Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Kontak Lens ile İlgili Her Şey

21 Temmuz 2008 Pazartesi 142 yorum İsa Sarı

Göz kusurlarını düzeltici göreve sahip ya da kozmetik amaçlı kullanılan kontak lensler, genelde gözlük kullanmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir ve yavaş yavaş gözlüğün yerini almaya başlamıştır. Kısaca "lens" olarak da tabir edilen bu mucizevî cihazlar miyopi, hipermetopi ya da astigmat gibi göz kusurlarını geçici olarak düzeltir ve kozmetik amaçlı kullanıldıklarında göze, doğal renginden ayrı bir renk verirler. Peki bunca işleve sahip bu minik mercekleri ne kadar iyi tanıyoruz? Bu yazıda, tarafsız bir şekilde kontak lensler hakkında bilgi vermeye, onların avantaj ve dezavantajlarından bahsetmeye çalıştım.

İÇİNDEKİLER:

1. KONTAK LENSLERİN TARİHİ

2. KONTAK LENS TÜRLERİ
2. 1. İşlevlerine Göre Lens Türleri
2. 1. 1. Düzeltici Lensler
2. 1. 1. 1. Günlük Düzeltici Lensler
2. 1. 1. 2. Aylık Düzeltici Lensler
2. 1. 2. Kozmetik Lensler
2. 1. 2. 1. Aylık Kozmetik Lensler
2. 1. 2. 2. Yıllık Kozmetik Lensler
2. 2. Şekillerine Göre Lens Türleri
2. 2. 1. Küresel Kontak Lensler
2. 2. 2. Torik Kontak Lensler

3. KONTAK LENS KULLANIMI
3. 1. Lensin Satın Alınması
3. 2. Lensin Takılması
3. 2. 1. Lensin Takılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
3. 3. Lensin Çıkarılması
3. 3. 1. Lensin Çıkarılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
3. 4. Lensin Muhafazası
3. 5. Solüsyonlarla İlgi Olarak

4. GENEL İTİBARİYLE KONTAK LENSLER
4. 1. Avantajları
4. 2. Dezavantajları
4. 3. Genel Uyarılar ve Tavsiyeler

5. KONTAK LENSLERİN SEBEP OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR
5. 1. Korneal Hastalıklar
5. 2. Göz Yapısı Hastalıkları
5. 3. Göz Kapağı Hastalıkları

6. HANGİ MARKA?

1. KONTAK LENSLERİN TARİHİ

Kontak lens fikrinin ilk temsilcisi Leonardo da Vinci'dir. 1508 yılında yayımladığı "Codex of the Eye" isimli eserinde, modern kontak lenslere ilham kaynağı olabilecek ilk prensipleri vermiş; fakat daha çok, gözün değişik şekillerde uyarılmasıyla ilgilenmiştir.

1636 yılında Fransız filozof René Descartes, göz kusurlarının düzeltilmesi için, içine sıvı yerleştirilen cam tüpü kornea ile temas ettirme fikrini önerir; fakat bu fikir pratikte uygulanamaz ve oldukça risklidir.

1801'de Thomas Young adlı bir bilim adamı, gözün uyarılmasıyla ilgili olarak birtakım deneyler yaptı. Uzun uğraşlar sonucunda içi sıvıyla doldurulmuş ve modern kontak lenslerin ilk örneği sayılabilecek bir "göz kabı" geliştirdi. Bu göz kabının temelinde bir göz merceği vardı; fakat pratikte uygulanamadı.

1888 yılına gelindiğinde Alman psikoterapist Adolf Eugen Fick, sorunsuz bir şekilde kullanılabilen ilk kontak lensi icat etti. Bu lens, koyu kahverengi renkli gözlük camlarından üretilmişti. 18-21 mm çaplarında olan lens oldukça büyüktü ve sadece birkaç saatliğine kullanılabiliyordu.

1930'lu yıllarda akrilik icat edildi ve polimer/plastikler üretilmeye başlandı. 1936 yılında optimetrist William Feinbloom, bu teknolojiyle geliştirdiği daha ince ve kullanışlı ilk plastik lensi tanıttı. Bu lens, plastik ve cam karışımından oluşmaktaydı.

1949 yılında ise kornea ile birebir temas hâline geçen ilk "korneal lens" icat edildi. Bu lens, kornea yüzeyinin tamamını kaplayabiliyor ve günde 16 saat boyunca gözde kalabiliyordu; fakat bir dezavantajı vardı: Lens, korneaya giden oksijeni engelliyordu. Bu durum gözün sağlığı açısından oldukça tehlikeliydi.

1970'li ve 80'li yıllarda bu sorunun üstesinden gelebilmek için oksijen geçirebilen; fakat sert maddeden üretilen lensler geliştirildi. Bunlar da gözün sağlığı açısından elverişli değildi. Sonraki yıllarda Çek kimyager Otto Wichterle ilk yumuşak ve gaz geçirebilen kontak lensi üretti. "Hydrophilic Gels for Biological Use" adındaki akademik çalışmasıyla da bunu bilim dünyasında tanıttı. Bu lensler, kendisinden önce geliştirilenlere göre oldukça rahattı ve daha uzun süre kullanılabiliyordu. Sonraki 25 yıl boyunca bu lensler geliştirildi ve daha fazla oksijen geçirebilir hâle getirildi. Daha fazla oksijen, daha fazla sağlık anlamına gelmekteydi. Tabii bu da lenslerin tercih edilme oranını etkileyecekti.

Son olarak 1999 yılında büyük bir buluş gerçekleştirildi ve silikon hidrojeller icat edildi. Silikonun maksimum seviyede oksijen geçirgenliğine sahip olmasından dolayı lensler artık bu maddeden üretilmeye başlandı. Artık, lensler geceyarısına kadar kullanılabiliyor ve gözü daha az yoruyordu.

2. LENS TÜRLERİ

2. 1. İşlevlerine Göre Lens Türleri

2. 1. 1. Düzeltici Lensler

Bu lens türü, adından da anlaşılabileceği gibi miyopi, hipermetropi, ve astigmat gibi göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Nuramalı lenslerdir. Doktor muayenesi sonucunda, gözün numarasına (derecesine) göre verilir; fakat gözlük numarası ile lens numarası farklı farklı olabilir. Görüşün keskinleştirilmesi ve kusursuz ya da daha az kusurlu bir görüşe sahip olmak için geliştirlen bu lens türü, ışığın retinaya daha iyi bir şekilde odaklanmasını sağlamaktadır. Renksizdirler ve göze takıldıklarında gözün doğal rengini alırlar; fakat yakın çok mesafeden bakıldığında hafif bir matlık görüntüsü verirler. Günlük ve aylık çeşitleri vardır.

Oksijen geçiren bir düzeltici lens

Oksijen geçiren bir düzeltici lens

2. 1. 1. 1. Günlük Düzeltici Lensler:
Bu tür düzeltici lensler sabah takılır ve gece yatmadan önce gözden çıkarılır. Takılırken ve çıkarılırken özel solüsyonu ile temizlenir ve çıkarıldıktan sonra kutusunda muhafaza edilir. Bir kez kullanılan lens bir daha kullanılmaz. Ayrı ayrı paketler hâlindedirler.

Avantajları

- Gözde uzun süre kalmadığı için gözü yormaz ve mikrop kapma ihtimalini en aza indirir.

- Her gün değiştirildiği için temizlenme ya da bakım gibi bir işlem gerektirmez ve her sabah daha berrak, daha net bir görüş sağlar.

- İstenildiği zaman çıkarılabildiği ya yenilenebildiği için daha kullanışlı ve daha etkilidir.

Dezavantajları

- Her gün yenilenmesi gerektiğinden dolayı çok miktarda satın alınmalıdır. Bu nedenle fiyatı diğerlerine göre daha fazla olabilir.

- Uzun süreli yolculuklar vb. gibi durumlarda kutular hâlinde taşınacağı için ekstra bir zahmet gerektirir.

2. 1. 1. 2. Aylık Düzeltici Lensler:
Bu lensler ise göze bir kez takıldıktan sonra, istenilirse bir ay boyunca çıkarılmayabilir. Geceleri, sporda, havuzda... kısacası her durumda gözde kalabilirler.

Avantajları


- Bir ay boyunca gözde duracağı için taşınma, temizlenme, bakım gibi işlemler gerektirmez. Ayrıca saklama kutusu, solüsyon gibi harici unsurlara da ihtiyaç duymaz. Ayda sadece bir defa takılıp bir ay boyunca başka herhangi bir işlem gerektirmedikleri için son derece kullanışlıdır.

- Solüsyon, saklama kutusu gibi ihtiyaçları olmadığı için daha az maliyetlidir ve bu tür lensler kullanıldığında taşınma zahmeti çekilmez.

Dezavantajları

- Bir ay boyunca gözde kalacağı için çok titiz davranılmalı ve enfeksiyon kapmaması sağlanmalıdır. En yüksek seviyede dikkat ve önem gerektirir.

- Lens yüzeyinde ilk günlerde oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı, bir aylık lens bir günde çöpe atılabilir. Bu da fiyat konusunda sorunlar doğurabilir.

- Zaman zaman diğer lens türlerine göre gözü daha fazla yorabilir.

2. 1. 2. Kozmetik Lensler

Renkli lens olarak da bilinirler. Daha çok, yeni bir göz rengine sahip olmak isteyen kişiler tarafından kullanılırlar. Muhtelif renklere sahip olanlarının yanı sıra, film çekimleri ve sanatsal çalışmalar gibi durumlar için de değişik sembollere ya da çizimlere sahip olan türevleri vardır. Aylık ve yıllık olmak iki çeşidi mevcuttur.

