Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

9 Temmuz 2019 Salı Yorum yok İsa Sarı

Dubai, zengin petrol rezervleri sayesinde, çölün ortasında yükselen bir yıldız olarak son yılların yeni cazibe merkezi halini aldı. Arap Yarımadası'nda konumlanan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin yedi emirliğinden biri durumundaki Dubai, yaklaşık 4 bin kilometrekarelik yüzölçümüne rağmen dünyanın dört bir tarafından turist, özellikle "zengin" turistleri çekmeyi başarıyor. İki buçuk milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapan ama turistler dolayısıyla bu nüfusu yılın her dönemi değişkenlik gösteren Dubai'ye giriş yapabilmek için, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye vatandaşları vize almak durumundadırlar. Hizmet pasaportu (gri pasaport), hususi pasaport (yeşil pasaport) veya diplomatik pasaport (kırmızı pasaport) sahipleri ise 90 gün vize muafiyetine tabidirler.

Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki vize çeşidi sunan Dubai, kısa süreli vizeler için 28 güne kadar giriş-çıkış yapma hakkı tanırken, uzun süreli vizeler içinse 90 güne tekli ya da çoklu giriş-çıkış imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra bir de transit vize seçeneği bulunmaktadır ancak bu vize, Dubai'yi sadece transit geçiş için kullanacak yolculara yönelik bir vize türü olup en fazla 96 saat boyunca Dubai'de bulunmayı sağlamaktadır. Dubai vizesi, daha doğru bir ifadeyle Birleşik Arap Emirlikleri alacak kişilerin, vizenin onaylanma tarihinden itibaren en geç 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir. Aksi halde vize geçerliliğini yitirmektedir. Dubai vizesi ya da diğer bir adıyla Abu Dabi vizesi olarak bilinen vizeyi alabilmek için birtakım evraklar ve bazı prosedürler gerekli. Ancak bu evrakları temin edip hazırlamak ve prosedürü uygulamak teknolojinin ve güncel yaşamın sağladığı olanaklar doğrultusunda oldukça basit bir hal alıyor.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vizesi almanın birden fazla yolu var. Şahsen başvurular Ankara'da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul'da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğuna yapılıyor. Bunun yanı sıra bazı hava yolu firmaları üzerinden çevrimiçi (online) ya da yüz yüze başvuru yöntemiyle veya Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvuruda bulunmak mümkün. Elçilik ya da konsoloslukta vakit kaybetmek istemeyenler, Dubai vize işlemleri için kendi adlarına işlemleri yürütecek merkezler aracılığıyla vize işlemlerini tamamlayabilirler. Bu, hem zaman kaybını engelleyecek hem de işlemlerin daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.

Dubai vizesini yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden elektronik ortamda alabilmek için başvuru merkezinin online vize başvuru formunu doldurmak, geçerli (süresi dolmamış) pasaportun ilgili sayfalarını renkli olarak ve bir adet biyometrik nitelikte, yeni çekilmiş fotoğrafı yine renkli olarak online vize başvuru sistemine yüklemek gerekecektir. Bu yükleme işleminin ardından müşteri hizmetleri yetkilileri tarafından başvuru sahibi aranacak ve işlemlere devam edilecektir. Ardından gerekli ödemelerin aracı firmalara yapılmasını takip eden gün ya da aynı gün içerisinde başvuru dosyası Büyükelçilik ya da Konsolosluğa ulaştırılacak. 72 saat gibi kısa bir süre içerisinde işlemler tamamlanarak Dubai vizesi e-vize şeklinde başvuru sahibine e-posta yoluyla teslim edilecektir. 28 günlük tek giriş hakkı tanıyan vize, 90 günlük tek giriş hakkı tanıyan vize ve 90 günlük çoklu giriş-çıkış hakkı tanıyan vizeler ise güncel olarak sırasıyla 125, 400 ve 700 dolar ücrete sahip.

, , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: