İsa Sarı » Hakkımda

Çocukluğumun büyük bir kısmını İstanbul'da geçirdim ve öğrenim hayatımın yarısından çoğunu yine İstanbul'da tamamladım. Ardından Ankara'ya yerleştim ve burada yaşamaya başladım. Selçuk Üniversitesinde Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim gördükten iki yıl sonra Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans öğrenimine başladım. Mezuniyetimin ardından Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi olarak görev alarak burada doktorama devam ettim ve "Türkçede Ekleme Dışı Sözcük Yapımı ve Sözlükselleşme" başlıklı doktora tezimi savundum. Hâlen Hitit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Doç. Dr. olarak çalışmaktayım.

***

Daha ilkokul yıllarımda başlayan, hayatımın her saniyesinde kendisinden faydalandığım teknolojiye olan ilgim, zaman içerisinde katlanarak arttı, hâlen de artmakta. Akademik çalışmalarımın yanı sıra, aradan geçen onca yıl içerisinde, bilişim dünyasının hemen her alanında da kendimce çeşitli faaliyetlerde bulundum ve bulunmaya devam ediyorum. Doğru ve verimli kullanıldığında insan hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran, hatta şekillendiren teknolojik gelişmelerden yeterince yararlanabilmek, Türkoloji alanındaki bilgilerim ile bilişim konusundaki tecrübelerimi birleştirmek ve alana çeşitli noktalarda kalıcı katkılarda bulunmak için her fırsatı değerlendirmeye çalışıyorum. Elbette hayat sadece bunlardan ibaret değil. Her insanın bir, tercihen birden fazla hobisi olmalı. Ben de bu söylemden hareketle, ağ sayfamda hobilerime dair paylaşımlar yapmaya, ayrıca, öğrendiklerimi başkalarına aktarmaya ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bunun yanı sıra, yeni yerler keşfetmeyi, farklı kültürleri tanımayı da seviyorum. En büyük hayalim ise dünyayı kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım dolaşmak, fotoğraflamak, her açıdan betimlemek. Neresi olursa olsun, gittiğim, gördüğüm yerlerle ilgili bir şeyler karalamayı kendime ilke edinmişçesine, seyahatlerimin ertesinde sıcağı sıcağına, kalemim döndüğünce yazmaya, paylaşmaya ve gezi tutkunlarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

***

Ağ sayfamın bölümlerini gezerek, hakkımda daha fazla bilgiye, hazırlamış olduğum programlara, yazdığım veya çevirisini yaptığım yazılara, gezip gördüğüm yerlerle ilgili izlenimlerime ve diğer çalışmalarıma ulaşabilirsiniz. Sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkürlerimi sunar, "Ziyaretçi Defteri"ni imzalamanızı dilerim.

 


 

Yazmış olduğum deneme ve makalelere erişmek için buraya tıklayınız.

Gezi yazılarım için buraya tıklayınız.

Soru-Cevap bölümü için buraya tıklayınız.

Tasarım örneklerim için buraya tıklayınız.

İletişim bilgilerim ve iletişim formu için buraya tıklayınız.

56
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
27 Yorum konuları
29 Konu cevapları
8 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
29 Yorum yazarları
Meryem ŞahinYusuf TOKMUÇalihan adıgüzelNevzat ÖzkanErhan Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Meryem Şahin
Meryem Şahin

İsa Bey;Instagram'da sizi takip edebilir miyiz ?Tabi sakıncası yoksa.

Yusuf TOKMUÇ
Yusuf TOKMUÇ

İsa hocam, web sitenizi yeni keşfettim. Çok başarılı bir özgeçmiş ve akabinde çok başarılı içerikler olduğunu fark ettim. Başarılarınızın devamını dilerim. Ben takipte kalacağım. Sizin de Yusuf TOKMUÇ olarak Kariyer ve Gelişim Blogu adı altında açmış olduğum kendi kişisel web sayfamı incelemenizi isterim. Şimdiden teşekkürler...
https://yusuftokmuc.com/

alihan adıgüzel
alihan adıgüzel

böyle bir sitenin bizlere kavuşturulması çok güzel... elinize sağlık

Nevzat Özkan
Nevzat Özkan

Sevgili İsa Bey, siteni beğendim. Eline sağlık. Başarılarının devamını dilerim.

Erhan
Erhan

İsa bey nedir durumu sizce ne yapmalıyım.

comment image

Ahmet
Ahmet

İsa Bey Çorumca hakkında ne düşünüyorsunuz?

Murat Eşmen
Murat Eşmen

Kutlarım sizleri. Çalışmalarınızdan azami derecede yararlanıyoruz. Mevlüt Sarı ile bir ilginiz olmamalı sanırım.( Bu klavyeleri biraz daha geniş tutsanızda bizleri başka yerden hatta wordden uzaklaştırabilseniz seviniriz. Buradaki yazılanların bir arşivi var mı onuda göremedim. Yani kaydederek yazılarımızı her görüp ondan yararlanabilsek. Selam ve de dualarımızla(.Arapça-Tükçe Lügat Yazarı)

DOĞAN A
DOĞAN A

hocam merhabalar; ben 46 yaşımdayım. bu sene Türk Dili ve Edebiyatı bölümü nü kazandım. Bu yaştan sonra bu bölümde okumak bana ne gibi fayda sağlayacaktır? nasip olur da bitirirsem meslek olarak ne yapabilirim? ayrıca bölüm beni zorlar mı? malum yaşım diğer arkadaşlar gibi genç değil. ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz. teşekkür ederim.

Ferhat yilmaz
Ferhat yilmaz

Merhaba isa kardeşim
Kardeşim diye hitap ediyorum yaşça sizden büyük olduğum için ve bıkmadan usanmadan verdiğiniz cevaplar için şu an size Alanya dan karavan dan yazıyorum saat 04;30 yazılarınızı gördüm ve tamamını okudum Suzi kutluyorum Mayıs ikinci haftası grupla köşeye oradan yalnız japonyaya geçmeyi düşünüyorum japonya seyahat yazılarını incelerken sizin yazılarınızı gördüm ve gerçekten çok mutlu oldum insanlara karsiliksiz yardımcı olmak çok güzel bir olay hele bu zamanda menfaatlerin insanligi ve durustlugu cok ve cok cok geride biraktigi zamabsa selamlar Ferhat yilmaz

mehmet koruyan
mehmet koruyan

merhaba isa bey öncelikle sizi bu karşılıksız yardımlarınızdan dolayı tebrik etmek istedim.ben konuya farklı yaklaşmak istiyorum peygamber efendimizin SAV diyorki bir insanın en hayırlısı insanlara en faydalı ve yardımcı olanıdır.kal sağlıcakla

Resul Polat
Resul Polat

Hocam bende şehit ömer halisdemir üniversitesi 3.sınıf türk dili ve edebiyatındayım sizin gibi alanında başarılı birine sormak istiyorum 1)nasıl üniversitede kalırım mesela araştırma görevlisi 2)atanıp ögretmen olma şansım nedir teşekkürler allah muvaffak etsin.

Burcu Nur ÜNVER
Burcu Nur ÜNVER

Merhaba bu sene bende Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım.Nasıl bir ortam bilmiyorum ama Edebiyatı severek okuyacağım. Tesadüfen sizi bulup tanımak beni mutlu etti. Bir gün bende sizin gibi olmak , başarılı olmak isterim.İnşallah bu başarınız devam eder. Yazılarınızın ve notlarınızın bana yardımcı olacağına inanıyorum. Şimdiden teşekkürler..

Burcu Nur ÜNVER
Burcu Nur ÜNVER

Teşekkür ederim hocam.İnşallah dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.

Jyldyz
Jyldyz

Isabey, merhaba! Siz Tokyodumusunuz? Telefon numuranizi alabilirmiyim?

mutlu alparslan
mutlu alparslan

İsa bey öncelikle yapmış olduğunuz başarıdan dolayı sizi tebrik ediyorum sizin sayenizde harici diskimi kurtardım çok teşekkür ederim başarılarınızın devamı takip edeceğim... SAYGILAR

hocam eskitürk edebiyatı alanında yüksek lisans yaptım doktora için türk dili kontenjanı var suan hangisine yönelmeliyim

mustafa erkan
mustafa erkan

E-kitaplarınız için çok teşekkür ederim.Elinize sağlık 🙂

neslihan seferoğlu
neslihan seferoğlu

merhabalar tesadüfen sizin yazılarınızı okudum print bile aldım:) çok teşekkür ederim fakat soru şeklinde olan varmı

merhaba hocam ben yıldız aöf 1.sınıf edebiyat okumaya çalısıyorum yazılarınızı tesadüfen buldum umarım bende sizin yolunuzdan gelebilirim yazılarınız için teşekürler

Ayşe Demir
Ayşe Demir

Bu güzel siteniz,faydalı çalışmalarınız,verdiğiniz bilgilerden ötürü size teşekkürlerimi sunar , çalışmalarınızın devamını diler ayrıca tebrik ederim.Her ne ararsam siteniz karşıma çıkıyor.Yer imi yaptığımı unutup tekrar tekrar favorilere alıyorum,fark etmeden. 🙂 Işığınız hiç sönmesin.Başarılarınız daim,bizlere de örnek olsun.İyi günler.

Ebru T.
Ebru T.

faydalı bilgileriniz için teşekkürler İsa Bey

Kübra Karadağ
Kübra Karadağ

Merhaba İsa hocam merak ettiğim konu şöyle: bir dil bilim konferansına katıldınız ve bir parmak kalktı ''sizce dil bilimi nedir, tanımlar mısnız?'' dedi ne deerdiniz?

Pirikli Artan

Merhaba sayın hocam.
Bu yalan dünyada siz gerçek hocanı bulmaktan çok çok sevinirem. Bana yol göstersene:
" Türk dil ve edebiyatına aşık birisiyim,şiir yazmaktayım..., ama üniversitede(bilim yurdunda) bu bilim dalında çalışsam, benim yurt,İran,da onunla çok bir iş bulamam!!!!!!! .yanında Dilbilim de de yetenekiyim sanırım, ona da tutulmuşum galiba! "
Şimdi sorgum size : Acaba Dilbilimde ders alırsam, benim edebiyatda olan yeteneklerimi geliştirebilirmi?!
Cevap verceğiniz için çok memnun olacağım HOCAM

sezen özdemir
sezen özdemir

Hocam iyi geceler. Claus Schönig'in Modern Türk Dillerinin Eş Zamanlı Tasnifi ve Tarihsel yönleri adlı makalesinin orjinalini nerede bulabilirim acaba? Çeviri için de Türkiye Türkolojisi adına teşekkür ederim.

kaan ayhan
kaan ayhan

merhaba isa bey bi konuda size danışmak istiyorum; yurt dışı seyahatlerde çinde burda pahalıya satılan helikopterlerin,uçakların , arabaların, robotların v.s oyuncakların çok ucuz olduğunu gördüm, ben onları ithal edip satmak istiyorum burada bu konudaki düşünceniz nedir, ben bu oyuncakları burada fahiş fiyatlara değilde makul fiyatlara satmaya planlıyorum, burada 200-300 dolara satılan oyuncakların orada 60 tl ye satıldığını gördüm.. ben bunları ithal edip fahiş olmayan fiyatlara satmak istiyorum.. fikriniz nedir, bu işe girmelimiyim , girmemelimiyim, türkiyede satış sürkülasyonu var mı ... selamlar..

canan tokman
canan tokman

Yarın eşim ve ben malta yolcususuyuz cok yararlı olacak elinize sağlık

Serkan Sağlık
Serkan Sağlık

Harika bir kaynak ve site...

Kemal Kaya
Kemal Kaya

Özellikle seyahat konulu yazılarınızı takipte olacağım. Keyifli geziler.

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu

Gerek tasarım gerekse içerik olsun harika bir web sayfası örneği. Elinize sağlık.