyor.

Uyumluluk Paketi İle Adım Adım Çevrim İşlemi

1. Office 2007 dosyalarını Office XP ya da Office 2003'te açabilmek için gerekli olan dosyaya buradan erişebilirsiniz. Açılan sayfada yer alan "Yükle" tuşuna bastığınızda "FileFormatConverters.exe" dosyası karşınıza gelecektir. Bu dosyayı bilgisayarınıza kaydettikten sonra çalıştırınız. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir. Burada, sol alt köşedeki kutucuğu işaretleyip "Devam" tuşuna tıklayınız.

File Format Converters

File Format Converters

2. Yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyiniz. İşlem bittikten sonra, açmak istediğiniz .docx uzantılı dosyaya sağ fare tuşu ile tıklayıp Birlikte Aç > Program Seç komutu veriniz. Ardından
C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\Moc.exe dosyasını belirtip "Tamam" tuşuna basınız. İsterseniz "Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan" seçeneğini işaretleyerek, "x" uzantısına sahip dosyaların daima çevirici sayesinde açılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Birlikte aç

Birlikte aç

3. Seçtiğiniz dosya açılacak ve üzerinde işlem yapmaya başlayabileceksiniz. Dosya > Farklı Kaydet komutu ile de kullandığınız ofis programı sürümüne göre dosyanızı kaydedebilirsiniz.

Microsoft Office Word 2007Eğer, "Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan" seçeneğini işaretlediyseniz, bu işlem sonucunda "x" uzantılı dosya ikonları Office 2007'nin sahip olduğu dosya ikonlarına dönüşecektir. Örnek olarak, yan kısımda DOCX dosya uzantısının sahip olduğu ikonu görebilirsiniz.

Ücretsiz Ofis Programı: OpenOffice

Open OfficeOffice 2007 programını kullanmak istemeyenler ya da ücretsiz bir paket program kullanacaklar için OpenOffice imdâda yetişiyor. Word, Excel, Power Point gibi pek çok ofis uygulamasının alternatifini barındıran OpenOffice 3.0.1 sürümü, .docx ya da .xlsx gibi Office 2007'de oluşturulan dosyaları da açabiliyor. Şu an için sadece İngilizce sürüme sahip olan OpenOffice 3.0.1'in Türkçe sürümünün de kısa bir süre içerisinde yayımlanması bekleniyor.

Program sayfasına buradan ulaşabilir ve "Full installations with en-US" başlıklı tablodan, kullandığınız işletim sistemine uygun biçimini seçip bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Dosya Çevirimi

Bu iki yöntem dışında, ücretsiz olarak İnternet üzerinden çeşitli dosya biçimleri arasında dönüştürme işlemi yapabilen Zamzar, .docx uzantılı Word dosyalarını da farklı biçimlere dönüştürebiliyor.

Zamzar

Zamzar

Siteye girdikten sonra "Step 1" başlıklı kutucuğa çevirmek istediğiniz dosyanın yolunu gösterek "Step 2" başlıklı kutucuktan dosyanın hangi biçime dönüştürüleceğini belirledikten sonra "Step 3" kutucuğuna e-posta adresinizi girip "Step 4"ten de "Convert" tuşuna tıklamanız gerekmekte. Dosya dönüştürme işlemi bittikten sonra dosyanızın yeni hâli e-posta adresinize gönderilecektir.

, , , , , , , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 17 yorum)

 • Atanur Asal 11 Nisan 2015 / 18:55

  Bir 100 Daha (Teşekkürler) :)

 • Mete Erpek 2 Temmuz 2014 / 12:10

  Çok teşekkürler :)))

 • Ömer Faruk Yıldırım 14 Temmuz 2013 / 09:02

  Allah Razı Olsun Kardeşim 3 Gündür Bu Programı Arıyodum Ya Ne Desem Azdır :)

 • Muhammed Mücahit Ektaş 1 Mart 2013 / 21:14

  Allah senden razı olsun kardeş hallettim artık açıyor sağolasın eline emeğine sağlık .. :)

 • Muhammed Atik 26 Kasım 2012 / 17:27

  Gerçekten çok sağolun siteler arasında en iyi anlatan ve çözüme ulaştıran sizsiniz çok teşekkür ettim saolun.

 • Sibel Çakar 12 Eylül 2012 / 16:22

  Teşekkür ederim,çok güzel anlatılmış.

 • muratdoğruyol 12 Nisan 2012 / 13:57

  osman bey hangi araçlardan açıyoruz yapamadık ama teşekkürler şimdiden

 • ahmet balaban 18 Mart 2012 / 12:22

  hande hanım çok teşekkürler.çok işime yaradı....

 • burhan göre 2 Aralık 2011 / 09:45

  süper Allah razı olsun çok işime yaradı.

 • melis 10 Eylül 2011 / 19:59

  süpersin osman çok tşkler

 • taha coşkun 21 Nisan 2010 / 16:22

  hande hanım teşekkürler çok yararlandım verdiğiniz linkten

 • trulli777 29 Mart 2010 / 19:36

  Osmanın anlattığı çok nadir işe yarar genelde olmaz...
  Yinede teşekkürler Osman

 • duygu 1 Şubat 2010 / 16:09

  evet gerçekten osman beyin dediğini yaptım oldu. cok teşekkür ederim osman bey

 • Osman Sertbasar 16 Nisan 2009 / 17:10

  Arkadaşlar!!!!Benim Başka Bir tavsiyem var.Yapmanız gereken Bilgisayarımdan Araçlar a gelip klasör seçeneklerinden görünüm sekmesine geliyorsunuz.Gelişmiş Ayarlardan Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneği var.Burada seçenek işaretli ise işareti kaldırıyorsunuz.Tamam Diyorsunuz.Şimdi masaüstüne word 2007 dosyamızın olduğu yere geliyoruz.Dosyamızı seçili hale getirdiğimizde word 2007 dosyamızın uzantısının .docx olduğunu görüyoruz.Word 2003 te açabilmemiz için .doc olması gerekiyor.Yani yapmamız gereken " X " oradan silmek.Bunun için word 2007 dosyamıza sadece bir sol tık yapıp seçili hale getiriyoruz.Ve yeniden adlandır diyoruz. .docx bölümüne gelip oradaki " x " silin sildikten sonra .doc olacak.Değişiklik yaptığınızda size bir uyarı verecek Dosya uzantısını değiştirirsenizle başlayan ve değiştirmek istiyor musunuz la biten soruya evet diyoruz.Ve artık 2003 te açabilirsiniz.Bendeniz Tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.Not: Tekrar 2007 de kullanmak isterseniz sildiğiniz " x " i eklemeniz yeterli.:)))

 • Hilmi Hacılı 25 Ocak 2009 / 10:56

  Teşekkür ederim... Zamzar'ı ne zamandır kullanıyorum. Eklenti, program falan kurmaya gerek kalmadan Word dosyalarımı kolayca çeviriyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Selamlar....

 • zafer aksoy 25 Ocak 2009 / 09:41

  hande hanım verdiğiniz program çok işime yaradı. teşekkürr ediyorum size...

 • Hande Savaş 24 Ocak 2009 / 00:41

  Çok faydalı bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim. Yalnız ben de bir tavsiyede bulumak isterim. http://www.nativewinds.montana.com/software/docx2rtf.html adresindeki Docx 2 RTF isimli program da bu konuda işe yarıyor. Herkese tavsiye ederim.

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.