Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Lightning McQueen Uzaktan Kumandalı Araba İncelemesi

29 Eylül 2015 Salı 3 yorum İsa Sarı

Çocukların motor becerilerinin gelişimine küçük yaşlardan itibaren katkı sağlamak oldukça önemlidir. Bu sayede, ilerleyen yaşlarda otomobil veya bilgisayar kullanmak gibi bazı mekanik işlerin üstesinden daha kolay gelebilirler. Uzaktan kumandalı araçların da, bu noktada çeşitli faydalar sağlayacağı şüphe götürmez. Bu videomda, Arabalar adlı animasyon filmindeki Lightning McQueen karakterinden uyarlanan oyuncak sınıfı bir uzaktan kumandalı arabayı incelemeye çalışacağım. Sponsorum GearBest’e teşekkürler…

0395 koduyla satışı yapılan bu uzaktan kumandalı araba, büyük boyutuyla dikkat çekiyor. Özellikle altı yaş ve üzeri çocuklara hitap eden arabanın son derece gösterişli bir kutusu var. Kutu boyutları şöyle: 38 cm genişlik, 20 cm derinlik ve 15 cm yükseklik. Kutunun toplam ağırlığı 670 gram. GearBest’in bu ürünü standart kargo ile ücretsiz olarak adresinize gönderdiğini de eklemeliyim. Kutu içerisinde sadece arabanın kendisi, kumandası ve kumandasının anteni çıkmakta. Ne yazık ki bir kullanma kılavuzu veya piller kutu içerisinde mevcut değil. 13 cm derinlik, 32.5 cm genişlik ve 11 cm yüksekliğe sahip aracın ağırlığı ise, piller dahil olmadan 375 gram. Animasyon filmdekinden hemen hemen hiçbir farkı bulunmayan aracı kullanmak için 4 adet 1.5 Voltluk AA kalem pile ve kumandası için de 1 adet 9 Voltluk alkalin pile ihtiyacınız olacak. Az önce de belirttiğim gibi, maalesef bunlar kutu içerisinden çıkmıyor. Kalem pil alırken de, 1.5 Volt olmasına dikkat etmek gerekiyor, zira araç 1.2 veya başka voltaja sahip kalem pillerle çalışmıyor.

Lightning McQueen yandan

Lightning McQueen yandan

27 MHz frekansında çalışan bu arabanın kontrol mesafesi doğal olarak düşük. Yaklaşık 15 metrelik kontrol mesafesine sahip olan aracın daha çok ev içerisinde kullanılacağı düşünüldüğünde, bu çok da sorun teşkil etmiyor doğrusu. Cihazın kumandası son derece sade. Üzerinde sadece iki çubuk var. Bunlardan sağdaki, sağa ve sola dönüş işlemlerini gerçekleştirirken, soldaki ileri ve geri hareketlerini sağlıyor. Çubuklar, RC modellerdekinin aksine kademeli değil, yani aslında çubuktan ziyade tek basımlı birer tuş bunlar. Her basımda kumanda üzerindeki kırmızı LED yanıyor. Aracın üzerinde bir açma kapama tuşunun mevcut olmasına rağmen, maalesef kumanda üzerinde böyle bir tuş mevcut değil. Bu da, kumandanın her zaman açık kalacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla uzun süre kullanmamanız durumunda kumandanın pilini çıkarmanız faydalı olacaktır.

Lightning McQueen evde

Lightning McQueen evde

Lightning McQueen ve kutusu Lightning McQueen elde Lightning McQueen kumandasıyla

Araç oldukça ağır. Alt gövdesi sert plastikten ve yer yer metalden oluşuyor. Üstündeki kep ise yine sağlam bir plastikten üretilmiş. Aracın alt kısmında, vidayla sabitlenen pil yuvasının yanı sıra teker yönlerini hassas şekilde ayarlamaya yarayan mekanizma ile adaptör girişi yer alıyor. Açıkçası bu adaptör girişinin ne amaçla kullanıldığını çözemedim, zira aracın içerisinde bir batarya yok ve beraberinde de herhangi bir adaptör sunulmuyor. Bu yuva, aracın şarj edilebilir pillerle kullanılması durumunda, bu pilleri şarj etme görevi görüyor olabilir. Kumandası ise, yukarıda da değindiğim gibi, basit, ama işlevsel. Kumandanın üzerinde yer alan çubukların, daha doğrusu tuşların işlevlerini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.

Lightning McQueen arkadan

Lightning McQueen arkadan

Lightning McQueen kumanda işlevleri Lightning McQueen alt kısmı Lightning McQueen kumanda önden

Bu oyuncak araba, halı üzerinde yeterince hızlı hareket etmese de, parke gibi pürüzsüz zeminlerde, çocukların ilgisini çekecek derecede hızlı. Tabii bir RC araç gibi performans beklememek gerekli. Aracın çocuklara hitap ettiğini düşündüğümüzde, bu hızın yeterli olduğunu belirtmeliyim. Yalnız, sağ ve sol dönüşleri oldukça yetersiz. Bu bakımdan, özellikle keskin dönüş gerektiren aşamalarda dönüş hareketleri sıkıntı çıkarabilir. Yine de aracın altındaki ön tekerlek ayar çubuğunu kullanarak sağ veya sol dönüş yönüne ağırlık verebilirsiniz. Hareket ettirildiğinde üzerindeki ışıkları yanan ve bu yönüyle loş ışıkta da dikkat çeken araç doğal olarak pilleri hızlıca tüketiyor. Bu bakımdan, 1.5 Voltluk şarjlı piller kullanmanız daha yerinde olacaktır.

GearBest’te bu ürünün yanı sıra arabalar filmindeki diğer karakterlerin ürünlerini de bulabilirsiniz. Ürünü buradan indirimli olarak satın alabilir ve aşağıdan, detaylı inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

, , , , , , , ,

3
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
2 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
3 Yorum yazarları
Alpaslan erdelİsa Sarıbuğra kubalas Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Alpaslan erdel
Alpaslan erdel

İsa bey merhaba. Bu ürünün satışı devam ediyor mu? Oğlumuz şimşek mekquin almak istiyor. Sitelerdeki bunun kadar kaliteli durmuyor. Önereceğiniz bir ürün var mı?

buğra kubalas
buğra kubalas

isa bey bangooddan aldıgım urunun kargosu dun turkıyeye gırdı fakat gumruge sevk edıldı yazıyor...eger ustundekı fatura 75 euro altıysa sadece kontrol ıcınde gumruge sevk edılebılır mı? yanı herhangıbı vergı cıkmama ıhtımalı varmı?