Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Moğol Diyarlarında Sıra Dışı Bir Tatile Hazır Olun!

13 Mart 2022 Pazar Yorum yok İsa Sarı

Yurt dışı tatil seçenekleri arasında genellikle Avrupa’daki ülkeler öne çıkıyor. Paris, Madrid veya Berlin gibi şehirler şüphesiz dünyanın en turistik yerlerinden. Ancak dünyada öyle gizli hazineler var ki insanın keşfettikçe keşfedesi geliyor. Bu yerlerden biri de Moğolistan. Doğu ve Orta Asya’da yer alan ülke, bambaşka kültürü ve coğrafyası ile birlikte yurt dışı tatilinde yenilikler arayanlara adeta göz kırpıyor. “Peki tatil için neden Moğolistan’ı tercih etmeliyim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. En güzel tur fırsatları için Ytur.net adresini hemen ziyaret edebilirsiniz ve farklı bir tatil macerasına atılabilirsiniz.

Moğolistan’a Gitmeden Önce Bilgi Edinin!

Moğolistan, aslında Türkiye’de yaşayanların kolay kolay yolunun düşmeyeceği bir coğrafyada yer alıyor. Bunun için tatile gitmeden önce birtakım bilgileri edinmekte fayda var. Yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin herhangi bir yere tatil amacıyla gitmeden önce kısa bir araştırma yapmak çok önemli. Sizlere kolaylık olması açısından Moğolistan hakkında bilmeniz gereken detayları sıralayacağız;

Moğolistan’da deniz yok: Ülke tam olarak Doğu ve Orta Asya’da yer alıyor. Ülkenin hiçbir şekilde denize kıyısı bulunmuyor. Ancak bu hiç mi hiç sorun değil. Çünkü deniz olsa bile ülkedeki gezilecek yerlerden dolayı girecek vaktiniz olmayabilir.

Ülkenin dini Tibet Budizmi: Moğolistan halkının dini Budizmin bir başka kolu olan Tibet Budizmi. Ülkede görebileceğiniz çok sayıda manastır ve eski tapınaktan çevrilmiş müze bulunmakta. Yaygın bilinenin aksine ülkenin her yerinde Şaman görebilmek mümkün değil.

İklim farklılığı: Moğolistan, yüzölçümü bakımından epey büyük. Bunun doğal bir sonucu olarak ülkenin her bölgesinde farklı iklim görülebiliyor. Kuzeyde nemli karasal iklim görülürken güneyde çöl iklimi hakim olabiliyor. Yani valiz hazırlarken biraz çaba göstermeniz gerekebilir.

Gezilecek Yerleri İçin Rota Oluşturun!

Bu kadar büyük topraklara sahip bir ülkede gezilecek yer sayısı az olur mu? Moğolistan’da gezip görebileceğiniz birçok seçenek var. Elbette bunların en turistik olanlarını görmek isteyebilirsiniz. Moğolistan turu sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Orhun Yazıtları. 1889’da keşfedilen yazıtları yakından görmek, nereden baksanız inanılmaz bir deneyim kazandıracaktır. Bunun yanı sıra ülkenin dört bir yanında Cengiz Han’a ait eserleri görebilme imkânınız bulunuyor. Cengiz Han Heykeli, bu eserler arasında en popüleri. Bu heykelin aynı zamanda dünyanın en büyük ilk bin anıtı arasında yer aldığını da belirtmek gerek. Moğolistan gezilerinde mutlaka Sühbatur Meydanı’nı görmelisiniz. Ulan Batur’da yer alan meydan, ülkenin simgesi konumunda. Ulan Batur’a gelmişken Gorki Terelj Milli Parkı’nı da görebilirsiniz. Yemyeşil alanlarla kaplı olan parkta birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Moğolistan Ulusal Müzesi de burada görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Moğol tarihine dair pek çok eseri ve belgeyi bir arada bulabilirsiniz.

Moğol Yemeklerini Yerinde Deneyimleyin!

Moğolistan geziniz sırasında yeni diyarları keşfederken karnınız acıktığında sizleri yeni sürprizler bekliyor olacak. Moğol mutfağı, kendine has özellikler barındıran eşsiz bir kültüre sahip. Başkent de dahil olmak üzere Moğolistan’ın farklı şehirlerinde geleneksel yemekleri bulabileceğiniz pek çok restoran ve lokanta yer alıyor. Fırsat bulup birine girdiğinizde eğer buuz isimli yemeğe denk gelirseniz mutlaka tadına bakın. Özellikle başkent Ulan Batur’da çok sayıda kaliteli restoran bulacaksınız. Bu nedenle Ulan Batur turu sırasında Moğolistan geleneksel yemeklerinin tadını çıkarmayı unutmayın. Bizdeki mantıya epey benzeyen bu yemek, et ve sebze ile destekleniyor. Yemesi oldukça keyifli olan bu yemek, buharda pişirildiği için de oldukça hafif. Moğolistan’a özgü bir başka yemek ise khuushuur. Bu yemeğin genelde özel günlerde yapılıp tüketildiği biliniyor. Görünüşü itibariyle çiğ böreğe oldukça benziyor. Khorkhog ise Moğolistan’ın geleneksel yemeklerinden bir diğeri. Protein dolu olan bu yemek, keçi etiyle yapılıyor. Besleyici olmasından ötürü ülkenin en meşhur yemeği konumunda. Bunlarla birlikte tatiliniz sırasında boodog, kelle, kımız ve sütlü çay da Moğol mutfağını zenginleştiren diğer detaylar arasında öne çıkıyor.

, , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: