Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

HuiNa 1550 Uzaktan Kumandalı RC Ekskavatör

9 Ocak 2018 Salı 25 yorum İsa Sarı

Bugüne dek hobi amacıyla kullandığım ve yakından ilgilendiğim uzaktan kumandalı araçlar daha çok drone, helikopter ve arabalardan oluşmaktaydı. Ancak son zamanlarda bunlara bir yenisi daha eklendi: uzaktan kumandalı kepçe ekskavatör, yani Türkçe karşılığıyla kazaratar, en basit deyimiyle de iş makinesi. İncelemesini yapacağım bu uzaktan kumandalı kepçe başta olmak üzere RC iş makineleri, diğer araçların aksine hız vadetmese de, çok fonksiyonlu ve çok yönlü oluşlarıyla kullanıcılara farklı bir deneyim, hatta bir simülasyon imkanı sunmayı başarabiliyor. Bu yazımda da, HuiNa Toys'un ürettiği, oyuncak ile hobi sınıfı arasına konumlandırılabilecek 1550 kodlu uzaktan kumandalı kepçe, yani ekskavatörü inceleme altına alacağım.

HuiNa 1550, 1/12 ölçeğinde tasarlanmış bir uzaktan kumandalı kepçe ve oldukça büyük bir kutu içerisinde geliyor. Yaklaşık 2 buçuk kilogram ağırlığa sahip kutusu içerisinden tek parça olarak kepçenin kendisi, uzaktan kumandası, şarj edilebilir bataryası, USB şarj kablosu ve kullanma kılavuzu çıkıyor. Ekskavatör, şarj edilebilir batarya ile çalışsa da, maalesef kumandayı çalıştırmak için iki adet AA boyutlu kalem pile ihtiyaç duyuluyor ve bu piller kutuya dahil değil. Şarj edilebilir batarya ise USB kablosu üzerinden şarj edilebiliyor ve bu da şarj için, elektrik gücü sağlayan bir USB portunu gerekli kılıyor. Esasında duvar tipi bir şarj cihazı kullanılması daha iyi olurdu, ancak USB'li prizler, hatta televizyonların 1 amperlik standart USB portları dahi şarj için yeterli gelecektir, bunu da belirtmemde fayda var. Kutu içeriği ana hatlarıyla bu şekilde, yani ihtiyaç duyulan her şey, kullanıma hazır olarak sunuluyor.

HuiNa 1550 uzaktan kumandalı kepçe kutu içeriği

HuiNa 1550 uzaktan kumandalı kepçe kutu içeriği

HuiNa 1550, son derece sağlam ABS plastikten, yani kaliteli malzemeden imal edilmiş. Cihazı elinize aldığınızda ağırlığından dahi bunu anlayabiliyorsunuz. Kazıma ve taşıma işlevi gören kepçe kısmı ise saf metalden imal edilmiş. Bu da, kullanım sırasında taş gibi maddelerle karşılaşma esnasında kırılmaları ve çatlamaları engelliyor. Ürün boyutları da oldukça ideal. Kepçesi tam açık haldeyken cihazın uzunluğu 55 cm civarında, sadece palet uzunluğu ise 25 cm. Kepçe kısmı en yukarıdayken yüksekliği ise 30-35 cm aralığında. Cihazın kendi ağırlığı ise batarya dahil olacak şekilde, 2 kilogram civarı. Aslında uygun olarak göz yormayan sarı ve siyah tonlarında tasarlanmış cihazın kumandası da yine kendisiyle hemen hemen aynı sarı tonunda. Kumanda üzerinde her biri ayrı bir işleve sahip 15 tuş bulunuyor ve yukarıda da belirttiğim gibi bu kumanda 2 adet AA boyutunda pil ile çalışıyor. Kumanda üzerinde bir açma kapama tuşu da mevcut. Aynı tuş ekskavatörün arka-alt kısmına da yerleştirilmiş durumda. Yani, cihazı çalışır hale getirmek için ilk başta arkadaki batarya kapağını kaldırıp bataryayı yuvaya yerleştirdikten sonra bağlantısını yapmak, ardından cihazın altındaki güç tuşunu açık konuma getirmek ve son olarak da kumandadaki güç tuşunu yine açık konuma getirmek gerekiyor. Cihaz açıldığı anda bir iş makinesi sesi yaymaya başlıyor. Bu ses iç mekan için biraz gürültülü sayılsa da, dış mekanda ideal seviyede. Üstelik kumanda üzerindeki ilgili tuş aracılığıyla ilgili ses açılıp kapatılabiliyor. Cihazın etrafa yaydığı ses ise tekdüze değil, her işleve göre farklı ve gerçeğine uygun bir ses sunuluyor. Örneğin paletlerin hareketi için farklı bir ses, kepçe kısmının hareketi ise farklı bir ses tasarlanmış. Ses kapatıldığında ise motorların ve dişlilerin mekanik sesi duyuluyor, ki bu bile gerçekçi bir kullanım tecrübesi için yeterli oluyor. Ancak kol hareketleri ve diğer manevralar son raddesine ulaştığında plastik dişlilerin çıtırtı sesi duyuluyor ve hareket sonlanmıyor. Bu, üründe gördüğüm tek olumsuz durum.

Uzaktan kumandalı ekskavatör Uzaktan kumandalı kepçe Uzaktan kumandalı kepçe bataryası

Cihazın mekanik hareketleri ve manevra kabiliyetleri aslına oldukça yakın. Kolların açılıp kapanması, paletlerin hareket tarzı ve biçimi, ayrıca kepçe kısmının açılıp kapanması ve diğer manevralar neredeyse aslını aratmayacak seviyede. Oyuncak sınıfındaki cihazların aksine biraz daha profesyonel grupta yer alan bu cihazın her hareketi anında bir şekilde değil de aşamalı olarak, ağır ağır, yani gerçeğine mümkün olan en yakın düzeyde gerçekleşiyor. Cihazın kolları ise her eklemleme noktasından olmak üzere hareketli. Ayrıca kendi ekseni etrafında 680 derece dönme yeteneğine sahip HuiNa 1550'nin paletleri de tek tek ya da aynı anda hareket ettirilebiliyor. Kısacası bu cihaz, gerçek bir ekskavatörün yapabileceği tüm manevraları yapabilme yeteneğine sahip. Üstelik, aşağıdaki videoda da görüleceği üzere, kepçesi vasıtasıyla engellerin üzerinden aşıp kendini yukarı çıkarabiliyor. Bu da, taşlık ve kayalık arazilerde daha iyi bir hareket imkânı sunuyor.

Bu tür genel hususlara değindikten sonra biraz da cihazın bataryasına ve kullanım süresi gibi özelliklerine değinmek istiyorum. Cihazla birlikte sunulan 7.2 voltluk 400 mAh kapasitesindeki batarya, yaklaşık 25-30 dakikalık bir kullanım süresi tanıyor ve tamamen boş iken iki saatte şarj olabiliyor. Batarya için ayrılan yuva tamamen kamufle edilmiş durumda. Dolayısıyla başka uzaktan kumandalı araçlarda olduğunun aksine batarya dışarıdan görünmüyor. Batarya bağlantısını yapmak ise oldukça basit. Tek yönlü bağlantı yapıldıktan sonra kablo üzerindeki plastik klips yerine oturuyor. Bataryayı sökmek içinse aynı klipse bastırmak ve kabloyu bağlantı noktasından çekmek yetiyor.

Uzaktan kumandalı ekskavatör kepçe

Cihazı kontrol etmek, çok fonksiyonlu ve yaklaşık 15 kanala sahip olmasından dolayı ilk başlarda zor gibi görünse de, kısa bir uyum sürecinden sonra oldukça keyifli bir hal alıyor. Özellikle yumuşak kum ve toprakta, hatta deniz kenarında da kullanılabilen bu uzaktan kumandalı kepçe sayesinde el-beyin koordinasyonunun gelişeceğini söylemek mümkün. Kumanda ortasında, sol üst kısımda yer alan programlama tuşu sayesinde ise cihaz, istenilen hareketleri hafızasına alıp sistematik ve sıralı olarak gerçekleştirebiliyor. Bu da, bir bakıma otomatik kontrol gibi bir işlev anlamına geliyor.

Güncel dolar kuruna göre 208 TL'lik fiyat etiketine ve 117 TL'lik kargo ücretine sahipolan HuiNa 1550 uzaktan kumandalı kepçeyi Banggood üzerinden satın alabilirsiniz (satın almak için buraya tıklayınız, ayrıca Banggood'dan nasıl alışveriş yapılacağıyla ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz). Ürün Türkiye'de Vardem gibi markalar altında veya aynı markada farklı sitelerde daha uygun fiyatlarla satışta olsa da, bu tür yan üretimlerin kalite ve fonksiyonlar açısından HuiNa ile aynı standartlara sahip olmadığını belirtmek isterim. Dolayısıyla, orijinal ve tam sürüm olanı Banggood üzerinde satışta olan HuiNa 1550'dir. Ürünle ilgili tüm fonksiyonların gösterildiği ve daha fazla ayrıntının yer aldığı videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

, , , , , ,

25
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
8 Yorum konuları
17 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
13 Yorum yazarları
Mürvet AydinHalilHalil GÜLTEKİNOsman Erdoğanmehmet kameroğlu Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Halil
Halil

Merhaba iki oğlum var 4 ve 7 yaşında ikisi için Uygun mu ürün küçük olan kullanabilir mi

Mürvet Aydin
Mürvet Aydin

Ben Necati iş için yaş sınırlama istiyomusunuz

Halil GÜLTEKİN
Halil GÜLTEKİN

İsa bey ürün için her hangibir belge isteniyormu gümrükte sıkıntı çıkarmı

Osman Erdoğan
Osman Erdoğan

İsa bey teşekkür ederim sizin sayenizde böyle bir marka olduğunu gördüm.. ben bir kamyon bir kepçe almak istiyorum. Ürünler sağlam mi bir de bugün kü fiyatları nasıl... tamiya kamyon düşünüyordum bu kamyonlar nasıl videonuz var mi ... Ürünler kaç gunde geliyor teşekkür ederim

Osman Erdoğan
Osman Erdoğan

Teşekkür ederim bilginiz için...sueden sipariş vermeye calisacagim

mehmet kameroğlu
mehmet kameroğlu

bu oyuncaklardan 10 Adet almayı düşünüyorum nereden temin edebilirim yardımcı olabilirmisiniz

Sedat ince
Sedat ince

Slm usta bu huina markayı nasıl alabiliriz

Ali şahintürk
Ali şahintürk

Kepçelerin fiyatları nedir

Erdenay
Erdenay

Merhaba kolay gelsin ufak oyun şantiyesi kurmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz

Emre ÇELİK
Emre ÇELİK

merhaba,
yurtiçinde satan bir yer var mı, bilgi verebilir misiniz? var-al marka da muadili sanırım

Neslihan Coşkun
Neslihan Coşkun

Merhaba
Eşim için bu iş makinalarından araştırıyorum ama biraz kafam karıştı oyucak kategorisinde geçiyor hepsi 6+ yaş model araç satan mağazalarda da göremedim biraz profesyonel olmadını istemiştim

Siz yardımcı olabilir misimiz acaba Türkiye den alınabilecek biryer var mı yoksa bu siteden almak güvenli mi kalite ve bozulması durumunda yapılabilecekler açısından

Bilgi verirsemiz sevinirim
İyi günlet

Neslihan Coşkun
Neslihan Coşkun

Çok teşekkür ederim sahibindene bakarken nelere dikkat etmem gerekir sizin belirttiğiniz üründen de var çeşitli fiyatlarda başka ürünlerde 😒

MEHMET AKBAY
MEHMET AKBAY

Kepçenin kovasının ve kolunun hareketini sağlayn kuvvet hidrolik mi yoksa elektrikli motor mu

Hakan
Hakan

Tam metal profesyonel modeli 2018 de yapıldı. Türkiye ye gelir yakında