Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Kuruluğu, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

14 Aralık 2008 Pazar 230 yorum İsa Sarı

Göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesi bazı durumlarda azalır. Bunun sonucunda ise göz kuruluğu, diğer bir deyişle "kuru göz sendromu" ortaya çıkar. Çok sayıda insanı ilgilendiren; fakat tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğu, gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara da yol açabilmekte ve kronik hâle gelebilmektedir.

Gözyaşının Önemi

Gözyaşı; toz, duman, rüzgâr gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizler ve kornea yüzeyinin tahriş olmasını engeller. Gözün kırpılması sonucunda gözyaşı, göz yüzeyinin tamamına yayılır ve bu yüzeyi nemlendirir, varsa toz, is gibi etkenlerden arındırır. Gözyaşı eksikliğinde ise bu yüzey nemsiz kalacağı için yanma, batma ve kızarma gibi sonuçlar ortaya çıkar ve yüzey tahriş olmaya başlar.

Gözyaşı basitçe iki türlüdür: sürekli gözyaşı, tepki gözyaşı. Süerkli gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman nemli kalmasını sağlayan ve az miktarda üretilen gözyaşıdır. Tepki gözyaşı ise ağlama ya da alerji, göze toz kaçması gibi durumlarda gözün tepkisi sonucunda ortaya çıkan gözyaşıdır. Her iki gözyaşı da göz kapakları ile göz yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltıcı bir göreve sahiptir.

Gözyaşının içerisinde su haricinde yağ, protein, elektrolit gibi çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerden bazılarının fazlalığı ya da eksikliği gözyaşı kalitesini azaltabilir.

Sürekli gözyaşı miktarı ve kalitesinde azalma meydana geldiğinde, göz yüzeyi yeterli seviyede beslenemeyeceğinden dolayı tahriş olmaya başlar ve enfeksiyon riskini doğurur.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruluğuna neden olan faktörlerin sayısı oldukça fazladır; fakat bunların en yaygın olanları göze yeterli oksijen gitmemesi ve göz yüzeyinin nemsiz kalmasıyla doğrudan ilgilidir.

- Kontak lens gibi protez kullanımı,
- Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,
- Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,
- Yoğun ışığa maruz kalma,
- Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,
- Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,
- Romatizmal rahatsızlıklar,
- Kalp hastalıkları ve diyabet,
- Göz tansiyonu,
- Yaşlılık,
- Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,
- Uzun süre gözün kırpılmaması,
- Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar... gibi etkenler göz kuruluğnun başlıca sebepleri arasındadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun başlıca belirtileri şunlardır:
- Gözde yanma ve batma hissi,
- Göz yüzeyinin kaşınması,
- Gözde uzun süreli kızarıklık,
- Bulanık görme ve görmede azalma.

Göz kurluğu, bunların dışında gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak değişebileceği gibi, yukarıda sayılan nedenlere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Kuru göz tedavisinde amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamaktır. Bunun içinse göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Örneğin, kuru bir havaya sahip mekânda kalan birisinin daha nemli bir ortamı tercih etmesi ya da uzun süre bilgisayar kullanan bir kuru göz hastasının bu süreyi en aza indirmesi gereklidir. Eğer göz kuruluğu kronik bir hâl almışsa, yapay gözyaşları ya da cerrahî müdahale gerekli olabilir.

Sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis ve tedavi önemlidir. Gözde, yukarıda sayılan belirtiler gözlemleniyorsa en kısa sürede bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır. Schirmer gözyaşı testi, boyama ya da Slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülmeli ve doğru teşhis konulmalıdır.

Okuyucularıma önemli not: Ben bir doktor ya da cerrah değilim. Burada sadece tecrübelerimi ve bilgilerimi paylaşmaya, sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

, , , , , , , , , , , , , , ,

  Bu içeriğe ait yorumlar (toplam 230 yorum)

 • can aydınol 13 Haziran 2015 / 21:36

  İsa bey ben 1yılı aşkın göz kurulugu icin çeşitli damlalar kullandım ama gecmedi son zamanlar goz yaşın yeterli ama kalitesi düsük dediler ilaç kullanmayı biraktım öyle zamana biraktım.0.75 miyop var gözlük kullanmiyorum acaba kullanırsam gecer mi

  • İsa Sarı 14 Haziran 2015 / 06:23

   Can Bey, maalesef göz kuruluğunun kalıcı bir tedavisi yok. Damlalar geçici rahatlama sağlar.

 • Sinem 2 Mart 2015 / 18:24

  Merhaba ben 12 yıl önce her iki gözümdende kerataplasti oldum . 2013 ylındada sağ gözümden topolazer oldum ilk zamanlar çok iyi görüyordum ama sonradan gözümde pus tıp dilinde haze oluştu doktorum tekrar bir lazer yaparsak tekrar yenileyeceğini belirtti zmanla düzelir dedi ama ne yapmam lazım nasıl yaşıyacağım bu sisli gözle 3 -5 yıl idare et dedi :(

 • Osman ARPACIK 1 Mart 2015 / 18:40

  benim gözümde damar kuruması var. bir gözü görmüyor. göz tansiyonu var. göz tansiyonundan 2 kere ameliyat oldu. ama hala tansiyon inmiyor. biz buna napa biliriz

 • yurdae yakut 28 Şubat 2015 / 18:40

  merhaba akadaşlar ben 2008 yılnda sol gözümde göz kurulugu teşhisi koydular.....çok sıkıntılıydı.......ama gecen yılın yanı 2014 yılının ortalarında sağ gözüm enfeksiyon kaptı tam 2 haftaya yakın sürdü bu süeç iceriside sol gözümde göz kuruluğu vardı...bulanık görüyordum ama enfeksiyondan sonra net görmeye başladım enfeksiyon sonar erdikden sonra da net görmeye başladım çok hafif göz kızarıklığı var onun haricinde hiç bir sıkıntım yok net görüyorum artık çok enteresan bi durum oldu çok şükür kurtuldum göz kuruluğundan...

 • Ozlem yuksel 20 Şubat 2015 / 23:55

  Gözümde kuruluk var gözyaşı 0 çıktı daha önce böyle deildi 10 senedir lens kullanıyorum napabilirim ameliyat olcaktim bu sebepten olamadım

 • fatma tulumtaş 15 Şubat 2015 / 05:16

  ben alti ay once gozumden ameliyat oldum. Her ikisindede kist vardi.
  Ameliyattan sonra doktora gittim devamli olarak, hergittimdede ilac yazdi
  Ve kullandim ama uzerinden 6-7 ay gecti ama gozlerim eskisi gibi degil.
  Zamansz batma hissi oluyo, ısıktan cok rahatsz oluyorum her turlu ısıktan.
  Gunes olmadgi halde gun ısıgndan da rahatszim ve disari cikmak iskence gbi gozlerim
  Kısık surekli agrida oluyo . Baska bi dr gittim kuruluk var dedi suni gozyasi
  Damlasi verdi suan onu kullaniyorum. Bi gun rahatlkla aciyorum gozumu ama ertesi
  Gun yine eski halini aliyo . doktor degilsiniz ama akil akildan ustundur. Onerebileceginz bisey varmi

 • ibrahim ekinci 14 Şubat 2015 / 14:48

  Benim anneannemin arka göz damarları kurumuş ve iki gözüde görmüyor bunun bi çaresi varmı ama ön taraftaki damarları saglammış.

 • ataberk akgün 12 Şubat 2015 / 15:53

  Doktor bey bugün okulda sırt üstü düştüm ve sık sık gözlerimi kırpmaya başladım ve gözlerim yanmaya başladı ondan sonrada sol gözüme bir seyler batar gibi hissetmeye basladım gözlerimi çok ovalamaya başladım ondan sonrada gözlerimi kırparken kafamı sallamaya başladım iyi geldi biraz ama geçmedi ben 12 yaşındayım gözlerimde göz kuruluğu olabilirmi öyleyse tedavisi nedir ?

 • Bayan Şahin 4 Şubat 2015 / 23:46

  Benim doguştan tek gözümde görme engelim var. Ayrıyeten aynı gözümde kayma var. Damarlarımın %97 si kurumuş. Tedavisi nedir acaba.

 • yasin uğrun 12 Aralık 2014 / 17:36

  Hocam yaşim 21sağ gozum az goruyor diye devlet hastanesine gittim doktor dediki senin beynin komple sol gozune hükmetmiş dedi sol gozun %100 uzerinden % 105 görüyosun sağ gozun 100 yuzerinde 70 goruyorsun dedi ama gözüm git gide kararir gibi oluyo renkleri soluyo gormemi engelliyo zaman gectikce öyle problemler oluyo sol gözümü kapatinca sağ gozum karakmaya basliyo biryere sabit bakinca goz alanina girdim birsey cikmadi birsey yok dedi gozumun onundr noktalar ucmaya basladi benek benek şekiller var ne tarafa baksam otarafa dogru yavasca hareket ediyolar retina yirtilmasi var ona eminim ama sag gozumde katarak mi var acaba agri yapiyo belirsiz bi zamanda inletici bi sizlama oluyo sağ beynimde sanki sag goz sadece isik veriyomus gibi sanki bi ise yaramiyomus gibi oluyo ben bundan rahatsiz oluyorum sağ gozumlede net gormek istiyorum bunun cozum yolu neler dir acaba ??

 • bulent orhan 7 Aralık 2014 / 19:53

  iyigunler ben fransadan orleans sehrinden bulent yaklasik 1 senedir 2 gozumlen sikayetciyim iltahatlanma ve gozlerimin kuru oldugunu soylediler gunes isigi haric lamba isiginda duramiyorum fransada bir kac goz doktoruna goruldum cok goz damlasi kullandimhalen iyideyilim damlanin birisinde gozlerim haric kendimi cok iyi hissetmistim suanda hicbir damla kullanmiyorum kendimi iyi hissetmiyorum halen tansiyonumun dusuk oldugunu soyledi fransis doktor 3 bucuk aydir tansiyon hapi kullaniyorum gozlerim haric biras kendime geldim bir kac sene once kisin 2 gozumde cok agri vardi bana bir cozum bulabilirmisiniz tesekkurler

 • burak turk 6 Aralık 2014 / 00:34

  Benim gozumde sinifta klima veya aksam evde televizyon izlerken yanma oluyor arada birde kasinma gibi birsey oluyor bide benim gozumde ikide bir kirpma var bunun nedeni yukarıda bahsettigim goz kurulugunun sebebi olabilir mi

 • merve yagci 5 Kasım 2014 / 00:21

  Merhabalar... Ben 3 aydır antidepresan ilacı kullanıyorum. Tedavi olmama rağmen göz kurulugum geçmiyor. Bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiren biri değilim. Sorum şu ki; antidepresanlar göz kuruluğuna neden olur mu?

  • can aydınol 13 Haziran 2015 / 21:26

   Sizin şikayetinizin aynisi bende var 1yılı aşkın çesitli damlalar kullandım ama hala gözlerim agriyor bi çözüm buldunuz mu

 • ışıl yüce 22 Ağustos 2014 / 18:53

  6 yıldır gözümde aynı sorun var. Gün içimde gözümde beyaz yapışkan sıvı oluşuyor çapak gibi. Çok rahatsız etmeye başladı sürekli kontrol etmek zorunda kalıyorum. Göz doktoruna gittim 1 yıl önce alerji dedi damla verdi kullandım ama geçmedi. Çok utanıyorum estetik açıdan hiç hoş değil sürekli gözümde çapak varmış gibi. 6 yıldır geçmedi biraz psikolojik olduğunu düşünmeye başladım sanki gözümde her an bişe çıkacak gibi insanlara bakmaya utanıyorum. Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim bıktım artık bu durumdan.

  • Gökhan by 4 Şubat 2015 / 04:52

   Isil hanim çok geçmiş olsun ayni sikayetten bende muzdarip oldum sikayetiniz mevsimsel yada yol boyu allerjiden olabiliyor allerji ilaci kullaniyorsaniz aksatmamaminizi öneriyorum ben çok faydasini gördüm

 • mine vural 19 Ağustos 2014 / 12:12

  Schirmer(göz kuruluğu) testimin sonucu 7 mm çıktı. Sınırın hemen üstünde. Suni gözyaşı kullanıyorum. Gözümde yanma ve batma hissi yok. Lens kullanmaya devam edebilir miyim? Üç aydır gözlük kullanıyorum. Göz kuruluğum ilerler mi ciddi midir

  • İsa Sarı 19 Ağustos 2014 / 17:22

   Mine Hanım, lens kullanmanızı tavsiye etmem. Sonuçları daha kötü olabilir. Gözlük kullanırsanız ve kuru havadan, dumandan vs. de uzak durup ekranlar karşısında fazla vakit geçirmezseniz ilerlemez, hatta geriler.

 • evren 15 Ağustos 2014 / 11:47

  iyi günler! iki once gözüm de agrı , batma, ve göz sulanamsı ile uyandım! bugun de batma ve ağrı hafif kızarıklık var? sizce dr gitmelimyim

 • sultan kaynak 20 Temmuz 2014 / 15:26

  10yil once beyin ameliyati gecirdim yuz felci olustu ve goz kurulugu yasiyorum cok doktorlara gittim ag cozum olmadi bana da yardimci olursaniz size minnet duyarim. tesekkurler

 • Nergiz Kara 17 Temmuz 2014 / 01:58

  merhaba İsa Bey, Bir şey danışmak istiyorum. Göz kuruluğuna ağlamak çözüm olabilir mi?

  • İsa Sarı 17 Temmuz 2014 / 07:10

   Nergiz Hanım, ağlamak çözüm olur, ama geçici bir çözüm. Etkisi geçince kuruluk tekrar başlar.

  • rıdvan türkeli 14 Ağustos 2014 / 23:19

   isa bey bana yardım edersenız duacınız olurum gozumde ve yüzümde kuruluk hıssı agzımda sarkmalar farketmeye basladım bunu bugun sayfanızı okuyunca daha ıyı anladım yardımınızı beklıyorum

  • İsa Sarı 15 Ağustos 2014 / 07:17

   Rıdvan Bey, maalesef ben doktor değilim. Sizinki biraz ciddi görünüyor. En kısa zamanda bir doktora görününüz.

 • Bahadir Kayip 10 Temmuz 2014 / 12:10

  Merhaba,
  Ben de 1 ay once Lazer oldum. Sol gozumde bulaniklik var, sag gozumde ise bulaniklik yok ama yanma, agri sizi var. Iki gozumde de damarlasmalar var. Acaba bu goz kurulugu kalici olabilir mi? Yoksa lazer sonrasi sadece hafif bir yan etki midir? Yani zamanla gecebilir mi? Bilgisayar kullaniyorum surekli, klimali ortamda cok bulunuyorum acaba bu aliskanliklara devam etsemde zamanla geccebilir mi?Lutfen bilginiz varsa aydinlatabilir misiniz?

 • BÜLENT ERDOĞAN 8 Temmuz 2014 / 14:10

  Merhabalar bende ankikozan spondilit rahatsızlığı var.Görmede sorun yaşıyorum Göz dr gittim fakat görmede problem yok yani harfleri okuyabiliyorum.Ama ışık rahatsız ediyor ve uzağı bulanık görüyorum acaba göz kurulu rahatsızlığım mı var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • Serkan Uğur 2 Temmuz 2014 / 06:57

  Merhabalar 14 yasındayım. az önce internette bir araştırma yapıyodum göz ilede diyebiliriz. sonra karsıma göz kuruluğu diye bir hastalık çıkdı.nedenlerini okuyum dedim ,
  Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,evet evimizde kaloriferde var klimada .
  - Yoğun ışığa maruz kalma, evet bilgisayar basında çok duruyorum artık odamdakı ısık bıle çok gelıyor
  - Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme, az önce demıstım .
  - Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma, kullanmıyorum ama aılemden dolayı ortamda bulunuyorum.
  Belirtileri ise ;
  Gözde yanma ve batma hissi, evet gözüm bazen ağrıyor,ve yabancı bır cısım varmıs gıbı kum vb. bırsey batıyormus gıbı
  - Göz yüzeyinin kaşınması,sık değil ama arada oluyor
  - Bulanık görme ve görmede azalma. bu belırtıye çok rastlıyorum...
  Acaba bende göz kuruluğumu var diye düşünüyorum yardımcı olursanız sevınırım ...

  • İsa Sarı 2 Temmuz 2014 / 08:04

   Serkan Bey,
   Evet, sizde büyük ihtimalle göz kuruluğu var. Bir göz doktoruna muayene olmanızı ve suni gözyaşı kullanmanızı tavsiye ederim.

  • Serkan Uğur 3 Temmuz 2014 / 01:18

   saolun bugün bir göz dokturuna gideceğim bu hastalığın göze bir zararı varmı dır? yan etki yapar mı bu hastalık ?

  • İsa Sarı 3 Temmuz 2014 / 07:07

   Uzun vadede zararı olur Serkan Bey, ama sizinkinin o kadar zararlı olacağını sanmıyorum. Faktörleri en aza indirirseniz sorun kalmaz.

 • filiz seval 13 Haziran 2014 / 23:14

  meraba iyi akşamalr...43 yaşındayım ve 10 yıldır . dinlendirici olarak başaly ıp 1.75 kadar gözlük numaram arttı..1 yıldırda okumada zorluk çekdiğim için doktorum numaramı 2,00 olarak çoğalttı..yakın gözlük için yaşımın genç olduğunu düşünerek bu işlemi yaptı...bu arada ben lens araştırmasına girdim doktorumun tavsiyesi ile yakın ve uza bir arada lens yazdı...uzakta sorun yok ama yakında rahat edemedim..yazılar çift görünüyor..yakın gözlükte bu olmuyor..tekrar gittim muayeneye ve sorunumu anlattım...yakın tekrar bakıldı v.s...göz numaralarım +2,00 +1,00 AİR OPTIX MARKA KULLANIYORM...yani uzak yakın lens rahat değil anladğm kadar ile..sağlıklı okuyamıyorm..kesinlikle yarım saat kitap okuaymıyorm..lensleri çıkarıp yakın gözlükle kitap okuyrm..

 • Mehmet Sefa Kılıç 28 Mayıs 2014 / 17:05

  Bu hastalgı 10 senedir cekiyoqum .Allah Dusmanima bile vermsin evden cikamiyorum hayatım karardi

 • Ahmet YAMAN 12 Mayıs 2014 / 10:44

  Merhaba İsa Bey,size danışmak istediğim bir sey var.Son 4-5 yıldır,ki bu zamana kadar son derece normal olan gözlerimde bir sorun var.Hani bir insan uykusundan uyanınca göz kapakları şişer,gözleri küçülmüştür iyice,açmakta zorlanır.İşte 4-5 yıldır benim gözlerim bu şekilde.Gün içerisinde yüzümü uyandığım andan yatana kadar sayısız defa yıkıyorum.O ıslaklık gözlerime iyi geliyor ve kasımda ve gözlerımın üzerinde bıraz su bırakıyorum tamamen kurulamıyorum.Sadece 1 defa göz doktoruna gitti gecen 3 ay önce.Girişte bir makineyle gözlerime baktı hemşire bi sonuc verdı ve doktora girdim.belirli bir mesafeden harfler okuttu ve kendısı de gözlerime bir cihazla baktı.Ama sanırım tum bu yaptıgı mudahale benım sıkayetımle ılgılı degıl de görmemde bır bozukluk var mı dıey bakmıs gıbıydı.Nıhayetınde de gözlerınde hıcbır sey yok,alerjık olabılır dedı ama ben bir yanlıslık oldugunu bılıyorum gozlerımde.Göz kuruluğundan şüpheleniyorum ben.Gözüm fazlaca kuruyor bence.Tavsiyeniz ne olur acaba?

  • İsa Sarı 12 Mayıs 2014 / 11:01

   Ahmet Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun. Eğer sabah uyandığınızda gözkapaklarınızı açarken zorlanıyorsanız ve birbirine yapışmış gibi hissediyorsanız, büyük ihitmalle göz kuruluğudur. Işıklı cihazlarda geçirdiğiniz zamanı azaltın ve kuru, dumanlı havalardan uzak durun. Bir de suni gözyaşı kullanmayı deneyin. Eğer şikayetleriniz geçerse, tanıyı koymuş olursunuz.

 • deniz kortel 9 Mayıs 2014 / 11:12

  hocam merhaba. benim 24 yaşında kız kardeşim var doğuştan tek gözü görmüyor göz arka damarları kurumuş bir çok yere götürdük 3 yıl önecesine kadar fakat artık kontrollerine bile götüremiyoruz bunun için bizi aydınlatabilecek yeni çözümler var mı acaba ?

  • İsa Sarı 9 Mayıs 2014 / 12:17

   Merhaba,
   Maalesef ben doktor değilim ve bu konuda bir bilgim yok. Çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda bir tedavi metodu ortaya çıkar...

 • sebahat civelek 6 Mayıs 2014 / 22:13

  Merabalar, ben lösemi aml türü hastasıyım. tam iki sene önce ilik nakli oldum. perednol ve sandomm kullandım, sandommu şu an da kullanıyorum. Bir senedir göz kuruluğum var. şikayetlerim gözlerimde batma, yanma, ışıktan rahatsızlık ve burun akıntısı. Dünya göz hastanesine gittim. şu ilaçları verdiler: restasis, systane, lipotears, zylet kullanıyorum. bir haftadır kullanmama rağmen hiç bir fayda görmedim. Sürekli yatıyorum, çaresiz kaldım, lütfen bir yol gösterin.
  şimdiden teşekkürler, saygılar

  • İsa Sarı 7 Mayıs 2014 / 07:36

   Merhaba Sebahat Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Aslında göz damlaları kalıcı bir tedavi sağlamıyor, sadece anlık rahatlama veriyor gözünüze, ama sizin durumunuz daha farklı tabii... Bu konuda benim bir bilgim yok. Dediğim gibi, ben bir doktor değilim. Sadece tecrübelerimi ve bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Farklı doktorlara görünmenizi tavsiye ederim. İyi günler diliyorum...

 • Nazif Avcı 1 Mayıs 2014 / 22:12

  hocam ben 7 aydır AİR OPTİX AQUA lens kullanıyorum.son 6 aydır hiçbir sıkıntım yoktu lensleri 10 15 gün çıkarmadığım oluyordu ama son 1 aydır özellikle son bir kaç haftadır lensler 6 7 saat sonra bulanıklaşıyor görmem nerdeyse sıfıra iniyor ve aşırı batma oluyor.sonra diğer gün taktığımda ilk 5 6 saat gayet normal ama 6 7 saat sonra batmalar bulanıklaşmalar başlıyor ve çıkarmak zorunda kalıyorum.ne önerirsiniz ?

  • İsa Sarı 2 Mayıs 2014 / 06:32

   Lens kullanım sürenizi azaltmanızı tavsiye ederim Nazif Bey.

  • Burak by 7 Mayıs 2014 / 22:33

   Adam doktor degilim Diyor hala bu nasil gecer diyosunuz doktora gidin arkadaslar

  • İsa Sarı 8 Mayıs 2014 / 05:56

   Yorumunuz için teşekkürler Burak Bey.

 • Esra budak 30 Nisan 2014 / 13:30

  Merhabalar.Benim gözlerim çok çabuk sulanır ama bir süredir gözlerimi güneş ışığını geçtim normal gün ışığında bile kısma gereği duyuyorum istem dışı kısıyorum acıyor çünkü.Televizyon ve telefona çok bakıyorum.Acaba göz kuruluğu mudur? Tavsiyeniz olursa sevinirim.

  • İsa Sarı 30 Nisan 2014 / 14:40

   Esra Hanım, göz kuruluğu ve ışığa karşı hassasiyet gibi görünüyor. Yine de bir doktora görünün derim.

 • orhan çam 29 Nisan 2014 / 19:43

  iyi aksamlar hocam benim gözlerimde kuruluk ve batma var bazı bazı ağrıda oluyor ve bu son sene içinde gözümün onunde uçusan nesnler çuvaldı doktora gitti gözlerimde bir sorun olmadgını söyledi ucusan nesneleride kafana tama dedi ama bunlar sanki gün gectikce cuvalıyor ne yapmam gerek

  • İsa Sarı 30 Nisan 2014 / 08:18

   Orhan Bey,
   Uçuşan nesneler genelde çoğu insanda vardır ve bir sorun teşkil etmez. Ama bu nesnelerle birlikte şimşek gibi ışık parlamaları oluyorsa, o zaman iyice bir tetkik edilmeniz gerekli.

 • Derya ari 28 Nisan 2014 / 20:22

  Iyi akşamlar bugün doktor eyestil göz damlası yazdı günde 6 defa kullanmam gerekiyormuş ama kaç saatte bir olduğunu bilmiyorum lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • İsa Sarı 29 Nisan 2014 / 05:33

   İlaç prospektüsünün üzerinde yazması lazım derya Hanım. Eğer yazmıyorsa doktorunuzla bir görüşün derim. Büyük ihtimalle ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanmanız gerekiyordur ama. Bu damlalar genellikle o şekilde kullanılıyor çünkü.

 • yurdagül bakır 26 Nisan 2014 / 21:15

  merhaba hocam bende 15 günden beri göz kapaklarıma dokunduğum zaman sanki yanık gibi bir sızı var acaba gripten dolayımı yoksa gözlerimde bir sorunmu var

  • İsa Sarı 27 Nisan 2014 / 05:45

   Yurdagül Hanım, gripten dolayı da gözlerde yanma ve batma gibi hisler oluşabilir. Hastalığınız geçtikten sonra devam ederse bir doktora görünmenizde fayda var.

 • Tuğçe Ersaran 24 Nisan 2014 / 12:51

  Hocam bizim okulda akıllı tahta var mecburen günde sekiz saat ona odaklanıyoruz. Şuan gözlerim çok kötü ağrıyor. Çok çabuk kızarıyor ve çok yanıyor sizce ne yapmalıyım. bir doktora başvurmalı mıyım yoksa geçici bir durum mu. Bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

  • İsa Sarı 24 Nisan 2014 / 13:57

   Tuğçe Hanım,
   Öncelikle bu süreyi mümkün olduğunca azaltın. Ara sıra suni gözyaşı kulllanın ve hiç olmazsa teneffüslerde uzaklara, açık havaya bakın.

 • Emre Bulut 19 Nisan 2014 / 15:05

  Hocam ben yaklasik 20 gundur bir sivilce ilaci kullaniyorum buda yuzumde kuruluga sebep oluyo.yaklasik 2 gundurde gozumde bir batma hissi yasiyorum. Telefona fazla bakmanin ve ve ilacin etkisinin oldgunu dusunmekteyim. Bu batma hissini nasil onleyebilirim. Tesekkur ederim

  • İsa Sarı 20 Nisan 2014 / 15:59

   Emre Bey,
   Dediğiniz gibi, bunu ilaçla ilişkilendirebiliriz. Suni gözyaşı kullanabilir veya cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi ışık yayan araçlara bakma süresini azaltabilirsiniz. Tabii birinci neden ilaç, onu da mümkün olduğu kadar kısa kullanmanız gerekir.

 • Alperen Kaya 12 Nisan 2014 / 19:11

  Hocam benim bir sorum olacaktı.Ben 6 aydır lens kullanıyorum.Gözümde kuruluk kaşınma batma başladı.Astsubaylık sınavları için doktora gözüme baktırmaya gittim derecesi kaç olmuş diye.Lensleri çıkardım görmem azalmış gibi hissettim normalden daha fazla bulanık görüyordum.Doktor gözüme bir makinede baktı duvardaki yazıları okuttu.6 ay önce gözüm 1.00-.1.50 tu kontrolden sonra 1.50-2.50 olmuş.Sizce hocam göz kuruluğundanmı böyle çoğalmıştır yoksa 6 ayda lens yüzünden böyle artması normal mi ? Hocam bide 19 yaşından gün aldım lazer yaptırmam lazım astsubaylık polislik için bir sorun çıkarmı ? Şimdiden Teşekkür Ederim Hocam :)

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 19:18

   Alperen Bey geçmiş olsun. Göz derecesinin artması lens kullanımı veya kuruluk gibi sebeplere bağlı değildir. Artacaksa, ne yaparsanız yapın artar. Bunun önüne geçilemez. Şimdi ameliyat olsanız dshi 4 veya 5 yıl içinde yine eskisi gibi olacak, çünkü durmamış ilerlemedi. Sınavlarda ameliyat ortaya çıkıyor, onu da belirteyim.

  • Alperen KAYA 12 Nisan 2014 / 19:31

   Hocam lazer serbest sınavlar ama bizim ailede ırsi annemin babamın kardeşimin dedemin anneannemin amcamın falan gözleri bozuk hep

  • İsa Sarı 13 Nisan 2014 / 09:25

   O halde sadece sınav geçmek için olunabilir lazer, ama dediğim gibi, %90 ihtimalle 3-4 sene sonra tekrar eski haline gelecektir.

  • Alperen KAYA 12 Nisan 2014 / 19:29

   Hocam bide benim lazer olmam lazım kesinlikle , lazerin yapıldığı belli olmaması için ve gözün iyice iyileşmesi için ne kadar zaman geçmesi lazım. bide ileriki zamanlarda gözde sorun çıkarmı .şimdiden teşekkürler hocam

  • İsa Sarı 13 Nisan 2014 / 09:26

   Lazerin yapıldığı her zaman belli olur, ama gözün iyileşmesi birkaç ayı bulabilir.

 • harun ay 7 Nisan 2014 / 21:42

  doktor bey ben 7 8 yaslarımda gözlük kullanıyordum gözlük kırılınca başka bi doktora götürmüşler takmasına gerek yok demiş ancak 15- 16 yaşlarımda ani baş agrıları yada baş donmesi olmaya başladı tabi ben de doktorlara gittim ama bi çözüm olmadı tabi birde benim gözlerim kapalı gibi duruyordu ben doguştan sanıyordm 20 yasımda kardeşime ve babama göz doktoru gözlük verince bende gittim doktor bana 2 derece miyopsun dedi ve gözlük verdi ben de gözlük takmak istemediğim için bi kaç doktora daha gittim son gittiğim doktor göz kurulu olduğunu ve baş agrılarının ve baş donmelerin bun dan kaynaklandığını soyledi ve şuan göz kuruluğu için tedavi görüyorum ancak ilaç yazdırmaya gittiğim doktor 3 derece astigmatsın dedi benim anlamadığım uzagı görmede okadar sıkıntım yok en azından 2 derece 1 derece miyoplara göre yazıları okuya biliyorum ancak bazen cısımlerin görüntüsünde kayma oluyor yada kırılma ama su damlası gibi bulanık görmüyorum ne yapmam lazım gözlük kullanayım mı yoksa başka doktorlaramı gideyim ne olur yardımcı olun

  • İsa Sarı 8 Nisan 2014 / 07:39

   Harun Bey,
   Bahsettiğiniz sorunlar astigmattan kaynaklanıyor. Benim size tavsiyem astigmatı da düzelten bir uzak gözlüğü kullanmanız.

  • harun ay 8 Nisan 2014 / 22:37

   ilginiz için çok teşekkürler hocam

  • harun ay 11 Nisan 2014 / 17:39

   hocam peki benim Keratokonus hastası olma olasılığım varmı sizce

  • İsa Sarı 12 Nisan 2014 / 06:25

   Bunun için tetkik gerekli Harun Bey.

 • Ahmet Demir 3 Nisan 2014 / 10:56

  Hocam saygılar,

  Benim kardeşimin gözleri 7-8 yaşlarında damarlarının kuruması sonucu tamamen kapandı. Önceleri bir gözünde başlayan bu rahatsızlık yaklaşık 1-2 sene içinde tamamen görmesine engel oldu. Tabi o sıralarda tedavi için birçok yere gidildi. İzmir'de Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu bir ameliyat yaptı sonrasında yurtdışında Hollanda ve Belçika'da ameliyatlar oldu. Ancak hiçbirinden sonuç çıkmadı. Aradan yaklaşık 25 yıl geçti ve hep umutlu oldum. Araştırdım ama pek bir sonuç bulamadım. Göz damarlarının kuruması ile ilgili bir gelişme varmı? Bir operasyon yada nakil durumunda kardeşim yeniden görebilirmi? Şimdi bu mümkün olmasa dahi bunun olabilme ihtimali nedir? Bir umut varmı?

  • İsa Sarı 3 Nisan 2014 / 11:33

   Ahmey Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun. Olabilecek tüm tedavi ve yöntemleri denemişsiniz. Benim bu konuda bir bilgim yok maalesef. Tıp her geçen gün ilerliyor. Bir gün mutlaka bu konuya da çözüm bulunacaktır. Nakil durumunu bence iyice araştırın derim. Şu anda en iyi ihtimal bu gibi görünüyor.

 • zeynep özkan 2 Nisan 2014 / 08:45

  iyi gunler hocam ben bısey sorucaktım ısım bılgısayar basında sabah 9 aksm 6 ve derse calısmaktayım buaralar artık aksam oldumu artık gozlerım agrı oluyor bazen ısık bıle okadar rahatsız edyor kı sulanyor doktora gıtcemokadar yogunum kı vakıt bulamadım e kısa zmanda gıtmeyı dusunuyorum saglık bu fakat neden bole cıddı bısey yoktur umarım yorgunluklandır.

  • İsa Sarı 2 Nisan 2014 / 09:57

   Zeynep Hanım merhaba,
   Yapmanız gereken şey, her 45 dakikada 15 dakika gözlerinizi dinlendirmek ve mümkünse açık havada, uzağa doğru bakmak. Kısaltabildiğiniz kadar kısaltın bilgisayar karşısında geçirdiğiniz süreyi bence. Nedeni bu yoğun çalışmadır, gözleriniz yoruluyor.

 • ibrahim ekinci 29 Mart 2014 / 12:50

  Benim anneannemin arka damarları kuru dediler göz deişemez dediler 30 yıldan geçim göremiyor bunu tedavisi varmıdır ?

  • İsa Sarı 29 Mart 2014 / 17:00

   Tedavisi yok diye biliyorum İbrahim Bey... Yine de birkaç farklı doktora göstermenizi tavsiye ederim.

 • nuri erol 28 Mart 2014 / 22:48

  Hocam benim sol gözüm damarları kurumuş
  Sağgözümün damarları incelmiş dedi doktor bunlerın tedavileri yokmu

  • İsa Sarı 29 Mart 2014 / 08:46

   Nuri Bey,
   Gözyaşı kanalı tıkanıklığı lazerle tedavi edilebilir.

 • mehmet ertekin 28 Mart 2014 / 03:04

  Hocam merhaba , gözümde 2-3 gündür sararma ya da kızarma diyebileceğim hafif lekemsi şeyler baş gösterdi , aynada çok belirgin ancak karşımda ki kişi çok dikkatli bakmadığı sürece pek belli olmuyor bu gün hafif yanmalar oldu ve sabah ilk dışarı çıktığımda ışık gözümü ağrıttı , tam bir sararma ya da kanlanma değil hafif damarlaşma var biraz da sarı-kırmızı ortası hafif lekeleşme var sizce ne olabilir , sarılık belirtisi mi yoksa kuruma mı ?

  Not : Gün de 6-7 saat bilgisayar başında aralıksız duran biriyim ve genellikle bulunduğum ortamda sigara dumanı olur veya havasız olur , düzensiz besleniyorum mesela şu an saat gece 3 birazdan yatarım öğleyin kalkar direk bilgisayarı açarım kahvaltı bile yapmam .

  • İsa Sarı 28 Mart 2014 / 08:29

   Merhaba Mehmet Bey,
   Tansiyon iniş çıkışına bağlı bir durum olabilir. Tansiyonunuzu ölçtürdünüz mü? Sık bilgisayar kullanımı ve beslenme alışkanlıkları da bunda etkili olabilir. Tabii sigara ve havasızlık da önemli. Yani tüm olumsuz şartlar sizde mevcut. Bunlardan biraz da olsa kurtulmanızı tavsiye ederim. Düzenli ve sağlıklı bir yaşamınız olmazsa ileride daha kötü sonuçlar sizi bekliyor olabilir.

 • ismail soylu 27 Mart 2014 / 01:17

  kuru göz için damla kullanıyordum,ben KARNIBAHAR KÜRÜNÜ denedim cok faydasını gördüm ,gözümde kızarıklar geçti ve gözüm rahatladı. .

 • Hülya Ersoy 22 Mart 2014 / 12:52

  Kontak Lens kullanıyorum fakat son zamanlarda -1-2 aydır- ağırlıklı olarak gözlük kullanmaya başladım. Bi kaç gündür göz pınarlarımda tuhaf bir acı ve his var ve bi kaç defa da gözpınarından dışarı hava çıkar gibi bişey oldu. Sebebi göz kuruluğu mudur yoksa farklı birşey mi?

  • İsa Sarı 24 Mart 2014 / 07:40

   Hülya Hanım,
   Dediğiniz gibi bunun sebebi göz kuruluğu gibi görünüyor. Bence en kısa sürede muayane olup gözünüze uygun bir damla kullanmaya başlayın.

  • Hülya Ersoy 24 Mart 2014 / 09:19

   Teşekkürler

 • Yakup Topcu 22 Mart 2014 / 04:39

  Hocam gözüme parmak girdi gözümün içi kıpkırmızı oldu akşama doğruda batma oldu suan çok yanıyor ve batıyor yardımcı olurmusunuz

  • İsa Sarı 22 Mart 2014 / 06:32

   En kısa zamanda bir göz doktoruna görünmenizi tavsiye ederim. Genelde kanlanma geçer, ama siz yine de baktırın. En azından bir damla vs. yazılsın.

 • Davut Öztürk 17 Mart 2014 / 13:13

  Sayın hocam,
  Babamın troid dolayı gözleri ileri çıkıntısı ve göz tansiyonu bulunmaktadır. Gözünün birini damar kurulğundan kaybetti... Ameliyatta tamamen kaybedersin dedikleri için bizden saklamış, şimdi de diğer gözünde kuruluk başlamış... Özel bir hasteneye geçen cumartesi günü gittim, onlarda göze arkasından baskı olduğu için göz damarlarının kuruduğunu söylemişler... Şimdi bize özel hastane ameliyat diyor... ne yapmamız gerekir....

  • İsa Sarı 17 Mart 2014 / 15:43

   Davut Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun. Ameliyatın kesin tedavi olup olmadığını bilmiyorum açıkçası bu noktada. Babanızın gözünü tetkik eden doktor ne diyor, bence önemli olan o. Maalesef İnternet üzerinden, görmeden bilgi vermek çok yanlış olur.

 • eray selçuk 8 Mart 2014 / 01:08

  doktor bey merhaba 6-7 yaşlarında gözüme para düşmüştü 5. kattan hatırlayabildiğim kadarıyla o an çok sızlamıştı ve çok ağrımıştı şuan 21 yaşındayım gitmediğimiz hastane gitmediğimiz profesör kalmadı hepsi daha tedavisi çıkmadı diyor sol gözümdeki damarda kuruma varmış 15 yıldan beri görmede ne ilerleme ne de gerileme oldu sağlıklı insanlar gibi iki gözle görmek istiyorum acaba göz nakli olabilir miyim veya tekrardan tedavi için doktoramı gideyim?

  • İsa Sarı 8 Mart 2014 / 08:01

   Eray Bey merhaba,
   Maalesef göz kanallarındaki kurumaların şu anlık tedavisi yok. Nakil işini maalesef tam olarak bilmiyorum. Birkaç farklı doktora görünmenizi tavsiye ederim. Ona göre bir sonuç çıkacaktır.

 • sami 7 Mart 2014 / 21:44

  merhaba doktor bey daha önce ben iki defa yüz felci geçirdim,akabinde göz kurulugu başladı doktora gittim göz yaşının seviyesi düşmüştür dedi ve bana göz damlası verdi buna rağmen sağ gözümünün yarısında kuruluk hissi var ve bazen yüzümde çekilmeler hissediyorum sizce benim neyim var tekrar yüz felci geçirmekten korkuyorum onunla bir alakası olabilirnmi sizce cevap verirseniz sevinirim.

  • İsa Sarı 8 Mart 2014 / 08:00

   Sami Bey merhaba,
   Maalesef göz kuruluğunun göz damlalarıyla geçmeyecek türleri var ve sizinki de öyle sanırım. Yüz felci geçirmemek için gerekli önlemleri almanzı tavsiye ederim. Ayrıca belli aralıklarla göz damlalarınızı damlatınız.

 • ayse taşkran 7 Mart 2014 / 21:44

  Mrb doktor bey ben 1 yıla yakındır lens kullanıyorm 20 gün önce gözümde batma oldu uzman bir doktora göründum refres göz damlasi verdi kullanyrm şimdilik iyi fakat tam anlamıyla bitmedi yanmalar .ne yapmalym .doktor lensden olmuş dedi

  • İsa Sarı 8 Mart 2014 / 07:59

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Her zaman söylediğim gibi lensler zararlıdır. Belli bir süre daha bu batma hissini yaşayacaksınız. Damlaları kullanmaya devam ediniz ve bundan sonra lens kullanmayınız. Yoksa daha kötü sonuçlara yol açabilir.

  • ayse taskran 13 Mart 2014 / 21:52

   Anladım ..bende kulanmama kararı aldım.suan gözlük kullanyrm.peki damla ya devam edersem ve lensleri de kullanmazsam göz kurulugunun geçme olasılığı var mi??

