Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Sokak Düğünü: Benzeri Olmayan Saygısızlık Örneği

11 Ağustos 2008 Pazartesi 86 yorum İsa Sarı

Köyden kente göçün insan yaşamını etkileyen belki de en önemli olumsuz sonuçlarından birisi, apartman aralarında yapılan davullu zurnalı, sazlı sözlü sokak düğünleridir. Zira hastasıyla, bebeğiyle, yaşlısıyla, geceleri çalışıp gündüzleri dinlenenleriyle birlikte yüzlerce kişinin yaşadığı bir yerleşim biriminde, müziği son sesine kadar açıp gece yarılarına kadar başkalarını umursamadan yapılan düğün, düğünden ziyade insanlara rahatsızlık vermek ve onların haklarına tecavüz etmektir. Buna rağmen, köy hayatı ile şehir yaşayışı arasında sıkışmış ve köyün serbest, elverişli ortamında gerçekleştirdikleri gelenekleri şehrin kuralcı havası içerisinde uygulamaya geçiren anlayış yoksunu insanlar, her hafta sonu, hattâ bazen hafta içi günleri bile umursamaz bir şekilde insanların dinlenme haklarını ellerinden almaktadırlar.

Köy ya da kasaba gibi küçük yerleşim birimlerinde bu tür geleneklerin sürdürülmesi oldukça doğaldır; zira köyde yaşayan herkes birbirini tanır ve orada tertip edilen bir düğüne bütün köy halkı davetlidir. Buna rağmen şehirlerde, insanların kapı komşularını bile tanımadığını göz önüne alırsak, bu tür etkinlikler hoş karşılanmayacak ve saygısızlık boyutuna ulaşması kaçınılmaz olacaktır. Çalışma günlerinin sonuncusu olan cumadan başlayarak cumartesi ve pazar günlerini de kapsayan bu uzun ve gereksiz sokak düğünleri, insan sabrını zorlayacak bir seviyeye ulaşır. Öyle ki, düğüne katılanlar bile sadece "zorunluluk"tan orada bulunmaktadırlar.

Olaya diğer taraftan bakmak gerekirse, salon kiralama ücretlerinin maddî imkânları kısıtlı olan aileler tarafından karşılanamadığı ve bu yüzden sokakta düğün gerçekleştirildiği söylenegelir. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir. Hattâ; verilen yemeğiyle, sazcısıyla, davulcusuyla, aydınlatmasıyla, havaî fişekleriyle ortaya çıkan düğün masrafı salon kirası ücretini de geçebilmektedir. Ufak bir hesaplama yapıldığında ne demek istediğim daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Bunun haricinde takı takma merasimleri, bu merasimlerde "gövde gösterisi" yapmak, takılan takıların bir deftere not edilmesi ve bunların daha sonra tekrar "toplanması" düşüncesi de "evlenen çiftlere yardım edilmesi" geleneğinin bozulmasıyla ve tamamen maddî düşüncelerle şekillenmiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç olarak, kimi zaman bir sokağın başına ve sonuna bir araba park edip o sokağı geçişe kapamak suretiyle gerçekleşen, kimi zaman gece yarısına kadar havaî fişeklerle, silah sesleriyle sonlanan sokak düğünleri çağdaş şehir yaşamında yeri olmayan bir etkinliktir. Görgüsüzlük seviyesine ulaşan bu etkinliklerden, insanımız bir an önce vazgeçmelidir. Gelenekler ve inançlar asla bu şekilde yaşatılamaz; yaşatılsa bile şehir hayatını benimsemiş ya da en basitinden, hafta içi günlerde işinde çalışıp işinden geldiğinde, hafta sonlarında dinlenmek isteyen insanlar bu geleneklere içten içe söylenmeye ve onlardan yılmaya başlarlar. Ayrıca, "Başkaları yapıyor, biz neden yapmayalım?" düşüncesinden de vazgeçilmelidir.

, , , , , , ,

86
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
68 Yorum konuları
18 Konu cevapları
2 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
67 Yorum yazarları
NONAME(K)AhırKayserifatih çakırAli topcu Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Kayseri
Kayseri

Kayseri'de durum daha da kötü. Bu insanlık dışı ilkel ayinler yakın-uzak neredeyse her gün çevremizde gerçekleşiyor. On binlerce insan neredeyse her gün akla ziyan bir şekilde rahatsız ediliyor. Devleti ve şehirleri yöneten yöneticilerimizin olaya yaklaşımları uçuk bir embesillik düzeyinde. Bu insanlık dışı ilkel ayinleri yapan canlılarla ve onlara izin veren hatta imkan ve zemin hazırlayan yöneticilerle aynı ülke de yaşamaktan utanıyorum. Yıllardır bu sapkınlıkla mücadele etmeye çalışıyorum. Maalesef daha da kötüye gidiyor. 2015 yılında çıkarılan yönetmelikle sokak düğünleri maalesef gürültü kapsamından da çıkarıldı. Bilmeyenlerin bilgisine. Kanunları ve yönetmelikleri (devlet ve belediyeler dahil) özürlü kontenjanından devlete memur alarak alınan zeka özürlü… Devamı »

(K)Ahır
(K)Ahır

Aradan 1-yıl geçti. Sokak düğünleri sayısal artış, çılgınlaşma ve daha da yüksek gürültülerle yapılmada her geçen gün yeni rekorlara imza atıyor. Hafta içi neredeyse her gün akşam 17 ile 24 arası, ve yine her hafta sonu sabah 09 ile 24 arası işkencenin en azılısına kesintisiz olarak maruz kalmaya devam ediyoruz. Silah sesleri ve havai fişekler ise gece saat 01-02 civarlarına kadar devam ediyor. Devlet, belediye, emniyet hasılı kanun koruması altına alınan bu insanlık dışı eylemler, ayinler hayatımızı bir karabasana dönüştürdü. Dünya medenileşip ileriye giderken bizim insanımız ilkellikte ve geriye gidişte sınır tanımıyor. Burası Dingo-Dingoistan, pardon Kayseri-Türkiye. Cinnet geçirmeye az kaldı.

NONAME
NONAME

Bende 2021'den yazıyorum efenim bir tek 2020'de pandemiden dolayı iyiydi şimdi gene başladı yok bu ülkeyi terk edeceğim ! Delireceğim ya. Birde bunu savunanlar olmuş yorumlarda. Neyse. Makale çıkalı 12 sene olmuş gram ilerleme yok ! Al sana TÜRKİYE. Mükemmel ileri demokrasi...... YERSEN!

fatih çakır
fatih çakır

Arkadaşlar direk bimere şikayet edin devlet yasaklamadığı sürece hiç bir şey olmaz ! İnsanlar gösteriş için devlette oy gelecek diye yasaklamıyor tepkinizi gösterin ! Sokak düğünleri yasaklansın diye şikayette bulunun talep çok olunca belki tamamen yasaklanır

Ali topcu
Ali topcu

Bu aşağılık durumun varlığından idareciler niye bi haber, bu nasıl müslümanlık, nasıl vatandaşının hakkını korumak, haram olsun bütün haklarım bu fırsatı verdikleri için idarecilere ve bu cehaleti sürdüren cahillere. Bizim ulke olarak niye gelismediginiz, türk vatandaşı olarak sayginligimizin olmama sebeblerinden en önemlisi bence bu sokak düğünü. Yazlıklar olsun

Engin
Engin

Kesinlikle katılıyorum ama nasıl çözülecek
Yada insanlar ne Zaman anlayacak bunu
Herhalde 50 yıl sonra
Ayıp bence insan önce ayıbı bilmeli

özkan
özkan

BEN EDİRNE DEN YAZIYORUM DEĞİŞMİYORLAR NE YAZIKKİ BEN BU YORUMU YAZARKEN ŞU AN EVİMİN YAKININDA SAATLERDİR GÜRÜLTÜ YAPIP KURŞUN SIKIYORLAR VE HİÇ KİMSE BİR ŞEY DEMİYOR YIL OLMUŞ 2017 İŞTE BU DUYARSIZ CAHİL ZİHNİYET HAKİM OLDUKÇA SİTTİN SENE GELİŞEMEYİZ

HAKAN TÜRK
HAKAN TÜRK

Diğer şehirleri bilmem ama Bursa da durum çok çok berbat bu düğün kına geceleri konusunda gezdiğim gördüğüm de çok şehir var üç aşa beş yukarı memleket de jemen her şehir de durum aynıdır sanırım.yıl olmuş 2015 şu an aşada kına gecesinden sonra bir de çay partisi yeme içme partisi yapan belki 100 civarı kusura nbakmayın ağzımı bozucam aptal terbiyesiz kadın var ve dünya kadar velet saat 2:00 oldu ve hala sohbet muhabbet bağrış çağrış devam edeyor bebeler tepişiyor falen filen işte.birde bu bursada tavuk alam olayı var tam bir komedi ve bilhassa gecenin yarısı yapılır saat1 ile 2:30 arası olur… Devamı »

ALi men huk
ALi men huk

Bu tur zibilerden hayattan sogudum, bunlar cahil suru toplulugu istanbulda da durum ayni kadinlari ayni erkekleri de ayni, yigip icin tiksira tiksira tuvalete kosan tipler, aksama kadar dolma kofte her boku yimek icin gnlerce osra osura kosturan ama etrafi rahatsiz ediyormuyuz diye akillarina hic gelmez.

özkan gülerer
özkan gülerer

Bu sokak ve mahalle arası düğün yapma rezillikleri edirnede de çok fazla özellikle dikkat ediyom genelde nerde cahil köylü varoş kültürsüz gösteriş budalası sonradan görmüş insanlar varsa bunlar yapıyor ve ne yazıkki cezası yok hala yok yıl oldu 2015 herşey aynı bu insanlar bu ülkede yaşadıkça sittin sene ilerleyemeyiz ve gelişemeyiz ve şunuda ekleyim yok gelenekmiş yok parası olmayanlar varmış diye atıp tutanlar var bunlarda bu görgüsüz takımındandır yarası olan gocunur hesabından bunların hiçbiri insanları gece vakti saatlerce gece yarısına kadar rahatsız etmeye hakları yoktur geceleri insanlar işten gelir ve dinlenmek ister çocuk uyutanlardan hasta olanlara kadar çeşitli durumlar var… Devamı »

Hakan kara
Hakan kara

Yazınızın altına imzami atabilir miyim.sabah 10da baslayan davul zurna ve aralarda sazcinin caldigi igrenc otesi muzik ve bet sesi ayrica kadinlarin edepsizce cigliklarla cektigi sözde halay yüzünden cildirmak üzereyim. Yozgat muftusu kulaklarin cinlasin.ne güzel söylemişti.

deniz
deniz

Kesinlikle katılıyorum çok yanlış bir şey kimsenin kimseyi mağdur etmeye hakkı yoktur. Yukardaki yazıda çok güzel yazılmış bir yazı kimseyi küçümseme göremiyorum, tam hakkı ile yazılmış ben olsam daha ağır ifadeler kullanırdım.

mhtr
mhtr

Düğünün amacı nikahı herkese duyurmaktır. Silah sıkma havai fişek atma davul zurna; en uzakta ki duyan bile kimin kızı evleniyor diye sorar kendi kendine... Rahatsız olanlar illa ki olur amenna sonuçta bu bir düğün ömürde bir yapılır aynı mevkide sende 5-6 tane anca vardır 365 günde de bir zahmet rahatsız oluverin. Seçim süreci futbol maçı sonrası, eylemler protestolar, güçlü motorlu arabaların gürültüleri .. yılın herzamanı rahatsız olacağınız çok şey var zaten. Hayatın bir kısmını farazi bir kısmını gereksiz göremezsiniz. Keza toplumun bir kısmının yaptıkları , şehirlidir yapmak zorunda; diğer kısmının yaptıkları rahatsız edici şehirli olmaya yakışmıyo farazi diye nitelendiremezsiniz. O… Devamı »

ALi men huk
ALi men huk

Dugunun amaci herkese duyurmak mi, eyyyy ahali bakin ben bu kizla seviscemmm haaa haberiniz olsun demek mi tuhhh sana,

ugur sertkaya
ugur sertkaya

siz okumuşcahillere bi örnek biz atalarımızdan gelen gelenek ve görenekleri yapıyıruz zorUna gidiyo ama orda bi sizin dilinde sosyetik bisi yapsak ne kadar hoş demi size tek sözüm GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEGİNİ ASLA BİLEMEZ. o koylü dediginiz insanlar kadar neşe mutlu İNSAN VE ŞEREFLİ olsanız keşke

mustafa yalcin
mustafa yalcin

Sizin her aksam yakininizda dugun olsun da ole yazin bunlari.
isten geliyorsun hergun gürültü çocuk uyuyqcak sorun strese giriyorsun
Ses dalgalarina magruz kaliyorsun hic birzaman kafan dinlenemiyor herzaman sinirli oluyorsun misafir gelecek dugun varsa baskazan geleyim diyeni bile oluyor siz neden bahsediyorsunuz.
bir kenarda icinler yaz gunu pencereleri kapatmak zorundasin evinin dibinde iciyorlarsa perdeleride cekiyorsun . Allah düşmanıma vermesin cekilmez bir cile bu düğün gürültüsü yaşamanız lazim ...

iclal şeker
iclal şeker

konuyu çok uygunsuz bir uslupla nereye vardırmışsınız..asıl kindar sizsiniz. adam burada kibarca uyumsuz bir durumdan bahsetmiş, kendisine hak verecek en az bin kişi de vardır eminim. ben de aynı dertten müzdaribim. sizden ricam o gelenek ve göreneklerinizi bizim gibi dikkat ederek lütfen uygun mekanlarda yaşatın.

Ahmet Selçuk ÜNÜVAR
Ahmet Selçuk ÜNÜVAR

Helal sana kardeş vallahi helal olsun düğün yapanları aşagılayan köylüyü cahil gören medeniyetten bi haber olan haşerelerin yaptıgı yorumları okurken çıldırdım sinirden deliye döndüm düğünler merasimler bizim gelenegimizdir kimseye bi saygısızlık amacı ile yapılan bir eglence değildir siz eğlenmeyi bilmiyorsanız biz ne yapalım değilmi. Bide atamızın bir sözü vardır onuda hatırlatmak gerekir "köylü milletin efendisidir" diye bunu ne çabuk unutmuş bunlar.

Abuzer Kadayıf
Abuzer Kadayıf

Ben İzmir'de yaşıyorum. Burada da kaymakamlıktan izin alınmak suretiyle gece 23:30'a kadar sokak düğünü yapılabiliyor. Yalnız ses sistemleri sayesinde 1500 desibel sesle koca semte müzik dinletiliyor. Bunun bir kuralı yok yani. Öncelikle kaymakamlık benim hakkımı çiğneyip nasıl izin veriyor? Hadi izin verdi, müzik yayınının bir desible limiti yok mu? Kaymakamlığın izin verdiği durumlarda polis hiçbir şey yapmıyor. Kaldı ki kaymakamlık izin vermese de ben polisin gidip vatandaşla kötü olmak isteyeceğini sanmıyorum. Buna devlet bazında topyekün bir düzenleme lazım. Onu da siyasiler kolay kolay yapmazlar. Oy kaybetmekten korkarlar. Velhasıl kelam hakkımızı ancak ahirette alırız. Ben şahsen gürültülü sokak düğünü yapıp beni… Devamı »

asım ünal
asım ünal

sizin yaptığınız ayrımcılık.köylüymüş keşke köylü kadar olsanız.size tek kelime yazık haktan bahsediyorsunuz birde ayıp lan

Hakan kara
Hakan kara

Önemli olan koylu olmalari değil. Yazida koyluler kucumsenmemis.ama kapida otururken yoldan yabanci erkek geciyor diye iceri kacanlar düğünde elin adamlarinin önünde oralarini buralarını sallıyorlar.baslarindaki örtüden de utanmiyorlat

Burak akcakaya
Burak akcakaya

GELDİĞİN YERİ BİLMESSEN GİDECEĞİN YOLDA KAYBOLURSUN.

Selman Gün
Selman Gün

Bütün bu ve benzeri saygısızlıklar umru hariciye noksanlığıdır. Özgürlüğün nerede bittiğinin tarifidir en basitinden. Köyden indim şehrenin daniskasıdır, görgüsüzlüğün dik alasıdır. "Vay efendim geleneklerimiz ama..." denilebilecek en son mevzudur. Ki bizim geleneklerimizde bir başkasına bu denli rahatsızlık vermek katiyyen bulunmaz. Ramazan davulunda dahi gayrimüslimleri rahatsız etme kaygısı taşıyan bir gelenekten bashetmeliyiz oysa.

ALi men huk
ALi men huk

Ramazan davulu mevzusu konusunda da inancli biri olarak karsiyim artik ramazan davulunun bir anlamik kalmadi, neyse bu sokak dugunu cok daha buyuk bela adamlar bugun nerdeyse uc tur attilar evin onunden sabah 10 da basladilar ogle 1 oldu hala caliyolar sanki bahsis isticekler utanmasalar.

murat yüksel
murat yüksel

Kına yaksın buna karşı çıkanlar heryerine. Binlerce insan ekmek yiyordu bu işten. Sazcı-darbukacı-solist-kameracı-masa sandelyeci-dönerci- yardımcısı-oyuncakcısı-baloncusu daha birsürü insan. Sadece salon sahibi olanlar 2-3 kat daha fazla kazanacak. Rahatsız oluyoruz diyen düşüncesiz insanlar, Her sokakta 2,3 senede 1 kere düğün oluyordur. Hergün aynı sokakta, mahallede düğünmü oluyor. Kapat camını kapını ses duymazsın.

Harun ONCU
Harun ONCU

Sayın Murat arkadaşım, senin bu yorumun, ne kadar zavallı bir düşünce içerisinde olduğunu gösteriyor. İnsanların yaşlısı, hastası, bebeği olamaz mı? Sonra insanlar bir başkasının gürültüsünü çekmek zorunda mı? İlle de düğün olacaksa, sadece kendileri duyacak kadar bir sesle yapamazlar mı? Daha dün akşam, beş apartman ilerimde düğün vardı, gece 12 ye kadar devam etti, 12 de havai fişekler atılmaya başlandı, bir sürü arabanın alarmları bile dayanamadı çalmaya başladı, 7 aylık bebeğimle biz ailecek ayağa kalktık, saatlerce onu uyutmaya çalıştım. Bu mu gelenek? bu mu saygı? böyle mi ekmek parası kazanılır? Bari insafa gel de böyle zavallıları savunarak olma sen de… Devamı »

atakan erdinç
atakan erdinç

Haftada 1 veya 2 gün olsa iyi.Mamak'ta oturuyorum her gün var bu düğünler.Ses düzeyleri çok fazla. LYS ve SBS sınavı öncesi ve esnasında bile bu düğünler devam ediyor.Hiç olmazsa bu günlerde dikkat edilmesi lazım değil mi?Saat 09:00 da başlıyor gece 23:30'a kadar sürüyor.Bütün gün çalışıyorum.Eve geldiğimde dinlenemiyorum.Hafta sonu dinlenirim diyorum.Sabah 09 dan itibaren yüksek bir ses ile başlıyor.Cumartesi ve pazar devam ediyor.Birde sadece o mahallenin insanları yapmıyor ki.Mahalleden yaşayanların Ankara'nın diğer semtlerinde oturan akrabalarının düğünleri de apartmanların otoparklarında yapıyorlar.Bu duruma bir düzen gelmesi lazım.Öncelikle bu sokak düğünlerinin kaldırılması lazım.Bu biraz zor bir ihtimal.İkincisi düğün sürelerinin kısaltılması,ses düzeyinin azaltılması, üniversite sınavı… Devamı »

Hakan kara
Hakan kara

Yaz günü cam pencere kapatmak.zorunda degiliz bu bir.ayrica her gün düğün var.her gün siz ve sizin gibiler sokakta tepinecek diye yaz gunu kapi pencere kapatmak zorunda degiliz.siz saygiyi sehirde yasamayi ogreneceksiniz.ogrenemiyorsaniz gidip dugunlerinizi koyünüzde yapacaksiniz.bir gün cinnet gecirecegim ondan korkuyorum

ALi men huk
ALi men huk

sen kazanacagina valla salon sahibi kazansin benim icin daha iyi en azindan salons ahibi vergi veriyor senin naaptigin mechul.

cagdas akman
cagdas akman

Gökhan Yılmaz kardeş o zaman hepimiz sana birer kere parmak atalım. Nasıl olsa çalmıyoruz dövmüyoruz ne olacak sanki ömrümüzde 1 gece sana parmak atıp eğlensek. Ayrıca senin 1 gece dediğin olay burada her gün oluyor. herkesinki bir gece ama adam bitmiyorki her gün ayrı bir şey. Ben Adanadayım ve 350-400 tl ye öğretmen evini tutabiliyorsunuz .diğerleri 1000 tl istesin. Madem bu günün çok özelse bu güne 1000 tl ayır be kardeşim. Böyle bir güne 1000 tl verecek gücün yoksa evlenme zaten açlıktan ölürsün demekki.

hakan kara
hakan kara

gelenek melenek hikaye. saygısızlığın görgüsüzlüğün ortalığa dökülmüş hali bu sokak düğünleri. birde anlamadığım kadınlar hoplaya zıplaya oynuyor kaldırımlarda sokak kenarlarında. kocaları nasl izin veriyor buna aklım almıyor. davulcusu zurnacısı sazcısı hepsinin gözü önünde karılarını kızlarını oynatmaktan utanmıyorlar mı

er_dogdu
er_dogdu

26.09.2010 tarihli ve 26092010001440 kayıt nolu, Dini Sorular Komisyonuna sorduğunuz sorunuzun cevabı.

Sorunuz:
Sokaklarda yapılan düğünler, özellikle büyükşehirlerde veya sitelerde, rahatsız olanlar açısından bir hak doğururmu? Bu durum KUL HAKKI ile ilişkilendirilebilirmi? Rahatsız olan kişi veya kişiler bu durumda düğün sahipleri üzerinde hakka sahip olabilirlermi?

Cevap:

Başkasına zarar vermemek olgun bir imanın göstergesidir. Düğün salonu için imkanı olmayan kişinin sokakta düğün yaparken mümkün mertebe bu hassasiyetle hareket etmesi de böyledir. Bunun dışında kanunen izin verilmeyen yer ve zamanda düğün yapmak, sadece kanuna aykırı hareket değil, aynı zamanda kul hakkına da girer, vebali gerektirir.

NOT: Sizde, Dini Sorular adresine sorabilirsiniz

Yiğit Pilevne
Yiğit Pilevne

Sokakta düğün yapmak bizim geleneğimizdir bilmiyorum. Zira o dönemlerde düğün salonu diye bir şey yoktu. Ama artık var. Fakat şunu biliyorum komşuluk çok önemlidir. Saygın varsa, geleneklerini yaşatmak niyetindeysen, hak yemeyip ayrıca da küfür işitmek istemiyorsan, müziğinin/gürültünün ulaşacağı heryere tek tek uğrayıp izin iste. Bir kişi bile rahatsız olacaksa vazgeç o sevdadan. Saygılı birisi olduğunu o zaman anlarım.

Umut AKSOY
Umut AKSOY

Bugün günlerden 6 temmuz ve yarın belki de hayatımı değiştirecek, yön verecek KPSS sınavım var. Kaçırdığım tek bir sorunun bile beni binlerce kişinin arkasına attığı bu sınav için son kontrollerimi yaptığım bugünde tam karşı apartmanın ara boşluğunda düğün yapılmakta...Şimdi bu sokak düğünü savunucu arkadaşlarım, bu sınava benim yerime siz giriyor olsaydınız, acaba bu durumdan yine da hoşnut olur ve hoşgörüyle karşılayabilir miydiniz???

Mehmet Ali Manak
Mehmet Ali Manak

Başım ağrıyor, karşı apartmanın bahçesindeki düğünde sesi sonuna kadar açmışlar, zabıta öğlen saatlerinde geldi, bir baktı, gitti, saatlerdir bir o odaya, bir bu odaya git çileden çıktım, kendi eğlenceleri için bana yaptıkları zulmün karşılığı çoluk çocuklarından çıkar inşallah, en ufak hayrını göremesinler evliliklerinin rezil insanlar.

Fikret Özdil
Fikret Özdil

Gökhan düğün yapmak zorunda değilsin.İlla birinin başını ağrıtacaksan git ananın babanın başını ağrıt.Millet mecbur mu senin o davullu zurnalı düğününü dinlemeye. Uyuyan bebekten tut hastasına kadar herkesin bedduasını illa almak istiyorum yoksa uyuyamıyorum diyorsan yap düğününü. Şimdi burada da yapıyorlar bir düğün ve yarın yazılım var. Şuanda etmediğim küfür ve etmediğim beddua kalmadı.

ekrem yalçınoğuz
ekrem yalçınoğuz

bende kendi açımdan yorum yapayım düğün salonu açtım
vergi kira veriyor işci çalıştırıyorum ama sokak düğünlerinde
müzüsyenler vergisiz çalışıyorlar bence bu hiç etik ve kanuni olmasa gerek

mustafa
mustafa

cami hocalarına kurban ol sen. insanları rahatsız etmek sadece çalarak veya döverek-söverek mi olur gürültücü cahil... kendi düğününe sıra gelince geçen seneye kadar benimsediğin yasağa karşı çıkıyorsun. insana benzemediğin burdan belli. kendi menfaati olunca savunduğu değerlere karşı çıkmak, sadece dümbüklere yakışır.

Gökhan Yilmaz
Gökhan Yilmaz

Ben burda bu düğünerin yasaklanmasini istiyen yada bu yasağın çok güzel birşey olduğu kanisinda olan bütün insanlari pardon insan gibi görünen kendini beğenmiş özellikle birisi varki sanirsiniz cami hocasi, hepsini ama hepsini kiniyorum. İnsanlari rahatsiz ediyorlarsa çaliyorlarmi, dövüyorlarmi, sövüyorlarmi, iki insan hayatlarinin en güzel gününde eğleniyorlar oda çoğunda sadece 1 gece kına gecesi. eminimki bu yasağı benimseyen insanlarin çoğunun belkide hepsinin düğünü kina gecesi sokakta kapisinin önünde yapilmişdir.. ve şimdi bilmiyorlarki ilerde onlarinda çoluklari çocuklari evlenicek ve böyle bi yasak karşılarina çıkıcak. geçen seneye kadar bende bu yasağı benimsiyordum fakat bu sene benimde düğünüm var ve napicami nasil sokakta çaldiracağimi… Devamı »

Hakan kara
Hakan kara

Yobaz sizsiniz.sehir hayatina uyum saglayamayip kendini köyde sanıp sokakta düğün yapan balkondan sofra bezi cirpanlardir yobazlar.

eddaa
eddaa

bu gün bu rezillik yüzünden uykumdan oldum ve gece çalışan babam ve abimde sayelerinde uykusuz bir iş gunu geçirecekler haram zıkkım olsun hakkımız geçmişse onlara ne adice ne cahilce bi durum ya sen nasıl o kadar insanın hakkını ihlal edip saatlerce gurultu yapabılırsın gelenekmiş görenekmiş gelenek diye uykusuzmu kalalım uykusuz araba kullanan babamın basına bişi gelse bu adilerden mi soralım hesabını düşüncesizlikten başka bişi değil

mehmet sait demirel
mehmet sait demirel

benim bildiğim kadarıyla uyum yasaları çerçevesinde yasallaşmış bir kanun var mezkur mahalden en az 500 metre mesafeye kadar sesli,elektronik cihaz veya canlı müzik yapılamaz diye.ama malesef yerel yönetimler ve mülki amirlik yasa olmasına rağmen bu gürültü kirliliğine göz yummakta...ne zamana kadar yumacaklar acaba...

ahmet
ahmet

Ben her seferinde bu şekilde sokakta düğün yapanları 155 e ihbar ediyorum sağolsunlar gelip sesi kısıyorlar. Keşke herkes şikayette bulunsa bu rezillik, bu saygısızlık bir an önce bitse..

İsa Sarı

Mustafa Bey,
Ortada, bahsettiğiniz gibi bir küçümseme yok. Yine de görüşlerinize saygı duyuyorum. Esenlikler dilerim...

mustafa karatepe
mustafa karatepe

isa bey hep köylüleri küçümsemiş ve üstüne birde tutmuş 'Köylü Milletin Efendisidir' diyen Atatürk'ten bahsediyor..çok saçma.
bizim kültürümüzde sazlı sözlü düğünler vardır...
bu siteyide isa sarıyıda şiddetle kınıyorum.

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

ahmet oğuz! sen önce kendi soyunu sopunu araştır, öyle gel. Benim kültürümde kul hakkı yemek yok. sen hangi kültürdensin ki, kafa ütülemeyi meşru görüyorsun. Yan dairede ölen komşu, belki de senin zihniyetindeki gürültücülerin eziyetinden dolayı tansiyonu fırladı öldü, belki bağırdı çağırdı yardım istedi ama sokakta gürültü yapan bir insanımsının yüzünden sesini duyuramadı kimseye... senin evinde yaşlı bir hasta, erkenden uyuyan küçük bir çocuk ve sabahın köründe kalkıp işe gitmek zorunda olan birileri hiç olmadı galiba, inşallah olur...

Ahmet Oğuz
Ahmet Oğuz

Yan dairedeki komşusunun öldüğünü aylar sonra gelen kokudan anlayan zihniyet yine yorum yapmış.Yılda sadece 3-4 ay yapılan belkide 3-5 yılda bir kere denk geldikleri bir düğüne dahi katlanamayan kendi kültürüne yabancı insanlar topluluğu yorum yapmış.Aslını astarını sopunu soyunu araştırsan ortaya çıkan sonuçlara şaaşırmayacağınız kişilikler yorum yapmış.Bu uzar gider....

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

kafa ütülemek ne zamandan beri gelenek oldu? mağarada yaşamak, kimseyi düşünmeyen canlılara daha uygun düşer. orda istedikleri gibi gürültü yapıp tepinebilirler...

selami apladı
selami apladı

komşunuzun yerine rahatınızı düşünüyosanız bence dağa çıkıp bi mağarada kalın sessiz sakin gürültüsüz,masrafta yok.:)

selami apladı
selami apladı

rahatına düşkün bir millet haline geldik.herşeyden rahatsız olan insanlar karşı buna.insanlardan uzak yaşamayı seven insanlar,rahatsızlığı kafasında olanlar karşı buna.adet gelenek görenek nedir bilmeyen,robot gibi yaşamaya alışmış insanlar unutmayın bugün komşun da yarın sende.gerçek saygısızlık senin düşüncende.biraz düşün tabi aklın varsa.a.b ye gireceğiz diye kendimizden kaybettiklerimizi.dayatmaya boyun eğme.

ekrem şahin
ekrem şahin

bu böyle olmayacak acilen çözüm bulunması lazım milleti rahatsız edip mahalle arası düğün eğlence gibi şeylerden bir hayır doğmaz milletin kafasını ütüleyipte yapaılan düğünden hayır gelmez lütfen yetkililerden rica ediyorum şu kültürsüzlüğe bir son verilmesini istiyorum

sayha ödül
sayha ödül

nasıl bi zihniyet başkalarına saygısızlığı,son derece doğal bişeymiş gibi savunabilir anlamıyorum. şu an mahallemde bir sokak düğünü yapılıyo.2 saat önce 155i arayıp duruma müdahalelerini rica ettim.sağ olsunlar ilgilendiler ve müzik kapatıldı.ama iftardan sonra tekrar basladı.ben ikinci kere aramaya utanıyorum,ama onlar uyarıldıkları halde saygısızlıklarına devam ediyorlar,düşünün.bundan ekmek yiyenler yok mudur vardır.ama birileri rızkını çıkaracak diye,ben uykumdan,çalışmamdan,dinlenmemden yahut sessizlik hakkımdan mahrum kalmamamalıyım.bu adil değil.o hayatında bi defa evleniyo hadi ona anlayıs göstereyim susayım,e yarın bu evlenecek,öbür gün bi baskası.nereye kadar anlayıs gösterebilirim bu bir,anlayıs göstermek benim insiyatifime kalmıyo ve bana zorla kabul ettiriliyorsa burda anlayışsız olan ben miyim karsı taraf mı bu… Devamı »

Hakan kara
Hakan kara

Simdi 2015 yilindayiz ve bu yobaz kafalilar halen insanları rahatsiz etmekte direniyorlar.direnmekle kalmayip bu terbiyesizligi de halen savunanlar var.ayıp ayıp.hele o kadinlar.bari cigliklarla halay cekerken basinizdaki örtüyü çıkarın da ona saygısızlık olmasın

haydar kalender
haydar kalender

Dinimizde bırakın insanı hayvana bile eziyet etmenin vebali büyüktür,peygamber efendimiz bir kadına bu cehennemlik demiş bir kadına da bu cennetlik demiş.Sahabeler cehennemlik dediğiniz kadın çok namaz kılan biri demişler,diğeri ise fuhuş yapan kötü biri demişler.Efendimiz sav. İyi dediğiniz kedisine işkence ediyor Sizin kötü dediğiniz de çölde susuzluktan kıvranan köpeğe kuyudan ayakkabı ile su ver-di,bu amel rabbimizin hoşuna gitti bu kadına rahmet etti demiş.Ben bu sokak düğü-leri ve çeşitli vasıtalarla komşularına eziyet edenleri çok namaz kılan kötü kadının durumuna benzetiyorum.Ezan okunurken sözde saygıyla bitene kadar susuyorlarsonra devam. Üzerinize aldığınız kul hakları ne olacak siz ölmeyecek misiniz? Kamu düzenini sağlamakla görevliler, Sincanda… Devamı »

alper yılmaz
alper yılmaz

bazı yorumlarda salon düğünlerinin pahalılığından bahsediliyor fakat bütün düğünler salonlara sokulduğunda o zamanda daha fazla kapalı düğün alanlarına va salonlara ihtiyaç olacak ve fiyatlar çok daha fazla ucuzlayacak.her şey zamanla yoluna girer önemli olan bir yerden başlamak.

alper yılmaz
alper yılmaz

sokaklarda eğlence adı altında yapılan bu gürültülü şamataların artık sonlanması zamanı gelmiştir.bir diğer yanıda sokak ve yol ların kapatılması sorunudur.sanki o sokak veya yol o kişininmiş gibi yol kapatmayı hak olarak görmektedir.

mehmet sait demirel
mehmet sait demirel

sokak düğünleri ve her türlü gürültülü eğlencelere karşıyım.ben düğün salonu sahibiyim,salonum %30 kapasiteyle çalışıyor,yani %70 atıl durumda.bir arkadaşın yazdığı gibi sokak düğünlerinin maliyeti çoğunlukla salon kirasından daha fazladır.bizlerde istihdam sağlıyoruz ve vergi veriyoruz.insanlarımız daha uygun ve rahat şartlarda düğün yapsınlar diye bunca külfete katlanıyoruz ama sokak ve benzeri okul bahçelerinde yapılan düğünler yüzünden esnaf olarak çok mağdur olmaktayız.ayrıca gerçekten bu ülkede doğruları yapmakta zorlanıyoruz.buna çok örnek verebiliriz.herşeyden önce toplu yaşamın gerekliklerine önem vermek zorundayız.insan olmanın gereği bu bence.saygılarımla

ankara beyi
ankara beyi

sokak dügünleri elbet çok ses açıldıgında hoş diil ama kalkması içinde insanların ekonomik özgürlügünü kazanması gerekli ordan yok kalksın yok ben bunun yüzünden evimi sattım diyen arkadaş madem evini sattın o sokak dügünğü yapanlara dügün salonu tutda adamlarda sokaklarda perişan olmasın ordan tık tık yazması kolay sizin gibiler bırak yardımı ayagınıza kadar gelen dilenciye 50 kuruşu bile vermeyen zalimler siniz iyi olmuş satmakla evinizi çok isabetli olmuuş zaten senin gibi yobazların k örende ikahmet etmemesi gerekiyo sen çay yolu çankaya paklar yürüde kalabalık etme oldumu

Hakan Kaya
Hakan Kaya

Bıktım usandım artık bu düğünlerden. Kardeşim, yeter yeter yeter....

İsmail Alaçalı
İsmail Alaçalı

Yazın hemen hemen her Allah’ın günü sabahtan başlayarak gece yarılarına kadar devam eden sokak düğünleri ile bizlere hayatı zindan etmeye KİMİN NE HAKKI VAR. YETER YA. YETER. Tabii bu düğünler sadece hoparlörün sesini sonuna kadar açmakla yapılamaz, havai fişeklerle ve silahlarla da desteklenmesi, gereklidir. Yoksa eksik olur mazallah. SOKAK DÜĞÜNÜ SAHİPLERİ, ÇALGICILARI, UTANIN YA, UTANIN ARTIK. ŞEHRİN GÖBEĞİNDE BİNLERCE İNSANI RAHATSIZ ETMEYE NE HAKKINIZ VAR. KİM VERİYOR SİZE BU HAKKI. YENİ ÇIKAN GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİNİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM. Ve tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum, sokak düğünü duyduğunuzda hemen Belediyeye şikayet için telefon edin, dilekçe gönderin. Çevre Bakanlığına şikayet dilekçeleri yazın, telefon… Devamı »

yeter ya yeter yaaa
yeter ya yeter yaaa

şu anda evimde rahat dinlenemiyorum apartmanımıza doğru çevrilmiş dev kolanlar etrafı titretiyor ve yarın çocuğum SBS sınavına girecek ! ! saat gecenin 23.00 hangi devirde yaşıyoruz , sokak düğünlerini savunanlarıda Allah a havale ediyorum. kesinlikle yasaklanmalı bu işkence bitmeli. bu adamın afedersin eşek gibi anırmasını dinlemek zorunda değilim. biraz insana saygı çevreye saygı yeter artık .

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

ne kadar gürültü meraklısı var memlekette...
1- insanları rahatsız etmek "kul hakkı" açısından yani dini bakımdan hiçte iyi birşey değildir. bilmeyenler araştırabilir.
2- kanun - yönetmelik "sokakta düğün yasak" diyor
3- insanları rahatsız etmenin bayanı-erkeği, geleneği-göreneği, komşuluğu-arkadaşlığı, geçmişi-ecdadı olmaz. gürültü gürültüdür. bizim atalarımız gürültücü insanlar değildi.
tüm komşularınıza tek tek sorup, "tamam benim kafamı ütüleyebilirsiniz" diye izin veriyorlarsa mesele yok...

Aslı g.
Aslı g.

Farkettim de yazanların geneli erkek... Erkeklerin çoğu için düğünler zaten işkence gibidir de acaba diyorum sokakta düğün, kına gecesi vs. yasaklansın derken, bunların bayanlar için de bir önemi olduğunu unutmuş olabilir misiniz?? Evet ben de sabahın erken saatinde kalkıp işe gidiyorum, zamanı geldi evde hasta oldu, yaşlılar da; ama hiç kimse de kalkıp beddua ya da küfür etmedi etmez de. Çağdaşlıktan dem vurup köyden kente göç bunları getirdi diyorsunuz, komşuluk ilişkileriniz de kalmamışsa zaten o sizin sorununuz, yazık... Uzun ve yorucu bir haftadan sonra dinlenmek hepimizin hakkı ancak sadece 3-4 ay ve çoğunlukla haftada 3 gün en fazla, dayanmak bu… Devamı »

Serkan şahin
Serkan şahin

İnsanlar ezan sesinden rahatsız olur konuma gelmişken komşusun mutluğuna ortak mı olacak.Öyle bir kültür yozlaşmasıı geçiriyoruz ki komşumuza dangalak diyecek kadar sewiyesiz oluyoruz.Artık tamamen geleneklerimizden kopuyoruz.Birileri bizi kimliğimizden geçmişimizden koparmaya calışıyordu başardılarda.Ecdadını inkar eden onları görmezden gelen hatta beğenmeyip cahillikle suçlayan toplum olmuşuz.Benim oturduğum semtte düğünler yapılıyor cok da ses geliyor ama kimseyi suçlayamam rahatsız olduğum için sizler gibi küfür de edemem.çünkü bizler sosyal insanlarız birlikte yaşıyorsak illa ki bazı şeylere katlanmak zorundayız.Bizim çoşkumuz sevincimiz üzüntümüz diğer tüm medeniyetlere göre başkadır.Ne olursunuz onlar gibi olmayalım kimliğimizi atalarımızın yaptıklarını cahillik diyip medeniyet budalalığı taslamayalım.Yoksa bizlerde gün gelecek ingiliz gibi alman gibi… Devamı »

özkan adıgüzel

bende bıktım bu düğünlerden belediyeler iş başına lütfen.

