Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Kuruluğu, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

14 Aralık 2008 Pazar 231 yorum İsa Sarı

Göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesi bazı durumlarda azalır. Bunun sonucunda ise göz kuruluğu, diğer bir deyişle "kuru göz sendromu" ortaya çıkar. Çok sayıda insanı ilgilendiren; fakat tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğu, gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara da yol açabilmekte ve kronik hâle gelebilmektedir.

Gözyaşının Önemi

Gözyaşı; toz, duman, rüzgâr gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizler ve kornea yüzeyinin tahriş olmasını engeller. Gözün kırpılması sonucunda gözyaşı, göz yüzeyinin tamamına yayılır ve bu yüzeyi nemlendirir, varsa toz, is gibi etkenlerden arındırır. Gözyaşı eksikliğinde ise bu yüzey nemsiz kalacağı için yanma, batma ve kızarma gibi sonuçlar ortaya çıkar ve yüzey tahriş olmaya başlar.

Gözyaşı basitçe iki türlüdür: sürekli gözyaşı, tepki gözyaşı. Süerkli gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman nemli kalmasını sağlayan ve az miktarda üretilen gözyaşıdır. Tepki gözyaşı ise ağlama ya da alerji, göze toz kaçması gibi durumlarda gözün tepkisi sonucunda ortaya çıkan gözyaşıdır. Her iki gözyaşı da göz kapakları ile göz yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltıcı bir göreve sahiptir.

Gözyaşının içerisinde su haricinde yağ, protein, elektrolit gibi çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerden bazılarının fazlalığı ya da eksikliği gözyaşı kalitesini azaltabilir.

Sürekli gözyaşı miktarı ve kalitesinde azalma meydana geldiğinde, göz yüzeyi yeterli seviyede beslenemeyeceğinden dolayı tahriş olmaya başlar ve enfeksiyon riskini doğurur.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruluğuna neden olan faktörlerin sayısı oldukça fazladır; fakat bunların en yaygın olanları göze yeterli oksijen gitmemesi ve göz yüzeyinin nemsiz kalmasıyla doğrudan ilgilidir.

- Kontak lens gibi protez kullanımı,
- Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,
- Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,
- Yoğun ışığa maruz kalma,
- Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,
- Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,
- Romatizmal rahatsızlıklar,
- Kalp hastalıkları ve diyabet,
- Göz tansiyonu,
- Yaşlılık,
- Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,
- Uzun süre gözün kırpılmaması,
- Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar... gibi etkenler göz kuruluğnun başlıca sebepleri arasındadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun başlıca belirtileri şunlardır:
- Gözde yanma ve batma hissi,
- Göz yüzeyinin kaşınması,
- Gözde uzun süreli kızarıklık,
- Bulanık görme ve görmede azalma.

Göz kurluğu, bunların dışında gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak değişebileceği gibi, yukarıda sayılan nedenlere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Kuru göz tedavisinde amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamaktır. Bunun içinse göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Örneğin, kuru bir havaya sahip mekânda kalan birisinin daha nemli bir ortamı tercih etmesi ya da uzun süre bilgisayar kullanan bir kuru göz hastasının bu süreyi en aza indirmesi gereklidir. Eğer göz kuruluğu kronik bir hâl almışsa, yapay gözyaşları ya da cerrahî müdahale gerekli olabilir.

Sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis ve tedavi önemlidir. Gözde, yukarıda sayılan belirtiler gözlemleniyorsa en kısa sürede bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır. Schirmer gözyaşı testi, boyama ya da Slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülmeli ve doğru teşhis konulmalıdır.

Okuyucularıma önemli not: Ben bir doktor ya da cerrah değilim. Burada sadece tecrübelerimi ve bilgilerimi paylaşmaya, sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

, , , , , , , , , , , , , , ,
Misafir
can aydınol
2 ay 17 gün önce

İsa bey ben 1yılı aşkın göz kurulugu icin çeşitli damlalar kullandım ama gecmedi son zamanlar goz yaşın yeterli ama kalitesi düsük dediler ilaç kullanmayı biraktım öyle zamana biraktım.0.75 miyop var gözlük kullanmiyorum acaba kullanırsam gecer mi

Misafir
Sinem
5 ay 29 gün önce

Merhaba ben 12 yıl önce her iki gözümdende kerataplasti oldum . 2013 ylındada sağ gözümden topolazer oldum ilk zamanlar çok iyi görüyordum ama sonradan gözümde pus tıp dilinde haze oluştu doktorum tekrar bir lazer yaparsak tekrar yenileyeceğini belirtti zmanla düzelir dedi ama ne yapmam lazım nasıl yaşıyacağım bu sisli gözle 3 -5 yıl idare et dedi :(

Misafir
Osman ARPACIK
5 ay 30 gün önce

benim gözümde damar kuruması var. bir gözü görmüyor. göz tansiyonu var. göz tansiyonundan 2 kere ameliyat oldu. ama hala tansiyon inmiyor. biz buna napa biliriz

Misafir
yurdae yakut
6 ay 3 gün önce

merhaba akadaşlar ben 2008 yılnda sol gözümde göz kurulugu teşhisi koydular.....çok sıkıntılıydı.......ama gecen yılın yanı 2014 yılının ortalarında sağ gözüm enfeksiyon kaptı tam 2 haftaya yakın sürdü bu süeç iceriside sol gözümde göz kuruluğu vardı...bulanık görüyordum ama enfeksiyondan sonra net görmeye başladım enfeksiyon sonar erdikden sonra da net görmeye başladım çok hafif göz kızarıklığı var onun haricinde hiç bir sıkıntım yok net görüyorum artık çok enteresan bi durum oldu çok şükür kurtuldum göz kuruluğundan...

Misafir
Ozlem yuksel
6 ay 10 gün önce

Gözümde kuruluk var gözyaşı 0 çıktı daha önce böyle deildi 10 senedir lens kullanıyorum napabilirim ameliyat olcaktim bu sebepten olamadım

Misafir
fatma tulumtaş
6 ay 16 gün önce

ben alti ay once gozumden ameliyat oldum. Her ikisindede kist vardi.
Ameliyattan sonra doktora gittim devamli olarak, hergittimdede ilac yazdi
Ve kullandim ama uzerinden 6-7 ay gecti ama gozlerim eskisi gibi degil.
Zamansz batma hissi oluyo, ısıktan cok rahatsz oluyorum her turlu ısıktan.
Gunes olmadgi halde gun ısıgndan da rahatszim ve disari cikmak iskence gbi gozlerim
Kısık surekli agrida oluyo . Baska bi dr gittim kuruluk var dedi suni gozyasi
Damlasi verdi suan onu kullaniyorum. Bi gun rahatlkla aciyorum gozumu ama ertesi
Gun yine eski halini aliyo . doktor degilsiniz ama akil akildan ustundur. Onerebileceginz bisey varmi

Misafir
ibrahim ekinci
6 ay 17 gün önce

Benim anneannemin arka göz damarları kurumuş ve iki gözüde görmüyor bunun bi çaresi varmı ama ön taraftaki damarları saglammış.

Misafir
ataberk akgün
6 ay 19 gün önce

Doktor bey bugün okulda sırt üstü düştüm ve sık sık gözlerimi kırpmaya başladım ve gözlerim yanmaya başladı ondan sonrada sol gözüme bir seyler batar gibi hissetmeye basladım gözlerimi çok ovalamaya başladım ondan sonrada gözlerimi kırparken kafamı sallamaya başladım iyi geldi biraz ama geçmedi ben 12 yaşındayım gözlerimde göz kuruluğu olabilirmi öyleyse tedavisi nedir ?

Misafir
Bayan Şahin
6 ay 26 gün önce

Benim doguştan tek gözümde görme engelim var. Ayrıyeten aynı gözümde kayma var. Damarlarımın %97 si kurumuş. Tedavisi nedir acaba.

Misafir
yasin uğrun
8 ay 19 gün önce

Hocam yaşim 21sağ gozum az goruyor diye devlet hastanesine gittim doktor dediki senin beynin komple sol gozune hükmetmiş dedi sol gozun %100 uzerinden % 105 görüyosun sağ gozun 100 yuzerinde 70 goruyorsun dedi ama gözüm git gide kararir gibi oluyo renkleri soluyo gormemi engelliyo zaman gectikce öyle problemler oluyo sol gözümü kapatinca sağ gozum karakmaya basliyo biryere sabit bakinca goz alanina girdim birsey cikmadi birsey yok dedi gozumun onundr noktalar ucmaya basladi benek benek şekiller var ne tarafa baksam otarafa dogru yavasca hareket ediyolar retina yirtilmasi var ona eminim ama sag gozumde katarak mi var acaba agri yapiyo belirsiz bi zamanda inletici bi sizlama oluyo sağ beynimde sanki sag goz sadece isik veriyomus gibi sanki bi ise yaramiyomus gibi oluyo ben bundan rahatsiz oluyorum sağ gozumlede net gormek istiyorum bunun cozum yolu neler dir acaba ??

Misafir
bulent orhan
8 ay 24 gün önce

iyigunler ben fransadan orleans sehrinden bulent yaklasik 1 senedir 2 gozumlen sikayetciyim iltahatlanma ve gozlerimin kuru oldugunu soylediler gunes isigi haric lamba isiginda duramiyorum fransada bir kac goz doktoruna goruldum cok goz damlasi kullandimhalen iyideyilim damlanin birisinde gozlerim haric kendimi cok iyi hissetmistim suanda hicbir damla kullanmiyorum kendimi iyi hissetmiyorum halen tansiyonumun dusuk oldugunu soyledi fransis doktor 3 bucuk aydir tansiyon hapi kullaniyorum gozlerim haric biras kendime geldim bir kac sene once kisin 2 gozumde cok agri vardi bana bir cozum bulabilirmisiniz tesekkurler

Misafir
burak turk
8 ay 25 gün önce

Benim gozumde sinifta klima veya aksam evde televizyon izlerken yanma oluyor arada birde kasinma gibi birsey oluyor bide benim gozumde ikide bir kirpma var bunun nedeni yukarıda bahsettigim goz kurulugunun sebebi olabilir mi

Misafir
merve yagci
9 ay 26 gün önce

Merhabalar... Ben 3 aydır antidepresan ilacı kullanıyorum. Tedavi olmama rağmen göz kurulugum geçmiyor. Bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiren biri değilim. Sorum şu ki; antidepresanlar göz kuruluğuna neden olur mu?

Misafir
can aydınol
2 ay 17 gün önce

Sizin şikayetinizin aynisi bende var 1yılı aşkın çesitli damlalar kullandım ama hala gözlerim agriyor bi çözüm buldunuz mu

Misafir
ışıl yüce
1 yıl 9 gün önce

6 yıldır gözümde aynı sorun var. Gün içimde gözümde beyaz yapışkan sıvı oluşuyor çapak gibi. Çok rahatsız etmeye başladı sürekli kontrol etmek zorunda kalıyorum. Göz doktoruna gittim 1 yıl önce alerji dedi damla verdi kullandım ama geçmedi. Çok utanıyorum estetik açıdan hiç hoş değil sürekli gözümde çapak varmış gibi. 6 yıldır geçmedi biraz psikolojik olduğunu düşünmeye başladım sanki gözümde her an bişe çıkacak gibi insanlara bakmaya utanıyorum. Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim bıktım artık bu durumdan.

Misafir
Gökhan by
6 ay 27 gün önce

Isil hanim çok geçmiş olsun ayni sikayetten bende muzdarip oldum sikayetiniz mevsimsel yada yol boyu allerjiden olabiliyor allerji ilaci kullaniyorsaniz aksatmamaminizi öneriyorum ben çok faydasini gördüm