  • İsa Sarı 14 Mart 2014 / 08:28

   En iyi kararı verdiniz Ayşe Hanım. Göz kuruluğu bir kez ortaya çıktıktan sonra tamamen geçmez açıkçası, ama biraz gerileyebilir. Kuru, dumanlı ortamlarda bulunmamaya çalışın ve ekran, telefon vb. cihazları uzun süre kullanmayın. Kitap vs. okurken, yani kısacası yakına bakarken de her yarım saatte bir gözlerinizi dinlendirin, uzaklara bakın. Damlalar, kullandığınız zaman rahatlama sağlar. Gözünüz rahatsız hissettiğiniz zaman damla kullanmanızı tavsiye ederim.

  • ayse taskran 14 Mart 2014 / 12:06

   Tamam teşekkür ederim..Benim ki si çok ileri değil sanırım .sadece sağ gözüm rahatsız ediyo sol gözüm de ise yok denecek kadar az..nedeni bulunursa tedavi edilebilir dediler de bnde bu yüzden lens kulanmama kararı aldım ..

 • büşra saraç 7 Mart 2014 / 10:18

  doktr bey yardm edn gerçkten gözlrm çok kötü. kış aylarnda bi sorn yok şu sırlr havalr ısndı gene başldı göz kurlğu gözmn kızarmsı bi yane sanki gözme bşy batyo gözkm çeklyo gibi olyo doktrum geçen sene ilaç yazdı raporla onlrı kullnıyrm ama hala banamsn demyo ilaçlrım RESTASIS- TEARS NATURALE FREE. dokrum gelmene gerk yok yaz aylrında bunu kulln ddi şimdi napmlyım yardmcı olrmsnz

  • İsa Sarı 7 Mart 2014 / 14:48

   Büşra Hanım,
   Maalesef ileri seviye göz kuruluklarında göz damlalarının bir etkisi olmaz. Sanırım sizde de öyle bir durum var. Ameliyat gerekli olabilir ya da daha etkili bir damla. Bunun için birkaç doktora muayene olup gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

  • büşra saraç 7 Mart 2014 / 15:53

   bu damllrı ben sabh damlttım sabhtan beri şimdi etksini göstrdi gibi ama genede gözmde çekiliyo gbi oluyo yani amlytmı gerkyo tek çözm omu diysnz ve biraz anltrmsnz nasıl bi amlyt

  • İsa Sarı 7 Mart 2014 / 16:10

   Büşra Hanım,
   Bu tür durumlarda maalesef görmeden bir şey demek zor takdir edersiniz ki. En iyisi siz tam teşekküllü bir devlet hastanesinde uzman bir doktora görünün. Şu anda diyebileceklerim maalesef bu kadar.

 • can bayrak 20 Şubat 2014 / 09:29

  ben 6yıldır ameliyat sonrası göz kurulugü dan damla kullanıyordum ibrahim saraç in karnıbahar kurunu yapıyorüm Allaha şükür iyi oldu 2 gündür damla kullanmıyorum. Tavsiye ederim arkadaşlar

 • Öztürk 31 Ocak 2014 / 20:05

  Boyun düzleşmeside bence göz kurulugunu tetikliyor romatizmal hastalıklar falan bide bol su içmek lazım

 • Mert E.Çetin 28 Ocak 2014 / 10:09

  Ayrıca kış aylarında içinde bulunduğunuz oda sıcaklığı çok önemli. Oda sıcaklığınız, kazak (hırka vs.) ile oturabilecek kadar olmalı. Gömlek ile üşümeden oturabiliyorsanız oda sıcaklığı fazla demektir. Bu, hem gözünüze zarar hem cebinize.
  Son olarak, bolca klimalı ortamlarda (AVM'lerde) fazla zaman geçikmek göze zarardır.

 • Mert E.Çetin 27 Ocak 2014 / 17:28

  Çare: KAYISI
  Her gün 2-3 adet gün kurusu kayısı yenilecek ve sorun bitecek (veya epeyce azalacak).
  Göz kuruluğu daha çok kış aylarında ortaya çıkar. Yaz aylarında ya hiç olmaz ya da hafif atlatılır.
  Kış aylarında gün kurusu kayısı yenir, yaz aylarında ise taze kayısı bulmak mümkün zaten.
  Kayısı: Göze iyi gelir, kataraktı önler/geciktirir.
  Cilde iyi gelir. Mide/bağırsak sistemine iyi gelir.
  Yüksek tansiyonu düşürür/dengeler.
  Deneyin görün..

  • İsa Sarı 31 Ocak 2014 / 06:17

   Katkınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, kayısıyı denemekte fayda var. Barındırdıklarıyla vücutta bazı unsurları dengeleyecektir.

  • fatih ö. 17 Şubat 2014 / 17:28

   Eyvallah da ben güneşi görünce gözlüksüz bi adim atamiyorum. kışla ne alaka si var. insanlari yanlis bilgilendirmeyin.herkesin gözyaşı testi sonucu ve rahatsızlığı ayrı.acı cekiyoruz biz kayısı tüccarligina gerek yok.

  • Mert E.Çetin 28 Mart 2014 / 17:30

   Öncelikle geçmiş olsun. Zakkumun kökünü yiyin demedik herhalde.
   Bir doktora görünmenizde fayda var.
   Doktor tüccarı demezsiniz umarım.

 • Öztürk 23 Ocak 2014 / 18:19

  Bende aynı şikayet ten muzdarip biriyim haftada iki gün 3 gün aralıklı limon sıkın

  • Öztürk 23 Ocak 2014 / 18:22

   Unutmadan ozon yagida iyi geliyor geceleri 1 er damla gün aşırı yapardım bir hafta dene bir hafta bırak çok kullanıldığı zaman zarar verebilir

 • ahmet kandemir 15 Ocak 2014 / 00:19

  arkadaslar sakın ameliyat olmayın göz cok hassastır ömür boyu acısını cekebilirsiniz birde çiğ yumurtayı iyice karıstırın tuz ekin ve için miğdeniz bulanmaması için havuç ve balık yiyin bunlara dewam edin dua edin bildiklerim bunlar allah hepimize şifa versin inşallah bendede var bu rahatsızlık ve hiç doktora gitmedim gözünüzede birseyler sürmenizi yıkamanızı vs tavsiye etmem zarar verebilir

 • sami 8 Ocak 2014 / 02:05

  Bende haziran ayında göz lasik ameliyatı oldum.olmadan önce gözkuruluğu yapıyomuş desede arkadaşlar aldırmadım.doktorada bunun sordum hayır bizim yaptığımız operasyonda olmuyo dedi.ama maalesef ben telefonu neti ve uzun süre araç kullandığım zamanlarda göz kuruluğu yaşıyorum.gelip geçiyo ama yinede rahatsız ediyo.acıdığıda oluyo gözlerimin.doktorun verdiği eye stil suni gözyaşı damlası kullanıyom iyi geliyo ama bağımlılık yapar diye endişeliyim.bu rahatsızlığın tedavisine ne iyi geliyosa ilacın adıyla burda paylaşırsanız sevinirim.birde lazer ameliyatı olmayın derim.doktorların dini imanı para olmuş doktorumu arıyom adam telefonu bile açmıyo muayeneye gidincede 50 tl muayene ücreti istiyo.sakın ha sakın böyle doktorlara aldanmayın

 • zehra 15 Aralık 2013 / 18:07

  ben babam için sormak istiyorum. Babamı bir gözü görmüyor göz yaşı damarlarının kuruduğunu ve tedavisinin olmadığını söylediler doğrumu...

 • Orhan Halilov 29 Kasım 2013 / 13:35

  Arkadaşlar benimde gozum ağridiğı zaman anlamadim ki bu ne hastali ustunden 1 hafta sonra gittdim ve doktor bana systane ultra verdi ben dermani 5 ay iwlediyorum ve cok iyi geldi ve benim tavsiyem saat 10:00 uyudan durun o zaman kendinizi iyi hiss edersiniz ve gozlerinizi ilik su ile yumaniz gerkiyor eyer isterseniz gozunuze balda doke bilirsiniz ben 1 ay dokdum fena degil.Simdi biraz arilar var ama doktorum soylediki 3 aya gicecek cok seviniyorum her kese acil sefalar dileerim.Ben kendim azerbaycanda kaliyorum . sorunu kendiniz cozmeyin cokda kendinize kapanmayin dokturunuza guvenin.

 • sezer 8 Kasım 2013 / 17:38

  arkadaslar aktardan ebegumeci alın bi şu bardağı sıcak suya atıp 10 dk demlenmesini bekleyin sonra soğuduktan sonra göz banyosu yani avucunuza suyu doldurun gözünüzü içinde kirpistirin 1 hafta sonra hiç bir şey kalmıyor herkese acil şifalar

 • gunseli takmaz 1 Ekim 2013 / 14:32

  Öyle her şeyi gözünüze uygulamaya kalkmayın lütfen . Ben de 2 yıldır bu işkenceyi yaşıyorum ama son dönemde gözyaşı damlalarını bıraktım . Nasıl mı ? 1 ay boyunca düzenli olarak balık yağı hapı ( omega 3 ) almanız gerekiyor . Hiç aksatmadan ... 1 ay sonrasındaki fark sizi çok mutlu edecek . Yaşam kaliteniz yükselecek..Lütfen deneyin...

  • Musa Akkaya 21 Kasım 2013 / 20:35

   Günseli Hanım,
   Bende de aşırı göz kuruluğu var. 5 aydır damlalar (3 ayrı) kullandığım halde değerlerim düşmeye devam etmektedir. Doktorum göz kanallarıma tüp takacağını söyledi. Bu arada omega 3 içeren balık yağları içmemi önerdi. Piyasada araştırdım çok çeşitli içerikli ve çok farklı fiyat aralıklarında balık yağları karşıma çıktı. Şaşırmış ve tereddüt içindeyim. Lütfen kullandığınız balık yağının markasını, içeriğini açık olarak bildirirseniz çok sevinirim.

  • kadriye tüfekçi 6 Aralık 2013 / 00:32

   forever bitkisel ilaç satan kişilerden alabilirsiniz omega 3 ü en azından bitkisel ve 9 yağın birleşimi var içinde bende forever üyesiyim ama size yakın olup forever üyesi olan birinden alabilirsiniz. Bende 3 gün önce doktora gittim bana da gözyaşı eksikliğiniz var dedi doktor damla ve jel vedi balık yağının iyi geldiğni burda okudum bende alim kendime çok geçmiş olsun...

 • isa yalçın 16 Eylül 2013 / 20:41

  göz damarlarım kurumuş hocam ne yapmamız lazım

 • ayşe polat 5 Eylül 2013 / 17:25

  Balık yağı iyi geliyor doktorlarda öneriyorlar.ben devamlı kullanıyorum .

 • Furkan Özdemir 4 Ağustos 2013 / 03:20

  Selam arkadaşlarım abilerim ve ablalarım. Yaş 15. bilgisayarın başında aşırı duruyorum 12 -15 saat kalkmadığım oluyor ve gözlerim çok ağrıyor acıyor ve kuruluk olduğunu hissediyorum ama yüzümü yıkadığımda geçiyor gözüme su kaçıyor ve bu nedense gözümü rahatlatıyor. Göz kuruluğu var galiba ACİL CEVAPLARINIZI VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM . SEVGİLER....

 • havva 19 Temmuz 2013 / 14:13

  selam arkadaşlar bendede göz kuruluğu var ve gözümnde kırmızı damarlar var batma hissi bundan kaynaklanıyor.tozlu ortamlara çok girdim gözlerimi az kırptım başıma geldi işte hindistan cevizi suyu nu damlatmayı deniyecem inşallah iyilerşir. her şeyin aşırısı zarar.bence az da olsa ağlamalıyız

 • yener 2 Haziran 2013 / 05:04

  Arkadaşlar ben bu damlayı bir gün kullandım.uyandığımda gözüm şişti yan etkileri arasındada varmış ne yapmalıyım

  • Pinar c 29 Haziran 2013 / 12:31

   Ben lazer goz ameliyati oldum ve 1 aydir siddetli goz kurulugu cekiyorum. Geceleri uyuyamiyorum gozum agriyor surekli. Disari cikamiyorum en kucuk bir ruzgarda bile gozum daha kotu oluyor. Damlalarimi duzenli ve fazladan kullanmama ragmen hic bir etkisi yok. Agliyorum ama gozumden gozyasi akmiyor. Gozyasi ne buyuk bir nimetmis de bilemememisim. Lutfen sakin sakin lazer goz ameliyati olmayin. Internette herkes memnun oldugunu yaziyor, inaninki o sayfalara inanmayin. Goz doktorlari tabi bu lazer ameliyati yapanlar sadece para delisi olmuslar. Allah onlari islah etsin. Biz insanlari da onlarin bu hilelerinden kurtarsin. Kesinlikle lazerle goz ameliyati olmayin.
   Pinar c.

  • burcu 24 Kasım 2013 / 12:27

   hani damla??adını yazabilirmisiniz

 • ali yalçın 11 Mayıs 2013 / 21:53

  glcn acaba doktor sana günde kaç defa kullanmanı söyledi detaylı yazarsan bende kullanıcam yani her ikisini nasıl kullanıyosun cevap bekliyorum bende çok çekiyorum kaç senedir tskler

  • 1Vatandaş 18 Mayıs 2013 / 20:42

   Eşimin bu rahatsızlığından dolayı bu sayfayı ve yorumları okuyunca insanın aklından ister istemez şöyle bir düşünce geçiyor.Bir çoğumuzun (daha doğrusu doğuştan problemsiz sağlıklı olanlar için) Allah'ın verdiği şu nimetlerin ne kadar da değerli ve birer mucize olduğunu nasıl da düşünmeden es geçiveriyoruz.Şu yorumları okuyunca Yüce Allah'a her fırsatta bol bol teşekkür etmemiz ve şükretmemiz gerekiyormuş onu anladım.Herkeze Yüce Allah'tan Acil şifalar dilerim.

  • glcn 7 Temmuz 2013 / 19:30

   gunde 2 defa sabah aksam kullaniorum restasisi.raporla verio doktor.normalde cok pahali bi damla.5 aydir kullanmaktayim cooook memnunum.sikayetlerim baya azaldi.herkese acil sifalar dilerim.

  • serdar 24 Ağustos 2013 / 21:08

   sen önceden rohto kullanmıyomuydun 2 si arasındaki fark nedir

 • glcn 23 Nisan 2013 / 19:41

  tek çare restasis sanırırm. bende 3 senedir çekiyorum göz kuruluğunu.2 aydır restasis ve refresh kullanıyorum baya iyi durumdalar gözlerim.1 ay sonra tekrar muayene olmaya gitcem çünkü dr 3 ay kullan gel tekrar ölcelim gözyaşını dedi.gözyaşım 0 çıkmıştı benim.toplam 12 ay kullancam restasisi bakalım ne olcak.

  • eayhan 7 Temmuz 2013 / 22:47

   6 yıldır göz kuruluğu çekiyorum. 4-5 ilde çok doktora gittim. ne yaptıysam olmadı. bir tavsiye üzerine denedim memmun kaldım. gözleri yıkama veya gözlerin içine su verme diyebiliriz. çeşmeden akan suyu avuç içine doldurup sonra gözlerimi o suyun içinde sürekli açıp kapatıyorum, tekrar avucuma su doldurup tekrar gözlerimi açıp kapatıyorum. bu işlemi istediğiniz kadar yapabilirsiniz. burada yapılan gözün içine ve arkasına su vermek. su sıcak ve ılık olmamalı, çokda soğuk olmamalı. benim gözlerimde azda olsa sürekli bir ağrı var, ama birşey okuyunca veya bilgisayar kullanınca ağrı artıyor. ağrı çok artınca bu işlemi yapıyorum. 3 yıldır deniyorum memmunum. tamamen çözüm değil ama ne yapayım. bu işi yapmazsam çok kötü oluyorum.
   en son geçen yıl gittiğim doktora tekrar gittim, doktorada sordum faydalı olduysa iyi güzel dedi, ama enfeksiyon kapabilirsin dedi. damladan başka bir çare yokmu diye doktora sordum, doktor göz yaşı miktarımı bir kağıtla ölçtükten sonra göz yaşım yine az çıkınca var dedi. PUNKTUM göz tıkacı takabiliriz dedi. şaşırdım ilk defa damla harici birşey duymuştum. doktor her gözde altta 2, üstte 2 tane göz yaşı kanalı var, şimdilik alttakileri bu tıkaçla kapatalım sonra bakarız dedi. ameliyat gerektirmeden takılır ve isteğin zaman çıkarabilirsin dedi. sgk karşılamadığı için ben 2 tane aldım ve alt göz yaşı kanallarıma taktırdım. 5 dakikalık bir işlem. 10 gün oldu biraz faydası oldu gibi ama yinede gözlerim ağrıyor. inşaallah bir faydası olur.
   bu göz tıkacını kullanmayan başka arkadaşlara faydalı olur diye yazdım. herkese geçmiş olsun.

  • bayram tutmak 21 Ekim 2013 / 11:17

   geçmiş olsun gülcan ...resatasis iii geliyomu gülcan bende kulanıyordum doktor bana bırak dedişimdi refreşih kulanıyom..şimdi oda fayda etmiyor bende 6 yıldır cekiyom

  • Orhan Halilov 26 Kasım 2013 / 12:35

   Arkadawlar her kese sefa dilerim bende bu goz arisiyla 4 aydir fakat systane ultra kulana bilirsiniz iyi gelir

 • kubilay 20 Mart 2013 / 21:25

  Arkadaşlar göz kurulugu 1 yıl içersinde göz damlanızı DÜZENLİ kullanırsanız rahatlıkla geçer .Stres kaynaklı olma ihtimali yüksek .D oktorunuzun önerilerine baglı kalarak söylediklerini yaparak kurtulursunuz . yoksa başka yerlerden sürekli olarak başka careler arayarak tedavinizi n DÜZENİNİ aksatırsanız o zaman ugraşırsınız sürekli olarak aynı benim gibi .

 • KAZIM AK 1 Mart 2013 / 12:57

  bende bu hastalıktan müzdaribim.son gittiğim doktor restasis ve viscotears verdi. kullanıp 3 ay sonra tekrar gideceğim. restasis bende baş ağrısı yapıyor. ama doktor gözyaşı arttırmanın tek yolunun bu olduğunu söylüyor. gelişmeleri paylaşacağım herkese geçmiş olsun...

 • adem sakin 27 Aralık 2012 / 19:13

  Arkadaşlar bendede gözkurulugu var ne yapmam lazim allah rizasi icin

  • orhan aktaş 23 Nisan 2013 / 19:25

   ben bu göz kurulugunu 20 sene cektim anamdan emdigim süt burnumdan geldi en son yine restasis kullanmaya başladım hic bir doktor demediki senin göz yaşın sigara kullanmandan dolayı diye cok sevdigim arkadaşım sigarayı buraktıktan 24 saat sonra gözümde en ufak bir proplem kalmadı arkadaşlar inanın dünyam zehir oluyordu ben kamu kurumunda calışıyorum sırf bu gözyaşından dolayı emekli bile olmayı düşünüyordum sigara içipte göz yaşı sıkıntısı ceken varsa lütfen bir hafta sigarayı burakıp denesin

 • zehra balaban 27 Kasım 2012 / 22:21

  selamlar 3 yıldan beri kuru göz rahatsızlığım var.hiçbir ilaç fayda etmiyor. amaliyat olmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.şikayetlerimden kurtulurmuyum. bu konuda yardımlarınınızı bekliyorum arkadaşlar.

 • zeynep sevimli 31 Ekim 2012 / 15:23

  göz kuruluğuna hakiki bal iyi geliyor bem denedim damla gibi göze damlatıyorsun biraz yakıyor ama korkmaya gerek yok anında bir sulanma oluyor. yavaş yavaş peçete ile slieceksin biraz dinlenince gözü kapalı yanma geçiyor korkmaya gerek yok ben iki defa yaptım ama hakiki bal olacak emin yerden almak lazım bizim arılarımız var ben kendi balımızdan kullandım inanın faydası oluyur.

 • kantarci.a 22 Ekim 2012 / 17:25

  göz kuruluğu olan herkes keçi sütünü denesin!!!

  orta okul yıllarından bu yana yaklaşık 15 senedir bu hastalığı çeken birisi olarak bana iyi gelen bir tedaviyi paylaşmak istiyorum. bendeki göz kuruluğunun nedeni gözün lipid üretmemesi literatürde mgd (meibomian gland dysfunction) olarak geçiyor. tesadüfen denediğim keçi sütünün göz yaşında yağ molekülleri oluşmasına neden olduğunu gözlemledim. kuruluğa bağlı şikayetlerim oldukça azaldı. özellikle ışığa karşı hassasiyeti olan arkadaşların denemesini tavsiye ederim. bende etkisini ilk günden gösterdi. nette araştırdığımda keçi sütündeki yağ moleküllerinin benzerlerine nazaran 15 kat küçük olduklarını öğrendim. keçi sütünün göz yaşının yapısına katılabilmesinin nedeni bu olabilir.

  • gökay krnc 15 Nisan 2013 / 16:32

   keçi sütünün göz kuruluğuna iyi geldiğini yazmışsınız. fakat bunu nasıl yapıcaz sütün kendisinimi göze damlatmamız gerrekiyor yoksa aktarlardan falanmı temin edip kulllanmalıyız .. yada keçi sütünü içmemizmi gerekiyor ?
   yardımcı olursanız cok teşekkür ederim.

 • nayt tutsak 1 Eylül 2012 / 23:31

  pinguekula nın neden ilaçla tedavisi yok ..

 • MİRAC KADİR 28 Ağustos 2012 / 21:15

  S.A SAKIN SUNİ GÖZYAŞI DAMLLARINDAN BAŞKA İLAÇ KULLANMAYIN UZUN SÜRELİ KULANIMDA GÖRME BOZUKLUĞU MEYDANA GETİRİRYOR ARTELAC GİBİ GÖZÜ YAŞ TUTAN İLAÇLAR KULLANIN EN FAZLA 2 ÇEŞİT HANGİSİ DAHA İİİSE 1 E DÜŞÜRÜN ONU KULLANIN

 • hatice toptan 5 Ağustos 2012 / 14:34

  bende de kuru göz var bu gün yine gözümdeki batmadan dolayı acile gittim ama doktorlar enfekte olmuş dedilr antibiyotikli damla yazdı ama sorun bu değil

 • esat aydın 12 Temmuz 2012 / 16:12

  öncelikle bu bela hastalığa yakalananlara allah acil şifa versin çekilir dert değil kimsenin başına vermesin malesef bende geçen ağustos ayında aynı hastalığa yakalandım ardındanda gitmediğim doktor kalmadı 7 ay bu hastalıkla mücadele ettim ama ne yapsam sonuç vermedi ben yılmadım ve gözümü rahatsız eden herşeyden uzak durdum klima-bilgisayar-televizyon-telefon v.b gözü yoran bu şeylerin hepsine ya normal baktığımdan az baktım ya da bakmadım şimdi çok iyiyim ve hastalığı atlattığımı düşünüyorum ilk ortaya çıktığında derece 9 du şimdi 18 e geldi çok rahatladım inşallah sizde atlatırsınız ayriyeten bol bol süt ve süt ürünleri tüketin sağlıklı beslenin gerçekten faydası oluyor bu hastalığın başka çaresi yok zamanla düzelmesinden başka..
  not.sigara içmiyorum ve hiç içmedim

 • karaca 11 Temmuz 2012 / 22:17

  arkadaslar bu göz kuruluıgunun kalıcı bır tedavısı malesef yokmus cok dr a gııtım hep gecıcı tedavı yplyr artı ılac kullanıp gözlerıde bagımlı yapmak istemıyrm yok mu iyi bır dr bieln

 • mehmet güneş 2 Haziran 2012 / 19:01

  ben daha önce gözlük takıyordum sonra ameliyat oldum ameliyat eden doktor sene gö kuru oldunu söyledi ilaç kullanmadığım zam gözüm kızarıyor kullandığm ilaç refreş siz nasıl bır ilaç önerirsiniz

 • Güven BAYRAKTAR 27 Nisan 2012 / 11:39

  benim gözlerimde çocukluktan beri yanma var. gözlerimi aşırı sıklıkta kırpma ihtiyacı duyuyorum. çok doktora gittim hep damla verdiler. damla kullandıkça biraz rahatlama oluyor.damla bitince yine başlıyor. biri bayat çayla yıkamamı tavsiye etti. denedim ve araştırdım. yaklaşık damla ile aynı sonucu veriyor. ancak damladan daha kolay ve damla gibi yakmıyor. günde 1 yetiyor. 2 de olabilr. mümkünse yatmadan önce. içtiğimiz çayın kalanını süzüp bir kaç saat bekledikten sonra göz içlerine de değecek şekilde yıkayınız. 10-15 günde farkı hissedebilirsinz. zararı da yokmuş. Alah şifa versin.

 • uğur göksu 1 Nisan 2012 / 18:20

  göz kuruluğuna tozlu ortam da bir kaç hafta çalıştıktan sonra tanıştım çok zor durum dayım şuan damla kulanıyorum öncede kullalndım ama hiç faydasını görmedim bu konuyla bilgisi olan net bilgi kello _25_24@hotmail.com hem fecbooktan hem msn den yazarsanız iletirseniz ALLAH RAZI OLSUN DERİM

 • mehmet akçay 1 Nisan 2012 / 05:16

  herkese acil şifalar dilerim.benim 2-3 sene oldu bu göz kuruluğu sürekli damla kullanıyorum bitiyor kontrole gidiyorum hiç bir gelişme yok avrupa göze gittim sonuç yok ilgilenmediler bile sanki tedavisinin olmadığını bilir gibi salladılar .Başka doktora gittim damla veriyor bittiği zaman aynısını al kullan diyor

 • rahime koca 18 Mart 2012 / 22:12

  ben 2006 yilindy A.U.goz hastanesine bir Prof.dr. gittim goz yasi testi yapti ve goz kurulugu oldugu tanisi konuldu ve raporlu olarak 2 yil sureyle tiolotears jel krem kullandim iyi geldi . ancak simdi 2 ay once tekrar basladi gozumde yanma batma iltihaplanma kasinma bulanik gorme gibi problemler basladi Dr.gittim damla verdi ama tozlu kuru dumanli ortama girnce tekrarliyor ne yapmaliyim

 • Halil sarı 16 Mart 2012 / 20:35

  Bende de göz kuruluğu vardı. Çok rahatsızlık veriyordu. Her yolu denedim geçmedi. Refresh tek kullanımlık göz damlası kulanıyorum baya faydası oldu, bunun yanında poleni balla karıştırıp yediğimde, inanın göz kuruluğuyla alakalı neredeyse şikayetim kalmadı. Bilgisayar öğretmeniyim, bilgisayar başında uzun süre kaldığım halde çok fazla şikayetim olmuyor. İşin sırrı polen bal ve refresh yani. Allah yardımcınız olsun şifa veren odur..

 • emrah efe 13 Mart 2012 / 14:53
 • kadir duman 13 Şubat 2012 / 23:37

  HÜSEYİN AYDOS ARKADAŞIM DEVA SİNE YAZMIŞSIN DEXA SİNE Mİ KULLANIYORSUN EĞER DEXA SİNE YSE KULLANMA O DAMLAYI BEN 2002 DEN 2010 A KADAR KULLANDIM BİR KAÇ GÜN LÜK FAYDA EDİYOR DEVAMLI KULLANILDIĞINDA UZAĞI GÖREMEME YAPIYOR UZAĞI ÇOOK İİ GÖRÜYORDUM BU İLACI KULLANA KULLANA UZAĞI GÖREMİYORUM GEÇEN SENE GİİTİĞİM DOKTORUMDA ONAYLADI BENİ ARTELAC KULLAN HEM ÇOK UZN SÜRE ETKİ EDİYOR HEMDE UZUN KULLANIMDA GÖRMEDE SORUNLAR OLUŞMUYOR A.E O

 • ihsan bal 1 Şubat 2012 / 14:49

  gözlerimin acısından dolayı çok acı çekiyorum .eyestil diye göz damlası kullanıyorum ama bir faydası yok...

