Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Orico CLH-W2 USB Type-C Hub Adaptör İncelemesi

1 Kasım 2019 Cuma Yorum yok İsa Sarı

Dizüstü bilgisayarların günden güne incelmesi, görünürde pratiklik ve taşınabilirlik sağlasa da, bazı açılardan dezavantajları beraberinde getiriyor. Bu dezavantajlardan en önemlisi ise, küçülen ve incelen bilgisayarların artık gerektiği ve yeteri kadar arabirim (yuva/port) veya donanım barındıramıyor oluşu. Her ne kadar artık ömürlerini tamamlamış olsalar da CD veya DVD gibi medyalar, bu incelen bilgisayarlarda kullanılamıyor. Bunun yanı sıra incelen bilgisayarları (diğer bir tabirle, ultrabookları) bir monitöre, televizyona ya da projeksiyon cihazına bağlamak istediğimizde, gerekli arabirimleri ve yuvaları bilgisayar üzerinde bulamayabiliyor ve harici bir adaptöre ya da adaptörlere ihtiyaç duyuyoruz. VGA için ayrı, HDMI için ayrı, USB yuvasını çoklamak için ayrı, hatta ve hatta basit bir flash bellek ya da harici disk kullanabilmek için dahi ayrı bir adaptöre gerek duyulduğu çok oluyor. Böyle olunca, hepsi için ayrı ayrı adaptörler satın alıp taşımaktansa tek bir adaptör ile tüm ihtiyaçlara çözüm bulabilmek daha mantıklı bir hâl alıyor. Bu iş için üretilmiş ultrabook/notebook aksesuarlarından biri de, Orico tarafından piyasaya sürülen CLH-W2 USB Type-C Hub HDMI Ethernet çoklayıcı adaptör.

Orico, her na kadar Türkiye piyasasında duyulmamış ve adı geçmeyen bir marka olsa da, özellikle Uzakdoğu'da, ürettiği kaliteli ürünlerle hayli tanınır hâle geldi. Firmanın CLH-W2 kodunu verdiği USB Type-C çoklayıcısı ise, en popüler ürünleri arasında. Benim gibi ultrabook kullanıp kullandığı bu bilgisayar üzerinde yeteri kadar giriş/çıkış yuvası yer almayan kişiler için biçilmiş kaftan. Adeta, bir USB Type-C portundan tam sekiz port üretiyor. Bu noktada, ürünün hangi portları üzerinde barındırdığına geçmeden önce, kutu içeriğiyle giriş yapmak istiyorum. Ürün oldukça sade ama kullanışlı bir kutu içerisinde geliyor. Çekmecevari bir şekilde açılan kutunun içerisinden statik korumalı poşete sarılı vaziyette ürünün kendisi ve altında ise kullanma kılavuzu ile bilgilendirme notu yer alıyor. Kutunun iç tasarımı da oldukça ideal. Cihaza bütünleşik kablo, kutunun sağ tarafında kalan bölmeye yerleşiyor ve bu sayede kablo bükülme ya da kırılmalara karşı korunaklı hâle geliyor.

Orico USB Type-C Çoklayıcı

Orico USB Type-C Çoklayıcı

CLH-W2, sağlam alüminyum materyalden üretilmiş. Ürünü elinize aldığınızda "premium" tabir edilen hissiyatı verebiliyor. Bu materyal, aynı zamanda ürünün aşırı derecede ısınmasını ve performanstan düşmesini engelliyor. Zira bu tür çok işlevli ürünlerde uzun süreli kullanımlar sonucunda ısınmaya bağlı yıpranmalar ve bozulmalar yaşabiliyor, ama CLH-W2'de böyle bir sorunla karşılaştığımı söyleyemem. CE, FCC ve ROHS sertifikalarına sahip ürünün boyutları şöyle: 120 mm genişlik, 45 mm derinlik ve 18 mm yükseklik. Kablo boyutu ise 10 cm.

Orico CLH-W2 USB Type-C Hub Adaptör Üzerindeki Portlar

Yukarıda, ürünün tam sekiz adet port barındırdığını belirtmiştim. Bu portlar, günümüzde en sık ihtiyaç duyulan portlardan oluşuyor. VGA portu barındırmıyor oluşu ilk etapta bir eksi gibi görünüyor olsa da, günümüzdeki monitörlerin ve projeksiyon cihazlarının pek çoğunun artık HDMI üzerinden görüntü aktardığı düşünülürse, bunun cihazın bir eksisi olmadığı ortaya çıkacaktır. Ürünü üzerindeki portlar sırasıyla ve adediyle şöyle:
1 x RJ45 Gigabit Ethernet
1 x HDMI (4K destekli)
3 x USB 3.0
1 x USB Type-C
1 x SD kart
1 x TF kart

USB Type-C HDMI, Ethernet adaptör

USB Type-C HDMI, Ethernet adaptör

Portların niteliklerine bakıldığında, en dikkati çeken nokta, HDMI portunun 4K UltraHD çözünürlüğü desteklemesi. Bu port aynı zamanda 30 Hz görüntü verebiliyor. Ethernet portu ise gigabit, yani 1000 megabite kadar hızı destekliyor, ki bu da günümüzün İnternet imkanları düşünüldüğünde fazlasıyla yetiyor. Video çıkışını destekleyen Type-C arabirimine sahip cep telefonlarının ekranını eşzamanlı olarak monitöre yansıtabilmek de bu cihazla mümkün. Cihazın üzerindeki Type-C yuvası aynı zamanda bu özelliği destekleyen ultrabookları şarj edebiliyor. Bu PD şarj ünitesi, 5-20 Volt, 3 amperlik bir güç sağlayabiliyor. Cihazın üzerinde SD kart ile TF kart portları ise aynı anda kullanılabiliyor ve karşılıklı okuma yapılabiliyor. Yalnız, MicroSD kartlar için bir adaptör gerekiyor, ki bu hemen her bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla edinebileceği bir plastik parçadan ibaret.

Ultrabook USB Hub HDMI Ethernet USB Type-C to Ethernet, HDMI adaptör USB Type-C Hub çoklayıcı

Gümüş gri ya da koyu gri olmak üzere iki farklı renk alternatifi bulunan Orico CLH-W2'yi Banggood üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca, BGisasari kodu ile ürünü bir miktar indirimli şekilde alabilirsiniz. Ürünün şu anki fiyatı 391 TL, 9 TL civarı da kargo ücreti eklenince, yaklaşık 400 TL'ye tüm çözümleri bir arada sunan bir cihaz almış oluyorsunuz.

, , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: