Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Parmak İzi Okuyuculu Akıllı Asma Kilit

2 Temmuz 2019 Salı Yorum yok İsa Sarı

Teknoloji, yıllardır kullanılagelen alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor ve artık gelenekselleşmiş aletleri "akıllı" sürümleriyle çeşitlendirmeye kararlı görünüyor. Bu durumun en somut örneklerinden biri de, son yıllarda yaygınlaşan akıllı kilitler. Klasik kilit-anahtar ikilisi artık yerini parmak izi okuyuculu ya da telefon/tablet ile uzaktan kontrol edilebilen, son derece güvenilir kilitlere bırakıyor. Bu inceleme yazımda, Banggood tarafından sunulan, 37 gram ağırlığa sahip PL-1000 kodlu, parmak izi okuyuculu akıllı asma kilit ile ilgili izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

PL-1000, daha çok sırt çantası, evrak çantası, dizüstü bilgisayar çantası gibi çantaları ya da soyunma dolapları, çekmeceler gibi unsurları muhafaza altına almak için elverişli bir kilit. Kısaca, üzerindeki parmak izi sensörü aracılığıyla kaydedilen parmak izini tanımlaması ve ardından içerisindeki mekanizmayı serbest bırakarak kilidi açması sistemi üzerine kurulu olan bu kilit, yazımın girişinde de belirttiğim üzere, 37 gram ağırlığa sahip. Ürünün boyutları ise 63 x 28 x 10 mm. Kilidin daha büyük ve daha ağır, daha farklı mekanlarda ve işlemlerde kullanılabilecek versiyonları da mevcut. Ancak incelemesini yapacağım bu model, yukarıda da belirttiğim gibi daha çok çantalar için ideal. Sırt çantanızla bilmediğiniz bir sokakta dolaşırken ya da dizüstü bilgisayarınızı bir yerden başka bir yere taşırken güvenlik anlamında üzerine düşeni fazlasıyla gerçekleştiriyor. CE ve FC belgelerine sahip bu akıllı kilit, ayrıca, kullanıcılarını anahtar taşıma zahmetinden veya anahtar kaybetme riskinden ya da şifreli kilitlerde şifreyi unutma tehlikesinden kurtarıyor.

Ultralight 37g Fingerprint padlock speedy identification

PL-1000 akıllı, parmak izi okuyuculu asma kilit

Parmak izi okuyuculu kilit Akıllı elektronik asma kilit Akıllı kilit

İçerisinde barındırdığı 80 mAh kapasitesindeki bataryası ile 1200 açma-kapama işlemine izin veren bu akıllı kilit, ufak ama şık bir metal kutu içerisinde, bir yüzü İngilizce diğer yüzü Çince kullanma kılavuzu ile sunuluyor. Başlangıçta herhangi bir parmak izi tanımı yapılmamış olarak gelen kilide, kullanma kılavuzundaki talimata uygun olarak 30 farklı parmak izi tanımlanabiliyor. Kilidin parmak izini tanıma süresi 1 saniyenin altında. Kilidin içerisindeki batarya, Micro USB kablosu ile -ki çoğu cep telefonu bu tipte yuvaya sahip- 15 dakika içerisinde şarj edilebiliyor. Bu noktada gerek bilgisayar, televizyon, taşınır güç bankası gibi cihazların USB yuvaları gerek cep telefonu şarj aletleri kullanılabilir. Kilitleme işlemi de kilidin parmak izi tanımlanması yoluyla açılması da oldukça kolay. Kilidin üst kısmına hafifçe basıldıktan sonra parmak izi sensörü aktif hale gelmekte ve ardından tanımlı parmak izi ile kilit açılabilmekte. Kilitleme işlemi içinse sadece kilidin üst kısmına yine hafifçe bastırmak yetiyor. Gerektiği durumlarda tanımlı parmak izlerini silme ve yeni parmak izleri tanımlama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Akıllı asma kilit

Akıllı asma kilit

Son derece hafif olmasına rağmen dayanıklı ve taşınabilirlik açısından oldukça elverişli olan bu akıllı asma kilit sağlam alüminyumla kaplanmış durumda. Tabii ki çok sert darbelere karşı üstün bir dayanıklılık sergileyeceğini söylemek mümkün değil ancak genel kullanım için koruma görevini en iyi şekilde yerine getirecektir. IP 65 sertifikasına da sahip olan kilit, yağmur suyu  ya da su sıçramaları gibi su ile temasa karşı korumalı. Bu yönüyle hem iç hem de dış mekan kullanımına uygun. Dolayısıyla spor salonlarındaki dolaplardan ofislerdeki çekmecelere, çeşitli çantalardan bisiklet zincirlerine kadar kilide ihtiyaç duyulan çeşitli ortamlarda kullanılabilir. Kilit üzerinde yer alan LED göstergesinden ise kırmızı ve yeşil ışıklar sayesinde parmak izinin kaydedilme, tanımlanma ve okunma durumu takip edilebiliyor.

Elektronik asma kilit Elektronik kilit Fingerprint lock

Suya ve toza karşı dayanıklı olan ve hafifliğinin yanı sıra dayanıklılığı ile de dikkati çeken bu akıllı kilit Banggood üzerinden 29.99 dolar karşılığında satın alınabilir. Tamamen güvenli bir alışveriş platformu olan Banggood ile nasıl alışveriş yapılabileceğiyle ilgili olarak "Banggood Üzerinden Alışveriş Yapma Rehberi"ne göz atabilirsiniz.

Ayrıca, Bangood Yaz Satışı kapsamındaki kampanyalarla ilgili detaylı bilgi almak için Banggood Yaz Satışı dosyasına tıklayınız.

, , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: