Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Xiaomi Mijia Mi Home 360 1080p Güvenlik Kamerası İncelemesi

11 Haziran 2019 Salı 14 yorum İsa Sarı

Xiaomi, birbirinden çok farklı kategorilerde yer alan ürünleriyle son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Akıllı baskül, robot süpürge, hava nemlendirme cihazı, akıllı diş fırçası gibi teknolojik ev aletlerinin yanı sıra cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi bilişim ürünleri, ayrıca drone gibi havadan görüntüleme cihazları başta olmak üzere pek çok sektörde sayısız ürünle kullanıcıların sıkça tercih ettiği markalar arasında yerini aldı. Bu yazımda ilk defa olarak Xiaomi'nin bir ürününü tanıtacağım: kendinden hareketli, 1080p Full HD görüntü kalitesine sahip kablosuz Xiaomi Mijia Mi Home güvenlik kamerası.

Xiaomi Mijia 1080p güvenlik kamerası, 360 derece dönebilen motorlu yapısıyla ön plana çıkıyor. Cep telefonu, bilgisayar, tablet ya da telefona yüklenebilen bir uzaktan kontrol ve izleme yazılımı aracılığıyla kamerayı 360 derecelik bir eksende sağa sola hareket ettirebilir ya da yukarı aşağı yönde görüş açısını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca üzerinde yer alan hareket algılayıcısı sayesinde, kameranın görüş açısı içerisinde herhangi bir hareket gözlemlendiği anda cep telefonu veya tablete uyarı verilmesini sağlayabilir ve 10 saniyelik görüntü kaydını otomatik olarak bulut sistemi üzerine yükleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra interkom, yani karşılıklı görüşme/çift taraflı ses aktarım özelliğine sahip olan Xiaomi Mijia Mi Home güvenlik kamerası ile hem kameranın görüş alanı içerisindeki sesleri cihazınız üzerinden duyabilir hem de kendi sesinizi kameranın bulunduğu ortama aktarabilirsiniz. Kameranın gece görüş özelliğinin olduğunu da eklemeliyim. Şimdi detaylara geçelim.

Xiaomi Mi Home kamera kutusu

Xiaomi Mijia Mi Home Kamera Kutu İçeriği

Xiaomi Mi Home 360 derece güvenlik kamerası, diğer Xiaomi ürünlerinden de alışık olduğumuz üzere son derece sade görünümlü, beyaz tonlarında ve düzenli bir kutu ile sunuluyor. 16.5 cm yükseklik, 9 cm genişlik ve 10.5 cm ene sahip olan kutunun toplam ağırlığı yaklaşık 400 gram. Paketlemesi oldukça iyi şekilde yapılmış ürünün kutu içeriği ise yine muntazam olarak yerleştirilmiş. Kutunun tam içeriği ise şöyle:

1 x Xiaomi Mijia Mi Home kamera
1 x USB güç kablosu
1 x duvara bağlantı aparatı
2 x vida
2 x dübel
1 x kullanma kılavuzu

Xiaomi Mi Home 360 Kamera Kutu İçeriği

Kameranın kendi boyutları ise şöyle: Yükseklik 11.8 cm, genişlik 7.8 cm ve en 7.8 cm. Ağırlığı ise 240 gram kadar. Bu yönüyle bir mini kamera ya da gizli kamera olarak değerlendirilemeyecek olsa da, sahip olduğu özellikler düşünüldüğünde kameranın bu öznitelikleri hayli uygun ve günlük kullanıma elverişli görünüyor. Xiaomi'nin bu kamerasının farklı versiyonları var. Birinde Xiaomi logosu (MI) kamera üzerinde yer alırken (ki bu model esasında Mi Home olarak geçiyor) diğerinde kedi benzeri bir ikon yer alıyor (bu da Mijia olanı). Benim incelemesini yaptığım ilki, yani MI harflerinin bulunduğu logoya sahip Mi Home Smart olanı. İkisi esasında aynı özelliklere sahip ama kutu içeriği veya SD kartın yerleştirileceği yuvanın yeri gibi ufak tefek bazı farklar barındırıyor. Bunun yanı sıra, incelemesi yaptığım bu model 360 derece hareket kabiliyetine sahip, diğeri ise belli bir noktadan sonra hareket etmeyi bırakıyor ve ters yönde kamerayı tekrar hareket ettirmek gerekiyor. Bu bakımdan, Mi Home'un daha işlevsel olduğunu belirtmek mümkün.

Xiaomi Mi Güvenlik Kamerası

Xiaomi Mi Home 360 Kamera Xiaomi Mi Home 360 Kamera Xiaomi Mi Home 360 Kamera

Kameranın Genel Özellikleri

Xiaomi'nin Mi Home kamerası oldukça sade bir tasarıma sahip ve bana göre şık bir görünümde. Beyaz bir çerçeve/gövde ve siyah lens yuvası ile sunulan Mi Home kameranın arka tarafında hoparlör yer alırken, alt kısımlara doğru Micro USB kablo bağlantı noktası ve sıfırlama (reset) tuşu bulunuyor. Bu tuş aynı zamanda kameranın kurulumunda da görev alıyor. Kamera ayakları ise kaymayı ve çizilmeyi engellemek amacıyla dört adet kauçukla kaplanmış durumda. Dokunulduğunda kaliteli bir hissiyat bırakan Mi Home kamera, bir kameranın sahip olması gereken temel özellikleri en iyi şekilde barındırıyor, bunu belirtmeye gerek yok. Ancak bir kameradan daha fazlasını sunuyor desem, yanlış olmaz. Kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden cep telefonu ya da tablete görüntü aktarımı, 112 derecelik görüş açısı, 360 derece dönebilen sessiz motor, hareket sensörü, gece görüşü, çift taraflı ses aktarımı gibi özellikler, Xiaomi Mi Home'un üst seviye güvenlik kameraları arasında yer almasını temin ediyor. 2.4 GHz bant genişliğiyle, DHCP, HTTP, P2P veya UDP platformları üzerinden 802.11 b/g/n/ standartlarıyla kablosuz ağa bağlanıp burada görüntü ve ses aktarımı sunan kamerada bir miktar gecikme süresi olsa da bu, kabul edilebilir sınırlar içerisinde.

Kameranın çekim mesafesi 100 metre. Yani 100 metre içerisindeki herhangi bir kablosuz ağa kamerayı bağlayabilirsiniz. Tabii ideal olanı ise en fazla 15-20 metre, bana göre. Yine en fazla 64 GB'a kadar MicroSD kartları da destekleyen kamerada 720p (Low) ya da 1080p (HD) çözünürlükte olmak üzere farklı kalitelerde video kayıtları yapılıp aktarım sağlanabiliyor.  Bunun yanı sıra Auto olarak yer alan, çeşitli parametrelere göre kayıt kalitesini otomatik olarak ayarlayan seçenek de mevcut. 2.6 mm diyafram açıklığına sahip kamera lensinin görüş açısı ise 112 derece. Ancak, yukarıdaki kısımlarda da belirttiğim üzere, sessizce dönebilen motoru sayesinde cep telefonu ya da tablet üzerinden yönetilebilen 360 derecelik bir görüş açısına çıkabiliyor. Yine de, çok geniş olmayan mekanların gözetlenmesinde, örneğin bir oturma odasında standart açı tüm odayı görüş alanına dahil etmeye yeterli oluyor.

Xiaomi kamera özellikler

Kamera, gücünü 5 volt 1 amperlik USB kablosu aracılığıyla sağlıyor. Kutu içerisinden bir duvar adaptörü maalesef çıkmıyor ancak herhangi bir cep telefonu adaptörünü kameranın kablosuna bağlayarak kameraya güç sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra üzerinde USB yuvası bulunan yeni nesil prizlerden de faydalanabilirsiniz. Kamerayı masa gibi düz zeminler üzerine yerleştirmek mümkünken beraberinde gelen askı aparatı sayesinde duvara monte etmek de mümkün. Açıkçası duvara sabitlenen kamera daha geniş bir görüş açısı ve daha fazla kullanışlılık sunuyor ve ben de imkanınız varsa kamerayı duvara monte etmenizi tavsiye ederim.

Kamerayı kullanabilmek için mobil cihazınıza Mi Home adlı uygulamayı yüklemek gerekiyor. iOS ya da Android işletim sistemleriyle uyumlu olan ancak sadece İngilizce ve Çinceyi destekleyen bu uygulama üzerinden kameranın kayıt ayarlarını ve kalitesini ayarlayabilir, hareket motorunu yönlendirerek kameranın sağ-sol düzleminde 360 derece hareket etmesini sağlayabilir ya da aşağı yukarı yönde 96 derecelik hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra Mi Home kamerayı seçerek kameranın bağlı kalacağı kablosuz ağın bilgilerini girmek gerekiyor. Ardından, kameranın çektiği alan uygulamaya yansıtılacak ve çekim işlemi başlayacaktır. Bu esnada kamera üzerinde yer alan minik LED göstergesi yanacaktır. Kamera üzerine yerleştirilecek bir MicroSD kart ile görüntüler kaydedilebilecek ve daha sonra izlenebilecektir. Pan ve tilt olmak üzere iki farklı hareket ve imkanına sahip kamera yakınlaştırma (zoom) yapma imkanına da sahip.

