Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

En Popüler 7 Alan Adı (Domain) Uzantısı ve İşlevleri

17 Eylül 2020 Perşembe Yorum yok İsa Sarı

İnternette yer alan bütün internet sitelerine erişim sağlamak için tarayıcınızın adres çubuğuna o sitenin adresini girmeniz gerekir. İşte internet tarayıcısının adres çubuğuna girilen bu internet adresine domain, yani alan adı ismi verilmektedir.

Aslına bakılırsa bu alan adları internet sunucuları üzerinden yayın yapan sitelere ait sunucuların IP adreslerinden başka bir şey değildir. Ancak alan adları olmasaydı istediğiniz bir internet sitesine girmeniz için 178.20.835.3 gibi bir DNS adresine ihtiyaç duyulacaktı. Ancak alan adları sayesinde böyle bir gereksinime ihtiyaç duyulmuyor ve her siteye kendi adresi üzerinden erişim sağlanabiliyor.

İnternet sitelerinin sahip olduğu her alan adı, sonuna .com, .org gibi bir uzantı almak zorundadır. Peki, internet site adreslerinin bu alan adı uzantılarına neden ihtiyaçları vardır?

Alan adlarının sonunda neden uzantı bulunur?

World Wide Web nedir

Her internet kullanıcısı internet adreslerinin alan adlarının yapısını bilir. Tipik bir internet sitesi domain yapısına örnek olarak www.example.com adresini gösterebiliriz. Buradaki www kısmı world wide web kelimelerinin baş harflerini ifade etmektedir. Teknik olarak www ise example ana alan adının alt alanı olarak ifade edilebilir. Nitekim bu www ifadesi example olan ana alan adının farklı versiyonları şeklinde değiştirilerek yeni alan adları ile de kullanılabilir. Bu alt alan adlarının en sık kullanılanı blog alt alan adıdır. İnternet sitelerinin blog kısımlarına ait internet adresleri son zamanlarda sıklıkla blog.example.com şeklinde oluşturulmaktadır.

Verdiğimiz örnekteki internet adresinin ana alan adının example olduğunu belirttik. Ancak alan adı hiyerarşisinde en üst alan adının .com olduğunu belirtmeliyiz. Bu adreste .com uzantısı sitenin en tepedeki alan adıdır ve example bunun bir alt domaini olarak işlev görmektedir.

Aslında bizim internet adresinin uzantısı olarak adlandırdığımız kısım o adresin ana alan adıdır ve adresin amacını ortaya koymaktadır. Daha sonrasında onun alt alan adı olarak belirttiğimiz isim ise bu ana alan adına bağlı bir alt domain olarak işlev görmektedir.

Bunu daha da somutlaştırmak için .com alan adı uzantısını ele alalım. .com, İngilizce commerce veya company kelimelerinin ilk üç harfini temsil edecek ana alan adı olarak işlev görmektedir. Bu uzantıya sahip bir internet sitesinin ticari veya iş hayatıyla ilgili olduğunu ortaya koymaktadır. Sitenin ziyaretçileri veya arama motorları bu sitenin bu işlevini ele alır ve sitenin kategorizasyonu buna göre yapılır. İşte ana alan adı veya uzantıların temel fonksiyonu budur.

Domain nasıl alınır?

Domain nedir ve nasıl alınır?

Domainlerin her biri kendilerine hastır ve bir domain sadece tek bir kişi veya kurum tarafından kullanılabilir. Bu noktada akıllara internet sitesi kurmak isteyenin alan adını ne şekilde edinebileceği sorusu gelmektedir.

İnternet sitesi kurmak isteyenler alan adlarını bu işlemi gerçekleştiren profesyonel şirketler üzerinden edinmeleri gerekmektedir. Bu şirketler bu alan adlarını satın alan kişilere tahsis etmekte ve bu alan adına dair tüm yönetim yetkisini satın alan kişiye belli bir süreliğine vermektedir. Bir alan adını istediğiniz süreliğine ücretini ödediğiniz takdirde kullanabilirsiniz.

