Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Kuruluğu, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

14 Aralık 2008 Pazar 231 yorum İsa Sarı

Göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesi bazı durumlarda azalır. Bunun sonucunda ise göz kuruluğu, diğer bir deyişle "kuru göz sendromu" ortaya çıkar. Çok sayıda insanı ilgilendiren; fakat tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğu, gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara da yol açabilmekte ve kronik hâle gelebilmektedir.

Gözyaşının Önemi

Gözyaşı; toz, duman, rüzgâr gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizler ve kornea yüzeyinin tahriş olmasını engeller. Gözün kırpılması sonucunda gözyaşı, göz yüzeyinin tamamına yayılır ve bu yüzeyi nemlendirir, varsa toz, is gibi etkenlerden arındırır. Gözyaşı eksikliğinde ise bu yüzey nemsiz kalacağı için yanma, batma ve kızarma gibi sonuçlar ortaya çıkar ve yüzey tahriş olmaya başlar.

Gözyaşı basitçe iki türlüdür: sürekli gözyaşı, tepki gözyaşı. Süerkli gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman nemli kalmasını sağlayan ve az miktarda üretilen gözyaşıdır. Tepki gözyaşı ise ağlama ya da alerji, göze toz kaçması gibi durumlarda gözün tepkisi sonucunda ortaya çıkan gözyaşıdır. Her iki gözyaşı da göz kapakları ile göz yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltıcı bir göreve sahiptir.

Gözyaşının içerisinde su haricinde yağ, protein, elektrolit gibi çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerden bazılarının fazlalığı ya da eksikliği gözyaşı kalitesini azaltabilir.

Sürekli gözyaşı miktarı ve kalitesinde azalma meydana geldiğinde, göz yüzeyi yeterli seviyede beslenemeyeceğinden dolayı tahriş olmaya başlar ve enfeksiyon riskini doğurur.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruluğuna neden olan faktörlerin sayısı oldukça fazladır; fakat bunların en yaygın olanları göze yeterli oksijen gitmemesi ve göz yüzeyinin nemsiz kalmasıyla doğrudan ilgilidir.

- Kontak lens gibi protez kullanımı,
- Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,
- Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,
- Yoğun ışığa maruz kalma,
- Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,
- Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,
- Romatizmal rahatsızlıklar,
- Kalp hastalıkları ve diyabet,
- Göz tansiyonu,
- Yaşlılık,
- Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,
- Uzun süre gözün kırpılmaması,
- Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar... gibi etkenler göz kuruluğnun başlıca sebepleri arasındadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun başlıca belirtileri şunlardır:
- Gözde yanma ve batma hissi,
- Göz yüzeyinin kaşınması,
- Gözde uzun süreli kızarıklık,
- Bulanık görme ve görmede azalma.

Göz kurluğu, bunların dışında gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak değişebileceği gibi, yukarıda sayılan nedenlere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Kuru göz tedavisinde amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamaktır. Bunun içinse göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Örneğin, kuru bir havaya sahip mekânda kalan birisinin daha nemli bir ortamı tercih etmesi ya da uzun süre bilgisayar kullanan bir kuru göz hastasının bu süreyi en aza indirmesi gereklidir. Eğer göz kuruluğu kronik bir hâl almışsa, yapay gözyaşları ya da cerrahî müdahale gerekli olabilir.

Sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis ve tedavi önemlidir. Gözde, yukarıda sayılan belirtiler gözlemleniyorsa en kısa sürede bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır. Schirmer gözyaşı testi, boyama ya da Slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülmeli ve doğru teşhis konulmalıdır.

Okuyucularıma önemli not: Ben bir doktor ya da cerrah değilim. Burada sadece tecrübelerimi ve bilgilerimi paylaşmaya, sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

, , , , , , , , , , , , , , ,
Sırala:   en yeni | en eski | en beğenilen
Ziyaretçi
can aydınol
7 ay 27 gün önce

İsa bey ben 1yılı aşkın göz kurulugu icin çeşitli damlalar kullandım ama gecmedi son zamanlar goz yaşın yeterli ama kalitesi düsük dediler ilaç kullanmayı biraktım öyle zamana biraktım.0.75 miyop var gözlük kullanmiyorum acaba kullanırsam gecer mi

Ziyaretçi
Sinem
11 ay 8 gün önce

Merhaba ben 12 yıl önce her iki gözümdende kerataplasti oldum . 2013 ylındada sağ gözümden topolazer oldum ilk zamanlar çok iyi görüyordum ama sonradan gözümde pus tıp dilinde haze oluştu doktorum tekrar bir lazer yaparsak tekrar yenileyeceğini belirtti zmanla düzelir dedi ama ne yapmam lazım nasıl yaşıyacağım bu sisli gözle 3 -5 yıl idare et dedi :(

Ziyaretçi
Osman ARPACIK
11 ay 9 gün önce

benim gözümde damar kuruması var. bir gözü görmüyor. göz tansiyonu var. göz tansiyonundan 2 kere ameliyat oldu. ama hala tansiyon inmiyor. biz buna napa biliriz

Ziyaretçi
yurdae yakut
11 ay 13 gün önce

merhaba akadaşlar ben 2008 yılnda sol gözümde göz kurulugu teşhisi koydular.....çok sıkıntılıydı.......ama gecen yılın yanı 2014 yılının ortalarında sağ gözüm enfeksiyon kaptı tam 2 haftaya yakın sürdü bu süeç iceriside sol gözümde göz kuruluğu vardı...bulanık görüyordum ama enfeksiyondan sonra net görmeye başladım enfeksiyon sonar erdikden sonra da net görmeye başladım çok hafif göz kızarıklığı var onun haricinde hiç bir sıkıntım yok net görüyorum artık çok enteresan bi durum oldu çok şükür kurtuldum göz kuruluğundan...

Ziyaretçi
Ozlem yuksel
11 ay 20 gün önce

Gözümde kuruluk var gözyaşı 0 çıktı daha önce böyle deildi 10 senedir lens kullanıyorum napabilirim ameliyat olcaktim bu sebepten olamadım

Ziyaretçi
fatma tulumtaş
11 ay 26 gün önce

ben alti ay once gozumden ameliyat oldum. Her ikisindede kist vardi.
Ameliyattan sonra doktora gittim devamli olarak, hergittimdede ilac yazdi
Ve kullandim ama uzerinden 6-7 ay gecti ama gozlerim eskisi gibi degil.
Zamansz batma hissi oluyo, ısıktan cok rahatsz oluyorum her turlu ısıktan.
Gunes olmadgi halde gun ısıgndan da rahatszim ve disari cikmak iskence gbi gozlerim
Kısık surekli agrida oluyo . Baska bi dr gittim kuruluk var dedi suni gozyasi
Damlasi verdi suan onu kullaniyorum. Bi gun rahatlkla aciyorum gozumu ama ertesi
Gun yine eski halini aliyo . doktor degilsiniz ama akil akildan ustundur. Onerebileceginz bisey varmi

Ziyaretçi
ibrahim ekinci
11 ay 27 gün önce

Benim anneannemin arka göz damarları kurumuş ve iki gözüde görmüyor bunun bi çaresi varmı ama ön taraftaki damarları saglammış.

Ziyaretçi
ataberk akgün
11 ay 29 gün önce

Doktor bey bugün okulda sırt üstü düştüm ve sık sık gözlerimi kırpmaya başladım ve gözlerim yanmaya başladı ondan sonrada sol gözüme bir seyler batar gibi hissetmeye basladım gözlerimi çok ovalamaya başladım ondan sonrada gözlerimi kırparken kafamı sallamaya başladım iyi geldi biraz ama geçmedi ben 12 yaşındayım gözlerimde göz kuruluğu olabilirmi öyleyse tedavisi nedir ?

Ziyaretçi
Bayan Şahin
1 yıl 5 gün önce

Benim doguştan tek gözümde görme engelim var. Ayrıyeten aynı gözümde kayma var. Damarlarımın %97 si kurumuş. Tedavisi nedir acaba.

