Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Emax SimonK Series 12A ESC

8 Mart 2015 Pazar Yorum yok İsa Sarı

RC hobi tutkunları, son zamanlarda 250 sınıfı yarış quadcopterlerine bir bir geçiş yapmaya veya en azından benzer modelleri denemeye başladı. Bu hobiyle ilgili paylaşımların yapıldığı pek çok forumda ve çeşitli kanallarda, bilhassa ZMR 250 gövesi üzerine kurulu FPV quadcopterler üzerine açılan konuların, bunlarla ilgili uçuş videoların sayısında bariz bir artış gözlenir oldu. Kontrol kartı, motor ve gövdeyle birlikte bu tür modellerde hayati öneme sahip parçalardan biri de, ESC'ler olsa gerek. Ben de bu yazımda, böylesine öneme sahip ESC'lerden biri olan Emax'in SimonK yazılımlı 12A'lık modelini sizlere tanıtacağım.

Kısaca 4 pervaneli uzaktan kumandalı hava aracı olarak tanımlayabileceğim quadcopter tarzı modellerin en önemli bileşeni "frame", yani gövdedir. Motorlar, uçuş kontrol kartı, pervaneler, batarya, kamera ve diğer bileşenlerin tamamı bu gövde üzerine yerleştirilir. Bu bileşenlerin en önemlilerinden biri de, ESC, yani tam açılımıyla Electronic Speed Controller (Elektronik Hız Kontrolcüsü)  olarak tabir edilen devrelerdir. Bu elektronik devreler, kumanda hareketlerini göz önünde bulundurarak bataryadan motorlara gidecek enerjiyi ayarlar ve bu sayede pervanelerin ihtiyaç duyulan hızda dönmesini sağlar. Kutu açışını yaptığım ve kısaca tanıtmaya çalıştığım Emax ESC'ler de, bu kompleks elektronik parçaların son zamanlarda hayli yaygınlaşanlarından biri. SimonK adı verilen bir yazılımla gelen ve 1S, 2S veya 3S lityum polimer (lipo) bataryaları destekleyen bu ESC'lere istenildiği takdirde BLheli yazılımı da yüklenebiliyor.

Aşağıdaki videoda, ESC'nin paket açışını izleyebilir ve ilgili genel bilgileri edinebilirsiniz. 11 gram ağırlığa sahip bu ESC'nin kurulumuna ve ayarlamasına başlamadan önce de kullanma kılavuzunu mutlaka okumanızı tavsiye ederim, zira önemli bilgiler ve ayar parametleri bu kullanma kılavuzunda oldukça detaylı bir şekilde izah edilmiş, aktarılmış durumda.

12 amperlik bu ESC yaklaşık 9 Dolarlık bir fiyat etiketine sahip ve Banggood başta olmak üzere pek çok e-ticaret sayfası üzerinden satın alınabiliyor. Her ne kadar 4 adet ESC bir quadcopteri uçurmaya yeterli olsa da, her ihtimale karşı elinizde en az bir tane yedek ESC bulundurmanızı tavsiye ederim. Özellikle yanlış ayarlama gibi durumlarda kolayca arıza verebilen, hatta yanabilen bu ESC'lerden elinizde ne kadar bulunursa, o kadar iyi.

, , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: