Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

İyi ve Kötü Yönleriyle iPhone 4 ve iPhone 4S

11 Aralık 2011 Pazar 68 yorum İsa Sarı

Emektar cep telefonum Nokia 6210 Navigator, satın almamdan iki yıl sonra teklemeye başlamıştı. Kendi kendine açılıp kapanma, yazdığım metinlerin hiçbir sebep olmaksızın silinmesi vs. derken, geçen ay içerisinde rehberindeki yüzlerce telefon numarası, ajandasındaki bir o kadar kayıt ve yapılacak listesiyle vadesini dolduruverdi. Bunun üzerine, yeni bir cep telefonu almak şart hale geldi ve Almanya ziyaretimin ilk gününde uygun fiyata donanımlı bir cep telefonu, daha doğrusu "akıllı telefon" satın alma arayışına girdim. En sonunda, uygun sayılabilecek bir fiyata çok az kullanılmış ikinci el bir iPhone 4 satın aldım. Yaklaşık 2 haftadır kullandığım bu akıllı telefon ile ilgili düşüncelerimi ve cihazın artılarını, eksilerini tarafsız bir şekilde maddeler halinde ortaya koymaya çalışacağım.

iPhone 4 ile iPhone 4S'nin farklarıyla ilgili olarak belirtmekte yarar gördüğüm bir noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum: iPhone 4S, oldukça merak edilen bir cihaz, fakat gerçekçi olmak gerekirse, iPhone 4 ile arasında hissedilebilir bir fark yok. Çift çekirdekli bir işlemci, iyileştirilmiş bir batarya ve kamera, Siri adlı sesli asistan uygulaması ve çift anten dışında iPhone 4 ile iPhone 4S arasında hiçbir fark yok. Bu bakımdan, bu yazıyı hem iPhone 4 hem de iPhone 4S üzerine yazılmış olarak düşünebilirsiniz.

Yazıma, iPhone'un artılarını, daha doğrusu diğer akıllı telefonlardan üstün yönlerini sıralamakla başlamak istiyorum:

Ekran:
Açıkçası iPhone, şu ana kadar kullanma imkanı bulduğum cep telefonları içerisinde en kaliteli ekrana sahip olanı. "Yiğidi öldür, hakkını yeme." deyimini iPhone'un sahip olduğu yüksek çözünürlüklü ve yoğun pikselli ekranı için kullanabiliriz. Ekrandaki görüntüler son derece parlak ve canlı, bir o kadar da net. Ayrıca otomatik ekran parlaklığı seçeği ile de, bulunduğunuz ortama ve havanın durumuna göre parlaklık otomatik olarak ayarlanıyor ve bu da hem enerji tasarrufu hem de göz sağlığı noktasında pek çok yarar sağlıyor.

Tasarım ve Kasa:
iPhone oldukça sade bir tasarıma sahip. Bu tasarım, cihazın kasasında kullanılan kaliteli ve dayanıklı malzemelerle de birleşince, ortaya kullanımı şaşırtıcı derecede rahat ve avuca tam olarak sığan bir cihaz çıkıyor. Cihazın etrafını saran metal çerçeve ve cam yüzeyi de, iPhone'un dayanıklı olduğu hissini vermeye yetiyor.

iPhone 4 kasası ve tasarımı

Yazılım:
Gelelim işletim sistemi tarafına. Apple'ın iPhone ve iPad için tasarladığı iOS (i Operating System) adlı işletim sistemi, yani esas yazılımı, gerçekten büyük işler başarıyor. Bu işlerden en önemlisi de cihazın yazılım tarafının büyük ölçüde kullanıcı dostu olması ve işlemlerin hızlıca, kolayca gerçekleştirilebilmesi. Gerçekten de menüler arasında gezinmek, uygulamaları çalıştırmak, klasörleri düzenlemek ya da ayarları değiştirmek gibi işlemler mümkün olduğunca basit ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Tabii bu basitliğin profesyonel kullanıcılar için bazı dezavantajları da olmuyor değil. Bunlara, yazının ikinci bölümünde değineceğim.

Yedekleme:
Yazının girişinde bahsettiğim üzere, eski telefonumdaki bilgiler, etkin bir yedekleme sisteminin olmayışı dolayısıyla silindi. Eski model cep telefonlarında, cep telefonunu bilgisayara bağlayarak, uygun bir yazılımla içerisindeki bilgileri bir yedek dosyasına kaydetmek suretiyle yedekleme ya da geri yükleme işlemleri gerçekleştirilebiliyordu. Apple'ın iCloud'u sayesinde bu durum değişti. Ücretsiz olan ve ilk etapta 5 GB'lık depolama alanı sunan iCloud servisi sayesinde e-posta, takvim, rehber, anımsatıcılar, fotoğraflar, yazılım dosyaları gibi kişisel verilerinizi kablosuz ağ üzerinden ya da hücresel veri bağlantısı aracılığıyla Apple sunucularına yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca yine iColud sayesinde, eğer konum servisleriniz açık halde ise, iPhone'ununuz nerede olduğunu ya da en son nerede kullanıldığını İnternet üzerinden takip edebiliyorsunuz. İsterseniz yine İnternet üzerinden cihazı kilitleyip içerisindeki bilgileri de silebiliyorsunuz. Cihazın çalınması durumunda bu özellik oldukça faydalı olacaktır.

Ses Kalitesi:
iPhone 4'ün alt kısmına yerleştirilmiş hoparlörler, parazitsiz ve net bir ses vermekte. Ayrıca cihazla birlikte gelen kulaklıklarla da son derece kaliteli bir ses alınabilmekte. iPhone 4'ü, şu ana kadar kullandığım telefonlar arasında en iyi ses kalitesine sahip olan telefonlardan birisi olarak nitelendirebilirim.

Sensörler ve Ekran Hareketleri:
Cihazın dokunmatik ekranı parmak hareketlerine karşı oldukça hassas. Kullanım kolaylığının esasını da bu hassasiyet oluşturuyor. Cihazın hareket sensörleri de en az ekran kadar hassas ve iPhone için özel olarak tasarlanmış bazı oyunlarda hareket sensörünün ne kadar gelişmiş olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Uygulamalar:
Apple App Store adlı uygulama mağazası, iPhone için tasarlanmış yüz binlerce uygulama sunmakta. Bunlardan bazısı ücretli bazısı ücretsiz, fakat ihtiyacınız olan uygulamaları kolayca bulabiliyor ve ister doğrudan iPhone üzerinden isterseniz de iTunes aracılığıyla cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Kısacası iPhone son derece zengin bir uygulama arşivine sahip.

iPhone 4 kutusu

iPhone 4'ün kutusu son derece şık görünüyor.

Şimdi de iPhone'un diğer cihazlara göre eksik yönlerinden bahsetmek istiyorum:

Bluetooth:
Sanırım çoğu kişiye göre cihazın en önemli eksikliklerinden birisi, Bluetooth platformu üzerinden başka cihazlara dosya gönderememe ve onlardan dosya alamamasıdır. Gerçekten de, çoğu zaman, çektiğiniz bir fotoğrafı hemen yanı başınızdaki arkadaşınıza Bluetooth üzerinden göndermeyi ya da sevdiğiniz müzikleri yine Bluetooth ile paylaşmayı özlemiyor değilsiniz.

Batarya:
iPhone'un bataryası, özelliklerinin çokluğu ve içerisindeki işlemci dolayısıyla çabucak tükenebiliyor. Kablosuz ağ (Wi-Fi) açık bir şekilde, cihazı doya doya kullandığınız zaman bazen yarım gün sonra tam dolu bataryayı şarj etmeniz gerekebiliyor. Ayrıca cihazın arka kapağı maalesef açılamıyor ve bu da, bataryası performansını kaybettiğinde, kendi imkanlarınızla bu bataryayı yenisiyle değiştiremeyeceğiniz anlamına geliyor.

Sim Kart:

