Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

JJRC H8C Kameralı Quadcopter İncelemesi

1 Mart 2015 Pazar 180 yorum İsa Sarı

JJRC, son zamanlarda ardı ardına piyasa sürdüğü uzaktan kumandalı hava aracı modelleri ile Syma veya WLToys başta olmak üzere pek çok rakibini zor durumda bıraktı. Firmanın kameralı veya kamerasız nano, mikro ve orta boylarda ürettiği quadcopterleri hemen her ilgili alışveriş sitesinde uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Firmanın, incelemesini yaptığım H8C kod adlı kameralı modeli de, esasında Syma X5C'ye rakip olarak üretilmiş bir cihaz. Bu yazımda, GearBest'ten incelemem için tarafıma gönderilen H8C'yi sizlere tanıtacağım.

Görünüş açısından Cheerson CX-20'nin belli oranda küçültülmüşü olarak tanımlayabileceğim H8C, 49.99 Dolarlık bir fiyat etiketine sahip, fakat GearBest üzerinden H8CFD kodu ile bir miktar indirimle satın alınabiliyor. Ürünün siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği mevcut. İncelemesini yaptığım siyah versiyonunun üzerinde yer yer yeşil renklendirmeler yapılmış. Beyaz versiyonunda ise bu renklendirmeler kırmızı. 39x29x9 cm boyutlarında sade, ama şık bir kutuyla gelen quadcopterin paket ağırlığı ise 750 gram. Bu yönüyle kargolama için ideal. Kutu içerisinden ihtiyaç duyulacak tüm ekipmanlar çıkmakta. MicroSD kartttan kart okuyucusuna, yedek pervaneden tornavidaya, şarj aletinden pervane koruyucuya kadar her bileşeni kutu içerisinde bulmak mümkün. Bu bakımdan ürün tam bir RTF, yani Read to Fly (Uçuşa Hazır) niteliğinde. Tek eksiği 4 adet kalem pil. Bunları da herhangi bir marketten kolayca temin edebilirsiniz. Ürünün kutu içeriği ise tam olarak şöyle:

 • 1 x JJRC H8C quadcopter gövdesi
 • 1 x 0.3 MP kamera
 • 1 x 500 mAh 2S LiPo batarya
 • 1 x 2.4 GHz uzaktan kumanda
 • 1 x batarya şarj aleti
 • 4 x pervane koruyucu
 • 4 x yedek pervane
 • 1 x 2 GB MicroSD kart
 • 1 x kart okuyucu
 • 1 x tornavida
 • 1 x kullanma kılavuzu

JJRC H8C'nin Genel Özellikleri

Uzaktan kumandalı hava araçlarında ürün boyutları ve ağırlığı, ayrıca ağırlık dengelemesi son derece önemlidir. Ekstra bileşenler ürüne daha fazla ağırlık bindireceğinden, motorlar daha da zorlanacak ve bu durum uçuş süresinin azalmasına, motorların daha çabuk aşınmasına sebebiyet verecektir. Bu bakımdan quadcopterlerin de denge üzerine kurulu ve motorların, ayrıca bataryanın kaldırabileceği ağırlıkta olması önemlidir. Yaklaşık 35 cm pervane açıklığına  sahip (bu, bir pervaneden diğer pervaneye olan mesafeyi gösterir) H8C'nin batarya ve kamerayla birlikte ağırlığı 134 gram. Buna iniş takımları ve pervane koruyucular da eklenince toplam ağırlık tam 150 grama çıkıyor. 150 gram, bu tür bir cihaz için normal sayılabilecek ölçüde. Ürünün uçuş sırasında sergilediği ağırlık dengelemesi ise oldukça başarılı.

H8C'nin en göze çarpan özelliği, şüphesiz, bir kamerayla birlikte sunulması. Her ne kadar, 0.3 megapiksellik bu kameranın video ve fotoğraf kalitesi pek tatmin edici seviyede olmasa da, ürünün fiyatı göz önünde bulundurulduğunda bunun pek de önemli olmayacağını belirmeliyim. En nihayetinde H8C bir başlangıç ürünü ve fiyat/performans açısından sınıfının en iyileri arasında. Ürünün kamerası sökülüp takılabilir bir yapıda, dolayısıyla istediğiniz zaman, uçuşlardan önce bu kamerayı sökebilir, yine istediğiniz zaman tekrar takabilirsiniz. Çekim yapmayacağınız uçuşların öncesinde kamerayı sökerek, yarım dakika kadar fazladan uçuş süresi elde edebilirsiniz. Kameranın bağlantısını sökmek ise oldukça kolay. Bunun için bağlantı kablosunu çekip kamerayı quadcopterin gövdesinden ayırmak ve batarya yuvası kapağının üstündeki kamera yuvasından ilgili bağlantıyı kesmek gerekli.

JJRC H8C Quadcopter

JJRC H8C Quadcopter

Ürünün bir diğer göze çarpan özelliği, 360 derece takla atma yeteneği. H8C, belli bir yüksekliğe ulaştığında (bunu en az 3 metre yüksekte yapmanızı tavsiye ederim) bir-iki saniye gibi kısa bir süre için tepetaklak uçabilmekte, yani takla atabilmektedir. Bunun nasıl yapılabileceğini aşağıdaki videonun ilgili kısmında anlattım. İlk başlarda zorlanacak olsanız da, birkaç denemenin ardından bu özelliği çok rahat bir şekilde kullanmaya başlayacağınızı söyleyebilirim. 360 derece takla atma özelliği aktif hale geldiği anda rüzgarla birlikte ortaya çıkan ses efekti ise oldukça etkileyici.

Ürünün kumanda çekim mesafesi 300 metre civarında, fakat zaten 50-60 metreden sonra ürünü görmeniz zorlaşıyor ve 100 metre civarında çıplak gözle seçebilmek imkansız hale geliyor. Dolayısıyla 300 metrelik çekim mesafesinin bir anlamı yoktur diyebilirim. Yine de bu bakımdan H8C, Syma X5C'nin neredeyse 50 metrenin altında kalan çekim mesafesine göre daha avantajlı. Ürünün bataryası 500 mAh gücünde ve bu batarya, pervane korucuyular takılı değilken, kullanım stiline (agresif veya sakin) bağlı olarak, ortalama 6-7 dakikalık bir uçuş süresi sağlıyor. Pervane koruyucular ve ekstra ağırlıklarla bu süre elbette bir miktar düşebilir. Boş bir H8C bataryasının şarj olma süresi ise yaklaşık 45 dakika. H8C'nin kumandası üzerindeki sol üst tuş, quadcopterin %25, %50, %75 ve %100 oranlarında daha hızlı ve verilen komutlara karşı daha hassas olmasını sağlıyor. Başlangıç değeri %25, bu tuşa basarak %25'lik aralıklarla cihazı daha da hassas ve atik hale getirebilirsiniz. Ürünle birlikte gelen MicroSD kartın boyutu 2 GB ve kalitesi de ortalamanın biraz altında, ama yoğun video kaydı yapılmayacağı için, başlangıç için yeterli sayılabilir. Kart okucuyu da oldukça ufak ve görevini layığıyla yerine getiriyor. Tornavidayı ise iniş takımlarını veya pervane koruyucuları monte etmek için, ayrıca pervane değişimlerini yapmak için kullanabilirsiniz.

JJRC H8C kumandası

JJRC H8C kumandası

Benzer ürünlerin aksine, H8C'nin kumandası üzerindeki her tuşun bir işlevi mevcut. Yaygın "Mode 2" yapısında sunulan 2.4 GHz'lik bu kumandanın yön tuşları video ve fotoğraf çekimi, kalibrasyon, trim ayarları gibi işlevleri yerine getiriyor. Bu noktada, ilk uçuştan önce standart kalibrasyonu tamamlamanızı tavsiye ederim. Kalibrasyona rağmen belli yönlerde uçma eğilimi gözlerseniz de trim ayarlarını değiştirip daha stabil bir uçuş sağlayabilirsiniz. Bunların nasıl yapılacağını aşağıya eklediğim videoda anlattım.

Syma X5C mi JJRC H8C mi?

Her iki ürünü de kullanmış biri olarak, H8C'den daha fazla verim aldığımı ve hem görünüş, hem ağırlık, hem de kullanım kolaylığı vb. nedenlerden dolayı yine H8C'yi tavsiye edeceğimi söyleyebilirim. Çekim mesafesi noktasında da H8C X5C'nin bir adım ötesinde. Yukarıda da değindiğim gibi, X5C'nin yaklaşık 50 metrelik çekim mesafesine karşılık H8C 300 metreye yakın bir çekim mesafesi sunuyor. Ayrıca Syma X5C'de sadece beyaz renk seçeneğinin mevcut olmasına rağmen H8C'de siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor. Bu bakımdan, Syma'nın aksine sadece beyaz renge bağımlı kalmak durumunda olmayacaksınız. Her iki ürün de yedek parça bakımından zengin, bu bakımdan hem H8C'nin hem de X5C'nin yedek parçalarına kolayca erişebilirsiniz. H8C'nin X5C'ye göre eksikleri ise, X5C'ye göre daha gürültülü çalışması ve motorlarının daha kısa sürede arızalanmasıdır. Her iki ürün de benzer fiyat etiketlerine sahip, fakat yine de H8C, bahsettiğim nedenlerden dolayı Syma'nın bir adım önüne geçmeyi başarıyor.

Diğer Tavsiyeler

JJRC H8C'yi satın almanız durumunda ekstra birkaç motor ve birkaç pervane daha sipariş etmenizi tavsiye ederim, zira bu tür başlangıç seviyesi ürünlerde belli oranda kullanımlardan sonra motor arızaları sık görülmektedir. Bunun yanı sıra ekstra birkaç batarya daha sipariş etmeniz, ürünü uzun süreli kullanmanızı ve daha fazla uçuş süresi elde etmenizi sağlayacaktır. Bu noktada, önemli bir hususa dikkat çekmek isterim: Bu tür giriş sınıfı ürünlerde "brushless" tabir edilen fırçasız motorların aksine "brushed", yani fırçalı motorlar kullanmılmaktadır. Bu tür motorlarda ise, her uçuşun ardından ürünü en az 4-5 dakika dinlendirmeniz, motorların sağlığı açısından daha yerinde olmaktadır. Ben de böyle yapmanızı ve uçuşlar arasında motorları soğutmanızı tavsiye ederim. Eğer uzaktan kumandalı helikopter, quadcopter tarzı ürünleri ilk defa kullanıyorsanız da, ilk uçuşunuzu bir çim saha üzerinde veya yumuşak bir zeminde yapmanız oldukça önemlidir. Aksi halde ürünün kendisine veya pervanelerine zarar vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

JJRC H8C'yle ilgili daha fazla detaya, kumanda ve ürün fonksiyonlarına, örnek video ve fotoğraflara ve uçuş görüntülerine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , ,

180
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
65 Yorum konuları
115 Konu cevapları
8 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
55 Yorum yazarları
Y.AİlkerArifselamiSamet Candan Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Y.A
Y.A

Merhaba İsa bey ben x5c aldım ama onu kaç metreye kadar yükseltmemi tavsiye edersiniz

İlker
İlker

Merhaba isa bey eachine h8c ve syma x5c modellerimden hangisini onerirsiniz?