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

bizim örf ve adetlerimizde kafa ütülemek diye birşey yok. sokak, eğlenecek yer değildir. bu iş için düğün salonları var. ben de evlendim, ama kimseyi rahatsız etmedim. sokak düğünlerinden ekmek yiyenlerin yedikleri ekmek bence haram. çünkü başkalarını rahatsız ederek kazanılan para... ona bakarsan uyuşturucu satışından, hırsızlıktan, fuhuştan daha bir sürü işten insanlar ekmek yiyor. sokakta düğün veya konser veya başka gürültülü herşey yasaklanmalıdır.
EĞLENMEK, GÜRÜLTÜ YAPMAK DEĞİLDİR.
hastaneler ve tamirciler ekmek yesin diye, ben de eğlenmek için arabamla hız yaparım senin sokağında, bakalım ne oluyor o zaman. sokağa çıkartabiliyor musun çoluk çocuğunu???

mustafa zongur
mustafa zongur

insanlarin orf ve adetleriyle ugrasmak sizlerimi kaldi sizinde zamaninda dugununuz olmadimi bundan sonrada cocuklarinizin olmayacakmi sen rahat edecen diye insanlarin eglenmeleri insanlarin bir araya gelmelerini istenmeyecekmi bu yaziyi yazan arkadasi kiniyorum. bunun yani sira sokak dugunlerinden kac kisi ekmek yiyo bilgin varmi sayin arkadasimmmm. senin kimsenin ekmegiyle oynamana hakkin yok.insan hayatinda 1 kere evleniyo.ha bide bu dugunleri yasaklayanlar neden sokak konserlerini yasaklamiyolar bunlarin gurultusu yokmu onada yazi yassana sayin arkadasimmm bide onu dene olurmuuuu.

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

mehmet sökel
1- senin evinde hasta-yaşlı-çocuk birisi hiç olmadı mı? sabahın köründe işe kalkıp giden kimse yok mu?
1- ben sokak düğünlerini ilahili veya çalgılı diye ayırmadım. her türlü gürültü insanları rahatsız eder.
2- "dangalak" kelimesini insanları rahatsız eden herkes için söyledim, kendi sülalemi hariç tutmadım, muhakkak vardır benim sülalemde de. ama ben şehrin göbeğinde sokakta düğün yapan kim olursa olsun düğününe gitmiyorum ve "dangalak" demeye devam ediyorum.
3-"DANGALAKLIĞIN" savunulacak bir tarafı yok. yani gürültüyü savunan senin gibilere diyecek bir şey bulamadım...

mehmet sökel
mehmet sökel

mustafa sarıkaya arkadaşım dinden bahsediyorsun da ilahili düğünlere değinelim onlara ne diyeceksin? ayrıca sokak düğünü yapanlara hakaret edenlere ithafen sölüyorum. o dangalaklık sizinde sülalenizde mutlaka vardır. bu durumda dangalaklar sizsiniz.

mehmet sökel
mehmet sökel

bu yazıyı yazan arkadaşın ebeveyn leri de muhtemelen düğün yapmıştır. belkide kendide yapmıştır düğün. asırlardır süregelen en büyük geleneğimiz sokak düğünleridir. diyorsunuzki salonlarda yapın. bir mahallede 1 salon varken aynı gün 10larca düğün yapılıyor. yapsınlar o zaman 10larca düğün salonuda bizde yapmayalım sokak düğünü. 2.si sokak düğünlerinde çalışan yaklasık 1000000 müzisyen ve 20000000 a yakın aşçının ekmeğine bir imzayla son verilmesi bence uygun değil. bu kadar insana istihdamı kim sağlıcak? düğünleri bitirme saati zaten 23.00. dır zaten 20 de başlayan düğün 23 de sona eriyor. insan ömründe bir kere yapılan bu tatlı rüya gibi geleneğimizin yok edilmesine son derece karşıyım.… Devamı »

Ahmet özbey
Ahmet özbey

MARAŞTAKİ MUZDARİP.3 gün şehrin göbeğinde davullu çalgılı düğün olur mu? Allah aşkına. Bunda tek suç yöneticilerin. Bu halk hakkını aramasını bilmeyebilir. Ama yöneticiler eğitimli insanlar olarak halkının yerine düşünüp bu gibi gayri medeni düğünlere engel olmalıdır. Arkadaşlar bu gibi konulara tepki gösterecek kültüre erişmiş olanlar, arkadaş ortamlarımızda konuşup kamuoyu oluşturalım. Herkes tepkisini göstersin. Bu milleti koyun gibi görenler artık anlasın bu milletin birer kurt olduğunu ve olacağını. Yahu cuma dan başladı adamlar 3 gündür düğün çalıyorlar. Bu resmen gürültü kaynaklı psikolojik işkencedir. İşkence sadece vücuda zarar vermekmidir. Biz de işkence yasak bunun için AB kanun çıkarmakla olmaz hadi bi de… Devamı »

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

yaşar arkadaşım! evlenirken benim cebimde 5 kuruşum yoktu. binbir borçla evlendim. ama kimsenin kafasını ütülemedim, kendime beddua ve küfür ettirmedim. ben adını bile bilmediğim, şehirde zaten komşuluk ilişkisi kalmamış, yolda görsem tanımayacağım dangalakların gürültüsünü çekmek zorunda değilim. bu medeniyetsizlerin dağda ormanda yaşamasını ve mağarada düğün yapmasını tavsiye ediyorum.
ayrıca; inanan insanlar içi ölçü şu olmalıdır:
Mümin elinden ve dilinden başkasına zarar vermeyen kişidir( hadis-i şerif )
yani Müslüman olan, kul hakkının ne olduğunu bilir, insanlara eliyle ve diliyle eziyet etmez, gerisini siz düşünün

yasar mut
yasar mut

ya siz neden bahsediyonuz ya!bu sokak düğünleri sadece yazın 3 ay süre çinde yapıan bişey!parası olan var parası olmayan var!bu yasayı çıkaranlar ÇIRAĞAN SALANUNDA,YALILARDA YAPANLAR!!!ya parası olmayanlar maddi güçlük çekenler ne olacak? yani bu kadarmı birbirimize sabredecek durumumuz yok1ne olur yani bir gün katlanıversek komşuluk hatırına!mahhalede çalınan ,sokağın önünde çalınan düğünden bu kadar mı rahatsıssınız ya!bu kadarda keyfe düşkünlü bu kadar bi komşusu için zora girmeye çekenen yuuuh diyorum yaaa!!!nerde eski komşuluk nerde o eski kaynaşma?eskiden evin kapıları kitlenmezdi apartmanda herkez birbrine grer çıkardı yuuuuhh diyorumm yaaaa!!!

dertli
dertli

Haydi sokaktaki düğünler neyse... Geçenlerde bizim apartmanda üst katlarda bir darbuka sesiyle şaşırdım kaldım. Bekledim, yarım saat... bir saat ... saat 22:00 oldu, sabrım taştı. 155 i aradım 20 dakika sonra gelip köşeyi dönüp gitti. Hemen tekrar aradım. Ekibiniz falanca köşeyi dönüyor diye... 10 dakika memurla konuştuk, olmadı. Yöneticiyi aradım, o da polis i arayacağını söyledi. Saat 22:30 ben polisi bir daha aradım. Bu kez nöbetçi müdür, bir resmi, bir de sivil 3 polis geldiler. Nerden haber almış bilmiyorum. Ömürde bir kez sünnet olunurmuş, buna komşu olarak katlanmalıymışız(!) Bina içinde bu şekilde düğün sizce normal mi? sorusuna hayır normal değil… Devamı »

Hamdi Ünal
Hamdi Ünal

Sokak düğünleri http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2008/03/20080307-6.htm adresindeki yönetmeliğin 4-n ve 26-i maddeleri uyarınca kesinlikle yasak. Ama Türkiye hukuk ülkesi değil de, keyfilikler ülkesi olduğundan bu yönetmeliği kimseye uygulatamazsınız. Ne "vatandaş" takar, ne de yönetmeliği uygulamakla, uygulanmasını denetlemekle görevli olan yetkililer kılını kıpırdatır. "Ama filanca makamdan izin alıp da yapıyorlar," diyorsanız, yanılıyorsunuz. Ortada izin yok, göz yumma var. İstediğiniz yere telefon edin, dilekçe yazın, "Filanca yönetmeliğin filanca maddelerine göre bu yasak, niye uygulamıyorsunuz?" deyin. Emin olun, kimsenin umurunda bile olmaz. Denemek bedava. Sinirlendiğinizle kalırsınız. Tavsiyem, sokağınızda düğün varsa, kaçın. Ne de olsa burası "ya sev ya terket" ülkesi. Haklı olan değil, pervasız olan, güçlü… Devamı »

murat köse
murat köse

Bende ankara/keçiörendeyim yaz aylarında her gün hergün sabahtan akşama kadar insanların kafasını şişirmeye kimsenin hakkı yok. Bunun yasalarda kuralları nedir ? Nasıl şikayet edebiliriz ? Nasıl yasaklatabiliriz önemli olan onlar?

mustafa sarıkaya
mustafa sarıkaya

insanları rahatsız etmek bizim kültürümüzde yoktur. ayrıca rahatsız olanların ettiği beddua ve küfürlerle o evlilikten zaten hayır çıkmaz...

kırmızı fare
kırmızı fare

Özellikle öss,sbs,kpss sınavlarına denk gelen zamanlarda sokaklarda yapılan bu düğünler yalnızca insanları rahatsız etmiyor;sınava girecek öğrencilerin insanların da hayatlarını karartıyor. Çünkü hayatımın dönüm noktalarını oluşturan bu sınavların arefe gecesinde dangur dungur müzik sesleriyle kabusumuz oldu.

Serden Yiğit

Kültürel etkileşim ve yanılsama...
Bence sizin bakış açınız kendi kültürünüze olan uzaklığınızdan kaynaklanıyor. Sokak düğünleri bizim geleneklerimizden bir parçadır. Balo salonlarına tıkılmış tekdüze insanların oluşturduğu toplulukda düğün yapabilir ama bizim kültürümüzü yansıtmaz..!

abdullah nurioğlu
abdullah nurioğlu

"Sokak Düğünleri" yazısındaki düşüncelere katılıyorum. Sosyal değişimlerin tabii sonucu olarak davranış biçimlerimizde de, olaylara yaklaşım tarzımızda da farklılıklar olması gayet normaldir. Anormal olanı ise bu değişimi yaptığı halde şartların gerektirdiği olumlu refleksi gösterememektir. Zamanla bunları aşacağımıza inancım tam. Çünkü bizleri uyaran ve olumlu görüşlerle yönlendiren güzel ve akil insanlarımız var. Ne mutlu.

Gordion
Gordion

Sokak düğünlerinin irdelenmesi adına güzel bir yazı olmuş, kutlarım. Ben de düğünden başka çağrışımlar yapan bu gürültü kirliğinden muzdaribim. Yanı başımızdaki apartmanın bahçesinde gece yarısına kadar yapılan düğün vardı geçen gün. Öyle bir gürültü ki. Bu sıcak günlerde penceremi kapatsam da kurtulsam, olsun hamamda imiş gibi terlerim katlanırım diyorum yine olmuyor, televizyondaki sesi duyamıyorum, evde eşimle bağırarak konuşuyoruz, bir hafta sonunu dinlenemeden işkence ile geçiriyor insan. Sesi sonuna kadar açılan amfiler, detone olmuş ve ne idüğü belirsiz ses kirliliği var sadece bu düğünlerde. Sadece amfinin sesini biraz kıssalar da katlanacağım ama o da yok. Polis Karakolu; yazılı olarak şikayet edeceksin… Devamı »

Ahmet Kınalı
Ahmet Kınalı

Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Sokaklarda düğün yapılması saygısızlık ve görgüsüzlük örneğidir. Bu konuda sık sık mağdur olan biriyim. Bu tür düğünlerden birkaçına istemeyerek de olsa katıldım. Dışarıdan kötü içeriden hoş tezi hem çok anlamsız hem de mantıksız. Öyle bile olsa bu yapılan saygısızlığı mazur göstermez. Bu şekilde yapılan bir düğün yaklaşık 1000 kişiyi aşırı derecede rahatsız etmektedir. Hastası olan, cenazesi olan, yorgun olan insanlar bu gürültüyü çekmek zorunda değildir. Ben kendi adıma bu insanlara hakkımı helal etmiyorum.Bu tür faaliyetlerin köyden kente göç ile çok yakın ilişkisi vardır. Bizim kentlerimizde yaşayan nüfusun büyük çoğunluğu köy kökenlidir. Bu insanlar… Devamı »

.....
.....

Bir açıdan evet, yapılması yanlış fakat bu yazıyı yazmadan önce keşke bir sokak düğününe katılsaydınız. Dışarıdan o bangır bangır gelen müzik sesi içeriden aslında o kadar farklı ve güzel ki gidip görmeden anlaşılması pek mümkün değil.
Ayrıca köyden kente göç ile ilişkilendirmek ise ne derece doğru ve sağlıklı bilemiyorum.
İyi çalışmalar

Sabiano

Sokaklarda düğün yapılması yanlış. Kına dahi olsa düğün salonları var. Oralarda yapılması gerekir.

Hasan Akbaş
Hasan Akbaş

Ben de bıkmıştım ki bu düğünlerden böyle bir yazı tam düşüncelerimi aktarmış. Bazı ilçelerde yasak bildiğim kadarıyla. Bence hepsinde yasak olması lazım. Her yaz her hafta sonu kafa beyin kalmıyor gürültüden. Sabahtan akşama kadar aynı şey. Bir an önce çare bulunmalı buna...