Ziyaretçi
yasin uğrun
1 yıl 1 ay önce

Hocam yaşim 21sağ gozum az goruyor diye devlet hastanesine gittim doktor dediki senin beynin komple sol gozune hükmetmiş dedi sol gozun %100 uzerinden % 105 görüyosun sağ gozun 100 yuzerinde 70 goruyorsun dedi ama gözüm git gide kararir gibi oluyo renkleri soluyo gormemi engelliyo zaman gectikce öyle problemler oluyo sol gözümü kapatinca sağ gozum karakmaya basliyo biryere sabit bakinca goz alanina girdim birsey cikmadi birsey yok dedi gozumun onundr noktalar ucmaya basladi benek benek şekiller var ne tarafa baksam otarafa dogru yavasca hareket ediyolar retina yirtilmasi var ona eminim ama sag gozumde katarak mi var acaba agri yapiyo belirsiz bi… Read more »

Ziyaretçi
bulent orhan
1 yıl 2 ay önce

iyigunler ben fransadan orleans sehrinden bulent yaklasik 1 senedir 2 gozumlen sikayetciyim iltahatlanma ve gozlerimin kuru oldugunu soylediler gunes isigi haric lamba isiginda duramiyorum fransada bir kac goz doktoruna goruldum cok goz damlasi kullandimhalen iyideyilim damlanin birisinde gozlerim haric kendimi cok iyi hissetmistim suanda hicbir damla kullanmiyorum kendimi iyi hissetmiyorum halen tansiyonumun dusuk oldugunu soyledi fransis doktor 3 bucuk aydir tansiyon hapi kullaniyorum gozlerim haric biras kendime geldim bir kac sene once kisin 2 gozumde cok agri vardi bana bir cozum bulabilirmisiniz tesekkurler

Ziyaretçi
burak turk
1 yıl 2 ay önce

Benim gozumde sinifta klima veya aksam evde televizyon izlerken yanma oluyor arada birde kasinma gibi birsey oluyor bide benim gozumde ikide bir kirpma var bunun nedeni yukarıda bahsettigim goz kurulugunun sebebi olabilir mi

Ziyaretçi
merve yagci
1 yıl 3 ay önce

Merhabalar... Ben 3 aydır antidepresan ilacı kullanıyorum. Tedavi olmama rağmen göz kurulugum geçmiyor. Bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiren biri değilim. Sorum şu ki; antidepresanlar göz kuruluğuna neden olur mu?

Ziyaretçi
can aydınol
7 ay 27 gün önce

Sizin şikayetinizin aynisi bende var 1yılı aşkın çesitli damlalar kullandım ama hala gözlerim agriyor bi çözüm buldunuz mu

Ziyaretçi
ışıl yüce
1 yıl 5 ay önce

6 yıldır gözümde aynı sorun var. Gün içimde gözümde beyaz yapışkan sıvı oluşuyor çapak gibi. Çok rahatsız etmeye başladı sürekli kontrol etmek zorunda kalıyorum. Göz doktoruna gittim 1 yıl önce alerji dedi damla verdi kullandım ama geçmedi. Çok utanıyorum estetik açıdan hiç hoş değil sürekli gözümde çapak varmış gibi. 6 yıldır geçmedi biraz psikolojik olduğunu düşünmeye başladım sanki gözümde her an bişe çıkacak gibi insanlara bakmaya utanıyorum. Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim bıktım artık bu durumdan.

Ziyaretçi
Gökhan by
1 yıl 6 gün önce

Isil hanim çok geçmiş olsun ayni sikayetten bende muzdarip oldum sikayetiniz mevsimsel yada yol boyu allerjiden olabiliyor allerji ilaci kullaniyorsaniz aksatmamaminizi öneriyorum ben çok faydasini gördüm

Ziyaretçi
mine vural
1 yıl 5 ay önce

Schirmer(göz kuruluğu) testimin sonucu 7 mm çıktı. Sınırın hemen üstünde. Suni gözyaşı kullanıyorum. Gözümde yanma ve batma hissi yok. Lens kullanmaya devam edebilir miyim? Üç aydır gözlük kullanıyorum. Göz kuruluğum ilerler mi ciddi midir

Ziyaretçi
evren
1 yıl 5 ay önce

iyi günler! iki once gözüm de agrı , batma, ve göz sulanamsı ile uyandım! bugun de batma ve ağrı hafif kızarıklık var? sizce dr gitmelimyim

Ziyaretçi
sultan kaynak
1 yıl 6 ay önce

10yil once beyin ameliyati gecirdim yuz felci olustu ve goz kurulugu yasiyorum cok doktorlara gittim ag cozum olmadi bana da yardimci olursaniz size minnet duyarim. tesekkurler

Ziyaretçi
Nergiz Kara
1 yıl 6 ay önce

merhaba İsa Bey, Bir şey danışmak istiyorum. Göz kuruluğuna ağlamak çözüm olabilir mi?

Ziyaretçi
rıdvan türkeli
1 yıl 5 ay önce

isa bey bana yardım edersenız duacınız olurum gozumde ve yüzümde kuruluk hıssı agzımda sarkmalar farketmeye basladım bunu bugun sayfanızı okuyunca daha ıyı anladım yardımınızı beklıyorum

Ziyaretçi
Bahadir Kayip
1 yıl 7 ay önce

Merhaba,
Ben de 1 ay once Lazer oldum. Sol gozumde bulaniklik var, sag gozumde ise bulaniklik yok ama yanma, agri sizi var. Iki gozumde de damarlasmalar var. Acaba bu goz kurulugu kalici olabilir mi? Yoksa lazer sonrasi sadece hafif bir yan etki midir? Yani zamanla gecebilir mi? Bilgisayar kullaniyorum surekli, klimali ortamda cok bulunuyorum acaba bu aliskanliklara devam etsemde zamanla geccebilir mi?Lutfen bilginiz varsa aydinlatabilir misiniz?

Ziyaretçi
BÜLENT ERDOĞAN
1 yıl 7 ay önce

Merhabalar bende ankikozan spondilit rahatsızlığı var.Görmede sorun yaşıyorum Göz dr gittim fakat görmede problem yok yani harfleri okuyabiliyorum.Ama ışık rahatsız ediyor ve uzağı bulanık görüyorum acaba göz kurulu rahatsızlığım mı var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ziyaretçi
Serkan Uğur
1 yıl 7 ay önce

Merhabalar 14 yasındayım. az önce internette bir araştırma yapıyodum göz ilede diyebiliriz. sonra karsıma göz kuruluğu diye bir hastalık çıkdı.nedenlerini okuyum dedim , Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,evet evimizde kaloriferde var klimada . - Yoğun ışığa maruz kalma, evet bilgisayar basında çok duruyorum artık odamdakı ısık bıle çok gelıyor - Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme, az önce demıstım . - Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma, kullanmıyorum ama aılemden dolayı ortamda bulunuyorum. Belirtileri ise ; Gözde yanma ve batma hissi, evet gözüm bazen ağrıyor,ve yabancı bır cısım varmıs gıbı kum vb. bırsey batıyormus gıbı - Göz… Read more »

Ziyaretçi
Serkan Uğur
1 yıl 7 ay önce

saolun bugün bir göz dokturuna gideceğim bu hastalığın göze bir zararı varmı dır? yan etki yapar mı bu hastalık ?

Ziyaretçi
filiz seval
1 yıl 7 ay önce

meraba iyi akşamalr...43 yaşındayım ve 10 yıldır . dinlendirici olarak başaly ıp 1.75 kadar gözlük numaram arttı..1 yıldırda okumada zorluk çekdiğim için doktorum numaramı 2,00 olarak çoğalttı..yakın gözlük için yaşımın genç olduğunu düşünerek bu işlemi yaptı...bu arada ben lens araştırmasına girdim doktorumun tavsiyesi ile yakın ve uza bir arada lens yazdı...uzakta sorun yok ama yakında rahat edemedim..yazılar çift görünüyor..yakın gözlükte bu olmuyor..tekrar gittim muayeneye ve sorunumu anlattım...yakın tekrar bakıldı v.s...göz numaralarım +2,00 +1,00 AİR OPTIX MARKA KULLANIYORM...yani uzak yakın lens rahat değil anladğm kadar ile..sağlıklı okuyamıyorm..kesinlikle yarım saat kitap okuaymıyorm..lensleri çıkarıp yakın gözlükle kitap okuyrm..

Ziyaretçi
Mehmet Sefa Kılıç
1 yıl 8 ay önce

Bu hastalgı 10 senedir cekiyoqum .Allah Dusmanima bile vermsin evden cikamiyorum hayatım karardi

Ziyaretçi
Ahmet YAMAN
1 yıl 8 ay önce

Merhaba İsa Bey,size danışmak istediğim bir sey var.Son 4-5 yıldır,ki bu zamana kadar son derece normal olan gözlerimde bir sorun var.Hani bir insan uykusundan uyanınca göz kapakları şişer,gözleri küçülmüştür iyice,açmakta zorlanır.İşte 4-5 yıldır benim gözlerim bu şekilde.Gün içerisinde yüzümü uyandığım andan yatana kadar sayısız defa yıkıyorum.O ıslaklık gözlerime iyi geliyor ve kasımda ve gözlerımın üzerinde bıraz su bırakıyorum tamamen kurulamıyorum.Sadece 1 defa göz doktoruna gitti gecen 3 ay önce.Girişte bir makineyle gözlerime baktı hemşire bi sonuc verdı ve doktora girdim.belirli bir mesafeden harfler okuttu ve kendısı de gözlerime bir cihazla baktı.Ama sanırım tum bu yaptıgı mudahale benım sıkayetımle ılgılı degıl… Read more »

Ziyaretçi
deniz kortel
1 yıl 9 ay önce

hocam merhaba. benim 24 yaşında kız kardeşim var doğuştan tek gözü görmüyor göz arka damarları kurumuş bir çok yere götürdük 3 yıl önecesine kadar fakat artık kontrollerine bile götüremiyoruz bunun için bizi aydınlatabilecek yeni çözümler var mı acaba ?

Ziyaretçi
sebahat civelek
1 yıl 9 ay önce

Merabalar, ben lösemi aml türü hastasıyım. tam iki sene önce ilik nakli oldum. perednol ve sandomm kullandım, sandommu şu an da kullanıyorum. Bir senedir göz kuruluğum var. şikayetlerim gözlerimde batma, yanma, ışıktan rahatsızlık ve burun akıntısı. Dünya göz hastanesine gittim. şu ilaçları verdiler: restasis, systane, lipotears, zylet kullanıyorum. bir haftadır kullanmama rağmen hiç bir fayda görmedim. Sürekli yatıyorum, çaresiz kaldım, lütfen bir yol gösterin.
şimdiden teşekkürler, saygılar

Ziyaretçi
Nazif Avcı
1 yıl 9 ay önce

hocam ben 7 aydır AİR OPTİX AQUA lens kullanıyorum.son 6 aydır hiçbir sıkıntım yoktu lensleri 10 15 gün çıkarmadığım oluyordu ama son 1 aydır özellikle son bir kaç haftadır lensler 6 7 saat sonra bulanıklaşıyor görmem nerdeyse sıfıra iniyor ve aşırı batma oluyor.sonra diğer gün taktığımda ilk 5 6 saat gayet normal ama 6 7 saat sonra batmalar bulanıklaşmalar başlıyor ve çıkarmak zorunda kalıyorum.ne önerirsiniz ?

Ziyaretçi
Burak by
1 yıl 9 ay önce

Adam doktor degilim Diyor hala bu nasil gecer diyosunuz doktora gidin arkadaslar

Ziyaretçi
Esra budak
1 yıl 9 ay önce

Merhabalar.Benim gözlerim çok çabuk sulanır ama bir süredir gözlerimi güneş ışığını geçtim normal gün ışığında bile kısma gereği duyuyorum istem dışı kısıyorum acıyor çünkü.Televizyon ve telefona çok bakıyorum.Acaba göz kuruluğu mudur? Tavsiyeniz olursa sevinirim.

Ziyaretçi
orhan çam
1 yıl 9 ay önce

iyi aksamlar hocam benim gözlerimde kuruluk ve batma var bazı bazı ağrıda oluyor ve bu son sene içinde gözümün onunde uçusan nesnler çuvaldı doktora gitti gözlerimde bir sorun olmadgını söyledi ucusan nesneleride kafana tama dedi ama bunlar sanki gün gectikce cuvalıyor ne yapmam gerek

Ziyaretçi
Derya ari
1 yıl 9 ay önce

Iyi akşamlar bugün doktor eyestil göz damlası yazdı günde 6 defa kullanmam gerekiyormuş ama kaç saatte bir olduğunu bilmiyorum lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Ziyaretçi
yurdagül bakır
1 yıl 9 ay önce

merhaba hocam bende 15 günden beri göz kapaklarıma dokunduğum zaman sanki yanık gibi bir sızı var acaba gripten dolayımı yoksa gözlerimde bir sorunmu var

Ziyaretçi
Tuğçe Ersaran
1 yıl 9 ay önce

Hocam bizim okulda akıllı tahta var mecburen günde sekiz saat ona odaklanıyoruz. Şuan gözlerim çok kötü ağrıyor. Çok çabuk kızarıyor ve çok yanıyor sizce ne yapmalıyım. bir doktora başvurmalı mıyım yoksa geçici bir durum mu. Bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Ziyaretçi
Emre Bulut
1 yıl 9 ay önce

Hocam ben yaklasik 20 gundur bir sivilce ilaci kullaniyorum buda yuzumde kuruluga sebep oluyo.yaklasik 2 gundurde gozumde bir batma hissi yasiyorum. Telefona fazla bakmanin ve ve ilacin etkisinin oldgunu dusunmekteyim. Bu batma hissini nasil onleyebilirim. Tesekkur ederim

Ziyaretçi
Alperen Kaya
1 yıl 9 ay önce

Hocam benim bir sorum olacaktı.Ben 6 aydır lens kullanıyorum.Gözümde kuruluk kaşınma batma başladı.Astsubaylık sınavları için doktora gözüme baktırmaya gittim derecesi kaç olmuş diye.Lensleri çıkardım görmem azalmış gibi hissettim normalden daha fazla bulanık görüyordum.Doktor gözüme bir makinede baktı duvardaki yazıları okuttu.6 ay önce gözüm 1.00-.1.50 tu kontrolden sonra 1.50-2.50 olmuş.Sizce hocam göz kuruluğundanmı böyle çoğalmıştır yoksa 6 ayda lens yüzünden böyle artması normal mi ? Hocam bide 19 yaşından gün aldım lazer yaptırmam lazım astsubaylık polislik için bir sorun çıkarmı ? Şimdiden Teşekkür Ederim Hocam :)

Ziyaretçi
Alperen KAYA
1 yıl 9 ay önce

Hocam bide benim lazer olmam lazım kesinlikle , lazerin yapıldığı belli olmaması için ve gözün iyice iyileşmesi için ne kadar zaman geçmesi lazım. bide ileriki zamanlarda gözde sorun çıkarmı .şimdiden teşekkürler hocam

Ziyaretçi
Alperen KAYA
1 yıl 9 ay önce

Hocam lazer serbest sınavlar ama bizim ailede ırsi annemin babamın kardeşimin dedemin anneannemin amcamın falan gözleri bozuk hep

Ziyaretçi
harun ay
1 yıl 10 ay önce

doktor bey ben 7 8 yaslarımda gözlük kullanıyordum gözlük kırılınca başka bi doktora götürmüşler takmasına gerek yok demiş ancak 15- 16 yaşlarımda ani baş agrıları yada baş donmesi olmaya başladı tabi ben de doktorlara gittim ama bi çözüm olmadı tabi birde benim gözlerim kapalı gibi duruyordu ben doguştan sanıyordm 20 yasımda kardeşime ve babama göz doktoru gözlük verince bende gittim doktor bana 2 derece miyopsun dedi ve gözlük verdi ben de gözlük takmak istemediğim için bi kaç doktora daha gittim son gittiğim doktor göz kurulu olduğunu ve baş agrılarının ve baş donmelerin bun dan kaynaklandığını soyledi ve şuan göz kuruluğu… Read more »

Ziyaretçi
harun ay
1 yıl 9 ay önce

hocam peki benim Keratokonus hastası olma olasılığım varmı sizce

Ziyaretçi
harun ay
1 yıl 10 ay önce

ilginiz için çok teşekkürler hocam

Ziyaretçi
Ahmet Demir
1 yıl 10 ay önce

Hocam saygılar,

Benim kardeşimin gözleri 7-8 yaşlarında damarlarının kuruması sonucu tamamen kapandı. Önceleri bir gözünde başlayan bu rahatsızlık yaklaşık 1-2 sene içinde tamamen görmesine engel oldu. Tabi o sıralarda tedavi için birçok yere gidildi. İzmir'de Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu bir ameliyat yaptı sonrasında yurtdışında Hollanda ve Belçika'da ameliyatlar oldu. Ancak hiçbirinden sonuç çıkmadı. Aradan yaklaşık 25 yıl geçti ve hep umutlu oldum. Araştırdım ama pek bir sonuç bulamadım. Göz damarlarının kuruması ile ilgili bir gelişme varmı? Bir operasyon yada nakil durumunda kardeşim yeniden görebilirmi? Şimdi bu mümkün olmasa dahi bunun olabilme ihtimali nedir? Bir umut varmı?

Ziyaretçi
zeynep özkan
1 yıl 10 ay önce

iyi gunler hocam ben bısey sorucaktım ısım bılgısayar basında sabah 9 aksm 6 ve derse calısmaktayım buaralar artık aksam oldumu artık gozlerım agrı oluyor bazen ısık bıle okadar rahatsız edyor kı sulanyor doktora gıtcemokadar yogunum kı vakıt bulamadım e kısa zmanda gıtmeyı dusunuyorum saglık bu fakat neden bole cıddı bısey yoktur umarım yorgunluklandır.

Ziyaretçi
ibrahim ekinci
1 yıl 10 ay önce

Benim anneannemin arka damarları kuru dediler göz deişemez dediler 30 yıldan geçim göremiyor bunu tedavisi varmıdır ?

Ziyaretçi
nuri erol
1 yıl 10 ay önce

Hocam benim sol gözüm damarları kurumuş
Sağgözümün damarları incelmiş dedi doktor bunlerın tedavileri yokmu

Ziyaretçi
mehmet ertekin
1 yıl 10 ay önce

Hocam merhaba , gözümde 2-3 gündür sararma ya da kızarma diyebileceğim hafif lekemsi şeyler baş gösterdi , aynada çok belirgin ancak karşımda ki kişi çok dikkatli bakmadığı sürece pek belli olmuyor bu gün hafif yanmalar oldu ve sabah ilk dışarı çıktığımda ışık gözümü ağrıttı , tam bir sararma ya da kanlanma değil hafif damarlaşma var biraz da sarı-kırmızı ortası hafif lekeleşme var sizce ne olabilir , sarılık belirtisi mi yoksa kuruma mı ? Not : Gün de 6-7 saat bilgisayar başında aralıksız duran biriyim ve genellikle bulunduğum ortamda sigara dumanı olur veya havasız olur , düzensiz besleniyorum mesela şu an… Read more »

Ziyaretçi
ismail soylu
1 yıl 10 ay önce

kuru göz için damla kullanıyordum,ben KARNIBAHAR KÜRÜNÜ denedim cok faydasını gördüm ,gözümde kızarıklar geçti ve gözüm rahatladı. .

Ziyaretçi
Hülya Ersoy
1 yıl 10 ay önce

Kontak Lens kullanıyorum fakat son zamanlarda -1-2 aydır- ağırlıklı olarak gözlük kullanmaya başladım. Bi kaç gündür göz pınarlarımda tuhaf bir acı ve his var ve bi kaç defa da gözpınarından dışarı hava çıkar gibi bişey oldu. Sebebi göz kuruluğu mudur yoksa farklı birşey mi?

Ziyaretçi
Hülya Ersoy
1 yıl 10 ay önce

Teşekkürler

Ziyaretçi
Yakup Topcu
1 yıl 10 ay önce

Hocam gözüme parmak girdi gözümün içi kıpkırmızı oldu akşama doğruda batma oldu suan çok yanıyor ve batıyor yardımcı olurmusunuz

Ziyaretçi
Davut Öztürk
1 yıl 10 ay önce

Sayın hocam,
Babamın troid dolayı gözleri ileri çıkıntısı ve göz tansiyonu bulunmaktadır. Gözünün birini damar kurulğundan kaybetti... Ameliyatta tamamen kaybedersin dedikleri için bizden saklamış, şimdi de diğer gözünde kuruluk başlamış... Özel bir hasteneye geçen cumartesi günü gittim, onlarda göze arkasından baskı olduğu için göz damarlarının kuruduğunu söylemişler... Şimdi bize özel hastane ameliyat diyor... ne yapmamız gerekir....

Ziyaretçi
eray selçuk
1 yıl 11 ay önce

doktor bey merhaba 6-7 yaşlarında gözüme para düşmüştü 5. kattan hatırlayabildiğim kadarıyla o an çok sızlamıştı ve çok ağrımıştı şuan 21 yaşındayım gitmediğimiz hastane gitmediğimiz profesör kalmadı hepsi daha tedavisi çıkmadı diyor sol gözümdeki damarda kuruma varmış 15 yıldan beri görmede ne ilerleme ne de gerileme oldu sağlıklı insanlar gibi iki gözle görmek istiyorum acaba göz nakli olabilir miyim veya tekrardan tedavi için doktoramı gideyim?

Ziyaretçi
sami
1 yıl 11 ay önce

merhaba doktor bey daha önce ben iki defa yüz felci geçirdim,akabinde göz kurulugu başladı doktora gittim göz yaşının seviyesi düşmüştür dedi ve bana göz damlası verdi buna rağmen sağ gözümünün yarısında kuruluk hissi var ve bazen yüzümde çekilmeler hissediyorum sizce benim neyim var tekrar yüz felci geçirmekten korkuyorum onunla bir alakası olabilirnmi sizce cevap verirseniz sevinirim.

Ziyaretçi
ayse taşkran
1 yıl 11 ay önce

Mrb doktor bey ben 1 yıla yakındır lens kullanıyorm 20 gün önce gözümde batma oldu uzman bir doktora göründum refres göz damlasi verdi kullanyrm şimdilik iyi fakat tam anlamıyla bitmedi yanmalar .ne yapmalym .doktor lensden olmuş dedi

Ziyaretçi
1 yıl 10 ay önce

Tamam teşekkür ederim..Benim ki si çok ileri değil sanırım .sadece sağ gözüm rahatsız ediyo sol gözüm de ise yok denecek kadar az..nedeni bulunursa tedavi edilebilir dediler de bnde bu yüzden lens kulanmama kararı aldım ..

Ziyaretçi
ayse taskran
1 yıl 10 ay önce

Anladım ..bende kulanmama kararı aldım.suan gözlük kullanyrm.peki damla ya devam edersem ve lensleri de kullanmazsam göz kurulugunun geçme olasılığı var mi??

Ziyaretçi
büşra saraç
1 yıl 11 ay önce

doktr bey yardm edn gerçkten gözlrm çok kötü. kış aylarnda bi sorn yok şu sırlr havalr ısndı gene başldı göz kurlğu gözmn kızarmsı bi yane sanki gözme bşy batyo gözkm çeklyo gibi olyo doktrum geçen sene ilaç yazdı raporla onlrı kullnıyrm ama hala banamsn demyo ilaçlrım RESTASIS- TEARS NATURALE FREE. dokrum gelmene gerk yok yaz aylrında bunu kulln ddi şimdi napmlyım yardmcı olrmsnz

Ziyaretçi
büşra saraç
1 yıl 11 ay önce

bu damllrı ben sabh damlttım sabhtan beri şimdi etksini göstrdi gibi ama genede gözmde çekiliyo gbi oluyo yani amlytmı gerkyo tek çözm omu diysnz ve biraz anltrmsnz nasıl bi amlyt

Ziyaretçi
can bayrak
1 yıl 11 ay önce

ben 6yıldır ameliyat sonrası göz kurulugü dan damla kullanıyordum ibrahim saraç in karnıbahar kurunu yapıyorüm Allaha şükür iyi oldu 2 gündür damla kullanmıyorum. Tavsiye ederim arkadaşlar

Ziyaretçi
Öztürk
2 yıl 10 gün önce

Boyun düzleşmeside bence göz kurulugunu tetikliyor romatizmal hastalıklar falan bide bol su içmek lazım

Ziyaretçi
Mert E.Çetin
2 yıl 13 gün önce

Ayrıca kış aylarında içinde bulunduğunuz oda sıcaklığı çok önemli. Oda sıcaklığınız, kazak (hırka vs.) ile oturabilecek kadar olmalı. Gömlek ile üşümeden oturabiliyorsanız oda sıcaklığı fazla demektir. Bu, hem gözünüze zarar hem cebinize.
Son olarak, bolca klimalı ortamlarda (AVM'lerde) fazla zaman geçikmek göze zarardır.

Ziyaretçi
Mert E.Çetin
2 yıl 14 gün önce

Çare: KAYISI
Her gün 2-3 adet gün kurusu kayısı yenilecek ve sorun bitecek (veya epeyce azalacak).
Göz kuruluğu daha çok kış aylarında ortaya çıkar. Yaz aylarında ya hiç olmaz ya da hafif atlatılır.
Kış aylarında gün kurusu kayısı yenir, yaz aylarında ise taze kayısı bulmak mümkün zaten.
Kayısı: Göze iyi gelir, kataraktı önler/geciktirir.
Cilde iyi gelir. Mide/bağırsak sistemine iyi gelir.
Yüksek tansiyonu düşürür/dengeler.
Deneyin görün..

Ziyaretçi
fatih ö.
1 yıl 11 ay önce

Eyvallah da ben güneşi görünce gözlüksüz bi adim atamiyorum. kışla ne alaka si var. insanlari yanlis bilgilendirmeyin.herkesin gözyaşı testi sonucu ve rahatsızlığı ayrı.acı cekiyoruz biz kayısı tüccarligina gerek yok.

Ziyaretçi
Mert E.Çetin
1 yıl 10 ay önce

Öncelikle geçmiş olsun. Zakkumun kökünü yiyin demedik herhalde.
Bir doktora görünmenizde fayda var.
Doktor tüccarı demezsiniz umarım.

Ziyaretçi
Öztürk
2 yıl 18 gün önce

Bende aynı şikayet ten muzdarip biriyim haftada iki gün 3 gün aralıklı limon sıkın

Ziyaretçi
Öztürk
2 yıl 18 gün önce

Unutmadan ozon yagida iyi geliyor geceleri 1 er damla gün aşırı yapardım bir hafta dene bir hafta bırak çok kullanıldığı zaman zarar verebilir

Ziyaretçi
ahmet kandemir
2 yıl 26 gün önce

arkadaslar sakın ameliyat olmayın göz cok hassastır ömür boyu acısını cekebilirsiniz birde çiğ yumurtayı iyice karıstırın tuz ekin ve için miğdeniz bulanmaması için havuç ve balık yiyin bunlara dewam edin dua edin bildiklerim bunlar allah hepimize şifa versin inşallah bendede var bu rahatsızlık ve hiç doktora gitmedim gözünüzede birseyler sürmenizi yıkamanızı vs tavsiye etmem zarar verebilir

Ziyaretçi
sami
2 yıl 1 ay önce

Bende haziran ayında göz lasik ameliyatı oldum.olmadan önce gözkuruluğu yapıyomuş desede arkadaşlar aldırmadım.doktorada bunun sordum hayır bizim yaptığımız operasyonda olmuyo dedi.ama maalesef ben telefonu neti ve uzun süre araç kullandığım zamanlarda göz kuruluğu yaşıyorum.gelip geçiyo ama yinede rahatsız ediyo.acıdığıda oluyo gözlerimin.doktorun verdiği eye stil suni gözyaşı damlası kullanıyom iyi geliyo ama bağımlılık yapar diye endişeliyim.bu rahatsızlığın tedavisine ne iyi geliyosa ilacın adıyla burda paylaşırsanız sevinirim.birde lazer ameliyatı olmayın derim.doktorların dini imanı para olmuş doktorumu arıyom adam telefonu bile açmıyo muayeneye gidincede 50 tl muayene ücreti istiyo.sakın ha sakın böyle doktorlara aldanmayın

Ziyaretçi
zehra
2 yıl 1 ay önce

ben babam için sormak istiyorum. Babamı bir gözü görmüyor göz yaşı damarlarının kuruduğunu ve tedavisinin olmadığını söylediler doğrumu...

Ziyaretçi
Orhan Halilov
2 yıl 2 ay önce

Arkadaşlar benimde gozum ağridiğı zaman anlamadim ki bu ne hastali ustunden 1 hafta sonra gittdim ve doktor bana systane ultra verdi ben dermani 5 ay iwlediyorum ve cok iyi geldi ve benim tavsiyem saat 10:00 uyudan durun o zaman kendinizi iyi hiss edersiniz ve gozlerinizi ilik su ile yumaniz gerkiyor eyer isterseniz gozunuze balda doke bilirsiniz ben 1 ay dokdum fena degil.Simdi biraz arilar var ama doktorum soylediki 3 aya gicecek cok seviniyorum her kese acil sefalar dileerim.Ben kendim azerbaycanda kaliyorum . sorunu kendiniz cozmeyin cokda kendinize kapanmayin dokturunuza guvenin.

Ziyaretçi
sezer
2 yıl 3 ay önce

arkadaslar aktardan ebegumeci alın bi şu bardağı sıcak suya atıp 10 dk demlenmesini bekleyin sonra soğuduktan sonra göz banyosu yani avucunuza suyu doldurun gözünüzü içinde kirpistirin 1 hafta sonra hiç bir şey kalmıyor herkese acil şifalar

Ziyaretçi
gunseli takmaz
2 yıl 4 ay önce

Öyle her şeyi gözünüze uygulamaya kalkmayın lütfen . Ben de 2 yıldır bu işkenceyi yaşıyorum ama son dönemde gözyaşı damlalarını bıraktım . Nasıl mı ? 1 ay boyunca düzenli olarak balık yağı hapı ( omega 3 ) almanız gerekiyor . Hiç aksatmadan ... 1 ay sonrasındaki fark sizi çok mutlu edecek . Yaşam kaliteniz yükselecek..Lütfen deneyin...

Ziyaretçi
Musa Akkaya
2 yıl 2 ay önce

Günseli Hanım,
Bende de aşırı göz kuruluğu var. 5 aydır damlalar (3 ayrı) kullandığım halde değerlerim düşmeye devam etmektedir. Doktorum göz kanallarıma tüp takacağını söyledi. Bu arada omega 3 içeren balık yağları içmemi önerdi. Piyasada araştırdım çok çeşitli içerikli ve çok farklı fiyat aralıklarında balık yağları karşıma çıktı. Şaşırmış ve tereddüt içindeyim. Lütfen kullandığınız balık yağının markasını, içeriğini açık olarak bildirirseniz çok sevinirim.

Ziyaretçi
kadriye tüfekçi
2 yıl 2 ay önce

forever bitkisel ilaç satan kişilerden alabilirsiniz omega 3 ü en azından bitkisel ve 9 yağın birleşimi var içinde bende forever üyesiyim ama size yakın olup forever üyesi olan birinden alabilirsiniz. Bende 3 gün önce doktora gittim bana da gözyaşı eksikliğiniz var dedi doktor damla ve jel vedi balık yağının iyi geldiğni burda okudum bende alim kendime çok geçmiş olsun...

Ziyaretçi
isa yalçın
2 yıl 4 ay önce

göz damarlarım kurumuş hocam ne yapmamız lazım

Ziyaretçi
ayşe polat
2 yıl 5 ay önce

Balık yağı iyi geliyor doktorlarda öneriyorlar.ben devamlı kullanıyorum .

Ziyaretçi
Furkan Özdemir
2 yıl 6 ay önce

Selam arkadaşlarım abilerim ve ablalarım. Yaş 15. bilgisayarın başında aşırı duruyorum 12 -15 saat kalkmadığım oluyor ve gözlerim çok ağrıyor acıyor ve kuruluk olduğunu hissediyorum ama yüzümü yıkadığımda geçiyor gözüme su kaçıyor ve bu nedense gözümü rahatlatıyor. Göz kuruluğu var galiba ACİL CEVAPLARINIZI VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM . SEVGİLER....

Ziyaretçi
havva
2 yıl 6 ay önce

selam arkadaşlar bendede göz kuruluğu var ve gözümnde kırmızı damarlar var batma hissi bundan kaynaklanıyor.tozlu ortamlara çok girdim gözlerimi az kırptım başıma geldi işte hindistan cevizi suyu nu damlatmayı deniyecem inşallah iyilerşir. her şeyin aşırısı zarar.bence az da olsa ağlamalıyız

Ziyaretçi
yener
2 yıl 8 ay önce

Arkadaşlar ben bu damlayı bir gün kullandım.uyandığımda gözüm şişti yan etkileri arasındada varmış ne yapmalıyım

Ziyaretçi
burcu
2 yıl 2 ay önce

hani damla??adını yazabilirmisiniz

Ziyaretçi
Pinar c
2 yıl 7 ay önce

Ben lazer goz ameliyati oldum ve 1 aydir siddetli goz kurulugu cekiyorum. Geceleri uyuyamiyorum gozum agriyor surekli. Disari cikamiyorum en kucuk bir ruzgarda bile gozum daha kotu oluyor. Damlalarimi duzenli ve fazladan kullanmama ragmen hic bir etkisi yok. Agliyorum ama gozumden gozyasi akmiyor. Gozyasi ne buyuk bir nimetmis de bilemememisim. Lutfen sakin sakin lazer goz ameliyati olmayin. Internette herkes memnun oldugunu yaziyor, inaninki o sayfalara inanmayin. Goz doktorlari tabi bu lazer ameliyati yapanlar sadece para delisi olmuslar. Allah onlari islah etsin. Biz insanlari da onlarin bu hilelerinden kurtarsin. Kesinlikle lazerle goz ameliyati olmayin.
Pinar c.

Ziyaretçi
ali yalçın
2 yıl 8 ay önce

glcn acaba doktor sana günde kaç defa kullanmanı söyledi detaylı yazarsan bende kullanıcam yani her ikisini nasıl kullanıyosun cevap bekliyorum bende çok çekiyorum kaç senedir tskler

Ziyaretçi
glcn
2 yıl 7 ay önce

gunde 2 defa sabah aksam kullaniorum restasisi.raporla verio doktor.normalde cok pahali bi damla.5 aydir kullanmaktayim cooook memnunum.sikayetlerim baya azaldi.herkese acil sifalar dilerim.

Ziyaretçi
serdar
2 yıl 5 ay önce

sen önceden rohto kullanmıyomuydun 2 si arasındaki fark nedir

Ziyaretçi
1Vatandaş
2 yıl 8 ay önce

Eşimin bu rahatsızlığından dolayı bu sayfayı ve yorumları okuyunca insanın aklından ister istemez şöyle bir düşünce geçiyor.Bir çoğumuzun (daha doğrusu doğuştan problemsiz sağlıklı olanlar için) Allah'ın verdiği şu nimetlerin ne kadar da değerli ve birer mucize olduğunu nasıl da düşünmeden es geçiveriyoruz.Şu yorumları okuyunca Yüce Allah'a her fırsatta bol bol teşekkür etmemiz ve şükretmemiz gerekiyormuş onu anladım.Herkeze Yüce Allah'tan Acil şifalar dilerim.

Ziyaretçi
glcn
2 yıl 9 ay önce

tek çare restasis sanırırm. bende 3 senedir çekiyorum göz kuruluğunu.2 aydır restasis ve refresh kullanıyorum baya iyi durumdalar gözlerim.1 ay sonra tekrar muayene olmaya gitcem çünkü dr 3 ay kullan gel tekrar ölcelim gözyaşını dedi.gözyaşım 0 çıkmıştı benim.toplam 12 ay kullancam restasisi bakalım ne olcak.

Ziyaretçi
bayram tutmak
2 yıl 3 ay önce

geçmiş olsun gülcan ...resatasis iii geliyomu gülcan bende kulanıyordum doktor bana bırak dedişimdi refreşih kulanıyom..şimdi oda fayda etmiyor bende 6 yıldır cekiyom

Ziyaretçi
Orhan Halilov
2 yıl 2 ay önce

Arkadawlar her kese sefa dilerim bende bu goz arisiyla 4 aydir fakat systane ultra kulana bilirsiniz iyi gelir

Ziyaretçi
eayhan
2 yıl 7 ay önce

6 yıldır göz kuruluğu çekiyorum. 4-5 ilde çok doktora gittim. ne yaptıysam olmadı. bir tavsiye üzerine denedim memmun kaldım. gözleri yıkama veya gözlerin içine su verme diyebiliriz. çeşmeden akan suyu avuç içine doldurup sonra gözlerimi o suyun içinde sürekli açıp kapatıyorum, tekrar avucuma su doldurup tekrar gözlerimi açıp kapatıyorum. bu işlemi istediğiniz kadar yapabilirsiniz. burada yapılan gözün içine ve arkasına su vermek. su sıcak ve ılık olmamalı, çokda soğuk olmamalı. benim gözlerimde azda olsa sürekli bir ağrı var, ama birşey okuyunca veya bilgisayar kullanınca ağrı artıyor. ağrı çok artınca bu işlemi yapıyorum. 3 yıldır deniyorum memmunum. tamamen çözüm değil ama… Read more »

Ziyaretçi
kubilay
2 yıl 10 ay önce

Arkadaşlar göz kurulugu 1 yıl içersinde göz damlanızı DÜZENLİ kullanırsanız rahatlıkla geçer .Stres kaynaklı olma ihtimali yüksek .D oktorunuzun önerilerine baglı kalarak söylediklerini yaparak kurtulursunuz . yoksa başka yerlerden sürekli olarak başka careler arayarak tedavinizi n DÜZENİNİ aksatırsanız o zaman ugraşırsınız sürekli olarak aynı benim gibi .

Ziyaretçi
KAZIM AK
2 yıl 11 ay önce

bende bu hastalıktan müzdaribim.son gittiğim doktor restasis ve viscotears verdi. kullanıp 3 ay sonra tekrar gideceğim. restasis bende baş ağrısı yapıyor. ama doktor gözyaşı arttırmanın tek yolunun bu olduğunu söylüyor. gelişmeleri paylaşacağım herkese geçmiş olsun...

Ziyaretçi
adem sakin
3 yıl 1 ay önce

Arkadaşlar bendede gözkurulugu var ne yapmam lazim allah rizasi icin

Ziyaretçi
orhan aktaş
2 yıl 9 ay önce

ben bu göz kurulugunu 20 sene cektim anamdan emdigim süt burnumdan geldi en son yine restasis kullanmaya başladım hic bir doktor demediki senin göz yaşın sigara kullanmandan dolayı diye cok sevdigim arkadaşım sigarayı buraktıktan 24 saat sonra gözümde en ufak bir proplem kalmadı arkadaşlar inanın dünyam zehir oluyordu ben kamu kurumunda calışıyorum sırf bu gözyaşından dolayı emekli bile olmayı düşünüyordum sigara içipte göz yaşı sıkıntısı ceken varsa lütfen bir hafta sigarayı burakıp denesin

Ziyaretçi
zehra balaban
3 yıl 2 ay önce

selamlar 3 yıldan beri kuru göz rahatsızlığım var.hiçbir ilaç fayda etmiyor. amaliyat olmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.şikayetlerimden kurtulurmuyum. bu konuda yardımlarınınızı bekliyorum arkadaşlar.

Ziyaretçi
zeynep sevimli
3 yıl 3 ay önce

göz kuruluğuna hakiki bal iyi geliyor bem denedim damla gibi göze damlatıyorsun biraz yakıyor ama korkmaya gerek yok anında bir sulanma oluyor. yavaş yavaş peçete ile slieceksin biraz dinlenince gözü kapalı yanma geçiyor korkmaya gerek yok ben iki defa yaptım ama hakiki bal olacak emin yerden almak lazım bizim arılarımız var ben kendi balımızdan kullandım inanın faydası oluyur.

Ziyaretçi
kantarci.a
3 yıl 3 ay önce

göz kuruluğu olan herkes keçi sütünü denesin!!!

orta okul yıllarından bu yana yaklaşık 15 senedir bu hastalığı çeken birisi olarak bana iyi gelen bir tedaviyi paylaşmak istiyorum. bendeki göz kuruluğunun nedeni gözün lipid üretmemesi literatürde mgd (meibomian gland dysfunction) olarak geçiyor. tesadüfen denediğim keçi sütünün göz yaşında yağ molekülleri oluşmasına neden olduğunu gözlemledim. kuruluğa bağlı şikayetlerim oldukça azaldı. özellikle ışığa karşı hassasiyeti olan arkadaşların denemesini tavsiye ederim. bende etkisini ilk günden gösterdi. nette araştırdığımda keçi sütündeki yağ moleküllerinin benzerlerine nazaran 15 kat küçük olduklarını öğrendim. keçi sütünün göz yaşının yapısına katılabilmesinin nedeni bu olabilir.

Ziyaretçi
gökay krnc
2 yıl 9 ay önce

keçi sütünün göz kuruluğuna iyi geldiğini yazmışsınız. fakat bunu nasıl yapıcaz sütün kendisinimi göze damlatmamız gerrekiyor yoksa aktarlardan falanmı temin edip kulllanmalıyız .. yada keçi sütünü içmemizmi gerekiyor ?
yardımcı olursanız cok teşekkür ederim.

Ziyaretçi
nayt tutsak
3 yıl 5 ay önce

pinguekula nın neden ilaçla tedavisi yok ..

Ziyaretçi
MİRAC KADİR
3 yıl 5 ay önce

S.A SAKIN SUNİ GÖZYAŞI DAMLLARINDAN BAŞKA İLAÇ KULLANMAYIN UZUN SÜRELİ KULANIMDA GÖRME BOZUKLUĞU MEYDANA GETİRİRYOR ARTELAC GİBİ GÖZÜ YAŞ TUTAN İLAÇLAR KULLANIN EN FAZLA 2 ÇEŞİT HANGİSİ DAHA İİİSE 1 E DÜŞÜRÜN ONU KULLANIN

Ziyaretçi
hatice toptan
3 yıl 6 ay önce

bende de kuru göz var bu gün yine gözümdeki batmadan dolayı acile gittim ama doktorlar enfekte olmuş dedilr antibiyotikli damla yazdı ama sorun bu değil

Ziyaretçi
esat aydın
3 yıl 6 ay önce

öncelikle bu bela hastalığa yakalananlara allah acil şifa versin çekilir dert değil kimsenin başına vermesin malesef bende geçen ağustos ayında aynı hastalığa yakalandım ardındanda gitmediğim doktor kalmadı 7 ay bu hastalıkla mücadele ettim ama ne yapsam sonuç vermedi ben yılmadım ve gözümü rahatsız eden herşeyden uzak durdum klima-bilgisayar-televizyon-telefon v.b gözü yoran bu şeylerin hepsine ya normal baktığımdan az baktım ya da bakmadım şimdi çok iyiyim ve hastalığı atlattığımı düşünüyorum ilk ortaya çıktığında derece 9 du şimdi 18 e geldi çok rahatladım inşallah sizde atlatırsınız ayriyeten bol bol süt ve süt ürünleri tüketin sağlıklı beslenin gerçekten faydası oluyor bu hastalığın başka… Read more »

Ziyaretçi
karaca
3 yıl 6 ay önce

arkadaslar bu göz kuruluıgunun kalıcı bır tedavısı malesef yokmus cok dr a gııtım hep gecıcı tedavı yplyr artı ılac kullanıp gözlerıde bagımlı yapmak istemıyrm yok mu iyi bır dr bieln

Ziyaretçi
mehmet güneş
3 yıl 8 ay önce

ben daha önce gözlük takıyordum sonra ameliyat oldum ameliyat eden doktor sene gö kuru oldunu söyledi ilaç kullanmadığım zam gözüm kızarıyor kullandığm ilaç refreş siz nasıl bır ilaç önerirsiniz

Ziyaretçi
Güven BAYRAKTAR
3 yıl 9 ay önce

benim gözlerimde çocukluktan beri yanma var. gözlerimi aşırı sıklıkta kırpma ihtiyacı duyuyorum. çok doktora gittim hep damla verdiler. damla kullandıkça biraz rahatlama oluyor.damla bitince yine başlıyor. biri bayat çayla yıkamamı tavsiye etti. denedim ve araştırdım. yaklaşık damla ile aynı sonucu veriyor. ancak damladan daha kolay ve damla gibi yakmıyor. günde 1 yetiyor. 2 de olabilr. mümkünse yatmadan önce. içtiğimiz çayın kalanını süzüp bir kaç saat bekledikten sonra göz içlerine de değecek şekilde yıkayınız. 10-15 günde farkı hissedebilirsinz. zararı da yokmuş. Alah şifa versin.

Ziyaretçi
uğur göksu
3 yıl 10 ay önce

göz kuruluğuna tozlu ortam da bir kaç hafta çalıştıktan sonra tanıştım çok zor durum dayım şuan damla kulanıyorum öncede kullalndım ama hiç faydasını görmedim bu konuyla bilgisi olan net bilgi kello _25_24@hotmail.com hem fecbooktan hem msn den yazarsanız iletirseniz ALLAH RAZI OLSUN DERİM

Ziyaretçi
mehmet akçay
3 yıl 10 ay önce

herkese acil şifalar dilerim.benim 2-3 sene oldu bu göz kuruluğu sürekli damla kullanıyorum bitiyor kontrole gidiyorum hiç bir gelişme yok avrupa göze gittim sonuç yok ilgilenmediler bile sanki tedavisinin olmadığını bilir gibi salladılar .Başka doktora gittim damla veriyor bittiği zaman aynısını al kullan diyor

Ziyaretçi
rahime koca
3 yıl 10 ay önce

ben 2006 yilindy A.U.goz hastanesine bir Prof.dr. gittim goz yasi testi yapti ve goz kurulugu oldugu tanisi konuldu ve raporlu olarak 2 yil sureyle tiolotears jel krem kullandim iyi geldi . ancak simdi 2 ay once tekrar basladi gozumde yanma batma iltihaplanma kasinma bulanik gorme gibi problemler basladi Dr.gittim damla verdi ama tozlu kuru dumanli ortama girnce tekrarliyor ne yapmaliyim

Ziyaretçi
Halil sarı
3 yıl 10 ay önce

Bende de göz kuruluğu vardı. Çok rahatsızlık veriyordu. Her yolu denedim geçmedi. Refresh tek kullanımlık göz damlası kulanıyorum baya faydası oldu, bunun yanında poleni balla karıştırıp yediğimde, inanın göz kuruluğuyla alakalı neredeyse şikayetim kalmadı. Bilgisayar öğretmeniyim, bilgisayar başında uzun süre kaldığım halde çok fazla şikayetim olmuyor. İşin sırrı polen bal ve refresh yani. Allah yardımcınız olsun şifa veren odur..

Ziyaretçi
emrah efe
3 yıl 10 ay önce
Ziyaretçi
kadir duman
3 yıl 11 ay önce

HÜSEYİN AYDOS ARKADAŞIM DEVA SİNE YAZMIŞSIN DEXA SİNE Mİ KULLANIYORSUN EĞER DEXA SİNE YSE KULLANMA O DAMLAYI BEN 2002 DEN 2010 A KADAR KULLANDIM BİR KAÇ GÜN LÜK FAYDA EDİYOR DEVAMLI KULLANILDIĞINDA UZAĞI GÖREMEME YAPIYOR UZAĞI ÇOOK İİ GÖRÜYORDUM BU İLACI KULLANA KULLANA UZAĞI GÖREMİYORUM GEÇEN SENE GİİTİĞİM DOKTORUMDA ONAYLADI BENİ ARTELAC KULLAN HEM ÇOK UZN SÜRE ETKİ EDİYOR HEMDE UZUN KULLANIMDA GÖRMEDE SORUNLAR OLUŞMUYOR A.E O

Ziyaretçi
ihsan bal
4 yıl 9 gün önce

gözlerimin acısından dolayı çok acı çekiyorum .eyestil diye göz damlası kullanıyorum ama bir faydası yok...

Ziyaretçi
KADİR DUMAN
4 yıl 13 gün önce

S.A ARTELAC GÖZ DAMLASINI BENDE OLUMLU ETKİ ETTİ SİZEDE TAVSİYE EDERİM DEXA SİN KULALANAN CARSA BIRAKSIN BEN YILLARDIR KULLANDIM 1 HAFTA FALAN OLUMLU ETKİ YAPIYOR SONRA AYNI HEM GÖRME ZAAFİYETİ YAPIYOR 1 YIL OLDU ARTELAC KULLANIYORUM ÇOK ŞÜKÜR FAYDASINI GÖRÜYORUM

Ziyaretçi
4 yıl 2 ay önce

erkek arkadasım ilerde kör olacagını göz damarlarının kurudugunu ve bu durumun ırsi olup tedavisi olmadıgını söylüyor böyle bisey olabilirmi tedavisi yokmu bu durumun.

Ziyaretçi
hüseyin aydos
4 yıl 2 ay önce

aydınlatıcı bilgi verenin eline sağlık ve herkese geçmiş olsun,yazıları okuyorum da benim derdimden olan çok,,,ben de yaklaşık 5 ay önce 0,50 miyoptan dolayı gözlük kullanmaya başladım, 3 ay sonrada gözlerimde yanma kaşıntı kızarma oldu doktora gittim, göz kuruluğu dedi, eyestil ve deva-sine damlamaları verdi kullanıyorum iyide geldi ancak, 2-3 saat sonra yine ağrılar başlıyor, kullanınca rahatlıyorum, bakalım tedaviye devam edeceğim zaman ne gösterecek,,,,

Ziyaretçi
ali aslan
4 yıl 2 ay önce

slm benim amcamın gözleri 18 yaşından beri görmüyor sorun ise göz damarlarının kuruması şu anda acam 32 yaşın da ve tedavi süreci 18 yaşında araştırılma sonucu bulunamadı.gaziantepde oturuyoruz Ankara İstanbul vb illeri dolaştık ama sonuç görme engelli oldu şimdi yeni teknolojık sistem de beyinden gelen damarların kurumasına bi tedavi şekli uygulanıyormu acaba

Ziyaretçi
yurdaer yakut
4 yıl 2 ay önce

slm nur s. ben 4 yıldır bu sorunla savaşıyrum en önemlisi pisikolojin ii olsun tek çözüm nemli bir ortam bol bol a vitamini bir doktor kontrolü saygılar..

Ziyaretçi
yurdaer yakut
4 yıl 2 ay önce

slm hüseyin kardeşim çok çok geçmş olsun ben 4 yıldır göz kuruluğu çekiyorum senin sorunun fazlaymış hangii ilaç daha ii geliyosa onu kullan geçmiş olsun bende viscotears kullanıyorum iii geliyor yanma ve batmalar için ilaçları kesme doktoruna sık sık kontrole git yani bu hastalığın çözümü yok avitamini bol bol tüket göze ii geliyor bo bol nemli ortamda buun odanı nemli tut nem için buhar makinesi satılıyor yani iii gelecekdir hüseyin kardeşim nem nem nem çözüm u nemli ortamda bulun kuru ortamdan uzak dur allah cümlemize şifa versin saygılar güzel kadeşim morelini bozma sters daha kötüye götürür pisikolojin iii olşsun ki… Read more »

Ziyaretçi
hüsniye barut.
4 yıl 2 ay önce

benim gözümde hem kuruluk var hem batma var. ayrıca dipten gelen bir sancıyla korneam da yara çıkıyor.kaşınıyor , yanma , kızarıklık ve sular akıyor. bu durum görmemi de engelliyor. bu durum l5 yıldır var . ilaçlar kullandım tam düzeldim derken tekrar başlıyor. buda beni olumsuz etkiliyor. şimdi doktorun verdiği Viscotearas adlı jeli gözüme 6 saatte bir bırakıyorum iyi geliyor.çok şükür gözümü açabildim. inşallah daha kötü durumlara düşmem . çok kokuyorum gözüme kötü bir şey olacak diye.

Ziyaretçi
NUR S.
4 yıl 2 ay önce

Arkadaslar ne biliyorsak paylasalim bende 6 yildir cekiyorum bu hastaligi.tavsiye edilen herseyi denedim tip yada alternatif tip hepsi caresiz kaldi.goz yasi seviyemde bir yukselme olmadi.bazen 1 mm bazen 2mm shirmer testi.1 yila yakindir tikac var gozumde hicbir faydasi olmadi.9 ay restasis kullandim bir artis olmadi ama tekrar kullanmaya basliycam insallah,faydasini gorenler varmis cunku.Rabbim hepimize acil sifalar versin beterinden korusun insallah.

Ziyaretçi
sermin tur
4 yıl 2 ay önce

Bende malesef bugün ışık parılaması şikayetiyle gittim doktora ve ölçümlerim yapıldı gözkuruluğu olduğu söylendi ve damla verildi görememek çok kötü arkadaşlar ama dahada kötüsü ya gözlük verirse doktor ama görmemekten kötü olamaz sevmesemde takarım yani

Ziyaretçi
abdullah
4 yıl 3 ay önce

gülçin ben 8 yıldır çekiyorum gözüm hep kızarıktı 2 dünya göze özellere araştırma hastanelerine gittim çağre olmadı 1.5 aydır bu ilacı kullanıyorum çok büyük rahatlama sağladı inş.böle devam eder bide çok a vitamini aldım dediğin gibi bi gelişme veya ekstra bişey söylemek istersen lütfen mail at bu arada çok teşekkür ederim büyük dertten kurtulmak üzereyim sanki mail adresm bu abdullah8989@hotmail.com

Ziyaretçi
glcn dl
4 yıl 3 ay önce

arkadaslar bende de goz kurulugu vardi dunyagoze gittim dr rohto suni goz yasi verdi.cok ama cok iyi geldi.kizariklik falan gecti.3ay kullandim.ama bu gozyasi her eczanede olmuyo.etilerde ki dunya goz hastanesinin civarindaki eczanelerde bulabilirsiniz.fiyati 21 tl falan.

Ziyaretçi
Fırat Demirci
4 yıl 4 ay önce

bende bunaklık hariç hepsi sağ gözümde var.ben de bu hastalık mı mevcut

Ziyaretçi
burhan
4 yıl 4 ay önce

arkadaşlar ben lasek ameliyatıyla gözlüğü attım sonradan doktor banada göz kuruluğu teşhisi koydu ayrıca sol gözümün merkezinde haze denen bi leke oluştu ve görmemi ciddi derecde engelliyo lekenin büyümesinden korkuyorum refresh tears ve restasis kullanıyorum bu leke hakkında bilgisi yada tavsiyesi olan varmı lütfen yardımcı olursanız sevinirim kör olmak istemiyorum

wpDiscuz