Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

SKYRC iMAX B6AC v2 LiPo Şarj Aleti

29 Mart 2015 Pazar 13 yorum İsa Sarı

Uzaktan kumandalı hobi araçlarının neredeyse tamamına yakını elektrik gücünü kullanır ve bu elektriği sağlayan bileşen ise genellikle bir lityum-polimer, yani lipo bataryadır. Bu bataryaların kaliteleri, saklanma koşulları ve kullanılma durumları kadar nasıl şarj edildikleri de önemlidir. Kalitesiz, iyi yapılandırılmamış bir şarj aleti, bataryaların verimsizleşmelerine, kullanılamaz hale gelmelerine, hatta ve hatta patlayıp etraflarına zarar vermelerine dahi sebebiyet verebilir. Bu bakımdan, özellikle yüksek kapasiteli ve çok hücreli bataryaların şarj işlemlerinin kaliteli ve kendini ispatlamış şarj aleti ile yapılması önemlidir.

Piyasada pek çok firmaya ait sayısız şarj aleti bulmak mümkün. Bunlardan bazıları sadece 2S veya 3S gibi az hücreli bataryaları şarj edebilirken, bazıları 12S'e kadar olan devasa bataryaları şarj edebilir. Ayrıca ekranlı veya ekransız, balanslama yapabilen veya yapamayan, güç kaynağına ihtiyaç duyan veya şehir cereyanından da şarj işlemi yapabilen sayısız model piyasada yer almaktadır. Durum böyleyken, ihtiyaçlarınıza uygun bir şarj aletinde karar kılmak oldukça güç olabilir. Bu karar verme süreci ise, daha çok hangi tipte ve hangi yapıda batarya kullandığınızla ilgilidir. Piyasada pek çok sahte veya kopya şarj aletinin satıldığı da dikkate alındığında, uygun bir şarj aleti bulmak daha da zor bir hal alabilir. Bu noktada, bilhassa quadcopter, helikopter veya diğer uzaktan kumandalı ürünleri kullananlar ve giriş, orta seviyesinde bataryalarla uğraşanlar için en iyi alternatiflerden biri, SKYRC firmasının ürettiği iMAX modeli şarj cihazlarıdır. Bu yazımda, Lite ve profesyonel olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan şarj aletinin profesyonel versiyonunu tanıtmaya çalışacağım.

Esasında iMAX modelinin birden fazla üreticisi var. Bunlardan ilki, orijinal üretici olarak tanımlayabileceğimiz SKYRC'dir. Diğeri ise, herhangi bir üretici firma ismi taşımayan standart iMAX modelleridir. SKYRC, esas üretici olarak, ürettiği cihazlara logosunu eklemiş ve her ürünün altına, orijinallik göstergesi olarak birer bandrol yapıştırmış durumda. İncelemesini yaptığım iMAX B6AC v2 profesyonel şarj/deşarj aletinin altında da bir bandrol bulunuyor. Dolayısıyla bu bandrol, ürünün esas üretici tarafından üretildiğine bir işaret. 56 Dolarlık fiyat etiketine sahip bu şarj aleti, az önce belirttiğim üzere, aynı zamanda deşarj işlemi de yapabilmekte. Deşarj, uzun süre kullanılmayacak bataryaları saklama (storage) modunda bekletmek için gerekli bir işlem. Bu cihaz da, bataryaları saklama moduna uygun şartlara getirmek için üzerine düşeni layıkıyla yapıyor.

SKYRC iMAX B6AC V2 Professional Balance Charger/Discharger

SKYRC iMAX B6AC V2 Professional Balance Charger/Discharger

SKYRC iMAX B6AC v2, sadece lipo bataryaları değil, NiNH/NiCd veya Pb tipindeki bataryaları şarj etmek için de kullanılıyor. Herhangi bir güç kaynağı olmadan sadece şehir cereyanı ile de çalışabilen bu şarj aletini hem AC hem de DC güç ile kullanmak mümkün. AC girişi 100-240 Volt, DC girişi ise 11-18 Volt destekli. Dolayısıyla hem duvarınızdaki prizden hem de aracınızdaki aküden besleme yapabilirsiniz. Tabii, ürünle birlikte gelen ilgili kabloyu kullanarak herhangi bir aküden de (güç kaynağından) besleme yapmak mümkün. Ürün, 0.1A ile 6A arasında şarj ve 0.1A ile 2A arasında deşarj değerlerine sahip. Bu da, şarj süresini istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz anlamına geliyor. Lipo bataryaların 2S ile 6S, NiCd/NiMH bataryaların ise 1S ile 15S arası olanlarını destekleyen B6AC v2, aynı zamanda bilgisayarla bağlantı kurma arayüzüne de sahip. Dolayısıyla, şarj işlemini ve bataryalarınızın doluluk değerlerini bilgisayar üzerinden takip edebilir, cihazı yine bilgisayar üzerinden yönetebilirsiniz. Yaklaşık 600 gram ağırlığa sahip bu şarj cihazının içerisinde ısınmayı engellemek için tasarlanmış bir de fan bulunuyor. Dolayısıyla, eşik sıcaklık değerlerine ulaşıldığında bu fan devreye giriyor ve gerekli soğutma işlemini yapıyor.

Ürünle birlikte pek çok kablo ve bağlantı arabirimi sunuluyor. Bunların en başında, ürünü şehir cereyanı ile kullanmak üzere bir güç kablosu ve güç kaynağına bağlantı yapmak için ilgili kablo geliyor. Kutunun tam içeriği ise şöyle:
1 x B6AC V2 Şarj cihazı
1 x AC güç bağlantı kablosu
1 x DC güç bağlantı kablosu
1 x Banana konektörlü T-plug şarj kablosu
1 x Alligator Clip özellikli T-plug şarj kablosu
1 x Futaba konektörlü T-plug şarj kablosu
1 x JST konektörlü T-plug şarj kablosu
1 x XT-60 konektörlü T-plug şarj kablosu
1 x İngilizce kullanma kılavuzu

SKYRC iMAX B6AC v2'nin, kopyasına göre pek çok artısı var: bilgisayar üzerinden işlem yapma, firmware güncelleme imkanı, gelişmiş güvenlik önlemleri vs. Bilgisayar bağlantısı sayesinde, yukarıda da değindiğim gibi, şarj ve deşarj işlemi tamamen online bir şekilde yönetilebiliyor. Yapılacak firmware güncellemeleriyle de, cihazın içinde gelen yazılım daha etkin şekilde kullanılabiliyor. Şarj veya deşarj sırasında elektrik kesintisi, akım değişmeleri gibi istenmeyen durumlarda devreye giren güvenlik önemleri sayesindeyse, bataryaların daha sağlıklı bir şekilde çalışması ve voltaj dengelemeleri garanti altına alınmış oluyor. Dolayısıyla, ürünün kopyasıyla arasındaki 23 Dolarlık fiyat farkı, bu özellikler dolayısıyla kabul edilebilir görünüyor. Ürünle ilgili kutu açış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

, , , , , , , , , ,

13
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
4 Yorum konuları
9 Konu cevapları
3 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
7 Yorum yazarları
Şahin Ş.Oktay doganbulentAydolanAhmet Berk Cengiz Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Şahin Ş.
Şahin Ş.

merhaba, konuyu hortlatıyorum ama benim bir sorum var elimde 48v 13s7p 20.3Ah lık paketlenmiş bir pil var bu alet ile bu pil şarj edilebilirmi?
pilin orj. şarj aleti 54.6v 300w 5A

bulent
bulent

Araba aküsünden yada kuru aküden, bu cihaz ile cep telefonu şarj edilebilirmi.

Aydolan
Aydolan

İsa bey güzel bir inceleme olmuş teşekkürler. Ben cihazı nereden temin edebilirim? Bu cihaz ne kadar programlanabilir ? Misal bu cihazın Li po pil i 4.1 e kadar şarj edip otomatik durmasını sağlayabilirmiyim. Aynısı NiHM piller içinde geçerlimi? Şu süre kadar şarj et sonra dur gibi gibi. Veya bu şekilde programlanabilecek bir cihaz var mı?

Teşekkürler
A

mehmet
mehmet

isa bey merhaba.
Imax B6 mini sarj aleti aldım. Kursun akü şarj etmeye calışıyorum ancak ''connection Break'' uyarısı veriyor. Şarj çıkısını kontrol ettigimde sıfır volt görünüyor. sorun neden kaynaklanıyor. Yardımcı olabilirsneiz sevinirim. teşekkürler.

Mehmet
Mehmet

Evet sarj ediyor kesinlikle.

Ahmet Berk Cengiz
Ahmet Berk Cengiz

İsa abi evet şarj edebiliyor. Ben şarj etmiştim b6mini ile. Connection break uyarısını da hiç almadım. Bence ürünü güncelleyin, yine olmassa kabloları kontrol edin. Umarım problem çözersiniz.

mehmet
mehmet

Güncelleme nasıl yapılıyor bilmiyorum. ama üzerinde güncel verisiyon yazıyor. Bazı arkadaslar sormus evet kursun aküyü şarj ediyor. hatta araç aküsü dahil buna.

Ahmet Berk Cengiz
Ahmet Berk Cengiz

Mehmet abi b6mini'yi güncellemek kolay aslında. Skyrc'nin sitesinde güncellemeleri var. Bende de güncelleme yapmadan önce kurşun aküyü şarj ediyor gibi gösterip şarj etmiyordu(ekrandaki A değeri 0'dı ve akünün V değeri artmıyordu) . Ancak artık şarj ediyor. Güzel cihaz ve güncelleme baya işe yarıyor.

mehmet
mehmet

Ahmet Berk kardeşim ilgin için teşekkür ediyorum öncelikle. Bende data kablosu yok. Samsung telefonların data kablosu girisi var gibi cihz üzerinde. dogru mu? Yoksa bu cihaza özel kablo mevcut mu.

Oktay dogan
Oktay dogan

Aku belli bir voltun altında ise sarj etmez . arızalı gorur akuyu. Aku voltajini adaptorle 13 , 14 volt bir sure bağlarsaniz sar eder. Lakin o akude bir sorun ardir. Aku voltajini bir ölçün.