Arif
Arif

Merhaba isa bey başlangıç için drone almayı düşünüyorumda eachine h8c -x5c
Hangisini önerirsiniz?

selami
selami

mrhb. kalkış yapmıyor..sağa sola kayıyor..

Samet Candan
Samet Candan

Meraba 1 hafta önce H8c dron aldım ama kanadin bi tanesinin motoru calismiyor yedek parcayi nasıl bulabilirim

Erkan Taş
Erkan Taş

Merhaba, ben 1 hafta önce h8c aldım ilkte video aldı ama sonra sadece fotoğraf almaya başladı video tuşuna basıyorum fakat video gözükmüyor bu durumu nasıl halledebiliriz ?

Erkan Taş
Erkan Taş

Belirtiden kastiniz eğer video çektiğine dair kumanda ekranındaki alttaki kamera belirtisi ise o geliyor. Tamam birde başka hafıza kartı ile deneyeyim. Teşekkürler.

merhabalar h8c kameralı modelden aldım fakat baglantı sorunu yaşıyorum neden olabilir sizce

Batuhan Cagatay Ugur
Batuhan Cagatay Ugur

Merhaba İsa Abi ben JJR/C H20C modelini aldım sizce başlangıç için uygun mudur ve bu benim ilk quadcopterim şimdiden teşekkür ederim

Ramazan pınar
Ramazan pınar

Slm isa bey cherson cx35 quadcopter hakkinda sizin gorusunu alabilirmiyim?

MEHMET İNCİ
MEHMET İNCİ

merhaba arkadaşlar ben oğluma JJRC H8C MODELİNİ SATIN ALDIM FAKAT KENDİSİ UÇURMAK İSTİYOR BİR KERE UÇURMAK İSTEDİ KONTROL DIŞINA ÇIKTI VE DİĞER MAHALLEDE BULDUK.BEN TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZUNA NASIL ULAŞABİLİRİM? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

İsa bey merhabalar ben jjrc h8d aldım herseyi hallettim ama iş sarj etmeye gelince şarj edeceğim yeri saatlerce bakmama rağmen akıl sır erdiremedim yardımcı olursanız çok sevinirim

isa bey oncelikle hevesliler icin altin degerinde oldugunuzu dusunuyor ve minnetlerimi iletiyorum, aylardir arastirmaktan kafami davul gibi yapmis bir konun sonucuna sizinle ulasmis oldum minnettarim..
sorum : h8c nin gorunusune hayranoldum, ozelliklede tasima ile ilgili olarak ebatida tam istedigim gibi ama x6 incelemeniz oldukca aklimi karistirdi daha dayanikli motorlar ve daha uzun menzilden bahsetmissiniz, kumandasida cezbedici gorunuyor.son olarak hangisini secmem gerektigini sizden duyup vicdanende rahatliyip siparisi vericem yardimlarinizi bekliyorum saygilar

E.yolcu
E.yolcu

İsa bey JJRC H5P ,JJRC H8C'ye göre plastik gövde daha dandik duruyor yine siz hangisini tavsiye edersiniz? H5P'nin diğer özellikleri h8c ile aynı mı?

E.yolcu
E.yolcu

Ürünü gümrükten geçirecek bir yöntem var mı ?Çünkü yaşadığım şehir ile İstanbul arası çok uzak.

E.yolcu
E.yolcu

İsa bey şu habere göre benim alacağım model için kayıt gerekmiyor.Doğru mu bu haber?
http://teknoyo.com/izinsiz-drone-ceza/

E.yolcu
E.yolcu

Ben alsam gümrükten nasıl getireceğim ISA bey

E.yolcu
E.yolcu

Merhaba İsa bey JJRC H5P ve JJRC h8c den hangisini tavsiye edersiniz ve SYMA X8C, SYMA X8W gümrükten geçer mi?

E.yolcu
E.yolcu

İsa bey internette drone kaydi zorunlu.Peki kayıt yapsak vergi oder miyim ve hangi şartlarda kayıt yapacağım?

E.yolcu
E.yolcu

İsa bey syma x8c mi jjrc h8c mi?Syma nin özellikleri nelerdir ve alsam gümrükten geçer mi?Tesekkurler. Ben bu urunu amazon.com dan alacağım paypal ile odeme var mıdır?

mine öztürk
mine öztürk

merhaba. ben eşime doğum günü hediyesi alacağım. yurtdışı sitelerinden almaya vaktim kalmadı. G....gidiyor dan almayı düşünüyorum. 300-600 tl arası sağlam,dayanıklı,uçuş süresi uzun,kullanımı güzel,kameralı model düşünüyorum. Syma x8c, Tarantula x6, jjrc H8... hangisini önerirsiniz.

Gökhan Ünal
Gökhan Ünal

Merhaba İsa Bey,

Öncelikle blog yazılarınız gerçekten harika. Emekleriniz için çok teşekkürler. Benim sorum şu olacaktı. Uzun araştırmalarım sonucu bu modeller arasında kaldım.

JJRC H12C
JJRC H8C
JJRC H5P
SYMA X5C
MJX X300C

Benim aradığım özellikler ortalama bir kamera ve dayanıklılık. Benim aklıma yatan uzun uçuş süresi ve tarzı nedeniyle JJRC H5P oldu. Ayrıca MJX X300C FPV özelliği ve uçuş süresi gibi özelliklerle önde gibi. Ama sizin genel öneriniz JJRC H8C modeli. Sizce bunlar arasında en mantıklı karar ne olur?

Gökhan Ünal
Gökhan Ünal

Tarantula X6 kameralı fiyatları yasal sınırı geçiyor. Kamera öneriniz var mı ekstra almak için.

Cemil KARACA
Cemil KARACA

Tarantula X6 4CH RC Quadcopter mi ? jjrc 12c mi?

Cemil KARACA
Cemil KARACA

isa bey JJRC H26D için ne dersiniz? muhtemelen bunu alacam

M.Enes YOLCU
M.Enes YOLCU

Abi Türkiye de yasaklandı nasıl kullanacazbu cihazı simdi

Mahmut
Mahmut

Arkadaşlar smya x8c makina aldım ama görüntü alamadım kullanma klavuzu yabancı dilde olduğu için anlayan Arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

M.Enes YOLCU
M.Enes YOLCU

İsa bey syma x5c mi jjrc h8c mi artılar ve Eksileri nelerdir.Siz bu ürünlerden daha iyi anlıyorsunuz.Yukarda jjrc h8c demiştiniz?

M.Enes YOLCU
M.Enes YOLCU

ISA bey kusura bakmayın çok soru soruyorum.Peki yı zhan tarantula x6 gümrükte sıkıntı yapar ya dhl diye bir kargo çeşidi var peki onunla alsak gümrükten geçer mi? Teşekkürler

M.Enes YOLCU
M.Enes YOLCU

İsa bey videolarınızı izliyorum çok güzel. Yizhan tarantula ve jjrc h8c motorları fırçalı diye her uçuştan sonra cihazı dinlendirmek gerekiyor ama diğer fırçalı ürünlerde (syma,mjx x600 vb) cihazı dinlendirmek gerekmiyor. Sebebi nedir acaba.Jjrc h8c'yi kullanırsak her uçuştan sonra cihazı dinlendirirsek motorlarda arıza olmaz değil mi?Teşekkürler.

M.Enes YOLCU
M.Enes YOLCU

Abi peki amazon. com da yorumlarda hep ürünü kotuleyip motorların sıkıntılı olduğu söyleniyor jjrc h8c için.
size dört urun soracagim hangisi daha iyi;
1-syma x5c
2-mjx x600
3-Dm 007 spy drone
4-jjrc h8c
Genel özellik olarak artı ve eksiler göz önünde bulundurularak hangisi daha iyi abi?

M.Enes YOLCU
M.Enes YOLCU

Abi ürünü çok iyi tanittiniz da bir sorum olacak şu trim ayarları ilk aldığımızda KESİNLİKLE düzgün olur değil mi yoksa sonradan trim atmak gerekir mi? teşekkürler

Bayram Aksoy
Bayram Aksoy

Siyah jjrc h8c ye beyaz ayak yakışırmı ?

İsa Bey merhaba,
Yakın zamanda eachine h8 mini ile ben de bu deneyimi yasamaya basladim ve arkadasima hediye ettigim model yerine hemen yenisini hatta bir tik ustunu almak istiyorum. Eachine kullanicisi olarak eachine h8c mini ilgimi cekti. Fakat yazinizda tanittiginiz jjrc h8c de aklimi celmedi degil. Eachine su anda 28 dolarla banggood da oldukca fiyat acisindan oldukca avantajli duruyor. Bana bu seviye ve 150 tl butcede bahsettigim modellerde veya baska modellerden oneride bulunabilir misiniz?

Baha Tokgöz
Baha Tokgöz

Merhaba Isa bey ve drohne severler ben jjrc h8d kullaniyorum tavsiye ederim anlik görüntü aktarimi cok isime yaradi ucuz drohne ler icinde bence en kullanislisi jjrc serisi amazon.de sitesinden 128 euro ya aldim bilginiz olsun

Umut Sağın
Umut Sağın

İsa bey merhaba;

Cheerson x20 modelinden sonra syma x5c modeline geçiş yaptık şimdi de işi biraz daha büyütüp x8c modeline terfi ettik fakat ilk 2 modelde olan takla olayını x8c de yapamadık. Tam tuş kombinasyonunu belirtebilirseniz sevinirim.

hocam Jjrc h6c yeni sürümü tavsiye eder misiniz ben ufak diye sipariş verdim ama birazda kararsız kaldım 105 lira gibi bir fiyata gelecek tavsiye edermisiniz

Uğur
Uğur

Merhaba.
Syma X5C vardı fakat parçalandı.(araba altında kalınca 🙂 )
elimde 5batarya ve yedek pervane var.
Syma X5C-1 var yeni sürüm.
Bundan almak mı mantıklı Yoksa başka bi marka mı?
malüm elimdeki yedeklerin uyabileceği (en azından batarya) bi model olursa daha iyi olur.

jjrc h8c sanırım farklı bataryaları var Ama yinede kıyaslamanız adına sorayım dedim?

Ayrıca sanırım,gps li geri dönüş modlu bi cihaz, Bu fiyatlarla alınabilecek bi cihaz yok.

Uğur
Uğur

Cvp için teşekkürler.
Peki bi soru daha sorayım ozaman, syma x5c-1 ile jjrc h12c sanırım bataryalar aynı gibi görünüyor, birde syma x5sw üç cihaz arasında hangisini önerisiniz.

Uğur
Uğur

Biraz araştırdım fakat tam bi cevap bulamadım,bataryalar boyut olarak aynı, mah olarak ufak bi fark var (2 dakika farkeder belki) oda önemli değil, ama sanki giriş yerleri farklı gibi.
Yani jjrc h12c batarya uymaz ise diğerinin 5 bataryası ve pervane elimde kalacak.

Sizce olur mu bataryalar?

Uğur
Uğur

Merhaba isa bey.
h12c sipariş edicem,
Beraber mutlaka alınacak parası varmı ?
kronik sorunu gibi?
Batarya pervane zaten alıcam,yedek.

Haricinde kronik sorunu var mıdır?
Dişli motor vs gibi ?

Uğur
Uğur

İlginize Teşekkür ettim.
Siparişi geçiyorum.
Cihaz + 4 motor + takım pervane + 4 dişli + 5batarya ve şarj aleti kiti.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

İsa bey şu an için diğer modelleri beklemektense bir üründen başlamayı uygun gördüm;

http://www.banggood.com/Syma-X5SW-Explorers-2-Wifi-FPV-RC-Quadcopter-2_0MP-Camera-RTF-p-972724.html

fakat ürünü almak istediğimde bana takip kodu seçeneği vermiyor.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

İsa bey ürünü paypal ile sipariş ettim yalnız sitede bir problem yaşadım. tek ürün aldım (quad + iki hediye batarya toplamda 3 kalem) fakat my orders kısmında 4 adet ürün gözüküyor. iki tanesinin yanında untracked - apply refuse- view, diğer iki tanesinin yanında da sadece view var. şimdi ben bunlardan hangilerini temizlemeliyim. galiba almadıklarım da listede kalmış.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

Hallettim galiba İsa bey, ben 2 kere almış fakat bir kere ödemişim. Diğerlerinde sayaç vardı şu kadar saate kadar ödeme yapmazsanız iptal olacak diye. Onları direkt iptal ettim kalanlarda da yukarıdaki bardab takip ediyorum 5'te 3'e gelmiş. İptal ettiklerim zaten 5'te 1'deydi.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

isa bey,

5 28/09/2015 18:08:21 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) - - Turkey

6 28/09/2015 18:08:21 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

hem gümrüğe takılmış hem de ptt'ye gönderilmiş. çözemedim.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

Evet teşekkürler isa bey, her ürün artık giriyormuş. arkadaşımdan bilgi aldım bununla ilgili. bir ay önce bu tarz cihazlar için özel yazı geldiğini söyledi hatta, daha detaylı bakıyorlarmış ticareti çok arttığı için. bu arada dün akşam baktım, antalya'ya kadar gelmiş zaten.

bu arada bir dipnot: h8c 25 dolara kadar düştü banggood'da kampanya var. ilgililere duyurulur.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

İsa bey şimdi de başka bir haber vereyim,

ben syma x5sw siparişi vermiştim arkadaşlar bana "jjrc h8d" göndermişler sağolsunlar 🙂

ürünü onaylaysam herhangi bir sorun çıkmaz değil mi neticede ben 75 dolara syma almıştım paketten H8D FPV çıktı, hatta fiyatı 115 dolar diye alamamıştım. böyle sürpriz olmaz.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

diğer arkadaşlar için de kaynak olması dileğiyle detaylı olarak yazacağım İsa bey, aynı segment ve aynı fiyat yelpazesi içinde üç ürün için; jjrc h12c 300 m çekim - 8 dk uçuş - 5mp kamera - FVP YOK wltoys v686k 150 m çekim - 8 dk uçuş - 0.3 mp kamera - FVP VAR syma x5sw-1 50 m çekim - 7 dk uçuş - 2 mp kamera - FVP VAR uçuş sürelerini aynı kabul edersek, h12c fvp'ye sahip değil. fvp isteyenler direkt eliyor bunu. v686k her özelliğe sahip ama iyi bir kameraya sahip değil. x5sw-her özelliğe sahip ama iyi bir çekim… Devamı »

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

rica ederim, güzel bir haber jjrc'nin h11d adlı bir modelinin olması, özelliklerinin çok güzel olması ve fiyatının da uygun olması.

150 m çekim - 11 dk uçuş - 2mp kamera - FVP var

kötü haber ise ürün henüz piyasada değil yeni çıkıyor.

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

İsa bey 60-100 dolar arasına alınabilecek en iyi quadcopter diyebilir miyiz jjrc h8c için yoksa 100 dolara kadar fiyat/performans oranı daha iyi bir ürün var mı ? örneğin h6d, 669 , v686, h12c ya da h9w gibi üst modeller daha mı uygun ?

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

benim için en önemli kısım stabil olması zaten, hatta syma 5xc ile jjrc h8c arasında kalmıştım yazınızı okuyunca jjrc'ye dönmüştüm. çok sağlıklı bir site olmuş elinize sağlık. wltoys'a bakayım hemen

Hikmet Barkın
Hikmet Barkın

İsa bey banggood'da da, gearbest'te de 107 dolar civarında sanırsam siparişte problem oluyordu 100 doları geçtiğinde o yüzden 90 dolar arası bir ürün arıyorum. yedek pil de alacağım için gümrükte takılabilir ya da vergi ödeme gibi bir durumla uğraştırabilir beni.

Murat Aslan
Murat Aslan

İsa bey maksimum 200 tl civarlarında bir quadcopter bakıyorum kamerası olması önemli değil fakat kullanması kolay ve güzel bir tane arıyorum önerebileceğiniz bir alet var mı ? Birde banggood ve gearbestten ürün alsam sıkıntılı gelir mi gümrük vergisi ödermiyim

Murat Aslan
Murat Aslan

İsa bey bir sorum daha olacak bu kumandaların mod 1 ve mod 2 seçenekleri var bunlardan hangisini seçmem lazım bir yorumda daha önce görmüştüm fakat 2 saat oldu aradım bulamadım şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler. 🙂

Ömer DÜZENCİ
Ömer DÜZENCİ

İsa bey yaklaşık 75dolar bütçem var ve syma x5sw almayı düşünüyorum fpv özelliği olduğu için tercih ettim ama Kontrolü zor mu olur rüzgârdan falan hemen etkilenir mi ?

