Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Quanum DIY FPV Gözlüğü İncelemesi

10 Ocak 2015 Cumartesi 3 yorum İsa Sarı

Çok pervaneli uzaktan kumandalı hava araçları, diğer bir ifadeyle quadcopter, hexacopter gibi modellerle ilgilenenler için havadan canlı görüntü aktarımı önemlidir. Havadan çekim ve görüntü aktarımı, bir hobi olabileceği gibi, ticari amaçlar için de kullanılabilir. Dizilerde, filmlerde gördüğümüz ilgili sahnelerin pek çoğu, sanılanın aksine helikopterlerle değil, çok pervaneli uzaktan kumandalı insansız hava araçlarıyla çekiliyor. Bu tür çekimlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için de, havadaki görüntüyü yere, daha doğrusu kullanıcıya aktaran bir kamera ve ekran sistemi zorunlu. Bu yazımda, ilgili işlemler için bir ekran görevi gören Quanum'un DIY FPV gözlüğünü inceleyeceğim.

Öncelikle ürün adındaki kısaltmalarla başlamak istiyorum. DIY, İngilizce "Do it Yourself" öbeğinin kısaltılmışı. Anlamı ise 'kendin yap'. Bu, bir bakıma ürünün yapısı hakkında bize ipucu veriyor. Öyle ki, ürün demonte halde, diğer bir ifadeyle, parçalar şeklinde geliyor ve bu parçaları birleştirerek gözlüğü kendimizin ortaya çıkarması isteniyor. Bir diğer kısaltma olan FPV ise, yine İngilizce "First Person View" öbeğinin kısaltılmış hali. Bu ise 'ilk kişiden görünüm' gibi bir Türkçe karşılığa denk geliyor ve bir cihazın gördüğü görüntüleri o cihazı kullanan kişinin de aynı anda görebileceği anlamını veriyor. Teknik terimlere ve kısaltmalara birazcık da olsa açıklık getirdikten sonra, ürünle ilgili detayları aktarabiliriz.

Quanum DIY FPV gözlüğü, en temelde bir ekran ve bu ekranı başımıza yerleştirmeye yarayan bir köpükten oluşuyor. Mantığı oldukça basit aslında. 4.3" boyutundaki bir ekrandan alınan görüntüler yardımcı ögelerle göze yakın bir şekilde tutuluyor ve böylece, sinemalardaki gibi bir görüntü oluşumu sağlanıyor. Tabii Quanum'un sunduğu bu görüntünün kalitesini FatShark, Skyzone gibi markaların gözlükleriyle karşılaştırmak mantıksız olur, zira adını verdiğim markaların ürünleri sadece gözlük işlevi görüyor ve yapıları da buna uygun, tabii fiyatları da o derecede yüksek. Buna rağmen, Quanum DIY FPV gözlüğü oldukça uygun bir bütçeyle, basitçe ufak bir monitörü lensler ve bir köpük kutu yardımıyla gözlüğe çeviriyor. Yaklaşık 30 Dolarlık fiyatına göre oldukça iyi iş çıkarıyor doğrusu. Ayrıca, ürünü dilerseniz sadece monitör şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu da, artılar arasında. Ürünün teknik özelliklerini burada tekrar etmek yerine, kayda aldığım kutu açış ve kısa değerlendirme videosunu vermek daha doğru olacak sanırım.

Ürün son derece sade bir kutu içerisinde onlarca parçayla birlikte geliyor. Kutu içeriği ise şunlardan oluşmakta:

  • 4.3" mavi ekransız monitör
  • Alt üst ana köpük
  • Güç bağlantı kablosu
  • Değişik yapıda 3 farklı lens
  • Bağlantı kayışı
  • Koruma bantları
  • Diğer bağlantı ve montaj aparatları

Monitörü kullanabilmek için 7-13 V arası bir bataryaya ihtiyacınız olacak. Bu batarya ise Li-Po (liytum polimer) veya Li-Ion (lityum iyon) tarzında olabilir, zira her iki batarya türünde de sağlıklı bir şekilde monitöre güç aktarımı yapılabiliyor. Tabii monitörü gözlük içerisinde kullanacağınız zaman, gücü sağlayacak bataryanın kolaylıkla taşınabilir, yani hafif olması önemli. Bunun dışında, kameradan gelen görüntüyü ekrana aktarmak için bir de video alıcısına ihtiyaç duyulmakta. BOSCAM'in popüler 200 mW'lik alıcı ve verici seti bu iş için biçilmiş kaftan. Açıkçası, ortalama bir bütçeyle BOSCAM video alıcı-verici (receiver-transmitter, Rx, Tx) seti ve Sony'nin 600-700 TVL arası CMOS veya CCD FPV kamerası ile son derece sağlıklı bir FPV sistemi kurmak mümkün. Son olarak, ürünle beraber gelen monitörün bir araç için ekran olarak veya herhangi başka bir amaçla da kullanılabileceğini belirteyim.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

3
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
2 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
2 Yorum yazarları
İsa SarıAhmet Nazmi GÖKÇELERWLToys V666 FPV Quadcopter İncelemesi Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Ahmet Nazmi GÖKÇELER
Ahmet Nazmi GÖKÇELER

Emeğiniz için teşekkürler;

Bu sistem başlangıç model uçaklarda da kullanılabilir mi, uçuş mesafesi ve maliyeti ne olur? kayıt yapabilirmiyiz. Cevap verebilirseniz sevinirim.

İyi günler,

trackback

[…] daha net ve fark edilir hale geliyor. Yine de, ilgili teknik bilgi ve beceriye sahip kullanıcılar Quanum DIY FPV Goggle gibi bir harici gözlük veya bu gözlüğün ekranı gibi harici ekranlarla daha iyi bir […]