Xiaomi Mi Home App Camera Xiaomi Mi Home App Settings Xiaomi Mi Home App Monitoring

Xiaomi Mi Home App Kamera Xiaomi Mi Home App Memory Card Xiaomi Mi Home App

Kamera 1080p Full HD ve 720p HD çözünürlüklerinde, MPEG4 formatında görüntü aktarıp kaydedebiliyor. CMOS sensöre sahip olan kameranın 110 derecelik görüş açısına sahip olduğunu belirtmiştim. Üzerinde yer alan dahili mikrofonu sayesinde ortamdaki sesleri de uygulama üzerinden dinleyebilme imkanına sahip. Kamera gece görüşü içinse 8 adet 940 nm LED taşıyor ve 9 metreye kadar kaliteli bir gece görüşü sunuyor. İç ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış kamerada su geçirmezlik özelliği bulunmuyor. Dolayısıyla dışarı için ideal değil ancak yine de yağmurdan ve sudan korunaklı dış mekanlarda kullanılabilir.

Xiaomi Mi Home Camera Örnek İç Mekan Xiaomi Mi Home Camera Örnek Dış Mekan

Xiaomi Mi Home kamerası ile alınmış örnek fotoğraflar

Xiaomi Mi Home kamerası ile alınmış örnek bir video kaydı

Kamerayı Satın Almak

Mi Home 360 derece güvenlik kamerası, İnternet üzerinde pek çok sitede satışta bulunuyor. Ayrıca Xiaomi'nin mağazalarından da ürünü satın alabilirsiniz. Ancak GearVita üzerinden Xiaomi Mijia 1080p sayfasından güvenli bir şekilde "Mijia1080P" kodu ile 27.99 Dolar + 5.45 Dolar takipli kargo seçeneği ile ürünü sipariş edebilirsiniz. 10-25 iş günü içerisinde kamera elinizde olacaktır. Toplamda, güncel kur ile kargo dahil yaklaşık 195 TL'ye denk geliyor. Bu ise tüm satıcılar arasında en uygun fiyat.

, , , , , ,

14
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
6 Yorum konuları
8 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
8 Yorum yazarları
Dogan Soyalİsmail ŞahinOrhanmetin dermenciKADİR AVCI Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Dogan Soyal
Dogan Soyal

Merhaba, cihaza farkli iki cep telefonu ile bağlanmak mumkun mudur? Tesekkurler

İsmail Şahin
İsmail Şahin

Cihaz belli bir süre çalıştıktan sonra çevrimdışı uyarısı veriyor ve en baştan kurulum dışında yanıt vermiyor bu konuda yardımcı olabilecek var mıdır?
Aynı durum uykudan hiç uyanamama gibi bir şekilde de karşıma çıktı lütfen yardımcı olun

Orhan
Orhan

Hocam mühendislik sorusu görüntüyü ve sesi wep tarayıcısına aktara biliyormu?
Yani c# da buna kendi projem için uygulama yazabilir miyim ?
Teşekkürler

metin dermenci
metin dermenci

merhaba bende aldım mi den ama sürekli sarı ışığı yanıyor ve çalışmıyor

selin dere
selin dere

merhaba, usb kablosu bağlı olmadan kamera çalışmıyor mu?

ERDEM ARPAT
ERDEM ARPAT

Hocam selam;

Logosu yaziyla MI olan geldi bana. Model no MJSXJ02CM, uretim tarihi 05/2019. Yatay eksende 360 derece surekli donmuyor, bir noktadan sona daha ileri gitmem diye telefoni titretiyor. Yanlis anlamadiysam inceleme yazinda kediye benzeyen logolu olan modelin surekli donmedigi belirtmissin. Kafam karisti biraz, aydinlatirsan sevinirim.

ERDEM ARPAT
ERDEM ARPAT

Tesekkurler ustad

KADİR AVCI
KADİR AVCI

Merhaba Sürekli olarak dönme sorunu yaşıyoruz donuk donuk dönüyor yukarı aşağıda çok zor dönüyor her dönme düğmesine bastığımız da ise yükleniyor şeklinde kendi logosu çıkıyor bu durumda ne yapmamız gerekiyor