Ömer DÜZENCİ
Ömer DÜZENCİ

Peki kaç metreye kadar kumanda bağlantısı kopmaz

şener çinkaya
şener çinkaya

merhaba isa bey öncelikle böyle bir site açıp paylaşımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim son zamanlarda bende quad copter meraklısı oldum ve yakın zamanda alacağım inşallah. araştırırken sizin ilgilendiğinizi gördüm ve almadan önce birkaç soru sormak istedim jjrc h12c mi yoksa WLToys V686G hangini tavsiye edersiniz

ahmet atile
ahmet atile

Merhaba isa bey ben kamerali helikopter alacagim ve hic bi bilgim yok 600 tl ye kadar güzel kullanisli bi model varmi onerebileceginiz Teşekkürler

Orkhan Nizamli
Orkhan Nizamli

Yeniden merhabalar Isa bey.Ben ikisinin arasinda kaldim:SYMA X8W ve digeri SYMA X5SW.SIZ hangisini onerirdiniz

Yusuf Öcal
Yusuf Öcal

İsa bey merhaba, ben de h8c quadcopter sahibiyim, ancak quadcopterim kendi Etrafında dönüp havalanmıyor, sonra birdenbire havalanıyor ancak yan yan gidiyor, sebebi ne olabilir? şimdiden teşekkürler. Bir de bu sıkıntının çözüm yolu nedir acaba cevap vermişken ikisine birden verirseniz daha çok sevinirim 🙂

Orkhan Nizamli
Orkhan Nizamli

Merhaba İsa bey .Benim size bir sorum olucaktir.Jjrc h12c quadkopterinde kendi kamerasini cikarip baska bir model kamera koya bilirmiyiz? Bide Jjrc h12c-nin fiyatina yakin veya ondan asagi bir fiyata android telefonla izlene bilecek hangi model quadkopteri önerirsiniz?

emir
emir

Merhabalar
h9d nin 2 mp versiyonunu aldım fakat batarya bulmakta zorlanıyorum. Türkiye' de bildiğiniz, satan bir yer var mı ? Teşekkürler

TEVRAT ÇAĞ
TEVRAT ÇAĞ

Merhaba İsa Bey,
Ben bu işde daha yeni adım atıcam o yüzden jjrc h8 modelinin kamerası olması sebebiylede bana göre uygun olduğunu düşünüyorum sizin bu konuda düşünceniz nedir.Ayrıca jjrc h8 modelinde biraz araştırma yaptım farklı sitelerde(ebay) 2 mb kamera yazıyor, ancak gearbest ve sizinde yazdığınız gibi 0.3 mb yazıyor, ebay sitesinde yazan 2 mb bilgisi doğruluğu hakkında görüşünüz nedir.
Teşekkürler.

TEVRAT ÇAĞ
TEVRAT ÇAĞ

Yorumunuz için Teşekkürler İsa Bey,Son olarak Gearbestde araştırdım JJRC H8C modelinin benim aradığım kriterde yani 2 mb olanını buldum bu siteden almamı tavsiye edermisiniz.

Doğukan GÖZİ
Doğukan GÖZİ

İsa Bey Merhaba ;
Öncelikle birçok konuda sitenizi ziyaret edip faydalı bilgiler bulduğumu belirtip elinize, emeğinize sağlık demek isterim.Yine forumunuzda JJRC H8C ürün incelemesini okuyup akabininde ürünü temin etmiş bulunmaktayım.Sipariş öncesi ve sonrası aklımda olan bir soru işareti vardı.Ürünün kemarası değiştirilebilir mi ? Biliyorsunuz kamera harici bir formda yer aliyor.Aynı donanımsal,yazılımsal formatta daha yüksek MP'li bir kamera piyasada bulabilirmiyiz ?

Doğukan GÖZİ
Doğukan GÖZİ

Şöyle bir ihtimal aklıma geliyor yine aynı segmentte bulunan SYMA H12C sanırım 5mp'lik bir kameraya sahip dışardan bakınca aynı yuva ve ölçülere sahip gibi geldi.Acaba denenebilir mi diye düşünmedim değil.Ayrıca kameralar kaç gb'lık hafıza kartı destekliyor.

Doğukan Gözi
Doğukan Gözi

İsa Bey tekrar merhabalar ;

Merak ettiğim diğer bir husus kalibrasyon ayarlaması.Cihazı rüzgarsız bir ortamda denediğimde cihazda yatmalar mevcut ( ayarların hepsi o olduğunda ) .Motor gücünü %100 yaptığımda bu daha da fazla belli oluyor.Burada fabrikasyon bir hata mevcutmudur.

Burak Berk
Burak Berk

Merhaba İsa Bey ,

Banggood internet sitesinden H8C'yi aldım(H8C+ 1 adet yedek batarya ) ptt görevlisi iş yerime kadar getirdi fakat 54,60 tl bir ücret istedi gösterdiği faturada 52 tl si gümrük vergisi olarak gözükmekte sizinde bilgi verdiğiniz gibi 75 €(gümrüğün internetsitesindede aynı bilgi yer almakta) altında değeri olan bir ürün vergiden muaf kalmakta .Bana neden vergi çıkarttıkları konusunda bir bilginiz var mı ?Daha önce böyle bir tecrübeniz oldumu ?

İyi günler

Şevket
Şevket

bende banggood'dan Syma X5C-1 sipariş verdim. Malesef gümrüğe takıldı. 56 TL gümrük vergisi ödedim 🙁

Berkay kavas
Berkay kavas

Merhaba jjrc h8c almayı planlıyorum iki site arasında kaldım ilki banggood.com ikincisi gearbest.com .hangisi daha güvenilirdir?hangisini önerirsiniz?

Barış Y.
Barış Y.

Merhaba İsa Bey
JJRC H12C modelini gearbest üzerinden almayı düşüyorum .
Bu modelde deneyiminiz oldu mu ?
İstanbula ortalama kaç günde gelir şimdi alsam birde kargo takipli olarak mı gönderiliyor ?
Bu modeli tercih sebebim headless modu ile kolay kullanım sunması çünkü amatörüm.Return to Home modu için iyi değil diyorlar nette okuduguma göre.

Muratcan
Muratcan

İsa bey merhaba. Hubsan X4 H107 ile JJRC H6C Quadcopter Arasında kaldım. ikisinden birini alacağım siz hangisi tavsiye dersiniz ? bir diğerinin diğerine üstünlüğü varmıdır ? şimdiden Tşkrler hocam..

Sezer

İsa Bey merhaba;
Ben Banggood üzerinden JJRC H5C quadcopter satın aldım.
Ev ortamında ilk açtığımda bir dengesizlik olduğunu fark ettim. Balans ayarıyla çok uğraşmama rağmen, dengesizliği bertaraf edemedim. Sonra, bugün dış ortamda uçurmayı denedim ve çok sağlıklı bir uçuş oldu. Eve geldiğimde ev içinde tekrar uçurdum, süper stabilken bir süre sonra yine sapıtmaya başladı. Çok güzel kullanılıyor, sonra bir anda full ileri basıyormuşum gibi kalkarken ileri doğru hamle yapıyor ve bu durum balans ayarıyla da geçiştirilemiyor. Sizce sorun nedir? Jiroskopta mı sorun vardır?
Evde bulunan Wireless modemin bu aletin kafasını karıştırma ihtimali var mıdır? Ne yapmam gerek? Cevabınızı bekliyor olacağım. Saygılarımla.

SAMİ YILDIZ
SAMİ YILDIZ

İSA bey yaklaşık iki seneyi aşkın sizin incelemelirinizi takip eder ve zevkle okurum.Yaptığınız çalışmalar ve incelemeleriniz gerçekten takdiri hak ediyor.Ayrıca bireysel sitenizde çok başarılı bulduğumu söylemek isterim.
Bende epey zamandır Quadqopter lerle ilgileniyorum fakat bitürlü herhangibir model satın almak kısmet olmadı siz NİNE EAGLES markası hakkında ne söylersiniz özellikle GALAXY VİSİTOR 3 modeli yeni başlangıç için nasıl olur bu model hem kaliteli hemde gözüme çok hoş geldi.

Ahmet
Ahmet

Merhaba hocam,
Rc quadcopter almayı düşünüyorum, daha önce bu tür bir deneyimim olmadı.
Sizce JJRC H6C 'yi almalımıyım ya da buna alternatif olarak önerebileceğiniz bir model var mı ?

Ahmet
Ahmet

Hocam bir de başlangıç olarak yanında hangi aksesuarları ya da parçaları almalıyım ?

Thunder
Thunder

Selam isa Bey

Geçen gün size Cheerson CX-20 yi sormuştum sizinde görüşünüz olumlu idi
Sormak istediğim 2 sorum var Cevaplarsanız sevinirim

1.Cheerson CX-20 kontrolcü olarak open source kullanıyor değil mi ArduPilot Mega mı acaba
2.Ürünü yurt dışıdan alamayı düşünüyorum gümlük ile ilgili sıkıntı olur mu? siz bu konuda tecrübelisiniz gönderileri gümrüğe takılmayan bir site var mı

sevgiler..

Recep takak
Recep takak

Merhabalar ben en fazla 300 tllik saglam kameralı quadrokopter arıyorun daha hiç uçurmadım ama tahminimce çabuk kapatın arkadaşımınkini bi kere kullandım takla attırabilfimşimdşdrn saholun

Thunder
Thunder

İsa bey selamlar uzun süredir sitesinizi takip ediyorum .Gerek verdiğiniz bilgiler gerek insanlara olan sevginiz saygınız özlediğimiz değerler doğrusu bunun içinde ayrı bir teşekkür etmek isterim

Benim sorum Cheerson CX-20 düşünüyorum iyi bir seçim olur mu sizce
-Return Home
-GPS
-Fail safe
gibi güzel özellikleri barındırıyor
fiyatıda 200 $lar seviyesine yaklaştı DJI öncesi uygun olur mu pratik yapmak adına
Çok sağolun şimdiden

sedat baddal
sedat baddal

merhaba İsa bey
size bir sorum olucaktı , walkera qr x350 model multikopter için bir incelemeniz olucak mı acaba , eğer olursa bu model için videonuzun bir bölümünde kolay kullanım sunabilirmisiniz , örneğin yükseklik koruma , eve dönüş , gps e alma gibi konularda , ben ve benim gibi acemi arkadaşlara daha anlaşılır bir anlatım yapabilirmisiniz , teşekkürler

Kadir uzun
Kadir uzun

Merhaba isa bey ben daha önce 3 kanallı helikopterler kullandım artık bir üst sınıfa geçmeyi planlıyorum araştırdım bir kaç model hoşuma gitti bunlardan hangisini tavsiye edersiniz ve ya başka önerebileceğiniz varsa sevinirim
Jjrc h12c
Tarantula x6

Bora Mumcu
Bora Mumcu

merhaba isa bey jjrc h8c mi yoksa YiZhan-Tarantula-X6 bu ürünmü.bu arada headless mode ve orientation mode nedir?teşekkürler.

Emre Çakar
Emre Çakar

Merhaba, ben bu makaledeki ürünü almak istiyorum fakat bu jjrc nin 8d 12g gibi model numaraları var. Hangisi daha iyi karar veremedim 🙂 bu ürünü gördüm banggood da http://www.banggood.com/JJRC-H12C-Headless-Mode-One-Key-Return-RC-Quadcopter-With-5MP-Camera-p-964872.html

Sizce bu linkteki ürünmü yoksa makaledeki mi ?
Teşekkürler

Mehmet Canhoroz
Mehmet Canhoroz

Merhabalar,
ben "jjrc h8c" almak istiyorum. Banggood'a baktım. Birde bu sizin aldığınız siteyi ilk defa sizde gördüm kararsız kaldım. Bu siteden mi almalıyım yoksa banggood mu ? birde bir yorum gördüm yukarıda, motor arızası vs. motorlar çabuk mu bozuluyor bu model de ?

birde bu model benim kafamdaki model sizin buna alternatif olarak başka hangi ürünü önerirsiniz yani bunu değilde bunu alsan daha iyi olur gibisinde. 75$ı geçmezsek iyi olur sonra gümrükte kalmasın 🙂 bu modelimi almalıyım yoksa başka önereceğiniz bir model var mı ? ve son olarak gearbest mi banggood mu ?

Mehmet Canhoroz
Mehmet Canhoroz

Değerli cevabınız için teşekkür ederim. Syma X8C'de benim hoşuma gitti ama gümrükte kalır vergi vermek zorunda kalırız diye kararsız kaldım 🙂 Bende biraz baktım ettim 3 5 video izledim bazı modelleri kararlaştırdım fakat hangisini alsam daha iyi olur karar veremedim. En son karar verdiğim ama eleme yapamadığım modeller : JJRC H9D,- Syma X5C,- JJRC H8C,- JJRC H12C ---> (Syma X8'in gümrük olayını halletmeyi öğrenirsem X8 alırım gibime geliyor 🙂 )

Bunlardan en sorunsuzu en dayanıklısı sizce hangisi. Anladığım karadıyla en yenisi H12C. videolara baktım hep 2015 yüklenme tarihi. sizin öneriniz nedir?

Mehmet Canhoroz
Mehmet Canhoroz

Teşekkürler bilgilendirme için X8C'yi satın alacağım hayırlısıyla. Kardeşime de bir tane alayım dedim. Kardeşimede bunu sipariş edeceğim http://www.banggood.com/Yi-Zhan-X4-6-Axis-24G-RC-Quacopter-With-LCD-Transmitter-RTF-p-927450.html sizce bunu almalımıyım. hemen bozulmasında 🙂

Mehmet Canhoroz
Mehmet Canhoroz

Çok teşekkürler. Her daim takipçinizim 🙂 Yeni model incelemeriyle buluşursunuz bizimle inşallah 🙂 "Yi Zhan X4" 2 3 oynayıp sıkıntı çıkartmaz değil mi sonradan ? hemen bozulsun istermiyorum biraz benden gördüğü hevesi alsın yeter 🙂

Mehmet Canhoroz
Mehmet Canhoroz

Haklısınız tabii duvara vurur oraya vurur kırar. Fakat şimdi sipariş geçeceğim fakat jjrc mağlum piyasa da söz sahibi "yi zhan" mi alsam diye düşündüm birde bunu gördümhttp://www.banggood.com/JJRC-H6C-2_4G-4CH-RC-Quadcopter-with-2MP-Camera-LCD-Transmitter-p-952869.html hangisini almamı söylerseniz hemen sipariş geçeceğim. Bu arada bu kadar yardiminiz için teşekkürler

Ekrem Yılmaz KALAFATOĞLU
Ekrem Yılmaz KALAFATOĞLU

İsa bey merhaba öncelikle incelemeniz için teşekkurler elinize sağlık. Benim şimdi elimde 4 adet x5c bataryası var jjrc yı alsam x5c nın bataryalarını jjrc de kullanabılırmıyım sonrasında kontrol acısndan jjrc dahamı zor x5c ye gore bide motor kısmında arıza yapıyor dıosunuz jjrc yı onermenızdekı sebebı anlayamadım kalıtelı urun daha iyi degılmıdır sonucta motor kısmı bir süre sonra arıza verdıkden sonra hem daha malıyetlı olur hemde yenı motor sıparıstı urasmasıydı felan bızı bu hobıden sogutmazmı? jjrc nın benı cezbeden yanı daha gosterıslı olması ve daha uzun mesafeye gıtmesı acaba bu uzunluk gozle gorebılcegımız bır uzunlukmu yoksa x5c yı kullanırken gozle gorulcek… Devamı »

Eren MERT
Eren MERT

Merhaba isa bey
Size bir şey soracaktım. Sizce JJrc h8c mi önerirsiniz yoksa linkteki olanı mı ? Batarya da hediye veriyorlar http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_140470.html

İyi günler

mehmet
mehmet

sa isa bey ben dro h8c aldım yanlız kubandası ekran lı degıl ılk gün ucurdum sora kalıbrasyo ayarlarıyla oynadım şuan duzeltemıyorum yerde suruklenıyor havalanmıyor