2. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları » İsa SARI - Kişisel Ağ Sayfası

ÖNEMLİ UYARILAR:

● Bu ders notları, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümündeki lisans öğrenciliğim döneminde almış olduğum derslerle ilgili müsveddelerin bilgisayar ortamına aktarılmış biçimleridir.

● Ders notları bazı eksiklikler, dizgi hataları, güncellenmesi gereken noktalar, hatta bilgi yanlışları barındırabilir. Bunun gibi durumlarda lütfen tarafımı bilgilendiriniz.

● Her dönem için yararlanılan kaynaklar, yazım aşamaları vb. unsurlar dosyalarda belirtilmiştir. Notlar, derse giren öğretim üyelerinin aktardıkları ve yardımcı kaynaklar doğrultusunda hazırlanmıştır.
I. Dönem II. Dönem


Edebiyat Teorileri - IEski Türk Edebiyatı - I


Orhun TürkçesiTürk Halk Edebiyatı - ITürkiye Türkçesi - IIIYeni Türk Edebiyatı - I


Edebiyat Teorileri - II
Eski Türk Edebiyatı - IIOsmanlı Türkçesi - IVTürk Halk Edebiyatı - IITürkiye Türkçesi - IVYeni Türk Edebiyatı - IIUygur Türkçesi

69
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
37 Yorum konuları
32 Konu cevapları
8 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
39 Yorum yazarları
filiz kayaÖzlem ÖztürkHifa dağZüleyha AkkavakŞuheda şenoğlu Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
filiz kaya
filiz kaya

hocam orhon türkçesi dersinde sadece bir pdf gördüm diğer yazıtların da kelime anlamları ve tercümesi mevcut mudur ? emeğinize sağlık.

Özlem Öztürk
Özlem Öztürk

Hocam merhaba ben edebiyat 4.sınıf öğrencisiyim. İkinci sınıf ikinci dönemden alttan eski Türkçe dersim var. Atmış olduğunuz hangi nota bakmalıyım. Acil dönüş yapabilir misiniz ?

Hifa dağ
Hifa dağ

Merhaba hocam orhun türkçesi metni tahlilini atabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

Hifa dağ
Hifa dağ

Haklısınınız hocam

Züleyha Akkavak
Züleyha Akkavak

hocam merhaba nehcül feradis in günümüz türkçesini nereden bulabilirim.Verdiğiniz örnekte tamamını bulamadım.

Şuheda şenoğlu
Şuheda şenoğlu

Merhabalar hocam ben şuan radyoloji okuyorum edebiyatı açıktan okumak istiyorum aceba açıktan rahat okunacak bi bölüm mü yoksa üniversite ortamı şart mı

Yasemin Güler
Yasemin Güler

Hocam merhaba ben türk dili ve edebiyatı bölümü okuyorum 2.sınıfım osmanlı türkçesi notları var mı

İpeksu
İpeksu

Çok teşekkürler gerçekten çok yararlı oldu benim için

Merve Yıldırım
Merve Yıldırım

İsa hocam ben türk dili ve edebiyatı mezunuyum.Kpss'ye çalışıyorum şu an. Notlarınız çok yardımcı oluyor.Notlarınızı yayınladığınız için çok teşekkür ederim 🙂

Aleyna AYGÜN
Aleyna AYGÜN

Hocam merhaba Edebiyat 2. sınıf 1. dönem Türk Halk Edebiyatı derslerinde bu konuyu işlemiyoruz Halk bilimi kuramları ve araştırma yöntemlerini işliyoruz çok zorlanıyorum ders notları var mı bu konuların?

Sema Keskin
Sema Keskin

Bugün eski türk edebiyati vize sınavında burdaki beytlerin aynısını sormuştu hikmet hoca keşke daha önce baksaydim:((

Toptolu ma’na durur iş bu cihan
Göz açup gönle görinir ‘ayâ yazıyor Ayan olacak hocam

Ayşe Durmaz
Ayşe Durmaz

Hocam merhaba.Ben Türk dili ve edebiyatı bölümünü okuyorum .Göktürkçe notları var mı ?

esin
esin

hocam merhabalar 🙂 ben edebiyat okuyorum bu yıl 2.sınıfa geçtim ama şöyle birşey varki ben ösym nin sınavına tekrar hazırlanıp yer değişikliği yapmak istemiştim malesihef olmadı 1.sınıfın 2. dönemini okumadım sınava hazırlandım ve alttan 10 tane dersim kaldı. 4.dönemde kredim ne kadar yeterse ders almaya çalışcam nasıl bi çalışma yapıp yükseltebilirim ? osmanlıcada sorun yaşıyorum nasıl öğrenebilirim herahngi bi kitap öneriniz felan varsa söylermisiniz ?

emine bahdir
emine bahdir

merhaba iisa bey isveçte 3 ay tatil yapabilmek için kaç sek yeterli olur

Zeynep Ateş
Zeynep Ateş

merhaba Hocam
Ben 2. sınıf edebiyat okuyorum Uygurca Irk Bitik metin tahlilini yaparken biraz zorlanıyorum metnin tahlili var mı?

Sema Nur
Sema Nur

Hocam meraba
Ben edebiyat 2.sınıfım önceden edebiyatı çok seviyordum şu an nefret ediyorum çünkü hiç bir şey anlamıyorum nasıl çalışacağım bilmiyorum bana biraz yardımcı olur musunuz bir çok alttan dersim var :((

Ayşe Nur Uysal
Ayşe Nur Uysal

Merhabalar hocam Osmanlıca I,II ile III ders notları yok mu

Ayşe Nur Uysal
Ayşe Nur Uysal

Merhabalar ,öncellikle yaptığınız bu çalışma için çok teşekkürler.Hocam ,Yeni Türk Edebiyatı dersi ,Edebiyat Tarihi , kısaca Yeni Edebiyat ile Osmanlıca. Gramer kitabı önerir misiniz?

Rukiye Şahin
Rukiye Şahin

Merhabalar, 2. sınıf(4. yarıyıl) ve 3. sınıf(6. yarıyıl) derslerinin cumartesi-pazar sabah ve öğle oturumlarında hangi dersler oluyor?
Dağılımlarını biliyorsanız yardımcı olur musunuz?
Ona göre bir çalışma takvimi uygulayacağım inşallah.Şimdiden teşekkür ederim.

Ayhan Aydın
Ayhan Aydın

Hocam ellerinize sağlık tasavvuf göremedim yardımcı olur musunuz

kaan demir
kaan demir

hocam bu notların bana yardımcı olacağından eminim bu nedenle size öncelikle teşekkür etmek istiyorum birde sizden ricam okumak için bana bir kaç kitap önerebilir misiniz

esma naz
esma naz

Bunlar Mersin Üniversitesi ders içerikleri demi bunlar işleniyor?

pınar yalcın
pınar yalcın

ısa hocam merhaba oncelıkle emegınıze saglık ben de bu sıteden kısa ve oz notlara bakıyorum ama ders ısımlerı aöf ıle farklı mesela halk hıkayelerı osmanlı turkcesı gramerı 8.ve 13.yy turk edebıyatı tanzımat edeb.1 notlarını bulamdım tanzımat1 dedıgı 1.donem mı yoksa tanzımat 1ın ıcın de 1. ve 2.donem var mı cunku kıtaplarda o sekılde var da cook tesekkur ederım

Alifiandy Naufal Rafii
Alifiandy Naufal Rafii

Emeğinize sağlık İsa abi, derslerime çok yardımcı olur 😀

sümeyye yıldırım
sümeyye yıldırım

Merhaba hocam. Nabinin degil midir, çekmez ve unutulmuş redifli gazellerinin okunuşlarına ve anlamlarına ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Tesekkurler...

Ahmet Veysel Duruer
Ahmet Veysel Duruer

Merhabalar Hocam, emeginize saglik dosyalari indirdim bir tesekkur etmeden gecmeyim dedim

kübra uğur
kübra uğur

İyi akşamlar hocam.
Paylaşım çok güzel teşekkür ederim
Fakat sizden önemli bir ricam olacak eski anadolu türkçesinde süheylü nevbahar metninin tahlilinin birazını paylaşmışsınız bana 44 45 sayfalar lazim lütfen yardımcı olur musunuz ?

ahmet kurtbece
ahmet kurtbece

hocam merhaba; Osmanlı Türkçesi 4 adlı notta bir kaç kelimede yanlışlıklar var mahi halat denmiş anlamı balık, küne yazılmış köşe için o künc olacak bir de bâr var bildiğim kadarıyla sefer,kez ve yük anlamı var meyve anlamı var mı emin değilim yanlışlık olabilir. İyi günler.

fatih yeşil
fatih yeşil

Teşekkürler eder, sevgi ve muhabbetle selamlarım. Maşallah tertibiniz takdire şayan hocam.

nur öz
nur öz

hocam emeklerinize sağlık.. kelime tahlili yaparken hepsine eksi işareti ile ayırmıssınz hangisinin isimden isim olduğu anlasılmıyor isim eki olan ek yanına artık koymanız gerekmez miydi?..

ömer çete
ömer çete

slm hocam teşekürler paylaşımcı kişiliginızden dolayı .paylaşımınız çalışmamızda bi nebzede olsa kolaylık sagladı .devamını dileriz 😉
sizede başarılar ...egitim ve ögretim hayatınızda

esat kahraman
esat kahraman

Hocam, her şeyden önce emeğinize sağlık, cidden çok faydalı ve güzel hazırlanmış notlarınız ; fakat Eski Türk edebiyatı 1.sınıf 2. dönem notları söz sanatları kısmında sadece Teşbih var sanki eksik gibi , bir de 2. sınıf 1. dönem Osmanlı Türkçesi notları yok, ekleyecek misiniz? Saygılarımla.

volkan demiralp
volkan demiralp

Merhaba hocam gerçekten değerli kaynaklar bunlar emeğinize sağlık orhun türkçesi dersi eski türkçe dersi olarak geçiyor şimdi ancak orhun abideleri metninin sadece bir bölümünü almışsınız biraz fazla olsaydı iyi olurdu 🙂

Abdullah TAŞ
Abdullah TAŞ

Hocam merhaba öncelikle böyle bir paylaşım yaptığınız için çok teşekkürler...
Mersin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ikinci sınıf öğrencisiyim. Bizim dersler biraz farklı galiba örneğin "Söz Dizimi, Osmanlıca ve Yazılı Anlatım" gibi dersler yok. Bu dersler sizin zamanınızda yok muydu yoksa sizde notları olmadığı için mi listede yok?

Deniz Kanbur
Deniz Kanbur

Merhaba, bu siteyi deyim yerindeyse yerde ararken gökte buldum. 8 yıl önce mezun oldum, aradan o kadar çok zaman geçti ki... Evliyim, bir çocuğum var ve KPSS' ye çalışıyorum. Malum artık ÖATB var. Bu sitedeki bilgiler benim için altın değerinde. Umuduma ışık yaktığınız için size teşekkür ediyorum. Lütfen çıktı alabilirsek daha çok sevineceğiz.

yunus
yunus

Ben de 8 yıl oldu mezun olalı. KPSS ye niyetlendik . Site iyi geldi.

emine şahin
emine şahin

merhaba isa bey ders notlarınız çok faydalı oluyor ellerinize sağlık çok güzel olmuş. fakat bir sorum olacak ben ders notlarını çıktı şeklinde düzgün çıkaramıyorum yardımcı olur musunuz nasıl çıktısını alabilirim.şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

müjde karabulut
müjde karabulut

dosyaları bilgisayarımıza nasıl indirebiliriz. denedim ama açmadı

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu

Çok değerli kaynaklar bunlar benzer bir çalışmayı mezun olduğumda ben de yapmayı düşünüyorum. Çok teşekkürler İsa abi (: Eline emeğine sağlık.