Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Klan Kavramının Derinliklerine Doğru

21 Aralık 2002 Cumartesi 1 yorum İsa Sarı

Lise yıllarından...

Klan nedir, ne işe yarar, nereden satın alabilirim, yenilir mi? Bu tür soruları uzatmak mümkün. Gerçekten, klan ne anlama gelir? Basitçe klan, bir oyun için kurulmuş takım anlamına gelir. Ama bu kavram günümüzde o kadar abartıldı ki, her oyuncu kendisine bir klan bulmaya, bulamazsa kurmaya çalışıyor. Bunun sonucunda da her internet cafede veya Netteki oyun sunucularında klanlar mantar gibi türemeye başladı. Öyleki bazen tek kişilik klanlara bile rastlamak mümkün.Olayın bu seviyelere gelmesi ise ayrı bir konu. Bazı yerlerde bir klana mensup olmayan oyuncular aşağılanıyor, küçük görülüyorlar. Bunun sonucunda ise yukarıda saydıklarım meydana geliyor. Halbuki klan demek, bir oyuncu grubunun nicklerinin başına köşeli parantezler içerisinde bir tag yazmasından ibaret değildir. Fakat neticede Klan'ın anlamı bundan öteye gidemiyor.

Oysa, klan dediğimiz şeyi daha da açacak olursak, Klan; belli bir amaç dahilinde bir araya gelmiş, konusunda yetenekli ve tecrübeli, aralarında sıkı bir dostluk bağı bulunan oyunculardan oluşan gruptur. Fakat bu nitelikler her zaman gözardı edilmiştir. Hal böyle olunca, oyuncuları arasında hiç bir samimiyet bulunmayan, hatta ve hatta gerçek hayatta birbirlerini hiç tanımayan oyunculardan oluşmuş klanlar bile bulunmaktadır.

Konuyu daha da açığa kavuşturmak için, ülkemizin en gözde Counter-Strike klanlarından birisi olan eski klanının kaptanı (klanın yeni ismi -trk.ank-) Dimswart ile sizler için ufak bir söyleşi yaptık.

e-XPLoDeR: Merhaba.
Dimswart: Merhaba.
e-XPLoDeR: Öncelikle sizi tebrik ederim. WCG Türkiye elemelerinde takım olarak mükemmel bir performans sergileyerek, Türkiye birincisi oldunuz. Bu başarınızın sırrı nedir?
Dimswart: Her işte olduğu gibi Counter-Strike'da da başarılı olmak için çalışmak gerekiyor, biz turnuvaya belki istediğimiz kadar çalışamadık ama belli bir çalışma programı izledik ve sanırım diğer klanlara göre en çok hazırlanan bizdik, bir başka avantajımızda diğer klanlara göre daha fazla turnuva tecrübemiz vardı. Sanırım tüm bunların birleşimi bize bu başarıyı getirdi.
e-XPLoDeR: Öyleyse size göre, iyi bir klanda olması gereken özellikler nelerdir?
Dimswart: İyi bir klan olmak için öncelikle istek olması gerekir, bu işte hevesli olmadan kazanmak mümkün değil, daha sonra az öncede dediğim gibi çalışmak gerekiyor belirli aralıklarla düzenli antrenman yapmak gerekir, son olarak da kolay kazanılamayan birşey olan tecrübe gerekir ki, bunların içinde turnuvada başarılı olabilmek için belki en önemlisi de budur.
e-XPLoDeR: Peki bize 'nın kuruluş hikayesini ve vndtt'nin ne anlama geldiğini anlatır mısınız?
Dimswart: Veezy/Level turnuvasına katılmak amacıyla Ali "SiEgEr" Sabuncu tarafından kurulmuştu. O zamanlar tüm oyuncuların hayali olan bu turnuvayı kazanmak için Ankara'da ki en iyi oyuncular toplanarak 'yı oluşturmuştu. vendetta İtalyanca kökenli bir kelime ve kan davası anlamına geliyor. Tabi şuanda adında bir klan kalmadı -trk.ank- olarak tagimizi değiştirdik.
e-XPLoDeR: Güney Koredeki WCG'de ülkemizi temsil ettiniz. Oradaki izlenimleriniz nelerdi ve diğer ülke klanlarının ne gibi artı ve eksileri vardı?
Dimswart: Organizasyon beklediğimizden bile güzel ve büyüktü. Oyunla ilgili bazı teknik konular hariç gerçekten herşey mükemmel düşünülmüş ve hazırlanmış, ağzımız açık kaldı diyebilirim. Tabi Güney Kore gerek havası, gerek yemekleriyle bize pek uygun bir ülke değil aslına, doğal olarak
adaptasyon sorunu yaşadık. Diğer ülke klanlarının bize göre en büyük artısı birçoğunun daha önce çok kez böyle büyük turnuvalara katılmış olmalarıydı, böyle büyük turnuvalarda isim ve tecrübe çok büyük faktörler ve başarı için birçok şeyden daha önemli. Ordaki klanlara göre artımız ise, diğer takım arkadaşlarımızla aynı yerde oturuyor olmamız ve bir arada LAN'dan antreman yapma şansımızın olmasıydı sanırım. Tabi onlar çok düşük pinglerle yurtdışıyla bile oynayabildikleri için aslında o kadarda büyük bir eksik değil bu onlar için. Practice room'da 5 kişi yan yana farklı serverlara girip cmdrate 101, updaterate 101, 20 ping ,0 loss ,0 choke oynadığımı hatırlıyorum da, bizim LAN'daki oyunlarımız bile bu kadar güzel olmuyor.
e-XPLoDeR: Profesyonel oyunculuk hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Dimswart: Gelecekte mutlaka oyunculuk bir iş olarak görülecek ve bu işten para kazanan bir çok kişi olacaktır ben bundan eminim. Ancak oyunculuğun bu seviyelere gelmesine daha çok zaman var. Şu anda bile bu işten para kazanan sayılı oyuncular var ama tabi oyunculuğa profesyonel bir iş demek için bu sayı çok yetersiz. Büyük para ödüllü turnuvalar arttıkça insanlar bu sektöre daha çok ilgi duymaya başlayacaktır, insanlar medyayı, medya büyük şirketleri çekecektir böylece yakında oyuncular da bu işten para kazanabileceklerdir. Tıpkı şu an SK'da veya Kore'de olduğu gibi. Yakında Türkiye'de de büyük turnuva sayısı artacak bu sene geçen seneye göre çok daha yoğun geçecek. Gelecek sene neler olur bilinmez 😉
e-XPLoDeR: Takım olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?
Dimswart: Takım olarak profesyonelleşme sürecimizi hızlandırmak amacıyla TRK klanıyla birleştik. Şu andaki ana hedefimiz ülkemizde yapılan tüm ödüllü büyük turnuvalara katılıp hepsini kazanmak. Ayrıca görüşmelerimiz sonuca varırsa Türkiye'yi yurtdışında birçok kez temsil edip artık Dünya'ya Türkiye'de de CS oynandığını göstermek istiyoruz. Kısacası Türkiye denilince "Orda bilgisayar da mı vardı?" sorularını Dünya'daki insanların kafasından silmek amacımız.
e-XPLoDeR: Çok klasik bir soru olacak ama, sizce Counter-Strike'ın modası ne zaman geçer?
Dimswart: Counter-Strike sanırım uzun yıllar boyunca şu andaki kadar popüler olmasada turnuvaların bir numaralı oyunu olacaktır. Çünkü devamlı yeni versiyonlar ve yeniliklerle desteklenen ve geliştirilen bir oyun. Bir gün Counter-Strike 2 çıkar belki ve oda uzun süre bir numaralı oyun olarak kalır. Onun dışında kolay kolay bir oyunun çıkıp bu tahtı ele geçirebileceğini düşünmüyorum, ne kadar iyi olursa olsun.
e-XPLoDeR: Gelecekte başka oyunlara da yönelecek misiniz?
Dimswart: Bu boyutta, başka bir oyun oynayacağımı sanmıyorum, tabiki çıkan yeni oyunları hepimiz oynuyoruz ama bu kadar önem verip vakit harcamıyoruz. Tabi geleceğin neler getireceği belli olmaz...
e-XPLoDeR: Bir de AK-47'mi Colt'mu ? (Sormasak ayıp olur :))
Dimswart: Colt tek kurşunda öldürmüyor artık o yüzden her ne kadar bazı pozisyonlarda avantajlı olsada AK-47 daha iyi bir silah bence. Kısaca şöyle diyim, elimde Colt varken yerde AK görürsem Colt'u atarım.
e-XPLoDeR: Soracak başka soru kalmadı herhalde 🙂 Eklemek isteyeceğiniz birşeyler var mı?
Dimswart: Bu günlerde Türkiye'deki oyunculuk geleceğiyle ilgili enteresan gelişmeler oluyor. Yakında Türkiye'deki serverlar orjinal oyunlarla oynanabilecek sanırım. Lütfen herkes gidip bir orjinal Half-Life alsın artık 12euro için işkence çekmeye değmez. Orjinal oyuna geçildiğinde fake-nick, hile gibi istenmeyen olaylar minimuma inecektir. Herkesin bu konuya destek vermesini bekliyorum.
e-XPLoDeR: Oyuncu kitlesi olarak bizler de her zaman arkanızdayız ve sizleri destekleyeceğiz. Umarım bir dahaki turnuvalarda daha iyi bir başarı elde edersiniz.
Dimswart: Hepimiz bunun için uğraşıyoruz...

Sonuç olarak, siz siz olun ve elinizden geldiği kadar kendinizi geliştirmeye çalışın. Bir klan üyesi olmasanız da olur. Eğer yeteri kadar tecrübe ve yetenek sahibi olursanız, bana inanın, birileri sizi farkedecektir.

, , , , , , , , , ,

1
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
1 Yorum yazarları
Ramiz AYDIN Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Ramiz AYDIN
Ramiz AYDIN

cs de nasıl profesyonel olunur yani profesyonel olmak için ne yapmak gerekiyor