Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

İngilizce Öğrenenler İçin Kaynaklar ve Dersler

10 Ekim 2008 Cuma 9 yorum İsa Sarı

İngilizcede "ESL" (English as a Second Language=İkinci Bir Dil Olarak İngilizce) ile karşılanan yabancı dil olarak İngilizce öğrenme konusunda internet üzerinde pek çok kaynak yer alıyor. Dil bilgisi (grammar), okuma (reading), yazma (writing), konuşma (speaking) gibi pek çok kategoride sayısız ders ve alıştırma, ESL siteleri aracılığıyla erişilebilir durumda. ÜDS, KPDS, TOEFL gibi sınavlara hazırlananlar için en önemli unsur olan dil bilgisi hususunda da bu siteler İngilizce olarak pek çok sınırsız kaynak sunmaktalar. Bu kaynaklardan en kullanışlılarını sizler için derledim. Yazının devamında birkaç faydalı site adresine erişebilirsiniz.

Activities for ESL Students
Adres:
http://www.a4esl.org

A4ESL adlı site dil bilgisi, kelime bilgisi gibi önemli kategorilerde kolaydan zora doğru sıralanmış sayısız mini test (quiz) barındırıyor. Ayrıca, kelime bulmaca oyunları (crosswords) da sunan site, genel dil bilgisi yeteneği ve kelime bigisini sınamak isteyenler için ideal. Sınavlarda önemi oldukça büyük olan bağlaç ve edat gibi konularda da boşluk doldurmalı ya da çoktan seçmeli tarzda sorular barındıran site, genel kuralları öğrenenler için bilgi gelişimi açısından büyük imkân sunuyor.

Interesting Things for ESL Students
Adres: http://www.manythings.org

Dil bilgisinden dinlemeye, deyimlerden atasözlerine kadar İngilizce ile ilgili neredeyse hemen her şeyi bulabileceğiniz bu sitede eğenlenerek İngilizce öğrebilirsiniz. Mesela Audio for ESL/EFL sayfasında sade ve anlaşılır ve biçimde kayda alınmış olan İngilizce şakaları dinleyip eğlenebilir ya da düzensiz filleri bu sayfa aracılığıyla bir şarkı eşliğiyle kolayca öğrenebilirsiniz.

English Exercises
Adres: http://www.englishexercises.itgo.com

Başlangıç (Beginning), orta (Intermediate) ve ileri (Advanced) gibi seviyelerde onlarca mini test ve yüzlerce soru bulunduran bu site, sade ve anlaşılır yapıyısla, bilgisini sınamak isteyenler İngilizce öğrencileri için güzel bir kaynak. Özellikle ileri seviye testler arasında günlük İngilizceye dair sorular da yer alıyor. İngilizce öğrenimini hızlandırmak isteyenler için iyi bir antrenman kaynağı olan site üzerindeki testlerin tamamı bir gün içerisinde çözülebilecek nitelikte.

BBC Learning English
Adres: http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish

Dünyanın en çok ziyaret edilen İngilizce öğrenim sayfalarından biri olan BBC'nin Learning English'i, daha çok günlük İngilizcesini geliştirmek için belli bir seviyede İngilizce bilgisi olanlara hitap ediyor. Örneğin "Watch & Listen" gibi bölümlerde izlediğiniz bir video içerisindeki konuşmalar sayesinde pratik İngilizcenizi ilerletebilirsiniz.

Rong-Chang
Adres: http://www.rong-chang.com

Ron Chang Lee tarafından hazırlanan bu sitede çok sayıda kategori altında sınırsız bilgilere ulaşabilirsiniz. Özellikle yazma (writing) sayfasındaki testler aracılığıyla hem İngilizce yazım bilginizi sınayabilir, hem de kelime ve kelime gruplarının doğru kalıplarını öğrenebilirsiniz.

Rong-Chang
Adres: http://www.english-zone.com

İngilizce için kaynak sunan en büyük sitelerden birisi de English Zone. Site içerisindeki onlarca ana başlık altından binlerce alt başlığa ulaşabilir ve bu sayfalar aracılığıyla da çeşitli sitelere ve faydalı adreslere erişebilirsiniz. Bazı sayfalara ulaşabilmek için ücretli üyelik gerekli olsa da, ücretsiz sayfalar da yeteri kadar bilgilendirici ve doyurucu.

English Grammar Online
Adres: http://www.ego4u.com

Daha çok dil bilgisi üzerine yoğunlaşmış bu site, çeşitli kategoriler altında pek çok bilgi barındırıyor. Ayrıca site, bu bilgilerle ilgili olarak testler de vermekte ve İngilizce yanında Almanca desteği de sunmaktadır. Sade ve kullanışlı tasarımıyla dikkati çeken sitede yüzlerce konu başlığı ihtiva ediyor.

ESL POD
Adres: http://www.eslpod.com

Her ne kadar dil bilgisi üzerine yazılı kaynaklar sunmasa da, dinleme ve dinlediğini anlama noktasında başarılı bir kaynak olan ESL POD, pek çok kategori altında günlük İngilizceden konuşmalar aktarıyor. Dinleme ve dinlediğini anlama konusunda çalışanlar için en iyi kaynaklardan birisi.

Voice of America
Adres: http://www.voanews.com/english

Aslında bir haber kaynağı olan bu site, güncel haberleri sesli olarak kullanıcılarına sunuyor. Bölgelere ve kategorilere göre sınırlandırma yapabilen sitedeki haberler, dünya gündemini takip ederken İngilizcesini geliştirmek isteyenler için birebir.

, , , , , , , ,

9
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
6 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
7 Yorum yazarları
İsa Sarıseyma bilginAhmet SAYVehbi ALTAYRaif Özcan Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
seyma bilgin
seyma bilgin

'Amerika NY' & 'Ingilizce ogreneler icin kaynak' yazilarinizi okuduktan sonra size tesekkur etmeyi boynuma bir borc bilirim. Efendim, Tukiye'de unv. ogrencisiyim ve suan hastanede staj icin NY'da bulunuyorum. Brooklyn'de tavsiye edebileceginiz dil adina mesai saatleri disinda gidebilecegim bir yer var midir ? Vaktinizi almis olmazsam bir diger sorum; bildiginiz, Busuu tarzinda gorsel ingilizce egitimi veren uygulama ya da internet sitesi var midir, zira busuu ya surekli para odemesi kimi zaman sknti olabiliyor. Hurmetler, vesselam

seyma bilgin
seyma bilgin

Tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. Yeni ogrendigim bir kursu burdan paylasmak isterim; Ny'da ingilizce ogretmenlerine dunya capinda ogretmenlik yapabilmeleri icin sertifika veren kurslar mevcut ve bu kurslarda sertifika almak isteyen ogretmenler yetkili hocalarin gozetiminde model siniflarda ders anlatimi yapiyorlar. Bu siniflara 60 $ karsiliginda kaydolabiliyor, bir aylik derslere %90 katilim sonucunca 40 $ lik kismi geri alabiliyorsunuz. Dersler genelde 18.30 - 20.30 hafta ici 4 gun oluyor. Ilgililere faydali olmasi temennisiyle.

Ahmet SAY
Ahmet SAY

bu ülkeye en faydalı insanlar bana göre güzel bişiler yapmak işteyen insanlara destek olan insanlardır. bu yüzden çok teşekkür ederim.

Vehbi ALTAY
Vehbi ALTAY

Çok teşekkür ederiz gerçekten hem güzel hem faydalı bir site olmuş elinize sağlık

Raif Özcan
Raif Özcan

çok çok teşekkür etmek istiyorum başarmak isteyen çalışmak isteyenler için faydalı bir derleme yapmışsınız. İngilizce dilbilgisini işleyen bir site adı verebilir misiniz saygılarımla.

İsa Sarı

Teşekkür ederim. Tabii, bilgisayar karşısında dil öğrenmek çok zor. Hatta sadece bilgisayar ile öğrenmek de neredeyse imkânsız; fakat bu gibi sitelerin, öğrenileni pekiştirme adına büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim.

Güzel bir derleme olmuş lakin ben yabancı dilin bilgisayar başında öğrenilmesinin zor olduğu inancını taşıyanlardanım. Kitap sayfalarını karıştırmayıp iki kelam etmedikçe öğrenilenler uçmaya meyyal olur her daim.