Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

ZLRC SG107 HD Drone (Quadcopter) İncelemesi

31 Ocak 2022 Pazartesi 2 yorum İsa Sarı

Her ne kadar drone sözcüğü için Türkçe birtakım karşılıklar teklif edilmiş olsa da, bu karşılıklar yeterince yaygınlaşamadı. Doğrusu, bu inceleme yazımda drone yerine, benimsenmiş Türkçesini kullanmayı isterdim. Ancak hem artık bu sözcük geniş kitlelere ulaştığı için hem de bu cihazlar bu adla bilinir ve anlaşılır hâle geldiğinden, bu yazımda drone'u tercih ettiğimi belirtmeliyim. Sözü fazla uzatmadan inceleme konusu ürüne geçmek istiyorum. Bu inceleme yazımda, ZLRC firmasının SG107 HD kodlu ürününü ayrıntılarıyla değerlendirmeye çalışacağım.

ZLRC adı DJI, WLtoys, Eachine gibi tanınmış hobi sınıfı, profesyonel sınıf veya oyuncak sınıfı drone üreticilerine kıyasla daha az biliniyor, hatta hiç bilinmiyor. Doğrusu, ben de bugüne kadar bu markanın adını duymuş değilim. Ancak incelemem için tarafıma gönderilen SG107 HD kodlu bu ürün, böylesi adı sanı bilinmeyen firmaların da uygun fiyata iyi işler başarabildiğini bizlere gösteriyor. Bu cihazdan elbette bir DJI Mavic veya DJI Phantom kalitesi ve performansı beklememek gerek. Adını verdiğim modeller hobi sınıfı veya profesyonel sınıftaki cihazlar, fiyatları da ona göre hayli yüksek. İncelemesini yaptığım SG107 HD ise başlangıç sınıfı ile oyuncak sınıfı arasına kategorilendirebileceğimiz bir ürün. Fiyatı da ona göre uygun: paket içeriği ve ürünün tercih edilebilen niteliklerine göre değişmekle birlikte, fiyatı 40-50 Dolar arasında. Dolar kurunun şu sıralar yüksek olmasından dolayı pahalı gelebilir ancak birim bazında baktığımızda, ürün oldukça ucuz. Tabii ülkemiz için buna gümrük sunum ücretini (~85 TL) eklemek gerekiyor. Kargo ise bu ürün için ücretsiz. Yani Banggood, Çin'den bu ürünü ücretsiz kargo ile kapınıza kadar gönderiyor.

ZLRC SG107 HD Drone Kutu İçeriği

Tüm incelemelerimde olduğu gibi bu incelememe de ürünün kutusu ve kutusunun içeriği ile başlamak istiyorum. Kutu demişken, bu ürünü sıradan karton kutu ile sipariş edebileceğiniz gibi oldukça şık ve sağlam plastik-kumaş karışımı bir çanta ile de sipariş edebiliyorsunuz. Bana gönderileni böylesi bir çantaya sahip. Bu çanta hem seyahat esnasında cihazı kolaylıkla ve güvenle bir yerden bir yere taşımanızı sağlıyor hem de Çin'den Türkiye'ye kargo sırasında zarar görmesini engelliyor. Çanta içindeki bölmeler oldukça kullanışlı bir şekilde tasarlanmış ve şarj kablosundan yedek pervanelere kullanım kılavuzundan bataryaya kadar her şeyi tek seferde muhafaza etmeye izin veriyor. Doğrusu, ben de aradaki fiyat farkını verip çantayla sipariş etmenizi tavsiye ederim.

ZLRC SG107 HD Kutu İçeriği

ZLRC SG107 HD Kutu İçeriği

Ürünün kutulu içeriği 497 gram civarında iken çantayla beraber bu ağırlık 486 gram seviyesine geriliyor. Paket (çanta/kutu) içerisinden çıkanlar ise şöyle:

 • 1 adet SG107 HD Drone
 • 1 adet uzaktan kumanda
 • 1 adet 3.7 Volt 1200 mAh batarya
 • 1 adet şarj cihazı
 • 2 adet yedek pervane
 • 4 adet pervane koruyucu
 • 1 adet tornavida
 • 2 adet kumanda kolu yükseltici
 • 1 adet kullanma kılavuzu
 • 1 adet yazılım kılavuzu
 • Yedek vidalar
ZLRC SG107 HD Çantası

ZLRC SG107 HD Çantası

Kutu içeriği, diğer bir ifadeyle "çanta içeriği" yönüyle SG107 HD yeni başlayanların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ve ekstra bir parçaya gerek olmadan uçuşa hazır, yani RTF (=Ready to Fly) hâlde sunuluyor. Görülebileceği üzere içerisinden tornavidadan vidaya kadar hemen her ayrıntı düşünülmüş ve ihmal edilmemiş durumda. Ayrıca çanta bölmeleri arasında 2 adet yedek batarya için yer de ayrılmış.

ZLRC SG107 HD Drone Genel ve Teknik Özellikleri

Yazımın giriş kısmında da belirttiğim üzere bu cihaz profesyonel işlere ve kişilere yönelik değil. Dolayısıyla GPS, çarpışma engelleme, optik görüntü sabitleme, fırçasız motor, uzun menzil gibi profesyonel cihazlarda bulunan özellikler bunda yer almıyor. Kamerası ise 4K ibaresi taşımasına karşın profesyonel anlamda bir 4K çözünürlük sunmuyor. Zira böylesi düşük bütçeli bir üründen profesyonel niteliklere sahip olması da pek doğaldır ki, beklenemez. Düşük çözünürlüklü görüntü olsa olsa 4K'ya dijital olarak yükseltiliyor. Öncelikle bunları bilmek gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında, bu cihazın başlangıç seviyesi için ideal olduğunu, diğer bir ifadeyle, drone kullanmaya yeni başlayacaklar ve bu cihazların mekanikleri öğrenmek isteyenler için tavsiye edilebileceğini belirtmeliyim. Özellikle yeni başlayanların kumanda hakimiyeti kazanması için ideal olabilir. Her ne kadar üründe GPS destekli konum sabitleme bulunmasa ve bu yönüyle cihazı kullanmak, sabitlemek anlamında ilk etapta zorluklar taşısa da, drone kullanımına bu zorluklarla başlamak kişiyi geliştirecektir.

ZLRC SG107 HD Drone

ZLRC SG107 HD Drone ZLRC SG107 HD Drone ZLRC SG107 HD Drone

ZLRC SG107, kolları katlanabilir bir drone. Bu halde yetişkin bir insan elini kısmen kaplıyor. Kapalı haldeyken boyutları 12 cm x 7.5 cm x 5 cm civarlarında. Kolları açık haldeyken ise boyutlar şöyle: 28 cm x 22 cm x 5.5 cm. Cihazın batarya dahil ağırlığı 113 gram civarlarında. Bu yönüyle, 250 gram altında kaldığı ve hatta oyuncak sınıfında yer aldığı için herhangi bir lisans veya kullanım izni gerektirmiyor. Tabii yine de son yasal düzenlemelere bakmak gerek.

Cihaz "coreless" olarak anılan fırçalı motorlar ile geliyor. Bu motor türü fırçasız tabir edilenlere kıyasla daha az ömre sahip olsa da, dikkatli kullanımda herhangi bir sorun yaşatmayacaktır. Orta sertlikte plastikten üretilmiş ana gövde cihazın hafif olmasını ve böylece daha kolay ve atik kontrol edilebilmesini sağlıyor. Cihazla beraber gelen 3.7 voltluk 1200 mAh kapasiteli batarya yaklaşık 10-12 dakika arasında kullanım süresi sunuyor ve en boş halinden en dolu haline şarj olması ise 3 saati buluyor. Batarya üzerinde kırmızı minik bir LED mevcut. Şarj durumu bu LED üzerinden takip edilebilir. Şarj esnasında bu LED yanarken şarj tamamlandığında kapanıyor. Şarj işlemi ise herhangi bir standart USB portu üzerinden gerçekleşebiliyor. Batarya, modüler yapıda olduğundan cihaza yerleştirmek oldukça pratik. Bazı giriş seviyesi cihazlarda olduğunun aksine kablo bağlantısıyla vs. gereksiz zaman harcamak gerekmiyor.

ZLRC SG107 HD Drone

Kamera

ZLRC SG107, bir versiyonu hariç ön ve alt kamera ile geliyor. Dolayısıyla hem ileriyi hem de altı drone ile görmek mümkün. Kameralar arasında geçiş uygulama üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Ana kamera 1080p veya 4K olmak üzere iki farklı çözünürlük seçeneğiyle sunuluyor. Alt kamera ise versiyona göre 1080p veya 702p çözünürlükle geliyor. Her ne kadar bu kameraları tanımlamak ve çözünürlüklerini belirtmek için 1080P veya 4K ifadeleri kullanılsa da, profesyonel bir kameradaki ilgili doğal çözünürlük ve görüntü kalitesine ulaşmak böylesi "ucuz" bir cihaz için elbette mümkün değil. Bunu yukarıda belirttim. Bu, aslında bir bakıma Çinlilerin aldatma stratejisi. Çinliler bu tür işleri çok seviyor. Bunu bilmekte, açık açık ifade etmekte fayda var. Ancak yine de görüntü kalitesi benzer cihazlara oranla hayli tatmin edici. 4K çözünürlüklü versiyonunda 50X yakınlaştırma (zoom) olduğu belirtilse de, elbette bu yakınlaştırma optik olarak gerçekleştirilmiyor. Dolayısıyla yakınlaştırma dijital olarak görüntünün yakınlaştırılmasından ibaret.

ZLRC SG107 HD Drone örnek kamera görüntüsü

ZLRC SG107 HD Drone örnek kamera görüntüsü

ZLRC SG107 HD Drone örnek kamera görüntüsü ZLRC SG107 HD Drone örnek kamera görüntüsü ZLRC SG107 HD Drone örnek alt kamera görüntüsü

Cihazın ana kamerasının bakış açısı ayarlanabiliyor. Daha net bir ifadeyle, ana kamera yaklaşık 90 derecelik bir açıda aşağı veya yukarı yönde (sağ sol değil) elle döndürülebilmekte. Ancak aşağı yönde bakan kamera sabit, ki onun döndürülmesine de çok gerek yok diye düşünüyorum. Her iki kamerada da hem fotoğraf hem de video çekmek mümkün ve bunlar gerek uygulama üzerinden gerek uzaktan kumanda üzerinden tek tuşla yapılabiliyor. Görüntüyü telefona çeşitli  en boy oranlarında aktarmak da olası ancak esas oran 16:9. Kameranın görüş açısının 120 derece olduğunu da burada belirtmem gerek. Kameraların çözünürlük değerleri fotoğraf ve videoda ayrı ayrı. Bu değerler ise cihazın hangi versiyonunu seçtiğinize bağlı olarak değişiyor. Ancak hangi versiyonda olursa olsun, saniyedeki kare oranı 20. Bu, gecikmeli bir görüntü anlamına gelse de, bu sınıftaki ve fiyattaki bir cihaz için makul karşılanmalıdır. Kamera, uzaktan el hareketleriyle fotoğraf ve video çekimine de izin veriyor. V işareti ile fotoğraf çekimi yapılırken ellerin tamamen açılıp havaya kaldırılması ile video çekimi başlatılabiliyor. Yeri gelmişken bu gizli özelliği de belirtmekte fayda var. Kameranın belli bir kişiyi takip etme özelliğinin de bulunduğunu belirtmeliyim. Ancak tahmin edilebileceği gibi bu özellikler çok da verimli çalışmıyor. Bu özelliklerini göz önünde bulundurup ürünü satın almamak gerek. Bunların yanı sıra, uygulama üzerinde çeşitli kamera efektleri de yer alıyor (çift veya daha fazla miktarda görüntü, çeşitli görsel efektler, sanal gerçeklik vs.). Yine de bunları kullanacağınızı pek sanmıyorum.

Uzaktan Kumanda

Cihazın uzaktan kumandası 2.4 GHz frekansı üzerinden çalışıyor. Kumanda en fazla 5.5 inç büyüklüğünde ekrana sahip telefonları sabitlemek için genişleyebiliyor. Böylece telefona aktarılan görüntüyü rahatlıkta takip edebiliyorsunuz. Kumandayı çalıştırmak içinse 2 adet AAA tipi bataryaya ihtiyaç duyuluyor (bunlar kutu içerisinden çıkmamakta). Kumanda üzerinde pek çok işlevsel tuş yer almakta. Tuşların tamamı çalışır nitelikte (bazı ürünlerde kimi tuşlar göstermeliktir). Öyle ki, drone'un tüm özelliklerini hemen hemen bu kumanda üzerinden aktifleştirmek mümkün: otomatik kalkış ve iniş, video kaydı, fotoğraf alma vs. Kumandanın sağ ve sol kontrolcülerine ait çubuklar sonradan bastırma yöntemiyle monte edilebiliyor. Böylece bu çubukların kırılmasının önüne geçilebiliyor ve ayrıca çantada veya başka bir ortamda daha güvenli bir şekilde taşımaya imkân veriyor.

Kumanda üzerinde 8 adet tuş yer alıyor. Bu tuşlardan üst solda olanı hız ayarını gerçekleştirirken onun hemen yanındaki eve dönüş modunu aktif hâle getiriyor. Yani cihazın kalkış yaptığı noktaya geri dönmesini sağlıyor. Ancak bu özellik de yine drone GPS özelliğini barındırmadığından dolayı verimli çalışmıyor. Bu sebeple, bu özelliğe güvenmenizi ve kullanmanızı tavsiye etmem. Her zaman belirttiğim gibi, 10 binlerce TL'lik fiyat etiketine sahip bir cihaz ile bu cihazı kıyaslamak olmaz. Kumandanın üst kısmındaki antenler ise sadece dekoratif amaçlı. Yani bunların herhangi bir işlevi yok.

ZLRC SG107 HD Drone uzaktan kumandası

ZLRC SG107 HD Drone uzaktan kumandası

Sağ üst kısımdaki tuşlar ise sırasıyla (soldan sağa) "headless mode" özelliği ile 360 derece takla (3D roll/flip) özelliğini başlatıyor. Sol çubuğun yanında üstte kalan tuş otomatik kalkış/inişi gerçekleştirirken onun altındaki kırmızı STOP yazılı tuş cihazın gücünü aniden kesme işlevine sahip. Yalnız bu tuşu belli bir yükseklikte kullanmanızı önermem. Cihaz parçalanıp kırılabilir. Sağ çubukların yanındaki tuşlar ise fotoğraf çekimi ve video kaydını başlatma işlevi görüyor. Kumandayla ilgili önemli bir husus da, üzerinde açma-kapama tuşunun bulunmaması. Kumandayı açmak veya kapatmak, yani kumandaya güç vermek için telefon tutucu kolların açılması (aslında sadece sağdakinin açılması) yeterli oluyor. Bu sayede kumanda üzerindeki kırmızı ufak LED yanıp sönmeye başlıyor ve kumandanın drone ile bağlantısını gerçekleştirebiliyorsunuz. Drone'u kumanda üzerinden uçurmak içinse, er ikisini de açtıktan sonra önce gaz çubuğunu aşağı yukarı yönde hızlıca ittirmek veya kılavuzda belirtilen yönlere doğru her iki çubuğu da konumlandırmak gerekiyor.

Öne Çıkan Diğer Özellikler

Cihaz "Optical Flow Dual Positioning" adı verilen konum sabitleştirme özelliğiyle geliyor. Her ne kadar GPS'li cihazlarda olduğu kadar işlevsel olmasa da, bu özellik cihazın havada sabit konumda kalmasına ve buna bağlı olarak da daha kaliteli görüntüler yakalanmasına fırsat tanıyor. Cihaz 3 farklı hız seçeneğiyle sunuluyor. İlk seviyede kumanda hareketlerine daha yavaş tepki verip daha stabil bir uçuş sunarken diğer seviyelerde daha agresif ve hızlı bir kullanım sağlıyor. Bu ayarlama ise gerek kumanda gerek uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, bu sınıfta yer alan diğer cihazlarda olduğu gibi SG107 HD de havada 360 derece takla atma olarak anılan özelliğe sahip. Bu gerek uygulama üzerinden gerek kumandadan yönetebilirsiniz. Yalnız bu hareketi yaparken, yukarıda da vurguladığım üzere, cihazın bir yükseklikte (örneğin en az 3-4 metre yukarıda) olmasına dikkat edin. Cihazın "headless mode" olarak tanımlanan özelliği ise, bilhassa belli bir uzaklıkta cihazı kontrol ederken yön algısının karıştığı durumlarda cihazı daha kolay kontrol etmeyi sağlıyor. Dolayısıyla cihaz hangi yöne bakarsa baksın kumanda hareketleri kumandadan aldığı hareketleri ilgili yönde doğrudan gerçekleştiriyor. Son olaraksa, profesyonel cihazlarda da bulunan harita üzerinde (bunda görüntü üzerinde) rota belirleme özelliği bu cihazda da mevcut. Ancak profesyonel drone'larda olduğu gibi verimli çalışmadığını belirtmem gerekir, ki bu da yine bu fiyat etiketine sahip bir cihaz için son derece doğal.

Diğer Detaylar

Drone'un kontrol mesafesi, teknik özellikler kısmında belirtildiğine göre 150 metre. Bu hayli bir yükseklik (veya uzaklık) anlamına geliyor. Açıkçası böylesi bir yükseklikte cihaz gözden kayboluyor. Kaldı ki, görüntü aktarım mesafesi yaklaşık 80 metre, ki bu açık alanlar için geçerli. Binaların arasında veya parazitli ortamlarda bu mesafe de düşecektir ve genelde sinyal karışmasına da bağlı olarak düşmektedir. Yine de fiyat göz önünde bulundurulduğunda oldukça iyi bir oran, doğrusu. Ama ben yine de, cihazda GPS ile konum sabitleme ve bulma olmadığından, cihazı görüş mesafeniz dışına çıkarmamanızı tavsiye ederim. Bunun için GPS ve daha stabil görüntü aktarım platformu şart.

Drone'u aktif ve uçuşa hazır hâle getirmek için önce kumandayı telefon tutucu kanatlarını aşağı indirmek suretiyle açmak ve ardından drone üzerindeki açma-kapama tuşuna bir müddet basılı tutmak gerekiyor. Sonrasında kumanda üzerindeki sağ çubuğu aşağı-yukarı yönünde ittirip motorlar çalışır hâle getirilmeli. Bunun ardından gerek kumandadaki havalandırma (gaz) çubuğunu yukarı doğru ittirerek gerek otomatik kalkış tuşuna basarak drone'un yükselmesini sağlamak gerek. Sonrasında ise cihazı kontrol etmek ve sabit kalmasını sağlamak sizin elinizde. Yalnız rüzgarlı havalarda uçuş yapmanız pek lehinize sonuçlanmayabilir. Bunu da ekstra bir not olarak ilave edeyim.

ZLRC SG107 HD Drone bataryası

ZLRC SG107 HD Drone bataryası

Cihaz, Anroid ve iOS için bir uygulamaya sahip. Bu uygulamanın adı WiFi UAV. Bu uygulamaya kutu içerisinden çıkan kılavuzdaki karekodları taratarak ulaşabilirsiniz. Uygulamanın kullanımı içinse telefonun kablosuz ağ (WiFi) özelliğini açıp drone adının ürettiği ağa bağlanmak ve ardından uygulamayı başlatmak gerekli. Kullanımı karışık gelse de oldukça kolay. Birkaç denemeyle rahatlıkla uygulamayı başlatabilirsiniz. Bu uygulama çok fazla sayıda menü ve özellik barındırıyor ve en önemlisi uzaktan kumanda olmadan da drone'un kontrol edilmesine imkân tanıyor. Yukarıda da belirttiğim üzere kameraların kullanımı ve kameralar arasında geçiş, kamera efektleri, görüntüleme ve görüntü ayarları vs. başta olmak üzere hemen her özellik ve ayar bu uygulama üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla uygulamayı yüklemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Sonuç olarak ZLRC SG107 HD, drone uçurma hevesinde olanlar ama hangi modelle başlayacağını bilmeyenler, temel uçuş mekaniklerine hakim olmak isteyenler, havadan görüntülemeye giriş yapmak isteyenler veya bunlardan öte, genel anlamda drone kullanarak eğlenceli vakit geçirmek isteyenlere hitap ediyor. Kaliteli sinematik görüntüler elde etmek isteyenler DJI'ın 10 binlerce TL'lik fiyat etiketine sahip modellerine elbette bakabilirler ancak bu fiyat aralığında böylesi bir cihaz kendinden bekleneni fazlasıyla veriyor. Hakkını teslim etmek gerek.

Peki ürün nasıl satın alınabilir? Ürünün Türkiye'de satışı yok. Banggood bu noktada imdada yetişiyor. Buraya tıklayarak ürün sayfasına erişebilir ve siparişi gerçekleştirebilirsiniz. İncelemeyi yaptığım esnadaki kur ile ürün en üst seviye seçeneklerle (çanta + 4K Optical Flow) 704 TL'ye tekabül ediyor. Kargo ücretsiz, gümrük ise yaklaşık 85 TL sunum ücreti gerektiriyor.

, , , , , , , ,

2
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
1 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
2 Yorum yazarları
İsa SarıKubilay Çırak Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Kubilay Çırak
Kubilay Çırak

Hubsan h109 dron sahibiyim kamera montaj edicem ama nasıl takarsam en fazla verimi alırım uçuşta dengeyi bozmadan kullanabilirim aşlağı indirirken cihaz yalpa yapıyor o nasıl engellenir