Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

17 Temmuz 2019 Çarşamba Yorum yok İsa Sarı

Yatırımcıların, iş adamlarının ve de turistlerin son yıllardaki popüler tercihlerinden biri de Afrika ülkeleri ve Nijerya'dır. Afrika ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizeyi zorunlu kılmadığı gibi bir algı oluşmuş olsa da, bu ülkelerin neredeyse tamamı hususi (yeşil) pasaport sahipleri için dahi vizeyi zorunlu tutmaktadır. Nijerya da, Türk vatandaşları için vizeyi zorunlu tutan ülkelerden biri durumunda. Hatalı işlemler dolayısıyla her yıl onlarca kişinin vize almayı başaramadığı bu ülke için vize başvurusunun nasıl yapılacağıyla ilgili birkaç hususu bu yazımda aktaracağım.

Nijerya, vize başvurusu ve vize işlemleri konusunda titizlikle davranılması gereken ülkelerden biri diyebiliriz. Belki de diğer tüm Afrika ülkeleri arasında resmi evrak prosedürü en fazla olan ülke Nijerya'dır. Diplomatik vize sahibi Türk vatandaşları hariç diğer tüm vize türlerine sahip vatandaşlarımız, Nijerya'ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde vizeye tabidirler ve bu vize bahsettiğim prosedür ve bürokrasi dolayısıyla kolay kolay alınamamaktadır. Bunun yanı sıra ülkeye seyahatleri öncesinde tüm ülke vatandaşlarının Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarca sarı humma aşısını yaptırmalarının ve bunu belgelemelerinin zorunlu olması dolayısıyla, diğer ülkelere kıyasla vize alımı daha da çetrefilli hale gelmektedir. Bu aşı, sıtma gibi pek çok ölümcül hastalığı önleyebildiği için Nijerya başta olmak üzere pek çok Afrika ülkesine girişte zorunlu tutulmaktadır.

Son yıllarda Türk vatandaşları başta ticaret olmak üzere pek çok sebeple Nijerya'ya giriş yapmaktadır. Turistik amaçla ülkeye gidenlerin sayısında da artış gözlemlenmektedir. Ancak Nijerya, son zamanlarda ülkeye yapılan kaçak girişlerdeki ve kaçak işçilerin sayısındaki artış nedeniyle turistik vize uygulamasını sonlandırmıştır. Nijerya çalışma vizesi, ülkede faaliyet gösteren Türk inşaat firmaları dolayısıyla Türk vatandaşlarının tercih ettiği en önemli vize türüdür ve inşaat firmalarımızın ülkedeki yüksek etkinliği dolayısıyla bu vize türünü alan vatandaşlarımızın sayısında artış görülmüştür.

Nijerya çalışma vizesinin yanı sıra, en çok başvurusu yapılan diğer bir vize türü ise Nijerya ticari vizesidir. Ticari amaçlı olarak Nijerya'ya seyahat etmek isteyenlerin Nijerya kökenli ve adresli bir firmadan ticari davet almak suretiyle edinebilecekleri bu vize türünü edinmek diğer vize türlerine göre biraz daha prosedür ve bürokrasi gerektirmektedir. Ancak tüm bu prosedür ve bürokrasi yetkilendirilmiş aracı firmalar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu firmalar sayesinde vize başvuru yapacak kişinin evrakları hızlı bir şekilde Elçiliğe iletilmekte, daha az sayıda evrak gerekmekte ve vizenin sonuçlanma süresi kısalmaktadır.

Nijerya'nın yakın zamanda başlattığı e-vize uygulaması sayesinde, yetkilendirilmiş aracı firmaların da yönlendirme ve diğer işlemleriyle her türlü Nijerya vizesi almak çok daha kolaylaşmıştır. Yolcular, pasaportları ve diğer gerekli evrakları tamamen İnternet üzerinden aracı firma ile paylaşıp e-vizeye müracaat edebilmekte ve ortalam 7 iş günü içerisinde müracaatlar aracı firma üzerinden takip edilip sonlandırılmakta, Nijerya e-vize e-posta olarak yolcuya iletilmektedir. Nijerya, e-vize dışında kapıda vize uygulaması da sunmaktadır. Nijerya vize harcı, ülkede vize süresine göre değişiklik göstermekle birlikte, ortalama olarak bir e-vize 200 dolar civarlarında bir ücrete tabidir. Ekspres vize uygulamasında ise işlemler hızlandırılmakta ancak ücretler iki katına kadar artış gösterebilmektedir.

, , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: