Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Dünyanın En Hızlı ve En Korkunç “Roller Coaster”ları

14 Temmuz 2012 Cumartesi 5 yorum İsa Sarı

İlki, LaMarcus Thompson tarafından 20 Ocak 1885 tarihinde tasarlanan "roller coaster"lar, pek çok kişinin denemekten dahi çekindiği hız trenleri olarak bilinir. Genellikle lunaparklarda kurulu olan ve maalesef Türkiye'de sayıları oldukça sınırlı durumdaki bu hız trenleri, raylarla bütünleşik bir yapıdadırlar ve sanılanın aksine oldukça güvenlidirler. ABD, Almanya, Rusya, İngiltere gibi ülkelerde bu makineleri tasarlama işi bile başlı başına bir sektör halini almış durumdadır.

Böylesi bir hız trenine ilk kez binişimi dün gibi hatırlıyorum. Yer: İstanbul'daki "Tatilya" adlı kapalı bir lunapark kompleksi. Zaman: çocukluk yılları... Aradan geçen onca seneye rağmen daha kaliteli ve daha heyecan verici bir hız treni inşa edilmediği gibi, Tatilya'nın kapısına da kilit vuruldu. Şu anda en iyi alternatif, Ankara Gençlik Parkı'ndaki "Galaksi" adlı hız treni olsa gerek. İşte bu yazımda, yurt dışındaki en uç noktadaki hız trenlerini tanıtacağım.

1. Goliath

Favori hız trenlerimden birisi. ABD'deki Six Flags adlı lunaparklar zinciri bünyesindeki bu devasa "makine", 30.000.000 dolara mal edilmiş ve 2000 yılından bu yana kullanılabilir durumda. 78 metreden neredeyse 90 derecelik bir açıyla bırakma yapıyor ve saatte 137 km hıza çıkabiliyor. Ray uzunluğu ise 1.4 km. Aşağıdaki videoyu 1080p kalitesinde, tam ekran olarak izlemenizi tavsiye ederim.

2. Kingda Ka

Hız trenleri içerisinde en korkutucu olanı bu olsa gerek. Yine ABD'de bulunuyor ve 139 metreye çıkarıp saatte tam 206 km hızla 90 derecelik bir açıyla bırakıyor. Videoda görülen kule şeklindeki yapıya dikkat edin. İşte o kulenin tepesinden aşağıya doğru, yazdığım hızda fırlatma gerçekleşiyor.

3. Formula Rossa

Abu Dabi'deki bu hız treni, "dünyanın en hızlısı" unvanını elinde tutuyor. Görüntüsüyle bir Ferrari yarış aracını andıran bu "canavar", saatte tam 240 km hıza ulaşmakta.

4. Stratosphere

Bu hız treninin özelliği, 277 metre yüksekliğindeki bir gökdelenin üzerine inşa edilmiş olması. Diğerleri kadar hızlanmasa da, bu yükseklikten 360 derecelik bir açıyla yeryüzünü seyretmek oldukça keyif verici olmalı.

5. Takabisha

Bir diğer hız treni, Japonya'dan. Saatte 100 km hıza ve maksimum 141 metre yükseliğe çıkabilen bu tren 1 km'lik ray üzerinde hareket ediyor.

Bunlar, görebildiğim kadarıyla dünyanın "en"leri listesine girenler. Gelecekte daha hızlıları, daha fazla yüksekliğe sahip olanları muhakkak yapılacaktır, ama hiç olmazsa bunların sahip olduğu özelliklerin yarısına sahip birkaç hız treni Türkiye'de de kurulmalı diye düşünüyorum. Kim bilir, belki de insanımızın "heyecan" ihtiyacının giderilmesine bir nebze de olsa fayda sağlanır!

, , , , , , , , ,

5
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
4 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
5 Yorum yazarları
mertcan şenBurak ÖzenİlkimM. Salansedat abi Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
mertcan şen
mertcan şen

abi türkiyedeki vialand theme parkta olan nefes kesenede bir bakın efsane

İlkim
İlkim

Bence Türkiye'de yapılmamalı çünkü guvenli bişey olucagindan emin degilim

Burak Özen
Burak Özen

Var zaten Kayseri'de İstanbul'da Ankara'da

M. Salan
M. Salan

Paylaşım için teşekkürler. Biri ve iki güzel; ama sanırım en iyisini Japonlar yapmış. Türkiye'ye de yakın zamanda bir tane yapılır umarım.

sedat abi
sedat abi

dh-Konu Dışı burdaydı...