 • KADİR DUMAN 27 Ocak 2012 / 22:07

  S.A ARTELAC GÖZ DAMLASINI BENDE OLUMLU ETKİ ETTİ SİZEDE TAVSİYE EDERİM DEXA SİN KULALANAN CARSA BIRAKSIN BEN YILLARDIR KULLANDIM 1 HAFTA FALAN OLUMLU ETKİ YAPIYOR SONRA AYNI HEM GÖRME ZAAFİYETİ YAPIYOR 1 YIL OLDU ARTELAC KULLANIYORUM ÇOK ŞÜKÜR FAYDASINI GÖRÜYORUM

 • esra duran 2 Aralık 2011 / 12:46

  erkek arkadasım ilerde kör olacagını göz damarlarının kurudugunu ve bu durumun ırsi olup tedavisi olmadıgını söylüyor böyle bisey olabilirmi tedavisi yokmu bu durumun.

 • hüseyin aydos 23 Kasım 2011 / 11:42

  aydınlatıcı bilgi verenin eline sağlık ve herkese geçmiş olsun,yazıları okuyorum da benim derdimden olan çok,,,ben de yaklaşık 5 ay önce 0,50 miyoptan dolayı gözlük kullanmaya başladım, 3 ay sonrada gözlerimde yanma kaşıntı kızarma oldu doktora gittim, göz kuruluğu dedi, eyestil ve deva-sine damlamaları verdi kullanıyorum iyide geldi ancak, 2-3 saat sonra yine ağrılar başlıyor, kullanınca rahatlıyorum, bakalım tedaviye devam edeceğim zaman ne gösterecek,,,,

 • ali aslan 23 Kasım 2011 / 00:21

  slm benim amcamın gözleri 18 yaşından beri görmüyor sorun ise göz damarlarının kuruması şu anda acam 32 yaşın da ve tedavi süreci 18 yaşında araştırılma sonucu bulunamadı.gaziantepde oturuyoruz Ankara İstanbul vb illeri dolaştık ama sonuç görme engelli oldu şimdi yeni teknolojık sistem de beyinden gelen damarların kurumasına bi tedavi şekli uygulanıyormu acaba

 • yurdaer yakut 22 Kasım 2011 / 11:44

  slm nur s. ben 4 yıldır bu sorunla savaşıyrum en önemlisi pisikolojin ii olsun tek çözüm nemli bir ortam bol bol a vitamini bir doktor kontrolü saygılar..

 • yurdaer yakut 22 Kasım 2011 / 11:40

  slm hüseyin kardeşim çok çok geçmş olsun ben 4 yıldır göz kuruluğu çekiyorum senin sorunun fazlaymış hangii ilaç daha ii geliyosa onu kullan geçmiş olsun bende viscotears kullanıyorum iii geliyor yanma ve batmalar için ilaçları kesme doktoruna sık sık kontrole git yani bu hastalığın çözümü yok avitamini bol bol tüket göze ii geliyor bo bol nemli ortamda buun odanı nemli tut nem için buhar makinesi satılıyor yani iii gelecekdir hüseyin kardeşim nem nem nem çözüm u nemli ortamda bulun kuru ortamdan uzak dur allah cümlemize şifa versin saygılar güzel kadeşim morelini bozma sters daha kötüye götürür pisikolojin iii olşsun ki sıkıntı yaşamayasın....

 • hüsniye barut. 20 Kasım 2011 / 19:58

  benim gözümde hem kuruluk var hem batma var. ayrıca dipten gelen bir sancıyla korneam da yara çıkıyor.kaşınıyor , yanma , kızarıklık ve sular akıyor. bu durum görmemi de engelliyor. bu durum l5 yıldır var . ilaçlar kullandım tam düzeldim derken tekrar başlıyor. buda beni olumsuz etkiliyor. şimdi doktorun verdiği Viscotearas adlı jeli gözüme 6 saatte bir bırakıyorum iyi geliyor.çok şükür gözümü açabildim. inşallah daha kötü durumlara düşmem . çok kokuyorum gözüme kötü bir şey olacak diye.

 • NUR S. 20 Kasım 2011 / 12:43

  Arkadaslar ne biliyorsak paylasalim bende 6 yildir cekiyorum bu hastaligi.tavsiye edilen herseyi denedim tip yada alternatif tip hepsi caresiz kaldi.goz yasi seviyemde bir yukselme olmadi.bazen 1 mm bazen 2mm shirmer testi.1 yila yakindir tikac var gozumde hicbir faydasi olmadi.9 ay restasis kullandim bir artis olmadi ama tekrar kullanmaya basliycam insallah,faydasini gorenler varmis cunku.Rabbim hepimize acil sifalar versin beterinden korusun insallah.

 • sermin tur 10 Kasım 2011 / 22:40

  Bende malesef bugün ışık parılaması şikayetiyle gittim doktora ve ölçümlerim yapıldı gözkuruluğu olduğu söylendi ve damla verildi görememek çok kötü arkadaşlar ama dahada kötüsü ya gözlük verirse doktor ama görmemekten kötü olamaz sevmesemde takarım yani

 • abdullah 6 Kasım 2011 / 22:16

  gülçin ben 8 yıldır çekiyorum gözüm hep kızarıktı 2 dünya göze özellere araştırma hastanelerine gittim çağre olmadı 1.5 aydır bu ilacı kullanıyorum çok büyük rahatlama sağladı inş.böle devam eder bide çok a vitamini aldım dediğin gibi bi gelişme veya ekstra bişey söylemek istersen lütfen mail at bu arada çok teşekkür ederim büyük dertten kurtulmak üzereyim sanki mail adresm bu abdullah8989@hotmail.com

 • glcn dl 22 Ekim 2011 / 17:26

  arkadaslar bende de goz kurulugu vardi dunyagoze gittim dr rohto suni goz yasi verdi.cok ama cok iyi geldi.kizariklik falan gecti.3ay kullandim.ama bu gozyasi her eczanede olmuyo.etilerde ki dunya goz hastanesinin civarindaki eczanelerde bulabilirsiniz.fiyati 21 tl falan.

 • Fırat Demirci 3 Ekim 2011 / 21:37

  bende bunaklık hariç hepsi sağ gözümde var.ben de bu hastalık mı mevcut

 • burhan 27 Eylül 2011 / 23:01

  arkadaşlar ben lasek ameliyatıyla gözlüğü attım sonradan doktor banada göz kuruluğu teşhisi koydu ayrıca sol gözümün merkezinde haze denen bi leke oluştu ve görmemi ciddi derecde engelliyo lekenin büyümesinden korkuyorum refresh tears ve restasis kullanıyorum bu leke hakkında bilgisi yada tavsiyesi olan varmı lütfen yardımcı olursanız sevinirim kör olmak istemiyorum

 • gülçin dal 10 Eylül 2011 / 09:59

  bende 2 - 3 yıldır göz kuruluğuyla uğraşıyorum arkadaşlar gitmediğim hastane kalmadı istanbulda.en sonunda dünya göze gittim leventte.doktor bana bi göz yaşı verdi sağolsun çok iyi geldi 3 ay kullan dedi.mükemmel memnun kaldım kıpkırmızı olan gözlerim düzeldi. sunni gözyası adı ROHTO levent civarı eczanelerde bulabilirsiniz.genelde eczanelerde yok ama isterseniz getiriyolar.ben maslakta oturuyorum ordaki eczaneden istedim onlar bana hep bulup getiriyolar.fiyatı 21,5 tl. erkek kardeşime de tavsiye ettim o da çok memnun. bi de bol bol a vitamini tüketmenizi öneriyorum.

 • EDİP ÇİÇEK 5 Ağustos 2011 / 13:04

  PAYLAŞMIŞ OLDUĞUN BİLGİLERDEN DOLAYI ÇOK TŞK EDER ÇALIŞMALARININ DEVAMINI DİLERİM...

  • Hasan Celebi 26 Kasım 2013 / 13:34

   Neden gozlerinize iyi bakmadiniz, sizin yerinize uzluyorum her kese acil sefalar dilerim bu hastalik artmakda devam ediyor tedavisi ne yazik ki yok durumunda :(((

 • oguzhan bektas 29 Temmuz 2011 / 09:58

  arkadaşlar ben 4 yıl kontak lens kullandım göz yaşı kuruluğu o başladı daha sonra lazer ile gözlerimi izdirdim ama hala göz yaşı kuruması var bunun nedeni de uzun süre bilgisayarda kalmam diye düşünüyorum bu hastalık dinlenince geçecek bi hastlaık aşırı uykusuz kalmamnınız tavsiye ederim .

 • filiz bicak 14 Temmuz 2011 / 15:39

  Ben bir yazıda göz kapağı üzerine patates dilimi konulması iyi olur diye okumuştum denedim bir haftadır rahatlamıştım ancak kullandığım anti depresanlara başladığım anda göz kuruması rahatsızlığı hat safalara çıkıyor antidepresanlara dikkat edin

 • KADİR VUSLAT 25 Haziran 2011 / 02:31

  s.a bu hastalığın etkisini azaltan bi salata var inanana tabi, havuç yoğurt salatası havuç rendeleniyor kızartılıyor az ,yoğurt yağla karıştılır bol bol yeyiniz tarifini tam bilmiyorum ama çok evde yapılır. bu salata ALLAHIN İZNİYLE GÖZLERİ GÜÇLENDİİR NEMLİ TUTAR GÜNEŞ IŞINLARINA ULTRA VİYOLE IŞNLARINA KARŞI HEM GÖZEN HEM VUCUDUN DİRENCİNİ ARTIRIR BUNU DENEYİN HEMEN HEMEN HERGÜN YEYİN BU SALATAYI BU ŞİFASINA BİR ADIMDIR ŞİFASIDA GELECEK YAKINDA ARAŞTIRMA YAPILIRSA YOĞURT HAVUÇ KARIŞIMI ŞİFASI OLABİLİR ALLAHU ALEM İLK ZAMANDAN BERİ HAYVANSAL BİTKİSEL DOĞAL GIDALAR ŞİFA VESİLESİ OLARAK KULLANIYORDU YAKIN Bİ ZAMANDA YİNE ONA DÖNECEK İNSANLAR ŞİFA ALLAHTANDIR ALLAHA EMANET OLUN

 • ayla ürkmez 5 Haziran 2011 / 16:09

  gözyaşı kuruluğu olanlara antalyada anadolu hastanesi göz polklniğindeki dr ferşat muhaciri tavsiye ederim ben gittim çok memnunum isteyene yardmcı olabilirim tel nom 05053897993 herkeze acil şifalar

 • ayla ürkmez 1 Haziran 2011 / 15:34

  gözyaşı kuruluğu olanlar antalya anadolu hastanesi göz polikliniğindeki dr ferşat muhacirle görüşebilirler memnun olacağınızdan eminim ben çok memnun oldum vede iyileştim herkese acil şifalar

 • ayla ürkmez 1 Haziran 2011 / 15:25

  gözyaşı kuruluğu gerçekten çok önemli bir hastalık ben 2 yıldır çekiyordum gitmediğim doktor kalmadı son 6 ay önce tesadüf eseri gittiğim bir doktor benim gözüme çözüm buldu şu anda gayet iyiyim bu konuda yardım isteyen olursa yönlendirebilirim telf nom 0505 3897993 herkese şifa olsun seve seve yardımcı olurum çünki ben çok çektim çekmeyen bilemez herkese geçmiş olsn

 • Mert Çetin 13 Mayıs 2011 / 16:37

  Göz yaşı damlası kullandım fakat iyi gelmedi. Araştırmalarım neticesinde hindistan cevizi içindeki suyun göz kuruluğu ve aynı zamanda katarakta iyi geldiğini öğrendim. Son 1 haftadır sabah ve akşam 1'er damla damlatıyorum.
  Oldukça iyi geldi. Göz yaşı damlası artık kullanmıyorum.

  (hindistan cevizi suyu bir tüp veya çay bardağına alınır buzdolabının alt kısmında saklanır 1 hafta-10 gün damlalıkla kullanılır; sonra yenisi hazırlanır.
  (artan eski suyu el ve yüzünüze cilt nemlendiricisi olarak sürebilirsiniz; bu kıyağımı da unutmayın ha :)

 • kadir duman 7 Mayıs 2011 / 08:30

  s.a arkadaşlar 7 ay oldu artelac kullanıyorun ilk 2 3 günden sonra faydasını gördüm 7 aydır sorunum çok şükür önceki gibi aşırı deil tavsiye ederim kullanmanızı tabiki doktorunuza danışarak

 • zeynepnur karanfil 21 Nisan 2011 / 14:50

  arkadaşlar dğru söylüylar ben de oldu

 • samet demir 16 Nisan 2011 / 11:54

  ben 6 ay önce ameliyat oldum suan göz korneasında beyazlama görüyorum göz kuruluğu var acaba bundan olabilirmi ve iyileşme olurmu gözümde kalıcı birşeymi acaba korneada ki beyazlama

 • koray altın 15 Nisan 2011 / 22:33

  Merhaba, ıpl cihazıyla omzuma lazer yapılırken gozumde koruyucu gozluk olsa da gozumde ısık hissettim ve sonrasında ciddi goz kurulugu yasadım uzerinden bir ay gecti hala devam ediyor. Boyle bi sorun yasayanınız var mı?

 • sevim birel 12 Nisan 2011 / 12:08

  bende her iki gözümde astigmat var ve gözlük kullanıyorum rutin göz muaynesine gittiğimde doktor göz kuruluğu var dedi ve suni göz yaşı verdi ve kullanıyorum ama içim rahat değil göz ağrılarım var ve buna uyan tek sebeb bu hiç bir test yapmadan teşhis koyması beni olumsuz etkiledi bilginiz varsa lütfen paylaşın teşekkür ederim!...

 • Emre EĞRİOĞLU 1 Nisan 2011 / 09:22

  Merhabalar,
  Öncelikle geçmiş olsun.Kuru Göz tedavisinde kullanılan tekçözüm suni göz damlası olarak bilinmektedir. Fakat Kuru Göz rahatsızlığınızı FCI markat Painless Plug (Ağrısız Eklenti) adı verilen bir materyal kullanarak çözümü elde ediyorsunuz.
  Daha fazla bilgi için http://www.oftalmikmarket.com sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • EMİNE BULUT 31 Mart 2011 / 18:25

  AYNI ŞİKAYET BENDEDE VAR 2 AYDIR ÇOK KÖTÜ BİR HASTALIK GÖZLERİM GÖRMEMEYE BAŞLADI İLAÇ KULLANIYORUM AMA HİÇ FAYDASI YOK BU HASTALIĞIN BİTKİSEL TEDAVİSİ VARMI ACABA

 • ZEYNEP KOÇ 22 Şubat 2011 / 18:02

  Ben gözlük kullanıyorum.İşim gereği gün boyu bigisayar başındayım.Gözlerimde yanma,batma,kaşıntı ve görmemde azalma oluyor.Sebebi ne olabilir.Ne yapmalıyım
  Teşekkürler.

 • kadir duman 22 Şubat 2011 / 02:51

  s.a kardeşler bende 12 yıldır bu hastalık var yaşım 31 ilk ^3- 4 yıl aşırı deildi yazın gözlerimde sulanma kaşıntı oluyordu güneşten dolayı güneşe çıkmadığım zamn çok nadir oluyordu3-4 yıldan sonra aşrı olmaya vede artık yazın tek deil 12 ay boyunca gözlerimde kızarıklık ve aşırı şekilde gözyaşı kendiğinden güneşli havalarda kendiliğinden gözüm kapanıyor açamıyorum okadar ilerlediki artık telefonun ışınıdan televizyon ışınından lambadan etkileniyor güneşten etkilendiği gibi 3 profesöre gittim 1 doç ama tedavisi yok bulunmamış dediler günümün çoğunu uyuyarak geçiiryorum dua ediyorum şifası bulunsun diye tüm hastalar için çünkü ALLAH TELA BİR DERDİ YARATTIMI DERMANIDA YARATIYOR ARAYIP BULMAK LAZIM SABREDELİM İNŞAALLAH ŞİFA ALLAHTAN ŞÜKREDELİM BETERİN BETERİ VAR A.E.O

 • ahmet cem Keten 16 Şubat 2011 / 22:19

  Gecenlerde aldigim bilgisayar gozlugunu herkese tavsiye etmek isterim. Turkiyeye gelen bu yeni teknloji gercekten iddiali oldugu kadar ise de yaririyor. Herkese siddetle tavsiye ederim. Goz yogunlugunuz, goz kurulugu ve goz kizarmasi gibi sikayetleriniz varsa kesinlikle denemelisiniz. Internet uzerinden satis mevcut. http://www.gunnarturkey.com

 • ersin celıktas 12 Şubat 2011 / 21:26

  herkese gecmıs olsun.gercekten cok kotu bı hastalık doktora gıdıyorum bu senın genınden gelen bı hastalık genını degıstıremıyecegımıze gore bu senın le gıder dıyor tedavı mı yok malesef.kollayın ısıktan koruyun.polarize gözlük kullanın. herkese saglıklı gunler..

 • fatma demirel 1 Aralık 2010 / 21:43

  ben annem için çare arıyorum. annem kanser tedavisi için ameliyat oldu ve aşırı kan kaybı yüzünden göz damarları kurumuş dediler önceleri hiç görmüyordu şimdi
  bulanık görüyor ama bizleri sadece sesimizden tanıyabiliyor. sizden ricam eyer yakınlarınızda veya herhangi bildiniz bir doktor bir tedavi şekli varsa lütfen email adresime yazarsanız sevinirim teşekkürler.

 • hatice ılıca 5 Kasım 2010 / 12:58

  Benimde gözümde batmalar başladı uzun zamandır yoktu lens kullanıyorum uzağı göremediğim için zorunluluktan eczacı bana Refresh suni gözyaşı önerdi sizce etkili olabilir mi ..

 • onur mutlubaş 11 Ekim 2010 / 21:12

  arkadaşım ben restasisi 1.5 -- 2 yıl kullandım göz kuruluğu geçmedi ama bu ilaç çok iyi geldi görme probleminin bu ilaç yüzünden olduğunu sanmıyorum

 • gözde polat 24 Eylül 2010 / 12:04

  mrb.ben lens kulanmaya başladım.göz derecem ilerledi ve bazen lens bazen gözlük kullanıyorum keyfime göre..fakat lens kullandığımda başım çokk ağrıyor.doktora gitmedim..sizce ne yapmalı lens markası ile olabilir mi??

 • Emre EĞRİOĞLU 21 Eylül 2010 / 16:44

  Merhabalar,
  Öncelikle geçmiş olsun.Kuru Göz tedavisinde kullanılan tekçözüm suni göz damlası olarak bilinmektedir.Fakat Kuru Göz rahatsızlığınızı FCI markat Painless Plug(Ağrısız Eklenti) adı verilen bir materyal kullanarak çözümü elde ediyorsunuz.
  Daha fazla bilgi için http://www.oftalmikmarket.com sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • filiz çiçek 8 Eylül 2010 / 17:15

  bende kontak lens kullandığımdan bu yanı göz kuruluğu başladı.şimdi ilaç kullanıyorum ve lensi tavsiye etmiyorum.

 • Lerzan Sezener 25 Ağustos 2010 / 00:37

  Merhaba. Benim başıma 2 kez bir olay geldi, sabah uyandığımda sağ gözümde batma hissi vardı. Gözümü açtığımda sağ gözüm oldukça bulanıktı, birşey kaçmış olabileceğini düşündüm defalarca yıkadım aşağı yukarı yarım saat sonra kendiliğinden geçti. O gün ihmal etmedim hemen doktora gittim durumu anlattım muayenede sağ gözümde birşey bulamadı, aksine sol gözümde 0.75 astigmat olduğunu söyledi. Birşey kaçmış olabileceğini söyledi. Rhatlamış bir şekilde evime döndüm. Fakat ondan tam 1 ay sonra yine tekrarladı gene sabah uyanınca oldu, bu sefer 10 dakika falan sürdü. Göz kuruluğuna bağladı konuştuğum 1-2 kişi. İnternette araştırırken bu siteyi gördüm ve sormak istiyorum, sizce bu neden oluyor olabilir? Gerçekten endişeleniyorum çünkü bu yaza kadar böyle bir sorunum yoktu..

 • Damla Dinç 29 Haziran 2010 / 23:34

  Lens kullanmaya yeni başladım ve henüz 14 yaşındayım.Yorumları okuduktan sonra ben de bir yorum eklemek istedim.Şu ana kadar gözlük kullandım ama gözlükten nefret eder hale geldim.Çünkü gözlükle televizyon izleyemiyordum, yatarak kitabımı okuyamıyordum, sürekli gözlük gözümden düşüyordu ve ben de sürekli gözlüğümü işaret parmağımla ortasından kaldırmak zorunda kalıyordum, gözlük burnuma baskı yapıyordu ve bundan dolayı da gözlüğü çıkardığımda burnumun kenarlarında ağrı hissediyordum, yağmurlu havalarda gözlüğüm damla damla su olduğu için önümü göremiyor ve hatta gözlüğüme cam-sil taktırmayı bile düşünüyordum, gözlükle spor yapamıyordum, zorunlu olarak gözlüğü çıkardığımda başım fena ağrıyor ve burnumun ucunu göremiyordum vs. vs...
  İşte tüm bu sebeplerden ötürü göz doktoruma danışarak lens almaya karar verdim.Doktorum beni "göz kuruluğu" hakkında da uyardı.Dikkatli kullanmam gerektiğini, nasıl kullanacağımı, nerede kullanıp nerede kullanmayacağımı, gözümde kızarıklık, yanma, batma, kaşınma, kuruma, kanlanma, görme bozukluğu gibi durumlarda hemen lenslerimi çıkarıp doktora koşmam gerektiğini anlattı.Bana nasıl kullanacağımı öğretti.Titiz olmamı üstüne basa basa söyledi.Ben de tüm bu uyarılara ve dikkat etmem geekenlere harfiyen uyacağıma söz verdim ve gerçekten kısa zamanda alıştım.Lens kullanma davranışlarımı rutinleştirdim, en önemlisi şimdi eskisinden çok daha fazla titizim.Temizliğime çok önem verir oldum.Çünkü mikrop kapmamam gerekiyormuş.Gözlüğümden de tam anlamıyla kopmadım.Arada sırada, bazı özel durumlarda mecburen gözlük kullanıyorum.Ama artık eskisi kadar acı vermiyor.Lenslerimi takıp çıkarmak, dezenfekte etmek, elimi tertemiz yıkadıktan sonra hiç bir yere dokunmadan lenslerimi takıp çıkartmak artık bana zor gelmiyor.Fakat tek korkum "göz kuruması".Bunun olmaması için de gözlerimi sürekli kırpmaya çalışıyor, bilgisayar ve televizyonun başında fazla uzun kalmıyor, sık sık gözlerimi kontrol ediyor ve kaşınma-alerji vs. olduğunda göz damlası kullanıyorum.Bütün bu saydığım kurallar umarım beni bu yeni başlamış kontakt lens serüvenimde korur ve başıboş bırakmaz.Başta kendimden ve arkadaşlarımdan özellikle göz hususunda azami dikkat istiyorum.Geri dönüşü olmayacağını unutmayalım ve ona göre önlemlerimizi alalım.Her zamankinden daha dikkatli olalım ve şunu da unutmayalım ki, rutin kontroller çok önemlidir.İlla ki doktora gidilerek yapılanlar değil; evde kendimiz gözümüzü kontrol etmeli, sık sık nasıl göründüğüne bakmalı, ağlarken yaş gelip gelmeiğine dikkat etmeli, herhangi bir problemle karşılaşıldığında hemen doktora başvurmalıyız.Yoksa çok ciddi ve kalıcı sorunlar yaşayabiliriz.
  Lens kullanırken niçin çok dikkat edilmesi gerektiğini sanırım anlamışım:)

 • onur mutlubaş 21 Haziran 2010 / 22:56

  arkadaşlar bu hastalıktan malesef kurtuluş yok tek çare suni göz yaşı ve zaman zaman restasis kullanılmalı

 • deniz cebeci 3 Haziran 2010 / 12:29

  bende 6 aya yakındır göz problemi var şimdi farktettim ki göz kuruluğuymuş. bir sürü doktora gittim sadece intihaplanma var diyerek damla verip yolladılar ve hiç bir faydasını görmedim. gözlerim havasız bi ortamda kaldığımda kıpkırmızı oluyo, geceleri göz kapaklarımın kuruduğunu ve oynatamadığımı hissediyorum, sürekli batma var, baş ağrısı bile yapıyo, sürekli gözlerimi yorgun hissediyorum. bu hastalğa en etkili çözüm ne biri aydınlatın lütfen

 • birsen sarıoğlu 30 Nisan 2010 / 21:10

  bana da bir doktor tavsiye edermisiniz istanbul içinde olursa sevinirim aynı hastalıkta annemde var.ilerlemesinden korkuyor kendisi damlalarda kullanıyor ama yine şikayetleri devam ediyor.bu hastalıktan doktora gitmiş ve memnun kalmış bir hastadan doktor tavsiyesi bekliyorum lütfen

 • yetkin arı 15 Nisan 2010 / 00:25

  yaklaşık bir yıldır restasis kullanıyorum başlangıçta iyiydi ama şimdi gözüm kabul etmiyor taşıyor adeta bende baş ağrısı haddinden fazla oluyor yüzüm gözlerim kan içinde kalıyor bilmiyorum doktordan doktara değişiyor yalnız belki saçma gelebilir ama babam ve oğlum filminde bir saat falan ağladım baya iyi geldi :) bütün damarlar açıldı sanırım :) çözüm bulan yazsın kurtulalım bu dertten.. faceden de haberleşelim.. saygılar..

 • ozan can 11 Nisan 2010 / 14:47

  merhabalar,
  bende bilgisayarda cok çalıştığımdan dolayı sürekli göz kuruluğu çekiyordum
  Ankarada gitiiğim göz doktoru bana Almanyadan ithal edilen ve koruyucu madde içermeyen HYLO Comod verdi kullandığımda çok rahatladım
  aynı zamanda dogal olduğu için yan etki de olmadığını söylemişti.
  tavsiye ederim fakat eczanelerde zor bulunuyor.
  ozan

 • yurdaer yakut 10 Nisan 2010 / 20:05

  slm arkadaşlar bu rahatsızlığın hiç bi çözümü yokmu ya ben resatisis kullanıyorum çok i geliyor bir de refresh tears kullanıyorum çok rajhatlıyorum kullanmanızı tavsiye ederim tabi doktorunuzun bilgisyle i günler umarım bir gün tedavisini bulurlar:(

 • selver peker 8 Nisan 2010 / 21:38

  Merhaba arkadaşlar.Ben bir hemşireyim ve son yıllarda sürekli kaşıntı;batma,ve görmede zayıflık oluyordu.Defalarca Dr.gittim ama asla göz yaşım ölçülmedi.Bir ay önce taşradan büyükşehhire gittim.Yeni açılan özel bir hastahanede muayene oldum ve teşhis konuldu.Başta basit gelmişti ama yorumlarınız beni korkuttu.İki çeşit damla ve dinlendirici gözlük kullanmaya başladım.Bir hafta sonra kontrolüm var.Umarım gelişme olmuştur.Kitap okumayı nözledim.Herkese geçmiş olsun.

 • alime gökmen 5 Mart 2010 / 15:04

  akdeniz ateşi hastalığı böbrek kurumasına ve gözün kurumasına sebep oldu dr ömür boyu kullanacağım bir ilç verdi ilerde kör olma ihtimali varmış bana yardımcı olabilirmisiniz

 • hakan han 27 Şubat 2010 / 14:50

  arkadaşlar bencede bu göz kurulugu çok illet bişey en son çay tedavisine başladım çayın içine gözümü daldırıyorum biraz damlalara göre daha etkili salatalık ve patatesde fayda ediyor üstüne koyup dinlendiriyorsunuz ama damlaların hiçbirinden fayda görmedim ve rozase denilen bi cilt rahatsızlıgıda göze etki ediyormuş doktor senden bu rahatsızlık var dedi ama ben artık hiç kimseye inanmıyorum hepinize geçmiş olsun

 • sevinc tercan 24 Şubat 2010 / 23:07

  meraba benımde gözumde göz kurulugu cıktı bana gözluk verdı onu kullan hıc cıkarma dedı bende cıkarmıyorum.arkadaslarımdan duyduguma gore goz kurulugu köre sebep oluyomus dogrumu

 • hakan han 13 Şubat 2010 / 14:22

  arkadaşlar ben bu göz kurulugunu 2 sene çektim arada bir geçip yine başlıyor ve aklınıza gelebilecek bütün göz hastanelerine ve göz doktorlarına göründüm sizinde umdunuz gibi sonuç bilinmiyor:)) ama başlıca düşmanı sigara fındık fıstık aşırı kilo bende anlamadım ama ortak kanı bu 0 numara gözlük kullanmanız dışarı çıktınızda gözünüze aniden hava akımı gelmemesi lazımmış ılık duş birden sıcaktan soguga yada soguktan sıcaga girmemeniz lazım refresh falan geçici çözüm gözü tembelleştiriyor ben bi faydasını göremedim şahsen kendimi kandırdım iyi olur diye ama gözlük olayı baya faydalı yazında güneş gözlügü her zaman damla olaraksa hylo comod diye bir damla günde 4 defa tek atış ben faydasını gördüm gerçekten 4 gündür çoşmuş durumda olan batma geçti ve ilk defa bi damla etkili geldi en son tedavisi geçmesse göz yaşı damarlarına tıpa takacaklarmış umarım cümlemiz bu rahatsızlıktan kurutuluruz saygılar herkeze geçmiş olsun bu arada uyku düzeniiylede çok alakalı uykusuzluga gelmiyo bu hastalıkkk

 • mert cömert 9 Şubat 2010 / 00:09

  mrb arkadaşlar benim gözümdede 3 aydır gözyaşı eksikliği var.doktor kuru göz teşhisi koydu.eyestil ve systane gibi ilaçlar kullandım ama fayda etmedi.ayrıca gözümde kuruluktan dolayı kızarma ve iplikçikler ortaya çıktı aynı şikayeti olan varmı hepimize geçmiş olsun

 • tuğba çağlayan 29 Aralık 2009 / 23:17

  Ananemi doktora götürdüm göz sağ gözünün damarları kurumuş dediler çaresi yokmuş.Bana inandırıcı gelmedi bi tedavisi yokmu.İlerlice için korkuyorum sadece batması için damla kullanıyo .Sağ gözüde su toplamış çekebiliriz ama garanti veremeyiz ddiler .Ne yapıcamı şaşırdım .Tedavisi yokmu yardımcı olacak kimse yokmu .Neresi olursa olsun götürmeye razıyım ama kör olmasın .LÜTFEN yardımcı olun.

 • seyfi tosun 7 Aralık 2009 / 21:05

  arkadaslar ayni sorun bendede var kac sise damla kullandim bircok doktora gitmeme ragmen bir sonuc alamadim.dikkat edin depresyon ve haplarida bu hastaliga neden olabiliyormus neyse bir zamandir gozume sogan tutuyorum yinede cok yas gelmiyor ama biraz olsun rahatliyorum bir daha doktora gitmem herkese gecmis olsun ben seyfi nürnbergden

 • hülya lale 4 Aralık 2009 / 18:00

  bende kuru göz sendromu var suni gözyaşı kullanıyorum fakat tam bir iyileşme olmadı hala yanma batma ve ağrı var ne yapabilirim

 • özcan iriş 23 Kasım 2009 / 00:17

  yanlış anlamayın ama benim gözlerimin numarası 5.25 5.75 5.25 iyi görüyorum lakin bir sorun var ilişkiye girdikten sonra gözlerim bulanıklaşıyor görmüyor bütün bunlar oluyor bir yardım edin acele

 • onur mutlubaş 19 Kasım 2009 / 21:18

  arkaşım sevim randevun ne oldu doktor ne dedi yazda öğrenelim

 • onur mutlubaş 19 Kasım 2009 / 21:13

  Arkadaşım göz kuruluğu yapıyorsa ilacı hemen bırakmanı tavsiye ederim .Bende göz kuruluğu var 2 yıldır çekiyorum çok ciddi bir rahatsızlık tedavisi yok bugün ilaç kullanmayı bırak derim

 • dila gül 14 Kasım 2009 / 17:37

  arkadaşlar bende zoratain adlı bir akne ilacı kullanıyorum göz kuruluğu yapıyor bu konuda bilgniz varsa paylaşırmısınız ..

 • onur mutlubaş 1 Kasım 2009 / 17:05

  arkadaşlar bende de 2 yıldır göz kuruluğu var, 3 saat de bir suni göz yası damlası kullanıyorum 17 aydır da restasis kullanıyorum kızarıklık hiç geçmiyor ama restasis den sonra yanma batma olmuyor bu ilaç çok iyi geldi. mutlaka bu ilacı doktorunuzla görüşüp kullanın bu rahatsızlık ben de neden oldu hiç bilmiyorum tahlillerden de hiç bir şey çıkmadı 30 yaşımda başladı hala sebebi bilinmiyor herkese geçmiş olsun

 • yurdaer yakut 15 Ekim 2009 / 20:13

  gülşah ben yurdaer şu thears naturella nasıl bir ilaç bende kullansam bi etkisi olurmu saygılar

 • gulşah yurt 14 Ekim 2009 / 13:31

  mrh bende 2 yıl önce stevens jhonson sendromu adında bi hastalık geçirdim ve bu sendrom gözyaşı kanallarımı yapıştırdı yani 2 yıldır göz kuruluğu'yla mücadele ediyorum,raporlu ilaçlar kullanıorum thilo thears se ve thears naturela free.bende 6 ay kadar restasis göz damlasını kullandım oda gözyaşı arttırıcı bi ilaçmış.şu an dünyada kuru gözün çaresi yok umarım bi gün çaresi bulunur,ama en azından suni gözyaşlarımız var buna şükretmeliyiz.hepimize geçmiş olsun

 • yurdaer yakut 13 Ekim 2009 / 21:10

  slm arkadaşlar ben elazığdan....2 yıldır göz kuruluğu ile mücadele ediyorum en son doktor banu torun adında bi doktorla tedaviye başladım ve ilerleme kaydetdim size onu tavsiye ederim gerçek ii bi doktor bir de turgut yılmaz elazığ devlet hastanesi baş hekimi bu da çok iii ama dr. banu torunu bulmanızı tavsiye ederim elazığdan tayini istanbula çıkmış heralde kartal devlet hastanesinde olması lazım kullandığım ilaç lar ise heyet raporuyla aldığım resatisis bir ilaç v e bir göz mehlemi ve refreshtears ilaçları kulanıyorum arkadaşlar bir de sık sık göz kırpın sevgiler

 • hüseyin kılıç 12 Ekim 2009 / 17:13

  babam felçlik gecirdi göz kapağı kapanmıyo doktora gittigimzde gec kalmiştik göz kör oldu şimdi once gelseydiniz diyor doktor göz kapağnı dikerdik bişi olmaz dı dedi şimdi ise göz naklı olursa oldu yoksa iki göz de görmüyo işallah olur

 • sibel 8 Ekim 2009 / 12:10

  annem felçten dolayı gözünü tam kapatamıyordu ondada göz yaşı kurulugu başladı ilerleyince göz kapagını biraz diktiler burda hiç felçlik ele alınmamış
  dikilmeseydi kör olabilirmiş

 • sevim kovesdi 6 Ekim 2009 / 18:39

  merhaba...gözümdeki kızarma için 3 değişik hastaneye gittim ve hala sorun nedir bilmiyorum ve en son gittiğim hastane dünya göz çok güzel muayene etti doktor hatta gözüme damla damlattı ve tomogrofi çekti ama verdiği tedavi bana inandırıcı gelmedi hem kortizonlu damla hem antibiyotik krem hem suni gözyaşı verdi..ve birde tuzlu bir fatura..iyi bir doktor tavsiye edebilecek varsa lütfen bana yazsın..sağlık işleri zor hele doğru doktora düşmezsen ne olur yardım edin..romatizmal şikayetlerim var ama yapılan tahlillerde henüz iltihap bulunmadı şimdilik fibromiyalji ona da inanmıyorum 17 kasım da tanınmış bir profesörle randevum var umarım yardımcı olur ve doğru teşhisi koyar..her kese sağlıklar diliyorum.

 • belkıs koçak 3 Ekim 2009 / 22:17

  iyi akşamlar bende göz pınarlarım kurumuş oldugundan dolayı göz bebeğime yakın lekeler çıktı damar gibi bişiy çok doktora gittim ama hiç biri aydınlatmadı beni ne olur bana yardımcı olun .

 • zeynep 25 Eylül 2009 / 10:49

  gözlerimde batma hissi var .refresh kulllanıyorum. romatizmal hastalik ve plaguenl kullanıyorum. siyahımsı bir nokta var. gözümde. birşey mi battı? yoksa hastalıktan mı?

 • serap serap 3 Eylül 2009 / 19:27

  yaklaşık 2 aydır göz kuruluğu teşhisi konulan biriyim.sağ gözüm hiç görmüyor,aşırı bulanık.sol gözüm de ise hiçbir sorun yok.tek kullanımlık damlalar,refresh ligugel gibi damlalar kullanıyorum ama hiçbir faydasını göremiyorum.ne yqpmalıyım?

 • Arif ÖNER 29 Ağustos 2009 / 03:27

  göz kuruluğu önemli bir rahatsızlık, insan başına gelmeyen karşılaşmadığı bir şeyin ne olduğunu pek anlamıyor, bir kaç senedir bende bu rahatsızlık mevcut bir çok ilaç kullandım, bununla ilgili kullanmadığım ilaç kalmadı sonunda lazer ameliyatı ile gözlerimdeki ikişer damar kapatıldı ve yine daha önceden kullandığım restasis isimli damla verildi, en az altı ay kullanmam gerektiği doktorum tarafından söylendi kullanmaya başladım, ameliyattan bir ay sonra rahatsızlığım bayağı iyi seviyede halen devam ediyorum. ancak kapatılan göz damarları ileride bir yan etkiye, başka bir rahatsızlığa sebep olurmu bilmiyorum ve beni çok düşündürüyor, bundan dolayı rahatsız oluyorum. kapatılan bu damarlar daha sonra tekrar açılarak önceki haline getirilirmi merak ediyorum, bir göz hekimince açıklama yapılmasına rica ediyorum.
  saygılarımla.

 • ayşe kara 9 Ağustos 2009 / 02:01

  Gözlerimde 3 senedir aşırı kuruluk var. Raporlu ilaç kullanıyorum ve bu hastalık otoimmun bir hastalık sebebiyleymiş bende. vücudumda şögren gibi bir adı olan romatizmal bir hastalık varmış ve cildim de ayak el dizler gibi eklem yerlerinde dahil olmak üzere kuruluk yapıyormuş. Bunun tam tanısı konulması için romatolojiye çıkmam gerekirmiş iyi bir doktor tanıyan var mı bu konuyla ilgili acaba? tavsiyenizi bekliyorum.

 • şerife aydemir 8 Haziran 2009 / 14:25

  göz kuruluğu körlüğe yol açar mı?

 • irem yıldız 20 Mart 2009 / 16:11

  arkadaşlar ben ateşten kaşlarımın üzerisinin ağrılarından ve üşütmeden bademcikten doktora gittim...tam 3 kere doktora gittim son doktor kan tahlili yaptı röntgen çektiler kafama .iğne verdiler neyse...ilk iğne de vücudum çok rahatlamıştı daha sonra yine iyileşemedim ... halada hastalığım devam ediyor ateşim çıkıyor sürekli ateş kulaklarıma gözlerime vuruyor ve gözlerim yanıyor arkadaşlar bir yakını doktor olan ya da bu konularda biraz bilgisi olan var mı ne olursunuz yardım edin.

 • şükran demir 7 Ocak 2009 / 13:05

  göz kurugunu çok iyi bilirim agladıgım zamn bile gözyaşının akmaması çok kötü...ben yüzfelci geçirdim 15 yıl önce göz tam kapanmadıgı için göz kurulugu meydana gelmiş bana daha önce gittigim göz dr sadece 2 haftalık suni gözyaşı damlası vermişti.3 ay önce gittigim dr bana 2 yıl boyunca kullanmam gerektigini ve eger iyileşme gözrülmesse cerrahi müdahale yapılabilecegini söyledi bende düzenli olarak kullanıyrm.dün kontrole gittigimde göz yaşım düşük çıktı...ilaçlarıma devam ediyrm....

 • Ömer Faruk KARAKÖSE 28 Aralık 2008 / 23:09

  Bu hastalık bende varmış ve ben yeni fark ettim yaklaşık bir senedir var.hemen doktora gitmeyi düşünüyorum.Bilgi için teşekkür ederim

 • Metin Yüksel 28 Aralık 2008 / 19:12

  Viscotears gözyaşı jeli var. Merhem gibi göze sürülüyor ve normal gözyaşına göre daha etkili. Göze gözyaşı seti çekiyor. Göz kuruluğu olanlara tavsiye ederim.

 • Gizem Özgül 16 Aralık 2008 / 11:26

  Kontak lens kullandıktan 1 ay sonra bende de bu sorun çıktı. Özellikle havasız ortamlarda gözümde ağrılar başlıyor. Kontak lens kullanmadan önce bir kez daha düşünün derim. Gözünüzde tam anlamıyla su bırakmıyor...

Bir yorum bırakın

Gerçek adınızı ve soyadınızı giriniz. E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Eğer varsa, ağ sayfanızın adresini yazınız.