2. 1. 2. 1. Aylık Kozmetik Lensler:
Bu lensler, göze bir kez takıldıktan sonra, aynen düzeltici lenslerde olduğu gibi, istenilirse bir ay boyunca çıkarılmayabilir. Bir ay boyunca gözde olduğundan, doğallık hissi uyandırabilir.

Avantajları

- Yıllık renkli lenslere oranla daha kullanışlıdırlar. Herhangi bir sorun hâlinde çıkarıldığında maliyet açısından olumsuz yönde pek fazla bir etki bırakmaz.

Dezavantajları

- Korsan markalara dikkat etmek gereklidir. Aksi halde çeşitli göz sorunlarına sebep olabilirler. Daha çekici görünmek uğruna gözde çeşiti sorunlar baş gösterebilir.

2. 1. 2. 2. Yıllık Kozmetik Lensler:
Bir yıl boyunca çeşitli aralıklarla kullanılabilirler. İstenildiği zaman takılıp çıkarılabilir; fakat temizliğine önem verilmelidir ve uzun süre kullanılmayacağı zamanlarda da bakımı yapılmalıdır.

Avantajları

- Aylık renkli lenslere oranla daha uzun süre kullanılırlar. Estetik bakımdan daha uzun süre iyi bir görüntüye sebep olurlar.

Dezavantajları

- Enfekte olma ihtimali aylık olanlarına göre daha yüksektir. Herhangi bir olumsuzluk hâlinde 1 yıllık lens parası çöpe gitmiş olur.

2. 2. Şekillerine Göre Lens Türleri

2. 2. 1. Küresel Kontak Lensler

Sıradan kontak lenslerdir. Miyopi ya da hipermetropi kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır. İnce yapıya sahiptirler ve tek taraflıdırlar. Bazı üreticiler, kullanıcıların doğru tarafı tayin edebilmeleri için markalarını lens üzerine basarlar (bu konuya aşağıda değineceğim).

2. 2. 2. Torik Kontak Lensler

Astigmatizmi düzelten lens türüdür. Gözün hareketini izler ve ona göre konumlanır. Normal lenslere göre daha pahalı olan bu lensler, aylık ya da yıllık olarak üretilirler ve daha kalın bir yapıya sahiptirler.

3. LENS KULLANIMI

3. 1. Lensin Satın Alınması

Öncelikle doğru lens için mutlaka bir göz dokturuna görünmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak gereklidir. İyi bir tetkik sonucunda elde edilecek veriler şöyle olmalıdır.

1. Göz bozukluğunun türü,
2. Göz numarası,
3. Kornea kalınlığı,
4. Gözyaşı miktarı,
5. Gözde başka bir rahatsızlığın olup olmadığı.

Bu verilere göre bir reçete hazırlanır ve eğer göz, lens kullanımına uygunsa bozukluğa uygun olarak bir lens alınır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bazı anlaşmalı lens satıcıları ve doktorların satış yapma pahasına insan sağlığıyla oynamalarıdır. Göz, lense uygun değilse bile "Fark etmez, bu da olur." gibi türlü söz oyunlarıyla satış yapılmaya çalışılır. Bu nedenden dolayı ilk seferde bir değil, birden fazla doktora muayene olmakta ve ikisinin verilerini karşılaştırmakta büyük fayda vardır.

3. 2. Lensin Takılması

İlk kez lens kullanacak olan birisinin, yardım almadan veya tek başına lensi gözüne yerleştirmesi neredeyse imkansızdır. Bu bakımdan, lensi aldığınız yerde, uzman bir kişi kontrolünde ve onun yardımıyla ilk yerleştirme işlemini yapmak mantıklı olacaktır.

İlk günler hem takma hem çıkarma işlemi oldukça zahmetli ve yorucu olabilmekte ve bazen ayna karşısında saatlerce zaman harcanabilmektedir. Aslına bakılırsa lens takma ve çıkarma işlemi otomobil kullanmaya benzemektedir: Çeşitli kitaplardan arabalarla ilgili genel bilgileri ve nasıl çalıştırılacağıyla ilgili direktifleri okuyabiliriz. Hatta;

1. Aynaları, koltukları vs. kontrol et ve vitesi boşa al.
2. Kontağı çevir ve bu esnada biraz gaza bas.

3. Debriyajdan ayağını yavaş yavaş çek ve ayağını çekerken hafifçe gaza dokun.

gibi talimatlarla bu işin üstesinden gelebileceğimizi sanabiliriz; ama direksiyon başına geçtiğimizde iş değişir. Hiçbir şey talimatlardaki gibi değildir. Her şey daha farklıdır ve hiçbir zaman ilk seferde araba çalıştırılamaz. İşte lens kullanmak da buna benzer: Hiçbir zaman talimatlara bakılarak ilk seferde başarılı bir lens takma işlemi gerçekleştirilemez. Buna rağmen genel kuralları hatırmatmakta yine fayda görüyorum:

1. Bu iş için öncelikle sakin olmak ve kendinizi hazır hissetmeniz gerekir.

2. Parfümsüz, yağsız ve çok fazla köpürmeyen bir sabunla (sıvı sabunları tercih etmeyiniz, zira daha sonra solüsyonla birleştiğinde köpürebilmektedir) ellerinizi ve yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra pamuksuz bir havluyla kurulayınız.

3. Lensinizi kabından/kutusundan çıkarıp, iç kısmı dışarıya bakacak şekilde sağ işaret parmağınıza yerleştiriniz (solak olanlar tam tersini yapabilirler).

4. Diğer elinizde avcunuzun içine bir miktar solüsyon döküp, parmağınızın ucundaki lensi bu solüsyon içine bırakınız. Sonrasında lensi, yaklaşık bir dakika boyunca fazla baskı yapmadan hafifçe ovalayınız. Ardından, lensi tekrar işaret parmağınıza alınız.

5. Orta parmağınızla lensi yerleştirmek istediğiniz gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı doğru çekip yukarıya doğru bakın. Gerekirse üst göz kapağını da kaldırabilirsiniz (bu işlemi iyice öğrendikten sonra üst göz kapağını kaldırmaya gerek kalmayacaktır).

6. İşaret parmağınızda bulunan lensi, yavaşça gözünüze doğru yaklaştırın ve göz akıyla göz bebeğini ortasına yapışmasını sağlayın (burada, burun tarafına ya da aşağı doğru bakarak da yerleştirme işlemi yapabilirsiniz).

7. Lens, gözün yüzeyini kaplayacaktır. Bu esnada gözünüzü kapatmanız ve gözünüz kapalıyken dairesel hareketlerle çevirmeniz gerekemektedir. Bu sayede lensin tam olarak göz yüzeyine yerleşmesini sağlayabilirsiniz.

3. 2. 1. Lensin Takılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Lensi ilk kez kullanacaksanız, ambalajının ilk kez sizin tarafınızdan açıldığından emin olunuz.

2. Eğer lens, ambalajdan çıkmıyorsa hafifçe sallayıp avcunuzun içerisine vurarak lensin avcunuza düşmesini sağlayabilirsiniz.

3. Lens üzerinde gözle görülür bir kir, çizik ya da yırtık varsa, o lensi kesinlikle kullanmayınız.

4. Farklı göz numaraları için farklı lensleri seçtiğinizden emin olunuz.

5. Lensin doğru tarafını takacağınızdan emin olunuz. Bunun için bazı lens üreticileri lensin üzerine markasını yazarlar. Güneş ışığına doğru tutulup yakın mesafeden bakıldığında bu açıkça görülebilir. Bunun dışında, eğer lensiniz çok kıvrılıyor ve çanak şeklini almıyorsa, yanlış taraftan takmaya çalışıyorsunuz demektir.

Lens takma ve çıkarma işlemleri sırasında solüsyon

Lens takma ve çıkarma işlemleri sırasında solüsyon

3. 3. Lensin Çıkarılması

Lensin gözden çıkarılması, bir bakıma göze takılmasından daha rahat ve daha az uğarştırıcıdır. Çıkarma işleminin aşamaları şu şekilde listelenebilir:

1. Lens takmadan önce yaptığınız gibi elinizi iyice yıkayıp durulayınız. Takma işleminin birinci maddesi aynen burada da geçerlidir.

2. Lensinizin saklama kutusununun her iki kısmını da %50-75 arasında bir miktarda solüsyon ile doldurunuz

3. Lense dokunacağınız işaret parmağınıza da birkaç damla solüsyon damlatıp parmağınızı dezenfekte ediniz.

4. Yukarı doğru bakıp lensin, gözün ak kısmıyla kesiştiği yere parmağınızı hafifçe bastırın ve aşağı doğru çekin. Normal şartlarda lens yerinden çıkacak ve parmağınıza yapışacaktır; fakat uzun süreli kullanımlar sonucunda ya da sıcak havalarda lense biraz daha bastırıp daha aşağıya çekmeniz gerekebilir.
5. Parmağınızdaki lensi saklama kutusundaki solüsyon içerisine değdiriniz. Lens, parmağınızdan kayacak ve solüsyon içerisine düşecektir.

3. 3. 2. Lensin Çıkarılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Lensi muhafaza edeceğiniz saklama kutusunun temiz olduğundan ve üzerinde tüy gibi şeylerin yer almadığından emin olunuz.

2. Saklama kutusunu sıkı sıkıya kapatmak yerine gevşek bir şekilde de kapatabilirsiniz. Bu sayede açarken daha az zorlanırsınız.

3. Lensinizi çıkarmaya her zaman aynı gözünüzden başlayınız. Bu sayede eğer farklı numaralarda lensler kullanıyorsanız olası bir karışıklığın önüne geçmiş olursunuz. Bazı lens saklama kutularında her kesim için ayrı renk kullanılır ya da üstünde "L" (Left=Sol) "R" (Right=Sağ) gibi belirteçler olur. Bu tür saklama kutularını tercih etmek yararınıza olacaktır.

3. 4. Lensin Muhafazası

Bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri en başında, sağlıkla ilgili tüm konularda olduğu gibi "hijyen" gelmektedir. Bilakis, lensin muhafaza edileceği kutunun ve kutunun durduğu mekânın özellikleri çok önemlidir.

1. Saklama kutusunu, ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamlarda muhafaza ediniz. Oda sıcaklığında muhafaza etmeniz daha yararlı olacaktır.

Kontak lens muhafaza kutusu

Kontak lens muhafaza kutusu

2. Eğer lensinizi uzun süre kullanmayacaksanız, en azından haftada bir kez kabından çıkarıp içindeki solüsyonu tazeleyiniz.

3. Saklama kutusunu kesinlikle musluk suyuyla ya da soğuk suyla yıkamayınız; çünkü belli bir zaman sonra kireçlenme meydana gelebilmektedir. Sıcak suyla yıkayıp havlu vs. kullanmadan kendi kendisine kurumasını sağlayabilirsiniz.

3. 5. Solüsyonlarla İlgi Olarak

1. Asla ve asla son kullanma tarihi geçen solüsyonları kullanmayınız. Bir solüsyon satın almadan önce de mutlaka son kullanma tarihine bakınız. Bitimine 1-2 ay kalan solüsyonları da tercih etmeyiniz.
2. Bunun haricinde, bazı yerlerde satılan normalden daha ucuz solüsyonlar da güvenmeyiniz ve bildiğiniz, güvenilir satış noktaları haricinde hiçbir yerden solüsyon almayınız.

3. Hiçbir zaman ihtiyacınız olandan fazla miktarda solüsyon da almayınız. Ne kadar süre boyunca lens kullanacağını belirleyip ona göre solüsyon alınız; fakat lens kullanmaya ilk başladığınız zamanlarda yedek bir solüsyonun yanınızda bulunmasında fayda olacaktır.

4. Solüsyonu kesinlikle başka hiçbir sıvı ile karıştırmayınız ve lens muhafazası ve sterilizasyonu için solüsyondan başka bir yöntem (su, tükürük vs.) kullanmayınız.

4. GENEL İTİBARİYLE KONTAK LENSLER

4. 1. Avantajları

- En başta, gözlüğe göre daha geniş perspektifte bir görüş sağlar. Gözlüğün çerçevelerinin denk geldiği kısımların ve gözlük sınırı dışında kalan kesimlerin net olarak görünmemesi gibi bir durum kontak lenslerde söz konusu değildir.

- Gözlüğün taşınması, camlarının silinmesi, kırılması gibi durum ve riskleri ortadan kaldırır; duruma göre kişiye daha estetik bir görünüş kazandırır.

- Soğuk-sıcak değişimi dolayısıyla buğulanma yapmazlar. Ayrıca gözlükte olduğu gibi kulak ve burun çevresinde basınç meydana getirip ağrı yapmazlar.
- Spor yapan kişiler için daha idealdir.

4. 2. Dezavantajları

- İlk kez kullanacak kişiler, kullanım sırasında ve öncesinde lensin takılması, çıkarılması, batması vb. gibi birtakım sorunlarla karşılaşırlar.

- Hijyen, kullanım süresi, alerji gibi durumlara dikkat edilmediğinde geçici ya da kalıcı bazı göz kusurlarına neden olabilir (bkz. Kontak Lenslerin Sebep Olabileceği Hastalıklar)

- Kitap okumak, bilgisayar karşısında çalışmak gibi aktivitelerde gözü çok yorar ve acı çektirici bir hâl alabilir.

- Göz kuruluğuna sebep olabilir ve yanınızda devamlı yapay gözyaşı taşımak zorunda kalabilirsiniz.

4. 3. Genel Uyarılar ve Tavsiyeler

- Eğer göz kuruluğu probleminiz varsa ve gözyaşı miktarınız azsa, kesinlikle kontak lens kullanmayınız; zira daha ciddî problemlere sebep olaibilir.

- Yine göz tansiyonu vs. gibi göz sorunlarınız varsa da lens kullanmayınız.

- Lenslerinizi, sürelerinden fazla kullanmayınız. Günlük lensleri bir günden fazla, aylık lensleri ise bir aydan fazla kullanmayınız.

- Günde en fazla 12-13 saat boyunca lens takınız. Daha fazlası gözünüze zarar verebilir ve görme kalitesini düşürebilir.

- Eğer gözünüzde batma, yanma, kaşıntı, aşırı sulanma vs. hissediyorsanız lensinizi çıkarmalısınız. Lensi ters takmış olabilirsiniz ya da lens üzerinde yabancı bir cisim bulunabilir. Ayrıca, gözleriniz kanlandığında ve de çok yorgun olduğunuz zamanlarda da lens takmayınız. Olumsuz sonuçlara yol açabilir.

- Uzun süreli lens satın almayınız ve aylık ya da yıllık lens satın almadan önce her seferinde mutlaka bir göz doktoruna muayene olunuz (bazı kişiler 'Lens kutunuzu atmayınız. Bir sonraki lens alışınızda bu kutuyu gösterip üzerindeki bilgilerle aynı lensten alabilirsiniz.' dese de buna itibar etmeyiniz). Gözünüzde olumlu/olumsuz yönde değişmeler hatta enfeksiyonlar meydana gelmiş olabilir. Her ihtimali göz önünde bulundurmak gereklidir.

- Eğer lazer ile göz ameliyatı olmak istiyorsanız, en az bir hafta öncesinden kontak lens kullanmayı bırakmış olmanız gerekmektedir. Hatta en doğrusu, ameliyat olacaksanız hiç lens kullanmamak olacaktır.

- Yere düşen bir lens, eğer üzerinde kalıcı bir hasar (çizik, yırtık vs.) oluşmamışsa, iyice temizlendikten sonra tekrar kullanılabilir; fakat yine de en iyisi bu lensi uzun süre kullanmamaktır.

- Kontak lens kullandığınız zamanlarda dumanlı ve tozlu ortamlarda kalmamaya ve yüzme vs. gibi direkt olarak gözü etkileyebilecek aktiviteler yapmamaya özen gösterin. Bahar aylarında ortaya çıkan polenler de lensinize ve dolayısıyla gözünüze zarar verebilmektedir.

- Lens kullanırken tırnaklarınıza dikkat etmeniz şarttır; zira uzun ya da keskin tırnaklar lensinize zarar verip onu çizebilir ya da yırtabilir.

- Sıcak, nemsiz ve kuru havalarda; bilgisayar ekranı karşısında; kitap okurken ya da ders çalışırken lens kullanmamaya özen gösteriniz.

- Kontak lensler gözünüzdeyken asla uyumayınız. Lens, gözünüzün arka kısmına kaçabilir, gözünüze yapışabilir ve bunlar da körlüğe bile neden olabilir.

5. KONTAK LENSLERİN SEBEP OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR

NOT: Aşağıda yer alan göz hastalıkları, uzun süreli kullanım, geceleri lens göz içerisindeyken uyuma veya yanlış şekilde kontak lens kullanma sonucunda meydana gelebilecek olan hastalıklardır. Araştırmalara göre bu hastalıklar, kontak lens kullananların %4'lük bir kesiminde görülmektedir. [Kaynak] Ayrıca, 5 seneden fazla kontak lens kullanımı da bu hastalıklara temel hazırlayabilmekedir.

5. 1. Korneal Hastalıklar

Yukarıdaki şartlara bağlı olarak kornea üzerinde şu tür rahatsızlıklar baş gösterebilir:

1. Kornea incelmesi
2. Kornea dokusu zedelenmesi
3. Kornea iltihabı (keratit)
4. Kornea yıpranması ve düzensizlikleri
5. Kornea ülseri
6. Oksijen yetersizliğine bağlı anormallikler
7. Bakteri ve amip üremesi
8. Kırmızı göz sendromu
9. Keratakonus (Keratakonüs)

Uzun süreli veya hatalı lens kullanıma bağlı olarak gelişebilen hastalıklardan Keratakonus

Uzun süreli veya hatalı lens kullanıma bağlı olarak gelişebilen hastalıklardan Keratakonus

5. 2. Göz Yapısı Hastalıkları

Yine yukarıdaki şartlara bağlı olarak gözün genel yapısı ve zarı ile ilgili şu hastalık gelişebilir:
1. Göz derisi iltihabı
2. Konjonktiv iltihabı
3. Çevresel iltihaplanma

5. 3. Göz Kapağı Hastalıkları

Doğrudan göz kapağıyla ilgili olarak da, göz kapağı kaslarının zedelenmesi sonucu köz kapağının devamlı kapalı kalması hastalığı baş gösterilebilir.

6. HANGİ MARKA?

Aslına bakılırsa, kesin olarak "Şu ya da şu marka kontak lens daha iyidir." demek imkânsızdır. Eğer uzun süre kontak lens kullanacaksanız, her kontak lens alışınızda başka markaları tercih ederek gözünüze en uygun olanını kendiniz belirleyebilirsiniz. Şu ana kadar kullandığım kontak lensler arasında "Clear" markasına ait "All Day" modeli, benim gözüme daha uygun geldi. Bunun yanı sıra "Ciba Vision", "Focus" gibi markalar da tercih edilebilir. "Ucuzuna kaçmak" yerine biraz daha bütçe ayırıp daha iyi ve daha kaliteli lensleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

Alt kısımda yer alan yorum ekleme formu aracılığıyla tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.


Kaynak: STAMLER, John (2004), "Contact Lens Complications", eMedicine.com.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

142
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
118 Yorum konuları
24 Konu cevapları
2 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
122 Yorum yazarları
Suna güldayanben benSimge alanVeraKadir Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Suna güldayan
Suna güldayan

Merhaba 6 yasinda oglum kontakt lens kullaniyor bir yasindan beri her iki gozu ayni derece ve bes yildir hic degistirmedik bir sorun olurmu gozlerine 6 ayda bir lenslerini degistiriyoruz.

Simge alan
Simge alan

İyi günler ben freshlook renkli lens alicam ama 14.50 onun çapı benim gözüm 14.00 sizce almalıyım almamalimi batma kayma yaparmi

ben ben
ben ben

almamalısın. iristen taşıma yapacaktı. renkli kısmı taşıyacaktır yani. en fazla 14.20 almalısın.

Vera
Vera

Merhaba 17 yaşindayim.Bir ay önce göz doktoruna kontrollerimi yaptirarak lens aldim.Elegancin lenslerinden hem renkli hem numarali.doktor biraz goz kurulugum oldugunu soylemisti refresh goz damlasi verdi yaninda.lensi taktigimda bugulu goruyordum damla yi lensli kullanabilcegimi söyledi o şekilde kullaniyordum sorun olmuyordu hergun takmadim lensi fakat gozumun beyazinda kilcal damarlarim belirginleşti ve uzun bir suredir gecmiyor tekrar doktora gidecegim fakat sizede danismak istedim.Gözün beyazinda bulunan bu kilcal damarlar sonradan gecermi tedavisi varmi sebebi nedir

Kadir
Kadir

Meraba 15 yil once lazer ameliyati oldum numaram tekrar ilerledi lens kullabilirmiyim

Fatma taminler
Fatma taminler

Merhaba, gözlerim bozuk ve gözlük takarken sürekli alttan baktığım için numarası yükseliyor bu yüzden lens kullanmak istiyorum.. lens türünü neye göre seçiyoruz günlük mü daha iyi aylık mı

hilal yaman
hilal yaman

mrb bn 14 yaşındayım. 1 yıl gözlk kullandm 2. yıl doktor lens kullanmama izin verdi. ama lens kullnrsam lazer ameliyatı olamazmışım. bu her lens kullananlar için geçerli mi

Yağmur
Yağmur

Merhaba,
Ben 1,00 miyopum ve astigmatım da var. 2 hafta önce lens kullanmaya başladım.
Birkaç gündür lensi taktıktan yaklaşık 5-6 saat sonra baş dönmesi ve baş ağrısı yapıyor. Çıkarınca bir iki saat sonra rahatlıyorum.
Bunun sebebi lens olabilir mi? Ya da sürekli bilgisayar karşısında çalıştığım için bu zarar verebilir mi?
Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

şevval
şevval

lens kullanmaya başlayalı 1 buçuk ay oluyor geçen gün lensimi takmaya çalıştım sağ tam oldu ama sol gözümde sürekli kayıyor. Tam oturuyor aslında ama göz kırpışımda hep hareket ediyor ve batıyor nedeni nedir cevap verin lutfen

sanana
sanana

ben de aynısı yaşamıştım lensin ters dönmüştür.

Nisa
Nisa

Lens aldım fakat birinit yanlış büyüklükte verdiler degistirecekler fakat başka bi marka olacağını söylediler . İki farklı marka kullanımı nasıl etkiler dezavantaji olur mu

Eslem Soykan
Eslem Soykan

Fiyat olarak belki dezavantaj olabilir. Fakat bana da hastane de hangisinin daha uyumlu olacağını anlamak için 2 farklı marka denetmişlerdi. Sonradan markayı bire düşürdüler.

beyza nur
beyza nur

Lensimi aldım 1 aydır solüsyonda ama ben sadece bir kere taktım şimdi düzenli kullanmaya başlıcam lensimin süresi 1 aylıktı şimdi kullanabilr miym

zehra çelik
zehra çelik

cross tedavisi oldum. gaz geçirgen sert lens kullanmam gerekiyorumuş. bu lenslerin renkli olanları var mı?

Ece kaya
Ece kaya

Yeni lens kullanmaya başladım numarasız beğendiğim için aldım fakat ilk taktığımda yarım saat durmadı gözümde batma sol gözümde özellikle etrafı beyaz beyaz görüyordum korktum ve hemen çıkardım bugün hastanede doktor alerjimin OLDUĞUNU söyledi ve Gözyaşı damladı ve bir tane daha damla verdi ben bu damlaları 1 ay kullanıpta lenside arada sırada takabilir miyim acaba?

dilan sarıyer
dilan sarıyer

Ben 16 yaşındayım gözlük kullanıyom ama şimdi lens kulanmak istiyom . göz sorunum miyop bozulma dercesi biri 3.00 biride 3,75 ve ben renkli lens kulanmak isiyorum sizce sorun olurumu yardımcı olursanız sevinirim

Murat kılıçaslan
Murat kılıçaslan

Mrb doktor bey ben kozmetik amaçlı lens kulşanmak istiyorum fakat kapalı ortamlarda hep puslu görüyorum ama gün ışığında çok net görüyorum bunun sebebi nedir lütfen yardım edin

Fikret Kaya
Fikret Kaya

Arkadaşlar sorular veya yorumların bi çogu saçma!! Solüsyonu gözüme damlatayımmı diyenler, lensi 6 ay çıkarmadım diyenler, lens kullanmayın diyenler daha neler neler.. Ayrıca site diyorki lens gözün arkasına kaçabilir! Gözün arkasında basketbol sahasımı var en fazla göz kapagının altına kayıyor. Doktorlar niçin var ? Doktor anlatıyorken burda konuları saptıranlar bilgileniyofsunuz. Ben defalarca ameliyat gecirdim ve sert lens kullanıyorum kafama takılan herşeyi doktoruma soruyorum. LENSİN KENARINI YIRTTIM KULLANMAYA DEVAM EDEYİMMİ DİYE SORAN ARKADAŞ BENCE BUNU KENDİ AKLINA SOR ......

İlkay Gök
İlkay Gök

Benim çok nazarım değiyor sayın hocam, bugün lens aldım etrafdaki yakışıklılara, güzel kızlara hayran hayran bakıyorum. Sizce lensliyken nazarım değer mi, bi de güzele bakarken lens olduğu için sevabını alır mıyım alamaz mıyım? Aydınlatırsanız sevinirim hocam..

ceren erturk
ceren erturk

Dalqa mi qeciyosun 😄😄😄

ayse aydın
ayse aydın

Lens paketini hic acip solusyon kutusuna koymadim en fazla ne kadar dayanir alti aylik almistim ama uc aya yakin kullanamadim bu yuzden tekrar lensleri kullanmalimiyim emin degilim yardimci olursaniz sevinirim 🙂

cansel cansel
cansel cansel

bende yeni yeni başladım lenslerimin gercekten temiz olup olmadığını nerden anlayabilirim. bütün şeylere dikkat ediyorum ama yinede yanma ve batma hissediyorum arada . acaba beceremyor muyum temizlemeyi

Meryem kara
Meryem kara

Batma veya yanma olduğunda farklı bir marka lens al

humeyra solak
humeyra solak

Mrb. 1 numara miyopum.Ben lens kullanmaya yeni başladım. Bugün ikinci günüm. İlk taktığımda da baş ağrısı yaptı. Bugün de şiddetli baş ağrısı yaptı. Cikardigimda daha rahat oluyorum. Neden olabilir. İlk başta olur mu böyle. lensin tersi yönü nasıl oluyo onu ayırt edemiyorum. Ondan olabilir mi. Nasıl ayırt edebilirim. Teşekkürler.

NERGİZ KEŞÇİ
NERGİZ KEŞÇİ

ben 1 yıllık lens kullanıcısıyım son 10 gündür batmaya başladı doktor göz damarlarımın kuruduğunu söyledi damla verdi lens kullanırken sıktım 10 günlük lensimde kahverengi benekler çıkmaya başladı sebebi nedir sizce doktorumada ulaşamıyorum.

Büsra Dlmz
Büsra Dlmz

Doktorum gozunde lens varken damla kullanma lense zarar verir demisti

zeynep zeynep
zeynep zeynep

Merhaba...
Her iki gözümde de miyop ve astigmat var.Sağ ve sol astigmatta miyopta 4,5. doktora gittim çok yüksek olduğunu ve lens kullanamayacağımı söyledi.Doğru mudur?

zeynep zeynep
zeynep zeynep

Ama evlenmeyi düşünüyorum ve gelinlikle gözlük hoş durmuyor.Zaten sürekli değil en azından özel günlerde kullanırım diye düşünmüştüm.Mümkün değil mi acaba?

Çağatay Gülümser
Çağatay Gülümser

Doktorunuzun miyobunuzun veya astigmatizmanızın derecesiyle ilgili lens kullanamazsınız dediğini zannetmiyorum. Kornea (şeffaf tabaka) ile ilgili bir sorununuz olabilir. Başka bir doktora gözükürseniz daha olumlu bir cevap alabilirsiniz.

yelmaaan
yelmaaan

inanmayınız. benim göz numaram 6 6,5 lens kullanıyorum ve çok rahatım

bilen kişi
bilen kişi

LENSLERİ ne kadar gözünüzde tutarsanız o kadar ço zarsar verir nasıl diye soracak olursanız? gözün üzerinde bulunan şeffaf kornea tbakası oksijen alması gerekiyor ancak uzun süre çıkarılmayınca oksijen kornea tbakasına kılcal damarlar ile gidiyor bu durum sonucunda gözünüzün beyaz kısmında kızarıklıs v.s. meydana geliyor.

Merve Yıldız
Merve Yıldız

Merhaba ben 3 yıldır lens kullanıyordum gözümde sürekll batma yanma ve kanlanma oluyodu son doktor muayenemde lens kullanmamamı gözümde kornea incelmesinin olduğunu eğer lens kullanmaya devam edersem lazer olamicağımı hatta körlüğe kadar gideceğini belirtti onun yerine gözlük kullanmamı söyledi lazer olmak istiyodum ama yaşım henüz 16 olduğu için ne yazıkki mümkün olmadı ama iki yıl sonra lazer olucam inşaallah burdan lens kullanan arkadaşlara eğer sizdede bu belirtiler varsa kesinlikle lens kullanmaya devam etmeyin lens kullanmak gerçekten çok zahmetli eğer kullanıyorsanız mikrop kaptırmamaya dikkat edin havuz suyundan hatta musluk suyundan bile mikrop kapabiliyomuş..

ibrahim cengiz
ibrahim cengiz

ben 4 haftadır lens kullanıyom fakat son 1 haftadır lens içteki göz kapaklarıma yapışıyo ve göz kaparlarıyla hareket ediyo. ne yapmam lazım

elif korkmaz
elif korkmaz

3 yas çocuk lens kullanabilrmi

elem akgöl
elem akgöl

mrb ben 1 senedır kontak lens kullanıyorumm 9 numara enn sonn taktıgım lens 6 aydır gözümde ve hiç cıkarmadım bunun gözüme bi zararı olur mu ?

ömer atak
ömer atak

ben dünya gözde muayene olurken (dün) aylık lenslerimi bazen 1.5-2 ay hiç çıkarmıyorum dedim. kadın bayılacaktı nerdeyse.. :)) 6 ayı hiç denemedim ama kornea incelmesi ve lazer ameliyatı olamama riski varmış..

fuzuli
fuzuli

lens solüsyonunu gözünüze damlatmayınız denir genellikle. gözünüze steril göz solüsyonu(suni gözyaşı) damlatarak gözünüzü nemlendirebilirsiniz. eczaneye sorarsanız suni gözyaşı diye, size vermeleri lazım...

Muratcan özer
Muratcan özer

Ben yeni lens kullanmaya başladım aylık lens olarak tek bi sorum olucaktı Lens solüsyonunu gözümüze damlatmak gerekiyormu 1-2 hafta geçtikten sonra bilgisi olan kişilerin cevap vermesini istiyorum tşklerr

refika kılıçkaya
refika kılıçkaya

10 yıldır günlük çıkarılan aylık lenslerden kullanıyorum. 8-17 saatleri arasında takıyorum ve hafta sonları da genellikle gözlük kullanıyorum. Şükür ki şu güne kadar enfeksiyon, yanma vs herhangi bir şikayetim olmadı. Acaba kaç sene güvenle lens kullanıabilir. Lazer cerrahisi, kaç senelens kullandıktan sonra sakıncalı olur?

arya arel
arya arel

benim kuzenimde miyop vardı 12 yıl lens kullandıktan sonra lazer ameliyetı oldu. şu anda da gözlerinde bir sorun olmadığını biliyorum.

meltem parlak
meltem parlak

Ben 4 senedir clearkone lens kullaniyorumyasim 21 halkada taktirdim gozume ama yukselme olmuyor gozumde ama lensi 6 ayda bir degistirmem gerekiyor ve turkiyede olmadigindan yurt disindan getiriyolar fiyatida cok pahali daha uygunflyatlara baska marka lens yada baska lens alabilecegim yer onerirmisiniz yardimci olursaniz sevinirim

melek evren
melek evren

selam..ben daha yeni lens kullanmaya başladım haftalık lens aldım uyurken de çıkarmana gerek yok dediler ilk gün uyudum ama uyandığımda gözüm kızarmıştı kırmızı damarlar oluştu gözümde sizce bu normal mi ne yapmam gerek...

Büsra Dlmz
Büsra Dlmz

Eczacilar satarken oyle diyorlar ama goze cok zarari oluyor gece lensle uyumamaya calis ben 4 sene kullandim son 3 aydir kullanamaz oldum

hilalk
hilalk

ben 2 senden fazla süredir lens kullanıyorum ilk başta takıp çıkarmakta çok zorlanıyodum ayna karşısında saatlerce uğrasıyodum sonra bi büyükten yardım alarak öğrendim. inanın çok basit alıştıktan sonra çocuk oyuncağı gibi geliyor. ilk kullanmaya başladığım zamanlarda lens göz kapağıma kaçtı doktora gittim çıkartıp tekrar taktı bi sorun olmadı. gözümün mikrop kaptığıda oldu çünkü lenslerimi uzun süre gözümde bulunduruyodum 3 haftada bi değiştiriyodum gözüm hava almadığı için mikrop kaptı 1 hafta kadar lens kullanamayıp sargılı gezdim. lens kullanmaktan korkmayın bence hijyene önem verdikten, sık sık değiştirip temizledikten sonra korkulacak hiç bişey yok.

lens lens
lens lens

ya ben lensi gözüme takıyorum ama gözümün içinde lens kırışıyor ne yapmam lazım ??

Eslem Soykan
Eslem Soykan

Ters takıyor olabilirsin

seçil derse
seçil derse

ben yaklasık 17 yıldır gözlük kullanıyordum sag göz 2,50 sol göz 3,75 doktor kontrolünde lens aldım ikii gündür kullanıyorum ama bulanık görüyorum ara ara düzeliyo ama sonra yıne bozuluyo bunun sebebını ögrenmek istiyorum neden olur acaba???

Asker
Asker

Selam, Ben yeni lens takmaya başladım 2 gündür. ilk gün normal oldu amma 2. gün görüntü gidiyor geliyor. Anlamadım nasıl oluyor.... yardımcı olursanız sevinirim... lens arada bir gözümden kayıyor. sebebi ne ola bilir....???

gülsüm beyzanur türkoğlu
gülsüm beyzanur türkoğlu

merhaba ben 14 yaşındayım ve yazınınz gerçektende MUHTEŞEMDİ.epeyce bilgi edindim.fakat size bir sorum olacak.ben lens kullanmak istiyorum fakat annem gözümde rahatsızlık olmadığı sürece izin vermiyor.ama gözümde rahatsızlık olduğunu farz edersek mesela uzağı veya da yakını görememe gibi.işte farz edersek şöyle bir durum da var.benim gözlerimin rengi koyu kestane.gözlerimi seviyorum hemde çok ama ALACAKARANLIK adlı bir film var belki de bilirsiniz.orada insan kanıyla beslenen kişilerin göz renkleri kırmızı ama biliyorum ki onlar kırmızı lensler.sorum şu gözümde bir rahatsızlık olduğunu farz edecek olursak ben kırmızı veya işte altın sarısı gibi renlerde lens kullanabilirmyim ? yani taksam gözlerime ciddi boyutta bir hasar verir… Devamı »

Helena inci
Helena inci

Bak tatlım 🙂 gözünde bi problem olursa renkli lenslerin fiyatı çok artar estetik amaçlı 30 TL'yi geçmez ve her renkten bulabilirsin. Ama lens kullanırken aylıkta olsa yıllıkta olsa hergüm takıp çıkarman gerek sonuçta gözde yabancı bir cisim olacak gözümüze toz kaçtığında gözde salgılanan sıvılarla mikrop kapma riski olmuyor ama lense toz yapıştığında gözde ciddi problemler olabiliyor. Ben renkli lens kullanıyorum ama lens olduğu çok belli oluyor ve hoş olmuyor ki sen insana ait olamayacak renklerden bahsediyorsun. Hem gözüne zarar hemde gençlik özentisi hoş bi görüntü değil ama al içinde kalmasın bikaç gün tak hiç bir problem olmaz

sukriye
sukriye

merhaba benım bı sorum olacak ben astıgmatlı lens kullanmaya basladım 5 gundur ancak takınca sorun yasıyorum.lens uzerınde numaralar var numarayı kendıme gore duz takınca lens batıyo ancak cok net goruyorum numarayı ters cevırıp takınca cok rahat oluyor ama bulanık goruyorum napmam gerek yanlısmı takıyorum acaba

MustafA KAYA
MustafA KAYA

Yaklaşık 1 aydır lens kullanıyorum bir ay gözde kalabilenlerden. Evet böyle bir lens var bir ay boyunca gözde kalabiliyor. Ama tavsiye edilen haftada bir çıkarıp solüsyonda bırakmak. Ama bir ay boyunca kalsa da olur....

Sezim Bekbosunova
Sezim Bekbosunova

ben renkli lensin kenarını biraz yırttım.kullanabilirmiyim?

ceren tik
ceren tik

slm ben ceren daha önce 6 ay saydam lens kullandım çok iyi geldi gözümün biri 2,50 diğeri 2,75 di . doktor gözümün lens kullandıktan sonra ilerlemediğini söyledi. 2,50 numara olan sol gözüme 2,75 lik lens alıp boşuna 2 kutu almamamı söyledi. renkli lens kullanıyorum şu an ama sol gözüm bulanık görüyor. acaba bu bulanıklık lenslerden mi yoksa iki lenside 2,75 almamdan mı kaynaklanıyor?? cevabınızı verirseniz sevinirim..

Helena inci
Helena inci

Renkli lens kullanıyorsan zaten bilirsin tek tek üretiliyor. Göz numarana göre ayrı ayrı al. Bende başta şeffaf lens kullanıyordum doktor iki gözümüde eşitledi 5.50 1.25 astimat olarak şimdi renkli lens kullanıyorum torik lens ayrı ayrı olduğu için gözüme göre aldım doktora gidip lensleri ayrı aldığını söyleyebilirsin

merve unal
merve unal

2 gözünede 2.75 lens aldıgından gözlerinin derecesi farklıysa iki gözünede ayrı ayrı lens alman gerek

Esra Yıldız
Esra Yıldız

Merhabalar.Yaklaşık 3 yıldır lens kullanıyorum sadece okul dönemlerinde eylülden haziran ayına kadar.Lensin zararını bildiğimden günde 6 saatten fazla kullanmamaya özellikle dikkat ediyorum ve hafta sonları gözlerimi dinlendirmek için takmıyorum.Fakat lensin temizliğiyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyorum.Aylık lens kullanıyorum her gün çıkartıyorum fakat lensi ilk açtıktan sonraki kullandığım ilk 1 haftadan sonra lens gözüme batmaya başlıyor.Temizliğinede aşırı dikkat etmeme rağmen lensin ilk haftadaki rahatlığını 20.günde falan alamıyorum ve 1 ay kullanamadan lensi atmak zorunda kalıyorum. Lensi çıkardıktan sonra direkt kabına koyuyorum kabını her gün yıkıyorum fakat lensi kabından çıkardıktan sonra avucuma ovalamadan direkt takıyorum.Sizce lensin batmasının sebebi temizlikle ilgili bir durum mu… Devamı »

eda taşçı
eda taşçı

daha bu gün lens aldım,, ve doğal olarak ilk takışım çok zahmetli oldu.. şimdi tam yerlerine oturtmayı başardım ama çok rahatsız ediciler.arada gözlerim buğulanyor sanki.. bu normal mi? alışır mıyım?

Beril Aslaner

Merhabalar ,

Ben 12 yaşındayım ve kontakt lens kullanmak istiyorum. Yaşım uygunmu ? Bazı doktorlar 11 yaşından sonra kullanabilir diyorlar ama daha doktora gitmedim. Bu yaşta kullansam zararını görürmüyüm ? Ne gibi tehlikeleri olabilir ? Lens konusunda sorumluluk alabileceğimi düşünüyorum. Eğer soru olursa sadece özel günlerde kısık bakmamak ve gözlük kullanmamak için bu lenslerden kullanabilir miyim ? Eğer kullanabilirsem hangi marka bana uygun olur. Miyopim var 1-1.25.

bircan beşliler
bircan beşliler

merhaba ben bir aydır lens kullanıyorum sert kontaklens ama sol gözümde kapağında şişmeler oluyo önceleri yoktu birkaçgündür var batmalr oluyo dr gittim havadan olabilir dedi neyapmam lazım acaba

damla kurnazolu
damla kurnazolu

merhaba benim gözümde bir problem yok fakat renkli lens aldım ilk takmam da pek sorun olmadı kısa süre taktım fakat bugün taktığımda sağ gözüm çıkarma ma rağmeh gözüme bişey batıyo sanki gözüm yaşarıyo ve devamlı yaş akıyo ne yapmam gerek

serkan demir
serkan demir

selam bende kanatda konushastali var mecbur takmaliyim bu lensleri 2 yıl takmam gerekmiş arti ğözümde yüzde 30 ğörme oranivar amaliyat oldum lazer ve lestakmak sakincali falan diyorsunuz uzman bir kişiden bilği alabilirmiyim sizden nasil yani

furkan

Ahmet bey gozun renklı kısmına takılır.Doğru kullanırsanız gozu sıkmaz ama lensı doğru kullanmazsanız gozunuzu sıkar ve kaşinmasına neden olur.Kafanızın rahat etmesı için siz alcağiniz lensi koşullarına uygun ve zamanında kullanın.

ahmet ekinci
ahmet ekinci

slm ben 20 gün sonra lens iiçn kontrollere gidicem ama biraz şüphelerim var doğrusu lensle alakalı bi ton araştırma falan yaptım yukarıda ki o fotoğrafı görünce baya bi çekindim doğrusu ben lensi gözün tamamına takıyoz sanıyordum ama bu sadece renkli kısma takılıyomuş orayı sıkan blişy midir lens bunun cevabını sabırsızlıkla bekliyorum

dilara
dilara

arkadaslar 3 yildir lens kullaniyorum ve gercekten 3 yil boyunca 1 gunum rahat gecmedi hep bi problem en basitinden yolda yururken bile en ufak bi ruzgar esse rahatsiz oluyorum ki ben dis gorunusume fazlasiyla onem veren bi bayanim ve asla gozluk takmak istemedm bi sabak bi kalktim iki gozumu acamiyorum ve o gunde cok onemli islerim vardi doktorum lensi yasakladi ve suan 1 haftadir istemeyerekte olsa gozluk takiyorum BENDEN TAVSIYE arkadaslar hic kimse hayatinin sonuna kadar lens takamaz cok ck cok fazla zararlari var cunku ve bile bile takiyor insan HAYATTAKI EN DEGERLI SEY GORMEKTIR hic kimseye tavsiye ETMIYORUM cunku… Devamı »

orhan  şahin
orhan şahin

lens takıyorum ama batıyor kanla yapıyor, ilgincide uzağı net görüyorum ama yakına gelince puslanıyor nedeni ne olabilir

ozan ozan
ozan ozan

arkadaşlar aylık değişimli dereceli renkli lensler varmı?

Erol Öztürk
Erol Öztürk

Kızımın birkaç defa kullandığı renkli lensi bende kullanabilir miyim ?

ali yüreksiz
ali yüreksiz

arkadaşlar ben 12 yıldır kontakt lens kullanıyorum nedeni ise yaşım 30. doktor bana gözlük verdi ve ben kullanmadım sorda göz derecelerime göre gözlük bulunmadı ve mecburen lens kullanmya başladım.kerata konus hastasıyım.heryıl ankaraya gidip lenslerimi yenilerim lenlerin markasıda rozeka,2.kullandıgım gözdamlasıda patanol cok harika gölerimi kızarıklıgından ve kamaşmasından koruyor.lenslerimde ingilterden sipariş olarak geliyor size tavsiyem ya gözlügünü hep kullanın yada lens kullanın
arkadaşlar beni facebookta eklerseniz fikir alışverişi yaparız saygılar.ali yüreksiz

Elif AKIN
Elif AKIN

ben gözlük kullanıyorum ama lens takmak istiyorum.Doktorum gözlük işini görüyor takmanı kesinlikle tavsiye etmiyorum dedi.Lensler korneayı inceltip göz kuruluğuna da neden oluyormuş. Bu nedenle göz ameliyatı olunmuyormuş.Peki lens alırsam ameliyat olabilirmiyim? ve ameliyat olmam için ne kadar süre lens kullanmalıyım?

asu savan
asu savan

Merhaba.15 senedir lens kullanıyorum, Lens kullanmakla ilgili hiçbir şikayetim olmadı. Arada bir iki değişiklik olmakla birlikte şu anda Bosch&Lomb 59 marka lens kullanıyorum ve çok memnunum. ilk zamanlar lenslerle uyuduğum da olmuştu, tabii bu hatalı bir davranış.en iyisi her akşam temiz solüsyonda muhafaza edip süresi bittiğinde değiştirmektir. Gerekli özeni gösterince hiçbir sorun yaşanmıyor, tabii doktor kontrolünü ihmal etmemek lazım. Gözlük kullanmak istemeyen ve lazere cesaret edemeyen herkese tavsiye ediyorum.

ayşe bulut
ayşe bulut

mrb.lensin yarattığı amip ve bakteri ürememesi nasıl bir şey? ben lens alalı yeni oldu ama sanki gözümde gölgeler ve yuvarlaklar var gibi hissediyorum. lens lekelidir dedim çıkardım ama gözümde lekeler var hafif .acaba bunlar bakteri falan mı? çok korkuyorum lütfen yardım edin.

sinan ünal
sinan ünal

merhaba ben 18 yıldır gözlük kullanıyorum gözlügü kullanmak istemiyorum sa göz7 sol göz 8 derece bana les olurmu yoksa lazermi okur

fatih teke
fatih teke

Merhaba Arkadaşlar ben miyobum bunun için 6 yıldır aralıksız günlük lens kullanıyorum sabah takıp akşam çıkarıyorum temiz bir şekilde bakıp muhafaza edildiği sürece bi problem yok bir kaç tavsiye verim lens alırken içerisinde su miktarı yüksek olan lensleri seçin kuruma yapmıyo solüsyonunuzuda iyisinden alırsanız daha iyi olur her açıdan görüş açınız düzelir birde benden daha fazla lens kullanan arkadaşlar varsa yazsın merak ettim

volkan altan
volkan altan

8 sene oldu benım kardesım

CAN Yesil
CAN Yesil

merhaba
öncelikle lens hakkında yazmış olduğunuz makaleye teşekkür ederim sayenizde bir sürü insan konu hakkında bilgi sahibi oldu.Benim sorunum şu ben 2 gün önce lens aldım ancak takamıyorum.Gözüme lens hafif deyince hemen kırpıyorum.Birazda korku var:) İnternetten gözlemlediğim kadar takması kolay gibi ancak ben beceremedim:)Lens gözüme temas eder etmez hemen kırpıyorum:(
Bu konu hakkında bilginiz varsa mail adresime cevabı atarsanız sevinirim.
Bu arada blogunuz güzelmiş bende webmaster'ım 😀

nisa yıldız
nisa yıldız

ben lens almak istiyorum ama tereddütlerim var göz numara yüksek buda tereddütlerimden biri uzun zamandır gözlük kullanıorum ama artık gözlük kullanmak istemiorum sizce ne yapmalıyım

caner
caner

aman freshlook almayın da. onların görüntüsü çok kötü. ismi Bausch ile başlayan lenslerden kullanıyorum. hem numaralı hem renkli. 1 Yıllık. 120 milyon. ayrıca yanında 1 yıllık lens de hediye ettiler. biri yeşil biri mavi aldım. ikisine de yarım derece miyop numarası işlettirdim. hem havalı hem ekononmik hem kaliteli.

Hazal Tiryaki
Hazal Tiryaki

ben yaklaşık 1 yıldır lens kullanıyorum bugün bir arkadaşın korneasının lens yüzünden yırtıldığını öğrendim ve açıkcası korktum.. gözüme lazer yaptırabilir miyim? lazer kesin bir çözüm müdür? lens mi lazer mi uzun vadede daha avantajlıdır?

sema
sema

lensler nekadar tutar?(para)

yunus emre
yunus emre

ben futbol oynuyorum ve gözümün numarası 1.50 yeni lensler çıkmışi düşmeyen dogal lensler 2gün filan hiç çıkarmadan takılıyormuş sizce len alim mi yoksa gözlüksüzmü oynim lütfen açil cv verin liglerimiz başlıcak çünkü.

berrak ege
berrak ege

yaklaşık 3gündür lens kullanıorum ama taktığımdan beri bulanık görüyorum hatta gördüğümden daha bulanık nedeni acaba nedir?

esin polat
esin polat

meraba. ben 13 yaşındayım ve lens kullanmak istiyorum.acaba bunun için yaşım uygun mu?

seyma yigit
seyma yigit

merhabalar ben daha yeni lens alıcam.gözüm miyop oldugu için kontak lens alıcam.ama kontak lenslerin yıllık kullanımları var mı varsa bile sağlıklımıdır?birde kontak lenslerin renklileri varmıdır yoksa renksizmidirler?

ESLEM KENAR
ESLEM KENAR

merhaba!

ben de lens almak istiyorum ama bişeyi merak ettim hem aylık hem renkli hem numaralı olabilio mu lensler?

Nur Ün
Nur Ün

Mrb bende ilk defa 2 yıl önce torik lens kullandm cok rahattı .aylık lenslerdi ama 1 lensi 2 yada 3 ay kdar takılbilir özelliği oldugu için takıyordm.en son ki lesnleri daha uzun süre taktıgım için birgün sağ gözm cok kanlandı cerrahpaşada çok iyi bir prof. gittm yara olşmş oldugunu söyledi. 6 ay kadar tuzlu su damla ve artı göz yası kurulugu oldugu icin damla verdi 2 tane .o arada gözlük kullandm yine..Bana gaz geçirgenli sert lens önerdi basta istemedm sert oldugu (gözüme daha cok zarar verir die.)için yumsak istiyordm ama olmaz yara yapar yine die vermedi. şimdiki sert lesnleri 4… Devamı »

resul dokuyucu
resul dokuyucu

ben kontak lens aldım 4 ay oldu günlük lens simdi 2 ayım kaldı ben 5 seneden fazla kullanmak iştemiyorum göz de kuruluk yapıyormuş ve lens baskı nedeniyle gözde cökme yaptıgı görülmekteir alllah yardımcımız olsun insallah alllah u teala bu sıkıntıdn bizi kurtarır insallah cok büyük sıkıntı alllahım teknolajiyi birazdaha geliştirmeye nasip eyle allahım( amin)

hüseyin taş
hüseyin taş

ilk defa lens kullanıyorum lensi taktım ama görme bozukluğu var sonradan düzelirmi

ayşegül sapmaz
ayşegül sapmaz

yaklaşık 20 yıldır gözlük kullanıyorum. Şu an 28 yaşındayım.en son miyop numaram sağ 5, sol 6 oldu. Artık gözlük kullanmak istemiyorum. Lazeri araştırıyorum. daha doğrusu lazerle lens kullanmak arasında kaldım. Lazeri yaptıran çoğu kişi memnun. Ama bazı göz doktorları tavsiye etmiyorlar. Lens kullanmak da zor gibi gözüküyor.Kullanabilirmiyim bilmiyorum. Onun için muayene olmadım. Gerçekten çok kararsız kaldım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Beni bu konuda yönlendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

mert ılgın

mrhba.haftada bir takılıp çıkarılan lens kullanıyorum.ancak bir keresinde lens gözümde çok fazla kaldı.çıkardığımda herşey puslu çok bulanıktı göz numaram mı ilerledi acaba .buarad yaklaşık 40 gün lens gözümde kaldı bunuda söyleyeyim.ama lensi taktığımda yine iyi bi şekilde görebiliyorum.saolun.

serpil ulutaş
serpil ulutaş

ben 5 yıldır lens kullanıyorum bazen gözümde yanmalar oluyor sol gözümde astigmat oldugunu söyleiı doktorum lensı çıkarınca geçer demişti.Şimdi lens kullandığımda bulanık görüyorum gözlüğümü takınca lensten daha net görüyorum sebep nedır?(doktor cevaplarsa sevınırım) teşekkürler

GAMZE DEMİRKAN
GAMZE DEMİRKAN

Selamlar . Ben astigmat hastasıyım , gözlüklerim var ama kullanamıyorum ve gözlük numaram geçen yıllara göre büyüdü artık sol göz 0,25 sağ göz 0,50 . Bu numaralara göre lens alamaz mıyım ? İlla bi doktora muayne mi olmama gerekiyor . Malum internet sitelerinden göz numarama göre lens almak istiyorum ama kullanılan tabirleri anlamıyorum . Bunlar neye göre ayarlanıyor acaba ? Bilgi verebilirseniz ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim . Şimdiden teşekkürler .

volkan altan
volkan altan

benım artı 0.50

Fatih Aydın
Fatih Aydın

merhabalar benim 3 yaşında bir kızım var ve sol gözünde çok ileri derecede miyop varmış 10 dercede göz bozukluğu tespit edildi hangi doktora gitsem 9,5 - 10 derece gözlük takamaz bunu için aylık kontaklens öneriyorlar 08/04/2009 tarihinde en son muayenede doktor bey aylık kontak lens takılmasını istedi ( şu anda 5 aydır bir gözü 0 diğer sol gözü 6 derece olarak gözlük takıyor.) benim konktak lensler le hiç bir bilgim yok hangi marka daha iyi ve 3 yaşındaki bir cocuğun bu lensi kullanma şansı ne kadardır. yani benim kızım mutlaka lens kullanmak zorunda imiş yani 10 derece kontaklens siparişl verildi… Devamı »

gözde genç
gözde genç

ben 11 yaşındayım ve de daha hiç lens kullanmadım,miyopum.Ama lens kullanmak istiyorum sizce zararlı mı?Ama gözlükten de nefret ediyorum gına geldi...daha doktora gitmedik ama 3 gün sonra gideceğiz.yan etkilerini söyleyince insan biraz korkuyor.gerçekten çok kötü birşey mi?bu yan etkileri herkezde görülür mü?göz kuruması sonucunda gözümüz hasar görür mü?Herkes küçükler için zararlı diyor fakat hiçbiri de ne zararları var bilmyor.11 yaşında olmama rağmen kullanmak istiyorum.sizce gerçekten kullanmalı mıyım?sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim

furkan sunar
furkan sunar

İsa bey,sağ gözume rahatlıkla lens takıyorum.Ama gel gelelim sol gözde problem yaşiyorum!!Gözumde lensi takıyorum lens gözume batıyor yada kendi kendine çıkıyor.Sizce bunda bir problem var mıdır yada ne yapmaliyim??

sevgi tozan
sevgi tozan

bende yeni lens almaya karar verdim ama doktor tavsiyeli olmasının daha sağlıklı olucağını düşünüyorum doktor sadece gözde bozuklluk olunca gözlük kullanamayacak kişilere verilliyomuş gözümde bi problem yok yani süs iiçin istiyorum mümkünmü

ASLI BORAN
ASLI BORAN

merabalar ben 16 yaşındayım ve yaklaşık 5-6 yaşından beri gözlük kullanıyorum.göz problemim miyop ve aynı zamanda gözümde KAYMA da var. sol gözümün numarası 7 sağ gözümün 4. şuan takmayı istiyorum en azından 18 yaşında kadar, lazer tedavisi olana kadar bu gözlük belasından kurtulmak istiyorum. ama gözüme gelebilecek zararlardan korkuyorum.
aylık lens kullanabilirmiyim??? lens hakkında bana önerilerinizi belirtirseniz sevinirim...

mehmet yıldız
mehmet yıldız

slm herkese ben 5 6 yaşlarım da lens kullandım 1 2 ay kadar ama küçük olduğum için zor geldi bidaha takmadım. şimdi 23 yaşımdayım gözlerimin görmesi daha kötü oldu yenidwn lens aldım 2 aydır takıyom çok zor oluyo diyecem kulanmadın göz daha da kötü duruma gidiyo. arkadaşlar sorunuz olursa mehmet_yildiz_1986@hotmail.adresine msj atın. bide erkek arkadaşlar askerlik nasıl oluyo alınıyomuz.bilgi verirseniz.. sevinirim

güler öz
güler öz

2,5 yaşında kızım var.doğuştan kataraktlı doğdu.3,5 aylıkken ameliyat oldu.4aylıktan beri lens kullanıyor ve 9 yaşına kadarda yani merceği takma yaşına gelene kadar kullanacağını söylüyor doktoru.şimdi burada okuduğuma göre senelerce lens kullanmak zararlı deniyor ama sadece sağ göz olduğu için gözlük kullanamıyoruz.arada iltahap kapıyor küçük olduğu için akşamları yatarkende çıkartırmıyor.ünüversite hastanesinde kontrolleri yapılıyor ama hocalarına 6 ayda 1 anca gösterebiliyoruz .öğrencilerede güvenebilirmiyim bilmiyorum.en ufak hataları kızımın gözüne malolabilir.ayrıca hiç bize lensin markasını arada değiştirin demediler .

ömür baran
ömür baran

benim sorunum da lensleri çok yıpratıyorum önerebileceğiniz sağlam ve rahat bir lens varmıdır?

ERGİN ŞAHİN
ERGİN ŞAHİN

benim gözlerimin biri 3.50 diğeri 1.50. tabi bunlar gözlük numarası. astigmatta var tek gözümde. lens kullanmak istiyorum.acaba bir sorun yaşar mıyım. bir de şunu sormak istiyorum aylık lensleri de yatarken çıkarmak zorunda mıyız yoksa 1 ay gözümüzde kalabilirler mi????

zeliha kırbaş
zeliha kırbaş

mrb bende astiğmat var lens ve çizdirme olmuyomuş ama 1 aylık deneme lensi aldım ilk defa kullanıcaktım sağ gözüme takmaya çalışırken kayboldu gözümün içine girmesinden korkuyorum gözümde ağrı batma kanlanmada yok lütfen yardımcı olun.

furkan sunar
furkan sunar

İsa bey,ben lensleri aldıktan sonra 2 haftada bir çıkarıyorum ve temizliyorum..Sizinde tavsiye ettiğiniz gibi 12,13 saat günlük lens takmamız lazım ama ben 2,3 haftada bir çıkartıp temızlıyorum.Gözümle ilgili hiç bir problem yaşamadım!!Sizce ne yapmalıyım ve nasıl kullanmalıyım??(contack lens)

BURCU G.
BURCU G.

7aydır lens kullanıyorum.Bausch&Lomb un 1ay gözde kalabilen lensini aldım.ama haftada bir kez dinlendir dedi aldığım yerdeki bey.6ay sonra gözlük numaram 1numara arttı.gittigim başka bi optilkçi bu lensler en fazla 3gün kalmalı gözde ondan ilerlemiştir gözün dedi.ayrıca gittiğim doktor 15gün lense ara ver dedi.gözümde çapaklanma vardı.napmalıyım?

Tümay Filiz
Tümay Filiz

slmlar.ben yaklaşık 7 yıldır kontakt lens kullanıyorum ilk zamanlar bende çok düşürdüm lenslerimi hatta birini pembeye boyamışım bende anlamadım nası oldu:) neyse benim sorum şu ben bugün gene herzamanki gibi lensimi taktım aynada baktım ki lensimin ucu yırtılmış kopmuş açıkçası minnacık bi yer ama ve ben bu lensi daha yeni açtım kutusundan çıkardım 1 hafta oldu değişeli yani.şimdi bu lensi 2 saatde olsa kullanamazmıyım yoksa atmalı mıyım? bide ben günlük lens kullanıodum ama doktorum aylık lens verdi bana sanırım azcık iltihaplanmış aylık lensin daha uygun olcağını düşündü.aylık lenste makyaj temizliği nası olcak bide onu merak ediyorum:) makyaj temizlerken lensi çıkarıp… Devamı »

burak demir
burak demir

1999 yilinda lens kullanmaya basladim. Ilk zamanlardan beri aylik her gece cikarilan yumusak lenslerden kullaniyorum. uzun suredir (neredeyse ilk zamanlardan itibaren) yapmamam gerektigi halde lensleri hic cikartmadan aylarca takiyorum. su ana kadar gozumde ciddi bir sorun olmadi. 3-4 yil once lazer ameliyat olmak icin tetkikleri yaptirmistim. kornea incelmesi olmamis olmali ki ameliyat yapilabilir dendi. sonra vazgectim olmadim ameliyat. gozumde bu kullanimdan dolayi ne gibi sorunlar meydana gelebilir. cok uzun zamandir lens takmam nedeniyle artik lensi birakip ameliyat ile goz kusurunu gidermemi onerirmisiniz?

aylin yıldız
aylin yıldız

isa bey. Ben 2 yıldır günlük lens kullanıyordum, en son aldığım haftalık lensleri gözlükçünün oksijen geçirgenliğini tavsiye etmesi ve günlük olarakta kullanılabileceğini söylemesi ile aldım 1 gece lensle uyudum fakat alışamadığım için ve birşey olur korkusuyla artık çıkarıp uyuyorum lensler haftalık fakat ben günlük gibi kullanıyorum çıkarması günlük lensler kadar rahat olmuyor sizce haftalık lensi bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu?

hacer subaşı
hacer subaşı

ben 3 aydır lens kullanıyorum.doktorum,gözümde astigmat problemim olduğu için sakıncalı olabileceğini söyledi.gözlük camına göre numara yazdı bende lensi cam numarasına göre aldım.lens için yeni numara almalı mıydım.bir problem olur mu?

fatih ege
fatih ege

slm bende yıllardır gözlük kullanıyodum neyseki artık pek gerekli degil gecenlerde renkli lens aldım alırken standart oldugunu sölediler ama benim kendi göz rengim kenardan biraz cıkıyo ve gözümde lens oynuyo bu oynama sonucunda ani göz hareketlerinde bulanıklık söz konusu oluyo hatta yanlardan biraz bulanıklık devamlı oluyo sizce neden henüz alısamadıgım için mi yoksa lenslerim kücük mü ?yardımcı olursanız sevinirim

Kamer Akca
Kamer Akca

Selamlar.Bende yaklaşık 4 yıldır lens kullanıyorum.Bousch&Lomb purevision la başladım sonra Zeiss Contact life ve contact day kullandım.En sonda Ciba Air optix i denedim. Hergün yaklaşık 7-8 saat bilgisayar kullanıorum ve gece geç yatıorum. Şuana kadar en rahat ettiğim lens zeiss contact life tı.Fiyat biraz pahalı geldiği için bırakmıştım ama şimdi tekrar sipariş ettim. İsa bey size bir sorum olucak. Ben lensimi 1 ay boyunca hiç çıkartmıyorum.1 ayın sonunda gözüm kanlanmaya başlıyor. Artık en azından 2 haftada bir çıkartıcam sanırım. Contact life bana rahat geliyor ama internette contact life ın teknoloji vs ile ilgili bi veri bulamadım.Bilginiz varsa bu marka hakkında… Devamı »

öykü su
öykü su

7 ay renkli lens kullandım fakat en sonunda gözüm mikrop kaptı çok kötü bi şekilde 1 yıl lens kullanmadım.daha sonra şeffaf kullandım bi problem olmadı tekrar renkli aldım ve gözüm tekrar kızarmaya başladı. Acaba oksijen geçirgenliği şeffafların ki kadar olan renkli lensler bulmamız mümkün mü??

Aslı Altuğ
Aslı Altuğ

insan böyle yan etkilerini gördükçe kullanmak istemiyor keşke hiç bir yan etkisi olmazsa uf yaa =(((

İsa Sarı

Nisa Hanım,
Göz için en zararsızı oksijen geçirgenliği fazla olanlardır. Ne kadar oksijen geçirirse o kadar iyi olur.

Fatma Hanım,
Lens takıldığında kızarıklık ve kuruluk normaldir. Bunun önüne suni göz damlaları ile bir nebze de olsa geçebilirsiniz; ama günde 6-7 saatten fazla lens takmamanızı tavsiye ederim. Çapaklanma, gözün kiri atmasıdır bir bakıma. Suni gözyaşı da çapaklanmaya neden olabilir. Bir zararı olmaz.
Mümkün olduğunca az lens takarak ve lensi çıkardıktan sonra gözyaşı kullanarak gözde rahatlama sağlayabilirsiniz.
Geçmiş olsun...

Fatma KERKEZ
Fatma KERKEZ

Merhabalar,
Burun ameliyatı olduğum için gözlük kullanmam geçici olarak yasaklandı. Bu nedenle lens aldım. Lensi taktığım zaman bir süre sonra gözlerim kızarıyor ve kuruluk oluşuyor. Ayrıca diğer zamanlar olmadığı halde şimdilerde sabahları gözümde çapaklanma oluşuyor. Suni gözyaşı kullanıyorum. Başka ne yapılabilir? Bu arada lazer ameliyatı olmaya karar vermiştim ama yukarıda yazanlar nedeniyle vazgeçim. Teşekkürer, herkese sağlıklı günler...

nisa demir
nisa demir

isa bey, ben bişey sorcaktım yine... lenslerde çok çeşit var, düzeltici, oksijen geçirgenliği olan vs. göz için en zararsız olanı hangisi acaba bilginiz var mı? bide lensin türünü doktor mu belirliyor hasta kendisi mi?

Merve Altun
Merve Altun

Başta zorlanırsın kübra ama zamanla usta olursun. Ben de ameliyat olmadan önce kullandığımda çok zor alıştım. Makyajı temizlerken çıkarmak iyi olur, çıkarmasan da çok dikkat etmen gerekli ama en iyisi yine çıkarmak.

kübra ceyhan
kübra ceyhan

bugun haftalık lens aldım takmakta zorlanıyorum ama alışıcam inş. sorum şu ki gözüme yaptığım makyajı temizlerken çıkarmam gerekirmi.?

Tahir Gürdağ
Tahir Gürdağ

1979 senesinden beri 29 senedir devamlı lens kullanıyorum. İlk aldığımda sert lensler vardı, alışmak biraz zor oluyordu. küçük ebatlı olduğu için gözümden kırpınca düşebiliyordu. Sonra gaz geçirgen sert lens kullandım o da rahatsız edici olabiliyordu. Toz kaçtığı zaman çıkarıp temizlemek zorunda kalıyordum. Torik lensler çıktıkdan sonra bu lenslerin yıllık olanından kullanmaya başladım, çok rahatım. Tozdan falan hiç etkilenmiyor. çapı büyük olduğu için düşme ihtimali yoktu. Son olarak 1 hafta önce aylık toric olanlardan aldım bu önceki lenslerimden daha ince ve yumuşak, çok memnun kaldım. 29 senede iki kere gözüm iltahaplandı bir hafta lens takmayıp damla kullanarak iyileştim. Senede bir doktora… Devamı »