Alan adının uzantısını da yine alan adını sorguladığınız gibi sorgulamanız mümkündür. Alan adı sorgulaması yapmak için alan adı satışı yapan firmaların bu işleme özel oluşturdukları araçlar kullanılabilir. Bu araçlar sayesinde istediğiniz alan adının uygunluk durumunu takip edebilirsiniz. Ayrıca tüm uzantı çeşitlerine göre alan adı da satın alabilirsiniz. Örnek bir alan adı sorgulama aracına bu linkten erişim sağlayarak göz atabilirsiniz.

En Popüler 7 Uzantı Adresi

Alan adı nedir

Elbette ki alan adı satın almak isteyenler için alan adının uzantısının ne olduğundan ve amacından bahsettik. Bu uzantıların bir diğer özelliğiyse aynı alan adını farklı uzantıyla almaya imkân tanımasıdır. Örneğin; example.com alan adını almak istediniz ve bu alan adını kullanarak yayın yapan bir internet sitesinin varlığını gördünüz. Kullanmak istediğiniz example.com adresini example.org veya daha farklı bir alan adıyla satın alabilirsiniz.

Ancak bu noktada alan adınızın uzantısının sitenizin yayın amacı ile ilgili bilgi verdiğini de göz önünde bulundurun. Yani, tek amacı bilgi vermek olan bir internet sitesine .org uzantılı bir alan adı almak çok da uygun olmayacaktır.

Bu noktada biz de en popüler 7 uzantı ve bu uzantıların ne anlama geldiklerine yakından bakalım.

  • .com: Şüphesiz internetteki en popüler alan adı uzantısı .com’dur. Bu uzantı, yukarıda da bahsettiğimiz üzere İngilizcedeki commercial veya company kelimelerinin kısaltmasından doğmuştur. Daha çok ticari veya iş ile ilgili sitelerle kullanılma amacıyla alınması gerekirken internetteki ilk alan adı uzantısı olması nedeniyle her türlü internet sitesinde kullanılmaktadır. Bu nedenle siteniz her ne alanda yayın yapıyor olursa olsun .com alan adı uzantısı siteniz için ilk düşünmeniz gereken alan adı uzantısı olmalıdır.
  • .org: .com alan adı uzantısından sonraki en popüler alan adı uzantısı .org alan adı uzantısıdır. Bu uzantı, İngilizce organization, yani kuruluş kelimesinin kısaltmasından oluşur ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.
  • .com.tr: En popüler üçüncü alan adı uzantısıysa .com.tr uzantısıdır. Bu alan adı uzantısı, ticaret sicil gazetesine kaydı bulunan işletmelere verilmektedir. .com.tr alan adı uzantısı uluslararası bilinirliğini yüksek tutmak isteyen şirketler tarafından referans bir alan adı uzantısı olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
  • .net: Bir diğer popüler alan adı uzantısı ise .net alan adı uzantısıdır. İngilizce network yani ağ kelimesinin kısaltmasından oluşmaktadır. Bu alan adı uzantısıysa genellikle servis sağlayıcılar ve servis sunucuları tarafından kullanılmaktadır.
  • .gov: Bu alan adı uzantısıysa İngilizcedeki government, yani hükümet kelimesinin kısaltması olarak sadece hükümet kuruluşları tarafından kullanılabilen bir alan adıdır.
  • .biz: Son yıllarda en çok tercih edilen alan adı uzantılarından biri olan .biz alan adı uzantısı business kelimesini temsil etmektedir. Genellikle iş hayatına dair kurumsal görünümünü önemseyen siteler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yine de çok farklı internet siteleri .biz uzantısı ile yayın yapmaktadır.
  • .info: En popüler alan adı uzantıları listemizde sonuncu sıradaysa .info alan adı uzantısı gelmektedir. İngilizce information kelimesinin kısaltması olan bu alan adı uzantısı tek amacı bilgi vermek olan internet siteleri tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

, , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: