Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

TürkNet İnternet Yorumları ve İncelemesi

28 Aralık 2022 Çarşamba 1 yorum İsa Sarı

Önce Full HD içerikler ve yayınlar geldi. Sonra 2K ve 4K, ardından 8K, şimdi ise 16K'lar konuşuluyor... Netflix, Youtube, Amazon Prime gibi "streaming servisleri" olarak adlandırılan platformlardan 7 megabit hızında bir internet bağlantısı ile tam verimle istifade etmek sizce ne kadar mümkün? Ben de sizin gibi, bunun mümkün olmayacağını düşündüm, hatta yıllarca tecrübe ettim ve yaklaşık 7 yıldır abonesi olduğum yerel, ufak bir firmanın teoride 10 ama pratikte 7 megabit hızındaki internet hizmetinden ani bir kararla vazgeçerek araştırmalarım sonucunda Türknet'e geçme kararı aldım. Bu yazımda, aşama aşama işlemlerin nasıl gerçekleştiğini ve Türknet fiber internete ait yorumları ve değerlendirmelerimi aktarmaya çalışacağım. Zaman zaman da duruma göre yazıyı güncelleyeceğimi belirtmek isterim.

26 Aralık 2022 Pazartesi günü sabahı kararımı çoktan vermiştim. Hemen şehrimde hizmet veren internet servis sağlayıcılarını (İSS) araştırmaya koyuldum. Her ne kadar daha öncesinde bilgim olsa da, Türk Telekom, Vodafone, Superonline, Millenicom gibi İSS'leri inceledikten sonra Türknet üzerinde durmaya başladım. Çevremdeki olumlu (ve kısmen olumsuz) Türknet yorumları da aklımda canlandı. Ama ihtiyaçlarıma en uygunu da oydu doğrusu, hazır apartmanıma fiber kablo da çekilmişken. Bir de Türknet'in web sayfasında dolaşırken "ilk ay bedava" kodunu görünce, "Tamam!" dedim ve online üyelik işlemlerine başladım (zokayı yuttum, evet :)). Çıkan ekranda altyapımı sorguladım ve ayda 169,90 TL'ye 100 megabit download, 8 megabite kadar ise upload hızını kotasız, taahhütsüz alabileceğim bilgisi ekrana yansıdı. 300 TL kurulum ücreti varmış, o da 3 ay boyunca her ay 100 TL olarak faturama yansıyacak. Modem ise ücretsiz ama abonelik iptalinde modemi geri alıyorlar. Hemen abonelik işlemlerine başladım (tüm işlemler online olarak yapılıyor ve adımlar çok basit). E-Devlet'e bankam üzerinden girerek gerekli onayları verdim ve kimlik fotokopimi önlü arkalı Türknet online işlemler sayfasına yükledim. Doğrusu, biraz aceleci olduğumdan dayanamayıp müşteri hizmetlerini aradım ve bilgi verdim bu işlemleri yaptığıma dair. Süreci hızlandırmaya etkisi oldu mu, onu bilmiyorum.

Hemen ertesi gün, 27 Aralık sabahında Türk Telekom ekiplerince arandım ve 2 kişilik bir ekip evime geldi. Gerekli testleri ve kurulumu yaparak sıfır, kutusundan çıkan bir TP-Link modemi hemen TV'min altına yerleştirdiler. Öğleden sonra, büyük ihtimalle akşam vakitlerinde, gerekli onay işlemlerinden sonra internet bağlantımın aktif hale geleceğini belirttiler. Ama onlar gittikten yarım saat kadar sonra internetim gelmişti. Hemen hız testlerine başladım tabii ve doğrusu, beklemediğim sonuçlar elde ettim. Bana taahhüt edilen maksimum 100 megabit download, 8 megabite kadar ise upload iken, sonuçlar bundan bir nebze fazlaydı. Doğrusu ben 100'ü adamakıllı görebileceğimi dahi düşünmüyorken... İlk kez böylesi bir konuda "şanslı" çıkmıştım adeta. Zaman zaman 200'ü gördüğüm bile oldu ama genellikle 100'ün biraz üstünde bir download hızı stabil bir şekilde alınıyordu. Hemen (daha önce hayalini kurduğum) 4K, 60 FPS, HDR bir video izlemeye koyuldum, Youtube üzerinden. O da nesi... Takılma olmadan, bekleme yaşamadan böylesi ağır bir içeriği dahi izleyebildim. Önceden bırakın 4K'yı, 1080p 60 FPS'lik bir videoyu izlemek dahi işkence halini alıyordu. Daha sonra PlayStation 5'i çalıştırıp 50-60 GB boyutlarında bir oyunu (Rainbow Six Siege) indirmeye giriştim. 1 buçuk saat civarında indirme işlemi tamamlandı ve gözlerime inanamadım. Zira önceden böylesi bir oyunu indirmek için günlerce PS5'imi açık bırakıyordum (tabii ki dinlenme modunda).

Görsel bir şekilde izah etmek gerekir düşüncesiyle, bilgisayardan ve cep telefonundan olmak üzere ayrı ayrı yaptığım hız testi sonuçlarını aşağıda paylaşıyorum.

Türknet hız testi sonuçları

Türknet hız testi sonuçları (bilgisayardan, arada 4 duvar ve 10 metre)

Türknet hız testi sonuçları telefondan

Türknet hız testi sonuçları (modemin dibinden, Galaxy S22 cep telefonundan)

Sonuçlarda, nedenini bilmediğim bir şekilde, 10 metre uzakta duran bilgisayarım, modemin hemen dibindeki telefona göre daha verimli bir bağlantı hızı ve ping değeri yakaladı. Bunda hız testi uygulamasının seçtiği sunucular etkili olsa gerek (biri bana daha yakın olan Samsun, diğeri ise daha uzaktaki İzmit). Ama başka bir nedeni varsa, bilenler yorumlara yazarsa sevinirim.

Türknet Tarafından Verilen Modem

Biraz da modemden bahsetmek istiyorum. Modem, TP-Link'in (sanırım) Türk Telekom'a özel ürettiği Archer C5v modeli bir ürün. Doğrusu oldukça şık. Üzerinde 4 adet ethernet çıkışı, 1 adet USB çıkışı da mevcut. 2.4 GHz ve 5.8 GHz frekanslarını destekliyor. Bunların farkını ise kısaca şöyle izah edeyim: 2.4 GHz'de çekim mesafesi 5.8'e göre hayli fazla ama bağlantı hızı yavaş. 5.8 GHz'de ise çekim mesafesi (kısmen) düşük ama maksimum hızı alabiliyorsunuz. Yaptığım denemelerde 2.4'te 50-55 megabit alırken 5.8'de aynı kriterlere göre 120 civarını yakaladım. Üstelik arada 4 duvar ve 10 metre mesafe olmasına rağmen. Dolayısıyla standart bir evin sınırları içinde 5.8'i kullanmanızı tavsiye ederim.

Türknet fiber internet modem

Türknet fiber internet modem

Türknet fiber internet modem TP-Link

Türknet fiber internet modem TP-Link

Modemi bilgisayara bağladıktan sonra 192.168.1.1 adresi üzerinden kullanıcı adı admin, şifre admin olarak giriş yapıp kablosuz ağ adını (hem 2.4 GHz için hem de 5.8 GHz için ayrı ayrı) ve şifresini değiştirdim. Bunu yapmanızı tavsiye ederim. Modemin şifresi ve giriş bilgileri, ayrıca varsayılan kablosuz ağ adı cihazın arkasındaki etikette yazmakta.

Türknet için genelde kendi altyapılarını kullanıyorlar gibi algı olsa da altyapı ve kısmen üstyapı işlemleri Türk Telekom üzerinden yürüyor. Hatta evinize bağlantıyı kurmaya da Türk Telekom ekipleri geliyor, yukarıda belirttiğim gibi. Hatta ve hatta verilen modemin üzerinde de Türk Telekom logosu mevcut. Açıkçası Türkiye'de tüm internet servis sağlayıcıları Türk Telekom'un altyapısını kullanıyor. Aksini iddia eden firmalara temkinli yaklaşmak gerekiyor doğrusu... Bunu bilmekte yarar var.

Türknet Yorumları (Genel) ve Ücretleri

Sonuç olarak, ayda 169,90 TL + 300 TL kurulum ücretine ayda 120 megabit download ve 10 megabit upload hızına kavuşmuş oldum. Bu arada, 10 aylık ücret olan 1699 TL'yi tek seferde ödeme yoluyla "Mevcut Fiyatı Koruma Fırsatı" adı altında "zamlardan etkilenmeme kampanyası" da yapmışlar, ondan da faydalandım. Ancak böylece bir taahhüt altına girmiş de oldum sanki ama herhangi bir iptal durumunda kullanmadığımız ayların iadesini alabiliyormuşuz, bu da oldukça güzel... Önceki abonesi olduğum yerel firma 100 TL karşılığında sadece 7 megabit (kendilerine göre 10 megabit) internet bağlantısı sunuyordu. Tüm bunlardan sonra daha öncesinde kendime eziyet çektirdiğimi anladım ve kızdım. Şimdilik Türknet ile her şey yolunda. Bu yazıyı reklam amaçlı yazdığımı da düşünmeyin. Bu içerik karşılığından Türknet'ten ücret vs. de almadım. Aksine, ilk faturam henüz oluşturulmadı. Bakalım sözlerinde durup "ilk ay bedava" yapacaklar mı 🙂 Ancak "Arkadaşını Getir" kapsamında da, yani referanslı üyelik yoluyla abone olunabiliyor. Bunun için ilgili bağlantı adresini paylaşayım: https://turk.net/internet-hiz-altyapi-sorgulama?promo=PEL40DY73XJO Bu bağlantı üzerinden üye olduğunuzda 1 ay size 1 ay da bana ücretsiz internet verdiğini söyleyeyim. Bazı "kurnaz"lar gibi gizlice bunu yapmak yerine açık açık ifade etmekte yarar var.

, , , , , , , , , ,

1
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
1 Yorum yazarları
Ahmet Akkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Ahmet Akkuş
Ahmet Akkuş

Aklımdaki çoğu soruya cevap buldum. Teşekkür ederim. Ben de geçmek istiyorum ama bulunduğum yerde henüz altyapı yok. Yıl sonuna tamamlayacaklardı bekliyoruz bakalım...