iPhone 4 ve 4S sadece Micro SIM adı verilen ve normal SIM kartların yarısı büyüklüğündeki SIM kartları destekliyor. Her ne kadar kendi imkanlarınızla, makasla keserek normal SIM kartınızı küçültebilseniz de, acil bir durumda normal SIM kart kullanmak istediğinizde bu durum dezavantaj haline dönüşebiliyor. Ayrıca cihaz içerisindeki SIM kartı çıkarabilmek için de, SIM kart kapağının iğne benzeri bir araçla yerinden kaldırılması gerekiyor. Bu durumda, cihaza yerleştireceğiniz SIM kartınızı uzun süreler değiştiremeyeceğinizi ya da değiştirme işleminin çok zahmetli olacağınızı aklınızdan çıkarmamanız gerekli. Sık sık Sim kart değiştirmek durumunda kalıyorsanız, ilgili aparatı, hatta Sim kart kesme aletini yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Bellek:
iPhone 4 ve 4S'ler, fabrikadan çıkışta 16, 32 ya da 64 GB'lık dahili hafızalar ile birlikte geliyor ve cihaz herhangi bir harici hafıza kartını desteklemiyor. Bu da, cihazın fiyatının yüksek olmasına sebep olduğu gibi, ilerleyen zamanlarda yetersiz hafıza sorununa da davetiye çıkarabiliyor. Ayrıca, iPhone'u USB kablosu üzerinden bilgisayara bağladığınızda, ekrana sadece cihaz içerisindeki fotoğraf ve videolara ulaşabildiğiniz bir klasör geliyor. Yani iPhone üzerindeki diğer dosyalara kesinlikle ulaşamıyorsunuz ya da bunları düzenleyemiyorsunuz. Ayrıca cihazınızın belleğinde ekstra dosyalar da taşınamıyor.

Alarm ve Zil Sesleri:
Cihazdaki alarm ve zil sesleri oldukça sınırlı ve var olanlar da son derece yetersiz ve tabir yerindeyse "çocuksu". Bunun dışında, kendi istediğiniz bir alarm ya da zil sesini ayarlamak da son derece uğraştırıcı ve zaman alıcı.

Mesajlaşma ve MMS Desteği:
iPhone'da, bir SMS gönderdiğiniz zaman, mesajınızın ulaşıp ulaşmadığı bilgisini veren iletim raporları maalesef mevcut değil. Ayrıca, iPhone'lar MMS (Multimedia Messaging Service) platformunu da tam olarak desteklemiyor. Dolayısıyla karşı tarafa tam etkileşimli mesajlar gönderemiyorsunuz. iOS 5 güncellemesi ile de sadece fotoğraf ya da video gönderimine izin veriliyor. Ses kaydı ya da başka bir belge gönderimi ise imkansız.

Arama Kaydı:
Cihazın "Son Aramalar" adlı arama kaydı uygulaması yeterince özellik barındırmıyor. Çağrıları sadece "Tümü" ve "Cevapsız" başlıkları altında görebiliyorsunuz ve yapılan ya da gelen aramaların toplam süresi, sadece gelen aramaların gösterilmesi, veri bağlantıları vb. gibi ölçütler iPhone'da yer almıyor.

Görüşmelerde Ses Kaydı:
Çoğu zaman, bir telefonda olmasını istediğim özelliklerin başında, yapılan görüşmelerin kayıt altına alınması gelmiştir. Ne yazık ki iPhone yapılan görüşmelerin kayıt edilmesini hiçbir şekilde desteklemiyor ve dolayısıyla bu özellikten mahrum kalıyorsunuz. Açıkçası ben, yaptığım görüşmelerde notlar yazmak yerine, aldığım ses kaydını tekrar dinlemeyi tercih ediyordum ve bigi aktarımlı görüşmelerde bu özellik bazen zorunlu olabiliyordu. Doğruyu söylemek gerekirse, sadece bu özelliğe sahip olmamasından dolayı ilerleyen zamanlarda iPhone'umu başka bir cihaz ile değiştirmeyi bile düşünüyorum.

Sadelik:
Yukarıda, iPhone'un işletim sistemi iOS'un son derece sade bir arayüze sahip ve kullanımının da bir o kadar rahat olduğunu belirtmiştim. Esasında bu durum bir avantaj olsa da, profesyonel kullanıcılar için avantajdan ziyade dezavantaj durumuna düşüyor. Çünkü bu, işletim sisteminin açık kaynaklı olmamasının da getirdiği olumsuzluklarla beraber, görev yöneticisi gibi özelliklerin kullanılamaması ya da cihaz üzerindeki uygulamalara tam anlamıyla müdahele edilememesi (örneğin Borsa ya da Youtube uygulamalarının kaldırılamaması) gibi türlü kısıtlamalara yol açmakta.

iPhone 4 menüsü

iPhone 4'ün menüsü

Radyo Alıcısı: iPhone, artık giriş seviyesi telefonlarda bile bulunan radyo donanımına maalesef sahip değil. Dolayısıyla cihaz üzerinden radyo dinlemek imkansız. Sadece hücresel veri ya da kablosuz bağlantı ile radyo dinleyebiliyorsunuz.

iTunes ve App Store: iPhone'a yeni uygulama indirmek ya da iPhone üzerinde yazılımsal işlemler (dosya yükleme, yedekleme vs.) yapabilmek için tek yol iTunes adlı bir program ve Apple kimliği. Apple kimliği edinmek ücretsiz, fakat uygulama mağazası olan App Store'dan ücretsiz dahi olsa bir uygulama indirebilmek için bazı durumlarda (örneğin, uzunca süredir kullanmadığınız hesabınızı kullanabilmek için) kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmek zorunlu. Ayrıca cihaza yükleme yapabilmek için iTunes'un zorunlu tutulması da büyük bir dezavantaj.

Flash Desteği: Ne yazık ki, iPhone'un desteklemedikleri arasında, İnternetin olmazsa olmazlarından Adobe Flash da var. Bu da, pek çok siteden video izleyememek ya da Flash ile çalışan uygulamalardan faydalanamamak anlamına geliyor.

Diğerleri: iPhone'un kişisel olarak hoşuma gitmeyen diğer bazı özelliklerinin başında; rehberdeki kişilerin gruplara ayrılamaması, tuşlanan numaranın kime ait olduğunun görünmemesi ve anımsatıcılar uygulamasındaki takvimde anımsatıcı bulunan günlerin işaretli olmaması geliyor. Bunların dışında, klasörlerin en fazla on iki uygulama barındırabilmesi gibi bazı ufak tefek eksikler de mevcut yazılımsal olarak iPhone'ların eksik yönleri arasında.

 iPhone üzerine tarafsız olarak yazıya geçirdiğim düşüncelerimin faydalı olması dileğiyle...

, , , , , , ,

68
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
45 Yorum konuları
23 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
60 Yorum yazarları
Sorun dinlemekten SIKILDIMömer keskinDamlasinan uykurElmas k Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
ömer keskin
ömer keskin

ayfon 4 telım kapndı kendı kendıne acılmıyo ne olmus olabılır cvp verırsenz sevınırm

murat saka
murat saka

slm ipone 4 ekranda aşırı titreme var çözümü nedir

mustafa
mustafa

dandik telmiş o yok bu yok... ağır

yasemin yiğit
yasemin yiğit

merhaba ;
iphone serisinde bizi arayan numara konusma süresi telefonun içeriğinde bir yerinde kayıtlı kalıyormu acaba? bilginiz varmı...geriye dönük baktıgımızda kayıtlı olmayan fakat bizi arayan numarayı görebilirmiyiz atıyorum 15 gün sonra veya 1 ay sonra baktıgımızda... tşk ler

aylin yaşar
aylin yaşar

SD kart takılıyordu eski telimdeki müziklerin resimlerim geri gelmesi icin

sema elhan
sema elhan

kaliteli diye aldığım iphone 4 telefonum birden zilsesi çıkmaz oldu ve servis yapılması imkansız ve kullanıcı hatası deyip 730tl karşılığındayenisini gönderelim diyorlar buna makul bir çözüm lütfen

Damla
Damla

Tüketici hakem heyetine gidin

İrem Özdemir
İrem Özdemir

Whatsapp'ım telefonumda yüklüydü. Uygulamalarımın yerini değiştirmek istedim. Bi anda kayboldu. App Store a girdiğimde yüklü diyor ama menümde bulamıyorum. Yardım edin napmalıyım. bu arada telefonum iphone 4.

mustafa
mustafa

sat gitsin dandik telfn

Zahid senaol
Zahid senaol

ayfon 4 telefonum var 2.cil aldım hiçbişeyini bilmiyom wifi si bozuk yapılmadı sonra ayfonu sıfırladım belki geçer diye blmiyorum itunes te kaldı yapılma şansı varmı wifi si bozukken itunesi açabilirmiyim bilgisi olan teşekkürler

DAVUT PEKER
DAVUT PEKER

IPHONE 4S cok sikintilar yasatti bana oncelikle yazilim güncellemesi gerçekleştirdim TELEFONUMUN WIFI cubugu Solgun Gri renke geldi Kapalı Konumunda ve ETKİNLESMİYOR WIFI ağından yararlanamıyorum buda demek oluyorki hic bir yüklemeyi gerçekleştiremiyorum cunku cogu yükleme için wifi istiyor Dedilerki Format at pc den yeni yazılım güncellemesi Yap ne Yaptımsa olmadı belki guluceksınız bır Forumda Buzdolabına koyun ani şok yediğinde düzelir dendi Çaresizlikten Onu bile denedim Gercekten başarılı oldu yaklaşık bi 45 dakika wifi cubugum etkinleşti ani Şokla beraber Sonra yeniden gitti Garantisi bitmeden değiştiriyor Sıfırını verıyolar dedıler oda yalan .Uretici hatası deyıp Bıktırdılar .Telefonu 3310 gıbı kullanıyorum yani benim için Hüsran… Devamı »

deniz
deniz

bence cok guzel 4s

rümeysa
rümeysa

ıphone u yeni kullanıyorum ve çok fazla bir özelliğini bilmiyorum.erkek arkadaşımla olan fotoğrafları abim görmesin diye silmek zorunda kaldım ama eve gidince abimle telefonları değiştireceğiz eger telefonu günceller yada yedekleme yaparsa o benim sildiğim fofoğraflar tekrerdan yüklenir mi.?
yada ben eve gitmeden ıphone kimliğini tamamen değiştirsem telefon sıfırlanır mı ama ıphone kimliğim de şifremde abimde var hatta ıphon kimliği abimin e postası?
lütfen bana yardımcı olun

ünal
ünal

arkadaşlar ıphone 4s tel numarası kalıyor kişiyi siliyor nedendir yarm istiyorum

Mert
Mert

Aynı sıkıntı bende de var
Yardımm

Yaren kurtar
Yaren kurtar

Emirimi telefondan sildim.geri nasıl alabilirim yaaaa I LOVE EMIR YASIN GÜÇKIRAN

hatice abuş
hatice abuş

yigenim bir 4es verdi bana fakat sürdür diye birşey çıktı sürdür dedim şimdi epil şifresi istiyor onuda yok yiğenden bulamıyor ne yapmalıyım telefonu kullanamıyorum ne yapmalıyım. sorunumu nasıl çözerim yardım edin saygılar.

sinan uykur
sinan uykur

malesef ....telefonunuzu çöpe atın..yapılaca bişi yok..

eylül yelkış
eylül yelkış

Merhaba iphone 4s imi suya düşürdüm çalışmadı satıyorum 400TL ye

murtaza
murtaza

bozuksa niye satıyon alıcısı var mı ki :)=)

Bilmem
Bilmem

Bir legeni veya tabagi hepten pirinç doldur sonrasinda telefonûnu pirincin icine at , belki telefon pirinc kokacaktr ilk cikardgnzda fakat telefon duzelicektir bendede 4 var denedm oldu

Burak y
Burak y

Kanka düşüğü gibi hemen pirinç cuvalina sokman lazim ama artik cop olmuştur o

Murat çetin
Murat çetin

Ipone 4s kullanıyorum 8 gb fakat kullanılabir olarak 5 gb görünüyor fakat bir diğer arkadaşımdada aynı ıpone 4 s var 8 gb oda fakat onun kullanılabilir alaanı 6 gb bunun nedeni nedir... Teşekkürler

tuncay deniz
tuncay deniz

hocam bende de aynı problem var, iphone 4s 8gb olan model kullanılabilir hafızası 6 gb, bende ise 5 gb internette bulamadım mantıklı bir açıklama. yardımcı olurmusununuz... teşekkürler

ekrem aydın
ekrem aydın

2 çocuğuma da geçen hafta sıfır aldığım iphone 4s 8gb nin biri kapasitesi 5gb, diğerinin kapasitesi 6gb diyor. 5gb olan telefonda ios 8 güncellenmesi yapmaya çalışmıştım ancak güncelleme sonuna kadar gelmesine rağmen yeniden başladığında telefon hem ios 7.1 de kaldı hemde kapasite oldu 5gb yada en baştan beri 5gb idi çok emin değilim bundan sonradan kontrol ettim çünkü. bu farklılık neyden kaynaklı nasıl düzeltilebilir. saygılarn dilerim

Supernova
Supernova

7.2guncelledim ıphone 4 de tüm resimlerim notlarım gitti nasıl geri alırım bi yardım lütfen

ahmet gün
ahmet gün

bence iphone 4 te kasma sorunu var cihaz app store den indirdiğim uygulamaları cok zor acıyo

Kevin Wayne

Ben iphone 4 kullanıyom ve hicbir sikintim yok baskalari icin olabilir belki yok hafiza yetmezligi kamera yetmezligi gibi ama ben ne cok oyun oynarım telefonda nede cok resim cekerim tam idealim iphone 4 ve herkesin soyledigi gibi flashplayer tek onemli sorun ve ios7.1.1 update geldi ama hala flashplayer destegi eklenmemis update e iphone 6 ile beraber gelecek olan ios 7.2 de artık bu sorun cozulsun lutfen apple ekibi

MUSTAFA KAYA
MUSTAFA KAYA

iphone 4 kullanıyorum bir sorunum var bazan gelen aramaları açamıyorum dokunmatik çalışmıyor adeta. arama bitiyor tekrar ben aramak zorunda kalıyorum. varsa bir çözümü yardımlarınızı bekliyorum .

Elmas k
Elmas k

Ben yazilim güncellemesi yaptim kendi kendine sürümünü sildi açılmiyo

ıphonedocu
ıphonedocu

bnm ıphone 4 üm var ama şikayetçiyim bi kere bluetooth var ama gönderemiyorsun,ıos7 berbat çok değiştirip s4 alcam

BedeliVardırElbet
BedeliVardırElbet

iphone ler sadece kendi aralartında veri alıp gönderebilir başka telefona resim müzik gönderemzsn bluetooth la müzik vs herşey atılıyo telefona usb kablosuyla tktıgnzda dgru sadece resmler klosörü açılıyor fakat pcnize itunes indirirsenz iphone nizin btn herşeyini göreblrsnz müzik vs de atablrsn buda benden olsn (: iphone4s candır 😀

dursun şahin
dursun şahin

ı phone 4s aldım yurtdışı fakat menü diye biey yok silinmiş ekranda sadece dıll ulke seceneklerı cıkıyo ne yapmam gerekır teşekkürler

can
can

bendede yurt dışından gelme iphone 4s var menü yoktu vodafon bayışında menü yüklediler açıldı

Mustafa
Mustafa

Merhabalar bende iphone 4s alacağım ama hiç kötü bir özelliği yok iyi bir şekilde araştırdım ve oldukça başarılı. Tek sıkıntısı müzik ve kenarındaki antenin el temasında telefonun çekmemesi.

Sadık Duru
Sadık Duru

Iphone hakkinda cok sikayet var konusurken ses gitmiyor sim kart sorunu,vede acilim kapanim sorunu var

talip yıldız
talip yıldız

ya ben bişeyi anlamadım sürekli iphone 4 te flash desteği yok diyolar ama ben iphone 4 kullanıyorum her siteden film,video rahatlıkla izleyebiliyorum sayfalardaki reklamlar da gayet net bi şekilde çıkıyo flash desteği nasıl yok ben onu anlamadım bugüne kadar hangi siteye girdiysem video,film ve benzeri hepsini açtı

ilker düldül
ilker düldül

arkadaşlar ıphone 4s lerde Bluetooth yokmu?? müzik felan yükleyecek olsak nasıl olacak

M.Sefa
M.Sefa

İTunes ile bilgisayara bağlayıp pc den atıcaksın.

idriscan erol
idriscan erol

sımdı yanı telefon ıyımı kotumu

nuray özen
nuray özen

merabalar. iphone 4s kulanıyorum bi sorum var yardımcı olurmusunuz. kısa menüye otomatik olrak kaydedliyor bütün blgilerim. aranan numaralar, mesajlar bu sorunu nasl ortadan kaldırablirm.

Sorun dinlemekten SIKILDIM
Sorun dinlemekten SIKILDIM

Bu bi sorun sorun mu

Farabi Temel
Farabi Temel

İyi günler yeni bir iphone 4s aldım bir sorunla karşılaştım. Telefonun hafızası 32 gb görünüyor fakat dosya aktarımında 50 mb lık dosya atınca telefon hafızası dolu diyor bunun çözümü ne olabilir? yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

bahadır akbaş
bahadır akbaş

usta benim ıphone 4s im var .bende şöyle bir sorun var rehberde son aramaları actığımda önüme çıkan liste ortadan basliyor yani listenin en başından baslaması gerekirken ortasından baslıyor ve ben en son aramayı görmek icin sayfayı en yukarıya kaydırmak zorunda kalıyorum her defsında bu sorunla ilgili bir çözümün varsa sevinirim

sadreddin kantar
sadreddin kantar

Berbat benim x5 bile daha iyi benim arkadaş bile 50tlye bana verecekti bende ona bana befava versen bile ben o telefonu açmadan bile gider satarım dedim.buradaki iphone'u savunan arkadaşlarda fazla artistliğe kaptırmayın kendizi japonyadaki gibi adamlar resmen bir iphone kitlerini alabilmek için böbreklerini satıyorlar geçende adam ipodunu kendine mıknatıslar yerleştirerek koluna modifiye etmiş bunlarda kalkmış iphonu savunuyorlar kendinizi kandırırsınız nike adidas gibi millet adına para veriyorlar resmen o beni tatmin etmiyorsa o ürüne 2850 kişi gibi gösteriş için ben para bile koklatmam ha adam akıllı olsa ben ona 3500 tl bile hiç düşünmeden samimiyetimle veririm nexus ile bile kıyaslandı nexusun… Devamı »

Sorun dinlemekten SIKILDIM
Sorun dinlemekten SIKILDIM

Begenmiyorsan bakmasaydin insanlar8 neden mesgul ediyorsun

haciyilmaz
haciyilmaz

arkadaşlar
tek bişi söyliycem iphoneyi nirde jeilbreak leyip kullanın ama en az bir aydan fazla kullanmanız lazım. ilk bir ay biraz işin zor kısımları sonrasında başka telefon sizi kesmeyecektir zaten:)

isim yok
isim yok

benim iphone 4 ümde resimi çekiyorum 5 dk sonra görünmüyor desteklenmeyen format diyor yardım edin lütfen !!!!

kadir mermer
kadir mermer

iyi günler ıphone var bende yanlız kaydettigim rehberim bir türlü sım karttımda yedekleyemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

uğur ali budak
uğur ali budak

isa bey emeğinize sağlık,
ben yeni bir iphone 4 s kullanıcısıyım.iki sorunu hala çözebilmiş değilim
1-alarm süresini ayarlayamıyorum.Nokialarda olduğu gibi otomatik bir ertelemesi yok
2-çektiğim fotoğrafları tarihlendiremiyorum.bu işi telefondan yapmak istiyorum .
bu sorunlarla ilgili bir çözümünüz varsa sevinirim.

Burak ÖZşahin
Burak ÖZşahin

Evet 4S'lere de jailbreak yapılabiliyor. Hatta araştırırsanız bu konuda birçok bilgi var. Artık yurtdışı, başka operatörlerce simkilitli olan cihazları resmi olarak 1-10 gün içerisinde simkilitsiz hâle de getirmeye başlıyorlar.

Recep
Recep

4s e jailbreak yapılıyor mu ki ???

önder ender
önder ender

Hocam emeğinize sağlık öncelikle
Bu olayların çoğuna ben de rastladım ve ne yazık ki bu apple ın diğer ürünlerindede geçerli bir kısıtlılık

iphonumu ilk aldığımdan beri beni en çok rahatsız eden durumları sıralıyayım:mini sim kart, hoperlörün zayıflığı, pahalı aksesuarları, zil sesinin çok uzun uğraşlar sonucunda değiştirilebilmesi, bi süre sonra zevk vermemesi (çünkü benim gibi telefonla uğraşmayı seven birisi için kısıtlamalar zamanla sıkıcı)
sony xpereia arc s 'e geçtikten sonra daha belirginleşti

en çok sevdiğim özellikleri:hayran olduğu tasarımı, verileri yedekleme, ekran kalitesi, kullanılması çok basit

saygılar..

İsa Sarı

Merhaba,
Son güncelleme ile bu özellikler de gelmiş, ben de yeni fark ettim. Bu şekilde yazıyı tekrar güncelledim. Bilgilendirme için teşekkürler.

Sude or
Sude or

Yanlisin var!!
Oncelikle emegine saglik ancak alarmim cihaz kapaliyken caliyor ve bir digeri toplu Mesaj gonderebiliyorsun..

reyhan şahin
reyhan şahin

yaaa nasıl çalıyor lütfen paylaş iphone 4 kullanıyorum kapalı iken ALARM ÇALMIYORRRRR!

sedat günver
sedat günver

arkadaşlar iphone 4s telefonum var ve, resim ver videoları aktarabileceğim bir yer yok yada bulamadım.. olanların 16 gb olan hafiza kartını dolduğuna inanmıyorum. varsa aktarabileceğim bir yer söylerseniz sevinirim.. yoksa bu olmamalı çok yazık..şimdiden teşekkürler

Bulent Pullukcu
Bulent Pullukcu

Sn Serkan Kaya internette uzun bir araştırma yaptım %60 %70 olumsuz yorumlara karşın N8 aldım 2-3 ay kullandım daha sonra tesadüf arkadaşım da iphone 4 almış , biraz inceleme ve kullanma fırsatım oldu ve o an anladım ki akıllı telefonları birbirinden ayırmak gerekirse iphone ve diğerleri diye ayırmak gerekir , size tavsiyem bir iphone inceleyin kullanın fikrinizin değişeceğine eminim . ( bu arada bende 4s 32gb aldım) .Bir diğer arkadaşım da HTC Sensation aldı 1650 tl daha sonra benim telefonumu inceledi ve şuan satmaya çalışıyor kendi telefonunu daha 1 haftalık .. Birde iphone jailbreak yapınca resmen boyut değiştiriyor :))

Serkan Kaya
Serkan Kaya

Evet herşeyde olduğu gibi cep telefonunun hangi özelliğine kim ne kadar tahammül edebiliyor yada edemiyor tamamen görecelilik taşıyan bir durum. Yoruma verdiğiniz saygılı ve sabırlı cevap için teşekkürler Sayın Erkan Hirik. Ayrıca Galaxy W için de adınıza sevindiğimi söylemeliyim. Bence de doğru bir seçim. Bu arada Ben N8 kullanıcısıyım. taşıdığım Objektif tavrı görebilmeniz açısından söylüyorum. Görüşmek üzere

Sayın Serkan Kaya,Fanatizm olsaydı inanın şu anda iPhone kullanırdım Androidli bir telefon yerine...İlk bakışta eleştirdiğiniz konularda haklı gibi görünüyorsunuz; fakat sizin eleştirdiğiniz noktalara kendi açımdan cevap vereyim.Flash desteklenmemesi: Flash web sayfaları bir ara oldukça revaçtaydı ancak artık web tasarımcıları flash sayfaların yalnızca yük getirdiğini gördüler ve html 5'e yöneldiler. Bu nedenle flashın olup olmaması web sayfalarındaki reklamları görüp görmemenizle ilgili bir problem teşkil edebilir artık...Ayrıca flash uygulamalarının geç açılan sayfalar oldukları da aşikar...Pilin değişmemesi: Allah aşkına kaç kez cep telefonunuzun pilini değiştiriyorsunuz? Şöyle bir düşündüğümde son kullandığım 3 cep telefonunun (yaklaşık 7 yıl yapıyor) pilini değiştirme ihtiyacını hiçbir zaman hissetmemişim.iTunes… Devamı »

Serkan KAYA
Serkan KAYA

Sayın Erkan Hirik Alet acınası durumda resmen Flash desteklemiyor pilini değiştiremiyorsun bluetooth sadece iphonelarla çalışıyor bir mp3 için sürekli her bilgisayara itunes kurmak zorundasın ve sen EN İYİ AKILLI TELEFON IPHONE DUR mu diyorsun??? Alet 2500-2600 TL yapmayın arkadaşlar!! Buna sadece Fanatizm derler kusura bakmayın. İnsan gözünün önünde olanı göremez mi?

eren
eren

4s aldım senin yorumlarınla kullanmadan geri satmayı düşünüyorum..

İsa Sarı

Erkan Kardeşim,
Bu değerli katkıların için teşekkürlerimi sunuyorum. Dediğin hususlara aynen ben de katılıyorum, fakat cihazın bu olumsuz özelliklerinden bazıları benim için "hayati" öneme sahip idi. Yani kalite mi, yoksa işlevsellik mi noktasında, ben işlevselliği tercih etmek isterdim. Yine de insan iPhone'dan kolay kolay vazgeçemiyor.
Selamlar sana ve eşine de. Bir dahaki yurt dışına çıkışımda bir iPhone getiririm artık size de birer tane 🙂

Kardeşim yazın çok keyifli olmuş. Ellerine sağlıkHer ne kadar bazı olumsuz yanları olsa da akıllı telefon dünyasının en iyisi kesinlikle iPhone serisi...Akıllı telefonların ya da tabletlerin en önemli yanları yazılım yelpazesinin geniş olmasıdır. Bu anlamda AppStore oldukça geniş bir yazılım yelpazesi sunuyor. Her ne kadar rakibi olarak görülen Android Market'te de yazılım sayısı çok olsa da bu yazılımlar AppStore'daki gibi seçkin yazılımlar değiller maalesef. Bir çoğu denetimden dahi geçmeden ve virüs tehlikesi saçan bir kısmı da "spy" (casus?) olan yazılımlardan oluşuyor. Bir çok kişi Androidli akıllı telefonları tercih ederken iPhone'da olmayan Flash desteğinin olmasını göz önünde bulunduruyor ve onu tercih… Devamı »