Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Göz Tansiyonu (Glokom) Hakkında Merak Edilenler

4 Şubat 2009 Çarşamba 124 yorum İsa Sarı

Halk arasında "karasu" olarak da bilinen ve genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu (glokom), göz içinde yer alan göz içi sıvısının basıncının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yapıp zarar vermesiyle meydana gelir. Basınç gören bu sinirler yeteri kadar beslenemeyip görevini yerine getiremez ve bu nedenden dolayı görmede azalma nüks eder, hattâ zamanla görmedeki bu azalma tam körlüğe bile sebebiyet verebilir. İlk başlarda herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalığın açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere yaygın iki çeşidi vardır.

Göz tansiyonu, tüm dünya genelinde yaklaşık 2 milyar kişiyi ilgilendirmekte ve 40 yaşın üzerindeki her 40 kişinin birinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine 40 yaş üzeri her 20 kişinin birinde de daha ileri yaşlarda kalıcı körlüğe neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonunun Çeşitleri

10-21 mmhg değerleri arasındaki göz basıncı normal kabul edilen seviyedir. Eğer 21 mmhg'den daha yüksek ya da 10 mmhg'den daha düşük bir göz içi basıncı ortaya çıkarsa göz tansiyonu başlangıcı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan göz tansiyonunun genel olarak dört ana tür vardır:

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

Normal göz ve glokomlu göz karşılaştırması

A. Açık Açılı Göz Tansiyonu: En sık görülen göz tansiyonu biçimidir ve göz tansiyonu rahatsızlıklarının yaklaşık %85'lik bir kısmını oluşturur. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu göz tansiyonu çeşidi başlarda hiçbir belirti göstermeden seyreder. Nasıl oluştuğu tam olarak bilinmez; fakat "aköz hümör" olarak tabir edilen göz içi sıvısının dışarı atılamayıp buna bağlı olarak bu sıvının göz içinde birikip basıncı artırmasıyla ortaya çıktığı belirtilir. Bu basınç ise zamanla göz içi sinirlerinde hasara ve zedelenmeye yol açar.

B. Kapalı Açılı Göz Tansiyonu: Açık açılı göz tansiyonunun aksine gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, bulanıklık; kusma, bulantı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan ve akut glokom krizi olarak da tabir edilen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi basıncı oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu biçim göz tansiyonunda, basıncın düşürülüp hastanın ameliyata alınması gereklidir; aksi halde birkaç günlük zaman dilimi içerisinde tam görme kaybı gerçekleşebilir.

C. İkincil Göz Tansiyonu: Katarakt, iridosiklit gibi göz hastalıklarına ya da romatizmal, diyabetik hastalıklara bağlı olarak gelişen bu göz tansiyonu biçiminde göz içi kanamaları, iltihaplanmalar gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ç. Doğuştan Olan (Konjenital) Göz Tansiyonu: Bu göz tansiyonu çeşidi genellikle İri ve devamlı sulanan göze sahip bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu çeşit göz tansiyonu hastaları ışıktan rahatsız olur ve az yemek yerler. Ayrıca göz bebekleri hızlı bir şekilde büyüyüp küçülür.

Bunların dışında, pek yaygın olarak görülmeyen Eksfoliasyon, Neovasküler, Pigmenter, Uveit gibi göz tansiyonu çeşitleri de vardır.

Göz Tansiyonu Riski Taşıyanlar

- 40 yaş üzeri kişiler
- Şeker hastaları
- Romatizma hastaları
- Yüksek miyopisi olanlar
- Yakın akrabaları içerisinde göz tansiyonu hastası bulunanlar
- Uzun süre kortizon kullananlar
- Yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar
- Kansızlık hastaları
- Şok geçirenler

Belirtileri ve Teşhis

Göz tansiyonu çeşidine göre belirtileri de farklılık gösterebilir; fakat en yaygın çeşidi olan açık açılı göz tansiyonunda gözün görme işlevinde herhangi bir kayba kadar hiçbir belirti görülmez. Bu yüzden belli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı ve göz içi basıncı ölçtürülmelidir. Zaten göz tansiyonu, genellikle göz muayeneleri sırasında ortaya çıkar. Bundan dolayı herhangi bir göz muayenesinde göz tansiyonu da kontrol ettirilmelidir.

Diğer göz tansiyonu türleri baş ağrısı, gözde bulanma, kızarıklık ve yaşarma gibi belirtilerle fark edilebilir. Göz tansiyonunun erken teşhis edilmesi, rahatsızlığın ortaya çıkardığı ya da çıkaracağı zararları en aza indirecektir.

Göz içi basınç, tonometre adı verilen bir cihaz sayesinde göz korneasına algılayıcı uçların temas ettirilmesi ya da göz yüzeyine kontrollü bir şekilde hava püskürtülmesi suretiyle ölçülür.

Tedavi Yöntemleri

Göz tansiyonu hastalığının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Tedavideki amaç, hastalığın ortaya çıkardığı rahatsızlıkların en aza indirgenmesi ve gözün mevcut görme kalitesinin korunmasıdır. Bu ise cerrahî müdahalelerin yanı sıra göz damlaları ve çeşitli ilaçlar sayesinde sağlanabilir.

Tedavi yöntemleri genel olarak şöyledir:

Göz damlaları: Göz içi basıncını kontrol altında tutmaya ve normal seviyesine çekmeyi amaçlayan göz damlaları, doktor gözetminde ve tansiyonun şiddetine göre kullanılır. Damlalar kullanıldıktan sonra gözde geçici yanma, batma ve kızarıklıklar görülebilir.

Haplar: Göz damlalarının göz içi basıncını kontrol altına alma noktasında yeterli kalmadığı durumlarda tercih edilmekte; fakat göz damlalarına nazaran daha fazla yan etkiye sahiptirler. Bu haplar, göz içi sıvısının üretimini azaltarak etki gösterirler.

Lazerle Tedavi: Göz damlaları ve ilaçlarla herhangi bir sonuç alınamadığı ya da bu tür yöntemlerinin yan etkilerinin tedavi sürecini olumsuz etkilediği durumlarda tercih edilen lazerli cerrahide amaç, normal cerrahiye bir basamak oluşturmaktır. Bu yöntemde göz içerisindeki drenaj kanalları gerilir ya da iristen bir delik açılmak suretiyle göz içi sıvısının boşaltılması sağlanır.

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Lazerle göz tansiyonu tedavisi

Cerrahî Müdahale: Trabekülektomi ameliyatı sonucunda göz içi sıvısı ağının bir kısmı yok edilebilir ve bu sayede sıvının göz dışına atılımı sağlanır. Bu müdahale, bir uyuşturucu damla ile gözün uyuşturulması hâlinde yapılabilir. Hem lazerle tedavi hem de cerrahî müdahale sonrasında bir müddet ilaç kullanımı şartı konulabilir.

Dr. Halil Ateş tarafından hazırlanmış olan ve göz tansiyonu hakkında oldukça detaylı bilgiler içeren www.glokom-net.org adresinde konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , ,

124
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
94 Yorum konuları
30 Konu cevapları
3 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
108 Yorum yazarları
Zekerya KarayelFerihan Altıntaşsalih uçanCihanmelih Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Zekerya Karayel
Zekerya Karayel

göz tansiyonu her iki gözde olurmu.Doktorum bana azopt adlı damla verdi.Sol gözüme laser yakma işlemi yapılmıştı.Sağ gözümde sorun yok. BU İLACI 2 GÖZÜME Mİ YOKSA SADECE SOL GÖZÜMEMİ DAMLATMALIYIM.

Ferihan Altıntaş
Ferihan Altıntaş

Göz cevresinde ağrılar ve şişlik oluştu kafama ağrı yapıyor.ara arada bulanık görüp mide bulantı oluyor nedendir

Cihan
Cihan

Selam gözümü sağa sola haraket ettirince gözüm ağriyo 14 yasimdayim seebebi nedir?

Fetah aşçı
Fetah aşçı

Yaşım 45 goz tansiyon u var bende daha önce burigamont damla kullaniyordum glakom kontrole gittiğimde goz sinirlerim zayiflamıs ilerlemiş şekilde ilacım değisti ,azarga ,damla verdi doktorum ilk kullanimda bulanık gordum normalmı?

Gizem y
Gizem y

Yaşım 19 bugün göz doktoruna rutin bir muayene için gittim gözümde hiç bir sorun yoktu göz tansiyonu çıktı. Bende bişey yok demeyin gidin gösterin

İsmail manyaslı
İsmail manyaslı

Azarga kortizonlumudur kataraktı tetiklermi

Halef purnek
Halef purnek

Telefona fazla bakmak göz tansiyonunu yükseltir mi ?

zehra demir
zehra demir

Merhaba gün içinde is yerinde disariya baktigimda çok aci ve agri giriyor gözüme bir aydir sürmekte is cikisi disaru ciktigimda ilk iki dk bakamiyorum yavaş acip alisiyorum ama agri giriyor yine muhakkak göz muayenesi olmam gerektiğini biliyorum ama korkuyorum ne olabilir acaba

Tolgahan Ergül
Tolgahan Ergül

Sağ gözümde 2 yıldır bulanıklık oldu başlarda azdı ama şimdi çoğaldı ve sol gözümde de başladı şimdi. .4 tane ayrı ayrı doktora gittim damarlarda sinirlerde hiçbişey çıkmadı. .göz tansiyonu da yok dediler..ve gözlük kurtarmıyor hicbisekilde sonuca ulaşamadım. .ne yapmam lazım lütfen bana güzel bir yol gösterin cunki bu durum beni çok korkutuyor..aynı zamanda uzun süredir depresan ilaçlarda kullanıyorum bunların etkisi olabilirmi..yardimci olursaniz sevinirim lütfen. .

pınar türe
pınar türe

Ben senelerdır damla kuĺlanıyorum ve 6 ayda bir kontrole gidiyorum.son bir aydır şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, başdönmesi, bulantı şikayetlerim var siz nasıl bir tedavi önerirsiniz bu şikayetlerin devam etmesi körlüğe neden olurmu.

Sinan kara
Sinan kara

Aynısı banada oluyor sabit bir yerede bakamıyorum basım dönüyor

abdullah küçük
abdullah küçük

Hocam ben kırize girdim daha önce 2gözüm sola kayıyordu sora hasdaneye giddim bana 40 kişide görülen sara hadalık dedi ilacyazdı 2ay dır kulanıyorum ama hale gözüm kayıyor bunun cözümü ney işde zorlanıyorum paron nerdese işten cıkaracak

BARİS BİNGÖL
BARİS BİNGÖL

merhabalar ben 13 yaşındayım göz tansiyonum ölçüldügünde 13 cıktı damla verdi damlayla gecermi?

Kübra Şahin
Kübra Şahin

merhabalar ben 23 yaşındayım ve göz tansiyonum 22 çıktı. Göz sinirlerim ya da görme alanımla ilgili bi sorun çıkmadı. Herhangi bir damla yada başka bişey vermediler. Kontrole çağırdılar. Bu tansiyon normale döner mi ? Yoksa ileri de gözümle ilgiili bi sorun çıkar mıı ?

salih uçan
salih uçan

İleride tekrar bir gidersin 27-28 yaşlarında ailede varsa bu tarz hastalık dikkat etmen gerek

erkan zengin
erkan zengin

merhabalar benim sorunum sağ gözümde yaklaşık 10 cm uzaklığı netleştirdiğim zaman sağ gözümde bir ağrı oluyor nedeni göz tansiyonu olabilir mi?

deniz aydın
deniz aydın

merhaba ben 3 yıldır dar açılı glokom hastasıyım. glokom olduğumda iki kez lazer yaptırdım. 3 yıldır düzenli kontrollerimi yaptırıyorum ve cosopt kullanıyorum. Ancak cosopt ilk aylardan itibaren gözümde alerji yapmaya başladı. birçok özel ve devlet hastanesinde en geç 3-4 ayda kontrole gidiyorum. göz tansiyonum yüksek çıkmıyor. cosoft kullanmaya devam ediyorum ama alerji nedeniyle gözümde ağrı sulanma, kanlanma ve kaşınma oluyor sonra da şişmeye başlıyor. son aşamada ise üst göz kapağımda deri soyulmaya ve zamanla dökülmeye başlıyor. cosopt kullanmayı kestiğimde birkaç gün içinde düzeliyor fakat göz tansiyonumun yükselmesinden korktuğumdan bir de doktorumun tavsiyesi olduğu için devam ediyorum. bu üç yıldır bu… Devamı »

Bahar Türkyılmaz Tahta
Bahar Türkyılmaz Tahta

Bunu biraz geç gördüm ama ben de xsalatan ile ayni problemleri yaşadım. Zaten sizin kullandığınız ile ayni yan etkileri var. Doktorum sizinkini önerdi ama değiştirmedim. Sonra doktorumu değiştirdim.Alerji için verdiği ilaçlar süperdi. Hiç alerjim kalmadı. İlacımı değiştirdi. Azarga kullanıyorum. Hiç alerji yapmıyor. Doktorum glokom konusunda uzman ve cerrah ayni zamanda. Eğer sorununuz devam ediyorsa bence bu ilacı doktorunuza sorun. Allerji içinde damla ve merhem verdi. Buradan yazmam etik olmaz sanırım. Geçmiş olsun.

Kevser er
Kevser er

Merhaba ben 20 yaşındayım normalde 0.50 gözlük numaram ve ışığa duyarlılık var bu yüzden doktor colormatik gözlük verdi ama çok pahalı olduğu için normal filitreli alyım gözlükleri ve pek takamıyorm açıkçası çünkü gece vakti ışıklar sisli havalarda nasıl gözüküyorsa öyle gözüküyor gözlükle gündüz vaktide öyle ama asıl soracağım şey değil, gözde ışığa duyarlılık olduğu gibi hıza duyarlılık gibi birşeyde varmıdır? Hiçbir şey izleyemiyorum telefonu bile önceden yoktu ama şimdi ekranı hızlıca kaydıtdığımda bile baş ağrısı oluyor midem bulanıyor kusacak gibi oluyorum. Gözlerimi ani hareket erdiremiyorum ve de nası bi hız derseniz fight club filminin başı varya hücrelerle olan kısım orada… Devamı »

Sedat uyar
Sedat uyar

Aynı şikayet bende de var tv izleyemiyorum doktora gittim gözlerin sağlam dedi hiç bi şeyin yok dedi ama izleyemiyorum ve de başım ağrıyor biraz bakınca sende durumlar nedir çözüm bulabildin mi

Beytullah
Beytullah

Merhaba 29 yaşındayım,14 yıl önce göz muayenesi olduğumda sağ gözüm 0.50 miyop çıktı.2 ay kadar gözlük kullanıp çıkardım.Çünkü gözümdeki asıl sorun sol gözümü kapadığımda sağ gözümle tek bir noktaya bakarken 3saniye sonra karıncalanma oluyor ve birkaç saniye içinde tamamen kararıyor,ancak gözümü başka yere döndürürsem düzeliyor..Bunun sebebi nedir,daha önce birkaç kez muayene olduğumda doktorlar bişey anlayamadılar..Şimdiden teşekkürler..

melih
melih

aynısı bende var ne yapacağımı bilmiyorum bulursan haberdar et lütfen

Fatma belyurt
Fatma belyurt

Mrb eda ben 36 yaşındayım ama Mayıs ayında Dr gittiğimde göz tansiyonun 35 di suan damla kullanıyorum fakat unuttuğum taktirde baş ağrısı gözümde yanma ve batmalar oluyor ameliyatı olmam gerekiyor beni aydınlatırsanız sevinirim.

Baki korkmaz
Baki korkmaz

Merhaba arkadaşlar benim gözümde Katarakt var ayrıca tansiyonum cok yüksek 39 da benim doktorum bana diyorki retinam kalınmış o Yüzden 8 9 yüksek ölçüyormuş arkadaşlar benim gözümün tansiyonunu neler yükseltiyor ve neler düşürüyor söylermisin lütfen . Sağ gözüm sol Gözümden biraz az Görüyor ama cok Bulanık görüyorum hiç bir şeyin ne OLDUĞUNU anlayamıyorum sol gözümde %40 Görüyor onla her işimi hallediyorum o gözüm cok net görüyor ama en ön Sırada tahtadaki yazıları Arapça gibi ve küçük görüyorum . Tahtaya biraz daha Kalkıp yaklaşınca görebiliyorum yani uzaktan yazıları Arapça gibi ve küçük görüyorum . Tıp benim Gözümü iyileştirecek hiç bir şey… Devamı »

Alisa sayli
Alisa sayli

Bir ay önce göz muayenesinde ortaya cktı görme alanı testinde bir gözümde 17 diğerinde 5 ilk bir kayıbm var yaşım daha 19 tansiyonym ise 15 doktor nasıl bir tedavi uygular ve ilerde kör kalma riskimnedir?

Soner
Soner

Benzer sorun bendede var sizin gectimi arkadaslar bana mail atabilirmisiniz iletisimde olabilirmiyiz

Soner
Soner

Bendede ayni problem var iletisime gecebilirmiyiz

Cemil Acar
Cemil Acar

İyi günler, benzer sıkıntılar bende de var. Acaba fikir alışverişi yapabilir miyiz.

Meltem Çetin
Meltem Çetin

Merhaba sülük tedavisinin glokoma (göz tansiyonu) faydalı olduğunu duydum hatta görmeyen gözü açıyormuş diyorlar doğruluk payı var mı yaptırıp da kurtulan var mı bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim çok önemli hayat memat meselesi tek gözüm var o da gitmek üzere tıp ümidini kesti çıkış yolu arıyorum 🙁

Baki korkmaz
Baki korkmaz

Biz Ankara'da doğal hayat diye bir polıklnığe gittik sülük tedavisi yaptırdık ama göz tansiyonum düşmedi hatta Yükseldi acil lazer ameliyatı oldum. Tavsiye edeceğim ankara tıp da oya tekeli ve gazi hastanesinde merih önol kesinlikle tavsiye ediyorum . Bizim gitmediğimiz Dr. Kalmamiştı acil şifalar diliyorum kesinlikle oya Hanım'a gitmenizi tavsiye ediyorum

Meltem Çetin
Meltem Çetin

teşekkür ederim Baki Bey haftasonu doğal hayata gittim ben de ilk tedavi başladı dr ümitli konuştu biraz ben de ümitlenmiştim ama sizin yorumunuzu şimdi görünce çekindim açıkçası bakalım zaman ne gösterecek size de çok geçmiş olsun zor bir illet Allah hepimizin yardımcısı olsun umarım hepimiz için aydınlık bir dünya olur

yusuf
yusuf

arkadaşlar yaşım 32 göztansiyonuyla tanışmam 24 yaşında oldu ilk ölçümde 29 29 çıktı damla kullandıktan sonra 10 10 12 12 13 13 09 09 gibi çıkıyor yalnız halende gözüme zarar vermektedir şuan zalatan göz damlası kullanıyorum oda gözümde kızariklik yapıyor yalnız bitkisel tedavi kullanıyorum bitkisel tadaviyi her kış 3 ay yapıyorum yapan hoca 5 sene gelmemi söylüyor geçer ama ben şuan 2 senedir uyguluyorum sanki iyi geliyor gibi geldi bana yalnız göz kızarıklığını nasıl giderebilirim yardımcı olursanız sevinirim 05438067277

deniz
deniz

Yasmin kullanıyorum gözümde boğulan ma gibi garip bişeyler oluyo acaba bu ilaç mi sebep oluyo.tam net göremiyorum puslu puslu

haci bayram
haci bayram

göz tansiyonum ölçümlerde r 21 l 29 çıktı acaba nasıl bir durum la karşılaşacağım.tedavi şartmı?

ece guder
ece guder

Merhabalar bugunlerde gozumde damarlar cogalmaya basladi nedendir acaba beni bilgilendirirseniz sevinirim

sibel hanim
sibel hanim

Iyi akşamlar glokom tedavisi zormudur bende astigmat gece körlugu var doktora gittim glokoma yonlendirdi korkuyorum ne yapcam bilmiyoru internetten okuyorum körluk olabiliyormus bana yardımcı olurmusunuz bilgi verirseniz memnun olurum isa bey

tuğba özköse
tuğba özköse

Hocam benim tansiyonum sürekli dusmekte (9 za 5 ) (8 ze 6 gibi ) daha çok simirlenince uzulunce tansiyonunmdüşüyor ve gözlerime inanilmaz bir agri oluyor biraz tuz yedikten sonra geciyo ama tekrar devam ediyor dediğim gibi genellikle sinirlenince uzulnxe meydana geliyor bunun göze vurmakla ne alakasi olabilir beni aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler

ilknur şahin
ilknur şahin

hocam ben doğuştan glokom hastasıyım trusopt adlı göz damlası kullanıyordum ancak ilaç artık üretilmediği için doktorum azarga adlı göz damlası kullanmamı uygun gördü. Ancak bu damla gözümde kızarıklık ve baş ağrısı yapıyor doktoruma söyledim bir sorun yok dedi sizce sorun olur mu?

Aysun doğan
Aysun doğan

Hocam doğuştan glokom da kaç ameliyat gerekli kornea kalınlığı iyi bişeymi doğuştan glokomda 2. ameliyat oldu ama 24 lerde yüksek mi bu değer tekrar ameliyat olabilirmi 24 olunca cosopt başlandı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşklr

Aysun doğan
Aysun doğan

İlknur hanım kaç yaşındasınız özel olmazsa görme alanınızda. Bi problem varmı doğuştan glokom bizdede var nasıl bir yol izlediniz özelden görüşebilirmiyiz rica etsem

ibrahim sarar
ibrahim sarar

Yok hocam fazla agrim yok iş aktivete yapinca geciyor isa bey

ibrahim sarar
ibrahim sarar

Hocam kafayi salayinca ve one egilince agri oluyor bu sabah oldu sicak ortamda geciyor.

ibrahim sarar
ibrahim sarar

Hocam gecen ay ben göz doktoruna gittim göz derecem sol1.25 sag1.50 o zamandan belli bir hafta taktim alisamadim çikardım onun etkisi olurmu göz no buyurmu

ibrahin sarar
ibrahin sarar

Hocam benim gòzüm agriyor tv pc telefonla çok lbakinca bide sakaklrimda gerilme olur

Volkan yusuflar
Volkan yusuflar

Slm benimde 4 gun oldu oğreneli yasim 33 goz tansiyonu dedi doktor sınır 20 senin 23 dedi doktor yuksekmiş ve genetik dedii annemde babaannemdede var goz tansiyonu bendeki olumsuzluklar şunlar basimi sağa sola hizli çevirdiğimde bas donmesi şakaklarimda gerilme ve ufak bi bayılma hissi gibi garip bisiy oluyorr bu şekilde olan varmi acaba yanii bu olanlat normalmii ilaç vermedi suan bisiy kullanmiyorumm ayda 1 geliceksin bana konturollere dedi doktorum fakatt 4gundurr aynii seyler hicc gecmedii ve devam ediyo bu normalmii acabaa cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden teşekkürler

ebru d
ebru d

arkadaslar ben 23 yaşımdayım bi yıllık evliyim bi ay oncesınde gozlerimde bulanık görmeye başladı 2 3 dakika suruyodu bu bı kaç defayıne tekrarladı gözlerimde yanma agrı oluyordu doktora gittim göz tansiyonum ilk seferde 25 23 geldi doktor biraz yuksek cıkmıs dedi bıde astıgmatın var dedi gözlukyazdı bıde 2 damla yazıp haftaya gel dedi gittim yenıden ölçüm yapıldı 30 27 geldi çok korktum zaten ben panik atagım ilaç kullnıyorum kaç yıldır bide oyle duyunca kendımden geçtim doktor görme alanıma ve kornea kalınlıgına baktı normal dedi bana damla yazdıazarga diye bu arada midemde de bulantı oluyordu haftaya gel tekraradan dedi bi makına… Devamı »

şeyma çep
şeyma çep

18 yaşındayım.4-5 senedir glokom hastasıyım. bu hastalık babamda da var. ilk başlarda damlalar işe yarıyordu fakat son zamanlarda özellikle sol gözüm 30 dan aşağı inmedi 46 ya çıktığı oldu. felaket baş ağrısına neden oluyor. sınav senem ve tüm yaşantımı etkiliyor. alphagan P diye bir damla kullanıyorum. yan etkilerinde göz çevresini karartma ve tüylendirme var. bu durum biraz üzüyo beni. ancak inanç burda devreye giriyor. gerçekten şükretmenin kıymetini bu noktada daha iyi anlıyorum. ALLAH hepimize şifalarından versin..

ferit
ferit

Geçmiş olsun allah şifa versin

süleyman kenger
süleyman kenger

arkadaşlar ben 19 yaşıdayım bana özel hastanede göz tansiyonu teşhisi konuldu.devlete gittim oradaki doktor bana 28 e kadar normal ben olsam demezdim ama kendimi kanıtlamam lazım dedi bana bir sürü test yaptı görme alanı,kornea kalınlığı...vs ve bana göz tansiyonumun olmadığını korneamın normalden kalın olduğunu ve rakamında bunun yükselttiğini söyledi damlaya başlamıştım bıraktırdı değerlerim 23-19 çıkmıştı ilginç tarafı annem ve ablamdada aynı teşhisi koymuştu özel hastanedeki doktor yani söylemek istediğim her yüksek değer göz tansiyonu değildir.

Uğur aydın
Uğur aydın

Öncelikle selamlar
Ben sol gözümün ağrıması ve ağrının başa vurması üzerine 2.gün doktora gittim.
Göz tansiyonum ölçüldü sol 1.75 sağ 1.25 çıktı
Doktor birde göz tansiyonumu istedi
Onda ise sol 20 sağ 13 çıktı

2 göz damlası ve gözlük yazdı şuan ne başımın ağrısı nede kötü görme gibi bir sorunum yok Allaha şükür.

Size önerim gözleriniz çok ilerlememişse ve çok tv yada bilgisayarda zaman geçiriyorsanız
O gözlüklerinizi takın.

Ben pc başında fazla zaman geçirenlerdenim ve gözlüğü sadece bilgisayar başında kullanıyorum.

Damlaları aksatmıyorum. Allah hepinize acil şifalar versin

iyi günler.

esra
esra

meraba yaşım 19 benımde goz tansıyonum var hastalığımın adı glokom yaklaşık 2 ay once hastaneye goz rahatsızlıgım ıcın gıttım tansıyonum 51 dı doktorun yaptıgı acıklamalarla sok oldum yuzum yandı bırden napacagımı bılemedım orada hemen bıhap verdıler daha sonra ılacları duzenlı bır sekılde kullan dedıler kullandım 5 gun sonra gorme alanı testı yaptılar cıddı bır sekılde hasar oldugunu soyledıler tekrar tansıyon testı yaptım busefer normal degerlerde cıktı tansıyonumun normal cıkması moralımı duzelttı agrılarımı dındırdı ılaclar daha sonra 20gun arayla tekrar hastaneye gıttım 1damlamı testıler 2tane kalmıstı gorme alanında alfabeyı karışık okutunca hepsını bıldım emındım doktorun yumusak tavrı ve konusmaları ıcıme su… Devamı »

yusuf
yusuf

esra hanım benim yaş 32 glokomla 24 yaşında tanıştım ilk göz tansiyonum 29 29 mm çıktı ilaç damlattığım gibi 11 12 10 10 13 12 gibi çıkıyor yalnız bu kadar düşük çıkmasına rağmen halen gözüme hasar vermektedir okadar doktorlara gittim çare yok şuan zalatan damla kullanıyorum ayriyeten bitkisel tedavide uygulamaktayım allah yrdımcımız olsun

merve şahin
merve şahin

öncelikle bu bilgileri yayınladığınız için teşekkürler bugün gözlerimde ara ara oluşan bulanıklılık için hastaneye gittim ilk olarak göz tansiyonuma baktı bir şey yok dedi bi makinayla gözümün arkasına baktılar ve bu sefer gözümün arkasındaki çukurun normalden büyük olduğunu söylediler ne olduğunu anlamadım görme alanı testi yaptılar ama o testi güvenilir bulamadım sonuçta elime makinayı verdiler ben bastım oldu bitti.daha sonra doktor yüksek çıktığını söyledi artarsa görme kaybına kadar gidermiş ve göz tansiyonuyla ilgiliymiş anlayamadım ben sizce yeterli testleri yapmışlar mı? cevap yazarsanız çok sevinirim..

AYLA ERDEM
AYLA ERDEM

merhabalar ben 25 yaşında bir bayanım 16 -16.50 miyopum yaklaşık iki ay önce göz tansiyonu olduğu saptandı damla kullanıyorum gebelik belirtilerim var ve hem kendi hemde bebeğimin sağlığı için ne yapmalıyım?

ayten nur sarı
ayten nur sarı

ben 20 yaşındayım . normalde gözlerim herkesten saglam görüyordu . taa ki 2 hafta once pazar sabahına kadar. sag gözüm oldukca bulanık ve karanlık. ayrıca aynada kendı yuzumu bıle goremedım . bı kac saat snra mor beneklı ışıklar gorunce hemen doktora gıttım . ama pazar gunu dıye ozel yerler kapalıydı . yanlıs teshıs konuldu. beyınsel dedıler. ve bı gun snra goz doktorun gıttım tansıyonum 52 çıktı . gozumu kaybetmek uzereymısım . tansıyon da sınır 20 zaten . o nedenle 20 civarında olanlar panik yapmasın. ve bu hastalıkta damlalarınızı duzenlı kullanın arkadaslar. bnde cok korkuyorum gorme kaybından . şimdı tek bır… Devamı »

sebahat
sebahat

ben 36 yasindayim 3 sene önce glaukom oldugunu ögrendim su an göz tansiyonum 23 ama göz sinirlerimin 80% Ölmüs üc cesit göz damlasi kullaniyorum. ama doktorum halen cok diyor belki ameliyat yada lazer olmam lazimmis, sizce hangisini yaptirayim, ve kac yaslarinda kör olma riskim var. tesekkürler

YAVUZ
YAVUZ

annem göz tansıyonu nedenıyle doktora gitmiş ve annem e gec kalındıgını tedavı yapmamız gerktıgı ve gerekırse ameliyat olacagını söylemiş annemde korkuyor bu göz tansıyonunn tedavısı yokmu bana bılgı verıısenız sevınrıım lütfen yardımcı olun numaram 0543 861 45 13 ulasırsanız z sevınrıım tşk edrım

aycan
aycan

merhaba 18 yasındayım glokom olduğumu öğrendim . Göz tansiyonum 27 29 30 arası çıkıyor damla kullanıyorum şimdi ilerde kalıcı körlüğe neden olur mu bilgi verirseniz sevinirim. Bir de kirpik dibi iltihabı var gözümde acaba tansiyonun cıkmasının onunla da bi alakası var mı dır

ahmet yıldız
ahmet yıldız

51 yaşındayım, yılda bir de olsa yapılan göz muayenelerinde kendimi bildim bileli tansiyonum sınırda olduğunu söylediler 20 22 , 22, 24 gibi, enson yapılan ölçümde tekrar 20 24 civarı çıkınca doktorun azarga diye bir damla verdi bir hafta kullandım ve tekrar ölçtürdüm 14 16 ya indi . ömür boyu kullanacağımı söyledi, ve şu an kullanıyorum . bu damlanın gözlerime bir zararı olurmu diye düşünüyorum. bu konuda yan etkilerini okudum düşük risk olsada bayağı yan etkilerini okudum. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. kısacası gözlerimin akibeti ne olur . teşekkür ederim.

rabia kızılağıl
rabia kızılağıl

ben 3 yıldan beri azarga kullanıyorum hiç bir yan etkisi görmedim 28 leri gören tansiyonum 19 lara düştü ve hep öyle seyrediyor 12 gündür ilacı kestim (doktor tavsiyesiyle tabi) belki ilacı bırakma kararı alıcaklar bence bi yan etkisi olmaz düzenli kullan ve asla kontrolleri ihmal etme geçmiş olsun

m.sait cetin
m.sait cetin

ben 20 yaşındayım ilk başta göz ağrısı şikayetiyle gittim sonra göz tansiyonu var dedi doktor o zaman tansiyonum 21 23 tü iki tane damla verdi bitince tekrar gel dedi 20 gün sonra tekrar gittiğimde 33 37 çıktı şimdi takipe alcaz dedi ama ben ünide okudumdan o doktor takip edemio şimdi tekrar gitcem takipte kalcakmışım sonuç çok yüksekmiş bu yaşta bunun çıkma nedeni ne olabilir ?

safiye özkan
safiye özkan

göz tansiyonu ameliyatının riskleri var mıdır? ilerki yaşlarda damarlarda kuruma yapıp körlüğe neden olur mu. annem katarkla birlikte göz tansiyonu ameliyatı oldu da sağ gözden 3 hafta önce.

elif kaya
elif kaya

merhaba benim annem henüz 44 yaşında ve sağ gözünü göz tansiyonundan dolayı artık görmüyor şimdi sol gözüde %50 si görüyor gözündende tansiyon boşaltılması için ameliyat olacak ve bu durum bizi çok üzülüyor ne yapıcaz bilmiyorum ama benim annem öyle bir kadınki herzaman dua ediyor allah bu ışığımda söndürmesin diye göz tansiyonu cidden çok tehlikeli ve ileride oluşabilecek şeyler çok acı göz kaybına neden oluyor ve o yüzden göz tansiyonu yüksek çıkan arkadaşlar bu konuda çok dikkali olun konturolu bırakmayın biz yaşadık siz yaşamayın:(

Sema Yılmaz
Sema Yılmaz

Merhaba hocam.Gözlerimde miyop sorunu var ve yıllardır gözlük kullanan biriyim. Zaman zaman bir uyku hali ile aniden gelen bir odaklanma problemi yaşıyorum. Gözümün önünde titreyen ışık dalgaları gibi bir şeyler beliriyor yaklaşık 10 15 dk sonra geçiyor.Kan değerleri ile ilgili değil sanırım tahliller normal.Ama nerede ne zaman olacağını bilmemek beni çok üzüyor. Göz tansiyonu ile ilgili olabilir mi? Yaşım 27.Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

nusret çelebi
nusret çelebi

merhabalar. 26 yaşındayım hastanede çalışıyorum. sol gözümde bulanıklık ve ağrı var . öncedende olmuştu ve üç gün kadar sürdü ve geçti önemsemedim. bu sefer ağrı ve bulanıklık daha fazla oldu. göz tansiyonumu ölçtürdüm 46,4 yani 50 çıktı:( şuanda saat sabahın 8 i. göz hocasını bekliyorum::((((( ve korkmaya başladım.

murat özer
murat özer

slm benım ablamdada goz tansıyonu var..buradakı yorumda herkeste 20 25 oranında ama ablamın kontrollerınde 60 oldugu cok ılerlemıs oldugunu soylemısler..doktor ılac tedavısı uygulamaya baslamıs etkı etmezse sok yapacagını oda sonuc vermezse gozu alacaklarını soylemısler bu konuda bı bılgı verebılırsenız sevınırım ıyı calısmalar...

özlem
özlem

Merhaa Doktor bey NİLGÜN YILDIRIM ile durumumuz aynı Benim 8 yaşında oğlumda yaklaşık 1,5 yıldır ani göz krampları girmekte ve bunun artık göz tansiyonu olduuna kesin teşhis getirdiler fakat sebebi niyesi belil değil. Yani ilk başlarda sadece kramp griiyor ve tansiyon o zaman yükseliyordu 35 lere sonraları aradan bi kaç ay geçti kramplar sıklaştı 35-40 tansiyonumu sonra 1-2 ay geçti ve tansiyonumuz artık sürekli yüksek. Pilosed günde 2 deafa kullanıyoruz ve cosopt kullanıyoruz gene günde 2 defa . BelirtilerimizÇok yükselince yane 50-60 arası bulantı kusma kramp ve şiddetli ağrı oluyor. Bu yaştaki bir çocukta normalmi ve bunla ilgili yapabileceğim neler… Devamı »

ilker yelboğa
ilker yelboğa

mrb benim oğlum doğuştan tek gözünde glokom var bir gözü büyük ve görmüyo biri.5 yaşında daha önceden gözü büyük değildi sadece göz bebeği yoktu .40günlüktü doktarlara gitmeye başladık ve gözü büyüdü.şimdi o gözün alınması gerekiyomuş yani estetik açıdan.lütfen bir açjklama yaparmısınız.çok çektik başka doktorlarda bakmıyo sizden bir haber bekliyorum

göz nedir

merhabalar benim göz tansiyonu 3-16 acaba ne yapmam gerekiyor doktora başvurdum ama bir sonuç alamadım

rabia kızılağıl
rabia kızılağıl

3-16 olması göz tansiyonu yok demektir zaten 20 den sonrası sıkıntı doktorluk bi durum yok yani 🙂

sevil matar
sevil matar

Merhabalar,tüm bu detaylı bilgi ve açıklamalarınız için çok teşekkürler.

Sevim alıcı
Sevim alıcı

hocam benimde gözlerimde çok sık yanma ağrı ve kaşıntı oluyor uyuyunca biraz geçiyor uykusuz kaldığımda çok rahatsızlık veriyor ,7 yıl önce göz damarlarım iltihaplanmıştı tedaviden sonra astimat olduğumu söylediler ,gözlük verildi ama kullanmadım hep başımı ağrıttı gözlük.benim sorunum ne olabilir .şimdiden teşekkürler

büşra demir
büşra demir

göz tansiyonum 21 28 ne yapmam gerek

adalet bozdogan
adalet bozdogan

bir yıl önce dogktora gittim göz tansiyonu başlangıcı dediler flim çekildi arasıra yine gidiyorum yiine aynı şekil uzak yakın gözlügü verdiler başka ilaç verilmedi bana bu durumda ben ne yapmalıyım? Özel hastanelere gittim.Şimdiden teşekkür ederim...

Ayşe Özdemir
Ayşe Özdemir

merhaba acaba sorumu yanıtlaya bilir msiniz?
BEnim annemde göz tansiyonu var acaba baş ağrısı yapar mı?

ahmet tok
ahmet tok

selam,41 yaşındayım.bir yere dikkatli bakarken,biri konuşurken onu dinlemek için bakarken uzak yada yakın farketmiyor bende gözlerde kararma baş dönmesi oluyor.sanki ani bir boşluğa düşermişim gibi bir his baş dönmesi oluyor.bu durumda elimi anıka götürüyorum bu alışkanlık haline geldi hatta bazen karşımdaki kişininde dikkatini çakiyor başımınmı ağrıyor yada başınmı dönüyor diye sorularla karşılaşıyorum... cevbınız bekliyoru.şimiden teşekkür ederim.

seray algan
seray algan

Merhaba. Bügün öylesine göz kontrolüne gittim ve göz tansiyonumun olduğunu öğrendim malesef. Bende olmaz demeyip göz kontrollerini mutlaka yaptırmak lazım, bugün anladım bunu.

tuğba yıldırım
tuğba yıldırım

merhaba oncelıkle yayınladığnz bılgı ıcın tesekkur ederımm ben 19 yasındayım ve goz tansıyonu hastasıyımm doğustan gelen goz rahatsızlıgım var katarakt şaşılık felan wardı en son mercek konduu ama su ann gozz tansıyonuu hastasıyım vee duzelmedıı ılac kullanıorum goz damlası cosopt alphagan we x zalatan gozluk kullanıorumm gozluqu atmayı cok ıstıyorum ama buu benım ıcın gecerlii değilmiş 🙁 çok korkuyorum cok rısklı bı haastalık bu yasım daha cok kucuk 🙁 bunun bır yolu yokmu bu golugu atmanın gozz tansıyonundan kurtulmanın falann yardımcıı olursanızz cok sewnrm tesekkurlerrr 🙁

jalekorkut
jalekorkut

merhaba hocam,ben 53 yaşındayım glokom hastasıyım,lazer ve cerrahi operasyon gecirdim damlalarım var kullanıyorum ,operasyon geçirdiğim sol gözüm,tansiyonu çok düşük çıkıyor,ilaçları bıraktım ama yine düşük ne gibi sıkıntı oluşur... cvp verirsenız sevinirim çok tşklerr...

göz tansiyonu

merhabalar benim göz tansiyonu seviyem 2 acaba ilerde 3 olur mu veya 1e düşürmek için ne yapmam gerekiyor

seda mavanacı
seda mavanacı

Merhaba hocam ben 29 yaşındayım göz tansiyonum 25 lerde sağ gözüme lazer uygulandıve ilaç verdiler 1 ay bu ilacı kullanıp 2 ay sonra kontrole gelmem gerektiğini söylediler.Ailemde göz tansiyonu hastası yok ama bende reyno sendurumu var doktorum bundan olabileceğini söyledi .bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor.

göz tansiyonu

merhabalar ben bu resimde gösterdiğiniz gibi görmeye başladım ve sitede yazdığınız belirtilerde görülmeye başlandı ancak doktora gittiğimde göz tansiyonu değil fazla tv izleme dedi doktor izlersende çok yakından izleme dedi ne yapmalıyım teşekkürler

cemile bulut
cemile bulut

mrb hocam anneannaemin göz tansiyonu var.daha önce lazerle tedavi edildi ama fayda etmedi.görmesindede biraz problem var.biraz da başı dönüyor.ne önerirsiniz?cevabınızı bekliyoruz.şimdiden teşekkürler!

MUTLU ÖZMORAL
MUTLU ÖZMORAL

merhaba ben mutlu benim annemin yüksek derecede göz tansiyonu var ve laser tedavisi oldu ama daha neden devam ediyor agrıları ayrıyetten hiper tansiyonu var cok agrılarının oldugunu söylüyor ve bu duruma çok üzülüyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim.Saygılarımla.

sevim öztürk

Benim Sağ Gözümde Tansiyondan dolayı damar çatlaması oldu ve gözümden kan geldi göz tansiyonum yüksek olduğu için dediler lazerle damarlar birleştirildi şuanda göz tansiyonum 23 yaşım 36 iki yıl üzerine kullandığım ilaçlar etkili olmadığı için değiştirildi her ayda 1 kontrole gidiyorum. Normal midir ??

ebru erol
ebru erol

slm annemde 15 gun evvel tansıyon cıktı sımdı tansıyon ılacı kullanıyor,bugun dr gıttı göz tansiyonu cıktı nasıl bı yol cızılcek bılmıyorum ama doktorlarada pek guvenmıyorum yenı kanunu hastanelerı bırbırıne kattı saglık ocagı drları hastaneye gectı merak ettıgım ıkı ılac sakıncalı olmuycakmı????

fatma alev duman
fatma alev duman

bende yeni öğrendiğim göz tansiyonu olduğumu ve bir göz gezdireyim derken sizlern açıklamş olduğunuz bilgilerle biraz rahatlamş oldum teşekkür ederim.Daha iyi bulgular bulunmasını temenni ederim tüm arkadaşlara acil şifalar dilerim.

Ekaterina Hınku
Ekaterina Hınku

merhaba ben 48 yaşındayim ve benim göz içinde kanama başlıyor bazen, doktora gitmedım ama bunları okudum için tabi ki yarın göz doktora gidecem

Meryem  AĞIRMAN
Meryem AĞIRMAN

merhaba ben meryem öncelikle bu bilgileri sunduğunuz için teşekkür ederim ben bunu fen ve teknoloji dersim için araştırdım ama bu sayede bu hastalığıda öğrenmiş oldum tekrar teşekkür ederim

emel bceylan
emel bceylan

slm hocam benim rahatsızlıgm gözlerimde aşırı ağrı ve miğde bulantısı bu göz tansiyonu olabilirmi bir yıl öncesi 25 daki kadar sbit bakmamın sonucunda gözlerim çok kötü şşmiştibu da aynı sorunmudur..şimdiden teşekkürler..

mustagfa gülüm
mustagfa gülüm

09.agustos.2010.. Bugün göz muaynesi oldum. DeğerLer R 17 L 21 Çıktı.. Yüksek tansiyon oLma riski varmıdır ? Cevap yazaRsanız sevinirim.. TeşekkürLer.

nazime
nazime

merhaba benımde gozumde kızarıklık agrı var güneşe ve tv ye işiga bakamıyorum gözüm mıkrop kapmış dediler bıde göz tansıyonum var birbuçuk sene içinde 3 kere üveyit oldum iki kezde mıkrop kaptım neden nasıl oldu anlamadım neden ileri geliyo bılmıyorum ailemde göz şikayeti olan yok.arasıra başım dönüyo gözüm kararıyor midem bulanıyo butün bunlar göz tansıyonundanmı acaba?

Gunal Kemal
Gunal Kemal

ben 12 yasindayim ve bilmeyorum goz tansiyonum var mi yok mu ben bir gozumlen daha yizli goruyorum ve obursunen daha yavas neden olabili ? luttfen bilenner oilesin

sema yıldız
sema yıldız

ben 29 yaşındayım ve 2 yıldır glokom hastasıyım 15 gün öncede clt oldum her iki gözümdede var bugün yine doktora gittim ve tansiyonum ilaç kullanmama ve lazer olmama ragmen yüksek çıktı ben kör olmak istemiyorum 2 tane çocugum var ve bana muhtaçlar ne yapacagım ben

faruk özgültkin
faruk özgültkin

Meraba hocam benim annein göz muanesi sonucunda gözlerinin dibinde ödem olduğu teşhis edildi.Bunun için ameliyat mı ilaç tedavisimi önerirsiniz.Ayrıca görme kaybı olurmu.Cvp bekliyoruz simdidien tesekkürler

serpil çetinkaya
serpil çetinkaya

Merhaba ben serpil çetinkaya 52 yaşındayım. Gözlerimde miyop ilerlemesi ile birlikte çapraz şekilde yırtıklar olusarak doktora başvurdum miyobumun yükseldiği ve göz tansiyonumun 24-25 olduğu söylendi göz filmim istendi tedavisinin mümkün olup olmadığını ve nasıl sonuç alınacağını bildirirseniz memnun olurum.

havva tatligil
havva tatligil

merhaba ben havva sorunum ani sağa sola dönmeler de ve çok güneşli yerlere veya suyun hafif hafif dalgalarına bile bakarken midem bulanıyor başım dönüyor görmem de düşüklük kararma oluyor yaşım 47 şubatdan buyana 97 kg 77kg düşdüm spor yaparak ve sadece yediklerime dikkat ederel fakat göz sorunum daha önceden de vardı kloya bağlı olmamalı diye düşünüyorum cevaplarsanız teşekkür ederim...

necla nayır
necla nayır

51 yaşındayım geçen hafta gözlerim çok sulandı doktora gittim kirpik iltihabı var dediler iki çeşit damla kullandım geçti ama göz tansiyonumu 3 gündür ölçtürüyorum 18 le 21 arasında degişiyor ailemde kimsede göz tansiyonu yok ne yapmalıyım

gülten özcan
gülten özcan

hocam ben 27yaşindayım 2sene önce gözluk kontrolune gıttıgim zaman fark edildi senin tansıyonun yuksek dediler sag göz 58 sol göz 28 hemen serum takıldı yarım saat sonra sag göz 28 sol göz 26 ya düştü şuan kontrol altındayım 2sene Xalatan%0.005 GÖZDAMLASI KULLANIYORUM suan 3ayda bır kontrola gıdıyorum suan tansıyon 14ve13lerde seyredıyor sizce normalmıdır hocam bu konuda banada yardımcı olursanız sevinirim.

mehmet ali akıllı
mehmet ali akıllı

eşimin gözüne kazak dikerken igne elinden fılayıp gözünü delip yere düştü ve göz tansiyonunu düşürdü sıvı kaybı ve ödem olmuşmuş görme zorlugu yaşıyor uygulanan tedavi olarak iki damla verdiler üçgündür takip altında damla ve sıkı tampon yapılıyo biraz düzelme var dedileruygulanan tedavi sizce dogrumu beni bigilendirirsenin sevinirim

yusuf çaglak
yusuf çaglak

ıyı aksam lar benım ısmım yusuf ben 27 yasındayım ve goz tansıyonu hastalıgı ve katarak var bende sadace sol gozum goz sınırlerımın yuzde 50 gımıs durumda ılac kullanıyorum bu durumdan memnunum allaha sukur daha ılerlememesı ıcın ne yapmalıyım ama korkuyorum benı bılgılendırısenız memnun olurum

gubse yeröz
gubse yeröz

31 yaşındayım 1 haftadır önce kızarıklık sonra gözlerim yeşil ama 2 sinde de kararma şimdi normal ama damlalar sayesinnde göz tansiyonun bügün 25 önceki günlerde 18 di bu bir süreklili göstergesi midir yani ben göz tansiyonu hastası mıyım? TEŞEKKÜR EDERİM . KOLAY GELSİN HERKESE ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN DİYORUM ÇOK ZOR BİR DURUM.

nilgün yıldırım
nilgün yıldırım

2 gündür 8 yaşındaki oğlumun sol gözünde çok şiddetli ağrı kızarıklık ve bulantısı vardı doktora gittiğimizde göz tansiyonunun 60 olduğunu ve gözünde bir tabaka oluştuğunu söyledi büyük ihtimalle operasyon düşünüyorlar acaba bu derece körlüğe sebep olurmu cevap yazarsanız sevinirim

demet tavman
demet tavman

merhaba ben 33 yaşındayım dün doktora gittiğimde göz tansiyonumun 28 olduğunu söylediler 3 damla verip kullanmamı bayramdan sonrada kontrole gitmemi söylediler benim ablamda da vardı o da 36 yaşında ve onun ki 22 acaba bunlar çok mu yüksek değerler ve kısa bir tedaviyle önlenebilir mi? Cevap yazarsanız çok sevinirim çok teşekkürler.

gamze akarsu
gamze akarsu

merhaba
doktora gözlerim ağrıyor başımı ağrıtıyor sonra da doktora gittim göz tansiyonum 21 çıktı devamlı kontrole gelmelisin dedi.çok ciddi bi durum mu?

ahmet gümüş
ahmet gümüş

merhaba ben şuan izmirde askerim sorunum 3 yaşındaki oğlumun doğüştan göz tansiyonu hastası olması daha önce 3 defa ameliyat oldu ama hic bir fadası olmadı bu hastalıkta göz nakli yapılamıyor mu ve ben bundan sonra ne yapabilirim

aynur
aynur

selam benim sorunum zaman zaman baş dömnesi ve bir yere dikkatli bakarken veya birisinin konuştuğunu dinlerken(yüz yüze) değişik bir baş dönmesi oluyor sanki dengem bozuluyormuş gibi ve bacaklarımda ağrı oluyor bağzen o anda ,gözle ilgisi olabilirmi? bana hep pisikolojik deniyor.TEŞEKKÜRLER

ismet yılmaz
ismet yılmaz

Benim sorunum bazen odaklanamama görüntü sanki eski türk filimleri gibi 10 ile 15 dakika sürüyor sonra düzeliyor
Teşekkürler

Çağla
Çağla

merabalar bugun göz muaynesı oldum ama goz tansıyonum bıras duşuk cıktı buarad lazer oldumm 6 ay oluyoo ama bugun doktora gecelerı arasıra gozumde agrı olyor demeyı unuttum acaba bu agrılar goz tansıyonum duşuk oldgu için mı?ve goz tansıyonun duşuk olması yuksek olması kadar tehlıkelımı? bılgı verebılırmısınız kolay gelsın....

merve şahin
merve şahin

bunu bende çok merak ediyorum benim göz tansiyonum 11 13 gibi bir şey çıktı ve göz tansiyonu var diyor doktorun biri :S ama emin olamıyorum görme alanı testi ne kadar doğru şüphedeyim

sinem dag
sinem dag

ben bugun goz muaynesı oldum gozlerım normal goruyor cıktı ve goz tansıyonum 20 cıktı yuksek oldugunu soyledıler 1 hafta sonra tekrar muayneye cagırdılar daha 23 yasındayım ve cok sasırdım aılemdede yok bu durumda ne yapmamaı onerırsınız

celal surli
celal surli

selam benim sorunum biraz farkli yurt disinda yasiyorum yasadigim ulkede defalarca hastaneye gittim ama bir faydasini goremedim sorunum gozlerim cok agriyor bas donmesi terleme mide bulantisi ne yapa bilirim bu kanuda ........

büşra alantug
büşra alantug

gerçekten ben çok bu bilgiler için çok teşekkür ederim ben 13 yaşındayım ve göz tansiyonum var korkuyorum ben bişey olur die bilmiyordum bu bilgileri ögrendim şimdi içim rahat tekrar tekrar teşekkürler.

huseyin bakır
huseyin bakır

bu bilgileri yayınladığınız icin teşekürler sağolun

Mehmet Nusret
Mehmet Nusret

Anneannem de bu dertten muzdarip. Tedavisi yok, sadece damlalarla vs. rahatlatmaya çalışıyoruz. Ama tıbba güveniyoruz. Yakın zamanda net bir çözüm bulacaktır modern tıp, eminim...

cemal toklu
cemal toklu

Cemal toklu
benim hanimin gozlerinde goz tansiyonu var veni vidi vici goz hastanesine gittik goz doktoru dediki inci goze gitseydiniz hemen lazer ameliyati yaparlar dedi hama kor olma ihtimali var dedi venividivici doktoru ben insanligimla bu ameliyti yapmiyorum dedi ameliyati yaparsam yuzde doksan kör olma ihtimali var dedi bizde birsey yapamadik bunu yapan iyibir doktor ariyorum saygilar

Bahar Türkyılmaz Tahta
Bahar Türkyılmaz Tahta

Cemal Bey. Hala doktor arıyorsanız size glokom uzmanı olan kendi doktorumun adını verebilirim. Çok iyi muayene ediyor ve bu konu ile ilgili her türlü alet ve tecrübeye sahip. Profesör kendisi. Glokom ameliyatlarında kullanılan bir aparatın da mucidiymiş. Ben internetten öğrendim. Ancak ilk muayenesi oldukça pahalı. Arzu ederseniz adını veririm ama bana nasıl ulaşacağınızı bilmiyorum.